f FEUILLETON «fcSW«Mi SPORT EN SPET.. HET INSIGNE. VRIJDAG 5 JUNI 1931 RADIO-PROGRAMMA NADERE WIJZIGING VAN DE VISSCHERIJWET. DE GREGORIUS -DAGEN. HET PROGRAMMA VERSCHENEN. OÜD-GEPENSIONNEERDEN. DE HALVE VRIJE DAG VOOR WINKELPERSONEEL. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN HET BUITENLAND. UITVOERING TARWEWET. Bij Rheumatiek, Jicht en Ischias DE VOETBALCOMPETITIE. R. K. F. D. H. V. B. K. N. V. B. NEDERLANDSCH ELFTAL DE SCHAAKMATCH EUWE—LANDAU CAPARLANCA NAAR NEDERLAND. LUCHTVAART. VISSCHERIJ. MARKTBERICHTEN. PUBLIEKE VERKOOPINGEN. JÏJ. ZATERDAG 6 JUNI. Huizen (1875 M„ 160 K.H.) Uitsl. K.R.O.- uitzending: 89.15 en 1011.30 gramofoonpl. 11.3012 godsd. halfuurtje door pastoor Perquin 12— politieber; 12.15—1.50 K.R.O.-Sextet1.45 postduivenber.1.502 en 2.152.30 gramofoonpl.; 2.30 vragenhalfuurtje voor de jeugd; 34.15 kin- deruurtje; 4.15 technisch kwartiertje; 4.30 zwem- cursus56 gramofoonpl.6.Esperanto- berichten; 6.15 journ. weekoverzicht; 6.35 belas tingpraatje door C. B. J. Ott; 7—7.30 O. v. Egger- mont: ..Vleeschetende planten"; 7.45 F. v. Veen; „De Missiewedstrtjden der Federatie"; 7.30 politie-ber.811 vroolyke avond door de Genie te Utrecht, m. m. v. Geniemuziek o. 1. v. W. v. Erp, Utrechtsch Militair Dubbelkwartet o. 1. v. C. Carstens, A. v. Trotsenburg (levensliedjes) en een tooneel-ensemble. Opening door kapitein H. O. Schumache; 1112 gramofoonplaten. Hilversum (298 M„ 1004 K.H.Uitsl. V.A.R.A.-uitzending: 8.gramofoonpl.; 10.15 V.A.R.A.-orkest en voordracht; 12.V.A.R.A.- Septet en gramofoonpl; 2.Inst. voor Arbeiders Ontwikkeling; 2.15 T. Landré: „Ons huis een tehuis"; 2.40 gramofoonpl.; 3.Het lied des Basken, illustratie met gramofoonpl., toelichting van Ziesemer Bomli: 4.— G. P. J. Overbeek; „Een en ander over de Koloniale tentoonstelling te Parijs"; 4.15 gramofoonpl.; 4.30 J. Reynders: Soc.-dem. gemeentepolitiek in Utrecht; 4.45 Espe- ranto-cursus5.05 J. v. d. Ven: „Rondom de Zuiderzee"; 5.35 V.A.R.A.-Septet; 6.35 litterair halfuurtje; 7.50 V.A.R.A.-varia; 8.viool-recital door John Helden, Johan Jong (piano)8.25 bestuursmededeelingen8.35 V.A.R.A.-orkest, Teun de Klepperman en Frits Bouwmeester (voor dracht)10.Vaz Dlas; 11.1512 gramofoonpl. Daventry (1554 M., 193 K.H.)11.05 viering verjaardag van den kong; 1.20 licht orkestcon cert; 3.50 orkest; 5.05 orgelbespeling; 6.20 dans muziek; 6.55 piano-recital; 7.50 Vaudeville; 10 „A Princess of Kensington" van E. German koor, orkest en solisten; 10.50—12.20 dansmuziek! Parys („Radio-Paris", 1725 M., 174 KH)- 8.05 en 12.50 gramofoonpl.; 4.50 dansmuziek' 6 20 en 9.05 gramofoonpl.; 9.50 orgelconcert. Langenberg (473 M„ 634 K.H.)7.25—8.20 10.3511.05 en 12.50 gramofoonpl.; 1252 50 orkest; 2.55—3.45 nieuwe gramofoonol,5 20—fl in orkest: 6.10—6.30 dansmuziek: 8.20 vroolii'ke avond10.30—11.50 concert; 11.50-1.20 dansmu- Kalundborg (1153 M., 260 K H 12 9n_ 2.20 en 3.50-5.50 orkest; 2.50-3.20 gramofoonnV^ 8.20-9.20 orkest, oude dansmuziek9 50Si Deensche liederen; 10.05 piano-soli; 10 35-U20 mandolinetno en zang; 11.20-12.35 dansmuziek Brussel (508 M., 590 K.H)- 5 20 ork.=t 5.50 gramofoonpl.; 6.05 orkest; 6.35 gramofoonnl 8.20 „Oncle Mathurin", op rettf vTn Zri Weyts; 9.20-10.20 vroolyke avond Zeesen (1635 M., 183.5 K.H ca 7 7 50 berichten en H50 dansmuziek10.20 berichten en daarna tot 12.50 dansmuziek. De hengelsport. In de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer in zake het ontwerp tot nadere wij ziging van de Visscherijwet zegt de minister, dat in de voorgestelde regeling de visscherij met den gewonen hengel, waarvan 't overgroote deel der beoefenaars van de hengelsport gebruik maakt, niet verder wordt beperkt dan onder de tegenwoordig geldende regeling. Slechts wordt ten aanzien van het visschen met den hengel, geaasd met visch, voorgesteld, dat de hengelaar die daarvan gebruik maakt, voor zien moet zijn van een vischakte en een schrif telijke vergunning van den rechthebbende op het vischrecht. Dat de visscherij met den hengel, geaasd met visch, aan beperkende bepalingen zal worden gebonden, \indt zijn oorzaak in de overweging, dat de belemmeringen moeten worden wegge nomen, die aan de ontwikkeling en de ver betering van de visscherij als bedrijf, in den weg staan. Ontheffing in de vacanties. Naar aanleiding van het voor de