EEN BELANGRIJKE APOSTOLISCHE CONSTITUTIE, Inzake universiteiten en faculteiten voor kerkelijke studies. Voorwaarden der Gratis-Verzekering tegen ongevallen voor de geabon- neerden op „Het Nieuwe Dagblad" „Nieuwe Dordtscbe Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander". VOORBEREIDING VAN EEN ALGE- MEENE UNIFORME REGELING. mn DE KWESTIE-AENGWIRDEN. HET VOLKSBEGEHREN BRUNSWK. IN DUITSCHLAND EN SOVJET-RUSLAND. BETEUGELING VAN PERSEXCESSEN. Tijdelijk verbod van drukken en verspreiden. I&Zmiilli VEERTIGJARIG CONGREGATIE- FEEST. Jubile der Carmelitessen Vfln Ret Goddelijk Hart van Jesus. GEVAARLIJKE INBREKERS AAN GEHOUDEN. onderscheiding voor nederlandsche rozen, M«n seint on3 uit Rome d.d. gisteren: Z. H. de Pans ontving gisterenavond de voor naamste leden der commissie, ingesteld in 1929 ter voorbereiding van een algemeene uniforme regeling voor de universiteiten en faculteiten van kerkelijke studies. De H. Vader deelde officieel de uitvaardiging van de gewichtigste apostolische constitutie daaromtrent mede, genaamd „Deus scientia- rum dominus", welke den datum draagt: Pink steren 1931. Deze constitutie is zorgvuldig voorbereid door die oommissie bij de Congregatie der Seminaries en der studiën. Voorzitter dier commissie is monsiignore Ruffini, de secretaris der genoemde congrega tie, terwijl ook de medewerking verkregen is van meest eminente wetenschappelijke mannen van Duitschland, Frankrijk en Amerika. De constitutie wordt begeleid door ordina- tiones of een reglement der congregatie zelf voor de uitvoering en interpretatie der voor naamste artikelen der wet. Het werk der commissie is voet voor voet gevolgd door den Paus zelf. Het hoofd-criterium der wet is niet, de ver schillende universiteiten en faculteiten terug te brengen tot een eenvormigheid, maar om van den eenen kant het niveau en karakter van vele op te heffen, die de oude belangrijkheid verlo ren hadden, of afgedwaald waren van haar stichtingsdoel en om aan alle eerder die levens- en werkregels te geven, die haar doen bloeien, dan haar karakter, overeenstemmend met hare tradities en de nooden der verschillende landen, te ontnemen. De universiteiten en faculteiten met recht van Gradenverleening zijn die van de filosofie, de theologie en het kerkelijk récht, die bestaan kunnen separaat als faculteiten, of vereenigd als universiteiten. Daaraan toegevoegd worden eenige hoogere instituten, die thans alleen te Rome bestaan, maar ook elders opgericht kunnen warden, in doen noodig. Deze zijn het Pauselijk Bijbel-instituut, het instituut voor Oostersche studiën, het christe lijk archeologisch instituut en het pauselijk instituut voor gewijde muziek, waaraan nog toegevoegd wordt, het pauselijk instituut voor de beide rechten, als speciaal juridisch insti tuut. De Kerk beoogt hiermee te leiden den voort gang van de gewijde studies op gelijken voet met de moderne cultuur en beantwoordend aan de nieuwe onderzoekingen en de ontdekkingen van nieuwe problemen, die daaruit kunnen voort komen. Daarom stelt de constitutie het volgen de als program. Doel der universiteiten en faculteiten der kerkelijke studios is de hoorders dieper vol gens de Katholieke leer te onderrichten in de gewijde vakken én hen af te richten op de kennis der bronnen en de praotijk der onder zoekingen van het wetenschappelijke werk en zoo hen naar de uitoefening van het leerambt te voeren en tenslotte zooveel mogelijk bij te brengen tot de studie en voortgang der weten schappen zelf. De constitutie behandelt verder de regeling der universiteiten zelf, de statuten, die zij moeten opstellen, over de ratio studiorum, die zij willen volgen in de verdeeling der stoffen en haar aantal over de acadamisohe graden. Wat de verdachten voor inschrijving betreft, artikel 25 schrijft voor, dat voor allen noodig is, dat zij voltooid hebben een middelbaren cursus van klassieke studies, welk voorschrift nader omschreven wordt in „Ordinationee" waaruit blijkt de zorg van den wetgever om alleen toe te laten de studenten, die een goe den ondergrond bezitten van wetenschappelijke litteraire cultuur, noodig om met