Levordert vlug,gersefli|li reuen feuilleton SPORT EN SPEL HET INSIGNE. RIJNVRACHTEN DONDERDAG 28 MEI 1931 RADIO-PROGRAMMA Ministerieële toezegging BACON-CONTROLE. V AC ANTIEHUIS „BOUVIGNE". HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJ MUIDEN. OPENLUCHTTHEATER - VALKENBURG. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. ONDER EEN MUUR BEDOLVEN. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. MGR. A. J. H. AERTS. ERGERLIJKE BALDADIGHEID. aanrijding NEDERLANDSCH ELFTAL. VRIJDAG, 29 Mei. Hulzen (1875 M„ 1» ^v^g^schrfft- tramma verzorgd do<^r)?oonpiaten10.30 zleken- fc»f! ii(mll2 00ggr^o£oonplaten: 12.00 politie- dienst, 11-0^,1.2'20r„^r7oonplaten12.30—2.00 con- berichten; 12.15 gramo^onp v d Horst Jr cert H. Hermann (vl<*> ^orgt.Bleekrode (plano) A Pnntan Jr (harm°niuin) I 2.00—3.00 gramo- A. Ponton Jr- mevr. Mana Hoving-v. Ioonplaten. 3.00^^ b. v. d. Brink-Prakken «hut.) H mlnker (piano); 4.30-4.45 gramo- ÏÏi,?n. b!oOS.30 H. J. Steinvoort: „Een Wd of s'choonMteenscherm; 5.30-6.30 orgelcon- cerf A C Willeumier; 6.30 Radio-dokter; 7.00 A. J Herwis„Balcon- en perkplanten"7.30 politie V-"-ht.en 7.45 gramofoonplaten; 8.00—10.45 chr. radio-orkest; 8.009.30 causerie door prof. mr. J C Kie'stré; 10.05Vaz Dias; 10.45-11.30 gra- mB"°1nversum (298 M., 1004 K. H.) 8.00—12.00 VARA-, 12.00—400 AVRO; 4.00-8.00 VARA., 8.00 11,00 VPRO., 11.0012.00 VARA. 8.00 gramo- foonplaten; 10.15 voordracht door F. Koolbergen; 10.50 voor de zieken; 11.30—12.00 gramofonoopla- ten; 12.00—200 AVRO.-kwartet; 2.002.30 gra- mofoonplaten2.303.00 schooluitzending3.00-- 4.00 orkest van werklooze musici; 4.00 orgelspel door Joh. Jong; 4.30 voor de kinderen; 5.15 VARA- orkest, met medew v zang-duo Lopez del Ala- tri"; 6.45 causerie N. V. V.; 7.00—8.00 vervolg concert; 8.00 V/P.R.O.11.0012.00 gramofoon- platen. Daventry (155.4 M., 193 K. H.) 10.50 berich ten; 11.05 lezing', 12.20 E. Coram (sopraan), C. Yat.es (bariton); 12-50 orgelconcert, zang, 1.50— 2.50 gramofoonplaten3.20-3.50 opening van de Londinsche afdeeling van de Douglas Haig Me morial Homes door den Prins van Wales; 4.20 orkest5-35 kinderuurtje; 6.20 lezing; 6.35 be richten; 7.00 fluitspel door Rens ie Roy; 7.20 lezingen; 8 05 zang door Frank Titterton; 8.30 Assault on Professor Weltmann",. naar het Duitsch van Felix Mendelssohn; 9.20 berichten 9 40 lezing; 9.55 D. Vane (sopraan), R- Henderson (bariton), koor en lorkest; 10.55—12.20 dan»' "p'a r ij s (1725 M., 174 K. H.) 8.05 en 12.50 cramofoonplaten4.50 lezing over Faure en Debussy met muzik. illustr.6.20 gramofoon platen; 8.20 „Tristan en Isolde", Wagner. Brussel (508 M„ 590 K. H.) 5.20 orkest: 6.35 causerie; 6.50 gramofoon; 7.50 nieuwsberichten; 8.20 orkest; 9.05 causerie; 9.20 orkest; 9.50 ope- rette-muziek10.20 nieuwsberichten. Leuven (338.2 M., 887 K. H.) 5.20 dans muziek; 6.20 orkest; 6.35 lezing; 6.50 gramofoon platen; 7.35 lezing; 8.20 qrkeat; in de pauze boek bespreking; 10-20 nieuwsberichten. Langenberg (473 M„ 635 K. H.) 7.25—8.20, 11.0012.15 en 12.20 gramofoonplaten; 1.252.50 orkest; 5.20—6.20 concert; 8.20—9.00 gramofoon platen; 8 0510.20 symphonieconcert; 10.2511.10 concert; 11.1012.00 "dansmuziek. Kalundborg (1153 M„ 260 K. H.) 12.20— 2.20 en 3.505.00 orkest; 5.005.20 piano-soll; 7.508.35 koorzang; 9.3510.35 orkest en zang; 11.202.20 dansmuziek. Z e e s e n (1635 M„ 183.5 K. H.) 7.00 gramofoon platen; 10.55—12.20 berichten; 12.20 gramofoon platen; 1.152.20 berichten; 2.20—3.20 gramo foonplaten; 3.204.50 lezingen; 4.506-50 concert 5.508.45 lezingen; 8.45 „Brigade-Vermittlung", hoorspel van E. Johansen, Regie: H. Freundt; 9.45 symphonie-concert; 10.40 berichten; daarna tot 12.50 dansmuziek. RADIO-BERICHTEN De 298-M.