EEN WETSONTWERP WAAR MUZIEK IN ZIT GELUKKIGE FAMILIE VRIJDAG Jüm 19C1 R.K. Onderwijzersdag DE GELDSCHIETERSWET AANGENOMEN. Een erkenning voor degelijk werk Een ramp voor de gansche wereld Voor een waarde van f 15.000 gestolen Wat na den dood te voorschijn kwam DRUK BEZOCHTE BIJEENKOMST DIRECTEUR CENTRALE TARWE- ORGANISATIE. DE BEZUINIGINGSMAATREGELEN IN NED.-INDIE. VERLAGING DER AMBTENAARS- SALARISSEN. Het oordeel der Tweede Kamer. „Dat mag niet in het vrije Nederland" INBRAAK BIJ EEN MAASTRICHT- SCHEN JUWELIER. ERNSTIGE AANRIJDING. DE INDISCHE HANDEL. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN PARIJS. RUZIE OP EEN SCHIP. LEVENSGEVAARLIJK GETROFFEN. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Voor een paard in extase! STICHTING VAN BIERBROUWERIJEN, Plannen in vergevorderden staat van voorbereiding. Een succesdag voor de organisatie. En Tl vol I te Rotterdam beeft gisteren onder groote belangstelling de 2e R.K Onder- wijzersdag plaats gebad georganiseerd door e afdeelingen Rotterdam, Schiedam, Gouda en Dordrecht der St. Augustinus-vereeniging. ■De dag -werd ingezet met een gezongen H. Mie tot intentie der deelnemers, in de kapel van bet Allerheiligste Sacrament aan de Een- draöhtsetraat. De groote zaal van Tlvoli was tot in de boe ken met belangstellenden gevuld, toen de voor zitter der afdeeling Rotterdam en omstreken, de heer H. C. J- van Nimwegen, de aanwezigen ■welkom heette en de bijeenkomst opende. 't instituut der onderwijzersdagen is in den loop der laatste jaren naa?t een ideëele zijde, de opvoeding der jeugd, ook een technische zijde, de middelen daartoe gaan belichten. Ook hier kwam dit tot uiting In de leermiddelen-tentoon- •elllng, die de zaal In een rasecht schoollokaal hadden gemetamorpboseerd. Voor de Ideëele zijde zouden de twee sprekers Borgen, van wie de eerste, Pater Borromeus de Oreeve O.FJM. na de kort© inleiding van den vooraltter het woord verkreeg. HET KIND EN DE H. EUCHARISTIE. Spr. begon met de materie van z'n rede te plaatsen in H teeken van den H. Sacramentsdag •n sette dan met zijn bekende redenaarstalent uiteen, hoe de Eucharistie het middelpunt is van het katholieke leven; hoe de Eucharistie nroor ons alles of niets, dus: alles! beteekent. Sin daarom moet ook het kind in dat Eucha ristisch leven worden ingeleid, wil het later Eljn Katholicisme ten volle beleven. Het kind ia een gave Gods, geen luxe-artikel, dat men koopen zooals men wel hazewinden of schoothondjes koopt. Daarom is het niet vol doende, er een mooi kindje van te maken met krullen en fijne maniertjes, het moet groeien fcrt een pracht paap, met geloof in de oogen en •en gebed op de lippen, rechtop, alsof het •en kruis had Ingeslikt. ®e kinderziel is bovendien zoo dankbaar ma teriaal voor een opvoeding en leiding naar het Allerheiligste. En al beseffen ze nog zoo weinig •n la hnn naderen tot de Witte gedaante nog ■oo onbeholpen, het is beter zoo te naderen dan het ln het geheel niet te doen. De kinderziel ■elf is hongerig naar de Eucharistie. Juist in den groei tijd immers moet ook de ziel sterker worden gevoed. Het verderf der wereld is be gonnen met de verboden spijs van den boom der kennis van goed en kwaad maar dan moet van de Spijs van den boom des Levens het heil komen. Hierop wees spr. de vruchten aan, die het toenemend Eucharistisch leven der jeugd heeft afgeworpen, sinds het decreet van Pius X, on- sterfelijker en zaliger nagedachtenis met name in de talrijker wordende roepingen tot den religieuzen staat. Hij besloot met eenige prac- tisohe wenken voor de Eucharistische opvoe ding der jeugd, en een nadrukkelijk heenwijzen op de sterkste predicatie: het goede voorbeeld van de onderwijzeres en den onderwijzer. Na een korte pauze was het woord aan den beer H. O. de Boer, voorzitter der St. Willi- hrordne-federatie, die een doorwrochte en be langrijke rede hield over de plaats, die de ka tholieke onderwijzer in dezen tijd inneemt. DE KATHOLIEKE ONDERWIJZER IN ONZEN TIJD Nog altijd overheerscht de meening, dat de kinderen op de eerste plaat? naar school gaan om te „leeren", op de zoo veels te plaats pas, om t« worden opgevoed. En toch heeft de onder wijzer den plicht, zijn taak te richten, zoowel op de opvoeding, als op het onderwijs der aan hem toevertrouwde jeugd. Hierom veronder stelt zijn taak dan ook twee mogelijkheden. Vooreerst de overdracht van