vrucht de hoogere studies te kunnen volgen. Vervolgens, om schadelijke privilegies uit te sluiten, zullen alleen tot de academische gra den toegelaten worden, zij die de lessen bezocht en de voorgeschreven examens met succes af gelegd hébben. De constitutie heeft niet gewild, een wet te geven voor die faculteiten, welke, ofschoon deel uitmakende van de Katholieke universi teiten, toch niet begrepen zijn in de gewijde vakken, als medicijnen, enz. Deze 2ullen zich natuurlijk blijven unifor meeren aan de vaderlandsche wetgevingen De faculteiten van'gewijde vakken aan staatsuniversiteiten blijven van kracht, Waa neer er concordatarische voorschriften bestaan maar zij moeten zooveel mogelijk naderen tot' de voorschriften der nieuwe wet. Het is de eerste keer, dat de H. Stoel met een algemeene wet het vraagstuk der hooge gewijde cultuur aanpakt en dit kaa voor vele landen een aansporing zijn, om moedig en edel moedig het probleem van degelijke en breede cultuur aan te durven, in overeenstemming met de nooden, die overal dringend en moeilijk blijken, maar wier oplossing zich vol beloften toont. Uit de bepalingen blijkt, dat voor het docto- aat in de theologie 5 jaren, voor dat in de tilosofm 4 jaren, voor dat in het kerkelijk reent 3 jaren studie verlangd worden. De bepalingen treden in werking met het schooljaar 1932-1933, sommige reeds ia het jaar 1931-1932, bijvoorbeeld die betreffende af schaffing der verleening van graden door de Sapienza-commissie en door de academia van Sint Thomas. De Commissio Biblica behoudt haar rechten. De theologische faculteit van een type als te Nijmegen mag blijven bestaan, alleen voor reeds afgestudeerde priesters. 1 m rn A®::: Een Herme, een bronzen pijler met dub- beien kop werd gevonden bij opgravingen aan den oever van het Nemi-meer. Maandagavond werd in openbare zitting het resultaat van het communistisch Volksbe- geihren tot onmiddellijke ontbinding van den Brunswijkschen landdag vastgesteld. Voor de ontbinding van den landdag werden 36079 stemmen uitgebracht, tegen het yolks- begehren stemden 2071 stemgerechtigden. On geldig waren 505 stemmen. Het resultaat is dat 10,2 pot. der stemgerechtigden voor het Volks- begehren hebben gestamd. Er werd 10 pet. ver- eischt. Het aantal kiesgerechtigden bedraagt 346.000. Verlenging der verdragen. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld, dat de Duitsche ambassadeur te Moskou en de waarnemende sovjet-coinmissaris van buiten- landsche zaken, ICrestinskl een protocol hebben onderteekend, waarbij het op 24 April 1926 tusschen het Duitsche. rijk en de unie van sovjet republieken gesloten verdrag met de daarbij behoorende notawisseling, wordt ver lengd en de op 25 Januari 1929 gesloten over eenkomst wat geldigheidsduur betreft, in over eenstemming met het verlengde verdrag werd gebracht. Beide regeeringen verklaren in de thans go teeken.de overeenkomst, tot verlenging van het verdrag tusschen het Duitsche rijk eu de sovjet unie te zijn overgegaan als gevolg van den wensch om de vriendschappelijke betrekkingen voort te zetten en in het belang van belde lan den ook de economische samenwerking te ver lengen en gezamenlijk by te dragen tot de vei ligstelling van den wereldvrede. Het verdrag geldt nu voorloopig tot 30 Juni 1933, en wordt, indien opzegging uitblijft, auto matisch verlengd. VECHTPARTIJ AAN DE BERLIJNSCHE UNIVERSITEIT. BERLIJN, 29 Juni. (V. D.) Hedenmiddag tus schen 12 en 1 uur kwam het in de Berlijnsche universiteit tot een vechtparty tusschen na tionaal socialistische en communistische stu denten. Toen de politie tusschenbelde kwam trokken de nationaal-socialisten zich in de hal van het universiteitsgebouw terug onder het zingen van hun corpsliederen. Het rectoraat besloot de universiteit voorloopig tot morgen te sluiten. Ontwerp ordonnantie bij den Volksraad ingediend. BATAVIA, 30 Juni CANETA). Aan den Volksraad werd uit Tjipanas (het buitenverblijf van den G.