DE RAADSVERKIEZINGEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. I. 1 li (li STADSNIEUWS het gouden feest der m T WEER 54ste JAARGANG WOENSDAG 10 JUNI 1931 No. 16047 BUREAUKOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 ROZENKRANSKERK PR0PAGAN0AVERGA0ER1NG R K. KIESVERENIGING REDE VAN MR. VAN VELZEN EN DEN HEER STEENS DJ IJ MM ER BESTAAT UIT DRIE BLADEty. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS SCHEEPVAART 1 De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bü vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maan3en 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 3. 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels: 1.55, elke regel meer 25 cbfc Bü contract aanzienlüke reductie. Geen prüsverhooging voor den i rJïagavond, Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief, Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig* lieidsadvert. worden geen contracten afgesloten, Kabouter-advertentiën: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bü vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bü te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500. bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijs vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. III (Slot) Den 7en November 1919 werd tot opvolger van den overleden herder pater Johannes Donatius Janssen aangewezen en Zondagavond daaraanvolgend den 9en November, door deken Verhoeven geïnstalleerd. Pastoor Janssen was op 9 Juli 1866 te Nijmegen geboren en op 15 Augustus 1892 priester gewijd. Bij zijn be noeming tot pastoor was hij dns in zijn 54ste levensjaar en in het 28ste jaar van zijn pries terschap. Reeds een 6-tal jaren, va.n October 1S93 tot October 1899 was hij aan de parochie van den H. Joannes verbonden geweest, zoodat hij Schiedam kende en de Singelparoehie niet geheel vreemd voor hem was. Bijna elf jaren, tot einde Augnstus van het vorige jaar, toen hij zich door zijn wankele gezondheid genoopt voelde zijn emeritaat te vragen, heeft pastoor Janssen de parochie van O. L. Vrouw van den Allerh. Rozenkrans be stuurd. DE ZEEREERW HEER J. D. JANSEN, twee de Pastoor van. id© Siagelpanorelhiie. Pastoor Janssen heeftf 't mogen beleven, dat zijn parochie tot steeds grooter bloed kwam en aldra de moedierparochie voorbijstreefde. Had reeds pastoor Langewen zich beijverd voor het katholiek onderwijs de model-bewaar school aan de Lange Singelstraat werd in zijn laatste levensjaar gebouwd pastoor Janssen mocht onder den rook van zijn pastorie de dubbele school voor jongens en voor meisjes zich zien optrekken, welke althans voor dien eersten tijd in de behoefte aan katholiek onder wijs in zün zich vooral in de latere jaren sterk uitbreidende parochie zoutten kunnen voorzien. Evenals zijn Vborganger wa.s hü Bisschoppelük Commissaris van het R. K. Parochiaal Armbestuur en lid van het bestuur der Sint Willibrordusstiichtlng, terwijl hij voorzitter was van het bestuur der It. K. Begraafplaats. Hoogtijdagen in het leven dier parochie waren tijdens het pastoraat van pastoor Janssen do viering van het 25-jarig parochie- bestaain op 21 November 1921, toen >1 on seig neur Cailier zelf de pontificale Hoogmis op- dToeg en van den kansel de saamgestroomde geloovigen toesprak; de viering van heit veer tigjarig professlefeest van dien pastoor op 26 September 1926, welke ook daarom bij zonderen luister droeg wijl do parochianen van de Rozenkranskerk nog geen gelegenheid hadden gehad van hun gevoelens voor hun pastoor, die om zün vriendelijkheid, zijn goedheid en eenvoud een groote plaats in aller hart had verworven, op bijzondere wijze te getuigen. Gelüktüdig met de parochiebladen van do andere kerken der stad verschenen dien 3en Juli 1927 de Slngelklokken, den hand tusschen kerk en parochianen nog nauwer