a NIEUW WETSONTWERP Zij zullen ons paraat vinden DONDERDAG 2 JULI 1931 II t GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Wit-gele tegendemonstratie. de DAGERAAD NAAR LIMBURG UITOEFENING DER GENEESKUNST. DE LIMBURGSCHE BEDEVAART NAAR LOURDES- «Maria had voor hem een schooneren dood verworven". DE ZUIDERZEEWERKEN VORDEREN. Weer twee dijkstukken verbonden. HULP AAN LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. Intern, congres te 's Gravenhage KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. MINISTER VERSCHUUR SPREEKT HET CONGRES TOE. FIETSBANDEN TOONEELGIDS CONGRES VOOR LASCHTECIINIEK EN STOOMKETELBOUW. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. NEDERLANDSCHE R. K. POLITIE BOND „ST. MICHAEL". R. K. BANKETBAKKERS. A Naar aanleiding van den uitslag dei ge meenteraadsverkiezingen schreven wij, dat wij hierin een heenwijzing zagen „naar de in de toekomst te verwachten situatie waar bij Roomsch en Rood om de overwinning zullen worstelen". De Rotterdammer" vraagt thans: Hoe komt nu het Wad op grond nota bene van deze raadsverkiezingen tot de profetie, dat, dit mag er toch uit gelezen •worden, de groote protestantsche partijen hun weerstand hebben verloren en steeds meer zullen verliezen'-' Is de redactie aan het profeteeren gesla gen, alléén denkende aan den tegenslag der i..*4siTuufren te Rotterdflim xkt\a ami-revolution-1 wUCViu; wij ze den reeds eerder, dat hiervoor oorzaken zij' aan te wijzen, hetwelk ook wel geschieden zal, wddr het behoort. Omdat de katholieken in Den Haag een zetel verloren, zeggen wij toch ook niet, dat het nu met hen op een eind gaa4 1<X)peo ln Neder1 rnd? ino '^ci ina; Tegenover de stelling vain genoemde blad durven wij een andere zetten: dat de positief protestanten minstens evenveel weerstand toonen te kunnen bieden aan de revolutio naire stroomingen, als de roomseh-katholie- keu. Wellicht is het inderdaad mogelijk, dat wij bij het stellen onzer diagnose wat al te zeer onder den indruk waren van het zetel verlies der anti-revolutionairen te Rotter dam. Ieder, die onze gevoelens kent ten op zichte van die partij, die zich steeds zoo on vervaard bij den strijd tegen het ongeloof aan onze zijde stelt, zonder aanzien des per- soons, zal begrijpen, dat dit verlies ons uitermate pijnlijk trof. Of wij ons daarom wat erg somber uit drukten? In ieder geval niet zoo somber als de „Rot terdammer" het voorstelt: dat n.l- de groote protestantsche partijen hun weerstand reeds zouden hebben verloren. Wij dachten nog meer aan vrij verre toe komst. Maar dat deze partijen, zij het gelukkig langzaam, afbrokkelen, vervult ons toch, ge zien de getalsterkte der gezamenlijke par tijen, die ook in het openbare leven aan de christelijke beginselen de hun toekomende plaats willen zien toegekend, met zorg. En deze zorg kan de kloeke weerstand, dien de groote protestantsche partijen ook aan de revolutionaire stroomingen bieden, niet geheel wegnemen. Onze verwachting, dat ,.Rood meer en meer aan de eene zijde de domineerende factor zal worden, steunde op de wel niet te weerspreken afbrokkeling, bij de beide niet- socialistische vrijzinnige groepen. Dat we daarbij door den weeromstuit ook aan de andere zijde één domineerenden fac tor verwachten, zij het dan in verdere toe komst, is verklaarbaar, maar, daarin kan de „Rotterdammer" wel gelijk hebben, wel licht min of meer voorbarig. Wij hopen van ganscher harte, dat deze opinie buitengewoon voorbarig moge blijken. Verdere afbrokkeling, zij het dan niet ten bate der revolutionnaire partijen, kan echter voor een christelijke meerderheid al spoedig noodlottig worden. Deze afbrokkeling zal alleen zijn te stui ten, indien het protestantisme de echt-chris- telijke gedachte onder zijn volgelingen waar lijk levend zal houden. Dat er verschijnselen bestaan, die in dit opzicht geen wolkomen gerustheid wettigen, blijkt wel uit een artikeltje in ditzelfde num mer van ons blad. Zooals bekend zal zijn, heeft de Vrijdenkers- vereeniging „De Dageraad" besloten haar pro- pagandatocht naar. Liml "g te houden op Za terdag en Zondag 25 en 26 Juli a.s. De tocht zal worden ondernomen, deels in autobussen, deels per nachttrein. Het permanent comité van verweer, dat is samengesteld