FEUILLETON LUCHTVAART SPORT EN SPEL Eigen haard is goud waard DE LOSPRIJS VOOR LONDEN. nnvnuinvAG 2 .TITLI 1931 RADIO-PROGRAMMA HET JUBILEUM VAN NERING BOGEL. SCHANDLECTUUR-COLPORTACE. En haar bestrijding. HET CONFLICT IN DE CARTON- INDUSTRIE. TWEEJARIG MEISJE VERDRONKEN tot den grond afgebrand BIJ HET OVERSTEKEN VAN DE STRAAT. AANGEHOUDEN. MARKTBERICHTEN. PUBLIEKE VERKOOPINGEN. GOLFWEDSTRIJD FRANKRIJK NEDERLAND. door J. S. FLETCHER. VRIJDAG 3 JULI. Huizen (298 M *004 f gramma, verzorgd door den iv-J*. 10-11.30 gramofoonpl. ken en ouden van dagen, l2^1^ orgelconcert tet; 1.30—2.30 gramofoonpl.; 3—a 8 '-""dert Evért Haak, Betty Dijkstra gramofoonpl.; 5-5.15 Harry ce!fol' K.R.O.-kwartet (piano, viool. aUvlool cello) 5.45 -6 M. Gerisch„De Palten 7.15-7.45 Leo SpeetDood en begrafenis by Grieken_en Ro meinen; 7.45—8 gramofoonpl- cono®rt ver sterkt K.R.O.-orkest, Lammers (piano); 11—12 gramofoonplaten. Hilversum (1875 ^.160 K.H.)6.45-12 V.A.R.A., 12—4 A-V-P°"•R'^- 8—11 V.P.R.O., 11—12 V.A.R.A.. 6.45—7 en 7.30—7.45 gqmnastlekles8.—- grf"i?kfn°n?i' in 1015 ■voor dracht: 10.30 voor dezieken, 11.30—12 gramo foonpl. 12.15—2 Omroeporkest 2—2.30 schoolult- zending. Jan friends„Eenden in cte Brabant- sehe Peel"; 2.30—4 A.V.R.O.-kwartet4ors-el- Ipel; 4.30 voor de kinderen; 5.15 V.A.R.A.-orkest; 5.55 zang en piano door mevr. J. v. Dam—Wee ning en Joh. Jong6.15 vervolg concert6.45 actueele berichten N.V.V.7vervolg concert m. m. v. Nap de Klyn (viool), vleugel- D Wins Ï.30 politieber.7.45—8 slot concert - 8vpb r? 11-12 gramofoonpl. V.A.R.A. v'p-R-°-; Daventry (1554,4 M., 193 K.H.): 1105 le zing; 12.20 W. Coombes (sopraan), P. Hall (harp?- 12.50 orgelspel, E. Bebb (tenor)... 1.50—2.50 gra mofoonpl.; 4.20 orkest; 5.35 kinderuurtje; 6.20 berichten; 6.50 lawn-tennis wedstrijden te Wim bledon; 7.P*aiJ.0?p J-20 iezingen; 8.05 cabaret programma; 9.20 berichten; 9.40 lezing; 9.55 sex tet, I. Garoman (mezzo-sopraan) Vera Wise en Andrée Conti (2 piano's)10.55 derde bedrijf uit „Tosca", Puccini; 11.2012.20 dansmuziek. Langenberg (473 M., 634 K.H.); 7.25— 8.20, ll—H-35 en 12.20 gramofoonpl.-, 1.25—2.50 orkest; 5.206.20 koor, hoornkwartet en solisten; 8.20 orkest en piano. Intermezzo; .Beate", hoor spel van P. Dick; 10.40 berichten. Daarna tot 12.20 dansmuziek. Kalundborg (1153 M„ 260 K.H.): 12.20— 2.20 orkest; 4.356.35 orkest en zang; 8.209.20 orkest; 9.2010 „Osto", bij;.spel van Lord Dun- sany; 10—10.20 viool-recital; 10.35—11.20 orkest en zang. Brussel (338,2 M„ 887 K.H.): 5.20 orkest; 6.05 gramofoonpl.6.20 orkest6.50 en 8.20 gra mofoonpl. 9.20 orkest en zang. (508,5 M„ 590 K.H.)5.20 orkest; 6.50 gramo foonpl.; 8.20 „La Fille de Madame Angot", ope rette van Lecocq. Parijs („Radio Paris", 1725 M„ 174 K.H.): 8.05, 12.50 en 6.50 gramofoonpl.; 8.20 tooneel; 9.50 gramofoonpl. Zee sen (1635 M„ 183,5 K.H.): ca. 7—7.50 gramofoonpl.; 10.5512.20 berichten; 12.20 gramo foonpl.; 1.15—2.20 berichten; 2.20—3.20 gramo foonpl.; 3.204.50 lezingen; 4.50—5.50 concert; 5.50—8.20 lezingen; 8.20 orkest. Intermezzo: „Beate", hoorspel van P. Dick. Regie: Rieth. Muziek van H. Ebert; 10.40 berichten en daarna tot 12.50 dansmuziek. TWEEDE SPOOR OP HET BAANVAK. VENLO—ROERMOND Onteigening voor uitbreiding van stationsemplacementen Bij de Tweede Kamer is een onteiiigenings wetsontwerp ingediend ten behoeve van wijzi- ginig en uitbreiding van de stationsemplaeemen ten Regelen, Belfeld, Reuver, Swalmen en Roer mond. hetgeen noodzakelijk is geworden door (heit voornemen tot het leggen van een tweede spoor op het baanvak Venlo— Roermond. Dinsdagavond is het 175-jaxig bestaan van de N. V. Deventer Ijzergieterij en Machine- fabriek, J. I. Nering Bögel en Co. herdacht in een bijeenkomst, waarbij de beambten aan de firma een gedenkraam hebben aangeboden, gebrandschilderd door H. G. Bokhorst. Dit raam is aangebracht in de hal van het kantoorgebouw en geeft weer, ter linkerzijde den toestand der fabriek in 1820 en ter rechter zijde, in vogelvlucht den staat der gebouwen in 1931. De feestviering had een buitengewoon een voudigen vorm, wegens de omstandigheden, die de geheele ijzerindustrie beheerschen. De directie heeft besloten aan de arbeiders die achterstand hadden op hun tariefgeld, die bedragen kwijt te schelden. De beambten ontvingen allen van de ven nootschap een