ALGEMEEN OVERZICHT. PROF. PICCARD IN HOOGE LUCHTLAGEN Ti KLOKGELUI IS FOLTERING" Zomersproeten ver» Nog in leven? Fascistische wandaden DONDERDAG 28 MEI 1931 DE UITSTELLING VAN DE „SINDONE". Over „argumenteö" gesproken SENSATIE TE BOEKAREST EEN GROOTSCHE PROPAGANDA- BEWEGING IN CATALONIE. Nieuwe gemeenteraadsverkiezingen in Toledo. Zondag j.l. plechtig beëindigd. dwijnen in korten tijd geheel door S pril tol. Bi] alle Drogisten. De strijd tegen de Katholieke Actie in Italië. Hij was een „man de vaticaansche munten. De Spotversjes op Z„H. den Paus DE BROODPRIJS IN DUITSCHLAND. AANKOOP BIJ CASTEL GANDOLFO VOOR HET VATICAAN. TITANIC-MONUMENT. DUITSCHE PINKSTER-BIJEENKOMST TE AKEN. Waaghalzend experiment, terwille van de wetenschap Een sensationeele veronder stelling. De ballon op 14 K.M. hoogte waargenomen DE SALARISVERLAGING IN JAPAN. MGR. LADEUZE DOOR EEN MOTOR FIETS AANGEREDEN. De crisis in België Koning Albert vam België te zijn consultaties voortgegaan- zitter Van de de ochtenduren Renkin, verz,0cht hem zich katholieke kamer groep en te belasten. met de vorming van journalisten, dat Renkin verklaarde voorbehouden hij zich zijn antwoo d€n wji(je raadplegen. ■wijl hij eerst zijn Brussel geboren en Renkin werd In i Na dgn Qorlog wag hJj is tv aal van o anti-yiaamsche elementen een der ana regeering Delacroix, in de o®1*™ (je Vlaamsche-kwestie veel zakelijker gaan inzien en ia hij veel ge matigder geworden. In 1896 in het parlement gekomen, was hij successievelijk minister van justitie, koloniën, spoorwegen en marine. Vooral als minister van koloniën heeft hij van 1908 tot 1918 een belangrijke rol gespeeld. Zijn persoonlijkheid staat in de politieke wereld minder hoog aangeschreven dan die van Poullet. Socialisten en fronters verwijten hem, dat hij advocaat is geweest van baron Coppée in het bekende proces voor levering van benzol aan het Duitsche leger. Renkin is niet alleen een der bekendste advocaten van België, maar ook een hard werker en een die volvoert, wat hij onder neemt. Maar terwijl Renkin zijn démarches voort zet, loopt alwteer het gerucht dat de liberale afgevaardigden bet to groote meerderheid eens zijn geworden over ^n voortzett nj der re. geering, gebaseerd op katholiek-liberale sa menwerking. Wat ongeveer zeggen wil, dat men het abonnement-Jaspar nog niet wil laten afloopen. 's Werelds moeilijkheden j>0 gedelegeerden van de Internationale Kamer van Koophandel die naar Washington zijn gekomen met 't doel, de kwestie der oorlog- schulden eens duchtig onder handen te nemen, ondergingen als gevolg van Hoover's rede een koude douche Hun teleurstelling was alge meen en tusschen de secties door gaven ze er onomwonden uiting aan. Doch de vastheid hunner overtuiging was danig geschokt. Er is van practisch standpunt niet veel tegen Hoover's advies in te brengen. Ontwapent en uw uitgaven zullen zich naarmate verminderen Overigens is over het heele congres een scha duw van matheid gevallen. Nadat op de kwestie der oorlogschulden de domper was igezet men neemt algemeen aan, dat Hoover met zijn rede ook politieke bedoelingen tegen over de menschen in eigen huis op 't oog had werd de zllverkwestie zoo'n beetje het kind van de rekening. De derde domper, die ter hand genomen genomen werd, was bestemd voor de sovjet kwestie, die nogal beloofd had een hoogtepunt van het congres te worden. Ook hier weer politiek. De States wenschen hun houding nog niet te bepalen en de Amerikaansche ge delegeerden wilden blijkbaar hun regeering niet voor het hoofd stooten. Colonel Hugh Cooper, van de Russisch-Amerikaansche K. v. K. te New-York, die aanvankelijk op het congres het standpunt van de sovjets zou uiteenzetten, stelde zich tevreden, zijn speech in brochure vorm aan de gedelegeerden te overhandigen. En het bleek, dat landen als Italië en Framk- rijk" die in den laatsten tijd een aandeel in den sovjethandel wisten te veroveren, de kwes tie liever niet op den spits gedreven zagen. Aldus werd de industrieele situatie de hoofd