toehalend. Op Zondag 24 Augustus van het vorige jaar nam pastoor Janssen in de kerk van zijn parochianen afscheid. Zijn gewildheid Stond hem niet meer toe de verantwoordelijkheid aan te houden voor de groeiende parochie, die hij in vollen bloei aan zijn opvolger mocht overdragen, Hij ging zich vestigen te Utrecht, Mariaplaats, vaar heel_ de Singelpavochie wenscht het van harte hij nog lang vau een welverdiende rust moge genieten. ■V DE ZEEREERW. HEER AL. LH. MEIJER, Pastoor van. de jubileerende Singelkerk. WAARHEEN MAKE DE NEDERLANDER ZIJN ZOMERREIS? Naar Herrenalb, het paradüs van het schoone Schwarzwald'. Van 500600 Nederlanders bezoe ken jaarlüks Herrenalb en zü komen vol bewon dering terug. De heerlüke ligging middenin berg en bosch is onvergelükelük. Ofschoon Herrenalb ieder comfort biedt, is het er niet duur. Verzor ging en logies zün overal goed. Herrenalb is een kuuroord, dat men werkelük kan aanbevelen. Wie rust zoekt, reize naar Herrenalb. Herrenalb helpt bü zenuwziekten, bloedarmoede, bleekzucht, bü hartlüden en ziekten der ademhalingswegen. De plaats ligt in het heerlijkste Middelgebergte en vindt haar gelüke niet. Het is een oord van vrede en van den zonneschün, waar ieder jaar 12.000 menschen verkwikking zoeken en vinden. Een reis naar Herrenalb zal geen Nederlander betreuren. Wie een auto bezit, rüde er per auto heen Men ga echter slechts met^ een goede auto en met goede banden. Met mün betrouwbare, snelle Mercedes maak ik uit Holland de reis naar Herrenalb royaal in 2 dagen en de route voert door de mooiste streken van Duitschland. Voor bergtoeren beveel ik een ieder, die geen panne hebben wil, Continental banden aan. Dezen klei nen wenk zal men naar waarde leeren schatten. (Adv.) Aan Pater Aloysius L. H. Meijer, die 5 November 1881 te Zeddam werd geboren en 15 Augustus 1908 tot priester werd. gewijd, was, we mogen wel zeggen het geluk bescnorem tot opvolger vam pastoor Janssen te werden benoemd. Het past ons niet een karakteristiek te geven van den nieuwen nog in volle levens kracht afcaaniden herdér der jubileerende parochie. Dit alleen mogen wij zeggen zonder uit ©enigen mond tegenspraak te vreezen. dat allen jong en oud, Arm en rijk, die de Singel kerk tot parochiekerk hebben, Zondag bij hun dankgebed voor alle weldaden welke hun in d'at Godsgebouw gewerden, ook de bede zuilen voegen, dat hun gevierde herder vele, vele jaren lang aan het hoofd dier bloeiende parochie moge staan. "Want pastoor Meijer is van de Sin gel parochie miet slechts het hoofd ,liij Is van zijn parochie de ziel. Onder zün energieke leiding, waarvan zich reeds nu de vruchten af teekenen, moge de parochie van O. L. Vrouw van den Allerheilig- sten Rozenkrans op de eerste plaats voor wat de geestelijke belangen betreft en ook ten aan zien der tijdelijke belangen in bloei steeds toenemen. En moge de ingetreden halve eeuw het crescendo steeds blüven vertoonen, dat de eerst© vijftig jarein dia Sngelkerk gekenmerkt heeft, tot welzijn der parochianen van de Rozenkrans kerk, tot welzijn van heel Katho liek Schiedam! We herinneren nog event aan de feestelijk heden, welke ter gelegenheid vain het 50-jarig bestaan der Singelkerk worden gehouden. Morgenavond om ze,ven uur worden ze ingezet met een plechtig Lof imot Vend Creator ter opening van het Triduum. Het Lof wordt ge celebreerd en de feestpredikatie gehouden door den Hooigeerw. Heer Deken A. J. C. Schraag. Vrijdag, 2e dag van het Triduum, feestdag van ihet H. Hart: om neigen uur plechtige H. Mis; om zeven uur pledhtlg Lof, gecelebreerd door den Hooigeerw. Pater A. Jurrius, provinciaal der Dominiieanerordéfeestpreek door de ZeeTeerw. Zeeirgel. Heer Paiter Lr. H. Molken- boer O.P. Zaterdag, 3e dag van het Triduum, oim kwart voor acht gezongen H. Mis; om zeven uur Lof met Rozenhoedje. Zondag, tenslotte, op