HET 15e CONGRES DER UNIE VAN VOLKENBONDSVEREENIGINGEN. Gril van de onbarmhartige natuur VRIJDAG B JUNI 19SI EEN BELANGRIJKE ONTWAPE NINGSMOTIE NEDERLANDSCHE WENSCHEN. DE H. JEANNE D' ARC- FEESTEN. EEN BLOEMENHULDE DE SEINE. IN DE VOLMAAKTE KLEURENFILM. FRANKRIJK EN SOVJET-RUSLAND. éhitors DE DUITSCHE NOOD VERORDENING. De nazis protesteeren. frankrijks vloot-aanbouw. NASELEP VAN DEN ROODEN MEIDAG AANVARING OP DE THEEMS KERMISVIERING IN HET LAND VAN CUIJK. Maatregelen om te komen tot gepaste feestviering. EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK INGESTELD. R. K. HANDELAREN IN HEEREN MODES. Installatie geestelijk adviseur. EEN INKOOPVEREENIGING OPGERICHT. EEN WEG ALTIJD NOG OPEN VERDRONKEN. Van een bijzonderen! medeiverker.) Boedapest, Mei 1931. Dat zich onmiddellijk na den oorlog, toen de volkenbond een nieuw reëel begrip in de vre desbeweging bracht, in verschillende landen nationale volkenbondsvereenigingen hebben ge vormd, komt thans geen onzer meer vreemd voor. Dat deze vereenigingen van den aanvang af de noodzakelijkheid van nauw Internatio naal contact hebben gevoeld, is mede begrij pelijk. Daaruit werd de Unie der volkenbonds vereenigingen geboren, die telkenjare, bij voor keur in verschillende landen, haar congres houdt, waarop de richtlijnen voor den verderen arbeid worden uitgezet? Zulke congressen hebben thans in bijkans alle landen van Europa plaats gehad, en dit jaar is men te Boedapest samen geweest. Geeu stad wellicht, die zich beter tot congres sen leent dan juist deze; geen land ook, dat gaarne en hartelijker gastvrijheid toont dan Hongarije. Wat intusschen niet wegneemt, dat er bezwaren te overwinnen zijn geweest, voor dat men te Boedapest kon samenkomen, omdat Hongarije ten aanzien van den volkenbond be paalde wenschen en verlangens en gedachten heeft, welke, naar van meer dan een zijde werd gevreesd, op een congres te Boedapest wat al te duidelijk tot uiting zouden komen. Laat ons echter constateeren, dat deze vrees is gebleken overbodig te zijn geweest, want het congres is in de beste stemming verioopen en geen wanklank heeft het verstoord. Waartoe ongetwijfeld heeft bijgedragen het feit, dat men overeenkwam om elke epineuse gedachtenwis- seling over het vraagstuk der minderheden, dat Hongarije van zijn naburen gescheiden houdt, te voorkomen door deze geheel niet op de agenda te plaatsen met uitzondering dan, dat men in de voorafgaande zitting van den raad besprak het jaarlijksch rapport van de permanente minderheden-commissie, die ook dit jaar onder leiding van Lord Dickinson uit nemend werk heeft verricht. Behoeft het nog gezegd, dat op dit congres de ontwapeningsconferentie van den volken bond inzet en hoofdzaak was? Men kan van meenlng verschillen over de vraag, of al dan niet het verder lot van den volkenbond staat of valt met welslagen of échec van deze ont- wappeningsoonferentie. Maar verschil van mee ning is zeker niet mogelijk ten aanzien van dit punt, dat een welslagen, hoe gedeeltelijk ook, dezer conferentie ertoe zal leiden, dat het prestige van den volkenbond wordt versterkt; de veiligheid wordt gediend en deze anderzijds weer nieuwe stappen tot ontwapening kan mo gelijk maken. In den regel komen in het vroege voorjaar te Brussel, waar de zetel van de Union is, de vier permanente commissies samen terwijl te gelijkertijd het z.g. Bureau vergadert. Dit laat ste, voor het eerst gedurende twee jaren door denzelfden president, den Nederlandschen ge delegeerden staatsraad mr. J. Limburg voor gezeten, benoemde enkele maanden geleden en commissie onder leiding van lord Robert Cecil welke tot taak had een speciale resolutie terzake van de ontwapeningsconferentie op te stellen. Zij heeft dit gedaan, en'de resolutie, vier deelen en een inleiding lang, werd te Boe dapest het onderwerp van zeer uitvoerige dis cussies in een zitting die uiteraard geheel een dag van het congres eischte. Deze resolutie had de eigenaardigheid, dat zij van zuiver algemeenen aard was, d.w.z. zich niet richtte, zooals van verschillende zijden verwacht en verlangd werd, op verbeteringen, in het ontwerpverdrag, dat de basis van de be raadslagingen ter conferentie zal vormen, aan