ALGEMEEN OVERZICHT. Bij Examens Vage uitvluchten WCFNSDAG 10 JUNI 1931 Ee.K Ine-jarig moratorium? LITAUSCHE MANIEREN HET CONFLICT MET DEN NUNTIUS. Incident op de verbanningsreis FASCISME EN KERK. 'S PAUSEN STRIJD VOOR HET RECHT. Tragiek in volle zee 20 slachtoffers BRITSCHE DUIKBOOT GEZONKEN POSTVLIEGTUIG IN DEN STORM. DE RONDE-TAFEL-CONFERENTIE. De komst vanGandhi. Briefwisseling BaldwinMac Donald Nog steeds woelingen in Br. Indië. de duitsche ministers op de thuisreis. DE BRAND IN MUNCHENS GLAS- PALEIS Toespraken van den H. Vader. GEEN VERVOLGING? Aandoenlijke manifestatie van aanhankelijkheid. SPIONNAGEWERK? BELANGRIJKE MILITAIRE DOCU MENTEN ONTVREEMD. Geheim partijbureau COMMUNISTEN-ARRESTATIES IN ESTLAND. DE KONINGIN VAN ROEMENIE BIJ DEN PAUS. Een plechtige ontvangst. EX-KEIZERIN ZITA BIJ DEN PAUS. NAZIS EN COMMUNISTEN. DE FRANSCHE BEGROOTING. Een record-tekort. DE WERKTIJD IN DE KOLEN MIJNEN. Kans op overeenstemming verbeterd. De Bolsjewisten deelen lintjes uit DE BEVELHEBBERS NAAR DE INVALIDES. CHINA'S WARBOEL. Verzoening tusschen Fascisme en Kerk? Zij die met angstige bezorgdheid de ont wikkeling van het conflict tusschen het Vali- caam en het Fascistisch regiem in Italië volgen, zullen zich ongetwijfeld een hart onder den riem gestoken voelen. Want er komen berichten uit de Vaticaansche Stad, die weer moed geven op een bijlegging van het conflict. Naar ons n.l. uit Rome wordt geseind heeft de Italiaan sche regeering aan den H. Stoel een in verzoenenden geest gestelde nota gericht, over welker tekst echter nog niets bepaalds bekend gemaakt is. Graaf Vecchi, ambassa deur van Italië bij dien H. Stoel, van wien men wist dat hij niet eerdier naar het Vaticaan zou gaan dian wanneer hij in staat was een antwoord op de noitia's van den H. Stoel te geven, is gisteren op het Vaticaan verschenen, waar hij een langdurig onderhoud had met kardinaal Pacelll. Kort na zijn onderhoud met Vecchi heeft kardinaal Paoelli zich naar den H. Vader be geven en met Hem, nadat alle audiënties wa ren onderbroken, gedurende ongeveer een uur geconfereerd. Kardinaal Gasparri, de pauselijke nuntius Borgongini en de rechtsgeleerde Pacelli hebben hierop nog met kardinaal Pacelli een onder houd gehad. Op het oogenblik dat wij dit schrijven hebben ons nog geen nadere berichten bereikt,, zoodat ■wij een oordeel over Italië's nota moeteu op schorten. Alleen frappeert het ons nog steeds niets vernomen te hebben over excuses, die aangeboden zouden zijn dn verband' met de ergerlijke beleedigingen, den persoon van den H. Vader aangedaan. Ware dit geschied, de telegram111011 zouden er zonder twijfel melding van gemaakt hebben. En alle verzoenende woorden kunnen die beleedigingen niet goed praten. Iatusschen spreekt 't Vaticaan 't gerucht tegen volgens hetwelk kard. Marcheti Selvaggiana door den H. Stoel zou belast zijn met de be studeering van een ontwerp voor nieuwe natio nale organisatie van de Katholieke Actie. Met zeer veel reserve moeten nog steeds alle berichten over de diplomatieke besprekingen, die op het oogenblik gaande zijn, worden ont vangen. Men voegt er evenwel aan toe, dat, indien, men niet tot bevredigende resultaten kan ko men, het Vaticaan de kwestie niet zal opgeven, doch daarentegen zal besluiten, tot het uiterste te gaan. Men merkt nog op, dat de ontvangst van de nieuwe bisschoppen, die, zooals bekend, te Aquila en Vlcenza zijn benoemd, zonder Inci denten beeft plaats gehad en dat de pracht, waarmee men de manifestaties omgaf, met opzet werd tentoon gespreid om den zooge- naamden eerbied van het fascisme voor de Kerk op duidelijke wijze te ma-mifesteeren. Tenslotte schijnt pressie te zijn uitgeoefend op' de bevolking van zekere deelen van Italië, met name in Zuid-Italië, waarbij men haar aanspoorde de kerkelijke autoriteiten te dwin gen de processies te doen houden, welke vol gens een oude gewoonte op 13 Juni hij het feest van den H. Antonius, rondtrekken. Men houdt het ervoor, dat deze stand van zaken aanleiding zou kunnen geven tot inci denten, doch spreekt categorisch het bericht In de buitenlandsche pers tegen, volgens het welk in de gehouden vergadering van kardina len verschillende kardinalen zich zouden heb ben uitgesproken tegen de politiek van kardi naal Pacelll, welk bericht van het begin tot het eind een verdichtsel is. