DE ROEPING DER OVERHEID OPROEP" HET BROOD VAN DEN HERDER DE GELDSCHIETERSWET I» TVONDERITATU JUNIlS3f V ITALIË Wat aanstootelijk is te achten MENSCHEN EN MEENINGEN De nooduitgang bracht redding De caricatuur van een samen-leving VERBOND VAN KATHOLIEKE JONGEREN. FSETSBANDEN pater j. van heugten. MISSIESTATIE TE THORSHAVN. PLEBAAN H. G. M. SCHRAUWEN. GOUDEN JUBILEUM. Twee vliegen in een klap HX: d. w,th« Bezwaren tegen loonsverlaging DE KATHOLIEKENDAG UIT DEN GEVANGENISWAGEN ONTSNAPT. VRIJHEID VAN KORTEN DUUR. •amI Aller oogen zijn gevestigd op Italië. Wat Mussolini altijd maar heel slecht heeft kunnen laten, wat niet een klein beetje in de richting van zijn heerschzuch- tigen aard scheen te liggen moest van daag of morgen wel eens losbreken. Wat hem vroeg of laat ook leelijk opbreken moet. Het concordaat, de overeenkomst, ges'oten meit de Katholieke Kerk, met den Paus, h.eft, wel de lijnen aangegeven, en de beperkingen en de rjfchting waarbinnen, waarin het fas cisme zich te bewegen en daarom zich te beperken had, doch daarmee is nog niet van zelf het zoogenaamde nationale gevoel, en 't machtsbesef, en de heerscherslnst uit de wereld en uit den menseh gebannen. Voor heit nakomen van zoo'n concordaat heeft men vooral noodig den oprechten Wil, de genegen heid om binnen de bepaalde grenzen te blijven. Niets is zoo gevaarlijk als het bewustzijn, een groote macht achter zich te hebben, een volk, dat leeft in een roes van nationale grootheid. In zoo'n stemming heerscht er bij de lei ders een angstige geprikkeldheid: nietig heden worden groot gezien en veel vergroot, feiten en voorvallen worden liefst in ver keerden zin uitgelegd. Wie zich verwondert over de niet erg-katho- lieke stemming van het fascisme, moet zich toch nooit rekenschap hebben gegeven van de bovenmenscheldjke taak, die Mussolini aanving, om alle Italianen te vormen naar één, naar zijn model. De Italianen vóór Mnssolind waren ook heusch geen vol-karaats Katholieken in hun openbaar optreden. Wat een menigte van die menschen spelen nu een rol in het nieuwe Italië, hebben geenzins hun ideeën verloren, maar meegebracht in de nieuwe, sterk- nationalistische richting en kunnen hun oude manier van doen niet verloochenen. Dat Italië zoo maar ineens tot volbloed katholicisme bekeerd zou zijn, bestaat niet. Al zouden de groote, leidende figuren het wil len dan nog hebben zij niet altijd en dadelijk de beschikking over hun onderdanen. De zaak, waarover het gaat, is een moei lijke. Zij raakt de opvoeding der jeugd, het recht van de Katholieke Kerk, in vrijheid baar eigen godsdienstig ideaal na te stre ven. Dat godsdienstig ideaal bestaat niet alleen in het versieren van een kerk, het min of meer bidden, het stilletjes in eigen binnenste aan God denken, doch dat komt noodzakelijk tot uiting in het openbare leven. De beginselen van het katholicisme hebben te maken met onderwijs en opvoeding, met studie en sociale opvattingen, met de hou ding ten opzichte van den Staat en van het gezag. Daar liggen, zooals het verleden genoeg aantoont, voetangels en klemmen genoeg voor hen, die driftig en bazig den heelen mensch willen inpalmen en vormen naar hun ideaal. Het gaat tenslotte om het recht van den me.nsrjh of zijn persoonlijke vrijheid en geen enkele macht ter wereld heeft recht om, in te grijpen in dat zuiverst-menschelijke, dan zij, die komt van God en in naam van God. Het communisme en het fascisme hebben in dat punt wol iets van elkaar weg. BESTRIJDING DER OPENBARE ZEDELOOSHEID. Maandag vergaderde in Pomona te Utrecht het comité tot bestrijding van de openbare zedeloosheid en hare gev olgen. Aanwezig waren, behalve de vertegenwoordigers van de vereeni- gingen op dit gebied werkzaam, verschillende politieautoriteiten uit de groote steden. De vergadering stond onder leiding van dr. J. Lammerts van Bueren. Het onderwerp van bespreking was: de wenschelijkheid van invoering van een verbod tot verkoop van voorbehoedmiddelen aan min derjarigen, ingeleid door dr. W. Huddleston Slater van Rotterdam. Spreker ging uit van het