uit afge vaardigden van alle plaatselijke comité's in Limburg, heeft Zaterdag J.l. een druk bezochte vergadering gehouden in Hotel De Zwaan te Sifatard. Naast andere acties, die zich niet voor directe publicatie leenen, is door het perma nent comité met algemeen© stemmen besloten te ijveren voor een wit-gele tegenactie, waar. van het comité hoopt, dat ze zal uitgroeien tot een machtige Katholieke betooging over geheel Limburg. Het Comité vertrouwt, dat, evenals op Koninginnedagen het rood-wit-blau'w, op 25 ©n 26 Juli, de pauselijke kleuren wiit-geel zul- jen worden gedragen. De bondsvergadering te Kerkrad© van den Limb. R. K. Middenstand heeft reeds hare medewerking toegezegd, om de etalages der winkeliers in d4e f6® ZOOV6e'l mogelijk in deze kleuren te doen bekleeden. Het permanent comité zag tevens gaarne, dat tal van neringdoenden cocardes, strikjes, sjerpen en vlaggen te koop zullen weten aan te bieden, terwijl op wielrijders, motorrijders en automobilisten een beroep wordt gedaan, om hun voertuig van een wit-geel vlaggetje te willen voorzien. Deze waardige Protestdemon stratie zal ongetwijfeld de instemming hebben van alle weldenkende Limburgers en in Lim. burg losslaan een fiere getuigenis van ver. knochtheid van onze heilige beginselen. BESCHERMING VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDERS TEGEN VREEMDE. De gewestelijke vergadering te Sittard van den Kath. Bouwvak ar be i dersbomd heeft aan den den Minister van Arbeid een telegram verzonden, houdende verzoek, de binnenland- sche arbeiders te willen beschermen tegen de buitenlandsche. ONGELUK BIJ EEN INSTALLATIEFEEST- Bij het feest van de installatie van den heer ter Haar als burgemeester van Kit them, is een ongeluk gebeurd. Het lid van de eerewaobit L. kreeg, toen hij van zijn paard wilde stappen, een traip van het paard van een wachtmeester der mare- chaussée en is met een ernstige beenibLessnjre haar (het ziekenhuis te Vii&singen .vervoerd. Uitbreiding van de bevoegdheid van vroedvrouwen. Bijhouden van een dagboek. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot vervanging van de artikelen 15 17 van de wet van 1 Juni 1865 regelende de uit oefening der geneeskunst, laatstelijk gewijzia bij de wet van 8 Juli 1924. In de Memorie van Toelichting, merkt de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid op dat het gewensöht is de desbetreffende regeling opnieuw aan een herziening te onderwerpen. Aan de opleiding van de vroedvrouwen werd in den laatsten tijd veel zorg besteed. Het is uiteraard gewenscht, zegt de Minister, dat de vroedvrouwen de theoretische en practisdhe bekwaamheden, die zij bij haar opleiding deel achtig worden, ook in de practijk mogen toe- passen. Daardoor wordt een goede verzorging der zwangere vrouwen bevordt. Op dit oogenblik evenwel zijn de bevoegd heden der vroedvrouwen te beperkt. Zoo gaat het geldende artikel 115 van de gedacMe uit dat zij alleen verloskundigen raad of bijstand verleent gedurende de tering. n wer ij held behoort een vroedvrouw, die haar taak op de juiste wijze opvat, tijdens de zwanger schap toezicht te houden op de zwangere, die zij straks bij de bevalling hulp zal verleenen, ten einde zoo mogelijk te voorkomen, dat af wijkingen. die zich in dit tijdperk mochten vertoonen en die nadeel zouden kunnen ver oorzaken voor de moeder, eventueel ook voor het kind, niet tijdig zouden worden opgemerkt en uit den weg geruimd. Intussohen zal daarbij aan de vroedvrouw niet de vrije hand kunnen worden gelaten. Met name zullen hij het waarnemen van af wijkingen alleen die maatregelen moeten kun nen worden genomen, die bij ministerieel be sluit zijn aangegeven. Zijn andere maatregelen noodzakelijk, dan zal de hulp van een genees kundige moeten worden ingeroepen. Het voor gestelde artikel 15 gaat van die gedachte uit. Heeft artikel 15 betrekking op de periode voorafgaande aan de baring, de artikelen 16 en 16a regelen de bevoegdheid en de verplichtin gen der vroedvrouw bij de bevalling. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussehen het ver leenen van verloskundigen raad en bijstand in het algemeen (art. 16) en 'het toedienen vai\ een geneesmiddel (art. 16a). Het voorgestelde artikel 16b verruimt de taak der vroedvrouw. Zooals het gewenscfht is dat een vroedvrouw haar zorgen over de zwan gere vrouw gedurende weken vóór de baring uitstrekt, zoo is het van belang, dat zij ook de kraamvrouw behandelt, totdat deze weder ge heel is hersteld. Bij het waarnemen van afwijkingen zal ook hier de medewerking van een geneeskundige moeten worden ingeroepen. Het voorgestelde artikel 17 omschrijft eenigs- zins nauwkeuriger dan het thans geldende ar tikel, welke verplichtingen tot het geven van inlichtingen de vroedvrouw tegenover den in specteur heeft. Nu de bevoegdheid van de vroed vrouw is verruimd, is er aanleiding haar voor te schrijven een dagboek bij te houden, op dat het uitoefenen van toezicht door den inspec teur wordt vergemakkelijkt. Onze bijzondere correspondent schrijft ons d-d- 27 Juni; ...?en ber onzen, Frans van den Heuvel, uit Nijmegen ls. gestorven! en ongeneeslijk® kwaal sloopte zijn krachten hed^n VT<e€iSeliik lijden wierp hem op het ztek- Wlaöt +at e"clIl'teir biet zijn doodsbed worden zou. T611 Engel des doods boven zijn hiuise- 1 aard kwatn zweven, en hij de kracht nt-i-Honm*eVeil0'ls Ja°ob met den Engel Gods te scngoen, toen zocht hij zijn heil in de vlucht. an 6141 te®en op te sterven, omdat hij een je ige echtgenoote met kind achterliet. V' c' i' te en g,^ ijiimbungische bede vaar naai Lourdes, hopend vooral op Maria, de op er hopeioe^en! Maar de doodsengel zweemee naair en gjj.gj kon de zieken rem niet rijden, dat de schaduw zijner vleug© en ad rterdleef. Een paar maal vreesden de doktoren, dat hij [bezwijken zou. Maar Maria had een sc ooner <iood voor hem verworven. Hij bere ite Loundes en hij was er verheugd om. Zaterdagavond kwam hij aan, afgetobd naar het lichaam, maar met een sterke ziel. De nacht bracht rust en kalmte en vol vrede des harten werd hij •^cfdagmargen vroeg vervoerd naar de grot waar Maria eens verscheen. Hij ging beterschap vragen, omdat hij maar (het leven fraaiste, want faij meende nog niet genoeg ge daan te heb en voor zijn intrede ln den Hemel. Maar dooi zijn lijiden wais hij genoeg beproefd. Hij was rijp voor den hemel en onder Maria's oogen mocht de doodsengel als een bode dea Hemels levensdraad afsnijden. Een crisis trad ln en zUn doodstrijd begon. In allerijl werd 'lxij teruggebracht naar bet hospitaal, waar tuean aanstonds de genademiddelen der H. Kerk wer den toegediend, 's Middags tussehen 2 uur en half 3, toen wij Maria, de sailus iuifirmorum, de behoudenis der kraniken bij de piscines aan riepen om haar bijstand voor onze zieken, op dat oogedblik gat hij den geest. Het werd ons 's middags na bet Lof medegedeeld en het greep iedereen in het binnenste van zijn hart. Bevoorrechte Frans, maar arme echtgenoote! En arm kind! Met een diep gevoel van medelijden baden allen mee om rust, eeuwig» rust voor den ge storvene, om barmhartigheid ook van Hem, Wiens bijzondere liefde uitgaat naar weduwen en weezen. Gistermorgen werden weer twee dijkgedieel. ten van den grooten afsluitdijk Wieringem Friesland tot elkander gebracht. Het sluitgat, de z.g. Javaruggen waarvoor kort geleden het ongeluk met de sleepboot „Veergat" heeft plaats gehad, werd n.l. gedicht. Thans blijven dus alleen nog open de sluit gaten b|j de middelgronden en de Vlieter, Gisteren is het tweed'e internationale congres voor de hulp aan lichamelijk gebrekkigen voort gezet. Voorzitter was de heer Paul H. King. Het onderwerp, dat diien ochtend behandeld werd, was: de opleiding van den lichamelijk ge brekkige. De opleiding. Dr. Aug. Bartos, directeur van het Jetl-icka- Instituut te Praag hield een voordracht over psychologische lichamelijke opvoeding van ge brekkige kinderen. Spr. gaf een overzicht van de wijze waarop den kinderen lichaamsoefeningen worden onder wezen. Het kind moet vertrouwd gemaakt worden met bet apparaat, waarmee het moet oefenen en zich daarvoor leeren interesseeren. Voorts moet de nadruk vallen op het spel der kinderen, dat een zeer goede psychologische werking heeft. Wedstrijden vooral govern den gebrakkigen kinderen veel genoegen en wekken zelfbewustzijn en eergevoei. Het gaat niet alleen om de lichamelijke oefening, maar in de eerste plaats om ontwikkeling van alle eigenschappen. Dir. A. Piérard, onderdirecteur van de school