Rheumatiek, Jicht, Ischias en Verkoudheidsziekten, FEUILLETON LUCHTVAART SPORT EN SPEL Berchtesgaden HET INSIGNE. VRIJDAG 26 JUNI 1931 RADIO-PROGRAMMA VOOR WIE DAARHEEN OP VACANT1E WIL GAAN ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ONTEVREDENHEID BIJ DE SOENANS- TROEPEN. 1 DE OCEAANYLUCHTEN- VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG De Deensciie vliegers maken een noodlanding in Krefeld. UITLOTINGEN". PUBLIEKE VERKOOPINGEN. MARKTBERICHTEN- ZATERDAG, 27 Juni. Hulzen (1875 M„ 160 K. H.) Uitsl. KRO.- uitzending: 8.00—9.15 en 10.00—11.30 gramofoon- platen11.30 godsd. halfuurtje door Pastoor Per- quin; 12.00 politieberichten; 12.15—1.45 KRO.- orkest: 1.45—2.30 graraofoonplaten2.303.00 vra- genhalfuurtje3.004.3 kinderuurtje; 4.45—6.00 KRO.-kunstensemble6.00 sportpraatje S. Bor sten; 6.15 Journ. weekoverzicht door P. de Waart; 6.35 gramofoonplaten7.00 ir. W. M. M. Pilaars: Het vergiftigingsgevaar door automobiel-uitlaat gassen; 7.30 politieberichten; 7.45 gramofoonpla ten; 8.00 KRO.-salonorkest, met medew. v. L. Bernard (chansonnier), J. Meyer (accordeon), M van 't Woud (saxofoon); 9.00 Vaz Dias: 9.10 A. ObdeynBanketbakkerij vroeger en thans11.00 12.00 gramofoonplaten. Hilversum (298 H., 1004 K. H.) Uitsl. VARA-uitzendlng: 6.45—7.00 en 7.30—7.45 gym nastiek; 8.00 gramofoonplaten10.15 Cabaret ensemble Het Drietal, Joh. Jong (orgel) en T. de Hee (toespraak); 12.00 gramofoonplaten; 2.15 Th. J. ThjJ5.se:;Onderwijzers en arbeiders-ont wikkeling; 2.30 Ons huis een tehuis, door T. Landre; 3.00 VARA-mandoline-ensemble o. 1. v. J. B. Kok; 3.15 toespraak door mevr. H. Verwey- Jonker; 3.45 vervolg Mandeline-concert4.15 vragenhalfuurtje voor de kinderen; 4.45 esperanto cursus G. J. Degenkamp; 5.05 Otto v. Tussen broek: Reizen en trekken;'5.35 klein dameskoor, J. Braaksma (piano); 6.00 C. Woudenpc.g: De uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen; 6.15 vervolg concert; 6.30 literair halfuurtje. A. M. de Jong; 7.15 voordracht; 7.50 VARA-varia; 8.00 A. de Vries: Bestuursmededeelingen8.10 zomer avondprogramma, met medew. v. Joh. Jong (piano), P. de Korver (bas), Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot en W. v. Capellen (voordracht) (10.00 Vaz Dias.) Daventry (1554.4 M., 193 K. H.) 11.05 lezing; I.20 orkest; 2.20 tennisverslag; 4.05 mihtair con cert, afgewisseld door demonstraties met vlieg tuigen; 4.40 tennisverslag; 5.10 vervolg concert- 5.35 kinderuurtje: 6.20 berichten; 6.45 cricket match Engeland-Nieuw Zeeland; 7.00 recital door L. Isaacs; 7.20 lezing; 7.50 concert; 8.10 cabaret programma; 9.20 nieuwsberichten; 9.40 lezine- 10.0012.20 dansmuziek. Par ij s (Radio Paris 1725 M., 174 K. H.) 8.05 en 12.50 gramofoonplaten4.05 dansmuziek6.20 gra mofoonplaten9.05 concert met medew. v. solist, afgewisseld door gramofoonmuziek. Langenberg (473 M„ 634 K. H.) 7.25—8.20, 12.15 en 12.30 gramofoonplaten; 1.25—2.50 orkest" 5.20-6.10 concert; 6.10—6.40 dansmuziek; 8.20 vroolyke avond; 10.50—11.50 orkest en liedjes bii de luit; 11.501.20 dansmuziek. Kalundttorg (1153 M„ 260 K. H.) 12.20—2.20 orkest; 2.503.20 gramofoonplaten; 3.20 kinder uurtje; 3.50—5.50 orkest en violist; 8.20—9.20 zang en voordracht9.20—10.20 orkest10.35—11.05 declamatie11.0512.35 dansmuziek. Brussel (508.5 M„ 590 K. H.) 5.20 orkest; 6.50 gramofoonmuziek; 8.20 militair concert; 9 05 lezing; 9.20 vervolg militair concert; 9.50 orkest Aleys. (338.2 M., 887 K. H.) 5.20 orkest; 6.b0 gramo- foonmuziek; 8.20 Princess Rayon de Soleil, opera, Gilson. >«"-». Zee sen (1635 M., 183.5 K. H.) ca. 7.00—7.50 gramofoonplaten; 10.55—12.25 berichten; 12 25 koor; 1.15—2.20 berichten; 2.20—3.20 gramofoon- L 3:20r4-30 lezingen; 4.50—5.50 concert; 5.j0—8.20 lezingen; 8.20 concert op Volksmuziek instrumenten; 9.20 Verkehrsburo, vroolyke avond met Curt Alexander en Max Ophuls; 10.20 berich ten en daarna tot 12.50 dansmuziek door de kapel Barnabas von Geczy. EXAMENS NUTTIGE EN FRAAIE HANDWERKEN. Benoemd zjjn in de commissiën, in 1931 belast het het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en fraaie hand werken voor meisjes, te benoemen: Rotterdam: a. tot lid en voorzitster: mej. A. F. Houba, schoolopziener l.o., 's-Gravenhage; b. tot lid en plaatsverv. voorzitster: mei A M Natèr, Rotterdam; c. tot leden de dames. M.'van Berg, 's-Gravenhage; M. W. van der Goes, RotterdamE. Krijger, RotterdamH. C. Ver- hjjen, Rotterdam; S. C. Visée, Rotterdam; d. tot plaatsverv. leden de dames: G. W. C. Kuvk, geb. van der Steen, 's-GravenhageE. M. Kisséeuw, Dord -hi de Vo°sd vau der Straaten, EXAMEN KRANKZINNIGENVERPLEGING. De examens zijn voortgezet met