ALGEMEEN OVERZICHT. BASIS VOOR EEN VERZOENING MOGELIJK? STIMSON NAAR EUROPA VERVOLGING DER KATHOLIEKE LEIDERS. 00RVERD00VEND TOEGEJUICHT Fransche vliegtuigen VRIJDAG 5 JUNI 1931 De verkiezingen in Roemenië GEZIEN BOVEN DUITSCH GEBIED Protest te Parijs HEROÏNE SMOKKELENDE SCHEPEN >,Een zeer verstandige daad", zegt Borah. herstelkwestie in debat Politieke ondergronden. Onteigend De bezittingen van koning Alfonso. Geen broedertwist DE TEXTIELSTAKING IN NOORD FRANKRIJK. DE DR E GIRES TERECHT TEXAS GUINAN TERUG NAAR AMERIKA. HET FASCISTISCH COMMUNIQUE, PLECHTIG VERWEER VAN HET VATICAAN. De Katholieke Actie geen toevluchts oord voor de oppositie. Ook in Zuid-Tirol ontbinding der Katholieke vereenigingen. PROF. PICCARD TE BRUSSEL. Bijna niemand kreeg hem te zïen HF.T CONGRES DER DUITSCHE SOCIALISTEN Met een koord gewurgd INTERN. ARBEIDSCGNFERENTIE BELANGRIJKE REDE VAN SERRARENS. Renkin nog steeds aan 't onderhandelen Woen ©dagavond dacht Renkin, dat hij zijn regeering zou hebb enisamengesteld. Dit Is hem echter tegengevallen en wel door zijn eigen schuld en de eeuwige chantage van de handvol liberalen, die de pretentie hebben, het land te regeeren en In deze meening maar al te dikwijls gesterkt worden door de haast Onbegrijpelijke lankmoedigheid der katholie ken. De Vlaamsche leiders, van Cauwelaert en 'Sap, die genoeg krijgen van de liberale chan tage, hebben een spaak tusschen de wdeJen gestoken en in tn gisternamiddag ge houden vergadering van Renkin geëischt, dat hij met een duidelijk omschreven programma voor den dag zou komen, als hij er in slaagt, een regeering samen te stellen. Vooral op Vlaamsch gebied moeten concrete verwezen lijkingen onder de oogem gezien worden. Hier op zou zich dan in 't parlement 'n breed debat ontspinnen, om voor het land de anti-Vlaam- sche houding der liberalen In bet volle dag licht te stellen. De katholieke Vlamingen eischen verder vier In plaats van drie ministerportefeuilles. Door dit alles zijn de démarches van Renkin Zeer vertraagd. Gisteravond iet hij mededee- len, nu wel een program te hebben, maar nog nliiet voldoende ministers. Zoo heeft hij te vergeefs een portefeuille aangebeden aan den katholieken Vlaming Sap en van Dievoet en aan de liberalen Devèze en Janson. Aan candidaten ontbreekt het anders niet en het is soms lachwekkend om te zien, hoe In de Wetstraat telkens politici uit de vierde en vijfde zone zich, als bij toeval, op dén weg van Renkin bevinden, om de aandacht van den formateur op hun persoon te vestigen. Thans is bekend, dat bij de parlementsver kiezingen meer dan 2,4 millioen geldige stem- men waren uitgebracht. De regeeringspartij heeft hiervan 60 pCt. gekregen en zal dus meer dan 300 zetels in het parlement bezetten. De nationale boerenpartij kreeg 16 pCt. der stemmen en zal dus ongeveer 20 zetels hebben. De groep George Bratianoe heeft 9 zetels en de groep-Averescoe 7 zetels gekregen, ter. wijl de Hongaarsche partij met 12 afgevaardig. den in het parlement zal verschijnen. De liberale partij en de Duitsche partij had den zich bij de regeeringspartij aangesloten. Het staat nog niet vast, of de communis ten en de joden het vereiscbte aantal stem men voor ©en vertegenwoordiging in het nieuwe parlement hebben behaald. Opvallend is de geweldige verzwakking van de nationale boerenpartij, die bij de verkiezin- gen van 1930 over ruim 4/5 van de zetels in het parlement kon beschikken, en thans slechts 20 zetels heeft behaald. Van 4 tot 10 Juni, worden verkiezingen voor den senaat gehouden. In dit lichaam beschik te de nationale boerenpartij over tweederde der zetels. Het Duitsche bezoek Buitenlandsche staatslieden hebben de laat ste jaren, ook voor andere dan coinferentie. 