- ^-igsrsrrjsss sri--» «r.» rs feuilleton PER VLIEGTUIG NAAR DEN HARZ. SPORT EN SPEL ..T«v«tot "t Dr- Waarom zij zoo drongen HET INSIGNE. DONDERDAG 4 JUNI 1931 RADIO-PROGRAMMA IN VIER UUR VAN AMSTERDAM NAAR DEN BROCKEN. EEN IDYLLISCH WEEK-END. BEELDTELEGRAFIE TUSSCHEN NEDERLAND EN NED. INDIë. J taking die niet door ging AUTO TE WATER. de SCHRIK VAN ZEIST. Een gemaskerde roover in actie. HIJ SCHOOT DOOR EEN deurraampje. hagelschade. manoeuvres met militaire vliegtuigen. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN examens krankzinnigenverpleging WERELDRECORD. PUBLIEKE VERKOQPINGEN. iröfti VRIJDAG 5 Juni. Huizen (1875 M., 160 K.H.) Algemeen pro gramma verzorgd door den K.R.O.8.009.15 en 10.0011.30 gramofoonplaten; 11.3012.00 half uurtje voor zieken en ouden van dagen; 12.00 po litieberichten; 12.151.45 KRO.-kwintet; 1.452.00 gramofoonplaten; 2.005.00 A. Krelage (piano), B. Bleekroode (viool), J. Vogtschmidt (cello), J. Ardesch v. Hamel (zang), D. v. Leuven (piano) 5.00 gramofoonplaten; 5.30 7.00 KRO.-kunst ensemble; 5.45—6.00 M. K. Gerisch: ,,De Rijn"; 7.00 Leo Speet; „Geboorte en jeugd by de oude Grieken en Romeinen"; 7.30 politieberichten; 7.45 gramofoonplaten; 8.0011.00 KRO.-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. Declamatie: A. Laudy; 9.00 Vaz Dias en R. J. Zorge de Raumonde: „De lange jacht". Verder causerie door L. v. d. Broeke; 11.00—12.00 gramofoonplaten. Hilversum (298 M„ 1004 K.H.) 8.00—12.00 VARA; 12.00—4.00 AVRO.; 4.00—8.00 VARA; 8.00 —11.00 VPRO.; 11.00—12.00 VARA: 8.00 gramo foonplaten; 10.30 voor de zieken; 11.3012.0 gra mofoonplaten; 12.002.00 AVRO.-Omroeporkest; 2.002.30 voor scholen. Dr. P. Klinkenberg: „Li vingstone"; 2.304.00 AVRO.-kwartet; 4.00 or gelspel Joh. Jong; 4.30 knutselwerkjes voor de kinderen; 5.15 VARA-orkest, Becca van Kreveld (zang), Sam Metz (piano); 6.00 vervolg concert; 6.45 berichten N.V.V.7.00 J. Kuipers: De ont dekking van Amerika"; 7.20 slot concert; 7.45 8.00 C. J. van Wijngaarden„De Verkeersdag van 6 Juni"; 8.00 VPRO.; 11.0012.00 gramofoon platen van de VARA. Daventry (1554 M„ 193 K.H.) 12.20 V. Lee (sopraan), R. Rutherford (bariton); 12.50 orgel bespeling; 1.50 gramofoonplaten; 2.50 schooluit- zending; 4.20 gramofoonplaten voor scholen; 4.35 licht orkestconcert; 5.35 kinderuurtje; 7.05 Bach- orgelconcert door J. Ching; 8.05 liederen; 8.20 hoorspel „Fame" van G. Clark en „Robinson" van E. Bunnett; 9.55 symphonie-orkest met medew. v. Hughes Macklin (tenor)11.2012.20 dansmuziek. P a r y s („Radio-Paris" 1725 M., 174 K.H.) 8.05, 12.50 en 6.20 gramofoonplaten; 8.20 orkest. Langenberg (473 M., 634 K.H.) 7.258.20, 11.0011.35 en 12.30 gramofoonplaten; 1.25—2.50 en 5.206.20 orkest; 8.20 Operette-gramofoonpla- ten; 8.55—10.05 concert uit Londen. Orkest en D. Hogben (piano); 10.5011.35 concert; 11.35 12.20 dansmuziek. Kalundborg (1153 M„ 174 K.H.) 12.20—2.20 orkest; 3.20—5.20 orkest met medew. v. solist; 8.209.20 orkest en solisten9.20220 ('s nachts) dansmuziek. Brussel (508 M., 590 K.H.) 5.20 orkest; 6.50 gramofoonplaten; 8.20 orgelconcert; 9.05 orkest. Leuven (338,2 M., 887 K.H.) 5.20 orkest; 5.50 gramofoonplaten; 6.05 orkest; 6.50 gramo foonplaten; 8.20 orkest. Zeesen (1635 M., 183,5 KH.) ca. 7.00—7.50 gramofoonplaten; 9.20—12.20 lezingen; 12.20— 1.15 gramofoonplaten; 1.15 berichten; 2.20—3.20 gramofoonplaten; 3.204.50 lezingen; 4.505.50 concert; 5.508.50 berichten; 8.50 orkest; 9.30 herdenking van Hölderlin door dr. W. Koch; 10.35 solisten. Daarna tot 12.50 dansmuziek. OP HET TRAMBALCON Zakkenrollers rooven 975 gulden. De heer W. de V. B., wonende aan de Ohrecht- Straat te 'S Hage, Is Dinsdagochtend de dupe ge worden van een paar zakkenrollers. Hij had aan het hoofdpostkantoor een bedrag van 975 aan bankpapier ontvangen en dit in zijn portefeuille geborgen, welke hij daarop in zijn binnenzak deed. Vervolgens stapte hy op het voorbalcon van lijn 20, die op het punt stond te vertrekken. Even na liem kwamen nog di ie personen aanloopen, die met dezelfde tram, eveneens op het voorbalcon mee wenschten te gaan. De bestuurder opende voor hen nog even de reeds gesloten balcondeur aan den kant van den vluchtheuvel der tramlijn, die hier haar beginpunt heeft, en de binnentredende perso nen maakte daarby eenige bewegingen, die den indruk moesten wekken, dat er eenig gedrang noodig was om n plaatsje op het balcon te verkrijgen, 'n Bepaald gunstigen indruk maak- ten zij niet, doch er werd verder geen aandacht aan hen geschonken. Al spoedig echter verlie- ten zij, bij een der