de candidaten uit Maasoord te Poortugaal. De uitslag is als volgt Eerste overgangsexamen, 42 candidaten, afge wezen 12, geslaagd: H. M. M. Aeckerlin, G. ter Beek, M. Blauw, G. de Boer, M. Buisman, J A. C. Damhuis, A. C. Donga, A. M, Doornbos, T. Dijksman, G. J. van Embden, A. de Haan, 7, M' H; Hems, F. C. Hjjmoure, L. Hilverda, A. M. M. Hoenselaar, C. A. den Hollander, C. D. M. Huivenaar, C. Ievema, A. Jaspers, A. de Jong, G. M. Kanon, R. Kort, J. Meijer, W. Mie- dema, E. Schaap, A. J. Schults, A. van der Veen, G. de Vries, L. S. Wage, V. Wycisk. Tweede overgangsexamen 28 candidaten, ge- slaagd: M E. Boot, A. Bosch, A. Bouwman, t ®ruJdnk' H- J- yan Dalen, S. van den Donk, L. T. Halter, L. A. M. Heerebout, H. Heussen, J. J. van Heyst, A. Hieminga, J. Kemper, A. G. M. van Kessel, A. J. Lamers, J. Land, S. Lemson, G. Lodder, J. Maatense, M. A. Nienhuis, A. Reinek, A. Ridderhof, A. van der Sluis, E J. van de Vate, A. E. Verstraeten, M Visser, H. Vos, J. de Vries, A. L. Wessels. Aanvullingsexamen 7 candidaten, geslaagdH. Dik, P. A. Kuipers, J. van der Meer, A. J. C Schaaf, W. Smalleganger, E. L. A. Westers, A P. M. van den Berg. Reeds vroeger waren eenige deelen van het slot van Berchtesgaden des zomers voor bezoe kers open gesteld en wel de woonvertrekken van kroonprins Ruprecht, die zomers meestal op reis is of wel in Münclien wijlt. Sedert kor ten tijd zijn in drie zalen van het kasteel dee len van de waardevolle kunstverzameling van prins Ruprecht opgenomen. Het wordt dezen vorst als een bijzondere verdienste aangere kend, dat hij in een tijd, waarin zoovele verza melingen door nood versplinterd worden, zijn schatten nog vaster dan te voren inde hand neemt en ze op deskundige wijze verzorgt en vermeerdert. Het slot van Berchtesgaden heeft een lange geschiedenis achter zich. Deze gaat terug tot den aanvang van de twaalfde eeuw, toen Berch tesgaden een stift van de Augustijner koorhee- ren was. De vorst-priors van Salzburg brachten gaarne een paar maanden van het jaar in het kasteel door en dit bleef tot de sekularisatie van 1803 in het bezit van de Augustijner orde. Uit deze eerste dagen zijn nog deelen van een kloosterbouw overgebleven, alsook de St. Mar- tijnskapel, welke nu aan de in den oorlog ge sneuvelden Beieren gewijd is. Het daartegen over liggend dormitorium, verkeerdelijk „kapit telzaal" genoemd en het daaraan sluitende refectrium en de keuken dateeren uit 1400; ze worden nu als zalen voor uitstalling van kunst voorwerpen gebruikt. Het juist genoemde dor mitorium 13 een pTachtige, gotische liall van indrukwekkende afmetingen, en welks gewelf door slanke zuilen van Unterberger marmer ge dragen wordt. In deze zaal zijn nu gotische plastieken on dergebracht, waaronder houtsnijwerk, dat aan meester Hendrik Yseliin van Konstanz toege schreven wordt. Drie schilderijen uit de laat gotische tijden stellen de heiligen Kristoforus, Michael en Anna voor. Dan is er als waarde volste stuk een H. George van meester Erasmus Grasser en voorts werk van Riemenschneider, dat den Olijfberg en de Opstanding afbeeldt. Door twee wapengangen bereikt men van hiieruit de andere expositieruimten. Beide zijn afgesloten door prachtige portalen van het slot Neuberg aan den Donau met rijk ingelegde re naissance deuren. De zalen zelf bevatten een collectie meubels van de Italiaansche renais sance. De muren zijn met antieke tapijten be kleed en de gotische vensters met Duitsch en Zwitsersch glas ingezet. Hier is nu ook eene schilderij en verzameling ondergebracht, waar onder werken van de gebroeders Amberger, van Wertinger, Kranach en Rossellno. Het kost baarste stuk is hier echter het zilveren altaar- van de H. Walburga, dat vroeger de hofkapel van Miinchen sierde. Het slot zelf is terrasgewijze tegen de berg hellingen opgebouwd. Het bovenste terras, het z.g. Barbierstöckl, is een onder rozen bedekte tuinhal. Hier wijlde de oude prins regent Lu'itpold zoo gaarne. Aldus Is hier te midden van een heerlijke omgeving en omringd door bloeiende rozen een museum ingericht, dat het bezoek van een ieder verdient, die in het mooie Berchtesgadener land zijn vacantie slij't. Sedert kort is nog een ander beroemd slot onder handen genomen. Stolzenfelz aan den Rijn, in de buurt vqn Koblentz werd al door koning Frederik Willem IV hersteld. Men is nu bezig het in den toestand terug te brengen, waarin het in het midden van de vorige eeuw verkeerde, toen gezegde koning hier resideerde. DUITSCHE ROZENTUINEN Er zijn eene massa steden in Duitschland, die met den eeretitel „rozenstad" pronken. Eltville b.v in de Rijngauw, dan Kreuznach, dat zich de