'doeleinden, in vrij groofen getale Londen of ficieel bezocht, soms op eigen initiatief, vaker op uitnoodiging van den Bersten Minister. Van dergelijke minis terieele bezoeken werd zelden eenige ophef gemaakt, al werd natuur lijk de politieke beteekenis ervan in de pers besproken. In de twee jaren, gedurende welke het IabouT-ka:binet aan het bewind is, zijn ge- isoleerde bezoeken van buitenlandsche minis ters minder voorgekomen, behalve natuurlijk tijdens de langdurige vlootconferentie van het vorige jaar, toen zij hier evenwel vertoefden als leden van delegaties. Aan den anderen kant heeft in den loop van het laatste jaar mr. Henderson verscheidene malen te Parijs vertoefd, meestal onmiddellijk vódr den aanvang van vergaderingen te Ge- nève. Mr. Mac. Donald daarentegen is, sinds ■hij eerste minister werd, nog in het geheel niet ln Frankrijk geweest, zelfs niet „incogni. to". Zijn laatste vacantie bracht hij in Duitsch. land door, en de eenige offlcieele buitenland sche reis, die hij gemaakt heeft, is die naar Washington geweest, in bet najaar van 1929. Hij heeft gebroken met de door zijn voorgan gers gevestigde traditie, volgens welke een eerste minister de bijzondere tusschen Enge land en Frankrijk bestaande betrekkingen er. kent, door in de eerste maanden zijner be. windsperiode een bezoek te brengen aan zijn oollega te Parijs. Onder deze omstandigheden is het des te opvallender, dat het bezoek van dr. Briining en dr. Curtius aan Damden, op uitnoodiging van den eersten minister, gekenmerkt zal warden door een ceremonieel, dat slechts on der exoeptioneele omstandigheden gebruikelijk is wanneer buitenlandsche ministers overko men ten einde over zaken te spreken. Het is alsof zoowel te Londen als te Berlijn de voor opgezette bedoeling bestaan beeft, dat de hee- Ten Brttnlng en Curtius meer als vertegen woordigers van hun volk, dan als vertegen woordigers van hun regeering, naar Engeland zouden gaan. Ook de wijze, waarop de aan komst en de ontvangst geregeld zijn, heeft iets demonstratiefs. De Duitsche ministers zullen aan boord van een Duitsch schip naar de Engelsche Zuidkust vaTen; daar zullen zij overgaan aan boord van een Britsch oorlogs schip, dat hen naar Southampton zal brengen, waar zij officieel door het gemeentebestuur verwelkomd zullen worden. Te Londen zal hun tijd tot de laatste minuut toe in beslag genomen worden door ontvangst en ceremonl. eele maaltijden, waarvan die aan het Foreign Office de belangrijkste zal zijn. De koning zal de beide ministers ontvangen en zij zullen Za terdag en Zondag de gasten zijn van den eer sten minister te Chequers. Dit alles is, met uitzondering van het laatst genoemde, nogal ongebruikelijk hij een bezoek van buitenlandsche ministers, die gewoonlijk beschouwd worden als vertegenwoordigers der regeering, en metate die Tan de natie. De natie wordt naar bu ten toe natuurlijk uitslui tend vertegenwoordigd door den persoon van het staatshoofd, da. president von Hinden burg, en er is in het geheel ge©n spralte va(n dat diens ministers hier ontvangen worden volgens de protocolaire voorschriften, die uit sluitend voor het hoofd van een vreemden staat gelden. Maar de Brltsche regeering gaat toch zoo ver a'.s zij gaan kon zonder direct tegen het protocol te zondigen. Ik geloof niet dat ooit sinds de allereerste periode na den oorlog van een bezoek van buitenlandsche ministers zoo veel werk gemaakt is. Opvallend Is het ook in dit verband, dat de Duitsche bezoekers niet den kortsten weg over een der Nederlandsche of Belgische havens kiezen, waarbij zij aan boord van een buitemlandsch (Neder landsch, Engelsch of Belgisch) schip naar Engeland «ouden moeten varen, maar zich ondanks de kostbaarheid van hun tijd den omweg ge. troosten aan boord van een Duitsche boot, van waar zij op een Britschen oorlogsbodem zullen overgaan. Hierdoor wordt het demonstratieve karakter van de reis nog versterkt. Zelfs wanneer buitenlandsche ministers de gasten zijn van een Britsch premier, wordt het ge woonlijk niet noodzakelijk geacht dien status reeds bijzonder te doen uitkomen vóór de aan komst in het gastgeven.de land. Of over vreemd gebied en op vreemde schepen gereisd moet worden, is van gering belang. In dit geval evenwel verlaten de Duitsche ministers den Duitschen bodem niet alvorens zij kunnen overstappen op Britsch gebied een sym bool, dat tot nu toe wel door staatshoofden, maar slechts zelden door ministers gehuldigd is geworden. Een precedent hebben de Britsche en Duitsche regeeringen niet geschapen. Het is meer voor gekomen, dat eerste ministers naar