-golf bedreigd De „Tel." bericht, dat het geweldige Engelsche krachtstation North Regional, dat met een ener gie van niet minder dan 70 K.W. werkt, zeer binnenkort van golflengte zal veranderen. Deze verandering zou ons niet bijster interesseeren, ware het niet, dat de nieuwe golflengte van dit station die van het oude station Aberdeen op 301 Meter was. Dat het kleine frequentieverschil van 9 K.H. ons tot. dusverre weinig last ver oorzaakte, komt, doordat Aberdeen slechts een energie van 1,2 K.W. bezat, Wat de gevolgen zullen zyn, wanneer op een zoo geringen af stand met 70 K.W. uitgezonden wordt, zullen de Nederlandsche luisteraars spoedig op een zeer onaangename w(jzo moeten ondervinden. Over dag zal de 298 M. golf mogelyk nog goed hoor baar doorkomen, doch te verwachten is, dat Hilversum des avonds zelfs niet meer met het beste toestel zal zyn te ontvangen. Radio-telefonisch verkeer aan de Noorsche kust Door het Noorsche Ministerie van Handel is een commissie benoemd voor het onderzoek naar de mogelijkheid van een goede radioverbinding van de schepe^ langs de kust met de kuststa- tions. Deze commissie heeft een verslag uitge bracht. Zij stelt voor, alle schepen die diensten langs de kust onderhouden, van lampzenders te voorzien, die zoowel voor telegrafie als voor te lefonie kunnen dienst doen. Voor de bediening der toestellen moeten deze schepen een stuur man-marconist aan boord hebben. De kosten voor telefoongesprekken der passagiers moeten zoo laag mogelyk gesteld worden, terwijl mede- deelingen aan expediteurs omtrent de zich aan boord bevindende goederen gratis moeten wor den verzonden. Aan de kust zal voor dezen dienst een aantal bijzondere kuststations moeten worden gebouwd De commissie stelt voor in Rorvik en in Florö een zender van 0,5 K.W. te bouwen. Voor Ham- merfest zou als kuststatlon de zender Ingöy Ra dio, die daartoe met een zender van 0,75 K.W. zou moeten worden uitgerust, dienst kunnen doen. Misschien zou ook in Andenes een nieuwe zender gewenscht zyn. Verder zal de zender in Kristiansund voor telefoonverbinding over Hu- stadvika worden gebruikt. Het voorstel van de commissie ligt thans ter beoordeeling van den Minister. De jeugd van Azenray trok tweeden Pinksterdag, volgens overoude gewoonte, met een versierden boog door het dorpje, zingend en collecteerend. TARWEWET. Een adres van de L. T. O. Da landelijke Federatie van organisaties van handelaren in akkerbouwproducten (L.T.O.), heeft een adres gericht aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarin wordt verzocht, dat: a. met inachtneming van de bedoeling der Tarwewet en onder contróle van de organisa ties die onder leiding van den Regeerings-Tar- we-commissaris reeds zijn tot stand gekomen, de tarwe onvermengd koopbaar blijve in de open markt; b. bij de uitvoering der Wet niet verder regelend worde Ingegrepen dan tot het ver krijgen van een voor alle inlandsche tarwe gelijke prijsverhoogi.ng, vereiaeht wordt. Volgens adressante kan zulks worden be reikt, om aan eiken landbouwer, bezitter of teler van tarwe een certificaat te verstrek ken, waarop het aantal kilo's beschikbare of per H.A. te schatten tarwe In honderdtallen of meervouden staat uitgedrukt. De certifica ten zijn te stellen op naam van den teler, en worden genummerd. De van certificaten voorziene inlandsche tarwe kan op de nu bestaande tarwe.markten worden verkocht voor de waarde die ze in verband met haar kwaliteit en de wereldmarkt heeft. De af te geven certificaten kunnen door houders landbouwers tekens na afloop van een voor hen geldend leve'rings.kwartaal wor den Ingeleverd hij de Tarwe-Oentrale tegen vergoeding van 1.per certificaat van 100 K.G. met ter beschikkingstelling van de op deze certificaten betrekking hebbende tarwe. Deze tarwe zal dan tegen marktprijs wor den overgenomen. Deze marktprijs zal daarbij vanwege boven genoemde Centrale worden vastgesteld. Samenstelling Raad van Beroep. Bij Kon. besluit zijn aangewezen als leden en pl.v. leden van den Raad van Beroep, bedoeld in art. 28 van het Kon. besluit van 5 April 1930: prof. dr. 3. van der Grinten, hoogleeraar aan de R. K. universiteit te Nijmegen; als leden: prof. mr. Chr. Zevenbergen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; J. G. A. Ree- ser, directeur van het abattoir te Amsterdam; als plaatsvervangende leden: prof. dr. D. L. Bakker, hoogleeraar aan de Landbouwhooge- school te Wageningen; mr. H. van Wageniin- gen, rechte" in de rechtbank te Utrecht; J. P- van der' Slooten, directeur van het abattoir te Utrecht. VLEESCH UIT DENEMARKEN. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft ingetrokken zijn beschikking van 30 Juli 1923, waarhij ten aanzien van vleesch, afkomstig uit Denemarken, tot wederopzegging werd verleend de ontheffing, bedoeld in art. 7 van het Kon. besluit van 26 April 1922, en wel met Ingang van 27 Mei 1931. De officieele opening aanstaande. De officieele opening van het Studie- en Va- cantiehuis „Bouvigue", te Ginneken, zal plaats hebben op Zondag 28 Juni. Extra-treinen zullen 's morgens uit de bis dommen Breda, 's Bosch en het aartsbisdom ongeveer 1800 reeds aangenomen leden van de K. J. V. naar de Lieve Vrouwe-stad brengen, waar te 11VJ uur een H. Mis in de St. Jozef kerk, aan de Ceresstraat, zal worden gecele breerd. Daarna heeft een défilé door de stad plaats. Te 3 uur wordt op „Bovigne" de congresver gadering van da K. J. V. gehouden. De feestdag wordt besloten met een pontifi caal Lof met processie. Ie een Dinsdag gehouden vergadering der af_ deelings. en hoofdbesturen van den Centr. Bend van Transportarbeiders en den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- Transportarbeiders werd het antwoord van de regeering aan B. en W. van Velsen inzake steunverleening aan het visscbe- rijbedrijf te IJmuiden besproken. Besloten werd een adres aan den raad te zen den waarin wordt verzocht eene conferentie van alle partijen hijeen te roepen, teneinde ge zamenlijk naar gezondmaking van het bedrijf te streven. Dr Wijnand Frans zal met een reeks voor stellingen geven in het Openluchttheater te Valkenburg (L.) Opgevoerd zullen worden; het middeleeuw- sche spel „Mariken van Nimweghen" en het 18e-eeuwsclie blijspel van Carlo Goidoni: „Een knecht van twee Meesters". PROCESSIE NAAR LOURDES. Pater van der Linden van de Congregatie der Lazaristen van den H. Vincentius a Paulo, uit het Missiehuls ,,St. Jozef" te Heldon-Panningen (L.) zal als predikant meegaan met de Lim- burgs-ohe processie naar Lourdes, om daar een retraite te preeken aan de pelgrims. INDUSTRIEELE HYGIENE. Naar onze correspondent te Genève seint, heeft de raad van beheer van het internationaal arbeidsbureau onzen landgenoot dT, W. R. H. Kranenburg, medisch adviseur van de arbeids inspectie, te Den Haag, benoemd tot lid der oom missie van deskundigen voor de industrieele hygiëne. DE UITWERKING VAN DE HERZIENE GEMEENTEWET. In antwooTd op de vragen van den heer de Veer betreffende de bepaling van het tijdstip van inwerkingtreding van de wet tot herzie ning van de Gemeentewet, zegt minister Ruys de Beerenbrouck, dat zijn departement geen klachten hebben bereikt, dat in de gemeente administratie zich bezwaflen zouden hebben doen gevoelen als gevolg van de omstandigheid, dat den gemeentebesturen niet tijdig is mede gedeeld, dat de wet tot herziening van de Gemeentewet op 15 April j.l. in werking zou treden. De minister geeft echter toe, dat zoodanige voorafgaande mededeeling, welke zonder bijzondere aanleiding is achterwege ge bleven, beter ware geweest; gaarne doet hij dan ook de toezegging, in de toekomst met die wenscbelijkheid te zullen rekening houden. Aangezien de nieuwe voorschriften, betref fende de inrichting van de begrooting der in komsten en uitgaven der gemeenten niet zoo tijdig kunnen worden vastgesteld, dat deze reeds voor het dienstjaar 1932 zullen kunnen gelden, ligt in het voornemen van den minister te bevorderen, dat de ter zake tot dusver gel dende voorschriften van toepassing zullen wor den verklaard voor bedoeld jaar. Een des betreffend ontwerp-besluit is in een vergevor derd stadium van voorbereiding. DE BRANDSTICHTINGSZAAK TE WORMERVEER. De smid A. de B. uit Wormerveer zou op 11 December brand hebben gesticht op den zolder van zijn smederij. Op 28 Mei 1930 stond hij te dier zake voor de Haarlemaoh© Rechtbank te recht. De rechtbank sprak verdachte vrij doch de Officier ging in hooger beroep. Op 12 Mei j.l. eischte de procureur-generaal bij het Am- sterdamsche Gerechtshof, mr. van