kennis, van weten, op het kind. Vervolgens de mogelijkheid, dat de onderwijzer op het strevingsleven van het kind grooten invloed kan uitoefenen. Na eenige theorieën, o-a. van Locke, Rous seau en de reformatie, vergeleken te hebben met de blijde re levensleer van het katholicisme, beschreef spr. nauwkeurig de basis, waarop de katholieke paedagogie moet worden opgebouwd. Het resultaat van dat werk is echter afhan kelijk van allerlei factoren. De structuur van de psyche der leerlingen oefent allereerst groo ten Invloed daarop uit, doch daarnaast werken nog allerlei moderne milieu-factoren, die deels voordeelig, deels nadeelig zijn, als reclame, lec tuur, boek en film, pers, organisatie en sport. Verblijdend is, dat de groote beteekenis der echool-opvoeding in onze dagen meer dan ooit geschiedde wordt erkend Het eerste bewijs daarvoor is de Encycliek, die Z. H. Paus Pius XI schreef over de opvoeding der jeugd. An derzijds het pogen om opvoedkundige stelsels te baseeren op politieke grondslagen, tot be reiking van politieke doeleinden. Zoowel bols jewisme als fascisme zijn overtuigd van de beteekenis der school voor de maatschappij wijl de Jeugd Juist in de school de beginselen der organisatie kan indrinken. In het Vijf-jaren-plan wordt dan ook met energie gestreefd naar uitbreiding der scholen, verbetering der onderwijs-techniek en bestrij ding van het analphaibetisme En als het ia het licht der droeve feiten van de laatste dagen niet zoo pijnlijk was, zou een uitvoerige behandeling van de belang stelling der fascisten in het onderwijs, zeer interessant zijn. De eenheidsboeken, die Mus solini verordende inplaats van de oude school boeken leggen daarvan spTekend getuigenis af. De onderwijzer heeft tot mooie taak, mede te werken aan de redding der maatschappij, die •ebter slechts dan mogelijk is wanneer Chris telijke beginselen norm zijn voor het leven der menschen. En de katholieke onderwijzer die over meer middelen beschikt dan andere ver keert daartoe wel in de gunstigste omstandig heden. Met een heenwijzen naar de mooie taak van den onderwijzer, die het voorrecht heeft met eeuwigheidswaarden te mogen werken besloot gpr. zijn schitterende rede. Na afloop der bijeenkomst bezochten de deel nemers het nieuwe ms. „Dempo" van den Rot- terdamschen Lloyd en maakten een rondvaart door de havens der Maasstad. Tot directeur der Centrale Tarweorganisatie la benoemd de heer C. C. C. van Stolk te Utrecht. TELEGRAMMEN VOOR DE GOUDKUST Tengevolge va.n kabelstoring zijn telegram, men voor de Goudkust en Nigeria aan vertra ging onderhevig. Zij worden alleen aangenomen OU risico der afzenders. Aan het Voorloo-pig Verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot goedkeuring van de besluiten van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië tot wijziging en aanvulling van de afdeelingen II, Ilia, IV, V, Va, VI, VII, IX en X en nadere wijziging en aanvulling van afdeeling III van de begrooting van Ned.-Indië voor 1931 wordt het volgende ontleend. Verscheidene leden betwistten, dat de Regee ring gerechtigd zou zijn, eigenmachtig, in af wijking van in overleg met den Volksraad vast gestelde begrootingen een geheel gewijzigd be leid te voeren. Naar hun meening had het op den weg der Regeering gelegen in verband met de ontworpen bezuinigingsmaatregelen wijzi gingen in de vastgestelde begrootingen voor te stellen. De Volksraad beeft thans geen gelegen heid gehad zich in concreten vorm voor de ver schillende bezuinigingsmaatregelen uit te spre ken. Een dergelijk bezwaar, wellicht in ver strekte mate, doet zich thans gelden voor de Kamer. De ingediende ontwerpen houden met de bezuinigingsmaatregelen geen verband. Andere leden wezen er op, dat bij het boven staande te zeer uit het oog is verloren, dat de begrootingen strekken tot het stellen van cre- dieten ter beschikking van de regeering. Hoeveel van het beschikbaar gestelde geld deze wenscht te gebruiken, is haar zaak althans voor zoover de Regeering niet door bestaande wettelijke voorschriften is gebonden. Het feit, dat de Indische regeering tegenover den Volksraad niet verantwoordelijk is, moet er eerder toe ledden de gevolgde gedragslijn goed te keuren. Intusschen waren ook deze leden van oordeel, dat tot belangrijke afwijkingen van het in de begrooting tot uitdrukking komende regeer- beleid niet behoort te worden overgegaan