FEUILLETON K Niet tegen de verantwoorde lijkheid opgewassen. iilIM■BBi 1 BijtfaaBiBi SPORT EN SPEL HET INSIGNE. WOENSDAG 17 JUNI 1931 RADIO-PROGRAMMA DE PRIJS VAN ONS BROOD. DE DEBACLE DER HANDELS- EN LANDBOUWBANK. Eindelijk door de mand gevallen. Niet veroorzaakt door fraudeleuze handelingen. HET EIERGEBRUIK IN NEDERLAND. NEDERL. AANNEMERSBOND. CONGRES TE ZWOLLE. DE AREND TERUG NAAR NEDERLAND NED. KEGELBOND. WEENSCHE VOETBALLERS IN NEDERLAND MARKTBERICHTEN- VISSCHERIJ. DONDERDAG 18 JUNI. Huizen (1875 M„ lfflKf) CRV- 10-11 N.C.R.V.. 11—2 N.C.R.V.. KRjO-^io°0r 1P£S 2.15-1 hanrwerkcursus3.15-3.45 vrouwenhalfuurtje 4—5 zlekenuurtle; 5.— cursus handenarbeid voor L jeugd; 5 4?i6.45 concert, Arnhemsch Koper kwartet; 6.45 knipcursus; 7.— vragenhalfuurtje 7.30 politleber.7.45 gramofoonpl.g-10 Chr. Radio-orkest o. 1- v- G. Stam; 9—10 canllonspel door J Vincent; 10.— vaz Dias; 10.10 vervolg concrt 10.45—11-30 gramofoonpl. Hn'versum (298 M„ 1004 K.H.) Uitsl. A.V.R.O--uitzending8.— gramofoonpl.10.30—11 T Schwartz (piano), N. Pielstroom (zang); 1112 orgelconcert, Fr Hasselaar, Ferd. Hellman (viool); 121-30 A.V.R.O.-Kwartet1.302 draai- orgelmuziek2. lezing door Kees van Bruggen 3—4 naaicursus; 45 ziekenuur; 55.30 draai- orgelmuziek; 5.30—7.30 Omroeporkest; 7.30 drs. -VV. Banning: Wj)3begeerte der samenleving"; g._ gramofoonpl.8.15—10.30 aansl. Concertge bouw Amsterdam. Concertgebouw-orkest en Alexander Brailowski (piano). In de pauze: Kovacs Lajos en zyn orkest; 10.30 Vaz Dias; 10.4512 Kovacs Lajos en zyn orkest. Da ven try «554,4 M„ 193 K.H.): U05 lezing; 12.20 orgelspel door R. Foort; 1.202.20 Catherine Wright (mezzo-sopraan), strijk-trio; 2.25 uitz. voor scholen: 4.05 dansmuziek; 4.50 orkest; 5.35 kinderuurtje: 6.20 lezing; 6.35 berich ten: 7zang door Anne Thurston en Sumner Austin7.20 lezingen8.05 militair orkest, Phyl lis Scott en John Borke (zang); 9-20 berichten; 9-40 lezing; 10.10 „Fedra", Romina. opera-uitz. 11.10—12.20 dansmuziek12.20—12.25 televisie. Par(js („Radio-Paris", 1725 M., 174 K.H.); 8-05 en 12.50 gramofoonpl. 4.05 dansmuziek6.20 gramofoonpl.; 8.20 radio-tooneel9.50 concert. Kalundborg (1153 M„ 260 K.H.): 12.20 2.20 concert; 3.205.20 orkest; 8.209.05 omroep orkest; 9.05—10.20 vocaal concert; 10.3511.20 omroeporkest en solisten 11.2012.50 dansmuziek. Dangenberg (473 M., 634 K.H.)7.258.20, 10.35—12.15 en 12.30 gramofoonpl.1.25—2.50, 5.20— 6.20 en 8.20—8.35 orkest; 9.20—10.40 vervolg con cert; tot 12.20 dansmuziek. Brussel (508.5 M., 590 K.H.); 5.20 orkest; 6.50 gramofoonpl.; 8.20 orkest; 9.35 licht concert. Leuven ((38.2 M.887 K.H.)5.20 accordeon- muziek6.50 gramofoonpl.; 8.20 omroeporkest; 9.30 orkest. Zeesen (1635 M., 183.5 k.H.): ca. T—7.50 gramofoonpl.; 9.20—12.20 lezingen; 12.201.15 gra mofoonpl.; 1.152.20 berichten; 2.203.10 gramo foonpl.: 3.104.50 lezingen; 4.50—5.50 concert; 5.50—8.35 lezingen; 8.35 feest van den Kath. Jongemannenbond9.20 berichten en daarna orkest. Als intermezzo declamatie. Verhouding van prijsdaling in den groot- en kleinhandel. ONDERZOEK DOOR PROF. KAAG EN POLAK Gelijk men zich herinnert, noodigde de Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid een'- gen tijd geleden de hoogleeraren dr. N. J. Po lak en Prof. H. A. Kaag uk, hem inzake de vraag, door welke oorzaken en in welke mate de kleinhandelsprijzen van tal van gebruiks artikelen de grootihandelsprijzen van die arti kelen (of van de grondstoffen voor de ver vaardiging daarvan) bij daling niet of onvol doende volgen van advies te dienen. Het eerste op de broodprijzen betrekking hebbende gedeelte van het verslag van ge noemde deskundigen is thans verschenen als no. 2 van den jaargang 1931 van de reeks „Ver slagen en Mededeelingen" van de afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement vaa Arbeid, Handel en Nijverheid. De rapporteurs komen na een uitgebreid be toog met tal van graphd-eken tot de volgende conclusie. De zoo alom verbreide meening, dat de da ling van den grondstofprijs niet in voldoende mate in den broodprijs tot uitdrukking is ge komen, is door ons in het algemeen onjuist bevonden. Die meenimg berust in de eerste plaats op gezichtsbedrog, voorts op het ver onachtzamen van de niet in het oog vallende fluctuaties van de prijzen van bijproducten en bijkomende grondstoffen. Indien men daarmede en met de geringe daling, zelfs in sommige ge vallen met de stijging van de bewerkings-, dis tributie -en algemeene