ALGEMEEN OVERZICHT. ALS EEN SPOOKSCHIP DOOR FELBEWOGEN WATEREN isM PUROL De rol van deserteur MGR. DR. L. KAAS 't Brood steeds duurder d^k ZATERDAG 23 MEI 1931 REVOLVEROVERVAL EERHERSTEL DER MADRILEENSCHE KATHOLIEKEN WAT ER OM DEN PANTSERKRUISER „DEUTSCHLAND" TE DOEN IS GEWEEST „EEN WONDER VAN TECHNIEK" De staking in Noord-Frankrijk ROODE „SPARTACIADE" TE BERLIJN NOODLOTTIGE ETHER ONTPLOFFING Brandweerlieden van geslingerd Werk'oozenrelfetjes EXPLOSIE IN EEN MEELFABRIEK GROOTE PAKHUISBRAND LATE APRILMOP „GASTHAUS NIEDERSACHSEN" AFGEBRAND Bezorgdheid der Katholieken in Spanje De geschiedenis herhaalt ziel1 steeds. Men er vaart het in wreehigiBgen. in bomteu, m politieke en andere lichamen: het werk van hen, die de leiding op zich name.n, is bijna voortdurend aan bM*« flUf blootgesteld en wanneer dan het een of ander - naar men meent door Ischuld of naiatighehd van die leiding eens heiel ernstig verkeerd dreigt te loopen, maakt de inmiddels geformeerde oppo sitie kabaal en neemt zelf het bestuur in handen. Meestal met 'ft gevolg, dat ook zij er niet in slagen de zaken op eenigszins ideale wijze te doen reilen en zeilen. De bewindvoerders onder Spanje als koninkrijk zullen nu wel eens glimlachend denken aan het spreekwoord, dat de beste stuurlui aan den wal staan. Tot in 't oneindige was gocritisieerd en gescholden, samen zweringen op touw gezet en verijdteld, maar bet fatale einde werd een omverwerping van hot oude bewind. Nu zouden nieuwe regeerders, met nieuws methodten zeer democratisch eens laten zien ho© t behoorde. Men kent het verloop der gebeurtenissen. Even dictatoriaal als wijlen Primo de Rivera zij het dan op ander gebied treedt de voorloopige „democratische" regeering op. Tot- nutoe bracht ook zij niet de gulden vrijheid. Aan een artikel in „El Mati" onder den kop „Een waarschuwing" ontleenen wij het vol gende. Wij zouden aan de waarheid tekort doen, als wij beweerden, dat de bezorgdheid, die in het katholieke kamp door de betreurenswaardige gebeurtenissen van de vorige week gewekt werd, thans geheel is verdwenen. Ondanks de geruststellende verklaringen, die de voorloo pige regteering te elfder ure heeft afgelegd, heeft zij door haar passieve houding van de eerste oogemblikken de sympathie van velen verloren. Wie de mentaliteit van het Spaansche volk kent, zal moeten erkennen, dat er onder velen een zekere vooringenomenheid heerschte ten opzichte van het republikeinsche regime, om dat zij dit onvereenigbaar achtten met hun ge loofsovertuiging. Nu deze vooringenomenheid is weggenomen door de uitdrukkelijke verklaring der kerke lijke autoriteiten, dat er in theorie in ieder ge val geen tegenstrijdigheid bestaat tusschen de leer der Kerk en den nepublikeinscben regee- ringsvorm, zullen de republikeinen door hun gedTag moeten toonen, dat deze tegenstrijdig heid in ons land ook in feite niet bestaat. Eenige maatregelen echter, die door de voor loopige regeering werden genomen, vooral die betreffende het godsdienstonderwijs op de la gere scholen en andere maatregelen van gelijke strekking zijn nu niet direct geschikt, om de gemoederen gerust te stellen. Bovendien dra gen al deze maatregelen een dictatoriaal ka rakter, hetgeen ondragelijk is in een voorloo pige en democratische regeering, temeer daar de oortes binnen twee maanden zullen worden gevormd. Consolidatie van het nieuwe regime kan niets anders beteekenen dan de ongedwongen aanvaarding daarvan door het volk. Dit nu is onmogelijk, wanneer een groot gedeelte der be volking door het nieuwe regime wordt belee- .digd en in haar innigste gevoelens wordt ge kwetst". Teneinde alle misverstand weg te nemen heeft ..