den eigenlijken herden kingsdag, om kwart over 10 Pontificale Hoog mis, op te dragen door Z. H. Excellentie Mgr. D. J. Theelen, van de congregatie der Passio- nisten. Mgr. Aengenent was door St. Antonius- feesten te Haarlem verhinderd te komen pon- tifioeeren. Deze H. Mife wordt door den Katho lieken Radlio-Omiroep uitgezonden. Ondier de H. Miiis korte toespraak door Pater Molkanboer. Oim dale uur onthulling en intronisatie van het beeld van Christus-Koning op hét Kerk plein, door M,gr. Theelen, kinderhulide en toe spraak door pater Molkenboer, waarna ©en kort Lof. Om half zeven sluiting der feestelijkheden met pontificaal Lof, gecelebreerd door Mgr. Theelen, feestpredikatie door Pater Molken- boer en Te Deuan. CURSUSSEN VOOR DE WERKLOOZEN Aan de Ambachtsschool Aan de Ambachtsschool zullen van 15 Juni af cursussen worden gegeven voor de werk- loozen. In die bedoeling ligt de volgende cur sussen te oirganiseeren Maandagmiddag: werktuigkundig teekenen; zelfden middag timmieren; Dinsdagmiddag: decoratief teekenen; Woensdagmiddag smeden en plaatwerken; zelfden middag: Ned. taal; zelfden middag: rekenen; Donderdagmiddag: autogemisch losschen (op nader te bepalen plaats); Vrijdagmiddag: draaierij en bank werker ij. Elke cursus zal ten hoogste 20 deelnemers mogen hebben. Mocht de toeloop zeer groot worden, dan kunnen nog een paar cursussen worden ingevoegd, o.a. werktuigkundige vak. teekenen, theoretisch timmeren, Esperanto. De cursussen zullen voorloopig duren tot ©inde Juli. JAN VAN DER BURG In ons eersge artikel over hét gouden feest der Rozenkranskerk hebben wij aan Jan van der Burg de schenking van den toren dier Rozen kranskerk en van de klokken toegeschreven. Zulks is juist; alleen ƒ3 deze Jan van dei- Burg niet „die Doffer maar Jan van der Burg, in de wandeling genoemd „Oome Jan''. Jan van der Burg ,,de Doffer wias de zoon van Kees van der Burg, die weer een broer was van „Oome Jan"; deze laatste is niet ge huwd geweest. Jan van der Burg „die Doffer'' dJie den grond voor de Singelkerk gaf en den Kruisweg en ook overigens zijn beurs voor de nieuwe kerk wagenwijd openzette, moesit dus tegen ,,Oiomie Jan" oom zeggen. VOETBAL INTERIEUR TAN DE JUBILEERENDE ROZENKRANSKERK De wedstrijd D.H.S.-combinaitï©R. K. Werkloozen eindigde met 1—0 in het voordeel van D.H.S. Gisteravond hield in den R. K. Volksbond de R. K. Eiesvereenigiing haar eerste openbare propagandavergaderlng voor de verkiezingen. Na het zingen van Rconeche Blijdechi opende de Voorzitter de vergadering n\et eei woord van welkom. Hij wees allereerst op het geen we op 24 Juni te doen hebben, dat is stemmen op l(jèt zes nummer één. Wanneer we nagaan, hoe de Katholieke lijst tot stand komt, op de meest democratische wijze, dan kan er misschien nog reden zün voor personen en groepen om nog tegen dat advies in te handelen, maar dan kan men nooiit zeggen dat zulks aLs van algemeen belang. Door te stem men op nummer één demomstreeren we, dat, hoewel er kleine verschillen kunnen bestaan, wij zóó sterk aaneen staan, dat die geschil len in het niet verzinken. Het is niet overeen komstig de waardigheid van onze partij, als er verschil van propaganda wordit gemaakt. Het systeem van kalken bewondert ihü miet, mear dat kalken lelde aJilbans nooit tot excessen; men doe ook dat op een wijze, de Katholieke partij waiairdiig. Hij wekte voorts allien op, med© te werken om alle Katholieke kiesgerech tigden naar de stembus te brengen. Het woord was dam eerst aan den heer Steens De taak van de politiek, aldus de heer Steens, is volgens den Katholiek drievoudig. De politiek heeft na te streven heit tijdelijk welzijn der burgers; de handhaving en verdere doorvoering van de christelijke beginselen in het staatsbestuur en ten sllobte te waken voor de belangen en 'de vrijheid van de Katholieke