i - ''iiJu 11 JE MOET MAAR DURVEN In hooger beroep tot „levenslang" veroordeeld Hoogst geheimzinnig drama II GEBED GEVRAAGD DE GREGORIUSDAGEN. PROF. MR. D. P. D. FABIUS. CRITIEK IN DEN AETHER WEER TOEGESTAAN. RADIOCONTROLECOMMISSIE IN HET ONGELIJK GESTELD. VERBETERING ECONOMISCHE RIJ KS VOORLICHTINGSDIENST. BURGEMEESTER CONTRA DOKTER, Door sleur en onverschilligheid vele orders naar het buitenland Mgr. J. POMPEN. Voorzien van de H.H. Sacramenten AARDAPPELZIEKTE. "DE MOORD IN DE WILLEBRORDUS- STRAAT TE ROTTERDAM. Gemeentegelden verduisterd DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. BRUTALE OPLICHTING. DERDE ORDE-CONGRES. MET LUCIFERS GESPEELD. Een die een harde les behoefde ■I'S# rL\3f iJ fs i =i i De diepgaande, onoverbrugbare klove, die principieel Katholicisme en Fascisme scheidt, dreigt al spoediger dan verwacht werd te leiden tot het scherpste conflict. De Kerk, die met haar zegenrijken invloed door middel van de Katholieke Sociale Actie geheel de maatschappij wil dooi dr ingen, stuit in Italië op de despotische alleenheer- schersneigingen van het Fascisme, dat op dit terrein geen mededinging duldt, en dat den Staat almachtig verklaart om niet te zeggen tot een afgod maakt. 't Is eigenlijk de aloude strijd, die de eeuwen vult. De Kerk voerde hem met de middeleeuw- sche vorsten, met den keizer, den bescher mer der Kerk bij uitstek, op de eerste plaats; met de heerschers uit het tijdperk van het absolutisme en met monarchieën en repu blieken van den modernen tijd. 't Is een worsteling, waarin voor haar van toegeven geen sprake kan zijn 't Zou gelijk staan met af te zien van de vervulling der heerlijke zending., haar door den goddelijken Stichter medegegeven, om geheel de samenleving van den christelijken, van den katholieken geest te doordringen. En onwaardeerbaar is het voorrecht, dat de Kerk thans den strijd kan voeren onder de bezielende leiding van een paus als Pius XI, die een open oog toonde voor de behoef ten van den modernen tijd, maar daarnaast met apostolische geestkracht vasthoudt aan de onvervreemdbare rechten van Hem, Wiens plaats hij in deemoedige zielegroot- heid zoo heilrijk in een moeilijk tijdsge wricht bekleeden mag. Zijn tijdelijk gebied besnoeide Hij tot het uiterste, maar Zijn geestelijk recht hand haafde Hij met bovenmenschelijke kracht. Hij erkende de diensten, de groote dien sten door het Italiaansch Fascisme aan reli gie en moraal bewezen, maar onwrikbaar, sterk en paraat, keerde Hij zich telkens, on middellijk een gelegenheid zoekend of schep pend, tegen aanspraken, die het recht, dat Hij te verdedigen had, te na kwamen. Katholieken buiten Italië zijn volgaarne bereid met den Paus de verdiensten van het Italiaansch Fascisme te erkennen, maar in kinderlijke trouw staan zij naast hun Hei ligen Vader, wanneer het geldt de verdedi ging van de hoogste rechten der Kerk, die het haar moeten mogelijk maken haar hoog- sten plicht te vervullen. Paus Pius XI kan rekenen op den steun van hun liefde, hun toewijding hun aan hankelijkheid maar vooral op de krachtda dige hulp van hun volhardend en innig gebed. „Een aalmoes voor den Paus". Deze woorden van Schaepman grepen eens ons katholieke volk in de ziel. Thans wordt bovenal gevraagd de aal moes van het gebed. En katholiek Nederland, wiens martela ren, wiens zouaven eenmaal hun bloed voor den Opperpriester veil hadden, zullen deze aalmoes geven met de spontane mildheid van het liefdevolle kinderhart.. Oremus pro pontifice nost.ro Pio! Laat ons bidden voor onzen opperpriester Pius! En God moge Hem behoeden en sterken. Geheel in het teeken van de practijk. De zeereerw. heer J. C. W. van de Wiel, te Heemstede, secretaris van de Haarlemsclle St. Gregorius-vereeniging, verzoekt