volgende haltes de tram weer. Bij zijn thuiskomst miste de heer de V. B. zijn portefeuille met inhoud, waarvan aangifte bij de politie is gedaan, die inmiddels een ern- Btig onderzoek heeft ingesteld. Op 1 Mei j.l. is het net van luchtverbindin- gen, dat over Europa is gespannen, met een lijntje uitgebreid, een lijntje zoo klein, dat het- de aandacht van bet groote publiek nauwelijks getrokken heeft. Toch verdient het lijntje de belangstelling, vooral van bet Nederlandsche publiek, dat in de zomervacantie in drommen naar den Harz pleegt te trekken. En deze nieuwe luchtlijn verbindt juist Hannover met de bekende Harz-stadjes Hildesheim, Goslar, Weringerode en Quedlinburg. Bij gecombineerd gebruik van de lijn Am sterdamBerlijn en dit lijntje ligt nu de Harz niet verder meer, dan een uur of drie van Amsterdam en Rotterdam en kan men er bijgevolg zonder bezwaar een zomersch week end doorbrengen. Om te bewijzen, boe dichtbij de Harz wel is hebben de K. L. M. en de Deutsche Luft Han- sa, welke laatste in nauwe samenwerking met de Luftverkehrs A.G. Niedersachsen de ver binding van Hannover met den Harz exploi teert, Zaterdag j.l. de vertegenwoordigers van de grootste persorganen in ons land, geïnvi teerd op een weekend-reisje. De persmenschen moesten natuurlijk een krachttoer maken en niet slechts hun Zondag in den Harz door brengen, maar bovendien in dit korte tijds bestek Hannover „doen" en den Harz van Noord naar Zuid Oost en West doorkruisen. Dit beteekende dus een tocht van het eene vliegtuig in het andere, van een open auto in een dichten auto en van een dichten auto weer in een slght-seeing-car, die reeds met aangeslagen motor staat te wachten. Dan een bliksemtocht -boven, dan weer een duizelingwekkende ren over de aarde en dit alles afgewisseld met diners, lunches, Kaffees, Frühschoppen, Satteltrunke en nog wel een tiental oogenblikken, waarbij onze Duitsche gastheeren -de gelegenheid waarnamen om te eten en te drinken. Aangezien dit niet de eerste krachttoer was, waaraan we in ons leven onderworpen werden, kwamen we zeer welgemoed Zaterdagmiddag stipt op tijd met het gewone K. L. M.-vliegtuig naar Berlijn op het vliegveld te Hannover aan in gezelschap van den heer A. van der Paauw, chef van de afdeeling handel en vervoer der K. L. M. Onmiddellijk na de begroeting met onze gast heeren, de heeren Homburg, direcieur van de Luftverkehrs A.G. Niedersachsen Theodor Arends, direktor des stddtischen Presseamts en dr. Langemann, directeur van het Bureau voor Vreemdelingenverkeer der stad Hannover, stoven we in auto's de stad in om nog voor het diner een indruk te krijgen van Hannover. Zondagmorgen begon de jacht naar beziens waardigheden alweer om tien uur. Met twee kleine Junkersvliegtuigen begon de tocht naar Hildersheim, waar de piloot ons na een kwar tiertje vliegen en een landing, die een bravotir- stukje was, op het mooie vliegveldje neerzette. De begroeting met Oberbaurat Kohier, die ons zou gidsen, nam niet veel tijd in beslag. Na een minuut reden we ln auto's op Hildesheim af, waar de bevolking zich juist k'laar maakte om een goed Dultsch Sckiitzenfest te viere®. Nu, tijd om mee te doen was er niet, want er was ons voor Hildesheim slechts anderhalf uur toegestaan. Dit is zelfs voor de snelst- weTkende oogen en hersenen een zeer krap toegemeten tijd, zoodat we ook hier niet meer dian eenige vüuaktige Indrukken konden krij gen. Doch deze behooren tot de schoonste van deze reis. Leek deze haastige tocht niet veel eer een droom, dan op een reis van gehaaste journalisten wier tijd bij minuten is uitgere kend? Haast in Hildesheim, het is een contra dictio in termini-s. Kende een middeleeuwer het begTip haast en is het oude Hildesheim, ondanks zijn luchthaven en moderne indusl trieën. welke het ver van zijn centrum heeft gehouden, iets anders dan een middeieeuwsohe stad die'de voortrazende tijd heeft overgesia- f?6H? De oude stad is volkomen gaaf bewaard. Geen eigentijdsch begrip heeft er vorm kunnen vinden Onwetend van alles, wait daarbuiten geschied is, liggen de straten er nog, als onver- broken gordels om heit hart: de oude Dom- stadt met de woningen van den bisschop, den opvolger van den grooten Bernward w ens geest na eeuwen nog de stad vervult, en de 24 kanun niken. Onberoerd liggen daar nog de binnen- hoven van hun woningen, alsof nog slechts lm einde der wereld ze uit hun bezonken rust kan wekken Inderdaad, Hildesheim lijkt een plaats, waar de afstand naar den hemel met meer heel groot Is. Ondanks prachtige huizen, heit