DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. vSl'LZ'ltJlz2™(Srbij STADSNIEUWS ORATIS VERZfKERD 54ste JAARGANG WOENSDAG 17 JUNI 1931 No. 16053 BETAALT UW OP TIJD! GIJ ZIJT DAN EERST BUREAU: KOEMARKT4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 VAN HET KANTONGERECHT DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. UIT VLAARDINGEN NOTEERING MOUTWIJN SPIRITUS EN Abonnementsgeld Da ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bü vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bi) vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN Zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 4 6 centa Per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: i Voor 16 regels: 1.55, elke regel meer 25 ct» Bij contract aanzienlijke reductie. Ge<ïn prijsverhooging voor den Zaterdagavond, Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief, Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig heidsadvert. worden geen contracten afgesloten, Kabouter-advertentiën: 5 regels 0.60; 10 regels 1.—; 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. DE RAADSVERKIEZINGEN Propaganda-vergadering in de Gorzen De aanvoerder van onze lijdt en de voorzit- ®r van Simt Eloy, den R. K. Metaalbewevkers. óo-nfl, hebben gisteravond in het para-chiehuis Van de H. Hartkerk voor de Gorzenbewomers ten propagandarede gehouden. De heer Mouweins, voorzitter van de R. K. Kiesvereenigiing, opende na het zingen van Roomse-he Blijdschap de zeer goed bezochte bij eenkomst. Hij wees er op, dal we in onze frac tiemannen hebben, die ons vertrouwen waar. dig zijn en hij .hoopte dat de partijdiscipline weer zoo zou spreken, dat allen, voorzoover noodig met terzijdestelling van eigen gevoelens, zouden stemmen o.p nummer één van de Ka tholieke 'lijst. Hij spoorde voorts allen aan zoo vroeg mogelijk te gaan stemmen. Het woord was vervolgens het eerst aan den heer C. H. Etman. Deze wenschte te -memo-reeren wat de Katho lieke fractie en hij zelf in het bijzonder voor de arbeiders, ook voor de werklooze arbeiders hob gcft-raabt te bereiken. We zien overal een opstandigen geest, ge voerd door crisis en malaise, door godsdienst haat ook, zich al verder uitbreiden. Ook hier zien we dien opstandigen geest opkomen. Tegen dien geest dient ernstig werk te worden ge steld, werk zooals de Katholieke fractie de afgeloopen periode te zien heeft gegeven hit! Katholkke tow*!*, 't spreekt vanzelf, heeft een open oog gehad voor de Katholieke belangen, maar ze heeft open oog gehad ook, evenzeer als iedereen, voor de algemeene be langen der stad. Zoo gaf ze haar stem het wordt ons door de S. D. A. P. thans verweten aan het graven van het haventje in het Sterrenbosch, omdat we voor onze arbeiders, (0 pot. der bevolkingindustrie, dus werkgele genheid willen zoeken. We hebben gewerkt aan de rechtspositieonze wethouder heeft honderden krotwoningen omver gehaald, en daarmee aan de maatschappij, aan het huisge zin een omsohatbaren dienst bewezen. Spreker heeft zijn stem gegeven aan de verdubbeling van het 'subsidie voor school- reisjes en schoolfeestjes, omdat hij met zoo vele anderen bij de vaeantiespelen van den Dekenalen Jeugdraad heeft gezien hoezeer een feestje, een speeldag door de kinderen op prijs wordt gvdteld. In 1929 heeft hij hij den strengen winter geijverd voor een dubbele maat kolen voor de werklooaen. In hetzelfde jaar had hij heit suc ces van een nttkeering voor de werklooze ge zinshoofden met ƒ2,50 en voor inwonenden met ƒ1. Spreker memoreert da.n wat in deze crisis voor de werkloozen in den Raad met mede werking van B. en W. bij den miiimisteir werd bereikt. Door geen partij