blijvend aandenken aan dezen dag, evenals de arbeiders, die langer dan 25 jaar aan de fabriek verbonden zijn. Het begin van alle geordende samenleving en beschaving is de menscheiyke woning geweest Natuurlijk allereerst zeer primitief, zooals in de oertijden onder en in den grond, welk Pumitief idee wij bier te lande nog wel 't langst hebben vastgehouden door te wonen in pothui zen, kelders en souterrains. MaaT langzamer hand zijn wij er toch de voorkeur aan gaan ge ven om boven den grond onze woontent op te slaan en deze ontwikkeling loopt histoi isc 1 van de simpele plaggenhut naar den modernen wolkenkrabber, die naar bet Amerikaansche voorbeeld ook zelfs in ons land inheemsen be gint te worden. Aan het eigen huis hing door heel e ge schiedenis der eeuwen heen het mensc 10 i - ideaal. My home is my castle, heet 't in Engelseli, maar de idee wordt begrepen en leden door alle volkeren en naties. Den zwerver, die geen eigen huis hee of althans zagen wij als een jammer ij en ker, en van den Godmensch heet tas ie tepunt van schamelheid- dat waar e nog hun holen hebben, Hij zelfs geen s om het moede hoofd op neer te l6fe&0" Als d-e volkeren tegen elkaar m kwamen en naar de primitiefste wap pen om zich te verdedigen, dan ge e onder den heiligen kreet „pro aus om hun haarsteden te beschermen e %igen haard is goud waard" luidde het oud. Holla ndsche spreekwoord, en me° t slechts de oude vaderlandsche opschriften te lezen, waarmede een voorgeslac 1 gen placht te sieren, om te erkennen, hoe ge lukkig en tevreden do menschen trotsch hun eigen tehuis, ook al was t ge kasteel of een hooge stins. Een eigen huis of woning stichten was het vriendelijke en lokkende ideaal van hetop groeiende geslacht, en dn ons ver^utder®°"^t' bleef hij alles wat wegviel m het duchtige leven de liefde, de weemoed, de ®n dankbare gedachte aan het vriendelijke ouder huis. Van al de teleurstellende omzwervingen keerde de verloren zoon weer terug naar e vaderhuis als de eenige vertrouwbare en vei lige haven. Maar het „eigen haard is goud waard be gint langzamerhand in ons moderne leven van beteekenis te veranderen. Door den trek naar de groote steden, bij de steeds aangroeiende en sament&stend© bevol king, komt de eigen haard in 't gedrang. Het womingprobleem, als grondslag van soci ale welvaart, van verheffing van geestelijk en zedelijk leven komt aan de orde, en dreigt een steeds moeilijker oplossing te vinden, vooral in de wordende wereldsteden. Van de gore huurkazernes zijn wij overge gaan naar de moderne monschenpakhulzen. In de laatste zijn zeker licht en lucht, maar met de ruimte dient uiterst zuinig gewoekerd. Wij hebben 't zoo pas weer in het nieuwe Weenen aanschouwd. Licht en lucht en de hygiënische eischen van onzen modernen tijd, zijn naar behooren verzorgd, en men behoeft geen goud neer te tellen om een eigen wonin; te huren. Maar de ruimte, dlie men den bewoners toe deelt is uiteraard krap aan. En zoo komt 't, wat men algemeen in het buitenland kan constateeren, dat de menschen vrijwel buitenshuis leven, en dat de woning alleen dient als een schuilplaats voor den nacht. Zoo constateert men ook weer de ironie der historie. Als een oud zeer van de laatste kwart, mis schien reeds halve eeuw geldt de trek naar de groote stad, de ontvluchting en uittocht van het platteland. La terre qui meurt. De gro-ote weldoenster, de groote en vrije natuur werd vergeten. Maar nadat de menschen zich vastgenesteld hebben in de groote, volle en bedrukte stad, komt het heimwee naar buiten hun weer parten spelen. Wij gaan kampeeren. Wij trekken naar bos-eh en strand, 't Liefst zoucen wij weer nomadenvolken willen worden. igeuners zelfs, m-et een woonwagen er op uit, wat zooveel te gemakkelijker wordt, om- a °een trekbeest meer noodig hebben. e raetoi en de auto voeren ons dadelijk kilometers ver. „Eigen haard is goud waard". Nonsens, zegt Mrs. Cotton, de echtgenoote TOn,. f ^fhden Eng©is.Chen vlieger, voor haar beeft lie ngelsche „my home is my castle" geen beteekenis. Een eigen haard is volgens haar de oorzaak vail aj]e verwildering, van de ontu 1 ie mg van het huwelijksleven. Wij moeten niet als zoete parkieten tam in een kooi zit en, dan worden we kribberig en vitterig, en kunnen elkaar hoe langer hoe min- WETTELIJK NIETS TE BEGINNEN voor de Katholieken, doch