i. 29Jüm MOOIE MELTOCHT DOOR BLOEIEND HESSENLAND. DE STERRENHEMEL IN JUNI. 14 Juni Q2Jmi te lOiURJL isi I1ISII 16 UUR. STLRR.EJUD to 12URL tem URL te 11URL IN SUIZENDE VAART DOOR BERGSTRASSE EN ODENWALD. BERNARD SHAW EN JEANNE D' ARC. Af ADVERTEERENDE ZAKEN DUREN HET LANGST DONDERDAG 4 JÜM1931 Bij Hessens staatspresident. Worms' •vonderlijkheden. Er is maar één Oppenheim. Zon nige Rijnvaart. - §tl§ii!l EEN NIEUWE FLATER VAN DE B. B. C. R R EEN HULDE AAN DUITSCHLANDS OORLOGSDOODEN Onthulling van een gedenkteeken in de „Neue Wacke" te Berlijn Een snerpend krassen en piepen, dan even schijnbare rust, gevolgd door een heftigen ruk en de trein staat: Darmstadt! Een oogenblik bevangt u een gevoel van onzegbare triestigheid: midden uit het werk weg, na een somberen dag van vele uren sporens, n\ de vaderlandsche en huiselijke De dom van Worms. sfeer nog om n hangend, moe en landerig nog opeens als eenling verplaatst op een vreemd station bij nacht. Doch de huivering van het zich geïsoleerd gevoelen duurt niet lang. Want, daar is reeds de man met de pet van ons hotel, die op onze vraag, of er nog meer journalisten gearriveerd zijn, ons ras den weg wijst. Het internationaal contact is daar. Aan het station en later in ons hotel voelen we ons opeens broederljjk vereend met de dames en heeren journalisten, Amerika, Engeland, Dene marken, Zweden en Holland vertegenwoordi gend, onder de voortreffelijke leiding van den sympathiéken en tactvollen dr. Erich Marcus, leider der „Pressestelle der Reichsbahnzentrale für den deutschen Reiseverkehr", te Berlijn, op wier uitnoodiging wij aan deze journalisten- reis naar Darmstadt en Hessen deelnemen. Als wij na een korte nachtrust uit ons be haaglijk-warme donzen etui worden wakker getrommeld, vinden wij de aarde van aanschijn veranderd: een stralende Mei-dag is geboren, de zon viert weldra haar schoonste victorie over de stad en als een levenwekkende won dermacht voelen wij de lente zweven over de wereld. Straks zullen wij volop kunnen genieten van natuurschoon in door zon herboren Hessen land, blakend in volle bloesempracht, en weer eens even mènsch mogen zijn. Nu zijn we nog journalisten en cultuurlingen en we worden daaraan reedsyde eerste momen ten van ons ontwaken herinnerd. Want, als no. 1 op ons reisprogram van van daag vinden wij vermeld: 9 uur aantreden voor bet bezoek bij den staatspresident. Deze hoogste autoriteit van den lande zal ons om goed 9 uur reeds ontvangen een uur, waarop bij ons vele burgemeesters, di recteuren van ondernemingen, enz. nog nauwe lijks uit de veeren zijn. Het gebouw, waarin de landsregeering ge huisvest is, en de kamer, waarin wij door den staatspresident ontvangen worden, zijn van de uiterste soberheid. Meubileering, vloer- en wandbedekking zouden zelfs armoedig afsteken bij menige directiekamer hier te lande. Sympathiek van eenvoud en gemoedelijkheid 3 de staatspresident, die in enkele sobere woorden verhaalt van Darmstadt's schoon ver- e em van zijn tegenwoordige ontwikkeling, an zijn groote mannen en van Hessens groote nooden en zorgen. -f?9.1100<*er *fldeu is een thema, dat bij elke 1(f! ontvangst, die ons nog te wachten staat, telkens even wordt aangeroerd, met een p a w oorden slechts, zakelijk en zonder maaTj.i!toch met zulke welsprekende r™t T 3 Se'illustreerd, dat ge met P vervuld wordt voor de taaie energie, (Waarmede het Duitsche volk zich onder den drukkenden last zijner zware financieels ver plichtingen zoekt omhoog te worstelen Zullen wij u nu nog een Baedeker-achtige be- fechrij ving geven van de schoonheden en aan trekkelijkheden der hoofdstad van den vólks- Blaat Hessen, van kerken, musea, monumen- Wij zouden u kunnen verhalen van Darm- Btadt als stad