stad van de rozen en de nachte- gaals noemt; de oude Frankenstad Koburg; Bachenstein in Holstein waar de rozen met de roode baksteen van de huizen in kleurenpracht wedijveren; Zweibrücken in den Palz, waar in 1912 een rozentuin met 50.000 planten werd aangelegd, enz. Maar de meesten van deze kin deren Floras kan men toch vinden in Sanger hauaen in den Harz. Hier vindt men niet alleen het beroemdste rosarium van Duitschland maar ook de grootste publieke rozenverzameling van heel Europa. De „Verein Deutscher Rosenfreun- de" stichtte dezen rozentuin, hier in het jaar 1903. Tegenwoordig telt men in dit paradijs 300.000 rozenstruiken van 9000 variëteiten, waaronder 800 soorten van wilde rozen. Het rosarium beslaat 20 morgen gronds met inbe grip van een proeftuin, die voor reserven eü voor het nemen van allerhande experimenten dient. In dit rozenmuseum is ook die rozen- groep uit Goethes tuin in Weimar onderge bracht, waaraan de dichter zijn botanische proeven ondernam. De correspondent van de „Koerier" te Wono- giri schrijft: Nu het commando en de leiding der oefening van de Soenansltoeipen overgedragen is aan den Bandara Kanidjeng Paogera.n Hario Poe-r- bonagoro, den vroegeren prins Djatiikoesoemo, die van de Militaire Academie van Holland is gekomen, is er ook een verandering ingetreden in heit leven van de Soenanetroepen. Deae) die nooit een ware militaire opleiding genoten hebben worden nu dagelijks gedrild in de westersohe militaire methoden, wait, zoo- als van zelf spreekt, voor hen zwaar is. Het ver wondert ons dan ook niet, dat vele Soenansol- daten 'bezwaar hebben tegen die nieuwe op leiding en dat er nu reeds velen -zijn, die een verzoekschrift hebben ingediend om dien dienst te mogen verlaten. DE „LOS ANGELES" DOOR BRAND BESCHADIGD. WASHINGTON, 24 Juni (N.T.A.) Het mi nisterie van marine heeft van commandant Dresel te Lakehurst (New Jersey) telefonisch mededeel ing ontvangen dat een ibrandje aan iboord van het marineludhtsdhip „Dos Angeles" in de luehteclhiipihal te Lakehurst .geringe schade •heeft aangebracht aan het omhulsel van het ludbtsciMp. Vermoedelijk, is kortsluiting 'de oor zaak mn den brand geweest. Bü Rheumatische pijnen, jicht en aanverwante ziekteverschijnselen, doet zich zooals bekend is, het geval van storing in de stofwisseling, ten gevolge van een abnormale gesteldheid van het bloed, voor. Voor ver wijdering van de schadelijke bestanddeelen in het bloed is Togal uit stekend geschikt. Het lost het urinezuur, het verwoestende zelfgift in het menschelijk lichaam, op, waardoor een even vlugge als be trouwbare werking wordt bereikt. 300 doktoren bevestigen schriftelijk de bijzondere voordeelen van Toga! in vergelijking met andere prev araten. 420 doktoren loggen den nadruk op zijn onsc hadelijkheid. 120 doktoren schrijven waardeerend over de werking van Togal bij chronische en harflnek- kige ziekten en in gevallen waarin andere middelen faalden. 6000 doktoren waaronder beroemde professoren, dooumentecren volgens notariëele bevestiging uit vrijen wil de deugdelijkheid van Tog al. 150 korte berichten van klinieken en ziekenh uizen toonen het groote interesse van de ge- neeskundige wetenschap voor Togal. 9 omvangrijke werken van belangrijke klinieken uit de meest verschillende landen geven een bewüs van zijn uitstekende werking. Duizenden, die door pijnen geplaagd werden, geraakten door Togal weer in het genot van hun gezondheid. Togal verzacht niet alleen de pijnenmaar verwijdert de ziektestoffen op natuur lijken weg. Zelfs bjj langdurig lijden werden met Togal verrassende resultaten bereikt. Waar duizenden doktoren, waaronder vele beroemde professoren, dit middel voorschrijven kunt ook U het vol vertrouwen koopen. In alle apotheken en drogisterijen reeds vanaf 80 cents verkrijgbaar. (Adv.) Zitting van 25 Juni. Diefstal uit schepen. De 31-jarige schippersknecht P. A. v. L., recidivist en gedetineerd, bekende zich in Maart en April schuldig gemaakt te heben aan ver schillende diefstallen uit schepen in Coolhaven, Waalhaven, Rijnhaven, Schiehaven, Jobshaven liggende. Hierbij waren hem bedragen aan geld, sieraden en kleedingstukken in handen geval len. Verdachte beweerde al de diefstallen te hebben gepleegd met een Duitschen schippers knecht uit Dusseldorf. De politie heeft naar dien onbekende een onderzoek ingesteld, doch de man is onvind baar gebleken. Na het getuigenverhoor heeft het O. M. er op gewezen, dat verdachte nooit goed heeft wil len oppassen. Er is van alles met hem gepro beerd, maar hij is lui en houdt %m uitgaan. Dat hij tot misdrijf vervalt Is dus zijn edgen schuld en het