bij onderzoek Is ge bleken, dat hiertegen wettelijk niets te begin nen is. Voor de Katholieke propagandisten moet dit aanleiding zijn, om niet hun toevlucht te nemen tot middelen, die de wet niet toestaat, maar in tegendeel hun kracht te zoeken in een positieve actie, die tenslotte vruchtbaarder zal blijken te zijn dan welke negatieve daad dan ook. De koene piloten Post en Gatty, die, na twee transatlantische vluchten, Amerika weer hebben bereikt. der verdragen. En daarom is haar leuze „weg met het eigen home, met den eigen haard". De vrouw behoeft geen huisvrouw meer te zijn. Ieder moet zoo vrij zijn als een vogel in de lucht, en daarom heeft zij maar alvast een vliegenier getrouwd, heel de wereld is haar veld. Wie nog niet in een vliegtuig stapt, kan 't met den auto doen, die ook geen afstanden en grenzen meer kent. Met den auto de wereld door, en wie de vele vrouwen tegenwoordig achter het stuur ziet zitten, zou bijna meenen, dat Mrs. Cotton gelijk krijgt. De auto biedt ook nog alle mogelijkheden. Ze kan straks onze woonwagen worden, ons gemakkelijk verplaatsbaar huis. Maar één ding heeft Mrs. Cotton in haar nieuwe theorie vergeten, laat .staan dat de nor male mensch aan geen plek of plaats voor zijn dagelijksch brood meer is gebonden. Waar moeten we met onze kinderen heen? Of wordt in de maatschappij der toekomst niet meer met kinderen gerekend, en heeft de poëzie van het dierbaar ouderhuis voor de ko mende geslachten afgedaan? Uitbreiding van de staking In de carto-nfabrtek „de Toekomst" te Scheemdernieer, waar de oude loonregeling zou gehandhaafd blijven, Is Dinsdagmiddag aangekondigd, dat ook daar de nieuwe rege ling zou ingaan, hetgeen een verlaging van twintig procent beteekent. De arbeiders werken d-oor wachtende op de definitieve beslissing Het uitbreken van de staking werd iotusschen ook bier verwacht. Eeu zusjp, dat wilde redden nog bijtijds uit het water gehaald Gisterenmiddag is te Helmond het ruim 2- jarig dochtertje van den voerman v. R., dat met twee zusjes nabij den kasteeltuin langs het -kanaal de Zuid-Willemsvaart speelde bij het sohepp-en van water in het kanaal gevallen en jammerlijk verdronken. Een S-jarig zusje sprong de drenkelinge on middellijk na, d-och kon door toesnellende voor bijgangers nog worden gered. Te Zaandam is de bakkerij van den heer G. B. van de® B. aan het Frun-schepad tot d-etn grond toe afgebrand. Ook de voorraad grond stoffen, die gereedschappen en d-e machines gingen verloren. Het vermoeden bestaat, dat de brand veroorzaakt is door een lek aan den oven. Ook die winkel heeft belangrijke brand schade opgeloopen. De beheerder, de heer H. B., die niet verzekerd was, kon nog bijtijds den inboedel in veiligheid brengen. De heer van den B. is op beurspo-lis verzekerd. De Amsterdamsche Katholieken hebben den laatsten tijd dubbel en dwars reden gehad om zich te ergeren. Sinds vele maanden vertoonen zich Sn hun straten 2 personen een man en een vrouw die colporteeren met brochu res wier inhoud voor ieder weldenkend mensch en 'in 't bijzonder voor Katholieken, stuitend is. Deze colportage heeft maanden achtereen ge duurd en leverde zooals wij met vrij groote zekerheid kunnen veronderstellen slechts een mager resultaat op. Menschen met eenig gezond verstand trokken zich van het onhebbelijk geschreeuw van de beide colporteurs niets aan en al hun pogingen om eenige agitatie te wekken mislukten. Men kon dan ook al voorzien, dat deze scbandiec- tuur-colportage spoedig zou doodloopen, tenzij de beide colporteurs werden gesteund door een of ander lichaam of instelling. Mogelijk zal dat nog wel eens worden opgehelderd. Intusschen is de zaak i-n een ander stadium gekomen, door het optreden van enkele Katho lieken, die zich zeker niet ten onrechte ge griefd' voelden en de bestrijding dezer schand- lectuu-rcolportage met kracht ter hand namen. Het had de aandacht getrokken, dat de po litie zich afzijdig hield en niets deed om den verkoop van de brochures tegen te gaan. Ver schillende Katholieken wendden zich tot de politie met het verzoek om in te grijpen, doch zij ontvingen allen het antwoord, dat de politie niet gerechtigd was deze colportage te verbie den. Feitelijk had deze mededeeling voor de Ka tholieken, die zich actief met de kwestie wilden gaan bemoeien, de goede- richting