m I" WOENSDAG 17 JUNI 1931 UTEDA^W DE INTERN. ARBEIDS- CONFERENTIE. DE NIEUWE BELGISCHE REGEERING. DE VLAAMSCHE KWESTIE. TOE NADERING TUSSCHEN DE PARTIJEN. DE VATICAANSCHE TELEFOON- DIENST. DE FINANCIEELE TOESTAND IN CENTRAAL-EUROPA. EEN ERNSTIG STEMBUSECHEC VOOR DE REGEERING. GERUCHTEN OMTRENT EEN NIEUWE CRISIS. DROOGTE IN DROOG AMERIKA. KONING ZOGOE VERMOORD. NEDERLANDSCHE BANK. VOORKOMING AARDAPPELZIEKTE. TRIPTIEKEN. VER. VAN KATHOLIEKE NEDER LANDERS TE PARIJS. iSS De arbeidstijd in de kolen mijnen. EEN REDE VAN MGR. NOLENS. GENèVE, 16 Juni. (VAN ONZEN CORRES PONDENTDe internationale arbeidsconfe- rentie ia vandaag in voltallige bijeenkomst met de eerste lezing van het ontwerp-conventie voor de internationale regeling van den arbeidstijd in de kolenmijnen begonnen en heeft vanavond om acht uur over het geheele ontwerp een voor- loopige stemming kunnen houden. De uitslag was verrassend gunstig. Met 67 tegen slechts 16 stemmen werd het ontwerp- conventie in eerste lezing aangenomen. De eindstemming zal Donderdag plaats heb ben. Dan zal een tweederde meerderheid ver- eischt zijn, doch de cijfers van hedenavond laten weinig twijfel over, of deze tweederde meerder heid inderdaad verkregen zal worden. Bij de algemeens beschouwingen, die aan de artikelsgewijze behandeling der conventie vooraf gingen heeft mgr. Nolens in een met groote belangstelling aangehoorde rede ver klaard, waarom de gedelegeerden der Neder- landsche regeering hun stem aan de conventie eullen geven. Het ontwerp-conventie waar voor Mgr. Nolens stemmen zal, is een compromis en wel niet slechts een enkel compromis, doch een serie, ja zelfs een weefsel van compromissen. Mgr. Nolens hoopt daarom, dat allen, die aan het tot stand komen der con ventie hebben deelgenomen, vóór zullen stem' men, ook al hebben zij niet alles verkregen, wat zij hoopten. Op dien grond zou m§r. Nolens ook stemmen tegen ieder amendement, dat nog zal worden ingediend. Mgr. Nolens beantwoordde vervolgens den Britscben werkgever Lee, die verklaard had, dat de werkgeversgroep tegen de conventie zal stemmen, omdat deaze niet gebaseerd is op het beginsel van den achturigen arbeidsdag. Mgr. Nolens vroeg, of men een beginsel moest maken van een kwestie van uren, kwartieren en minuten. In zijn lange parlementaire leven had hij steeds zooveel mogelijk, er naar ge streefd te vermijden een beginsel te maken van iets, wat niet heel blijkbaar een beginsel is. Intusschen, indien men hier van een beginsel wil spreken, dan zou mgr. Nolens willen zeggen, dat hij juist vóór de conventie stemmen zal, omdat deze is opgebouwd op het beginsel van een tijd van aanwezigheid in de mijnen, korter dan acht uren. Met het oog op de bijzondere omstandigheden waaronder de mijnwerkers hun zwaren arbeid moeten verrichten, is mgr. Nolens voorstander van een korteren arbeidstijd dan acht uren. Trouwens een langere arbeidstijd zou ook niet in het belang der mijnindustrie zelf zijn. Deze overtuiging berust niet op theoretische opvattingen, doch op de ervaring van bevoegde personen van de mijnnijverheid. In de modern ingerichte mijnen is een arbeidsdag van acht uur te lang om zoo productief mogelijk te kun nen zijn. Bovendien mag men in onzen tijd den arbeidsduur niet langer naar mathematische regelen bepalen. Men mag de menschelijke krachten niet tot haar ujtputting aan den arbeid houden. Uitgaande van de opvatting, dat een arbeids tijd van minder dan acht uur gewenscht is, beeft mgr. Nolens dan ook gestemd tegen het arrrfendement der Britsche en Nederlandsche werkgevers om een inhalen van den korteren tijd van den Zaterdagmiddag op de vijf andere dagen mogelijk te maken. De aanneming van dit amendement zou beteekend hebben, dat op vijf dagen der. week de achturige arbeidsdag toch zal bleven bestaan. Bovendien wilde mgr. Nolens niet om een betrekkelijk ondergeschikte kwestie het succes van het werk in gevaar brengen. Mgr. Nolens verklaarde vooral op twee pun ten den inhoud der conventie te betreuren. In de eerste plaats betreurde mgr. Nolens, dat het verbod om vrouwen en jongelieden beneden de 16 jaar ondergrondschen arbeid te doen ver richten tenslotte weder uit de conventie ver dwenen is. Op de tweede plaats betreurde mgr. Nolens, dat de conventie niet verplichtend voorschrijft een korteren arbeidstijd op den Zaterdag. De