ALGEMEEN OVERZICHT. ALS DE „TR1BUNA" POLEMISEERT OVERAL VERWOESTING Na de ramp bij St. Nazaire Als negerstammen vechten VRIJDAG 19 JUNI 1931 DE CYCLOON IN WESTFALEN. DE EUROPEESCHE SAMEN WERKING. Begrafenis van slachtoffers Politieke misdaad? DE VERDEDIGING VAN ELZAS- LOTHARINGEN. 2\ milliard toegestaan. Hopelooze mentaliteit en begripsverwarring in het Fascistenkamp FASCISME EN KERK. INTERN. ARBEIDSC0NFERENT1E BLOEDIG EINDE YAN EEN BRUILOFTSFEEST. TEGENBEZOEK. Mac Donald en Henderson in Juli naar Berlijn- de werkloozen-agitatie in OPPER-SILEZIE. ERNSTIGE TRAMBOTSING BIJ DRESDEN. i VLIEGBOOTEN VOOR FRANKRIJK. ■I DE. A.S. CORTES VERKIEZINGEN WERVELSTORM IN SAUERLAND. „Is de Engelsche Labourpartij een socialistische partij?" De heer Henry SommervilJe is wel een van tie bekendste Engelsche Katholieke schrijvers over de sociale kwestie. Hii behoort tot de voormannen der Catholic Social Guild in Oxford, en is op de hoog te als geen ander niet Engelsche toestan den. De kwestie, waarover het gaat, heeft een bijzondere beteekenis gekregen door de nieuwste encycliek, van Z. H. Paus Pius XI, waarin Z.H. het samen gaan van Katholiek en socialist in één persoon voor onmogelijk verklaart. Noa is de Engelsche pers daarover niet tot rust gekomen. De heer Sovimerville geeft hier zijn persoonlijke meening weer in een artikel, verschenen in „The Catholic Times van Vrijdag 5 Juni. Gegeven het karakter van politici en nieuws bladen, kon men al sleöht verwachten dat een pauselijke encycliek over Arbeid en Kapitaal nliet uitgebuit zou worden voor partij- en sen satie-doeleinden. Omdat de Paus bet socialisme veroordeeld beeft wat de Pausen geregeld reeds 90 jaren doen zien we „koppen" in do kranten verschijnen over een Katholieke ,„af scheiding van de Lajbour-partij" en zelfs van de trade-unions. Het ligt ulet in de bevoegdheid van een lee de encycliek te verklaren. Als er werkelijk een behoefte bestaat aan leiding voor bet geweten van Katholieken, zal die te gelegenertijd don de bisschoppen gegeven •worden. Iemand echter, die sociologie studeert, kau aidh bezighouden met het bijeenbrengen van feiten, welke een basis kunnen vormen voo: een oordeel. Er wordt in de nieuwe encycliek geen bijzon dere vermelding gemaakt van de Britschu Labourpartij, en men beeft geen reden om de Labuur-Partij als veroordeeld te beschouwen als ze niet valt onder de veroordeeling van bet eooialismeu We weten, dat de tegenstanders van de La bour partij baar betitelen als de socialistische partij, doch dat is niets anders dan een spot naam, zooals „Tory" en „Radikaal" gebruikt worden toot de conservatieve en de liberale partij. De Labour partij noemt zich zelf niet de socialistische partij. Een groot getal van baar leden noemen zich socialist dtocih de eendge offlcieele naam is de Labour partij. Binnen do partij zijn al heel wat pogingen aangewend om den titel: socialistisch, er dowr te krijgen, maar de partij beeft altijd gewtagerd zich de socialistische partij te noemen, of toe la staan, dat 'haar candidaten zich aandienden als «oei*- listische candidaten. Mr. Ramsay Mac Donald schreef in zip? boelk „The Socialist Movement'': „De Labour partij is niet socialistisch. Het is een vereent ging van socialistische vereenigings-lichamen met als doel onmiddellijk politiek werk." Sinds die woorden neergeschreven werden de Labour Partij ©enigszins van karakter ver anderd. In 1918 nam zij nieuwe statuten aan, waarin bij het vaststellen van toet doel der pairtij, de volgende zinsnede te lezen staat: „Om aan de hand- en hoofdarbeiders de vtflle vrucht van hun arbeid te verzekeren, en de billijkst-mogelijke verdeeling ervan, op de basis va,n gemeenschappelijk eigendom der middelen van de productie en 't best -bestaande systeem vgfl 'belioor en controle door toet volk van iedere indiustriie of arbeid". Gemeenschappelijk bezit We moeten toegeven, dat deze woerden socialistisch zijn, als ze genomen worden in hun natuurlijke beteekenis. Socialisme bedoel do afschaffing van grivaat-eiigendom vat de middelen der productie betreft, en het brengen van gemeenschappelijk bezit. Docfh na die aan neming van die clausule Met de Labour Partij onmiddellijk een brochure verschijnen om die woorden weg te verklaren. Mr. Sidney Webb, of Lord Passfidd, zooals hij