schotel en er is heel wat over gezegd. Uncle Sam's schatmeester Mellon sneed het onder werp aan in de speech, die hij hield voor de aan het congres deelnemende buitenlandsche bankiers, cffeur de Amerikaansche Ver. van Bankiers aan een speciaal banket verzameld. Zijn voornaamste stelling was, dat de huiidige levensstandaard ten koste van alles moet wor den gehandhaafd. Volgens Mellon is deze tijd voorts allesbehalve geschikt voor het nemen van drastisdhe een twijfelachtig© experi menten. Deze zouden er toe bijdragen den levensstandaard, waaraan we thans gewoon zijn, te doen kelderen. Hij gaf imtusschen toe, dat deze levensstandaard ook in de Vereentgde Staten reeds gewijzigd is en dit niet alleen door veranderde idealen en reëele eischen, maar ook door het feit, dat de States thans zes mRlioen werkloozen hebben en millioenen •werkers tellen, wier werktijd of loonen een aanzienlijke vermindering hebben ondergaan, tengevolge waarviainjde koopkracht maar omlaag is gegaan en van dezen kant geen hulp in de verbetering van den toestand verwacht kan worden Desondanks sprak Mellon als zijn meening uit, dat de uiteindelijke oplossing van 's-we- relds moeilijkheden ligt ln het opbouwen van een hoogeren levensstandaard en dit speciaal ln de groote en tot nog toe onontwikkelde ge- bieden van consumenten. Noodig is, daar en overal in de wereld een groote vraag naar de goederen van Europa en Amerika te creëoren. Mr. Gerard Swope, president van de General Electric Co., heeft over de werkloosheid ge sproken. Hij zette de noodzakelijkheid uiteen, dat bestrijding van de werkloosheid eerder moet worden gezocht in een logische regeling van den arbeid, dan in een stennsysteem. De werk- loozen moeten op de een of andere wijze aan het werk worden gezet en in het productiepro ces worden opgenomen. Mr. Swope bracht geen speciaal plan aangaande de regeling van de nij pende kwestie naar voren, doch hij meende, dat er een oplossing moest worden gevonden, die zoowel de industrie als den werkman veilig stelt. Hoe heter de arbeid verdeeld is, des te minder noodzakelijk het zal zijn, dat verzeke ring, overheidsmaatregelen en publieke welda digheid hier handelend moeten optreden. De op lossing moet zoowel op de schouders vaij het beheer eener industrie als ln de daarin werk zaam zijnde employé's rusten. En de kwestie moet dan ook als volgt beschouwd worden: ten eerste van het standpunt der onderneming, handel of industrie, ten tweede van dat van de gemeenschap in haar geheel en ten derde van het standpunt van den employé, van dengene dus, die hij het vraagstuk meer speciaal betrok ken is. Elke onderneming zal de regeling van den arbeid volgens eigen eischen te bestudeeren hebben. Hoofdzaak is intusschen, dat 't probleem van de regeling van den arbeid bestaat en om een oplossing vraagt, die niet in werkloozensteun te vinden kan zijn. Deze oplossing moet een zaak van publiek belang worden. Men mioet al gemeen in gaan zien» dat ze in het belang is van de gemeenschap en bovenal in het belang der talloozen, die hun leven en hun kunnen nan den arbeid geven. Mr. Swope ontkende niet, dat het probleem en de daaraan verbonden oplossing geweldig ingewikkeld zijn. Elke industrie en elke onder neming immers vormt een vraagstuk op zioh zelf, waarin elke functie van den employé we der een probleem is, vooral daar, waar massa productie en standaardisatie niet van beteeke nis zijn. Volgens mr. Swopl zijn handel en in dustrie thans bezig, zich in deze materie te oriënteeren en zich en- rekenschap van te geven, dat hier nog een geheel veld voor activiteit open ligt. Hij wees er op, dajt elke industrie in haar kostprijzen ook de verzekering van den werk man tegen werkloosheid zal moeten opnemen. Seizoen-werkloosheid zal nooit te vermijden zijn, maar e,r moeten middelen beraamd wor den, om te zorgen, dat de industrie ook hier-- voor direct of indirect geen beroep op den staat of op de liefdadigheid behoeft te doen. Het ethische in de rede van dezen Ameri- kaanschen