DE HOOP OP EEN BETERE TOEKOMST HERLEEFD OPTIMISME TE WASHINGTON hoover beraadslaagt. SENSATIE OP SENSATIE NA DE ONTVANGST VAN FRANKRIJKS ANTWOORD. Verwoesting allerwegen Iets geweldigs KARDINAAL SEGURA. VRIJDAG 26 JUNI 1931 Welwillende ontvangst van Fr ankrijks antwoord. Frankrijks antwoord. MELLON NAAR PARIJS- Fransch-Duitsche conferentie in zicht. Van de hoofdpunten van Hoover's voorstel zal niet worden afgeweken. Het antwoord van België. HOOVER BLIJFT GEWILD. ALLERWEGEN VEEL INSTEMMING. Japan zal geen officieel antwoord geven. Italië's aanvaarding. België en Hoover'splan. Stimson's Europa-reis. Mellon te Parijs. Brüning en Curtius zijn Briand welkom. HET NOODWEER IN BEIEREN. HET PROCES DAUDET. BAJOT. ANDERE REGEERINGSHOUDING JEGENS DE VLAMINGEN. Spoedig in vlammen FASCISME EN KERK De Pau4 confereert met den nuntius ANTI-SEMITISCHE ONLUSTEN TE SALONIKA OPZIENBARENDE ARRESTATIES TE GLASGOW. OPEN BRIEF OVER ZIJN ARRESTATIE. BELEEDIGING VAN DEN PAUS Italië zit stil. DE BIBLIOTHEEK VAN NAPOLEON. inplH De tot nu toe gepubliceerde mededeelingen omtrent den inhoud van de Fransche nota wor den door de Fransche ochtendbladen bevestigd. Volgens de „Echo de Paris" bevat de Fran sche nota ook nog beschouwingen over de oor zaken van de economische en financieele crisis in Duitschland, waarin verklaard wordt, dat het economische leven van Duitschland geens zins aan het wankelen is gebracht door de be talingen voor de schadevergoeding en de daar mede verbonden transfers van devisen. Duitscfhland heeft thans die gevolgen te dragen van een slecht financieel beheer en het terugtrekken van de buitenlandsche credie- ten, die op korten termijn zijn verstrekt. Ten slotte woTdt in de nota verklaard, dat er geen aanleiding bestak om een plechtig geslo ten internationaal verdrag te verscheuren en de betalingen der onvoorwaardelijke annuïtei ten uit te stellen, waarvan het permanente ka rakter door de hoogste Duitsche autoriteiten met inbegrip van dr. Schacht te 's-Gravehhage is erkend. Zooals gemeld, is het antwoord van Frankrijk gisteren aan de Amerikaan sche regeering over handigd. Naar d.d. heden uit Washington wordt ge meld, heeft president Hoover gisterenavond met staatssecretaris Stimson en den waaine- m-enden secretaris van de schatkist, Mills be sprekingen gevoerd, die ongeveer drie uren duurden en omtrent welker inhoud en verloop het diepste stilzwijgen wordt bewaard. Naar van welingelichte zijde echter wordt gemeld, werden verschillende antwoord-nota's ontworpen, speciaal het antwoord op de Fran sche tegenvoorstellen. Na afloop dier besprekingenverklaarde Stim son aan de pers: „Wij staan midden in de onderhandelingen en besprekingen, die nog eenigen tijd kunnen dUTen. Ik ben zeer optimistisch!" Blijkens de heden nog uit Washington ont vangen telegrammen is men in Amerikaansche regeeringskringen van meening, dat een ver zachting van de bepalingen van het loung- plan, aan Duitschland niet de dringend noodige hulp zou verschaffen, die het noodig heeft. Ten aanzien van het antwoord van Inanknjjt is men er van overtuigd, dat de Fransche re geering spoedig haar houding zal wijzigen. Men rekent er op, binnen 8 a 10 dagen tot overeenstemming te zullen komen en wel op den basis van het voorstel van president Hoover. In verband met den huidigen gespannen toestand neemt men in regeeringskringen aan, dat de reis van den minister van buitenland- sche zaken Stimson, naar Europa nog eenigen tijd zal worden uitgesteld. De Fransdhe ochtendbladen van heden ver dedigen in hun hoofdartikelen natuurlijk heit standpunt der Fransche regeeran-g tegenover bet voorstel van president Hoover, welks ultd matief karakter nogmaals scherp wordt onder streept. Herriot dringt er iri de Ere Nouvelle op aan, dat Frankrijks recht op schadevergoe ding zal worden erkend en geen concessie 3 door de Fransche regeering zullen worden ge. daan ten