Kerk. In haar drieledig doel ligt aangegeven wat de Katholieke Pairtij gemeen heeft met andere partüen en wat haar er van onderscheidt. Heeft de KaJtholieke raadsfractie dit drie ledig doel vervuld? Ja, volwaardig ja. Eecrst 'dan het nieuwe allgemeen belang. In de afgeloopen vierjarige periode zijn belang rijke stadsdeelen ontstaan. Belangrijke werken werden ondernomen. Ze eisdhten veel geld; en toch is Schiedam financieel gezond. De laatste leentag dateert uit 1926. En de belastingen zijn niet verzwaard. Geleideilü'k is de directe be lasting naar het inkomen verlaagd. Ten aan zien van de prijzen voor water, gas, eleebrici- teit kan Schiedam den toets der critiek door staan. Ter wille van volksgezondheid en zede lijkheid werden honderden krotwoningen op geruimd. Dat heeft niet die Katholieke fractie alleen gedaan, maar ze was allerminst een nul in het cijfer Achtereenvolgens ging de heer Steens een aantal raadsvergaderingen sinds September 1927 na. Hij herinnerde daarbij onder andere aan de débatten over de werkloosheid, de gromdpoli- tiek, de poging tot oprichting van een Katho lieke Huishoudschool, opruiming van krotwo ningen, instelling van een sportcomimissie, belastingen, subsidie voor de R. K. Kinder- vacamtiespelen. En dat geildit alleen de raads fractie; daarbij is van den Katholieken wet houder niiebs gezegd; zijn verdiensten worden ook door den tegenstander erkend; de wet houder voor den woningdienst, die, de Katho- besituur uitgedijd tot grootindustrieën; de wet houder voor de woningdienst, die, de Katho lieke beginselen getrouw, niet aarzelde den mokeir te slaan in de krotwoningen, omdat hij weet dat meer zon, meer lucht voor het lichaam heteekemt meer zon, meer lucht voor de ziel. (Applaus). Handhaving en verdere doorvoering der Christelüke beginselen is de tweede taak van de politiek. I,n dlie taak wijkt de Katholieke partij af van de linksche partijen. Van de sa. menwerking der Gh'nistelüke partyen is ook in Schiedam veel goeds uitgegaan. Maar hij zou die samenwerking willen vergelijken met een wel-opgegToeiidien cactus; er zitten stekels aan. En ook ons Katholieke hart heeft weil eens gebloed, vooral ten aanzien van de benoe mingen. Maar samenwerking beteekeuit nu een maal het brengen van .offers; en ten aanzien vap deze samenwerking is hij optimist. Wat betreft de behartiging der Katholieke belangen staan wij in ons isolement. Hier vinden we allen togen ons.. Slechts dooi- onze eenheid hebben we onze vrijheid gewonnen. Slechts door onze eenheid zullen we ze behou den. Vele katholieken beleven hun katholiciteit te passief. We moeten actief optreden; we moeten de overzijde beduiden dat we wakker zijn. Laat 24 Juni onze activiteit worden gedemon streerd in een stembus, uitpuilend van Room- £che stemmen. (Daverend applaus) Vervolgens besteeg Mr. M. M. van Veizen bet podium. Als hij een blik werpt allereerst op het verleden, dan wil hü beginnen met een woord van leedwezen, dat niet naast hem mag staan voor dezen wapenschouw Pastoor Mickling- hoff, die door een ernstige ziekte getroffen is, een woord van leedwezen omdat in die periode verscheiden zün burgemeester Gijsen en wet houder Boddeüs, twee mannen diie uilt hun beginselen leefden en hard voor Schiedam heb ben gewerkt; een woord van vreugde omdat hij gezien heeft dat de jongeren in de fractie een waarborg bieden, dat de weg door de an deren gegaan ook door hem wordt betreden- Als men zich afvraagt wat Schiedam een 30 jaar geladen belteekende, dan mag worden gezegd dat onder Gods zegen Schiedam tot een praehtwoomstad is uitgegroeid. Stoffelijk is Schiedam reusachtig vooruitgegaan. En het is hem een vreugde, dat hij dien groei in wait hem speciaal ter harte gaat, de technische bedrijven, heeft kunnen volgen. Dat spiegéit zich af in de steeds grootere winst