van cultuur en van kunstzinnig heid, die een eigen stempel op deze „Landes- ihauptstadt met haar 90.000 inwoners drukken r een karalUer' t,at ook in den woningaan- douw en tuinaanleg in het nieuwere stadsge- ueelte sterk tot u spreekt; van haar kunste- taaarskwartier, van haar luchthaven en van Iden interessanten tak van sport, daar door Studenten beoefend: het vliegen met motor- Jooze vliegtuigen. Maar hoe belangwekkend dit alles ook (moge zijn en hoezeer ook Darmstadt als cul- (tuurcentrum en om zijn bezienswaardigheden een bezoek overwaard is wij voor ons heb ben Darmstadt het hoogst geschat als uit gangspunt voor tochten door heerlijk Hessen land. De Rheingau, het Westerwald, de Taunus, Spessart, Sehwarzwald, Franken, Baden, de Pfaiz zijn ook van Darmstadt nit gemakkelijk te bereiken. Van de 5760 H.A. grond, die de gemeente beslaat, zijn 3300 H.A., dus veel meer dan de helft, bosch en tuinen. Zijn St&dtwald met waterpartijen is een heerlijkheid. Zijn stadion is prachtig aangelegd en van de meest moderne technische accomodaties [voorzien. En zelfs hij, die geen vriend van musea Is, Éal met ons een bezoek aan het slotmuseum (de vroegere hertogelijke residentie, thans als museum Ingericht, waarvan graaf yon Har- denberg, de vroegere hofmaarschalk van den laatsten groothertog, directeur is) niet betreu ren. Alleen die prachtige Madonna van Holbein, om wier echtheid een strijd gevoerd Is, wijl er ergens „een tweede" was opgedoken, en welke strijd definitief ten gunste van Darm stadt werd beslist, zou een bezichtiging van het museum loonen. Ons bezoek aan Darmstadt was kort, want om half 1 '8 middags verzamelden wij ons al weer in ons hotel, waar de auto voorstond om ons naar het gemeentelijke Oberwaldhaus In bet Stadtwald te voeren, alwaar getafeld werd, en waar Oberbürgermeister Müller namens de stad Darmstadt ons begroette en natuurlijk de noodige toasten werden gewisseld. Door Darmstadt's achterland. En nu ging het schoonste komen van dezen zonneblij en Mei-dag: een autotocht door Darmstadt's eigenlijk achterland: het Oden wald en de Bergstrasse. Om 3 uur stegen wij in de comfortabele auto s om de meest genotvolle uren van onze gansche journalisten-reis door Hessenland te beleven. Het was de tocht door het Odenwald naar het 400 meter hoog gelegen Lindenfels, de „parel van het Odenwald" en verder door dit hooggebied in afdalende richting naar Bensheim en vandaar over Auerbach, Zwingen- berg, Alsbach, alle vier in de Bergstrasse ge legen, naar die andere „parel", thans van bet Bergstrasse-gebjed: Jugeuheim. Nu eens stijgend, dan weer dalend, suizen we de bergwegen langs, die ons voeren naar Lindenfels, het middelpunt van het sagen- rijke Duitsche middelgebergte, dat Odenwald heet Welk een feest van wisselende licht-effecten, van kleuren en vormen biedt ons die tocht. Een blauwig waas hangt tusschen de den- nenbosschen, die beurtelings de donkerste schaduwen werpen, of hei-gouden lichtbundels laten doorschieten, welke ons een oogenblik verblinden. En de beuken, met hun donkergrauwe, glad de, gave stammen, zonder rimpel, als de eeuwige jeugd, zij tooveren weer gansch andere licht- en kleur-effecten, van een zachtheid, die weldoet aan de oogen. Ik zal geen beschrijving trachten te geven van de lieflijke nestjes, die wij passeeren, die stadjes, of dorpen, gehuchten of vlekken, wier namen uitgaan op -helm en -stein, op -berg en -burg, op -nach en bach, en die allen dit gemeen hebben, dat ze zijn als een jubel van vreugde en een lach van natuurlijk geluk voor ons, „menschen van cultuur", die dagelijks moeten leven in een wereld, waarin zooveel onechtheid. Nu eens In de hoogte, dan weer in de diepte ziet ge ze liggen, met hun schilderachtig