ALGEMEEN OVERZICHT. HET YOUNGPLAN HERZIEN? Transpireereode ■i - - MÊ Congres der Duitsche socialisten Wegens minder ondersteuning WOENSDAG 3 JUNI 1931 Fascisme en Vaticaan EEN RAAD VAN DE „DAILY HERALD" Duitschland's betalingsvermogen EXTREMISTEN-ACTIE IN SPANJE. DE PAUS TOT DE MEXICAANSCHF. PELGRIMS. Het doel en streven der Katholieke Actie. De schending van art. 43 van het Concordaat. oksels en woe-sn Breitscheid over den strijd tegen het fascisme. DE SOCIALISTEN EN DE REGEERING- BRÜNING. INTERN. ARBEIDSCONFERENTIE Het zwarte kabinet van Amerika DE ONLUSTEN IN BURMA. FASCISTISCH SPION VEROORDEELD. DE DUITSCHE NOOD- VERORDENING. De minister-presidenten bij den rijkskanselier. EEN VEELBESPROKEN BOEK. WERKLOOZEN-ONLUSTEN IN HET ROERGEBIED. Corruptie bestraft JAPANSCHE BEZUINIGING. REVISIE GEWEIGERD IN DE ZAAK-FALL. LEGER-REORGANISATIE IN SPAANSCH-MAROKKO. ENGELSCHE GEBOORTECIJFERS. ZILVEREN HUWELIJKSFEEST IN BALLINGSCHAP. MOORD OP EEN DOKTER TE NEW YORK. Öf"'* E— T.™i &(jj yperen. •t Gaat au den schijn Mussolini den strijd tusschen Katholieke adtie zoover heelt laten komen als noodig was, om zelf tijd te hebben voor over denking. Van alle zijden heeft h« den toe stand kunnen bezien, zqn onderhoorrgen hebben van leer kunnen takken zonder dat de Duce direct de verantwoording behoeft te dra gen en thans meent hij voldoend,en kijk op de Lak te hebben om in te grijpen. Te ont kennen valt niet dat daardoor een aelcere omt- SDanning in fllen toestand ls ingeitredteu. De Lavora fascista", het orgaan, dat de stryd 'tegen de Katholieke actie op de felste wijze gevoerd heeft, deelt mede, dat het de polemiek over de jongste gebeurtenissen voor- loopig zal laten Tusten, wijl het het onderzoek der verantwoordelijke elementen niet wil be lemmeren. Met andere woorden: het heeft een zachte wenk vain Mussolini gekregen. En ook die „Osservatore Romano verklaart, dat hij „bij de nieuwe wending der zaken" van verdere publicaties ovei ce persoonlijke vergrijpen der fascisten tegen c-e Katholieke actie, haar leden en haar instel lingen wil afzien. Men kan hieruit concludeeren, dat de handeling van het de laatste dagen tot een hoogtepunt opgevoerde geschil geheel in han- den der officieel© persoonlijkheden, het hoogste gezag hij beide partijen, is overgegaan en dat aan de bladen instructies zijn gegeven om niet door bet bekend maken van wrijvingen en botsingen de reeds zoo delicate situatie te verscherpen. Want de situatie blijft uiterst precair, zelfs nu de hoogste autoriteiten in contact met elkaar zijn getreden. En wel, wijl voor beide partijen levensbelangen ©n grondbeginselen op het spel staan. Voor het fascisme is het „alles voor den staat, alles door den staat, niets buiten den staat" een eerste gegeven. Ander- züds zal en kan de Kerk nooit van haar recht op de zielen, de opvoeding, vorming en leiding der zielen afstand dioen. jllex gaapt een onoverbrugbare klove, te breeder, wijl in het fascisme ook talrijke vijanden van kerk en geloof werken, die slechts op het gunstigste oogenblik wach ten, om een Italiaanschen Kulturkampf te ontketenen. Deze factor is in dit conflict niet te onder schatten. Italië is van oudsher een der brand punten der vrijmetselarij. En al heeft Mussolini dit geheime genootschap als schade lijk voor de belangen van het fascisme ont bonden, de geest, welke er in leefde, is niet dood. De zetel der vrijmetselarij moest uit Italië verwijderd worden, hij werd naar Argentinië overgeplaatst. Maar dat dit orga nisme zijn nederlaag geduldig zou dragen, zal wel niemand verwacht hebben: veeleer zullen van Argentinië uit voorbereidingen getroffen- worden om het verloren terrein te heroveren. Dat de gebeurtenissen in het naburige Spanje, dat een revolutionnair centrum dreigt te worden, in veler harten in Italië de hoop gewekt heeft, dat ook daar de vijanden der Kerk hun slag zouden kunnen slaan, ligt voor de hand. De „Lavo-ro fascista" heeft monseigneur Pizzardo, den algemeenen geestelijken