DE INDISCHE BEGROOTING DE SLOTVERGADERING Rond de benoeming van den Gouverneur-Generaal EEN PERSOONLIJK FEIT Geen sprookje, maar nuchtere werkelijkheid Onverrichter zake teruggekeerd Uitbreiding van een conflict DONDERDAG 28 MEI 1931 LOONPOLITIEK TEN OPZICHTE VAN HET GEZIN. DE CRISIS VAN HET MIDDENSTANDS GEZIN. SnderleZfn'haif W°DillS te Waln is de HET IDEALE GEZIN. SLOTWOORD VAN DEN AARTSBISSCHOP. NAAR DE HEILIGDOMMEN EERSTE KAMER HET I BIETENWETJE AANGENOMEN. Dithyrambische lyriek ONTSLAGEN BIJ DE PETROLEUM- INDUSTRIE. WEER GEEN REGENPROEVEN BOVEN SCHEVENINGEN. DE STAKING TE EEFDE. BEELDTELEGRAFIE NEDERLAND- NED.-INDIE. Geslaagde proefnemingen op het Rijks- telegraafkantoor te Amsterdam. DE BRUG BIJ KEIZERSVEER. HET CONFLICT Mr. VAN DOORNE— A.V.R.Q. baldadigheid. Zij In da niOTsnrvwgadeirinig van de Alg. R. K. Werkgeversvereen Iging -welke in ihet Parkhotel aan de Hobbe mast raat gistermiddag werd ge Ihoudiem, leidde dr. L. G. Körteniharst het on derwerp: „Loonpolitiek tien opzichte van het gezin". Van een rechtvaardig loon, aldus spr. kam onder normale omstandigheden eerst gespro ken worden, wanneer het loon voldoende Is voor het levensonderhoud van den arbeider en zijn gezin, leder mensch heelt het natuurlijk recht een gezin te stichten en den plicht zijn gezin behoorlijk te onderhouden. Derhalve mag het loon onder normale omstandigheden nim mer onder een zeker minimum komen. Alleen abnormale omstandigheden kunnen den werkgever noodzaken loonen te betalen, die niet voldoen aan de minlmum-eischen De Joonstandaard in Nederland is over het alfcmeen berekend op een gezin met vier kin deren. Practisoh kwam mr. Romme in zijn praeadvies aan de R.K. Staatspartij tot de con clusie, dat de kindertoeslag moest beginnen met het vijfde kind, hoewel hij theoretisch overtuigd was, dat de kindertoeslag moest be ginnen met het eerste kind. Hoe dit zij, algemeen is men het erover eens, dat een fonds moet worden gesticht, waaruit toeslagen worden verleend bij gezinsvermeer dering. Alleen omtrent de samenstelling en werking van dit fonds bestaat nog meenings- versohil. Spr. verdedigde de stelling, dat het fonds meet worden samengesteld uit het loon der arbeiders, en dat de verzekering tegen de fi- naneieeJe gevolgen van gezins vermeerdering van staatswege verplicht moet worden gesteld. De premie voor deze verzekering moet der halve in de eerste plaats warden gedragen doom de jonge ongehuwde arbeiders', voor zoover zij geen kostwinners zijn, en daarnaast moeten de kosten dezer verzekering worden opgebracht door ,samenwerking van de werkgevers, de rest der arbeiders en de overheid. Tenslotte meende spr., dat de uitvoering dezer verzeke ring het best kon geschieden volgens het stel sel van bedrijfsverenigingen. vatten in de ideale lijnen. Wat is het gezin Ik kan het niet mooier zeggen, dan de wijze opstellers van den „code social" het hebben uitgedrukt: „Het gezin is de bron, waar men het leven ontvangt, is de eerste school, waar men leert denken, is de eerste tempel, waar men leert bidden 1" Het huisgezin is de bron van het leven In de feitelijke orde mag dat wel eens n-iet be. waarheid worden, mogen man en vrouw wel eens tevergeefs tot den goeden God bidden en smeeken om ook vader en moeder te mogen zijn; in de ideëele orde, in de natuurwettelijke ■orde ls het gezin allereerst daarvoor Het volmaakte gezin veronderstelt de vervulling der echtelijke hoop, veronderstelt kinderen. Vandaar, dat het ideale gezin, het Katholle, ke gezin nooit vijand mag zijn van het leven. Wie bang is voor kinderen, moet geen gezin stichten Verre van ons echter de stelling, dat een Katholiek gezin slechts goed kan wezen, als er maar onbeperkt en desnoods onredelijk voor nageslacht wordt gezorgd. Dat ls een dwaling of een laster. De Katholieke zeden leer kent óók medelijden met zwakke en uit geputte moeders, medelijden met den last van talrijke kinderen, medelijden met economische lasten. De Katholieke moraal kent óók plich. ten voor den man en den vader, die met de generatiedaad zich onverbiddelijk den plicht schept voor het komende kind te moeten zor gen. Maar de Katholieke moraal erkent nooit de zonde Het hoofd van een ideaal gezin moet nog altijd durven zingen: „Zou men armoe lijden om een mondje meer En dat wel om de ge! loofsovertuigmg: „Och waar menschen strij Sacramenten, eenmaal vergeleken met eigen Zoon en Diens Kerk; dat de verkeering weer wordt de waardige voorbereiding tot een hooger ambt en dus een