ons over de St. Gregorius-dagen, op 8, 9 en 10 Juni a.s., te 's-Gravenhage, nog het volgende te berichten De dagen zijn voor ieder tegen entrée toe gankelijk, terwijl de uitvoeringen in de kerken, (Dinsdag 9 Juni in de St. Josephskerk, half tien. Woensdag, half tien, in de St. Jacobuekerk, en het orgelconcert in de kerk van St. Antonius Abt, te Scheveningen) geheel vrij zijn. Het kan zijn nut hebben er op te wijzen, dat deze dagen geheel in het teeken van de practijk staan. Gepraat is er al genoeg, overwinningen op papiei en van het spreekgestoelte zijn al voldoende behaald, hier komt de geheele schooljeugd van 6 jaar tot en met de theologanten, die zoo aanstonds onze geestelijke leiders zullen zijn, demonstreer en wat ze kunnen. Niets kostbaarders voor het geestelijk leven dan deze vorm van medewerking aan de wetten door Pius X en Pius XI gegeven, niets moei lijker ook dan de schoolbeoefening der kunst vakken, niets gevaarlijker voor de jeugd tus- schen de 14 en de 18, dan een „onbeperkt" mu zikale ontwikkeling en verhooging van sensi tiviteit. De Apostolische' Constitutie heeft een vei- ligen weg gewezen, die tevens cultureel is en die voert tot het algemeen ideaal van volks veredeling. Daarom moeten deze dagen de aan dacht hebben van Katholieke vakmusici, van algemeene paedagogen in lager, middelbaar en hooger onderwijs, van religieusen en leeken en niet het minst van de priesters, op wie vol gens de Apostolische constitutie deze plicht in eerste instantie rust. Het zeer omvangrijk program, tevens toe gangsbewijs, verschijnt dezer dagen bij de firma Govers te Den Haag, Westelnde (ƒ1,50), giro no. 12006, en is ook verkrijgbaar aan de ker ken en aan de zalen. Tot zelfs vanuit het buitenland is er belang stelling voor deze dagen en geen wonder, om dat men hier naast een minimum-theorie voor al de muzikale ontwikkeling in de practijk zal kunnen bezien, verdeeld over Gregoriaansch, volkslied, polyphonie, orgel, meersteminigen zang, orkest en kinderspel. De tekst van dit kinderspel is geheel in het programma opge nomen. Allen, die belang stellen in de muzikale ont wikkeling onzer Katholieke schooljeugd en er prijs op stellen, dat in de toekomst, op het ver langen der Pausen, onze geloovigen actief zul len deelnemen aan de liturgische plechtigheden, zijn van harte welkom op onze dagen. Prof, Mr. D. P. D. Fabius, lid van den Raad van State, oud-hoogleeraar van de Vrije Uni- vedsiteit en oud-lid van den gemeenteraad van Amsterdam, zal 6 Juli a.s. zijn 80sten verjaar dag vieren. Belangrijke uitspraak in kort geding. De president van de Haagsobe rechtbank heeft, gelijk in het kort reeds gemeld, gisteren uitspraak gedaan in het kort geding tusschen de Vara en den Staat, waarbij toestemming voor de uiUending op 3 Juni werd gevraagd van het doèr de Radio-Controle-Commissie ge weigerd hoorspel „Gevleugelde daden". De president overwoog, dat de Staat als be zwaren heeft aangevoerd le dat de zaak niet spoedeischend zou zijn; 2e dat het onderwerpe- lijk geschil van publiekrechtelijken aard is. Daar het laatste bezwaar de verste strek king heeft, werd dit door den president het eerst behandeld. Te dien aanzien werd over wogen, dat de rechtsmacht van den president haar grond vindt in art. 154 van de grond wet en art. 2 van de wet op de rechterlijke or ganisatie. Daar het verleenen van een machtiging als bedoeld in art. 2 van het radio-reglement is te beschouwen als het toevoegen van een ge deelte aan iemands vermogen hebben ook de daaruit voortvloeiende handelingen betrekking op dat vermogen zoodat, wanneer een dier han delingen nadeel toebrengt aan dat vermogen, we te doen hebben met een onderwerp van burgerlijk recht. Schending van dit burgerlijk recht