adviseur der Italiaansche Katholieke actie verweten, dat deze zou verklaard hebben, dat de dictatuur van Mussolini hoogstwaarschijnlijk door een revolutie, waarin de communisten een hoofdrol zullen spelen, gevolgd zal worden, en dat daarom de katholieken gereed moeten zijn om zich van de macht meester te maken. Afgezien nog van de beëedigde verklaring van mgr. Bernardi, dat mgr. Pizzardo daarover niet gesproken en daarop niet gezinspeeld heeft, had men reeds a priori kunnen vast stellen, dat deze „onthullingen" van de „Lavoro" onjuist waren. Want een vooraan staand diplomaat als mgr. Pizzardo zal nooit de onvoorzichtigheid begaan, midden in een strijd om de Katholieke actie, dergelijke woor den uit te spreken. Maar bovendien, hij behoeft ze niet uit te spreken, er niet op te zinspelen: ze moeten na hetgeen er in Spanje gebeurd is, iedereen diep in de ziel giegrift zijn. Dat het regiem in ItaJië geen eeuwigheidsbewind is, is een zeker beid, waaraan niemand ernstig twijfelt. Dat de dictatuur" van Mussolini door een uiterst moeilijke periode van verwarring en ontwrich ting zal gevolgd worden, kan men aan de hand van de ervaringen uit het verleden met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid voorspellen. En dat in die revolutionnaire pe riode de Kerk en, in Italië, speciaal de H. Stoel aan de grootste gevaren zullen hlootstaanj is wederom een profetie, welke vasten grond de geschiedenis heeft. Wat is er natuurlijker dan dat de Kerk van haar Goddelijk recht gebruik maakt om haar geloovigen zoo teorganiseeren, dat dezen in staat zullen zijn den stoot op te vangen. Naar de Engelsche avondbladen van gisteren nog melden, mennen de onderhandelingen tus schen de fascistische regeering en het Vati. caan eeu gunstige wending. Men zou te Rome van meening zijn, dat spoedig een overeenstem mlng zal worden bereikt. De katholieke kringen en clubs, die door de fascistische autoriteiten waren ge-sloten, daar zij van politieke inmenging beschuldigd wer den, worden naar de „British United Press meldt, reeds geleidelijk weer geopend. Mussolini heeft nog tijdig eeu demonstratie verboden van fascistische studenten tegen het Vaticaan, die zou plaats hebben op een plein in de onmiddellijke nabijheid van Sint Piet-er vanwaar men alle Vaticaansche gebouwen kan overzien. De -duce was eerst enkele uren, voor. dat de demonstratie zou plaats hebben, van de pla-nnen d-er fascistische studenten op de hoo; te gesteld. Anderzijds heet het, -dat de H. Stoel gisteren nogmaals aan alle bisschoppen van Italië in structies heeft gegeven, hun werkzaamheden uitsluitend tot de uitoefening van hun kerke lijk ambt te blijven beperken en niet deel te nemen aa.n politieke organisaties, zulks in ver. band met de te verwachten oplossing van bet ernstige conflict tusschen Kerk en staat. Te hopen is het, dat men nu tot vrucht dragende onderhandelingen geraakt, die een blijvende en bevredigende oplossing brengen. Curtius, Genève en de Chequers Op het oogenblik markeert m-em in Duitschland den pas en zweet men intusschen water en bloed over heitgeen Chequers brengen zal. Onlangs heeft de rijksminister Curtius in het kabinet rekening en verantwoording afgelegd van zijn handelingen in Genève en na diepgaand beraad heeft het gansche kabinet zich met den minis ter van buitenlandsche zaken solidair ver klaard, waarop deze bij monde van den rijks kanselier den dank der regeering in ontvangst mocht nemen. Deze genoegdoening zal Curtius intusschen wel niet uit de sombere stemming helpen, waar in de eerste poging van een z.g, actieve bulten. landsche politiek hem gestort heeft. Althans het wordt de publieke meening met den dag klaarder, dat Curtius met zijn tolverbond een hooge troef heeft uitgespeeld, maar daarbij toch niet den slag gemaakt heeft, welken hij beoogde. Algemeen wordt erkend, dat zijn houding in Genève lofwaardig is geweest, maar meer en meer wint de erkentenis ook veld, dat hij vóór dien zeer ongelukkig opereerde. En wat men