moeten aan geven. Dan zouden ongetwijfeld vele moeilijk heden, die nu gerezen zijn, voorkomen zijn. Of 't was omdat men geen andere mogelijk heid zag, öf omdat men eenigszins twijfelde aan de verklaringen der politie; zeker is het, dat een onzer geloofsgenooten een proces-verbaal tegen zich uitlokte, door een van de brochures te verscheuren en te weigeren het boekje te be talen. De man kwam voor het gerecht en werd, zooals te voorzien was, veroordeeld tot een kleine boete. Had men door deze manifestatie slechts de aandacht der overheid en der massa op de zaak willen vestigen, dan was het beoogde doel bereikt en konden de partijen tevreden zijn. Edoch, men had zich veel meer voorge steld. Men wilde voor alles trachten een vrij sprekend vonnis te bewerkstelligen, waardoor de schandlectuurcolportage practisch haar einde gevonden zou hebben. Dit is echter niet ge beurd. De Katholiek werd veroordeeld, omdat zijn daad inderdaad strafbaar was volgens de Nederlandsche wetgeving en het eenige resul taat van deze actie was dus, dat de aandacht van Katholieken en niet-Katkolieken werd ge vestigd op deze onverkwikkelijke geschiedenis. Of -dit een gunstig resultaat genoemd .kan wor den, betwijfelen wij eenigszins, omdat de beide oolporteurs zich door den uitslag der tegen hen gevoerde actie moesten voelen aangemoedigd, om voort te gaan met hun ergernisgevend be drijf. Toen hebben enkele propagandisten van de Algemeene R.-K. Propagandaclub besloten eens duidelijk te doen blijken, dat de Katholieken niet van dergelijke colportage-manieren gediend zijn. Dies werden de twee colporteurs, toen zij zich Zaterdagmiddag j.l. in de Spaavndammer- straat vertoonden, omringd door een .tiental propagandisten, die gewapend met groote mega foons zooveel lawaai maakten, dat weliswaar de oolporteurs hun werk moesten staken maar te vens de politie aanleiding vond om in te grij pen. Het schreeuwen door de megafoons werd verboden, maar ook zonder dergelijke instru menten toonden de propagandisten zich in staat een dusdanig lawaai te ontketenen, dat de po litie te tweeden male ingreep en twee hunner verbaliseerde. Wij kunnen het optreden der propagandisten tot op zekere hoogte waardeeren als een spon tane uiting van gerechtvaardigde verontwaar diging, doch wij vragen ons toch wel af moet dit zoo blijven doorgaan Zullen wij iederen Zaterdagmiddag een herhaling te zien en te hooren krijgen van hetgeen j.l. Zaterdag is ge beurd. Wij gelooven niet, dat dit in eenig op zicht gewenscht kan zijn, ten eerste omdat het resultaat toch negatief blijft en op de tweede plaats, omdat het niet denkbeeldig is, dat onze propagandisten langzamerhand den naam zou den krijgen van relletjesstoke-rs, en dit moet tot eiken prijs worden voorkomen. Wij hebben met een der politie-autOTiteiten, die bij het gebeurde van Zaterdag j.l. betrokken is geweest, een onderhoud gehad, waarin deze ons verklaarde, dat de politie een dergelijk op treden van de Katholieke propagandisten kan noch mag toelaten. De politie ziet zeer wel in, dat de schandlectuurcolportage kwetsend is FRANKRIJK EN DE OLYMPISCHE SPELEN. PARIJS, 1 Juli. (H. N.) De Fransche kamer heeft een crediet van 7 millioen francs goedge keurd om Frankrijk op de Olympische Spelen te Los Angeles te laten uitkomen. Door een auto gegrepen. Men meldt oins uit Amsterdam: Dinsdagavond omstreeks half zeven heeft een ernstig oiigeluk plaats gehad in de Frede- rlk Hendrikstraat bij de derde Hugo de Groot straat. Een ongeveer 60-jarige veemarbeider stak daar, zonder zich er van te vergewissen, of de straat veilig was, den weg over. Hij werd gegrepen door een gele bandtaxi, die hem over reed. In ernstigen toestand is hij naar het WI1- h-elminagasthuis overgebracht. Het bleek, dat hij behalve een schedelbreuk een dubbele been fractuur en een armbreuk had bekomen. Naar ooggetuigen verklaard hebben kon de chauffeur het ongeluk niet voorkomen. DE WERELDVLUCHT VAN POST EN GATTY EDMONTON, 1 Juli. (R.O.) Post en Gatty zijn gisteren om 18.30 uur uit Fairbanks te Edmonton (Canada) aangekomen, na een vlucht van 14 uur 10 minuten. Hedenmorgen vroeg zouden ze hun tocht voortzetten naar de Vereenigde Staten. De mogelijkheid bestaat, dat ze hun vlucht om de wereld beëindigen in een traject van 2000 myl tot New-York. Keuter seint uit