R. K. standpunt, dat alle gebruik van anti- conceptioneele middelen in alle omstandighe den ongeoorloofd is en betoogde op grond daar van, dat het eigenlijk de roeping van de over heid is, allen verkoop van zoodanige middelen te verbieden, niet alleen voor minderjarigen. Het denkbeeld, om alleen den yerkoop aan minderjarigen te verbieden, bevredigde den inleider dus niet. Op deze inleiding vofctfe een interessante discussie. Mevr. Heemskerk van Beest deelde mede, dat de Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn besloten had, aan de Regeering te verzoeken: verhooging van e leeftijdsgrens in art. 240 bis, W. v. S. >au op 21 jaar en dat dit verzoek ook instemming had gevonden in verschillende andere vrouwen organisaties. Aanwezige politieautoriteiten verwachtten op praktische gronden van een dergelijke uit breiding van het wetsartikel geen heil. Verder was de vrijspraak in hooger beroep van den uitgever van de „Zwarte Kat" een groote teleurstelling geweest voor de in het comité vertegenwoordigde vereenigingen. Het oorspronkelijk voornemen om naar aanleiding van deze vrijspraak den bij het comité aange sloten vereenigingen in overweging te geven een actie te voeren, bleek minder noodig na een voortreffelijk hoofdartikel van prof. M. P. Vrij in het Weekblad van het Recht, heitwelk het gevoelen van het comité volkomen weergaf. De moeilijkheid blijft, hoe te bereiken, dat er eenstemmigheid komt in het oordeel van de rechterlijke macht omtrent hetgeen al of niet aanstootelijk voor de eerbaarheid is te achten. TERUG UIT DE MISSIE Pater Nic. Walta, van de Congregatie van den H Geest, overste der missie Kilomeni in 't Vicariaat KiMmandjaro. (Oost Afrika), is na een verblijf van elf jaren in Afrika bij zijn familie in Amsterdam teruggekeerd, Den strijd niet schuwen! Men verzoekt ons plaatsing van den volgen den „oproep", die dezer dagen verspreid zal worden: De vele uitingen van anders willen, die in de laatste jaren luid opklinken tusschen al hetgeen de Katholieken als hun opvattingen naar voren brengen, getuigen van een nieuwen geest, waarvan jongeren de dragers zijn. Deze geest is nieuw, want volstrekt verschil lend van dengene, die niet daadwerkelijk pro test beeft aangeteekend tegen de heerschende ideeën en vormen, terwijl toch het meerendeel hiervan de samenleving tegenwoordig voor een waar en vurig Christen ondragelijk maakt. Het leven heeft zijn harmonie verloren, om dat hij den mensch het bewustzijn van zijn or dening verdwenen is. De „troonsbestijging van het' Ik" heeft de eenheid van godsdienst en leven verbroken, en hiermee is het ware be grip van eenheid en gemeenschap onder de menschen teloor gegaan. De persoon, niet langer binnen Christus' ge meenschap strevend naar zijn hoogste volwaar digheid, heeft zich als middelpunt geplaatst ten opzichte van God en ten opzichte van het leven, als middelpunt van godsdienst, weten schap en maatschappij, en heeft zichzelf geno men tot maatstaf. De waarde aan het natuur lijke toegekend is een mateloos teveel of een schromelijk tekort geworden. Dit alles heeft het geestesleven ontwricht en den mensch onderworpen aan de heerschap pij van de stof. Genade en waarheid zijn het deel der Chris tenen, maar zij zijn er tot heden niet in ge slaagd den val naar den chaos te keeren. Komt niet het gevaar dat de godsdienst wordit ver kleind tot een louter menschelijk en ethisch systeem van ons Katholieken zelf? Het geld regeert. Leven is streven naar winst. Arbeid is verworden tot koopwaar. Hoe mechanischer de mensch werkt, des te waardevoller is hij; hij is niet meer dan een rad van de productiemachine. De waarde van de menschelijke persoonlijk heid wordt niet meer geteld tenzij in geld. Ziehier de caricatuur van een samen-leving. De overheid is in zichzelf verdeeld, heet nog ge-zag, maar heeft weinig te zeggen. De staat is machteloos tegenover het geld-In-één-hand. Wat zijn machtige arm heet, is niet meer dan de zwaarte, waarmee het laatste greintje waar achtige vrijheid en ontplooiing .van eigen aard van persoon en volk verkneld