raadhuis met een juweel van een ontvangstzaal, zijn het de kerken, die de stad op een hooger plan schijnen te verheffen. Want zij lijkt ge heel gebouwd te zijn om uitzicht op de kerken te geven. Telkens weer ziet men een perspec tief opengaan, waarin een kerktoren of een kooromgang opdoemt. Dat de Hildesheimers gelukkig nog men schen zijn met zeer gezonde menschelijke eigen schappen, dat bewees een fiksche Früschoppen in den Ratskeller, waar een gelid van oks hoofden en de spreuk: Ein guter Trunk is des Ratsherrn ernster Pflicht, Eine trock ne Lampe leuchtet nicht, eraan herinnerde dat we nog stevig aan de aarde vastzaten. Van Hildesheim naar Goslar is per vlieg machine 20 minuten, waarbij men een prach tig uitzicht over den Harz heeft. In Goslar was bet Oberbürgernieister Klinge persoonlijk, die ons vol trots zijn duizendjarige keizerstad toonde. Het waren intusschen slechts eenige kleinoodiën, waartoe hij zich tot zijn spijt moest beperken. De tijd werd steeds krapper. Aan Goslar is eens, toen de Duitsche kei zers nog geen vaste residentie hadden, de eer te beurt gevallen, dezen hoogen heeren tot woonplaats te mogen dienen. Vandaar mis schien, dat Goslar, als we uit onze vluchtige indrukken een conclusie mogen trekken, in menig opzicht een tegenstelling van Hildes heim is. Beide stadjes zijn even goed geconser veerd, in beide treft men dezelfde bouwstijlen aan, door even schoone voorbeelden vertegen woordigd. Doch de geest verschilt In Goslar woonden keizers, in Hildesheim een bisschop En hoewel ook de Hildesheimers het vuist- en zwaardrecht verstonden, werd Hildesheim toch een centrum van geestelijke cultuur. Bisschop Bernward was er zelf de meester in een school van edelsmeden. Goslar daarentegen maakt een in hooge mate krijgshaftigen indruk. Nog zijn er massieve vestingwallen en imposante stadspoorten te zien. En eigenlijk zijn alle openbare gebouwen met hun zwaarwichtigheid en dreigend opste kende torenspitsen een soort van fortificaties, welke alle weer gedomineerd w-orden door de hooge Kaiserpfalz. Na een lunch, waarbij we verrast werden met vaderlandsehe liederen, gespeeld op bet carillon, begon het laatste voorname programmapunt een autotocht door den Harz. Over dezen ge- denEwaardigen tocht zou een apart artikel te schrijven zijn, als de plaatsruimte het ons niet belette. We moeten ook hier volstaan met enkele aanteekeningen. Het was regenachtig weer, zware, grauwe wolken trokken dichte nevels tusseben de berg toppen door. Uren reden we door dichte dennen wouden, berg-op berg-af. Het overweldigende van het hooggebergte bezit de Harz natuurlijk r.iet maar een idyllische romantiek bezit hij in hooge mate. Vooral op dezen somberen achter middag maakte hij indruk en toen de auto ein delijk in Bad Harzburg stopte, ondervond ieder een dit ais een kleine verlichting, hoewel men wist, dat het met den ernst van den Harz niet zoo heel ernstig gesteld was. Bad Harzburg was het einde van den tocht. Onze rust kregen we echter niet, dan nadat de kur-directie ons nog eens in een zweefbaan tegen een berg had opgeheschen en met Duit sche Grtindliohkeit had aangetoond, hoe solide de machinerie van dit hijsohwerktuig wel in elkaar zat. Na een maaltijd in het Kurhau-s, opgeluisterd met de muziek van een voortreffelijke kapel, begon de terugreis naar hotel Ernst Augustin Hanmo-veir. Maandagmorgen om elf uur startten we met een drie-motorige Rohrbach van de Deutsche Luft Hansa naar Amsterdam. We namen met leedwezen afscheid van onze charmante gast heeren, want veel hadden we gezien en zonder de waarheid ook maar in het minst geweld san te doen, moesten we verklaren het is de moeite wa,ard. Ten volle. Het antwoord van den Indischen dienst. In antwoord op het telegram, d'at de direc teur-generaal der P., T. en T. tot het hoofd van den Indischen dienst richtte ter gelegen heid van de opening op 1 Juni van het beeld- telegraafverkeer met Ned. Indië, werd van den Indischen dienst langs denzelfden weg even eens een geschreven bericht ontvangen, in het welk deze dienst zijn hartelijken dank betuigt en den wensch van den heer Damme onder schrijft dat het nieuwe verkeersmiddel zal bij dragen tot steeds inniger contact tusseben het Moederland en de Indische Gewesten. DE UITVOERING DER TARWEWET. Ontslag van personeel? Door den heer van der Sluis is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw o.a. gevraagd, of het waar is, dat, in verband met de uitvoering van de Tarwewet, aan personeel, in dienst hij importeurs van en groothandelaren