zakenman is ongetwijfeld van groote beteekenis. Hij legde er den nadruk op, dat de industrie de employé niet langer meer als een stuk arbeid zonder meer kan beschouwen,^ doch er rekening mede moet houden, dat hij een mensehelijk wezen is. Mr. Swope's afkeer van werkloozenzorg van overheidswege vertolkt het Amerikaansche standpunt. Men is in de States allesbehalve te spreken over het Britsche dole- system. Na de werkloosheid werd de kwestie der loo nen bekeken. Verschillende sprekers meenden, dat die te hoog zijn. Hier waren Europeesohe gedelegeerden aan het woord. Aloyse Meijer van het Europeesohe staalkartel verdedigde zijn stel ling, dat hooge loonen, sociale lasten en rente betalingen, de afzetgebieden van de industrie hebben doen verminderen, waarmede geringere afzet in hét eigen land gepaard ging. Meijer was vooral tegen h-ooge loonen, die volgens hem in Europa zoo niet de crisis veroorzaakt heb ben, dan toch grootelljks tot haar hebben bijge dragen, „important contributing factors" noem de hij ze. Ofschoon Meijer hooge loonen als een direct doel voor de industrie aanzag, meende hij, dat ze in de huidige situatie een nadeeli- gen invloed uitoefenen op de algemeetne eco nomische balans van de diverse landen. Hij bedoelde hier in het bijzonder Engeland en Duitsöhland, er de aandacht- op vestigend, dat ook de andere lauden in Europa, en alle op voorbeeld van Amerika, in dezelfde omstandig heden verkeeren. Amerikaansche experts en Europeesohe ston den hier vrijwel tegenover elkander. Mellon wil den hoogen levensstandaard handhaven, waar aan hooge loonen inhaerent zijn, Swope de in dustrie met de werkloozenzorg belasten, terwijl Meijer c.s. juist sociale lasten en hooge lopnen als de nade-e-lige factoren van de industrie aan wezen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Ame rikaansche optimistische ethiek gevoed wordt door den voorspoed van voorbije jaren, terwijl het Europeesohe pessimisme ongetwijfeld een gevolg is van den druk, waar-onder de Europee- sc-he industrie sinds de eerste vredesjaren zucht. De crisis in Polen Het plotselinge aftreden van de regee-ring- Slawek welke sed-ert 4 December vam het vorige jaar aan het bewind was-, heeft weinig opzien gebaard in de Poolsche hoofdstad. Reeds weken geleden wist men ln welinge lichte kringen dat Slawek plannen koesterde af te treden om wederom de leiding van het re- geeringsiblolr ln den sejm in -handen te nemen. De financieel© positie, waarin de staat ver keert en de moeilijkheden 1-n het kabinet zelf in verband met de salarisvermindering van ambtenaren en officieren waarover men het maar niet eens kon worden hebben ongetwijfeld zijn aftreden verhaast. A-ls de vermoedelijke opvolger van Slawek wordt, zooal-s men weet, de huidige minister van handel en nijverheid, kolonel Prystor ge noemd, die evenals de aftredende minister president Slawek tot de meest intieme ver trouwensmannen van maarschalk Pli-lsoe-d-ski behoort Prystor, die In vori-ge regeeringen de porte feuille van sociale aangelegenheden onder zijn beheer had, heeft na de Mei-revolutie hij de reorganisatie -van het Poolsche leger maar schalk Pilsoed-ski als voornaamste adviteur ter 'zijde gestaan. Zooals gemeld, heeft de staatspresident de demissie van het geheele kabinet aanvaard en de aftredende leden der regeering opdracht ge geven hun taak tot een nieuw kabinet is ge vormd, te blijven waarnemen. DOOR BLAUWZUURGAS VERGIFTIGD. Bij de Darw-enda-le Tobacco Company, op veertig mijl afstand van Salisbury 1-n Rhodesia, -zijn drie Engelsche em-ployé's en tiwee inlan ders vergiftigd bij d-e -behandeling van tabak -De taibak wordt in enkele pakhuizen gedesin fecteerd door middel van cyaan-gas, waar-bij altijd de moedig© voorzorgsmaatregelen getrof fen worden. Wat het ongeluk veroorzaakt kan hebben, is niet bekend. Br bevonden zich vijf Engelsche employé's en twee inlanders bij elkaar, toen heit doodende gas ontsnapt ds. Alle zeven personen werden bewusteloos ge vonden. j>e drie EmgeAsdhen en twee