POTHEKEN. FLINKE VILLA ADVERTEERDERS, DENKT DAARAAN! lil t SANGUINOSE ^mouter^ KLEIME-AMnOriCE ADVERTENTIEN f f AFSLAG Probeer en., KASPER H WIJNHANDEL gevraagd EEN NET MEISJE DINSDAG 9 JUNI 1931 HET TWEEDE INTERNATIONALE POOLJAAR 1932—1933. wmBm DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE OP DE BINNENLANDSCHE MARKT. HERZIENING VAN DE HANDELS VERDRAGEN. gemeentebestuur EN stads ontwikkeling. WETTELIJKE WEGING VAN MOTOR RIJTUIGEN. ANTON JOSEPH KRUSEMEIJER Catharina Francisca Ente HARMANNUS ANT0NIUS J0HANNUS NINTEMAN »r T. B0DENHAUSEN LOUiSE FRANC0ISE MARIE H0ELEN Charles Rogier Probeeren Gedurende Juni Surprise-maand Firma Rijnbende en Van Hoek TE KOOP GEVRAAGD IN HET NIEUWE WESTEN met tuin, voor groot gezin. Uiterste prijs en omschrij ving onder no. 9484S bureau van de Nieuwe Schiedamsche Courant, Koemarkt 4. ï0 De Courant, die hier ter stede het MEEST GELEZEN wordt, is KOEMARKT 4 TELEFOON 68085 VAN DAM CO. WINKELHUISJE NET KOSTHUIS GEM. BETALING! GEVRAAGD NET R. K. DAGDIENSTMEISJE NET MEISJE Het aerologisch onderzoek met behulp van vliegers en vliegtuigen. De meteorograaf. De groote waarde, welke aan het systema tisch aerologisch onderzoek van de onderste atmosfeerlagen tot ongeveer 5000 M. moet wor den toegekend, is reeds in een vorig artikel door mij naar den voorgrond gebracht. Het regelmatig onderzoek der dampkringen dateert in ons land van 1911 en kan in 2 tijd vakken verdeeld worden a. het atmosferisch onderzoek met behulp van vliegers van 19111920 b. het atmosferisch onderzoek met behulp van vliegtuigen van 1919 tot heden. Gedurende het eerste tijdvak werden op het W.-deel van de Soesterbergsche vliegheide van wege het Koninklijk Nederlandsch Meteoro logisch Instituut meteorologische vliegers op gelaten, eerst zonder eenige beperking, later, toen de Luchtvaartafdeeling bezit van het ter rein nam en, na 1914, het vliegtuig steeds meer en meer het overwicht in de lucht begon te krijgen, alleen slechts tusschen de uren 12.00 en 14.00. Ter registreering van luchtdruk, tempera tuur en vochtigheid werd een hieronder nader te beschrijven registreerinstrument, meteoro graaf genaamd, in een licht mandje aan de binnenzijde van den bovensten vlieger van een span vliegers mede naar boven gevoerd. Een gunstige wind van ten minste 6 m./sec. was noodig om den vlieger met instrument naar hoogere sferen te voeren, teneinde den meteorograaf in de gelegenheid te stellen zijn zelfregistreerend werk te verrichten. De vlie gers werden opgelaten aan een staaldraad van 0,6 tot 0,8 m.M. middellijn en 4 tot 7 K.M. lengte, opgewonden om een zware gietijzeren trommel, welke op een lier gemonteerd was. De draad werd bij de vliegeroplating van de lier afgevierd en met een motor weer inge- wonden. Nadat de eerste of „hoofd"-vlieger met 1 K.M. draad was afgevierd, werd een 2de of „hulp"-vlieger met een klem en een hulpdraad aan den hoofddraad bevestigd. De taak van dezen vlieger bestond in het uit trekken van een volgenden K.M. draad, om zoodoende voor den hoofdvlieger (met instru ment) gunstiger gelegenheden tot stijgen te scheppen. Met ongeveer 1 a 1,5 K.M. tusschenruimte werd telkens een nieuwe vlieger aan den draad bevestigd, waarbij dan met gunstige windsnel heid (40 h 50 K.M. per uur) en voldoende draadlengte hoogten van 3 a 4 K.M. bereikt konden worden. 