ONS BEDRIJFSLEVEN IJ ZtT'w* aUt° voor het EEN GOED INGERICHTE CENTRALEVEREENIGING N00DIG Als de natuurkrachten werken MISLEIDING OVER SOORT EN KWALITEIT De grenzen van geoorloofde zelfverdediging niet overschreden VRIJDAG 29 MEI 1931 NEDERLANDSCHE FORD. Dit jaar is alles goedgemaakt: Ioonsverhooging en hooge dividenduitkeering HET SLOT VAX DEN KATHOLIEKENDAG. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. VERZORGING VAN DE ONGEHUWDE MOEDER. DE NIEUWE SOLO-VLUCHT NAAR BATAVIA. WINDHOOS EN HAGELSLAG. MISSTANDEN IN DEN BRAND- STOFFENHANDEL. fn geen enkel opzicht beschermt UITVOERING TARWEWET. De bloemprijs. EXAMENS KRANKZINNIGENVERPLEGING MISHANDELING IN DE WAGENSTRAAT TE 'S-GRAVENHAGE SCHIP GEZONKEN. De VROUWENHANDEL VERDRONKEN. JONGEN OVERREDEN EN GEDOOD. Twijfel aan de getuigen verklaringen EMPLOYE LATEN VERONGELUKKEN Het begint er op te lijken, dat FoTd ieder jaar voor zijn aandeelhouders een verrassing heeft weggelegd. Het begon reeds bij de oprich ting, toen de aandeelen pari aan het publiek werden aangeboden. Voor menigeen was de toe wijzing van 100 nominaal een extra cadeautje daar de stukken direct met een belangrijke koerswinst verkocht konden worden. Na het eerste boekjaar was de verrassing eohter minder aangenaam. De koers der aan deelen was inmiddels gestegen tot ruim 400 en een ieder verwachte een hooge dividenduit keering, ter beurze werd zelfs het dividend op 20 geraamd. De teleurstelling bleef niet uit, toen het jaarverslag een dividend van 10 aankondigde en de koers der aandeelen liep hierop gevoelig terug. Dit jaar heeft Ford echter alles goed gemaakt en getrouw aan zijn lijfspreuk, dat men in tij den van depressie juist tot Ioonsverhooging en tot hooge dividend-uitkeering moest overgaan, teneinde de koopkracht van de bevolking te stimuleeren, werd tot verdubbeling van het di vidend besloten. De beurs begroette deze mede- deeling met enthousiasme en in één dag werd een koersavans geboekt van c.a. 50 Groote winsten worden geboekt. Deze hooge dividenduitkeering beteekent voor Ford nog maar een peulschilletje, als men na gaat, wat er jaarlijks verdiend wordt sedert de oprichting In April 1929. De winstcijfers der oude fabriek, die door de oprichting der Nieuwe N.V. geheel werd over. genomen waren na aftrek der onkosten en af schrijvingen als volgt 1924 1,598-699 1925 1.890.161 1926 1.225.829 1927 875.963 1928 965.593 Vanaf 1 November 1928 kwamen de bedrijfs resultaten voor rekening der nieuwe N.V. De resultaten over de eerste twee boekjaar van deze vennootschappen waren als volgt bedrijfsresultaten. Bruto-winat Interest Totaal Onkosten Afschr. mach. Netto-winst 1 Nov./31 Dec. 1929 1930 4.633.145 229.331 1 Nov./31 Oct. 1928 1929 3.619.346 110.678 etc. 4.862.476 1.019.720 15.570 3.730.024 697.087 7.295 3.827.186 3.025.642 Wij zien dus, dat In verhouding tot de netto winstcijfers de Ford dit jaar een veel ruimere dividendpolitiek heeft toegepast, dan het vorige jaar. Blijkbaar heeft men thans de overtui ging, dat voor de Ford in Nederland een ruim arbeidsveld is weggelegd, zoodat voor de toe komst een handhaving van het dividend van 20 zeer wel mogelijk geacht moet worden. Immers is het niet uitgesloten, dat men voor -da Earopeesche maatschappijen, evenals dat in Amerika gebruikelijk Is, zooveel mogelijk tot een stabiele dividenduitkeering wenscht te komén. Tot het vormen van open reserves is de Ford- Mij. tot nu toe nog niet gekomen. Men is er allereerst toe overgegaan om de actiefposten als goodwill en oprichtingskosten resp. 2.500.000 en 160.351 af te schrijven. Dat men in twee jaar tijds hiertoe in staat is geweest getuigt van de groote winstmogelijkheden van het Ford-bedrijf in Nederland. Conservatieve dividenduitkeeringen. In verhouding tot de winsten blijft het divi dend feitelijk nog beperkt. Als men nagaat, dat de bruto-winst in het afgeloopen jaar 4.862.475 heeft bedragen of bijna gelijk aan het geheele aandeelenkapitaal, dan moet een uitkeering van 