-G.) toegezonden de ontwerp-ordonnantie ter beteugeling van pert excessen, uitsluitend in „periodiek verschil nende drukwerken, omdat volgens de M. van T. de middelen welke ten dienste staan van de overheid om persexcessen in tijden van span ning te keeren niet doeltreffend en niet toe-ei- kend worden geacht. Naast persuitingen, hetzij dat deze het karakter van ophitsing en Ver dachtmaking dragen, hetzij dat zij een stelsel matige het gezag ondermijnende hetze tegen ae Regeering inhouden, noopt ook het euvel van het klakkeloos verspreiden van onjuiste on rustwekkende berichten de Regeering om to zien naar doelmatiger middelen om een deT gelijk onverantwoordelijk geschrijf togen te gaan. Het zwaartepunt van de voorgestelde re geling ligt in de bevoegdheid van den G. G. om na het hooren van den Raad van Ned.-Indie bepaalde periodiek verschijnende drukwer ken aan të wijzen; van welke periodieken de verschijning tijdelijk kan worden verboden in welke aanwijzing opgesloten is een potentiee'e beperking van de normale vrijheid der drik pers voor het aangewezen drukwerk. Heeft, de aanwijzing het gewensohte effect niet dan kan de G.-G. mede na raadpleging van den Raad van Ned.-Indië een tijdelijk verbod van druk ken, uitgeven en ver-spreiden uitvaardigen, voor een dagblad voor ten hoogste acht dagen en voor andere periodieken voor hoogstens het drievoud van het tijdperk gelegen tus schen de verschijning van twee op een volgende nummers. Is die termijn ver 3 tr el tea dan mag het getroffen periodiek de verschijning weer hervatten en eerst daarna kan opnieuw een tijdelijk verbod worden uitgevaardigd, voor dagbladen tihans voor hoogstens drie achter eenvolgende dagen. De aanwijzing blijft, behou dens eerdere intrekking^ gedurende een fair van kraciht. Eechiter zal, zoodra het naar het oordeel van den G.-G. ter verzekering van de openbare orde niet langer wordt gevorderd, het aanwijzingsbesluit, hetzij geheel, hetzij ten aanzien van een of meer aangewezen drukwer ken, moeten worden ingetrokken Het besluit waarbij de G. G. het verbod uitvaardigt, wordt ln de Javasdhe Oourant openbaar gemaakt en treedt in werking op den dag volgende op dien van de dagteekening van de Javasohe Courant Inhoudende de bekendmaking. Het Hoofd van het plaatselijk bestuur treft onmiddellijk maat regelen ter voorkoming van het drukken uit- De raad dringt opnieuw op aanstelling van een vasten burgemeester aan. in de op 29 Juni gehouden raadsvergade ring der gemeente Aengwirden werd met klein van argumenten aangetoond, dat in den toe stand, waarin de gemeente gekomen is door benpeming vau een tijdelijken burgemeester, welke toestand uu ongeveer 1jaar geduurd heeft, verandering moet komen. Dit werd gestaafd door in de eerste plaats te wijzen op de eigen belangen der gemeente, welke belangen door den tegenwoordigen tijde lijken burgemeester, die tevens secretaris is der gemeente Schotel-land, bij welke gemeente men Aengwirden wenscht in te lijven niet naar behooren behartigd kunnen worden uit hoofde van zijn tweeslachtige betrekking. Als belangen, die om een oplossing vragen, werden genoemd de kwestie van de reorgani satie van het armwezen en in verband daarmee het stichten van een tehuis of rusthuis voor ouden van dagen; het uitbreidingsplan met name het bouwrijp maken van de reeds tn 1929 aangekochte boerderij met landerijen te Heerenveen en het wegenvraagstuk. Voorts werd er met nadruk op gewezen, dat de kwestie Heerenveen-één niet parallel loopt met de plannen tot inlijving van de geheele gemeente Aengwirden. Er zijn, zoo werd beweerd, wel andere moge lijkheden om, als het moet, te komen tot oplos sing van de kwestie Heerenveen-ëên. Ook voor eventueels uitwerking van deze plannen is het noodig, dat Aengwirden een eigen burge meester heeft. Hierbij werd verwezen naar de gemeente Lonneker, welke gemeente, ondanks het feit dat Ged. Stuften de annexatieplannen reeds klaar haddén, toch nog een vasten burgemees ter heeft gekregen. Hoe ongunstig steekt de behandeling van de gemeente Aengwirden hierbij af. In Aengwirden moet nog over de plannen worden gestudeerd en bij voorbaat werd de gemeente reeds onder curateele ge steld. Wegneming van de grieven ten dezen achtte de raad noodig voor en al eer men aan de aangevoerde belangen