samenopklimmen naar hooger geestelijk leven in plaats van een afdalen naar zonde en ver laging; dat het huwelijk weer wordt een levens ideaal, zoo schoon en groot, dat geen voor bereidend offer te zwaar valt; dat de gehuwde man zijn eer en trots er in zoekt „vrouw en kind te schragen op zijn sterke jeugd"; dat het meisje, hetzij van adel of van de fabriek, weer in zich ontwikkelt, dat heroiscb mooie verlangen naar liet heilige moederschap, waarin de grenzen van het levensgeluk bij rijk' en arm gelijk loopen, waarin het fabrieks meisje een even gelukkige toekomst vindt als de koningsdochter; dat het ideaal weer gekend wórdt en daar door bemind en met offers gekocht; dat het huis der gehuwden kan wezen een huis van ruimte en lucht, gelijk het hart der ouders een hart van geloof en liefde; dat het gezin, dat door katholieken gesticht wordt op de treden van hef altaar, ultloope op Gods troon. Het katholieke gezin heeft eenmaal de heidensche wereld veroverd. Het zal ook pal staan in de wilde tijden, die we beleven. Geen communisme, geen vrije liefde, geen huwelijk in kameraadschap, geen overspannen gemeen schapscultuur, geen terrorisme zal da heilige banden onzer menschen breken, waarmee God zelf hen aan elkander en aan hun kinderen heeft gebonden. Spr. besloot met een geestdriftige peroratie den, helpt de Heer! Het leven moet verder behouden beschermd I ZÜ" luW toegeju,cllt6 re<3a- en gesterkt worden. Wij achten het dus &en de bfhu!2en' aIs de kleedjes te arm, de barham te dun of het speeltuig afwezig o-ATi-n acilten het dus geenszins een ideaal as er ,wel vele, maar magere, niet wel i ee e en niet goed verzorgde kinderen door. eeayeme'&IJ 'n ProtetaHsche verwildering. i] doen daarvoor allereerst een beroep op a werkkracht en de spaarzaamheid des va ders, vervolgens een krachtig beroep op de 'iefde, het hart, het geweten der moeder, om voor de kleinen te zorgen. Maar daarbij blijven wij, Katholieken, toch Gistermiddag om twee uur werd door den Dist staan- De Soede God heeft ook nog andere Cf R K" TVTiiririAnctan^O.K/vrv/1 ThTT. I niilpr.d vaclaera-n nraswnn An lov-i».-* 1 Hierop nam baron v. Wijnbergen opnieuw bet woord en dankte allen, die hadden mede gewerkt om den Katholiekendag zooveel mo gelijk te doen slagen. In het bijzonder bracht spreker dank aan mr. Goseling, voorzitter van het Amsterdamsch comité en diens echtgenoote, en aan de heeren Willem Nieuwenhuis en Paul Huf voor hun daad, welke van groots Katho- liek-cultureele beteekeuis is geweest, Daarop gaf spr. het woord aan Z. H. Exc. Mgr. J. li. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht voor het uitspreken van het slot woord. Alg. R.K. Middenstandsbond ,,De Hanze" pijlers geslagen, waarop de brug naar levens- nevenvergadering belegd in gebouw Bellevue" g®lbk en levensbehoud voor het gezin moet A-ls spreker trad hier op de Zeereerw. heer j' kunnen rusten. Inderdaad en luistert thans, P. A. Rots, die de crisis van het middenstands voora' 8Ü, arbeiders en arbeidersvrouwen - gezin belichtte. in naam van God, In naam der natuur, in naam Het gezin, aidus spr., is de wortel voor alle der Kerk, In naam van recht en liefde, vorde. genieenschapsleven. Door het gezin wordt da I ren e8n mensch waardig bestaan, voor U mensch lid der burgerlijke maatschappij. Der- en voor de Uwen, een menschwaardlg loon met halve ligt in den juisfen opbouw van het gezin '®en Te®ela mogelijkheid voor het goed onder en de gezinsverhouding de toekomst der vol- kouden Uwer kinderen. Het mag waar zijn, ke°- dat straks, als de katholieke politici weer bij- Maar de sfeer van dezen tijd is ongunstig aenkomen en over dit vraagstuk beraden, for. voor het gezin, ja zelfs vijandig gestemd tegen muleering en fundeering van het rechtmatige zijn «standhouding en bloei. Jarenlang hebben familieloon misschien niet door allen eens- i >era en en ongeloovigen ernaar gestreefd het luidend wordt aangegeven; dat ook de katho- huweluk te maken tot een louter mensohelijke overeenkomst, zonder blijkbaar te vermoeden. minlevinfm6de d® Srondslagen van onze sa menleving weggroeven. ohHsfiinl KfUloIicisrae dus de taak de wJkl w® 'toekomst v«n Europa zonder Da KthVfrl°ren gaat hervormen. i fieinoei bewust ke Kerk fa zich daarvan ter dege de arbeider hoofd kan worden van een gezin. helaas moet WOTden eecons'ta- Wij, Katholieken, zullen daarvoor strijden en rie-nóde'1l0udlne der Kerk inzake dit bran, blijven strijden. En de H. Kerk zal voor dit rfrtnr ri af hechts