valt onder art. 154 der grondwet, wes halve de rechterlijke macht bevoegd is. Wat het eerste bezwaar betreft, heeft de Staat gewezen op het weinig belangrijke van den inhoud van het uit te zenden hoorspel, waardoor een onverwijlde voorziening niet ge wettigd zou zijn. Met de Vara, die heeft gewezen op de onze kerheid, welke voor haar zou blijven bestaan en op de schade, welke zij door dergelijke be slissingen van de radio-controle-commissie zai kunnen lijden was de president echter van oor deel, dat hier inderdaad van een spoedeischend geval sprake is. Wat nu de gevraagde voorziening zelve aan gaat, overwoog de president, dat de Staat zich heeft toeroepfn op het schrijven van de com missie van 20 Januari, waarin werd medege deeld, dat niet toegelaten werden besprekingen over het beleid van de Regeering en Regee- ringscolleges en. uitzendingen, waarbij critiek wordt uitgeoefend op andere omroepvereeni- gingen Waar artikel 5' van het Radio-Contröle-Reg- lement aan de radio-contróle-commissie uit sluitend het oefenen van oontr&le opdraagt ter voorkoming van gevaar voor de veiligheid van den Staat, voor de openbare orde en voor de goede zeden, overschrijdt dit rondschrijven van de commissie van 20 Januari j.l. naar het aan vankelijk oordeel van den president dan ook verre de grenzen van de bevoegdheid der com missie en mist het verbindende kracht. De weigering door de commissie van het hoorspel op grond van dit schrijven kwam den president derhalve onrechtmatig voor, zoodat de gevraagde voorziening voor toewijzing vat baar is ook voor wat de daarbij gevraagde schade betreft.. Op grond hiervan wees de president aan de Vara haar vordering geheel toe en veroordeelde den staat tevens in de^kosten van het geding. Voor de Vara, was gepleit door mr. J. E. W. Duys, voor den Staat door mr. J. H. Telders. Tegen 9 Juni a.s. is, zooals men weet, de Staat terzelfde zake voor de rechtbank ge daagd. Het oordeel van het Verbond van Ned. Werkgevers. In verband met het voorstel tot verhooging van Hoofdstuk X van de Rijksbegrooting voor 1931 beeft het Verbond van Nederlandsche Werkgevers een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin erop wordt gewezen dat de zorg, die de Regeering aan de verbetering van den Voorlichtingsdienst wil besteden door adr. zeer wordt gewaardeerd. Niettemin veroorlooft adr. zich de opmerking dat hij uit de Memorie van Toelichting zeer beslist den indruk heeft ontvangen dat in de toekomst geen bevredi gende voorziening in de behoeften zal worden verkregen. Terwijl de Minister zelf erkent, dat het noodg is een concentratie in de ver zameling en verwerking op één enkel Departe ment te verkrijgen, blijkt tegelijk, dat de Re geering er niet in is geslaagd dit ideaal ook maar in het minst te benaderen. Reeds thans moet de Minister erkennen, dat de nieuwe voorichtiingsdienst niet de landbouwaange- legenheden zal omvatten, terwijl de voorlich ting omtrent onze overzéesche gewesten als tot dusver aan de zorg van het Ministerie van Ko loniën za,l blijven toevertrouwd. Wanneer men zich van een en ander reken schap geeft kan men niet ontkennen, dat twee belangrijke voorwaarden, om het door de re geering gestelde doel te bereiken, ontbreken n.l. Ie concentratie van de verzameling, ver werking en verspreiding van de gegevens op één bureau en 2e direcit contact van den leider van dit bureau met degenen, die hoofd zakelijk zijn aangewezen de inlichtingen uit het buitenland te verstrekken. Zoolang dan ook de regeering onmachtig is om in eigen boezem de blijkbaar aan concentratie verbonden moei lijkheden op te lossen, kan het Verbond niet gelooven, dat door aanvaarding van de voor stellen van Minister Verschuur een belang rijke verbetering in de