nu heet, schreef in dat vlugschrift: „Haar (<3.1. die van de Labour Partij) poli tiek van „gemeenschappelijk bezit", brengt haar, gelijk eenzelfde soort ontwikkeling John Stuart Mill er toe 'bracht, om zijn eigen woor den uit zijn autobiografie te gebruiken, beslist onder de algemeen© betiteling van „socialis tisch Maar het is een socialisme, dat niets eigenaardigs aan zich heeft dan een besliste afwijzing van hot individualisme, dat alle politieke partijen van het vorige geslacht eigen was, en nog in heit Huls van Afgevaar digden beersoht. Deze verklaring der Labour partij, laat de gelegenheid open om van tijd tot tijd te kiezen tusschen verschillende vor men van gemeenschappelijk bezit, van den ooöperatieven winkel tot den staatsspoorweg, en tussdhen alle vormen van beheer en controle der industrie door het volk van nationale bonden tot ministeries van arbeid, naar gelang ze in bijzondere .gevallen zich Us wenscheflijk voordoen." Als het socialisme van de Labourpartij niet meer -is, dan een afwijzen van het individua lisme uiit den Victoria-tijd, dan aij.n die con servatieve en de liberale partijen -even socia listisch als labour. Het „gemeenschappelijk" bezit van een coöperatieven winkel is even goed privaat bezit ais het hebben van aandee- leii In een of andere groote onderneming. Höt vlugschrift der labour-partij toonde aan, dat men in de statuten met die woorden niets blaonders bedoelde. Iedereen, die thuis is in de politiek, weet dat besluiten en voorstellen aangenomen worden, eenig en alleen als een -tegemoetkoming aan groepen, die buitenge woon gesteld zijn op 'bepaalde woorden, die nooit tot een enkele daad leiden, en waarvan men dat ook nooit verwacht. Op de jaarvergadering der Labour partij in 1923 werd een besluit aangenomen, waarin uit gedrukt werd, dait haar hoogste doel was het gron d vesten van de Socialistische Gemeen schap De afgevaardigden stemden, bijna zon der eenlge oppositie of discussie voor dit be- öluit. Mr. Sidney Webb, de voorzitter, was niet vóór dat besluit. Hij zei, dat het niets nieuws voegde bij de uitdrukking van socialistische overtuiging die reeds in de statuten veirmel.l stond. In de praktijk bracht dat besluit dan ook geen versterking, maar -een verslapping van het soci&ïïsime in de Labour partij. Degenen, die met dat voorstel afkwamen, behoorden tot de Independent Labour Partij (I. l. p.), die toen juist gelijk nu, zich niet prettig voelden in de Labour Partij, wijl ze door baar rechtervleu gel worden overheersebt. Het besluit over het vestigen der socialistische gemeenschap als 't doel der Labour partij was niets dan een stukie I. L. P. propaganda, liet was rhetoriek, en be doelde aan de kaak te stellen het ou-socinlis- tiscfh karakter van het onmiddellijke program, dat in werkelijkheid de Labour partij als een fdheefl alleen aanging. De vergadering was hot er geheel mee eens, dat I. L. P. die motie er door kreeg, wijl dat hen kalmeerde en niemand tot iets bizonders verplichtte. Ik wijs er mijn lezers o-p, dat men een jwOilfeke partij niet moet beoordeelen naar de vrome of niet-vrome besluiten, die ze in den loop van haar bestaan heeft aangeno men, al zijn ze ook komen te staan in de statuten. Een politieke partij moet men niet beoor doelen naar haar zoogezegd „laatste doel" maar naar haar program van vandaag. Het laatste doel in de politiek wordt zelden bereikt, vooral -niet in Engeland. Mr. Mac Donald's verlangen Als een algemeene verkiezing voor de deur staat, en men Jan den kiezer onder de oogen komit met twee of drie programma's van poli tieke partijen, dan behoeft hij niet te kiezen tusschen twee wijsgeerige stelsels, of tusscheu maatschappelijke systemen voor de verre toe komst, maar tussdhen de -politiek van tarieven, penisioen-en, scholen en werkloosheid, het leger en de vloot en hervorming van het kiesstelsel en van het Huis der Lordis, en de rechten der bonden en een macht andere dingen, die in een parlements-periode moeten afgedaan wor den. Iemand kan heel sterk voeden voor da Labour partij, eenig en alleen omdat hij den idood gezien heeft aan protectionisme, en meent dat stemmen op Labour het eenige middel is om de conservatieven er uit te houden. Daarom stemt hij nog niet voor het socia lisme. De Latoour-paTtij dringt er ook niet