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verklaarde, dat de waarschijnlijke gevolgen van de besprekingen op Chequers een driejarig moratorium zullen zijn. Ondanks de zwijgzaamheid van de officieele personen verklaarde de correspondent in staat te zijn mede te deelen, dat men op Chequers tot de volgende conclusie is gekomen: De tijd is nog niet rijp voor het bijeenroepen van een nieuwe internationale conferentie of voor het benoemen van een nieuwe commissie van deskundigen, om het herstel-probleem te onderzoeken. Dit geldt in veel mindere mate voor het probleem der Internationale schulden. Dientengevolge kwam een volledige herzie ning van het Young-plan nog niet in over weging. Men erkende echter den ernst van den finan- cieelen en economiscken toestand van Dultsoh- land en de noodzakelijkheid om steun te ver- leenen. Dit zou kunnen geschieden door een ge deeltelijk moratorium voor het niet-beschermde deel der jaarbetalingen overeenkomstig de be palingen van het Young-plan. Duitsehland wensch'te een driejarig morato rium voor de niet-beschermde betalingen ter hoogte van 1.32 milliard, welk moratorium min stens over 1 milliard moest loopen. Van Engelsche zijde werd verklaard, dat men de inkomsten uit de herstelbetalingen niet kon missen wanneer niet tegelijkertijd door Ame rika overeenkomstige concessies werden ge daan, wat in dezelfde, mate ook voor andere landen geldt. De sleutel van die oplossing ligt dus in Amerika Zoowel van D-u'itsche als van Engelsche zijde was men zich echter bewust, dat het niet aan ging, Amerika officieel te verzoeken toe te stemmen in een stopzetting der betalingen, vooral met het oog op het tekort der Ameri- kaansche begrooting en O'P de komende presi dentsverkiezing. Deze erkenning heeft een nogal pessimis tische stemming veroorzaakt. Te anderer plaatse was men van meening dat deze moei lijkheid het best op de volgende wijze uit den weg geruimd zou kunnen worden. Ten eerste, Amerika zou voor den duur van bet moratorium de vermindering met ruim één milliard mark der inkomsten converteeren door het stopzetten der binnenlandsche schulden of door het verlangzamen van het tempo waarin deze schuld gedelgd wordt, Amerika zou jaarlijks een leening van 1 mil liard kunnen aangaan waarvan rente en af lossing door Duitsehland en zijn geallieerde schuldeischers gezamenlijk gegarandeerd en betaald zou kunnen worden. Qok Sauerwein in de „Matin" is van oor deel, „dat men zich in de richting van een moratorium beweegt. Hoewel te verwachten is, dat de financieele voordeelen daarvan niet groot zullen zijn, zijn de moreele voordeelen niet te onderschatten. Het Duitsche volk zou daaruit weer moed scheppen en de propaganda van de uiterste rechtsche en linksche partijen zou daardoor aanzienlijk verzwakt worden." Al deze veronderstellingen over ©en mora torium schijnen echter uit het rijk der fantasie te stammen. Van officieele Duitsche zijde wordt n.l. medegedeeld, dat al d,te berichten zonder eenigen grond zijn. Plr zijn nog geen besluiten genomen en alle mededeelingen hieromtrent zijn dan ook voor barig en kunnen slechts schadelijke gevolgen hebben. Verblijdend is inmiddels de bevestiging, dat de uitnoodiging der Duitsche staatslieden aan hun Engeische gasthceren tot een tegenbezoek aan Berlijn met dank is aanvaard. Het tijd stip en de nadere bijzonderheden zullen bin nenkort nader geregeld worden. PTbriv- Een der carabinieriwordt gedecoreerd bij het jaarlijksche feest, dat de garde dezer dagen te Rome weer vierde. LONDEN, 9 Juni (H.N.) De Engelsche ad miraliteit maakt bekend, dat de duikboot „Po seidon" in botsing is gekomen met een han delsschip, 21 mijl ten N. van Weihaiwei. De duikboot