1) Soms geschiedde het, dat een „afbreker" dit mooie spelletje kwam verstoren en er eenige vliegers, inclusief instrument en een paar K.M. draad, hun reis met los over den grond sle- penden kabel op eigen gelegenheid voortzet ten. Het leed en de schade, aangericht door het slepende eind van den staaldraad, waren dan soms niet te overzien. Het inhalen der vliegers geschiedde met be hulp van een motor, daar trekkrachten op den draad van 6070 K.G., soms zelfs 100 K.G. en meer, niet tot de zeldzaamheden behoorden. Daar de resultaten van deze methode van atmosferisch onderzoek vrijwel geheel afhan kelijk waren van de windsnelheid terwijl bo vendien rekening diende te worden gehouden met de kans op .afbrekers" en verder de vlie- gproplatingen niet zonder gevaar waren voor het zich steeds meer ontwikkelend vliegwe- zen, baarde het geen verwondering, dat de be oefenaars van deze wetenschappelijke vlieg sport al spoedig een compromis trachtten te sluiten met hun hangarburen, door n.l. het vliegerinstrument te doen verhuizen naar den motorvlieger oftewel het vliegtuig met de daar aan verbonden voordeelen, als onafhankelijk heid van windinvloeden, regelmatiger stijgen, opvoeren en regelmatig bereiken van een con stante en veel grootere maximumhoogte, en bovendien tijdsbesparing. Aldus ontstond naast de „draadaerologie" een „vliegtuigaerologie". Het was in de maand Mei 1919, dat de toen malige Commandant van de L. V. A. zijn toe stemming gaf, dat eiken morgen te 8 uur te Soesterberg een vliegtuig zou opgaan voor me teorologische waarnemingen. Sedert dien ge raakte het vliegeren meer en meer op den De meteorograaf, aan de onderzijde van den ondervleugel van 't vliegtuig bevestigd achtergrond en na 1920 werd het geheel stop gezet, toen uit herhaalde vergelijkingen ge bleken was, dat de vliegtuigdiagrammen min stens even goed waren als de vliegerdiagram men. Van het eerste oogenblik af verrichtten de vliegers hun moeilijk werk met zeer veel toe wijding, hetgeen wel blijkt uit de groote regel maat, welke tot op heden op peil is gehouden. Wat het gemiddeld jaarlijksch aantal vlieg- waarnemingen betreft, zij vermeld, dat dit steeds geschommeld heeft om de 300. 2) Op „De' Kooy", waar de waarnemingen eerst begonnen zijn in September 1922, bleven deze aanvankelijk beneden de 200 per jaar, om daarna regelmatig te stijgen. Wanneer men nu nog rekening houdt met het feit, dat de vlie ger aan de beperkende bepalingen gebonden is bij aanwezigheid van gesloten bewolking beneden een aangegeven minimum hoogte of bij ongunstige weersomstandigheden, teneinde het gevaarrisico zoo laag mogelijk te houden, dan wijzen de zoo juist genoemde getallen toch wel op een voortdurend actief zijn van de vlie gers om, indien het weer het maar eenigszins toelaat, een hoogtevlucht, zoo mogelijk naar 5000 M. te ondernemen. In den winter, wan neer op deze hoogte gemiddelde temperaturen van 20 gr. tot 25 gr. C. en somtijds nog veel lagere temperaturen (minimum 40 gr. Celsius) worden aangetroffen, kan men dat nu niet direct een prettig vluchtje meer noemen' De gemiddelde maximale hoogte steeg voort durend en werd in 1925 door de Sergeanten vlieger Rombouts en Oostindië opgevoerd tot een gemiddelde hoogte van 5400 M. Na dit re cordjaar kwam er tijdelijke teruggang, welke echter in 1929 door de 1ste Luitenant-vliegers Van Giessen en Viruly werd ingehaald. Behalve in 1922, werd elk jaar minstens één maal naar 6000 M. gestegen. A priori zou men geneigd zijn te veronderstel len, dat de regelmaat van opstijging in het zomer-halfjaar grooter zou zijn dan in den winter, wanneer slechte weersomstandigheden het den vlieger zeer lastig kunnen maken. In het algemeen is dit ook het geval, doch, dank zij het groote doorzettingsvermogen der vlie gers, hebben de moeilijke wintermaanden toch nog een gemiddeld aantal waarnemingen van 20 per maand opgeleverd. De wetenschappelijke resultaten van het werk worden neergelegd in een door het Kon. Ned.