ALGEMEEN OVERZICHT. MEN HEEFT ZICH GEEN ILLUSIES TE MAKEN MUSSOLINI NOODIGT UIT Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. Haat tegen het fascisme? WOELIG SPANJE T Personeel heeft zijn plicht gedaan JULI 1931 DONDERDAG ss de nood IN Het SAARGEBIED. De Fransche regeering belooft hulp. TERECHTSTELLING VAN KUERTEN. HET ITAjlIAANSCH-FRANSC' ANTAGONISME. HET DUITSCHE BEZOEK AAN ROME. Hoe de „Tevere" de zaak beschouwt. DE OPSTAND IN PERU. BOMAANSLAG TE PARIJS. FASCISME EN KERK. EEN NIEUWE NOTA VAN HET VATIC A AN. STRIJD TUSSCHEN TWEE DORPEN. TEGEN DE ROODE LEGERS IN CHINA. Het offensief begonnen. AMERIKA'S HITTEGOLF. Te Vincennes is men met het opruimingswerk begonnen Een beroep op het Nederlandsche volk. Op de plaats van de ramp. Telegram van H .M. de Koningin Als de honger knaagt Variatie op een oud thema DREIGENDE VERKEERSSTAKING 1 IN JERUZALEM. HET GOUD VAN DE „TUBANTIA". DREIGENDE STAKING BIJ DE POOLSCHE POSTERIJEN. i DE TEXTIELSTAKING IN NOORD FRANKRIJK. I Herbert Hoover, de man, die aanpakt Hoover's voorstel over het moratorium beeft een zucbt van verlichting door de wereld doen gaan. Hoover is nu de populair® man, die niet alleen praat, maar ook doet. Die eigenschap heeft hij trouwens reeds eerder getoond. Het was in Augustus 1914, ""'dien in het reisseizoen de oorlog uitbrak en een groot getal Amerikaansche toeristen over geheei Europa was verspreid. Daar bijna overal ge- lijktijdig de mobilisatie werd_ afgekondigd, waren de spoorwegen voor militaire doeleinden in beslag genomen en de urgers kwamen pas op de tweede plaats. De Amerikaansche toumsten Vloeiden, zich dan ook als schipbreukelingen. Hun koffers waren zoek en met kun 9re(l ietbrie ven konden ze weinig of niets beginnen. Als hulpelooze kinderen klamp ten ze zich in Donden vast aan den Amerikaan- scben consul-ge neraal A. Skin ner, die echter evenmin wist, wat hij met deze wanhopige men- s-chen moest be ginnen en hij riep Hooveri die juist in Don- den verbleef te hulp. Deze had de Hoover 23ak binnen en- kele uren voor elkaar. Hij huurde de eerste verdieping van bet Savoy Hotel en vestigde hier zijn hoofd kwartier. Uit de Amerikaansche kolonie te Londen reoruteende hij vrijwilligers, om hem behulpzaam te zijn de vluchtelingen naar hun land terug te brengen en naar algemeen be weerd wordt, schoot hij het benoodigde geld persoonlijk voor. De Amerikaansche regeering zond een oor logsschip met een hoeveelheid gemunt goud, en binnen twee maanden waren ongeveer 150.000 Amerikanen naar hun land terugge voerd. Intusscben had zijn organisatie-geest nog ander werk gevonden, want voordat de Ame rikanen waren vertrokken, waren honderd duizenden Belgen, opgedreven door het Duit- sche leger, uit hun land gevlucht en Frank rijk, Nederland en Engeland binnengestroomd. Hoover had de leiding voor hun voedsel voorziening en werkverschaffing en voor de Belgen, die niet hadden kunnen ontvluchten, werd einde October 1914 de Amerikaansche C.R.B., Commission for Relief in Belgium, onder zijn leiding opgericht. Die hulpverleening in Engeland en België moeten we niet onderschatten. Het eerste land kon niet ai te royaal met zijn voedingsmiddelen omspringen, want het leger ging voor. Boven dien wa-ren er kringen, die de Belgen wan trouwden nit angsit, dat er Duitsche spionnen bij zouden zijn, met het gevolg, dat velen geen animo hadden om ben te helpen. Een andere moeilijkheid was de transport kwestie. De Engelsche admiraliteit had op alle beschikbare schepen beslag gelegd en had eveneens een groot deel van bet spoorweg materiaal noodig voor het troepen-vervoer. Hoover was echter niet de man om zich door deze moeilijkheden te laten overwinnen zelfs niet door grootere. Want geregeld had hij het, nu eens met de Engelsche, dan weer met de Duitsche regeering aan den stok. Zoo had een Duitsche duikboot eens een schip met voedsel in den grond geboord en andere sche pen waren door Duitsche vliegtuigen aange vallen. Onmiddellijk toog Hoover naar Berlijn om zijn beklag in te dienen bij de betrokken auto riteiten, met het nadrukkelijk verzoek aan de commandanten van duikboote® en aa,n de be stuurders van vliegtuigen order te geven de vlag der C.R.B. te eerbiedigen. Zooals gewoonlijk, draaide