mijnindustrie iou er zelf voordeel bij ge bad hebben als door een vrijen Zaterdagmiddag den mijnwerkers die zoo'n zwaren arbeid ver richten, een behoorlijke rusttijd zou zijn ver zekerd. Ondanks deze twee punten verklaarde mgr. Nolens toch vóór het ontwerp-conventie te zullen stemmen. Hij hoopte dat aanneming van de ratificatie der conventie een kalmeerende en bemoedigen de uitwerking zal hebben in de mijnwerkers- kringen der verschillende landen. De conventie zal het uitgangspunt kunnen worden van internationale overeenkomsten op ruimer sohaal, om wat internationale orde in de mijnindustrie te brenggn en aldus de alge- meene malaise te verminderen. Mgr. Nolens eindigde met de aansporing aan de regeeringen om alle vóór de conventie te stemmen en hoopte dat zelfs enkele werkgevers gedelegeerden zich zouden weten te-plaatsen op een hooger plan dan dat van hun bevreesd col lectief belang. Bij de stemming heeft geen enkele regeerings- gedelegeerde tegen gestemd, wel hebben zich velen van stemming onthouden. Alle arbeidersvertegenwoordigers stemden voor. De meeste werkgevers stemden tegen doch enkele gematigde, zooals die van Nederland, Frankrijk en Zuid-Afrika hebben zich van stemming onthouden. ïSssé; De leger-kwestie. (Van onzen Antwerpschen correspondent) OVERSTROOMINGEN. Naar gemeld wondt, neemt de overstroo- ming in het dal van de Inn onrustbarende vormen aan. Vooral voot de stad Hall, waar de dam doorgebroken is, is de situatie gevaarlijk geworden. Het geheele dal staat ter weerszij den van de spoorlijn een kilometer ver ondeT water, zoodat alleen de rails nog zichtbaar zijn. Het water reikt reeds tot aan de eerste huizen vat» Hall die alle ontruimd moesten worden. Ook andere streken in het beneden-dal van de Inn zijn geheel overstroomd. Militairen zijn ter assistentie naar de bedreigde plaatsen ge dirigeerd. BEZUINIGINGEN IN POLEN. De nieuwe Poolsche minister van financiën, Jan Pil&oedski, wil scherpe bezuin,i,gingsmaat- regalen treffen. Hij heeft een bezuinigd ngspro- gram opgesteld, waarvoor de toestemming van iften ministerraad reeds is verkregen. ■Volgens dit programma zal op de jaar- HfkBche uitgaven 1/6 bezuinigd worden. Voor- ad wil men terstond krachtige beetuursheryor- potngen voeren. De debatten over de vage regeeringsverkla- ring hebben duidelijk aangetoond, dat de vrees voor het wassend Vlaamseh bewustzijn eindelijk na zooveel jaren, wijsheid heeft gebracht in de hoofden der Belgische partij-leiders. De liberaal Devèze, en zelfs het hoofd der socia listische partij Van der Velde hebben een mea culpa geslagen en verklaard, dat hun staats, mans-doorzicht jammerlijk heeft gefaald. Zij hebben zich neergelegd bij de eentaligheid van Vlaanderen. De ongelukkige tweetaligheid van Vlaande ren heeft thans ook voor hen afgedaan. Zij erkenden, dat zij zich al d.ie jaren vergisten en niet op de hoogte waren van hetgeen er in Vlaanderen omging. Dit laatste hebben zij natuurlijk niet zoo maar ruiterlijk bekend, doch het is de logische conclusie van heit eer! ste. Het zou voor deze staatslieden, van wie er een zelfs studies gaat maken over de toe standen in China al te zeer kleineerend zijn om zoo ver te gaan in hun bekeering en te verklaren, dat zij nooit of nimmer moeite heb- hem gedaan om het Vlaamsche vraagstuk uit te diepen. En dat is niet alleen hun fout, doch het ge brek van heel het Belgisch regime. Voor een objectief beoordeelaar heeft het steeds zeer bevreemdend en onbegrijpelijk toegeschenen, dat België en dagenen, die zijn leiders wensch- tem te zijn, zich nimmer een juist oordeel hebben gevormd of wilden vormen van de noo- dem van het Vlaamsche volk. Men heeft zich nooit veel moeite gegeven om dit levens-vraag, stuk van België te begrijpen. De Brusselsche pers draagt daaraan voor een groot deel de schuld. Haar struisvogelpolitiek scheen het eenige geneesmiddel waarover de blinden" be schikten. Vlaanderen bestond voor haar maar alleen om een register van scheldtonen en een variatie van verdachtmakingen los te laten. Over de cultuurzaken van het Vlaamsche volk, over zijn steeds sterker wordenden wil tot zich zelf zijn, werd gezwegen als over de Indianen in Amerika. Men was daar tot voor kort door eigen schuld heelemaal niet thuis in het Vlaamsche vraagstuk. De dreigende stroom van het Vlaamseh na tionalisme