«en deputatie van het kathedraal kapittel van Toledo een bezoek gebracht aan den gouver neur en hem een nota overhandigd, waarin het kapittel van de primatiale verklaart, dat het, om esn onjuiste interpretatie van zijn gedra gingen te voorkomen, besloten heeft, den auto riteiten uitdrukkelijk mede te deelen, dat het aan de Tepublikeinsohe regeering zijn loyale medewerking zal verleenen en dat het zich als zoodanig buiten alle kwesties zal houden, die de uitoefening van de burgerrechten be treffen. Inmiddels is gebleken, dat de voorloopige xegeering zich met de kwtesitie „scheiding van Kerk en Staat" is gaan bezighouden. De minister van justitie, Femun de los Rios, verklaarde in antwoord op een desbetreffende vraag aan de vertegenwoordigers van de pers dat de juridische commissie, die onlangs in' zijn ministerie benoemd werd, het probleem van de scheiding van Kerk en staat onmiddel lijk zal gaan bestudeeren. Het spreekt vanzelf, zeide hij, dat de regee ring in deze kwestie geen eensluidend crite rium kan opstellen, daar de zienswijze van de verschillende leden der regeering te zeer uit eenloopt. Het ontwerp, dat door de commissie, zal worden uitgewerkt, zal echter aan de consti- tueerende oortes worden voorgelegd. Naar aanleiding van de maatregelen, die hij heeft genomen, wegens de uitvaardiging van het herderlijk schrijven van kardinaal Segura, aartsbisschop van Toledo, zeide hij, dat zijn optreden vooral door de „intransigente" recht- sche partijen bestreden wordt. Ik ben echter van meening, zeide hij, dat het geval van den kardinaal van Toledo dui delijk bewijst, dat het voor de Kerk zelf beter is, dat scheiding tusschen Kerk en staat wordt doorgevoerd. Van den anderen kant, zeide de Spaansche minister van justitie, zijn er kringen, die van meening zijn, dat ik niet energiek genoeg In dezen ben opgetreden. Zoodra echter het be wuste schrijven door den kardinaal werd ge- rmbllceerd, heb ik verklaard, dat iets derge lijks niet geduld kon worden en dat de regee ring de noodige maatregelen zou treffen. De gevolgen van clit herderlijk schrijven, zeide hij ironisch, hebben zich reeds duidelijk doen gevoelen. Ik denk, dat de kardinaal niet meer uit Rome zal terugkeeren. De Oslo-Staten De min is,tors van buiteinlandteche zaken van België, Denemarken, Nederland, Noorwegen en Zweden hebben bet volgende of ficieels communiqué aan de pers gegeven: De ministers van buitenlandsche zaken van België, Denemarken, Nederland, Noorwegen en Zweden hebben van hun tegenwoordigheid te Genève gebruik gemaakt, om de gedachten- wiselimg voort te zetten, die in 1930 begon nen waren, over de gemeenschappelijke belan gen van hun landen op economisch terrein. Zij hebben eenige 'beslissingen van voorbe reidend karakter getroffen over de eerstvol gende conferentie, die te Stockholm op een later te bepalen datum zal plaats vinden. Geen Fransch-Italiaansche '"■i" besprekingen te Genève Van welingelichte zijde te Genève wordt medegedeeld, dat gedurende de huidige zitting, van den volkenbomdsraad geen directe besprekingen over het vloot vraagstuk tusschen Briand en Grandi zijn gehouden. In het onderhoud tusschen Briand en Grandi, waaraan ook Rosso en Massigli hebben deel genomen, is men slechts overeengekomen, dat de besprekingen in Juni, nadat de preside mts- wisseling is tot stand gekomen zullen hervat warden. Ook over de algemeen© Eranselh Italiaanscke betrekkingen zou niet gesproken zijn. Briand heeft gistermorgen voor zijn vertrek naar Parijs nog een onderhoud met Grandi gehad. Het Poolsche rapport inzake Opper-Silezië Minister Cuhtius heeft een bezoek gebracht aan den Japanschen ambassadeur te Parijs, Yoschisawa die in den volkenbondsraad rap porteur is voor de Opper-Silezische kwestie. De vertrouwelijke besprekingen, die in de afgeloopen dagen zijn gevoerd over de voor stellen, die de Japansohe ambassadeur den volkenbondsraad in zijn zitting van Zaterdag morgen 'inzake Opper-Silezië zal voorleggen, hebben tot nog toe geen resultaat gehad, aan gezien de Duitsche delegatie weigert aan het verzoek van den secretaris-generaal van den volkenbond te voldoen, om bet rapport van de Poolsche regeering voor kennisgeving aan te nernien waardoor