ALGEMEEN OVERZICHT. PROF. PICCARD BEHOUDEN GEDAALD „Ze hebben Mij vervolgd, ze zullen ook U vervolgen" VRIJDAG 29 MEI 1931 Tevredenheid over de wetenschappelijke resultaten van de vlucht Rassenhaat DUITSCH PLANTER DOOR WILDEN OVERVALLEN EN GEDOOD. GROOÏE ONTPLOFFING. 50 millioen schade. Fascistische studenten verbranden de beeltenis van den Paus WANDADEN EN OPHITSING Het nieuwe Poolsche Ministerie Zoo'n ongeluksschip Wat doet Mussolini Natuurkrachten EEN BUITENGEWOON AUTO ONGELUK. FORMULE VAN LÊON BLUM HET ^PARTIJCONGRES DER FRANSCHE SOCIALISTEN. INTERN. ARBEIDSCONFERENTIE, Gisteren openingszitting. DE DUITSCH—OOSTENRIJKSCHE TOL-UNIE. BOTSING IN PERU'S PETROLEUM- GEBIED. EN THUIS EEN BLIJDE GEBEURTENIS? j Een moeilijke landing. INNSBRUCK, 28 Mei. (H.N.) Prof. Piccard en zijn assistent dr. Kipfer zijn blijkens een van prof. Piccard zelf ontvangen telegram gisterenavond om negen uur op den grooten Gurgler-Ferner geland. De ballon bevindt zich nog in voortreffelij. ken toestand. De luchtreizigers hebben den nacht in den gondel doorgebracht en zagen bij het aanbre- ken van den dag het plaatsje Cürgl beneden zich liggen. Zij gingen op weg en ontmoetten onderweg een reddingsbrigade, die reeds uitgetrokken was om hulp te verleenen. Aangezien het dalen zeer moeilijk bleek, bleef de ballon voortdurend in het gebied van de stratosfeer. Da grootste hoogte, die bereikt werd, be droeg, 16000 Meter. Sedert verliepen er tot het oogenblik van de landing nog 14 uur. De landing leverde moeilijkheden op, omdat de ballon in de richting van den Ortler dreef, doch de landingsmanoeuvre gelukte ten slotte naar wensch. De beide geleerden waren zeer uitgeput, daar zij 48 uur lang niet hadden geslapen. Enorme belangstelling. De belangstelling voor de vlucht is buiten gewoon groot geweest. De redaotie van de „Innsbrucker Nachrichten" is den geheelen dag uit alle deelen van de wereld opgebeld, o.a. door Amerikaansche en Engelsche couran. ten en ook uit alle staten van Europa. Verscheidene journalisten zijn reeds te Inns, bruck aangekomen. Oök uit Brussel werd opgebeld en de vrouw van prof. Piccard, die, naar verluidt, vanmor. gen het levenslicht aan een vijfde kind heeft geschonken, informeerde vol belangstelling naar de laatste berichten omtrent den tocht van haar man. De Zwitsersche bondspresident Eberlein en do Zwitsersche minister der posterijen en tele, grafie zonden reeds telegrammen, om Piccard geluk te wenschen met zijn zeer koene, zoo geslaagde vlucht, waardoor baanbrekend werk is verricht. de ballonfabriek Riedinger; het bereikte re sultaat is volgens deskundigen een knap stuk technisch werk. De ballon heeft een inhoud van 14.000 kubie ke meter. Gevuld heeft hij ongeveer een door snee van 30 meter en een hoogte van ongeveer 42 meter. De bol, waarin de professor met zijn assis tent plaats nam is van alluminium gemaakt, dus heel licht, en tevens geschikt om den te gen de in de hoogere luchtlagen heerschende koude te beschermen. Door een bijzondere constructie kan de gon del van binnen uit in alle richtingen draaien, hetgeen geschiedt door een luchtschroef, die aan een kabel onder den ballon hangt. De be doeling ervan is, den invloed der op den kogel- vormiigen gondel schijnende zonnestralen te regelen. Het voornaamste doel van professor Piccard was op de gTens vam de stratosfeer waarnemin gen te doen omtrent de lichtstralen, welke uit oneindige verten tot ons doordringen. Het vestigen van een hoogterecord zat geenszins bij deze poging voor, wel het nemen van proe ven, waarvan de bijzonderste was: „het meten der cosmische straling in verhouding tot de hoogte en in verhouding tot de dikte van het looden scherm, dat het meettoestel in den gon del omringt". LONDEN, 28 Mei (N. T. A.). De „Times" meldt uit Canberra, dat een Duitsch planter op Nieuw Guinea, aan den bovenloop van de Wet- tutrivier met een twaalftal inlandsche be dienden, door wilden is overvallen en gedood. Vijf van zijn bedienden slaagden er in te ont komen. Het lijk van den Duitscher is door de wilden verminkt en met verf besmeerd. Het wordt als fetisch gebruikt. BOEKAREST, 28 Mei. (W.B.