O. M. heeft geen meelij met hem. Toch wil het rekening houden met zijn jeugd en het eischt 2 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Een roofschip. De 25-jarige stoker L. C. H., de 23-jarige tremmer O. S., de 36-jarige zeeman J. in 't W. en de 30-jarige stoker W. K., hadden in 1930 behoord tot de bemanning van het s. „Alchiba van Van Nievelt, Goudriaan Co.'s Stoomvaart maatschappij. Op de reis naar Zuid-Amerika in Augustus hebben deze menschen een tot de lading van het schip behoorend radiotoestel weggenomen. Zij verborgen het in een drogen tank, en toen het schip weer te Rotterdam was overgekomen, namen ze het mee en verkochten het. Die diefstal was het begin van een heele reeks diefstallen, die op volgende reizen werden gepleegd. Het was zóó erg gèweest, dat het O. M. opmerkte, dat verdachten er een roofschip van hebben gemaakt. Van de verdachten was alleen O. S. versche nen, die een volledige bekentenis aflegde. Het O. M. meende, dat er voor de verdachten geenerlei aanleiding was om diefstallen te ple gen. Zij hadden werk en verdienden een goed loon, en toch hebben verdachten elke reis de diefstallen gepleegd. Over alle vier zijn reclas- seeringsrapporten ingewonnen; die over H. en S. zijn gunstig, die over de beide anderen ongun stig. Het O. M. acht de feiten echter te ernstig voor een voorwaardelijke straf. Juiist omdat die diefstallen gepleegd zijn op een schip en die diefstallen den naam van de Rotterdamsche haven kunnen schaden, maakte deze zaak zoo ernstig. Heit O. M. eischte tegen ieder 1 jaar gevangenisstraf. Mr. O. Verdoom, optredend voor verdachte S,. pleitte oplegging van een voorwaardelijke straf. Heling van het radio-toestel. De 53-jarige kastelein J. N. heeft vervolgens terechtgestaan terzake van heling van een radio toestel, dat gestolen was uit de lading van het s. „Alchiba". Verdachte zeide het toestel ge kocht te hebben voorj 45 van den verdachte uit de vorige zaak L. C. H. Verdachte heeft geen verstand van radiotoestellen, maar het geleek veel op het bekende Philipstoesteil van ƒ125. Toen verdachte later hoorde, dat het een zeer duur toestel was, en zeker wel 300 kostte, was hij geschrokken. Hij had toen wel begrepen, dat de zeeman, van wien hij het toestel gekocht had, dit niet op eerlijke wijze verkregen had. Hij had het daarom zoo spoedig mogelijk van de hand gedaan. De kooper had hem er 55 voor geboden en op dat bod was verdachte ingegaan. Maar ook als ze hem minder hadden geboden, dan waarvoor hij het gekocht had, dan zou hij het ook gegeven hebben. De president vroeg verdachte, waarom hij, toen hij begreep dat het toestel gestolen was, het niet naar de politie heeft gebracht. Verdachte, wiens café op den Schiedamschen- dijk gevestigd is, zeide dat niet te hebben kun nen doen, want dan zou hij bekend staan als een verrader en zijn klanten verliezen. Na het getuigenverhoor zeide het O. M„ dat verdachte, blijkens de inlichtingen door de politie verstrekt, bekend staat als een opkco- per van door zeelieden gestolen goed. Het O. M. meent dat vooral uit den prijs wel gebleken is, dat verdachte niet te goeder trouw was bij het koopen van heit toestel. Het eischt dan ook 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. F. Eikelenboom, meende, dat verdachte niet te kwader trouw was, toen bij het toestel kocht, zoodat hij ook geen heling kon plegen toen hij het weer verkocht. Pleiter bestreed het reclasseeringsrapport, dat ongun stig is, doch op verkeerde gronden is gebaseerd. Pleiter concludeert tot vrijspraak, subs, opleg ging van een geldboete. Uitspraken 30 Juni. De oplichting vim den K. R. O. In een uitgestelde zaak van den 21-jari-gen reiiZBger en danseur H. B. gedetineerd, die' te rechtgestaan had ter zake van oplichting hij Ihad zich uitgegeven voor propagandist van de Katholieke Radio Omroepvereeniging en verscheidene menschen bewogen lid van die vereeniging te worden, waarna hij het lid maatscihapsgeld in eigen zak stak, heeft ér. Donkersloot een psychiatrisch rapport toege licht. De deskundige komt tot de conclusie, dat verdachte vermlnd-erd toerekenbaar is aange zien hij lichtelijk maniak is. De beste maat regel tegen verdachte zou zijn hein voorwaar delijk ter 'beschikking t-e stellen van de re- geening en het toezicht over hem op te dragen aan de Centrale Vereeniging tot behartiging van de belangen van zenuw- en zielszieken. Hot O. M. waargenomen door mr. J. F. Hoef- felman sloot zich -bij de zienswijze van dr. Don kersloot aan en eisc'hte 5 maanden gevan genisstraf met aftrek van den tijd in voor- loöpige hechtenis doorgebracht en daarna voor waardelijk ter