en grieven nogmaals conferentietafel plaats neemt.. De raad besloot dan ook op grond van de bij de Kroon op aanstelling van een vasten burgemeester aan te dringen. Dit besluit werd genomen met 7 tegen 3 stemmen. Enkele leden meenden dat het besluit tot een volgende ver gadering uitgesteld moest worden. Door enkele leden werd er nog de aandacht op gevestigd dat er aan de plannen tot inlij ving 'n minder fraaie zijde zit. De geim. Has- kerland moet zegt men. een zielental van meer dan 10.000 gewaarborgd hebben, waardoor die gemeente in een hoogere salarisklasse valt, tengevolge waarvan de jaarwedden van den burgemeester en secretaris dier gemeente elk met 400.— omhoog klimt. Voor het deel Tan Haskerland met name Nijehaslte, zou die gemeente den z.g; westhoek van Seboterland ontvangen. Maar nu blijkt, dat met de aanvan kelijk gedachte ruiling het vereischte aantal zielen niet kan worden verkregen, zal vermoe delijk ook nog een deel van Aengwirden (NIenwebriig) aan Haskerland verhandeld moe ten worden. Als dit waar is, is het dan te vee! gezegd, zoo vroeg mem. dat er hij de voorge nomen inlijving ook nog andere belangen be trokken zijn dan alleen de belangen van Heeren- veen naar het heet? Op de „Fransche Kampheide" bij Bussum zijn hier en daar nog zandafgravingen in vollen gang, waardoor de mooie heide, die behoort bij het t„ /- J te vormen Gooi- reservaat danig ivordt ontsierd. Door do Haarlemsche politie is thans een drietal personen gearresteerd, verdacht van het plegen van een tiental inbraken en een aantal pogingen tot inbraak, te Haarlem gepleegd. Een groots hoeveelheid gestolen goederen is ten huize van een der gearresteerden terug, gevonden. geven en verspreiden van het periodiek waar toe kan worden overgegaan tot het inbeslag- nemen van drukpersen, enz. en verzegel'tng van de gehouwen en lokalen. Het hoofd van plaatselijk bestuur Is bevoegd zdoh, desno»1s met behulp van den sterken arm, toegang te verschaffen tot alle besloten plaatsen, inciu- sief woningen. Overtreding van het verbod tot publicatie kan worden gestraft met ten ho tg ste een gevangenisstraf van een jaar. De ordrni nantle treedt een dag na afkondiging in wer. king. De Congregatie der Carmelites-sen van het Goddelijk Hart van Jesus, welke reeds sinds 1898 in ons land bestaat, werd gesticht door mej. Maria Tauscher van den Bosch, nu Moe der Maria Teresla van den H. Josef. Het was op den 27en Mei 1891, het feest van 's Heeren Hemelvaart, dat de Eerwaarde Moe der Maria Teresia van den H, Josef aan den Hoogeerw. heer Dr. Johnel, Proost van St. Hedwig te Berlijn verzocht een huis te mogen stichten voor arme, verlaten kinderen. Dr. Joh nel stond dit gaarne toe, omdat indertijd in Berlijn nog geen huis bestond voor kleinere katholieke kinderen. Op den 2en Juli bood Z. H. E. de stichteres een klein arbeiders-huis voor dit doel te huur aan. Het lag in het Noor den van Berlijn, PappelAllee, en was eigen dom van St. Hedwig. Op 2 Augustus werden de eerste arme kinderen opgenomen. Op het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen word de voar- loopige kapel ingewijd en nam de stichteres daar haar vaste woonplaats. Door medewerking van edele kindervrienden kon in 1895 een ruim kinderhuis met grootere kapel gebouwd worden. In de eerste jaren werkte de moeder slechts met betaalde krachten. Spoedig sloten zich bij haar jonge meisjes aan, die bereid waren haar medeihelpsters te worden aan het groote gewich tige werk; de opvoeding van arme verlaten kinderen. Z. Em. Kardinaal Kopp, Aartsbis schop van Breslau, die zeer veel voor dit werk voelde en zijn belangstelling meerdere malen door toezending van groote giften getoond had, was beslist tegen de oprichting eener nieuwe Orde. Z.Km. wenschte, dait de stichteres zich zou aansluiten hij een, in het bisdom Breslau be staande Congregatie. Dit kwam echter niet overeen met het verlangen van de stichteres en haar medezusters, wier getal intussohen 50 be droeg. De Eerw. Moeder reisde toen voor de eerste maal naar Rome in November 1897 en deze ge wichtige aangelegenheid werd door de hooge kerkelijke autoriteiten