op aan, dat haar leden socialist zijn. Een zóó buiten gewoon leider als mr. J. H. Thomas heeft ver klaard dat hij geen socialist is. Tien jaren geleden klaagde hij een communistisch, blad bij de rechtbank aan, en getuigde bij onder vraging door den rechter, dat hij geen socia list was. Dit eene geval is meer dan genoeg om te laten zien, dat men lid en leider van de Labour partij kan zijn, zonder socialist te zijn. Do twee labour-regeer-iing-en, die we ge had hebben, telden heel wat leden, die, voor- zoovor mijn weten gaat, nooit den naam socia list zich lieten aanleunen. Daaronder waren de overleden Lord Haldan© en Lord Thomson; daarbij was Lord Chelmsford en zijn nu Lord Amulree en Sir William Jowitt. De twee Labour-regeeringen, die aan het roer geweest zijn, hehben geen maatregelen geno men, die socialistisch zijn in den zin, waarin de Kerk dat woord gebruikt, of zooals een nauwgezet schrijver het zou aanwenden. Ondanks de socialistische zinsnede in de sta tuten van 1918 en het besluit van 1923, is de Labour Partij, hoe langer hoe minder socialis tisch geworden in de actueele politiek. De I. L P., die inderdaad socialistisch is, is bijna gedreven tot afscheiding van de Labour Partij. Mr. Macdonald en Mr. Snowden hebben beide de I. L. P. verlaten, hoewel zij de makers van de organisatie waren en door de organisatie zuïkc greote figuren werden in het openbaar leven. Daar is ve/b-vzen-l weinig socialisme in de geschriften en redevoeringen van Mr. Mac donald te vinden reeds van voor jaren terug, en in een merkwaardige lezing op de jaarver gadering der I. L. B. in 1923 te York, liet hij liet verlangen doorschemeren van deu naam socialist af te komen. ,Ik heb er niets op tegen, dat onze regeering een socialistische regeering genoemd wordt en de partij een socialistische partijmaar voor mijn gevoel kom ik er tegen op, omdat het, alles bijeen, de gedachte opwekt aan een theorie of een mechanisme, iets waaraan ge bezig zijt en dat ge onderzoekt, om een bepaalden kijk op de maatschappij te krijgen. Is het niet genoeg de partij' Labour te noe men? Zeg „Labour" (d. i. arbeid) en dan hebt ge het gevoel en de overtuiging, die u op een geheimzinnige manier in verband brengen met het groote, eenvoudige, op God lijkende hart van het gewone volk, met al zijn gebreken, en toch ook met al zijn goddelijke eigenschappon en mogelijkheden. Daarom noem ik mijzelf altijd een Labour-lid en de partij een Labour partij, en de regeering, waarvan ik deel uitmaak fen Labourregeering. Op die manier blijven we in verband met den mijnwerker, den tim merman, den bankwerker, en de mannen en vrouwen in betrekking, en werpen wij uit onze harten, waar dat uitgeworpen moet worden, alle klasse-onderscheid. Op die manier toonen wij veel beter socialist te zijn in den geest, dan zij dli-e meenen, dat wij onze helpers moe ten nemen uit uw eigen kring". De stem der Bisschoppen Uit hun huis verdreven menschen vragen om onderdak PLETTENBERG, 18 Juni (Wolff.) De weg, welken de wervelstorm heeft genomen biedt een beeld van de grootste verwoesting. Op de velden liggen overal stukken daken, balken en pannen, die door den storm meege nomen zijn. Het station PlettenbergObersjtadt is op één gebouw na met den grond gelijk gemaakt. Te Holthausen ziet men bijna niets dan puin- hoopen. Overal is men met het opruimingswerk be gonnen. Vrijwilligers en brandweerlieden zijn bezig om de menschen, die uit hun huizen zijn verdreven, een voorloopig onderdak te ver- schaffen. De grootte van de schade is nog niet te overzien. De landraad van het district Aitena heeft besloten, de Pruisische regeering om hulp te verzoeken. Veertig morgen sparrenbosch door wervelstorm vernieid. KASSEL, 18 Juni. (V. D.) Gisteravond heeft een wervelstorm in het boschgebied van do Lahnwerke tusschen Hassenhausen, in bet district Lunda en Staufenberg, groote vernie lingen aangericht. Ongeveer veertig morgen sparrenwoud met oude en meer dan veertig meter hooge sparren, werden vernield. Of de boomen werden met wortel en al uit den grond gerukt, of zij knapten op manshoogte af, zoodat het geheeie prachtige sparrenwoud een chaos van dwars over elkaar heen liggende stam men is. Het aannemen van dien ongelukkigen zin der statuten in 1918 heeft nooit een bisschop er toe gebracht