DE OPGRAVINGEN IN HERCULANUM. Door den sleclften weg-toestand.... DINSDAG 9 JUNI 1931 MGR. DR. J. M. BUCKX S.C.J Apostolisch Vicaris van Finland. BIJ ZIJN ZILVEREN PRIESTER FEEST. SU 1 ONDER DE LAVA-LAAG. DE LEIDSCHE STADHUISKWESTIE „UND KEIN ENDE". R. K. MEISJESBESCHERMING. j EXPLOITATIE MIJ. SCHEVENINGEN. AUTOBUS VAN DEN DIJK GESTORT. EEN DOODE EN DRIE GEWONDEN. De stevigheid van de carrosserie voorkwam verder onheil. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. FELLE BRAND TE CAUMER. WIELRIJDSTER DOOR AUTO GEGREPEN. Hij meende in z'n eigen woning te zijn EEN INBREKER IN EEN KLOOSTER. Heldenfeiten, waarbij ieder z'n deel kreeg „Omdat het kind voor zijn auto aan het spelen was'' POGING TOT ONTVOERING MEISJE DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. DE GEVOLGEN VAN EEN CARAMBOLE. Hoe moet dit opgelost worden? NEDERLANDSCH TOONEELVERBOND T7 Ti TP Mffr. J* -Buclsx SCHfVtcw' van Doliche Apostolisch b.L.J., in. - d zjj.n zilveren priester- Vicaris van Fituana Joan nes Michael Buckx werd geboren 5 Augustus 1881 in bet Limburgsche dorp Born een Limburger was hi] met hart eu ziel daarom katholiek in merg en been. Ais iongen kwam hij m aanraking met eenige buurtgenooten, die Priesters van 't H. Hart waren o£ zouden worden en daardoor ontstond in hem een sympathie tot de jeugdige Congre gatie. Dank zij de beruchte ..Kulturkampf" bad de jonge Congregatie een Missieschool te Sittard. Daar trok Michaël Buckx heen en be gon daar zijn Internationale vorming, welke hem later in zijn uiteenloopende bedieningen zoozeer ten goede zou komen: zijn humaniora begon hij te Sittard en voleindde die te Claire Fontaine, op de Belgisch-Luxemburgsche grens onder 'n algeheele Fransche leiding.^ Daarna trad hij in 1899 in het Noviciaat der Congregatie en kwam daar in kennis met Duitsche confraters. Na de voleinding van een twee-jarig noviciaat onder de zeer eminente leiding van den heiligen priester „Père André Prévót" werd hij gezonden naar de Missieschool te Bergen op Zoom, waar hij een jaar surveil lant en professor was. Zijn filosofische en theologische studiën maakte hij eerst te Leuven aan het bekende College der E.E. Paters Jesuieten. Zijn oversten zonden hem daarop naar Rome, waar hij aan de Appolinaris zijn studiën in 1906 met den doctorstitel bekroond zag. In het zelfde jaar werd hij op 9 Juni te Rome tot priester gewijd. Na zijn H. Priesterwijding zou zijn apostolische arbeid beginnen. In 1905 had de Russische Czaar Nicolaas II, na de sociale woelingen, vrijheid, van godsdienst ver leend en in vertrouwen op die toezegging was een aantal priesters van het H. Hart van Jesus, waaronder Pater Buckx, naar Rusland en Finland vertrokken. Pater Buckx had toen voornamelijk de zielzorg over de Russische soldaten in de grensgarnizoenen van Polen en Finland. Ondanks de godsdienstvrijheid van Nicolaas II werden de Paters als staatsgevaarlijk en politieke misdadigers beschouwd het gevolg hiervan was, dat Pater Buckx tot viermaal toe over de grenzen is gezet, maar hij wist altijd op 'n andere plaats weer over de grenzen te komen. Na een vier-jarigen arbeid werden de priesters van het H. Hart van Jesus, die in middels vaste staties gevestigd hadden te Helsingfors-Viborg en Antanola voorgoed door de Russen uit Finland verdreven. Doch in Rome was hun werken niet onopge merkt gebleven en toen de Hoogeerw. Pater Dehon, stichter en eerste generaal der Congre gatie op nieuwjaars-audiëntie bij den H. Vader verscheen, informeerde Zijne Heiligheid, hoe 't de Pater maakte, die tot vijf keer toe door Russen over de grens was gezet. Toen Finland voorgoed gesloten was ging pater Buckx naar Zweden, waar hij ruim 5 jaar zijn beste krachten aan het katholicisme besteedde en den meesten tijd Pastoor was van Gefle; hij was toen ook Overste der Zweedsche Missie en kwam in 1916 naar Neder land om verschillende missie-aangelegenheden met het Provinciaal Bestuur der Hollaudsche