Ï Bij Cura- Oenitzein in de nabijheid van Ploesti ontplofte bij het boren van een petroleunvbron van de petroleummaatschappij Prahova de olie- en gasmassa, die in een geweldige hoeveelheid uit de bron opwelde. De ecplosie was zoo hevig, da*" in een kring van tweehonderd meter alle sondes bui-ten werking moesten worden gesteld. De uitstroomende gassen werden over een afstand van een kilometer door den wind mee- gevoerd, zoodat de geheele oogst in den om trek totaal vernield werd. De materieele schade bedraagt, voor zoover deze thans reeds te schatten is. ruim 50 mil lioen lei. BASCISTISCH BLAD IN BESLAG GENOMEN De strijd om het Young-plan gewekt; want zijn heengaan is vooral tegen gehouden door de breede massa van het Fran- sche volk, dat in dezen staatsman den drager der ware vredesgedaehte ziet. Briand moet daarom zijn positie als pacificator van Europa versterkt voelen, te; meer waar de oppositie tegen zU® persoon vooral op motieven van bin- xienlandsche politiek is gebaseerd) ,,wijl, zooals Franklin-Bouillon zich uitdrukt, het optreden ■van Briand in het binnenland een voortdurende bedreiging van de meerderheid der nationale unie is, daar hij slechts het herstel van het kanstel nastreeft." Wanneer de interpellatie over de buitenland- Bche politiek in de Fransche kamer ter sprake zal komen, etaat nog niet vast. Doch het is waarschijnlijk, dat Laval, nog vóór de presi dentswisseling, het parlement gelegenheid zal geven zioh uit te spreken. Eenerzijds zal de kamer nieit gaarne, vlak voor den en ui een crisis uitlokken, anderzijds zal het gezag van het kabinet, als de nieuwe president D-ou mer het in zijn ambt bevestigt en bestendigt, door het kamervotum belangrijk versterkt zijn. En dat zal noodzakelijk zijn. Want dit jaar ie in de internationale politiek geen komkom mertijd te verwachten, en de vraagstukken, welke aan de orde zijn, zullen veel van Frank- rijk's zenuwen eischen. Niet minder dan van die van Duitsdhland. Tolunie en ontwapening blijven actueel in de volle beteekenis van het woord. We kunnen voor beide vraagstukken een hernieuwde pro pagandistische activiteit van de beide kampen verwachten. Maar evenzeer zullen de kamende maanden gevuld zijn met polemieken over het herstel vraagstuk. De aanloop is reeds geno men en op de Chequers zal het offensief volop ■worden ingezet. Dezer dagen maakten wij reedis melding van het bericht, of gerucht, door de Daily Herald" ■wereldkundig gemaakt, dat4Frankrijk, Engeland en Italië overwogen Duitschland, onder waar borging door genoemde mogendheden, een lee- nlng van twee milliard mark te verleenen: „In bevoegde kringen wordt dit als het eenige mid del beschouwd om een ineenstorting van het Young-plan en van de herstelbetalingen te ver mijden." Merkwaardigerwijze heeft de Fransche pers tegenover dit plan tot dusverre nog geen stel ling gekozen, maar van Duitsehe zijde is men des te resoluter geweest. Zoowel de regeering als de pers met uitzondering wellicht van de „Vorwarts" nemen een practisch absoluut afwijzende houding aan. De „Germania" welke goede relaties met de regeering onderhoudt, resumeert haar bezwa ren als volgt; „Wij weten niet, of in de kringen der voornaamste herstelschuld-eisehers-landein werkelijk dergelijke plannen betreffende een groote leening aan Duitschland beataa.n In elk geval echter raken zij de kern der ontstellende moeilijkheden, waaronder Duitschland lijdt, in het geheel niet. Hoe groot de leening ook is, welke men Duitschland wil geven, zij kan het land niet saneere-n en evenmin het Youngpian redden. Deze weg zou wederom een