Inlanders ble ken, toen medische hulp ter plaats© kwam, reeds te zijn overleden, terwijl de twee overige tEngelsdhen nog in leven waren, In levensgevaarlijken toestand zijn zij tn een hospitaal opgenomen. Het comité ter verdediging van de belangen van Catalonië publiceert in „El Mati" een nota, waarin het comité mededeelt, dat het in overleg met de kerkelijke autoriteiten en in volkomen onderdanigheid aan de wereldlijke autoriteiten bezig is, een geweldige godsdienstige en sociale propagandabeweging in Catalonië op gang te brengen. De Katholieken worden uitgenoodigd, alle hun ten dienste staande middelen, als automo bielen, motorfietsen, paarden, gebouwen enz. beschikbaar te stellen, om deze campagne met succes te kunnen voeren. Wat betreft den strijd, die zich organiseert tegen de antigodsdienstige propaganda, wordt nog gemeld, dat ook het bestuur van de ver- eeniging voor het organiseeren van parochiale retraites zoowel aan den president der cen trale regeering als aan den president van de ge neralite.it van Catalonië een nota heeft gericht, waarin gezegd wordt, dat de vier en twintig duizend Cataloniërs, die jaarlijks op retraite gaan, met kracht protesteeren tegen het be kende besluit van den gemeenteraad van Bar celona, inzake verbanning der Jesuïeten. Van andere zijde worden echter steeds „nieuwe" argumenten aangebracht, om de re geering te nopen, de kloosters, zooal niet te sluiten, dan toch aan een aantal nieuwe ver ordeningen, liefst ook belastingen, te onder werpen. Zoo werd dezer dagen in den gemeenteraad van Barcelona medegedeeld, dat de burge meester van een inwoner der stad een schrijven heeft ontvangen, waarin gewezen wordt op het feit, dat personen, die „ongelukkigerwijze" in de onmiddellijke nabijheid van kloosters en kerken wonen, tusschen vijf en zes uur des ochtends door klokgelui worden „gefolterd". De schrijver van dezen brief deelt verder mede, dat de personen, die den last ondervinden van deze archaïstisch© instrumenten, dewelke ge makkelijk door een wekker thuis kunnen wor den vervangen, eerst dan tevreden zullen zijn, als de gemeente de kloosters en kerken zal dwingen, om voor het luiden van klokken een flinke belasting te betalen en de belasting van personen, die in de omgeving van kerken en kloosters wonen, zal verlagen En de burgemeester heeft dit belangwekkend advies aan een commissie in behandeling ge geven Naar „El Mati" uit Madrid verneemt, heeft de voorloopige republikeinsche regeering een deoreet uitgevaardigd, volgens hetwelk het aan juridische persoonlijkheden, zoowel kerkelijke als burgerlijke, verboden is, zonder ministe- rieele toestemming gebouwen, meubels of voor werpen te verkoopen van artistieke, archaeo- logische of historische waarde, zoo zij volgens de meening van deskundigen ouder zijn dan honderd jaar. Naar „El Mati" uit Toledo verneemt, meldt het „Bulletin Official", dat in de provincie nieuwe verkiezingen zullen worden uitgeschre ven. Van de 206 gemeenteraden zu'ller er 88 ge heel opnieuw worden gekozen en twee gedeelte lijk worden vernieuwd. Kardinaal Segura te Rome. Men meldt ons uit Rome d.d. 25 dezer: Zondagavond arriveerde hier de primaat van Spanje, kardinaal Pedro Segura y Saenz. Aan 't station werd Z.Em. luide toegejuicht. Mgr. Caccia begroette den kardinaal -na- -mens den H. Vader en mgr. Ottaviani namens den kardinaal-staatssecretaris, Pacelli. Tal van personen, vooral vertegentvoordl- gers van de pers, hebben den kardinaal reeds ieen bezoek gebracht, om hem over de gebeur tenissen in Spanje te ondervragen. Z.Em. toont zich echter zeer gereserveerd en heeft a-lkrn, die hem een bezoek brachten, verzocht voor Spanje te bidden. Onlusten te San Sebastian. SAN SEBASTIAN, 27 Mel. (N.T.A.). Een .groot aantal burgers hield heden een demon stratie, om den werkwilligen te beletten, het werk te hervatten. Zij dwongen de arbeiders, die zich naar de fabrieken begaven, de trams te verlaten. Alle verkeersmiddelen werden stop gezet, i De autoriteiten kondigden den