voonliehtng van Regee ring en van particulieren zal tot stand komen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid doet het in zijn Memorie yan Toelichting voorkomen alsof een gansch nieuwe organi satie aan zijn Departement wordt in liet leven geroepen. In werkelijkheid wordt, naar adr. verder betoogt evenwel in die organisatie gee nerlei verandering gebracht. Adr. acht dan ook het bedrag van 200.000 voor de reorgansatie van de afdeeling Handel en Nijverheid onvoldoende gemotiveerd. Wil binnen het kader der departementale structuur van den economisehen voorlichtings dienst iets terecht komen, dan zal, zoo besluit adr. niet alleen in schijn, maar ook in werke lijkheid naar concentratie en overzichtelijkheid moeten worden gestreefd en zal met veel be scheidener middelen dan de Regeering thans voor oogen staan naar een geleidelijke vervol making onder krachtige en deskundige leiding moeten worden gestreefd. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatie beroep van L. F. W., arts te Nieuwolda, die ruzie hebbende met den burgemeester, dezen had geschopt en deswege is veroordeeld, tot l 50 L. DE BEER t Zondagavond! is te Tilburg ma 'm kolrtstm- dige ziekte overleden de heer L. de Beer, be kend groot-industrieel en oud-voorzitter van de vereenigi/ng van Tilburgsohe fabrikanten van wollen stoffen. KNAAPJE OVERREDEN Gisteravond te half acht is de 6-jarige A. Brouwer, wonende te Adorp (Gr.) bij 't over steken van den weg gegrepen door een vracht auto, komende uit Sauwerd. Het ventje kreeg een levensgevaarlijke hoofdwonde en is naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen ver voerd. OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag te 6 uur is te Princenhage het 5-jarig zoontje van de familie van H. in de Liesboschlaan door een passeerenden vracht auto van den heer W. uit Oosterhout gegrepen en onmiddellijk gedood. NED. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN De Ned. R. K. Boind voor Groote Gezinnen houdt zijne Centrale Raadsvergadering op Zaterdag 25 en Zondag 26 Juli e.k. in het ge bouw Zomerzorg, Bezuidenhout te 's Graven, hage. Blijkens mededeelimg van het K.N.M.I. te De Bilt zijn in het etmaal van 's avonds 29 tot 's avonds 30 Mei in Friesland en van 30 op 31 Mei in Zeeland, de weersomstandigheden gun. stig geweest voor het optreden van aardappel ziekte; gunstig behoudens de bewolking in het midden van het land van 30 op 31 Mei en in Noord-Hollajmd in de vier etmalen van 27 tot 31 Mei. len toe. Het 19e postvliegtuig is gisteren te 450 uur ut Bagdad vertrokken en na een tusschen- landing van 9.20 tot 10 uur te BushiT, om 14.55 uur te Djask aangekomen. Het retourvliegtuig is 5,34 uit Allahabad vertrokken, 11 uur in Jodpuhr aangekomen, 12.30 van daar vertrokken en 16.15 uur te Karachi geland. EEN NEDERLANDSCH-FABRIKAAT- DEMONSTRATIE. In 1932 te Arnhem. Mr. J. Huges secretaris der K. v. K voor Arnhem en omstreken schrijft ons: Indiien de JvTederlandache consument zelfs slechts in een gedeelte van de gevallen, waar in hij thans, gezien prijs en kwaliteit vo,komen ten onrechte aan het buitenlandsche product de voorkeur geeft, van die fout, zal kunnen worden genezen, dan zal daarmee, vandaag meer dan ooit, ons land belangrijk zijn gebaat. De Nederlandsch-fabrikaat-demonstratie te Arnhem die, indien zij tot uitvoering kan ko men, in 1932 moet worden gehouden, bedoelt niets anders. De kans op doorgaan van deze plannen,, waarbij niet de depreciatie van het buiten- landse'h product, maar wel de hoognoodig ver meerderde appreciatie van het eigen fabrikaat de richtlijn is, hangt af van de beantwoording van de volgende drie vragen: le. Zal de Regeering het werk financieren? Ofschoon de betreffende autoriteiten, vol komen met het plan op de hoogte, principieel waardeering voor dit werk hebben en een wel willende overweging, ten aanzien van de finan ciën, ook niet onwaarschijnlijk lijkt, heeft ech ter, tot op heden, de Regeering ten deze nog niet definitief kunnen beslissen. 