deze zaak voor den raad afgehandeld zou zijn. De Duitsdhe delegatie staat op het stand punt, 'dat het Poolsche rapport geheel omvol- doende is en dat de door Polen in dit rap. port opgesomde maatregelen ter bescherming der Duitsche minderheid geenszins overeen komen met de verplichtingen, die de raad Polen in de Januari-zifcting heeft opgelegd. Niettemin schijnt het vast te staan, dat de behandeling van de Opper-Sileaische kwestie zal worden uitgesteld tot de Septemher-as- senfMée. De Duitsche vertegenwoordigers wij zen op het geheel onvoldoende karakter van het rapport der Poolsche regeering en op de noodzakelijkheid voor den raad, om Polen op nieuw scherpe eischen te stellen. De Br.-Indische grondwet Naar door N- T. A. uit Londen gemeld wordt, zal de Engelsch-Indische grondwet commissie zich de volgende week wederom bezighouden met het wijzigen van de Indische grondwet. Deze commissie werd benoemd op de ronde- tafel-oonferentie die van November tot Janua ri j.l. te Londen vergaderde, en heeft opdracht gekregen een nieuwe grondwet voor Indië uit te werken. Aan de ronde-tafel-conferentie hebben wel iswaar alleen Indische leiders en geen leden van de groots Indische nationale beweging deelgenomen, doch intussehen is de tegen stelling tusschen de Indische leiders en de nationalisten verminderd, zoodat Gandhi zich bereid verklaard heeft, aan de verdere werk zaamheden der conferentie deel te nemen. SPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT Uit München wordt gemeld: Donderdagmorgen is op het vliegterrein Oberwiesenfeld een sportvliegtuig neergestort De inzittenden, de eerste Beiersch© aviatrice mej. Schultes en de piloot Saekmann, werden ernstig gewond. De machine die een wereldvlucht zou maken, werd geheel vernield. NATIONAAL-SOCTALISTISCH BLAD VERBODEN DUSSELDORF, 22 Mei. (W.B.) De opperpre- sident van de Rijnprovincie heeft de nationaal- socialistische „Niederrheinische Tageszeitung" wegens een artikel tegen rijksminister Schiele voor den tijd van vier weken verboden. Donderdagmorgen hebben te Hamburg twee met revolvers gewapende mannen een overval gepleegd op een levensimiddelenzaak. Zij sloten het aanwezige personeel in den kelder en maak ten zich met een' bedrag aan geld en sipaarzegels uit de voeten. BIOSCOPEN-SLUITING. De bioscoopondernemers te Warschau hebben besloten, hun inrichtingen voor onbepaalden tijd te sluiten, nu de overheid goen gevolg wil geven aan hun verzoek tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting Zij verklaren, dat door deze belasting het bedrijf niet meer rendabel is. Naar de „Diario de Barcelona" meldt, waren de kerken te Madrid zoowel in de wijken der aristocraten als in de arbeiderswijken op Hemelvaartsdag zoo vol als sinds tientallen jaren niet meer is voorgekomen. De toeloop van mensclien was zoo groot, dat ook de geestelijken hierover hun groote verwondering en voldoening te kennen gaven. Ongetwijfeld hebben de Madrileensche katho lieken hierdoor aan God eerherstel willen geven voor de schandelijke uitspattingen, waar van de godshuizen op den beruchten Maandag het slachtoffer werden. In Bilbao zijn 5 yachten en motorbooten dn ■beslag genomen, die eigendom van dien rnoege- ren koning zijn. DE AFGETREDEN BELGISCHE PREMIER JASPAJi met öen, eendagjsmlniateir Bonease WIE HEEFT NU DE CHAMPAGNE OPGEDRONKEN? Het nieuwe vlaggeschip van de Duitsche vloot blijft zijn voorliefde voor extra-toeren getrouw. Gelijk bekend, heeft dit vaartuig bereids een gansche reeks van zonden op zijn geweten. Nog vóór het op stapel stond, vaarde het reeds als een spookschip door de fel bewogen wateren van de politiek rond, en stichtte daar een mas sa onheil. Het braakte conflikten en spuwde met dreige menten om zich heen, en het torpeerde van tijd tot tijd zelfs een heele regeering. En toen Dinsdag alle de hoogen van den lande om zijn slanken romp stonden geschaard, om de doop plechtigheid den noodigen luister