Harinxma thoe Slooten vernietiging van het vonnis der rechtbank en verdachte's veroordeeling tot een gevangenisstraf van één jaar. Voorts eischte het O. M. verd.'s gevangen neming bij het uitspreken van het vonnis. Dinsdag wees het Hof in deze zaak arrest. Verd. werd schuldig verklaard aan het hem primair ten laste gelegde: opzettelijke brand stichting waarvan gemeen gevaar voor goede ren is te duchten. Conform den eiscli veroor deelde het Hof hem tot een gevangenisstraf van één jaar, d-t onmiddellijke gevangenneming werd echter niet gelast. Naar wij vernemen heeft verdaohte onmid dellijk cassatie tegen dit vonnis aangeteekend. CLANDESTIENE OPIUMHANDELAARS. Vrouw S. J. K. had te Rotterdam den expe diteur J. D. A. Sch. ontmoet en met dezen een afspraak getroffen om een cocaine-affairtje op te knappen. Edoch de Criminal Kommissar O. C. te Aken kreeg er de lucht van en stelde zich mat medewerking van de Maastrichtsche recherche verdekt op in eene hotelkamer te Maastricht waar op 13 Maart 1931 de onder handelingen zouden plaats hebben. Op heeterdaad werden beide verdachten dan ook betrapt en nam de politie in beslag een tiental flesschen, welke volgens het deskundig onderzoek een mengsel van cocaine en novo- cainezouten bevatten. De waarde van het goedje bedroeg ruim drie duizend gulden. Verdachten stonden Dinsdag voor de rechtbank te Maastricht terecht. Tegen vrouw S. J. K. werd door den Officier van Justitie mr. Kneepkens een gevangenistraf van 2 maanden en tegen den Rotterdamschen expediteur J. D. A. Sch. een gevangenisstraf van 6 maanden geeischt, waarvan binnen 14 dagen de uitspraak volgt. VRIJGESPROKEN. Het Haagsohe Gerechtshof bevestigde het von nis van den Haagschen Rechtbank, waarbij de meubelfabrikant C. B., uit Den Haag is vrijge sproken van hem ten laste gelegd inbreuk ma ken op eens anders auteursrecht bij afbeelding van meubelen in een door bem verspreide cir culaire. NAAR HUIS. Naar een Reutertelegram uit Londen meldt, is het echtpaar Douglas FairbanksMary Pick- ford, dait in Europa vertoefde, gister wederom naar Californië vertrokken. Twee kinderen gewond. Gisterenmiddag is een vrachtauto van de firma Schut uit Loenen tusschen Olst en Wijihe van den dijk gereden en over den kop geslagen. De auto die met carton geladen was werd ern stig beschadigd. Naast den chauffeur zaten twee jeugdige dochtertjes van den heer San ders uit Loenen, waarvan het oudste zeer ern stig aan het hoofd gewond werd. Het andere meisje liep ernstige verwondingen aan armen en beenen op. Beiden zijn in het St. Joseph ge sticht te Deventer opgenomen. Een man gedood. Bij het afbreken van een oud huis te Kruis straat (Rosmalen) werd de landbouwer J. van Erp onder een omvallenden muur bedolven en 'was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. Z. H. E. Mgr. A. J. H. Aerts, Apostolisch Vicaris van Ned. Nieuw Guinea, heeft gisteren het Missiehuis aan den Bredasoheweg te Til burg verlaten om de reis naar Indië te aan vaarden. Mgr. zal 5 Juni te Marseille aan boord gaan van de „Insulinde" van den Rott. Lloyd. Boerderijen afgebrand. Te Buinen is gisterenmorgen de bliksem ge slagen in de boerderij van den heer J. Hulshof. Het perceel werd een prooi der vlammen. Het vuur sloeg over op de naastbijgelegen boer derij, bewoond door het gezin van J. Timmer man, Ook deze boerderij brandde totaal af. Vier kalveren, ruim 20 varkens en eenige kip pen zijn in de schuur omgekomen. Van de beide inboedels kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Gisterenmorgen tijdens zwaar onweder is te Erm (gem. Hees) de bliksem geslagen in de boerderij van den heer H. Oldenbeuving. De boerderij stond spoedig in lichtelaaie en werd met den geheelem inboedel een prooi der vlam men. Drie kalveren, een paar varkens en een groot aantal kippen zijn in de vlammen om gekomen. Het verbrande was verzekerd. Doordat de liohtleidingen werden vernield en ook het telefoonnet, zwaar werd beschadigd, was het dorp van electrisehen stroom en tele foon-communicatie verstoken. De kapitale boerderij van A. Mulder Jwz. te