20 dividend toch nog conservatief genoemd worden. Immers, de netto-winst bedraagt fei telijk 3.S27.1S6 tegen ƒ3.025.642 in 1929, of resp. 76 en 60 van het aandeelenkapitaal, terwijl aan onverdeelde winst dit jaar 1.236.6S6 op nieuwe rekening overgaat tegen 1.320.041 het vorige jaar in totaal dus 2.556.727. Wij zien du3, dat c.a. 50 van het kapitaal ais onverdeelde winst wordt achtergehouden hetgeen ten goede komt van het komende boek jaar. Voorloopig schijnt dus een dividend-uit keering van 20 wel tot de mogelijkheden te zullen blijven beboeren. Wat zijn de perspectieven. Weliswaar zijn thans de actiefposten goodwill en oprichtingskosten tot een totaal bedrag van 2.660.351 uit de balans verdwenen, doch daar tegenover staat nu weer eep actief van 1.145.224 voor een leegstaand fabrieksgebouw. Verder is de post machines, werktuigen, ge reedschappen en inventaris gestegen van 133.343 tot 235.690. De vraag is, of alle machinerieën zonder meer overgeplaatst kunnen worden naar de nieuwe fabriek te Amsterdam. Ongetwijfeld zullen ook hiermede kosten gepaard gaan. Voorloopig zal de afschrijvingspolitiek der maatschappij dan ook wel op dezelfde basis gehandhaafd moeten blijven. Dit neemt echter niet weg, dat de winstresultaten van dien aard zijn, dat daar naast een zeer behoorlijke dividenduitkeering mogelijk blijft. Omtrent de toekomst laat het jaarverslag zich echter niet uit. Het geheel is vrij sober gesteld. Mogelijk dat op de aan deelhoudersvergaderingen. nog naldere mede- deeiiimgem worden gedaan. Van het totale aandeelenkapitaal der Ford fabriek is slechts 2 millioen bij het publiek ondergebracht, het restant ad 3 millioen is in handen der Bngelsche moedermaatschappij. Uittocht naar KenAemerland. „ONS GEESTELIJK ERF". Gisteren is, zooals wij reeds in 't kort gemeld hebban, de Vijfde Nederlandisch© Katho liekendag besloten met een uittocht der deel nemers naar Heiloo en Egmond, dat gedeelte van Kennemeriand, dat met recht „ons geeste lijk erf" wordt genoemd. Bij velen zal deze dag, die zijn hoogtepunt vond in het bezoek aan de heilige plaatsen, van waaruit Neder- land's kerstening zich voltrok en die dus dier baar zullen zijn aan eiken katholieken Neder lander, onvergetelijk blijken. Te ongeveer elf uur vertrokken van het Spui vier autobussen. De tocht, dwars door het schoone Kennemeriand, werd begunstigd door stralend zomerweer en een groote opgewekt heid van alle deelnemers en deelneemsters. In Haarlem sloot Mgr. Aengenent zich bij den stoet aan, die te ongeveer 1 uur in Heiloo arriveerde. Aan een gezellige koffietafel werd allereerst de inwendige mensch versterkt, waarna Mgr. Aengenent in het kapelletje van L. Vrouw ter Nood een pontificaal lof celebreerde. Hij werd daarbij geassisteerd door de zeereerw. heeren A. van Meeuwsen, pastoor te Heiloo, H. N. Colla, pastoor der St. Magda- lena kerk te Amsterdam en de weleerw. heeren Koets uit Vollenhoven en Kester, kapelaan te Heiloo. Onder het lof hield de secretaris van het hoofdbestuur van den Katholiekendag de zeereerw. heer W. Nolet een korte predikatie Na afloop der plechtigheid begaven allen zich per autobus naar den St. Adalbertsakker te Egmond. Juist op het moment echter, dat stond, barstte het onweer, dat reeds eenigen hut dm,""!! met V0lle heviSlieid los. De bul duurde gelukkig slechts kort, doch moest noodgedwongen wel afzien bezoek aan den CANDIDATENLIJST ONGELDIG VERKLAARD, Ged. Staten van Zuid-Holland hebben uit spraak gedaan op het beroep van mej. C. v. d. BroekWiltenburg tegen de voor de gemeente raadsverkiezing aldaar door de Communistische Partij Ingediende candi datenlij st, omdat daar op haar naam en die van eenige anderen voor kwamen, zonder dat zij dien persoonlijk hadden geplaatst. Uit het ingestelde onderzoek Is gebleken, dat twee handteekeningen niet als geldig kun nen worden beschouwd. Ged. Staten hebben nu de Communistische lijst voor Kieskring III ongeldig verklaard, omdat op deze lijst thans het door de