te brengen. Niemand zal lof onthouden aan den arbeid van de voorbereidende commissie-Lou- don, maar ook niemand zal zich door het re- sultaat van dien arbeid geheel voldaan achten Vooral van Nederlandsche zijde zijn verschil lende principieele verbeteringen voorgesteld en wel in het bijzonder ten aanzien van de ge oefende reserves; van de publiciteit van het materiaal van de landmacht en van het mate riaal van d" luchtvloot in het algemeen. De commissie-Cecll nu nam het standpunt in dat de Union algemeen directieven moet aangeven, en niet moet treden in de details, welke aan de conferentie zelve toebehooren. Daartoe dan ook de resolutie, die In de Inlei ding herinnert aan de woorden door minister Briand tot de openbare meening gesproken; die voorts uiteenzet waarom de ontwapeningscon ferentie niet mag mislukken, en, om niet te mislukken, moet lelden tot een niet onbe langrijke verhindering der bewapeningen, in de resolutie zelfs op 25 pet. der totaalcijfers ge- de vermindering der bewapeningen kunnen wisseling van factoren, die tot een verder gaan- alle staten op het gebied van bewapening op steld terwijl zij een lans breekt voor de uit leiden en in het bijzonder de gelijkheid van den voorgrond stelt. Deze resolutie heeft inderdaad den hoofd schotel van de discussiën gevormd. Van Neder landsche, zijde heeft men zich daarbij niet onbe tuigd gelaten en In het algemeen is men erin geslaagd om verbeteringen aan te brengen. Wel is haar samenstelling vrijwel ongewij zigd gebleven; wel biedt zij dus het aspect van meer algemeene richtlijnen dan van aan drang naar practische verbeteringen, maar deze laatste zijn toch niet geheel uitgebleven. Immers, in dat gedeelte der resolutie, waarin sprake is van een vermindering van 25 pCt. op het totaal der militaire uitgaven, is 'n tusschen- zin ingelacht, die de geoefende reserves in debat brengt. De indirecte wijze, waarop dit geschiedt, ver dient in het gegeven geval te meer aanbeveling, omdat tengevolge van de redactie van de arti kelen, waarmede het ontwerp-verdrag van de commissie-Loudon aanvangt, door velen de noodzakelijkheid, dat de geoefende reserves in de vermindering worden begrepen, niet zoo alge meen meer is erkend als tevoren. Maar bovendien is men erin geslaagd om aan de actie, die de Union zal ontwikkelen, zekere leiding te geven. Er zal komen een kleine permanente commissie, waarvan de secre taris-generaal, de onvermoeide prof. Ruyssen, zeker niet ten onrechte door de Nederlandsche „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" bij het einde zijner tienjarige werkzaamheid als zoo danig met de Grotiusmedaille bekroond, de leidende kracht zal zijn. Deze commissie zal hebben zorg te dragen voor nauw contact van de Union met de natio nale volkenbondsvereenigingen, die nu eenmaal ieder meester blijven op eigen terrein; voor het overwegen van de vraag, of gewenscht en nood zakelijk zal zijn het bijeenroepen eener speciale bijeenkomst van de Union met het oog op de structieve propaganda jegens deze is het thans nog te vroeg; de moeite, daartoe gegeven, zou min of meer verspild zijn. Eerst later kan men daartoe overgaan, maar dan moet de Union nog eens afzonderlijk bijeenkomen .Weliswaar komt telkens in het najaar de raad van de Union samen en deze vormt een klein congres op zichzelf, aangezien ieder land daarin door drie leden kan zijn vertegenwoordigd, maar dit neemt niet weg, dat een afzonderlijk, een soort demonstratief congres dus, iets geheel anders is. Het is zeker een aangename gedachte, dat in deze commissie van de Union een Nederlander zitting heeft. mam I i Met grooten praal en staatsie rijdt het Engelsche koningspaar naar het St. James' palace waar een der groote hof-recepties gehouden wordt. Schitterende feeststoet te Rouaan. Van onzen Parijschen correspondent.) Rouaan, 30 Mei, 1931. Het resultaat van zes jaren onderzoek. Omitrent het verbeterde procédé voor kleu renfotografie, waarover wij reeds een en ander berichtten, weet onze Londensche correspon dent nog een en ander mede te deelen Vooral opnamen van landschappen in na tuurlijke kleuren zijn de laatste Jaren herhaal delijk vertoond. Eenige daarvan mochten goed geslaagd