Hoogézand, is gisteren door den bliksem ge troffen en afgebrand. Alle landbouwgereed schappen en veel 'hooi en stroo gingen verloren. Verzekering dekt de schade. Te Steenwijikevwold is een groote boerderij, bewoond door de gezinnen K. en S. door den bliksem getroffen en ondanks krachtig optre den van de brandweer in vlammen opgegaan. Vee en inboedel konden worden gered. Venze kering dekt de schade. Te Epse bij Deventer weïd de boerderij van G. W. Noordkamp, mede bewoond door de wed. Schoonewille dooc. den bliksem getroffen en brandde totaal af. De levende have en eenig meubilair werden gered. Een kat kwam in de vlammen om. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Te Harfsen sloeg de bliksem in de pas ge bouwde boerderij van J. Bleumink, welke ge heel afbrandde. Verzekering dekt de schade. Toren getroffen. Te Winschoten sloeg de bliksem te Tuim elf uur gistermorgen in den toren van het stadhuis zonder evenwel brand te veroorzaken. In de spits werd een groot gat geslagen, terwijl de electrische torenklok defect geraakte. AL VROEG OP AVONTUUR Twee Groningsche jongens van 12 en 15 jaar zijn de vorige week de wijde wereld ingetrok ken. ZU zijn echter niet ver gekomen. De po litie heeft hen te Zwolle reeds opgepikt. Een van hen G. V. wist weliswaar op weg naar huis te ontsnappen maar is toch spoedig weer opgepakt. De bengels hebben al zwervende tal van diefstallen bedreven in de provincies Groningen en Drenthe. Een aantal der door hen gestolen artikelen is nog niet terecht. De recherche te Groningen vraagit daarom in lichtingen over een aantal vermiste voorwer pen. Stuk ijzer op de spoorrails. Op den spoorlijn Groningen-Winsum nabij de Hoogte heeft men, even voordat een trein zou passeeren, op de rails een stuk ijzer ge vonden. Gelukig kon het nog tijdig verwijderd worden, zoodat een spoorwegramp werd voor komen. Gebleken is, dat een zestal jongens van een jaar of twaalf dit staaltje van verregaande baldadigheid heeft uitgehaald. Proces-verbaal is opgemaakt. DE APPINGEDAMMER UITBREKER. De 23-jarige E. T. uit Appingedam, die uit de cel was ontsnapt, waarin hij was opgesloten als verdacht van diefstal van een koe uit de welde is weer gearresteerd, toen hij zich 's avonds laat naar huis wilde begeven. Hij is nu naar Gronin gen getransporteerd, waar hij ter beschikking van de justitie werd gesteld. Te Tilburg reed zekere P. v. W. wonende Tongerlooschehoefstraat per rijwiel langs het Wilhelmlnapark. Toen hij de tramrails over wilde steken kwam zijn voorwiel ra aanraking met een ander rijwiel met het SevolS d?i v. W. kwam te vallen en zijn linkerpols taak, terwijl hij tevens eenige hoofdwonden e- kwam. Per auto is hij overgebracht naar het St. Elisabeth ziekenhuis. Oefenwedstrijd tegen Bristol Rovers. In verband met den hedenavond op het Bparta-1 terrein te Rotterdam te houden oefenwedltrya van een voorloopig Nederlandsch elftal tegen Bristol Rovers deelt het bestuur van den h""' Ned Voetbalbond ons mede, dat enkele der «wn- vankeliik gekozen spelers verhinderd zynen dat dientengevolge de keuze-commissie te ',ltdar W* ,ien andere spelers heeft moeten uitnoodigen. Menhoudeer dus rekening mede, dat onder omstandigheden het voorloopig Nederlandseh elftal niet in zijn sterkste samenstelling in het V6Tn Kftal der Engelsehen komt uit de beken- de speler dIx, °ver wiens transfer dit se.zoen zooveel te doen is geweest. De elftallen. Het voorloopig Nederlandsch elftal is nu als ningen)v s v. d. Wildt midden: Scheffers (H. D. V. (V.U.C.) en Breitner mnVS), voor: Wels (Unites), v. d. Vaart EDV.to Lagendaal (Xerxes), Van der Broek (P.S. van Nellen (D.H.C.) -Bn,rara met Hiertegenover sullen de Bristol R. het volgende elftal in het veld_k0™®n'pit.kering Calvert; Russell en Haydon; Bryant, Pickering en MuirOakton, Dix, Attwood, Carter en Store FEIJENOORD—VELOCITAS. De wedstrijd Feyenoord—Velocitas, die Zondag zal worden gespeeld, zal wederom op het van Sparta plaats vinden. Voor dezen wedstrijd zal om half een een j n - ren-wedstrya worden gespeeld tusschen Sparia e Feijenoord. Weekbericht van 