terstond in beraad ge nomen. Het gevolg was, dat de toenmalige be schermer der Carmelietenorde kardinaal Pa- rocchi, zich de zaak aantrok, haar een aanbeve lingsbrief gaf en haar dringend aanried trouw te blijven aan den Carmel en heit werk te vol tooien in den geest van de H. Moeder Teresia van Jesus. Nog gaf Kardinaal Kopp geen toe stemming. Wel konden de helpsters der Eerw. Moeder blijven om de 5 Berlijnsche huizen te be sturen en in het bijzonder om de toen reeds met goed gevolg uitgeoefende hulsmissie te be oefenen. De stichteres moest dadelijk het bisdom ver laten en reisde, in Januari 1898 met een bege leidster af. Na moeitevol heen en weer reizen gaf ZJH. Exc. de Bisschop van Roermond toe stemming voor een vestiging gedurende twee jaar en de eerste zusters ontvingen het orde kleed van O. L. Vr. van Carmel. Eindelijk bij de derde reis naar Rome door de Eerw. Moe der Teresia gaf Z.Em. Kardinaal Sl,rtrvIM tno_ stemming tot oprichting van het eer ar' derhuis in zijn Bisdom. Dit kwam t!./" 1°^" in Rocca di Papa bij Rome. D? Ww-kzaanf heden der zusters: opvoeding aan arme kin deren en huismissie begon in Berlijn, maar als kerkelijk Genootschap nam de Carmel van' het Goddelijk Hart van Jesus een begin in Italië Met verlof Tan den.H. Stoel en goedkeuring van Z.H. Exc. Mgr. Lauremtius Schrijnen werd het Moederhuis in 1923 naar Sittard ver plaatst, De congregatie heeft op het oogenbiik- 55 nederzettingen. In deze huizen werken 1150 zusters aan de opvoeding van meer dan 6000 arme kinderen In 7 tehuizen voor ouden van dagen verzorgen de zusters een aantal alleenstaande dames en heeren, en oudere echtparen. In Holland zijn 5 kloosters met kindertehuizen, in Noord- Amerika en Canada 15. De overige verdeelen zich over verschilende Europeesche staten. Het Algemeen Moederhuis is in Sittard waar ook de eerste voorloopige klooster-neder zetting was. Hier verblijven zusters van ver schillende nationaliteiten. Aan het Moederhuis is verbonden eein tehuis voor arme jongens, Heden zijn hier ruim 100 jongens ter verpik ging ondergebracht. In het St, Anmahuis te Tilburg dat reeds 31 jaar bestaat zijn steeds 130 meisjes intern. Ook is er een kinderhewaar- plaats aan verbonden en een goed bezochte naaischool. Verdere kloosters met tn- en exter- naten zijn te Haarlem, Leiden en Amsterdam. In Mei 1930 ontving de Carnvel van het Godd. Hart van Jesus de bevestiging door Z.IL Paus Pius XI. Op 8 December werd met toe stemming van de congregatie in Rome en van Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent een eigen Hollandsche provincie gesticht met voorloopig Provinciaal noviciaatehuis in Haarlem. In Sep tember 1930 was het nieuwe kinderhuis vol tooid, waardoor de noodzakelijke ruimte voor postulaat en noviciaat werd gewonnen. In Lel den werd 1 September 1916 een voorloopig, klooster St. Gerardus Majella opgericht. In Amsterdam kwamen de zusters in September 1918. Op den Laanweg over het Y werden eenlge lieorenihuizen betrokken, waar nu 90 Jongens zijn ondergebracht. Vertrouwd wordt, dat de begonnen groote nieuwbouw spoedig klaar zal zijn, opdat het zeer veel kinderen van de groote atad een tehuis en toevluchtsoord zal bieden. De Carmel van het Goddelijk Hart van Jesus is gesticht voor kindieren uit den werkenden stand. Zeer veel kleinen krijgen kosteloos verpleging en opvoeding. In alle huizen is zeer veel te doen, en er kon nog veel meer gebeuren. De oogst is groot, maar werksters zijn er slechts weinig. Het Provinciaal huis, Zijlsingel 6 te Haar lem is gaarne bereid alle inlichtingen te geven. In het rosarium te Saverne Frankrijk, waar de firma G. A. H. Buisman a Zn, roaenkwee- kera te Heere (Veluwe), eenige van de d.tor haar gewonnen rozen had ultgeplant, werden de volgende soorten ieder met een gouden me daille bekroond. Graaf Gedard Bentinck, Me vrouw Henri Daendels, Baronesse Krayenhoff. De geabonneerde op „Het Nieuwe Dagblad", „De Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid- Hollander" zoolang zyn abonnement duurt en dit blad verschynt, is verzekerd tegen de geldelyke gevolgen van ongevallen, op de volgende voor