het huiten- land gereisd en daar ontvangen zijn met een ceremonieel, dat als regel niet voor ministers weggelegd is. Maar dit gebeurde meestal in dien op een gewichtig moment een premier een bezoek bracht aan het staatshoofd of aan de regeering van een verbonden land. Het be kendste voorbeeld uit moderne tijden levert het bezoek op, dat Poincaré, als minister-pre sident, en kort voor zijn verkiezing tot presi dent der republiek, in het voorjaar van 1913 aan den tsaar en den Russischen minister-pre sident te Kroonstad bracht. Ik herinner mij evenwel niet, dat in de laatste dertig jaren tynet uitzondering van de onmiddellijk op den oorlog volgende periode ooit gepoogd is aan de ontvangst van ministers van een niet ver bonden land een nationaal-karakter te verlee- nen. Men krijgt den indruk, dat, nu om verschil lende redenen een bezoek van het Duitsche staatshoofd aan Londen als volkomen uitgeslo ten kan worden beschouwd, Mr. MacDonald het bezoek van den rijkskanselier en den minister van buitenlandsche zaken heeft willen maken tot een plechtigheid, die iets heeft van de be- toogende kracht, welke uitgaat van een bezoek van een president. Natuurlijk slechts op zeer kleine schaal, maar toch met dezelfde ten- denzen. En nu een andere verklaring. Mr. MacDonald zou weinig vertrouwen stellen iu de resultaten van de zakelijke besprekingen, die hij met de Duitsche ministers voeren zal. Dat dezen Duitschlands positie met betrekking tot de her stelbetalingen ter sprake zullen brengen, staat vast. Dat Duitsohland, vooral ten gevolge van den val der productenprijzen, een groot deel van de voordeelen verloren heeft van de ver minderde annuïteiten, welke het Youngplan aan dat land gebracht heeft, wordt ook hier door niemand betwijfeld. Toen in Augustus 1929 en Januari 1930 te 's-Gravenhage de nieuwe her stel-regeling tot stand kwam, erkenden en wis ten de Britsche gedelegeerden, dat iu een tijd van economischen druk Duitschland den wensch te kennen zou mogen geven, zijn voordeel te doen met zekere bepalingen betreffende het ult- stelbare of voorwaardelijk deel der annuïteiten. Iets, wat anderhalf jaar geleden in Den Haag en ook herhaaldelijk daarvoor, onvoldoende ie aanmerking genomen werd, was, dat zich een werelddepressie kon voordoen, waarvan Duisch- lands crediteuren in dezelfde matp slachtoffers zonden worden als Duitschland zelf. Tot nu toe zijn de voornaamste concessies in zake herstelbetalingen steeds van Engelsche zijde gekomen, en de Labour-ministers zijn, zoolang zij zich in de oppositie bevinden, tot alle mogelijke concessies aan Duitschland be reid. Maar thans hebben zij rekening te houden met een budget, dat slechts schijnbaar in even wicht is. Zij kunnen geen concessies doen zelfs niet indien Frankrijk tot evenredige con cessies bereid mocht zijn zonder Engelands eigen financieele positie nog benarder te ma ken, iets, dat zij zich om politieke redenen reeds niet veroorloven kunnen. Beweerd wordt, dat Mr. MacDonald liefst in het geheel niet over „zaken" zou willen spreken, terwijl de Duitschers het heel aardig vinden, dat zij zoo mooi ontvangen worden, maar todh op de allereerste plaats tastbare resultaten van hun reis willen zien. De Britsche regeering zou tot samenwerking met de Duitschers willen komen door speciale handelsovereenkomsten, omtrent welker aard nog niéts ruchtbaar ge worden is, maar over elke reparatie-kwestie zouden zij hij voorkeur willen heenpraten. Niet onmogelijk is het dus, dat zij den Duit schers de vleiendste ontvangst bereiden als vergoeding voor de concessies, die zij niet den ken te doen. En dat zij het program van eer volle huldigende functies zooveel mogelijk over laden hebben, opdat er zoo weinig mogelijk tijd zal overblijven om over zaken te spreken. BERLIJN, 4 Juni (N.T.A.) Naar aanleiding van het vliegen van vreemde vliegtuigen over de Duitsche Noordzee-eilanden, verklaart men in politieke kringen, dat een nauwkeurig on derzoek is ingesteld naar de herkomst der vliegtuigen. Gelijk gemeld, meende men met Fransche militaire vliegtuigen te doen te hebben en dit vermoeden schijnt zich vandaag te bevestigen. In dit geval