Provincie persoonlijk te regelen. Door de benoeming van Pater K. Hermans tot Rector-directeur van het Voogdijgesticht te Heer (L.). kwam de plaats van professor In de moraal-theologie in het Groot-Seminarie te Liesbosch Princenhage vacant en dr. Buckx werd als zoodanig benoemd hij bleef profes sor tot 1918 toen hij benoemd werd tot Rector van de Missieschool te Bergen op Zoom. Door het Generaal Kapittel werd hij in Augustus 1919 benoemd tot Provinciaal Overste der Hol- landsche Provincie. Ook deze functie heeft hij niet lang bekleed. In deze jaren was er in Finland veel veranderd. In 1918 swam Finland los van Rusland en werd een zelfstandige republiek; nu kwam er ook practisch vrijheid van godsdienst, een der eerste zorgen der Finsche Republiek was hare verhouding met den H. Stoel te regelen, wat ten gevolge had, dat Z. H. Exc. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch ais Apostolisch Visitator naar Finland gezonden werd. Toen werd Pater dr. J. M. Buckx bij besluit van 16 Maart 1921 der Propaganda tot Apostolisch Administrator van Finland, met bisschoppelijke bestuurs macht verheven en tot kerkelijke residentie werd hem de hoofdstad Helsingfors aangewe zen. Er waren toen in Finland twee priesters, Monseigneur vertrok met zijn vroegeren Finschen medewerker Pater J. v. Gijzel. In ■Augustus zond de Congregatie Pater H. Hart- wijk uit Leiden en Br. Laurentius Vink uit Halfweg, ook de Eerw. heer Holzer uit 1 laardingen werd door de Propaganda naar Finland gezonden en nu kon Mgr. Buckx zijn arbeid met vijf priesters en een broeder be ginnen. Gemakkelijk was het werk dezer Missionaris- een niet. De kerkjes waren oud en vervallen en moesten zooveel mogelijk hersteld worden. Er moest gezorgd worden voor roomsche lectuur. De opvoeding der jeugd was een der grootste belangen en Mgr. T>ep hiervoor de hulp in van de Zusters van bet Allerheiligst Hart van Jesus, wier Moederhuis is gevestigd te Moer dijk. In Augustus 1922 vertrokken, de drie - jPii» - tSBVwSki - In 't jaar 79 na Christus begroef de Vesuvius met Pompeji ook het stadje Hercu- lanum. Terwijl Pompeji werd bedolven onder een laag van gloeiende aschverdween Her- culanum onder een 16 meter hoogen lava- en modderstroomdie tot een rotsachtige massa verhardde. Hierdoor is het verklaarbaar, dat ftercu- lanum eerst zooveel jaren later werd omge graven. In het midden der 18e eeuw werd er een begin mee gemaakt, doch de primitieve methode van boren beschadigde een groot gedeelte der ondergrondsche monumenten. Onvoldoende technische en financieele hulp middelen deden een tweede poging (1869-76) mislukken. Totdat, nu vier jaar geleden, in Mei 1927, het opgravingswerk ter hand werd genomen onder leiding van prof. Majuri. Methodisch en met succes. De huizen van het stadje Resi- na, dat boven het verzonken Herculanum werd gebouwd, werden door den staat ont eigend en afgebroken, en waar voor kort nog het leven der twintigste eeuw raasde, welft thans de blauwe Zuiderhemel zijn koepel over de gebroken muren van een tweedui zendjarige doodenstad. Reeds een groot gedeelte der straten, die van de oude bovenstad naar zee leidden, is blootgelegd. En waar eens de zee. het stadje begrensde, kwam de lange kademuur vrij van een Herculanische „villa" met een lang terras, (zie bovenstaande foto). lntusschen gaan de opgravingen rusteloos verder. Iedere meter weggegraven grond kan immers nieuwe verrassingen brengen. eerste Eerw. Zusters naar Helsingfors, waar zij een school e-n internaat openden. Dit werk groeide, zoodat de Eerw. Zusters zich nu ook te Viborg gevestigd hebben. In Helsingfors werd het huis te klein en moest een grooter huis worden aangekocht. Ook het aantal priesters werd uitgebreid. In het geheim Consistorie van 23 Mei 1923 werd door Z. H. Paus Pius XI Mgr. Buckx benoemd tot Bisschop en.tot Apostolisch Vicaris van Finland. De plechtige consecratie is op 15 Augustus 1923 geschied in de Kathedrale Kerk