wordt. Inderdaad, de nieuwe geest is ontsprongen aan het leven zelf, dat hiertegen In verzet moest komen. LATEN WIJ DEN STRIJD NIET SCHUWEN! Wie mee kan, ga mee! Gegrond op onzen godsdienst, onze levens-- bescbouwing kan ook voor dezen tijd de juiste vorm van samenleven worden gevonden. Daartoe dient allereerst en allermeest de geest hersteld, de geest hernieuwd, de geest opnieuw geboren uit een rijk Christelijk, dat is liturgisch leven. Oorzaak van de huidige wanorde ls de geesteshouding, die het ware Christendom verworpen heeft, verarmd en ver kleind. Wij verlangen herstel van de vrijheid door 'herstel van de juiste gebondenheid. Derhalve: het kapitalisme dient met wortel en tak uitge roeid. Het berust op een bandelooze vrijheid, die gemeenschapsleven en gemeenschapsorde ning uitsluit. Het berust op een teveel aan rechten en een teweinig aan plichten van den privaateigendom. Aan het kapitalisme ligt de individualis tische, materialistische levensbeschouwing ten grondslag, en het kan door een op gelijke be schouwing gebaseerd systeem niet worden overwonnen. IVij zullen de juiste vormen vin- den en helpen om de rest radicaal te vernieti gen. De geest, die het kapitalisme het aanschijn heeft gegeven, kent geen waande toe aan de al gemeene ontwikkeling van de menschelijke vermogens. De strijd tegen de waovormen van dezen individnalistischen, materialistischen geest, die de menschen meer en meer vervlak ken, is ten nauwste verbonden met het hand haven en opk weeken van het eigen der volks gemeenschap, met de bescherming van de gees telijke en stoffelijke belangen van het geheel® volk. Voor het herstellen en handhaven vara de maatschappelijke ordening ls een krachtig en bevoegd gezag onontbeerlijk. Slechte door be kwaamheid wordt de regeerder geteekend. Onaanvaardbaar ls een gelijke waardeering en gelding van alle ideeën. De „neutrale" staat is een onding evenals een staat, die slechts materieels belangen beschermt. De staat en zijn organen hebben hun doel niet in zichzelf; hun macht moet gericht zijn op het weizijn van het volk, en dit welzijn gezien in het licht van ons laatste doel. Met deze verklaring treedt het Verbond van Katholieke Jongeren in de openbaarheid. Het Verbond stelt zich ten doel de gedachten van aangesloten groepen en eenlingen te ver zamelen om -zo vervolgens over allen te ver spreiden. Bovendien om te juister tijd en plaats den stand va.n zaken op religieus, sociaal en politiek gebied te beïnvloeden door de meening der jongeren krachtig ter algemeene kennis te brengen. Deze oproep is gericht tot allen, in wie een zelfde verlangen leeft als boven ls aangeduid. Dat zij blijk geven van bun instemming en helpen over heel ons land kernen te vormen van studie en actie, losstaande van iedere po litieke partij, opdat we, samenwerkend, komen tot een ontplooiing van den nieuwen geest en tot een krachtige, snelle en radicale omvorming van de verhoudingen in het openbare leven. Drs. Wim Battels, Nijmegen, Bouwerijstraat 34 Breda; Prof- Dr- c- c- BeTf?' Leiden, Rijns- burgerweg 95 Leiden; Kris Engels, Leiden, Goudsche Singel 137a Rotterdam; Herman Noordman, Delft, Oranje Plantage 44 Delft; Mr Andre Peters, Schevemngen, Keizerstraat 59 SchevenlngenJacques Stolte Amsterdam, Rijnstraat 107 Amsterdam; Jc Viester, Rotter dam, Kruiskade 120c RotterdamToon Wa fels. Tilburg, Reitsche Hoevenstraat 32 Tilburg. BROEDER GERVASIUS t Gisternacht is in 't Redemptoristenklooster den Nebo te Nijmegen in hoogen ouderdom overleden de Eerw. Broeder Gervasius (C. Mutsaerts), die gedurende vele jaren onder- l wijzer is geweest in de Surinaamsche missie- op Bone pastor, panis vere, Jesu, nostri miserere tu nos pasce; nos tuere tu nos bona fac videre in terra viventium. Tu, qui cuncta seis et vales; qui nos pascis bic mortales tuos ibi commensales coheredes et sodales 1ac sanctorum civium. Amen. Alleluja. Goede HerderSpijs waarachtig, Jesus, wees geen schuld gedachtig; Voed ons, o versterk ons krachtig; Maak ons aan uw loon deelachtig In het land waar leven woont. Gij die ziet en kunt