hoofdbe- e uren van den Algemeenen, den Christeiijken wit n Bond van Handels- en Kantoor- dl enden tot den directeur-generaal Van Ar- eid gerichte schrijven in verband met zijn ■voornemen om den werkgevers toe te staan n de vacantie af te wijken van den verplich- ing tot het geven van een halven vrijen dag aan het winkelpersoneel, heeft het hoofdbe- s uur van den Ned. R. K. Middenstandsbond zie lof den directeur-generaal gewend. „Het is niet onze bedoeling aldus het hoofdbestuur }n te ?aan op het ln dat sc rijven geleverde betoog. Slechts achten wij et gewenscht er de aandacht op te vestigen, at ln tegenstelling met den indruk, dien et schrijven schijnt te willen vestigen niet e nden van handels-, kantoor- en winkelbe. dienden de aangewezen organen zijn om aan geven hoe de werkgevers in het winkelbe drijf denken over de wenschelijkheid van ont heffing der genoemde verplichting in den va- cantietijd. De invoering van het Werktijdenbesluit met de verplichting tot het geven van den halven vrijen dag plaatst den winkelier in den vacan- tletijd voor vroeger niet gekende moeilijkheden, waaraan u terecht gemeend hebt door een al. gemeene regeling tegemoet te moeten komen. In verband met het schrijven der bedienden- organisaties mogen wij naar voren brengen dat vooral het belang van de handhaving "der tot dusver verleende vacanties het treffen van een ontheffingsregeling als door u voorgeno men, gewenscht doet zijn. De steunregeling. In antwoord op een vraag, gesteld in het verslag over een suppletoire begrooting van hoofdstuk VIIB, antwoordt de minister van financiën, dat de overweging van de verschil lende punten, in de vergadering der Tweede Kamer van 4 December j.l. ter sprake gebracht, geleid heeft tot de volgende slotsom: De nieuw gepensionneerde weduwen van oud- gepensionneerde ambtenaren zijn onder de wer king der steunregeling gebracht. De uitkeering van niet-inwonende kinderen wordt gerekend tot het inkomen van den begiftigde te behooren voor zoover deze uitkeering voor den rechter zou kunnen worden afgedwongen en dus onder den alimentatieplicht valt. In verband met bovenstaande wordt bij tweede nota van wijziging 75,000 meer aan gevraagd, zoodat de totale verhooging bedraagt 365.000. De tewerkstelling van buitenlandsche arbeiders in ons land. Dcor den heer Lockefeer zijn aan den minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de volgende vragen gesteld: 1. Kan Zijn Excellentie de Minister meedee- len, of de verspreide berichten omtrent de uit wijzing op groote schaal van Nederlandsohe ar beiders, die in België werken zonder de aldaar verlangde arbeidsvergunning, op waarheid be rusten. 2. Indien deze berichten juist blijken te zijn, acht de Minister dan het oogenblik nog niet gekomen, om alleen onder beperkende be palingen en met arbeidsvergunning budtenland. echen arbeiders verlof te geven in ons land te werken, ten einde daardoor de onrust, op te heffen, die naar aanleiding der buitenlandsche bekende maatregelen heerscht onder groepen Nederiandsche werklooze arbeiders? Meelcontrole bij de bakkers na 1 Augustus. Naar de „Tel." verneemt, heeft het Regee- ringsbureau voor de Uitvoering der Tarwewet, naar aanleiding van de op 27 Mei gehouden besprekingen met belanghebbenden, in het bij zonder aangaande een tot de bakkers gerichte nadere waarschuwing, aan de vakorganen voor gesteld, het volgende aan de bakkers mede te deelen „Het ligt in de bedoeling de contróle bij de bakkerij en op de bij haa aanwezige voorraden onvermengde bloem te doen aanvangen op 1 Augustus a.s." Tot dien datum zouden dus de bakkers vrije lijk van de bij hen aanwezige voorraden onver mengde bloem gebruik kunnen maken. Men deelt uit vakkringen mede, dat, hoewel 1 Juli de Tarwewet in werking treedt, blijkens bovenstaande mededeeling nog tot 1 Augustus het brood dus op de oude wijze in de meeste bakkerijen bereid zal kunnen worden. Een nummer van het „Sint Gregorius- blad" gewijd aan de Jeugd- muziek. Voor de Gregoriusdagen op 8, 9 en 10 Juni a.s. te 's Gravenhage, gewijd aan theorie en practijk van de muzikale ontwikkeling der R. K. schooljeugd, is het volledig programma verschenen. Het is een heel boekwerk met een omslag in drie-kleurendruk. Het bevat behalve de programma's ook de voornaamste bepalin gen van het