van Helsinfors. Huldiging door zijn land- genooten. Er heeft zich een buldigingsoomjté ge vormd, om Moïiseigneur's landgenooten bekend te maken met het jubilé, dat Hij viert om aan te sporen Monseigneurs' zwaren arbeid vooral morgen in bet gebed en de H. Com munie te gedenken en tevens om de gelegen heid open te stellen, om door een finantieele bijdrage, welke met de handteekeningen der schenkers Monseigneur zal worden aangeboden als een bewijs van hoogachting en waardeering ën voor zijn persoon, die door zijn eenvoud ons aller sympathie heeft gewonnen, ën voor zijn werk, dat onze bewondering afdwingt, daar elk werk uit zooveel moeilijkheden en bezwaren moet worden voortgebracht. Het giro-no. is 108807 Mi-ssieprocuur, Huldi- gings-Comité Mgr. dr. J. M. Buckx, Rotterdam. H. DE GROOT S.C.J. Algemeene vergadering der Federatie. Onder presidium van mevrouw W. Bijvoet van Haaren, werd te Utrecht, in het „Kasteel van Antwerpen", de jaariijksche algemeene ver gadering gehouden van de Federatie der R.K. Vereenigingen ter Bescherming van Meisjes in Nederland. Een woord van oprechten dank werd gebracht aan Mgr. B. de Wit, die tal van jaren als geeste lijk adviseur de federatie met raad en daad ter zijde stond maar wegens hoogen leeftijd deze functie moest neerleggen. Dank werd ook gebracht aan Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, die deken Th. Knuvelder als nieuwen adviseur benoemde. En daardoor de vereeniging een groote kracht gaf. De Hoogeerw. adviseur bedankte dan de presidente voor bare vriendelijke woorden en wees er met nadruk op, dat het werk der Meisjesbescherming een gewichtig werk en een waar apostolaat is. Vervolgens' bracht de secretaresse liet jaar verslag uit over 1930, waarna het financieele verslag der penningmeesteresse volgde. Beiden werd dank gebracht. Mededeelingen werden gedaan over de Ned. F I. O. M. en de schoolpropaganda; dit laatste is nog slechts een plan in voorbereiding, doch zal zeker dit jaar tot staind komen. Van 11 tot 14 Juni a.s., zal te Budapest het 9de Internationale Congres plaats hebben; waar vier dameB de vereeniging zullen vertegenwoor digen. Het door de Ned. Vereeniging voorgesteld agendapunt is de Emigratie-Immigratie, wegens de moeilijkheden, welke worden onder vonden met de tallooze buitenlandsche meisjes, ie in ons land pogen een betrekking te vinden, 'erop werd het woord verleend aan den e em w heer l. Goetstouwers, redacteur van de „zitabode", maandblad voor de R.K. meisjes die in particuliere dienstbetrekking zijn. Hij wist de vergadering te overtuigen, van het groote nu cat ook deze meisjes baar eigen orgaan hebben. Mej. Tine van Ketwieh bracht verslag uit over „Het Orgaan en mejuff. j Schwer over liet Centraal-Bureau en de actie der Duitsche meisjes. Er zijn thans 12 gesalarieerde en 15 vrij willige krachten. Ofschoon dankbaar voor de Rijkssubsidie, groot 2.000.en gemeente subsidies moest toch nog een nadeelig saldo van 3.081.44 geboekt worden. Diverse voorstellen waren ingekomen van Federatie en Diocesen, w.o. een voorstel tot zoo zorgvuldig mogelijk controleeren van mis leidende advertentie's in dag- en weekbladen; bet oprichten van tehuizen met beperkte vrij heid voor de werkende meisjes, het verkrijgen van bet recht tot bet alleen voeren van de gele streep voor de vereeniging. Uitvoerige besprekingen werden hierover gevoerd waarna, met een woord van dank aan de presidente, voor de goede leiding, de verga dering werd gesloten. Beslissing voorloopig weer opgeschort. De gemeenteraad van Leid-en is gisteren be gonnen met de behandeling van liet vooTStel van B. en W. om a. liet terrein Steenstraat en liet terrein Lammermarkt niet te bestemmen voor den bouw va® een nieuw raadhuis; b. bet college in de gelegenheid te stellen bet advies in te winnen van een commissie va® deskundigen over het geveilplam-Dudofc. Namens de sociaal-democratische raadsfractie is door den heer Sohüller voorgesteld de