ook inziet is dit, dat deze fout, niet aan Curtius alleen geweten mag worden en ook niet aan zijn departement, maar veeleer aaji de schijnbaar ongeneeslijke onbekwaam heid des Duitschen volks zich goed rekenschap te geven van de zielegesteldheid van andere nattes. Deze onbekwaamheid is voor en tijdens den oorlog benauwingwekkend duidelijk aan het licht getreden en heeft toen Dloedige offers gevergd. Het treurige is nu, dat deze offers geen verzoening gebracht hebben en dat de dikke sluier, die de psychologie van anderen chronisch voor het oog der Germanen verbor. gen houdt, niet gelicht is. Het geleden échec behandelend, maakt een morgen-blad dan ook terecht de opmerking, dat het bestaande euvel niet verholpen zal worden door aan het depar tement van buitenlandsche zaken een afdeeling Imponderabilien" op te richten met een stuk of vier „Vortragen-de Rate" om ministers van buitenlandsche zaken voor al te .grove flaters te behoeden. De kwaal zit veel dieper, maar het remedie is moeilijker te vinden. In den aanvang heeft Curtius het land dan ook goeddeels achter zich gehad. Dat wil niet zeggen, dat de massa enthousiast was voor de tolunie, want de draagkracht daarvan is ook op h-et oogenblik nog in duister gehuld, maar men liep toch op een afstandje met den minis ter mee en wierp hem geen knuppels tusschen de beenen, hetgeen bier al beel wat zeggen wil. Vagelijk vermoedde men wel, da-t het geval Frankrijk een aanvnl van hysterie zou bezor gen, maar men rekende toch ook zeer vast op de genuanceerde maar stellige medehulp van diverse landen. Van Italië, van Joego Slavië, van Roemenië, van Hongarije. In Genève bleek echter, dat deze berekening geheel en totaal vals-oh was. De Wilhelmstrasse had weer eens e-en half dozijn land-en verkeerd beoordeeld. Want toen Pietje -bij paaltje kwam, keerden van deze vrienden sommige zich met vehementie tegen de tolunie en roerdsin anderen geen vin. Het is dit inzicht, dat momenteel het veld wint en de positie van Curtius ondergraaft. Deze positie is echter nog tamelijk sterk, want eerstens heeft men geen opvolger en tweede-ns zien alle bedachtzame lieden in, dat het zoo maar niet aangaat een paar uur vóór het uit. breken van gebeurtenissen van een voorioopig nog onberekenbare draagkracht, even een cri sis in het regeeringspal-eis te ontketenen. Dezo gebeurtenissen zijn natuurlijk de reis van de heeren Brüning en Curtius naar de Chequers. En de ChequeTS, zoo rekent men is al weer zooveel a-ls het voorgebergte van de herziening des Youngplan-s. Rijst na tuurlijk de zeer nijpende vraag, zal men van de Dultsche regeering een plechtig afzweren van alle tolverbondplannen vorderen voor men over de herziening van het Youngplan ook maar praten wil of zal men dat niet doen? Chequers zelf zal daarop natuurlijk geen ant woord geven, maar men zal toch wel de ge. legenheid krijgen zich te oriënteeren en hier van hangt het lot van Curtius af. Wat de herziening van het Y-oun-gplan aan gaat zijn er nu teekenen, dat ook Brüning het oogenblik gekomen acht deze uitermate door nige kwestie te entameeren. Gelijk bekend heeft Brüning er altijd naar gestreefd deze kwestie zoo lang mogelijk uit te stellen en eerst het financiënwezen van het rijk op pooten te stel len om daardoor te voorkomen, ilat de entente de rechtmatige bezwaren, welke Parker Gilbert destijds met steeds luider wordende stem ver hief, tot uitvluchten zou construeeren. Maar Brün-ing heeft moeten erkennen, dat de drang der omstandigheden sterker is dan hij zelf en dat hij h-et Duitsche geldwezen niet zal sanee- ren; ook niet met beihulp van zooveel noodveT ordeningen en van zooveel volmachten als hij maar hebben wil. Brüning ziet in, dat hij nog tijd en speelruimte heeft om een paar schre den te doen, maar dat hij dan onherroepelijk tegen den muur vastloopt. In verband met het a.s. bezoek der Duitsche staatslieden aan Chequers wijdt de „Daily Herald" nogmaals een artikel aan de komende Duitsch-Engelscbe besprekingen. De