2e. Zullen de Nederlandsche fabrikanten, in voldoenden getale aan deze demonstratie deel nemen? De Nederlandsche fabrikanten, die a.fkeerig zijn geworden van de vele tentoonstellingen waar zij, naar zij zeggen, meermalen voor mini male ruimte, dikwijls op ongunstige plaats, niet weinig tegemoetkomingen, zwaar moeten betalen, terwijl de aandacht van het publiek veelal van hen wordt afgeleid door de attrac ties van het Lunapark, zij zullen, ten aan zien van deze demonstratie, (géén tentoonstel, ling) die bezwaren niet kunnen laten gelden. Immers, bedrijfsgroeps-gewijs, komt een kleiner of grooter paviljoen gratis te hunner beschikking. Als uitgangspunt voor de leiding op Zypendaal zal gelden: hoe en waarmede kunnen wij nu die heeren terwille van bet groote doel van dienst zijn? De attracties, voorzoover de populaire werk wijze en de demonstratieve vorm zelve nog niet voldoende zijn, zullen in de eerste plaats in nauw verband met en ten behoeve van de Ne derlandsche industrie worden gekozen. Boven dien zal Zypendaal alleen reeds werken als een magneet Een Lunapark is daar niet noodig. Dit alles teekent een opzet,, waarbij de fa brikanten althans velen van 'hen het voor een groot gedeelte in handen hebben om er voor te zorgen dat iedere bezoeker van Zypen daal «jaar huis terug gaat, gewapend met hie indrukken die hem in het algemeen, er toe zullen brengen in het vervolg niet ondoordacht het Niederlandsch product voorbij te gaan. Zelfs tot op de scholen zal dit kunnen en ook moeten doorwerken. Grossiers en winkeliers zullen, bij die ver anderde stemming weten wat hun te doen staat! De stemming van: „Eerst zien wat Ne derland levert". Ofschoon echter hier de aangewezen gele genheid lijkt te zijn om, met relatief minimum kosten, een afdoende propaganda in Nederland te maken, ofschoon meerdere fabrikanten dan ook reeds principieel hun volle instemming betuigden en vele leidende figuren in de groote werkgeversorganisaties, uitgesproken sympa thiek tegenover het plan staan, toch is, ten aanzien van een algemeene deelneming aan deze demonstratie, thans nog in het geheel niets met zekerheid te zeggen. 3e. Zullen Arnhem, Velp en Oosterbeek, in samenwerking door middel van een aparte or ganisatie, voor de noodzakelijke extra-'bezoek- campagne zorgen? Ook' hiervan valt nog niets met zekerheid te zeggen. Pas, wanneer de bovenstaande 3 vragen, zen der reserve 'bevestigend kunnep worden beant woord en daar wordt aan gewerkt is het doorgaan der plannen vrijwel verzekerd. Valt echter ook maar één der drie samenwerkende krachten uit of verloopt met de noodzakelijke onderhandelingen te veel tijd, dan zal het plan niet kunnen worden uitgevoerd En dat zou te betreuren zijn omdat dan voor vele Nederlandsche fabrikanten een, zoo te zien, mooie gelegenheid verloren zou gaan om, onder de oogen van het Nederlandsche volk, de kwa liteiten, de deugdelijkheid, de duurzaamheid, het nuttig effect enz enz. van hun producten, zoo afdoend mogelijk aan te toonen. iDe grief van vandaag, dat als gevolg van onkunde, sleur en onverschilligheid, ten on rechte vele orders naar het buitenland gaan, zou langer dan wensclelijk is, blijven gelden. DE KATHOLIEKE ENCYCLOPAEDIA Men verzoekt ons te melden: Met betrekking tot de uitgave der Katholieke Encyclopaedic kan nog worden medegedeeld, dat zich in de Redactie, welke uit een 30-tal Katholieke geleerden uit Noord- en Zuid-Ne derland bestaat een uitvoerend comité heeft gevormd, dat zich