-Meteorologiseh Instituut uitgegeven jaarboek en verder in maandoverzichten, welke regelmatig worden afgedrukt in het tijdschrift „Hemel en Dampkring". Met voldoening kan worden geconstateerd, dat deze dagelijksche hoogtevluchten in de wetenschappelijke we reld zeer' worden gewaardeerd en steeds meer navolging vinden in het buitenland (Duitsch- land, Engeland, Zweden, Noorwegen, Veree- nigde Staten). Thans nog iets over den meteorograaf of baro-thermo-hygrograaf, een bijzonder gecon strueerd, zelfregistreerend instrument voor aerologische en vliegtechnische metingen. De registreering heeft plaats op een beroet strookje papier zonder vaste graadverdeeling, hetwelk zich oih een trommel met uurwerk bevindt. (Omlooptijd trommel 2 uren.) Voor de opteekening geeft men de voorkeur aan pennen, die in roet schrijven, boven registreer- inkt, in verband met de lage temperaturen. Nadat het instrument dat aan de onderzijde van den ondervleugel vaü het vliegtuig in een ophanginrichting veerend is opgehangen van een hoogtevlucht is teruggekeerd, wordt het roet met de daarin geschreven opteekening op het strookje papier door een vernislaagje gefixeerd en op grond van een voorafgaande ijking van het instrument uitgewerkt d. w. z. van elke gewenschte hoogte worden luchtdruk, temperatuur en vochtigheid berekend, terwijl bovendien de hoogten worden bepaald, waar op bijzonderheden (inversies) in de atmosfeer onze speciale aandacht vragen. De registreering van den luchtdruk ge schiedt door middel van een aneroïde baro meter, bestaande uit een tweetal nagenoeg luchtledige doozen, welke bij vermindering van druk kunnen uitzetten. Deze uitzetting wordt door een systeem van hefboomen overgebracht op een arm met scherpe punt (pen), die rust op het beroete strookje papier op de regis- treertrommel. waarover de pen zich licht voortbeweegt. De thermograaf bestaat uit een lichtgebo gen veer, welke uit twee soorten metaal met verschillende uitzettingscoëfficienten is sa mengesteld, die op elkander vastgesoldeerd zijn. Veranderingen van temperatuur doen de veer strekken of nog meer buigen. Een en an der wordt, evenals bij den barograaf, met be hulp van een systeem van hefboomen op een pen overgebracht en opgeteekend op de pa pierstrook. De registreering van de vochtigheid ge schiedt met behulp van een bundeltje ontvette haren (als bij eiken hygrometer), die gemak kelijk den waterdamp kunnen opnemen en langer of korter worden, al naar gelang er meer of minder waterdamp in de lucht aan wezig is. De overbrenging is verder gelijk aan die bij den baro- en thermograaf. De thermometer en de haarbundel bevinden zich in den koker ter zijde van het instrument, waardoor tengevolge van den vliegwind een regelmatige doorstrooming van lucht plaats heeft. Laten wij de hoop uitspreken, dat de me teorograaf tijdens het a.s. 2de Pooljaar nog nuttige diensten aan de