bevelen, Hier de tongen weet te streelen Laat als erfgenaam ons deelen, Van uw hemeldisch, en spelen, Met uiv Heilgen, daar gekroond, Amen. Alleluja. De Heilige Eucharistie is een goddelijke daad van liefde, ook omdat het meest ver hevene het meest eenvoudige bleef. Er is niets zoo geweldig als het denken aan den God, Die onder ons wonen bleef en nooit gescheiden wilde worden van Zijne kinde ren, Die gehoorzaamt aan gefluisterde woor den van een schepsel, en Die ingaat tot ons om te wonen in dit gebrekkige en mis maakte. Die de menschelijke natuur met al hare zwakheden, afzichtelijk in het oog van den Allerzuiversten Geest Gods, nochtans omhelst in die toppunten, die hooge accen ten van teederheid, die alleen kunnen ont staan in het Hart van God. En er is niets dan het eenvoudigste, om dit alles tot wer kelijkheid te maken voor onze ziel. De ge daante van een weinig brood, het simpelste van materie dat tevens het edelste is, nut tigen wij en God is in ons. Er ligt een diepe les in verscholen, dat de essentiëele dingen van het Katholieke Christendom ten slotte zoo eenvoudig zijn; al de dingen die wezenlijk noodig zijn voor het in steeds grooter volmaaktheid naderen tot. de zalig heid, zijn altoos beschikbaar en toegankelijk voor den eenvoudigsten mensch. De last van God is licht, en Zijn juk zoet. Wij misken nen daarmede niet die medebroeders, voor wie het leven in Christus is een zwaar en en onzeker bezit; wij blijven vol eerbied voor die naturen, die door God's aanbid delijke uitverkiezing altoos tormenten schij nen te moeten ondergaan; doch ook zij zul len willen erkennen, hoe 't altoos de een voudigste dingen waren, die hen hielpen in hun zwaar lot, en dat niets de duisterste problemen zóó licht maakte als de eenvou digste geloofspractijk: het naderen tot de Heilige Tafel, het bijwonen der Heilige Mis, het bidden van den Rozenkrans. In ons ge loofsleven moeten de Goede Herder en de Eucharistische Heiland dicht bijeen staan: wij worden door den Goeden Herder geweid en verzorgd en bijeengehouden, terwijl de Eucharistische Heiland ons drenkt en voedt met Zijn Vleesch en Bloed, zoodat de Goede Herder ons ziet opwassen en ons telkens voeren kan naar rijker en glanzender wei den. Het is goed om in een tijd, zoo gecompli ceerd, zoo verscheiden, zoo verbijsterend als op heden ons telkens weer te bezinnen op de eenvoudigste dingen van het Katholiek Christendom, op den eenvoud dier diepe bronnen, waaruit het water opwelt ten eeuwigen leven. Indien wij onzen invloed wil len doen gelden op den tijd. dan moeten wij rekenen met al dit gecompliceerde en ver blindende, doch het in de wereld, niet van de wereld moet hier zeker blijven gelden. In het diepste van ons hart moet, temidden van alle wereldsche wisselingen de stilte blijven heerschen, de eenvoud en de ootmoed en de argeloosheid, als van lammeren en van schapen, zich verdringend om den Goe den Herder. Er bestaat in onze dagen toch ook een reëel gevaar in de practijk van Katholiek-Christelijk leven. De actieve deug den kunnen ons leven zoo overwoekeren, dat de passieve deugden kwijnen zonder dat wij 't ontwaren; de strijd naar buiten kan, hoe zuiver ook bedoeld, den stillen groei van binnen belemmeren, zoodat ons Christen leven zijn evenwicht verliest. Er bestaat ook een gevaar, dat wij iets van het gecompli ceerde om ons heen langzamerhand over brengen in de practijk van ons godsdienstig leven, dat tenslotte verbrokkelt en dreigt te verloopen in even vurige, als kortston dige opwellingen. En dan moeten wij ons wsederom bezinnen op de allereenvoudigste en tevens allerhevenste kernen van het Christelijk geloofsleven, wij moeten zien naar den Goeden Herder, dat beeld waar onder de Christus 't meest voortleeft in de stille en diepe kolken van ons hart. Want de Goede Herder wil ons weiden en ons voor gaan, tot wij mede-deelgenooten zijn van Zijn Rijk. Tot Hij ons gevoerd heeft naar de eeuwige weiden Zijner Heerlijkheid. En de Goede Herder geeft waarlijk Zijn Leven voor Zijne schapen. Niet in dien zin, dat Hij opnieuw Zijn Leven