beschikkingstelling deT regee ring met een proeftijd van 3 jaar. De ver dediger, mr. W. J. Jongeneel sloot zich bij het requisitoir aan en vertrouwde, dat de reCbt- hank dienovereenkomstig vonnis zou wijzen. Diefstal van film-apparaten. Vervolgens heeft de rechtbank een uitge stelde zaak behandeld tegen den 25-jarigen typograaf H. G. B. die zich heeft schuldig ge maakt aan diefstal van eenige filmapparaten ten nadeel© van de firma Rinck. Verdachte 'had deze apparaten besteld die bezorgd moesten worden in het torenhuis aan het Matihenesser- plein. Toen de bediende aldaar kwam, wist men het -zoo te schikken, dat B. m>et de toestel len in de lift ging ten-wijl er voor den bediende geen plaats meer was. Deze zou toen met de volgende lift gaan maar toen hij bovenkwam, was er van B. noch van de filmtoestellen iets meer te zien. B., was namelijk langs de lift in het aangrenzende torenhuis weer naar bene den gegaan en had zich met de apparaten -ner- wijderd. De zaak was aangehouden ten einde een re classeeringsrapport in te winnen. Dit rapport, dat toegelicht werd door den reclasseerings- ambtenaar E venhuis, kwam tot een ongunstige conclusie. In verband hiermee eischte het O.M. ter zake van diefstal 4 maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. R. J. de Haan conclu deerde tot vrijspraak en vroeg subs, clementie. Uitspraken. D© rechtbank heeft veroordeeld: L. P. 24 jaar Chauffeur en A. H. 27 jaar tech nicus uit Hagen in Westfalen beiden gedeti neerd, wegens poging tot diefstal in Vereeniging in een winkel van de Unie-maatschappij aan de Riederlaan, tot ieder 1 jaar gevangenisstraf. A. P. M. D. 54 jaar voerman wegens poging tot zware mishandeling hij had den koop man A. Sanders in zijn pakhuis aan de Korte- brandtsitraat met een mes gestoken tot 3 weken gevangenisstraf. J. J. v. V. 40 jaar handelsreiziger te Utrecht, wegens heling van eenige ringen en armbanden, die afkomstig waren van de ten nadeele van de firma P. Menkes gepleegde oplichting, tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. A. Z. 44 jaar koopman wegens het aan zijn roeSeeloos en onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat in de Blisabethsstractt de 7-ja.rige A. Zwaai door den door hem bestuurden auto werd aangereden, tengevolge waarvan Zwaai ernstige wonden aan de beenen had bekomen, tot 50 'boete subs. 10 dagen hechtenis. C. v. H. 24 jaar reiziger, wegens verduiste ring van een aantal bretels ten nadeele van de grossierster F. Glaser te Arnhem, in wier dienst hij was, tot 2 maanden gevangenisstraf KREFELD, 25 Juni. (W. B.) Naar door de vlieg- baven Krefeld wordt, bericht, hebben hedeniniciclag om 5.30 uur de twee Deensche vliegers, die gisteren om 7.30 uur uit New-York gestart zyn, by Krefeld een noodlanding gemaakt. Ze verklaar den zich in de route te hebben vergist en over Spanje en Frankrijk te zyn gevlogen. Eenige minuten later zjjn ze naar Kopenhagen doorgevlogen. Post en Gatty te Moskoü. BERLIJN, 25 Juni. (H. N.) Uit Moskou wordt gemeld, dat de Amerikaansche vliegers Post en Gatty op nun wereldvlucht om half 6 op het vliegterrein van Moskou zjjn geland, waar zij door vertegenwoordigers, van het volkscommissariaat voor de luchtvaart, van de burgerlijke luchtvloot en de pers werden begroet. R. K. F. Kampioenscompetitie; D. H. L.Caesar. Promotie- en degradatie le klas A: Geleen—S. V. B.f Kerkrade—O. V. C.B. W. I. K.—Boxmeer, BrabantieUnion; C; Lob. Boysde Zweef. NIEUW VLIEGRECORD. LONDEN, 25 Juni. (V.D.) Captain Neville Stack en J. R. Chaplin, die gisteren van Croy don naar Warschau en terug, een afstand van 2000 mjjlen zjjn gevolgen, hebben hiermede een nieuw record gevestigd. Hun vlucht had plaats boven zes landen: Engeland, Frankryk, België Nederland, Duitschland en Polen. Zy hebben gebruik gemaakt van een ,,all bri- tish machine" en wel van hetzelfde toestel waar mede zy onlangs de recordvlucht LondenKo penhagen v.v. volbracht hebben. MISLUKTE RECORDFOGING. PARIJS, 25 Juni. (V.D.) De Fransche vliegers Bossoutrot en Rossi hebben na 62 uren vliegen hun poging moeten opgeven het wereldrecord duur- en afstandsvlucht te verbeteren. Het weer was Woensdagavond onverwacht veel slechter geworden, zoodat geen kans meer bestond de poging met succes te bekronen. De beide vliegers hebben 7600 K.M. afgelegd. By gunstiger weersomstandigheden zuilen zjj een nieuwe poging tot recordverbetering onder nemen. COMMUNALE 1912. Trekking van 22 Juni 1931. No. 516162 is betaalbaar met frs. 100.000; no. 1.337.895 met frs. 10.000; de volgende elk met fr. 1000: 184.955 258.380 559.847 950.522 1.011.864 1.094.911 1.100.241 1.317.067 