want dreigend is deze, al wilde van Cauwelaert in zijn kamerrede der vorige week dit ietwat ontkennen heeft eindelijk de oogen doen opengaan. Er was niet eens een duel tusschen den liberalen leider en van Cauwelaert noodig om den eerste te bekeeren tot bet beginsel: in Vlaanderen Vlaamseh. Neen, Devèze sleurde de liberalen in eens tot die hoogte op. Het tweegevecht tusschen de aanvoerders der regeeringspartijen, werd gelijk vroeger gezegd, met meer belangstelling tegemoet gezien dan de re-geerings-verklaring. Men wiet wel dat Renkin uit lijfsbehoud er zich niet aan wagen zou over de Vlaamsche kwestie detail-oplossin gen voor te stellen. Dit zou men overlaten aan den smeltkroes der debatten, in het bijzonder aan het ojenbare duel tusschen de meeningen der twee regeeringspartijen, welke nog steeds niet accoord waren. Zouden zij tot overeen stemming geraken en de regeering mogelijk maken Ziedaar de vraag, de groote vraag. De twee leiders zouden vechten- Maar het duel DevèzeVan Cauwelaert is heelemaal tot een schijngevecht geworden. Devèze deed water in zijn wijn, verklaarde zich, gelijk gezegd, zonder slag of stoot voor de eentaligheid van Vlaanderen. Van Cauwelaert, de staatsminister, die een paar uren voor zijn rede nog door den koning ten paleize was ontboden, deed zeer verheugd over de bekeering van de liberalen Doch daarmee waren alle verschillen nog niet opgelost. Bijlange niet. Er werd over heengegleden om de regeering van liberalen en katholieken niet onmogelijk te maken. De detail-moeilijkheden werden uit gesteld, wijl het land, een regeering wenscht en vooral noodig heeft. Maar toch neemt dit niet weg, dat er op verschillende punten nog onzekerheid en dub belzinnigheid is. De heer van Cauwelaert heeft die niet kunnen wegnemen, hoe handig hij ook was. Moeilijkheid blijft bijvoorbeeld de eisch der iilberalen om op de middelbare scholen in Vlaanderen 40 pet. in het Fransch te docee- reft De Vlaamsche leider heeft daaromheen, gedraaid, maar niet zijn prachtig oud devies, geuijkheid in rechte en feite" laten weerklin ken. Waarom niet het omgekeerde voor Wal lonië gevraagd? Waarom niet rondweg ver klaard, dat Vlaanderen niet wil weten van een wettelijk afgewogen dosis van verfransching, Vlaanderen wil zich-zelf zijn. Het was duide lijk, dat de heer van Cauwelaert van zijn kant ook wat water in zijnen bourgogne wiilde doen en de moeilijkheden naar later verschoof, naar het terrein der nationale oplossing. En dit ter rein heeft hij in zijn rede reeds aardig voor bereid en niet alleen de liberalen, maar ook zelfs de sooffdisten beloofden, dat zij daar el kaar zouden vinden. Op dat moment zal er gevaar dreigen voor de regeering, want dan zal het waarschijnlijk blijken, dat de nationale eensgezindheid nog niet groot genoeg is om tot een afdoende oplossing te geraken. Vlaanderen's bewustzijn is thans al verder gevorderd, dan bijvoorbeeld de liberalen zich kunnen voorstellen. En de vraag is of deze achterstand nog kan worden ingehaald. De Vlaamsche nationalisten hppen van niet. Zij zijn er zeker van dat halfslachtige maat regelen zullen genomen worden; halve verbete ringen, welke zij als de beste propaganda voor hun plannen beschouwen. Een andere moeilijkheid is de leger-kwestie. Men weeit, dat zij de naaste aanleiding was van de regeerings-crisls. De Vlaamsche christen democraten konden het moeilijk van hun hart verkrijgen zooveel miilioenen aan den oorlogs god te offeren. Zij vroegen een vermindering van uitgaven voor de aan te leggen forten. Eenige miilioenen minder. Principieel was het een belachelijk spel, want eenmaal begonnen, zou de bezuiniging later immers toch bijge past moeten worden om het vastgestelde plan uit te voeren. Een ander geschil in dezen was de verster king van Antwerpen ©n Gent. De Antwerpe naren zijn er radicaal tegen en die van Gent niet minder en de afgevaardigden dezer steden hadden weinig lust om de vorige regeering op dat punit te steunen. De vraag werd nu gesteld hoe zal de nieuwe regeering de zaak der forten opdienen. Haar programma was daaromtrent vaag in het kwadraat, doch, naar het schijnt, zouden de regeeringspartijen dienaangaande een overeen komst gesloten hebben. Staatsminister van Cauwelaert, die ook over de®a aangelegenheid een onderhond non gehad President von Hindenburg bij de viering