is meer gedaan dan door de onze en alle fractiegenooten hebben hem daarbij tenvolle terzij gestaan. Spreker is voor werkverschaffing, maar hij is principieel tegenstander er van, diat een vader veertien dagen achtereen uit zijn gezin wordt gehaald. Niet door den beugel kan ook, diat vaak de loonen lager zijn dan de steum- uitkeeriin®. Dat as echter rijkszaak en we kun nen alleen trachten daarin verbetering te brengen. De fractie is den Bond voor Groote Gezinnen zeer welwillend gezind en zal voor de wenschen van den Bond ijveren, al moet men, gezien de gemengde bevolking onzer stad, zich niiet al te veel daarvan voorstellen. Ook bü benoemin gen bedenke men diat de Katholieke fractie slechts 8 raadsleden telt op de 27. De S. D. A. P. elschit volgens „De Roode Trompetter" goede arbeiderswoningen, goede scholen, goedie ziekenzorg, goede zorg voor de wierldoozemi. Maar hebben wij., Katholieken, daarvoor niet miede gezorgd? De Katholieke fractie heeft hard, zoo niiet het -hardst gewerkt van alle. De communistische partij zegt tegen de ar beiders: „Komt bij ons, ge hebt niets te ver liezen". Hebben we niets te verliezen? Denkt aan onze kerken, ons ziekenhuis, onze scho en We hebben bij hen alles te verliezen en niets te winnen! (Applaus). Vervolgens was het woord aan nummers één van de Katholieke lijst, nu weer een nieuwe pairtij optreden, die het eens beter zal doen, dan die andere het do den. 'tie de partij, die zegt alles van za kelijk standpunt te "bekijken ein niet aan poli tiek te doen. Neen, aan politiek doet ze niet, maar, zei dr. de Kruyff, in alle gevalik ben linksioh! (Gelach). Een mensoh leeft op de allereerste plaats voor diat dioel, diat het hoogste ls. En moe ien we maatregelen nemen van sociale orde, die beo-ogen den m-ensch gemakkelijker naar zijn einddoel te voeren, dan gaan we van deze gedachte uit, dat het geestelijke moet domineeren boven het stoffelijke, het boven zinnelijke boven he-t zinnelijke. Overigens bij de hooger-e gedaohten, die onze economie be- heer-schen, hebben we geen slechte economen. Denken, wie eleöhlts even a.an den gir-ootein Paus Leo XIII. En nu weer komt Paus P-ius XI met een nieuwe encycliek om he-t groote bouwwerk van zijn grooten voorganger verder uit te breiden. Zondag dorst -d-s. Horreüs de Haas op een meeting te vertellen, diat de Paus volgens zijn encycliek niet meer z-oo scherp stond te genover de socialisten als zijn voorgange-r! De mau las er ni-et wat er in stond, maar wat hij er graag iin wiil-de lezen. Zijn wij conservatief, zijn wij bang voor vooruitgang? Luister wat pater Raay makers in d-e Annalen, Jaargang 1931, aflevering II, van de Vereemiging tot he-t bevor-derein van de beoefening der wetenschap oud-er d^vatko lieken in Nederland schrijft: „Miaar hot was en is n-og al-tijd de groote dwal-ing der individualistiis-che, liberalistlsühe economie, tie meen-en diat -het ongebreidelde streven na.ar eiigen voordeel onder een stelsel van onbeperkte vrije concurrentie d-oor de wer king van onveranderlijke economische wetten van zelf zou lelden tot de grootst mogelijke welvaart voor allen. Droevige ervaring heeft overduidelijk geleerd, d-at het vrije winststreven de maatschappelijke productie niet voldoende kan richten op haar doel: redelijke behoefte bevrediging van heel het volk. Daartoe is moo- dig: niet al-l-een kr-achtige beteu-ge-ling van het individueel,e en groepsgewijze winststreven, voor zoover dit in strijd koimt met het alge meen belang, m-a-ar evenzeer ordening, leiding en -doelbewuste samenwerking. Niet socialis tisch, maar siolidariitischniet meetontoisoh, maar orgain-isöli". Wie d,e maat-aehiappelHjke