voor lichamelijk gebrekkigen in Charleroi hield vervolgens een lezing over deze school, welke in 1908 door de provincie Henegouwen is g». sticht. Mej. Susanna Fouché, secretaresse van de vereeniging voor de hulp aan lichamelijk ge- brekkigen ln Frankrijk, hield een rede over de vakopleiding van gebrekkige kinderen in Frankrijk. Deze vereeniging stelt zich naar spr. uiteen zette, ten doel gebrekkigen geschikt te maken voor den arbeid, die hun het best past. Prof. dr. Riccardo Galeazzi uit Milaan be handelde het onderwerp: de opvoeding van kin dleren zonder armen. Zij die beide handen moeten missen vinden in de geniale uitvinding van den Italiaan Vang- hetti, die de spieren uit de stompen, langs chi- rurgiseben weg weet te doen benutten om die geschikt te maken om er de vingers van den kunsthand mede te kunnen bewegen, of wel door de operatie door Kreekenberg-Putte, die de beide beenderen van den voorarm, tot een Algemeene vergadering en congres te Zandvoort. beweegbaren knobbel, welke uiterst gevoelig is, weet samen te voegen, en waarmede eenige arbeid kan worden verricht een compensatie Door prof. Galeazzi is een toestel uitgeven' den, waardoor blinden, die het gebruik van b i" de armen moeten missen toch nog in staat w d.en gesteld het Braille schrift te lezen, waa^ door hun buitengewoon somher lot verlicht wordt. 1 De handloozeu vereischen een bijzondere zorg, die een dubbele taak legt op hen, die zich met de zorg voor deze gebrekkigen bezighouden In de eerste plaats moet de aanwending van dé intact gebleven gedeelten zoo hoog mogelijk worden opgevoerd en in de tweede plaats moet voor ieder tekort een biologische compensatie worden geschapen op dezelfde of een hoogere trap. Zoo kan b.v. de afwezigheid van de draai- beweging van den onderarm worden vervangen door een gelijkwaardige beweging van den schouder, dus een beweging op een hoogere trap. En voorts moeten de gedachten over de gevolgen van de gebrekkigheid worden uitge- wiisoht door een harmonische ontwikkeling van het geestelijk leven. Op deze wijze wordt een maximale compen satie bereikt, en de ervaring leert, dat de activi teit van de gevormde nieuwe persoonlijkheid, dikwijls die van normale menschen te boven gaat. De heer Hans Wuertz uit Berlijn behandelde eveneens het probleem der handlooaen. Hij legde sterk den nadruk op den invloed welken het niet-gebTuiken van de handen op de hersenen en op het geheele geestesleven uitoefent. Des namiddags is het congres voortgezet, onder voorzitterschap van mej. Anna Vogel uit Göthelborg. Prof. Patrick Haglund uit Stockholm hield een rede over het Zweedsohe systeem, dat een samenwerking tussehen den Staat en het parti culier initiatief kent, in tegenstelling met Engeland en de Ve-reenigde Staten, waar de zorg voor de lichamelijk gebrekkigen in de eerste plaats zaak van het particulier initia tief is. Het stelsel van gecombineerde werk zaamheid van staat en particulier initiatief blijkt te zijn in het belang van de patiënten. Ieder land heeft zijn eigen systeem, dat voor dat land het beste is. Mevr. Branco van Dantzig uit Rotterdam ves tigde de aandacht op een groep van gebrekki gen, n.l. kinderen met gespleten verhemelte, stembandgebreken, stotteraars e.d„ die afzon derlijke verzorging noodig hebben. Prof. dr. B. Frejka uit Brünn (Tsjeeho Slo wakije) hield een voordracht over de samen werking tussehen de particuliere zorg voor lichamelijk gebrekkigen en de publieke social® en gezondheidsizorg. Dr. Louis Lamy, orthopaediisch chirurg aan het ziekenhuis „Foöh" te Parijs hield een rede over „het gebrekkige kind in Frankrijk, zijn behandeling, lichamelijke opvoeding en zijn vak opleiding. Hij zette uiteen, dat ln Frankrijk geen enkele overheidsorganisatie bestaat, die zich in het bijzonder bezig houdit met de gebrekkige kin deren. Ten slotte hield dr. Felix Bernard, oud-hoog leeraar te Lyon, chirurg aan het zeehospitaal Renée Sabran te Giens aan de Middellandeohe Zee, een voordracht over de zonne- en arbeids- kuur in dat hospitaal. Deze voordracht werd, evenals die van prof. Frejka, toegelicht door een film. Concert aangeboden door het Haagsch Gemeentebestuur. Nadat vele leden van het congres voor hulp aan Lichamelijk gebrekkigen Dinsdagavond