van het zevende eeuwfeest van Oost-Prui sen voor 't monument op slot Mariënburg hebben niet den koning, heeft het in. zijn rede duidelijk verklaard, dat de katholieke Vlamin gen de forten.credieten zullen steunen, al is bet dan ook met bezwaard gemoed, en al zijn de plannen nog niet bekend. Naar verluidt zou overeengekomen zijn dat Antwerpen voorloo- pig niet zal versterkt worden. Wel zou men Gent met fortificaties ..gelukkig" maken, het geen echter zonder aan Antwerpen hetzelfde bedreigend cadeau te doen, al heel weinig nut zou hebben. Reden waarom later Antwerpen dan ook wei het gelijke lot zal moeten onder, gaan. Wat er van zij: de Vlaamsche katholieken begaan hiermee o.i. gevaarlijk spel. Het leger- vraagstuk is door de publieke opinie vastge koppeld aan het complex van het Vlaamsche vraagstuk. Vlaanderen, en vooral jong-Vlaan- deren is anti-militairistisch meer dan ooit, niet alleen om ailgemeene redenen, maar ook van binnen, en buitenlandschen aard. Wilt ge feiten? Er zijn te Antwerpen dienst, weigeraars die deze motieven inroepen en op een tentoonstelling van anti-militairistische bro. chures, onlangs in de Scheldestad gehouden, wérd op één dag voor meer dan 20.000 franken verkocht. Met dezen geest diene rekening te worden gehouden. Vlaanderen heeft in d,it verband vreemd op gekeken bij de rede van van Cauwelaert, niet zoozeer over het feit, dat hij de leger-credietep zou steunen, als wel om zijn verklaring ij}, dien de uitvoerende macht de verbintenis aan. gaat de noodige maatregelen te treffen, opdat de officieren in staat zouden zijn een grondige kennis van het Nederiandsch te bezitten, Is het overbodig in het parlement daaraan ver der zijn tijd te verspillen". Dat is een groote concessie aan de liberalen maar een slag iij het gezicht van Vlaanderen, dat met dergelijke halfslachtige oplossingen meer en meer anti-militairistisch zal worden en dat Vlaamisohe officieren eischt. Aanmerkelijke verbeteringen Men schrijft ons uit Rome dt. 10 Juni: Dezer dagen zal de Vaticaansche telefoon dienst aanmerkelijk worden verbeterd. Tot nog toe moest men verschillende nummers op roepen, om met de telefooncentrale van de Vaticaansche Stad verbinding te krijgen; dat zal voortaan niet meer noodig zijn, daar men met het nummer 55251 onmiddellijk met het Vaticaan wordt aangesloten. Dit is vooral, van belang, als een der vijf telefoonlijnen, welke het Vaticaan, zooals men weet, bezit, bezet is, want dan wordt automa tisch de volgende lijn opgeroepen, zonder dat de' verbindingzoekende iets hoeft te doen. De laatste dagen heeft men het nieuwe systeem herhaaldelijk en met de beste resul taten beproefd. Frankrijk wil een studie-commissie. PARIJS, 15 Juni. (H.N.) De Fransche re geering wil een hizondere studiecommissie naar de landen van Centraal-Europa zenden ten einde den - financieelen toestand aldaar te be- stufaeeren. Volgens de „Matin" is dit besluit door de re geering genomen in overleg met den gouver neur van de Bank van Frankrijk en de verte genwoordigers van de groote Fransche bank. instellingen. De commissie zal te Weenen een onderzoek instellen naar de gebeurtenissen bij de Oosten- rijksche Kreditanstalt en ook den achteruit gang van den goud- en deviezenvoorraad bij de Duitsche rijksbank bestudeeren. DE BEVOLKING VAN ITALIË Blijkens de resultaten der in April gehouden volkstelling, bedraagt de bevolking van Italië thans 42.1 millioen zielen, zoodat Italië thans, wat bevolking betreft, onder de Europeesche landen op de 4e plaats, na Rusland, Duitsch- land en Engeland komt en Frankrijk met ruim 1 millioen zielen overtreft. Volgens een bericht uit New York hieenscht in het N. K. der Vereenigde Staten sedert langen tijd groote droogte, tengevolge waarvan de oogst bedreigd wordt. Het officieele Hongaarsche Telegraafagent- schap meldt, volgens het persbureau van Vaz Dias, uit Belgrado, dat koning Zogoe gisteren avond ia vermoord. Van onzen correspondent.) LONDEN, 10 Juni 1931. Bij de tusscbentijdsche verkiezing te Gates head heeft de labourpartij den zetel bunnen be. houden, en toch behoeft men slechts de stem- mencijfers der algemeene verkiezingen in 1929 te vergelijken met die van heden om tot de conclusie te komen dat deze „overwinning" in werkelijkheid een der zwaarste échecs is, welke de labourpartij, sinds zij aan het