dan in geval van dringende noodzakelijkheid. In verband met de te verwachten tekorten en de door de Regeering met betrekking tot die tekorten te nemen maatregelen betreurden ver scheidene leden, dat er zich schijnbaar een soort paniekstemming van de regeering heeft meester gemaakt, waarvoor naar hunmeening geen reden bestaat, constateerden zij, dat de vermogenstoestand van het land bijzonder gun stig is. De toekomstmogelijkheden van Indlë zijn, ook naar (het oordeel van den nieuwen land voogd, van dien aard, dat men zich daarover niet al te bezorgd behoeft te maken. Met betrekking tot eventueele bezuinigings maatregelen werd door deze leden opnieuw aan gedrongen op krachtige bezuiniging op de uitgaven voor de defensie en de politie. Verscheidene leden keurden het af, dat de regeering gemeend heeft haar toevlucht te moeten nemen tot een verlaging van de sala rissen der Indische ambtenaren. Zij meenden, dat een zoodanige maatregel slechts in aan merking mag komen, wanneer alle andere middelen, om de tekorten te verminderen, uit geput zijn en, naar hun meening is dit nog geenszins het geval. Deze leden achtten de voorgenomen salaris verlaging een ongerechtvaardigde buitenge woon hooge extra belasting, opgelegd aan de ambtenaren, waartegen schril afsteekt de wei gering tot dusver van den minister om de niet- onaanzienlijke oliewlnsten tijdelijk door een uitvoerrecht iets zwaarder te belasten. Door de satarisveirlaging zal een noodtoestand intre den, als nog nimmer het geval is geweest. Verscheidene leden, die deze salarisverlaging thans onaanvaardbaar achtten, hoopten dat de beraadslagingen hierover ln den Volksraad de uitspraak van dit college tegen de korting van 5 pet. met ingang van 1 Juli 1931, den minister er toe zouden kunnen bewegen, thans van die verlaging a.f te zien, ten einde nog eens te over wegen, of geen andere middelen openstaan, om in de tekorten te voorzien. Andere leden zagen den toestand van de In dische financiën zoo ernstig in, da,t de Indi sche regeering, naar hun meening, verplicht w„j tot ingrijpende maatregelen, wilde zij een algemeen débacle voorkomen. Eenige leden meenden, dat waar in tijden van hoogconjunctuur de salarissen waren ver hoogd, deze thanis weer dienen te worden ver laagd, nu ook de kosten van het levensonder houd zijn gedaald. Andere leden kwamen hiertegen op. Sommige leden vroegen, of de korting op de salarissen bedoeld ia als een tijdelijke maatregel en of het uitgesloten is, dat aan de ambtenaren la ter, indien de fmancleele omstandigheden zich weer ten goede zouden keeren, het minder ge noten® zou w-oirden uitgekeerd. Andere leden merkten op, dat de bedoeling van de regeering. deze korting slechts als een tijdelijke maatregel te beschouwen, blijkt uit het feit, dat de Regeering reeds een algemeen© herziening van het B.B.L. ter hand heeft ge nomen. Sommige leden vroegen, waarom niet een grootere categorie van de laagstbeaoldigde ambtenaren van salarisverlaging is uitgesloten ©n waarom niet, een progressieve verlaging van de salarissen is voorgesteld, waardoor de laagstbezoldigden in minder ongnnstigen om standigheden zouden komen. BOND VAN TECHNISCHE AMBTENAREN. De Bond van Technische Ambtenaren in Overheids- en S emi - O verheid sd ien st heeft te Rotterdam zijn 12e jaarvergadering gehouden, welke zeer druk was bezocht. Medegedeeld werd, dat het ledental in 1930 is gestegen van 1201 tot 1341 en het bedraagt thans 1458. Het grootste percentage van de nieuwe leden wordt gereeruteerd uit de afge studeerden der Middelbaar Technische scholen, die in overheidsdienst werkzaam zijn. Tot besluit van de avoddvergadering werd een technische film vertoond van de Rotterdam- isohe havens, liaar ontwikkeling en outillage, Den volgenden ochtend werd aan de congres sisten en hun dames vanwege de recipieerende bondsgroep Rotterdam een boottocht door de havens aangeboden, welke gevolgd werd door een autotocht door een deel van Rotterdam. Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken, de ingediende voorstellen en amende^ menten werden des middags uitvoerige bespre kingen gewijd aan de eventueele aansluiting van den Bond bij een der erkende neutrale vakcentrales van overheidspersoneel. Met algemeene stemmen sprak het Congres zich tenslotte uit tegen aansluiting bij een der thans bestaande neutrale vakcentralestevens werd eveneens met algemeene stemmen machtiging verleend om met andere organisa ties, welke daarvoor in aanmerking komen, in contact te treden, teneinde te onderzoeken op welke wijze in gezamenlijk overleg het vraag stuk betreffende het georganiseerd overleg in het bijzonder in de groote gemeenten, tot een oplossing zou kunnen worden gebracht. Hierna werd een referaat gehouden door den 2en voorzitter, den heer E. W. de Jong over het in samenwerking met andere organisaties van middelbare technici uitgebracht rapport inzake invoering van een algemeen middelbaar tech nisch diploma. WAT MEN ALS „WOEKERPRAKTIJKEN" MOET OPVATTEN Mr. v. d. Berg heeft een wel verdiend suc ces gehad: de Kamer nam zijn initiatief-wets ontwerp zonder hoofdelijke stemming aan. Het was de welsprekende erkenning voor degelijk, goed doordacht werk en het is te hopen, dat de wet-v. d. Bergh eenzelfde gunstige ontvangst geniet in de Eerste Kamer. Wij twijfelen er dan niet aan of de regeering, die nu haar mee ning nog niet formeel kon zeggen, mitsdien eerst den Raad van State dient gehoord, zal dan haar onderteekening niet weigeren. Veel is er intusschen aan het weloverwogen wetsontwerp niet veranderd. Om te beginnen bij het begin, de considerans is gewijzigd, zoo. dat deze niet meer luidt: „Alzoo Wij in over weging genomen hebbende, dat het, teneinde woekerpraktijken tegen te gaan, noodzakelijk is het geldschietersbedrijf wettelijk te regelen", maar: „dat het wenschelijk is een wettelijke regeling vast te stellen voor het geldschieters- bedrijf". Dit geschiedde door een amendement van den heer van Poll, die 't beter vond het tegengaan van woekerpraktijken niet ln de wet te noemen, wijl geenszins vaststaat wat men als „woekerpraktijken" moet opvatten en daarom mede den tekst van de Pandhuiswet koos. De heer van Poll had nog wat kleine redac tie-verbeteringen aan de hand gedaan, welke eveneens zonder bezwaar werden overge nomen. De liberalen trokken hun meeste amendemen ten ln. Dat van mr. v. Rappard, die art. 19 in dezer voege wilde wijzigen, dat het concessie- recht van B. en W. aanmerkelijk beknot zou worden, werd met 58 tegen 6 stemmen verwor pen; evenmin werd toegestaan, dat art. 34 zou worden verzwakt In een richting, welke de geldschieters weer eenig recht op inhouden van loon of salaris zou toestaan. Slechts dr. Vos had succes met zijn voorstel art. 44 zoo te lezen, dat ook rechtspersonen, die uitsluitend of in hoofdzaak woekerbestrijding ten doel hebben, niet onder de wet zullen vallen. Eén amendement werd door mr. Goseling gered. De strekking ervan in art. 27 vast te leggen, dat een geldleener, verhinderd bij de onderteeke ning van de leenakte aanwezig te zijn,, hij on- derhandsche akte een ander tot onderteekening kan machtigen, doch uitsluitend voor 't geval, dat echtgenooten elkander onderling machtigen. Anders blijft een notarieele akte noodig bij afwezigheid van den geldleener. Het gewijzigde artikel 59 laat de Regeering vrij den dag van het in werking treden der wet te bepalen. De vlotte afhandeling van de wet-v. d. Bergh stelde de Kamer in staat nog een aanvang te maken met de behandeling van het wetsvoor stel tot wijziging der Auteurswet-1912 met het oog op bemiddeling inzake het muziekauteurs- recht. Al was er dan niet veel belangstelling in de Kamer, het bleek toch een onderwerp, waar muziek in zat. Het bewoog mejuffrouw Katz tot een hooggestemd pleidooi over ,.het vrije Nederland", waar zij nog nooit en ln geen wet zulk een kras staaltje van Ingrijpen in het burgerlijk recht had gezien als Minister Don- ner nu wel aandurft, die immers niets meer of minder wil dan de exploitatie tot inning van muziekauteursrechten te binden aan zijn vergunning en deze laatste dan te geven aan één bureau, dat onder scherpe regeerlngstoe- aicht zal moeten staan. „Dat mag niet in het vrije Nederland", zei mej. Katz nog eens. Concessie is hier mono polie en dit zou de wetgever hier zoo maar mogen vestigen Dat leek de c.