Edmonton, dat Post en Gatty vanochtend om 3.39 uur naar New-York zijn vertrokken. HET ONGELUK OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG TE ZOETERWOUDE. De bestuurder van den auto, die 07) de® onbewaakte® overweg -bij ZoeterwoudeNoot dorp door ee® trein werd gegre-pen was d-e inanu-facturier B. J. v. B. uit Pijnacker. Hij had voor eeu -goedeirentreiin uit de rich-ting den Haag gestapt en wilde, toen deze voorbij was, pas-seeren. Op hotizelfdie ©ogenblik krwam echter de snel trein van Gouda. Deze greep den auto en sleurde diien w-el 400 meter mede, terwijl B. er uit werd geslingerd en zwaargewond op de spoorbaan ten-echt kwaim. De ongelukkige was vrijwel op slag dood. Hij was gehuwd en vader van een groot gezin. MOTORRIJDER DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Op den weg langs het Noord-Hollandscb Ka naal tusschen Ba.rgersvlotbrug en St. Maa.rtens- vlotbrug is gisternacht een luxe-auto, bij het passeeren van een uit tegenovergestelde richting komenden auto in volle vaart op een motorrij der, die geen achterlicht ophad, gereden. In ernstigen toestand werd hij naar zijn woning te Koedijk vervoerd. De motorfiets was totaal vernield. ARME KLEINE. Spelende is gistermiddag aan het Wees-per- za-nd-p-ad te Diemen een 1 jarig knaapje voot- over in een tobe met water gevallen en verdron ken. De levensgeesten konden niet meer wor den opgewekt. Te Assen zijn gisteren binnengebracht J. M. koopman te Emmen en S. ten H., koopman te Borger, verdacht van diefstal van een geld kistje, inhoudende ongeveer 4000, ten na deele van den caféhouder J. Kloosterhuis te de Loo. RODENRIJS, 1 Juli. Coöp. groentenveiling- Vereen. Berkel en Rodenrijs G. A.komkcmmera le soort 5.60—9.40, 2e soort 3.106.20, witte komkommers le soort 67.30. 2e soort 4.30 5.50, bloemkool le soort 4.3011.10, 2e soort 1.20 .170, sla 60 et., spitskool 2.404.50 per 100 stuks, perziken 1222 ct„ meloenen 1.10—1.40 per stuk, stam-prinsesseboonen 42, snjjbooncn 41, groote boonen 810, postelein 2.805 per 100 kg„ tomaten A 20.90—22.10, B 16—20.30, G 20.70—22 per 100 pond, peen le soort (.608.90, rabarber 1, selderjj 70 per 10O bos, komkommer- stek 1065 ct. per kist, druiven 65 ct. per pond. ROTTERDAM, 1 Juli. De prijzen heden besteed aan de Coöp. tuinbouwveiling Rotterdam en om streken G. A. waren als volgt: Holl. kaskomkom- mers le soort 3.204.60, 2e soort 1.803, 3e soort 1.402.10, Holl. platg. komkommers le soort 4.507.70, 2e soort 2.80—5.90, 3e soort 2.10—4.10 per 100 stuks, komkommerstek 0.70 3.40 per 10 kg., sla 1.205 per 100 krop, spjnazie 511 ct. per kg. bloemkool le soort 5—14 ct., 2e soort 28 ct. per stuk, peen 6—15 ct. per bos, tomaten A 19.50—22.50, B 13—19.40. C 18.70 -22.30, CC 1319 per 100 pond, postelein 5.60 8.40 per 100 kg., snjjboonen 46—50 ct., stam- prinsesseboonen 4251 per kg., spitskool 2.30—- 4.8 per 100 kg. UTRECHT, 1 Juli. Vereen, groenten- en vruch- tenveilingTomaten-exporveiling A 1722.10, B 14.90—20.50, C 13.10—21.30, CC 6.2U-18 per 100 pond. Aanvoer 44.000 pond. UTRECHT, 1 Juli. Vereen, groenten- en vruch tenveiling rabarber 25, wortelen 412 per 100 bos, kropsla 0.603.20, andyvie 0.004.10, gele komkommers 2—8, ld. groene 2a, bloem kool 312, zomerspinazie 411, postelein 38, snjjboonen 3042, suikerboonen 3591, tumboo- nen 712, peulen 1841, doperwten 1628, aardappelen ƒ612 per 100 kg., aardbeien ƒ4 18, tomaten 1025, kersen 1533, blauwe drui ven 3745, frambozen 80120, roods bessen 1327, kruisbessen 57 per 100 pond, perziken 3—20, pruimen 7, meloenen 80—110 per 100 stuks. 53 voor Frankrijk. Dinsdag werd op de golfbanen te Granville de landenwedstrjjd gespeeld tegen de Franschen. De einduitslag was 5—3 voor Frankrijk, De uitslag der foursomes was als volgt: G. M. del Court v. Krimpen met Jhr. mr. E. Michiels v. Verduynen verliezen met 5/4 van A. M. Vagliano en Quellec. Jhr. mr. A. M. Snoeck Hurgronja met B. Carp winnen met 3/1 van J. Bourin en Delamare. K. G. van Leyden met A. Kerkhoven spelen gelyk tegen R. Sogard en Gaveau. De Nederlan ders wonnen dus één party van deze foursomes en de Franschen wonnen één party van de four somes. De singles verliepen als volgt: G. M. del Court v. Krimpen verliest met 2/1 van A. M. Vagliano; Jhr. mr. E. Michiels v. Ver duynen wint met 8/6 van Quellec; Jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronja verliest met 1 down van Delamare; K. G. v. Leyden verliest met 1 down van J. Bourin; B. Carp wint met 3/2 van R. Segard; A. Kerkhoven verliest met 6/5 van Ga veau. 2 partyen werden van de singles gewonnen door de Hollandsche spelers en 4 partyen gewon- TE ROTTERDAM. Woensdag 1 Juli a.m. 2 uur. Eindafslag. Pand en erf, Dirk Smitsstraat 7, in bod op 14.500, voor 15.000 opgehouden. 