wet vereisehte aantal handteeke ningen niet voorkomt. Het 19de postvliegtuig is gisteren om 16.25 j>i. tijd. te Budapest aangekomen. men van een Adalbertsakker. In plaats aarvan begaf men zich nu naar de kerk te Kmnegom, waar Dom J. Huybers O.S.B. de aanwezigen toesprak. Op het priesterkoor had naast Mgr. Aengenent plaats genomen Dom J- Puniet de Pari, abt van de Benedictijner abdij te Oosterhout. Voorts merkten wij ook op Dom J. Schutte O.S.B. Nadat in een restaurant te Egmond-Binnen de thee was gebruikt, begaven allen zich naar het terrein, waar eens de Abdij van Egmond heeft gestaan. Daar hield de voorzitter van het comité tot inzameling van gelden, benoodigd voor den wederopbouw der abdij van Egmond, dr. L. Kortenhorst, omringd door alle aanwezigen, een rede, waarin hij o.m. zeide, dat als dé economische crisis niet tusschenbeide gekomen was, spr. thans wellicht de groote lijnen van de nieuwe abdij in het veld had kunnen laten zien. Doch zoodra betere tijden aanbreken zal de abdij zeker verrijzen. De plannen zijn vol tooid, het contract met architect Kropholler is geteekend. Dan zal de abdij van Egmond worden een monument van verdraagzaamheid, waaraan ieder Nederlander, die voelt voor de Neder- Iandsche staatsmacht en de Nederlandsche cultuur, zijn steun zal verleenen. Als de crisis voorbij Is, zal het comité een beroep doen op het geheele volk en het is er zeker van, dat het niet voor niets zal vragen. Mr. Kortenhorst stelde, nadat hü zijn rede had beëindigd, voor, het Wilhelmus te zingen, waar een ieder uit volle borst mee instemde. Daarop werd de terugreis aanvaard naar de hoofdstad. Overal in de omgeving van Egmond en Heiloo wapperde de driekleur en telkens weer verzamelden zich menschen- groepen langs den weg om den Eisschop en de deelnemers aan den Katholiekendag te be groeten. Omstreeks half acht waren allen weer in Amsterdam teruggekeerd, vol lof en tevreden- beid over het geslaagde slot van den Vijfden Nederiandschen Katholiekendag. Rapport van. den Gezondheidsraad aan den Minister van Arbeid, H. en N. H H. WIJDINGEN. Zaterdag, den SOsten Mei, zal Z.H. Exc. Mgr. P. Hopmans in de kapel van het Groot Semi- narle te Hoeven de volgende H.H. Wijdingen toedienen, meldt „Sancta Maria"; Da Tonsuur aan de eerw. heeren H. Aarden van Terheijden, Ant. Adriaansen van Steen bergen, Andr. van Alphen van Wagenberg. Ant. Dierlck van Koewacht, Hon. Fassaert van Lamswaarde, Jos. Klep van Breda, P. Mat- thijssen, van Oudenbosch, Hon. de Munck van Westdorpe, Jac. van Poppel van Gilze, Ant., Smits van Breda en aan de eerw. fraters B. Assink, O. Krops en L. Bastiaansen van de paters Trappisten te Zundert. Het Exorcistaat en het Aoolythaat aan de eerw. heeren C. Braat van Oosterhout. C. Goe- seels van Breda, C. Knipscheer van Den Hout, L. Koek van Breda, J. Lauwerijssen van Etten, A. Lazeroms van Roosendaal, W. Maas van Roosendaal, D. van Mechelen van Bergen op Zoom, Ant. Mouwen van Wouw, Aeg. Oomens van Dongen, D. Slootmakers van Oo&terhout, Alf. Verhaegea van Tholen, A. Verhoeven van Breda, G. Verhulst van Oosteind, Jos. Vermo- len van Oudenbosch, L. Ve>*schuere van Hengstdijk. Het Subdiaconaat aan de eerw. heeren Lud. Beckers van Bergen op Zoom, C. de Beer van Terheijden, Chr. de Graauw van Oosterhout, J. de Jong van Breda, P. Koenraadt van Prins- land, H. Loves van Helmond (geboren te. Breda), L. Mabesoone van Oostburg, A. Stule- meijer van Breda, C. Weemaes van Hulst. Het Priesterschap aan de eerw. heeren J. de Bruyn van Breda, Alph. Douenburg van Rijsbergen, R. van der Heijden van Clinge, Al. Hermans van Honteniese, Jac. van Meche len van Bergen op Zoom, Jac. Oomen van Prin. cenhage, J. Rombouts van Oosterhout, P. Schute van Teteringen, J. Wijnen van Bergen op Zoom. Ernstig ongeluk in Tarsos. Reuter seint d.d. gisteren uit Constantinopel: Volgens een bericht uit Tarsos is de heer Leclair, die een solovlucht maakt van Amster dam naar Batavia, tengevolge van een motor defect gedwongen