heeten, zoó men althans rekening hield met de onvolmaaktheid der bestaande pnocédé's, maar in geen geval weTen de resulta ten nog van dien aard, dat de kleurenfilm iets meer genoemd kon woTden dan cinematogra fische curiositeit. Volgens de „Daily Herald" zou de firma Spicer and Sons, die zes Jaren geleden ont dekte dat glasachtig papier gemaakt kon wor den uit cellulose acetaat (azijnzuurzout), na Jaren van proefnemingen, er in geslaagd zijn datgene te volbrengen, wat door velen nog voor langen tijd als onbereikbaar beschouwd werd. „Ik heb" schrijft de medewerker der „He rald", „een vat poeder in weinige uren tijds zien omzetten in een film, waarop 30 vooraan staande geleerden van Engeland (die de proef neming bijwoonden) afgebeeld waren in hun natuurlijke kleuren zóó natuurlijk, dat Lord Rutherford, de beroemde natuurkundige, zijn eigen das zat te bewonderen." De geschiedenis van deze uitvinding, die de grootste omwenteling beteekent sinds den aan vang der cinematografie tegen het eind der vorige eeuw begint met, of juister: de uitvin ding zelf wortelt in een andere uitvinding, en wel in die vande kous van kunstzijde. Deze leidde reeds tot de ontdekking van vlieg machine „dope", een der grootste vindingen uit de oorlogsparen. Maar dit, zegt de mede werker van de „Herald", is niets, vergeleken bij wat ik nu gezien heb. Toen eenmaal ontdekt was dat „zijden" das sen gemaakt konden worden uit gewone hout- pulp, duurde het niet lang of het hout werd omgezet in cellulose acetaat. Hierdoor werd „zijde" voortgebracht, welke de beenen van het fabrieksmeisje even mooi deden uitkomen ais die van de jongedame, die over de middelen beschikt om de zijdeworm haar klandizie te gunnen. Hierop volgde de ontdekking, dat een glas achtig papier vervaardigd kon worden uit cel lulose acetaat. De heeren Spicer and Sons na men zes jaren geleden proeven ten einde te ge raken tot het fabriceeren van dit papier in mooie kleuren, toen zij de merkwaardige ont dekking deden, dat kleurenfilms, en zelfs on ontvlambare, van deze base gemaakt konden worden. Maar er was een fijnere, een betere basis noodig dan houtj katoen word gekozen- Een uiterst doeltreffend zulveringsproQédé yartj hierop toegepast, Oq jedereg yiegkantiea Joat film moesten 86.000.000 kleur-mozaïeken komen, die alle kleuren van het spectrum dekten, zoo dat hij gevoelig zou zijn voor iedere denkbare kleur en tusschenkleur. Op dezen grondslag, zes jaren lang voorbereid, hebben Spicer and Sons thans resultaten be reikt, welke allen, die ze gezien hebben, van bewondering hebben vervuld. Amerikaansche filmdeskundigen hebben zich gehaast Holly wood in kennis te stellen van de opzienbarende uitvinding, welke echter niet op zichzelf schijnt te staan, maar vermoedelijk gevolgd zal worden door nog grootere ontdekkingen misschien op ander gebied. En zij alle zouden haar oor sprong vinden In de uitvinding van de zijden kous. „Zoo zeker" schrijft de „Daily HeraJld", „zijn de mannen der wetenschap, de regeering en anderen ervan, dat een groote nieuwe Britsche industrie uit deze ontdekking zal opbloeien, dat de verschillende procédé's reeds beschermd worden door 228 wereldpatenten." Men zal opmerken, dat de mededeelingen van het blad hier en daar nog al vaag zijn. Wat b.v. de Britsche regeering te maken heeft met de waardeering van een wetenschappelijk pro cédé en zijn bescherming door 228 wereldpa tenten, is niet duidelijk. Evenmin Is het duide lijk, wat een w^eldpatent is. Voor zoover mij bekend is, bestaat zooiets niet. Maar, indien be halve Lord Rutherford Amerikaansche film experts in geestdrift ontvlamd zijn, mogen wij vertrouwen, dat de zaak voor de praotijk van groote beteekenls is. PARIJS, 3 Juni. (N.TA.) Hot Havas-agent- schap verneemt van welingelichte zijde, dat een deskundigen-delegatie uit sovjet-Rusland dezer dagen te Parijs verwacht wordt, ter voortzetting van de eenige dagen geleden her vatte Fransoh-Russische onderhandelingen over een handelsverdrag. PLUNDERING VAN WINKELS TE BERLIJN Woensdag hébben op verschillende plaat sen te Berlijn groepen menschen winkels, waar levensmiddelen verkocht worden, overvallen en geplunderd. In de zuirellnrlchtlng van