-h. afgevaardigde van juridisch standpunt verwerpelijk. En hierbij bleef het niet, want mej. Katz, die zich de laatste dagen in den geest der Berner Conventie had verdiept, speurde wel degelijk in die over eenkomst een beletsel tegen het regeerings- voorstel in zooverre het regeeringsmonopolle de auteurs in de uitoefening van hun rechten zou belemmeren. Mej. Katz verkiest 't Fransch bemiddelingsbureau boven het Nederlandsche en de „Sacem" kan werkelijk tevreden zijn met de advocaten, die den Minister aanraadden zijn wetsontwerp maar in te trekken. Doch reeds stond in .den persoon van mr. Rutgers van Rozenburg een vurige verdediger van het wetsontwerp op. Deze constateerde, dat de bemiddelingsbureaux over een groote macht beschikken, welke o.a. blijkt uit het feit, dat zij de macht hebben hun répertoires te weigeren aau wie zij willen en dus het doodvonnis over bepaalde vereenigingen kunnen voltrekken en evengoed de componisten in hun macht heb ben, aangezien het bureau tóch geld int, on verschillig van wien er nu muziek wordt uit gevoerd. Juist voor den bloei van het muziek leven en voor de riehtige uitoefening der auteurswet, wil de heer Rutgers een wettelijke regeling. Hij vreest geen monopolie-vestiging. Hij ziet daarin ook geen ongemotiveerde aan tasting der hooggeroemde vrije concurrentie om de eenvoudige reden, dat er van redelijke concurrentie geen sprake is tusschen het natio nale inningsbureau ln een klein land als de „Buma" hier en de „Sacem", dat een Fransch instituut is en Nederland als een wingewest beheert. Voor den heer Rutgers is baas zijn in eigen huis ten opzichte van het cultuurleven een primair belang. Hij wil ons muziekleven niet op genade of ongenade aan vreemdelingen overleveren, nazaten van hen, die eens het chez vous, sur vous et sans vous uitspraken. Had de a.-r. heer van Dijk, die het regee- ringsvoorstel eveneens verdedigde als „afweer tegen invasie", de „Sacem" geprezen om den hoffelijken toon van haar adressen, de c.-h. edelman dacht daar anders over en toonde zich niet weinig geprikkeld over, wat hij, met het oog op regeeringsprotesten en enkele dreigen de zinnen In de adressen, „pogingen tot inti midatie van vreemdelingen" noemde. Met de rede van Jhr. Rutgers van Rozenburg was de apologie, welke mej. Katz voor de „Sacem" had geleverd, wel grootendeels geneutraliseerd. Over protesten der vreemde regeeringen Frankrijk, België en Spanje hebben, zooals men zich herinnert, bezwaren gemaakt tegen het aanhangige wetsontwerp was oud-minis ter van Dijk ook weinig gesticht. „Wij kennen recht en billijkheid zonder vreemde inmenging", zei de heer van Dijk, die strijdigheid van het wetsontwerp met de Berner Conventie ten stel ligste ontkende, maar er bij voegde, dat degenen die zijn standpunt niet deelden, dan maar hun toevlucht moesten zoeken bij het internationaal gerechtshof. Voor den a.-r. afgevaardigde was de wet eenvoudig een stuk nationale verdedi ging door een rechtshandeling en zijn wensoh conform het regeeringsvoorsteléén bemid delingsbureau onder regeerlngstoezlcht. De meest zachtmoedige afgevaardigde was mevrouw Bakker. Als een goed vrijzinnig-demo- crate verdedigde zij het meest-pacifieke ideaal: een overeenkomst tusschen de bedde elkaar nu °P leven en dood bestrijdende ,Buma" en „Sa cem". ziet de Minister geen kans vrede tus schen de Fransche en Nederlandsche bureau listen te bewerken Mevrouw Bakker zal het antwoord kunnen raden. In elk geval heeft ook zij al wel laten doorschemeren, dat, als er dan toch een keuze moet worden gedaan, haar voor keur uitgaat naar een Nederlandsch bemidde lingsbureau. Maar dan in elk geval onder streng toezicht en zoo mogelijk ook met de kans, dat de executanten over te hooge tarieven zullen hunnen klagen. De stand BumaSacem was bij de pauze 41. VREDESACTIE VAN JOURNALISTEN. Het Bestuur van den Nederlandschen Jour nalistenkring heeft het Bestuur van de Fédé- ration Internationale des Journalistes, waarbij de Kring is aangesloten, in overweging gegeven, aan de journalisten uit alle landen, die in het a.s. najaar te 's-Gravenhage bijeen zullen komen, ter opening van het Internationaal Eere- Gerechtshof voor de Pers, de volgende resolutie voor te leggen „De Journalisten, vereenigd in de Fédération Internationale des Journalistes. hebben met toenemende bezorgdheid kennis genomen van den voortgezetten wedstrijd in bewapening tusschen verschillende naties, die zeer vermoedelijk wederom tot oorlog moeten leiden, als niet tijdig wordt ingegrepen beschouwen het welslagen van de in 1932 te houden Ontwapenigsconferentie als een absolute noodzaak, en betuigen hun volkomen Instem ming met de verklaring van den voorzitter der voorbereidende commissie, jhr. dr. J. Loudon, dat een mislukking van de bedoelde oonferentie een ramp