be slissing omtrent punt a van heit voorstel van B en W. aa® tie houden en het advies van de commissie van deskundigen in te winnen over het terrein Lammermarkt. Namens de rechterzijde is voorts door den lueer Wittaier cjs. voorgesteld om a. den heer Dudok uit te nooddgen een plan tie ontwerpen voor een nieuw raadhuis zonder behoud van den ouden gevel; b. enkele andere architecten uit te noodi- gen plannen te ontwerpen voor een nieuw raadlbuis zonder of met behoud va® den ouden ge vei; c. als plaats voor het raadhuis met en zon der behoud vain den ouden gevel aan te wijzen het terrein aa® de Breestraat. De heer Wllmer lichtte dit voorstel nader toe en betoogde, dat de Breestraat de eenige juiste plaats is voor een nieuw raadhuis. Het terrein acht spir. girooP-genoeg indien het wordt uitgebreid tot de Korenbrugsteeg. Uitbreiding tot de Maarsmansteeg achtte spr. te kostbaar. Met nadruk wees spr. er op, dat de raad zich aam het plan-Dudok bindt indien de commissie vam deskundigen geen overwegend bezwaar daartegen heeft. De heer Parmentier (A.R.) verdedigde even eens het rechtsche voorstel en oefende critiek uit op het ontwerp van den heer Dudok. De heer BOSMAN (Lib.) betreurde het, dat de rechterzijde van het stad'huts-vraagstuk min of meer een partij-kweisitie heeft gemaakt en achtte voorts het voorstel van de rechterzijde een onlbeleefdheid tegenover B. en W., daar men hierdoor de leiding uit"de handen van het college neemt. De wethouder van fabricage de heer Splin ter (C.H.) zette uiteen dat het college na alle critiek op het gevelplan Dudok behoefte heeft aan het advies van Onpartijdige deskundigen. Het voorstel om een commissie van deskun digen te benoemen is in het college met alge meene stemmen genomen. Gaat de raad met dit voorstel mee, dan is meervoudige opdracht in de toekomst niet uitgesloten, wanneer het advies van deskundigen er toe zou leiden, dat B. en W. het gevelplan Dudok niet zouden kun. nen aanvaarden. Het is onjuist dat de raad zich door de oommissie van deskundigen bindt aan bet gevelplan Dudok. De raad blijft vol. komen vrij. Het voorstel der rechterzijde acht te spr. terugkomen op een genomen raadsbe sluit en hij vond het moreel ongeoorloofd tegen over den heer Dudok. B. en W. zijn thans ook niet bereid praeadvies uit te brengen op het voorstel der rechterzijde. Eerst wenschen zij praeadvies te geven over bet plan Dudok. Spr. gaf de rechterzijde in overweging haar voor stel voorloopig in te trekken. Verschillende sprekers maakten er bezwaren tegen dat de voorzitter heeft toegestaan, dat het voorstel der rechterzijde is behandeld, hoe wel het niet op de agenda voorkwam. Na re- en dupliek werd ondanks een drin. gend verzoek van den voorzitter om niet te besluiten tot uitstel van behandeling van punt a van het voorstel van B. en W met 23 tegen 8 stemmen aangenomen een voorstel.Van Eek (S.D.A.P.) om de voorstellen der rechterzijde in handen te stellen van B. en W. om praead vies en de beraadslagingen over de stadhuis- kwestie te schorsen. Lager dividend. De Raad van Beheer der N.V. Exploitatie Maatschappij Scheveningen zal aan de deze maand te houden algemeene vergadering van aandeelhouders voorstellen het dividend over bet afgeloopen jaar te bepalen op 8 pet. (vorig jaar 12 pot.). Op den bekenden Teersdijk bij Nijmegen is gisterenmiddag de autobus van den dienst NijmegenGrave van de firma v. d. Rijdt van den dijk geslagen. De chauffeur merkte op het oogenblik, dat de wagen op den ongelijken weg botste, dat het stuur weigerde. De bus, waarin 23 personen zaten, meestal uit Wychen en Grave, sloeg van den 3. M hoogen dijk in het weiland. De beer den Doop uit Grave, die bij den val van den wagen naar buiten wilde springen, werd in den val mee gesleept en dood gedrukt onder de autobus, In den wagen zelf ontstond een hevig ge schrei, maar dank zij de stevige constructie van de carrosserie, brak de wagen niet en konden de passagiers uit