staat van beleg af en de troepen bezetten de strategische punten der stad. Om elf uur hedenmorgen kwam het tot 'botsingen tusschen de 'troepen en de stakers. Voor zoover tot nu tóe bekend is, werden drie personen gedood en tal van personen jgewond. Wij leizen in den „Osservatore", dat Zondag j.l. de uitstelling van d-e „Santissi-ma Sindone" plechtig is gesloten. Om tien uur celebreerde mgr. Fossati, aarts bisschop van Turijn, een pontificale Hoogmis, daarbij geassisteerd door de aartsbisschoppen, Mon-tanelli, Duboschi en Bartolomasi en tien bisschoppen. De plechtigheid werd door alle te Turijn aanwezige leden der koninklijke familie bij gewoond. Te vier uur in den namiddag had de slui tingsplechtigheid plaats. Omgeven door twintig bisschoppen betrad mgr. Fossati het priesterkoor. Na de S. Sin done te hebben bewierookt, betrad de aarts bisschop van Vercel,li, mgr. Montanelli, den kansel en hield een indrukwekkende predi katie voor de duizenden en nog eens duizenden pelgrims, die uit alle doelen des lands en ook uit het buitenland voor deze gelegenhei-d naar Turijn waren gekomen. Na afloop hiervan werd de H. Lijkwade in plechtige processie naar buiten gedragen op de „piazza di San Giovanni" aan de ont zaglijk© menigte, die zioh op het plein verza meld had, getoond, hetgeen sinds neigen en tachtig jaar niet meer is geschied. Een geweldige ontroering maak-te zich van de menigte meester, -die op de knieën viel, om de kostbare reliek nog een laatste maa-1 plech ti-g te vereeren. Daarna werd de „S. Sin-done'' naar de kathe draal teruggedragen en, in tegenwoordigheid van alle aanwezige bisschoppen, Italiaans-die en -buitenlandsche geleerden, vooraanstaande leeken en leden van het koninklijk hof, u-it het geweldige reliekschrijn genomen en wederom in een driedubbele cassette opgeborgen. BRUTALE JUWEELENDIEFSTAL Uit Boekarest wordt gemeld: Zaterdag heeft hier een sensationeele juweelendiefstal plaats gehad. Een elegant gekleed paar trad in de middag uren een juwelierszaak binjien in een der druk ste straten der stad en wensch-te brilla-nten te koopen. De juwelier legde zijn klanten een cassette voor met een aantal kostbare diamanten, waar- op de dame nog een brillante-n armband wenschte te zien, welke in een hoek van den winkel tentoongesteld was. Terwijl de juwelier het gevraagde haalde, maakten de bezoekers zich van de cassette meester en renden de straat op, waar zij het menschengewoel verdwenen. De waarde van de cassette, waarin zich 1200 brillan-ten bevonden, wordt op meer dan 6 mil- lioe» lei geschat. Alle nasporingen zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. Men heeft hier klaarblijkelijk met een inter nationaal georganiseerde bende te doen. Pot 90 ct„ Tube 50 ct. Zeep 60 ct. Reel. 3816DGVS S betreffende conventie geratificeerd. Men meldt ons uit Rome d.d. 25 dezer: Heden had tusschen den H. Stoel en Italië de uitwisseling plaats van de ratificaties der muntconventie. D© uitwisseling geschiedde tusschen den Vaticaanschen gouverneur, prof. Serafini en den gezant van Italië bij den H. Stoel, conté de Veccbi di Val Gismon. Naar vernomen wordt, zal reeds begin Juni de nieuwe Vaticaansche muntserie van 1930 worden uitgegeven. KAPITEIN EGGHI VAN DE „KRASSIN". GEVONNIST Voor eenige weken maakten de Russische bladen melding van de terechtstelling tan ka- oitein Egghi, door de Gepoe in Rus.and. Deze kapitein redde de Italianen onder Nobile.en dichtte op diezelfde reis de groote gaten, door Ergen geslagen in de „Monte Cervantes", op S EefdernoPvarenden van dit schip deelt ons Men schrijft ons uit Rome d.d. 24 Mei. De „Osservatore Romano" vervolgt zijn kro niek van de gewelddaden tegen leden van de Katholieke Actie en Katholieke vereenagingen, vooral iegen de studenten. Bijzonder talrijk zijn de klachten over de in trekking van het fascistische vereenigings insigne van universiteitsstudenten, die tevens tot een katholieke groep beliooren Herhaal delijk wordt door fascistische leiders verklaard, „dat zulk eeu