bij te zetten, nam het de rol van deserteur op zich en ging bet aan den haal, groote confusie verspreidend onder de redenaars van den dag. De rijkskanselier was juist midden in de schildering van de vredelievende taak, welke dit extra ordinaire oorlogschip te vervullen krijgt, toen het oorlogschip zijn geduld verloor en zonder eenige consideratie voor staatshoof den en ministers in het water sprong. De 5 6.000 toeschouwers, aan welke kaarten uitgereikt waren, hadden het ongeval niet zoo spoedig door en klapten geestdriftig in hun han den, toen het balsturig schip zich in beweging zette; de muziek speelde het „Deutschland Deutschland iiber Alles" en de aan boord aan wezige arbeiders hingen maar gauw de groote naamborden over de railing, welke voor de ge legenheid in gereedheid gehouden waren en waarop de doopnaam van den jongen telg prijkt. Maar op de tribune, waar de eeregasten stonden, heerschte aanvankelijk schrik en ont steltenis. Briining keek den plotseling weg loopenden held van den dag met verbaasde oogen na, en Hindenburg kreeg het een oogen- blik zoo te kwaad, dat hij zich het zweet met 'n grooten zakdoek van zijn voorhoofd moest wisschen. Maar hij verloor zijn tegenwoordig heid van geest toch niet. Hij riep den deser teur snel de doopformule achterna, er daarbij nog op bedacht zijnde zijn korte speech niet te beëindigen met de woorden „Ik doop", maar met de woorden „Ik noem U Deutschland". Raden, radon, wie Dinsdagavond, nu de flesch met champagne leeggedronken heeft welke dit heidensche schip niet tegen zijn flanken ge duld heeft Inmiddels rust er op de .Deutschland" en op het heele vlootprogram, waarvan het schip een onderdeel uitmaakt, toch een donkere scha duw. De geleerden zijn het er n.1. onder elkaar niet over eens, of schip en program een penning waard zijn, ja of neen. Er zijn admiraals zoo- aJl® b.v. Galster, die heelemaal geen waarde aan het vlootprogram hechten en wanneer men Galster op zij wil zetten, omdat hij door de democratie en misschien zelfs wel door liet pacifisme aangevreten heet te zijn, dan is aaar nog een vechtersbaas als kapitein ter zee EhrhaTdt die ten deze met den genoemden ad miraal in één en hetzelfde schuitje vaart. Maar nu is het een vast verschijnsel bij alle mari nes, dat de deskundigen het onder elkaar niet eens zijn en daarom kan men dit punt gevoeg lijk laten varen. Meer meelij moet men met de politici en de financiers hebben,die het vlootprogram er in den rijksdag door moeten krijgen en dan nog eens voor de duiten zorgen. Volgens Versail les mag Duitschland zes pantserkruisers van 10.000 ton hebben. Men is in Duitschland van oordeel, dat deze mogelijkheid tot haar uiterste grenzen uitgebuit behoort te worden en aldus heeft men vieT jaar geleden de kiel voor de tegenwoordige „Deutschland'' gelegd met het doel een verouderd schip tegelijkertijd uit de vaart te nemen. Verleden jaar werd pantser kruiser B op stapel gezet en dit schip hoopt men in 1934 te water te kunnen laten. Maar in '32 'hoopt men reeds een 'begin te maken met den plaats ver vanger van de tegenwoordige „Braunschweig" en dan twee jaar later weer met pantserkruiser D. In een vaag verschiet dobberen ten slotte dan nog de rompen van E. en F. Nu geeft het op stapel zetten van elk oor logschip aanleiding tot het ophitsen van de volksmenigte. En dan binnenskamers tot al lerlei po'litiek gekonkel en gemarchandeer van weinig stichtende natuur. De schepen worden eenvoudig als een soort pasmunt beschouwd, waarmede de partijen elkaar concessies afkoo- pan dan wel afpersen. En om dit kwaad nog te verergeren worden niet ineens de 75 millioen, •welke voor een schip noodig zijn, bewilligd. Men staat eerst een millioen of tien toe en wan neer deze opgebouwd zijn, begint het geschar rel weer van voren af aan. Zoo is het met pantserkruiser A gegaan en alhoewel B. tot nu minder van zich heeft doen- spreken, is en blijft ook dit sdhip 'n dreigend