het concert in de Kurzaal te Sc'heveningen hadden bijgewoond, daartoe uitgenoodigd door het Haagsehe gemeentebestuur had in een der zalen de ontvangst plaats, waarop het ge meentebestuur was vertegenwoordigd door den burgemeester, den waarnemend gemeente secretaris prof. van Poelje en de wethouders Vrijenhoek en De Wilde. Ook minister Ver schuur was bij deze ontvangst tegenwoordig, terwijl verder nog werden opgemerkt vele raadsleden: de heeren Hoejenbos, dir. Maat schappelijk Hulpbetoon, mr. dr. Westerman, chef van het kabinet van den burgemeester, v. d. Hout, namens den Ned. Journalisten kring, mr. van Bolhuis, voorzitter en mej. Belinfante, secretaresse van de Haagsehe Jour nalistenvereniging en de heeren v. d. Heyden en Robin. resp. referendaris en hoofdcommies ter secretarie. Terwijl een strijkje opgewekte muziek deed hooren, was er gelegenheid voor de congres sisten, zich aan de buffetten van ververschln- gen te voorzien. „EEN ZWARE TAAK WACHT" Gister en vandaag houdt de Kon. Ned. Mid denstandsbond zijn algemeene vergadering en 28ste congres te Zandvoort. De bondsvoorzitter, de heer Ed. G. Schiir- mann, hield de openingsrede, waarin hij o.m. er op wees, dat de zoo verlangde opleving van heit bedrijfsleven niet heeft plaats gehad. Om vooruit te komen, zal er moeten worden gewerkt door een ieder naar de mate zijner krachten. Vrije tijd, vacamtie, sluiting van win kels op een bepaalden dag in de week, waartoe de gemeentebesturen de bevoegdheid krijgen, kunnen niet worden beschouwd als zoovele middelen om de volkswelvaart te verhoogem, meent spreker. Het toegeven aan overdreven eischen werkt verlammend op de energie en op het geheele maatschappelijk leven. De handeldrijvende en industrieele midden stand hebben een eisch gesteld, die evenwel niet is ingewilligd. Hun eisch was „Laat oms werken!" Daar houdt de middenstand nog steeds aan vast. Het spreekt van zelf, dat d middenstand niet verlangt, dat plotseling alle sociale watten zouden worden stopgezet. Maar het ligt op den weg der regeering niet voort te gaan op den weg, die leidt tot verdere beper king van het bedrijfsleven. Wat de toekomst betreft, wij kunnen slechts hopen, dat de opleving van het bedrijfsleven nabij moge zijn. Wel kunnen wij voorspellen, dat ln een maatschappij, waarin de grootste werkkracht wordt ontwikkeld, de kans op wel vaart het grootst is. Dit congres heeft ten doel de taak van den middenstand in het distribu tieproces aan te toonen. Hoover's boodschap heeft de hoop op herstel doen herleven, maar deze herleving zal moeten komen door Inspan ning van aller krachten, door een einde te maken aan den klassestrijd, door het vormen eener nationale eenheid, waarhij producent distribuant en consument elkander naar waar de zullen schatten. In deze actie zal den middenstand een zware taak wachten. Hij zal dit gaarne doen met de wetenschap, dat hij niet alleen arbeidt voor zichzelf en zijn gezin, maar dat zijn arbeid in staat is werkgelegenheid te scheppen, de volks welvaart te verhoogen en de waarde vam het individu tot ontplooiing te brengen. Het congres werd o.m. bijgewoond door Min. mr. Verschuur, den heer Heringa, chef van de afdeeling Handel van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, en den burge meester van Zandvoort. Na het openingswoord van den voorzitter, sprak Minister mr. T. J. Verschuur het con gres toe. Spreker zou gaarne zien dat men zijn aan wezigheid zou beschouwen als een bewijs van belangstelling in leven en werken van den mid denstand. Het is den minister niet onbekend, dat er thans een economische inzinking bestaat. Spr. is er niet alleen van doordrongen, dat de ar beidende klasse hieronder lijdt; dat velen op de beurs tranen plengen, omdat zij op het verkeerde paard gewed hebben; dat velen, die van hun kapitaal moeten leven, zeer onder in komstenvermindering hebben te lijden. Spre ker beseft ook, dat de middenstand de gevol gen van deze crisis ondervindt; maar de mid denstand zal moeten begrijpen, dat ook ha zijn offers moet brengen. Intusschen had spreker met genoegen gehoord, dat de middenstand pa raat is. Maar een noodzakelijkheid is organi satie en spreker heeft niet de overtuiging, dat de middenstand dit het best van alle