samenleving zoo zien, hooren nog niet tot de achterlijken, boa hard amidere-n ook schreeuwen, d-at zij de wijs. held in pacht hebben. Tenslotte, heeft het beginsel in -den Raad c-emige bete-ekenis? Spreker herinnert slechts aan hït debat over ,,De Tribune" waarhij door links slechts een o-pportuniatiscli stand- D- m r. J--J een duim; 75.bij verlies van een wij» zekerrag loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen zijn verzoeken van: Ie M. Vogielezang om vergunning tot uit. breid-iing van die banketbakkerij in he-t pand Mariastraat 107, kadaster Sectie M. no. 2516, met ee-n electromotor va-n 2 p.k., drijvende een amandelwrijf-, een e-iwltkluts- en eer deeg. mengsel machine. 2e. M. v. d. Wel om vergunning tot oprich ting van een slachtpaats van varkens en -een zouterij van dierlijke stoffen in het pand Lange Kerkstraat 16a, kadaster Sectie B no. 3/0; 3e. A. C. L. Bo-termans om vergunning tot oprichting van een banketbakkerij in het pand Rubensplein 18, kad-ast-er Sectie M no. 4966, met een electromotor van y2 p.k., d-rü venue een amandelmolemitje, en met een eleetrischen ban ketoven. Deze verzoeken zijn met de blijagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag de-n 1 Juli a.s., des namiddags ten 2 u-re, zal t-en Raadhuize gelegenheid, wor den gegeven om bezwaren tegen het toestaan va-n deze verzoeken in te brengen en die mo-n deling of schriftelijk toe te lichten. Gedurend-e drie dagen vóór liet tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden gen,«men. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot bero-ep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, di>e niiet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of ee-n of meer zijn-er led-em zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te llehteni SCHIEDAM, 17 Juni 1931. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 15 Juni 193J ver gunning verleend aan de N.V. Schiedawsche Machinefabriek en Co-nstruc-tiewerkplaats tot oprichting van een machinefabriek en con structiewerkplaats in het pand Lekstraat llbl-3a,' kadaster Sectie L. no. 2794, met 6 eleotromtoren van resp. 5, 3, 2, 2, 1 en p.k., punt weird ingenomen; ze waren bang voor drijvende draai-, schaaf-, zaag- en boormach het verlies van de subsidie; h-et Katholieke n'es' eör!_J1 rn-a-rilstecji en een ventilator. die op Wethouder M. M. van Velzen Heit doet spreker genoegen, dat hij in catacomben van pastoor Möl-ler eens mag treden ein ln zijn gewone dlaagische pakje. Zoo als hij nu is, nu zoo is bet m-et de heel® fnadtie, is hij ook ate lid van bet bestuur der ge meente, want wat hij hier zegt in principieel en fin praotisahf opztohJti diat zelgt en doet hij, en zegt en doet de fractie, evenzeer ln den Raad- En als men hem nliot anders weet te verwij ten dan -diat hij gestemd heeft voor het ba- ventje in het Stenrenibosch, dan kan hij zijn hoofd rustig te slapen leggen. In heel „De Trompetter' wordt aan die Katholieke fractie geen enkel ander verwijt gericht. Veel heeft ze dan toch wet niet op haar kerfstok! Spreker brengt dan ouder het oog, wat door die Katholieke fractie, in samenwerking met an- dere, gelukkig, v-oo-r de ontwikkeling onzer stad is toereikt. We hetoben reden tot gr-o-ote dankbaarheid. We hebben prachtige wijken zicfh zien ontwikkelen; we h-e-bben kerken en scholen zien verrijzen; we hetoben een plant- soetneering zien groeien, di-e de trots uitmaakt, terecht, van onze stad. De Technische Bedrij ven zijn in bloeiend en toestand; in d-e wo ningtoestanden zijn pracbtverbeteringem aan gebracht; honderden krotwoningen zijn onbe woonbaar verklaard, wat een geweldige hoe veelheid arbeid