1. Pand en erf, Beursplein 14, in bod op 71.000. 28. Panden en erven, idem 16—18, in bod op 131.000, beide voor 202.000, gunning voorbeh. Voorloopige afslag. Pand en erf. Hang 11. uit de hand vu kocht. 1. Pand, Crooswykscheweg 91. Trekgeld 17.300. 2. Pand, Katendrechtschelaan 6. Tiekgeld 9 900 3. Pand, Visschersdyk 43, hoek Molensteeg. Trekgeld 10.000. 4. Pand. Mathenesserlaan 393, hoek Hooidrift. Trekgeld 30.000. 1. Pand en erf. Lange Baanstraat 26. 2. Idem, idem 28. Trekgeld tezamen 9.850. 3. Dubbel pand en erf, Bellevoysstraat 61a, b. c. Trekgeld ƒ21.200. ROTTERDAM—ANTWERPEN. Gedurc de de maand Juni zijn te Antwerpen aangekomen 865 schepen, totaal 1.913.206 netto tons. Wij laten hieronder een vergelijkenden staat volgen van de havenbeweging van Rotterdam en Antwerpen: Rotterdam Antwerpen 1931 schepen netto t. schepen netto t. Januari 922 1.534.240 835 1.814.171 Februari 766 1.256.2S4 786 1.678.343 Maart 885 1.493.699 931 1.982.874 April 903 1.542.900 882 1.900.728 Mei 936 1.574.396 897 1.931.421 Juni 844 1.459.384 865 1.913.206 Totaal 5256 8.860.903 6196 11.220.743 De voor Antwerpen opgegeven cijfers der netto tonnenmaat zijn die volgens Belgische t/trekening. Om deze gelijk te maken met de hier ge. muikelijke berekening moeten deze cijfers met 15 pet verminderd worden. Het totaal-cijfer voor Antwerpen wordt dan 9.537.632. Geauthoriseerde Vertaling 3) DERDE HOOFDSTUK. Mr. Pontifex was er thans volkome® van overtuigd dat hij met ee® krankzinnige te doen had; en de beste manier om met een krank zinnige om te gaan leek hem, den man met een zacht lijntje weg te krijgen.eI1 kern niet te pria- kelen. Daarop glimlachte hij ditmaal op de meest vriendelijke wijze, zo-sa'® hy zulks had geleerd aan de balie tegenover dames en twij- fela-chtige getuli-gen e-n xeido met zijn zoet- aappigste stem: Tien millioen pond! Dat ft een respectabel bedrag. Een behoorlijk bedrag, verbeterde d-e an der, e-n onder deze omstandigheden een ïede- lijk bedrag. Deze omstandigheden? Wat belieft, u.' vroeg mr. Pontifex. Maar natuurlijk, daar moe ten bepaalde omstandigheden zijn. Omstandig heden welke tot het verzoek leidden. Laat eens zien waartoe zai u ook weer dat het verzoek moest dienen? De vreemdeling keek hem scherp aan. Ik heb niet gezegd, waartoe bet verzoek moest dienen, antwoordde bij koel. Ik ging het u juisc zeggen. Het is een losprijs de losprijs voor Londen. De Eerste Mini-ster trok de wenkbrauwen op. De losprijs voor Londen! herhaalde hij. Weirkeiyk, ik begrijp er geen steek van. Wederom keek de vreemdeling hem scherp aan. Ik geloof, mr. Pontifex, zei hij kouder dan tevoren, 4k geloof dat u op weg bent mij voor krankzinnig aan te zien. Mr. Pontifex bloosde onwillekeurig en was klaarblijkelijk onder <jeQ ln(iruk. Hij maakte een vorschoonend gebaar. Dat is het wat u denkt, ging de vreemde ling voort, terwijl hy een n,j6Uwe sigaret op stak. Wel, ik moet zegg,ea; <jaar js reden toe; 'het moet wel de daad van een krankzinnige lij ken op stel en sprong maar even tien millioen pond te 'vragen. Maar zoodr-a u mij geheel hebt aangeboord, mr. Pontifex, zult u erkennen, dat ik beschik over een ongekende dosis koelbloe digheid en helder verstand. Ik luister naar hetgeen u mij te zeggen hebt, zei mr. Pontifex. De vreemdeling maakte een van zijn half- theatrale buiging0®. Terzake dan, zei hij. Mr. Pontifex, ik ben een van de drie personen die de veiligheid, het bestaan zelf van de bevolking van Lon-den in hun handen hebben. Het zijn geen ij-dele woot- den die ik hiev sPre0k. Indien wij zulks willen kunnen wij de zeven millioen Inwoners van uw groote stad wegvagen even gemakkelijk als ik de asch wegblaas van deze sigaret, en nie mand kan ons daarin verhinderen of gissen hoe wij daarbij te werk gaan. Londen moet dus worden 'vrijgekocht. Onze losprijs is tien mil lioen pon-d sterling een bedrag dat voor zulk een rijke stad niet meer