kosten rekening houdt en voorts in aanmerking neemt, dat de brood prijs sledhits met geheels centen per brood of per hailfibrood, dus met ten minste 4 of 8 pet. kan worden afgeslagen, dan constateert men, zij het met eenige traagheid in tijden van groo- te voortgaande prijsveranderingen en met een enkele plaatselijke uitzondering, eein vrij goede aanpassing van de broodprijzen aan de kosten van grondstoffen en verdere productiefactoren De directeur voor de Haagsche Rechtbank. Dinsdag is voor de Haagsche Rechtbank de zaak tegen den gewezen directeur van de Han dels- en Landbouwbank J. W. M. behandeld. Aan M. wordt bij dagvaarding ten laste ge legd, dat hij: A. in of omstreeks November 1927 en later opzettelijk aan effecten ter waarde van ongeveer 109.499, toebehoorende aan de Hol- land-Amerika Hypotheekbank te Gorinchem, welke effecten verdachte als voorzittervan den Raad van Beheer van die bank te haren behoeve onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend; B. omstreeks het tijdvak van 1 Juni 1925 tot en met 12 November 1925 opzettelijk gelden tot een bedrag van ongeveer 31.850 toebehooren de aan de Vereeniging voor Chr. Middelbaar Onderwijs te 's Gravenhage, welke gelden ver dachte in zijn kwaliteit van penningmeester van die vereeniging had opgenomen uit het tegoed van die vereeniging hij de N.V. de Han dels- en Landbouwbank, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend; C. in 1929 valschelijk heeft opgemaakt een staat besterad om te dienen als afschrift van de rekening-courant tusschen de N.V. Handels- en Landbouwbank te 's Gravenhage en de ver eeniging voor Christelijk Middelbaar Onder wijs aldaar over het tweede kwartaal van 1929 betreffende Rekening II van die vereeniging bij voormelde Bank, zulks met het oogmerk dit valsche geschrift als echt en onvervalscht te gebruiken en dat hij bovendien opzettelijk ge bruik heeft gemaakt van bovenbedoeld valsch geschrift als ware het echt en onvervalscht door dit als penningmeester van bovengenoem de vereeniging voor Christelijk Middelbaar On derwijs in hare administratie in te voegen, uit welk gebruik eenig nadeel kan ontstaan. Als -getuigen zijn door het O.M. gedagvaard mr. L. G. Royaards comm. van de Holland- Noord-Amerika-Hypotheekbank, C. Leeflang, secretaris van de Ver. voor Chr. Midd. Onder wijs, F. H. Passchier, kantoorbediende bij de Handels- en Landbouwbank en A. Schilder als deskundige. De verdediger, jhr. mr. H. de Ranitz, heeft gedagvaard als getuige den voorzitter van de Ver. van Chr. Midd. Onderwijs mr. J. AE. A. Lisman. President der rechtbank is mr. de Joneheere, officier van justitie mr. Polman. Als eerste getuige wordt gehoord mr. L. G. Royaard, bankdirecteur te 's Gravenhage, vroe ger pres.-comm. van de Holland-N.-Am-erika Hypotheekbank, waarvan verd. voorzitter van den Raad van Beheer was, als hoedanig hij den sleutel van de safe had. Get. verklaart, dat er i een waarde van ongeveer 109.499 was. De Raad van Commissarissen besloot de effecten over te brengen naar de safe van de Handels- en Landbouwbank te 's Gravenhage, doch verd. liet Bteeds na de opdracht daartoe uit te voe ren. Eindelijk viel hij door de mand en beken- de tegenover get. dat hij ze had weggenomen. Verd. verklaart, dat de effecten zijn geboekt bij de Handels- en Landbouwbank en dat daar voor de Holl.-N.-Am.-Hypotheekbank is gecre diteerd. Verd. ontkent, dat hij persoonlijk voor deel gehad heeft van den verkoop van effecten, die ook niet door hem, maar door de Handels- en Landbouwbank is geschied wanneer het on derpand onvoldoende was. Get. Leeflang, procuratiehouder bij de Twent- sche Bank, is verd. opgevolgd als penningmees ter van de Ver. van Chr. Midd. Onderwijs. De rekening was niet in orde. Bedragen zooals rijkssubsidie, waren niet geboekt en over ver schillende bedragen was gedisponeerd zonder dat zij aan de vereeniging ten goede waren ge komen. Op grond van het onderzoek van den accountant v. Kampen verklaart spr., dat er een tekort van 200.000 was. De knoeierij be trof voornamelijk rekening II (gebouwen). Verdachte erkent dit feit. Hij heeft de be dragen voor den bouw van twee scholen ten deele voor andere doeleinden gebruikt, met name om tekorten bij grondspe,collatie te dekken Het is begonnen met het betalen van betrekke lijk kleine bedragen, die verd. hoopte te kun nen terugbetalen, maar hij raakte er hoe lan ger hoe dieper in. Mr. J. AE. A. Lisman, verklaart