H - 9HHH tIW'waarto het so* OUD-PRESIDENT OOSTENRIJKS BEWIND FALLIERES BIJ DE TE VERWACHTEN KARDINAALS BENOEMING. WOENSDAG 24 JUNI 1931 UIT ROTTERDAM SOLLEVELD, v. d. MEER VAN HATTUM'S STOOMVAART MIJ. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. HET REGEERINGS-PROGRAM. EEN SEPTENNAAT VAN NATIONAAL REVEIL. het Duitscho volk van ganschér Mrfe. ,r" Mgr. BESSON WORDT KARDINAAL HERRIE AAN WËENËNS UNIVERSITEIT. ONGEVALLEN. UIT VLAARDINGEN EEN PLECHTIGHEID IN DE LATERAANSCHE BASILIEK. DE OUDSTE VORST VAN LIPPE overleden. TERUGGEKEERD. MELLON EERE-DOCTOR. voorlegde. Maar de presidentsperiode van Fallières zou toch. minder door het sectarisme gekenmerkt worden dan zijn ministerieele loop baan bet was geweest. Aanvankelijk schenen de moeilijkheden in het eigen kamp zijn taak te gaan verzwaren: de gratie aan den bandiet Soleilland, het niet-begenadigen van den anar chist Liahoeuf, de incidenten wegens het niet verschijnen bij de begrafenis der slacht, offers van „La Répuibliciue" keerden felle volksbewegingen tegen den president, doch weldra gingen de feiten ver boven den per sonenstrijd uit en deden zich aan den Euro- peesohen henlel de wolken voor, die heit sep- tennaat van Fallières tot een van de belang rijkste diplomatieke tijdvakken aan den wereldoorlog voorafgegaan, hebben gemaakt. En de spanningen die zich op internationaal gebied herhaalden, hebben niet weinig bijge dragen om den feilen partijstrijd van het be gin der eeuw te polijsten. Vijf maanden was Fallières op het Elysée, toen het Casablanca-incident plaats greep, waar de moord op tien Europeërs de Fransche in terventie in de Marokkaansche aangelegen- heden krachtens de besluiten van de conferen tie van Algéciras noodig maakte. Interventie die na de zaak der deserteurs tot groote moeilijkheden met Duitsohland leidde, welke Pichon in zijn accoord met Berlijn in het be ging 1909 hoopte uit den weg geruimd te hebben. Was toen ongetwijfeld door de Fran sche diplomatie de lont van het Europeesche kruitvat verwijderd, weldra bleek dat het ge vaar nauwelijks was verminderd en einde Juli 1911 had reeds de „Coup d'Agadir" plaats, waarmee Duitsohland hoopte Frank, rijk te intimideeren en aan de Marokkaansche kwestie een oplossing te geven overeenkom stig de Berlijnsche inzichten. Van dat oogen- blik dateerde een „nationaal reveil", dat in de eerste plaats een voorzichtiger binnen landsche politiek noodig had en verder de entente met Rusland en Engeland tot de scharnier der Fransche huitenlandsche poli tiek maakte. De Marokkaansche kwestie had echter de soliditeit van de Triple Entente doen zien en het verdere verloop van het septennaat van Fallières is dan ook vooral gekenmerkt door de onophoudelijke manifestaties van „ge trouwheid aan de allianties en aan de vriend schappen", dat het devies van de Fransche diplomatie was geworden: het bezoek van den Engelschen koning in 1908 en het tegen bezoek van Fallières te Londen, de ontmoeting op de reede van Reval van den Britschen vorst, den Franseken president en den tsaar en in 1909 de ontmoeting van tsaar Nicolaas en Fallières in de haven van Cherbourg. Hadden die bezoeken een vlakweg diploma- tieken kant, Fallières ondernam ok de groote reeks reizen om de vriendschappelijke betrek, kingen tusschen de landen, waarmee Frank rijk niet door allianties was verbonden, te onderhouden. De