Duiitschers zullen ongetwijfeld, schrijft de diplomatieke medewerker van het blad, op den niet alleen erns-tigen, doch vertwijfelden toestand van de Duitsche financiën wijzen. Voorts zullen zij hun plannen voor een Duitsch-Oostenrijksche tolunie uiteenzetten en ongetwijfeld ook het vraagstuk d-er schade vergoeding ter sprake brengen. Daarbij zullen zij natuurlijk ook herinneren aan het recht, dat Duitschland heef-t om een moratorium te vragen, indien er niets geschiedt, om den toe stand in Duitschland te doen verbeteren. Mac Donald en Henderson zullen hun gasten de verzekering geven, dat zij den ernstigen eco'nomischen toes-tand van Duitschland ten volle inzien en ten volle de moeilijkheden be seffen, waarvoor het Duitsche volk en de Duit sche regeering zich geplaatst zien. Zij zullen er echter op wijzen, dat de her ziening van het Youngplan een zaak is, welke niet alleen Engeland en Duitschland aangaat, zoodat Duitschland, als het een herzien-ing van het Youngplan wens-cht, zich ook tot de overige mogendheden, met inbegrip van de Vereenig- de Staten, zal moeten wenden. Indien de toestand in Duitschland weikelijk zóó ernstig is, als de Duitscher-s beweren, zai de geheele aangelegenheid teh spoedigste op nieuw worden bestudeerd. Het is te verwachten, dat de Duitsche staats lieden de-zen raad zullen opvolgen, zoodat een der gevolgen van het bezoek aan Chequers zal zijn, dat het vraagstuk van het Duitsche be taünigsvermogien weer -door de d-eskun-ü/'.gen zal worden onderzocht en wel óf door een daar toe aan t.e wijzen oommissie, óf door de bank voor internationale betalingen. De „Daily Herald" geeft in zeer hoffelijken vorm Duitschland den raad, om zich met' een kor.te uiteenzetting van de financieele moei lijkheden, waarmee Duitschland te kampen heeft tengevolge van de toeneming der lasten van de schadevergoeding, als gevolg van de algemeene prijsdaling, en met een beroep op de vergee-fsche pogingen tot herstel van het evenwich-t In de begrooting, to beperken tot de waarschuwing, dat de tijd nadert, waarop Duitschland, overeenkomstig de bepalingen van het Youngplan, gebruik zal maken van het recht tot het aanvragen van een m^Tat0- rium, indien er niet het een of ander geschiedt. Hierbij geeft het blad ook te verstaan, dat de Fransche bedreigingen -tegen het tot- stand komen van de Duitsch-Oostenrijksche tolunie het Duitsche standpunt rechtvaardigen. Zooals gemeld, vertrekken dr. Brüning en rijksminister dr. Curtius hedenavond naar Hamburg, vanwaar ze Donderdag Engeland verder reizen. In hun gezelschap zullen zich ministerialrat Plank en ge-zantschapsraad von Plessen vinden, benevens, als tolk, dr. Schmidt. VATICAANSCHE STAD, 2 Juni (B.T.A.) Bij de ontvangst van een Mexicaansche bedevaart, onder leiding van den aartsbisschop van Mexico, en de leerlingen van Pio Latino Ame- ricano-college hield de H. Vader heden een toe spraak, waarin Hij herhaaldelijk zinspeelde op de sombere gebeurtenissen der laatste dagen. De Paus zei-de, ontroerd te zijn door de aan wezigheid in het vaderhuis van zoovelen zijneT kinderen, die van zoo verre gekomen waren, en die ook het lijden hadden gekend. Hun Va der, de Vader der geheele christenheid, die hun zoo vaak woorden van bemoediging en troost van verre had toegesproken, had thans zelf behoefte aan troost. De opperpriester, aldus de H. Vader, heeft zich jegens niemand vijandig getoond. Te on begrijpelijker zijn derhalve de aaanvallen en geweldplegingen tegen Zijn kinderen. Steeds heeft de Paus de Katholieke Actie voorgehouden, verre te blijven van de politiek. En die directieven werden in het algemeen door alien goed verstaan en de Katholieke Actie toonde zich gehoorzaam en wel gedis ciplineerd. Bet doel der Katholieke Actie is geen ander dan zelfheiliging en heiliging van den evenmenscb overeenkomstig het gebod te werken aan het heil -der eigen medebroeders. VATICAANSCHE STAD. 2 Juni (B.T.A.) In kerkelijke kringen wordt er aan herinnerd, dat de sluiting