dat het toe zicht op den penningmeester der vereeniging van Chr. M. 0. tweeledig was, het geschiedde door het bestuur, welk toezicht minder diep ging en zich beperkte tot de groote lijnen, en door een oommissie uit de leden der vereeni- De stadhuistoren te Roermond wordt mo menteel gerestaureerd; het werk in vollen gang. ging, welke tot taak had de rekening zorgvul dig te controleeren. Het requisitoir. De officier va,n justitie, zijn requisitoir ne mende betoogt dat de feiten eenvoudig zijn en door verd. bekend, terwijl zij bewezen zijn. Uit de voorgelezen rekening-courant bleek, dat deze rekening-courant de bron was van een verbin tenis. Zeer moeilijk is in deze zaak de houding van den verdachte, die zioh had opgewerkt tot een behoorlijke positie, die wist wat geld was en toch zoo lichtvaardig omsprong met da gel den van anderen. In het algemeen verklaart spr. zioh accoord met de verklaring van M. aangaande de besteding der gelden van de school, doch merkt op, dat een groot deel er van is aangewend voor speculatieve privé-doel. einden. Anders staat het met de effecten van de hypotheekbank, doch ook dit geval is zui ver verduistering. Spr. moet dan ook, vooral waar de eere-positie van penningmeester der schoolvereeniging werd misbruikt, erop ingaan, dat met de strafmaat daarmee rekening moet worden gehouden. Spr. eischt veroordeeling, wegens verduistering tweemaal gepleegd, valsohheid in geschrifte en gebruikmaking van het valsche stuk, tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden, met aftrek van de Het pleidooi. De raadsman van verdachte vraagt zich af of verduistering q.q. voor straf in aanmerking komt. De Handels- en Landbouwbank heeft zich iets toegeëigend, zij heeft de effecten Holland- N. Amerika-Hyp. bank in den zak gestoken, maar waar is hier het privé-element? Wat betreft de schoolvereeniging staat in de dagvaarding, dat verd. gelden heeft opgenomen uit het tegoed der vereeniging hij de Handels- en Landbouwschool. Maar er was geen tegoed, er was een belangrijk debet. In de derde plaats kan spr. niet inzien, dat er door het indienen van een rekening-courant, nadat de verduistering allang gepleegd was, nog een nieuw element in de zaak komt, al is hier natuurlijk valschheid. We hebben hier. te doen met een gerefor meerde, een man, die uit hoogere beginselen leeft en die geld verduistert ten nadeele eener schoolvereeniging, die hem het naast stond. Het is inderdaad moeilijk daar uit te komen. Vast staat wel, dat verd. niet buitensporig heeft geleefd en de verduisterde gelden zijn, tot op een klein bedrag na, te verklaren. Het is een open vraag of deze verdachte naar ontwikkeling en opleiding, opgewassen was tegen de verantwoordelijkheid, die was opge legd. Het is nog al primitief gedacht om de eene vereeniging te willen helpen met geld van een andere, maar het is iemand, die een eenvoudige opleiding gehad heeft en die bo vendien optimistisch is, minder zwaar aan te rekenen dan een ander, met een goede oplei ding en die pessimistisch gestemd zou zijn ge weest Men kan nu wel zeggen, dat ten slotte M. zijn eigen belang heeft gediend, omdat het eind van de Landbouwbank zijn eigen ondergang zou zijn geweest, maar evengoed ligt de zaak an dersom. Immers: M.'s failliet beteekende, dat het uit zou zijn met de Handels- en Landbouw bank. Het een is niet te scheiden van het ander. In het karakter van dezen man, die den naam wilde houden van de vertrouwens man te zijn van velen, zijn zijn daden ver klaarbaar. Verdachte zegt deze dingen niet te hebben gedaan om „den man" te blijven. Alles wat hij heeft gedaan, deed hij om de Handels- en Landbouwbank op de been te houden. Hij zelf heeft weinig behoeften, hij heeft nooit de groote man uitgehangen. Wat hij deed, deed hij uitsluitend in het besef; als ik val, valt de bank. De officier repliceert. De uitspraak wordt bepaald op 25 Juni. Te klein bedrijfskapitaal VERIFICATIE-VERGADERING VAN HET AMSTERDAMSCH TOONEEL In bet Paleis van Justitie te Amsterdam werd de Verificatie-vergadering gehouden van het „Amsterdamseh Tooneel", dat op 5 Febr. j.l. in staat van faillissement werd verklaard. Aan wezig waren de rechter-commissaris, mr. J. G. de Vries, de Curator mr. W. A. Moerel, de heer Eduard Verkade en een vijftal crediteuren. Na dat da vorderingen waren behandeld ,werd door den Curator verslag uitgebracht. Hij wees erop, dat het faillissement bij het publiek verwondering