dier schijn oplossingen zijn, welke Duitschlamds werkelijk prestatievermogen versluiert en met geleend geld een betalingscapaciteit ensceneert, welke -ederdaad niet meer aanwezig is. Als het Engelsche blad zegt, dat door de wijzigingen in de goudwaarde de Duitsohe schuld met der tig procent verhoogd is, moet men uit dit feit concludeerem, dart slechts een nieuwe vaststel ling der Duitsehe schuld een uitweg uit de on draaglijk geworden moeilijkheden kan bren gen. Overigens is bij de bevoegde Duitsehe krin gen niets over leeningsplannen bekend." Dit laatste is zeer wel mogelijk, zelfs bij de Juistheid van hert „Daily Herald"-bericht. Want dit houdt slechts in een vooruitloo-pen op de met zekerheid te verwachten stopzetting der Duitsehe (herstelbetalingen en een beslissende Poging om een dergelijk gebeuren tenminste bij de geweldige verwarring, waarin Europa op het oogenblik verkeert, te voorkomen De Duitsohers hebben echter altijd volgehouden dat de tijd voor hen werkt, en nu dit inderdaad reeds zoo snei het geval blijkt te zijn, zullen allerminst geneigd en bereid zijn om het werk van den tijd in hun nadeel op te houden, is echter,, van Duitschland's kant, poli- e op langen termijn. Een leening zou het land uit den ergsten oogenblikkelijken finan- c eel en nood kunnen (heipen, en daarom is het natuurlijk, dat de „Vorwarts", bij de volle enning dat een leening geen oplossing van het herstel vraagstuk brengen kan, er op wij t duitschland steeds de onontbeerlijkheid van buitenlandsohe credieten voor het be +1 van het economische leven betoogd wordt onlangs heeft de Brauns-commissie landsche credieten het groote middel genoemd" om de Duitsehe economie uit de verstarring bevrijden. 0 Ook deze gedachte zal, zelfs als men een. meer.vooruitziende politiek wil voeren, mede in de overweging moeten worden' betrokken, wil men inderdaad geen ,,katastrophenpolitik" wagen. Maar zeker is, dat het bericht van de „Daily Herald" een vraagstuk, dat men wilde, maar niet goed durfde aanpakken, plotseling volop actueel heeft gemaakt. Het is aam de orde gesteld, en geen macht ter wereld zal in staat zijn het daarvan af te schrijven. Europa's zorgen zijn weer zwaarder geworden. Spanje's troebelen Na de felle uitbarstingen van volkshaat en de gruwelijke excessen, die er het gevolg van wa ren, is over het Spaansche land weer eenige rust gekomen. Rust, die nieuwen storm voor afgaat, meenen sommigen. Zeker is, dat het groepje extremisten heftig in de weer blijft, om de regeering en het land in de „gewensch- te" richting te duwen. „El Mati" maakt onder den kop „nog meer agressieve politiek" van een en ander melding en stelt de vraag: hoe is het te verklaren, dat de regeering in den laatsten tijd verschillende maatregelen heeft getroffen, die met onze ka tholieke opvattingen in strijd zijn, en de ge voelens van een zeer groot gedeelte der Spaan sche bevolking kwetsen? Naar onze meening, zegt het blad, is de reden hiervan, dat de re geering zich zelf zwak voelt tegenover de ex tremistische elementen. Een werkelijk krach tige regeering gaat nooit overhaast en onbe gonnen te werk. _i Alleen, die als despoten regeeren, doen dit, omdat zij niet kunnen rekenen op den steun van heel het volk, d.w.z., omdat zij zich poli tiek zwak voelen. Die zwakheid der regeering is overigens wel te verklaren. Er is in Spanje een oproerige, reactionaire minderheid, die de republiek niet kan hegrijpen als een democratische instelling, maar alleen als een instrument van absolutis tische politiek in dienst van de demagogie. Zooals bekend, verliep de eerste week van het bestaan der republiek idyllisch rustig. Het drama der revolutie begon eigenlijk met een blijde apotheose. Weldra echter voelde zich de minderheid van beroeps-revolutionnairen en amateur.revolu- tionnairen teleurgesteld. „Dat was toch eigen lijk -geen revolutie