aflegt voor ons de Christus eens gestorven zijnde sterft niet meer doch in dien zin, dat Hij ons Zijn Leven mededeelt, door ons als Eucharisti sche Heiland te voeden en te drenken, door ons zoo volkomen te doordringen van Hem- zelven, dat wij in alle eeuwigheid niet an ders kunnen zijn dan Zijne erfgenamen, Zijne vrienden, deelhebbers van Zijn Rijk: menschelijke woorden schieten tekort om deze allerinnigste vereeniging te kenschet sen. Wij kunnen slechts een „Amen" stame len en een „Alleluja" jubelen. Doctor Honoris causa in de Theologie en Philosophic. Uit Amsterdam bereikt ons het bericht, dat Pater J. van Heugten is benoemd tot eere doctor van de ,,Gregoriana" te Rome. Pater Dr. J. van Heugten S.J. Naar wij verder hebben kunnen vernemen, heeft deze benoeming reeds plaats gehad in de week na Paschen; op wensch van Pater van Heugten zelve heeft de studentenvereeniging „St. Thomas Aquinas", wier moderator hij is. aan de benoeming geen ruchtbaarheid gegeven, en is er geen feestvergadering belegd om haar feestelijk te herdenken. Nader wordt nog gemeld, dat Pater van Heugten niet naar Rome gaat om de bu a van zijn benoeming in ontvangst te nemen, maar deze reeds heeft ontvangen. Pater van Heugten heeft, gelijk bekend, reeds eenige jaren de leiding van Boeken schouw, als opvolger van Pater Gielen. Op de Faeroër-eilanden. Op verlangen van Zijne Hoogwaardige Emi nentie W. Kardinaal van Rossum is een Ka tholieke Missiestatie te Thorshavn op de Foe- röereiJanden geopend. De Faeröereilanden, gelegen in de Noordzee, behooren tot het Koninkrijk Denemarken, en bestaan uit een groep van 24 eilanden, waar van 18 bewoond, met een meerendeels arme bevolking van ongeveer 25000 zielen. Naar wij vernemen heeft de HoogEerw. heer H. G. M. Schrauwen, plebaan der kathedraal te Breda, het St. Ignatiusziekenhuis aldaar her steld verlaten. Einde Juli zal te Rijen het feit herdacht wor den, dat de Eerw. Zusters zich aldaar vóór 50 jaar vestigden. Uit de verschillende stands- organisaties heeft zich een comité gevormd, dat tot doel heeft de feestelijke herdenking van het heugelijk feit en het aanbieden van een huldeblijk. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Gemeentelijk subsidie niet gerechtvaardigd De gemeenteraad van Arnhem was bij de Kroon in beroep gekomen van de beslissing van Ged. Staten van Gelderland, waarbij goed keuring is onthouden aan zijn besluit tot wijzii- ging van de begrooting voor 1930 in dien zin, dat daarop werd getracht een post van f 500. als subsidie aan de afdeeling Arnhem, van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Ged. Staten hadden deze goedkeuring ont houden uit overweging, dat dit Instituut niet beoogt de algemeene volksontwikkeling, maar de principieele vorming van partijleden, zoodat het subsidieeren van een dergelijk instituut in wezen niets anders is dan het steunen van- een politieke partij, hetgeen niet kan worden toe gelaten. De Kroon heeft thans het beroep van den raad ongegrond verklaard, daarbij overwegen de dat het Instituut weliswaar blijkens zijn statuten de bevordering van de cultureele vor ming en de geestelijke ontwikkeling der arbei dersklasse beoogt doch dat op grond van de overgelegde stukken en het medegedeelde in de openbare vergadering van den Raad van State, waaTin over deze zaak verslag is uit gebracht. moet worden aangenomen, dat hij deze vorming en deze ontwikkeling het politie ke en economische inzicht van een bepaalde partij dermate op den voorgrond treedt en het propagandistische element daarin een zoodani ge rol speelt, dat het verleenen van steun aan deze instelling door het gemeentebestuur, aan wien het behartigen van algemeene gemeente belangen is opgedragen, niet gerechtvaardigd is te achten. Een gelijke beslissing werd genomen inzake het beroep van den raad der gemeente Nijme gen, die aan de afdeeling Nijmegen van het Instituut een subsidie van f 100 had toegekend. TEGERSEEER BAUERNTHEATER. Der letzte Kniff Dorfkomödie in drei akten von Hanz Reuz. Niet alleen de laatste kneep in dit stuk, maar ook een