in Amerikaanseh meel, ont slag is gegeven en is aangezegd en wat de Minister denkt te doen om deze gevolgen van de Tarwewet zooveel mogelijk te herstellen. Naar wij vernemen zal de Commissie van Advies voor de uitvoering van de Tarwewet 1931 een voltallige vergadering houden op Vrijdag 12 Juni a.s., des voormiddags halt twaalf, in het gebouw van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. op de weverij der N.V. de Wit's Deken- industrie te Geldrop was van arbeiderszyde bet plan te kennen gegeven in staking te 'gaan in verband met door de directie in te voeren bezuinigingen. Indien de staking was uitge broken, zou, volgens mededeeling der directie yer NV dit mede de sluiting van de hoofd fabriek te Helmond en van de fabriek te Deurne ten gevolge hebben gehad. Naar wij vernemen, is de voorgenomen staking niet doorgegaan en daardoor de werkgelegenheid voor een arbeiders behouden. Inzittende van wissen dood gered. De heer K. uit Heerenveen is Dinsdag tus- schen Bedum en Middelstum met een twee persoonsauto in een diepe tocht gereden. De auto kwam ondersteboven in het water te lig gen. De heer K., die vergeefs trachtte er uit te komen, en daarbij tusseben de deur bekneld raakte, werd na veel moeite door twee jonge lui, die zich onmiddellijk te water begaven, van een wissen dood gered. FRAUDULEUS BANKROET? Door de politie te Tilburg is aangehouden A. P. als verdacht van bedrieglijke bankbreuk De aangehoudene was gefailleerd en had den laaitsten tijd groote inkoopen gedaan. Morgen wordt hij ter beschikking van den officier van justitie te Breda gesteld. Werden de bewoners van tal van landhuizen te Bosch en Duin en op andere plaatsen in Zeis^eenlge maanden geleden opgeschrikt door het brutaal optreden van een gemaskeid schiinbaar gewapend individu, thans heeft zich Sirnon tijd rust, mogelijk als gevolg van scherpe controle door de politie, wederom een overeenkomstig geval der bewoners van ai0erea^u V Maandagavond drong een gemaskerd man 's avonds door een Kelderraam van een vUlaJe Bosch ^if heeft toen brutaal- derdeur ges voorgegeven van de politie waarop de man gevonden ZmZt wapen wel alleen zal zijn gebruikt om schrik aan te jagen. BRANDSTICHTING TE BLEISWIJK. Het Haagsche gerechtshof hoeft gisteren morgen bevestigd het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij de vrachtrijder J. J. H. uit Bleiswijk is vrygesproken van hem te laste gelegde brandstichting en waarbij de los- werkman P. G. van O. aldaar wegens opzette lijke brandstichting in een hooiberg op het erf van Chr. van Ede Peteraman te Bleiswijk is veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. BLOEDVERGIFTIGING. Het 8-jarig zoontje van A. E., te Rijslbergen hij Breda kreeg een stuk hout tegen het voor hoofd, waardoor een wonde ontstond, waarin zich bloedvergiftiging openbaarde. Het ventje is thans aan de gevolgen overleden. INBRAKEN. Te Voorthulzen ls gisternacht op drie plaat sen Ingebroken. Bij ds. Mulder predikant bij de Ned. Herv. Gemeente aldaar en by den heer de Bruin is ongeveer 180 gestolen, doch bij een derde waar men eveneens is binnen ge weest, wordt niets vermist. Naar wij vernemen SS. Shade aangericht aan de vroege fruit- gewassen, voornamelijk aardbeien en bessen. De manoeuvres met de militaire vliegtuigen uit bet vliegkamp Soesterberg zullen dit jaar, te beginnen met 22 Juni, gedurende 4 weken plaats hebben van af het vliegveld by Vlissin- ^el wordt genomen door 12 vliegtuigen met' 2 chefs, 12 officieren en 25 onderofficieren Ieder der deelnemers zal een week te Viissin gen vertoeven. Vroeger werden deze oefeningen op het vliegveld de Mok en bij Harskamp ge houden. Het geldt dit jaar een proef of zij ook van uit Vlissingen goed kunnen plaats hebben. VERDRONKEN. De 64-jarige arbeider J. Schaap, uit Wou- drichem, is in de Maas verdronken. OVERREDEN Te O. Niedorp is het 4-jarige dochtertje van de familie V. onder een vrachtauto geraakt, waardoor onmiddellijk de dood intrad. Het 17e retourvliegtuig vertrok gisteren 3.55 uit Bushire, kwam 8.35 te Bagdad aan, vertrok 9.54 van daar, kwam 14.58 te Gasa, vertrok 16 uur daar vandaan en arriveerde 18 uur te Cairo. Alles wel, heden verder. BOERDERIJ AFGEBRAND Te Breezand is de boerderij Israel door on bekende oorzaak tot den grond afgebrand. Zoo goed als niets van den inhoud aan materieel, werktuigen enz. kon worden gered. Verzekering dekt de schade. MRS- JUSTINE WARP- Naar het „St. Gregorius blad" meldt heeft Mrs. Justine Ward, de bekende ijveraarster voor den liturgischen volkszang