heeft gewekt en ook wel moest wekken, omdat het niet wist dat het maatschappelijk kapitaal van curanda 100.000 bedroeg, verdeeld in 100 aandeelen van 1000 waarvan bij hare oprichting 40 aandeelen k pari waren geplaatst en volgestort en dat sindsdien nog sléchts 7 aandeelen k pari waren geplaatst en in contanten volgestort. Curanda had dus reeds korten tijd na hare oprichting vrijwel geen werkkapitaal meer tot hare beschikking. De jaarsalarissen der artisten (ongeacht de gasten) bedroegen in totaal 152.400, die van het administratief personeel tezamen 25.900, en van het technisch personeel tezamen 21.450. per jaar, terwijl aan huur van pakhuizen pl.m. 5000 per jaar moest worden uitgegeven. Dit alles weet het publiek niet of niet vol doende. Het zag b.v. bij de opvoering van het tooneelstuk „De Affaire Dreyfus" volle zalen en verwachtte terecht groote recettes. Maar het vergat dat do monteering van een dergelijk stuk, de huur van costuums, etc. etc. een groot gat sloeg in deze recettes en het wist niet dat deze recettes niet voldoende waren om de ver liezen. bij het opvoeren van andere tooneel- •stukkeu geleden, te dekken. De curator meende het bovenstaande ter kennis van de crediteuren te moeten brengen, omdat verschillende hunner, alleen denkende aan de opbrengst der zoogenaa nde „kasstuk ken" en dus ook alleen denkende aan de recet tes van die stukken, zich omtrent den finan- cieelen toestand een geheel verkeerde voorstel ling van zaken hebben gevormd en zelfs van meening zijn geweest, dat het faillissement van het „Amsterdamseh Tooneel" is veroorzaakt door frauduleuze handelingen. Spr. was verheugd te kunnen mededeelen, dat het faillissement van het „Amsterdamseh Tooneel" niet veroorzaakt is door frauduleuze handelingen, maar door het feit dat het een veel te klein bedrijfkapitaal had. De curator verklaarde in totaal in kas te hebben een bedrag van 13066 83 Tegenover dit actief staan 22 preferente crediteuren, die tezamen 9917.77 te vorderen hebben en zestig concurrente crediteuren die aanspraak maken op 35.823.70. Het totaal bedrag der preferente crediteuren kan nog aanmerkelijk hooger worden indien eenige renvooy procedures, die vermoedelijk nog gevoerd moeten worden, door den curator verloren worden. Voorts is er nog een niet onbelangrijk bedrag aan boedelkosten te betalen, terwijl de faillis- sementsonkostén niet gering zullen zijn, zoo- dat de curator meende, niet te pessimistisch te zijn, door te verklaren, dat waarschijnlijk de preferente crediteuren het groote gedeelte hunner vorderingen, doch de concurrente crediteuren niets zullen ontvangen. Met een dankzegging aan den accountant en den administrateur van curanda, de heeren dr. A. Sternbeim en A. J. Kleykamp, besloot mr. Moerel zijn verslag, waarna de vergadering gesloten werd. Reclame campagne voor het Nederlandsche ei. Te Amsterdam is een vergadering gehouden, welke was uitgeschreven door den Bónd van Pluimveevereenigingen in Noord-Holland, ter bespreking om te komen van meer gebruik van het Nederlandsche ei. Na een korte uiteenzetting van den voorzit ter, den heer W. R. Drost, burgemeester van Kwadijk, werd een inleiding gehouden door den heer B. van Asperen Vervenne, ambtenaar van den Rijks- Voorlichtingsdienst voor den Pluim- veedienst te 's-Gravenhage. Spr. wees op de vermeerdering van eierpro- ductie in Nederland na den oorlog, zoodat de overproductie van eieren moet worden uitge voerd. De productie, die zoo groot is, dat zij in verschillende maanden van het jaar den uit voer van boter en kaas evenaart, ja soms over treft, loopt gevaar door de sterke daling van den prijs, en wordt bedreigd door tarieven in het buitenland. Spr. beval 'n reclamecampagne aan voor meer gebruik van Nederlandsche eieren in Nederland. Spr. dacht zich deze recla me te laten betalen door alle Nederlandsche pluimveehouders door het heffen van 1 cent van elke honderd eieren, die zij afleveren. Do campagne zal moeten worden gevoerd door middel van een advertentiereclame in de Ned. pers, in periodieken, door middel van aanplak biljetten, pakkende reclameplaten, lichtrecla mes, uitgaven van recepten. Deze campagne kan slechts slagen, wanneer alle belanghebbenden hieraan zoo krachtig mogelijk meewerken. De inleiding vond algemeen bijval, de voor- loopige plannen zullen nader worden uitge werkt, terwijl de fokkers zullen worden inge licht en tot verdere medewerking zullen wor den