de firma Hors- berg aan de Prinzengasse drongen twaalf jongelui binnon om even later met een voor raad levensmiddelen ter waarde van tweehon derd jcp&fk. te verdwijnen. In een vleeschwaren- wOrd een groote hoeveelheid vleesch !orat weggehaald en ook uit eenige zaken in de Neue Friedriohsstrasse werden worsten en andere levensmiddelen door een bende in dringers meegenomen. Slechts een der daders kon gearresteerd worden. derdxpa Het telegrafisch verkeer in Rusland wordt belangrijk beperkt. Voortaan zullen particu liere personen ten hoogste slechts 1 telegram per dag van hoogstens 20 woorden mogen ver- maden. Na de reeks van civiele en militaire feesten, congressen, tentoonstellingen, die gedurende een week reeds de nationale beteekenis van de Maagd van Oriéans in het licht hebben ge steld, is eindelijk de plechtige ure aangebroken van het ontroerend herdenken der historische feiten, die van de Maagd van Domrémy een martelaresse hebben gemaakt. Aangrijpende daad van eerherstel, door de twee volken niet alleen met wier geschiedenis de hare zoo innig is verbonden, gebracht, maar door de geeste lijke vertegenwoordigers van de geheeie wereld en den afgezant van Z. H. den Paus zelf. We zijn zoo juist teruggekeerd van het meest overweldigend moment der Jeanne d'Arc her denking, die niet alleen een heerlijke oproeping van een heldenleven is geweest, maar ook in zich zelf een historisch feit is geworden in de vredesboodschap, welke de volken meer dan ooit behoeven. Op de Seinebrug voor Rouaan hebben wij voor de ademlooze menigte kardi naal Bourne, den Pauselijken legaat, bijgestaan door den vertegenwoordiger van Frankrijk, minister Léon Bérard en door den gezant van den koning van Engeland, lord Tyrell, over de brugleuning zien overbuigen om de met bloemen beladen armen te zien uitspreiden, teneinde op de plek, waar vijfhonderd jaren ge leden op hetzelfde uur de beul met de asch van den brandstapel de stoffelijke resten van Jeanne, de martelaresse, in de Seine wierp, een schat van blanke leliën en rozen te doen nederdalen op den vloed, als het teederst sym bool der rehabilitatie aan het slachtoffer van fanatisme en volkenrivaliteit geboden. In het proces van Jeanne d'Arc inderdaad het dëfini- tief verdict. Den avond te voren hadden wij op dezelfde plek gestaan en op den donkeren stroom tegen over de in duister gelaten stad het Lorrijnsche lichtkruis op den vloed zien drijven, als het meest pressend teeken tot het volk om het andere teeken: het feit van den 30sten Mei 1431 te overdenken. Dat uur van „Veillée funèbre" was zoo impressionneerend, dat het voor het overgroote deel der massa een uur van bidwake werd. Om tien uur plotseling decorverandering. Terwijl een wachtschot dreunde werd de elec- ■trlciteit toegelaten. De oorlogsbodems teeken den zich af in scherpe lichtlijnen, de zoeklich ten zonden hun stralen op en wierpen een goudgloed op de laagste wolken. De stad Illu mineerde. De klokken luidden een nieuwen feestdag in. De Zaterdagochtend bracht de groote her denking. Het weer, dat de geheel week schap pelijk is geweest liet 't ook heden bij dreigin gen. Op de Oude Markt waren reeds vroeg veel •bloemen gelegd aan den voet van Réal del Sarte's monument dat geplaatst is tegen den herstelden gevel van de hallen en dat Jeanne voorstelt haar beschermheiligen aanroepend op den brandstapel. Ook het mozaik, dat de plaats van den brandstapel aanwijst, was bijkans onder bloemen bedolven. In het midden daarvan droeg een urn een blauwe zachtkronkelende vlam. Maar de plaats zelf is niet groot genoeg om een aanzienlijke menschenmassa te be vatten, zoodat het slechts de bevoorrechte auto ritelten en deputaties waren, die de plechtig heid konden aanschouwen. Een enorme tribune was opgericht en een breede baan moest voor het defité open gelaten worden. Als alle klokken van Rouaan de plechtigheid hebben ingeluid, als de plaatselijke en geweste lijke bestuurders en de genoodigden hebben plaatsgenomen, wordt de stoet aangekondigd die om tien uur zich in de kathedraal in be weging had gesteld. De Pauselijke legaat ver schijnt, omgeven door den eeredienst, begeleid door den prefect en den aartsbisschop van Rouaan