standen inziet. Hij hoopt echter, dat men de wensche- lijkheld van organisatie zal erkennen. De voor zitter heeft gezegd, dat de middenstand geen regeerings-bemoeiing wenscht, maar spreker meent toch, dat de middenstand belangstelling der Regeering wel op prijs zal stellen. Spreker noemt enkele middenstandsbelangen waarmee de regeering bemoeiing heeft gehad. Spr. uit den wensch, dat dit congres voor den middenstand een groot succes moge wor den. De voorzitter dankte den minister voor diens rede en verklaarde, dat de middenstand met groote belangstelling de woorden van mr. Ver schuur had aangehoord. Het woord was hierna aan prof. dr. N. J. Polak, hoagleeTaar te Rotterdam, tot het hou den van zijn rede over „de huidige depressie en de gevolgen daarvan voor den middenstand". Spr. ging uit van de volgende stellingen De huidige depressie is onder meer een ge volg van wijzigingen bij overgang tot een ver laagd prijsniveau. Vlotte aanpassing aan het verlaagde niveau, ook van die prijzen, die de neiging hebben om traag te reageeren, is een krachtig middel tot herstel. Zij, die de prijsdaling te eigen bate trachten tegen te houden, loopen kans te worden uitge schakeld. Derhalve kan oogenblikkelijke winstderving of zelfs tijdelijk verlies nemen met kans op handhaving of versterking van de positie in de toekomst, een verstandige bedrijfspolitiek zijn. Verlaging van productie- en distributiekoaten is voor tal van bedrijven noodig, willen zij zich op het verlaagde prijsniveau kunnen hand haven. Daadwerkelijke samenwerking van bedTijfs- genooten, niet in geschriften en betoogingen, ook niet met het oogmerk van prijshandhaving, waar de enkeling niets zou bereiken, is voor die verlaging van kosten bevorderlijk. Na de inleiding was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan eenige sprekers gebruik maakten. In de vergadering, die aan het congres dat tot hedenmorgen geschorst werd was voorafgegaan, bracht de heer A. de Hoop prae- advies uit over „de vermakelijkheidsbelasting". De prae-adviseur concludeert; De belasting op tooneelvertooningen en an dere vermakelijkheden mist haar rechtsgrond, wijl concerten, schouwburg, bioscoop, sport en café in het leven der menschheid geen weelde meer geacht kunnen worden, en deze belas ting niet voor afwenteling op de bezoekers vat baar is. Daar gebleken Is, dat door verhooging der entréeprijzen wegens den druk der vermake lijkheidsbelasting het bezoek aan concerten, toóneel-, film- en andere vertooningen afneemt, kan als vaststaand worden aangenomen, dat deze belasting de cultureele belangen van het volk ernstig schaadt. De omstandigheden, dat de vermakelijkheids belasting als weeldebelasting niet meer houd baar en als zakelijke heffing zoowel cultureel als economisch afkeurenswaardig is, maken de afschaffing dezer belasting gebiedend. De vergadering vereenigde zich met de con- pluaie» van den prae-adviseur. Zal een nieuwen koers inslaan Van bevoegde zijde vernemen wij dat de „Tooneelgids", uitgave N.V. Vink's Uitgevers Mij. te Alkmaar, met ingang van den volgenden jaargang ©en nieuwen koers zal inslaan, lot redacteuren zijn benoemd de heeren Kees Spierings en Jan Everwijn. Monniken van de abdij van Buckfast Zuid Devonshireals bouwers van hun eigen abdij. DR. ARIENS-VEREENIGING. Het bieralcoholisme in ons land. Te Zwolle werd de elfde jaarvergadering der dr. Ariëns-vereeniging gehouden. De voorzitter, de heer P. Voestermans uit Venlo, wees in zijn openingswoord op den groei van het reddings werk van alcoholisten in het afgeloopen jaar, maar tevens op de vele moeilijkheden, die zoo wel hoofdbestuur als afdeelingen te overwinnen hebben, moeilijkheden niet het minst van gelde- lijken aard. Dat de omvang van het alcoholis me in ons land het reddingswerk dat zich dan nog maar alleen met de slachtoffers bezig houdt dringend noodig maakt, wordt dag aan dag ondervonden. Dat daarbij ook het bier-al- coholisme een groot aantal slachtoffers maakt, staat vast. En iedere alcoholist maakt zijn weg via het bier Een krachtig protest bracht spr. daarom uit tegen het feit dat er in de Tweede Kamer kon beweerd worden, dat er geen bier- aloohollsme is. Dat is er wel! Spr. zeide: laat dit katholiek kamerlid zijn licht eens