Motu proprlo en de Apostolische constitutie aangaande den volkszang; verder bevat het alle teksten der uit te voeren gezan gen en de explicatie van te spelen orkest-, koor- en orgelwerken, de Misgebeden „in festo Corporis Christi", en de Gregoriaansche mu ziek zoowel van de beide Missen als van het proprium. Bovendien bevat het den volledlgen tekst van het „Kinderspel", tezamen ca. 70 pagina's. Dit Programmaboek dient tevens als toegangsbewijs tot alle bijeenkomsten en Is ver krijgbaar bij de firma A. N. Go vers, Jan Hen drikstraat 3, 's Gravenhage. Het programma brengt nog nadere bijzon derheden over uit te voeren muziek. Tusschen de voordrachten zal ten gehoore worden ge bracht Psalm 24 voor koor en orkest van Lill Boulanger; Menuet du Bourgeois gentilhomme en Gavotte en Rondeau van Lully; Menuet et Passegebied van Rameau; Psalm 150 voor koor en orkest van C. Franck; Masques et Berga- masques van Faurê. In de Missen zal het Lauda Sion klinken, naast de Xlde Mis en de Mlssa brevis. Dan ko men de lessen, met inleiders en demonstraties. Het orgelprogram van Jaap Vranken vermeldt een Pa3sacagüa van Frescobaldi, het orgelcon cert naar Vivaldi in D mol van Bach, Ciacona van Pachelbel, Praeludium en Fuga van Böhm, Basse et dessus de trompette en caprice van Clérambault. de Pastorale van Roger Ducasse, om Ie ;.u,.cii Ouu.ii jlü van uoó. i.' i aiiuk. Den volgenden dag wordt de Hoogmis, ge zongen door een paar schoolklassen uit Lim burg, afgewisseld door de theologanten-schola, uitgezonden door den K. R. O. De lessen wor den hervat en dien dag ltrygt ook „het Grego- riaansch op de school" de beurt. Daarna volgt het Kinderspel tot onderricht in liturgie en katechismus', in kleuren, gebaren, verszegkunst, spreekkoor en zang, en worden de dagen besloten met een rede van Pater van Gennep O.S.B., over Liturgischen Volkszang, afgewisseld door gedeelten uit de Missa „Emendemus" van Palestrina, een Lied, een Orlando Lassus-nummer en eenige nummers Gfegoriaansch. Tegelijk met het programma-boek is een aflevering van het „St. Gregoriusbïad" ver schenen in verband met de Haagsche bijeen komsten geheel aan de godsdienstige jeugd- muziek gewijd. Pastoor Th. M. Beukers schrijft over de con- stitutio Apostolica met het oog op de muzi kale opvoeding onzer R. K. jeugd en wijst op het voorschrift van den Paus inzake kerkmu- zikale opleiding op de scholen. „Als er nu alleen had in gestaan, dat men in de kerken, zelfs in de kleinere kerken, jongenskoren moest oprichten, dan had men zulks heel gewoon gevonden, maar er staat: muzikale opleiding in de scholen om heel het volk werkdadig te doen deelnemen aan de liturgische 'plechtigheden.' Dat beteeként dus, dat de zangles niet gegeven moet worden aan een uitgelezen troepje maar aan alle kinderen, dat men de minder begaafden in, dit vak niet moet ter zijde stellen, maar met dubbele zorg moet behandelen (zooals men toch ook bij de andere vakken doet), want heel 'het christenvolk moet zyn taak hij de gewijde ceremoniën kunnen vervullen. En dat.de zangles niet slechts mag bestaan in het van buiten leeren van eenige liturgi sche liederen volgt duidelijk uit de woorden: muzikale opleiding, waarmee, bedoeld wordt: les in notentreffen, in stemvorming, in het aankweeken van muzikaal en rhythmisch gevoel in het leeren waardeeren van zang en muziek. En zóö hoog zelfs moet het vak „zang" worden aangeslagen, dat het bovendien moet komen te staan, bij godsdienstles, want „de liturgische en muzikale vorming is met de christelijke leer nauw verbonden". W. van Adrichem Pr. schrijft over de kin dermis en pastoor F. van Beukering, gevraagd naar de Tesultaten van gemeenschappelijken samenzang van het Gregoriaansch in de kerk, vat zijn langjarige ervaringen op dit gebied aldus samen: „Ik mag als conclusie zeggen uit onder- *<-:** A.y Het grootste Christusbeeld der wereld dat op den Corcovado bij Rio de Janeiro wordt opgericht, zal 12 October ivorden onthuld. vinding: het resultaat van den gezamenlij- ken Gregoriaanschen zang is: dat de geloo- vigen (vooral de mannen) veel liever naar de Mis komen; dat zij er veel hartelijker en vuriger bidden: dat zij geen tijd of reden hebben om zich te vervelen; dat zij niet meer talen naar meerstemmlgen zang, dat zij elkander stichten; dat ze volop de vruch