koste van den Franschen belastingbe taler. Aan den anderen kant wordt ln de telegram men der Amerikaansche correspondenten der Waden de indruk weergegeven, dat, 't Fransche antwoord te Washington een -bevredigenden in druk heeft gewekt, waarhij echter steeds meer da noodzakelijkheid wordt betoogd, dat Frank rijk aan de onaantastbaarheid der onvoorwaar delijke betalingen zal vasthouden. De uitlatingen van staatssecretaris Stimson hebben te Parijs een goeden indruk gemaakt. Uit de verklaring, welke Stimson gisteren op de persconferentie aflegde, leidt men af, dat de Amerikaansche regeering het Fransche a-nt woord met welwillendheid heeft ontvangen, niettegenstaande Stimson er den nadruk op legde, dat de hoofdlijnen van Hoover's voor stel onaangetast moeten blijven De exeu-tie-ve commissie der Fransche radii, cale partij heeft gisterenavond beraadslaagd over het voorstel van president Hoover en het Fransche 'tegenvoorstel. De voorzitter, Daladier oefende kritiek op de wijze, waarop Hoover heeft gehandeld. Hij stelde echter voor het voorstel niet verwerpen, aangezien Frankrijk anders de vijandschap van de geheele wereld' op zich zal laden. Daladier betreurde de inactiviteit van de Fransche politiek, en stelde voor, dat men voor alle internationale onderhandelingen di recte besprekingen met Dnitsohland zal voe ren, welke opvatting door talrijke jongere af gevaardigden van den linkervleugel der partij •net in stemming werd ontvangen. Herriot toonde zich zeer sceptisch zoowel wat betreft het Amerikaansche voorstel als het Fransche tegenvoorstel. Hij verklaarde, dat Frankrijk bij aanneming van de-ze voorstellen in dien-zelfde toestand zal geraken, ais waarin DuitsöMand zicih bevindt. Tenslotte weTd een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat Frankrijk het in 1924 begonnen werk der inter nationale samen-werking tn-eer dan ooit went voort te zetten doch er aan den anderen kant op aan moet dringen, dat zijn recht op schade vergoeding erken d en in overeenstemming -met de noodzakelijkheid dar Europeeche solidariteit wondt gebracht. Uit New-York wordt gemeld, dat volgens het „Journal of Commerce" president Hoover Mel- Ion heeft verzocht, zich terstond naar Parijs to begeven, om daar met de Fransche regee- ring en de vertegenwoordigers der overige betrokken regeeringen besprekingen over de schuldbetalingen te beginnen. De onderhandelingen zullen zooveel moge lijk bespoedigd worden, om zoo mogelijk het moratorium voor 1 jaar op 1 Juli a.s. te doen Ingaan. Een Reuter-telegram uit Londen meldde gisteren, dat Mellon inderdaad hedenvoormid dag naar Parijs zou vertrekken. PARIJS, 25 Juni (N.T.A.) In politieke krin gen is men van meening, dat de onderhande lingen door bemiddeling van Mellon gevoerd zullen worden die hedenochtend uit Londen naar Parijs vertrokken is. Men veronderstelt, dat hij te Parijs een reeks besprekingen zal voeren, o.a. met de beambten der Banque de France. Voor zijn vertrek uit Londen weigerde Mel lon eenige verklaring af te leggen. Aan het station bevond zich o.a. de Fransche gezant te Londen. In welingelichte kringen te Parijs is men van meening, dat de Fransche regeerdng in g-een geval stilzwijgend bet aanbod van Brü- ning tot een vertrouwelijke bespreking met de Fransche regeering voorbij kan gaan. Men ver wacht, dat minister president Laval, of de minister van buitenlandsche zaken, Briiand, tor gelegenheid van de tie-batten van a.s. Vrij dag in de kamer 't woord zullen nemen, ten einde op de uiteenzettingen van den rijkskan selier te antwoorden. Officieus wordt nu reeds .voldoening uitgesproken over de redevoering van den Du-ltschen rijkskanselier. „Paris Soi-r", een over het algemeen go-ed ingelicht blad, heeft uit betrouwbare bron ver nomen, dat de Fransche ministerraad zich gisterenochtend, behalve met het antwoord aan Hoover, heeft beziggehouden met Brüning's