van gas fabriek, waterleiding en eleetriciiteit. En dat niettegenstaande onze tarieven den toets der cmitiek mieit bij voorbeeld Rotterdam kunnen doorstaan. Door die winsten ondanks de lage tarieven zijn we er in geslaagd dé belastingen van haar groote hoogten naar beneden te bren gen, zoodat we thans een lager inkomstenbe lasting hebben dan in Rotterdam. Acht jaar geleden was de woningtoestand in Schiedam ln vele opzichten allerdroevigst. In giroote massa, dikwijls tegen de huiedgenaren iin, heeft 'hij met medewerking van de Katho lieke fractie en vele anderen, daaronder een grodte opruiming kunnen houden. In 1926 werden 34 woningen onbewoonbaar verklaard; in 1928: 121; in 1930: 137; in totaal 292 wo ningen en op het oogenblik ligt een voorstel bij B. en W. om nogmaals 143 woningen op te ruimen. Welke woningen zijn daartegenover gesteld? De iheer Oblié heeft hem willen dringen in dé richting van betonwoningen. Gelukkig heeft Schiedam er geen penning voor. gegeven. In Rotterdam vindit men heele straten verlaten betonwoningen. Men heeft hem willen dringen in de richting van goedkoope woningen. Hij heeft er zich tegen verzet, omdat het niét ligt op een weg van het Katholiek beginsel, om het woningpeil dat we met de grootste moeite voor den arbei der hebben verkregen, weer te laten neer drukken. Veeleer zou hij desnoods in deze periode van malaise een bijslag willen geven op de huur om het goede peil voor de arbeiders woning te kunnen handhaven. Het algemeen proigram van de Katholieke Staatspartij bevat ook in beginsel wat het Katholieke gemeentebeleid eischt. En spreker is met daJt program in volkomen overeenstem ming gebleven. Drie jaar geleden hebben we voor ons Ka tholieke Ziekenhuis miet moeite een subsidie gekregen van bijna 20.000. Tegen die sub sidie werd indertijd in den Raad bezwaar ge- maart dooi- mevr. Benthem de Wilde, omdat de directie van het Katholiek Ziekenhuis een vrouwtje naar dat Ziekenhuis gebracht zou hebben terwijl ze naar liet Gemeentelijk heette te willen! En daarom moest het subsidie, zoo lang niet uitgemaakt was of dat vergrijp wel waar was, aain het Katholiek Ziekenhuis wor den onthouden. In 1929 bedroegen de kosten per patient pea- verpieegdag in het Gemeente ziekenhuis 5.20, in het Katholiek slechts J 2.35- Waarom geeft men nu dan niet als subsidie die 2.35 per verpieegdag. Ais er geen Katholiek Ziekenhuis was en de Katholieke patiënten moesten dus naar het Gemeente-Zie kenhuis, dan kwamen ze op 5.20 per dag. Logisch gesproken moet de gemeente, van zuiver financieel standpunt bekeken dus. dans baar zijn da't het Katholieke Ziehenbuis be staat. En hoe redeneeren nu de liberalen'.' Ook julllie bent maar een secte; er is een open haar ziekenhuis, daar is ieder welkom. Hoog stens kunnen jullie 'n grijpsuiiver als subsidie krijigen! Wü zün de secte! Maar dan bestaat 80 pGt. van Nederland uit secte en vormen de 20 pat. hoogstens dé algemeenheid! Algemeen Belang, de nieuwe politieke verea- niging zou beter „BeUngrü'k Allerlei' kunnen heeten. Maar is daarvoor in dezen tijd van be ginselen nog plaats? Men zegt wel: het beginsel heeft in de ge meentepolitiek niets te maken. Maai- hoe komt het dan, dat terwijl het ging over het ontslag va,n de gehuwde onderwijzeres, de geheele lin kerzijde zich tegen dat ontslag heeft verklaard? Is het daarom omdat van rechts 't huisgezin gaat vóór het beroep, en bij de linkerzijde het beroep vóór het huisgezin? Spreker hekelde dan het opportunistische standpunt van links ten opzichte van De Tribune. Het wil „De Tribune" enkel weren omdat men anders het subsidie verliest. Men wil het blad dan wei plaateen in het gifkastje, maar voor dergelijke zwijnerij stellen wij het gemeentegeld niét beschikbaar. Toen pastoor Möller, die toch de toestanden en de nooden dei- jeugdige arbeidsters