als „Raad van Redactie" met de dagelijksche leiding der werkzaamheden zal belasten. Deze Raad van Redactie Is samengesteld als volgt: Prof. Dr. Ferd. Sassen, voorzitter. Prof. Dr. Titus Brandsma Ord, Carm,, Vice-Voorzit ter, Prof. Dr. D. Franses O. F. M. Lector Mr, B. Hermesdorf, Prof. Dr. G. Kreling O. P. Prof. Dr Th. Rutten en Prof. Dr. A. Slijpen S. J. Tot den Raad - van Redactie zijn uitsluitend te Nijmegen gevestigde leden van de algemeene Redactie toegetreden, om de eenheid van lei ding en samenwerking te bevorderen. Te dien einde vestigt de N. V. Uitgeverij „Joost van den Vondel'' te Nijmegen ook een Secretariaat, waarvan alle correspondentie zal uitgaan. Medewerking is echter reeds verkregen "of zal nog worden gevraagd van boogleeraren aan alle Nederlandsche Universiteiten (inclusief Leuven en Gent), de Technische Hoogeschool te Delft en de R. K. Handel&hoogesohool te Tilburg van professoren aan Semenaries en Kloosterscholen en van geleerden in de meest verschillende posities in Noord en Zuid. De Redactie stelt zich voor, aan het werk een nationaal karakter te geven in de volle betee- denis van het woord. De Katholieke Encyclo paedia zal zijn ingesteld op de geestelijke be hoeften van de geheele Groot-Nederlandsche volksgemeenschap. der Stervenden. De Doorluchtige eu Hoogwaardige heer Mgr. J. Pompen vicaris-generaal van het bisdom •s-Hertogenbosch is Maandagnamiddag wegens een hartzwakte voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden. Bij afwezigheid van Z. H. E. Mgr. A. F. Diepen, die juist naar Haarlem was vertrok ken ter bijwoning van de vergadering van het Doorluchtig Episcopaat, heeft de Hoogeerw. heer J. Brekelmans plebaan van de kathedrale B's 'üsk van St. Jan aan den hoogwaardigen 1 r. is de H. Sacramenten toegediend. Naar men ons nader seint, is de toestand van Mgr. Pompen iets gunstiger. H. BLOEDPROCESSIE TE BOXTEL Zondag had in 't Kruiswegpark van St. Petrus te Boxtel de jaarlijksche H. Bloedpro cessie plaats der drie Boxtelsohe parochies. Wegens 't ongunstige weer kon de plechtige Hoogmis niet plaats hebben in 't Park, doch 's namiddags kon de luisterrijke processie, waaraan zeer veel vreemdelingen deelnamen, uittrekken. Een kwitantie uit een jaszak gestolen. In Maart van dit jaar verkocht een Amster. damsch koopman aan een viertal kooplieden te Groningen een partij manufacturen voor 600. Zij betaalden daarvan 150, maar toen de koopman om de rest kwam beweerde een van het viertal dat het geheele bedrag reeds be taald was en hij toonde dan ook den koopman een geschreven kwitantie van 600. De koopman deed aangifte bij de politie, maar alle vier bleven er bij, dat alles betaald was. Thans is echter een hunner op zijn ver klaring teruggekomen en heeft erkend, dat slechts 150 is betaald. Volgens zijn verkla ringen heeft de 27-jarige vischhandelaar J. S. den Amsterdamschen koopman desnachts de kwitantie uit zijn jaszak gestolen en daarna met de anderen afgesproken, dat zij zouden zeggen dat alles betaald was. De vischhande laar is thans gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. MARIA OMDRACHT TE NI IMEGEN Zondagmiddag werd te Nijmegen de inder. tijd door wijlen Pastoor G. de Grood ingestel de Maria-omdracht waarmede Katholiek Nij megen een vrome traditie in eere herstelde ge- houden. In weerwil van bet dreigende weder namen ook ditmaal weder duizenden Katholieken vrouwen en mannen aan deze openbare bid- processie deel. Het was een lange, indrukwek kende stoet, waaraan een vijftigtal sociale en geestelijke vereenigingen met haar groote de putaties deelnamen. De tocht werd aangevan gen met een eenvoudige kerkelijke plechtig heid in de kerk van St. Augustinus. De stoet werd omstreeks 3 uur opgesteld op de Groote