wetenschap mag be wijzen, en deze hoop kan in vervulling ge bracht worden, wanneer een ieder maar door drongen is van de groote waarde van het sys tematisch atmosferisch onderzoek voor de weervoorspelling. In den vorm van een finan cieels bijdrage, hoe gering ook, kunt U allen, Nederlanders, een steentje voor dit nuttige werk bijdragen. Adres Secretaris-Penningmeester van het Na tionaal Pooi-Comité Dr. F. van Lohuizen, Van Boetzelaerlaan 94, 's-GravenhageGiro nummer 13754. De 1ste Luitenant-vlieger, Chef van den Meteorologischen Dienst der L. V. A., E. VISCH. 1) Met de allergrootste hulpmiddelen is het gelukt den hoofdvlieger tot boven 9 K.M. te doen stijgen. 2) Op Zon- en feestdagen vindt geen opstij ging plaats. KIND DOODGEREDEN. In Nieuwpoort bij Schoonhoven is een 6-jarig kind door een auto aangereden en aan de be komen verwondingen overleden. Positie behouden of vooruitgegaan. Naast den concurrentiestrijd tusschen de indi- vidueele ondernemingen, die ten koste van el kaar haar afzet trachten te vergrooten, is er de strijd tusschen de industrieën der verschillende landen, die elkaar de markten betwisten, in wel ken stryd de landsregeeringen, zoowel door hun ne handelspolitiek als door het geven van voor lichting door hare organen, een actief aandeel nemen. Tot deze voorlichting is ook te rekenen de pu blicatie van productie- en handelsstatistieken, en het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft deze gebezigd om te laten zien, hoe de positie van enkele Nederlandsche industrieën op de bin- nenlandsche markt is. Uit het betreffende artikel, dat in de vijfde aflevering van het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zal verschij nen, kan nu reeds het volgende worden mede gedeeld. Het hoofdbestanddeel van het artikel vormen een tweetal tabellen, waarin van een dertigtal belangrijke producten, verdeeld over 14 takken van nijverheid, is vermeld: de productie, de ex port en de afzet in Nederland. Daarnaast is nog de invoer opgegeven, terwijl met behulp van al deze cyfers berekend is: le. hoe groot het totale verbruik in Nederland is en 2e. welk aandeel de Ned. industrie van dat verbruik levert. Volledige ch'fers zijn in tabel I gegeven voor het begin en het einde van de periode, waarover productie statistieken bestaan (als regel 1921 en 1929), ter wijl in tabel II het aandeel, dat de Nederland sche nijverheid in het binnenlandsch verbruik heeft, voor een reeks van jaren voor zoover de gegevens beschikbaar waren berekend is. Genoemde tabel II is hieronder gedeeltelijk af gedrukt. De tabel omvat goederen, die, zonder bepaal de bescherming, aan buitenlandsche concurren tie bloot staan en het is wel opmerkelijk, hoe voor een groot aantal van deze artikelen de Ne derlandsche industrie de binnenlandsche markt vrijwel beheerscht. Een deel van de lage percen tage's is een gevolg van het feit, dat het in kolom 2 genoemde product een groot aantal, dikwyls zeer verschillende artikelen omvat. Dit geldt bijv. voor katoenen en wollen weefsels en tricotgoederen, waaronder producten voorkomen, die hier te lande in het geheel niet vervaardigd worden. Wanneer men de reeks van percentages over de verschillende jaren nader beschouwt, dan ziet men in de meeste gevallen, dat de binnenland sche fabrikant het terrein behield of vooruit ging: typeerend is de rjjwiel-industrie, die na - - - - - - Ulf f 6lu,o "«y - jj 1921 in enkele jaren de Nederlandsche „veroverd" heeft. Glucose Dextrine Margarine Zachte zeep Toilet -en medic, zeep Huish.