gevaar voor de rus tige ontwikkeling van de binnenlan-dsche poli tiek. Met C zal 'het weer precies hetzelfde gaan, maar daarover hoeft men voorloopig zich het hoofd nog niet te breken. Van meer actueele beteekenls is de juist ge publiceerde mededeeling van de werf, dat de verongelukte doopplechtigheid niet aan een daad van sabotage te wijten is, zooals men aanvankelijk vreesde Men heeft de oorzaak van het ongeval kunnen vinden en deze heeft met boos opzet niets te maken. De nieuwe „Deutschland" is het vierde schip van dien naam van de Duitsche vloot. In de geestdriftvolle jaren van 1849 begon men voor het eerst aan een Duitsche vloot te denken en het duurde toenf niet lang, of men had geld genoeg bij elkaar om een ouden zeiler te koopen, dezen „Deutschland" te doopen en hem tot het vlaggeschip van de vooralsnog uit één eenheid bestaande marine te maken. Maar na een tijdje kregen de verschillende staten onder elkaar ruzie over deze vloot en na nog een tijdje ging ze roemloos ten onder, niet in een heeten zeeslag of in Scapa Flow of zoo iets, maar op een doodgewone publieke veiling. In 1874 probeerde men het weer eens met een „Deutschland" en twintig jaar later voor de derde maal. Deze derde „DeutscMand'' was zelfs het eerste schip van een geheel nieuw type en vierde .Deutschland" overtreft zijn voorganger hierin nog op vele denkbare, en ondenkbare wijizen. Inderdaad moet dit nieuwe flehip een wondermachine zijn van de geheel en al non plus ultra soort. Mocht men daaraan twijfelen dan leze men maar eens na, wat de zenuwachtig geworden buitenlandsche des- en andere kundigen over het monster te vertel len hebben en dan voelt men meteen iets kouds over zijn rug loopen. Want wanneer men die hoeren gelooft, herbergt deze .Deutschland'' in zijn geheimzinnige flanken ongeveer evenveel moord- en doodslag-capaciteiten als een geheel moderne Engelsehe of Fransche vloot bij elkaar genomen. Het is haast ongelooflijk wat voor 'kundigheden fantasten aan deze marine in ves-tjeszakformaat toeschrijven en toegeschre ven hebben. Het ding kan vliegen zonder vleu gels en schieten zonder kanonnen en nog vele andere dingen meer, welke er alle gezamen lijk toe bijdragen, dat met de ontwapening ter zee geen al te groote haast behoort te wor den gemaakt. De waarheid is natuurlijk deze, dat Duitsch land evengoed als in zijn verdediging te land ook lu zijn verdediging ter zee door Versailles op alle mogelijke manieren gehandicapt is. Het aantal van zijn schepen is beperkt, de wa- terverplaatsing en. snelheid er van, de zwaarte van zijn kanonnen enz. eveneens. Maar de Duitsche ingenieurs zijn vindingrijke lieden en in lange nachten van hoofdbrekend prakkezee- ren zijn 'zij er in geslaagd aan een armzalig 10.000 tons pantserkruisertje evenveel vecht- venmogen te geven als waarover elders een Dreadnougt beschikt en dat zonder overschrij ding van de in Versailles gestelde begrenzin gen. Goedkoop is dit experiment niet geweest. Het bouwen van het schip heeft 40 millioen ge kost. De bewapening 32 millioen en de tor pedobuizen nog een 3 millioen extra, zoodat de heele affaire tegen den prijs van 75 millioen mark afgeleverd kan worden. De romp kost dus rond 4000 mark per ten, terwijl de twee luxe schepen .Bremen" en „Europa'' van den Norddeutechen Lloyd maar 1290 mark per ton gekost hebben. Dat verschil is dus nog al groot en de verschillen worden heelemaal be nauwend, wanneer men vergelijkingen gaat maken met vooroorlogsche prijzen. Maar dat heeft geen zin. Zin heeft het daarentegen wel en men doet goed daar van tijd tot tijd op te wijzen, dat Duitschland zich door de beperkende bepalin gen van Versailles er niet toe heeft laten nopen met de handen in den schoot te gaan zitten en de gedachte aan weerbaarheid en zelfverdedi ging maar keedemaal prijs te geven zooals dat in andere landen wel geschiedt, die er voor hun defensie toch zooveel beter voorstaan. Het verantwoordelijke deel van de Duitsche socialis ten heeft met prijsgave van vele dierbare doctrines uit de agitatiedoos de zelfverdedi ging niet verijdeld, zooals dat in hun macht lag. Ze hebben over pantserkruiser A indertijd weliswaar heel wat herrie gemaakt, maar ze hebben de schuit ten slotte toch geslikt om 'het zoo maar te zeggen. Om pantserkruiser B. hebben ze al heel wat minder kapsie gemaakt Bemiddelingsactie van den Minister van Arbeid PARIJS, 22 Mei. (H.N.)