en gevolgd door de schier eindelooze rij prelaten. Stoet van machtigen aanblik. De legaat in cappa magna gevolgd door Z, Em. kardinaal van Roey, primaat van België, ■kardinaal Séredi, primaat van Hongarije kar dinaal Verdier, aartsbisschop van Parijs, kar dinaal Liénart, bisschop van Rijssel, en voorts een twaalftal buitenlandsche bisschoppen en een zestigtal Fransche. iDoor den omvang der stoeten wordt het program vertraagd en ongeveer gelijktijdig met den stoet van geestelijken arriveeren ook de vloepresident van den ministerraad, minister Leon Bérard, lord Tyrell, de Belgische gezant en een aantal andere leden van het diploma tieke corps, de deputatie van de Fransche Academie, lady Haig, presidente van het En gelsche comité van eerherstel. De legaat neemt plaats op den zetel, tusschen dien van minis ter Bérard en dien van lord Tyrell geplaatst, terwijl de troepen de eerwacht komen betrek ken. De vaandels der regimenten worden op gesteld aan weerszijden der symbolieke vlam en in verschillende stadsgedeelten worden de stoeten gevormd, die straks aan het défilé moe ten deelnemen. Als tromgeroffel en hoorngeschal den aan vang der plechtigheid, welke men terecht die van eerherstel heeft genoemd, aankondigen, is de aanblik overweldigend. Alle toegangswe gen zijn gevuld met bloemendragende kinde ren. De enorme tribune is een merkwaardig kleurvak. De voorste rijen zetels bevatten de kerkvorsten in rood en purper. De volgende de schitterende uniformen van de diplomaten, civiele waardigheidebekleeders, de academie leden in hun habijt, en vorvolgens weer de vak ken van rood en hermelijn der rechterlijke macht en de bontkleurige toga's der facultei ten. Het leger vooral is voornaam vertegen woordigd. Op het oogenhlik dat de kardinaal-legaat plaats neemt, breekt een Immense hulde los; trouwens de kardinaal legaat heeft zich ge durende de feesten niet kunnen verplaatsen dan onder de meest enthousiaste huldehetoo- gingen van de massa. De generaal-commandant van de troepen, kwam zich te paard voor de tribune plaatsen om den vertegenwoordiger des Pausen met zijn degen het groot-saluut te brengen. De hymne pontificale was de eerste die gespeeld werd, vervolgens de Engelsche en de Fransche. Het was een mooi oogenblik toen de vice- president van den ministerraad, de Britsche gezant de opperbevelhebber van 't leger en de rector der Parijsche universiteit bloemen gin gen leggen op de4plek waar de vertegenwoor digers der 'zelfde mogendheden vijfhonderd ja ren geleden het hout lieten opstapelen, dat de heldin-martelares moest dooden. De schoolkinderen trokken vervolgens voor bij, witte bloemen dragend, en vervolgens defi leerde het leger, het heele garnizoen van Rouaan en de mobiele gardes, terwijl daarna de tallooze vereenigingen met haar vaandels de plek van den brandstapel gingen salueeren. Een ontzaglijke stoet werd daardoor gevormd die tot bijna één uur bleef defileeren. Op dat oogenblik namen ook de autoriteiten in den stoet plaats, voorafgegaan door den kardinaal legaat en de lange indrukwekkende processie vormend, die door de nauwe straten van Rouaan zich naar de Seine moest begeven, waar de reeds vermelde bloemenhulde aan de martelares -het indrukwekkend karakter zou aannemen van een historisch feit. Alle klokken luidden, en van de oorlogsschepen, die in slag orde langs de stad waren gelegd, dreunden de saluutschoten. De aanblik der kaden was over weldigend, Rouaan heeft nog nimmer zulke menschenmas-sa's gekend. Als het één en twintigste schot gevallen is treedt de kardinaal legaat naar voren, een garve witte lelies en rozen in de hand, lord Tyrell en een der maarschalken begeleiden hem. Minister Bérard en de hoogste der overige vertegenwoordigers voegen zioh bij hen. De kardinaal betreedt een verhooging vanwaar een wit-blauwe leüenbaan tot over de Seine heit en na een oogenblik van peinzen, heft hij de bloemen omhoog en doet ze op den vloed neer dalen. De muziek zet zacht de pontificale hymne in en minister Bérard en lord Tyrel gaan eveneens hun bloemen in de Seine wer pen. Onderwijl komen onafzienbare reeksen meisjes in wit en blauw heur bloemen aandra gen en eveneens in den vloed werpen. En ter- wel