zou een scherp Duitsch protest bij de Fransche regeering worden ingediend. Men merkt in dit verband echter op, dat de Nederlandsche vliegtuigen dezelfde k'euren vertoonen, als de Fransche, zij het in omge keerde volgorde, en dat daarom een nader on derzoek wenschelijk is. BERLIJN, 4 Juni. (H.N.) Officieel wordt 'thans gemeld, dat de vliegtuigen, die Woens dag boven Borium en Norderney hebben ge vlogen, werkelijk Fransche vliegtuigen zijn geweest. De vliegtuigen waren uit Kopenhagen 'vertrokken en hadden geen verlof, om hoven Duitsch gebied te vliegen. De Duitsche gezant te Parijs heeft opdracht ■gekregen, om tegen deze schennis der Duitsche souYereiniteit te protesteeren. SHANGHAI, 4 Juni (R.O.) Er is vooi een waarde van 10.000 p.st verdoovende middelen in beslag genomen aan boord van het Hol- landsch stoomschip „Gemma" en het Japansche stoomschip „Durban Maru". Beide schepen kwamen uit Europa. Aan boord van het Hoi- landsch schip vond men, zorgvuldig verborgen tusschen weefstoffen 391 pond heroïne, aan boord van het Japansche schip 179 pond. NEW-YORK, 4 Juni. (V.D.) Reeds geruimen tijd was het in Amerikaansche politieke krin. gen bekend, dat staatssecretaris Stimsom ,,ter ontspanning" een reis naar Europa zou maken. Eerst thans wordt bekend, dat Stimson op deze reis contact zal zoeken met de ministers van buitenlandsche zaken van Duitschland, En geland, Frankrijk en Italië. Dit bericht heeft te Washington groot opzien gebaard. Hoewel Stimson zelf de politieke beteekenis van zijn reis zooveel mogelijk tracht te ver kleinen, acht men het thans, reeds een vast staand feit, dat het zwaartepunt ervan zal lig. gen in de poging om het Londensche vlootver. drag te handhaven en de mogendheden, die er naar streven, een uitstel van de ontwapenings conferentie te bereiken, hiervan af te brengen Stimson zal zich het eerst naar Italië bege ven, waar hij een bespreking zal hebben met Mussolini en Grandi. De veronderstelling is gerechtvaardigd, dat hij zal pogen een bijlegging van het Franscli Italiaans die vlootconflict te bevorderen, na tuurlijk zonder officieel de rol van bemiddelaai op zich te nemen. Te New-York acht men Stimson's reis ook van belang in verband met de kwestie der herstel- en oorlogsschulden. In Wallstreet gelooft men echter niet, dat Stimson eenigen stap zal doen, waardoor in de naaste toekomst de herstelkwestie opnieuw iu een anderen vorm aan de kan komen. WASHINGTON, 4 Juni. (N.T.A.) Volgens het tot nu toe uitgewerkte program van zijn Euro. peesche'reis zal staatssecretaris Stimson den 21sten Juli te Berlijn aankomen, waar hij een week zal blijven, om besprekingen te voeren met Duitsche staatslieden. Senator Borah, met wien Stimsom het plan van zijn reis uitvoerig heeft besproken, ver klaarde heden, dat hij dit besluit van den staatssecretaris als een zeer verstandige daad begroet. Evenals de Parijsche reis van Kellogg, zeide hij, ter onderteekening van het Kellogg-pact aan dit groote vredesdocument eerst groote beteekenis verleende en voor dan toenmalige,n Duitschen minister van buitenlandsche zaken, dr. Stresemann een aanleiding werd, om voor de eerste maal den bodem der Fransche hoofd stad te betreden, zoo zal ook de persoonlijke aanwezigheid van Stimson in de vier hoofd steden der groote Europeesche mogendheden ontzaglijk veel tot de verbetering van den toe stand der buitenlandsche politiek bijdragen. MADRID, 4 Juni. (V.D.) De Spaansche ml- mister van financiën heeft een besluit getee. kend, waarbij de onteigening van een deel der particuliere bezittingen en van de bij Spaan sche banken gedeponeerde conto's van ko ning Alfonso wordt geregeld. Samenwerking tussclien Fransche en Belgische arbeidersbonden. PARIJS, (V.D.) Gisteren heeft te Tourcoing een bespreking plaats gevonden tusschen ver tegenwoordigers van de moderne Fransche en Belgische textielarbeiders-bonden. De Belgische vertegenwoordigers bleken geheel het stand punt van den Franschen vakbond te deelen. Voorts hadden vertegenwoordigers van den christelijken vakbond een bespreking met werkgeversvertegenwoordigers van het Belgisch textielconsortium. De gedelegeerden stelden de