voorgaande zijn van dien aard, dat we het geen aanbeveling kunnen meegeven, het geen ons spijt voor het vaardige en onderhou dende spel van de executanten. „ST. WILLIBRORDUS." Hoogere winst. In de op 30 Mei J.l. gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Nederl. "Verzekering Mij. „St. Willibrordus" te Utrecht, werden de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het winstsaldo bedroeg 36.084 (v. j- 24.582). Het dividend werd bepaald op 8 pet. voor de preferente aandeelen, genummerd van 1 tot en met 750 en 6,8 pet. voor de gewone aan deelen, genummerd van 751 tot en met 1000. Het totaal verzekerd kapitaal aan het einde van het boekjaar bedroeg 16.159.847. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET PORTUGAL. De Minister van Buitenlandsche Zaken heef) aan de Tweede Kamer een brief gezonden, waarin hij meedeelt, dat met de Portugeesche Regeering is overeengekomen de voorloopige regeling der handelsbetrekkingen, zooals deze laatstelijk ls vastgelegd bij nota-wisseling van 5 Juni 1930, opnieuw te verlengen voor den tijd van 1 jaar, te rekenen van 1 September a.s. at TWEEDE KAMER De Tarwewet mislukt? De heer Floris Vos, die op 22 Mei 1.1. zijn wetsvoorstel omtooverde in een motie, waarbij aan de Regeering wordt verzocht om een maat regel tot vrijstelling van het registratierecht op akten, waarbij landelijke eigendommen aan pachters worden verkocht, heeft in zoover suc ces gehad, dat hij deze motie zag aangenomen met 48 tegen 45 stemmen. Is de zoo fel om vochten tarwewet mislukt.' Het fabeltje wordt verspreid door tegenstan ders die deze mislukking behoeven om hun hardnekkige oppositie tegen deze wet te recht vaardigen." Maar „waarheid is, dat van misluk king schijn noch schaduw aanwezig is ver klaarde dezer dagen de hoofdredacteur van ,,De standaard" die in andere qualiteit, zij het dan brengen. Desalniettemin wenscht mr. Oud de Re-eering over de uitvoering der wet te inter pelleer en. Fiat, al dient bedacht, dat mr. Oud lot de hartstochtelijke bestrijders van det wet- Ruys behoorde en tot het bittere einde tegen- St^ndien wij zeggen, dat mr v. d. Bergh zijn wetsontwerp knap heeft verdedigd, dan over drijven wij niet. Het wetsvoorstel van den m de woeker-materie zeer deskundigen afgevaardig de was formeel af. Ditzelfde kan worden ge tuigd over de wijze waarop het imatief werd aanbevolen aan Je Kamer. Het was mkelük en helder reëel en overtuigend. Ook een bij uit- steï^hander lid als mr. de Wilde, was con tent Alleen de heer Snoeck Henkemans Week niet' te overtuigen. Voor den heer Snoeck Hen kemans is alle leenen voor particuiieie doel- Airndön uit den booze. lïaTr er bestaat een toelaatbare leemngsbe- h oef te en instituten, welke trachten op behoor lijke wijze aan deze behoefte te voldoen, zouden w| ntot onoirbaar durven noemen. Beweren dat men de menschen feitelijk aanspoort tot leenen omdat de Overheid officieele vergunning St tot het openen van crediet-ge egenheden ofdeze zelf schept, zou hetzelfde zqn ate zeg gen dat zij met haar bepalingen op den drank verkoop feitelijk de drinkgewoonten bevordert. De mogelijkheid van gemeentelijke voorschot banken Wijft naast pattkftiliere instellingen SSÏÏL ondanks het verzet van den heer Snoeck Henkemans, die zeker een sociaal voe lend man is, maar op dit punt aan zijn princi- nieele bezwaren vasthoudt. Merkwaardig was echter de opinie van den socialistischen wetsvoorstelier over gemeente lijke geldschietbanken. Terwijl mr. v. d. Bergh het bestaan dezer instituten mogelijk wil maken, wensohte de heer Max van Poll veel verder te gaan en had hij op art. 3 een amen dement ingediend, om eenerzijds gemeenten, die nog ge-en particuliere geldschietbanken be zitten, de macht te geven deze te weren en anderzijds zelfs mogelijk te maken, dat het geldschieterswezen uitsluitend in handen zou komen van gemeenschapsorganen of van nota rissen en van de in art. 2 bepaalde personen (notarissen, coöperatieven, levensverzekerin- CTGIl) Mr. v. d. BeTgh hield den beer van Poll lachend een uitspraak van ons blad voor, dat