opsteken bij de R.K. Consulatie-bureaux voor alcoho lisme, de dr. Ariëns-vereeniging, bijzonder over de toestanden in het Zuiden. Een krachtig applaus onderstreepte dit protest, terwijl later ook anderen het gesprokene nog eens beves tigden. De heer Varekamp wees er bovendien nog op, dat in de Kamer ook de gegevens over dit onderwerp van den heer v. d. Woude onjuist zijn gebruikt. De beschouwingen, over hetzelfde onderwerpp door den Inspecteur der Volksgezondheid, den heer de Breij, in vroegere ambtsverslagen gegeven, werden door de vergadering geheel onderschreven. Na behandeling van verslagen en bestuurs verkiezing, waarbij de Zeereerw. Pater Patri cius O.M. Cap. als hoofdbestuurslid den Z. E Pater Ildefonsus z.g. opvolgde, werd het woord verleend aan den Zeereerw. Pater Jos. Berens, Directeur van het St. Kamillushuis, Kasteel Schöndeln te Roermond, voor een bespreking over „De zorg voor alcoholisten in Duitsch- land". Na eenige gedachtenwisseling werd het eerste gedeelte der vergadering gesloten en ging het gezelschap naar het St. Catharinahuis, mooi gelegen aan den buitenkant der stad. Dit huis. keurig ingericht, en tevens beschikbaar voor opneming van vrouwelijke patiënten werd met belangstelling bezichtigd. De Zeereerw. Pater Jos. van Wely O. P. hield in de nieuwe kapel een korte toespraak over „Eigen adel in ons reddingswerk". Een kort lof met opdracht van het reddings werk aan Jeeus1' H. Hart besloot dit tweede deel der bijeenkomst. Een gezellige thee, in den tuin aangeboden door de zusters van het St. Catharina-huis was bet slot van een uitstekend geslaagden dag. Ontvangst in de Residentie In een der zalen van hotel „Centraal te 's Gravenhage heeft Dinsdagavond de ontvangst plaats gehad van de deelnemers uit diverse landen aan het Eerste Internationaal Congres voor Laschtechniek en Stoomketel-bouw, dat van 13 Juli ln den Dierentuin aldaar wordt gehouden. Bij de ontvangst was de burgemeester, jhr. mr. Bosch Ridder van Rosenthal als gast aan wezig. De le president van het congres, dr. ir. F. C. Huygen uit Amersfoort, sprak een kort woord ter inleiding. Ir. J. H. Verhoeff, hoofdingenieur-directeur van het Rijkstoezicht op het stoomwezen, lid van het eerecomité, heette alle gasten en deel nemers welkom en zeide dat de opkomst de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. Spr. schetste het doel van het congres in enkele woorden: het uitwisselen van ervaringen der officieele lichamen van toezicht op het stoom wezen in de verschillende landen en der in stellingen tot classificatie, over werk op lasch- technisch gebied, de bespreking van wettelijke voorschriften enz., dit alles met het doel om tot internationale gelijkluidende bepalingen te geraken. Spr. uitte de hoop, dat dit con gres den grondslag tot verdere internationale samenwerking mocht leggen. Burgemeester Bosch Ridder van Rosenthal sprak ten slotte woorden van welkom tot de congressisten en uitte zijn vreugde erover, dat men Den Haag tot congresplaats had verkozen. Sanctus Virgilius. De kennismakingscommissie der R.-K. Stu- dentenvereeniging „Sanctus Virgiliusmaakt hierbij bekend dat le. de inschrijving tot lid dier vereeniging plaats heeft op Dinsdag 1 September in het Vereenigingsgebouw, Oude Delft 18, te Delft, gelijktijdig met de inschrijving aan de Tech nische Hoogeschool 2e. de verplichte kennismakingstijd van 3 weken een aanvang neemt op Dinsdag 15 Sep tember, 17 uur, Oude Delft 18 3o. inlichtingeu omtrent kamers worden verstrekt door Pater Dr. Germ. Vrijmoed O.F.M., pastorie, Raamstraat, te Delft. Alle verdere inlichtingen te verkrijgen bij de commissie en hij H. van Santen, Fultonstr. 