17 tot en met 23 Mei 193L De aanvoeren van zeezyde waren zeer matige De vraag naar scheepsruimte, die in alle afaee- lingen voldoende beschikbaar bleef, was gering- De ertsvracht bedroegnaar RuhrhavensO.su 0.40 per last met resp. 34 en 68 losdagen; naar Horl/Grimsbergƒ0.400.50 per last met resp. 3—4 en 68 losdagen. Naar den Bovenrijn bleef de situatie ongewij zigd. De vrachten ondergingen geen verandering- Het sleeploon werd genoteerd volgens het 27A cents tarief. De waterstand was afwisselend vallend en wassendzoowel naar den Boven- als naar den Benedenrijn werd op vollen diepgang afgeladen. In de Ruhrhavens bleef de situatie ongewyzigd. Pcheepsruimte bleef voldoende beschikbaar. De vracht voor exportkolen naar Rotterdam bleef onveranderd genoteerd op Mk 0.60 per ton inclu sief sleeploon. Opgegeven door Van der Graaf Co. N.V. Naar het Engelsch van Ben Bolt. 17.) HOOFDSTUK XII ANGSTIGE OOGENBLIKKEN De eiken planken waren oud en breeder van moded dan de tegenwoordig gebruikte. Niets wees er op dat zij ooit van hun plaats geweest waren. De tamelijk breede naden waren gevuld met het stof van jaren en de planken zelf be dekt met kalk, die van het plafond gevallen moest zijn. Terwijl hij het licht af en toe over de planken liet schijnen, werd hij zich bewust van een gevoel van teleurstelling. Indien er zich eenig geheim onder die planken bevond, moest het daar gelegen hebben sinds het huis gebouwd werd... ongeveer een eeuw geleden. Een stuk behang was neergevallen van den muur en zonder eenige verwachting lichtte hy het op en onderzocht hij het gedeelte van den vloer dat er onder verborgen was geweest. Het scheen in geen enkel opzicht versehillond van 't overige deel van den vloer en hij bekeek het onverschillig toen hij plotseling bemerkte, dat de houten rand die onder langs den muur liep, een lichte afwijking vertoonde. Snel hracht hij zijn schroevendraaier te voorschijn en stak deze achter den rand. Tot zijn verrassing gaf een gedeelte daarvan mede en daarachter ver toonde zich een kleine holte. Deze was leeg en hij was er bijna zeker van, dat deze ook nooit als bergplaats gebruikt was. Maar terwijl hij Bün onderzoek voortzette, vond hij een kleine Snkeeping aan het eind van de plank bij de open holte en plotseling besefte hij, dat de plank nooit opgelicht was maar waarschijnlijk wel weggeschoven in de opening. Terstond nam hij de proef op d® som. De schroevendraaier in de inkeeping plaatsend, probeerde hij voorzichtig de plank weg te schui ven. Licht krakend 'begon deze te bewegen en met meer kracht duwend slaagde hij erin de plank ongeveer 10 centimeter te verplaatsen, waardoor aan het andere eind een klein gat ontstond. Met koortsachtige haast liet hij zijn licht in de nieuw ontdekte ruimte schijnen, maar ln 't eerst zag hij niets dan den omtrek der-latten van het plafond beneden, dik bedekt met stof. Andermaal ondervond hij een hittere teleurstelling, maar zün onderzoek voortzet tend, stak hij zijn hand in de opening in de hoop een sleutel tot ontwarring van het ge heim te vinden. Na eenig rondtasten omsloot zijn hand een klein plat doosje en bevend van spanning bracjht hij het te voorschijn. Terwijl hij dit deed, rammelde er iets in het doosje, dat, ontdaan van 't stof, de blikken verpakking van een bekend sigarettenmerk bleek te zijn. Hij bekeek zijn vondst nieuwsgierig en toen hij het doosje probeerde te openen, hoorde hij wederom het gerammel van den inhoud Be denkend dat er mogelijk een sleutel in kon zitten, forceerde hij het deksel met zijn schroe vendraaier. Met een ruk schoot het open en er viel iets uit dat met een metaalklank op den vloer neerkwam. Zijn lantaarn op den vloer richtend, ziag hij het ding op den grond liggen. Hij raapte het op en had juist bemerkt, dat het een soort regime,ntsiusigne was, toen hij de deur achter zich hoorde kraken. Terstond doofde hij zijn lantaarn en keerde zich om ter zelfder tijd een stap ter zijde gaande, zoodat hij buiten den flauwen lichtschijn van 't raam kwam te staan. Hy twijfelde er niet aan of iemand wist van zijn aanwezigheid