1.402.109 1.527.601 1.530.573 1.737.343.; 100 nos. elk met fr. 500. K. N- V. B. Kampioenscompetitie; FeyenoordGo Ahead (Zaterdag)Velocitas—P. S. V. Promotie afd. II: EdoXerxes. TE ROTTERDAM. In het Notarishuis aan de Geld. Kade. Op Ponderdag 25 Juni, des namiddags 2 uur. EINDAFSLAG. Pand en erf, Houttuin 63. In bod op 9100. Voor 10.500 verkocht. Pand en erf, Speelmanstraat 78. In bod op 10.700. Voor 10.900 verkocht. Heerenhuis en erf, Provenierssingel 44. In bod op 16.800. Daarop verkocht. Pand en erf, Aert van Nesstraat 138. In bod op 16.000. Voor 16.030 verkocht. VOORLOOPIGE AFSLAG. Panden en erven, Schietbaanstraat la, b. c. d. Trekgeld 90.000. Opstallen open grond en erven, Adrianastraat 132. Trekgeld ƒ29.000. Villa Hermina, Vredehofweg 59. Trekgeld 40.000 Winkelhuis en erf, Nadorststraat 100a, b. Trek geld 9500. Winkelhuis en erf. Nadorststraat 10a, b. Trek geld 0100. Pand en erf, Goudschesingel 201. Trekgeld v 25.400. Pand en erf, Pr. Hendrikkade 128. ïiekgeld 18.300. Heerenhuis en erf, te Hillegersberg, Willem Nagellaan 35. Trekgeld 8300. Pand en erf, Baan 124. Trekgeld 8200. DELFT, 25 Juni. (Boter). Aanvoer 111/8 4/15, wegende 2260 kg. Pry's 1.3401.50 per kg. Han- del gewoon. DELFT, 25 Juni. Paarden 100—275, vette koeien ISO—425, kalfkoeien 200—415, varekoeien 150—275, nuchtere kalveren 5—22, magere var kens 1236, biggen 312, rundvleesch 7088 ct .per kg. slachtgewicht. Aanvoer 9 paarden, 181 runderen, 165 nuchtere kalveren, 462 magere varkens, 884 biggen, 6 schapen of lammeren en 6 zeuglammeren. ROTTERDAM, 25 Juni. (Coöp. Tuinbouwveiling „Rotterdam en Omstreken" G.A.) Holl. kaskom- kommers le soort 3.704.90, 2e soort 2.30 3.30, 3e soort 0.90—1.30, Holl. platgl. komkom mers le soort 2.405.20, 2e soort 1.303.10, 3e soort 0.501.40 per 100 stuks, komkommerstek 0.50—1.20, spitskool 3.60—7.20 per 100 kg., spi nazie 1217 ct., peen 1019 ct., postelein 913 ct pjer kg., bloemkool le soort 713 et., 2e soort 37 ct. per stuk, peen 614 ct. per bos, tomaten A 17.50—20.30, B 16.90—17.90, C 16—20.20, CC 1214 per 10 pond. UTRECHT, 25 Juni. (Veilingbericht van de Vereen. Groenten en Vruchtenveiling „Utrecht en Omatreken"). Aardbeien 416, kersen 920 per 100 pond. Naar het Engelsch van Ben Bolt. 42.) Deze waarschuwing kwam van Bishop, die volgens oude beproefde gewoonte op de vuur- plank was geklommen en nu over 't land staar de, dat in de oorlogsjaren „niemandsland" ge weest was. Wat is er? vroeg de majoor haastig. Daar beweegt zich iemand. Ik zag hem in den maneschijn, fluisterde Bishop. Daar is het weer het zijn er twee. En een er van is 'n vrouw, zeide Darling. Dat paar uit de herberg is op eigen houtje op onderzoek uitgetogen. Bishop, wij moeten hen hebben en wij zullen ze krijgen ook. Ben je de praktijk van „niemandsland" nog niet verleerd? Probeer het maar, sir, grinnikte de man. Dat zal ik, zeide de majoor, maar eerst Hij haalde zijn zakdoek te voorschijn en draaide deze al spelend om zijn hand. Vooruit Bishop, help eens een handje. Onder het spreken wierp hij een beteekenisvol- len blik op Mallinson en Bishop, die zachtjes van de vuurplank afstapte, begaf bij zich in de richting van den gevangene. Toen ook de ma joor naderby kwam, sloeg hij plotseling beide armen om MaJlinson's hals waarbij hij hem half wurgde, en terwijl Mallinson zijn mond opende om te schreeuwen, stopte de majoor hem handig den zakdoek in den mond. Je zult je hierover verwonderen, Mallin son, zeide hij. De zaak is dat er daar buiten in den manesclhijn 'n paar vrienden van je rond sluipen. Wij verlieten hen in de herberg, waar zij op je zaten te wachten maar het schijnt hun te lang geduurd te hebben zoadat ze je nu ko men zoeken. Een van hen de man heet Carver geloof Ik. Ik moet hem kennen maar ik kan hem niet thuis brengen, maar den andere, de Zwaan, ken ik heel goed. Nu zij zoo onge duldig blijken, vind ik, dat wij een ontmoeting moeten arrangeeren. Hij keerde zich om en keek naar den ketel lapper. Wy zouden nog wel iemand kunnen ge bruiken. Terwijl wij Carver te pakken nemen, zou de vrouw er wei van door kunnen gaan. Denk je, dat je 'n omtrekkende beweging kunt maken om hen in den rug te komen. Zij zijn hier recht voor ons. Lapper Dick lachte eens. Ik zal het graag probeeren. Het is een spelletje, dat je niet licht verleert. Prachtig. Neem eerst den toestand eens op. Er is hier geen periscoop maar ik denk niet dat ze je zullen zien. Ik ga met hem mee, zeide Dorrington, wij kunnen beter het zekere voor het onzekere nemen. Prachtig! met z'n vieren zullen wij hen gemakkelijk kunnen krijgen, zoodat zij niet kunnen ontsnappen. Dat mogen ze ook