voor de gansche wereld zou zijn achten het hun roeping het gevaar voor een nieuwen oorlog met alle kracht te bestrijden verklaren al het hun mogelijke in het werk te zullen stellen, om de toenadering tusschen de volkeren te bevorderen, van welke bereidheid de instelling van een Eere-tribunaal, dat zich ten doel stelt de goede verstandhouding tus schen de volkeren te vestigen, te handhaven en te versterken, mede uiting is besluiten deze resolutie te publiceeren en ter kennis te brengen van den Volkenbond, van alle Regeeringen en van de Ontwapeningsconferen tie". Bende van stelers en helers voor den Duitschen rechter. Voor den Akenschen strafrechter stond Woensdag een negen leden tellende bende te recht, als wier beruchte hoofdman werd ge brandmerkt de gedetineerde W. L., die ander half jaar geleden des nachts Inbrak bij den Maastrichtschen juwelier H. R. in de Maas trichter Brugstraat en gouden en zilveren sie raden roofde tot een waarde van vijftien dui zend gulden en nog een belangrijk bedrag aan geld. De inspecteur der Maastricbtsehe recherche, de heer Mordant, die destijds het spoor vond van den dader en dezen, in Duitsche gevangen schap verkeerend, tot bekentenis wist te bren gen, werd o.a. als getuige gehoord. Terzake van de inbraak bij den juwelier te Maastricht werd tegen den verdachte W. L., den bendeleider van deze beruchte dieven en helers, o.a. een gevangenisstraf geëischt van 2 jaar en 6 maanden. Omzet sterk gedaald. BATAVIA, 4 Juni 1931. (ANETA). De totale invoer van Ned. Indlë bedroeg in April 1931 197.092.000 K.G. met een waarde van 46.522.000. Over de periode Januari- April 1931 bedroeg die invoer 878.936.000 K.G. met een waarde van 201.768.000. In April 1930 bedroeg die invoer 259.303.000 K.G. met een waarde van 69.659.000 en over de periode JanuariApril 1930 1.190.342.000 K.G. met een waarde van 321.350.000. De totale uitvoer van Ned. Indië bedroeg over April 1931 555.840.000 K.G. met een waar de van f 68.660.000 en over de periode Januari- Aprül 1931 2.785.032.000 met een waarde van 323.497.000. Over de maand April 1930 be droeg die uitvoer 741.491.000 K.G. met een waarde van 101.593.000 en over de periode Januari-April 1930 3.308.186.000 K.G. met een waarde van f 457.640.000. SCHADE AAN VRUCHTEN DOOR DE VORST. Gisteren in den nanacht heeft het in de om geving van Hoogezand vrij sterk gevroren waardoor nog al schade is aangericht aan jonge vruchten. INDISCHE POSTVLUCHTEN Het 19e postvliegtuig is gisteren te 5.18 uit Calcutta vertrokken en na tusschen landing van 9.15—10.05 te Akyab en van 13.20—14.10 te Rangoon, om 18.25 te Bangkok aangekomen. Alles wel. Heden voortzetting. NEDERL. KRUIDENIERSBOND In het te Rotterdam gehouden congres van den Ned. Kruideniersbond zijn de heeren Mille- naar en Slothouwer herkozen tot bestuurslid, terwijl In de vacatures Dekker en Gabel wer- den gekozen de heeren A. Bruin uit Alkmaar en J. J. Andriessen uit Vlissingen. Op voorstel van het hoofdbestuur is o.m. be sloten tot uitgifte van een consumentenblad. GROENTENVERVOER PER SPOOR. In verband met hetgeen gisteren door ons werd gemeld omtrent de kwestie van het groen- tenvervoer per spoor, wijst men ons er op, dat de commissie-de Vries nog geen uitspraak heeft gedaan en het ook nog niet hekend i» in welke richting, die sal gaan, Onze Pa.rijsche correspondent meldt ons: Het program voor het bezoek van H. M. de Koningin en Prinses Juliana aan Parijs, is vólgens mededeeüdmgen van den dhef van het Protocol, nog mi et definitief vastgesteld, doch de ontvangst op het E'lysée en het dejeuner, dat de nieuwe president en mevrouw Doumer zullen aanbieden, zijn bepaald op 17 Juni, ter wijl de officdeele ontvangst op de tentoonstel ling ig vastgesteld op den negentiende. H M. de Koningin heeft alsnog den gep. vlce-admiraal F. Bauduin, adjudant-generaal en chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, aangewezen om haar te vergezellen bij haar bezoek aan Parijs. PRINSES JULIANA NAAR GRONINGEN Men verzoekt ons mede te deelen, dat H. K. H. Prinses Juliana niet a.s. Zaterdag maar Zaterdag 13 Juli naar Groningen zal gaan, waar zij o.m. de doopplechtigheid van het nieuwe opleidingsschip voor het Onderwijsfonds voor de binnenvaart zal verrichten. ZIEKENGELD BIJ WERKVERSCHAFFING De Minister van Arbeid, Handel en Nijver, held heeft goedgevonden te bepalen, dat voor de berekening