aan Katholieken te verbieden lid te zijn van de Labourpartij. De bisschop van Northampton, in zijn vastenbiref van 1919, wees er op, dat de Labourpartij onder de leading van een socialistisch bestuur gekomen was, maar dat de plicht van Katholieken niet was de partij te verlaten, maar haar te zuiveren. De overleden aartsbisschop van Liverpool, dr. Whiteside, sprak op een bijeenkomst te Wi- gar in October 1919, en doelde expres op som migen, die er op aangedrongen hadden, dat Kathottieken geen lid zouden worden der Labour Partij. De Catholic Times haalde de woorden van den aartsbisschop op de volgende wijze aan: „Hij (de aartsbisschop) meende, dat hij geen schending van vertrouwen beging, als hij zei, dat de geheeie kwestie aangaande de houding, die de Labour Partij aangenomen had in verband met de sociale formule, de nauw gezette aandacht had van den H. Stoel, en als Dome spreekt, zei Mgr., zal de kwestie uit zijn. We moeten wachten totdat Rome spreekt, en dan zulien we weten, wat te doenDe Kerk heeft vrijheid gelaten Totdat de Kerk die vrij- heid_ opheft, laat ieder er van genieten". Zijn Eminentie Kardinaal Bourne heeft meer malen dezelfde gedragslijn gevolgd. In een rede op 13 Januari 1925, voor een vergadering van Katholieke werklieden, zei de kardinaal: „Het is een zeer ernstige vergissing, van welken kant men de zaak ook bekijkt, dat de Labour Partij zich zelf noemde, of zich liet noemen, een socialistische partij. Labour is iets, socia lisme is iets heel anders". Om nu den inhoud van het artikel saam te vatten: We geven toe, dat de Labour Partij sterk socialistische elementen insluit (includes strong socialistic elements) en daar bestaat eenig gevaar, dat de partij in politiek opzicht, socialistisch wordt. Maar wij beweren dat de Labourpartij geen socialistische partij is, en een Katholiek er lid van kan zijn en er voor stem men, om de volgende redenen: Omdat de Labour Partij geweigerd heeft den naam van socialistische partij aan te nemen. Omdat de oogenschijnlijk 'socialistische clau sule in de statuten, officieel verklaard is in een niet-socialistischen zin. Omdat de Labour-minisiteries ook aan niet socialisten plaatsen in hun kabinetten gaven. Omdat de werkprogramma's die door de Labour Partij aan de kiezers werden voorge legd, niet socialistisch geweest zijn. Omdat de Kerkelijke Overheid in dit land, wel het socialisme veroordeelde, doch de Ka tholieken vrij liet lid te zijn van de Labour Partij", De ministers van huitenlandsche zaken in Juli naar Geneve GENèVe, 18 Juni (VAN ONZEN CORRES PONDENT). Het volkenbondssecretariaat is er in geslaagd de deskundigen commissie voor de bespreking van een betere samenwerking tusschen de Europeesche staten op het gebied van de voortbrenging en van den internatio nalen ruilhandel te doen samenstellen door persoonlijkheden van den aller eerstep rang. De deskundigen-commissie, die in het leven, geroepen is door de Europeesche commissie en op 24 Juni te Genève zal bijeenkomen, bestaat uit deskundigen uit Duitschland, België Enge- land, Frankrijk, Italië, Nederland, Polen, Zweden, Tsjecho-Slowakië en sovjeit-Rusland. De bekendste leden van de commissie zijn wel de Duitscher Lammers, de Belgische oud minster Francqui, de Engelschman Layton, de Italiaan de Michelis, onze langenoot dr. L. J. A. Trip, oud-directeur van de Javasche Bank en de Poolsehe oud-minister Kwiatkowski. De Fransche gedelegeerde is de heer Duche- min, voorzitter van de algemeene federatie der Fransche productie. GENèVE, 18 Juni. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). De „Journal de Genève" vermeldt vanavond, dat Henderson stappen zou hebben ondernomen bij alle Europeesche regeeringen, opdat de ministers van buitenlandsche zaken weer persoonlijk in Juli naar Genève zullen komen, om deel te nemen aan de vergadering van de door de Europeesche commissie in het levengeroepen, economische co-ordinatie-com- missie. Het is blijkbaar de bedoeling van Henderson, dat die commissie dan eenige economische en financieels vraagstukken zal bespreken in ver band met het onderhoud tusschen de Engelsche en Duitsche ministers op Chequers. HOE EEN DUIKER HET GEZONKEN SCHIP VOND NANTES. 