den wetsvoorstel Ier juist geprezen had „zoo verstandig geweest (te zijn) niet het geheele particuliere credietwezen onmogelijk te ma ken". Op gevaar af hem ij-del te maken, moeten wij getuigen, dat de heer v. d. Bergh nog ver standiger is dan wij durfden denken. Niet al leen toch is hij tegen ongebreidelde gemeente lijke vrijheid op dit gebied en voor samenwer king tusschen gemeente en particulieren, maar het was een nieuw geluid dezen socialistischen afgevaardigde te hooren verklaren „geen groot vriend te zijn van gemeentelijke instellingen, speciaal op dit gebied, omdat vele menschen tegenover de gemeente een ruim geweten heb ben". Dit is waarlijk een van die gouden spreuken, welke met twaalf puntsletters als motto in elk exemplaar van het socialisatie- rapport moesten staan. Mr. v. d. Bergh rede neerde zoo gezond-burgerlijk, zullen wij maar zeggen, dat de heer van Poll zijn amendement introk. De voorsteller wil geen leemingzieken helpen doch alleen menschen, die werkelijk eenig geld noodig hebben en die dus zullen moeten ver- teilen wat zij willen doen met het geld, dat zij te leen vragen eiP«fcoe zij het denken terug te betalen. Daarmee slaat de voorsteller twee vliegen in één klap: de leen-maar-raak-lieden worden geécarteerd en daarmee vervallen voor de banken de kwade posten met hooge risico's, waar ook hooge rente voor zou moeten worden geheven. Bij fatsoenlijke instellingen, welke zoo leenen, schijnen de kwade posten trouwens nog geen procent te bereiken. De rente-maxima, Bet groote materieele stuk van de regeling, welke mr, v. d. Bergh wenscht, zullen in den algemeenen maatregel van be stuur moeten worden uitgewerkt. Oorspronkelijk had de wetsvoorsteller den Minister van Binnenlandsche Zaken als uit voerder van zijn ontwerp gedacht, maar mr. Heemskerk had hem geadviseerd daarover niets te bepalen. "Wij kregen den indruk, dat Minister Ruys, die voortdurend aanteekenin- gen zat te maken, de zorg wel op zich zal ne men, al volgde ook Minister Donner met be langstelling de gedachten wisseling. Van de behandeling der artikelen valt wei nig op te merken. UIT DE BEETWORTELSUIKER INDUSTRIE Men meldt ons uit Groningen: De fabrieksarbeidersbonden hebben een schrijven gericht aan het bestuur der Friesch- Groningsche BeetwortelsuikeTfabriek, waarin zij hun bezwaren handhaven tegen de reeds in gevoerde loonsverlaging. Zij hebben zich echter bereid verklaard, medewerking te verleenen aan de afsluiting eener nieuwe overeenkomst op grondslag eener verlaging van 4 pet. van de zomerloonen 8 pet. van de campagneloonen en 25 pet. van de campagnepremies. UITBREIDINGSPLAN VAN BARENDRECHT Beslissende op het beroep van de N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroerend Goed „Mathe- nesserplein III" te Delft tegen het uitbreidings plan van Barendrecht voor een gedeelte van den polder Binnenland, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland bedoeld uitbreidingsplan goedge keurd. Gelukkig, dat van allerhoogste zijde in Nederland gewezen is op een tekort in ver band met onze Katholiekendagen. Iedereen weet nog wel iets van hetgeen in Maastricht voorviel. Daar scheen de organi satie nu niet zoo precies aller voldoening weg te dragen, om het maar eens zacht te zeggen. Toen kwamen er heeren voor het front, als leiders van zoo'n openbare katholieken beweging, die nog nooit heel veel genoemd waren geweest in verband met openbare katholieke gebeurtenissen. Ook toen werd er niet geroepen over het succes der vergade ringen en werd de kleur er aan gebracht door een soort van tegelijk plaatshebbende bijeen komsten. Maastricht heeft echter nog niet geleerd. Totdat Amsterdam de maat kwam vol maken en het door alle bladen werd en wordt geconstateerd en we kennen geen enkele uitzonderingzoo kan het fiiet langer. Is nu eigenlijk de toestand zóó te verwonderen. Ons is de laatste veertig jaren zóó inge- hamerd het sociale karakter van de maat schappij, van den godsdienst. We hebben ket toch zoo dikwijls moeten hooren van be voegde en verantwoordelijke zijde: de orga nisaties