ia vanmiddag om 12 uur 25 gezonken. De Engelsche kruisers „Berwick", „Cumber land" en het moederschip VOor vliegtuigen „Hermes" zü® naar de Plaats van het onge luk vertTOkken. Volgens de eerste berichten moeten 5 offi cieren en 26 man gered zijn. Latere berichten melden echter, dat van hen 2 man gestorven zijn en in totaal 18 leden der bemanning vermist worden. De „Poseidon" werd in 1929 gebouwd. De onderzeeër was 360 voet lang en was bewapend met een 4 duims-kanon en 8 torpedo-lanceer - buizen. Drie personen yerdronken Een postvliegtuig van den dienst van Indo- China op Frankrijk, dat 6 Juni van Saigon* vertrokken was, is op 7 Juni na de gewone tusschenlanding te Rangoon in een storm ge raakt en ongeveer 250 K.M. van Akyab ver. wijderd in een rivier gevallen. Drie leden van de bemanning zijn verdron ken. Hun lijken zijn door inlanders geborgen. Het lot van den vierden inzittende is nog on bekend. De postzakken zijn gered en door een ander vliegtuig overgenomen. BOMBAY, 9 Juni (V.D.) Gandhi zal op 15 Augustus a.s. zich inschepen aan boord van het stoomschip „Mooltaw," om zich naar Lon den te hegeven ter bijwoning van de tweede Ronde-Tafel-conferentie, die in September a.s. aanvangt. LONDEN, 9 (R.O.) Heden is de corres pondentie gepubliceerd tusschen Baldwin en Mac Donald betreffende de a.s. Indische ronde tafel-conferentie. De leider der conservatieven is tegen een bervalttimg van de werkzaamheden van het z.g. federale structuur-comité in September reeds, wijl dat tijdstip ongeschikt wordt geacht. Verder dringt Baldwin aan op zekere waar borgen, welke de. basis zouden moeten vormen van de verdere besprekingen, terwijl hij tevens de verzekering wenscht, dat niet de rondetafel conferentie, doch de regeering in laatste in stantie de taak zal hebben, Indië's constitutie vast te leggen. Mac Donald geef-t in zijn antwoord den con- vervatieven-leider die verzekering. LONDEN, 9 Juni (V.D.) In een dorp nabij Allahabad kwam het tot ernstige botsingen, toen belastingambtenaren de achterstallige belasting-gelden kwam innen. In een gevecht tusschen ambtenaren en dorps bewoners werden acht personen gedood. Er is in allerijl een politiemacht naar het dorp vertrokken, om de orde te herstellen. LONDEN, 9 juni (V.D.) Nadat zij den état- xnojor van de Engelsche torpedoboot „Win chester" voor de verleende gastvrijheid dank hadden gebracht, zijn de Duitsche rijkskanse lier, Dr. Brüning en de rijksminister van bui tenlandsche zaken, dr. Curtius, aan boord ge gaan van de „Europa", waar zij met het Duit sche volkslied verwelkomd werden, onder groote belangstelling van de zijde der passagiers. Dr. Brüning en Dr. Curtius hebben resp. aan Ramsay MacDonald en Henderson van Southampton uit, telegrafisch dank gebracht voor de hun in Engeland verleende gastvrij heid. VOOR 45.000 DOLLARS LEZINGEN Churchill zal dezen herfst een reis naar Amerika maken, waar hij 45 lezingen zal houden. Hij ontvangt daarvoor een honorarium «g 1000 dollar per lezing. MüNCHEN, 9 Juni (H.N.) Na een voortgezet onderzoek naar de oorzaak van den brand in het Glaspaleis is de meening versterkt, dat de brand veroorzaakt is door zelfontbranding van chemicaliën. Gisteren is men met het opruimingswerk begonnen, dat niet zonder gevaar is. Aan den westelijken vleugel stortte gisteren onder don- derend geweld een gedeelte van het nog staan de ijzeren geraamte in. DE AARDSCHOKKEN OOK TE AKEN WAARGENOMEN AKEN, 8 Juni (V.D.) In den nacht van Zater- dag op Zondag is te Aken, terzelfder tijd als de InEngeland gemelde, 'n aardschok waarge nomen. Vele Inwoners werden uit hun slaap rfipwekt en zagen, dat kleine voorwerpen van hun plaats werden geschoven. De beving is niet geregistreerd, aangezien de seismograaf caAlaar is, Men sietot orns uit Rome d.d. S dezer: Z. H. de Paus hield heden twee toespraken, de eene tot het personeel van de firma Beita relll uit Milaan, wier firmanten uit Milaan en Rome mede hij de audiëntie tegen wc ordig va. ren, de andere tot de kinderen van Rome, t ie