werkgevers op de hoogte van het te Gent ge nomen besluit, om te ageeren tegen de afschaf fing der premies. De arbeidersvertegenwoor- digers voegden hieraan toe, dat de vakbonden niet op eigen houtje in België het parool kon den uitgeven, op een bepaald tijdstip den ar beid te hervatten, omdat men geen broedertwist wilde laten ontstaan De poging der werkgevers, om in België hun eischen door te zetten, zijn dus eveneens mis lukt. Gisteren had minister-president Laval een onderhoud met de Fransche werkgevers over de maatregelen, die eventueel tot bijlegging van het loonconflict zouden kunnen leiden. Ook in België ongewenschte gasten. PARIJS, 4 Juni. (V.D.) Gisteren is de „ko ningin der New Yorksche nachtclubs", Texas Guinan, met haar troep, uit Havre vertrok ken em naar de Vereenigde Staten terugge keerd. Gendarmes waren aanwezig om nauwkeurig te tellen, of alle „ongewenschte vreemdelingen" van Texas Guinan's troep zich wel hadden in gescheept. De drie girls, die er eergisteren vandoor waren gegaan, waren gisterenocbtend vroeg naar Havre teruggekeerd en werden dus mede ingescheept. De bestuurder van het immigrantenhotel, waarin de troep was geïnterneerd, zal waar schijnlijk ontslagen worden. Naar thans bekend wordt, beeft de impre sario van den troep, toen zijn pogingen te Parijs mislukten, nog getracht, vergunning te krijgen, met den troep in België te worden toe gelaten en te Brussel te kunnen optreden. Ook ■d'eze pogingen zijn mislukt. Da gebeele Europeesche reis heeft Texas Guinan een bedrag van vijf en veertigduizend dollar gekost. GANDHI BRANDT ZIJN VOET BANDOLI, 4 Juni (R.O.) Gandhi, die hier een wandeling maakte langs den spoorweg, heeft bij ongeluk in een hoop sintels getrapt, die nog brandende steenkool bevatte. Hij heeft zijn voet licht verbrand, maar kon toch nog naar zijn woning wandelen. Volgens een bericht uit Jerusalem is Hoes sein, de vroeger© koning van den Hedjas, gister Te Amiens la het Woensdag tot botsingen tiis- Het blijkt nu ook, dat de fascistische macht hebbers, bij hun strijd tegen de Katholieke Actie zich geenszins tot het sluiten der ver schillende „clubs" beperkt hebben, doch ook in verschelden gevallen tegen de leiders zijn op getreden. Verscheiden hunner zijn aan een ver hoor onderworpen, andere ontvingen waar schuwingen, terwijl signor Oorsanego, ©ere president van de Italiaansche Katholieke jeugd, van den prefect een z.g. „ammonizione politi ca", 'n politieke waarschuwing kreeg, 't Merk waardige van dergelijke „politieke waarschu wingen" is <jat ze vaak onmiddellijk gevolgd worden door verbanning naar de eilanden. De toestand tusschen fascistisch Rome en het Vaticaan blijft gespannen. Allerwegen be spreekt men de sluiting der Katholieke ver- eenigingsgebouwen en het Lateraansch ver drag, de voorafgaande aanvallen en invallen van het fascistisch heir in de vergaderlokalen dor Katholieke Actie, waarbij de demonstran ten de beeltenissen van don Paus, doch vaak óók die des konings vernielden, doch overal het portret van Mussolini spaarden. Men vraagt zich af, indien de sluiting een politie.maat- regel is, met welk reclit de staatspolitie tegen een staatsverdrag optreedt Intusscben werd ook ten Vaticane, naar men ons gisterenavond uit Rome seinde het merkwaardig communiqué van het fascis tisch partij-bestuur besproken en onvoldoende geacht. Vooral vestigt men de aandacht op het feit, dat de regeering liet Vaticaan geen enkel be wijs kan leveren voor de bewering, dat ver schillende takken der Katholieke Actie een anti-fascistische politiek hebben gevoerd. Men vindt het in het Vaticaan bizonder pijn lijk, dat, terwijl er thans diplomatieke onder handelingen gaande zijn, wederom leekenlei- ders van de Katholieke Actie worden gearres teerd en verbannen. Zoo werd dezer dagen wederom een leek ge arresteerd in Civitavecchia, terwijl hij op het punt stond, met een bedevaart naar Lourdes te vertrekken. Dientengevolge heerscht er ln het Vaticaan een pessimistische stemming, daar men er aan begint te twijfelen, of het wel mogelijk zal zijn, een basis voor een verzoening te vinden. Den vertegenwoordiger van Havas werd ten Vaticane