ten van ihet H. Misoffer genieten; en het eindresultaat: dat ons volk zóö alleen zijn geloof en godsvrucht bewaren of herwinnen zal". Er zijn verder nog bijdragen van Rem! Schel- straete over de schola cantorum in de parochie, van p. fr. Gilbertus Lohuis O. F. M. over het kerkzang-onderricht voor onze toekomstige priesters, van pater Jos. Smits over de ge schiedenis der schoolmuziek tot de XVIe eeuw, van J. C. W. v. d. Wiel pr. over richtingen in de spreekkoorbeweging, enz. enz. Rector H. Vullinghs onderzoekt de vraag, waarom <ie resultaten der Ward-methode veelal nog niet aan de verwachtingen beantwoorden en Joh. Winnubst zet zijn werkwijze uiteen bij de op leiding van zijn jongenskoor in de kathedraal te Utrecht. CARL SCHURICHT. De leider van het Scheveningsche muziek-seizoen. Naar wij vernemen zal Generalmuslkdirek- tor Carl Schnricht uit Wiesbaden a.s. Zondag avond te Schevenlngen aankomen en Maandag A.a.v. een begin maken met do repetities met het Residentie-orkest in de Kurzaal. - Reeds nu is Schuricht voor den a.s. winter voor een tournée in Engeland uitgenoodigd. Eveneens zal hij dan te Parijs dirigeeren en weer zijn serie-concerten in Duitsche steden leiden. Voorts zijn wij thans ook in staat om nog oen aantal namen te geven van Nederlandsche en buitenlandsche componisten van wie Carl Schuricht in den loop van het a.s. seizoen werken tot uitvoering zal brengen. Daaronder de volgende landgenooten-componisten: Die- penbrock, Dopper, dr. Wagenaar, dr. Röntgen, Willem Landré, Alex Voormolen. Onder de buitenlandsche componisten van wie Carl Schuricht ten deele hier nog ombekend werk zal brengen, vermelden wij: Delamnoy, Albert Roussel, Schjelderup, Hans Géi, Fillney, Wetzler („Assisi") en Wolfgang Fortmer (Sweelinck-Suite). pyn ln de gewrichten en ledematen werken Togal-Tabletten snel en zeker. Onschadelijk voor maag, hart en nieren. Duizenden, die door pijnen geplaagd werden, verkregen door Togal weer het genot van een goede gezondheid! Neem ln Uw eigen belang een proef, maar sta erop, dat U Togal krijgt. In alle apoth. en drog. reeds vanaf 80 ets. verkrijgbaar. (Adv.). KampioenschapCaeser—R.K T V V w M s D.H.L. Promotie en degradatie: le klas B: Union— Hees, Geel Zwart—U.V.V.le klas C: de Zweef Denekamp. le klas comp.Volharding—Sitt. Boys; 2e klas: Vlosu—P.V.C. 2. J Promotie en degradatie: D.S.SV.V.E. Leoni- das 2St. Lodewyk. 2e klasse: A: A.R.C. 2—Voorwaarts; F: Celer Leonidas 3, Excelsior 2Velox. Promotie en degradatie: VictoriaSparta. 3e klasseDZ.P.C. 2Oranje Zwart H Leo nidas 4—P.F.C. 3. Promotie en degradatie: Z.V.V.—Vlos 2 Rood Wit—V.V.E. 2, St. Louis 2—Amsteldyk 2 L en S. 2—S.D.S. 4e klasse: A: Alw. Forward 3—Victoria 2' E: V.V.A. 3De Meer 4. 5e klasseBThe Victory 3—s.V.F 2 C P.V.C.B. 4St. Martinus 2, De Meer 5—D.O S S* 4; G: Spartaan 5Donk 4; H: Leonidas ftAspar- taan 4, T.O.G. 2—Be Safe; J: De Valken 3— Sparta 3; K: Rapiditas-H.V.C. 2. n Kampioenschap: P.S.V.—Ajax, Velocitas—Go Ahead. Prom. Afd. II: Fortuna—Edo. Prom. Afd. III: Rob. et Vel.—Rigtersbleek. Prom. Afd. IV: Roermond—Bleyerheide, Don genWilhelmina. Prom. Afd. V (beslissing): F.V.CW.V V (terrein Achilles). De samenstelling tegen Denemarken De Keuze-commissie van den K. N. V. B. heeft thans het Nederlamdsche elftal, dat 14 Juni te Kopenhagen tegen Denemarken zal spelen als volgt samengesteld, doel: Van der Meuien (H.F.C./; achter: Weber (A.D.O.), Van Run (P.S.V.); midden: J. Paauwe (Feijenoord), Anderies. sien (Ajax)van Heel (Feijenoord) voor: Wels (Unittas); Adam, Lagendaal (Xerxes), v. d. Broek (P.S.V.), van Nellen (D.H.C.). Reserves: Odijk (Hollaudiiaan), Diepenbeek (Ajax), vam der Wild't (V.U.C.) en Tap (A.D.O.