^De Fransche minis ter van arbeid is begonnen met de actie tot bemiddeling in het conflict in de textielindus trie van Noord-Frankrijk. Hij ontving een deputatie van vertegenwoor digers der werkgeversorganisaties, die bereid zijn van een loonsverlaging af te zien, mits de arbeiders de sociale lasten, die tot nu toe op de ondernemers drukken, geheel voor hun reke ning nemen. Later ontving de minister de vertegenwoor digers der arbeiders. MODERN OORLOGSTUIG Bombardementsvliegtuig met katapult-aandrijving LONDEN, 21 Mei. (R.O.) Heden is te Farn- bor-ough een geweldig bombardementsvliegtuig ter zwaarte van ongeveer negen ton door een merkwaardige catapult, welke 4000 P.K. ont wikkelde, de lucht ingeschoten. Bij deze geslaagde proefneming bereikte bet weggeschoten vliegtuig in twee seconden een snelheid van zestig mijlen en maakte een rond- vlucht, waarop het weer vlot landde Bezwaren tegen sovjet-propaganda Het Russische telegraafagentschap meldt, dat op 4 Juli te Berlijn een „roode Spartaciade" zal worden gehouden, waaraan vertegenwoor digers van 20 landen en ook van de sovjet unie zullen deelnemen. In verband hiermede richten verschillende bladen tot den minister van binnenlandsche zaken de vraag, of hij zal toelaten, dat op deze wijze in Duitschland bolsjewistische propagan- dat op groote schaal zal worden gemaakt. UIT SYMPATHIE VOOR TOSCANINI De leerlingen van het conservatorium van Bologna hebben een sympathiebetooging voor Toscanini gehouden, die door fascisten werd aangevallen. De politie arresteerde de leerlin gen van het conservatorium. Vier personen levensgevaarlijk gewond Te Boischow in het district Pless heeft door onvoorzichtigheid met het hanteeren van ether in de nabijheid van een kachel een hevige ont ploffing plaats gehad waardoor vier personen levensgevaarlijk gewond werden. De handelaar, in wiens woning de ontplof fing plaats had, had geen vergunning voor den verkoop van ether. De politie heeft den geheelen voorraad In beslag genomen. De Duitsche socialisten verlangen regeeringsmaatregelen LANGER UITSTEL NIET MEER TE VERDRAGEN BERLIJN, 22 Mei. (H.N.) Het bestuur der sociaal-democratische rijksdagfractie heeft een schrijven tot den rijkskanselier gericht, waar in het verwijst naar zijn schrijven van 22 April, waarin de aandacht der regeering op de voort durende stijging van den broodprijs werd ge vestigd en op grond van de bepalingen van de tariefwet maatregelen van de regeering wer den verlangd. Des ondanks, zoo heet het in dit schrijven, zet de stijging van den broodprijs zich op vele plaatsen verder voort. Door de werkloosheid, die ook in de zomermaanden nauwelijks verminderd is, en door de voort durende daling van de inkomsten van de groo te massa der arbeidersbevolking is 'n langer uitstel van een verlaging van den broodprijs niet meer te verdragen. Het bestuur is van meening, dat een verla ging het spoedigst en het best kan worden be reikt langs den weg van een algemeene verla ging der invoerrechten op het graan en op de veevoedermiddelen, door welke laatste het roggeverbruik gecontroleerd wordt. Bij een ontploffing in benzine-reservoirs VEERTIG ANDERE GEWONDEN WARSCHAU, 22 Mei (N. T. A.). Te Katto- witz zijn d.oor de ontploffing van een aantal benzinereservoirs twee brandweerlieden van een dak afgeslingerd en levensgevaarlijk ge wond. Veertig personen liepen brandwonden op. De ontploffing is ontstaan doordat bet re genwater in een opslagplaats voor carbid bin nendrong. Botsingen