den wagen gered worden. Drie van de passagiers werden gewond, waaronder de heer J. Laane uit Wychen, die een ribbenfractuur kreeg en de dames A, Loefen en Toonen, die aan het gelaat door glasscherven gewond werden. De anderen kwamen er wonder boven wonder zonder eenig letsel af. De motor heeft niet geleden, ook bet chassis heeft zich goed gehouden; alleen de carrosserie werd aan den kant, waarop zij in bet weiland viel, zwaar beschadigd. De wagen was niet verzekerd. De politie trof veiligheidsmaatregelen, zoodat bet ver keer weldra geregeld verder kon gaan. De wagen werd later uit bet weiland getrokken. De firma van de Rijdt reed reeds 8 jaar de route NijmegenGrave, zonder eenig ongeluk gehad te hebben. Dit ongeluk wordt dan ook geweten aan den slechten toestand van den weg, waarover ieder automobilist klaagt. Men weet, dat deze weg in het wegen plan is opgenomen ter verbetering. Verschrikkelijke oogenblikken voor een vader, die machteloos moest toezien. Men meldt ons uit ten Boer (G.) Een drietal jongens uit het naburige dorp Woltereum bad Zondag den geheele® middag gevoetbald en ging na afloop in de Woltersum sdhe Ee baden. De afkoeling is vrij zeker t; plotseling geweest, althans de 14-jarige J. Meedema verdween in de diepte. Een poging van den 17-jarigen boerenknech G. Velthuis om den knaap te redden mislukte Met veel moeite gelukte het tenslotte de® boerenknecht op bet droge te brengen. De vader van j. Meedema was spoedig tea* plaatse, doch moest, omdat hij niet kon duiken van redidiingS' pogingen afzien. Spoedig arriveerde de heer W. R. v. d. Meer arts te Ten Boer, die zich te water begaf en er bij ©6n tweede poging in mocht slagen den jongen boven te brengen. Kunstmatige adem baling leverde evenwel geen resultaat meer op. De arts kon slechts den dood oonstateerem. Drie boerderijen door het vuur geheel of gedeeltelijk vernield. Zondagmiddag tegen half vier heeft een felle brand gewoed in eenige boerderijen in bet ge hucht Caumer, gemeente Heerlen. De brand ontstond, meldt de Limb. K., in de woning van den beer Cranen en is vermoedelijk te wijten aan een defecten schoorsteen. Deze woning maakt deel uit van een viertal boer derijen, die aan elkander zijn gebouwd, waar door weldra ook de behuizingen van v. d. Berg en Trypel® door de boogoplaaiende vlammen werden aangetast. Na twee uur was men het' vuur meester. De woning van den beer Granen brandde ge heel uit. Vele meubels konden niet tijdig ge noeg worden gered en gingen in de vuurzee verloren. Bij pogingen om nog te redden wat te redden viel, kwamen de heer Cranen en een helper bijna onder het instortende dak terecht. Aanvankelijk werd een spaarbankboekje, dat in de woning was opgeborgen, vermist. De eigenaar van 't boekje waagde zich met den hoofdagent van Heerlerbaan in bet brandende huis en mocht er in slagen bet kostbare boekje te bergen. Van de woning van v. d. Berg brandde een schuur af, waarbij 2000 K.G. hooi verloren ging, terwijl het vuur ook in eenige kamers door drong en daar geringe schade aanrichtte. In de behuizingen van Trypels en v. O. werd door het vuur niets vernield. Beide woningen bekwamen echter vrij belangrijke waterschade. Chauffeur rijdt om aanrijding te te voorkomen tegen een boom. Gisterenavond omstreeks zeven uur had te Hengelo een ernstig auto-ongeluk plaats. Het 14-jarig dochtertje van S., wonende aan den Castorweg aldaar, reed op haar fiets van ge noemden weg den Oldenzaalschen Straatweg op, toen daar juist een auto naderde uit de richting Oldenzaal. De chauffeur trachtte door uit te wijken nog een aanrijding te voorko men, doch tevergeefs. Het meisje werd door den auto gegrepen en tegen den grond geslin gerd. Zij was vrijwel op slag dood. De auto kwam met volle vaart tegen een boom terecht en is geheel vernield. De chauffeur werd niettemin slechts licht gewond. Omtrent de schuldvraag stelt de politie een onderzoek in. JONGENS VERMIST Sinds drie dagen zijn te