dooreengemengelde hnisjes, elk van een eigen kleur, of kleurencombinatie, nu rood, dan bruin, clan geel of groen, blauw of grijs, ofwel oranje, of wit als hoofdtoon voerend: soms ook allerlei tusschentinten en nuanceeringen ver- toonend en telkens wisselend van vorm. Hun kleurenspel past zoo wonderlijk wel bij hun natuurlijke omgeving, de kleurige hellin gen van steenachtige roodbruine, of leemgele aarde, met beuken en naaldboomen; met goud geel bouwland: met vrucht- en andere boomen, rijk-betroat met witte en gele en roode en rose bloesems; met veidgroen en -bloemen, met hier en daar een waterrijke inzinking en overeen komstige plantenwisseling. Zoodat de gelukkige bewoners van dit gebe nedijd gebied hier alles vinden, wat de natuur aan afwisselends bieden kan. Een idylle op zichzelf is het af en toe pas seeren van een door twee runderen getrokken typischen breedgeraderden boerenwagen, In den vorm van onze kindertrekwagens. Een man of vrouw gaat, leidend slechts met gebaren, zwijgend de twee lichtbruin-meit-wit- doorplekte uitgedroogde en verschraalde koe beesten vooraf, die hun pooten bewegen met de regelmatigheid van een uurwerkslinger levende paradoxen van bewegende rust. Zij zwoegen de hoogte op en men ziet nauwelijks inspanning. Kinderen loopen naast of zitten op den wa gen met kieltjes of jurkjes van hei-blauwe, of fel-gestreepte bonte stoffen.. Lindenfels en Jugenheim, de Bergstrasse en het Odenwald ge moet hun aantrekkelijk heden en schoonheden gaan zien en ge zult opgetogen met mij erkennen, dat zoo'n reis de moeite loont (Van onzen correspondent.) De Markt te Wiesbaden met kerk en raadhuis. lingsrampen gekend. Zij bergt herinneringen aan Karei den Grooten, Barbarossa en andere groote keizers. Zij was de moeder der rijks dagen, de stad van den eeuwigen landvrede (1495) en de geboortestad van de Reformatie (1521). Worms was bijna 1300 jaar lang zetel van een bisschop en 600 jaar lang vrije stad van het heilige rijk. Het was met heerlijke bouwwerken getooid en telde meer dan 50 kerken en talrijke open bare gebouwen. Het was in zijn bloeitijd de sterkste stad, voorzien van een dubbelen ringmuur, met meer dan 60 torens en 12 groote stadspoorten. Veel beproevingen heeft het gekend. Van den 30-jarigen oorlog af hebben bijna 200 jaar lang oorlogen het geteisterd. Het verloor zijn voor steden. Het werd in 1689 door brand vernield en met den grond gelijk gemaakt. Over de ruïnen van hoele stadsdeelen groeide het gras en ging de ploegschaar. Burgers en vorst-blsschop wedijverden om de vernielde stad te herbouwen. Tijdens de Fransche revolutie verloor Worms zijn zelfstandigheid. Het bisdom Worms werd opgeheven. In den Tevolutie-krijg werd het door de Franschen volkomen vernield (1789). In 1816 kwam Worms als klein landstadje aan het groothertogdom Hessen. Het had toen nog slechts 6000 inwoners. Maar de stad was zoo rijk aan schoonheden, dat wat nog uit het verleden gered is, nog een grooten schat ver tegenwoordigt Thans telt Worms 50.000 inwoners. Het is met zijn ouden prachtigen dom en andere merk waardige kerken en tal van andere beziens waardigheden van een typische schoonheid, die men nimmer vergeet. Overal spreekt zijn histo risch verleden tot u. Moet Ik u nog vertellen, dat onze auto-tocht van Darmstadt naar Worms en vandaar via Oppenheim naar Mainz vol aantrekkelijkheden was. Oppenheims heerlijkheden. Naar Duitschlands oudste stad. Den volgenden morgen zijn wij uit Jugen heim door de Bergstrasse naar Lorsch gereden om vandaar de oudste stad van Duitschland: Worms te bereiken. In Lorsch hebben wij ons op de hoogte kun nen stellen van de interessante opgravingen, daar door professor dr. Behn verricht, op het gebied van de vroegere