redevoering. Men heeft aldus het Parijsche blad, het denk beeld van een bezoek aan Parijs van den Duit- schen rijkskanselier en den Duitschen minister van buitenlandsche zaken reeds ter sprake ge bracht en een welwillende houding ten opzichte van een dergelijke mogelijkheid aangenomen. Zoo schrijft de „Temps", dat Brüning een voor Duitschland geheel nieuwen toon heeft aangeslagen. Het zou verheugend zijn, wan neer men hieruit zou kunnen concludeeren, dat ook Berlijn tot een bijzondere opvatting komt en begrip krijgt voor de Fransche houding tegenover het voorstel-Hoover, zegt het blad. D-e „Intransigeant" legt eir den nad-ruk op, Brüning verzocht heeft, om een Fransch „chequers". Dat is ongetwijfeld een geste, welke Frankrijk niet kan afs-laan. Sauerwein schrijft in de „Matin", dat het denkbeeld in Frankrijk geen bezwaren ontmoet en dat volgens zijn overtuiging de Fransche regeering dit denkbeeld warm begroet. Het be zoek kan plaats hebben, zoodra een ontspan ning in den financieelen toestand van Duitsch land den ministers veroorlooft Berlijn te ver laten. De „Petit Parisien" merkt op, dat Frankrijk nooit geweigerd heeft een toegestoken hand te drukken. De openhartigheid, waarmede Brüning gesproken heeft, wijst er op, dat een nieuwe richting in de Duitsche politiek zich baan heeft gebroken. Ook „Le Journal" schrijft, dat Frankrijk niet gewoon is het oor te sluiten voor den wensch van een andere mogendheid voor per. soonlijke besprekingen. Echter blijkt uit den wensch van den rijkskanselier niet, waarover hij besprekingen wil voeren en dit punt zou nog nader opgehelderd dienen te worden. Pertlnax vwklaart zich in de „Echo de Paris" echter tegen een dergelijke samenkomst en verklaart, dat het onzin zou zijn, een man ais Briand, „die zoo weinig diplomatieke cul tuur en diplomatieke handigheid bezit" aan een tafel te doen plaats nemen met Brüning en Curtius. In wei-ingelichte kringen te Berlijn neemt men aan, op grond van de jongste berichten uit Parijs, dat de Fransche regeering voor nemens is, het voorstel van den rijkskanse lier, inzake een Duitsch-Fransche bijeenkomst naar het voorbeeld van de Chequers-conferentie in bevestigenden zin te beantwoorden. Men acht het mogelijk, dat de bijeenkomst reeds de volgende maand zal worden gehouden, nog vóór het bezoek van de Engelsche minis ters aan Berlijn. WASHINGTON, 24 Juni. (N.T.A.) Staats secretaris Stim-son heeft de volgen-de verkla ring afgelegd: Het voorstel van den president werd in groote en eenvoudige lijnen opgesteld. Het doel was volkomen duidelijk, n.-l. éénjarige op schorting van den last der betalingen. Van deze hoofdtrekken zal niet worden afgeweken Wij maken aanzienlijke vorderingen, doch bij een aangelegenheid, welke zoo veelsoortige schulden en volken betreft, zijn er natuurlijk vele kwesties, die men door besprekingen me-t deze volken moet onderzoeken. Deze besprekingen dienen noodzakelijkerwijs mondeling door de diplomatieke vertegenwoor digers en niet door de pers te geschieden. In antwoord op een aantal vragen zeide Stimson nog, dat zijn verklaring van Maandag, dat „spoed noodig is, wil men het do-el van het voorstel bereiken" voornamelijk be-trekking had op de aanvaarding van de groote lijnen van het plan-IIoover door de volken. Bij het afleggen van zijn verklaring erkende Stimson blijkbaar het Fransche standpunt, doch wild-e hij er nog eens den nad-ruk op leggen dat van de groote lijnen van het voorstel- Hoover nieit zou worden afgeweken. WASHINGTON, 24 Juni (R.O.) Na een be- s-preking met Hoover, heeft senator Watson de republikeinsche leider, gezegd: Het ziet er naar uit, dat de pogingen met succes bekroond zullen worden. Eenige details moeten nog wor. den uitgewerkt. Er is, voegde de senator er aan toe, zeer be. vredigende vooruitgang gemaakt. Hij voor. spelde, dat Hoover's voorstel niet in belang rijke mate gewijzigd zou worden. Italië's