geweest!" Hoe kon dit ook feitelijk een revolutie zijn, zoo redeneerden zij, als zelfs de katholieken zich daarmee in begin sel kónden vereenigen? En de „vooruitstrevenden" kwamen tot de bevinding, dat er feitelijk, ondanks de veran dering van regime, nog maar weinig „vooruit gang" te bespeuren viel. En van dat oogenblik af begonnen zij te „knarsetanden". Van de radicale pers gingen de eerste en heftigste aanvallen tegen de regeering uit, vooral tegen de leden der regeering, die nog voor min of meer conservatief werden aange zien. En de regeering, die is samengesteld uit personen van zeer verschillende ideologie en daarom geen krachtige eenheid vormt, moest zich nu tegen -deze campagne verdedigen. Zooals men weet, zijn echter juist die regee ringen er het slechtst aan toe, die voortdurend genoodzaakt zijn, zich bezig te houden met haar eigen verdediging. Zoo staan wij thans voor het feit, dat een regeering, die bij uitstek democrayseh zijn wil, wetten en decreten,uitvaardigt, zooals iedere dictator dit doen zou, betreffende aangelegen beden, die rechtstreeks de constitutie van het land aantasten en, wat nog onbegrijpelijker is, zelfs een internationaal verdrag als het concor daat met den H. Stoel. Zal de regeering aldus de minderheid den mond stoppen? Wij gelooven van niet, want de breede basis, waarop het nieuwe regime zich moest consolideeren, wordt door deze decreten zoozeer ondermijnd, dat zij tenslotte geheel in een zal sorten. De Poolsche staatspresident heeft d(e hem door dien kabme-tsformialteur Prystor voorge legde iijist vam ministers goedgekeurd. Het niiouw© kabinet is als volgt samengesteld: Minister-president; Prystor. Minister zonder portefeuille: Pieratki. Binnenlandsche zaken: Skladkowski. Buite-nlandsche zaken: Zaleski. Oorlog: maarschalk Pilsoedski. Financiën: Jan Pilsoedski, een broer van den maarschalk. Justitie: Michalowski. Onderwijs: Zerwinski. Land'bouw: Janta Polezynski. Handel: generaal Zarzycki. Verkeer: Kiihne. Posterijen: Börner. Agrarische hervorming: Kozlowski. Publieke werken: generaal Norwid-Neuge- bauer. Arbeid: Hubicki. De Poolsche bladen zien in de reorganisatie van het Poolsche kabinet over het algemeen de vervulling van den wensch van maarschalk Pilsoedski. Er wordt op gewezen, dat de nieuwe minis ter van financiën Jan Pilsoedski, de -broer van maarschalk Pilsoedski, van beroep rechter is en zich thans plotseling voor de behandeling van financieele vraagstukken van het hoogste belang ziet gesteld. Verder melden de recktsche bladen, dat de nieuwe minister van handel leeraar in de oude talen is. De Poolsche regeeringsbladen zien in de nauwe betrekkingen van den nieuwen minis ter van financiën en dien van handel tot maar schalk Pilsoedski een waarborg, dat zij de aan. gelegenheden van hun ministeries veel gemak kelijker zullen kunnen behandelen dan hun voorgangers. ONTPLOFFING OP EEN KRUISER BIJ SCAPA FLOW. Aan boord van den bij Scapa Flow tot zin ken gebraebten vroegeren Duitscken kruiser „Prinzregent Luitpold", dien men thans bezig is te lichten, heeft Woensdag een ontploffing Plaats gehad, waardoor drie personen ernsiige brandwonden opliepen en naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Een vierde ar beider, die zich op het oogenblik der explosie in den kruiser bevond, heeft men tot dusverre niet kunnen vinden. PK0FES80B PICCARD (links) en ir. Kipfe f yooir den gondel yan den ballon Onderscheidingen verleend. BRUSSEL, 28 Mei. (H. N.) Minister Hymans zond aan prof. Piccard een telegram, waarin hij hem en Kipfer gelukwenschte met zijn succes en meedeelt, dat hem het Commandeursinsigne van de Leopoldorde is verleend en aan Kipfer het ridderinsigne. De resultaten der vlucht. INNSBRUCK, 28 Mei. (H. N.) Prof. Piccard verklaarde aan den leider der reddingsexpeditie dat hij zeer tevreden was over het resultaat van de