bij de jeugd, 't voor nemen, de Gregoriusdagen te 's Gravenhage op 8, 9 en 10 Juni hij te wonen. De examens zyn voortgezet met de candidate» uit Groot-Graffel te Warnsveld. De uitslag is als volgt: Eerste overgangs examen 16 candidaten, afgewezen 6, geslaagd: H Bartelds, G. W. Both, J. A. Cornelisse, H. DHkstra, 9. Hartgers, H H. Heesterman, J. J. Kemperman, C. Lourens, G. de Vries en R. P. Westerholt. Tweede overgangsexamen 11 candidaten, afge wezen 4, geslaagdM. Berkhof, A. W. W. Bril, T. Greneveld, T. M. Lubbers, J. H. Smit, C. Swint, A. C. Westerholt. De examens zyn verder voortgezet met de candidaten uit het St. Joris Gasthuis te Delft. De uitslag is als volgt: Eerste overgangs examen 37 candidaten, afgewezen 7, geslaagd P. van den Berg, A. Bubberman, C. van Dienen, M. A. van Dieyen, H. C. A. van der Ende, m. F. Evers, W. Gros, C. H. de Jong, 'G. M. de Jong, H. J. Kon, S. Krul, G. C. van der Laan, N. A. van der Lely, W. de Leeuw, C. Manner, V. Mulder, P. Nieuwburg, W. C. Nitschelm, A. Noordam, N. den Ouer, T. Planting, A. PI. Pols, M. M. Poot, J. Plonk, A. J. G. Sewing, A. J. van Tricht, A. Trouwborst, P. H. Vroomman, G. Zuidgeest en R. Grit. Tweede overgangsexamen 41 candidaten, afge wezen 9, geslaagd: K. Admiraal, M. J. Bal, H. van der Beek, M. J. P. Bos, W. Q. Bosman, P. Both, W. Brandsma, C. J. D. Buurma, W. A. F. van Doorn, J. L. van de Graaf,. D. Grave, E. de Jong, D. Jorna, M. A. Kadelka, M. Lievaart, N. Lievaart, S. L. van Nieuwkerk, A. G. Rein- ders, A. H. Rothfusz, B. A. Schreuder, J. Snaayer, J. Snel, A. J. Stam, A. van Strien, G. Suierveld, A. J. Tillema, J. H. Vendeloo, P. Verbeek, K. Weerts, F. Wit, A. IJzerman en T. Siebesma. KAMPIOENSCOMPETITIE. AjaxFeijenoord 2 2. Ten aanschouwe van 26 a 27.000 toeschouwers hebben Ajax en Feyenoord in 'n zeldzaam span- nenden en ook zeer fraaien wedstryd de punten verdeeld. Van nu af aan waren de ploegen, dia afwisselend in den aanval waren en elk op hun beurt perioden van overwicht hadden, aan el kaar gewaagd. Beider spel baseerde op techniek en taktiek; ruwheid of zelfs maar grof of on besuisd spel kwam niet voor. En toch was het een temperamentvolle kamp, waarvan het eind resultaat onzeker was tot het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Van den Dungen, wiens lei ding te pryzen viel, al ontkwam hy niet aan enkele foutieve beslissingen. Ongetwyfeld heeft de Amsterdamsche ploeg de beste en meeste kansen gehad in dezen wed stryd, en is men uit dien hoofde geneigd te concludeeren, dat een kleine zege van Ajax ge motiveerd geweest ware. Hiertoe zou men oök daarom concludeeren, omdat Ajax twee schitterende doelpunten door van Reenen maakte en Feyenoord twee fortuin- lyke goals daartegenover 'stelde. Doch er wa ren toch ook vele momenten, waarin het spel der Rotterdammers doelmatiger was en pittiger indruk maakte, en dat overwegend, was het ge- lyke spel nog zoo verkeerd niet. Beide elftallen verschenen in dezelfde opstel ling als in de laatste wedstrijden. De eerste aan vallen waren van de Rotterdammers, doch reeds in de derde minuut kon van Male nog Juist redden, door uit te loopen, Geieidelyk oefenen de gastheeren, by wie van Reenen de aanvallen keurig opzet, thans pressie uit, doch van Dyke is het groote struikelblok. Na 23 minuten krygt van Reenen een pass van Volkers en snel even doorloopend, lost hy een zeer hard en laag schot, dat doel treft. (1—0.) Feyenoord komt dan geducht opzetten, doch ook de achterhoede van Ajax toont haar kracht en als dp pauze wordt aangekondigd, leidt Ajax 1—0. Na half time blyft het een snelle party van goed gehalte. Fraaie spelmomenten wisselen el kaar af. Als echter de Boer in botsing komt met Groenendyk is hy geblesseerd en speelt op halve kracht verder. Even later raakt ook An- deriesen geblesseerd, doch ook hy stsaakt het spel niet. JSTa 25 minuten loopt de Boer hinkend uit op een overzet naar links en bereikt den bal niet, Groenendyk schiet op doel., waar de geblesseerde Anderiesen den bal zelf over de lyn werkt 11. Anderiesen wordt dan door Vunderink vervan gen, doch de Boer blyft doorspelen. Ajax komt dan weer geducht opzetten en vyf minuten na den gelykmaker kopt van Reenen uit een voor zet van ten Have het leder hoog opspringend zuiver in en Ajax leidt weer. 21. Maar even later heeft Feyenoord alweer gclyk gemaakt, als de Boer een door Groenendyk van richting ver anderd schot van Duynhouwer niet kan bereiken 2—2. Het laatste kwartier streden beide ploegen fel om het winnend punt, doch zonder succes en zoo komt onder groote spanning het einde met 2—2. HELSINGFORS, 3 Juni. (H. N.) By de ope ning der wedstryden voor lichte athletiek, heeft gisteren de Fin, Larni Lethinen, een nieuw we reldrecord gevestigd door een afstand van 1% Eng. myl in den tyd van 6 min. 42.1 sec. af te leggen. Hy verbeterde daarmede het record, dat Nurmi in 1925 te Los Angeles heeft behaald met 6 min. 42.5 sec. DE 10.000 K.M.