met de politie voor het stadhuis te Essen Inspecteur lost revolverschoten ESSEN, 21 Mei (H. N.). Vanmiddag is het te Essen tot relletjes van werkloozen gekomen. Eerst werd een demonstratie-optocht van on geveer 350 werkloozen op het plein der repu bliek ontbonden, wat tot geen verdere inciden ten aanleiding gaf. Later schoolde de menigte echter samen voor het stadhuis, waarbij het tot botsingen met de politie kwam. Een inspecteur werd door de menigte overvallen, die hem zijn sabel en gummistok ontrukte en mishandelde. Op den Kopschstadtplatz werd geschoten, terwijl ook de étalageruiten van een winkel werden inge slagen en steenen en flesschen naar -de politie werden geworpen. Een inspecteur werd door een messteek ge wond. Deze trok daarop zijn revolver en vuurde, na eerst los te hebben geschoten, zes schoten op zijn aanvallers af. Een man werd in het dijbeen, een ander in het onderlijf getroffen. Doordien men den inspecteur tegen zijn hand sloeg, ging een schot in de verkeerde richting en trof het venster van een slagerswinkel, waarbij de zoon van den slager aan het hoofd gewond werd. Veroorzaakt brand in een gebouw van aebt verdiepingen TOKIO, 22 Mei (R. O.). Te Yokohama is een brand uitgebroken in een gebouw van acht verdiepingen. Ook de omliggende gebouwen werden door het vuur aangetast. De brand werd veroorzaakt door een explosie in een meel fabriek. Een persoon werd gedood en vijftig perso nen bekwamen ernstige verwondingen. Veel materieele schade SOFIA, 21 Mei. (V.D.) Te Philippopel is een zes verdiepingen hoog tabakspakhuis tot den grond toe afgebrand, waarbij een groote boe veelheid regietabak in vlammen opging. De 500 in het gebouw werkzame arbeiders slaag den er met veel moeite in, zich in veiligheid te stellen. Tengevolge van de enorme hitteuitstraling kon de brandweer niet veel tegen het vuur uitrichten. De brand, die een aanzienlijke materieele schade heeft aangericht, werd vermoedelijk door kwaadwilligen aangestoken. Slechts een deel van den voorraad was verzekerd. TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING IN ENGELAND Dc labour-partij behoudt haar zetel LONDEN, 22 Mei. (V.D.) De uitslaag van de tusschentijdsche verkiezing voor het district jjtuther Gieu, was als volgt: Hardie (labour) 16.736 stemmen en Moss (conservatief) 15.S52 stemmen. De zetel blijft dus voor de labour-partij b© houden. LONDEN. 22 Mei. (R.O.) Tijdens een tus- sohentijdsohe verkiezing in Stroud in het graafschap Gloucester werd de conservatieve candidaat Perkins, met 17.641 stemmen geko zen. terwijl de la'bour-oandidaat 10.688 en de liberale candidaat 7267 stemmen behaalde. Bij de algemeene verkiezingen bedroeg de conservatieve meerderheid 5972. ONTPLOFFING TE SERAING. LUIK, 21 Mei. (B.T.A.) Twee achter eenvo'gende ontploffingen hadden plaats in de werkplaatsen van Cokerill te Seraing, waar benzol wordt gezuiverd. In de nabij gelegen werkplaatsen brak brand uit, welke door spuitgasten werd bestreden. Een vijftiental personen werden licht ge wond. BIJ ZIJN VIJFTIGSTEN VERJAARDAG Heden, 23 Mei, viert de bekende centrums. leider, mgr. dr. Kaas, zijn 50sten verjaardag. Dengenen, die het harde wer ken van dezen prelaat en politi cus in de raagen der Duitsche een. trumspartij ge. volgd hebben, zullen zeker een paar data uit dit welbesteed pries terleven niet an. welkom zijn". Ludwig Kaas werd als zoon 7.