wei kent, trachtte te komen tot de oprichting van een Katholieke Huishoudschool, opdat het fabrieks meisje toch nog leeren zou wat het later als huismoeder noodig heeft, werd de aanvrage om subsidie afgestemd. Wanneer het gaat om de ziel van het fabriekskind en men verzet zich daartegen van zoogenaamd democratische zijde, omdat er een neutrale huishoudschool bestaat, heeft hij dan ongeii.k, als hij zegt dat het beginseWvel degelijk met de gemeentepolitiek te mak fa heeft? Komend tot de huidige structuur der Maat schappij besprak Mr. van Veizen de geweldige werkloosheid. Al wat mét de belangen der in gezetenen in overeenstemming is te brengen, heeft hij en de Katholieke fractie voor de werkloozen gedaan. De gevaren waarvoor de wereld staat door de groote mechanisatie en de te geringe waardeering van den arbeid, heeft gtziéh en uitgestippeld 40 a geleden reeds onze groote Paus Leo XIII. Niet betef kan gewaakt worden voor de belangen van alle standen dan door te volgen die encycliek van Leo XIII en de nieuwe pas verschenen encycliek van Pius XI over den socialen toe stand. Eenige jaren geleden heeft een Duitsch pro fessor van Spongier ©en boek geschreven: „Dor Unitergang des Abendlandes". Men heeft dat boek als pessimistisch beschouwd; maar men vraagt zich toch af of zijn professoraal woord geen profetisch woord is geweest. Men zie slechts om zich rond: hoe wat goed en heilig is wordt vernietigd en verbrand. En als hij dan komt tot de meest droevige partü diey hij in Nederland kent, de communistische met baar sikkel en hamer, dan moet hij zeg gen: die emblemen zijn juist; met den sikkel slaat gij af all wat goed en heilig is en met den hamer drijft gij de priesters de kerken uit en ■vernagelt gü de kerkdeur! Met een krachtig© opwekking tot beleving voor ons eigen beginsel, besloot spreker zijn luide toegejuichte rede. Br was gelegenheid tot vragen stellen. De heer LELIVELD zou graag zien dat bü de uitbreiding der gemeente meer Katholieken tewerk zouden worden gesteld; ook bij benoe mingen komen we tekort. De heer STEENS merkte op, dat de Katho lieke fractie de Kathoil'iekie rechten ook hij benoemingen en met succes opedscht, al heeft zij dap geen meerderheid. Wanneer liet aan stelling van arbeiders betreft voor een bepaald werk van korte duur, dan kan men de Katho lieke fractie er geen verwijt van maken als daar de Katholieken niet altijd hun deel hebben. Na bet zingen van „Aan U o Koning der Eeuwen", werd de goed geslaagde bijeenkomst door den Voorzitter met een woord van dank aan die sprekers en een herhaalde opwekking om op 24 Juni zijn plicht te doen, gesloten. DE UITBREIDING VAN HET SINT LIDUINAGESTICHT Hedenmorgen is de laatste paal voor do uit breiding van het Sint Liduina gesticht in den grond gedreven. Met dreunenden slag veroor zaakt doordat wat kruit op den paal was ge legd, kwam voor de laatsten keer het blok op den laatsten paai neer. SCHAKEN E. S. S. De 2e ronde der bekerwedstrijden met voor gift gaf de volgende resultaten: groep A: v. d. LooKrook 01; J. PenningJ. J. Th. Pen ning 10; BongersVermetten uitgesteld. Groep B: VerwaalSmit 01; Slobbe Ravens 10; ToledoMulder 1;0 (niet opge komen). Groep C: v. d. KraanNoteboom 10; van HeiningenDonkhorst 01; HamstraHaan stra X0. Groep D: PutmanMak 01; Nieswaag—v. Seters 10: OlimansDirks 01. I BURGERLIJKE STAND Aangiftfe van 89 Juni GEBOREN: Wilhelmus, zoon van S. S. Lou- rens en C. M. van Buijtenen, Prins Frederlk Hendrikstraat 18 Gijsbert, zoon van J. Herwig en H. Boer, Nieuwe Maasstraat 51 Idia, dochter van I. van Eijk en I. Marinu3, Nassaulaan 75 Jacobus J., zoon van C. J. W. Altorf en E. W. G. Slootweg, Vlaard.dijk 8 OVERLEDEN: P. Schaap, 88 jaar, weduwe van G. Jansen, Nieuwe Haven 225. Meest matige, Westelijke tot Zuidelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijn lijk nog tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.48 tot 's morgens 4.10. SCHIEDAM, 10 Juni. Officieele noteering van de commissie uil de Kamer van Koophanüe Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 9.