rijksabdij, uit den tijd van Karei den Grooten dateerend. We hebben belangwekkende gegevens verkregen omtrent de karolïngische kloosterkerk, het klooster en zijn vroegere bewoners. In hoeveel gestalten is in den loop der eeuwen hier en ook In Worms telkens weer de engel der verdelging komen neerzweven over het schoons, dat menschenhanden gewrocht hadden en hoe is ook telkens weer de scheppingskracht en energie herleefd om wat er voor kunstzin nigs leefde in 's menschen geest te manifestee ren in grootsche nieuwbouwen, op de zoo pas nog rookende puinen opgetrokken. Worms! Ach, hoe jammer is het, dat de ons toegemeten ruimte zoo beperkt is. Want over dit heerlijke stadje, dat op een geschiedenis van 5000 jaren kan wijzen, ware alleen reeds een krant vol te schrijven. Boven en onder den grond is de stad m« haar omgeving vol van tastbare herinneringen aan een grootsch en aan allerlei lotswisselingen rijk verleden. Men hoeft hier geen systematische opgravin gen to doen. Want, overal, waar men hier in dit gebied voor een of ander doel een spade in den grond stak, deed men de meest interes sante vondsten op natuur-historisch en archeo logisch gebied, waarvan de verschillende musea, die wij bezochten, overtalrijke bewijzen bevat ten Ook over Worms en zijn heerlijke historische bouwwerken is de geest der vernietiging tal van malen heengevaren, gelijk we boven reeds gezegd hebben. De historie herhaalt zich immer: nauwelijks had een groep menschen iets schoons gescha pen, of een andere groep kwam de vernielende en vernietigende handen ernaar uitstrekken. Reeds in 400 werd de bloeiende Romeinen- stad vernield en sindsdien heeft zij vele vernie- Over ons bezoek aan het halverwege tusschen Worms en Mainz gelegen Rijn- en wijnstadje Oppenheim dient toch een weinig uitgeweid. Wij voelden ons bij onze aankomst in dit typlsc' historische stadje met zijn smalle hellen straten als in de gemoedelijke rustige sfeer van een paar eeuwen terug verplaatst. Ook hier treedt de herinnering aan opgang en ondergang, aan fiere grootheid, maar ook aan zware noodlot-slagen u telkens weer tegemoet. Maar ook alles spreekt er van de zorgen en vreugden om den edelen wijn, die Oppenheims trots en grootheid uitmaakt. Oppenheims burgervader gewaagde ervan in zijn welkomst woord aan de journalisten en noemde het product van Oppenheims heuvelige wijngaar den zonder weerga in gansch Duitschland. Van de bezienswaardigheden van het stadje vermelden wij de (eertijds Katholieke) St. Katharinenkerk, vol weer van rijke historische herinneringen, die er in tastbaren vorm zijn bewaard gebleven. Ook hier weer de eeuwige geschiedenis van groei, vernietiging, herleving, van vuur en verderf en dood voor wat het laatste ver schijnsel betreft, zich manifesteerend o.a. in een verzameling van niet minder dan 15.000 doodshoofden, in een gewelfde krekelbergplaats netjes opgetast als lagen bleeke bieten in een schuur. Op Zaterdagavond zijn wij, na een heerlijken auto-tocht, waarbij het landschap weer geheel andere aspecten vertoonde, uit Oppenheim te Mainz gearriveerd, alwaar we wederom prinselijk werden ontvangen aan een gemeen schappelijk „Abendessen", ons door de stad aangeboden en waarbij Oberbürgermeister dr. Erhardt zich een beminnelijk gastheer toonde. Mainz en de Rijn. Den daaropvolgenden Zondag Is voor de helft gewijd geweest aan de bezichtiging der bezienswaardigheden van het „goldene" Mainz, de poort van den middel-Rijn, aan de samen vloeiing van Rijn en Main gelegen, temidden van de met wijngewas bedekte heuvelen van Rheinhessen en den Rheingau. Velen onzer lezers zullen het gezellige en aantrekkelijke Mainz kennen. Ook Mainz is reeds door de Romeinen ge sticht en één der oudste