Eindhoven de 16- jarige jongens J. S. en K. J. vermist. Beide knapen zijn flink voor hun leeftijd. K. J. is er al eens meer vandoor geweest. Men heel't geen vermoeden, waarheen de knapen zich hebben begeven. De politie beeft de zaak in banden. Een man, die zich vergist had, slapende in de spreekkamer aan getroffen. Vanaf de boven-ballustrade van bet klooster der Eerw. Zusters Ursulinan op den Soharner- weg te Maastricht werd aan voorbijgangers verzocht om de dichtst bijwonende marechaus- sées te waarschuwen, wijl er ziob een inbre ker in bet klooster bevond. Een der interne onderwijzeressen bad in bet middernachtelijk uur gerucht aan haar celdeur gehoord en was hevig geschrokken daar zij een inbreker had gezien. De marechaussées kwamen, doorzochten het gebouw en kwamen tenslotte met getrokken revolver in de spreekkamer, waar aan een ta fel 'n man zat te slapen. Toen bij uit zijn slaap gewekt was verklaarde hij te meenen in z'n eigen woning te zijn. Het W. C. raampje was losgeschroefd en wederom op z'n plaats gebracht, hetgeen de volgende verklaring ten gevolge had. Als hij laat thuis kwam klom hij steeds door het W. C. raampje om oneenig- held met zijn vrouw te voorkomen. De man werd aangehouden en bleek 'n bewoner te zijn van het Witte-Vrouweveld. Een zijner dochters was bij de Zusters op school. De hevig ge schrokken onderwijzeres beeft dien dag het gebruik van haar spraakvermogen gemist. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Gisternacht had op het Oranjeplein te 's Gravenhage een vechtpartij plaats tusschen eenige minder gunstig bekend staande indi viduen. Een hunner werd daarbij met een mes in den hals gestoken en is naar het zieken huis Zuidwal vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. Een 38-jarige chauffeur wonende daar ter stede kreeg ook zijn deel, bestaande uit een vuistslag in het gelaat, waardoor hij een oogenblik bewusteloos geraakte, alsmede een gespleten onderlip, welke, eveneens aan ge noemd ziekenhuis werd verbonden. De dader van deze heldenfeiten wist in een auto te ont komen, doch is bij de politie wel bekend. Zondagmorgen te 11 uur is te Vleuten het 6-jarig dochtertje van den heer W., toen zij met eenige vriendinnetjes aan het wandelen was, door een onbekend persoon opgepakt en meegenomen in diens auto. Een voorbijgang ster, mej. L., die zag wat er gebeurde, had de tegenwoordigheid van geest om het autonum mer op te nemen. De auto reed snel door, waarop het kind hevig begon te gillen. Toen het schreeuwen aanhield heeft de man voor het buis van den gemeenteveldwachter gestopt en het kind weer op den weg gezet. Hij verklaarde het kind te hebben meegenomen, omdat bet midden op den weg voor zijn auto aan het spelen was. Mej. L. heeft echter aan de politie medegedeeld, dat hiervan geen sprake was. Deze heeft thans een onderzoek ingesteld. Ernstig gewond naar het zieken huis gebracht. De dochter van den landbouwer H. D. te Terheijden werd aangereden door een van Breda komenden vrachtauto, afkomstig uit Loosduinen en bestuurd door J. B. Het meisje werd zóó gewond dat onmiddellijk geestelijke en geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen, terwijl onverwijlde overbrenging naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda noodzakelijk geacht werd. De chauffeur die was doorgereden, werd te Moerdijk aangehouden en teruggebracht naar Terheijden, waar hem een verhoor afgenomen werd De auto is in beslag genomen. Op die Laan v. Meerdervoort te 's Gravenhage reed* een personenauto eerst tegen een lantaarnpaal en daarna tegen een anderen auto op. Een inzittende van den eersten auto, de 18-jarige J. v. R., wonende aan de L. v. Meerdervoort, werd beduidend aan het hoofd verwond. Na door een in genoemde straat wo onden dokter te zijn verbonden is hij ter ver dere behandeling per particulieren auto naar bet Ziekenhuis Zuidwal gebracht en vandaar weder naar huis gegaan. De kraanwagen der politie beeft