antwoord Aangaande het antwoord van Mussolini op het voorstel van Hoover meldt Reuter nog dl heden, dat Italië Amerika's plan van harte en zonder eenigerlei reserve van polltie-ken aard aanvaardt. Alleen meldde de Amerikaansche ambassa deur te Rome, dat Mussolini „eenige detail, punten betreffende de methode van uitvoering van het plan" nader wil overwegen. BRUSSEL, 25 Juni (B.T.A.) Het antwoord van België op Hoover's voorstel zal vandaag nog niet verzonden worden. De Belgische re geering beraadslaagt nog steeds. Hagelbuien vernielen den oogst TOKIO, 25 Juni. (N.T.A.) Men rekent er op, -dat Japan het onderzoek inzake Hoover's voorstel morgein zal beëindigen en na afloop van een kabinetszitting in de-n vorm van een verklaring zij-n „principieel© welwillende goedkeuring" zal geven. Daar de Japansche reg-eering officieel geen mededeelin-g over het voorstel betreffende een moratorium ontvangen heeft, zou deze vorm van een verklaring worden gebruikt in plaats van een officieel antwoord. ROME, 25 Juni. (Stefani). Gisteren heeft de Italiaan-s-che re-geertn-g de regeeringen van Groot-Brittann-ië, Frankrijk en Duitschland officieel in kennis gesteld van de aanvaarding van Hoover's voo-rstel door Italië. Hedenmorgen had. volgens de directieven van het hoofd der regeering, op het ministe rie van buitenlandsche zaken een bijeenkomst plaats van de ministers van buitenlandsche zaken en van financiën en van den gouver neur van -de Ba-n-k van Italië, -teneinde de noo dige maatregelen te nemen, om met ingang van 1 Juli een nauwgezette en algehee-le uit voering van Hoover's voorstel te verzekeren. BRUSSEL, 25 Juni. (B.T.A.) De fronter, Ward Hermans, verzocht in de kamer, den minister van buitenlandsche zaken te mogen interpeileeire-n over de plannen -betreffende het antwoord, dat door België op het voorstel van Höover zal worden gegeven. D-a voorzitter van de kamer verklaarde, dat men den minister niet interpelleert over de plannen de-r regeer i-n-g. Hermans antwoordde hierop: „Ik zou wel eens wi-ll-en we-ten, met welk lan«ï Hijmans onderhandelt, voordat hij -de Am-erik-aansche regeering een antwoord zendt". Hijm-an-s zei-de daarop, dat -het gee-n gewoon te is, i-n het openbaar mede te deelen, met welk land de regeering onderhandelt. Hier mede werd aan dit incident een ei-n-de ge maakt. NEW-YORK, 25 Juni. (R.O.) Stimson zal a.s. Zaterd-ag Washington verlaten voor zijn vacamtie-reis naar Europa en aan boord gaan van den „Conté Grande". Stimson weigerde eenigen commentaar te leveren op het verloop van de onderhandelin gen over een moratorium en oip de reis van Mellon Ifaar Pa-rij-s. NEW-YORK, 25 Juni. (H.N.) Volgens een bericht uit Washington 'hebb-en de bericht-en, welke van den Ameri-kaanschem gezant te Parijs ontvangen zij-n, in regeeringskringen een zoo gu-nst-igen in-druk gemaakt, dat staats secretaris Stimson bes-loten hee-f-t zijm oor spronkelijk -rei-s-p-lan niet te wijzigen. Zooals gemeld, -za-1 hij Zaterdag aan boord va,n de „Con-te Grande" gaan om daarmede den over tocht naa-r Napels t-e maken. Hij zal zich korten -tijd te Rome ophouden en vervolgens naar Parijs gaan, waar hij ver moedelijk 17 Juli zal aankomen. Op 21 Julii wordt hij te Berlijn verwacht. Vervolgens gaat hij naar Londen en zal dan, na een langdurige vacamitïe in Schotland, be gin September naar Washington terugkeeren. Op het departement van bu-iiten-landsche zaken werd verklaard, dat men den toestand in overeenstemming met het doel -der plannen van Hoover reeds zoozeer opgehelderd be schouwt, dat Stimsou h-et best kan wagen een zeereis van 12 dagen te,maken. In Europa zal hij d-oor persoonlijk contact ,met de toonaangevende staatslieden en door het gezag van zijn hooge positie er veel toe kunn-en bij-dragen, dat overeenstemming over de noodige -bijzonderheden voor hst 1-jarig moratorium kan worden bereikt. Op het -departement is