Duitsche steden, vol van historische schatten uit een roemvol ver leden. De duizendjarige dom, prachtige musea, stemmingsvolle schilderachtige hoekjes in het oude gedeelte der stad roepen bij het noemetj alleen hij velen onzer landgenooten de aai^p naamste herinneringen wakker. Een Rijn-reis, gelijk wij 's Zondagsmiddags maakten, van Mainz uit naar Assmanshausen, is ook een genieting, die men niet licht ver geet. Van Assmanshausen zijn wij naar Bieberich- VViesbaden gevaren en hebben in laatstgenoemd Kurort overnacht, om den volgenden voor middag te wijden aan het^bezichtigen van de interessante Kur-inrichtingen der stad, de voornaamste badplaats, indertijd doo r de Romeinen reeds in het gebied der heete bron nen gesticht. Het waren de Romeinen ook, die in de eerste eeuwen haar geneeskracht bekend maakten en de roem van dien tijd heeft zich tot nu toe gehandhaafd. De 2 K.M. diep uit de aarde opwellende heete watermassa's verleenen aan Wiesbaden zijn groote beteekenis als Iiurstad, terwijl het door stads- en natuurschoon (in de onmiddel lijke omgeving) den vreemdeling veel genot bieden kan. Met ons bezoek aan Wiesbaden werd onze journalistenreis besloten. Londen, 1 Juni 1931 Father Woodlock, de zeer strijdbare Jezuiet van Farmstreet, heeft gisteren in een preek verzet aangeteekend tegen „de onbeschaamd heid, Ik zo-u bijna zeggen de misdadige dwaas heid" der B.(ritsch) B.(roadcasting) Corpora tion), die Mr. Bernard Shaw uitgenoodigd beeft per radio over de H. Jeanne d'Arc te spreken. Het beleid der B. B. C. heeft het laatste jaar of langer reeds meer dan eens grond gegeven aan ernstige bedenkingen, en ook ditmaal hebben de autoriteiten te Savoy Hill weer eens leelijk geflaterd. Maar wij vra gen ons af, of de schuld daarvan uitsluitend haar treft. Katholieken hebben vaak zoo luid de loftrompet gestoken over Shaw's Joan of Arc-drama, dat de B. B. C. wellicht te goeder trouw gedacht (heeft, dat niemand aanstoot zou kunnen nemen aan hetgeen Shaw in een draad- looz© toespraak van de thans te Rouaan ge vierde martelares zou te zeggen hebben. Dat Father Woodlock zich geschokt voelde door de toespraak van Shaw, is begrijpelijk; er zullen weinig Katholieken geweest zijn die er geen aanstoot aan genomen hebben. Maar ofschoon het bekend was, dat Bernard Shaw over de H. Jeanne d'Arc spreken zou, is daar tegen, voor zoover mij bekend is, van Katho lieke zijde niet geprotesteerd, hoewel er toch goede redenen bestonden om zich af te vra gen, waarom de uitnoodig'ing niet gericht was tot een Katholiek geschiedkundige, zooals Hillaire Bell-oc, of tot een Katholiek wijsgeer, zooals G. K. Chesterton. Om niet te spreken van den in alie kringen zoo gaarne gehoorden Father Knox. den aan het B. B. C.-publiek zoo welbekenden priester-humorist. Natuurlijk weten wij n!i-et of hij het leven van Jean-ne d Are tot een onderwerp van bijzondere studie gemaakt beeft, maar in geen geval zou zijn toespraak eenigen aanstoot gegeven hebben aan de overgroote meerderheid van niet-Ka- tholieke luisteraars, met wier mentaliteit reke ning gehouden moet worden in een land als Engeland, wanneer een figuur herdacht wordt die, behalve een Heilige der Katholieke Kerk ook een algemeemhistorische figuur is. i Door haar keus op Bernard Shaw te vestigen heeft de B. B. C. een fout gemaakt, waaraan andere persoonlijkheden en autoriteiten in Engeland zich herhaaldelijk schuldig maken, wanneer zij hun keus op Bernard Shaw ves tigen. Een man, die liever de dolste onwaar heden, en zelfs de dolste waarheden debiteert, dan iets te verkondigen, wat een ander man bij dezelfde gelegenheid <5ök 'had kunnen zeg gen, is nu eenmaal niet geschikt om op te treden als tolk der nationale gedachte of, gelijk