een noodlanding te maken. Het toestel kwam daarbij in aanraking met de telefoondraden en stortte op den grond. Een kind raakte onder de machine en werd gedood; twee andere werden gewond. Het vliegtuig is gedeeltelijk vernield. De piloot bleef ongedeerd. Hij is echter in arrest gesteld wegens onvrijwilligen doodslag. No. 5 van „Verslagen en Mededeelingen" betreffende de Volksgezondheid, bevat het rapport aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid uitgebracht door den voorzitter van den Gezondheidsraad, inzake de vraag wat gedaan kan worden in het belang van de ver zorging van de ongehuwde moeder. De commissie van onderzoek bestond uit de heeren R. N. M. Eijkel, Th. Hammes, dr. C. Meuleman, dr. L. H. van Romunde, prof. G. Scheltema, R. van Netten en mevr. F. Steen- bergheEngeringh, leden van den Gezond heidsraad en de heeren mr. A. de Graaf, L. Heijermans, d3. J. Lammerts van Bneren en dr. D. G. Wesselink, als deskundigen. Het voorzitterschap werd door den voorzitter van den Gezondheidsraad waargenomen. In het volgende heeft de commissie haar plan voor een hulpverleening aan de ongehuw de moeder samengevat. Voorzien dient te worden in. Ie. Directe sociale en medische hulp; 2e. Inlichtingen en steun voor de zwangere, die zich aanmeldt: Hulp, te verleenen aan moeder en kind; 4e. De financiering der hulpverleening. 1. Voor den directen bijstand komen in aanmerking de gemeentelijke geneeskundige diensten, gemeente-geneesheeren en gemeente- vroedvrouwen, ziekeninrichtingen, enz. 2. Inlichtingen en steun voor de zwangere, die zich aanmeldt: a. gemeentelijke autoritei ten, kerkelijke stichtingen en armbesturen, armenraden, sociale werkers, politie, e.a.m.; b. consultatiebureaux voor zwangeren en zui gelingen; c. zelfstandige tehuizen, vereenigin- gen met hare tehuizen, afdeelingen en agent schappen, dio zich het lot der ongehuwde ■moeder aantrekken. Uit de gehouden enquête is gebleken, dat. niet overal gelegenheid is voor aanmelding om steun en het geven van inlichtingen. Ook gebleken, dat een nauwere samenwerking der verschillende organisaties zeer noodig is. Het is daarom van belang, dat een goed in gerichte en overal vertegenwoordigde centrale vereeniging bestaat om, als tot steunverle ning van Overheidswege mocht worden over gegaan, dienst te doen als tusschenorgaan. Een eventueel op te richten centraal bureau deT Federatie moet in verbinding staan met al de bestaande organisaties, die zich op dit gebied bewegen. De hoofdinspecteur van de volks gezondheid dien deze regeling aangaat kan geregeld met dit bureau samenwerken. De onlangs opgerichte Federatie, de F.I.O.M. zal de gewenschte verbinding kunnen teweeg brengen en op plaatsen waar dit nog noodig is nieuwe steunpunten vormen. Contact met da voogdijraden, met bet oog op de vader schapsactie kan zeer nuttig zijn. 3. De hulp te verleenen aan moeder en kind. Deze moet omvatten hulp vóór, geduren de- en na de geboorte van het kind. 4. De financiering der hulpverleening: a. ouders, andere familieleden en voogden; b. de verwekker, indien hem na een te voeren vaderschapsactie onderhoudsplicht wordt opge legd; c. de vereenigingen en tehuizen. Ter tegemoetkoming in de kosten die de vereenigingen en tehuizen maken, zal door het Rijk een subsidie gegeven moeten worden. Dit subsidie zal voor 125 ongehuwde fabrieks arbeidsters kunnen bedragen rond f 20.000. De onzekerheid omtrent het ahntal arbeidsters volgens de bepalingen van de wet maakt dat de Commissie zich tot deze schatting heeft moeten bepalen. Indien de zorg zich ook over de overige behoeftige ongehuwde moeders uit strekt rond f 200.000.Hierbij dient nog gerekend te worden op een subsidie aan de federatieve vereeniging (F.I.O.M.) die voor het eerste jaar begroot is op 5.000. Immers bij de uitvoering van de plannen voor een afdoende inlichting en steunverlee- ning acht de commissie een goed ingerichte centrale vereeniging noodig. Deze vereeniging moet tevens als