koning van Griekenland, de koning van België, de koning van Noorwegen, onze koningin, koning Peter van Servie en Ferdinand van Bulgarije waren aehtereenvol- (Zitting van 23 Juni). Financieele kwesties; buiten- landsche politiek. WEENEN, 23 Juni. (W.B.) De nieuwe Oos- tenrijkscbe regeering heeft heden aan den nationalen raad haar regeeringsprmgram uit eengezet bij monde van den bondskanselier, dr. Buresch. Het komt e-r thans allereerst op aan, zeide de bondskanselier, het evenwicht -in -de- staats economie te bewaren. Een passende ver'hooging van de inkomsten belasting in plaats van de vroeger voorgeno men salarisverlaging en een tijdige hervor ming van het sociale regime-. moet worden doorgevoerd. Do bondskanselier deelde verder mede, dat het werk der .regeering met .kracht zal .worden voortgezet. Met betrekking tot de „Kreditanstalt" merkte bij op, dat consolideering van een zoo be langrijke I I ietinstelling moet geschieden met de vaste bedoeling, dat de door den staat geboden subsidie geen nuttelooze offers mee- br-enge maar dat voor de toekomst een naar hoofd en leden gereorganiseerde financieele instelling geschapen worde. Verder zal de regeeriog zich tot taak stellen, de verantwoordelijkheid voor de in het ver leden gestelde daden onomwonden vast te stel len en eventueels tekortkomingen wettelijk te straffen. In de naaste toekomst zal men zich ook moeten bezig houden met de kwestie van de benoeming van een nieuwen directeur der „Kreditamstalt". Da bondskanselier constateerde hiérbij tot zijn voldoening, dat de groeiende onrust plaats gemaakt heeft voor een vérstrekkende ver betering en dat het vertrouwen dét bevólkihg ls weergekeerd. Daarna kwam de bondskanselier te sipreken over de huitenlandsche politiek. Hij 'verklaar de, dat deze zal gebaseerd zijn op de grond lijnen, die aan Oostenrijk door de internatloi- nale verdragen en door degeografische, eco nomische en politieke feiten én gegevens ge trokken zijn. De regeering zal het als. een ernstige taak beschouwen, de goede verstandhouding met alle landen der wereld, die met Oostenrijk "in geregelde betrekking staan, te onderhouden. Vooral de oude broederlijke vriendschap, die Oostenrijk met het Dultsche rijk verbindt, .zal als een waardevol actief van de balans van Oostenrijk's buiteniandsche politiek zorgvul dig worden gehandhaafd. Met betrekking tot het plan betreffende een Dnitsch-Oostenrijksche tol-unie, zeide de bondskanselier, dat het voorbarig zijn zqu, hieromtrent hier en thans een verklaring .af te leggen, zoolang het Haagsche gerechtshof nog geen advies heeft uitgebracht, temeer daar een dergelijke verklaring verkeerd zou kun nen worden opgevat. De loopende economische onderhandelingen zal de regeering zoo spoedig mogelijk afsluiten. In de moeilijke dagen, zei de de bondskanse lier ten slotte, die wij en met ons bet grootste gedeelte der Europeesche sfiaten beleven, heeft de verheven stem van den président der Vèr- eenigde Staten een straal van hoop gebracht. Hem, die ons volk in den zwaarsten nood reeds een keer de reddende hand heeft gebo den, dank Ik In tnaam van" Oostenrijk 'en van Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: N. J. 21 jaar, losse werkman, gedetineerd: D. S. 21 jaar, bankwerker, beiden uit Nleuwer- werk ad. IJssel en C. K. 25 jaar bouwarbeider, recidivist en gedetineerd uit Capelle