Father Woodlock zegt, „bij een plechtige gelegenheid een lofrede te houden op een katholiek en nationaal Heilige". Hetgeen Bernard Shaw van Jeanne d'Arc zeide, was voor Katholieken stuitend. Hetgeen hij over andere onderwerpen zegt, is vaak voor andere groepen van burgers stuitend. Niet omdat Sliaw hun standpunt niet inneemt, maar omdat bij er zijn grootste kracht in zoekt an deren zedelijk te kwetsen. Daaraan dankt hij zijn populariteit als openbaar spreker: het eene deel zijner toehoorders hoopt steeds, dat hij het andere deel pijn zal doen door zijn sarcasme en zijn drogredenen. Het is de zwak heid van den hedendaagschen Engelschman, dat hij met elk woord van Shaw wegloopt, -zoolang dat woord maar niet tegen hem ge richt is. „De B. B. C.", heeft Father Woodlock ge zegd, „m'iste het recht dezen onverantwoorde- lijken kwajongen en kwakzalver op ons los te laten met een panegyriek op een katholiek en nationaal heilige. Mr. Shaw heeft allen ge kwetst die in Jeanne d'Arc een martelares en een heilige zien, en dat op een oogenblik, waarop bet hart van Frankrijk en van de ge- heele Katholieke wereld te Rouaan klopte, in één aandoening bij de plechtlige internationale vieringen ter eere van het martelaarschap der ■Maagd". „Het schijnt onvergeeflijk dat een ongeloo- vig humorist uitgekozen Is geworden om dien avond hier, in Engeland, een lofrede te hou den". Maar het is reeds jarenlang onvergeeflijk geweest, dat Mr. Shaw keer op keer uitgekozen werd om lof- en andere redevoeringen te hou- den In verband met nationale onderwerpen, terwijl lu'j zelden iets anders deed dan Enge land met sarcasmen overstelpen en een ander land hemelhoog verheffen. Wij maken deze opmerkingen omdat naar onze overtuiging de verantwoordelijkheid voor de grove fout, welke de B. B. C. begaan heeft, niet alleen op haar rust, maar vooral ook op het Engelsche, waaronder een groot deel van het Katholieke publiek, dat steeds een schaap achtig behagen geschept beeft in de sophismen van Bernard Sbaw en in diens manie om coquet het tegendeel te zeggen van wat een ander gezegd zou hebben. (ZovCR.-ci.-c-1) KROC" Alle tij-den zijn in dit overzicht in Amster- (lamsche zomertijd uitgedrukt. De zon gaat deze maand van het sterrebeeld de Stier naar dat van de Tweelingen. Op 22 Juni bereikt zij haar grootsten afstand ten N. van den equator (zomer-solstitium). De mid daghoogte bedraagt dan 61 gr. 27 min. en de lengte van den dag 16 u. 45 m. Voor andere dagen van de maand zijn deze getallen slechts weinig verschillend op 1 Juni en 30 Juni is de lengte van den dag resp. 16 u. 22 m. en 16 u. 45 m., terwijl de middaghoogte de geheele maand 60 61 gr. bedraagt. De zon staat te middernacht slechts 16 gr. diep onder den hori zon, zoodat het den geheelen nacht niet'volko men donker wordt. De ware middag (hoogste zonnestand) valt op 1 Juni en 30 Juni resp. te 12 u. 57 m. en te 13 u. 3 m. Maan L. K. g Juni N_ M u Jlnli E K 23 Juni V. M. 30 Juni. Planeten: Mercurius, Venus en Jupiter zijn deze maand onzichtbaar. Mars is recbtloopend in den Leeuw. Op 8 Juni staat "hij ten N. van Regulus en is hij ongeveer even helder als deze ster. Men lette op het sterke verschil in kleur. Saturnus in den Schutter, komt begin Juni te 1 u., einde Juni te 23 u. op, in het Z.O. De planeet bereikt slechts een geringe hoogte boven den horizon. Uranus staat minder dan een halve graad ton van de ster zéta van de Visschen. Neptunus staat 2 gr. ten V. van de ster ro van den Leeuw. Op 16 Juni passeert Mars op een halven graad ten N. van Neptunus. halve graad ten N. van Neptunus. Meit groote plechtigheid is Dinsdag te Ber lijn een gedenkteeken onthuld, waarvan de bedoeling is, de herinnering aan de in den grooten oorlog