ten deele wo-rdt gedekt recht werken met nooit wijkende em onover. hto f houding der Katholieken zelf. "Want winnelijke kracht, de kracht n.l. van de waar- mp 611 de dwalingen omtrent het beid en van het recht. Dit blijkt weer uit unweiijk beginnen ook onder de geloovigen in- gang te vinden. Het spreekt vanzelf, dat het katholiek middenstands-gezin van. al deze om standigheden den terugslag ondervindt en er door wordt bedreigd. Wat is er echter te doen, om het katholieke middenstandsgezin te be schermen? De moderne gezinscrisis ls op de eerste plaats een godsdienstig zedelijk probleem. Vdbr alles komt ihet er op aan de Katholie ken zeer vertrouwd te maken met en geest drift te wekken voor het katholieke huwe lijksideaal. Daarom is het noodzakelijk, dat onze tijd weer in iedere vrouw het moeder. lieke sociale wetgever nog niet den zekeren weg gevonden heeft in de economische ver warring onzer dagen, waarop langs sociaal- geordende lijn een menschwaardlg bestaan aan alle arbeiders met bun gezinnen, groot en klein, verzekerd is: Eén zaak is zeker, dat volgens de katholieke gemeenschapsleer ook en 's Pausen laatste boodschap voor de gooiale rechten van den arbeider. Het ideale gezin is uit een stoffelijk en gees telijk eüement samengesteld. Een gezonde wer kende vader; een lieve, goede moeder; blijde, frisscho kinderen, ziedaar den tuin, waarin God de menschen-kinderen wil laten opgroeien. Het ideale gezin is echter ook de eerste school, waar man leert denken, de eerste tempel, waar men leert bidden. God heeft het niet laten ontbreken aan god delijke hulpmiddelen en wetten, welke deze levensvorming, deze opvoeding, in en door de lijke wezen erkent en eerbiedigt daarom is hanci der ouders mogelijk maken. Hij heeft Tl<rvf ji i.1 tlflfl 1vt AO "tra Hnr «TV m rtorlmi j het ook noodzakelijk de kinderen óp te voeden naar het huwelijksideaal. De heersehenda economische orde, die aan ihet gezinsleven reeds zooveel schade heefit aangericht, is er thans op gericht, om het middenstdndsgeziin zijn bestaan te ontnemen. Degenen, die een taak te vervullen heibbsn ten opzichte van het gezin in casu het mid denstandsgezin zijn de regeering en wijzelf. Wat van regeeringswege voor den midden stand is gedaan, is nog meer zeer weinig. Aan- daartoe vader en moeder met eeuwige banden aan elkaar en aan het kind gebopden. Hij heeft de harten der ouders gevuld met de intieme en mystieke kracht der ouderliefde, Zelfs met beloften heeft Hij de kinderen aan die invloedssfeer van het gezin willen binden. En Hij deed nog duizendmaal meer. Hij' maakte het huwelijk tot Zijn Sacrament. Het doel van het gezin is de opvoeding. Maar dan de eenig-ware, de christelijke opvoeding. Zoo wordt het ideale gezin niet alleen de bron ±Chl™S°n Vaa- de ^egeerlnS. opdat zij, I van het ieven in natuurlijken zin maar tevens de bron en vormschool van bovennatuurlijk leven. Zijn dat twéé idealen? Neen, ze zijn wel onderscheiden, maar niet gescheiden. Immers de bovennatuur bouwt op de natuur. En daarom is het goed en plicht, ook voor een katholieken vader en moeder, dat zij hun gezin zóó leiden, dat hun kinderen later een eigen, goede en zelfstandige positie verwerven. Daarom is het goed en plicht te zorgen, dat het gezin leeft in een gezonde sfeer voor lichaam en geest. Daarom is het goed en plicht dat de opvoeding, onder sociaal en cultureel opzicht, zoo volmaakt mogelijk is. Daarom - ook nog om andere redenen -is het geen ideaal gezin, waar de moeder maar naar de kerk gaat, de vader desnoods veel bidt, de kinderen schuw en onbekwaam in preutsch isolement worden opgevoed en verwend. Neen, een ideaal gezin moet een nest zijn, waar sterka en krachtige vogels gekweekt worden, die in de sferen van cultuur en wetenschap, van sociaal en economisch leven, een krachti- gen vleugelslag kunnen ontplooien, die in het verwarde woud der menschelijke gemeenschap hun stem weten te doen hooren. Een ideaal gezin moet een kweekschool zijn van gezonde geeBten en geoefende talentem die later tot steun strekken van Kerk en Maatschappij, En nu enkele vragen: Acht gij een jongen en een meisje, die met weinig geloof, maar wellicht met veel zonden tot den drempel van dezen tempel zouden tre den, in staat en geschikt om die ouderlijke en priesterlijke taak te gaan vervullen? Acht gij een jongen en een meisje, die den beker der liefde reeds lang leeg hebben en den geest beduimeld door de aanraking der harts tochten, In staat en geschikt om dien heiligen