niet, viel de inspecteur hem scherp in de rede. De vrouw zal tegen Malrtason hier moeten getuigen. Goed. Maak je maar niet bezorgd, Wal ton. Wij zullen ze je netjes hier brengen. Dorrington en de lapper namen het land voor hen zorgvuldig op, waarna zij aan den anderen kant uit de loopgraaf kropen. De majoor wacht te, tot zij eenigen tijd weg waren. Daarna klom hij naast Bishop ap de vuurplank van waar zij het verwoeste land overzagen. De eerste oogenblikken zagen zij niets. Dan fluis terde Bishop: Daar, rechts van ons, sir. Zij staan daar te praten of te luisteren. Mooi. Wij zullen nog even wachten. Zoo dra zij bewegen, gaan wij er op los. Zij wachtten nog even doch dan fluisterde Bishop; Blaas den aanval, majoor. Dan maar er op los, lachte Darling en beiden slopen zij uit de loopgraat 't Land dat voor hen lag was ai net eender als dat, waar door heen zij hun tocht naar de lo-ipgraaf hadden gemaakt. Door plassen en modder bega ven zij zich zoo geruischloos mogelijk in de richting, waar zjj het tweetal het laatst hadden gezien. Zoo waren zij ongeveer vijf minuten voortgegaan, toen de majoor zijn hand ophief ten teeken, dat zijn metgezel zou stoppen. Zij lagen doodstil en spoedig vernamen zij een vrouwenstem: Ik zeg je, dat het nutteloos zoeken is, Carver. Ik ken Derek Mallinson. Hij heeft ons bedrogen, zooals hij iedereen bedriegt. Die her bergier moet gelogen hebben. Hij moet daar uren geleden zijn aangekomen, heeft natuurlyk die kist gevonden en is verdwenen. Het is gek kenwerk hem hier in die wildernis te zoeken. Ik zal hem vinden al moet ik heel Frank rijk het onderste haven keeren, viel een man nenstem haar ruw in de rede. En als ik hem heb De bedreiging werd niet uitgesproken maar de toon waarop de man sprak iiet geen twijfel omtrent den haat, dien hij den ander toedroeg. Daarop sprak de vrouw weer: In Parijs zullen wij hem moeten zoeken, of in Amsterdam, waar de diamantklovers zijn. De Dauvray-steenen zijn in Frankrijk te be kend en Mallinson kent in Amsterdam zijn menschen. Indien wij eerst naar Parijs gaan en dan naar Holland moeten wij hem vinden. Maar wij moeten er eerst zeker van zijn, dat hij hier geweest is en dat hij de steenen heeft, bromde de man. Die herbergier, zeide de vrouw plotseling. Wij kunnen hem misschien dwingen ons te zeg gen wat hij weet. Dwingen! Ik zal dien kerel z'n kop in slaan. Kom, wij zullen naar hem toegaan en ditmaal zal hij de waarheid spreken! Voor dat een van de luisteraars zich kon be wegen, klonken plotseling voetstappen in hnn nabijheid. De majooT richtte zich een weinig op maar wierp zich even vlug weer neer, want de man en de vrouw waren vlak hij hen. Hij hoorde hoe Bishop een lach smoofde en zij hielden zich gereed terstond te handelen. De voetstappen kwamen nader en plotseling voelde de majoor een scherpe hak met voile kracht op den rug van zijn hand neerkomen. Hij slaak te een kreet van pijn en op het geluid hiervan werd de voet haastig weggetrokken, maar niet zoo vlug, of de majoor had den enkel omvat De vrouw gaf een kreet van schrik en terwyi haar begeleider zich met een ruk omdraaide, sprong Bishop overeind en wierp zich op den man.lij was niet zachtzinnig van aard en het waf.' tu ook geen tijd voor medelijden. In het vooruit springen stootte hij toe - een geweldige slag, waardoor Carver als levenloos tegen den grond ging, Terwijl hij viel, had de vrouw haar tegen woordigheid van geest teruggekregen. Zij lichtte haar anderen voet op en deed dezen met voile kracht op de vuist van den majo'r neer komen Hij moest loslaten en terstond snelde zij weg. Darling richtte zich haastig overeind en volgde haar, wel wetend, dat het in dezen doolhof van loopgraven en poelen en putten heel gemakkelijk is iemand uit het oog te ver liezen. Maar hij hoefde niet ver te gaan. Hij zag een eind voor zich even een hoofd boven den grond uitkomen en hy lachte bij zich zelf toen hij zag, dat de vrouw er recht op af snelde. Met iedere andere vrouw in deze omstandighe den zou hij misschien eenig medelijden gehad 'hebben, maar in dit geval liet haar lot hem on bewogen, want, wetend wie zij was, kwam hier geen medelijden ti pas. Hij zag haar de piek naderen, waar bJfe mannen verborgen lagen, nog één seconderen beiden sprongen op en plaatsten zich ieder aan een kant naast haar. Zij gaf 'n tweeden gil van schrik by deze on verwachte ontdekking maar dan hoorde de ma joor haar vol angst gillen: Jij! De doo.de man! Jij! HOOFDSTUK XXXI. ONTHULLINGEN. Dorrington gaf geen antwoord op het ge schreeuw van de vrouw en terwijl Darling hen goed in het oog hield, begaf het paar zich naar de