de menigte eerbiedig gadeslaat en nadenkt, vormt zich op den wegvluehtenden vloed een hreede bloemenbaan. Bloemenbaan, die wees waar eens de Maagd van Domrémy haar graf vond. BERLIJN, 4 Juni. (W.B.) De nationaal-so- ciaUsten hebben vandaag in een fractie-zitting een motie aangenomen, waarin ten krachtigste tegen de nieuwe noodverordening wordt gepro- testeerd en de bijeenroepiug van den rijksdag, om de verordening op te heffen, geëiischt wordt. De Berlij-nsche pol i tie-president deelt mede, •dat het nationaal-socialistisch blad „Der An- gTiff" heden tot en met 4 Juli a.s. verboden wordt, op grond van de noodverordening In zake bestrijding van politieke excessen. PARIJS, 3 Juni (N. T. A.). In de marine- commissie der kamer verklaarde Dumont, de minister van marine, dat Frankrijk volgens de marine-overeenkomst van Washington de keus heeft, tot 1935 ofwel nog twee nieuwe pantser kruisers, of drie nieuwe linieschepen te bouwen. De minister van marine deelde mede, dat men besloten heeft tot den bouw van de linieschepen. Deze -regeling is vooral daarom getroffen, om in de toekomst voor de nieuwe Duitsche krui sers van het type „Deutschland" van Fransche zijde iets evenwaardigs te stellen. Te Amiens lis hot Woensdag itot botsingen tus schen spoorwegpersoneel en de politie geko men, waarbij 2 agenten gewond werden. Het spoorwegpersoneel wilde een betooging houden, welke gericht was tegen de maatregelen, welke de directie der spoorwegen genomen heeft te gen die machinisten, die op 1 Mei de treinen 1 minuut hadden laten stoppen. Tien betoogers werden gearresteerd. ONDERSCHEIDING VOOR MGR. MAGLIONE Onze Parijsche correspondent seint: Aau Mgr. Maglione, den pauselijken nuntius te Parijs, is best teute van het legioen, van eer uitgereikt. LONDEN, 4 Juni (R.O.) Een Engelsche vrachtboot kwam hedenmorgen vroeg op de Theems bij Woolwhich In botsing met een stoomschip tijdens een dikken mist. De vracht- boot zonk, maar de bemanning werd gered. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur van den kring Cuyk van den N.C.B. waren Dins dagmiddag in het Bondsgebouw te Beugen in vergadering bijeen de dagelijksche besturen van een 15-tal gemeenten, benevens de be sturen der boerenbonden en de Zeereerw. Pastoors der verschillende parochies. De wijze van kermisviering in het land van Cuyk maakte een onderwerp van bespreking uit. De kwestie werd breedvoerig uiteengezet door den kringadviseur, denzeereerw. heer Deken J. Hesselmans uit Beugen. In dezen tijd van malaise, aldus spr., zijn vorr vele gezin- nen de uitgaven voor kermisvieren te groot. Zooals de kermissen thans worden gehouden zijn er bovendien vele gevaren aan verbonden. De naaste gelegenheden moeten met alle kracht worden bestreden. Verschillende voorstellen kwamen ter tafel, waaruit bleek dat alle aanwezigen het er over eens waren, dat verbetering noodig is. Voor- gesteld werd o,m.: alle kermissen in het land van Cuyk te houden in dezelfde maand; de duur der kermissen te bepalen op drie dagen; het dansen vóór den avond te doen afioopen en geen meisjes heneden 18 jaar in de dans zalen toe te laten. Uit de vergadering kwam de wensctelijk. held naar voren tot het samenstellen eener commissie, die de verschillende voorstellen zal overwegen om dan later rapport uit te brengen in een vergadering, waarop ook de leden der gemeenteraden zullen worden uitgenoodigd. Na zeer uitvoerige bespreking werd aan bet eind der bijeenkomst een commissie samenge steld. Woensdag hield de Ned. R. K. Bond van Handelaren, in Heerenmodes „St. Gerardus Majella" te Utrecht een algemeene vergadering. Het eerste agendapunt van beteekenls was de installatie van den pas benoemden geeste lijk-adviseur, den weleerw. heer ter Meuten. De voorzitter, de heer G. Peters zei, dat de bond de voorlichting van een geestelijken raadsman bijzonder goed gebruiken kan, om dat de organisatie nog zoo jong is- Kapelaan W. ter Meulen zegde zijn volle medewerking en belangstelling toe, en sprak de hoop uit dat „St. Geragd us Majella" door aller samenwer. king een bloeiende vereeniging moge worden. Hierna bracht mr. F. Bach, directeur van het Centraal Hamzebureau in het bisdom Haar. lem, verslag