waarden: ARTIKEL L Als verzekerden worden beschouwd alle be talende geabonneerden. die aan de volgende vereischten voldoen: a. gedurende mlnetene cwee weken als ge abonneerde in de register» van „Het Nieuwe Dagblad" „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid Hollan der" zijn ingeschreven, met vermelding van naam Voornaam, leeftijd, beroep en woonplaats b. tusschen 16 en 60 Jaar oud ztin; niet lijden aan ziekten of gebreken, welks voor hen het gevaar voor ongevallen vergroo ten, en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen. ARTIKEL 2. Onder ongeluk, al» in de verzekeringsvoor- waarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en reobtstreeksche oorzaak van een Uchameiyk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafbankeltjk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs ge leverd wordt dat zulks door van buiten af toe gebracht geweld werd veroorzaakt, met het ge volg hierna tn Artikel S aangeduid ARTIKEL 8. De ultkeerlngen bedragen: 500 GULDEN Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de verzekeringsvoorwaar- den) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiteriyk binnen een maand pa den dag, van het ongeluk. 500 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de verzekeringsvoorwaar- den) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van twee ledematen, hetzij belde voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand, boven den enkel of den pols, of onher stelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen 860 dagen na den datum van het ongeval. 250 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende Dinnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstelbare gezichts verlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 860 dagen na den datum van bet ongeval 160 GULDEN indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van BEIDE LEDEN van een duim binnen 360 dagen na den datum van het ongeval 75 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van ALLE LEDEN van een wijsvin ger, binnen 860 dagen na den datum van hei ongeval. 60 GULDEN Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van de TWEE voorste ledematen van ALLE vingers van een hand binnen 860 dagen na het ongeval 25 GULDEN, indien het ongeluk (vallende oinnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van ALLE LEDEN van een anderen vinger, binnen 860 dagen na den datum van het ongeval Onder bepaling dat, Ingeval reeds b() het plaats grypen van het ongeluk de bovengenoem de ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snyding, wringing, scheuring knelling als anderszins, dat verlies met ampu tatie zal worden geiykgesteld. Verder onder bepaling, dat net verlies van vöór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige, verminkte of niet aanwezige ledematen geen aanspraak geeft op, en niet in aanmerking komt bi) uitkeerlng. Heeft het ongeval het verlies van meerdere vingers aan een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeerlng ln geen geval hel bedrag te boven dat voor het verlies van de ge- heele hand Ie vastgesteld. Eén ongeval geeft nimmer recht op meer dan ééne uitkeerlng. Aan denzelfden abonné zaJ voor verschillende ongevallen geen hooger bedrag dan f 600 kun nen worden uitgekeerd. ARTIKEL A De uitkeerlng Ingeval van overlijden ge schiedt aan de echtgenoote, of by ontstentenis daarvaD aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Ultkeerlngen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadevergoeding ontstaat zal de uitkeerlng geschieden binnen tien dagen nadat de noodige Inlichtingen verkregen zyn eri het persooniyk letsel en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zyn ten genoege van de Direc tie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordt sche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander". Ingeval wegens een en netzelfde ongeval, dal den dood van meer dan één abonné tengevolge heeft, meer dan één aanspraak op uitkeerlng wordt gemaakt, zyn degenen die tot deze aan spraak gerechtigd zyn, verplicht om zich onmid- deliyk te wenden tot de General