hun eerste H. Communie hadden gedaan. De H. Vader begroette de Milaneezen a s „welkome gasten"; welkom, omdat zij kwamen uit het bisdom van 'sPausen geboorte stad; welkom ook, omdat dit bezoek Hem te aan. schouwen gaf een schare werkers met hun werkgevers in de beste harmonie samen arbeidend. In de jongste encycliek, aldus de H. vatte hebben Wij aan deze beide categorieën der mensehelijke samenleving met bijzondeie be de gedacht, want to.t hen is de encycliek ge richt. De dierbare bezoekers hebben er p-rijs op ge steld, vervolgde de Paus, den gemeenscliapps- lijke-n Vader in de droeve uren, welke Hij door maakt, op te zoeken, en inderdaad is Ons uwe aanwezigheid hier een groote troost. Want waarlijk de Opperpriester beleeft een tijd van groote droefenis. Mat den hesten wil kan Hij niet ongevoelig zijn voor den smaad, Christus Stedehouder aangedaan. Maar alle droefheid gaat van grooten troost vergezeld en dien troost ontvangt de Paus thans uit de gansche wereld. De Paus lijdt voor de gerechtigheid en de waarheid; en is voor de christelijke waarheid lijden op zich zelf reeds schoon en troostend, ook de liefde der kinderen, die in heel de we reld tot uiting komt, is een bron van troost voor Ons vaderhart. In dit leven zijn rouw en lijden niet te ont vluchten, vaak echter volgt uit het kwade het goede Vaak ook loopt alles anders dan de wensch verwacht, zooals b.v. in den laatsten oorlog bleek, die thans nog met zijn ontzetten de gevolgen de wereld teistert. Zoo ligt alles in Gods hand en daarom mag de christen altoos rustig zijn en kalm en vol vertrouwen. De Paus strijdt voor de ware en heilige vrij heid, zooals iedere Paus, hoe zijn naam ook moge luiden, in vroegere eeuwen deed en in de komende tijden doen zal. Uit heel de wereld komen naar het Vaticaan de bewijzen ware wolkbreuken van brieven en telegrammen dat de wereld begrijpt, dat Wij voor een groote zaak strijden. De andere toespraak hield de H. Vader, zoo als men weet, tot de eerste communicantjes. Met hartelijke genegenheid sprak de Paus hun over hun eersten opgang naar het Goddelijk Gastmaal en over de schoonheid der jeugdige zielen, die in blanke onsehuid den Heiland ont vangen. Ook tot hen zeide Hij, dat hun komst een troost was voor Christus'Stedelionder. Zij zou den dat later beter begrijpen. En als ze dan, later, zouden lezen van deze kommervolle tij den, zouden zij erkennen, dat de geschiedenis een groote leermeesteresse is, die de gerechtig heid dient en alles naar zijn waarde rangschikt en schat. De dag zal komen, dat alles duidelijk wordt, en dat allen die willen en kunnen inzien, be. grijpen zullen, dat ten Vaticane slechts het goede beoogd werd. Men seint ons uit Rome dt. 8 Juni: De „Osservatore Romano" meldt, dat uit verschillende deelen van Italië en ook uit het buitenland herhaaldelijk den laatsten tijd klachten van abonné's het redactie-bureau be reikten, meldend dat de „Osservatore Romano' niet bezorgd was, (inderdaad deden ook wij enkele malen die ervaring op. Red.) Het Vaticaansch orgaan verzekert echter, dat zoowel de expeditie-afdeeling van de „Oss. Rom", als de Vaticaansche posterijen het blad regelmatig ais steeds lederen dag verzonden hebben Wel erg in tegenspraak met de uitlatingen in de fascistische pers en in het gisteren ge memoreerde artikel van Arnaldo Mussolini volgens welke er van vervolging in Italië geen sprake zou zijn, is een verdere mededeeling van het Pauselijk blad over de vervolgingen, waaraan vele leden der katholieke jeugdver- eenigingen bloot staan. Deze goede katholieken en beste vaderlanders worden m-*t allerlei bedreigingen bang ge maakt en vervolgd, alléén wijl zij lid zijn der katholieke jeugdvereeniging, en zij worden ge dwongen, op grond van de z.g. politieke bedrij vigheid der Katholieke Actie dat lidmaatschap op te zeggen en van die opzegging schriftelijk het bewijs te geven. Men schrijft ons van de Litausche grens: De pauselijke nuntius van Litauen, titulair- aartsbisscho pmgr. Bartolonl, di» door de