18 Juni. (B.T.A.) Vandaag heeft in tegenwoordigheid van een talrijke menigte en een aantal autoriteiten, onder wie Briand en de minister der handelsmarine, de begrafe nis plaats gehad van de slachtoffers van de raAp der „St. Philibert". Van de 77 lijken, welke zijn teruggevonden konden er zeven nog niet geïdentificeerd wor den. Twintig werden door hun familie opge. ëischt, om afzonderlijk begraven te worden, terwijl 50 gezamenlijk ter aarde zijn besteld Overal langs den weg stond een geweidi menigte, welke diep onder den indruk was Alle winkels en kantoren waren ten teeken van rouw gesloten. Onze Parijsahe correspondent seint ons: Het wrok der „St. Philibert" is op 7 meter diepte en 250 meter uit de kust gevonden. Een duiker is bij laag water kunnen afdalen. Hij kon de poorten der hutten niet openen, daar hout te veel gezwollen was, doch hij heeft kun nen waarnemen, dat ontzettende aantallen lij ken daar opgehoopt Mgigeu. Het schip ligt over bakboordzijde, wat dus bevestigt, dat hqt gekanteld is door de massa passagiers, die zich naar bakboordzijde bega ven. Men zal trachten het schip zoo snel mo gelijk te lichten, niettegenstaande het vrij diiep in den bodem ziit, om het herkennen der lijken met gilheel onmogelijk te maken. OEKRAINSCH STUDENT VERMOORD LEMBERG, 17 Juni (W.B.) Gistervoormiddag is de Oekrainsche student in de theologie, Beresnicki, op straat door een collega-student doodgeschoten. De dader trachtte te ontkomen, doch werd door politie en voorbijgangers achterhaald en gegrepen. Hij zeide, de daad gepleegd te hebben, om- dat Beresnicki een provocateur was, die in ver. binding stond met de Poolsehe justitie en de Oekrainsche vlag verraden had. De dader bleek de student Mycyk te zijn, wiens broer onlangs wegens hoogverraad tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld is. De politie is van oordeel, dat de moord is gepleegd in opdracht van de geheime Oekrain sche militaire organisatie. PARIJS, 18 Juni (H. N.). De lager-commis- sie van de kamer heeft onlangs opnieuw de ver dedigingswerken in Elzas-Lotharinigen geïn specteerd en daarbij' vastgesteld, dat de werk zaamheden volgens het programma worden uit gevoerd. De commissie legt er den nadruk op, dat de versterkingen uitsluitend een verdedigingska rakter dragen en geen bedreiging tegenover een anderen staat vormen. Zij zullen 'een eventu- eelen nieuwen inval in Frankrijk verhinderen en moeten daarom zoo spoedig mogelijk vol tooid worden. De financieele commissie van de kamer is klaarblijkelijk dezelfde meening toegedaan en heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij nieuwe credieten tot een bedrag van 2% milliard voor de grensversterkingen be schikbaar worden gesteld. Volgens de verklaringen van den voorzitter der legercommissie zullen de werkzaamheden nog ongeveer 2 jaar duren, zoodat de regeering waarschijnlijk later nog nieuwe credieten zal verlangen. Nog geen wijziging in den toestand gekomen AFGEWEZEN BEMIDDELINGSPOGING? Men meldt ons uit Rome d't. 16 dezer: De „Tribuna" is aan 't polemiseeren gesla gen, gansch op haar eentje; en niet tegen de „Osservatore" dezen keer, maar tegen den Paus zelf. Het blad aolit zich zelfs geroepen, den PI. Vader, in het betreurenswaardig con flict tusschen fascisme en de Kerk, van advies te dienen Als bewijs van de hopelooze mentaliteit en begripsverwarring in het fascisten-kamp laten wij hier uit het fameuze artikel „verantwoor delijkheid" is de titel een en ander volgen: Allereerst trekt de „Tribuna" een parallel tusschen andere landen, waar het 't katholi cisme zoo slecht gaat en Italië, waar de Kerk bloeit als nergens elders: In een havenstad van een dier „andere landen", de stad Marseille, wilde onlangs de Katholieke bevolking een processie houden naar het heiligdom van Notre Dame de la Garde, maar de burgemeester verijdelde het plan. De bisschop protesteerde. En ziet nu in Italië: Daar zijn ook de proces sies verboden, echter door de kerkelijke over lieden. En te Padua zal geen pauselijke legaat bij de eeuwfeest-plechtigheden ter eere van St. Antonius verschijnen. De gebeurtenis te Marseille, verwondert zich het blad, veroorzaakten geen katholiek wereld protest, zelfs de incidenten in Spanje niet. wèl echter is heel de wereld in opwinding over den toestand der Kerk in Italië. Jammer, meent het blad, dat de protesteeren. de wereld de Kerk vereenzelvigt met 