lidmaatschap onverenigbaar is met den waren fascistischen geest" In Ravenna werden eind April in verschil lende straten op de muren beleedigende car- ricaturen en spotversjes op den Paus en de geestelijkheid aangetroffen, welke door fascis ten daar waren aangebracht. In Pistoia werden de leden der conferentie van den H. Vincentius a Paulo en zelfs de Maria-congrega-nisten niet meer tot de fascis tische vereenigingen toegelaten. Aan de „Balilla" is medegedeeld, dat zij geen enkele vereeniglng mochten beboo- welke door priesters wordt geleid. Zij tot 7 in Fe"hi door zijn stiptheid en ren, welke door priesters worm geieiu. -o correctheid steeds een op de toeristen maakte. Hij wist ook op „Krassin" de noodigë discipline te handhaven. Aan zijn beproefd zeemanschap hij was reeds kapitein hij de keizerlijke marine aan zijn onverschrokkenheid en buitengewone ken nis der verraderlijke IJszee, was vooral ds roem te danken, dia'de Russische ijsbreker, de „Krassin", zich verwierf bij zijn opsporings- tochten. BERLIJN, 27 Mei. (H. N.). De rijkskanselier hiaid vanmorgen d© aangekondigde bespreking met -d-e leiders der soaiaal-demaoraten over den poll-Helen toestaand en het vraagstuk vam de broodprijzen. Van sociaaldemocratische zijd-s werd vast gehouden aan d-en eiscfh, dat on,middellijk maat regelen door d© regeering moeten worden ge- taoffen, om een verdere stijging va-n den brood prijs f© verhinderen en zoo mogelijk tot een verlaging te geralken, waarvoor een verlaging ■wam het invoerrecht het beste middel werd geacht. VALSCHMUNTERSBENDE ONTDEKT. Zon-dag jj. werd op de kermis te Neuw-ied een 29-jari-ge man aangehouden, die ero-p be trapt was dat hij valsch geld uitgaf. Het ingestelde onderzoek had tot resultaat, dat de politie te Keulen nog drie andere per son-en aanhield, waarvan -bleek, da-t zij 'behalve vai-soh© 50 ptenn-lgstukken ook 2- en 3 mark- stukken vervaardigden. De werkplaats werd spoedig ontdekt en het -gereedschap van de bende werd in beslag ge nomen. De Spaansche Kardinaal Segura rechts bij zijn aankomst in Rome OORLOGSUITRUSTING I-n Engeland worden proeven genomen met een nieuw type van bombardeervliegtuigen, d-ie lichter gepantserd zijn dan -de 'bestaande, doch een aanmerkelijk groote-re snielihei'd kunnen ontwikkelen. Verder worden proeven genomen met een n-leu-w toestel, waardoor de trefzekerheid bij het uitwerpen van bommen verhoogd .wordt Men meldt ons uit Rome d.d. 25 dezer: Den 23sten Mei j.l. heef-t de Vaticaansche gouverneur, in opdracht van den H. Stoel, in Albano Laziale een terrein aangekocht in de onmiddellijke nabijheid van het Pauselijk zomerverblijf te Castel Gandolfo voor den prijs van 160.000 lire. De bedoeling van dezen aankoop is, 's Pau sen zomerverblijf te vergrooten en geheel van de buitenwereld te isoleeren. WASHINGTON, 27 Mei. (R.O.) Het monu ment ter gedachtenis van de slachtoffers van de „Titanic", welke 15 April 1912 verging, werd heden onthuld aan de oevers van de ri vier de Potomac. Staatssecretaris Stimson leidde de plechtig heid. Door oud-president Taft werd het monu ment onthuld. Meer dan 20.000 Amerikaansche vrouwen hebben bijgedragen aan de kosten tot oprichting van het monument, dat een man voorstelt, die de armen wijd ten hemel strekt. DE GOUDMIJN-BRAND. Reeds 47 lijken geborgen. OORGAUM, 26 Mei. (R.O.) Omtrent bet aan tal slachtoffers van den brand in de Kolar- goudmijn wordt nader gemeld, dat thans zeven en veertig lijken zijn geborgen. Dertig arbeiders zouden nog vermist worden. Bij de plaats des onheils verdringen zich weenende vrouwen, terwijl het reddingswerk met koortsachtigen ijver wordt voortgezet. AKEN, 26 .Mei. (W.B.) Voor de eerste maal na de bevrijding van het Rijnland van de vreemde bezettingstroepen heef-t de „Verein fiir das Deutschtum im Auslande" zijn Pink sterbijeenkomst in Aken gehouden. Minstens 20.000 personen uit alle deelen van Duitschland, uit het grensgebied en uit h-et •buitenland hebben aan deze 'bij-eenkomst deel genomen. Ongeveer tweehonderd