vertegenwoordigt. Spr. heeft zich bij dat werk afgevraagd of het sociaal- verantwoord was, dat menschen huizen in Woningen dde te slecht zijn voor varkens. Zooals bij alle verkiezingen zien we ook standpunt daarentegen was, diat in een open bare leeszaal wetenschappelijke b-o-eken over communisme op hun piliaafts zijn, maar b-ij godslasteringen, waarbij niet een me-ns-ck, mia-air God tocii-eedigd wordt, daar valt voor on-s niet te trans'igeeren, daar is van de ge meenschap geen cent te krijgen. Ee-n vergif kastje bevat vergif, d-a-t, onder goede voorlich ting gebruikt, genezing kan brengen. M-aar „De Tribune" in de vergifka-st brengt alleen dood en ver-derf. Sprek-eir hieirin-nerde -d-an nogmaals aan de pogingen van pastoor Möller onn een Katho lieke Huishoudschool te stichten. Vooruitstre vend, nietwaar? Is het niet van het grootsite belang, dat e-en -meisje, dat op 14-jarigen leef tijd naar d-e fabriek gaat, nog wat anders leert, dan het op dlie fabriek te h-ooren krijgt; d-a-t ze berekend wordt gemaakt voor de hoofd zaak die li-aar te wachten stiaat? En toch werd in den Raad het voorstel afgestemd. Pro test-aint&eh-rechts was in principe voor, m-aar stemde tegen o-m de economische omstandig heden, en links was van oordeel, diat men aan de neutrale hui-shoudsch-o-o'l genoeg had; een Katholieke achtte men overbodig. Aan de wil van het arbeiderskind werd niet gedacht. Heeft men economische bezwaren, dan wil spreker wel zeggen, dat -de ziel van h-et arbei dersmeisje nooit te d-uur wordt ge-kocht. (Ap plaus). Laten we voo-r ons beginsel uitkomen; men heeft -daar respect voo-r. Tenslotte betoogde spre-ker, dat we voor ons Katholieke ziekenhuis voor onvermogen de patiënten den volllen kostprijs per verpleeg, dag moert-em h-etoben. In de dr. NotetsM-chting is die verpleegldag veel goedkooper dian in het Gemeenteziekenhuis. En toch, men zegt: er is oen gemeenteziekenhuis, diat st-aat voor ieder open. Als -d;e arbeider i-n het Gemeentezieken huis willen sterven, dan mag hij dat voo-r niets doen, al kost het -de gemeente veel meer; maar als -hij sterven wil in toet Katho lieke ziekenhuis, dlain zal hij er voor betalen! En zelfs eon geval van niet -d-e minste betee- kenis weird aangegrepen om te trachten aan den grijpstuiver van het subsidie voor het Katholieke ziekenhuis te ontkomen! Op de straten ziet hij wel staan: ,,weg met de reactie!, leve die vooirujtgiang". D-at zijn woorden van rood. E-n als hij diam ziet, wat in Europa gebeurt, en hij ziet kerken en kloosters en kunstuitingen aan de vla-m-men prijs gogeve-n, en hij ziet overal opstand tegen het gezag, overal haat, ontwrichting van het gezin, dam zegt spreker: leve de bloeiende reactie van Nederland. (Applaus). De heer Hakkaart vestigde d-e aandacht op d-e belangen van het groote gezin ten aanzien van de woningen e-n ten aanzien van -d-e ta rieven voor de Technische Bedrijven. De voorzitter merk-te op, dat de toestand hlietr, zij toet niet in alle op-zichten ideaal, een vergelijking met and-ere gemeenten volop' kan doorstaan. De toeer W. Jamse wek-te allen op, deel te nemen aan den fietsoptocht van Zaterdag, ter wijl de voorzitter opwekte tot deelname aan de emicycliekmeeting. SCHIEDAM, 17 Juni 1931. STEMMING De Burgemeester van Schiedam brengt te openbare kennis, dat op Woensdag 24 Juni 1931, van des morgens acht uur tot des na middags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de eden van den gemeente raad. Herinnerd wordt aan de verplichting, opge legd bij artikel 72, tweede lid, der kieswet, dat iede-r, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming b-epaalden tijd ter uit oefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van he-t voor hem op de kie zerslijst aangeweze-n stem-district. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wo-rdlt, tenzij van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met geld boete van -ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog gee-n twee jaren zijn verl-oopen sedert eene, vroegere veroordieeli-ng van den schuldige we gens gelijke overtreding onherroepelijk is ge worden, wordt geldboete van ten hoogst*, tien gulden opgelegd. Teven-s wordt d-e aandacht gevestigd op: Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een an der uitgevende, aan ee-ne krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Artike-l 150a der kieswet, luidende: hij die bij eene verkiezing als gemachtigde stenu voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt ge-straft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste dui zend gulden. Handel te water Misschien hebt U ze wel eens zien varen: die tjoekende motorbootjes met groen eu WH geblokten rand. Op een prachtigen zomermid dag, als een blauwe hemel sp-amt over de rivier, schuiven ze rustig over het gladde, zon-Ih-.sche nen water, benijd door ieder, die houdt van d-e ruimte, van water en frissche lucht. Maar niet alleen dan zoeken die parlevinkersbuo-tjes beur weg over het snelle water van de Maas; ook als de hemel grauw is van dreigende wol ken. als de golven schuimend voortjagen en de bootjes opheffen en weer neerploffen ln de diepte, ook dan zult U ze vinden. Eu weer zullen ze benijd worden door menscheu die houden van de wondere sensatie van het water, dat onder je woelt en vaart en van de zilte vlokken die o-m de ooren spatten. En ook in koude, regen en mi-st zijn ze op hun po«i. Dat is eenmaal het parl-evinkersbestaan. Er op ui-t trekken, de breede rivier op langs zwarte, statige zeeschepen, klimmen langs de zwiepende touwladder om te zien of er misschien nog iets te verdienen valt. Een moeilijke, gevaar volle. d-och afwisselende struggle for lite. Zooiets moet den m-ensch in toet bloed zitten. En bestaat, er dan iets heerlijkers, dan altijd door te zwerven over het wijde water, met d-en wal in de verten en hoven je 'n hooge, diepe altijd-frissche lucht? Maar er is ook een zeer prozaïsche kant aan het parleviinkersvak. Dat is de havenpolitie. De verord-en-ing staait nu eenmaal niet toe. dat Jan en alleman zich maar va-n ee-n boot voor ziet, er een groen-witten rand op verft on er mee de groote plas op trekt om iets te gaan verdienen. Je moet er vergunning voor hebben. Daar i-s echter gewoonlijk wel aan te komen, tenminste als je in Vlaardingen ged-omilic-eerd bent. (Hot gaa-t h-ier over de Vulcaamtoaven). Nu was er iemand uit Rotterdam, zonder Vlaar- diogs-che vergunning aan boord van een schip geklommen, waarmee hij een contraot had. Het geval kostte hem 5 of 2 dagen; maar verstokt als hij Is, be weerde .ie, diat ie een volgenden keer teruskomt al-s er weer een contract-schip in de Vuloaamhaven ligt. Een ander geval was dait van den kapitein van d-e waterboot „Maas", A. de K.. die met zijn boot langszij van de „Po-la-r Chief" was gaan liggen en aan den stuurman had ge vraagd: of er nog wa.ter n-oodig was. Dat was zuiver venten, constateerde de rijksveldwach ter. tegen wien d-e K. ziin plan vertelde, toen hij ann boord van d-e Polar Chief kwam Mr. A. G W. Beerman eeh-ter. die als gemachtigde 'vonr verdachte optrad, kon ee-n napier, over. 