men van opvatting, dat de hoeksteen voor het welslagen van Hoo ver's plan geiukkig i-s gelegd. In de eerst volgende weken zal heit zwaartepunt der di plomatieke onderhandelingen in Europa lig gen. Hoover van -zij-n kant zal er te Washington voor werken, dat de aanneming van zijn voor stel doo-r het congres worde verzekerd, wat niat moeilijk zal zijn aangezien de meerder hei-d der congresleden daarvoor reeds gewon nen is. Onze Parijsdhe correspondent seint d.d gisteren D-e heer Mel-l-on, te Parijs aangekomen, heeft daar onmiddellijk een invitatie gevonden voor een conferentie m-et min-ister-p-resident Laval em den mini-star van financiën, Flandrin, welke Vrijdagochtend zal plaats hebben en gevolgd zal worden door e-en dejeuner. Onze Parijisöh© correspondent seint d.d. gis teren: In de wandelgangen van d-e kamer werd te lgen den a-vond vernomen, dat Briand aan de heer-en Brüning en Cur-tiu-s heeft doen wete-n, -dat -de Fransche reg-eering met ve-l-doening hun (bezoek aan Parijs -zou zien. Deze tijding, dii-e uit gezaghebbende bron kwam, w-ek-te in Fransche parlementaire krin gen een groot-e voldoening. In Opper-Beieren, waar gelijk gemeld, een hevig onweer heeft gewoed, is op ve-le plaat sen groote schade aangericht. De Noordelijke oever van het Chiem-mee-r werd door zware hagellbui-en geteisterd en acht -dorpjes -liepen belangrijke schade op. Bijna de helft van den oogsit is vernield en -de meeste velden werden o-nde-r wat-er gezet. Door den storm werden tal-rijke boomen ontworteld. Ook een deel van het Inm-dal en heit Wendel- stein-gebied hadden van het noodweer te lij den. Rondom Gross-'Holzhausem, Wieohs en Litizl- dorf, aan den voet van den Wendelste-i-n, werd .de geheele koren- en oofitoogst vernield. Op sommige akker-s bleef geen halm over eind staan. 's Avond-s, nadat de ergste hui-en waren overgedreven, -brak tegen acht uur opnieuw het noodweer los, waardoor het vernielings werk we-r-d voltooid. Een -denkbeeld van den omvang der verwoes tingen kan men zich maken uit het feit, dat gisterenmorgen op de weilanden niet voldoen de gras m-eer stond om voer voor de die-ren te snijden. Gedeeltelijk moest het in den bo dem gedrongen gras met spaden eruit gegra ven worden. Ook aan ge-bouwen en venst-er-ruiten is schade aangericht. DE KOMENDE IJZER-BEDEVAART. Grootsche betooging zonder overheids- hinder te wachten. Onze Antwerpsche correspondent schrijft: De jaarlijksche bedevaart der Vlamingen naar het machtige IJzer-monument zal dezen keer plaats hebben op Zondag 23 Augustus. Na de pijnlijke incidenten van 't vorig jaar werd toen van zekere zijde de meening ver kondigd, dat de regeering de bedevaart zou verbieden. De Vlamingen hebben daarop onmiddellijk gereageerd en duidelijk te verstaan gegeven, dat zij met zulke massa's naar den Ijzer zou den oprukken, dat er van geen weerhouden sprake zou kunnen zijn. De regeering-Jaspar had zulks reeds be grepen en verklaard, dat zij aan geen verbod wilde denken. t Het spreekt dan ook vanzelf, dat de Vlamin gen, deels uit reactie tegen het ongelukkige optreden der vliegers en gendarme en de ge volgen daarvan, anderdeels om hun ten top gedreven nationaal bewustzijn te uiten, in nog sterker colonnes zullen optrekken naar Dixmuide. De bedevaart zal dit jaar iets geweldigs worden. Reeds enkele maanden geleden was er in het Vlaamsche gedeelte des lands al geen autobus meer beschikbaar voor de reis naar het IJzer-monument en van nu af staat het vast, dat een veel grooter aantal speciale treinen zal moeten worden aangevraagd. Vele vooraanstaande Vlamingen, die om ver schillende redenen de bedevaart nog niet bijwoonden, zullen thans aanwezig zijn. Het wordt een tot nu toe ongekende manifestatie van Vlaamsche solidariteit. Naar wij uit de beste bron vernemen, staat de regeering-Renkin zeer welwillend tegenover de bedevaart. Zij zal alles vermijden aldus onze zegsman