tempel van het gezinsleven te gaan bouwen? Acht gij de moeder, die te laf zou wezen om haar kind zelf te voeden, die te lui zon wezen om haar kleine te verzorgen, een waardige helpster van God bij de vorming van zielen? Acht gij het wijs en goed, dat de jonge man, die een helpster gaat zoeken voor zulk een taak, die een moeder gaat zoeken voor eigen kinderen, daarvoor het liefst en bet meest gaat uitzien op het wilde veld van danszaal en bioscoop? Of dat een meisje, hetwelk een vader zoekt voor eigen kinderen, niet bidt, maar wel ver leidt. niet ziet naar degelijkheid en deugd, maar wel enkel naar geld en goed? Willen wij het ideale gezin, laten we dén zorgen dat het huwelijk komt te staan in de achting, welke God vraagt voor een Zijner schoonste als straks de georganiseerde middenstand met practische maatregelen voor den dag komt baar aanvullenden steun niet zal weigeren! Want het geldt hier de bestaansmogelijkheid van het middenstandsgezin; het meest volko men sociale element, dat denkbaar is, want door zijn bescheiden welvaart en zelfstandig heid worden in dat gezin de goede zeden en ge-zonde tradities het veiligst bewaard, Intusschen moet de middenstand zelf ook de hand aan het werk slaan en moeten de middenstanders zich losmaken uit hun Isole ment „Door eigen kracht omhoog", aldus besloo.t spr., dat zij tenslotte de groote bevrijdings- kreet van onze middenstanders. Om vijf uur gisterenmiddag werd In de aula van het Koloniaal Instituut de slotvergadering belegd, welke zich In een groote belangstelling mocht verheugen. Het zonlicht viel door de hooge ramen naar binnen en maakte den aan blik van de aula met het versierde podium, bijzonder feestelijk. Met een uitbundig applaus werden de kerke lijke en wereldlijke autoriteiten verwelkomd. Nadat de bijeenkomst was geopend met den Christelijken groet deelde de voorzitter mr. A. baron van Wijnbergen mede, dat een telegram was ingekomen van Z. H. den Paus, waarin deze de Nederlandsche Katholieken aanspoorde om de op den vijfden Nederlandsehen Katho- Rekendag geformuleerde conclusies in practtjk te brengen. Daarop was het woord aan prof. dr, Feron. Het werk van den Katholiekendag loopt nn ten einde, aldus prof. Feron. Het is geweest als een groot bouwwerk. De theoloog legde de dogmatische en wijsg&erige grondslagen. De medicus belichtte de richtige voorbereiding en de ware verhoudingen in het goede gezins leven. De opvoedster bij ervaring en ik zou haast zeggen bij de gratie Gods, de moe-der, vulde het huis met de warme sfeer der op. voeding. De ervaren opvoeder, die tevens ambtshalve den polsslag van den tijd wist te voelen, lichtte de beginselen toe van gezag en vrijheid, waarin het ware gezinsleven, vast als in een goddelijk gebint, maar tevens in vol komen harmonie met de menschelijke vrij. heid, moet bestaan. Thans aan mij een slotwoord. JV'elnu, laat mij dan alles nog eens gatnen- Ik acht het een voorrecht en gevoel het als een groote vreugde, aldus Z. H. Exc., dat ik u aan het slot van dezen Katholiekendag mag toespreken, waarop een stof is behandeld, die van zoo groote -waarde is voor uw aller ge- Zinsleven. Het past ons op de allereerste plaats dank -te brengen aan God. Alle sprekers en spreek sters hebben Zijn wil vertolkt. Bestraald zijn wij door het licht van Gods genade en wij hebben de dingen nog beter leeren begrijpen. Voorts bracht spr. dank aan den voorzitter van het Amsterdamech comité, mr. Goseling en aan den voorzitter van het hoofdbestuur baron van Wijnbergen. Talrijk zijn wellicht de redenen, aldus ver volgde Mgr., waarom de hoofd- en sectiever gaderingen van dezen Katholiekendag niet zoo druk bezocht waren als wij bij vorige gelegen heden gezien hebben. Wij vieren eigenlijk met den Katholiekendag het eerste lustrum en ik wil u niet- verhelen, dat ik met teleurstelling heb moeten constateeren dat de belangstelling niet zoo groot is geweest als u en ik wel ge wild zouden hebben. Aan het hoofdbestuur geef ik daarom in overweging na te gaan, welke redenen er kun nen hebben bestaan, waarom deze Katholieken dag in de hoofdstad van 't land, niet zoo druk werd bezocht als wij 't gaarne gezien hadden, ernstig te onderzoeken of de bakens soms moe ten worden verzet en of de tijden wellicht zóó veranderd zijn, dat er iets anders op moet worden gevonden. Want het zou te betreuren zijn als de Katholiekendagen op deze wijze moeeten worden voortgezet. Dit is geen verwijt aan het bestuur. In tegendeel dank ik dit