'n aan tal leekenorganisaties, die daarenboven slechts verboden werden, wijl ze politiek voerden. Een ernstiger vergissing is echter, leeraart de „Tribuna" verder, dat het centrale KerJ£- afgewezen. gezag in Italië de processies verbood, een maat regel, die in het .buitenland den indruk moet wekken, als stond de kerk er nergens zoo slecht voor als in Italië, terwijl juist het tegen, deel waar is" Het blad wordt dan even grof: „Om wat telegrammen van sympathie uit het buitenland te ontvangen, waar het bestaan der Katholieke Actie alléén uit de veelheid der daar bestaande godsdienstige sekten te verklaren is, meent men den Italianen het genoegen, processie te houden, te mogen ontnemen, een eeuwenoud gebruik, dat eerst door het fascisme in zijn vollen luister werd hersteld Zonde van 't geld, die -telegrammen!" De „Tribuna" schrijver geeft dan verder eenige pluimpjes aan de kranige Zuid-Italianen, die zonder clerus uittrokken en hun processie hielden en het beeld van liun bescherm heiligen door de straten droegen en schudt ten slotte nog eenmaal bedenkelijk het hoofd over de houding van het opperste kerkbestuur, „die maar steeds onbegrijpelijker wordt" De veel gelezen „Popoio di Rom.a" is met grooten ophef de publicatie begonnen van een roman, getiteld ,,J. Borgia", welks inhoud bet. blad met uitvoerige commentaren inleidde. Het Romeinscbe vicariaat-generaal publi ceert, naar aanleiding hiervan, in de „Osser vatore Romano" een „aviso" aan de pastoors en den clerus der stad, om de geloovigen drin gend tegen dezen roman te waarschuwen en te zorgen, dat de christelijke gezinnen der stad een blad, dat dergelijke anti-godsdienstige en immoreele producten zijn lezers voorzet, uit hun huizen weren. Wat tenslotte het conflict tusschen het Vati- caan en de regeering betreft, er is nog steeds geen wijziging in den toestand gekomen. Het heet, dat de notawisseling nog voortduurt. Over den inhoud ervan wordt nog steeds niets ge publiceerd. Dezer dagen ging het gerucht, dat Polen zijn bemiddeling zou hebben aangeboden, een aanbod, dat echter door beide partijen zou zijn De arbeidsconventie voor de kolen industrie aangenomen. HOE DE BEPALINGEN LUIDEN De internationale arbefdsconferentie te Ge nève heeft gisteren, zooals was aangekondigd, haar slotzitting gehouden en daarin de inter nationale conventie, betreffende die arbeids voorwaarden in de k-oleniindustrie, aangenomen met 81 tegen 2 stemmen en ruim 30 onthou dingen. Bij de eindstemming, die na de wekenlange scherpe debatten in de commissies, ondier groote spanning w-erd gehouden, onthield zich die ge heels werk@eversg.roep van stemming, blijk baar om te verhinderen dat het quorum van ministens 72 stemmen zou worden uitgebracht. De Duitsche r-egeerings'var'tegenwooiridiger en de Dutitsctoe arbeidsrrartegenwoordligars ^tem den voor de conventie, de Duitsche werkgevers onthielden zich. De Italiaams-che delegatie onthield zich even eens in haa. geheeil van stemming terwijl ook de groot aantal regeeringsvertegenwoordligers zich van stemming onthielden. Da conventie voor de arbeidsvoorwaarden in da kalienéinidushnie, die thans aan de staten, die Md zijn van het intern taionaai arbeidsbureau ter ratificatie zal worden toegezonden, geldt voor de geheeie steen- en brudnkoleni'mdiustrie en geeft voorschriften voor alle werknemers, voor zoover zij niiet tot de administratie van toet bedrijf belhooren. Als arbeidstijd wordt gerekend de tijd, die verloopt tusschen toet betreden van de lift kooi om naar beneden -te gaan, -tot aan toet mo ment dat de mijnwerker weer naar boven komt. De maximum-arbeidstijd voor de kolenmijnen wordt vastgesteld op 7% uur per dag. Voor het technisch instandhouden van het bedrijf, alsmede -bij ongevallen en rampen, kan de werktijd van 5 pCt. van het personeel met een half uur verlengd worden. De arbeiders in da ondergrondsohe steen koolmijnen kunnen per jaar zestig overuren .maken waarvoor 25 pot. toeslag op het loon wordt betaald, indien zulks dioor de betrokken autoriteiten op grond van de bestaande collec tieve contracten wordt goedgekeurd. Na aanneming van het door de Duitsche re- geeringsvertegenwoordiger voorgestelde amen dement, kan hot aantal overuren in de bru&n- kooldndusiriie 75 per jaar bedragen. Vorder kunnen de autoriteiten