van het ziekengeld als dagloon voor de bij werkverschaffing te werk gestelde arbeiders uit de gemeente Harlingen geldt het dagloon van 2,75, ongeacht bij welke werk verschaffing de arbeiders te werk gesteld waren, toen zij ongeschikt tot werken werden. PHILIPS' LEERLINGENSTELSEL Het vereenigingsbestuur van Philips' Leer. lingenstelsel, dat door het Rijk wordt ge subsidieerd, heeft in de bij de wet verplichte commissie van voorlichting benoemd welke benoeming de minister heeft goedgekeurd de heeren: H. v. Thiel te Helmond voor de R.K. Werkgevers in de metaalnijverheid, ir. A. Bienfait, te Helmond voor den metaalbond, Ir. N. Soeteman, voor de N.V. Philips, H. Wetse- laar, Dordrecht voor den Chr. Metaalbewerkers, bond, A. Leijsen, Eindhoven voor den Alg. Ned. metaalbewerksbond, F. Beekmans, Eind hoven voor den Ned. R.K. Metaalbewerkersbond. Tot voorzitter der Commissie Is benoemd ir. Z. Fetter, van de N.V. Philips. Een ingezetene van Eindhoven., wiens naam nog niet kan won Seg meegedeeld, ig Mafggooh$ |9« oontrolfur, Wielrijder met een schedelbreuk opgenomen. Gisteravond ongeveer 8 uur heeft een ern stige aanrijding plaats gehad bij de nieuwe brug over de Ringvaart, gemeente Haarlem mermeer. Een wielrijder die zich aan den linkerkant van den weg bevond, wilde uit wijken voor een van den tegenovergestelden kant naderenden auto, terwijl op hetzelfde oogenblik eveneens een auto van den anderen kant kwam. De aanrijding was onvermijdelijk. De wielrijder, zekere Somers wonende te Vijf- hulzendijk werd met een ernstige schedelbreuk opgenomen en door dr. Kuipers verbonden. Later is het slachtoffer naar Haarlem over gebracht. De schipper zwaar gewond. Gistermiddag ontstond op een schip, liggen de te Schiedam, oneenigheld tusschen den schipper H. F. en diens knecht J. V.. De knecht gaf den schipper een klap, waardoor deze ach terover in het ruim viel. Met een gebroken ruggegraat en rechterschouder werd de schip per bewusteloos naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De getroffene is 31 jaar oud en woont te lJssel- monde. De knecht heeft zich later hij de politie ge meld. In aanraking met een electrische draad. De chef-monteur Vos van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Coevorden kwam giste ren te Nieuwe Krim in aanraking met de on der stroom staande draden van een persturf- machine. Hij werd levensgevaarlijk getroffen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Nader meldt men ons, dat de getroffene aan de gevolgen is overleden. Een defect aan de stuurinrichting. Gisterenmiddag tegen drie uur is in de ge meente Veldhuizen bij Utrecht door tot nog toe onbekende oorzaak, vermoedelijk een defect aan de stuurinrichting, een luxe auto uit Den Haag op weg naar Utrecht, met vrij groote snelheid tegen een boom gereden. Twee der in zittenden liepen lichte kwetsuren op, terwijl de derde inzittende, afkomstig uit Den Haag, ernstig gewond werd en o.a. een hoofdwonde en een gebroken been opliep. De beide licht ge wonden werden met een auto naar Utrecht ver voerd om zich aldaar te laten verbinden. Het duurde vrij lang, alvorens een ambulance- auto uit Utrecht ter plaatse was om den zwaar gewonde naar de Rijksklinieken aldaar over te brengen. MEJ- A. A. HENNY. f Op 61-jarigen leeftijd is te Zutphen overleden mej. A. A. Hemny, secretaresse van de vereeni- ging voor minderjarigen en lid van den voog dijraad. De thans ontslapene heeft zeer veel gedaan voor |m| mlBdasMe klad, Ruim f 120.000 uit de Sweepstake. Een der winnaars in de Derby, welke Woens dagmiddag te Epsom verreden is, is de familie C. W. Fruithof, wonende aan den Bakenberg- scbeweg no. 122 te Arnhem. De familie was zoo gelukkig in de loterij der Dublin Sweep stake enkele dagen geleden een prijs van 833 te winnen en haar kansen waren daar mede verbonden aan de prestaties van het paard „Sandwich", dat aan de Derby deelnam. Het geluk bleef standvastig. „Sandwich" kwam als derde aan en vrouwe Fortuna wierp daar mede de familie Fruithof de kapitale som van 10.000, ruim 120.000, in den schoot. Een correspondent van „de Telegraaf" bracht een bezoek aan de familie Fruithof, die in een der pasgebouwde villa's in een nieuwe wijk woont. De familie is pas een half jaar te Arnhem ge vestigd; vroeger woonde zij in Engeland. Omtrent dit bezoek vertelt hij: „Ons eerste bezoek in het late middaguur, direct na het