a. d. IJssel wegens diefstal In vereeniging van een aantal kippen uit een bok van G. K. Timmer mans te Moordrecht, tot resp. 4, 4 en 5 maan den gevangenisstraf, de eerste en de laatste met aftrek der preventieve hechtenis. L. K. 57 jaar, zonder beroep te Capelle a.d. IJssel wegens heling van de door de verdachten uit de vorige zaak gestolen kippen, tot 10 maanden gevangenisstraf. In de zaak van M. d. J., 46 jaar, buffetbe- diende, recidivist en gedetineerd, die terecht gestaan had wegens diefstal door middel van braak van een hoeveelheid tafelzilver en een bril in etui uit de woning van den bouw kundige A. Poot aan de Juliana van Stolberg laan te Hillegersberg, werd een geneeskundig onderzoek gelast. In de zaak van N. E. S., 32 jaar, varensge zel, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van een fiets ten nadeele van M. Heesen te Rhoon, werd een geneeskundig onderzoek ge last. F. M. J. v. B. 54 jaar, directeur van een in formatie en incassobureau, die terecht gestaan had wegens verdüistering van eenige gelds bedragen, die hij voor opdrachtgevers zou in nen, werd vrijgesproken. P. J. van R., 24 jaar zeeman, wegens als souteneur voordeel trekken üit de ontucht van een vrouw, tot 10 dagen hechtenis. Th. J. A. B. 63 jaar apotheker te 's Graven- hage, gedetineerd, wegens zedenmisdrijf, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. H. J. v. B., 64 jaar schoenmaker, wegens zedenmisdrijf tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. C. T. 47 jaar hulp-gemeenteambtenaar, ge detineerd wegens een zedenmisdrijf tot 6 maan den gevangenisstraf door te brengen in een bij zondere strafgevangenis en daarna ter beschik king stelling dér regeering. A. F. D. 38 jaar huisvrouw van J. v. d. B., wegens leerplichtwet-overtreding tot 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. Een ouderdom in waardigheid, (Van onzen correspondent Het plotseling overlijden, van den oud-presi dent der republiek, Armand Fallières, heeft het oudere deel der hedendaagsche generatie ongetwijfeld met eenigen weemoed doen terug denken aan den tijd dat Fallières heit Elysée bewoonde. Het was in den tijd, dat nog slechts lHi8^pE*' weinigen dachten SI I- aan de mogelijk. heid van een Euro- MÜPv n* peeschen oorlog. JlfllEn toch was die Iulc Tan den vrede fejjl 'JShBLJ nie' genoeg ge. Waard eerd werd, het antl-clerikalis. fHf|mHHI me z'Jn groote over. j. winningen. kon t allieres gaan binnenhalen, en toen Fallières naar het Elysée reed, begon zich wel een reactie tegen de onderlinge verscheurdheid •af te teekenen, maar het comhisme heersch- te nog in al zijn verwoedheid. Om den toestand juist te -teekenen: De president- van thans, de heer Deumer, moest het bij het congres afleg gen tegen den candidaat van het linksche blok Fallières. -Doumer toen reeds een gematigde ten opzichte van den man die als arbiter .der partijen op het Elysée moest gaan zete len De man van het bekende rondschrijven' aan de Fransche bisschoppen (in 1891 na de in cidenten te Rome) die van den aartsbisschop van Aix het scherpe antwoord ontving: „de vrede is op uw lippen, de haat in üw harten", wilde zelf in het voetspoor van Loubet treden om de vervolgingswetten te aocepteeren, die de fanatieke parlementaire meerderheid hem Naar ons wordt medegedeeld, zijn alle candi- daten van de R. K. H. B. S. geslaagd, d.w.z. 17 eandidaten