verbindingsorgaan fungeeren tusschen de vereenigingen en de Overheid. Voor het kunnen ontvangen van subsidie zal een vereeniging of afdeeling lid moeten zijn van deze centrale vereeniging. Het lid zijn alleen echter geeft nog geen recht op sub sidie. Het toekennen hiervan hangt af van het rapport dat uitgebracht wordt aan den Minis ter, die met het uitbrengen van adviezen hier omtrent het Staatstoezicht op de Volksgezond heid kan belasten. Mede dient vast te staan, dat er toezicht op de tehuizen, andere inrichtingen en werkwijze der vereenigingen, dit laatste met eerbiediging van de levensbeschouwing waarop de verschil lende vereenigingen zijn gebaseerd, moet wor den uitgeoefend. Dit toezicht zal zooveel mo gelijk in verband met het bestuur van de F.I.O.M. dienen plaats te hebben door de Inspectie van de Volksgezondheid. De Commissie meent in verband met dit toezicht nog te mogen opmerken, dat het ge- wenscht is om tehuizen en inrichtingen, die onder een ander Departement ressorteeren dan het Departement met de behartiging der Volksgezondheid belast, mede onder contróle geplaatst worden van bevoegde autoriteiten op het gebied der hygiëne en zeker bij het tref fen van hygiënische maatregelen met de auto riteiten overleg moet worden gepleegd. Met het oog op de urgentie voor eene rege ling ten opzichte van de ongehuwde arbeidster, heeft de Commissie voor de moederschapszorg zich in dit rapport beperkt tot een onderzoek naar de ongehuwde moeder. PROFESSOR PICCARD in het inwumdiige van siju aiiuminiumkog"el voor zijn instrumenten Verzoek aan den Minister om in te grijpen. Door den bond van Nederlandsche hande laren in brandstoffen is aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een ..adres .ge zonden, waarin erop wordt gewezen, dat in den brandstoffenhandel hier te lande aan de verbruikers of het publiek met vervalsching van naam van land van oorsprong, en/of van naam van kolenmijn van oorsprong in toene. mende mate buisbrandstoffen worden geleverd, welke niet aan algemeen erkende eisehen van dat land en/of kolenmijn van oorsprong vol doen. Zooals adressant in zijn adres opmerkt is op zijn algemeens vergaderingen het beteuge len van knoeierijen en bedrog bij verknopen en afleveren van huisbrandstoffen meermalen be sproken, waarbij immer is komen vast te staan, dat, voor een doeltreffende oplossing van dit vraagstuk voldoende waarborgen wor den gesteld. Adressant is niet bij machte een overeen, komst te treffen om een dusdanige regeling tot stand te brengen, zoodat het brandstoffen- handelsbedrijf hier te lande in ernstige mate lijdt onder den druk der deloyale concurren tie; doordat bet In geen enkel opzicht wordt beschermd door eenige wettelijke bepaling. De knoeierijen in den brandstoffenhandel bestaan meestal in misleiding over soort en kwaliteit en voor een minder belangrijk deel in het bedrog met maat en gewicht. Zoowel in 't belang van den bona-fide brand stoffenhandel als van de verbruikers dringt adressant bij den minister aan op een spoedige toepassing van de Warenwet op den brand stoffenhandel door een Huis'brandbesluit, ten einde de schromelijke misstanden in den brandstoffenhandel te beperken. Naar wij vernemen zal de Rijksacoountant M. de Bloeme worden belast met.de controle in verband met de uitvoering van de Tarwewet '31. Naar aanleiding van de in enkele bladen ver schenen berichten omtrent een te verwachten bloemprijsverhooging, met 6 per 100 kg, in verband met een aan de importeurs van tarwe bloem te verleenen tegemoetkoming, welke on geveer 3.600.000 per jaar zou eisehen, verne men wij van betrouwbare zijde, dat deze cijfers volkomen uit de lucht zijn gegrepen en de daardoor zoowel bij de verbruikers als bij de industrie verwekte ongerustheid op geen enkele reëele basis berust. De plannen omtrent de tegenover de bedoelde importeurs aan te nemen houding zijn nog niet vastgesteld en alle be richten daaromtrent zijn dus praematnur. Maar vast staat, dat niemand te verantwoordelijker plaatse aan een dergelijke verhooging, als waarvan deze berichten gewagen, denkt. De uitbreiding van de tarweteelt. GEKNOEI MET CANDIDATENLIJSTEN? Te Stein -bij Sittard is op last van de Justitie beslag gelegd op de ingediende candidatenlijs- ten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Een viertal lijsten zou valscbe bandteekeningen be vatten. Het justitieel onderzoek is in vollen gang. ZIEKENGELD BIJ WERKVERSCHAFFING. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft bepaald dat voor de berekening van het ziekengeld als dagloon voor de bij werk verschaffing te werk gestelde arbeiders uit de na to noemen gemeenten het achter de namen dier gemeenten vermelde bedrag geldt onge acht bij welke werkverschaffing de arbeiders te werk gesteld waren, toen zij ongeschikt tot werken werden: Breda, Kampen, Maastricht, Vlissingen 3; West- en Oost-Souburg 2.75. Naar ons voorts ter oore kwam heeft de uit breiding van de tarweteelt hier te lande in 1931 lang niet die proporties aangenomen, welke door sommigen van de Invoering der Tarwewet 1931 werden tegemoetgezien. Terwijl volgens de statistiek van de directie van den landbouw van 1921 tot 1930 gemiddeld een oppervlakte van 57.500 H.A. met tarwe werd bebouwd en ook in 1930 deze oppervlakte voor de tarweteelt was bestemd, blijkt uit de ingekomen voorloopige gegevens omtrent de thans bebouwde opper vlakte. dat deze in 1931 nog geen 70.000 H.A. zal bedragen, hetgeen een uitbreiding beteekent van ongeveer 20 pot., vergeleken bij de het vorige jaar opgegeven cijfers. Het betrekken van inlandsche tarwe. Het Ned. Correspondentiebureau te den Haag meldt: In verband met de uitvoering van de Tarwe wet 1931 wordt er de aandacht op gevestigd, dat zij, die in de toekomst inheemsche tarwe wenschen te betrekken zich dienen op te geven voor het lidmaatschap van de Vereeniging „In heemsche Tarwe-Aankoop" (V. I. T. A.) hij van Stolk's Commissiehandel, Wijnhaven 109, Rot terdam. Deze examens zyn voortgezet met de candida te» uit Het Provinciaal Ziekenhuis te Medemblik. De uitslag is als volgt: eerste overgangsexamen, 6 candidaten, afgewezen 1, geslaagd H. T. de Boer, T. de Bos, G. Hamstra, G. Hollander, W. Molenaar.. Noodweer in het centrum des lands. Het onweder, dat gisterenmiddag een deel van ons land geteisterd heeft, heeft te Uit hoorn groote scha/Ie aangericht. Te omstreeks drie uur ontlastte zich boven deze gemeente een wolkbreuk, die wel een half uur heeft ge duurd. Er vielen zware hagelkorrels, waardoor van het gemeentelijk abattoir tientallen ruiten werden verbrijzeld en van de broeikassen der kweekers meer dan 1000 ruiten vernield. Ook de waterschade i-s belangrijk. Vleuten is door een windhoos geteisterd, welke aan den tuinbouw ernstige schade heeft aangericht. Bij den heer G. werden 25 z.g. .eenruiters" opgenomen en 10 meter verder neergeworpen. Door het omwad'len van een boom brak een draad van het electrisdhe net, zoodat een deel van de gemeente geen licht had. De windhoos werd gevolgd door een kort maar hevig onweer. Te ongeveer half drie ontlastte zich boven Mijdrecht een hevige regen- en hagelbui ge paard gaande met een windhoos. Hier moesten vele boomen het ontgelden, terwijl de wegen In een ommezien blank stonden. De gewassen in de tuinderijen langs den Amstel liepen veel schade op. Alle broeikassen en „eenruiters" werden vernield, zoodat de oogst daar geheel verloren Is. opvarenden op nippertje gered. het Tengevolge van het aan den grond loopen van het achterschip van de motorboot van de wed. Dijkstra, varende in beurtdienst tus schen Groningen en Emmen, gisterenmiddag in het Oranjekanaal onder de gemeente Bei- len, begon de deklast te schuiven. De boot maakte water met het gevolg, dat zij zeer snel begon te zinken. De opvarende werden met veel moeite gered. Een hunner werd in bewus- teloozsn toestand op het droge gebracht. Men slaagde er echter in de levensgeesten weer op te wekken. Deklast en