op grond van gevoerd© onderhandelingen voor enkele bedrij ven of mijnen, die werken onder bijzondere technische of geologische voorwaarden, nog 25 extra overuren toestaan. Overigens gelden, zoowel voor die bovengnondische steenkool- als bruiinikooliindustrie, de bepalingen van de Was- hinigtonsche conventie inzake den 8-ureuidag. In deze boivengrondiscihe bedrijven mogen per jaar 100 overuren worden toegestaan. Wanneer 'bijzondere economische omstandigheden het n-oodig maken, kunnen de betrokken autoritei ten wederom na onderhandelingen met de be trokken partijen 100 extra overuren toestaan. Na heftige discussies is in de conventie een amendement van die arbeidersgroep opgenomen, dat bepaalt, dat de in eenige landen reeds be staande gunstiger arbeidsvoorwaarden dan de conventie bepaalt, door deze conventie niet ge troffen mogen worden. Ook wordt in de conventie de mogelijkheid opengelaten dat er drie jaar na de inwerking treding wijzigingen in worden aangebracht, in dien zin van een verdere verkorting van den arbeidstijd. De regeeringen behouden blijkens de bepa lingen van dis conventie het recht, om in geval, de veiligheid .van het land bedreigd wordt, de conventie buiten werking te stellen. De con ventie treedt 6 maanden na de ratificatie door twe© van die zeven voornaamste koleniprodu- ceerende landen (DuitaelMand, België, Enge land, Frankrijk, Polen, Nederland en Tsjecho- S'Lowakije) in werking. Vijf jaar na de inwer kingtreding kan de ratificatie worden opge zegd. Een Brltsch voorstel tot gedeeltelijke her ziening van d© internationale conventie van 1919, inzake nachtarbeid van vrouwen in de industrie, kon niet de moedige meerderheid van twee-derde der uitgebrachte stemmen ver krijgen en werd derhalve verworpen. In den slotrede sprak de voorzitter Sokal de hoop uit, dat men er spoedig in zou mogen slagen, die malaise te overwinnen en een uitweg te viindien uit de groote economische moeilijk heden waarin thans de geheeie wereld ver keerde. GENEVE, 18 Juni (VAN ONZEN CORRES PONDENT). In zijn sluitingsrede van de inter nationale arbeidsoonferentie was opmerkelijk, dat Al-bert Thomas met nadruk er op wees, dat thans de volkenbond weer een baak inzake het steenkolenvraagstuk te vervullen heeft. De internationale arbeidsconferentie heeft thans -door de aanneming van de kolenoonveu- tie dat-gene gedaan, wat de volkenbond van 1929 van haar verlangd 'had. Thomas meende ,dat thans weer het woord aan den volkenbond is, om op den grondslag van deze conferentie tot nieuwe economische besprekingen over een internationale regeling van de productie, en vn de afzetgebieden te komen. In verband met deze verklaring van Thomas is interressant, dat vanmiddag onmiddellijk een delegatie uit de internationale mijnwer kersfederatie een audiëntie gehad heeft bij de steenkolen-delegatie van het economische vol- kenbondsooimité, dat toevallig vandaag hier vergadert. De mijnwerkers-delegatie heeft er op aangedrongen, dat de volkenbond thans met grooten spoed zijn -bemoeiingen inzake het steehkoolvraagstuk zal voortzetten en heeft eveneens er op gewezen, dat de toestand thans wel gemakkelijker is, doordat door de tot standkoming der conventie over den arbeids tijd in de steenkolenmijnen het gevaar van concurrentie ten aandien van een der factoren van het koilenvraagstuk is ifitgeschakeid. lie voorzitter van de delegatie uit het econo misch comité heeft verzekerd, dat hij d-e wen- schen van de mijnwerkers in de voltallige zit ting van het economische volkeu'bondscomitS ter sprake zal brengen. VROUWEN IN EEN BRANDENDE HUT OPGESLOTEN Uit Durban wordt gemeld, dat in de nabijheid van Kranskop in Natal bij een gevecht tusschen negers, veertien inboorlingen werden gedooï Tijdens een bruiloftsfeest werden leden var den Hlongwa-stam door negers van des Amabomwu-stam, die tegen den avond het dorp waren binnengeslopen, overvallen. De aanvallers staken een hut, waarin een deel der bruiloftsgasten gevlucht was, in brand en doodden een ieder, die trachtte uit de bran dende hut te ontvluchten. Naar verluidt, zouden de aanvallers zich hebben willen wreken over de ontvoering van een bruid uit hun stam. De toestand is tengevolge van het conflict tusschen beide stammen zóó dreigend gewor den, dat de in het gebied wonende