voor B. en 11 candidaten voor A. GEVONDEN VOORWERPEN. Opgave va nde in de week van 12 tlm. 18 Juni 1931 gedeponeerde gevonden voorwerpen, om trent welke inlichtingen zyn te bekomen aan het hoofdbureau van politie op Dinsdag en Woens dag van des middags 123 uur. Aan he hoofdbureau van politie: sleutels, por- temonnaie's, R.B. merken, 2 zwarte heerenlak schoenen, 2 duimstokken, brillen, 2 slappe heeren- hoeden, sigarettenpijpje in étui, renteboekje t/n. Westerwoudt, Duitsch leesboekje, verm ziïv. vul potlood, heerendasje met beursje, 12 theedoeken, gereedschaptasch voor motorrijwiel gr(jze jockeypet, nikkelen tabaksdoos, schilderskiel, blauwe kindercape, 4 stukjes staal, 3 regenjas sen blauwe en zwarte ceintuur, rozenkrans, pakje inh. borstrok, hemd enz., bruine winter jas, paar glacé dam. handschoenen, dames para- plule, doublé halsketting met hangertje, grijze jas, zilv. kruisje, pakje inh. papieren t/n. Bent- zen, damesring met blauwen steen, wit linnen kinderschoentje, groene vulpenhouder, penhou der, 2 koksmutsen, 2 linnen boorden, br. acte- tasch met boeken t/n. Jansonius, gummi ka- meeltje, vulpotlood, gouden ring, Engeisch sleu teltje, paardenlyn met ijzeren pen, metalen zakmes. Reeds' verschillende malen was In den loop der laatste maanden het gerucht verspreid, dat de verdienstelijke bisschop van de bekende Zwitsersehe universiteitsstad Freiburg binnen- kort tot het purper zou worden verheven. Aan vankelijk meende men, dat hij bij die gelegen heid naar Rome zou worden geroepen om een plaats te gaan innemen onder de zgn. curie kardinalen. Het was immers van algemeens bekendheid dat monseigneur Besson in het Vaticaan een buitengewoon aanzien genoot, en dat hij door Z. H. Paus Pius XI gaarne en dikwijls werd geraadpleegd in allerlei moeilijke aangelegenheden. Hoezeer men overtuigd was van een belangrijke promotie in rang, welke dezen eminenten kerkvorst nog te wachten Een K.W.P.-bericht uit Genève bevestigt de geruchten, welke sinds eenigen tijd liepen, dat in het eerstvolgend consistorie tot kardinaal zou worden benoemd mgr. Marius Besson, bis schop van Freiburg, Lausanne en Genève. Aan de bureauxheerenrjjwlel, bureau Charlols veilingkist en kist sla, bureau Paul Grugerstr. zak Inh. 3 rollen koperdraad, bureau Nassau- kade; 2 melkbussen gem. Rijnstroom, posthuis Marconiplein. By vinders: broek en blauwe kiel, wed. Opelt, Schied.dyk 98; actetasch inh. badgoed, A. v. Ginneken, Beursplein 5, Bergen op Zoom; vulpen, Mulder, Nijverheidstraat 28a; portem. met inh., N ij man, Ged "Vest 6; verguld kruisje, van Hem men, Goudschesingel 61; bus ereoline, Valentijn, Benthuizerstraat 100; portem. met inh., Roelse, Willebrordusstraat 164; blauw manteltje, Blie- kaard, Hoyledestraat 11; R. B merk in etui, v. d, Hoek, Almondestraat 59b; rijwieltasch, Feling, Woelwykstraat 45; dasspeld, van Tol, Noordsingel 121; br. portem. met inh., Groenstad, Comman- derjjstraat 54b; vulpen. Weekhout, Jeruzalem- straat 64; 2 pakken kauwgummi, Loos, Vondel straat 9b; veeartsentang, Amelink, Veemarkt 13; bruine kindermuts, Roggeveen, Langekade 179; dames parapluie, van Munser, Palestinastraat 90; bruin kindertaschje, Jongboer, Fabrieksstraat 9b Lipssieutel, pak gummiringen, Brunold, Gen v. d. - Heydenstraat 14; autoslinger, Groeneweg, Gas- bouderstraat 3a; gummi regenjas, Paardenkooper, Wiekstraat 50; padvindersriem, Jongste. Lnmber- tusstraat 12; autoband, Boudewyn, Jenchcstraat 82regenjas, Banis, Jonker Fransstraat 114wit schort, v. d. Eist, Oost Maasstraat 23U; R. B. merk in etui, Rietveld, Jan Kobellstraat 6; id. ld. Bos, Watergeuy straat 90; lederen tasch met bad goed, Mast, Bajonetstraat 11b; portem. met inh., mej. de Meijer, De Vliegerstraat 45b; potlood slijper, Snelders, Josephlaan 49a; gouden ring met steen, Kleuver, Hennewierstraat 4a; portem. met inh., V. 