vlucht. Het was een prachtige vlucht over de Alpen geweest. Over het algemeen was de ballon steeds goed te regeeren geweest. De uitzetting van den ballon was overdag zoo groot geweest, dat een landing eerst des nachts mogelijk was. De landing cp het ijsveld verliep vlot. Hij en Dr. Kipfer hadden den nacht in den gondel doorgebracht, omdat het na de lan ding reeds te laat was om nog een bewoonde plaats te bereiken. Des morgens waren zij op stap gegaan naar het dorp. Onderweg ontmoet ten zij de reddingsexpeditie. Prof. Piccard was verwonderd te hooren, dat men hem als dood heeft beschouwd. Hij en Dr. Kipfer zonden terstond telegrammen aan hun familieleden om deze gerust te stellen en van het welslagen van de vlucht op de hoogte te ■stellen. Omtrent de wetenschappelijke resultaten van zijn toch-t dealde prof. Piccard mede, dat het hem gelukt is, met behulp van zijn apparaten kostbare waarnemingen te doen. De dag van gisteren was daarvoor zeer gun stig geweest. Prof. Piccard en Dr. Kipfer willen thans de resultaten van hun vlucht wetenschappelijk be werken en hopen, dat deze spoedig bekend gemaakt zullen kunnen worden. De instrumenten, die onbeschadigd zijn geble ven, zijn reeds van den ballon gedemonteerd. Zij worden voorloopig naar Obergürgl gebracht, waarheen ook het omhulsel v£.n den ballon zal worden gebracht, nadat men den ballon op de plaats van de landing leeg zal hebben laten loopen. Een militaire afdeeling, die naar het Ortsdal is gezonden om hulp te verleenen, zal den ballon morgen laten leegloopen en het omhulsel dan naar het dal brengen. De ingenieuze constructie van den ballon. Zooals men w-eet was de bekende professor Pic card, hoogleeraar in de phy&ica aan de univer siteit van Brussel, er bij zijn eers-te pogen op 14 September van bet vorige jaar niet in ge slaagd, zijn ballon te doen opstijgen. Nadat de start reeds op 9 September wegens slecht weer had moeten worden uitgesteld, mislukte hij vijfdagen later, doordat de wind i-n de plooien van den ballon drong en dezen daardoor tegeD den grond drukten. Professor Piccard had namelijk uitgemaakt, dat zijn ballon slechts voor een zevende deel met gas behoefde te worden gevuld, om regel recht de lucht in te kunnen stijgen, maar zoo als gezegd, de wind drong in de plooien van het niet met gas gevuld gedeelte en deed alle professorale berekening falen. De stratosfeer is het gedeelte van de atmos feer, waar een constante temperatuur heerscht van gemiddeld 55 graden Celsius onder nul. De grens der stratosfeer ligt niet steeds even hoog, doch hangt samen met de geografische breedte en de temperatuur van de troposfeer. Zij stijgt geleidelijk van ongeveer 9 K.M. boven de polen tot meer dan 25 K.M. boven den aequator. In de stratosfeer heeft geen condensatie van waterdamp en de daarmee samenhangende werkingen plaats, zoodat het optreden van weersverschijnselen uitgesloten is. De troposfeer is het onderste gedeelte van de atmosfeer, waarin wij leven en waarin alle weersverschijnselen optreden. Het is best mogelijk, dat luchtvaarders een grootere hoogt» hebben bereikt, doch niet om er waarnemingen te ve'rrichten. Professor Piccard •meende, dat hij met de lucht zou moeten doen als de duiker met bet water, n.l. zich ervan isoleeren en hij con strueerde wel gee-n duikerpak, maar toch een soort duikerklok, waaraan hij een bolvorm gaf. In 1929 begon hij reeds te onderhandelen met Naar de correspondent van de „Daily Tele graph" uit Rome meldt, duren de anti-Katho lieke demonstraties te Rome nog steeds voort. Woensdag werden verschillende kerkelijke gebouwen door fascistische betoogers bedreigd. Een compagnie infanteriesoldaten werd naar het Sint Pieterplein gezonden, om den toegang tot de Vaticaans-che Stad te. bewaken en vijan dige demonstraties te beletten. Tal van detectives bewaken de zijingangen van het Vaticaan. Troepen