- en text.-zeep Zeep- en waschpoeder Rywielen Frames Cacaopoeder Chocolade-art. Wollen dekens Andere weefsels Garens en Katoen Katoenen dekens Andere weefsels Zooileder Driffriemenleer Tuig- en zaalleer Schoenen, laarzen enz. Idem Pakpapier Houtvry drukpapier Courantenpapier Tarwebloem en -meel Rijwielbuitenbanden Rijwielbinnenbanden Emaillewaren Bouten, moeren, klinkn. schroeven Draadnagels en spijkers Aandeel Ned. fabrieken in het binnenl. verbruik (in pet.) 1921 1928 1929 100 100 97 94 100 100 100 100 62 53 100 100 99 96 54 48 86 82 58 78 54 42 67 81 64 26 52 95 93 97 96 99 98 94 45 59 91 75 93 78 94 65 83 80 75 61 71 47 26 64 90 97 99 46 59 88 76 96 75 80 64 83 80 77 58 78 54 33 63 W - naar de waarde H naar hoeveel heid. H H H H H H H H H W W W W H W W H H H H W H H H H H H W 64 67 54 56 W W VISSCHERIJ-EX AMEN S. De commissie, bedoeld in art. 2 van het reglement voor de visscherij-examens (machi nist-stokers en machinisten), zal voor het practische gedeelte zitting houden te Amster dam op Maandag 29 Juni a.s. en voor het theoretisch gedeelte op Dinsdag 30 Juni a.s. De aanvragen om tot die examens te worden toegelaten, moeten den voorzitter der com missie vóór Zaterdag 20 Juni a.s. hebben be reikt Vergadering der commissie. De Commissie voor de Herziening van de Handelsverdragen hield op 4 Juni j.l. een ver gadering onder voorzitterschap van dr. J. A. Nederbragt. De "oorzitter gaf een overzicht van de be sprekingen welke onlangs te Genève plaats ge had hebben over de DuitschOostenrijksehe tolunie eenerzijds en de Fransche voorstellen inzake economische samenwerking anderzijds, dit laatste aan de hand van het officieele rap port over do werkzaamheden der jongste zit ting der Europeesche Commissie. De vergade ring wijdde in het bijzonder haar aandacht aan de nauwere samenwerking der industrieën in de verschillende landen welke, oen ingestelde sub-commissie uit de Europeesche Commissie, waarin Nederland vertegenwoordigd zal zijn, onder het oog zal hebben te zien en voorts aan de andere onderwerpen, welke aan de coördinatie commissie van de Europeesche Commissie, in welke Nederland even eens zal zijn vertegenwoordigd, ter uit werking zijn voorgelegd (toepassing van de beginselen, resp. herleving van de handels conventie van Maart 1930, voorkeursbehande ling van de graanverbouwende staten van Mid den- en Oost EuMPa enz' Inzake de conventie van Oslo werd door den voorzitter de voorloopige mededeeling gedaan, dat in een volgende vermoedelijk te Stockholm te houden conferentie van regeeringsafgevaar- digden de mogelijkheid van uitbreiding van deze conventie zal worden overwogen en voorts dat besprekingen gaande zijn over de opneming van clausules analoog aan de conventie van Oslo in sommige bilaterale verdragen Vervolgens werden in de vergadering bespre kingen gewijd aan de nadeelen voortvloeiende uit de protectionistische handelspolitiek van Canada en den stand van de Nederlandsch- Canadeesche handelsbetrekkingen in verband ^Mededelingen werden van de onderhandelingen over gn handelsbetrekkingen tussch Nieuw Zeeland en over de s u nieuw handelsverdrag met Belgie. Beteekenis van de wijziging Woning- wet. Aan het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het ontwerp tot w«zigin*> Woningwet wordt