loopgraaf. Onderweg vroeg Carver: Hebt U dien hond van een Mallinson ge zien? Ja, hij zat daar in de loopgraaf, onder de hoede van een inspecteur van Scotland Yard. Dat is goed nieuws, antwoordde de man met zichtbare satisfactie. U weet, dat hij Barns- dale gedood heeft? Dat is de beschuldiging, die tegen hem is Uitgebracht. Er zijn er nog genoeg andere, maar die eene zal wel genoeg zijn. Ja. Ik vermoed, dat zij dien verraderlijken hond ervoor zullen opknoopen en dat zal een goed werk zijn. Hij zou zijn eigen moeder ver raden hebben Vond hij datgene waarvoor hy hier kwam? Je bedoelt de Dauvray steenen? Ja. Hij vond ze op de plaats, waarvan in het geheim schrift sprake was. Mr. Dorrington bespiedde zijn graven vanaf den rand van de loopgraaf. De steenen worden in handen gesteld van Ma demoiselle Dauvray wie zij rechtens toebe- hooren. Jupiter! Weet U waar het meisje is? Ja. In mijn flat te J/onden. Hm. De man lacht© met eenig leedver maak. Het schijnt, dat U dien schurk van een Mallinson over de geheele linie verslagen hebt. Gedurende enkele oogenblikken liep hij zwij gend verder. Dan vroeg hij; Waarvan word ik beschadigd? Ik heb Barnsdale niet gedood. Ik heb ook geen aandeel gehad in die fraaie geschiedenis in het oude molenhuis Inspecteur Walton zal het je wel vertellen. Ik zou zeggen, dat je beschuldigd zal worden van medeplichtigheid. Je kent dat wel. En Marie hier? Van hetzelfde, en als de misdaad mo-.-rd is, is het een ernstig feit. Ja! Maar als wij volledig bekennen? Dat zou kunnen helpen. U kunt op me rekenen. Ik zal gaarne hel pen Mallinson aan den galg te brengen dien vuilen hond, zelfs wanneer het mij niet buiten Dartmoor houdt. En ik denk, dat Marie even min onwillig zal zijn op dit punt. Dit is by lange na niet de eerste maal dat hij haar be drogen heeftDat zwijn zit vol verraad. En toen hij Uw vriend daarginder in dat oude molenhuis ondervroeg, wiet ik al, dat hij ge meen spel speelde en ons in de kou zou laten staan. Maar toen hij ons in Lanson verliet, dacht hij niet, dat wij er achter gekomen waren, dat Dauvray de plek was. Maar ik had het al lang vermoed. Indien U niet tusschenbeide ge komen waart, zou ik hem voor zijn verraderlijk spel vermoord hebben. Zij kwamen aan de loopgraaf, waar Walton zijn gevangene bewaakte en toen de vrouw Mal linson daar geboeid zag zitten, wilde zü zich op hem storten en slechts met de grootste moeite kon zij in bedwang gehouden worden. Zij moest zich nu tevreden stellen met een stroom scheldwoorden tegen den man uit te braken, doorspekt met verwenschingen, waarvan het slot was, dat het haar grootste genoegen zou zijn hem aan den galg te zien bengelen. Mal linson hoorde dit aanvankelijk onverstoorbaar aan maar ten laatste kon hij een huivering niet onderdrukken. Mijn hemel, zeide hij tegen den inspec teur, breng mij weg. Die vrouw is een helsche harpij. Terwijl hij irit de loopgraaf geholpen weid, moest de vrouw weer met vereende krachten in bedwang gehouden worden en toen zij hun terugtocht naar De Gouden Haan aanvingen, waarbij Dorrington met de Dauvray-collectie de achterhoede vormde, ging zij voort met haar verwenschingen door de nachtelijke stilte te schreeuwen. Dwaas! gilde zy. Driedubbele dwaas! Nu wandel je naar den galg of de guillotine, omdat je valsch spel gespeeld hebt. Indien je ons eerlijk behandeld had, zouden wij nu al ver weg geweest zijn met den buit. Van verwyten ging zij weder over tot schel den. Niemand probeerde haar het zwijgen op te leggen. Mallinson wist dat het nutteloos was dit te probeeren. Walton hoopte uit haar me- dedeelingen eenige informatie te kunnen putten en Darling was niet zonder hoop, dat hij iets zou hooren dat dienstig kon zijn voot de be langen van zijn vriend. De stroom van scheldwoorden, die van haar lippen kwam, was een afspiegeling- van het ka rakter van deze vrouw, van de diepte, waarin zij reeds lang geleden was gezonken en van waaruit zij gemeenheden slingerde naar het hoofd van den man, die voor haar liep en die niet in staat was zijn ooren dicht te houden; maar ofschoon Darling nauwkeurig toeluis terde, vernam hij niets betreffende het geheim, waardoor zijn vriend naar Dartmoor was ge zonden. Toch wanhoopte hij niet. Ieder van dit fraaie trio (had Barnsdale gekend, en het was zeer waarschijnlijk, dat minstens één hunner iets omtrent dat geheimzinnige telefoongesprek zou weten, waardoor hij naar dat noodlottige huis in Hampstead was geroepen. Het lag ook voor de hand, dat een van hen of alle drie die vrouw gekend had, die zoo gewelddadig ver moord was in haar flat. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10