beteekent dan een daalder voor u. We zouden meer kunnen s'l'scken; wij vragen deze som niet om ons zelf te verrijken, maar omdat we ze noodig hebben voor wetenschappelijke doeleinden. Mr. Pontifex zat in zijn audiëntie-houding met ge-bogen hoofd, samengeperste lippen en ge vouwen handen. Hij raakte er meer en meer van overtuigd, dat zijn compagnon hopeloos krankzinnig was, en hij wenschte wel dat aan het onderhoud een einde kwam of dat Iemand van zijn personeel toevallig mocht komen op dagen. Zeven millioen menschen met een slag van den aardbodem te doen verdwijnen, dat wil nog al wat zeggen, merkte hij op. De vreemdeling glimlacht.». Mr. Pontifex, zei bij rustig, weet u Iets af van scheikunde? Theoretisch een beetje; practisch niets, antwoordde mr. Pontifex. Dat wil zeggen, met uitzondering van de chemische waard© van be paalde voevoederartikelen. Natuurlijk, daarvan bent u op de hoogte, zei de vreemdeling met een beleefde buiging in de richting van de modelboerderij, in welke veilige haven de Eerste Mini-ster zich op dit oogenblik van g-anscher hart© wenschte. Wel, mijnheer Pontifex, is het nooit in uw hoofd op gekomen er eens over te denken wat een paai vastberaden en als u het zoo wensebt te be schouwen gewetenlooze mannen, doorkneed in de scheikunde, wel teweeg zouden kunnen brengen als ze op eigen gelegenheid oor-log gin gen voeren tegen laten we zeggen, de sa menleving? fk ben bang dat zulk een gedachte niet in mij is opgekomen, antwoordde mr. Pontifex, den nadruk leggend op de ontkenning. Laat bet dan nu eens tot u doordringen, zei de vreemdeling. Het verwondert me, dat een man van uw bekwaamheid al bent u dan enkel bekwaam en nilet wat men noemt een genie daarover nooit heeft nagedacht Mr. Pontifex, de toe komstige oorlog zal niet door soldaten, maar door scheikundigen worden gevoerd. Een che micus in zijn laboratorium kan meer kwaad uitrichten op het gebied van doodslag en ver woesting van steden dan al de legers van Euro pa by elkaar. Mr. Pontifex bewoog ziich onbehaaglijk op zijn bank. Dit gesprek over doodslag en ver woesting was allesbehalve appetijtelijk. Ten overvloede, hij verlangde naar zijn lunch. En- plotseling kwam een schitterend idee bij hem op. Hij was er nu geheel zeker van dat de man volslagen gek was zou hij hem niet kunnen meetronen naar de Huize en hem aan zijn be dienden overleveren? Hetgeen u zegt, mijnheer, zei hij op den onschuld-igsten toon, is ongetwyfeld van het allergrootste belang. Het betreft een aangele genheid, waarover het laatste woord no-e lans niet i-s gesproken. Wat denkt u er van met mij op te wandelen naar mijn huls en daar met mij te lunchen Een koude, harde blik van zijn gezel deed de volgende woorden bevriezen nog voor ze over mr. Pontifex' lippen waren gekomen. Ik heb u al gezegd, dat ik volkomen bij mijn verstand ben, mr. Pontifex, zei hij. Het dient nergens toe met mij te spotten. Wellicht doe ik beter de puntjes op de I's te zetten. Als u maar zoo goed wilt zijn, zuchtte de Eerste Minister. In het kort dan, dit, vervolgde de vreem deling. Mijn twee compagnons en ik hebben bet leven van de bevolking van Londen in onze banden. We kunnen al naar ons goeddunken er een honderdtal dooden, honderdduizend of de geheele stad. De losprijs is tien millioen pond sterling. Zijt u als Eerste Minister bereid om te betalen? Mag ik u vragen, stel dat ik bereid zou zün om te betalen, hoe u zich voorstelt zulk een geweldige som te aanvaarden? vroeg de Eerste Minister sarcastisch. Een transactie ten be drage van tien miillioen pond kan moeilijk hee- lemaal geheim worden gehouden. De vreemdeling maakte een minachtend ge baar. De bizonderheden van de betaling zijn ge makkelijk te schikken, antwoordde hij. Waar ik een antwoord op vraag i» dit: wilt n be talen? De hulpbronnen en de gelden van bet land, mijnheer, zijn niet mijn persoonlijk eigen dom waarover ik beschikken kan, repliceerde mr. Pontifex. De macht bezit u, was het antwoord. Bovendien, ging mr. Pontifex voort, ik weet niet of gij en uw vrienden wel over die verschrikkelijke macht beschikt, waarvan u spreekt, een macht ten aanzien waarvan ik, ronduit gezegd, mij zeer sceptisch gevoel. De vreemdeling liet wederom zijn witte tan den zien. Mr. Pontifex voelde een inwendige huivering en hy hoopt© dat de ander er niets van