't' Sant, Math.plein lb; bruine etui met sleutels, Christlaanse, Mauritsstraat 13b; militaire Willemsorde, Van Beek, Pupillcnstraat 87b; voetbal, van Voorn, St. Mariastraat 47b; tasch met gummi cape, Donker, van Spejjkstraat 93a; ring met blauw steentje, Kesten, Vieram- bachtstraat 48b; pak gemerkt A S., Oversler, Vierhavenstraat 2; ring met 19 sleutels, Beukers, Staringplein 3; gouden bril in etui, Kruizinga, Justus van Effenstraat 77; autoped, Do Jong, Schans .125; 2 Lapssleutels, Godd, Osseweistraat 5b; bruine knip met inh. en portem. met foto, van Veen, Watergeustraat 39; bruine tasch met inh., Slegtenhorst, Hudsonstraat 129b; vulpen, Re Ronde, Zeilmakersstraat 96; padvindersriem met fluit, Zwolsma, Schippersstraat 33; R. B. merk, Ibinga, Math.laan 172; br. portem. met inh., Sal- wes, Korfmakersstraat 92; duif, v. d. Have, Span jaardstraat 80R. B. merk, Hart, Spanjaard straat 126; pag inh. looper, Wilte, Dorpsstraat 1, te Overschledynamo, van Valen, Koninginne weg 146, IJsselmónde; pakje elec. lampen, de Leeuw, De la Reystraat 78a; beige regenjas, Teu- nisse, Zaadakkerutraat 21bbankbiljet Lowen- stein, Leuvehaven 61b; Lipsseleutel, van Djjk, Nijverheidstraat 46; R. B. merk in kokertje, Sies, Hillelaan 20; vulpotlood, de Jong, Narcisscnstraat 17riem met fluit, Buurman, 2e Kiefhoekstraat 49; ring met sleutels, Meyer, le Pioenstraat 18; vulpen, Nugterefi, Egelantierstraat 24; bruin portem met inh., Borst, Riederiaan 16; pakje bor duurwerk, Fortuin, Zaadakkerstraat 27a; roi gas- penningen, van Boven, Schalkburgerstraat 15; portem. met R. B. merk, Loos, Beyerlandsche- laan 27; wandelstok, Antoniseen, Willem Buyte- wechstraat 223c: huissleutel, Claus, L. Rotte- kade 127; daftiesparapluie, Wed. do Haas, Sta- tionsweg 89; zwempak met handdoek, Remses, Goudschsingel 193; stalen huls met vulpen en vul potlood, W. Bruower, Rubroekstraat 14. Opheffing van het studentenrecht. WEENEN, 23 Juni. (V-D.) Heit Ooetenrijkscihe gerechtshof beeft heiden (het indertijd onder het necbanajait van prof. Leipadh' ingestelde studen- tenredbt voor de Weensche universiteit opge heven, met de motiveeirinig, dat dit recht in strijd is tmet de wet en dat niocdi 'die academi sche senaat, noeih toet ministerie van onderwijs de bevoegdheid bezitten om een dergelijk -be sluit af te kondigen. Alleen de wetgevende macht kan diergelijke maatregelen treffen-, Zoodra het toesluit van de opheffing bekend wend, deden nationaul-soclaiiiistisctoe studenten in de aula van de universiteit een inval, waar bij toet tot een gevecht met socialistische stu denten kwam, zoodot een aantal studenten verwondingien opliep. WEENEN, 23 Juni. (H.N.) De universiteit, de teohióisctoie tooogeschoofl en 2 andere instel lingen ^van hooger onderwijs zijn vandaag voor- loopig gesloten, daar er sfaudentenoniluistem heb ben plaats gehad. Deize onlusten ontstonden naar aanleiding