Markt en trok vandaar door de gtad en vervolgens over St. Annastraat en Hatertsche weg naar de Lourdesgrot van de O. Ij. Vrouwekerk. Op het groote plein om. zwierd van Meigroen en kleurige vendels ver- zamelde zich de duizendkoppige menigte ter bijwoning van een plechtig Lof, dat gehouden werd door pastoor G. W. v. d. Heyden met assistentie van den Weleerw. Pater J. de Boer O.P. aalmoezenier der R.K. militairen-vereeni. ging en rector C. v. d. Sande. De geloovigen zongen gezamenlijk de Lof gezangen en luisterden na het Lof met groote aandacht naar de feestrede van Lector D. Moikenboer O.P. van de Katholieke Hooge school te Nijmegen, die in zijn geestdriftig woord wees op de beteekenis van de openbare Mariavereering. PATER CHR. BOOMAARS C.ss.R. Te 's-Hertogenbosch is onverwacht in den ouderdom van 67-jaren overleden de WelEerw. Pater Chr. Boomaars C.ss.R., minister in het Redemptoristenklooster aldaar. Te Babberich zal in het klooster der Eerw. Paters Capucijnen een Derde Orde-Congres voor de ZeerEerw. Heeren Directeuren uit het geheele Aartsbisdom en voor de belangstellende Geestelijken uit den omtrek gehouden worden, op Woensdag 24 Juni. De ZeerEerw. Pater Quirinus O. M. Cap. zal twee inleidingen houden. NEDERLAND-EXPRESS De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het s.s. „Johan de Witt" zal Donderdagmorgen 4 Juni te 10.20 van Genua vertrekken, aankomst Vrijdagmorgen 5 Juni te 8.05 uur te Zevenaar; 8.57 te Arnhem; 9.46 te Utrecht11 "ur Den Haag (S.S.)10.24 uur Amsterdam (W.P.); 10.40 Amsterdam (C.S.); 11.27 Rotterdam (Maas). DE BEELDTELEGRAAFDIENST MET NED.-INDIë GEOPEND. Ter gelegenheid van de opening van den beeldtelegraafdienst tusschen Nederland en ,Ned.-Indië, welke gisteren plaats vond, is een eigenhandig door den directeur-generaal der F. T. T. geschreven telegram, gericht tot zijn collega van den Indischen dienst, overge bracht, waarin de heer Damme zijn waardee ring uitspreekt voor de in zoo goede samen werking tusschen beide diensten tot stand ge brachte verbinding en waardoor, naar hij hoopt, de banden tusschen heide deelen des Rijks nog nauwer zullen worden aangehaald. KON- NED. HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN. In de laatste dagen werden niet minder dan vier gedeeltelijke ladingen piekijzer vanuit de zeehaven van het hoogovenbedTijf te IJmuiden naar buitenlandsche havens verscheept. Deze verschepingen hadden plaats met de stoom schepen Vale of Mowbray (Eng.)Erato (Ned.) Gondul (Zweedsoh) en Orla (Duitsch), welke resp. voor Newport (Mon); Gothenburg; MaJ- mö en Libau bestemd waren. Een wieg in brand gestoken. Zondagmiddag zag he.t 4-jarig dochtertje van den heer D. v. L. te Buitenveldert kans een doosje lucifers te bemachtigen. Het kind streek een lucifer aan en stak daarmede het lakentje van de wieg, waarin haar broertje van 8 maan den lag, in brand. Toen de moeder de kamer binnentrad stond een gedeelte der wieg reeds in vlam, doch zij had de tegenwoordigheid van geest het kind eruit te nemen, dat slechts lichte brandwonden bekomen had. Zij zelf ver brandde zlich ernstig aan beide handen. De brandende wieg werd door de geopend© tuin deur naar buiten geworpen. EEN BLOEDBAD. In de Benedenstad te Batavia heeft naar het N. v. d. D. meldt, zich een hoogst geheimzinnig drama afgespeeld. In een gang woont een zekere Njo A Sie, die bij zich eenige manlijke familieleden heeft in- V Toen hij heden tegen den ochtend thuis kwam vond hij tot zijn schrik de drie huisgenooten badend in hun bloed, en op afschuwelijke wijze zoo goed als afgeslacht. Een van hen was reeds dood, de twee anderen zwaar gewond, en in zoodanigen toestand, dat zij niet verhoord kon den worden. Ongeveer op hetzelfde moment werd door twee