verklaard, dat de bewering, dat de Katholieke Actie een toevluchtsoord zou zijn geworden voor de oppositie tegen het fascis tisch regime een leugen is. De bewering steunt op geen enkel document, geen enkel feit, op geen enkele aanwijzing zelfs. De Katholieke Actie heeft niet, heeft nooit aan politiek gedaan! Een essentieel kenmerk van de Katholieke Actie is dat zij, op straffe van zelfvernietiging, buiten en boven de politieke partijen en boven de partijpolitiek staat. Sinds acht jaar heeft de Paus niet opgehou den, dat te herhalen, en met oprechte voldoe ning kan men zeggen, dat de stem van den Vader door zijn zonen verstaan werd en ge hoorzaamd. En indien zich al ooit, zonder opzet overi gens, eenige uitzondering of afwijking voor deed, zoo werd deze onmiddellijk verloochend en hersteld. Z. H. de Paus heeft deze verklaringen vaak en plechtig herhaald; de laatste dagen op nieuw tegenover de vertegenwoordigers der geheele wereld. Dat de H. Vader niet geaarzeld heeft, ten overstaan van de heel© wereld, plechtig Zijn woord te geven, dkt en dat alléén is hier van de grootste beteekenis! Bij de besturen van alle Katholieke jeugd- vereenigingen van Zuid-TïfOI verschenen Woensdag j.l. ambtenaren der queaSsiur met de mededeeltng, dat de fascistische regeering besloten had, de vereenigingen te ontbinden en haar bezittingen te oonfiskeeren. Da bezittingen der vereenigingen en ook de inventaris werden nauwkeurig opgenomen en den voorzitters werd verboden, ook zelfs het geringste onderdeel van den Inventaris te ver wijderen. De voorzitters werden tevens voor het opvolgen van deze bepalingen verantwoor delijk gesteld. In Kaltern sloten de autoriteiten persoonlijk het verenigingsgebouw der Katholieke Actie en namen de sleutels zelf in bewaring. In Bozen zop op Zondag 31 Mei, een open. luohtmeeting plaats hebben van de Katholieke gezellenvereeniging. De meeting, waarvoor de autoriteiten reeds verlof hadden gegeven, werd nu verboden. In Bozen werd ook de Katholieke jeugd- kapel ontbinden. Deze maatregel werd gemoti veerd met de algemeene bepaling, die tegen alle Katholieke jeugd vereenigingen is uitge vaardigd. Professor Piccard is gisteravond met den Zwitserschen trèin te Brussel teruggekeerd. Kipfer was een paar uren tevoren per vlieg tuig gearriveerd. Piccard werd aan liet station verwelkomd door prins Leopold, de ministers Lippens, Petitjea.n, studenten, academische autoriteiten en professoren der hoogesohool van Brussel. Vermeldenswaard is, dat vóór de fameuze hoogtevlucht de meeste Brusselsche hoog leeraren de plannen van Piccard voor utopie hielden. Als een attentie voor mevrouw Piccard, had da trein te Watermael-Brussel, waar de pro fessor woont, gestopt, cm zijn echtgeuoote en kinderen in de gelegenheid te stellen, hem zoo spoedig mogelijk weer te zien en met hem te worden toegejuicht. Met duizenden wachtten de belangstellenden op da Rogierplaats. Toen Piccard buiten bet station kwam, werd hij oorverdoovend toege juicht. Hij nam plaats in een auto, die in snel le vaart naar de universitaire stichting reed, waar een korte receptie plaats had. Het publiek was verontwaardigd, dat het dan held van den dag niet kon zien, omdat op den auto eenige studenten hadden plaats ge nomen, die bij de aankomst van den trein Piccard dadelijk op hun schouders hadden ge nomen en zich aan geen ordedienst stoorden, zoodat ook prins Leopold in bet gedrang ge raakte. Toen de auto langs de boulevards reed, hin gen zij er nog in trossen aan of liepen mede, zoodat bijna niemand Piccard te zien kreeg. Na de receptie heeft de professor zich huis waarts begeven. Resoluties LEIPZIG, 3 Juni, (W.B.) Op den socialis- tischen partijdag werd heden namiddag een re solutie van het partijbestuur, waarbij afkeu ring werd uitgesproken over de gedragingen der 3 „neen-zeggers" bij de stemming over den pantserkruiser, met 324 tegen 62 stemmen goedgekeurd. Met groote meerderheid werd ook de door het partijbestuur gesteund© politieke resolutie van Aufhauser-Künstler aangenomen, aan 't slot waarvan gezegd wordt, dat de sociaal-de mocratische partij haar verdere houding je gens de rijksregeering zal laten