vertegenwoordigers van de per3 lieten zich op de hoogte stellen van den noodtoestand in de westelijke grens- mark. Het hoogtepunt van alle demonstraties vormden echter de Rijnlandfeesten In de „Kai- sersaal" van het stadhuis, de avondbijeen- komst in het „Wal-dstadion" en de feestelijke optocht op Pinkster-Maandag, die door de geheele bevolking van Aken en omstreken enthousiast werd toegejuicht. v. MUNCHEN, 27 Mei. (H.N.) De ballon van prof. Piccard bevond zich vanavond om half zeven in de buurt van Schongau en bewoog zich in de richting van Murnau. De ballon scheen langzaam in westelijke richting af te drijven. Aangezien men er zich over verwondert, dat de ballon zoolang op groote hoogte is gebleven, werd door sommigen de meening geuit, dat de zich aan boord van den ballon bevindende personen niet meer in leven zouden zijn, waarvoor echter geen enkele bevestiging aan wezig is. To-t zeven uur bleef de ballon zich in het -gebied van de Beiersche Alpen bewegen. Van bet station van de Zugspitze uit was bij later met bet bloote oog duidelijk te volgen. De ballon bewoog zich aanvankelijk op een hoogte van 5000 Meter, doch is langzamer hand ongeveer 1000 Meter gedaald. Hij schommelt heen en weer, waarschijnlijk ten gevolge van de windstroomingen in de luchtlaag, waarin de ballon zich thans be- vindt. BERLIJN, 27 Mei. (W.B.) Prof. Piccard heeft mondvoorraden voor slechts één uur meegenomen. Echter ook twee flesschen zuurstof, die een verblijf van 20 tot 24 uren in de lucht mogelijk maken op groote hoogten. Prof. Piccard bezi-t geen verwarmingsinrich ting in zijn ballon, maar gebruikt de zonne stralen als verwarmingselementen, zoodat hem het uitstekende zonnige weder zeer uitstekend van pas komt. Het wereld-record voor vrijballoas staat tot nu toe op naam van de professoren Berson en Süri-ng, die met hun ballon „Preusssn" in 1901 ©en hoogt© van 10.800 Meter bereikten. BAZEL, 27 Mei. (W.B.) Naar het „Zwlts. Tel. Ag." meldt, heeft men tegen 12 u. 30 bericht ontvangen op het vliegveld van Bazel, dat Piccard op ongeveer 14000 Meter hoogte over het Meer van Constanz zweefde. De ballon dreef Westwaarts. MURNAU, 27 Mei. (W.B.) Op het oogenblik (4 u. 45 's namiddags) kan Piccar-d's ballon met een verrekijker op groot© hoogte boven Herzogsstand-Jochibergwand ten Zuiden van het Kochelmeer gezien worden. Een voortbeweging is nauwelijks waarneem baar. De ballon schijnt zich in windstille lucht lagen te bevinden. Reden tot bezorgdheid. AUGSBURG, 27 Mei. (W.B.) Bij de Rie- dinger ballon-fabriek komen onophoudelijk van dichtbij en ver af vragen binnen om inlich tingen over het lot van Piccard. Zoo heeft de universiteit te Brussel reeds vijfmaal opgebeld. Bij de leiding der Riedinger ballonfabriek gelooft men uit de omstandigheid, dat de bal lon in de laatste drie uren zijn positie weinig veranderd heeft, en op bijna dezelfde hoogte is gebleven, te moeten concludeeren, dat hij in een koude luchtlaag is geraakt, die het on mogelijk maakt, gas uit te laten. Een zekere bezorgdheid wordt gewekt door de omstandigheid, dat Piccard slechts voor 12 a 15 uren luebtvoorraad hij zich heeft en twee reserveflesschen waterstofgas, over weikei gebruiksduur men niets bepaalds kan zeggen. BERLIJN, 27 Mei. (V.D.) Naar de ballon- fabriek Riedinger desgevraagd mededeelt, kunnen geen nadere berichten omtrent den tocht van prof. Piccard worden verstrekt. Te 19.45 uur werd de ballon te Füssen in den Allgau nog duidelijk waargenomen. Noodelooze ongerustheid AUGSBURG, 27 Mei. (W.B.) In verband met de vrees, dat Piecard's luebtvoorraad in den gesloten metalen gonde-l slechts voor 12 h 15 ur«i voldoende zou zijn, deelt de ballonfabriek Riedinger bij informatie mede, dat Piccard niet alleen luebtvoorraad, maar ook levens middelen voor minstens 2 dagen aan boord heeft. hun godsdienstonderricht; da-t was voldoende. In een klein plaatsje van Romagna wilde men de katholieke jeugd er verantwoordelijk voor stellen, dat op de kerk aldaar, belee digende woorden tegen de koning