ontleend: Eenige leden waren van oordeel, dat dit ont werp strekt tot beperking van een aantal be voegdheden van gemeentebesturen, waarover deze tot nog toe beschikten en met behulp waarvan zij op doeltreffende wijze de stadsont. wikkeling trachtten te bevorderen. Zij wensohten er in het hij zonder de aan dacht op te vestigen, dat deze toestand ont staat op een tijdstip, waarop in andere lam- den bij den wetgever juist het inzicht aan den dag treedt, dat door wetswijziging doeltreffen de stedebouw meer dan voorheen behoort te worden, bevorderd. Ook op dit gebied is dus huns inziens voor Nederland achteruitgang in da goede ontwikkeling der gemeenten te con- etateeren. Van ander© zijde werd verklaard, dat men ■zich niet met dit standpunt kon vereenigen. Veeleer was men van oordeel, dat in het onder havige ontwerp de bevoegdheid der gemeenten he zeer wordt uitgebreid. Sommige leden betreurden het, dat het amendement van de heeren v. d. Bergh c.s. op art. 31 g niet is aangenomen, daar zij ervan overtuigd waren, dat nu de gevreesde lint bebouwing niet in voldoende mate zal kunnen worde» tegengegaan. WESTLANDSCHE STOOMTRAM MIJ. Saldo winst 1930 f 66.186 (v. j. f 66 072) Aan het jaarverslag is het volgende ontleend: Tengevolge van de belangrijke uitbreiding welke de stookbedrjjven in 1929 hebben onder gaan, is de hoeveelheid op de veilingen aan gevoerde producten in het verslagjaar belang rijk gestegen. Het aantal vervoerde wagons groenten in 1930 bedroeg 14.020 tegen 13.056 in 1929 Het aantal binnengekomen wagons vermin derde van 14.222 in 1929 tot 13.804 in 1930. In het locale verkeer werd de concurrentie van den vrachtauto sterk gevoeld. Ons stukgoede- renvervoer per vrachtauto, alsmede het vervoer van producten naar het vliegveld Waalhaven, werd voortgezet, doch het bleek vooralsnog niet mogelijk hiervan een loonend bedrijf te maken. Het goederenvervoer per rail bracht op 382.491 tegen 378.037 in 1929. Per 1 Februari 1930 werd een wijziging gebracht in het rechtstreeksch ta rief met de Ned. Spoorwegen, welke tot op he den niet de voordeelen heeft gebracht, die wij ons daarvan hadden voorgesteld. Wat het personenvervoer betreft, viel wederom een belangrijke verschuiving van het vervoer per tram naar dat per autobus te constateeren. De bezetting van onze tramdiensten wordt zoo gering, dat met den a.s. zomerdienst tot een verdere inkrimping van het aantal tramtreinen zal moeten worden overgegaan. Terwijl door wijziging in de dienstregeling der autobussen het aantal reisgelegenheden werd verdubbeld, nam het aantal vervoerde reizigers slechts toe met 18 pet. De opbrengst van het reizigersvervoer per tram liep terug van 167.591 tot 117.930. Daar entegen bracht het autovervoer inclusief vracht auto's, op 405.232 tegen 333.202 in 1929. De per 1 Januari 1927 gesloten overeenkomst met de N.V. Gemengd Bedrijf „Haagsche Tram weg-Maatschappij" betreffende de bus-exploita tie op het traject 's-Gravenhage—Loosduinen, is vanaf 31 December 1930 met een termijn van twee jaar opzegbaar. Voor de oplossing van het vraagstuk van ver betering van den verkeerstoestand nabij ons emplacement Poeldijk en een verbetering van los- en rangeergelegenheid, zijn verschillende plannen opgemaakt die een punt van bespreking hebben uitgemaakt met de autoriteiten van Rijk, Provincie en de gemeente Monster. Het groote plan, waarin twee havens zjjn opgeno