'léggen, voleen-s hetwelk, het op den hewusten datum geleverde water besteld was. Hot stuk vermeldde echter geen datum; op het oogen- blik in kwestie had d-e K. een diergelijke be stelling niet in zijn bezit. De zaak was tame lijk duister, de kantonrechter achtte liet ge- wepscht. de nerooonliike verschijning van de K. te gelasten. Deze komt over acht dagen. K. ,T. uit Vlaardingem is zonder vergunning d-e Oudip Haven binnengevaren, terwijl lilj er absoluut niets te maken had. Hij za.l hef dan ook moeten boeten met 10 of 5 degen. Th. M. R. uit Vlanrd'ingen heeft zich aan hetzelfde vergrijp schuldig gemaakt. Hij voer echter binnen om éven voorbij do brug den inwendig-en me-nsch wat te gaan versterken. Bij vonnis van 16 Februari i l. is hij htervoor reeds veroordeeld to-t 8 of 4 dag-endoch was tegen dat vonnis in verzet gpkomen. De kan-tonrechter wa-s zoo edelmoedig er of 3 dagen van to maken. ZONNESTRAALDAG Het Comité van den Zonnestraaldag dat op Zaterdag 27 Juni a.s. de collecte zal organiseeren ten bate van het Sanatorium „Zonnestraal", de inrichting waar tuberculose-ljjders door het doel- malg laten verrichten van arbeid wederom ln staat gesteld worden in de maatschappij terug te keeren, veroont Zondagmorgen in Pandora, de tuberculoselilm „Achter de Wolken schijnt de Zon Zif doet dit in de eerste plaats uit propagandistisch oogpunt, in de tweede plaats om allen, die zich voor de Zonnestraal verdien stelijk hebben gemaakt, of het alsnog van plan zijn te doen, blijk te geven van dankbaarheid. SCHIEDAMSCHE ZWEMCLUB Schoolestafette 't Ligt in d-e bedoeling van toet Bestuur der S. Z. o,m, in navolging van andere groote steden, jaarlijks voor leerlingen van verschil lende inrichtingen van onderwijs, met uitslui ting van de lagere scholen, hij wijze van pro paganda voor d,e zwems-port, een sctoool-esta- fdtte uit te schrijven. Deze estafette, kan bestaan uit ploegen geheel of gedeeltelijk samengesteld uit jongens en meisjes e-n zal saam over 5 .X 50 M. vrije slag. Voor de winnende ploeg zal een wisiselbeker worden beschikbaar gesteld welke 3 X achter een of 5 X in tot-aal gewonnen mioet worden om in eigendom aan de school over te gaaD. De winnende ploeg ontvamgt als herinnering 5 d-raagm-eda.ilLes als persoonlijke prijzen. De eerste maal zial deze estafette worden ge houden op Zondag 5 Juli a.s. in de Gemeente lijke Zweminrichting aan -dein Haven-dijk, bij gelegenheid van onze Onderlinge Zwemwed strijden. Verwacht wordt: Matige tot zwakken, Westelijke tot Zuid- Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk enkele regenbuien, met kans op on weer, koeler. Fietsers en motorrijders lichten 's avonds 9.52 tc*t 's morgens 4.08. op van BRANDWEERDEMONSTRATIE Donderdag 25 Juni, 's middags om 3 uur, zal vanwege de machinefabriek Ihor, onder toe zicht van de stichting voor materiaal-onderzoek en in bijzijn van verschillende autoriteiten op het JSIent)to-terrein een uitgebreide brandproef worden gehouden van twee door de fabriek volgens nieuw systeem gefabriceerde brandvrije kasten. VOETBAL He uitslag van den voetbalwedstrijd R.K.W. Demoscombinatie waa 31 in bet voordeel van K.JRW ESPERANTO-EXAMEN Geslaagd te 's-Gravenhage voor het esperanto- examen, diploma B, onderwijsbevoegdheid, Mej. A. J. Jeijsman, alhier DE ENCYCLIEKMEETING 5 R. K. RADIO-VEREENIGING ST. LIDUINA DE NIEUWE BRANDWEERKAZERNE Op a.s. Vrijdag des namiddags 4 uur zal de nieuwe Brandw-eerkazarne aan den Singel officieel in gebruik worden genomen. De led-en van den Gemeenteraad, zoomede eemi-ge personen die zich in het bijzonder voor de Brandweer interesseeren, zooals het bestuur van dan Prov. Brandweerband e.a., zijn uit- genoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. De excursie De groote zomerexcursie naar de nieuwe studio's van den K, R. O. be Hilversum is thans vastgesteld op Zoindtag, 26 Juli a.s. dus niet