gesneuvelden Ic.oml te houden. Het monument is opgericht in de geheel ge restaureerde „Neue Wache". het historische bouwwerk van den beroemden Berlijnscben bouwmeester Seliinckel, gelegen Unter den Linden, -tegenover het voormalige paleis van den ex-kroonprins, dat in de laatste jaren van het keizerrijk voornamelijk als wachtlokaal en soldatenverblijf heeft dienst gedaan. Het bouwwerk is onder leiding van prof. Tessenow geheel gerestaureerd in den oor. spronkelijken stijl, waarbij al bet mogelijke is gedaan, om bet werk van Schinckel in diens eigenaardig karakter te doen uitkomen In de groote eerezaal is het gedenkteeken opgesteld, een groot zwart granietblok met een oppervlakte van 1,40 bij 1,40 Meter en een hoogte van 1,36., waarop als symbool van de herdenking der in den oorlog gevallenen een gouden krans was gelegd. In de Lustgarten was een 'batterij van de rijksweer-artill-erie opgesteld, die, toen om twaalf uur president Hindenburg voor het monument versoheen en de plechtigheid dus een aanvang nam, 101 saluutschoten loste. De tallooze menigte groette eerbiedig den presi dent terwijl een koor onder leiding van Alexan der Kuhrt het koraal zong^.Fürch-te dich nicht'.' Nadat dr. Braun, namens de Pruisische staatsregeering, een krans op het gedenktee ken had gelegd, voerde rijksweerminister Groener het yyoord. Hij herinnerde aan de groote daden der Duitsche weermacht geduren de den wereldoorlog. Met eerbied, dankbaarheid en droefenis herdenken wij, aldus spreker, on- zo dooden. Zij hebben door hun le-ve-n en ster ven bewezen, dat bun het welzijn van het vaderland meer was dan hun eigen bestaan. Daarop trad rijks-president Von Hindenburg naar voren. Zijn krans neerleggend bij 't monu ment, zeid-e hij: „Bewogen gedenk Ik de velen, die in een meer dan vier jaar langen verde digingsoorlog ons vaderland hébben verdedigd tegen een wereld van vijanden en hun leven daarvoor hebben gegeven. Met eerbied en dank baarheid aan de dooden leg ik mijn krans hier neer Moge dit gedenkteeken bijdragen, tot de versterking van onze innerlijke eenheid. Daar mede eeren wij het beste onze gevallen broe ders, die op het slagveld steeds zonder onder, scheld itrouw naast elkaar stonden." Het koor zong nog: „Ioh batte ein Kamera-de" waarna de plechtigheid gesloten werd. NEDERLANDERS OP HET A.S. MUZIEK- SEIZOEN TE SCHEVEN7NGEN Men meldt ons uit Scilieveningen: Daar gebleken is, dat een vorige publicatie betreffende den door Generalmusikdirektor Carl Schuricbt in het a.s. seizoen te geven cyclus van twaalf symphonische concerten, uit welken cyclus eenige der belangrijkste wer. ken met bijzondere bezetting (koor, orgel enz.) vermeld zijn, hier en daar aanleiding schijnt te hebben gegeven tot minder juiste gevolg, trekkingen, moge er de aandaeht op worden gevestigd, dat ook thans weder evenals dit in vorige seizoenen steeds het geval was een aantal werken van Nederlandsche compo nisten in de Kurzaal tot uitvoering zullen wor- den gebracht. Bovendien zullen gedurende een drietal" weken verschillende vooraanstaande Neder landsche dirigenten als gast voor het Residen tie-Orkest in de Kurzaal optreden (dr. Peter van Anrooy, Eduard van Beinum, Evert Oor. nelis, Albert van Raalte, Leo Ruygrok) en zul len bekende landgenooten als Koorleider bij zondere uitvoeringen dirigeeren <.C. L. Walthei Boer en Jos. Vrancken), terwijl voorts ook tal rijke landgenooten als solist(e) zijn geënga geerd. Als solisten zijn tot dusverre reeds geëuga geerd: Viool: Carl Flesch, Simon Goldberg" Bronislaw Hnberman, prof. Geo Kulen kampff Nathan Milstein, Sam'ssvaap, Jacques Thibaud, Zoltan Székely. Piano: Stefan As kenase, Alexander Braïlowsky, Carl Friedberg Myra Hess, Frederic Lamond, Marcello