in de kamer en toen de deur andermaal kraakte, werkten zijn hersenen met koortsachtige snelheid, verschillende plannen makend en verwerpend om zich uit deze mui zenval te redden. Met een paar stappen zou hij op de galerij zijn en naar rechts afbuigend zou hij de trap naar boven vinden. Andermaal klonk er licht gekraak waarop de deur vlug geopend werd. In de aldus ge vormde opening mg hij flauwtjes de omtrek ken van een teere figuur. Hij twijfelde slechts enkele seconden. Dan hoorde hij het geruisch van vrouwenkleeren en begreep hij alles. Célie, fluisterde hij verheugd. Oh! antwoordde zij waarom bent U hier gekomen? Waarom? Omdat... hij «weeg en enkele stappen naar voren komend fluisterde hij vurig: Wat doet het ertoe, nu ik jou gevon den heb? In de duisternis kon hij haar niet zien maar hij was zich volkomen bewust van haar tegen woordigheid, en vooral van de geur van beur haar en plotseling beefde hij bij hot voelen van haar hand, die zijn arm vond. Maar U weet nietfluisterde zij ang stig. Hij is hier. Hij is juist teruggekeerd. En er zijn er nog meer. Indien hy het beveelt, zullen zij U doodenen hij is bang, ik ben er zeker van, hij is bang van U, Zij noemde geen naaim maar hij giste dat zij het over Mallinson had en de band die zijn arm omknelde, in de zijne nemand, sprak hij overredend: Hij heeft reden om bang te zijn. Ik vrees niet voor mijzelf, maar ik vrees voor jou U moet gaan, viel zij hera in de rede, indien hij U vond, zooals ik U gevonden heb Maar waarom zou hij? En hoe heb jij mij gevonden...? Ik hoorde de 'bel en het openen van de huisdeur en ik wist dat hij terugkwam, maar opende mijn deur om mij ervan te overtuigen. Toen zag ik U in deze kamer sluipen. Ik zag slechts een glimp maar ik kende U en schreeuwde het bijna uit, want ik wasen ben het nog tenzeerste bezorgd voor U. Je bent bezorgd... voor mij? vroeg hij dringend. Vreeselijk! en om verschillen de redenen. Ik heb een courant gezien ofschoon mijn voogd en madame moeite deden ofn ze bulten mijn be reik te houden. Ik weet dat hij een valsohe getuigenis heeft afgelegd en dat hij beoogt U te doen hangen voor ietsdat U niet ge daan hebt. U moet dadelijk vluchten. Indien U gepakt werd en en zou ik nooit meer kunnen slapen Ik zou het niet kunnen verdragen. Haar eenvoud ontroerde bem bovenmate; haar angst voor hem trof hem diep. Voor het oogenblik vergat hij alles behalve dat het meisje dat hij sohoon en onschuldig als een kind wist, haar ziel voor hem open legde, zoo als zij reeds eenmaal tevoren gedaan had in dat sinistere huis op de belde. Andermaal zag hij zichzelf, verheerlijkt in haar Jonge meis- jeshart, en zijn stem klonk teer en juichend toen hij hartstochtelijk fluisterde: Célie...Célie! Hy voelde haar sidderen en plotseling zonder zich van eenige 'beweging bewust te zijn, lag zij In zijn armen, snikkend en trillend van emotie die hen beiden vervulde. Hij voelde haar bant kloppen als van een verschrikt vogeltje in de hand die het gevangen houdt. Hij trok haar tot zich en terwijl haar hoofd op zijn schouder rustte, drukte hij zijn lippen op beur haar Lieveling, fluisterde hij vurig, lieveling! Ik ben blij dat je me zoo noemt, ant woordde zij met kinderlyke onbevangenheid. Dan 'herinnerde hij zich plots, allee wat op het moment tusschen hen stond. Maar ik had nietik heb geen recht. Ik ben sleohts een veroordeelde Neen, mijn redder... ééns, tweemaal! En nu... mijn beminde. Een veroordeelde, hield hij vol. Een man die voor zijn leven moet rennen... met de honden op zijn hielen. Maar je hebt de dingen niet gedaan waar van ze je 'beschuldigden. Die kleerenje hebt ze gekregen van mijn voogd. Die auto... ikmaar lk kan toch de waarheid vertel len, Je vergeet, viel hij haar in de rede, of je weet het niet. Het was niet daarvoor dat ik gevangen gezet werd. Het was voor Iets an ders, vroeger Ik weet het. Mr. Mallinson heeft het mij verteld. Er was een doode vrouw. Hij zeide dat zij je vrouw was, dat je haar vermoordde en dat Een leugen! viel hi1 haar in de rede, Ik kende die vrouw niet. Ik had haar nooit van