60, Den Haag A. B. Sanders, Emmastraat 55, EnschedéJ. van Odijk, Stationsplein 23, MaastrichtJ. Schermer, 't Blokhuis, Draaf- singel, Hoorn en H. Witte, Franekereind 4a, Harlingen. Bondscongres te Breda. Algemeene Jaarvergadering te Venlo. De R. K. Banketbakkersbond vergadert dit jaar te Venlo. Dinsdagmiddag heeft de voorzitter der afd. Venlo van den R. K. Banketbakkersbond de heer C. Boonen de vergadering geopend met een woord van welkom tot de aanwezige con gressisten. De voorzitter de heer C. F. B. Sleyffers sprak een woord van voldoening over de groote opkomst op de derde algemeene jaarvergade ring. Nadat eenige mededeelingen over de samen werking tussehen den Algemeenen Ned. Ban ketbakkershond en den R. K. banketbakkers bond waren gedaan, werden het jaarverslag en het financieel verslag voorgelezen. De contributie-afdracht aan het bondsbe- stuur werd vastgesteld op 3.50 per jaar per lid. De aftredende bestuursleden de heeren de Wijs, Beune en Boonen werden bij acclama tie herkozen. Naar aanleiding van een gehouden enquête onder het personeel zijn met de betreffende werknemersorganisaties besprekingen gevoerd om te komen tot een collectief contract voor het banketbakkerspersoneel. In principe sprak de vergadering zich uit voor een collectief arbeidscontract met de ge zellen en werd een commissie benoemd om de voorwaarden en de verdere uitwerking van een collectief contract te bestudeeren en een con cept op te maken. Meerdere voorstellen o.a. over het bonds orgaan, over het houden van gewestelijke ver gaderingen enz. werden besproken en aan genomen. Uitvoerig werden de nadeelen van het aut-omatenstelsel besproken in verband met de winkelsluitingswet. Als plaats voor de volgende algemeene jaar vergadering werd Haarlem aangewezen. Na afloop der vergadering vereenigden de deelnemers zich aan het diner, waarna de ver- dere avond gezellig werd doorgebracht. Dinsdag is te Breda heit 17e Congres gehouden van dien R. K. Politiebond „St. Michael". Om 'half 1 werden de congressisten aan het station ontvangen. In optocht, vergezeld door de har monie van het Bredasche politiekorps, werd ge trokken naar het H. Hartbeeld voor het bis schoppelijk paleis, waar, onder het zingen van „Aan U o Koning der Eeuwen'' eenige bloem stukken werden neergelegd. Mgr. P. Hopmans, sloeg van uit zijn poleis deze huldiging gade. Daarna werden de afgevaardigden officieel ten sitadhuiz© ontvangen door het gemeente bestuur, vertegenwoordigd door burgemeester van Sons'beeck en de wethouders J. van Buittty nen en mr. E. van Mierlo. De burgemeester waardeerde het zeer, dat de congressisten, na hulde gebracht te hebben aan een hoogere Macht, bun schreden richtten naar het ge meentehuis. Wij dragen met u, aldus spreker, de groote verantwoordelijkheid om er voor te zorgen, dat de maatschappij zich langs orde lijken -weg kan ontwikkelen. De ontwikkeling, die gij voor uwe leden w-enscht,, komt ten goede aan uwe mooie taak;; dat erkennen ook de autoriteiten. De bondsvoorzitter, de beer E. van Duyn, dankte voor de hartelijke ontvangst. De burge meester van Breda heeft altijd getoond het werk der politie te waardeeiren. Breda immers was de eerste plaats, waar de 48-urige werk week voor de politie werd ingesteld- Burge meester gaf den eersten stoot aan de oprichting van de vakopleiding dn St. Michael. Spreker wenschte den .burgemeester nu reedis geluik met zijn aanstaand koperen ambtsjubileum. Om 2 uur begon de algemeene vergadering in den St. Jozefskring; daar waren tegenwoor dig 64 afdeelingen, €ellende 2220 leden. De Bondsvoorzitter verwelkomde de aanwe zigen inzonderheid den bondsodvisetur, de ad viseurs der afdeelingen en de politde-auteritel- ten van Breda. Aan zijn openingsrede ontleenen we: Het ledenaantal blijft stijgende en 'bedraagt thans 2250; het aantal afdeelingen groeide aan met 8 en bedraagt nu 68. Sint Michael is thans aangesloten bij de katholieke Centrale; daardoor heeft de bond medezeggensreckt ver kregen bij het Georganiseerd Overleg. Het pa-stoor Merselfonds nadert de 3.000. De drei gende afscheidimgswolk is geheel verdwenen; alle dissidenten zijn weer bij St. Michael terug gekeerd. De vakgroep verheugt zich in grooten bloei; het vorige jaar konden 637 diploma's worden uitgereikt. Het jaarverslag van den penningmeester werd goedgekeurd evenals de begrooting voor 1932. Het bestuursbeleid werd daarop in huishou delijke vergadering besproken. Het congres werd vervolgens verdaagd tot heden. MOTORRIJDER IN DEN IJSSEL GEREDEN. Gistermorgen is de 17-jarige motorrijder W- van Nes tussehen de gemeenten IJsselstein ett Jutfaas met zijn motor in den gekanaliseerde» Hollandschen IJssel gereden en verdronken. Zijn lijk is opgehaald en naar het RJC. Zi# kenhuis te IJsselstein getransporteerd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5