wijkagenten, die ergens in Pinangsia, even eens in de benedenstad op ronde waren, op den weg liet lichaam aangetroffen van een zwaar gewonden inlander. De zwaar gewonde was toen de agenten naderbij gekomen waren, nog' even in staat eenige onsamenhangende woorden uit te brengen, en zeide daarop: „Ar resteer mij maar!", waarna hij het bewustzijn "T* bewustzijn te zijn teruggekeerd heeft hij bekend den aanslag te hebben gepleegd. Hij is, zooals uit het verdere onderzoek ge bleken is, een berucht individu, Aman heet de kerel, uit Tangerang afkomstig, type ber°fP*" misdadiger, zooals er zoovelen van Tangerang, en speciaal ook in de grensstreek Kebajoeran en ook in het Bekassische, rond- Hij verschafte zich door het dak de woning, met de bedoeling vermoedelijk, de bewoners, wat slechts ten deele gelukt is, in hun slaap te overrompelen. UITKEERING AAN GEWEZEN VRIJWILLIG DIENENDE MILITAIREN. Gisteren is afgekondigd Staatsblad no. 187: Besluit van den 9den Mei 1931, houdende vast stelling van een aigemeenen maatregel van be stuur tot regeling van de toekenning van eene uitkeering aan gewezen vrijwillig dienende mi litairen van land- en zeemacht, die waren zij ais zoodanig ontslagen op of na 1 Juli 1925 aan het bepaalde bij de artikelen 2, onder 4o. b, der Pensioenwetten voor de land- en de zeemacht (Staatsblad 1922, nos. 66 en 65) recht op pensioen hadden kunnen ontleenen. WATERSCHAPPEN Bij K. B. is benoemd in de provir,id- Holland: met ingang van 1 Juli 1931, to. sm. raad van dien polder Varkensoord en Karne- melksland, J. Kooyman, te IJsselmonde. DR. F. B. A. M. HOHMAN f. Op 63-jarigen leeftijd overleed te Brtdi am een slepende kwaal. Dr. F. Hohmao, arts. ERKENDE TENTOONSTELLING Bij beschikking van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is bepaald dat de door den Nederlandschen R.K. Bond van Hotel- Café-, Restauranthouders en Slijters van 16 tot 25 October 1931 te Rotterdam te houden Nationale Tentoonstelling op bet gebied van het hotelwezen, het café-, restaurant- en slijters- bedrijf en aanverwante artikelen, zal zijn eene van Staatswege erkende tentoonstelling in den zin van art. 8 der Octrooiwet 1910. GEMEENTEVELDWACHTER GESCHORST. B. en W. van Smilde hebben geschorst den zich in hechtenis bevindenden Y. B. K., ge meenteveldwachter verdacht van verduistering van gemeente-gelden. OPLICHTING IN HET GROOi Voor het Arnhemsche Gerechtshof diende in hooger beroep de zaak tegen A. L. a mi nistrateur, zonder vaste woonplaats, thans g detineerd, die door de Almelosche Rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens oplichting. I Verdachte maakt er een gewoonte van^ 1 vroeger is hij voor soortgelijke misdrijven al tot straffen van 2 en 1% jaar veroordeeld - zich voor te doen als directeur van een N.V. die overal filialen had. Hij plaatste dan advertenties in dagbladen, waaTin hij sollicitanten opriep voor de betiek- king van filiaalhouder. De sollicitanten vel den door verdachte bezocht en moesten bedra gen storten, waarvoor verdachte zeide, dat het voor de N.V. als een soort zekerheidsstelling gold. Gegadigden betaalden de een 100.—, de ander 200.een derde weer een ander bedrag. Verschillende gedupeerden werden in deze ZcLRk ^Ghoorci. De Advocaat-Generaal Mr. Vlsscher eischte bevestiging van het in eersten aanleg gewezen vonnis van drie jaren, waarna verdachte, die naar spr. meent een harde les behoefde, ter beschikking der Regeering diende te worden gesteld. Uitspraak over 14 dagen. '-Ay'" ^,V 1 jmJ&SIÊ |2§ m .«TOM -x*- s Mr De Balineesche dansers en danseressen, die in ons land eenige malen zullen optreden alvorens een uitvoering te geven op da Koloniale Tentoonstelling te Parijs. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5