bekend werden van den uitslag, was vergeefsch: de familie was afwezig. De dienstbode kon ons alleen vertellen, dat wij geen nieuws brachten. De radio, de uitzending van Davantry, was ons voor geweest. Des avonds hadden wij meer geluk. Wij troffen de familie in begrijpelijkerwijze opgewekte stemming aan. Mevrouw Fruithof was degene, wie de for tuin zoo gunstig was geweest, want zij had het lot gekocht. Mevr. Fruithof is een Iersche van geboorte: haar familienaam is Collins. In een grappig mengelmoesje van Engelsch en Nederlandsch vertelde zij ons, hoe ze tot het koopen van dit lot gekomen is. In de eerste plaats om het goede dbel, dat aan de loterij vastzit,, de baten voor de Iersche ziekenver pleging. „Ik ben zelf vroeger bij de ziekenverpleging nauw betrokken geweest verklaarde zij, „dus u begrijpt wel Jat mijn sympathieën daarnaar nog altijd uitgaan. Maar ook de paardensport is een hobby van me. Voor een goed paajrd raak ik in extase en de wedstrijden volg ik nauw keurig. Aanvankelijk heb ik mij om dit lot niet veel bekommerd. Ik verwachtte toch niet, dat ik tot de gelukkigen zon beboorea. Totdat ik^ enkele dagen' geleden verrast werd met den prijs van 833 en de wetenschap kreeg, Jat ik met „Sandwich" goede kansen maakte, te meer omdat ik hoorde wie het paard berijden zou: een uitstekende jockey. Dat werden toen. spannende dagen en ik behoef u niet te zeggen, dat niemand aandachtiger de uitzending van Daventry vólgde dan ik. Eerst waren de berich ten niet bemoedigend: „Sandwich" raakte ach ter en toen ineens de mededeeling: „Sandwich" derde en wij 120.000 rijker!" „Wat zijn nu uw plannen?" informeerden wij. „Allereerst naar mijn familie in Cork in Ierland te gaan en dan mijn prijs op te halen", vertelde mevr. Fruithof ons lachend. „Mor gen vertrekken wij al". Maar toen mengde haar echtgenoot, die in tusschen al verscheiden .gelukstelofoontjes had ontvangen het nieuws ging als een loopend vuurtje rond zich in het gesprek: „Het is nu welletjes, meer dan genoeg voor de krant", meende hij. „U bent de eerste, maar wij ont vangen nu niemand meer, want wij hebben heusch wel wat anders te doen". Een inbrekers plan dat niet ten uitvoer werd gebracht. ZONDERLINGE ALLEEN-WONENDE LANDBOUWER. Dezer dagen bleef de deur van den land bouwer Van Regteren in de Buitennieuwstraat te Kampen gesloten, meldt het „Hbld." Toen de politie de deur open had gebroken vond zij den boer midden in een plas bloed op den grond liggen. Van Regteren, die al geruimen tijd alleen woonde stond bekend als een zon derling en buitengewoon schriel man. In te genwoordigheid van familieleden ging de po litie over tct opening van een oud brandkastje dat half door den vloer gezakt in den hoek van het vertrek stond. Achtereenvolgens kwa men te voorschijn bundeltjes bankpapier, zak jes specie, pakjes effecten. Toen alles een beetje gesdhift was bleek er bijeen te zijn een bedrag van bijna 25.000 aan contanten, terwijl de aanwezige effecten geschat werden op een 70.000. Het feit, dat er bij van Regteren wel wat te halen was bleek echter niet onbekend te zijn bij verschillende leden van het inbrekers gilde. De vorige week werden toch, naar aan leiding van een onbeduidend inbraakje to Kam pen, aangehouden een Duitscher, een Oosten rijker en een Kamper voddenkoopman. De Duitscher bekende het inbraakje en toen hij toch eenmaal aan het bekennen was, vertelde hij ook, dat het in het voornemen van het drie tal had gelegen Van Regteren „koud'' te maken om den spaarpot die men daar wist te zitten. Op het laatst waren zij echter voor het plan teruggeschrokken. Het naderhand ingestelde onderzoek wees uit, dat van Regteren een natuurlijken dood was gestorven. BANDOENG, 4 Juni (ANETA). Het A.I.D. de „Preangerbode" meldt, dat de Beckfabriek te Bremen van plan is in Indië bierbrouwerijen te stichten. De plannen be vinden zich reeds in vergevorderden staat van voorbereiding. BESMETTELIJKE ZIEKTEN- In de week van 2430 Mei zijn ter kennis gebracht 116 gevallen van roodvonk, waaryan o.m. 19 te Amsterdam, 29 te Rotterdam en 6 te Maastricht. Het aantal diphtheriegevallen bedraagt 96, waarvan 12 te Amsterdam. 8 to Rotterdam, 11 te Arnhem en 4 te Nijmegen. Door de entstofinrichtingen te Amsterdam,, Rotterdam en Groningen werd koepokstof af. gegeven yoor reap, 1855. 181 en Jg pwnmwfc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5