van het concordaat tusschen den H. Stoel en de Italiaansche regeering tot stand kwam na de afkondiging van de wetten betreffende de nationale instelling der Balil- las, welke de opheffing der Katholieke pad- vinders-vereeniglngen ten gevolge hadden. Dat dus de katholieke actie, welker erken- behandele men met Purolpoedev meest afdoende middel daarvoor 45 en 60 ct. per bus en is verkrijgbaar bij Apoth. en Dro^sten3344—5 10 Dit is het Het kost evenals PuroL Ou het sociaal - democratische partijcongres te Leipzig hield de fractievoorzitter dr. Breit scheid gisteren een inleiding over den strijd te gen het fascisme. Hij keerde zich allereerst krachtig tegen de ook in sommige groepen van de S.P.D. heer- schende opvatting, dat er geen onderscheid zou bestaan tusschen Mussolini en dr. Brumng. Zij, die zoo spreken, maken den strijd tegen het fascistisch gevaar moeilijker dan hij reeds is, verklaarde spreker. die streeft De werktijd in de mijnen. VOORLOOPIG VOOR DRIE JAAR VASTGESTELD GENèVE, 2 Juni (W.B.) De commissie voor de steenkolenmijnen van de internationale ar. beidsconferentie heeft heden haar beraadsla. gingen over den arbeidsduur in de kolenmijnen en de kwestie van de overuren beëindigd. Zooais reeds gemeld, heeft de commissie Het fascisme is een beweging, die stree t besloten, den arbeidsduur in de steen naar een staatsvorm, waarbij in tegenstelling 73/ „.or dae vast te stel- tot de democratie de hoogste maent in don kolenmijnen op 7% uur per dag vast te laat naar be- BOOT GERAMD In de haven van Oran is een met 12 Marok kanen bezette boot door een binnenkomend Ne- derlandsch stoomschip geramd en tegen den kademuur gedrukt. Twee Marokkanen werden gedood en 3 ernstig gewond. staat niet -berust bij de oolleotiviteit der gelijk berechtigde staatsburgers, doch bij een enke- ling of bij een kleine, bevoorrechte minderheid. Ook bij een dictatuur van het proletariaat wordt de democratie uitgeschakeld. In groote trekken teeken-de Breitscheid ver volgens de ontwikkeling van het Italiaansche fascisme. Ook in Duitschland, vervolgde spreker, heeft de ellende der voortdurende werkloosheid en de verarming van breed© lagen van het Duitsche volk, het fascisme, de nationaal-socialisti-schen beweging, geweldig in omvang doen toenemen. Een beweging als de nationaal-socialistische kan zich niet zelf financieren. Het geld, waar over zij beschikt, is dan ook afkomstig van Duitsche groot-industrieelen, misschien zelfs uit Italië. Na de rede van Breitscheid voerde Soll- mann nog het woord over de jongste Stahlhelm- nlng in artikel 43 van dat concordaat is ver- parade te Breslau. Hij noemde het een schan- vat, ,in geenerlei tegenspraak is met de wet, is onbetwistbaar. Overigens wisten degenen, die over het con cordaat onderhandelden, zeer wel, dat tot de vereenigingen, welke deel uitmaken van de Katholieke Actie, ook die der katholieke jeugd en die der katholieke universiteitsstudenten behoorden. Staking in Asturië. MADRID, 2 Juni (V.D.) In het steenkool- mijngebied van Asturie zijn meer dan 7000 tot het syndicaat Unioo behooren-de mijnwer- kers in staking gegaan. Toen de socialistische arbeiders weigerden, dit voorbeeld te volgen, kwam bet tot schietpartijen tusschen beide partijen, waarbij eenige gewonden vielen. De gouverneur heeft troepen gendarmerie ont boden. Ook in Saragossa hebben de syndicalisten gepoogd, de arbeiders tot staking over te halen. Tot dusverre hebben daar 3000 arbeiders het werk neergelegd. LONDEN, 2 Juni. (H.N.) In Burma hebben opnieuw hevige gevechten tusschen opstande lingen en de politie plaats gehad. De opstan delingen vielen een politiebureau aan, na te voren do naburige huizen in brand te hebben gestoken in de lioop, dat ook liet bureau vlam zou vatten. Het gelukte de politie na een gevecht, dat 4 uur duurde, de opstandelingen terug te drij ven, die 10 dooden en vele gewond-en hadden. Da overheid heeft besloten, militaire verster. kin-gen naar Burma te zenden. De Brusselsche reebthank