goederen moeten als verloren worden beschouwd. Het schip, dat verzekerd is, zal worden gelicht. Echtpaar te Almelo gearresteerd. Te Almelo is gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht het echtpaar L„ waarvan- de man Nederlander en de vrouw Duitacbe van geboorte is. Beiden worden er van verdacht, door middel van een door hen opgericht bemiddelingsbureau voor Duitsche dienstboden, zich te hebben schuldig gemaakt aan handel in meisjes. Er arriveerden in Al melo geregeld Duitsche meisjes, die als dienst bode in verschillende betrekkingen werden geplaatst. Zoolang dit geschiedde bij te goeder naam en faam bekend staande families, be- •stond hiertegen geen bezwaar, dóch er rezen vermoedens, dat er ook Duitsche meisjes ge. plaatst werden in verdachte huizen buiten Almelo. Het 7-jarig dochtertje van de J. de V., wo nende aan den Aalsmeerderdijk onder Haar lemmermeer is bij het spelen in de Ringvaart voor de ouderlijke woning geraakt en ver dronken. Te Spanbroek is gisteren het zoontje van den heer C. W. bij het spelen te water ge raakt en verdronken. De 25-jarige A. O. uit Lepelstraat is bij het baden in de Schelde verdronken. De politie heeft zijn lijk gevonden en te Bergen op Zoom binnengebracht. In een wiel te Wagenberg is de 86-jarige we duwe, P. R., uit Made, verdronken gevonden. De vrouw was kindsch. Woensdagmiddag kwam de 13-jarige jan Mud, zoontje van die wed. M., op die f iets van uit de Lijnbaamsitraait te A'dam. Een vracht auto van de firma F. van der Pol Co., te Aeklum, kwam vanaf de Breedeplaats. Op den hoek LijnbaanstraatBreedeplaats kwam het jongetje in aanrijding met den auto, viel van de fiets en kwam met het hoofd onder een der wie len van den auto terecht. De dood moet vrij plotseling zijn ingetreden. Het lijkje werd eerst binnen gebracht bij Dr. Oosterbaan, vanwaar het per brancard door de politie is vervoerd voor onderzoek, naar het Geneeskundig Ge sticht voor Krankzinnigen. De koopman L. M. is door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf ter zake van mishandeling. Op 27 Mei 1930 was verdachte met H. L. B. In het café Mieremet in de Wagenstraat tte >8 Gra- venhage. B. verkeerde onder drankinvloed en. dreigde tijdens een woordenwisseling M. met een mes. De aangevallene greep daarop een stoel en sloeg er zijn tegenstander mee op het hoofd. Getuige B. ontkende een mes in handen te hebben gehad. De los-werkman V. daarentegen verklaarde het mes te hebben gezien. De café houder M. verklaarde eveneens dat hij B. met een dolkmes heeft zien zwaaien. Get. had even wel niet den indruk, dat hij M. daarmee te lijf wilde. De procureur-generaal mr. de Visser wijst dezen getuige er op dat hij onder eede staat en hij thans anders verklaarde dan vroeger voor de. rechtbank. De procureur-generaal bij het Haagsoh ge rechtshof vroeg mede met het oog er op dat verdachte reeds acht vonnissen te zijnen laste heeft, bevestiging van het gewezen vonnis. Mr. Creutzberg voor verdachte pleitend was van meening dat hier de grenzen van geoor loofde zelfverdediging niet overschreden zijn en vroeg niet-sohuldigverklaring van zijn cliënt Na ré- en dupliek wordt het arrest van het Hof .bepaald op 10 Juni a.s. Dertien koelies en de mandoer veroordeeld. MADIOEN, 27 Mei (ANETA). De werklieden van de suikerfabriek Pagot- tan, die de vorige maand den transportemploye Lawalata met doodelijken afloop deden veron gelukken, zijn thans door den Landraad ge straft. Dertien koelies werden veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, de mandoer tot le venslange gevangenisstraf. KATHOLIEKE KINDERUITZENDING IN HET BISDOM HAARLEM. In de Sociëteit „St. Bavo" te Haarlem werd Donderdag de algemeene vergadering gehouden der Dioc. Vereeniging van Kinderuitzending in het Bisdom Haarlem In de oprichtingsvergadering was de behan deling van de concept-statuten uitgesteld tot de volgende vergadering, welke thans gehou den wérd. De vergadering stond onder leiding van den heer dr. Daamen