regeering is verzocht dat land te verlaten op denzelfden dag, dat hij door den H. Stoel naar Rome werd ontboden, heeft vóór zijn vertrek zijn bezigheden als deken van het corps diplo matique overgedragen aan den Duitscben ge zant als oudsts in rang. De nuntius, die, zooals men weet, na zijn terugkeer uit Rome met de serie munten van den Vaticaanschen Staat als geschenk van den H. Vader aan Litauens president niet ontvan gen is, verliet nog denzelfden dag, waarop hij werd uitgewezen, Kowno in een auto, begeleid door verschillende vertegenwoordigers van de aartsbisschoppelijke curie en de leiders der Katholieke actie in Litauen, terwijl zijn re sidentie door de politie werd bewaakt. Op zijn weg naar de grens moest de pau selijke nuntius de stad Vilkaviskis passeeren, waar juist het Eucharistisch Congres van het diocees Vilkaviskis plaats vond en waarop mgr. Bartolonl beloofd had de H. Mis te cele-bree- ren. (De berichten over een toespraak, welke de nuntius van plan zou zijn geweest op het congres te houden, zijn onjuist). In Vilkaviskis was ter gelegenheid van het Eucharistisch Congres het geheele Litausche episcopaat, met uitzondering van den aarts bisschop van Kowno, die op een visitatie-reis is, aanwezig, dat den nuntius van daar tot de Duitsche grens uitgeleide deed. Bij het grensstation Virbalis moest de stoet auto's een processie passeeren, welke op weg was naar het Eucharistisch Congres. Toen de geloovigen den uitgewezen nuntius en de bisschoppen bemerkte, versperden zij hun den weg en wilden de wagens niet doorlaten, tot mgr. Bartolonl persoonlijk uit zijn auto stapte en verzocht, den weg naar de grens vrij te geven. Bij de grens stapte de nuntius in den trein, om via Duitsehland zijn terugreis naar Rome te ondernemen. Dit kleine incident op zijn verbanningsreis is teekenend voor de stemming der Litausche Katholieken, die in mgr. Bartoloni een gelief den leider zien. Inderdaad hebben de Li-tausche Katholieken Veel aan de driejarige werkzaamheid van den pauselijken nunt ius te danken, zoo hij voor beeld het behoud van de Katholieke theologi sche filosofische faculteit aan de universiteit te Kowno, welke, hoewel bij concordaat ge garandeerd, desondanks toch door de Litausche regeering was aangevallen, den krachtige-n op en uitbouw van de Katholieke actie en de ver zorging, der Katholieke jeugd. De Litausche Katholieken zien met groote ■bezorgdheid de toekomst tegemoet, daai mgr. Bartoloni steeds getoond heeft, een onwankel baar en correct verdediger te zijn van hun bij concordaat gegarandeerde en natuurlijke rech ten, zonder daarbij zijn eigen persoon te out- zien. De uitwijzing door de Litausche regeering van een pauselijken nuntius is des te onbegrij peiijker, als men weet, dat het corps diploma tique te Kowno zijn deken ook, nadat hij door de cuituurkampregeering tot „persona ingrata'' was verklaard, alle hem toekomende eer 'bewees en -de Litausche regeering den eisch van het Vaticaan, o.m deze „Ingrata" verklaring met nauwkeurige redenen aan te geven, onbeant woord heeft gelaten, zooals men weet. Men seint ons uit Rome; De „Osservatore Romano" weerspreekt een aantal onjuiste berichten van sommige bladen over het vertrek van den apostolischen nuntius, mgr. Bartolini, uit Kowno. Eenigen tijd geleden, aldus het blad. had de Litausche regeering den Heiligen Stoel er van in kennis gesteld, dat de tegenwoordige nuntius geen „persona grata" meer was. Daarop heeft de Heilige Stoel geantwoord, dat volgens internationaal gebruik bij een der- gelijke mededeeling nauwkeurige redenen moeten worden aangegeven. In stee van de preciese gronden van haar verzoek zond de Litausche regeering toen een nota vol vage uitvluchten en onduidelijkheden. Den laatsten tijd ontving het Vaticaan ech ter weer eeni-ge verzoeken om den nuntius temg te roepen, echter telkens zonder nauwkeurige opgaaf van redenen, zoodat de H. Stoel ten slotte, den 5den dezer, Z. H. Exc. mgr. Barto loni telegrafisch naar Rome ontbood, teneinde over deze