- 0 van een koop. Mgr. Kaas man te Trier ge_ boren, waar hij zijn gymnasiale studies vol tooide om zich dan te Trier, Rome en Bonn op de studie der theologie toe te leggen. Na een korte werkzaamheid op het gebied der zielzorg, was hij van 1910 tot 1918 werk zaam in dienst van opvoeding en onderwijs als rector van het weeshuis Kemperhof" hij Ko blenz. z In het jaar 1918 werd hij tot hoogleeraar in het kerkelijk recht aan het groot-seminarie te Trier benoemd en reeds in 1919 volgde zijn verplaatsing naar Bonn waar hij hetzelfde ambt bekleedde. In het jaar 1919 begaf hij zich in de politiek, waarbij hij als afgevaardigde van het Centrum in de nationale vergadering werd gekozen. Van 1920 af zetelt hij ook in den nieuwen rijksdag, waar hij zich in de Centrumsfractie een vooraanstaande plaats heeft verworven, vooral door zijn ervaring op het gebied der buitenlandsche politiek en van het indertijd zoo ingewikkelde en doornige bezettingsvraag- stuk. In October van het jaar 1926 ging bij als lid van de Duitsche parlementaire delegatie naax Genève en sinds 1921 is hij ook lid van den Pruisischen staatsraad. Den 8en December 1928 werd hij op den Centrumspartijdag te Keulen met groote meer. derheid als Marx' opvolger gekozen tot eeuag voarzitteT en leider van het Centrum. Als zoodanig trad hij herhaaldelijk op den voorgrond wanneer algemeen politieke belan gen in hét geding kwamen. Veel besproken werd o.a. zijn brief aan den rijksminister voor het bezette gebied dr. Wirth, waarin hij ten sterkste een blijvende controle op de gedemilitariseerde zone afwees. Sinds het jaar 1929 werd bekend, dat de ge zondheidstoestand van dr. Kaas achteruitgaan de was en dat maagbloedingen tweemaal een operatief ingrijpen noodig hadden gemaakt. In het midden van Maart 1930 moest hij op medisch voorschrift een langdurig verlof ne men en het voorzitterschap van het Centrum zoolang overdragen aan den afgevaardigde Joos. Door Rome werd hij in 1921 met den titel van pauselijk huisprelaat onderscheiden en sinds 1924 is hij kanunnik. In Januari 1930 verleende hem paus Pius XI, op voordracht van den kardinaal-staats secretaris Paceli, de waardigheid van protono. tarius wegens zijn bijzondere verdiensten in zake het tot stand komen van het Pruisische concordaat. Postzegelverzamelaars beetgenomen NAMEN, 21 Mei. (B.T.A.) De wereld van de postzegelverzamelaars is door drie inwoners van Namen leelijk hij den neus genomen. In een blaadje voor postzegelverzamelaars, dat te Namen verschijnt, hadden zij een uit voerige beschrijving gegeven van de nieuwe postzegels, uitgegeven door Hagger, een in het geheel niet bestaand land. Een groot aantal verzamelaars vroeg de nieuwe zegels, welk zoowel ongestempeld als gestempeld werden uitgegeven, op zicht. De gestempelde zegels droegen den datum 1 April 1931. Nog koesterden de ijverige philatelisten geen argwaan en door een groote vereeniging van verzamelaars in een der hoofd steden van Europa, werd zelfs prins Tuotta wiens afbeelding op de nieuwe zegels voorkomt, tot eerelid benoemd. Tuotta is het anagram van een Namensch verzamelaar INTERNATIONAAL MIJNWERKERS CONGRES STRAATSBURG, 21 Mei. (W.B) Het inter nationale congres van Christelijke mijnwerkers dat hier gehouden werd, heeft heden zijn werk zaamheden beskoten. Er werden verschillende besluiten genomen, waarin o.a. geeiseht werd: internationale re geling der kolenindustrie vermindering van den arbeidstijd, undformmaken der loonen en een internationale conventie inzake wederkeerige sociale verzekering. Het 'bestuur werd met algemeene stemmen herkozen. Paniek onder de logeergasten Uit Buchholz wordt gemeld: Het bekende „Gasthuis" „Niedersachsen" te Holm Seppensen is een prooi der vlammen geworden. Laat in den nacht werden de bewoners en logeergasten door alarmsignalen uit hun slaap gewekt en even later sloegen de vlammen reeds naar alle kanten uit. Het hotel, dat aan iederen bezoeker van de Lüneburgerheide wel bekend was, is geheel in asch gelegd. Van het meubilar kon slechts weinig gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. MANOEUVRES IN DE LUCHT Eergisteren hebben boven Chicago manoeu vres van 700 militaire vliegtuigen plaats ge had. In de straten en op de pleinen had zich een groote menigte verzameld. Het Doorzitten bij WitlrijtftR en een door de Zon Verbrand# Huid, verzacht en geneest men mat r Dooi 30-60 co 90 ct. TubtJOdUBlt Agoekja Dngtaua Rack $7976 If

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9