-RIT. Wy vernemen van onze twee landgenooten uit Eindhoven, die aan den 10.000 K.M.-rit der Duit sche Auto-club deelnemen, dat zy het traject BarcelonaRome, groot 1455 K.M., in 23 uur heb ben afgelegd. By hun binnenkomst in Italië, bood de douane, zooals aan lederen deelnemer, bloemen aan. Vol moed is de Ford, die in de zware klasse meerydt, uit Rome naar München vertrokken. TE ROTTERDAM. Op Woensdag 3 Juni, des namiddags ten 2 uur. EINDAFSLAG. Pand en erf, Rosier Faassenstraat 7. In bod op 11.800. Voor 12.600 verkocht. Pand en erf, Hoveniersstraat 3. In bod op 7.50® Daarop verkocht. VOORLOOPIGE AFSLAG. Winkelhuis en erf, Boerensteiger 79. Trekgeld 30.000 Heerenhuis, en erf, Mathenesserlaan S41. Trek geld ƒ31.800. ml_ T Heerenhuis en erf, te Overschie, Theodora Ja- cobaiaan 51. Trekgeld 7700. Pand en erf, Rubenstraat 12. Trekgeld iOO. Perceel bouwgrond te Rotterdam, Terbregsche weg 200 Meter langs den weg. Trekgeld a 75 ct. Pand, open grond en erf, Zaagmolenstraat 195. Trekgeld 9.600. Pand, open grond en erf, Adrien Milderstraat 40. Trekgeld ƒ13.000. Magazynpand en erf, Maasstraat 14. Trekgeld 24.800. Pand en erf, met open grond. Prins Frederlk- plein 34. Trekgeld 7550. Pand en erf, met open grond, Prins Frederik- plein 36. Trekgeld 7850. Pand en erf, Lange Baanstraat 25. Trekgeld 66600. Pand en erf, Rottestraat 16. Trekgeld 7250. Naar het Engelsch van Ben Bolt. 1llt de struiken te voorschijn en stak den S hy nonchalant hier en hek binnengaand b^oa «kken, daar wat onkrui buitenman die zijn beeld opleverend van een maakt. Hij morgenwandelingetje in het keek op toen de telegrambestenei k "-Mr. Henry Darling? informeerde deze, ter wijl hij zijn tasch opende. „fleurde De besteller overhandigde hem de geK enveloppe en Dorrington zag hoe de man dez openscheurde en den inhoud las. Is er antwoord, sir? Neen, maar hier is een shiling voor jou. De jongen nam het geldstuk dankbaar aan en vertrok. Mallinson wachtteJtot de kromming van den weg hem aan het gWzicht onttrok en dan zocht hij zijn kameraad weer op. Van dien verwenschten majoor, zeide hij, terwijl hij het telegram liet leizen. -^rjj moeten opschieten, want hy heeft ons epel doorzien. Deze woorden deden Dorrington zich afvra gen wat er achter school. Dat het onderschepte telegram van zijn vriend was, wist hij en dat het iets belangrijks bevatte bleek uit de op merking van Mallinson. Wat voor nieuws of welke waarschuwing had Darling hem ge- zonden? Hij kon het niet raden en hij bleef maar gis- Ben en denken terwijl hij onderwijl de twee vrienden in het vizier hield, die op hun beurt den weg gadesloegen. Een half uur ging aldu= voorbij. Toen sprong Mallingson overeind en geeuwde: De kerel schijnt nog niet te komen, zeide hij. Misschien komt hij in het geheel niet, ver onderstelde de ander. Misschien is dit uis een zoogenaamde camouflage? Neen, antwoordde Mallinson met over tuiging, hy is vast van plan hier te blijven, anders zou Darling hem dat telegram niet hier gezonden hebben. Hij is waarschijnlijk naar het dorp. Wij moesten maar gaan lunchen en hem later opvangen. Indien wy tot vanavond wachtten Ja! Zoolang die ellendige majoor er niet tusschen komt, is dat het beste. Een paar uur maakt niet veel verschil uit. De spreker stapte op den weg en zijn met gezel volgde hem op den voet en tezamen wan- c e en zij langzaam den weg af. Dorrington wac ïtte eenigen tijd en begon hen dan zorg- vu ïg e volgen. Hij was niet ver gegaan toen hij een schok van verrassing kreeg want aan den voet van den .heuvel stond een auto op de mannen te wachten en terwijl hy nog teleurge steld stond te kijken stapten beide in den wagen, welke spoedig om een bocht van den weg uit het gezicht verdween. Zoo vlug mogelyk beklom hij den heuvel en zich plat neerwerpend zocht hij den weg af Juist kwam de auto weer in 't zicht en hij kon haar volgen totdat zij in de richting Charmouth verdween. Toen haastte hij zich naar beneden. In huis gekomen onderzocht hij vlug al hetgeen hij meegebracht had. Het was duidelijk te zien dat de boel onderste boven gehaald was ofschoon een poging gedaan was om alles weer neer te leggen zooals