aangespoord. In Zwolle verblijven ruim drie honderd aan nemers uit alle deelen des lands in verband met de viering van het zevende lustrumfeest en hst jaarlijksch congres. Maandagavond had de officieele ontvangst plaats van het hoofdbestuur van den N. A. B. door het voltallige Zwolsche gemeentebestuur. De bezoekers werden door den burgemeester mr. dr. I. A. van Roijen toegesproken. De bondsvoorzitter, de heer Ir. W. M. T. Thijssen dankte voor de vriendelijke woorden en de gastvrije ontvangst in Zwolle. Hierna werden ververschingen rondgediend. In de Buitensociëteit was 's avonds reünie van congressisten, waarbij een concert werd gegeven door het Stedelijk orchest, aangeboden door het gemeentebestuur. Het congres. Gisteren werd het congres geopend met een toespraak van den voorzitter, den heer ir. W. M. T. Thijssen. Het welkomstwoord werd uitgesproken door den voorzitter der Zwolsche afdeeling den heer Treep, die hierna een kort historisch overzicht gaf van het ontstaan van den Aanr-emersbond. De bondsvoorzitter de heer W. Thijssen wensehte de gastvrouwe, de afd. Zwolle, die thans tevens het 35-jarig bestaan viert, geluk. De tastbare resultaten van het werk van den bond zijn volgens spreker in schrille tegenstel ling met ons streven, en de kwestie van arbi trage is nog steeds niet afgedaan. In de offi cieele erkenning van de arbitrage zijn wij een stap verder, al bracht deze niet wat ten volle gewenschit weird. Hooger beroep op arbitrage wordt niet wen- schelijk geacht door voornoemde commissie, wel werd spoed-arbitrage aanbevolen. De A. A. V. heeft getracht na overleg te ko men tot een compromis, om de moeilijkheden tusschen besteder en directie eenerzijds en de aannemers anderzijds uit den weg te ruimen. Behalve aanschaffing van de meest moder ne machines en goede materialen, moeten de werken goed opgezet worden. In geval van direct toezicht van den besteder, is een goede samenwerking en direct contact tusschen alle betrokkenen 't meest rationeel. In dit verband juicht spr. het toe dat de verhouding met de bonden van ingenieurs en architecten goed is. De depressie deelt ook de aannemersstand tlians ten volle, hoewel de bouwbedrijven eerst later de schadelijke gevolgen daarvan onder vonden dan andere bedrijven Laten we door bet behouden van een goede samenwerking de meest gunstige resultaten trachten te hereiken, en maken wij er dit jaar 't beste van. (applaus). Hierna werd aan de afwerking der agenda begonnen. Aanwezig waren 51 afdeelingen die 283 stem men kunnen uitbrengen. Het Departement van Defensie deelt ons mede dat Hr. Ms. „Arend", thans gestation- neerd in de Curacaosche wateren, opdracht heeft gekregen om 200 spoedig mogelijk na 1 Juli de terugreis naar Nederland te aanvaarden. Klasse-incleeling der bonden. Op grond van de verrichtingen in het nationaal kegelconcours te Haarlem zijn door het bestuur van den Ned. Kegelbond, blijkens publicatie in het officieel orgaan van dien bond, de plaatse lijke en gewestelijke bonden thans als volgt inge deeld Klasse A: Apeldoorn. Twenthe. Rotterdam, Alk maar, Amsterdam, Eindhoven, den Bosch Nij megen, Tilburg, Haarlem, Noord-Nederland, Veluwe, Utrecht en Delft. Klasse B: Oost-Gelderla.nd, Zwolle. Heerlen, Helmond, Friesland. Maastricht, Breda, Leiden, Valkenburg, Meppel en Omstreken Gooi- en Eemland, Arnhem, Amersfoort en Holland's Nobrdpunt. Blauw Wit speelt crp Donderdag 9 Juli te Am sterdam tegen Austria en op Zaterdag 1 Augustus tegen Wacker uit Weenen. Ajax speelt ter opening van het seizoen 1931 1932 eind Augustus tegen Wiener Cricketter, amateur-kampioenen van Oostenrijk. Waarschijnlijk speelt ook Sparta te Rotterdam op een avond van de volgende week nog een wed strijd tegen W.S.C. De Weensehe prof-club Wacker arriveert ln ons land 4 Juli met een gezelschap van ca. 25 personen om in totaal 15 wedstrijden te spelen waarvan er al 11 afgesloten zyn. Ook met de First Vienna wordt onderhandeld voor het spelen van enkele wedstrijden in Ne derland. FEIJENOORD—GO AHEAD- De wedstrijd Feyenoord—Go Ahead zal Zater dag 27 dezer "'s avonds om 7 uur gespeeld worden op het terrein van Feyenoord. NIEUWE ROTT. SCHAAKVEREENIGING. In -de tweede ronde van den wedstrijd om den wisselbeker waren de resultaten: Ir. v. Weeringv. Tongeren 10; Leyten Veenstra 0—1; Elshout Visser—Mannee 10; Jo- hansenv. d. Heuvel 01; v. d. Sluysde Haas 0—1; Jernev. Houten 1—0; v. Kekum—Groen 01LagerwaardSamelius 