voor zijn goede zorgen. Ook dank ik gaarne de sprekers en spreeksters en allen, die de vergaderingen hebben bij gewoond. Ondanks de minder groote belangstelling is de Katholiekendag toah In wezen hetzelfde gebleven. Wij begrijpen thans allen de volle beteekenis van het Christelijk gezinsleven. De duidelijke teekenen van een heropbloeiend katholicisme, wijzen op een groeiend verlan gen vooral bij het opkomend geslacht naar betere vormen en grooter bezieling. Meer dan ooit wordt in dezen tijd het huwe lijk belaagd, maar in bedachtzame uren, die in elk menschenlaven voorkomen, moet men toch erkennen, dat er een andere en betere oplossing dan die der Katholieke Kerk, niet wordt gevonden. Alleen het Katholieke huwe lijk waarborgt het behoud van het gezin en de goede vorming van een nieuw geslacht. Ik wensch, dat Katholiek Nederland het christelijk gezin zal handhaven en dat deze Katholiekendag niet slechts strekke tot ver sterking van het huwelijksleven der Katholie ken. maar ook tot het heil van anderen. Wij moe-ten thans de woorden, die hier ge sproken zijn in daden omzetten. Uw daad zij een versterkt familieleven, een familieleven, dat vele offers vragen zal, maar dat dan ook die offers waard ls en opstreeft naar het Ideaal. Tot slot gaf Z. H. Exc. aan alle aanwezigen zijn bisschoppelijken zegen. Om ongeveer half acht ging de vergadering uiteen. Heden word een gemeieinschappelijlce tocht gemaakt naar de heiligdommen van St. Willi, brordua, O. L. Vrouw ter Nood en St. Adalbert te Helloo en Egmand. Te Helloo werd «en pontificaal Lof gecele breerd door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Daarna had een gemeenschappelijke koffie maaltijd plaats. Naarmate de nood van de landbouwende bevol king stijgt, verzacht de doctrine der vrijhande laars. Het wetsontwerp tot steun voor één jaar aan de bietenbouwers, waarmee een kleine zeven millioen gulden is gemoeid, ondervond geen noemenswaardig verzet in d© Tweede Kamer, waar het op 26 Maart j.l. met 74 tegen 1 communistische stem werd aangenomen. Ook in de Eerste Kamer ondervond Minister Ruys niet den minsten tegenstand. Integendeel, de groot-industrieel v. d. Bergh maakte den be windsman een compliment voor de knappe memorie van antwoord en erkende, dat de wet noodig was. De liberale afgevaardigde be perkte zich tot de, ook reeds door dr. Colijn in de Tweede Kamer gestelde vraag, of de R-sgeering niet kon meehelpen aan het tot stand komen van een internationale suiker regeling in den geest van de oude Brusselsche overeenkomst. De Minister antwoordde eigen lijk „neen", maar hij doet zooiets altijd bizon- der vriendelijk. Binnen het uur was zijn wets ontwerp zonder boofdelyke stemming aan vaard. De Indische begrooting werd beheerscht door een persoonlijk feit. Eerst de rede van den a r mr. Brtet, dia lang niet zuinig toornde over het feit, dat dr. Colijn niet benoemd was tot Gouverneur-Generaal van Indië. Door deze rede schijnt wel komen vast te staan, dat de heer Colijn niet is gevraagd om de' functie te vervullen, voor welke hij, naar mr. Briet's meening, eigenlijk de eenig aangewezen man was. En wij kregen een lofred-e op dr. Colijn, welke niet geheel ten onrechte als dithyram! hische lyriek werd gekenschetst. Ook wie met mr. Briet meent, dat Colijn al de bekwaamhe den bezit, welke de a.r. afgevaardigde hem toe schrijft, mag toch de vraag stellen of de on getwijfeld hoog begaafde anti-revolutionaire leider de geschikte man zou zijn ln dezen tijd. Wie uitgaat van het standpunt, dat de G G wlfs niet naar buiten mag doen blijken, ,'dat bil een ander inzicht beeft dan het „Opperbe stuur of de Nederlandsche wetgevende macht" 7 en dit standpunt wordt 1n het Voorloopig verslag der begrooting verdedigd doer geest verwanten van mr. Briet - stelt zich toch de aag, hoe zulk een houding kan worden ver wacht van den man, die zóó geprononceerd zyn meening heeft uiteengezet over de Indische Staatsinrichting en da bestuurshervorming Ondan.its het bekende boek van dr. Colijn, wil de heer Briet alsnog weten of Colijn is aange zocht en als dit niet gebeurd is, waarom de Regeering dit dan niet heeft gedaan. De a. r. sympathie voor dit kabinet, zou, zoo werd er bijgevoegd, dalen tot het geringste minimum, indien aan den heter Colijn de hooge post té Weltevreden niet zou zijn aangeboden. In tegenstelling met den heer Briët, die alleen jammerde over Colijn's niet-benoemin<* en geen woord zei over Jhr. de Jonge, sprak mr. Mend els er zijn