( Van Kol is dus gepasseerd. Weber van A.D.O. is als rechtsback opgenomen, terwijl nu van Run op de linkisbackplaats komt. De com binatie Wels-Adam werd reeds in Antwerpen overwogen voor het geval Tap daar niet kon spelen. Van der Broek heeft weer een plaats in de voorhoede veroverd. Tap mag als reserve mee. De tweede partij na 54 zetten in het voordeel van Euwe afgebroken. Onder de hoede van het V. A. S. werd te Am sterdam de tweede party van de match jSuwe Landau gespeeld. Euwe opende met den d-pion, waartegen Lan dau de Niemzowitsch-verdedlging koos, zonder evenwel de in dit systeem passende voortzettin gen te kiezen. Hy speelde integendeel d7—dö. waarna later den Looper op b4 weer naar dö terug ging. Euwe's toeleg -was geheel op bet eindspel gebaseerd. Hy ruilde te dien einde het Paard op f6 en den Looper op e6, die door Landau met den f-pion werd teruggenomen. Landau kreeg nu een zwakken pion op e6, dien Euwe met f4 vastlegde, en trok toen energiek ten aan val op de witte pionnenstelling te ondermynen. Euwe van zyn kant streefde eveneens naar op lossing van de pionnenformatle ln het centrum en speelde daartoe e3e4. Landau sloeg toen met zyn Looper op f4, hetgeen zeer gevaarlyk was, aangezien deze Looper daardoor tevens gepend was. Euwe speelde het vervolg uiterst krachtig. Landau zag zich genoodzaakt g5 te spelen ter dekking van den bedreigden Looper, waarna Euwe een Toren domineerend op de 7e lyn wist te plaatsen. Landau slaagde er even wel in direct onheil af te weren, toog Integen deel zelf ten aanval en forceerde daarby Toren- ruil. De witte aanval was daarmede afgeslagen, doch toen Landau zich op Dameruil inliet, keer den de kansen opnieuw ten gunste van Euwe, die een pion op den Koningsvleugel won. Welis waar is het een eindspel van Loopers van on gelijke kleur, doch Euwe schynt een vrypion op beide vleugels te kunnen forceeren, waarte genover Landau slechts een vrypion in het cen trum heeft, die voorloopig nog ver van de eer ste lyn weg is. In dit stadium werd de party afgebroken. Reuter seint uit New-York: Capablanca is Vrydag naar Londen vertrok ken, waar hjj verschillende partyen zal spelen. Van Engeland komt de Cubaan naar Nederland om een serie van 10 partyen tegen Euwe te spelen. Naar het Engelsch van Ben Bolt. Zijn impulsief handelen speelde hem parten want halfweg den boomgaard weerklonk plot seling den kreet: Halte li! De stem klonk van nabij en toen hij zich met een ruk omkeerde zag hij een schaduw na deren. Hij vermoedde dat de man, die hem had aangeroepen gewapend was, handelde hij direct. Voorwaarts springend diende hij den kleurling een ihevigen stoot tegen den kin toe die hem nederwierp. Terwijl hij viel gaf de man nochtans een luide alarmkreet en naar het huis kijkend zag Dorrington drie dingen: Célie Dauvray, die naar het raam snelde, Marie Grothé's gelaat voor het raam op de bovenverdieping en een man, die door de ver lichte hal naar de open deur snelde. Terstond sloop hy achter een van de dikke stammen maar reeds had de Spahl zich half opgericht, terwijl hij met verstikte stem in het Fransch uitbracht: Vlug! Hierheen, Emil! HOOFDSTUK XVII. DE VLUCHT. Licht voortsnellend zocht Dorrington zijn weg naar het einde van den boomgaard; daar vloog hij met één sprong over de heg, en de plaats bereikend, waar hij paard en wagen had achtergelaten, greep hij den teugel en voerde hij het paard kalm den laan af. Achter zich hoorde hij opgewonden kreten -en hij twijfelde er niet aan, of hij zou spoedig gevolgd worden. Dat een van de twee mannen, die hij in het huls wist, Irnm aan zou houden, was wel zeker, voonU au het Ucat van sijn lantaarn en het ge kletter der paardenhoeven zoozeer de aandacht trokken. Hij deed geen poging om de ontmoeting te vermijden. Daartoe zou hij paard en wagen, alsmede de geheele inventaris van de werk plaats van den ketellapper moeten prijsgeven, en daartoe was geen enkele reden, want hij was er zeker van, dat de spahi hem in den donkeren boomgaard onmogelijk zoo goed ge zien kon hebben, dat hij hem zou herkennen, Hij wandelde daarom kalm verder en na eenigen tijd hoorde hij haastige voetstappen naderen, gevolgd door een kreet Hola! Plij nam er geen notitie van, en ofschoon de uitroep herhaald werd en hij wel begreep, dat de bedoeling was, dat bij moest stoppen, ver volgde hy rustig zijn weg. In minder dan een minuut kwamen de voetstappen nader en toen hij zich half omdraaide zag hij in het licht van zijn lantaarn het gelaat van den man Emil en daarachter een andere gedaante, dat Bar- bouchi moest zijn. Zyn ponnie inhoudend, staarde hij het tweetal met een blik van eer lijke verbazing aan; de Franschman was ter stond in actie. Zonder een woord te zeggen haakte hij den lantaarn van den wagen, waar op Dorrington protesteerde Hela, heerschap, wat moet dat De man negeerde zijn protest, maar hield de lantaarn ln de hoogte, opdat hij hem in het gelaat kon