wat door deyiamingen als een onvriendelijk gebaar zou kunnen worden be schouwd. Zoo zal alle vertoon van gendarmen, dat zoo kwetsdnd en tergend werkte op het gemoed der Vlamingen, vermeden worden. Het bedevaart-comité is bereid zooals vorige jaren overigens voor een flinken ordedienst te zorgen. Reeds werd door het comité in dien zin overleg gepleegd met de stedelijke overheid van Dixmuide. Besloten werd, de gendarmerie weg te laten. De orde dienst zal worden waargenomen door een groep Katholieke Vlaamsche wachters, een groep nationalistische wachters en den turn kring „Ganda" van Gent. Wij meenen bovendien te mogen verzekeren, dat de regeering niet alleen alles zal ver mijden, wat door de Vlamingen minder gunstig zou kunnen geïnterpreteerd worden, maar dat zij ook haar aandacht naar de andere zijde zal laten gaan om te beletten, dat door de patriotards van de Fratenelles, door vliegers of anderen de orde wordt gestoord. Zoo zal Vlaanderen dit jaar vrij en zonder bedreiging zijn ontroerende Ijzer-bedevaart kunnen houden. De plechtigheid zal dezen keer niet weinig verhoogd worden door een hulde aan de nage dachtenis van Renaat de Rudder, het zuiverste voorbeeld van een Katholieken Vlaamschen soldaat, een voorbeeld van offergeest en trouwen plicht. Tegen het kolossale*IJzer-monument wordt een gedenkteeken voor dezen Vlaamschen soldaat onthuld, een in boeien geslagen figuur, met het onderschrift: „Mijn lichaam kunt gij in boeien slaan, maar hooger rijzen de ge dachten naar ons ideaal. Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kristus". Terzelfdertijd zal het stoffelijk overschot van dezen „heiligen" Vlaamschen soldaat op het oorlogskerkhof van West-Vlaanderen ont graven en bijgezet worden onder den IJzer- toren. Het comité der IJzer-bedevaart koesterde sinds lang dezen wensch, maar betwijfeld werd, of de regeering daartoe haar toestem ming zou geven. Minister-president Renkin heeft allen twijfel ook dienaangaande weggenomen en deze over brenging toegestaan. De grond, waarop de toren staat, zal als kerkhof beschouwd worden. De Vlamingen zullen 'deze gelukkige ver andering in de regeerings-mentaliteit zeker ten volle waardeeren. NIEUWE BELANGWEKKENDE GETUIGENISSEN Onze correspondent t-e Parijs meldt ons d.-d. 24 diezer: -Hedenochtend w-end het proces, dat die hoer Daudet den taxichauffeur Bajot heeft aange daan inzake den. tragi-sohen d-ood van Philippe Daudet voortgezet. De publieke beilanigisteJiing was enorm. De 12e ka-mer toe-s-teedt aan de zaak slechts één zitting per w-eek, de vrees, door velen ge koesterd, dot zulks d-e getui-gen-venbooren zon verwateren, blijkt wel ongegrond. Tot nu toe heeft elke zititmg nieuwe getuigenissen op geleverd, vroeger op den achtergrond gehouden of gehee-1 ver waar lo-o-sd, -dlie tenslotte de stel ling -van den ze-lfraoond geheel hebben weer legd. De spanning heden was zeer -begrijpelijk. Nog vóór d-e -zi-tt-i-n-g begon waren tal van sensatio neel® miededeelingen in omloop. Zoo vernam men, dat de stafhouider van de balie van Kol- mar aan den president van d© 12-e kamer en aan mr. de Roux, advocaat van Daudet, een telegram had gestuurd van den volgenden in houd: „Brogly, kamenl-ld Boven-Rijm, verzoekt mij u -mede -te deelen bereid te zijn voor justitie te getuigen, dat Golom-bo ia (bet bij-zijn van igetuiig-en te Mulhause-n heeft verklaard, dader te zijn van moord op Philippe Daudet. Beken tenissen dateeren -van verscheiden jaren. Brogly -kan namen geven van personages, die de -be kentenis vernomen hebben". H-et telegram is igeteek-end: Ferdinand Hertz, stathouder van de -balie van Kol-mar. Men ika-n zich vo-onstellen, welken indruk deze „oouip -de flhéatre" maakte. Hij werd bovendien onmiddellijk gevolgd door een ap-dere, het be kend worden van het nieuwe getuigeaiis van de echtg-enoote van La Flaoutter, d-e boekhandelaar -gah-ei-men agent van de