blijdschap over uit, 'dat dr Colijn niet benoemd was. Maar de sóc dem afgevaardigde becritiseerd-e de benoeming van den heer de Jonge tot G. G. zóó fel, dat hij tot de orde werd geroepen. Ook deze critiek scheen ons onbillijk Zeker, mr. Mendels prees den mensch de Jonge en hij zei uitdrukelijk, dat hij niet twij felde aan diens integriteit, evenmin alg hij dit deed aan die van dr. Colijn. Maar het bezwaar van den soc. dem. afgevaardigde richtte zich tegen het f«it, dat d-e heer de Jonge zoo „uit de olie" opgevischt tot Gouverneur-Generaal was benoemd. Nu begrijpen wij het bezwaar, dat een Gou verneur-Generaal na aftreden direct een hooge positie in de zakenwereld gaat aanvaarden. Dit is vroeger voorgekomen, maar nu onmogelijk gemaakt door de bepaling, welke een land voogd verbiedt om binnen vijf jaar na aftre den deelhebber te zijn in ondernemingen, welke op een of andere wijze met Indië in verband staan. Doch, welk belang heeft een man, die financieel onafhankelijk geworden is er by, om een hooge functie, welke hij met een zuive ringseed aanvaarden moet, te misbruiken? Welk recht beeft men om zooiets te veronder stellen van iemand, aan wiens persoonlijke integriteit, men uitdrukkelijk zegt niet te twij felen? Men kan nu wel klagen over het feit, dat oud-ministers „ln zaken" gaan. Vergeet men daarbij echter niet, dat het inkomen van Nederlandsche Ministers niet ho-:g en hun pensioen niet buitengewoon mag worden ge noemd? En blijkt daaruit ook niet, dat Neder land blijkbaar toch niet door zulke middelma tigheden wordt geregeerd als van zekere zijde wel eens wordt beweerd? Als de regeering hem, die na jarenlang het Rijk gediend te hebben op matig betaalde posten weer uit de zaken heeft gehaald en uitgekozen voor den hoogen post van Gouver- neur-Generaal, dan moeten er ongetwijfeld ge wichtige redenen zyn geweest, welke voor deze benoeming hebben gepleit. Wij zijn overtuigd, dat als de geschiedenis ran 1914—1918 volle- dig zal^ worden geschreven, op een gegeven oogenblik een heel bizonder licht zal vallen op den man, die nu wordt becritiseerd. Over de financleele politiek en de verlaging der ambtenaarssalarissen heeft mr. Mendels zeer booze woorden gesproken. Hierover willen wij eerst nog wel eens het oordeel van andere deskundigen hooren dan dat van den door mr. Mendels geciteerden medewerker van „De Socialist", den oud-ambtenaar Vleming. BATAVIA, 27 Mel, (ANETA). Het lid van den Volksraad, v. Lonkhuyzen, heeft naar aanleiding van de orltiek van de „Java-Bode" op de behandeling van Neder, landsehe employé'* door de Nederlandsche Ko. Jonlale Petroleum-Mij. een schriftelijke vraag tot de regeering gericht. Volgens die critiek zou genoemde maatschappij vale employé'» hebben ontslagen zonder den usantieelen op zegtermijn met onmiddellijke verwijdering ook van de In het hospitaal van genoemde maatschappij verblijvende zieken. Gevraagd wordt of de regeering een onderzoek wil doen instellen en, ln geval blijkt, dat genoemd concern Inderdaad is tekort geschoten in zijn wettelijke verplichtingen, zijn con«.=Mcmaris te wijzen op de bestaande normen bij de ver. leaning van ontslag. r - Hoop op later Ook gisteren zijn de regenproeven van den heer Veraart, welke 1.1. Zaterdag waren uit gesteld, wegens ontstentenis van wolken boven Schevemngen, niet doorgegaan. Na de fiksche regenbuien in den vroegen morgen begon de lucht In den loop van den dag meer en meer op te klaren en tegen drie uur 's middags waren er boven Scheveningen al weinig of geen regenwolken meer te ontdekken. We dachten toen al, dat er van regenproeven niets zou komen, maar om zekerheid te hebben Infor meerden we eens bij de K. L. M. Om 4 uur ver zekerde deze ons echter, dat een uur later voor da regenproeven zou worden gestart. We wachtten tot half zes, maar de lucht werd steeds strakker blauw en geen vltegmadhine was te zien. Twintig voor zes kwam een K. L. M.