afhangen van het welslagen harer pogingen, om de levensbe langen der arbeiders te verzekeren. Tevens werd een motie aangenomen, waarin de partijdag erkent, dat de fractie, onder de moeilijke tijdsomstandigheden, de idee van het socialisme en de democratie waardig vertegen woordigd heeft. En tenslotte nog een resolutie van het par tijbestuur, waarin ter kennis van de partij wordt gebracht, dat de rijksdagfractie zoo spoedig mogelijk na de afkondiging der nieuwe noodverordening bijeen zal komen, om met in acht neming van den algemeenen politieken toestand over de vraag, of zij bijeenroeping van den rijksdag zal eischen, te beslissen. Kindermoord door een stiefmoeder BERLIJN, 4 Juni. (V.D.) Toen de wissel- wachter Posske uit de Bahnhofstrasse te Lich tenberg vannacht van zijn dienst thuis kwam, vond hij zijn tienjarig zoontje vermoord op den grond liggen. De jongen was met een koord gewurgd, ter wijl hem bovendien de polsslagaders waren doorgesneden. De vrouw van Posske, de stiefmoeder van het knaapje, is sedert vannacht spoorloos ver dwenen. De politie zoekt nu naar haar. GOBLOOZENCONGRES TE MOSKOU. Volgens een bericht uit Moskou, is aldaar het derde congres der godloozen geopend. O.a. neemt daaraan uit Duitschland deel de bekende arts dr. Friedrich Wolf, uit Stuttgart, de schrij ver van het beruchte stuk „Cyankali", tegen wien ook een vervolging Is ingesteld wegens het veroorzaken van abortus. ONGELUKKIG IN HET SPEL. Tijdens een gesprek met eenige journalisten te Epsom, ter gelegenheid van de Derby-races, vertelde de maharadja van Patiala dat hij voor tienduizend pond sterling aan, loten van de Ier- sche Sweepstake had gekocht, doch dat op geen van zijn loten een prijs, zelfs geen troostprijsje, was gevallen. Kardinaal Verdier, Paul Reynaud, minis ter van koloniën en maarschalk Lyautey, na de opening van het paviljoen dei Katholieke Missiën. Het werkloosheid-probleem. GENèVE, 4 Juni (VAN ONZEN CORRES PONDENT). Bij de voortzetting dor alge meene beschouwingen over het rapport van den directeur Albert Thomas, op de internationale arbeidsconferentie, heeft vanochtend Serrarens een belangrijke redevoering gehouden, waarin hij vooral het vraagstuk der werkloosheid heeft behandeld. Serrarens bracht in herinnering, dat de In ternationale economische toestand van de we reld thans zoo ernstig is, dat men een buiten gewoon groot optimisme moet hebben om aan een spoedige en spontane genezing te kunnen gelooven. Noodig zal zijn een vaste wil van alle re geeringen, parlementen en volkeren, om ons uit den nood te bevrijden. Helaas, men moet nog betwijfelen, of een zoodanige vaste wil tot Europeesche samenwer king reeds bestaat. Nauwelijks enkele regeerin gen beginnen in te zien, dat zij van de ellende niet gered zullen worden, indien de regeerin gen zich tevreden stellen met een passiviteit. De volkeren moeten eindelijk begrijpen, dat men niet veel tijd meer aan bestudeeren kan wijden en dat bet uur van internationale actie reeds geslagen heeft. Serrarens verklaarde het eens te zijn met de voorstellen, die Albert Thomas in zijn rapport gedaan heeft, in het belang van de bestrijding der werkloosheid, al vreest Serrarens ook, dat deze voorstellen tot verzachting van de tegen woordige crisis niet veel zullen kunnen bij dragen. In het bijzonder beveelt Serrarens aan een ernstige studie van het denkbeeld van Thomas van de uitvoering van groote internationale openbare werken. Met betrekking tot de loonsvermindering, die de werkgevers verlangen, is Serrarens het vol komen eens met Jouhaux, dat de arbeiders een dergelijke loonsvermindering slechts kunnen aanvaarden, onder waarborging, dat de loons verlaging zal worden goedgemaakt door even redige verlaging van de kosten voor levens onderhoud. Evenals Jouhaux, gelooft Serrarens echter, dat dergelijke waarborgen thans nog geenszins •bestaan. Serrarens heeft den indruk, dat de loonsverlagingen in Duitschlandltallë en Po len niet het resultaat van vermindering van de levenskosten hebben opgeleverd, die de re geeringen er van verwacht hadden. Met betrekking tot vermindering van den arbeidstijd, bepleit Serrarens een soort