aangelegenheid nadere inlichtingen te bekomen. De Litausche regeering heeft intusschen dien- zelfden dag den Pauselijken nuntius verzocht, Litauen te verlaten. SENSATIE OP FORT PONTENISSE blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mqnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bü Apoth. en Drogisten. Reel. 3881 DGVS 6 LUIK, 9 Juni (V.D.) Uit het fort Pontenisse zijn op sens-ationeele wijze eenige zeer belang rijke militaire documenten ontvreemd. D-e stuk ken werden in een kluis bewaard, waarvoor steeds een schildwacht op po3t stond. Het is volkomen onverklaarbaar, hoe de dief stal gepleegd is. Van buitenaf is niet te zien of de kluis geforceerd is. Het parket, dat een zeer uitgebreid onder zoek instelt, gelooft, dat de inbraak het werk is van beruchte spionnen. Toch wordt ook rekening gehouden met de mogelijkheid, dat communisten de hand in 'het spel hebben gehad. BERLIJN, 9 Juni. (H.N.) Uit Reval wordt gemeld, dat de politie Maandagnacht de exe cutieve commissie van de in Estland verbo den communistische partij overvallen en 17 personen gearresteerd heeft, o.a. verscheidene uit Rusland gekomen agenten der Komintern. Voorts zijn twee drukkerijen, de correspon dentie der partij en de sleutel voor de corres pondentie in beslag genomen. Het geheime partijbureau bevond zich in een onderaardsch© uit beton opgetrokken ruimte in een voorstad van Reval. Het onderzoek wordt voortgezet en men verwacht nog meer arrestaties. Men schrijft ons uit Rome d.d. 5 Juni: De H. Vader ontving gisterenavond in een particuliere audiëntie en met het ceremonieel in overeenstemming me thaar hooge waardig heid, koningin Maria van Roemenië en haar dochter, prinses Ileano, die sinds eenige weken te Rome en omgeving vertoeven. De vorstelijke personen waren vergezeld van den Roemeenschen gezant bij den H. Stoel, dr. Petrescu Comnene en een hoveling. De audiëntie had plaats in de particuliere bibliotheek van den H. Vader en duurde on geveer twintig minuten. Na de pauselijke audiëntie begaven de ko ningin en de prinses zich naar den kardinaal staatssecretaris, waar zij eveneens twintig mi nuten verbleven. Om acht uur verlieten de koningin en haar dochter het Vaticaan. Tevens heeft de H. Vader de aanstaande schoonmoeder van prinses Ileana, aartshertogin Blanca van Habsburg, geboren prinses van Bourbon, in particuliere audiëntie ontvangen. Aartshertog Anton von Habsburg, de ver loofde van prinses Ieana, is heden te Rome aangekomen. Ter eere van koningin Maria en haar dochter had op het Roemeensche gezantschap bij den H. Stoel een receptie plaats, waarop versohe nen de kardinaal- staatssecretaris Pacelli, de apostolische nuntius in Roemenië, die juist te Rome aanwezig is, mgr. Dolci, de maestro di camera, mgr. Caccia Dominioni en de sub stituut ter staatssecretarie, mgr. Ottaviani. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND BERLIJN, 9 Juni. (H.N.) De tweede helft van Mei is voor de ontwikkeling van de Duitsche arbeidsmarkt niet ongunstig geweest. Het aantal bij de arbeidsbeurzen aangemelde werkloozen 'is met 114.000 verminderd tot 4.067.000. Bij de verzekering tegen de werkloosheid is een vermindering van het aantal steuntrek kende kostwinners met 134.000 tot 1.575.000 vast te stellen. Daarentegen is het aantal on dersteunden In den crisisdienst met 15.000 ge stegen tot 929.000. Men seint ons uit Rome dd. 8 dezer. Z. H. de Paus ontving heden in bijzondere audiëntie ex-keizerin Zi-ta van Oostenrijk. een AMBIORIX BESTOLEN! Onbekend gebleven dieven hebben het Leu zen zwaard gestolen uit de hand van den brpn- zen Ambiorix, opperhoofd der Eburonen, wiens standbeeld op de Groote Markt van Tongeren yrijkt. Gisterennacht ontstonden in verschil lend© buurten van Bremen gevechten tus schen communisten en nazis. Met gummistokken en knuppels ging men el kaar te lijf Zes nazis werden gewond; één werd voor een tramwagen geschoven doch de tram kwam nog tijdig tot stilstand. Bij een ernstig gevecht bij de Dovenstors- poort werden eenige