zien. Dorrington keek knipperend In het licht en keek den man dan onnoozel ver baasd aan met open mond. De Franschman be zag hem nauwkeurig en keerde zich daarop tot den spahi, die inmiddels naderbij gekomen was. Dit Is 'm niet, Barbouchi vroeg hij vlug in het Fransch. Neen, antwoordde de Berber beslist, hij was veel grooter. Deze kon mij niet tegen den grond geslagen hebben Zijn gezel bezag den Inhoud van den wagen en sprak geringschattend Un retaineur Dorrington, die er van genoot, dat de man hem aanzag voor wat hij scheen, had wel hard op kunnen lachen, maar hij bleef dom verwon derd naar het tweetal staan staren; dan, alsof hij eindelijk zijn spraak hervond, stamelde hij Wat mot dat allemaal beteekenen En wat willen jullie eigenlijk Heb je een man hierlangs zien snellen vroeg de man, genaamd Emil. Hier niet, meneer. Ik heb dT wel een oogenblik was kostbaar, en Een licht gedruisch aan een der bovenramen trok zijn aandacht en door de duisternis om hoog starend, zag hij een vaag, tenger figuurtje tegen een der kozijnen leunend. Célie! Zijn hart sprong op, terwijl hij haar naam bij zlch-zelf fluisterde. Indien de vrouw maar naar binnen wilde gaan Op hetzelfde oogenblik deed de wachtende vrouw, blijkbaar ongeduldig geworden, wat hij verlangde, de deur achter zich sluitend. Ter stond sloop Dorrington naar voren, terwijl zijn voetstappen gedempt werden door het gras in den boomgaard en even later stond hij onder het open raam, waaruit het meisje nog steeds in den donkeren nacht naar buiten staarde. Hij fluisterde Célie Célie Terstond weerklonk haar gefluisterd ant- wooTd van herkenning. Ah, mon chèr Ben je daar Ja, vlug 1 verlaat het huis en ik zal je meenemen Maar ik kan niet, fluisterde zij droevig te rug de deur van mijn kamer is afgesloten en ook Het raam, onderbrak hij haar. Het is niet hoog boven den grond en ik vang je op. Mijn enkels zijn met een ketting ge bonden. Ik kan niet uit het raam komen Wat een schandelijke bruten mompelde hij, en beseffend, dat zij hulpeloos was, zocht hij een middel om haar' te verlossen. Er moest vrij zeker een ladder op de plaats zijn indien hij slechts wist, waar Met een ladder tegen den muur zou de rest kinderspel zijn. Wachtfluisterde hij, maak geen geluid. Ik moet een ladder vinden. Ik ben direct terug. Mon cher, fluisterde Célie, de perenboom, De perenboom vroeg hij haastig. Ja, tegen den muur van het huis, tot aan het dak. De boom is oud en sterk. Als.... Prachtig zei hij enthousiast. Voorwaarts schuifelend vond hij tastend den gezochten boom, die, zooals een vluchtig onder zoek hem zeide, voldoende zekerheid bood. Ter stond begon hij omhoog te klimmen, van tak tot tak, met de uiterste omzichtigheid. In en kele minuten had hij haar raam bereikt en haar toefluisterend plaats te maken, slingerde hij zich over het kozijn binnen haar kamer. Hij wierp zich op de knieën en onderzocht de ket ting, waarmede zij geboeid was. Deze was van dun, maar sterk staal en zóó bevestigd, dat zij slechts kon schuifelen. Het was onmogelijk het slot zonder sleutel te openen. Hij dacht vlug na. Het was uitgesloten da.t zij, aldus ge boeid, alleen naar beneden zou kunnen komen en de pereboom, die onder zijn gewicht reeds gebogen had, zou hun beider vracht onmoge lijk kunnen dragen. Er was nog een andere, snellere manier; hij kon haar uit het raam tillen, haar zoovér mogelijk laten zakken en dan voorzichtig laten vallen op den zachten grond onder het raam. Hij verklaarde haar vlug zijn bedoeling en hard zien loopen bij dien ouden molen, daar ginder, een groote kerel was het, maar die ging den anderen kant uit, Een groote kerel Dat was hij, Bar bouchi, kom mee Hij wierp de lantaarn neer en snelde terug van waar hij gekomen was, met den Berber op zijn hielen. Dorrington lachte zachtjes en raapte z'n lantaarn op. Toen schoot hem plot seling iets te binnen, en haastig de lantaarn weder aan de haak hangend, liet hij de ponnie aan zijn lot over en snelde hij op zijn beurt door de laan weder terug, de twee mannen achterna en zoo weinig mo-gelijk leven makend. In enkele oogenblikken was hij terug bij den molen en aan het einde van den boomgaard, daar, waar hij de eerste maal was binnengegaan bleef hij staan luisteren. Door de absolute stilte van den nacht klonken weg snellende voetstap pen door