men om de zaak heen, zei dat het een betreurenswaardige ver gissing was e.n dat men zooveel mogelijk zou trachten, deze onaangenaamheden te voor komen. .,Dat begrijp ik natuurlijk", antwoordde Hoover kalm, maar Uw antwoord doet me denken aan den man, d,ie door den hond van zijn buurman naar de beenen was gevlogen en zich hierover komt beklagen. „Maak je niet ongerust, hij zal niet bijten"- „Dat kan wel" zei de man.. Het is best mo gelijk, dat U daar zoo over denkt, maar denkt Uw hond daar ook zoo over Zelfs een Duitsche hoofdambtenaar was vatbaar voor humor; hij ging even weg en toen hij terugkwam zei hij: „Ik heb de zaak met den hond behandeld en hij is nu geheel op de hoogte". Bij zijn regeling van de voedselvoorziening kwam H-oover herhaaldelijk in conflict met het in die dagen zoo bloelende gilde van hamsteraars en opkoopers. Zoo had hij eens een groote hoeveelheid boonen noodig. Dit scheen bekend te zijn en onmiddellijk waren de opkoopers bezig de prijzen omhoog te drijven. Door zijn agenten liet Hoover toen op plaatselijke markten kleine partijtjes koopen, waardoor hij duizend ton hij elkaar kreeg. Deze wierp hij nu plotse ling op de markt, een prijsdaling was het Z volg en Hoover was in staat duizenden tonnen boonGn g'OG'd'k'O'Op In 1>6 slstan. Vóór Amerika zich in den oorlog mengde genoot bij bet vertrouwen van allo regeerini gen. Zelfs in de kritiek-ste oorlogsdagen be woog hij zich door Duitschland, Frankrijk België en Engeland en voor een buitenstaan der was het onmogelijk te beoordelen mot welke der beide partijen hij sympathiseerde Hij was voor buitenstaanders de man, die slechts één ideaal had: de voeding van België Toen Amerika zich in den Wereldoorlog mengde, organiseerde Hoover tevens de voed selvoorziening in dat land, om na het sluiten van den Wapenstilstand weer onmiddellijk naar Europa te trekken, waar in de^ totaal uit geputte landen zijn hulp meer noodig was dan in Amerika. Hij vestigde zich In Parijs en richtte de American Relief Commission op. Teneinde het opkomende geslacht te redden, Organiseerde hij eerst in België en daarna in Oadere landen 'n voedselvoorziening, om den kinderen tenminste ëën goed maal daags te fwracbaffen. Zijn taak was allesbehalve gemakkelijk. In die dagen begonnen in verschillende landen het bolsjewisme en spartacisme het hoofd op te steken en een middel om de onrustige ele menten baas te blijven was o.a. een spoedige ■voedselvoorziening voor de uitgeputte landen. Het is b.v. bekend, dat Hoover, gesteund door den Oppersten Raad der Geallieerden er veel toe heeft bijgedragen de regeering van Bela Kun ln Hongarije ten val te brengen met be hulp va® honderdduizend ton levensmiddelen, die in Trlëst voor Hongarije lagen opgestapeld. Dit nij® slechts een paar staaltjes van het organisatietalent va® den man op ^ie de oogen deT wereld dezer dagen hoopvol zijn gericht, want men heeft vertrouwen in hem, die reeds zoo dikwijls heeft getoond voor geen moeilijkheden terug te deinzen. Hog steeds geen beslissing te Parijs De Fransch-Amerikaansche onderhandelingen zijn gisternamiddag hervat. De Amerikaansche onderhandelaars in het bezit van nauwkeurige iMtructJee, hu heden voormiddag telefonisoh uit a toegezonden. Naar verluidt, zouden de^ - structies van een verzoenende strekking I Men verwachtte in gezaghebben e vanmiddag, dat de heden te houden bijerakoms beslissend zoude zijn. Zooals echter gem de beslissing nog niet gevallen en za verder onderhandeld worden. Naar het N.T.A. nog meldt. vonden - derhandelingen in het Fransche departement van binuenlandsche zaken plaats. Aan de besprekingen namen deel de Ameri kaansche secretaris van de se iav de Amerikaansche gezant te a Lia. Fransche minister-president, va, ter van buitenlandsöhe zaken, r Fransche staatssecretaris, Ponce Over het verloop der zitting Fleert het Havas-agentscbap een communiqué waarin het o.a. heet, dat Mellon en Edge deni Fran- schen onderhandelaars een memorandum heb ben voorgelegd, waarin het standpunt der Amerikaansche regeering over den huldigen stand der Fransch-Amerikaansche onderhan delingen wordt uiteengezet. Het document, dat in ieder geval morgen gepubliceerd zal worden, wordt thans^ door de Fransche