hij het achtergelaten had. Hij vond het raam waardoor Mallinson was binnengekomen en nadat hij dit gesloten had wandelde hij vlug terug naar het dorp waar hij naar Darling telegrafeerde om zyn bood schap te herhalen aan het adres van het post kantoor, zyn vriend een aanduiding gevend waaruit dezen moest blijken, dat iets onver- wac hts gebeurd was. Dit gedaan hebbend won hij enkele inlichtingen in waaruit hem bleek dat in het dorp een auto te huur was. Hij reserveerde deze en den chauffeur nauwkeu rige instructies gevend, begon hij 'het spoor van den wagen te volgen, waarmede Mallinson was weggereden. Het spoor voerde door een weinig bereden laan en hier en daar was het merk van de banden duidelijk zichtbaar. Terwijl zijn auto flink doorreed keek Dorrington goed uit of hij den man dien hij volgde niet zag. De weg werd slechter en ging over in een met wagen sporen doorgroefd pad waar de Ford over heen danste en sprong dat het een aard had, zoodat het een studie werd om te blijven zitten. Ten laatste werd het weer iets beter en plotseling zag hij datgene waar hij naar zocht een groote grij.ze wagen, die voor een oude molen stond, die vrijwel verborgen stond achter een appel boomgaard. Zijn hart sprong op van vreugde bij dit gezicht. Hij beval zijn bestuurder: Rijd zoo snel als de weg toelaat. De Ford schoot gehoorzaam vooruit en toen zij den boomgaard voorbij stoven zag Dorring ton het bordje van een verhuurkantoor: „Gemeubileerd te huur Te bevragen; Char les Wowler aannemer, Charmouth" Voorbij het huis begon de laan te stijgen en op het hoogste punt gekomen, keek Dorring ton om en zag een man en een vrouw voor het molenhuis heen en weer loopen. Zelfs op dezen afstand meende hij Mallinson en die vrouw Grothé te herkennen en vermoedend dat, waar zij waren, Célie Dauvray óók wel zou zijn, ver volgde hij zijn weg tot Charmouth. Daar beval hy; Ik moet naar Charles Fowler, den aannemer. In orde sir. Ik ken hem. Fowler's kantoor lag aan het eind van de hoofdstraat maar toen zij daar kwamen, bleek de man afwezig en in het kantoor was niemand dan een jongen, die de zaken scheen waar te nemen. Mr. Fowler ls voor zaken naar Axminster, Sir, verklaarde hij, en komt niet terug voor vijf uur. Kan ik iets voor U doen? Misschien! Er staat een oude molen in de laan naar Monchton, welke te bevragen is bij Fowler en die gemeubileerd verhuurd schijnt te worden. Spijt me, sir! De molen is juist een uur geleden weer verhuurd door Mr. Fowler, net voor hij vertrok. Dat is jammer, zeide Dorrington op teleur- gestelden toon. Ik had er mijn zinnen op ge zet en in verhand metHij hield op alsof hij 'n gelukkigen inval kreeg. Is het voor lang verhuurd? Misschien komt de zaak weer spoedig leeg? Dat weet ik niet. De huurder heeft veer tien dagen vooruit betaald inplaats van een informatie en ia er reeds ingetrokken. Hij heeft een invalide nichtje, dat rust en kalmte noodig heeft, die zij op die oude molen genoeg zal hebben en het is dus t,st mogelyk, dat zij er lang blyven. Dorrington liet niets merken van de ontroe ring die dit nieuws in hem wekte. Zijn toon was weder die van een teleurgesteld man. Hm. Dat klinkt niet hoopvol. Ik denk dat jk ergens anders zal moeten uitkijken. Wij hebben een paar huizen in het dorp zelf, sir. Indien U ze eens wilt zien Ik zou ze niet kunnen gebruiken, viel Dorrington hem ln de rede. Ik heb een rustige omgeving noodig. Ik zal je niet langer lastig vallen. Twee minuten later was hij terug in de Ford en nam hij den grooten weg terug. Toen zij te Marshallsay kwamen ging hij rechtstreeks naar het telegraafkantoor en vond daar Dar ling's antwoord reeds op hem wachtten. Het S. Y. bericht was vaïsch. Vermoed dat M. probeerde je uit de stad te krijgen om Je te volgen. Let op en wees voorzichtig. Ik kom Indien eenigszins mogelijk Donderdag. Mike. Hij schreef een antwoord op het telegram. M. hier. Heb zijn verblijfplaats gevonden. Daarna begaf hij zich haastig op weg naar „Het Hoekje" zUn hersens pijnigend om een manier te vinden om uit de buurt van Mallin son te blijven en tegelijk in verbinding met Célie te komen. Hij was nog niet besloten toen hij bet huis binnentrad en voor het raam staande overwoog hij de moeilijkheid van alle kanten, toen zijn blikken op het kamp van den ketellapper vielen. Hij kreeg een plotse linge ingeving en 2 minuten later haastte hij zich den heuvel af naar den man toe. Hij zag dat hij met een typischen zwerven den ketellapper te doen had; verweerd en grimmig van uiterlijk met een lap voor zijn linker oog, vuile handen en opgelapte kleeren. Zyn gereedschappen stonden in een emmer naast hem en hij was bezig aan het soldeeren van een pan, terwijl een vermagerde ponnie het gras liep af te grazen. Zijn vervallen wagen stond kortbij. De man keek op toen Dorrington naderbij kwam en aangezien deze laatste wel tot een praatje bereid scheen liet hij zijn gereedschappen rus ten en legde de pan terzijde. Je beoefent een oud beroep merkte Dor rington vriendelijk op. Oud genoeg, stemde de man toe, maar het is niet meer wat het geweest is. 