van crisis-conventie, waarbij voor beperkten duur, h.v. drie jaar, zou worden overeengekomen tot een vermindering van den arbeidstijd beneden de acht uren, die bij de conventie van Was hington zijn vastgeseld. Indien dit niet mogelijk zou zijn, bepleitte Serrarens een conventie voor bepaalde indu strieën b.v. voor de textiel-nijverheid, waarvoor 't Internationaal Christelijk Vakverbond sinds eenigen tijd 'bepleit heeft een vermindering van dén arbeidsduur voor een aantal jaren tot 40 uren perweek gelet op de algemeen erkende overproductie, die in d etextiel-nijverbeid be staat. Hierna behandelde Serrarens de oneenigheid, die in de arbeidersgroep bij de opening der in ternationale arbeidsconferentie was aan den dag getreden over de samenstelling van de ver schillende commissies en van bet bureau der arbeidersgroep. Serrarens betreurde, dat de socialistische meerderheid gemeend heeft opnieuw een hou ding van uitsluiting der christelijke arbeiders gedelegeerden, zoowel uit het bureau vau de grop als uit de algemeene oommissies, te moe ten aannemen. Serrarens protesteerde ook er tegen, dat de socialistische meerderheid besloten heeft, de christelijk arbidersvertegenwoordigers opnieuw van den raad van beheer van het internationaal arbeidsbureau uit te sluiten. Intusschen blijven de christelijke vakvereeui- gingen een onderscheid maken tusschen de In ternationale arbeidsorganisatie en de meerder heid van de arbeidersgroep. Ofschoon hun rechten niet voldoende op de conferenties zijn gewaarborgd, blijven de christelijke vakvereenigingen, zooals in het verleden, trouw aan bet sociale werk van Genève. Serrarens verklaarde, dat de christelijke vak vereenigingen een nieuw bewijs van hun ge loof in de beg'inselen en het doel van de In ternationale arbeidsorganisatie gegeven heb ben door aan het international arbeidsbureau aan te bieden een muurschildering, waarin de Fransche meester Maurice Denis tot uitdruk king heeft gebracht de hooge waardigheid van den arbeid, gewijd door het verheven voorbeeld en de leerstellingen van Christus. Serrarens drukte de hoop uit, dat deze muur schildering voor altijd zal aantoonen de on verbrekelijke banden tusschen de internatio nale arbeidsorganisatie en de christelijke vak vereenigingen. In dezen zin verleent de christelijke vakbe weging haar medewerking aan het sociale werk van Genève. In dezen zin hebben de christelijke vakver eenigingen gewerkt en zij zullen voortgaan te werken voor de gezondmaking van de moderne maatschappij. In dezen zin heeft de christelijke vakbewe ging zich in 1922 een program gegeven. Dit programma heeft de offlcieele goedkeuring gekregen door de Encycliek „Quadragesima" van Z. H. den Paus. Deze Encycliek van een onvergelijkelijke waaTde, uitgaande van een autoriteit, die wij. Katholieken, erkennen als den Stedehouder van Christus, maar die door alle anderen er kend wordt als een hooge geestelijke autori teit, deze Encycliek, die zonder eenigen geest van partijdigheid streeft naar het gemeen schappelijke welzijn en die om deze reden een strenge critiek uitoefende op de tegenwoordige maatschappij en de methoden aanwijst om tot een grondige hervorming te komen, die de arbeiders van het proletariaat zal bevrijden, deze Encycliek, zeide SerraTens, vormt den grondslag, waarop allen zich kunnen ontmoe ten, die streven naar openbare orde, naar vrede en naar rust in de menschelijke samenleving. Daarom wil Serrarens op een uur, dat zoo ernstig is voor de mensohheid. zijn rede be sluiten door de conferentie uit te noodigen, deze Encycliek „Quadragesima" te bestudee ren, die voor Serrarens en voor alle Katholieke arbeiders, die een belangrijk deel vormen van de christelijke vakbeweging der verschillende landen, een uitbreiding en een moderne toe passing vormt va.n de Encycliek „Rerum No varum", die na 40 jaren voortgaat de grond slag te zijn van iedere Katholieke sociale actie. Naar een Reuter-telegram uit Washington meldt, zijn de ontwerpen voor een nlentr« mitrailleuse, welke in een vorig telegram ge. stolen heetten, terug gevonden. Ze waren „zoek wraakt",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9