gemerkt mocht hebben. Uitstekend, zei de vreemdeling. Uitste kend. Het zai natuurlijk noodig zijn, u een voorproefje te geven. Waarvan, mynheer? vr-oeg de Eerste Mi nister. Van onze macht, mr Pontifex. Onze macht om naar welgevallen een vluggen, plotselingen dood toe te brengen. Pfff! deed mr. Pontifex en hij bewoog zich ongeduldig op z'n bank. De vreemdeling stond op. Ik geloof dat er geen bizondere reden meer bestaat, om langer op uw tijd beslag te leggen, mr. Pontifex, zei hij. U hebt thans ons ultima tum. U zult een voorproef hebben, misschien wel twee, van onze macht. Ik vermoed dat u na de tweede blij zult zijn den losprijs te mo gen betalen. We zullen u onze instructies geven wat u in dat geval hebt te doen. Maar u bent een groote ezel, mr. Pontifex. De kalme zekerheid van den man, zijn wel doordachte beleef de onbeschaamdheid deden den Eersten Minister zijn kalmte verliezen. Hij sloeg op den grond met zijn stok, vergat zijn eigen oordeel over 's mans geestvermogens, en ver loor zelfs de aanwezigheid van de revolver uit het oog. Loop naar den duivel met je onbeschaamd heid, mijnheer! zei hij. Dat loopt op mijn grond, houdt mij gewelddadig tegen, dwingt me te luisteren naar den reinsten onzin. Ik zal u volgen, mijnheer en u laten arresteeren. Ik zal Neen, neen, mr. Pontifex, u zult niets doen van dien aard, onderbrak hem de vreem deling. Z-iet u, ik zou dat niet toestaan. Er is geen gevaar voor mij, mr. Pontifex; risico's nemen we niet op ons. Ik ben zoo zorgvuldig en zoo handig vermomd dat als u me over een half uur in Pall Mall tegenkwam of me in de rookzaal ontmoette van uw geliefkoosde ciu,b wat u vaak gedaan hebt, mr. Pontifex, heusch, al staart u me zoo ongeloovig aan u me niet zoudt herkennen. Mr. Pontifex kwam tot kalmte. En hij staar de den ander aan. Mijn club? Een vermomming? riep hij uit. Is bent u is dit alles niet anders dan een grap? Hebt u misschien ook nog een masker voor? Ik ben vermomd en gemaskerd, mr. Ponti fex", antwoordde de vreemdeling. Maar een grap !s bet allerminst. De zaak is wel degelijk volle ernst. Ik en myn twee compagnons eischen tien miillioen pond sterling van Lon den als losprijs. Het kan ons niet schelen wie het betaalt. De schatkist kan er, als u dat wenscht voor opkomen. Wil de stad betalen, ons ook goed. We komen tot u als tusschenper- soon. We zouden u ons ultimatum schriftelijk hebben kunnen doen toekomen, maar lk gaf er de voorkeur aan u persoonlijk te ontmoeten. Nu ga ik heen, mr. Pontifex. Het dient nergens toe te trachten mij te volgen. Trouwens ik ken deze kloof veel beter dan u, haar eigenaar. U zult wel zoo goed zijn op de plaats waar u thans zit precies twee minuten te blijven zit ten neem uw horloge in de hand, als 't u belieft en dan kunt u uw wandeling voort zetten. Goeden morgen, mr. Pontifex en denk er aan! Daaimee stapte de geheimzinnige vreemde ling in het dichte kreupelhout en verdween even geheimzinnig al-s hij gekomen was, den Eerste Minister achterlatend, die almaar hul peloos zat te staren op het horloge dat hij werk tuigelijk uit z'n rok had gehaald. Mr. Pontifex was zoo verbluft, dat hij vijf minuten liet voor bijgaan alvorens tot zichzelf te komen en op te staan. Gek! riep hy uit. Razend gek! Razend misschien niet, maar gek in alle geval. Lieve help, wat een onbehaaglijke geschiedenis! Ik -moet er beslist Jermey eens over onderhou den wat we doen kunnen om vreemdelingen van het terrein te houden. Vermomd! Ik vraag me af, wie hij eigenlijk is. Stellig heeft hij me opgewacht. Allemachtig vervelend. Met deze en soortgelijke uitdrukkingen en be spiegelingen zette mr. Pontifex zijn weg door het ravijn naar het park voort. Toen hij de Huize bereikt had, was hij tot de conclusie gekomen dat de onbekende een ontsnapte krankzinnige was van de naburige stad, waar zich een groot krankzinnigengesticht bevond en hij voelde zich heel wat meer op z'n gemak. Lesbia kwam hem in de vestibule tegemoet met een telegram in haar hand. Jocelyn kan vandaag niet komen vader, zei ze. Maar hij zal morgenochtend vóór het ontbijt hier zyn. Maar u ziet zoo bleek wat is er gebeurd? Ik geloof dat ik wat te ver gewandeld heb, antwoordde mr. Pontifex, z'n stok opzij zettend. Laat Williamson wat brandewijn voor me halen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7