men en waarvan de kosten worden geraamd op 614.000. kunnen alleen tot stand komen indien de verschillende belanghebbende partijen tot het brengen van belangrijke financieele offers be reid worden gevonden. De treinen vervoerden 686.273 reizigers tegen 880.949 in 1929; de autobussen 1.698.085 tegen 1.439.071 in 1929. In totaal werden door beide diensten in 1930 vervoerd 2.384.358 reizigers tegen 2.320.020 in 1929 of 64.338 meer (abonné's buiten beschouwing gelaten). Over het geheel werd aan personenvervoer ont vangen (inclusief de ontvangsten van het auto bedrijf) 538.666 tegen 499.237 in 1929 of 19.428 meer. De winst- en verliesrekening staat debet voor: aflossing en rente obligatieleening 42.140 (40.860), exploitatiekosten (734.194), dienst der vernieuwingsfondsen 119.612 (83.699), na der te bestemmen reserve 10.000 (onv.), saldo winst 66.186 (66.072) en credit voor: Saldo Ao. Po. 386 (504), exploitatierekening trambedrijf 95.024, exploi tatierekening autobedrijf 114.202 (v. j. perso nenvervoer 499.237, goederenvervoer 378.037, diversen 31.907), Rijkssubsidie (nog vast te stellen) 28.000 (onv.), interestrek. 325 MAJOOR GERRITSEN f T© Oegstgeest is op 48-jarigen leeftijd plotse ling overleden de gep. majoor tit. N. I. Lvan den topographischen dienst P. F. G. Gerritsen. 7óór of na de aangifte In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp tot aanvulling van hoofdstuk I van de Wegenbelastingwet zegt de regeering, dat het denkbeeld om elk motof- rij tuig vóór de inlevering van het aangifte biljet te doen wegen, wel is overwogen, doch o.m. de omstandigheid, dat in het bijzonder in da Noordelijke provinciën het aantal voor weging van motorrijtuigen geschikte weeg bruggen betrekkelijk gering is, zoodat soms aanzienlijke afstanden zouden moeten worden afgelegd om zulk een weegbrug te bereiken, heeft den minister weerhouden van een voor stel om een algemeene verplichting tot het vooraf doen wegen van motorrijtuigen in de wet op te nemen. Evenwel kam ieder die weging vóór het doen van aangifte gemakke lijker oordeelt dan een eventueels weging over eenkomstig de bepalingen van het ontwerp, zijn motorrijtuig vrijwillig doen wegen, aan gezien de thans bestaande gelegenheid hiertoe open blijft. AUFGEBOT. Die Ehe wollen mit- einander elngehen: 1. der KohlenhëLndler HEINRICH HERBERT ERICH DANIELS, wohnhaft In Krefeld, 2. die Köchin ELFRIEDE JULIE PIONTEK, wohnhaft in Gladbeck. Gladbeck, den 5. Juni 1931. Der Standesbeamte. 7255 9 De Heer en Mevrouw J. VOSS—WINKEL geven met dankbare vreugde ken nis van de geboorte van een Doch ter, die bij het H. Doopsel de namen ontving MARIA CHRISTINA. Amsterdam, 7 Juni 1931. Brahmsstraat 14. 7232 9 Heden overleed te Ottersum, Huize „Maria Roepaan", in den ouderdom van 83 jaar, na voor zien te zijn van de H.H. Sacra menten der Stervenden onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader Weduwnaar van Uit aller naam A. KRUSEMEIJER. Amsterdam, 7 Juni 1931. Eenige en algemeene kennisgeving Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 50 jaar, onze geliefde Echtgenoot, Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, de Heer Referendaris Rijksverzekerings bank. Mede namer.s de familie Mevr. de Wed. E. NINTEMANGelink. Scheveningen, 7 Juni 1931. Utrechtschestraat 2. Verzoeke geen rouwbeklag en geen bloemen. Dinsdagavond 8 uur Rozen kransgebed. De H.H. Uitvaartdiensten zul len plaats hebben wsensdag 10 Juni a.s. in de Parochiekerk van O. L. Vr. van Lourdes (Nwe Parklaan). De stille H.H. Missen zijn te 7, 7.45 en 9 uur en de plechtige H. Mis van Requiem te 10 uur, waarna de begrafenis van de kerk uit op het R.K. Kerkhof aan de Kerk hoflaan. Op Vrijdag 12 Juni 1931 in den R. K. Volksbond, Lange Haven, Schiedam, van: 3 Pakhuizen met Bovenwo ningen Pemisschestraat nos. 7a en b, 9a en b en 13a en b, resp. ingezet op 6450. 