nazis en communisten ge wond. In beide gevallen wisten de daders te ont komen. Ook elders in Duitsehland wordt dapper tus schen beide partijen gevochten Te Hamburg moest de politie herhaaldelijk van haar gummistokken gebruik maken, om de menigte uiteen te drijven, in het geheel werden 45 personen gearresteerd De politie heeft een oproep tot de bevolking gericht, om zich niet op te houden op plaatsen, waar de politie gedwongen is tegen de elkaar bevechtend® partijen op te treden. PARIJS, 9 Juni. (H.N.) De Fransche Kamer heeft de aanvullende begrooting voor 1930 '31 behandeld. De rapporteur Lamoureux wees er op, dat de ontvangsten, die op 50.270 millioen waren veraam d, in werkelijkheid 51.356 millioen hebben opgeleverd, wat ongetwijfeld gunstig resultaat is. De uitgaven zijn daarentegen van 50.598 tot 53.499 millioen gestegen, zoodat er een tekort is van 2143 millioen, het hoogste tekort, tot nu toe in de geschiedenis van het Fransche parlement voorgekomen. Deze buitengewone hoogte van het tekort ia uitsluitend te wijten aan de aanvullende credieten. In verband hiermede verklaarde de rappor teur, dat het geen nut heeft, de begrooting 'n evenwicht te brengen, als dit evenwicht later door overdreven aanvullende credietaanvra- gen verstoord wordt. De regeering zelf heeft 46 wetsontwerpen ingediend, waardoor nieuwe uitgaven veroor zaakt werden. Dit is een ernstige fout, waar aan een einde moet worden gemaakt. Bij de verdere debatten werd nog scherpe critiek geoefend op de methoden van de regeering. De afgevaardigde Germain Martin wees er op, dat door overdracht van credieten op het loopende begrootingsjaar een hooge-re uitgaaf van ruim 1 milliard i-s ontstaan, waarvan 500 millioen bestemd zijn voor de behoeften van den nationale verdediging. Het is niet mogelijk, de begrooting in even wicht te houden, als alle overige staten, zooals Amerika, Engeland, Duitsehland en Italië, met tekorten hebben te kampen. Het tekort op de Fransche begrootin: betrekkelijk nog gering. De waarheid is, dat men sedert den oorlog in Frankrijk in de illusie van rijkd-om leeft. Zoo een aanvullend credlet van 650 millioen francs voor de nationale verdediging onder de posten voorkomt, moet men daarbij rekening houden met den internationalen toestand. Geen begrootingsminister zou ir staat zijn geweest, dit crediet te weigeren. GEN VE, 9 Juni. (VAN ONZEN CORRES PONDENT) Op de internationale arbeidsconfe- rentie is het nog steeds twijfelachtig, of een conventie over de regeling van den arbeidstijd de kolenmijnen zal kunnen tot stand komen. Toch zijn de kansen hierop wel eenigszins verbeterd doordat zoowel de Duitsche regeering als de arbeidersgroep in de strijdvraag over do overuren in de bruinkolenmijnen eenige con cessies hebben gedaan. De partijen zijn echter nog steeds niet tot elkaar gebracht en het is de vraag, of beide nog een stap verder willen gaan, waardoor zij elkander zouden kunnen ontmoeten. De arbeidersgroep had steeds het standpunt ingenomen, dat het aantal overuren in de bruin- koolmijnen even groot zou moeten zijn als in de steenkoolmijnen, n.l. 60 overuren per jaar. De Duitsche regeering had het noodig gevon den voor de ondergrondsche bruinkoolmijnen 150 overuren te vragen en voor de open mijnen 250 uur. Na de concessies van vandaag zijn de partijen thans zoo ver gekomen, dat de arbeidersgroep genoegen neemt met 100 overuren in de onder grondsche en' 150 uren in de open bruinkool- mijnen, terwijl de Duitsche regeering deze uren als grondslag van de regeling aanvaardt, doch het recht wil hebben op nog 50 extra overuren, zoowel in de ondergrondsche als in de open bruinkoolmijnen, indien de werkgevers en de mijnwerkers zelf bij collectief arbeidscontract het hierover eens kunnen worden. In de kolencommissie heeft vanmiddag de arbeidersgroep verder laten doorschemeren, dat zij wellicht nog wel een stap nader tot het Duitsche standpunt zou willen komen, indien de kolencommissie een voorstel van de arbei dersgroep zou aanvaarden dat de