mijn leven gezien voordat ik haar daar in de kamer zag liggendood. Ik zeide de waar- beid, maar niemand geloofde mij -— Maar ik geloof je.... nu! Daar ben ik blij om. Het doet ©en man goed te weten dat onschuldigen hem vertrou wen. Maar het feit is er nu eenmaal. De poort van Dartmoor verlangt naar mij e>n ik zal moeite genoeg hebben om te voorkomen dat zij mij 'ntweede maal opslokt. Dat moet je niet vergetenIk mag het niet. Maar begon het meisje als gebroken. Maar Deze uren van vrijheid zijn mijn kans. Indien zij mij inrekenen, voordat ik mijn onschuld aan die misdaad, te Hampstead heb kunnen bewyzen, ben ik verloren. En Indien ik. gepakt word Dat mag niet. Neen, maar indien ik niet slaag Er zijn andere landen, fluisterde zij drin gend. Ja. Waar ik een verborgen leven kan lelden, onder een naam die niet de mijne is, iederen dag bevreesd Iemand te ontmoeten, die' mij vroeger gekend had en die zich mijner herinnerde. Zou een man je kunnen vragen zulk een leven met hem te dealen? Denk je dat ik het niet zou willen doen. Er klonk een stille trots in haar toon. Neen, God zij gedankt! Maar lk ben man genoeg om te zorgen dat het niet zal gebeuren. Je zult je niet met mij behoeven te verschui len in allerlei buitenlandsche havens, onder de mannen en vrouwen, die den Engelschen bodetn niet durven betreden, geen Engelsch schip be stijgen en die hun dagen doorbrengen met de uitleveringsbepalingen te ontloopenMaar je moet Mallinson verlaten. Hij is een schoft, érger. Hij Ik moet hem verlaten? viel ze hem zacht jes in de rede. Maar wil je me dan zeggen waar ik naar toe moet? Je hebt wel vrienden, begon bij. Niet dat lk weet antwoordde zij. Myn vader is dood. Mijn broeder sneuvelde hij Ver dun. Ik heb niemand dan mijn voogd en, jou. De hemel sta je bij, Célie, fluisterde hij, maar je bent niet veilig bij Mallinson. De man heeft iets kwaads op het oog door je bij zich te houden. Wat er ook met mij gebeure, je moet niet bij hem blijven. Ik heb nog vrien den, die voor je zullen zorgen. Er staat er nu een op mij te wachten. Indien je jezelf aan my wilde toevertrouwen. Waarom niet? vroeg het meisje een voudig. Dan zullen wij terstond weggaan. Ik kwam hier om naar Mallinson te kijken en om iets te vinden wat jou toebehoort. Wat mij Een fortuin! Ofschoon, hetgeen ik ge vonden heb armoedig genoeg lijkt, Mallinson zal moeten wachten en Luister. Haar gefluisterde waarschuwing onderbrak zijn woorden. Hij luisterde aandachtig maar hoorde niets. Wat was er? Voetstappen op de galerij. Iemand liep voor bij de deur. Weet je het zeker. Misschien verheeld je je maar Een ontstelde vrouwenstem onderbrak hem. Derek zij is er niet! Madame Grothé! Vlug fluisterde hij. Wij moeten gaan, zij zul len komen zoeken. Hij keerde zich naar de deur, die nog aan stond. Van beneden klonken opgewonden stem men. Hij hoorde haastige voetstappen op de trappen. Door de kier van de deur viel een lichtschijnsel en de vrouw riep opnieuw: Zij is weg. Misschien wel gevlucht naar Als dat toch waar is! Dit was Mallinson's stem. Maar zij kan niet uit dit huis zijn geko men. Er is maar een uitgang, door de hall. Wij moeten haar zoeken. Zij heeft zich ergens verscholen. BarboucM probeer de deuren op de galerij jij, Emil, doorzoek den zolder. Wy moe ten haar vinden. Indien wij haar verliezen Zachte voetstappen haastten zich over de galerij. Zij naderden reeds de kamer waar het tweetal zich verscholen hield en Dorrington besefte het hopelooze van hun toestand. Alleen had hij zich er misschien door heen kunnen slaan, maar met het meisje, dat, naar hij ver onderstelde, nog minder van de indeeling van het huis wist dan hij zelf, zou het een wan hopige onderneming zijn. Toch moest hij het beproeven. Kom fluisterde hij, volg mij. Hy wierp de deur open en terwijl hij dit deed, hoorde hij de voetstappen op de galerij plotseling stil houden, In (het licht uit de hall en uit Célie's open kamerdeur zag hij den Berber vol verbazing naar ben staan kijken. De verraste man was echter dadelijk in acti* (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7