patrouilleeren op de Victor Erna- knel-brug, die naar het Vaticaan leidt. Zooals reeds gemeld, wordt het hoofdge bouw der „Katholieke Actie" door een uit gebreide politiemacht bewaakt en ook de Katholieke seminaries, hooge scholen en club gebouwen worden door politiecordons om ringd. Schandelijke studenten-aanvallen. Een troep studenten deed onder uitroepen als „Weg met de vijanden van het fascisme!" en „Lang leve de duce!" een aanval op ver schillende godsdienstige instituten, o.a, op het lyceum van St. Apollinaris, waar zij een groot aantal ruiten ingooiden. Verschillende malen hoorde men ook den uitroep „Weg met den Paus Het pauselijk wapen op het gebouw werd met steenen be kogeld. De „Osservatore" klaagt er over, dat de Politie niet krachtdadig heeft ingegrepen. Na den aanval op het lyceum van St. Apol linaris trokken de studenten naar andere Ka tholieke vergaderlokalen. Zij werden hier echter nog tijdig door de politie geweerd, voordat zij ernstige schade konden aanrichten. Graaf Dalla Torre's „arrestatie". Omtrent het gerucht, volgens hetwelk graaf Dalla Torre zou zijn gearresteerd, verneemt de. Romeinsche correspondent van de .Daily Telegraph" bij nadere informatie, dat de direc teur van de „Osservatore" inderdaad aan één der ingangen tot de Vaticaansche Stad door twee politiemannen werd aangehouden. Hem werd verzocht, hen naar het politie bureau te volgen. Dalla Torre weigerde dit echter en trok zich terug op Vaticaansch grondgebied, waar de Itaiiaansche politie hem niet kon volgen. Naar vernomen wordt, zouden tusschen het Vaticaan en de fascistische autoriteiten reeds besprekingen over de incidenten zijn geopend. De beeltenis van den Paus verbrand. Men meldt ons uit Rome d.d. 26 dezer: Heden werd bekend, dat vanmiddag de beel tenis van den H. Vader in het universiteits gebouw door fascistische studenten verbrand werd. Het Vaticaan heeft door middel van den pauselijken nuntius terstond stappen bij de fascistische autoriteiten gedaan. De afgevaardigde Scorcia, de leider der fascistische studenten-organisatie, heeft daar op hevel gegeven, deze organisatie in Rome te ontbinden. Het uitdagend artikel van den „Lavoro fascista". Zooals reeds gemeld, bevatte een der jongste edities van den „Lavoro fascista" een uitda- gend artikel aan het adres der Katholieke actie. In dit artikel meent het blad, op grond van schriftelijke bewijsstukken, te kunnen aantoo- nen, dat de Katholieke actie een dubbele rol speelt. Op de algemeens vergadering, die den 17en Mei gehouden werd, zoo heet het in dit arti kel, heeft men de Katholieke actie uitsluitend godsdienstige doeleinden toegeschreven, ter- wijl men in de besloten vergaderingen, die aan deze openbare algemeene vergadering voorafgingen, het fascisme den vijand noemde, waartegen men zich verdedigen moet. door de organisaties onder alle omstandigheden in stand te houden en uit te breiden. De taktiek moet zoo zijn, zoo luidde het consigne volgens bet blad, dat het fascisme de Katholieke actie slechts op godsdienstig gebied kan aanvallen, zoodat de publieke opi nie het fascisme wel als anti-godsdienstig moet brandmerken. De leuze moet zijn, zoo luidde het verder: „Bestaan maar niet in het openbaar verschij nen Het Vaticaan, zoo heet het verder in dit artikel, staat met de Katholieke actie in de nauwste relatie en keurt haar doeleinden en taktiek goed. Op een geheime vergadering heeft 's Pausen onderstaatssecretaris, mgr. Pizzardo, volgens het artikel verklaard, dat de Katholieke actie zoo sterk moet worden, dat zij de macht aan zich kan trekken. De anti-godsdienstige relletjes in Spanje, heeft mgr. Pizzardo gezegd, waren niet moge lijk geweest, als de Katholieke actie daar een sterke organisatie gehad had. Zooals reeds gemeld, is dit nummer van den „Lavoro fascista" in beslag genomen. Katholiek blad in beslag genomen. Naar de