Accident Fire and Life Assurance Corporation. Limited, kan toor houdende te Amsterdam, zoodra de directie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „nieuwe Zuid-Hollander" hun dit te kennen ge geven heeft. De Directie ls ln dit geval niet verplicht om eenige uitkeerlng te doen wegens die ongeval len. welker uitkeerlng als bovenvermeld naar de General Accident Fire and Life Assurance Corporation Ltd. Is verwezen, zoolang laatst genoemde de uitkeerlng welke zij tegenover de Directie gewaarborgd heeft, niet heeft voldaan ARTIKEL 6. De abonné ls niet verzekerd tegen dood ot verlies vaai ledematen of oogen, direct of Indi rect veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschikt- beid van den verzekerde: b. door eene heekundige operatie of door uit putting als gevolg daarvan (tenzy die operatie noodzakeiyk was wegens letsel, waartegen ver zekerd ls); c. door eene bevalling of zwangerschap, ooft ai mocht de dood verhaast zyn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwyi de verzekerde onder den Invloed van overprikkeling of som nambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder ln staat dan gewoon- tyk om zorg voor zich zei ven te dragen; e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschil lig of de geabonneerde al dan niet goed by zin nen was; f. ln duel, ot gedurende de voorbereiding tot of de deelname aan wedstrijden, of by lucht- vaarttochten, of by baden, zwemmen of by hef ryden met een automobiel, motorrywiel of ge- woon rdwiel; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzlch tlgheid, of door vechten en aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of in buitenlandschen oorlog of binneniandsche beroerten; h. indien de verzekerde op het oogenbiik dat nem het ongeval trof ln staat van dronken schap verkeerde De abonné ls echter wel verzekerd tegen ge- vallen ivaarbtj het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat Indien een abonné ln een staat van krankzinnigheid of verstandsver- bysterlng zal geraken, of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hy van eene Luropeesche haven naar een6 andere Europee sche haven reist in een schip met vast dek in tyd van vrede) of Indien hy zich ln krygsdienst te land of te water begeeft, en evenzeer indien het verschuldigde abonnementsgeld over den tydens het ongeval loopenden termün, aan dengene die met de ontvangst is belast, by eerste aanbieding der kwitantie niet werd voldaan of deze courant ophoudt te verschynen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. De verzekering eindigt eveneens zoodra de Directie de verzekering opzegt, öf de voorwaar den wy'zigt, öf haar voornemen om niet langer te verzekeren Öf op dezelfde wyze te verzekeren, door publicatie ln hare courant kenbaar maakt: dit heeft echter geen Invloed op ultkeerlngen tengevolge van een ongeval dat dan reeds heeft plaats gehad. Van de verzekering zyn uitdrukkeiyk uitge sloten allen die zich met de bereiding, het ver werken of vervoeren van of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dyna miet, naphta. acetyleengas, of andere llcht-ont- plofbare of licht-ontvlambare stoffen bezig hou den, of daarby desbewust tegenwoordig zyn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwer kers, acrobaten, circusryders en dergeiyken. Zeevisschers. zeevarenden en personeel van den Loodsdlenst zyn ln de verzekering begrepen, met dien verstande, dat ongevallen, die verdrin ken tengevolge hebben, zyn uitgesloten. Indien de gevolgen van een ongeluk door zlekeiyke omstandighedea waarin de verze kerde verkeerde op het oogenbiik van het on geval plaats had, vergroot worden, wordt even tuee) geen hoogere schadeloosstelling betaald daD die, welke volgens het oordeel van een door de directie aan te wtjzen geneeskundige moeten zijn uitgekeerd aan een normoaj per soon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termyn, waarin de verzekerde lydende is aan de gevolgen van een ongeluk. zal de verzekering tydelük bulten kracht zyn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. ARTIKEL 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk over komt, moeten ln alle gevallen alle byzonder- heden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogeiyk schrlfteiyk gemeld worden aan de Directie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieu we Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hol lander" EN INDIEN ZOODANIGE KENNISGE VING NIET BINNEN DRIEMAAL 24 UUR NA HET ONGELUK IS GESCHIED DAN ZULLEN GEEN GELDEN OP DE VERZEKERING BETAALD WORDEN. Op het couvert duidelijk te vermelden: ..Aangifte van een ongeval". Indien de getroffene zeevarende ls, moet de kennisgeving van het overiyden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogeiyk na het ongeluk moet de hulp van een bevoegd geneeskundige wor den ingeroepen, en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te biyven en de voorschriften van den geneesheer onafge broken op te volgen, totdat het volkomen her steld is. In leder geval moet een geneesheer toege staan worden den verwonde te onderzoeken, wanneer en zoo dlkwyis zulks billtjkerwUze ge- eisoht kan worden en de directie heeft even eens vryheld om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als zy noodig acht. En elk bewijs hetwelk de Directie van tyd tot tyd zou kunnen eischen betreffende eenlg ongeluk of verwonding op grond waarvan een eiscb werd IngeBteld, zal haar zoo spoedig mo- geiyk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, wordeD gegeven. Ingeval van eenig ongeluk met doodeiy ken afloop moet hiervan aan de Directie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant" „Nieuwe Sohiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander" schriftelijk worden kennis gege ven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zyn geworden. Het niet nakomen van een of meerdere der tn dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeerlng voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van net nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer Ingevulde aanvrage-formulier tot uitkeerlng, en Ingeval van overlijden, van de doodakte, kan de belanghebbende aanspraak maken op de behandeling zyner vordering. De overge legde stukken biyven het eigendom der Directie. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeerlng aan vraagt Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zyn, zullen betaalbaar zyn ten kantore van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid Hollander" slechte na ontvangst van eene door den rechthebbende geteekende quitantie. Van geen som. die verschuldigd ls zal Interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zyn; terwyi de aansprakelykheid voor uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het is toegestaan geworden, is Ingevorderd. ARTIKEL 7, Alle geschillen uit de verzekeringsvoorwaar den voortvloeiende, zullen beslist worden door een onpartydig, en by gemeen overleg aan te wy'zen scheidsman, dan wel door drie scheids lieden waarvan door elk der partijen een aan te wyzen, welke twee scheidslieden gezamenlijk e- derden tot hun voorzitter kiezen. By weigering of by gebreke van overeen stemming geschiedt de benoeming der scheids lieden door den bevoegden rechter te Rotterdam, Beide partyen zullen In handen van-den scheids man of van den voorzitter der scheidslieden, een bedrag van f 100. resp. f 200 storten, om daar uit de kosten van de procedure te kunnen vol doen. Partyen zfln aan de uitspraak van den scheids man of der scheidslieden onderworpen als ""i een uitspraak in het hoogste ressort De kosten worden geheel gedragen door da party die ln het ongeiyk wordt gesteld. ARTIKEL 8. Het ontvangbewya van den verzekerde of van de erfgenamen van den verzekerde zal ln leder geval volledige kwijting tengevolge hebben. Met het oog op de vaststelling der identiteit van den verzekerde moet deze b(J elke veran- delng van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins daarvan ten spoe digste opgave doen voor het aanbrengen van wijzigingen in de registers van „Het Nieuwe Dagblad". „Nieuwe Dordtsche Courant" „Nieuwe Schiedamsche Courant" of Nieuwe Zuid-Hol lander,"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10