blanken, zich op hun farms hebben teruggetrokken en deze in staat van verdediging hebben gebracht, om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid. Een nader Reuter-telegram meldt: De hel-roode lucht boven Kranskop Donder dagochtend, duidde er op, dat de bloedige strijd tusschen de Hlongwa- en Amabomwu-stammen nog in vollen gang was. Naar thans vernomen wordt, zijn acht vrou wen en een kind in de in brand gestoken hut omgekomen. Een man werd vermoord. BERLIJN, 18 Junii (W.B.) Van wel-ingelichte zijde wordt toet bericht uit Londen betreffende liet tegenbezoek aan Berlijn van d.en manaster- preisident Mac Donald en den Britscihen mi nister van buitenlanidedhe zaken, Henderson, bevestigd. Het bezoek is bepaald op 17, 18 en 19 Juli en wordt hier in politieke kringen met vreugde tegemoet gezien. 19 gewonden. Donderdagochtend vroeg heeft te Zitsche- wig bij Dresden, een ernstig ongeluk plaats ge had. Twee uit tegenovergestelde richting ko mende tramwagens van de zelfde lijn kwamen met groote snelheid met elkaar in botsing; 19 personen werden gewond, waarvan 4 ernstig. De botsing is vermoedelijk veroorzaakt door het weigeren van de signaalinrichting. Winkels bestormd. LEMBERG, 17 Juni. (W.B.) Gisteren hebben te Borislau groote werkloozen-betoogingen plaats gehad. Bakkerswinkels en vleeschhouwe- rijen zijn bestormd en geplunderd. Politie, ge holpen door de brandweer verstrooide de be- toogers en verrichtte een aantal arrestaties. Soortgelijke onlusten en plunderingen wor den uit verschillende andere plaatsen \an het Silezische petroleumgebied gemeld. Aan de be toogingen nemen vooral arbeidersvrouwen met haar kinderen deel. De politie constateert, dat deze relletjes doar systematisch gevoerde actie van de communisten worden georganiseerd. Z. EM. KARDINAAL VAN ROEY Onze Brusselsche correspondent meldt o'ns. Da doorluchtig© primaat van België is op bedevaart vertrokken naar Lourdes. Z Em. wordt Zaterdag te Mechelen terug verwacht en zal Zo-ndag te Doornijk de fteesten bijwonen ter eere va niden heiligen Eleutherius d-ersten bisdhop van Doornik. LONDEN. 17 Juni. (V.D.) De beroemde Fransche piloot, kapitein Costes, zal deze week een vliegboot, van het Cai-cuttatype, dat geconstrueerd is door de firma Short te Ro chester en aangekocht is door de Fransche regeering naar Frankrijk overbrengen. Er is een overeenkomst gesloten tusschen Short en de Breguet Cie. voor de vervaardi ging onder licentie in Frankrijk van meerdere vliegbooten van dit type, zooals de Fransche regeering zich voorstelt te gebruiken voor den zeedienst. De transport-maatschappijen, die haar werk gebied habben rond de MiddeVlandscbe Zee, hebben eveneens deze vliegbooten besteld. GARAGEBRAND TE SAARBRüCKEN Dertig auto's vernield SAARBRüCKEN, 17 Juni (W.B.) Hedennacht is in een garage, alhier een bev'ge brand uit gebroken. Hoewel de brandweer onmiddellijk uitrukte en met groot materiaal het vuur bestreed, brandde de garage, waarin zich een dertig tal auto's bevonden, geheel uit Omtrent de oorzaak van den brand, tast men nog in het duister. De schade, w dke door ver- zekering wordt gedekt, is nog niet vastgesteld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een Kipa-bericht meldt; Met vreugde werd het bericht ontvangen, volgens hetwelk mgr. dr. Goma y Tomas, bis schop van Tarazona, die reeds lang door zijn werkzaamheid en wegens zijn groote kennis op den voorgrond is getreden, zich in bet kies district van Tarragona candidaa-t voor de Cor tes zal laten stellen. Groote verwoestingen. KEULEN, 18 Juni. (H.NJ Een hevige wer velstorm heeft gisterenavond in het Sauer- land groote verwoaetiinigem aangericht. Hoewel de storm slechts 3 minuten duurde, werden talrijke boomen ontworteld cf afgeknakt, mu ren, deuren eu vensters ingedrukt, daken af gerukt enz. Het meeste geleden heeft bet plaatsje Holt- hausein, dat een groote puinhoop is geworden. Door instortende muren zijn 3 personen ge dood en ongeveer 40 min of meer ernstig ge wond. De storm bewoog zach met zeer groote saai heid voorwaarts. Daar het telefonische en telegrafische ver keer grotendeels gestoord is, heeft men nof geen volledig over'zacht van de aangericht# schade die echter zeker meer dan 1 millioea mark bedraagt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9