uit namens de commissie, die ter vorige vergadering benoemd was om de op richting voor te bereiden van een inltoopver- een iging. De rapporteur vestigde er de aandacht op, dat aan de statuten twee beginselen ten grond slag liggen: vooreerst, dat do inkoop&n voor rekening van de deelnemers geschieden en ver volgens, dat zoo scherp mogelijk op hun soli diteit zal worden gelet. Als het doel moet wor den beschouwd: de beveiliging en behartiging van het kleinbedrijf, van den middenstand in het algemeen. Hieruit volgt, dat de combinatie zoo breed mogelijk zal worden uitgebouwd. De vereeniging zal haar werkterrein beperken tot die artikelen, welke in de bedrijven, der aangesloten leden worden verkocht; het in- koopen voor eigen zaak of voor huishoudelijk gebruik van zich zelf of van derde, blijft dus achterwege. Na een uitvoerige discussie en de rondvraag bestond voor de leden gslegenlieid om zlcb als deelnemer aan de inkoopcombinatie op te geven. Te Alphen aan den Rijn is gistermiddag een twee-jarig zoontje van den landbouwer v. d D. in een onbewaakt oogenhlik In een sloot geraakt en verdronken. KNAAPJE VERDRONKEN Gistermorgen om 10 uur te het 9-jarig zoontje van den heer T. Goes te Geertruidenberg bij het spelen in de nabijheid van de electrische cen trale der P. E. N. Mij. te water geraakt en verdronken. Een half uur daarna is het kind levenloos uit een filter van genoemde centrale te voorschijn gehaald. Het knaapje schijnt door de geweldige zuiging van den filter naar de diepte te zijn getrokken. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Vanmorgen is op den straatweg te Gorssel de arbeider D. uit Eupe door een vrachtauto aangereden en kort daarna aan de gevolgen overleden. Het met vele klippen bezaaide levenspad Dat moet een hard gelag zijn voor een jonge dame van een jaar of twaalf, wanneer ze begint te merken, dat niets hoegenaamd meer helpt, zelfs de Meiregen niet. Ze laat zich in die veel belovende maand drijfnat regenen, maar de beloften worden niet gehouden; ze groeit geen m.M. meer. De dokter wordt er bi) gehaald en de kwakzalver en nog andere des kundigen, wanneer men die vinden kan, en deze stoepen haar maag vol met allerlei ingrediënten, dat ze er zeeziek van wordt, maar, hoe de tijd ook vordert, groeien doet ze niet. Zoodat tenslotte dan wel het vreeselijk oogenblik nadert, waarop ze de erkentenis aan zich zelf af moet leggen, dat ze geboren is om altijd een stumperdje te blijven, dat slechts den lachlust van haar medemenschen zal prikkelen; dat ze het beste doet dien mede menschen maar definitief den rug toe te keeren om haar heil en troost te zoeken in de wereld der Liliputters. Ieder heeft die dwergjes wel eens gezien, die kleine peuters met het lichaam van een kind en het gezicht van een oud mannetje. Men vergist zich wanneer men meent, dat ze een ras op zich zelf vormen. Zij zijn slechts een gril van de dikwijls zoo onbarm hartige natuur. Zij hebben normaal uit de kluiten gewassen ouders, broeders en zusters en hun eigen nakomelingschap groeit hen dikwijls In de prilste jeugd al over het hoofd. Zij zijn slechts persoonlijke abnormaliteiten en ze moeten maar trachten zich met dat lot te verzoenen. Voor eenlg heroep, waarbij lichaamskracht gevorderd wordt, zijn zij uit den aard der zaak niet geschikt en alhoewel hun vers-tand ge woonlijk zeer scherp ontwikkeld is, hebben ze ook weinig kans als klerk te slagen. Want welk bureau zal een boekhouder of een typist aan nemen, wanneer men beginnen moet voor hem speciale tafels en stoelen te laten maken, terwijl de klerk dan nog op zijn knieën over het grootboek moet kruipen om de bovenste regels in te kunnen vullen. Geen enkel natuurlijk en geen enkel achtenswaardig bankier voelt er ook voor van zijn inrichting een soort circus te maken. Maar toch hoeven de Liliputters niet te wan hopen, want één weg blijft hun altijd nog open en dat is de weg naar het variété. Ate nummers op het program van een café chantant doen ze altijd nog opgeld en het is in deze richting, dat het gfootste deel der Liliputters zijn brood verdient. Ze kunnen daarbij natuur lijk probeeren zich op eigen vuist door het leven te slaan, maar wanneer dat