bewind is; geleden heeft. In 1929 werden te Gateshead uitgebracht: Labour 28.393 Conservatief 11.6rW Liberaal 10.314 Onafhankelijk 3.688 Gisteren werden uitgebracht: Labour 22.393 Conservatief 21.501 In 1929 vereenigde de laboureandidaat onge veer 2800 stemmen meer op zich dan de drie andere candidaten te zamen; thans heeft hij een meerderheid van slechts 1 392 stemmen kunnen krijgen op zijn eenigen tegencandidaat, den conservatief. In 1929 bedroeg zijn meerder heid op den conservatieven candidaat 16.749 stemmen. Van dit reusachtige overwicht is na twee jaren zoo goed als niets overgebleven. In de industrieele arbeidersstad Gateshead (die aan de Tyne, tegenover Newcastle ligt) hebben 5500 kiezers minder op den laboureandidaat gestemd. Maar het conservatieve stemmencijfer is met bijna 10.000 toegenomen. Het is wel haast verdubbeld. Wij kunnen begrijpen dat de ..Daily Herald" ditmaal verzuimd heeft een hoofdartikel te wijden aan de „overwinning". Deze neemt zelfs in de nieuwskolommen van her labourorgaan maar een zeer bescheiden plaats in, en de op schriften luiden: „Labour wint Gateshead" „Slecht weer is oorzaak van sterke daling van het stemmencijfer". Het totale stemmencijfer is inderdaad 9000 beneden dat van 1929, maar de belangstelling voor tusscbentijdsche verkiezingen is bijna steeds geringer dan voor de algemeene verkie zingen. Wanneer de „Herald" stilzwijgend te kennen heeft willen geven, dat het labour- fiasco het gevolg is geweest van het slechte weer, dan kan het ons slechts verwonderen dat op het oogenblik de labourpartij de sterkste fractie in het lagerhuis is, want zoo haar lot afhing van het mooie weer dan zou zij het nooit verder dan tot een half dozijn zetels ge bracht hebben. Zelfs indien de vermindering van het aantal op den labour candidaat uitgebrachte stemmen verklaard zou kunnen worden met een beroep op het slechte weer, zou men niet kunnen vol houden, dat de conservatieven mooier weer gehad hebben, en hieraan de sterke toename van hun stemmencijfer danken. Deze keer moet op de eerste plaats zijn toe te schrijven aan een groeiend vertrouwen in de conservatieve partij. Het is evenwel een zeer gewoon verschijnsel dat tusschentijdsche ver kiezingen voor de oppositie gunstiger uitvallen dan de algemeene verkiezingen, die er aan voorafgegaan zijn, en indien het numeriek over- wicht der labours op de conservatieven in bet lagerhuis grooter was (het totaal aantal stem men, in 1929 op de conservatieven uitgebracht, overtrof dat der labourpartij), zou er voor de regeering in het geheel niets verontrustends in zijn, dat de verhoudingen tusschen de stemmen- cijfers bij tusschentijdsche verkiezingen wat gunstiger zijn voor de convervatieven. Wat daarentegen in hooge mate haar bezorgdheid moet gaande maken, is dat de liberale kiezers, of althans zij die in 1929 op den liberalen can didaat gestemd hebben, thans niet den labour eandidaat, maar den conservatief gesteund hebben. In bet lagerhuis bestaat een verbond tusschen labour enliberaal, een verbond dat in zekeren zin ook samenwerking In de distric ten omvat. Dank zij dit verbond blijft de labour minderheidsregeering aan het be wind. Maar het beperkt zich tot net parlement. De kiezers in de districten negeeren het. In plaats van op den labour-candidaat te stemmen, steunen zij den conservatief. Dit beteekent het bankroet van de „Lib.- Lab."-samenwerking. Erger dan dat! Het opent de oogen der libe rals leiders voor een politiek, welke bij de kie zers geen genade vindt. Uit zelfbehoud zullen zij gedwongen worden een einde te maken aan hun samengaan met de labours, dat tengevolge dreigt te hebben dat de liberalen bij de ver kiezingen geheel weggevaagd zullen worden. Tusschen de liberale politiek in het lager huis en de liberale stroomingen in het land schijnt geen enkel contact meer te bestaan. Liberale leiders schijnen nog slechts te denken aan hun eigen politieke toekomst. De „Daily Express" verneemt dat een crisis van den eersten rang zich gisterenavond ont wikkeld heeft over het liberale amendement op de begrootingsvoorstellen tot bet belasten van landwaarden. Mr. Snowden wil van dit amendement niets weten, ofschoon eenige leden der regeering hadden willen toegeven ten einde de liberalen gunstig te stemmen. Laatstgenoemden schijnen zelfs gehoopt te hebben, dat