01. ROTTERDAM, 16 Juni. (Veilingsvereen. Vrye Aardbeien veiling Charlois). Spinazie 7—10, tuin- boonen 10—15, stamprinsessen 59—61, dop erwten f 23—25 per 100 kg., sla le soort 1.20— 2 20, 2e soort 0.60—1, bloemkool 8—11 per 100 stuks uien 2—2.20, peen 6-9, rabarber 2.80 —3, kroten 4.30 per 100 bos, aardbeien v.m. 26 32 ct., dito nam. 29—41 ct. per kg. Aanvoer 11.678 kg. aardbeien. KRALINGSCHEVEER, 16 Juni. Aangevoerd 2 kleine zomerzalmen, prys 22.25 en 3 groote dito. priis f 2.25—2.50 per pond. ROTTERDAM, 16 Juni. Heden kwamen aan de vischmarkt alhier 2 motorkustvaartuigen en wer den van IJmuiden, Nieuwediep en elders 780 man den en kisten versche visch en 50 kistjes gerookte paling en bokking aangevoerd. De pryzen waren als volgt: middel tong 50—70, kleine tong 32 —40, tarbot 15—32, griet 10—24, haantjes 6—14, pieterman 16—22, middel schol 14—24, kleine schol 3—8, geep 8—12, makreel 4—7, kabeljauw 35, schelvisch 58. gul 24, lomp 3—4, alles per mandlevende paling 4—5. gerookte paling 58, harde hoicking 5075 ct-, alles per kistje. Scheveningsche markt. Aangevoerd: 30 kisten bokking, 3—5 ct.20 kisten spekbokking, 5—7 ct., alles per stuk; 1 mand scharren, prys per bos groote 70—80 ct., handgroot 55—65 ct., middel 40—50 ct., krit 20—30 ct. VLAARDINGEN, 15 Juni. Binnen van de haringvisschery VL. 86 met 15 last kolmaatjes VL. 197 met 12 last; VL. 217 met 6 last; VL. 85 met 9 last; VL. 172 met 13 last; VL. 185 met 20 last maatjesharing en 9 last steurharing; VL. 70 met resp. 7 en 14 last; VL. 16 met resp. 16 en 11 last; VL. 211 met resp. 7 en 25 last; VL. 160 met 8 last maatjesharing; VL. .3 met 18 last; VL. 193 met 14; VL. 142 met 20 last; VL. 196 met 19 last; VL. 147 met 18 last maatjesharing. Heden werd betaald voor: volle haring ƒ21.20, kolmaatjes 922, maatjesharing 7.40—13.80 en steurharing f5.70 per kantje. VLAARDINGEN, 16 Juni. Binnen van de ha ringvisschery VL 103 met 7 last kolmaatjes en 11 last steurharing, KW 149 met 15 last maatjes haring en 7 last steurharing. Binnenkomend VL 14 en VL 56. Heden werd betaald voor maatjesharing 3.80 14, kolmaatjes 5.1016, steurharing 3.504.70 per kantje. VLAARDINGEN, 16 Juni. Binnen van de ha ringvisschery VL 14 met 23 en VL 56 met 23 last. Naar het Engelsch van Ben Bolt. 34) Zij wachtten tot het meisje de koffie bracht en nadat Darling deze van haar had overgeno men, begaf zij zich naar het bed. Célie! De naam kwam moeilijk gefluisterd over zijn lippen en snikkend boog het meisje zich over hem heen. Ah mon chèr? Mon chêr! De majoor wendde zich tot den ketellapper, die hem gelukkig grijnzend aanzag en zeide: De whisky, lapper. Die kan te pas komen, Ja, je kan niet verwachten dat een meisje weet En met een lach ging de goedige reus naar beneden. Terugkomend overhandig de hij de flesch aan den majoor, die een weinig ln een kopje schonk, dat hij verder vulde met heete koffie- Drink dit, Dorrington, ouwe jongen! Het zal je opkikkeren. Mademoiselle zult u er op letten, dat hij het tot op den laatsten druppel uitdrinkt? Ja, ja, riep Célie en den kop van hem over nemend bracht zij dien aan de lippen van haar geliefde. Een"stevigen dronk zou u ook geen kwaad doen, majoor begon de ketellapper. Ja, maar dien zullen wij samen beneden drinken, als je er niets op tegen liebt. Wij ne men de flesch mede. Zij gingen naar beneden en terwijl zij de trap afdaalden, hoorden zij het meisje zachtjes snikken: Ach, mijn liefste! Wat ben ik gelukkig. Toen ik je in dat zwarte water zag, dacht ik, dat Je dood waart, maar nu De woorden werden afgebroken en het ge luid dat volgde deed den ketellapper verheugd grinniken. Darling glimlachte, maar zeide niets, en in de kamer gekomen maakte hij twee whisky-grocs klaar en voor het vuur staande, in zijn dampende kleeren, hief hij zijn glas op. Ketellapper ik ken je naam niet. Dick, sir. Enkel lapper Dick! Wel lapper Dick, je bent een kraan! Hier ga je! En Uw gezondheid, als ik zoo vrij mag zijn, sir. Zwijgend dronken zij hun glas leeg. Daarop sprak de lapper: Dat is een vreemde geschiedenis, sir! Darling's gelaat werd ernstig. Vreemder dan je kunt denken, lapper. Ik behoef je niet te vertellen, dat mijn vriend niet uit zich zelf in die sluis is gaan staan Hemel neen! Er zit meer achter, dan ik je nu kan ver teilen. Maar je bent een kerel, en ik heb je hulp noodig. Wij moeten die schurken vinden, die Dorrington's dood behaamden. Dorrington? de ketellapper staarde den majoor