Meyer! Harold Samuel, Jan Smeterlin Magda Tag- liafero. Zang: Rose-tte Anday, Emmi Leisner Charles Panzera, Nora'van Rappard, Alexam dra Trianti, Louis van Tulder, Jacq.. ürlus. Cello: Charles van Isterdaei, André Levy. De Fransche presidente, madame Graves, met wie president Doumergue in hot huwelijk is getreden. EEN PRIKPLANK ALS PUZZLE. Voor de Amsterdamse^ rechtbank stond te recht de 25-jarige M. M., koopman in vaardigt •heidsspelen verdacht van overtreding der lote rij-wet 1905. Verdachte had n.l. in divers* win kels daar ter stede, g.n. prikplamken geplaatst in een dergelijke plank bevinden zich 500 gaat- jes, waarin opgerolde papiertjes, genummerd 1—500. In de winkels hangt tevens e-en cadeau- lijst, waarop do prijshoudende nummers ver meld staan. Tegen betaling van 10 ets. mogen de klanten prikken, na de gebruiksaanwijzing, die mede ter inzage wordt verstrekt, te hebben bestu deerd. Door den kantonrechter te Amsterdam was verdachte vrijgesproken, daar de puzzle gemak kelijk oplosbaar bleek, zooals een aantal getui gen aantoonde. De ambtenaar van het O. M. had echter, teneinde een principieele en defini tieve uitspraak in hoogste instantie te krijgen, ajppel aangeteekend. De Officier van Justitie mr. E, Overb-osch, requisitoir nemend, achtte de zaak niet zoo een voudig al-s werd voorgesteld, weshalve hij aan houding vroeg tot 15 September, teneinde dan Prof. SChuh, hoogleeraar te Delft als getuige- deskundige te hooren. Mr. Mathuis-en verzette zich hiertegen, doch na in raadkamer te zijn geweest, deelde de pre sident mede, dat alhoewel de Rechtbank be treurde, dat dit verzoek eerst nu werd gedaan zij termen aanwezig achtte bedoelden hoog leeraar te hooren. KON. VER. „HET NEDERLANDSCHE LIED" Onder voorzitterschap van den heer K. J. L. Al-berdingk Thijm vond Maandag te Utrecht de jaarvergadering plaats van de Koninklij ke Vereeniging „Het Nederlandsche Lied". De eerste secretaris der Vereeniging, Drs. P. j. Meerten-s, bracht het jaarverslag over 1930 uit, waarin verband gelegd wordt tusschen de heer- schende malaise en de geringe toename van het ledenaantal in het afgeloopen jaar. Bepaalden de werkzaamheden der vereeni ging zich weer hoofdzakelijk tot de voortzetting dei- reeks Liede,ren van „Groot-Nederland'', daarnaast gaf 'het secretariaat herhaaldelijk in lichtingen betreffende het Nederlandsche lied aan binnen- en Ibuitenlandsche geleerden, waar onder uit Zuld-Afrika en de Vereenlgde Staten. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester Mr. J. Hamburger A. Dzn. werden goedgekeurd. De vergadering herkoos vervol gens -de aftredende -bestuursleden, Mr. J- Ham. burger A. Dzn., Dr. W. J. Leyds. Jhr. Mr. IV. C. Six en Dr. N. B. Tenliaeff, en koos tot nieuwe bestuursleden de heeren Prof. Mr. Dr. A. J. van den Bergh; Jhr. L. E. de Geer van 't Gein en Oudeggin; Mi". C. B. Labouc.ij5re. mr C. P. C. Wijck-erheld Bisdom; pr^ Dr' Jac. van Ginneken; Prof. Dr. A. K. M. Noyons, en J. P. D. van Banning. De v-oorzitter wijdde een woord van nagedachtenis aan het begin van dit jaar overleden bestuurslid L. Adr. van Tetterode. Het aftredend lid, Prof. Mr. J. C. Naber, die voor een herbenoeming niet in aan merking wen-sckbe( te komen, werd tot eerelid der vereeniging benoemd. Bij de bespreking van het werkplan der vereeniging keurde de vergadering ds voorstellen van het 'bestuur aangaande de Valerl-us-uitgave goed. Vervol gens espia v zij de mogelijkheden van een rui mer verspreiding der .Liederen van Groot-Ne derland m Oost- en West-Indië, Vlaanderen en Zuid Afrika, en besloot haar aandacht te wijden aan de vervaardiging van gra-mofoon- platen met Nederlandsche liederen. -j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10