—. HERMAN JANSEN Spoeling 1.40. Spoeling EXCURSIE VAN ONDERWIJZERS NAAR DEN HAAG Naar de teekententoonstelling Op initiatief van de-n gemeentelijken inspec teur van onderwijs, dr. W. J. Smit hebben zes en Uerlig hoofden van openbaar lagere scnolen met onderwijzers en onderwüzeresselï een ex cursie gemaakt naar de tentoonstelling van tee ken i ng ep, vervaardigd door leerlingen van de openbaar lagere scholen in Den Haag, welke tentoonstelling is gehouden in de Kun si zaal aan het Binnenhof Onder leiding vam dr. Smit werd om half 2 van hier vertrokken. Da excursisteo werden ontvangen door het bestuur van den Haag- schen bond van onderwijzers en rondgeleid door den secretaris van dien bond. Dr. Smit vond het houden van deze excursie daarom van zoo groot belang, omdat door het bezichtigen van teekeningein van leerlingen uit andere ste den aan het onderwijzend personeel nteuwe denkbeelden geeft, welke ook hier in de prnotijk kunnen worden omgezet.. WATERPOLO Oefenwedstrijd S.Z.C. 1—R.Z C. 2 De gisteravond in de gemeentelijke zwemin richting voor heeren aan den Havendijk ge speelde waterpolowedstrijd S.Z.C. 1R.F.C. 2 (heeren), welke wedstrijd was bedoeld als een oefenpartij voor de komend© competitiewed strijden is op een teleurstelling voor de Schie dammers uiitgeloopen. Met niet minder dan 51 werd verloren van de Roüterdamsche spe lers. De S.Z.C.'ers speelden vooral na de rust, niet met hun hoofd. Zü keken veelal niet uit, speelden niet voldoende samen. Het zevental rammelde geducht. Competitiewedstrijden De oompetitie van den N.Z.B. begint Zondag a.s. S.Z.C. ontvangt in de Gem. zweminrichting aan den Havendijk Merwede. De heeren polo* wedstrijd S.Z.C.—Merwede begint om 2 uur. Voor de competitie van den Z.R.O. wordt; Zondag eveneens in het heerenbad gespeeld da damespolowedstrijd S.Z.C. 1Mei-wede 2. DE ENCYCLIEKDEMONSTRATIE Leden van den Vriendenkring van het H. Sacrament, die wenschen deel te nemen aan de encycliek-demonstratie op Zondag 21 Juni gelieven zich zoo spoedig mogelijk op te gevea aan den heer J. M. van Kemenade, Singel 111c, secretaris van den ViTendenkring. Door de R. K. E.H.B.O. is aan de regelingsi commissie verzocht den stoet te mogen siuitea om In geval assistentiemocht worden ver, eischit, spoediger bij de hand te zijn. TENTOONSTELLING ELECTRO-TECHNIEK Naar wij vernemen zal door de afd. Schiedam van de Ned. Vereeniging van el^etrotechnische werkgevers in September een tentoonstelling worden gehouden op electrotechnisch gebied. Het uitvoerend comité is als volgt samen gesteld: W. Bergijk voorzitter; J. van Jaeurs, seer.P. N. Scheffer, penningmeester. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in de gem. zweminrichtingen voor dames en heeren aan den Havendük bedroeg heden 64 graden F. SCHIEDAM, 9 Juni. Aangekomen: motor- schoener Jantje R,. Kapt. J. van Aaken, van Penarth met ledige zakken voor de zakken- industrie aan de Westerhaven; Estlandsch ..s. Kinnika, van Falmouth om kolen t® bunkeren in de Wilhelminahaven, het vertrok heden naar Wiborg. SCHIEDAM, 10 Juni. Aangekomen: Eng. s.s. Glembeck, met olie van Kobe via Rotterdam voor N.V. Schiieveem. .SCHIEDAM, 9 Juni. Vertrokken: Duitsch ss. Julius Rutgers, naar Zeebrugge. Deensch m.s. Jutiandia, met stukgoederen naar Japan via Antwerpen; Duitsch s.s. Franken, met stukgoederen naar Hamburg SCHIEDAM, 10 Juni. Vertrokken: Fransch s.s. Pei Ho, met stukgoederen naar Antwer pen; Eng. s.s. City of Canterbury, met stuk goederen naar Vaa/dingen; Zweedsch s.s. ILfc land, naar Bfax.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1