de laan. Terwijl hij luisterde klonken zij al flauwer en flauwer en ervan verzekerd zijnde, dat de twee vol ijver de vervolging be gonnen waren van den geheimzinnigen man, dien hij hun beschreven had, klom hij over den heg in den boomgaard en steeds de scha duw houdend naderde hij het huis. Hij had nog maar enkele meters afgelegd toen hij plotseling stil hield, want in de deuropening, het licht schijnend op haar koperkleurig haar, stond Marie Grothé. Hij vermoedde dat zij met Célie de eenige aanwezige in het huis was, maar dat was geen motief voor een roekelooze handelwijze. Hij was er van overtuigd, dat hij haar zou kunnen overmeesteren, maar het vras niet waarschijnlijk, dat zij geen tijd zou kunnen vinden eerst alarm te maken of een gU oip een schot in den stillen nacht ver klinken. Vijf lange minuten gingen voorbij, zonder dat de vrouw bewoog. Hij begon ongeduldig te wor den. Zou zij nooit naar binnen gaan? Spoedig zouden de twee vervolgers hun vergeefsche jacht opgeven, daarvan was hij overtuigd. Zij zou den terugkomen en de mooie kans, welke zij in den weg stond, zou voorgoed verkeken zijn. Hij begon plannen te overwegen. Indien de vrouw naar buiten wilde komen of teruggaan ln het huis, zou hij kunnen handelen en haar mogelijk overweldigen voor zij kon schreeuwen, maar zoolang zij daar in de deurpost stond was alle nadering uitgesloten. Zijn ongeduld groeide Het was absurd dat zijn mooie plan bedorven zou worden door een vrouw, die zich van zijn aanwezigheid niet eens bewust was. Ieder tilde haar in zijn armen omhoog. Terwijl zij haar armen om zijn hals sloeg kuste hij haar. Houd moed, kleintje De val beteekent niets ^en biet bang, antwoordde zij zachtjes. Hij begaf zich naar het raam en haar vlug naar buiten tillend liet hij haar even op het kozijn rusten. Nu je handen, Célieklaar Haar handen stevig vastgrijpend sprak hij dringend Streef niet tegen, wanneer ik je laat vallen. En voor alles, maak geen leven, liefste! Nu.. Terwijl hij sprak tilde hij haar over het kozijn naar buiten en zoover mogelijk naar buiten leunend liet hij haar zakken, waarbij zijn spieren van inspanning kraakten. Toen zij aan zijn uitgestrekte armen hing fluisterde bij; Als ik het sein geef, laat je dan vallen. Het is nog-maar een klein eindje..Alles klaar Vooruit dan Hij voelde haar greep loslaten en hernam on middellijk zijn eigen evenwicht. Vanuit de duisternis beneden klonk een flauwe plof en en licht gerinkel van de ketting aan haar voe ten. Alles in oré* l TAaak 4om geruststelling „DE VLIEGENDE VLEUGEL", In geregelden dienst op Amsterdam. De z.g.n. „Vliegende Vleugel" van Junker» type G 38, het grootste landvllegtuig ter wereld, zal gedurende dit seizoen worden opgenomen in den geregelden dienst Berlyn-Hannover-Amster- dam-Londen van de Deutsche Luft Hansa. Het geweldige vliegtuig zal dus geregeld op Schiphol verschynen. De spanwydte van de vleugels is 45 M., de dikte van de vleugels 1.40 a 1.85 M., en de diepte 9 M. Vier motoren van tezamen 2800 P.K. dryven dezen „Vliegenden Vleugel" aan, die vol belast 22.000 kg. weegt. Het vliegtuig zal op 5, 6, 11 en 13 Juni op Schiphol landen en van 15 Juni af een paar maal per week het Amsterdamsche vlieg veld aandoen. DE DO X OP ZEE GEDAALD. Op 60 mijlen van Praia. Naar Reuter van de Kaap Verdlsche eilanden seint, zou de vliegboot Do X gistermorgen om 10.50 op een vlucht van Praia naar Zuid-Amerika, kort na den start, in zee gestort zyn. Een Wolff-telegram meldt nader, dat volgens de „Kölnische. Zeitung" de Do X slechts een noodlanding heeft gemaakt, waarby niemand der bemanning letsel heeft bekomen. Een later telegram deelt nog mede, dat het sta tion van de Aero Postale te Parys en een be richt uit Lissabon melden, dat de DO X zijn vlucht voortzet. NIEUW RECORD AUSTRALIë—ENGELAND? De Engelsche vlieger Scott, die van Engeland naar Australië is gevlogen in den recordtyd van negen dagen en drie uur. arriveerde Maandag, op den negenden dag van zyn retourvlucht, te Alep po. Indien hy geen pech krygt, maakt hy dus een goede kans het record van Kingsford Smith voor de vlucht AustraliëEngeland van twaalf S,en a* «ur te breken, aangezien het mo- bereiken Aleppo in twee dagen Engeland te VLAARDINGEN4 Juni. Binnen van d© beug en kolvisschery YL. 197 met 76 kantjes kolmaatjes hanng. Binnen komend VL. 86. DELFT, 4 Juni. Ter veemarkt waren de pry zen als volgt, paarden 120—300, vette koeien 180— 452,, kalfkoelen 200415, varekoeien 150—275 nuchtere kalveren 618, magere varkens 12-1 36, biggen 310, schapen met lammeren 60 70, lammeren 822, rundvleesch per kg slacht- gewicht 1,060.90—0.74, Aanvoer 5 paarden, 172 runderen, 214 nuchtere kalveren, 372 magere varkens, 813 biggen. 