uit Amsterdam, voorzitter der vereeniging. Na'goedkeuring vande notulen gaven zich als lid op de vereenigingen te Weesp en Alk maar, zoodat nu 26 vereenigingen zijn aange sloten. Statuten, huishoudelijk reglement en begroo ting werden goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter achtte het wenschelijk, dat het Diocesaan' Bureau, dat thans te Den Haag ge vestigd is, naar Amsterdam wordt verplaatst. Na bespreking werd besloten, dat het voor loopig nog in Den Haag g'vestigd zal blijven, doch later verplaatst zal worden naar Am sterdam. LIJK OPGEHAALD. Woensdagmorgen te 9 uur is nabij zijn wo^ ning aan het strand aangespoeld het lijk van den heer A. Meijer, die Maandag 4 Mei in het Eierlanidsche gat is verdronken. POGING TOT MOORD. De Hooge Raad verwierp Woensdag het cas satieberoep van W. A. J„ die door het Ge rechtshof te 's Hertogenbosch wegens poging tot moord is veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf. BLIKSEM INGESLAGEN. Te Beugen sloeg de bliksem in de boerderij van G. Boumans. Schuur en stalling brandden af. Het woonhuis bleef behouden. Gisterenmiddag heeft boven Woerden een zwaar onweer gewoed, gepaard gaande met geweldige hagelbuien. De boerderij van den heer B. werd door den bliksem getroffen en is afgebrand. BRAND TE AMERSFOORT. Door tot nu toe onbekende oorzaak is giste ren brand uitgebroken in de groenten- en fruitzaak van den heer Hartman aan de Co- ninckstraat te Amersfoort. De geheele boven verdieping is uitgebrand. Het perceel is ver zekerd, terwijl de inboedel slechts laag ver zekerd was. De belendende perceelen konden behouden blijven. BRUTALE DIEFSTAL. Te Bedum is tijdens afwezigheid van den heer des huizes ingebroken In de woning van den 'heer K. Uit het vertrek, waar zijn echtge- noote sliep, Is een bedrag van eenige honder den guldens ontvreemd. NACHTELIJKE GELAGEN. Ter zake van overtreding van de desbetref fende verordening te Roosendaal en Nispen, welke het zetten van gelagen, anders dan in. sociëteiten, In voor het publiek toegankelijke locallteiten na gesloten tijd, verbiedt, waren. G. J. K„ L. H. J. S. en P. A. J. H. exploitanten van de Kon. Harmonie De Unie door de recht bank te Breda ontslagen van rechtsvervolging. De officier van justitie diende een cassatie beroep in bij den Hoogen Raad, doch dit, col lege heeft b»m Woensidag in dit beroep niet ontvankelijk verklaard. BOSCHBRAND, Op Meinweg bij Vlodrop zijn gisteren eenige tientallen H.A. 14-jarige dennen, aan verschil lende eigenaren toebehoorend, afgebrand. J DE HANDELS- EN LANDBOUWBANK- De zaak tegen den gewezen directeur van de Handels- en Landbouwbank, M., zal op 16 Juni door de Haagsche rechtbank in openbare zitting behandeld worden. Aan M. is ten laste gelegd in hoofdzaak verduistering, subsidiair valschheid in geschrifte. Door het M. zijn twee getuigen en één deskundige gedagvaard. Naar wij vernemen zal jhr. mr, H. de Ranitz als verdediger optreden. ZIEKENTRANSPORT PER VLIEGTUIG Het transport per vliegtuig van ernstige zie ken komt in Europa meer en meer in zwang. De K. L. M. heeft verleden jaar verschillende ernstige patiënten met er vliegtuigen uit het buitenland gehaald. Hi >d. Roode Kruis heeft voor dit doel speciale jmncards ter be schikking gesteld, welke gemakkelijk ln de vliegtuigen kunnen worden gemonteerd, zoo danig. dat de patiënten daarvan geen hinder ondervinden. Gisterenmiddag vertrok met den. middag- dienst naar Lond^ wederom een ernstige pa tiënt, die per ziekenauto uit Gelderland naar Waalhaven was gebracht en voor wien verder transport langs een anderen weg dan de lucht niet mogelijk bleek. CONGRES VAN LETTERKUNDIGEN. Het eerste internationaal congres van vereenigingen van beroepsletterkundigen wordt dezer dagen te Parijs gehouden. Ons land is vertegenwoordigd door Dr. P. C. Boutens. Men hoopt de kwestie van het letterkundig eigen dom op internationale basis dichter bij de op- lossing te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6