verbaasd aan, terwijl hij den naam her haalde. Is dat die ontvluchte veroordeelde, die Ja, daar om te beginnen is hij onschuldig veroordeeld. Ten tweede beeft niet hij den man bij Dartmoor vermoord maar een van die schurken, die hem hier te pakken hadden Je ziet dus dat ik niet naar de politie kan gaan zonder mijn vriend terug te sturen naar Dart moor en daarom heb ik je hulp noodig. Hier ben ik tot uw dienst, antwoord de de lapper. Ik ken een man, wanneer ik hem zie en uw vriend kan geen moordenaar zijn. Wat wilt u dat ik doe? Op de eerste plaats moet je je in verbin ding stellen met iemand in London. Ik heb kleeren noodig zoowel voor mij zelf als voor mijn vriend. Deze die ik hier aan heb zijn van hem. Doet er niet toe. Ik heb den man even goed noodig als de kleeren. Er zal zich hier ergens in de buurt wel een publiek telefoon zijn. Er moet hier een telefoon zijn, sir. Ik zag buiten tenminste de draden. Drommels, dat is een gave des Hemels ais bet waar is. Ik ga op zoek. Hij verdween maar kwam spoedig stralend terug. Gevonden! In een soort kantoortje ach ter het huis. Ik heb het daar straks by ons on derzoek in het geheel niet gezien, maar ik keek ook alleen maar naar mijn vriend. Ja! Dat begrijp ik! Let goed op lapper, en als er opgebeld wordt, roep me dan. Ik ga naar boven naar mijn vriend. Toen de majoor boven kwam vond bij Dor rington reeds veel beter dan hij verwacht had, terwijl Célie op den rand van het bed bij hem zat. Terstond bij zijn binnenkomen sprak Dor rington Mike, beste vriend, ik zal je nooit genoeg kunnen bedanken. Noch ik, viel het meisje hem bij. Onzin, zeide de majoor bruusk. Wat is er hier gebeuurd? Ik ken de rest van de ge schiedenis vry goed en kan wel gissen wat ik niet weet, maar wij moeten aan den slag en als je je goed genoeg voelt om me te vertellen In orde, onderbrak Dorrington hem, je weet hoe ze mij te pakken kregen. Min of meer. Zij brachten my hier naar toe. Mallinson had mij dat insigne afgenomen, waarvan ik het geheim toen reeds kende. Was het zooals je gedacht had? Geen twijfel aan. Mallinson zwetste er openlijk over. E11 hij had de sleutel tot de an dere helft van het geheim, dat niet op het in signe stond. Hij deelde mij die mede wel wetend wat hij met mij van plan was, denk ik. Was hij het, die je eh daar vast bond? Ja, de vrouw en die andere man die er bij was, Carver heet hij, waren er tegen en Mallinson stemde er in toe, dat ik gekneveld in den molen zou worden ga^tgebonden, totdat iemand mij vond, maar hy is nooit van plan geweest dat te doen. Hij wist wat hij van mij te vreezen had en heeft er geen minuut aan ge dacht mij in 't leven te laten. Zij droegen mij naar den molen, maar even later kwam hij al leen terug. Hij verklaarde, dat hij niet van plan was geweest eenig risico te loopen, maar dat hij mij zou laten zien, hoe ik moest sterven. Hij droeg my naar die plek, waar je mij ge vonden hebt, bond mij aan de sluis en liet die zakken; daarna ging bij weg en terwijl ik daar in de duisternis wachtte, had ik er geen idee van, wat er met mij te gebeuren stond, totdat ik bet stroomen van water hoorde en mijn voe ten nat werden. Zelfs toen besefte ik het niet, totdat Mallinson terugkeerde en over den oever leunend, dien duivelschen lach van hem lachte. Het komt, zeide hij. je hoort het het gefluister van den dood, voor jou, Dorrington. Men zegt dat verdrinken een pijnlooze dood is. Ik weet het niet. Het kan echter niet erger zijn dan hangen, zou ik rneenen. Maar spoedig zul je er over kunnen oordeelen. Je zult het water langzaam zien stijgen daar heb ik voor ge zorgd. Het zal een uur duren voor het zóó hoog gestegen is, dat je er geweest bent en inmiddels zul je tijd te over hebben om te be denken, dat ik onderweg ben om mij in bet bezit van MaTcel Dauvray's schat Je weet waar die is? Ja. Hij gaf my de complete oplossing van het raadsel, zooals ik zeide ofschoon ik die al in mijn handen heb gehad, als ik bet toen maar geweten had. Het stond in Barnsdale's siga rettenkoker, wat waarschijnlijk de reden is, waarom hij werd vermoord. Daar is hij dus naar toe. Wij moeten hem voor zijn, riep de majoor uit. Dat mooie stel dat hij achterliet had gelijk. Hij bedroog hen. Drommels, riep Dorrington opgewonden. Is dat zijn spel! Hij heeft hen bedrogen en dat is hy van plan met die vrouw en dien Carver. Hoe weet je dat? Hij gaf een verkeerden naam op. Hij zeide Chateau Lanson dat is in Picardië, en