onderhandelaren nauwkeurig bestu deerd en zal in een morgen te houden minis terraad uitvoerig besproken worden. De minis terraad zal daarna definitief zijn houding ten aanzien van het Amerikaansche memorandum bepalen. Het document zet de opvatting der Ameri kaansche regeering uiteen, ten aanzien van alle technische kanten van het moratorium-pro- Amerikaansch memorandum Het Amerikaansche departement van buiten, landsche zaken heeft dien inhoud van het memorandum gepubliceerd, dat naar Parijs is geseind en vandaag door Mellon aan minister- President Laval ter hand is gesteld. In dit memorandum zet de Amerikaansche regeering haar standpunt bij de tegenwoor dige onderhandelingen uiteen, waarbij opge merkt wordt, dat dit memorandum niet het einde der onderhandelingen beteekent, doch al len opgesteld is in de hoop, dat Frankrijk daaruit zal zien, dat de Vereenigde Staten op sommige punten concessies gedaan hebben of nog doen willen, op andere echter niet toe geven kunnen. Uit Parijs wordt gemeld: Nog voor de tekst van de aan de Fransche regeering overhandig, de Amerikaansche aide-mémoire bekend werd, verspreidde zich het gerucht, dat de Ameri kaansche regeering in dit document haar op- vattingen in vrij krasse termen had uiteen, gezet. De ministerraad zal dus Donderdagmorgen een besluit moeten nemen over de aanneming of verwerping der voorstellen. Aangezien men hier meent gegronde vrees te hebben, dat in geval de Fransche regeering een weigerend antwoord zal geven, Amerika met een eventueel nieuw voorstel Frankrijk zal voorbijgaan, is, naar verluidt, de stemming nogal verdeeld. De regeering bevindt zich in de uiterst m-oei- lijke positie, te moeten laveere® tusschen de wenschen van het parlement en de politieke stioomingem in het buitenland. In ieder geval reeft men er niet toe kunnen besluiten, tegen, over het Amerikaansche memorandum stelling nemen vóór dat een bespreking over het hgC,UrF.en't in den ministerraad heeft plaats ge lijk P 00genl)1:ilc is bet n°S niet moge- over Frankrijke antwoord eenige voor spelling te doen. t?gen Zes uren hedenavond uitgegeven communiqué luidt als volgt: hebben -°°P der besPr6kingen welk heden Ion den^Mr^ Se5la,<4 41 staatssecretaris Mel- j Va,n een document medegedeeld; rW Am2.ii uit-a'ultsel te geven over de houding lot do ,r aans°be regeering met betrekking ment heeUft 0^erhandellngen Dit docu- tt "en vorm van een aide-mémoire; behalve den wensch der voort 8°t16 re®eerti18> de onderhandelin- gSn .(„A t zetten, dat er nog belangrijke meen ®^B0hillen tusschen de beide regee ringen aan. Het document, dat officieel te as ,ng on wordt gepubliceerd, zal Donder, dag n en ransohen ministerraad behandeld worden. De Fransch-Aruerikaanisohe onderhandelingen zullen c an ^jhderdagavemd om half tien weer worden hervat. Tengevolge van de loonsvermindering Een afvaardiging der mijnwerkers uit het Saargebied heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Fransche regeering, om deze op de hoogte te brengen van den ontzaglijken mod die tengevolge van de loonsvermindering en de invoering van „Feiersehiehten" onder de mijnwerkers heersoht. De staatssecretaris Fransoos Poncet, die óe delegatie ontving verklaarde, dat de noo Itoe- stand door de uiteenzetting van de delegatie hem duidelijk is geworden en dat de Fran sche regeering zich van haar plicht bewust is, om hulp te verleenen. Deze hulp zal in de eerste plaats worden verleend door den uitvoer van kolen uit liet Saargebied naar Frankrijk te bevorderen. De regeering overweegt desbetreffende maat.ege len5 waarvan de uitvoering reeds in Augustus te verwachten is. Wat de vergoeding voor ae „Feiersehiehten" betreft, geeft de regeering in overweging, dat de vakvereenigingen hier over overleg plegen met de mijndirecties. DUSSELDORF, 1 Juli. (W.B.) De aangekon digde voltrekking van de doodstraf aan den massamoordenaar Kuerten zal morgen, Donder dagochtend, om zeven, uur plaats hebben. Blijkens een bei -lit Rome is dt ..