hebben niet slechts economische be- teekenis, veel meer en eerst en vooral - een sociale. Dat zijn de organen van de maatschappij. Wat ligt dan meer voor de hand dan dat juist die organisaties samen eens een Katho liekendag houden,'een dag van feest, van kleur, van belijden, van bezieling? We hebben onderhand toch wel het besef, dat wij den stand van ons katholiek leven voor een zeer groot deel danken aan de katholieke organisaties. Laten we toch de teekenen der tijden verstaan en breken met opvattingen, die niet op feiten steunen. GROENTENYERVOER PER SPOOR De-gegeven reductie beëindigt den strijd niet SPOORWEGEN TEGEN VRACHTAUTO Nieuwe onderhandelingen tusschen de spoor wegen en de exporteurs van groenten en fruit over de vrachttarieven hebben tot resultaat gehad dat met de spoorwegen een overeen komst is gesloten, volgens welke onder be paalde voorwaarden de exporteurs 15 pst. reductie op de bestaande tarieven krijgen voor het vervoer van groenten en fruit. In aansluiting hierop, schrijft men ons nader, dat deze reductie wordt toegestaan, als de exporteurs samen een contract sluiten voor een bepaald aantal wagons, dit jaar uit het Westland te vereenden. Ete Teductie za oo worden uitbetaald van de sedert 1 IV ei ver zonden wagons, zoodat die ook onder een even tueel contract vallen. Dit is een rechtstreeksch verweer tegen steeds toenemend vervoeT van groenten en fruit per vrachtauto. Het is echter geen verlaging van het alge meen vrachttarief en als zoodanig voor geen beteekenis voor land- en tuinbouw, wan re uc tie heeft geen Invloed op den te besteden prijs, wel een verlaging, die direct bij de verzen ing van iederen wagon gevoeld wordt. De commis sie de Vries heeft reductie als zijnde van geen belang voor land. en tuinbouw dan ook uitge schakeld en onderzoekt alleen de mogelijkheid van verlaging. Dat de spoorwegen nu toch een reductie voor gesteld hebben voot een bepaalde streek, waar de concurrentie zeer groot is, levert geen be wijs van een sterke positie en zal niet nalaten het verzet tegen bet spoorwegbeleid aan te moedigen. Mogelijk dat een groot aantal exporteurs het voorstel zal aanvaarden, maar er zijn er ook, die van de voordeelen van het autovervoer geen afstand willen doen en dit door zullen zetten. De strijd wordt met dit voorstel niet beëindigd, maar eerder verscherpt. Gisterochtend zou een gedetineerde uit het (Huis v. Bewaring te 's-Hage worden overge bracht naar één der gevangenissen aan den Pompstations weg. De gevangeniswagen kwam Inderdaad aan de gevangenis aan, maar men kan zich den schrik van den chauffeur voor stellen, toen hij de deur van de cel in den auto opende en moest constateeren datde vogel gevlogen was. De chauffeur wist zeker den man erin gestopt te hebben. Men wist zoo gauw niet vat te beginnen maar gelukkig zag men daar een agent van politie aankomen, die den verlorene geboeid bij zich had. Wat was het geval geweest? De man dn de cel was er ter hoogte van de Wittebrug in geslaagd een luikje te openen, dat zich in het dak van den auto bevindt en dat een nooduitgang beteekent voor het geval zulk een auto in het water mocht rijden. Wan neer men dit luikje echter tracht te openen, treedt een alarmsysteem in werking en wordt de chauffeur onmiddellijk gewaarschuwd. De uitbreker had daar echter rekening mee ge houden en as er tevens in geslaagd het alarm- apparrat onklaar te maken. De man is op het dak van den auto geklommen en heeft zich er toen laten afglijden. Op zijn terugtocht te voet langs de Koninginnegracht trok hij door 'zijn vreemde manier van doen de aandacht van een daar toevallig surveilleerenden politie agent, die hem aanhield. Aanvankelijk hield de agent hem voor iemand die niet goed wijs is, doch een motorrijder, die daar passeerde, had de heele vertooning gezien en kon den agent mededeelen dat men hier met een ontsnapten gedetineerde te doen had. De chauffeur had van het heele geval niets bemerkt en was verheugd den verlorene weer ia ontvangst te kjsnaen nemen. dl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5