Romeinsche correspondent van .den „Daily Telegraph" meldt, werden alle nummers van het Katholieke blad „Avvenire d'Italia", dat te Boulogne verschijnt, Woensdagavond te Rome aan het station in beslag genomen. De houding van het Vaticaan. VATICAANSCHE STAD, 28 Mei. (B.T.A.) Het Vaticaan bewaart de meest absolute kalmte met betrekking tot de incidenten van de laatste dagen. Men schijnt den toestand met rustige be langstelling gade te slaan. Men bevestigt met klem, dat er geen enkele provocatie heeft plaats gehad van de zijde der Katholieken. TREIN DOOR TORNADO UIT DE RAILS GELICHT. FARGO (Noord Dakota) 28 Mei (R.O.) Een trein, welke zich op acht mijlen ten Zuid-Oos ten van Fargo bevond werd door een tornado overvallen. De trein werd geheel van de rails gelicht, waarbij de twaalf wagons waaruit hij bestond, omvielen. Slechts de locomotief en de tender bleven overeind. Een der passagiers werd gedood, terwijl ver scheidene werden gewond. Landsverdediging en ontwapening en handhaving van den vrede. Het socialistische partijcongres te Tours is gisternacht om 2 uur geëindigd. Ondanks het verzet va.n Renaudel, werd een motie der oommissie aangenomen, volgens welke het partij-orgaan „Le Populaire" ook in de toekomst advertenties van banken en an d-ere kapitalistische ondernemingen zal blijven mogen opnemen. Voorts werd met bijna algemeens stem-men een motie aangenomen, waarin de houding van Paul Boncour en 6 anöbre kamerleden, die bij de beraadslagingen over de DuitschOos- tenrijksclhe tolunie voor de regeering hebben gestemd, werd -betreurd. Daarna kwamen in stemming de moties over het vraagstuk der landsverdediging en der ontwapening. Hiervoor waren 3 moties inge diend, die d-e verschillende stroomingen in de partij weergeven. Voor de motie Paul Fa-ure, die de opvatting van het centrum der partij weergeeft en de schepping van een militie-leger verlangt, werd-en 2436 stemmen uitgebracht;: voor de motie Renaudel, welke de opvatting van den rechtervleugel der partij weergeeft, het recht der verdediging erkent en in sommige gevallen credieten voor het leger wil toestaan, 824 stemmen en voor de motie van den linker vleugel der partij, welke de leuze: „geen man en geen cent" verkondigt, 461 stemmen. Naast deze moties w-as door de commissie een vierde motie opgesteld, welker aanneming door Lóón Blum met algemeens stemmen werd verzocht en die bestemd is, om in hert partij program te worden opgenomen. Deze verklaart o.a., dart de landsverdediging niets anders is dan het streven om de onafhankelijkheid ep. onaantastbaarheid van de natie te handhaven, zoodat landsverdediging voor alles handhaving van den vrede betieekent. Geen partij kan daar om voor den vrede meer opkomen dan da sociaaldemocratische, daar deze den vrede wil en den oorlog onder geen omstandigheden en tot geen prijs wil aanvaarden. Deze motie weid tenslotte bij acclamatie aangenomen. In h-ert nlienwe partijbestuur zij-n gekozen 24 vertegenwoordigers van het centrum, 8 verte- genwordlgers van den rechter- en 4 van den linkervleugel der partij. GENèyE, 2-8 Mei. (V.-D.) Hedenmorgen is, onder voorzitterschap van den Britschen ar- beideTsafgevaardigde Poulton, de vijftiende internationale arbeidsconferentie geopend. Aan de conferentie nemen 46 staten met 141 gedelegeerden en 199 deskundigen deel. Op de conferentie waren o.a. aanwezig da voormalige Dui-tsche rijksminister van arbeid, Braun, de Britsche minister voor het mijnwe zen Shin wel; de vertegenwoordiger van het Fransche Comité dos Forges, Lambert Ribot en de arbeidersvertegenwoordigers Jouhaux en Mertens respectievelijk voorzitters van hot Fransche en het Belgische vakverbond. iise Een boycot tegen de christelijken. GENEVE, 28 Mei. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). Op de internationale arbeids. conferentie hebben zich vanmiddag de arbei dersgedelegeerden van het internationaal ver bond van vakvereenigingen van een geheel on verzoenlijke zijde tegenover alle arbeidersgede- legeerden van andere richting betoond. Terwijl in vorige jare-n alleen de Itaiiaan sche fascistische arbeidersgedelegeerden wer. den geboycot, heeft zich deze boycot thans uit gebreid tot Serrarens en andere vertegenwoor. digers der christelijke vakbeweging. Noch Serrarens, noch eenig ander christelijk arbeidersgedelegeerde is door de meerderheid van socialistische richting in de commissies der arbeidsconferentie benoemd. Het spreekt vanzelf, dat bij Serrarens en zijn geestverwanten een groote verontwaardi- ging bestaat over deze buitensluiting, die ook In de kringen van de regeeringsgedelegeerden in ruime mate wordt afgekeurd. Datum der behandeling te 's-Gravenhage. De president van het permanente hof van internationale justitie, de heer Adatci, heeft ons gemachtigd mede te deelen, dat hij Woens dag een beschikking heeft gegeven, waarbij bepaald is, dat de termijn voor de schriftelijke procedure in de zaak betreffende de Duitsch- Oostenrijksche tolunie, die door den volken bondsraad voor advies naar het hof is verwe zen, op 1 Juli a.s. gesloten wordt. De openbare behandeling dezer zaak zal in de eerste helft dier maand een aanvang nemen. Met het oog oy het spoedeischend karakter der aangelegenheid, hoopt de president, dat het hof zijn advies nog vóór het einde van Augustus zal kunnen uitbrengen. PHILADELPHIA, 27 Mei. (R.O.) Vijf per. sonen werden gedood en verscheidene gewond ten gevolge van het ernstigste auto ongeval, dat ooit op de brug over de Delaware heeft plaats gehad. Een kleine auto met zes inzittenden verliet de file auto's, die de brug passeerde, en kwam in botsing met een anderen auto, die uit de tegenovergestelde richting kwam. De kleine auto werd geheel vernield. üs inzittenden trachtten zich in veiligheid te 'brengen, toen verscheidene andere auto's in volle vaart tegen den reeds vernielden auto opreden en eveneens geheel verbrijzeld wer den. In het petroleumgebied in het Noorden van Peru is het tot een botsing gek-omen tusschen betoogende arbeiders en politietroepen, waar bij vier arbeiders gedood en zes gewond wer den. De regeering wil voorloopig tot een slui ting van de terreinen -overgaan. BOMAANSLAGEN TE CANTON. Uit Canton wordt gemeld, dat daar drie bom aanslagen zijn gepleegd, waarvan een tijdens een diner in het regeeringsgebouw. Men ver moedt, dat het pogingen zijn, om de leiders van den opstand uit den weg te ruimen. HET NOODWEER IN ENGELAND LONDEN, 28 Mei (R.O.) Vanochtend is ook te Londen na de hitte der laatste dagen, het onweer losgebarsten. De straten van het Zuid- Westelijk stadskwartier, vooral van Wimbled-on, stonden spoedig onder water. Een jon-g meisje werd door den bliksem ge troffen. Ze is gedeeltelijk blind geworden en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Uit heel Engeland wordt thans hevig onweer gemeld. Te Exmoor duurde het noodweer zeven uur. Talrijke boomen werden door den bliksem, in stukken gespleten. Verscheiden automobi listen werden door het onweer overvallen en konden wijl de straten in een oogenblik blank stonden, niet verder. Over het Kanaal hangt een dichte mist De luchtboot „City of Melbourne'' van de „Imperial Airways", die vanochtend m-et kran ten uit Croyden naar Le Bourget vertrok, moest op de renbaan van Harpenden een noodlanding maken. Piloot en mecanicien bleven ongedeerd. De machine is -beschadigd. GROOTE OVERSTROOMINGEN. STAMBOEL, 28 Mei. (B.T.A.) Tengevolge van hevige stortregens is de streek van Amafr sia geheel overstroomd. Twaalf personen verdronken en tal van per sonen worden vermist. Verschillende personen liepen verwondingen op. Naar nader gemeld wordt, zijn ook andere deelen van het land overstroomd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9