eerstbedoelden auto naar het Hoofdbureau vervoerd. INBREKERS, DIE SCHIETEN. Gisterennacht hebben inbrekers in café v. d. Heuvel aan den Boschdijk te Eindhoven, fles- schen drank .sigaren enz. weggehaald. Daarna gingen zij een paar huizen verder op bezoek bij den landbouwer R. Zij stalen hier 13 kippen en sneden ze ter plaatse den hals af. De koppen lieten ze achter. Honderd meter verder maakten ze de kippetjes panklaar. Eenige pas- seerende visscbers bleven staan kijken, maar werden door de dieven, die schoten, op de vlucht gejaagd. Dit schieten trok de aandacht der politie, die daarop twee der heerschappen, de gebroeders van S. uit Woensel, arresteerde, waarna zij in den loop van den dag, den derde F. v. M., nog heeft ingerekend. HET VERGAAN VAN DE SLEEPBOOT „VEERGAT". Men meldt ons uit Wieringen: Omtrent het vergaan van de sleepboot „Veer- gat'' vernemen wij nog, dat de stoker nog po gingen heeft ondernomen om den machinist te waarschuwen. De stoker kwam in een draai kolk terecht doch kon door middel van een lijn aan land worden getrokken. De kapitein A. Bakker uit Rotterdam was gehuwd en 34 jaar oud. Hij vierde juist dien dag zijn verjaardag. De gehuwd' Machinist A. Visser was 52 jaar en de matroos Luurman A. Broere 23 jaar. EEN RAADSLIDMAATSCHAP-KWESTIE. Te Eindhoven is door de R. K. Kiesvereeni- ging o.a. gecandideerd de heer van Gastel, oud secretaris van Strijp. Hij komt voor op een zeker verkiesbare plaats. Ingewijden houden zich bezig met de vraag, of deze heer als raadslid zal kunnen worden toegelaten of niet, en welke er ai dan niet de gevolgen van kunnen zijn. De heer van Gastel n.l. is in 1920 bij de an nexatie benoemd tot ambtenaar van de ge meente Groot-Eindhoven. Hij heeft deze functie nooit aanvaard, wijl hij haar niet gelijkwaar dig achtte met zijn secretarisschap van de ge annexeerde gemeente Strijp. Wachtgeld heeft hij ook nooit ontvangen, wijl hij de functie niet aanvaardde en tot dusverre heeft bij dat wachtgeld ook niet opgevorderd. Te zijner tijd heeft bij vroeger gezegd, zal bij wel optreden. Mocht de heer van Gastel thans nog ambtenaar zijn, dan zou hij niet als raadslid kunnen wor den toegelaten; wordt hij toegelaten, dan zou blijken, dat men hem niet meer als ambtenaar beschouwt. Men vraagt zich af, of het een of het ander van eenigen invloed kan zijn op de kwestie met de gemeente, welke in 1920 begon nen is, zooals boven meegedeeld. 61ste algemeene vergadering. In de groote sociëteit te Zutphen is Zaterdag de 61ste algemeene vergadering gehouden van bet Nederlandsch Tooneeiverbond Na het gebruikelijke welkomstwoord van den voorzitter van het Verbond, den heer dr. Tjebbo Franken, hield deze een rede, waaraan het volgende is ontleend. Als oorzaken van bet verval van ons beroeps- tooneel noemde spr. drie zaken: voorop de ma laise, vervolgens de film en de radio. Maar er is méér en dat is het dilettantisme. Ziet bier bet wonderlijke: zij, die niet of zelden in den schouwburg komen bij het noodlijdende tooneel, spelen zelf voor volle zalen. Er zijn honderden dilettantengezelschappen in ons vaderland, maar hoe gering is hun be langstelling voor bet beroepstooneel. Ze spe len grootendeels die stukken, welke voor bet tooneel al zijn afgedaan, oorspronkelijk werk geven ze zelden of nooit en ook bij hen is de Nederlandsche tooneelschrijver een onbekende grootheid. Wat zou het goede dilettantisme als proeftooneel voor den Hollandschen auteur van groote waarde kunnen zijn en hoe zou het be roepstooneel daar te rade kunnen gaan of een stuk levensvatbaar ware voor den schouwburg. Als verdere factoren, welke ons tooneel on verdiend benadeelen, wees spr. op de hooge belasting, welke de overheid op de voorstel, lingen legt en de wel eens al te scherpe critiek der critici. Al deze oorzaken samenvattende gelooft spr. dat er onder de aanwezigen weinigen zullen zijn, die niet te vinden zijn voor de plannen tot reorganisatie, welke in deze