van de uitspraak van het administratieve ge rechtshof, wel-ke het bestaande stiudienjten- reötot onwettig verklaart. De 43-jarige A. v. D. uit de Nadorststraat is aan boord van het in de Rijnhaven liggende s.s. Hillegom door een vallende toijsèh palen getroffen. Met een gebroken rechteronderbeen is hij in het ziekenhuis aan den Coolslngel opgenomen. De 10-jarige K. v. G. is op de Nieuwe Haven door een auto overreden. Hij kreeg een hersenschudding en is in het ziekenhuis aan den Coolslngel opgenomen. De 10-jarige P. v. d. K. van de Prins Hen- drlkkade is op het voormalige land van Hobo- ken uit een vijf meter hoogen boom gevallen, tengevolge waarvan hij zijn rechterschouder ontwrichtte en inwendige kneuzingen kreeg; De jongen is in het ziekenhuis aan den Cool- singel opgenomen. COLLECTE SCHAPENFONiDS JONGENSPATRONAAT. De opbrengst dor voniige week Zondag ge houden collecte ten bate van het Setapenfonds van het R. K. Jongenspatronaat „St Aloy- sius" bedraagt met de nagekomen giften in totaal ruim 300. Mgr. Besson bij een bezoek aan Lourdes, GESLAAGD. De hoer L. J. Schippers van toiior slaagde aan de universiteit te Leiden voor het Docto raal examen in de Rechten. Zondag is s'0' D!<)8elwitz de oudste vórst uit het LipP'30^16 prins Rudolf, vórst van Lippe, na een kortstondige ziekte aan de gevolgen ran longontsteking op 75-Jarigen leeftijd overleden. VISSCHERIJ. Van de Beugvisscherij kwamen hier binnen: VL. 39 D. Poot mot 124 kantjes^kolharing; VL 80 C. van Oosten mot 132 kantjes kolha- ninig; VL. 100, J. Goedknegt' met 144 kantjes kol haringVL 195, A. Poot mot 138 kantjes kolharing; VL. 201, J. van Minnen mot 232 kantjes kalihiaidng; VL 216 P. v. d. Zwan Mz. met 149 kantjes kolharing. Van de haringvischerij kwaimen binnen: VL 73, L. Muis met 21 last pekelharing; VL 49, M. Westerdijk mot 20 last pekelharing. Aan de afslag werd alhier betaald: Maan dag: noot niouwo volle taring van ƒ22,20 hot ƒ23,80, ld. maatjes van ƒ10 tot ƒ19,40. id. Kölmaatjes van ƒ10.30 tot ƒ26.70 por kantje. Dinsdag; voor Stijvekoon van ƒ28,70 tot 32,50 per kantje. De motorlótgger VL 14, schipper Jb. Rog, diie Vrijdag 1.1. naar zee was vertrokken, is Zondagmorgen in de haven teruggekeerd met defecten motor. LONDEN, 23 Juni. (H.N.) De universiteit van Cambridge heeft don Amerikaansohen mi nister van de schatkist, Mellon, hét ©eredocto raat in de rechten verleend. Mellon's zoon is vandaag eveneens gepromoveerd. BEIAARDBESPELING Het programma voor de achtste avoudbespe- llng op don beiaard van het stadhuis door den Btadsbeiaard'ier Ford. Timmermans op Woens dag 24 Juni van 910 uur luidt ais volgt: 1 Praeludium In g, Jef Denijn; 2 a. Holland- •öhe vlag J. P. J. Wiertsb. Een liedje van Röppelstok, A. J. SOhooleman; 3. Menuet in F, W. A. Mozart; 4 a. Est-11 vrai? b. Confidence dès fleur®, c. Consolation, F. Mendelssohn; 5 Sonate voor beiaard Allegro (le deel) Ferd. Timmermans; 6. Derde Fantasie P. Benoit; 7 a. 's Avonds in dè mane, Arthur Vermeulen; b. Die ou bande A. LaanlbredhtsVos. DUITSCHLAND EN ROEMENIË. De wederzydsche delegaties die deelnemen aan de onderhandelingen voor een Duitsch- Roemeensch handelsverdrag hebben gisteren volledige overeenstemming berëikt fen het ont. werp-verdrag geparafeerd. De onderteekening van het verdrag zal dezag dagen geschieden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2