politie, bij wi-en Phdlip-pe Dau-d-et, volgens de stelld.ng-Daudet, neergescho ten is door Colomlbo. Die e-clhtge-nioot-e, die -bij de vorige processen, uit -vrees voor haar man, getuigde van niets te weten, is sindsdien van -hem gee-cihoid-en en thans gouvernante bij een Breto-nsohe familie, waardo-or zij de -bedreigingen van haar man niet mee-r te duchten heeft. Zij is door het parket van Br-es-t opnieu-w gehoord en heeft de uiterst opzienbarende verklaring afgelegd, dat Germ-ai-ne Ber-ton, de door d-e jury vrijgesproken moordenares van Martin-s Plateau, d-e vriendin'' was van Le Plooutter, en dat Flaoutter nog een andere „vriend-in" had, zekere mad. C, Men zal -zich herinneren, dat Flaoutter en Germaine Berton samen de sequestreeriing van zuster Claudia hadden ondernomen. Een en ander versterkt miet weinig de stel- Ling-iDaudet en de onthullingen in dit proces zijn wel van dien aard, dat een revisie van het groote BajotDaudet proces onvermijdelijk is. Verschillende parketten zijn wieer voo-r deze tragische zaak in actie en -in -de -publieke opinie vindt de lezin-g van de p-oüii-tie weinig crediet m-eer. IntusSohen is de rechtbank vandaag niet veel cipges-dbo-t-en, want het kamerlid D-e Brogly was heden te Parijs n-iet aanwezig en in den namiid-diaig moesten -de verihooren weer acht dagen worden uitgesteld. BRAND IN BIOSCOOP. In een bioscoop te Galatz is gisteren door het on-t-vlam-men van een film brand uitgebroken die zich ze-er sne-1 uit-breidd-e, zoodat de cabine spoedig geih-eel i-n vlammen stond. Een helper van den operate-ur ge-lukte het nog uit de cabine te vluchten. Hij sprong mid den onder de toeschouwers onder wie een pa niek uitbrak. D-e operateur zelf kon zi-ah niet m-eer red-den en werd I&ter geheel verkoold in de cabine ge vonden. Dank zij het spoedig ingrijpen van de brand weer, -gelukte het, de bezoekers in -veiligheid te brengen. ROME, 25 Juni (H.N.). De Paus had van middag een langdurig onderhoud met den apos- tol-iscben nuntius bij het Quirinaal. Over den inhoud daarvan is nog geen m-ededeeling ge daan. Omtrent de nota van de Italiaansche regee ring, die Woensdag overhandigd is, wordt in Vaticaansche kringen verklaard, dat de Itali aansche regeering geen bewijzen heeft gele verd voor haar beschuldigingen tegen de katho lieke actie. De politie voorkomt erger ATHENE, 25 Juni (V.D.) Uit Saloniki wordt gemeld, dat de anti-semitische onlusten een ernstiger omvang hebben aangenomen. Natio nalisten drongen het kantoor van de Joodsche organisatie Mak-kabi binnen, vernielden den in ventaris, mishandelden de leden van het be stuur, dat juist in vergadering bij-een was en wilden het gebouw in brand steken, wat echter door de politie kon worden voorkomen. Alle Joodsche ondernemingen staan onder politiebewaking. Een patrouille bereden politie en politie te voet surveilleeren door de stad. FOUTIEVE AANGIFTEN LONDEN, 24 Juni. (N. T. A.) Te Glasgow is heden groot opzien verwekt door de arrestatie van twee welbekende experten op het gebied van textielgoederen, tevens advocaten. Zij w-orden besohudigd foutieve aangiften te hebben gedaan bij Lloydsbank Ltd. over een aantal textielfirma's. Verder is gearresteerd de vroegere directeur van een textielfirma te Bat- ney, die wordt beschuldigd, genoemde bank voor 50.000 pond te hebben benadeeld. Van avond volgde een vierde arrestatie en er wor den er nog meer verwacht. Zijn waardige houding bij schandelijke bejegening. Over de gevangen-neming van kardinaal Se gura y Saen-s te Guadalajara wenden in den laatsten tijd allerlei valsche en dikwerf laster. lijke berichten gepubliceerd. Om dezen te weerleggen, zond de aarts priester van de kathedraal van Guadalajara dezer dagen aan de redactie van „El Debate" een open brief, die door genoemd blad werd gepublloeerd en waaraan wij het volgende ont- leenen 's Zondags om half één kwam de rector van het klooster