vergadering behandeld zullen worden. Andere tijden zijn aangebroken, de deftige gemoedelijkheid van vroeger is voorbij; wij moeten de werkkiel aan trekken en -ons tusschen de massa bewegen. Het Tooneeiverbond moet toegankelijk worden voor nagenoeg iedereen door het stellen van een minimum contributie, met als voordeelen daarvan echter alleen de ontvangst van een eenvoudig blad, dat de leden geregeld op de hoogte houdt van alles wat belangrijk is op ons tooneelgebied, zoowel binnen als buiten ons land. Wij hebben grootsche plannen, be sloot hij, voor een nieuwe Tooneelschool, welke dringend noodig is, gij hebt voorstellen tot reorganisatie, welnu laten wij dan aan 't werk gaan. Na afdoening van het punt begrootingen en rekening en verantwoording werden de vier aan de beurt van aftreden zijnde leden van bet H. B., t.w. de beeren mr. J. van Scheviehaven, dr. J. de Vrieze, Louis de Vries en H. G. J. Schillemans herkozen. Reorganisatie-voorstel. In de middagvergadering werd uitvoerig gediscussieerd over het voorstel van de afdee- ling 's Gravenhage tot reorganisatie van het Nederlandsch Tooneeiverbond. De afdeeling wensoht dat de reorganisatie in den volgenden geest geschieden zal: Het Ned. Tooneeiverbond stelt zich ten doel de instandhouding van de Tooneelschool te Amsterdam en voorts den steun aan bet too neel in Nederland. Ter bereiking van het eerste doel (Tooneelschool) dragen de afdeelingen minstens de helft van haar inkomsten aan den Penningmeester van het Hoofdbestuur af. Ter bereiking van bet tweede doel wordt in alle opzichten vereischt een geregeld contact en overleg met de tooneeldirecties, zoowel door hoofdbestuur als afdeelingsbesturen. Het Ned. Tooneeiverbond beraamt alle maatregelen, welke bevorderlijk kunnen z(jn aan den bloei van het Nederlandsch tooneel en staat, wan neer daartoe aanleiding is, deze voor bij de overheden van den lande, van de provinciën en gemeenten. Het Verbond bevordert de uit gave van een tijdschrift of jaarboek, gewijd aan 'bet Nederlandsch tooneel. Het Hoofdbestuur en de afdeelingsbesturen nemen voorts alle an dere middelen tp baat, welke aan het doel be vorderlijk kunnen zijn. Een commissie, samengesteld uit vertegen woordigers van het hoofdbestuur en de door de algem. vergadering te bepalen, zal alle maatre gelen voorstellen welke moeten worden geno men le. om. zoo noodig, de Statuten en bet Huishoudelijk Reglement van het Verbond met het bovenstaande in overeenstemming te bren gen en 2e om de werkwijze van het Verbond en van de afdeelingen voor de toekomst ten principale vast te stellen. In de voortgezette algemeene vergadering van het Nederlandsch Tooneeiverbond beeft de algemeene secretaris, Mr. J. de Vrieze, mede gedeeld, dat mej. J. P. Kortenoever 10.000 gul den aan de Tooneelschool te Amsterdam bad vermaakt; het plan voor de verbouwing der school is in alle details opgemaakt en ligt voor de leden ter inzage. Ter sprake kwam voorts de achteruitgang der financiën van 't Verbond; van Rijk en Provincie is geen verhooging van subsidie te verwachten. De Tooneelschool kost veel geld en indien er niet op een of andere wijze hulp komt, zal het verder financieren der school niet mogelijk zijn. Het voorstel tot reorganisatie van het Too neeiverbond, ingediend door de afdeeling 's Gravenhage, waarvan wij den inhoud reeds hebben medegedeeld, vormde in de middagver gadering een punt van uitvoerige discussie, welke tot resultaat bad, dat het eerste deel van bet voorstel, dat de instandhouding der Too neelschool beoogt, door het afdragen door de afdeelingen van minstens de helft van haar inkomsten aan den penningmeester van het hoofdbestuur, werd ingetrokken. Op voorstel van mr. de Vrieze werd tenslotte besloten de uitwerking der verdere plannen in overweging te geven aan het hoofdbestuur, zoo noodig jn overleg met de afdeeling Den Haag. De vergadering is hierna gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7