't Is vandaag aan den dag niks als geëmailleerd goed en daaraan ls voor mij niks te verdienen. Er is tegenwoordig geen bestaantje in te vinden. Neen? vroeg Dorrington medelijdend. 't Is niks meer! vervolgde d^ man, en dat met de vrouw ziek in het Exeter hospitaal, die der eigen opvreet van verlangen om me te zien. Ik trek dien kant uit maar het is een langdurige geschiedenis, want ik moet onder weg mijn kost verdienen. Waarom ga je niet per trein? De ketellapper stak een hand in zijn zak en haalde een shilling en drie pence te voor- schyn. Daarom niet! zeide hij scherp. Daarom en om dat goeie ouwe beestje daar; het is geen racer en ik ben bang dat ik. in de eerste plaats de beste de dierenbescherming op mijn dak krijg. Dorrington kreeg meer en meer sympathie met den man en voelde zich ten laatste ge drongen tot een edelmoedig voorstel, dat niet zoo belangeloos was als het leek. Kijk eens hier, zeide hij, ik wil je helpen. Als ik je vijf pond geef zou je vanavond nog naar Exeter kunnen gaan en inmiddels zal ik wel op die ponnie van je letten. Ik heb dat huis hier boven gehuurd U meent het, sir? stamelde de man ver baasd. Ja. Dorrington nam zijn portefeuille en telde de banknoten uit. Hoe laat kan je ver trekken? Zoodra ik me wat opgeknapt heb. Mijn God U bent een Christende eerste dien ik ooit ontmoet heb. De man was blijkbaar tè verbaasd om naar eenige drijfveer te vragen. Hij bedankte zijn weldoener herhaaldelijk nadat hy van kleeren verwisseld had, zag Dorrington hem 25 mi nuten later zoo vlug als hij kon den" weg af sneden. Hij wachtte tot de man uit het gezicht verdwenen was en lachte daarop zachtjes voor zich heen. Een goede daad! Nu de vruchten ervan! Met een grimas begon hij de kleeren van den ketellapper aan te trekken. Daarna gri meerde hij op meesterlijke wijze zijn gelaat en handen, terwijl hij tenslotte van een zwart lapje een oogverband maakte. Na een laatste nauwkeurige inspectie van zich zelf voor den spiegel begaf hij zich naar den wagen van den ketellapper. Daar spande hij de magere ponnie in en toen alles klaar was begaf hij zich door de vallende duisternis op weg, terwyl een stuk of twaalf oude pannen en wat nieuw keuken gerei in den wagen rammelden. Hij nam de laan, waarlangs hij Mallinson al eerder op den dag gevolgd was met bestem ming naar den ouden molen waar, naar 'bij met groote zekerheid veronderstelde, Célie Dauvray verblijf hield. Terwyl hij voortreed, werd het al donkerder en hij zag zich genood zaakt de slingerende scheepslamp, die als wagenlich't dienst deed, aan te steken. Enkele minuten later werd hij opgeschrikt door de krachtige kop-lampen van een auto, die hem tegemoet kwam. Bijna zeker wetend wie er in den auto zat, stuurde hij zijn armoedige equipage zoover mogelijk terzijde van den weg, terwyl hij bij den kop van het paard ging staan in afwach ting van den naderenden auto. De wagen moest vaart minderen en voor zichtig passeeren waarby de spatborden den stilstaanden wagen even raakten. Mallinson, die stuurde, schold den ketellapper uit voor het versperren van den weg en Dorrington bleef niet in gebreke te antwoorden; maat terwijl de auto verder vlood, lachte hij bij zich zelf en zijn weg vervolgende, verheugde hij er zich op, dat zijn vermomming goed genoeg was om Mallinson's scherpen blik te misleiden. Na een 'half uur kwam hij aan ds oude molen en de ponnie een eindje verder sturend, kroop hij terug naar de heg om den boomgaard en klom er over om het huis zelf eens op te ne men. De ramen in den voorgevel waren ver licht en door een ervan zag hij een tafereel, dat zijn hart wild deed kloppen; Célie Dauvray, die verveeld in een boek zat te lezen, waarbij zy er zeer moedeloos en ongelukkig uitzag. Een onderzoek van het tweede benedeïi raam leverde geen resultaat op en vol hoop snelde hy voorwaarts, denkend dat, zoo hij haar aan het raam kon krijgen, hij haar kon verlossen uit deze gedwongen verblijfplaats. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7