bestaande waarborgen, bij de wet of collectief arbeids contract gegeven, voor een korteren arbeids duur niet zouden verzwakt worden door het in werking treden der conventie. De arbeidersgroep wilde dus blijkbaar waar borgen, dat de toekenning van een grooter aan tal overuren aan de Duitsche bruinkoolmijnen niet ten gevolge zou hebben een vermeerdering van het aantal overuren in de bruinkool- of steenkoolmijnen van de landen, die tot dusver een voor de mijnwerkers gunstiger regeling bezitten. Na een uiterst opgewonden discussie lieert de oommissie tenslotte met 27 tegen 3 stemmen het beginsel van dit amendement van de arbei dersgroep aangenomen. Hierdoor schijnt de kans te zijn geboden voor besprekingen tusschen de regeeringsgroep, die het laatste compromis-voorstel der Duitsche regeering heeft aanvaard en de arbeidersgroep. RUSSISCHE ONDERSCHEIDINGEN. BERLIJN, 8 Juni. (H. N.) Volgens een bericht uit Moskou zijn aan verschillende fabrieken, ooöperatieva landbouwbedrijven en ook aan enkele ingenieurs en arbeiders onderscheidingen Zoo hebben arbeiders van een tractorfabriek te Leningrad de Leninorde en de orde vaade roode vlag ontvangen, omdat zq de prestaties, welke volgens het 5-jaren-plan moesten worden volbracht, reeds lang overtroffen hebben. In Stalingrad hebben bouwvakarbeiders de erde van de roode vlag gekregen, omdat zq een elektriciteitsfabriek in korter tijd hebben ge bouwd dan geraamd was. Ook 26 landarbeiders hebben de Leninorde ontvangen. Onze Parijsche correspondent schrijft ons; 1 Een grootsche plechtigheid, niettemin in drukwekkend door haar roberheid, heeft d Parijsche bevolking gelegenheid gegeven een gemeenschappelijk saluut te brengen aan lo, der legeraanvoerders uit den grooten wier stoffelijke overschot naar de crypten1 de H. Lodewijkskerk is overgebracht om een rust plaats te vinden in wat de het. panthéon der Fransche krijgshelden heeit ^Het^ëtoffelijk overschot van Maunourv generaal Nivelle, de admiraals Boué de Lapeyrère en Gauchet, de generaals de Langle de Cary, Maistre, Baucheron de Bois soudy, Gérard, Humbert, Lanzerac, Mangin.de Maud'huy, de Mitry, Putz Roquesen1 dus zij die tijdens den oorlog een vloot of een ]„o-er hebben gecommandeerd en sindsdien overleden zijn. rust thans in de den opperbevelhebber, die de geallieerde tro pen tot de overwinning heeft geleid en in de schaduw van den dom die Napoleons graf ove - koe pelt. DE AARDBEVING IN ZUID-ENGELAND Uit Londen wordt gemeld; Tengevolge van de aardbeving van Zondag nacht jl. bleken in de omgeving van de St. Paul-kathedraal verschillende gasbuizen te zijn gesprongen, zoodat de straten rondom de kathedraal door de politie werden afgezet. De ambtenaren die werkzaam zijn in de departe- mentsgebouwen nabij de St. Pauls, mochten gedurende eenigen tijd niet rooken, totdat de lekkages waren gerepareerd. Het voorgenomen offensief tegen Canton. NANKING, 9 Juni. (R.O.) De vijandelijk heden tegen de Cantonneesche troepen staan op het punt los te harsten. Berichten uit particuliere bron melden, dat de regeering acht divisies heeft uitgezonden, welke heden hij Yichang zijn gearriveerd aan de grenzen van Hounan en Kwangtoeng. Slechts twintig mijlen scheiden hen van de Cantonneesche troepen. FRANSCHE VLIEGENIERS VEROORDEELD KAISERSLAUTERN, 9 Juni (V.D.) De recht bank te Kaiserslautern heeft de Fransche vli«ï- gers, die verleden week Woensdag bij Enken- tech landden en gearresteerd werden, wegen» overtreding van de luchtvaartvoorsohrifta® veroordeeld tot tien dagen detentie. De vliegers hebben zich bij dit vonnis neef' gelegd. IN DE SAKSISCHE METAALINDUSTRIE DRESDEN. 9 Juni (H.N.) Het loonconflifl* in de Saksische metaalindustrie is nog niet opgelost. De tariefcommissie, die benoemd was om de kwestie nader te besmdeeren. heeft de scheidsrechterlijke uitspraak, waarbij een verlaging van het loon met 2 pfennig per uur werd voorgesteld, verworpen. De werkgever» zullen morgen een beslissing treffea.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9