van 'de Zusters „Adoratrices" bij mij en deelde mij mede, dat ik mij om half zeven naar het klooster van genoemd© zusters moest begeven, daar kardinaal Segura per telefoon den wens-ch te kennen had gegeven, dat alle geestelijken van d-e stad daar zouden bijeenkomen. A-llen echter konden niet komen, daar ver schillenden op dat uur een godsdienstoefening moesten leiden, zoodat in het geheel slechts zeven van de veertien geestelijk-en uit de stad aanwezig waren.' Hiermede wordt reeds onmiddellijk de val sche bewering weerl-egd, als zou kardinaal Segura tegen den bewustem Zondag een zeer belangrijke vergadering hebben voorbereid, waaraan de meest vooraanstaande geestelijken uit de stad en uit den omtrek en nog andere kerkelijke autoriteiten zoud-en hebben deel genomen. Toen wij nu m-et z'n zevenen bijeen waren, ln afwachting van de komst van den kardi naal, werd ons om half acht medegedeeld, dat deze gearresteerd was. Ik begaf mij daarop m-et een vriend van den civielen gouverneur naar diens residentie, om hem toestemming te vragen, den kardinaal 's nachts in mijn woning op te nemen. Eerst om half elf echter werden wij tot den kardinaal toegelate-n. Op dat oogenblik konden wij den serenen geest van den illusteren gevangene bewonde ren, telen hij de woorden herhaalde, waarmede St. Lucas, de vreugde beschrijft, waaraan de Apostelen uiting gaven in de gevangen-is en voor de rechtbank, wanneer zij waardig wer den bevonden, iets voor Christus te lijden. Ook hoorden wij van zijn lippen de bittere klacht, dat men hem als een gewoon misdadi ger had behandeld. In zij-n houding bemerkten wij -geen enkel teeken van ongeduld en niet de minste opgewondenheid. Toen wij de residentie van den civielen gouverneur verlieten, was het reeds bij twaal ven 's nachts, zoodat Z.Em. zes uur gevangen werd gehouden, voordat hem een behoorlijk onderdak werd verleend, terwijl een leek als Ortega Gasset, d-ie indertijd eveneens in Gua dalajara gevangeu werd genomen, slechts vijf minuten in de residentie van den civielen gouverneur werd gedetineerd, om daarna naar het beste hotel van Guadalajara te worden overgebracht. De geneesheer, die Z.Em. den volgenden, dag bezocht, deelde den civielen gouverneur mede, dat de kardinaal slechts per „wagcm- lit" de reis naar de grens zou kunnen maken, daar hij geconstateerd had, dat Z.Em. zeen zwak en afgemat was. Men dwong den ka'rdï- naai echter, ondanks dit ad-vies van den fgöw-j neesheer, in een auto plaats te nemen en aldus Spanje t-e verlaten. Uit dit alles blijkt meer -dan voldoende, hoe schandelijk de kerkvorst werd behandeld en hoe nobel hij dezen smaad e-n schande heeft gedragen. Men meldt ons uit Rome: In Rome worden in het openbaar brochures verkocht, waarvan d-e inhoud beleeddgend is voor den persoon van den H. Vader, zonder dat de anders zoo strenge censuur dit belet. Het betreft hier de reeds bekende brochure „Langzaam priester" en een nieuwe brochure getiteld „De catastrophale politiek van Paus Ratti", waarin de H. Vader op grove wijze wordt beleedigd. Onder den hamer. De fa. Martin Breslauer te Berlijn (Fran- zösischestr. 46) is voornemens de bibliotheek van Napoleon X en Maria Louise onder den hamer te brengen. Mocht zij er binnen korten tijd niet in slagen een kooper voor de geheele boekerij te vinden, dan zal tot partieele veiling der boeken worden overgegaan. Een cataloog van de voornaamste werken kan -bij de Berlljnsche firma worden aange vraagd. BOTSING OP ZEE Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat een Argentynsche kanonneerboot met een stoom, schip in botsing is gekomen en zoo zwaar be schadigd werd, dat zij hinnen enkele minuten zonk. Vijf leden van de bemanning zijn daar bij om het leven gekomen. De Belgische koning en koningin bewoif deren Kronfeld's zweefvliegtuig na een demonstratie te Brussel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9