6450.— en 6500.—; Pand Singel 135a en b, inge zet op 7400. Bezichtiging 11 Juni van 1012 en van 24 uur. Notaris VAN ELLEKOM. 9482S 17 Wii bezorqen Hypotheken, Credieten. Bouwcredieten en sluiten alle voorkomende Assurantiën. Koop, Verkoop en Verhuur van Onroerende Goederen. Administreeren van Onroerende Goederen door bevoegd Accountant, Incasseeren van Huren. 9483S 51 SCHIEDAM REMBRANDTLAAN 60A TELEFOON 69804 Met diep leedwezen geven wij kennis van het overlijden van onzen Directeur, den Heer Het Bestuur der Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam. Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, meer malen gesterkt door de Genademiddelen der H. Kerk, in den ouderdom van 63 jaar, onze innig geliefde Moeder en Behuwd- moeder, Mevrouw Wed. van den Weledelgeb. Heer CHR. P. J. M. ROGIER. J. H. M. DE WITTE—Rogier. J. A. DE WITTE. Bergen op Zoom, 7 Juni 1931. 7231 33 aldoor maar pro beeren. Maar dan hebt ge nog nooit Hiddink's Limonade geproefd, want dan bestaat voor U het woord probeeren niet meer en komt 'aarvoor ha de iaats: .Hleen Hi<l dink's overheerlijke en zuivere toebereide Limonade. Het is zoo opwekkend. 0.90 per flesch. 5 smaken. Gratis bö iedere flesch 3 fijne glazen en rietjes. ROTTERDAM HOOGSTRAAT 185 PRETORIALAAN 27 TEL. ÏOI 15 TEL. 15575 HOOGSTRAAT 23 SCHIEDAM Ruime keuze afgepaste kachelzeilen, Tochtdekens, Pluchette Gordijnen, diverse Taielkleeden enz. enz. Concnrreerende prijzen. &46S 10 Bjj bleekzucht, bloedarmoede, zenuwzwakte, is meestal het gansche gestel lijdende. Storing in de spijsvertering, gebrek aan eetlust; een vale kleur; een onzuivere teint; dat zijn alle teekenen dat de sappen bedorven zijn; en het bloed niet is wat het wezen moet. In al zulke toestanden is de Sanguinose „het" middel dat U helpt. Bij gebrek aan eetlust; bij slapeloosheid; gebrek aan kracht; gedurige vermoeidheid. Neem de SANGUINOSE; zij bevat de voedingszouten uit de plantenwereld in een vorm die gemakkelijk in het bloed wordt opgenomen. Zij vermeerdert de roode bloedlichaampjes; maakt uw bloed weer gezond en rijk, en geeft aan uw lichaam binnenkort dat gevoel van opgewektheid dat bij eene volmaakte gezondheid behoort. SANGUINOSE kost per fl. 2 de 6 fl. 11.—; 12 fl. 21.—. Te verkrijgen bij Apothekers en Drogisten. DB RIEMERSTRAAT 2c/4 DEN HAAG. voor halve dagen. Mevrouw v. d. Zwaai, Rubenslaan 6a. 1562S Te huur Copernicusstraat no. 10, met achterkamer. Huur 6.50 per week. Te bevragen Telef. 68657. 1561S Aangeboden een voor 1 of 2 personen. Overschie- schestraat 62a, 2 x bellen. 1560S 5 regels 0.50 10 regels i._ 15 regels ƒ1.50 Leer- en Moquette ameubl., Dres soirs, Divans, Karpetten, Spiegels, Linoleums enz. Simonstraat 4457 nabij Sehiekade, R'dam Tel. 41541. 6397 Adres: Wuisman, Warande 193. 1550S Gevraagd te Rotterdam tegen 1 Juli kunn. koken, 2e Meisje aanwfzi# Brieven onder no. 7293 Bur. Maa» bode, Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 8