34 schapen of lammeren, 720 weide lammeren. ,oEB.LFT' 4 Juni- Boter aanvoer 91/8, 5/16, wegen» 1875 kg. Prys 1.401.57% per kg. Handel gewoon ROTTERDAM, 4 Juni. De pry zen heden be steed aan de Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken, G. A. waren als volgt: Holl. kas- komkommers le soort 11.60—13.50, 2e soort 8.40—11.80, 3e soort 10.20, Holl. platglaskom- kommers le soort 11.20—14.90, 2e soort 7.70— 12.20, 3e soort 5.508.30, sla (Meikoning) 1.20 1.80, bloemkool le soort 615, 2e soort 2—6 per 100 stuks, komkommerstek f 12—16, spinazie 9.10—11.10, postelein 3.40—6.90, snyboonen 86—98, spitskool 2536 per 100 kg., peulen 33 ct. per pond, peen 1218 ct. per bos, peen 15—23 ct. per kg., tomaten A 29—30.80, B 25.80—29.10, C 28—30.10, CC 19—25 per 100 pond. TE ROTTERDAM. Donderdag 4 Juni n.m. 2 uur. Eindafslag. Heerenhuis en erf, Heemraadsingel 319, in bod op 44.000, voor 44.500 verkocht. 1. Dubbel pand en erf, Oranjeboomstraat 66, 68. hoek Steven Hoogendykstraat 29, in bod op 22.000, daarop verkócht. 2. Pand en erf, Lieve Verschulerstraat 53 in bod op 8.100, voor 8.300 verkocht. Voorloopige afslag. Heerenhuis en erf, Westersingel 45. Trektreld ƒ33.400. 6 ^100enhUi3 6n 6rf' HoningerdÜk 32. Trekgeld Trek tóf mm' Van V°lenh0V-3traat 60a, b. geW ^ToO. Fabl'iplein 20 te Schiedam. Trek- 3. Idem, idem 22, idem. Trekgeld 7.500. 4. Idem, idem 24, idem. Trekgeld ƒ7.500. 5. Idem, idem 26, idem. Trekgeld ƒ7.400. 6. Idem, idem 28, idem. Trekgeld ƒ7.400. 7. Idem, idem 30, idem. Trekgeld 7.400. 8. Idem, Huismanstraat 81, idem. Trekgeld ƒ7200 9. Idem, idem 83, idem. Trekgeld 7.200. 10. Idem, idem 85, idem. Trekgeld 7.200. 11. Idem, Idem 87, idem. Trekgeld 7.000. 12. Idem, idem 89, idem. Trekgeld 7.200. 13. Idem, idem 91, idem. Trekgeld 7.250. 14. Idem, idem 93, idem. Trekgeld 7.250. 15. Idem, v. d. Elststr. 2, idem. Trekgeld 5.800. 16. Idem, idem 4, idem. Trekgeld ƒ5.650 17. Idem, idem 6, idem. Trekgeld 5.800. 18. Idem, idem 8, idem. Trekgeld 6.000. 19. Idem, idem 10, idem. Trekgeld 6.100. 20. Idem, idem 12, idem. Trekgeld 6.050: ea dan, terwijl hij een been over het kozijn sloeg om af te dalen volgde een haastige waar schuwing: O liefste, vlug Die wreedaards komen terug Hij wachtte even om te luisteren. Stemmen en voetstappen weerklonken vanuit de laan, heel dichtbij. Er viel niet aan te twijfelen, dat Emil en Barbouchi van hun vruchtelooze ver volging terugkeerden. Haastig werkte hij zich uit het raam, met zijn handen aan het kozijn hangend, terwijl zijn voeten naar een steunpunt zochten. Zij komen o lieveling De woorden, op angstigen toon gefluisterd, drongen tot hem door, juist toen hij den ge- zochten tak vond. Blijf doodstil leggen waarschuwde hij haar, toen stappen op het grintpad klonken. Vaag zag hij haar zich in de struiken uitstrek ken, terwijl hij zelf zie'1 volkomen onbewegelijk hield op den tak, die diep doorboog onder zijn gewicht. De twee mannen naderden, druk pra tend de deur van het huis. Zouden zij het meisje zien liggen, of zouden zij hem bemerken, hulpe loos tegen den muur geklemd Hij wachtte, terwh'l zijn hart in zijn keel klopte, zooals het gezegde luidt. en dan, terwijl de mannen de deur bereikten, gebeurde er iets, dat zijn onge luk had kunnen zijn. Een stuk kalk, oud en verweerd, liet los van den muur en viel tus schen de takken door naar omlaag. De mannen hoorden het, want met zijn hand op de deurknop keerde Barbouchi zich om en vroeg haastig: Wat is dat Een vogel in de pereboom! antwoordde de ander lachend. Je zenuwen zijn wat van streek vanavond, Barbouchi. Zonder verder iets te zeggen gingen zij naar binnen. Toen de deur zich achter hen sloot, slaakte Dorrington een zucht van verlichting en hervatte hij vlug zijn afdaling. Hij haastte zich zooveel mogelijk, uit vrees, dat die kereda Célies verdwijnen spoedig zouden bemerken. Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6