op 12 Juli, zoo-als eerst beke-nd gemaakt. Het Bestuur heeft d-e besichikkiing over dirie groote touringcars met tot-aial 80 zitplaatsen. D-e reis zal gaan via Rotterdam en Utrecht n-aar Hilversum alwaar een officieele omt- vangslt d-oor den K. R. O. plaats vindt en de lunchm-uziiek in die studio zal word-eo mede gemaakt. De terugweg wordt ondernomen via Am sterdam, Haarlem, Noord wijk, Schiedam. Kaarten zijn te verkrijgen bij den Hoofdpro- pag-aindfet, den heer J. Vermeulen, Dam 46. Allerlei De oommuni-st S. B. uit Vlaardingem heeft ut Vlaardingen met wagens geloopen, waarop Ve.schillende leuzen waren geschilderd. Boven dien was er gecolporteerd met het orgaan van het W.A.C., alhier, de ,,Hong-erzweep". Als ge tuige a décharge trad op J. W. Franay, van hier. B. werd veroordeeld tot 4 of 1 dag me: ver. beurdverklariing van wagens en kranten. A. C. B. uit Delft heeft op den Overschie- schenweg in staat van dronkenschap achter 't stuur van zijn auto gezeten, en daardoor oen stilstaanden auto en een fiets-er aangereden. Verd. verklaarde, door een operatie aan het achterhoofd versuft te zijn geweest. Om de pijn te verdrijven had hij cognac gedronken. De De leden van den R. K. Metaalbewerkers- bond „St Kloy", werkloozen zoowel als wer kende, bekomen Zondag voor de Encycliek- demonstratie aan den ingang van het terrein gratis een toegangskaart. De Raad van Groote Gezinnen verleent zulk een kaart aan diegenen van zijn leden, die ln de groep van dezen Bond meeloopen lederen Maandagavond repetitie Harmonie, gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond. 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. Dinsdag bestuursvergadering R. K_ Metaal, oewerkersbomd ,,St- Eloy", Gebouw a K. Volk» bond. lederen Woensdag om half negen bestuur» vergadering van het afdeelingsbestuur van den N. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams. Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volk» bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur ln den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereenl ging- lederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St Jos. Gezellen, Schiedam I, Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Donderdagavond van 810 repetitie Polyhymnia. R K. Volksbond uw lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam'a Mannenkoor „Orpheus" onder leiding vaD Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken ,,St. Antonius". Van half 8 to-t half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Donderdag 18 Juni Vergadering Propagandaclub Musis Sacrum. Half negen. „St Jan", DESERTIE. Door de politie alhier is tegen v. B. te Schie dam proces-verbaal opgemaakt wegens desertie van de VL. 76. DAMESKOOR „VIVEZZA". Het Dames-Koor „Vtvezza" alhier, Directrice ambtenaar eischte in zijn requisitoir een prin- Mevr. VerhoeffTorn, behaalde bü het Zaterdag -naai Concours in „de Sein cipale hechtenis van twee dagen. Verd's raads- j l. gehonte- man mr. Hellemondt uit Delft, pleitte voor post" te een lichtere sitraf. Het vonnis luidde echter ïsten pro conform. M. S. uit Keth-el is wegen-s overtreding van de vleeschkeuringswet veroordeeld tot 25 of 5 dagen. W. K. alhier, werd wegens het o-pkoopen van lood van minderjarige jongens, veroor deeld tot 15 of 3 dagen. Aang._.. n, met 316 punten een afdeeling. JKE STAND. .an 11—15 Juni 1931. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 15—16 Juni GEBOREN: Jan, zoon van J., Tanis en C. van Heest, Ro-z-enburgschestraat 22 Frans, zoon van J. van Deursen en M. Mak, van Beve renstraat 46 Jacoba M., dochter van L. de Ruiter en C. van Eijk, Eendrachtst.raa-t 1 Glljam, zoon van G. Gravelijn en P. Kerkhof, Par.weg 168 Jacob, zoon van B. Korevaar en G. Lilttiel, Vlaard.dijk 157 Abraham J., zoon van A. Gompers en H. E. Buis, Hoog- straata 3 Dirk, zoon van K. Paarlberg en B. Kwink-elenberg, Frans Halsplein 25. OVERLEDEN: G. van Geil, 75 jaar, echt- genoote van C. Bakker, Nassau laan 75 H Leenders, 73 jaar, Anitboai-e Muijsstraat 16 SCHAKEN E. S. S. De vierde ronde dVr bekerwedstrijden heeft de volgende resultaten opgeleverd: Groep 1. J. Renningv. d. Loo 10; Bongers Rrook o1; VermettenJ. J. Th. Renning ultgest. Groep II. van Slobbe—Verwaal 01; Toledo- Smlt 01; Mulderv. Ravens 01. Groep 111. v. Heiningenv. d. Kraan uitgest.; HamstraRoteboom 10; HaanstraDonk horst U1. Groep IV. NleswaagPutman 10; Olimans Mau 1; Dirksv. 'Seters 10. GEBOREN: Jacoba, d. van J. van der Vlies en H. van der Velden, Kortedük 36 Cornelia Maria Martina, d. van K. V. C. van der Avoird en D. Vleghert, Tollenstraat 70 Jacob, z. van J. van der Heuvel en A. J. de Rave, Hoog straat 16Sa Mariiius Broor Albert, z. van A. Kievit en M. A. Suükens, Tollensslraat 42. OVERLEDEN: Huibert Rolaff, 67 j„ echtg. van E. J. van der Chüs, Ruütenburchstraat 19. GEMEENTERAAD Door het Centraal Stembureau is als opvolger van wülen den heer J. Hoogerwerf (S.D.A.P.) tot lid van den Gemeenteraad benoemd de heer J P. Barendregt (S.D.A.P.). 19 Juni: Diergaarde, avondconye.it Rott, Philh. Gen. en zangv. „ApolloN Groote Kerk, orgel voordracht J. H. Besselaar Jr.. 8 uur. 21 Juni: Diergaarde, middagconcert Haag- sche Harmonie. 22 Juni: Groote Kerk, Se Bach-orgelconcert 1. H. Besselaar Jr., 8 uur. Dagelijks: Casino, Suikerfreule (Nw. R-ott. Toon eel) 8.15 uur (voor volwassenen). Tivol-i-Schouwburg, Bobby en Billy (Rotterd, Operette Gez.) 8uur (voor volwassenen). Groo'te Schouwburg, Frank van Wezel's roetn- ru-ohte jaren (Bouber-ge-zelschap) 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurd-e programma's tot en met Donderdag 18 dezer in: Royal, Monte Carlo (voor volw.); Olympia, De straffende hand (voor volw.); Centraal, De weg naar roem (voor volw.); Luxor, Geld ligt op straat (voor volw.); City, Baas boven baas (voor volw.); Corso, Drie met één benzinepomp (voor volw.); Roxy, Het eiland der verloren schepen (voor volw.) SCHEEPVAART SCHIEDAM, 17 Juni. Aangekomen: Duitsch s.s. Dessau, met stukgoederen van Antwerpen; Noorsch s.s. Veni, m-et papierbout van Yxpila, belde in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 17 Juni. Vertrokken: Duitsch s.s. Po-seidon, ledig naar St. Petersburg HAMBURG, 17 Juni. Vertrokken: s.s. Agility ledig naar Schiedam. EXAMEN L. O. Geslaagd aan het Juvenaat der Eerw. Broe ders te Maastricht L. Steenhouwer; aan de kweekschool met den Bübel te Rotterdam, L. N. Vernie, beiden alhier. „KENNIS IS MACHT" Aan den Handelscursus „Kennis is Macht" werd liet einddiploma toegekend aan de Dames P. Nuüt en Cl. van Toorn en de heeren J. Don, J. M. v. d. Have en J. v. d. Weijden. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. ln de Vuicaanhaven zün binnengekomen de stoomschepen „Uka Mendi" met 5600 ton erts en „Striva" met 10500 ton erts. „S UN LIGHT" '-ZAN G VEREENIGIN G. De „SunlighC'-Zangvereeniging behaalde Za terdag op het nationaal concours in de „Sein post te Scheveningen een lstsn prijs met 359 punten in de afdeeling „Uitmuntendheid" en een ardeelingsprüs voor het hoogste aantal punten, op dien dag toegekend. SCHIEDAM, 17 Juni. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koopliande. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 9. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 1.40.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1