de regeering het amendement zou aanvaarden, als op een te houden bijeenkomst van liberalen en leden der regeering hierop krachtig zou worden aange drongen. Volgens „Daily Express" bestaat er evenwel zieer weinig kans, dat de regeering zal toegeven, en de oorzaak hiervan zou zijn, dat mr Lloyd George zich aan de zijde van mr. Snowden tegen het liberale amendement geschaard heeft. Hierdoor zal de regeering in staat zijn de liberalen te tarten. Voor dezen is de toe stand zeer moeilijk. Gaven zij thans nog toe, dan zou dit een onduldbare vernedering zijn; handhaven zij bun amendement, dan schijnen algemeene verkiezingen onvermijdelijk. Maar wat is dan de positie van mr. Lloyd George? Zijn volgelingen zouden de regeering een nederlaag toebrengen, waardoor deze gedwon gen zou worden een beroep op de kiezers te doen, waarschijnlijk zou dat beroep beant woord worden met een nationaal votum van vertrouwen in de conservatieven. Maar het staat zoo goed als vast, dat de liberalen tus. schen de twee andere partijen verpletterd zou den worden. Zelfs een stembus-overeenkomst met de labourpartij zou hun weinig baten. Dit is gisteren te Gateshead bewezen. En de hou ding van mr. Lloyd George zou hen nog beroo- ven van het kleine voordeel, dat hun aandeel in het ten val brengen der regeering bun bad kunnen opleveren. Belangrijke goudimport uit Duitschland. Verdere daling van de geldrente. Onveranderde biljettencirculatie bij toenemende Rekening courant saldi. De scherpe daling van het Reichsmark devies en de voortgezette reactie op de geldmarkt wa ren reeds de voorboden van wat de weekstaat van de Nederlandsche Bank ons dezen keer zou te zien geven. Doch, laten wij het er on middellijk aan toevoegen, dat de mutaties in den weekstaat zulke belangrijke afmetingen zouden habbe aangenomen, 'hadden wel zeer weinigen vermoed. Eerder spraken wij in deze kolommen al eens over de kapitaalvluoht uit Duitschland bij de scherpe reactie van Duitsche waarden. Slechts de afmetingen welke de koersreactie aannam was tot dusverre een aanwijzing daarvoor, dat de kapitaalvluoht inderdaad afmetingen vau beteekenis bad aangenomen. Nu eokter blijken deze afmetingen de te dien aanzien gekoesterde verwachtingen nog beduidend te hebben over troffen, en de daardoor veroorzaakte koersda ling van de Reidhsmark heeft aan de Reiohs- bank zelfs aanleiding gegeven tot belangrijke goudzendingen. Zooals uit den weekstaat blijkt, is de goud voorraad met niet minder dan 28y2 millioen gulden, nagenoeg geheel uit Duitschland af komstig, toegenomen. De diverse rekeningen, d. z. de saldi in het buitenland vermeerderden bovendien met ruim 2y2 millioen gulden, ter wijl de buitenlandsche wisselportefeuiile nog een toename van meer dan millioen ver toont. In totaal onderging dus de positie van den gulden tegenover het buitenland een ver sterking met 31 y2 millioen gulden. Wel verre van zich daarover te verbeugen, heeft men hier te lande alle reden zich hier over bezorgd te maken. Want de aldus naar Nederland gevloeide middelen wier aanwezig beid geenerlei waarborg voor een duurzame belegging bier te lande geeft, hebben slechts een drukkende uitwerking op de toch reeds zeer lage geldkoersen. De bankbiljettenciroula- tie heeft Immers nog een ongewone uitbrei ding ondergaan, zoodat het geld a. h. w. nau welijks meer eenige rente kan bedingen. Wel iswaar noteer dien geldschieters op de prolon- gatlemarkt vanmiddag nog een koers van 1(4 pet. deze moest echter worden gevolgd, door een noteeming van slechts pot. Call-geM is zelfs nauwelijks meer te plaatsen tegen een boers van pet. en het particuliere disconto noteerde later In den middag nog slechts 15/16 tot 1 pet. In overeenstemming met deze zeer lage geld koersen trokken vele geldschieters hun midde len uit de geldmarkt terug. Onder hen op de eerste plaats het Rijk, dat een belangrijk be drag op de markt aan call-geld had uitstaan waarvan het echter 27 millioen gulden bij de Bank deponeerde. Terwijl de „anderen" hun saldi met 10 millioen gulden versterkten. BOND VAN NOTARISKLERKEN Zaterdag had te Hengelo de algemeene jaar vergadering plaats van den bond van notaris klerken in Nederland. Bij de periodieke bestuursverkiezing werden herkozen de heeren: R. Enter, C. Graatsma en J. Zoetemeijer en nieuw gekozen de heeren J. P. Koopmans te