- vliegtuig in zicht, doch spoedig was het ook weer verdwenen. Nader vernamen wij nog, dat de heer Ver aart, die ditmaal persoonlijk op Waalhaven de voorbereidingen leidde, tusschen 6 en 6 uur aldaar met een meer motorig vliegtuig met on- deikoeld ijs was opgestegen. Van Leiden tot Hoek van Holland is hij langs de Kust ge vlogen. Daar er echter absoluut geen bewol king te bekennen was is men onverrichter- zake op Waalhaven teruggekeerd. Het ligt in de bedoeling, een volgende vlucht, weike in het begin van Juni zal worden ge maakt. in de vroege ochtenduren te houden en dan eenige autoriteiten, die bijzonder belang stellen m deze proefnemingen, uit ta noodigen. Zooais bekend is Ihet streven van den heer Veraart om door het neerslaan van wolken in de vroege ochtenduren de kans op zonneschijn op den dag te verhoogen. Wat geweigerd en wat toegestaan wordt Omtrent de staking bij den brugbouw te Eefde voor bet Twente—Rijnkanaal vernemen wij nader, dat het conflict zich heeft uitge- breid tot 45 man. Anders is het gesteld by den sluisbouw, waar de onderbouw wordt uitge voerd door de Haagsche firma Butzer. Deze firma stond aan de timmerlieden en vlechters de geëischte vacantiebons toe en wilde aan de ruim 60 grondwerkers drie cent uurloon meer geven. Gevraagd was zes cent. De besturen der vakbonden namen hiermede genoegen, doch de beslissing der arbeiders dient nog te worden afgewacht. Het menschelijk kunnen staat voor niets een axioma, dat Dinsdagmiddag opnieuw en bewonderend aanvaard werd door een klein ge zelschap journalisten, toen dit op de radiobe- drijfscentrale in het gebouw der Rijkstelegraaf te Amsterdam geschaard stond voor het in werking zijnde apparaat van den beeld-telegra- file-dienst over de rechtstreeksche radio-tele grafische verbinding met Nederlandsch-Oost- Indië. Het was de heer van den Briel, direc teur van het Rijkstelegraaf kantoor, die de pers had uitgenoodigd tot de bezichtiging van en de bijwoning van proef demonstraties met deze beeldtelegrafle-instanatie. welk» naar reeds werd medegedeeld met ingang van 1 Juni a.s. voor het publiek zal gaan werken, waar bij gebruik gemaakt zal worden van de nor male radio-zend- en ontvanginrichtingen t« Kootwijk, resp. Noordwijk. Een kleine staf van deskundigen, o.w. de hee ren Van Veen, onderdirecteur van het Rijks- telegraafkantoor en J. W. Romijn, chef van den technischen dienst, beantwoordde bereid willig alle nieuwsgierige vragen der journa listen Mogen de hieronder volgende technische bij zonderheden datgene, wat aan een sprookje denken doet, tot nuchtere werkelijkheid maken. Aan bet beeldapparaat, dat geleverd is door Telefunken, zijn 3 deelen te onderscheiden: het zendgedeelte, dat via de kabel met het zend station te Kootwijk verbonden is; het ont- vanggedeelte, dat op één der ontvangtoestel len te Noordwijk is aangesloten en het syn- ehronisatiegedeelte, dienende om den gelijk loop tusschen het apparaat in Indië en het ap paraat in Holland te verzekeren. Het zendgedeelte. Het over te brengen beeld, waarvan de totale afmetingen 10 x 22 c.M. bedragen (het nutti ge oppervlak, dat het publiek ter beschikking staat, is 9.3 x 18 c.M.) wordt bevestigd op een cylindrischen trommel. De trommel draait om zijn as en schuift tegelijk langzaam (1/5 mM. per omwenteling) in de richting van de as op. Nabij den cylinder is een gloeilamp geplaatst, welke via een optische inrichting een zeer fijn lichtpunt op het beeld werpt. Daar dit lichtpunt stilstaat, terwijl de trom mel draalt en opschuift, wordt het geheele beeld dus in een fijne schroeflijn afgezocht. De tijd, welke noodig is voor de overbrenging van een volledig beeld, bedraagt ongeveer 8 minuten. Bevindt zich onder het lichtpunt een wit ge deelte van het beeld, dan wordt een groot deel van het opvallende licht diffuus teruggekaatst op het gevoelige oppervlak van een foto-elec- trische cel, hetgeen tengevolge heeft, dat ln den kring, waarin deze cel ls opgenomen, een electriseh stroompje gaat vloeien. Bevindt zich. daarentegen een zwart gedeelte onder het' lichtpunt, dan wordt vrijwel al het licht geab- sordeerd, zoodat do foto-oel niet door gereflec teerd licht wordt getroffen en geen stroom' wordt opgewekt. Da op deze wijze ontstane electrische stroom- variaties worden versterkt en door den zen der naar Indië uitgezonden. Het aanbrengen van de laatste overspanning. Naar wij vernemen zal fle darde en laatste overspanning voor de brug bij Keizarsveer oondag 14 Juni omstreeks 4 uur van de werf der firma Penn en Bauduin te Dordrecht ver- trekken en door een 4,tal sleepbooten van da - de Wlt's Berging, en Transportbedrijf naar de plaats van bestemming worden ge- 15 Juni, omstreeks sleept. Maandagmorgen De eereraad. KWESTIE FINAAL REEDS BESLIST? Nader blijkt, dat de eereraad, welke het con flict tusschen mr. van Doorne en het A.V.R.O.- bestuur zal onderzoeken, zich heeft gevormd op verzoek van het hoofdbestuur van het ge nootschap „Vrij Nederland" en van mr. van Do rne. Het „Hbd." heeft nu van het AV.R.O.