heeft gisteren den fascistiscben spion, Addis Salvatore, tot drie maanden gevangenisstraf en 300 frs. boete ver oordeeld. Van het te-n laste gelegde kon slechts het -dragen van een valschen naam worden be wezen. Da Italiaansche regeering heeft reeds zijn uitlevering gevraagd. Aan dit verzoek zal worden voldaan, zoodra Salvatore zijn straf zal hebben uitgezeten. BERLIJN, 2 Juni (H.N.) De conferentie der minister-presidenten der Duitsche landen met den rijkskanselier heeft vandaag verscheidene uren geduurd. De rijkskanselier heeft daarbij de noodzakelijkheid dei te nemen maatregelen betoogd, waarop oen ui-tvoeiig debat volgde en de bezwaren der verschillende regeeringen tegen de nieuwe noodverordening ontwikkeld werden. Vanavond vergaderde het kabinet om ken nis te nemen van den stand der redactioneel? werkzaamheden tot vaststelling van den tekst der noodverordening. Zooals reeds gemeld, zal het kabinet Woens dag nogmaals -bijeenkomen, om den tekst defi nitief goed te keuren. Ook zal dan beraad slaagd worden over de proclamatie, welke men bij het bekend maken van -de noodverordening tot h-et Duitsche volk wil richten. DE COMMUNISTEN EISCHEN BIJEENROEPING VAN DEN RIJKSDAG De communistische fractie van den Duitschen rijksdag beeft zich tot den voorzitter van den rijksdag gewend met een schrijven, waarin zij onverwijlde bijeenroeping van den rijksdag eischt, om de partijen in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over de voornemens van de rijksregeering inzake de noodverorde ning. De rijksregeering, aldus dit schrijven, moet zich wegens haar reactionnalre houding zoo spoedig mogelijk voor den rijksdag verantwoor den. De Communistische leden van het senio renconvent eischen onmiddellijke bijeenroeping van dit college, indien bijeenroeping van den rijks-dag geweigerd mocht worden. Een fabel over Wilson. WASHINGTON, 1 Juni. (N.T.A.) Het heden verschenen boek van den vroegeren Ameri- kaanscben officier majoor Yardley „Het zwarte kabinet van Amerika", verwekt hier groot op zien, wegens de daarin voorkomende bewering, dat de Amerikaansche delegatie hij de vredes conferentie van Versailles reeds aan de ontbijt tafel de geheime dépêches kon lezen, welke de geallieerde delegaties den avond te voren naar huis hadden gez-onden. Verder wordt in genoemd boek beweerd, dat aan zekere geallieerde zijde een complot be staan heeft tot vermoording van president Wil son. Dit alles zou bekend geworden zijn door de ontcijfering van geallieerde cijfertelegrammen d-oor bet Amerikaansche bureau van den ge heimen dienst. In verband hiermede werd heden door het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken verklaard, dat men niets naders van het boek weet en dat Yardley nooit in dienst is eweest van het genoemde s-taa:sdepartement. Het ministerie van oorlog, dat Yardley ge- durende den wereldoorlog in dienst had, wijst iedere stellingname tegenover het boek af, doch beide ministeries noemen de bewering van een voorgenomen vergiftiging van Wilson absoluut ongegrond. UIT DE FRANSCHE METAALINDUSTRIE. De bond van werkgevers in de metaalin dustrie van Roubaix en Tourcoing heeft aan de betrokken vakvereenigingen meegedeeld, dat binnenkort een loonsverlaging van 4 pCt. zal worden ingevoerd, aangezien de coefficient van de kosten van levensonderhoud van 7.16 op 15 Oct, 1930 gedaald, is tot 6.94 op 30 Mei 1931. DIEFSTAL VAN MACHINEGEWEER PLANNEN. WASHINGTON, 1 Juni. (R.O.) Uit de brand kast van een fabriek ter vervaardiging van automatische geweren zouden geheime plannen voor een nieuw model machinegeweer, bestemd voor het leger der Vereenigde Staten, zijn ge- stolen. Naar de poli-tie mededeelde, is de diefstal klaarblijkelijk het "werk van een specialiteit in liet forceeren van brandkasen, want de inbraak is volgens een speciaal systeem geschied, ter wijl alle vingerafdrukken zorgvuldig zijn uit- gewischt. Er zijn maatregelen getroffen om te verhin deren, dat de plann-en het land zullen ver. laten. GEVECHT