en bet fas cisme waren geschreven. Later bleek, dat de beleed!ging van fascistische herkomst was en geen ander doel had, dan katholieken verdacht ^In^e stad Venetië werd den voorzitter der diocesane liga, aldaar, door drie studenten zwart-hemden op de openbare straat het teeken der vereeniglng afgerukt. In een kleine stad van de provincie Vene- tië zeide de voorzitter van de afdeelmg der fascistische strijdhonden, dat betnoodigwa zich voor vijanden zoowel binnen als buiten ae organisatie te Hoeden,vooral voor de de katholieke ie.gd- Oct W.'g,» iongelul voorgehouden, dat de fascistische Jeugd haar geestelijke en haar religieuse oefeningen heeft, zoodat al het andere over- organisaties behooren, de fascistische u alleen de gerechtigde en erkende. „„wahisschoD- In Ravenna is zelfs voor het aartsbisschop pelijk seminarie een betooging ge ou €a. nl met steenen geworpen en verwenschtogen tegen den aartsbisschop en den geuit. Bij deze gelegenheid moesten d hinieri ingrijpen. Ook t© Piedimonte d' Alife bij en veroorloofde zich een der fascistiso e e den Paus, wegens diens brief aan kar in Schuster, aan te val-len en daagde den raad-paus" uit zich te verdedigen- Hij raa den opperherder aan, „zich met zijn eigen zaken, met name de religie, te bemoeien en al het overige aan het fascisme over te want de opvoeding van de jeugd was niet werk van den Paus, doch van het fascisme. De redenaar zeide nog, dat hij niet sprak in een oogenblik van opwinding, maar na rijpelijk en langdurig overleg, wan-t deze inmenging in de alleenrechten van het fascisme van de zijde der Kerk moest nu maar eens ophou den. Volgens nadere berichten uit Rome hebben Dinsdagavond fascistische studenten, aangeslo ten bij den fasoistós-ah-en unaversi-teitsbond op^ nieuw manifestaties gehouden tegen de Katho lieke actie en tegen het Vati-caan. Onder het zingen vam de fascistisch© hymne verbrandden zij een aantal exemplaren van de „Osservatore Raman-o", itijdeais w-elke heldhaftigheid zij voort durend in hoongeroep tegen het Vaftieaam uttt -barstten. Voor zoover beketnd, hadden geen verdere ardeverstoringen plaats. Leden van d© fascis tische tmliliitie en carabinieri bewaken het ge bouw, waar de Katholiek© Actie haar hoofd kwartier heeft opgeslagen. ROME, 27 Mei. (V.D.) De anti-Katholiek© demonstraties werden ook heden voortgezet. De meeste Katholieke gebouwen worden door carabinieri en politie bewaakt. Hier en daar moesten de vensterruiten het ontgelden. In een Katholiek vereenigingslokaal werd het meubilair kort en klein geslagen. De kalmte keert terug. TOKIO, 27 Mei. (R.O.) Het trein- en tram. verkeer in het land, heeft op de gewone wijze plaats. Evenwel legden te Tokio 1800 spoor wegambtenaren het werk neer op de beslissing van het gouvernement, de salarissen t© ver lagen. TOKIO, 27 Mei. (R.O.). De agitatie, ver wekt door de voorgenomen verlaging der salarissen van de ambtenaren in Japan, schijnt plotseling bedaard te zijn en de stakings dreiging der spoorwegmannen schijnt te zijn afgewend. Bijna zonder uitzondering hebben de be ambten der verschillende regeerings-departe- menten het plan opgegeven om ontslag te nemen. Zij hebben hun excuus gemaakt voor de noodelooze opwinding, die zij veroorzaakt hebben. De regeering heeft intusschen toegestemd in een tijdelijke ontheffing van de salaris verlaging voor de juridische beambten, die be weren, dat zij wettelijk gevrijwaard zijn tegen salarisvermindering en die thans onderling de kwestie bespreken, om vrijwillige bijdragen in de schatkist te storten. Dank zij het snelle optreden der politie, di© 34 verwekkers van onlusten arresteerde, is het plan om een staking te beginnen van do spoorwegmannen verijdeld en is thans alle vrees dienaangaande verdwenen. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 27 dezer: Mgr. Ladeuze, rector magnificus van de universiteit van Leuven, is heden door een motorfiets aangereden en liep daarbij licht» verwondingen op.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9