niet slaagt blijft hun nog de keus uit twee groote families van lotgenooten over, één in Parijs en de andere met hoofdkwartier in Berlijn. Maar een liliputtersprongetje van den grooten Kurfiir- stendamm verwijderd, bevindt zich een pension en daarin tronen eerstens papa en mama Schaefer met hun zoon en dit drietal is tegelijkertijd zooveel als de engelbewaarders en de exploitanten eener familie van bij de dertig liliputters. Een tijdje geleden trad dit gezelschap, dat uit den aard der zaak meestal op reis is. in Berlijn op en werd er 's avonds" gewerkt. Maar overdag flaneerden de dreUmes- sen net als groote menschen over den Kur- fürstendam heen, soms haast twee dozijn bif elkaar, £n had men gelegenheid ze op z'n gemak te bestudeeren. Er waren ernstige man nen daaronder met gezichten vol rimpels, die geheel In hun conversatie verdiept en zonder schijnbaar Iets van de wereld om zich heen te bemerken, naast elkaar voortschreden en echte dandies, die geen dassenwinkel konden passeeren of ze klommen tegen de vitrines op om de uitstalling nauwkeurig te monsteren en ondernemende, kleine vlegels, die geen dame van de „groote wereld" voorbij bonden gaan zonder even met het eene oog te knippen. En de wijfjes waren zoo gracieus als ze klein waren en legden overvloedige bewijzen af, dat geen enkel geheim van poederkwast of lippen stift haar verborgen was gebleven. De kleine menschjes maakten ook heelemaal niet den indruk gedeprimeerd te zijn of zich gegeneerd te voelen. Wanneer een buitenstaan der ze voor het eerst ziet is hij diep begaan met hun noodlot, maar voor hen zelf is dat allang dagelijksche kost geworden en ze hebben zich er reeds lang mee verzoend. Ze leven in hun internationaal milieu precies als andere menschen voor zooverre het vele reizen en trekken en enkele bijkomstigheden dat ten minste toelaten. En hun conversatie beneemt tenslotte aan 'n bezoeker nog de laatste illusie, want ze denken en spreken, ze hopen en rekenen, ze bekommeren zich om hun gage precies zooals elk zes-voet-hooger. Maar op één punt staan ze bij ons ten achter en wel daarin, dat ze niet profiteeren kunnen van de geweldige goedkoopte des levens, waarvan de normale menschen met zulke groote slokken genieten. De massa productie, de loopende band, de standaardl- zeering hebben, zooals we dat dagelijks aan den lijve ondervinden, het leven verbazende goedkoop en gemakkelijk gemaakt en in dit voorrecht deelen de Liliputters niet. En net als bij een schorpioen het vergif in de staart zit, zoo is dat bij de Liliputters ook eenigszins het geval in zooverre tenminste de hakken van hun schoenen hun de grootste zorgen baren. Want hakken worden over de heele Wereld tegen normale prijzen aan den loopenden band vervaardigd, maar voor de Liliputters moet hier handarbeid verricht worden en dat maakt hun schoeisel erg duur. Trouwens ook de rest van hun voetbescherming is niet voor de poes, want er zijn in heel Berlijn maar twee schoen makers, die voor hen kunnen of willen werken en dat komt natuurlijk in de prijzen tot uit drukking. Dat zelfde geldt voor hun hoeden, voor hun handschoenen, voor hun kleeren. Een kleermaker maakt liever zes pakken voor normale menschen dan één voor een Liliputter. Want hij moet daarbij te veel van zijn gewone pad afwijken en dat kost maar tijd en geld. En dan die gewone dassen, die allemaal veel te lang zijn en de gewone boorden, die geen van alle passen.... Enfin, ondanks de liefde rijke zorgen van papa en mama Schaefer, is toch ook het levenspad des Liliputters met tal rijke klippen bezaaid. WIJZIGING EXAMENCOMMISSIE De Minister van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen beeft goedgevonden, met wijzi ging in zooverre van, zijne beschiking van 7 Mei in te trekken de aanwijzing van dr. J. Serverijn te Dordrecht, als deskundige hij de eind-examens der afdeelin'g H.B.S. van het Rotterdamsch lyceum te Rotterdam, der lsta Christelijke H.B.S. te Rotterdam, der gemeen, telijke^ H.B.S, te Leiden en der Christelijke HJB.S. ta Alphen aan den Rijn en als zoodanig in zijne plaats aan te wijzen mr. G. J. vaa I Brakel, kantonrechter te Arnhem.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10