Bergen-Op-Zoom en A. H. Riphagen te Hengelo in de plaats van de heeren G. de Bruin en F. Sperling, terwijl het bestuur werd aangevuld met den heer S. R. Postma Meppel. Besloten werd tot opheffing van de stichting „Pensioenfonds van den bond van Notaris klerken in Nederland". Bij acte van 25 Aug. 1930 is een nieuwe stichting, genaamd „Pen- si-oenfonds voor Notarisklerken", gevestigd te Amsterdam in het leven geroepen. Aangenomen werd een voorstel van de afd. Almelo tot het aanwenden van pogingen ter invoering van a. minstens 14 dagen vacantia per jaar en b. den vrijen Zaterdagmiddag op de notariskantoren. Voorts een motie Haarlem, waarin de vergadering zich uitspreekt: Zich met alle gepaste middelen te zullen verzetten tegen elke aanmatigende poging der makelaars ten doel hebbende aan notarisklerken datgene, waarmede zij jarenlang als vertrouwensman nen belast zijn, te ontnemen. Z-ooals uit een vonig bericht van den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen is gebleken, treedt de aardappelziekte, veroor zaakt door de zwam Physophohora infestans diit jaar ongewoon vroeg op. In Noord-HoHatiJ en Friesland is de aantasting van de vroege aardappelen vrij uitgebreid en vrij hevig, in de andere provincies komt de ziekte nog slechts sporadisch, voorloopig nog in hoofdzaak bij vroeige soorten (Eersteling, Bintje) voor. Ten einde aantasting van de kadllen zoo veel mogelijk te voorkomen, moet met aan drang worden aangeraden het loof van de vroe ge aardaippetooorten algemeen te bespuiten met Bord, of Bourgondische pap en deze begpui- ting ma twee wéken minstens eenmaal, maar als de omstandigheden dit noodig maken (bij warm en vochtig weer eu als de aardappelen nog eemigem tijd niet gerooid zuilen worden) twee of meermalen te herbalen. Voor de latere aardappelsoorten, voor zoover zij vatbaar zijn voor de ziekte, is bespuiting nu evenzeer aan te bevelen, aangezien men nu beter de onderste bladeren kan bespuiten, dan als het gewas geheel gesloten is. Ook voor deze aardappelen is herhaling van de bespuiting minstens eenmaal, maar in vele gevallen twee of meermalen noodzakelijk, om niet alleen het loof te beschermen maar om ook aantasting van de knollen in voldoende mate te voorkomen. Nadere inlichtingen worden gratis verstrekt door den Plantenzietenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dien Dienst werk- zam© ambtenaren. BUITENLANDSCH BEZOEK AAN ONZE BOSSCHEN. Men schrijft ons Een groot aantal leden van de Société Cen tral Forestière de Belgique brengt thans onder leiding van haar voorzitter Graaf Goblet d Alviella een bezoek aan verschillende bos- schen in het Zuiden van ons land. De twee eerste dagen (gisteren en heden) zijn bestemd voor de bekende Staatsbosschen bij Breda, in zonderheid voor het Lies- en Mastboscb, waar hier te lande het eerst de moderne metboden van boschbouw toepassing hebben gevonden, waardoor deze bosschen niet alleen veel pro ductiever zijn geworden, maar ook uit een oog punt van natuurschoon zeer belangrijk hebben gewonnen. De derde dag (Woensdag) is be stemd voor de om haar schoonheid befaamde Wouwsche Plantage bij Bergen-Op-Zoom. Het gezelschap werd ontvangen door de heeren E. D. van Dissel, directeur, als vertegenwoor diger van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, J. A. van Steyn, Inspec teur, en P. M. Tutein Nolthenius, Houtvester bfl bet Staatsbioschbeheer. DE SALARISVERLAGING IN INDIE Voor de provinciale ambtenaren in Oost-Java niet noodig. SOERABAJA, 15 Juni. (ANETA.) De Gedeputeerden van do Provincie Oost» Java kwamen naar aanleiding van het romd- schrijven der Regeering tot de conclusie, dat dit jaar een zoodanige bezuiniging kan worden toegepast dat een korting op de salarissen der provinciale ambtenaren niet noodig is. Voor het volgend jaar zal echter waarschijnlijk een sa larisverlaging van 10 pet. noodzakelijk zijn. Een verzoek der Indische Kath. Partij- BATAVIA, 15 Juni (ANETA). Het hoofdbestuur van de I. K. P. seinde aan de Indische Commissie van de R.-K. Staats partij in Nederland, met verwijzing naar de de batten in den Volksraad, een dringend verzoek om al het mogelijke in het werk te stellen ter opschorting van de salarisverlaging met vijf procent. Een tweede telegram aan het bestuur der R.