BIJ DIAMANTVELDEN Op een mij-nveld in Zuid-Afrika is het, vol gens een -bericht uit Johannesburg tot een ernstig gevecht tusschen diamantzoekers ge komen, waarbij 4 inboorlingen gedood en 25 andere min of meer ernstig gewond werden. daal, dat opbitsen-de redevoeringen, als daar ©houden worden, ongestraft bleven en be treurde het in hooge mate, dat rijkspre-sident von Hindenburg op een aan hem gericht tele gram geantwoord had. In October van het vorige jaar was het ge vaar, dat de nationaal-socialisten in de regee ring zouden komen, het grootst. De sociaal democratie heeft dit gevaar afgewend. Aangezien het geheele politieke systeem ill gevaar was, bleef er geen ander alternatief over. indien men een fascistische dictatuur wilde verhinderen, dan den bouw van den pantserkruiser niet te verhinderen. Had men zulks toch gedaan, dan zou dit den val van rijksweerminister Groener beteekend hebben en zou den nationaal-socialisten de weg naar de regeering zijn geopend. De overgroote meerderheid van de rijksdag fractie beschouwt dan ook het optreden van de negen fractieleden, die tegen den pantserkrui ser hebben gestemd, als een politieke prestige der fractie ernstig schadende inbreuk tegen de discipline. Sollmann verwachtte, dat. het par tijcongres het optreden der negen zou veroor. deelen en zou voorkomen, dat zich een herha ling van een dergelijke dfsciplinebreuk voor deed. Het congres diende een duidelijke beslissing te nemen. Aan het slot van zijn rede verklaar de Sollmann met stemverheffing, dat de sociaal-democratie een verder inperken van de rechten en de levensvoorwaarden der arbeiders niet zou toelaten. De Tijkskanselier en de mi nister van binnenlan-dsche zaken konden zich dat voor gezegd houden! Niet alleen in de so ciaal-democratische partij, maar in alle lagen der Duitsche arbeidersklasse, wordt een teleur stelling merkbaar over het optreden van de re geering Brüning Direct na de publicatie van da nieuwe noodverordening zou de sociaal-de mocratische rijksdagfractie bijeenkomen, oim onafhankelijk van de regeering haar beslissing ta nemen Vervolgens werd uitvoerig beraadslaagd over da houding der rijksdagleden hij de stem ming over den pantserkruiser A. Een motie werd aangenomen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de 9 rijksdagleden, die in strijd met het fractiebesluit tegen den pantser kruiser hebben gestemd. Thans heeft de commissie overeenkomstig een Duitsch-Engelsch voorstel besloten, dat drie jaar na het inwerkingtreden van de con. venti-e over een verdere verkorting van den ar. beidsduur nogmaals zal worden onderhandeld. In verband met de kwestie der overuren, die zooals bekend, het vorig jaar tot een mis lukking der conventie leidde, heef-t de commis sie besloten, dat de autoritei-ten aan de werk- revers op economische gronden zestig oyer- uren per jaar ter beschikking kunnen stellen. D-e commissie -besprak daarna den arbeids duur in de bruinkolenmijnen. Allereerst legde de Duitsche regeenngsgede- legeerde een verklaring af, waarin hij de aan. dacht der commissie vestigde op den ren toestand, waarin de Duitsche, bruinkolen- ""De'foortT'internationale arbeidsbureau voorgestelde regeling, zei-de hij, is in haar huldigen vorm voor de Duitsche regeermg on- aanvaardbaar. De Duitsche regeenngsgedee- geerde diende daarop eenige amendementen in, die fn den grond van de zaak neerkomen p een verhooging van het aantal overuren in de bruikkolenmijnen van 100 tot 150 en voo bovengrondsche arbeiderers van ioO tot Wanneer deze voorstellen worden aanvaa d, is de Duitsche regeering bereid, d®n a*beidS; duur in de bruinkolenmijnen op tuur \a.c te stellen. FISEN" 2 Juni. (H.N.) Vanmiddag is het op de arbeidsbeurs van Wehofen bij Walsum tot ernstige ongeregeldheden gekomen, toend® ondersteuning aan de werkloozen onder aftrek van de voorgeschreven korting werd uitbetaald. De menigte geraakte, toen bekend werd, dat minder ondersteuning werd uitbetaald, opgewonden, dat zij het