-be- stuur de mededeellng ontvangen, dat dit offi cieel niets afweet van de insteling van bedoel den eereraad en dat het overigens op het standpunt staat, dat de quaestle-Van Doorne reeds finaal beslist ls, behoudens een even tueel beroep van mr, Van Doorne op de a.s. algemeene vergadering van de A.V.R.O. Waar uit dus geconcludeerd mag worden, dat ue A.V.R.O. haar medewerking aan een onder zoek van mr, Van Doorae's eereraad niet zal verleenen. half vier zal deze overspanning, zulks ln overleg: met de Nederlandsche Spoorwegen en ten Rijkswaterstaat, het draaibare gedeelte van de Moerdljkbrus passeeren. Vermoedelijk Dinsdag l6 junj, d<}s morgens 5^uur, zal de brug op haar plaats gelegd wor- INTERNATIONALE FEDERATIE VAN EXPEDITEURSVEREENIGINGEN Vandaag en morgen komt in Amsterdam het bestuur der Internationale federatie van expe- diteursvereenigingen tezamen. Deze intern, fe deratie omvat exped'iteursvereenigingen van vrij wel geheel Europa; 16 landen zijn er bij aange, sloten Voor ons land maakt daarbij de Scheep vaart Vereemging Noord ten behoeve van haar mkgroep expediteurs deel uit; de heer Mr. M. H. de Jong, directeur der Scheepvaart Ver een igmg Noord vertegenwoordigt deze in het bestuur. J. DROST f Te Enschede Is in den ouderdom van 56 jaar overleden de heer J. Drost, wethouder aldaar. P. F. VEELENTURF f Te Hazerswoude ls gisteren overleden de heer P. F. Veelenturf, sinds 1907 lid van den gemeenteraad en sinds 1919 wethouder aldaar, BURGEMEESTER F. S. G. BOS, Dinsdagavond is in den leeftijd van 53 jaar overleden de heer F, S. G. Bos, sinds 1912 bur gemeester van Zoetermeer en sinds 1DI8 tevens burgemeester van Zegwaard. Het ontvanggedeelte De door Kootwijk uitgezonden stroomstooten worden in Indië opgevangen, versterkt en ver. volgens naar het ontvanggedeelte van het beeldapparaat geleid. De signalen worden daar toegevoerd aan een zoogenaamde Kerrcel, welke de eigenschap bezit een doorvallendo lichtstraal meer of minder sterk door te laten, onder Invloed van electrische spanningen. Hier. van wordt gebruik gemaakt door een lichtbun. del, welke in een fijn lichtpunt op de ontvang, trommel wordt geconcentreerd, ln sterkte te doen varleeren in het tempo van de beeldva riaties. Op den ontvangtrommel, welke met dezelfde snelheid draait en opschuift als d» zendtrommel aan de andere zijde van de ver. binding, is een vel fotografisch papier of licht gevoelige film gespannen. Na afloop van de overbrenging verschijnt, door fotografisch» ontwikkeling, hierop dus hetzelfde beeld al» aan de zendzijde op den trommel was aange. braflht. De synchronisatie* Voor de goede overdracht ls het noodzakelijk, dat de toestellen hier en ln Indië nauwkeurig met dezelfde snelheid draaien. Dit wordt be reikt met behulp van een electrische stemvork, welke een wisselstroom van groote constant, heid opwekt, versterkt, den aandrijfmotor op da juiste snelheid houdt. De stemvorken In Holland en ln Indië zijn nauwkeurig aan elkander gelijk gemaakt. In het verkeer met Indië kunnen alleen z.g. zwart-wlt heelden worden overgebracht. Bij de beekltslegrafieproeven met Berlijn, waarbij van kabelverbindingen gebruik gemaakt wordt, ia het ook mogelijk beelden met halftinten(foto's) over te brengen. De kosten bedragen 6 per centimeter, met een minimum van 60. Tot zoover de tech. niscbe bijzonderheden. Moge de ondernemingsgeest, welke hier ge. toond wordt, zijn waardeering vinden in een snelle populariteit van dezen dienst bij het publiek! Mat de bezichtiging van de beschreven in. stallatie ging een bezoek gepaard aan de overi ge verkeer»- en technische afdeelingen van het Rijkstelegraafkantoor, een bezoek, dat, boe snel het zidh ook voltrok, den journalisten een blijvenden indruk gaf van dit machtig bedrijt ln onze hoofdstad, een bedrijf, dat de nieuwste Wa,a,'°h^r 1 u'fhische vindingen op t ïtn niJZ telegraafverkeer toepast en dat een plaats inneemt, welike door nog geen ander ter wereld terzijde kan worden gestreefd. De dronken man, die, zooals dezer dagen ia ons blad werd gemeld, te Tilburg op het Piusplefn met een steen het portier verbrijzel, de van een passeerende auto, was zekere H. M. en niet G. S., zooals wij hebben bericht. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. De 22-jarige gehuwde vrouw van M.' v. B. te St. Miehiels Gestel, moeder van 2 kinderen, die dezer dagen bij het aanmaken eener kachel met petroleum, in brand geraakte, is aaa da bekomen verwondingen overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6