-K. Staatspartij verwijst naar het eerste en houdt het verzoek in met hetzelfde doel haar invloed te willen aanwenden. Onderteekening internationale regeling. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Kamer medegedeeld, dat de regeling tusschen douane-autoriteiten, ten einde het zuiveren van niet-gezuiverde of verloren trip tieken te bevorderen, welke regeling op 30 Maart 1931 tot stand is gekomen op de Euro- peesche Conferentie nopens het Wegverkeer welke van 16 tot 30 Maart 1.1. te Genève is gehouden, door Nederland is onderteekend. Deze regeling zal in werking treden 90 dagen na 11 Juni j.l. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN- Mr. R. M. Telders buitengewoon hoogleeraar. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot bui tien/gewoon hioogl eeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in het volken recht, mr. B. M. Telders, advocaat en pro cureur te 's Graveutage. Men échrijft ons uit Parijs Zaterdagmiddag is een groep katholieke Nederlanders bijeengekomen, waaruit het na volgend voorloopig bestuur gekozen werd der vereeniging van R.K. Nederlanders te Parijs voorzitter mi. P. van Sonsbeejt, secretaris F. Mouwen, penningmeester J. van Zutphen, leden H. van der Schrieck, Ir. .C. Pulles, A. Verschuur en G. Collard. Geestelijk-Adviseur rector P. Meuffels. De vereeniging zal tot doel hebben de bevor dering der geestelijke belangen, in den ruim- sten zin, der daar aanwezige R.-K. Nederlan ders. De zielzorg voor hen, zal door deze vereeh niging, wrike alle standen omvat, ten zeerste vergemal lijkt worden. Rector Meuffels, 95 rue de Sèvres, Parijs, zal gaarne trachten alle R.-K. Nederlanders te Pa rijs, van dienst te zijn, waar het hunne geeste lijke belangen betreft. In een 'wereldstad als Parijs, ligt er een zeer groot arbeidsveld op dit gebied open. JUBILé. Zondag a.s. hoopt de eerw. broeder Salvator van de Congregatie van Huybergen den dag te herdenken waarop bij vóór 25 jaar zijn plech tige geloften aflegde. Broeder Salvator is da laatste zes jaren werkzaam In het St. Willi- brordusgesticht te Br^Öa. De eerw. Moeder Rufina en de eerw. Zuster Avarea, van het pension „St. Jozef" te Poel dijk, en van de Orde der Zusters Franciscanes sen van Oudenbosch, herdenken 15 Juli a.s. haar zilveren kloosterfeest. Het zilveren feest van de eerw. Moeder wordt denzeifden datum gevierd. JUBILEUM JULIUS BRONGERS. Den 28sten Juni a.s. zal Julius Brengers den dag herdenken, dat hij 30 jaar geleden de eerste schrede zette op zijn tooneelloopbaan. De bedoeling is Brengers dien dag de gele genheid te bieden in het openluchttheater Frankendaal op te treden in zijn lievelingsrol Kain, in het tooneelwerk van Dr. Crets, „Kain, de Gevloekte". Er is een commissie voor dit doel gevormd. REGISTRATIE EN DOMEINEN. Bij Kon. besluit is: met ingang van 1 Aug. 1931, benoemd tot controleur van den waar borg en de belasting der gouden ©n zilveren werken te Schoonhoven R. H. Klooster, essaieur bij dien tak van dienst aldaar; benoemd tot ontvanger der registratie en do meinen, tevens bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepebewijzen te Brielle J .H. de Ruiter, ontvanger van het bui tengewoon zegel, tevens belast met hst beheer van het Algemeen Zegelkantoor te 's-Graven- hage; UITVOERREGELING EIEREN De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft goedgevonden te bepalen: le. aan het bepaalde sub III van zijn be schikking van 30 September 1930, houdende voorschriften ten aanzien van de uitvoering van het bepaalde in de artikelen 1 2, 3 en 6 vna het Kon. besluit van 16 Juni 1930 en art. 8i derde lid van de Landbouwuitvoerwet 1929, zooals deze beschikking is gewijzigd bij zijn beschikkingen van 31 December 1930, 30 Jan. 1931 en 3 Maart 1931 wordt als nieuwe alinea toegevoegd: .,Tot 1 Maart 1932 zijn de „HoUawdiscihe ge conserveerde eieren" van deze sorteeringsvo om schriften vrijgesteld"; 2e. het bepaalde sub X in zijne onder le ge noemde beschikking te doen vervallen en te vervangen door: „Met betrekking tot kippen en eendeieren, die in koelhuizen of andere in richtingen voor verduurzaming van eieren wa ren opgeslagen tot 1 Maart 1932 ontheffing te verleenen van de vereischten, krachtens de uitvoerregeling gesteld, voor zoover de aan duiding van de klasse der eieren op de ver pakking betreft''. MtifV'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10