bureau rac - bestormen, wat de politie ech-ter wist te bele^ 6 Daarop trok een menigte van 3 4 honderd man naar een levensmiddelenlokaal van de Vereinlgte Stahlwerke, dat zich op het markt plein van Wehofen bevindt en maakte aansta ten, om ook dit te bestormen en te plunderen. Intusscben was de politie uit ObeThausen met auto's ter versterking aaagekom-en, die de plundering wist te beletten en de ment7 ui- een-dreef, hetgeen echter met hevig verze den kant der demonstranten gepaard ging, daar telkens groepen van mannen en vrouwen de politie aanvielen. Nieuwe salarisverlagingen. TOKIO, 1 Juni. (R-0-) Klaarblijkelijk aange- moedigd door het feit, dat het vei zet der te gen-standers van haar program van verlaging der ambtenaarssalarissen aan het einde van de vorige week zoo spoedig de kop werd inge drukt, heeft de regeering thans besloten, met ingang van 1 Juli a.s. ook de onderwijzerssa larissen, die meer dan honderd yen per maand bedragen, te verlagen. Ruim 15.000 onderwijzers van het totale aan tal, dat 30.000 bedraagt, zij-n bij deze salaris, verlaging betrokken. NEW-YORK 2 Juni. (V.D.) Het hoogge rechtshof der Vereenigde Staten te Washing ton weigerde revisie van he-t vonnis, waarbij de voormalige staatssecretaris van binnenland- sche zaken Fall, werd veroordeeld tot 1 jaar. gevangenisstraf en 100.000 dollar boete, wegens corruptie tijdens een kabinetsfunotie. Fall zai thans zijn straf onmiddellijk onder gaan. MADRID, 2 Juni. (H.N.) De ministerraad heeft "besloten het leger In Marokko te reorgu^ niseeren, aoodat het met 3 generaais, officieren, 234 onderofficieren en 5555 mam verminderd zal worden, waardoor een bezui niging van ruim 15 miliioen peseta's zal wor- den reukregen. Verder Leeft de mmisterrasud zij'u goedkeu- ring gehecht aan een verordening, volgens welke in officieel© geschriften geen adellijke titels of praedicaten meer zullen worden bruikt. DOODELIJK VLIEGONGELUK METZ, 2 Juni (B.T.A.) Gisteravond is een militair vliegtuig tusschen Herny en Vatimont neergestort. De vier inzittenden werden gedood. Ex-lconing Alfons en zijn gemalin hebben Zondag te Fontainebleau hun zilveren huwe lijksfeest gevierd. Nadat in een als kapel ingericht vertrek van hun tegenwoordig verblijf een H. Mis was op gedragen, hield het echtpaar een receptie, welke door talrijke leden van de Spaansche aristocratie werd bezocht. De bevolking van Fontainebleau bood eenige geschenken aan. Het sterftecijfer belangrijk hoo'ger dan het geboortecijfer. LONDEN, 1 Juni. (V.D.) Volgens officieele gegevens bedroeg het aantal levend geborenen in Engeland gedurende het eerste kwartaal van dit jaar 159.820, waarvan 81.881 van het man nelijk geslacht en 77.939 van het vrouwelijk. Di-t aantal beteekent een vermeerdering van het aantal levend geborenen met 1100, in ver gelijking met dezelfde periode van het vorig jaar. Het sterftecijfer bedroeg voor hetzelfde kwar taal 16per 1000. H-et aantal sterfgevallen overtrof het aantal geboorten met 2378. NEW YORK, 2 Juni. (R.O.) De zeer bekende oog- en neusspecialist, dr. D-eely, werd heden dood gevonden in zijn prachtige woning te Brooklyn. Zijn hoofd was door een geweldigen kogel verbrijzeld en zijn lichaam met een dolk door- - autoriteiten, zelfs met minister-president Laval, stoken, 1 echter zonder eucoee. DE „KONINGIN DER NACHTCLUBS" Volgens bericht uit Parijs zou de New- Yorksche „koningin der nachtclubs" heden ochtend met haar zestien dansgirls uit Le Havre vertrekken en als „in Europa ongewen- sebte vreemdelinge" naar New-York terug- keeren. Sinds den dag van aankomst te Le Havre tot hedenochtend mocht zij, noch haar girls het hotel, waarin zij geïnterneerd waren, verlaten, De impresario heeft gedurende al die dagen I In tegenwoordigheid van een groot aantal Fransche en Belgische autoriteiten heeft vergeefs geconfereerd met de hoogste Fransche 0pening plaats gehad van het nieuwe Fransche kerkhof „St. Charles de Potyxe"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9