de naam in Barndale's sigarettenkoker was Cha teau Dauvray, wat mijlen daarvan verwijderd ligt. Hij misleidde zijn kameraden moedwillig, waarvoor slechts één uitleg bestaat. Hij is van plan de schat geheel voor zich zelf te be houden. Maar eerst zal hij va' die twee af moe ten komen, en dat zal niet zoo gemakkelijk gaan, want ik geloof dat Carver hem verdenkt. Hij zal waarschijnlijk eerst naar Lanson gaan en daar kwasi een onderzoek instellen, om dan heimelijk te verdwynen en zich naar Dauvray te spoeden. Vast en zeker, riep de majoor uit, en dat beteeken' dat wij overvloed van tijd l'.ebb Het gerinkel van een bel beneden overstemde zijn woorden. Hij keerde zich haastig naar de deur. Excuseer mü even. Dat is de telefoon. Ik moet even aannemen want i}c verwacht een bo"dschan van Bishop. Hij snelde naar beneden, waar hij lapper Dick op zich vond wachten, met een onzekere uitdrukking op zijn gelaat. Er is iemand aan de deur, sir. Aan de deur? vroeg de majoor verbaasd. Ik meende dat het de telefoon was. Neen, sir, de huisbel. Daar heb je bet weer! Even aarzelde Darling. Wie kon er op dit uur van den nacht naar dit eenzame huis komen? Toen schoot hem iets te binnen. Bar- bouehi of Emil. of misschien beide. Blijf in de buurt Dick, zeide hij. Ik kan je noodig hebben. Hij begaf zich naar de deur, opende die en staarde naar een man, die op de stoep stond. Hij herkende 'hem nog niet, totdat de stem van den bezoeker weerklonk: Majoor Darling! Wel allemachtig! Walton! Inspecteur Walton! Jy bier? De majoor was nog meer verbaasd dan zijn gast en terwijl de inspecteur verwonderd lach te, dacht hij somber aan zijn vriend boven, voor wien het einde, zooals hij begreep nu toch nog zoo onverwacht gekomen was. HOOFDSTUK XXV. 'u OOGJE TOE! Na deze gelijktijdige wederzydsche herken ning bleven inspecteur Walton en majoor Dar ling elkaar enkele seconden verbaasd aansta ren. Eindelijk lachte de eerste: Dat is een zeldzame situatie, majoor. Ik kom om Mallinson te vinden en ik stuit op u. Vertel mij niet, dat ik een valsch spoor volgde, of ik zal het u nooit vergeven. Het spoor is goed genoeg, maar. Mallinson is gevlogen, nietwaar? Ik be grijp het al. U behoeft mij niet meer te zeggen. Maar indien u mij wilt uitnoodigen om binnen te komen om my te vertellen, waarheen het nieuwe spoor voert, zal ik u verdraaid dank baar zijn. Ik loop al drie uur lang naar dit af gelegen en van alles verlaten oord te zoeken. Darling dacht aan den man, die boven lag, maar de toestand liet geen aarzeling toe, die ongetwijfeld verdacht zou schijnen. Zonder daarom de minste verwarring te toonen deed hij een stap terzijde, zeggend: Kom binnen, Walton. Misschien kan ik je helpen. De inspecteur kwam binnen en terwijl hij dit deed wierp hij een onderzoekenden blik op den ketellapper. Darling zag dit en glimlachend zeide hij. Maak maar kennis met lapper Dick, Een vriend van mij, en een goede! Hoe gaat het, ketellapper? vroeg de in specteur. Het doet mij genoegen een vriend van den majoor te ontmoeten. De ketellapper, die niet in beleefdheid wilde onderdoen, antwoordde: Dank u, sir. Maar het pleizier van een vriend van den majoor te ontmoeten is niets, vergeleken bij het plezier, een vriend van den majoor te zijn. Inspecteur Walton lachte. Inderdaad, je hebt gelijk. Ik heb ook een flink aandeel in dat genoegen. Hij volgde den majoor naar de eetkamer, en accepteerde gaarne de hem geoffreerde whisky. Daarna keek hij zijn gastheer, wiens kleuren, terwijl bij voor het vuur stond, begonnen te stoomen, eens nauwkeurig aan. Maar majoor, riep bij verbaasd uit. Je bent drijfnat! Ja, antwoordde Darling, alsof het de na tuurlijkste zaak van de wereld was, ik heb daarnet tot mijn kin in het water gezeten. En zonder den ander tijd te geven tot verdere vra gen vervolgde hij. Hoe wist je, dat Mallinson hier was? Ik waagde het erop. Tk wist dat u erop gebrand waart hem te vindeu, en liet uw bewe gingen in het oog houden. Je liet mij volgen, Walton? vroeg de ma joor kort. Min of meer. De inspecteur lachte. Word maar niet boos. Het was voor Uw bestwil. U vertelde my, dat u in Mallinson de oude Pèr» Tabac had herkend en ik had er zoo'n idee van dat, indien Père Tabac-Mallinson ook u herken de, u wel eens behoefte aan hulp zoudt kunnen hebben. Inderdaaddat heb ik gehad. Maar ife vond deze hulp van een onverwachte zijde. Ja? (Wordt vervolgd)^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7