^ois-ti- sche „Tevere", di; i veel critiek heeft ge oefend op bet bezt.. der Duitsche ministers aan Parijs, omdat Duitschland daardoor „in gelijfd" zou worden hij het blok, dat Frank rijk trachtte te vormen, thans het eerste blad, dat commentaar geeft op de uitnpodiging aan den Duitschen rijkskanselier en den rijksminis ter van buitenlandsche zaken tot het brengen van een bezoek aan Rome. Het blad schrijft, dat niemand de groote politieke beteekenis van dit bezoek der Duitsche ministers aan Mussolini zal ontkennen. Even leek het, zegt de „Tevere" of het ini- tiatief van den Duitschen rijkskanselier, dat gevolgd werd door de uitnoodiging om naar Parijs te komen, de tegenstellingen tusschen Parijs ein Berlijn minder zou markeeren. Dr. Brüning was echter te gauw erin geloopen, zooals het beste deel van de Duitsche pers reeds dadelijk had geconstateerd. Door de de- batten in de Fransche kamer waren de illusies al gauw vervlogen. Schrijvende over het tijdstip van het Duitsche bezoek aan Rome, is de „Tevere" van meening, dat de waarheid gebiedt te zeggen, dat Europa in het geheel niet inziet, waarom er haast zou zijn bij een Fransch-Duitsche overeenstemming terwijl iedereen indertijd begrepen heeft, waar. om er haast was hij het bezoek aan Chequers, en Europa ook thans de haast zou begrijpen bij een Italiaansch-Duitsehe samenkomst. Duitschland dient zich te herinneren, dat de twee mogendheden, die borg staan voor den Rijn, Engeland en Italië zijn en dat slechts Engeland en Italië binnen het kader van de huidige Amerikaansche voorstellen den Duit schen Rijn de plaats in Europa kunnen verze- keren, die Duitschland noodig heeft. De „Tevere" eindigt met als haar meening uit te spreken, dat de bijeenkomst met de Franschan na een bijeenkomst met de Italianen, in deze atmosfeer niet slechts een kwestie van datum en tijd is, maar een zeer belang rijke politieke kwestie. Een nederlaag der regeeringstroepen LIMA, 30 Juni. (R.O.) De militaire opstand, die Zaterdag j.l. te Cuzoo en Puno uitbrak, heeft gisteren een ernstige wending aangeno men. De regeeringstroepen hebben bij Juliaca een nederlaag geleden en trekken thans op Arequi- pa terug. De ln deze stad gelegen regimenten zouden echter met de revodutionnairen sym pathise eren. NEW York, 30 Juni. (R.O.) Men meldt uit Lima: Blijkens een regeeringscommuniquê blijft de militaire rebellie beperkt tot Curzoo en Puno. Men veronderstelt, dat de rebellen vech ten -voor wijziging van de kieswet en zich ver zetten tegen den terugkeer van den vroeger afgezetten Sancties Cerro. In een Italiaansch arbeidsbureau. Omze correspondent te Parijs seint ons d.d. gisteren: Ia het plaatsingsbureau voor Italiaansohe werklieden in de rue Sédain-e bij de Place de la République is bedennamiddag, terwijl een vijf- jtai Italianen in het lokaal aanwezig waren, om werk te zoeken, een hom ontploft, die waar schijnlijk onder een trap verborgen is geweest en door middel van Bliokfordkoord was ont stoken. Vijf Italianen onder de iroffenen zijn zeer ernstig gewond. Een zes eu vijftigjarige man, wi-en een been werd afgerukt is stervende. Het onderzoek is direct met kracht aange vangen doch geen spoor van den dader werd gevonden, wat niet te verwonderen is, daar de meeste werklieden er met koffertjes en an dere bagage komen, zoodat het niet moeilijk moet zijn geweest, de tam binnen te brengen. De bom is onmiddellijk onderzocht en blijkt een obus te zijn voor kaliber van 10,5 c.M. De voorloopige indruk is, dat men met een anti-fas'Cisitdsöhen aanslag te doen heeft. De verwoesting in het gebouw i-s aanzienlijk. Pot 90 ct„ Tube 50 et. Zeep 60 ct. Reel. DGVS 8 Naar uit Rome wordt gemeld, heeft de H. Stoel opnieuw een nota doen overhandigen aan de Italiaansche regeering. Over den inhoud hiervau wordt het diepste stilzwijgen bewaard. Sinds den aanvang van het geschil over de Katholieke Actie is dit rests de zevende nota, die tusschen beide partijen is gewisseld. NANKHANG (provincie Kiangsi), 1 Juli. (R. O.) Het offensief der regeering tegen de com munistische benden in de provincie Kiangsi is heden ingezet met een aanval van 200.000 man op een front van 130 mijlen. Da regeeringstroepen staan voor een moei lijke taak, want de meeste communisten ver schansten zich in de bergstreek. Onder leiding van Tsjang Kai S'hek zijn de regeeringstroepen echter met een krachtig elan tot den aanval overgegaan. Vrouwen en kinderen renden gillend en huilend door de straten SAN SEBASTIAN, 1 Juli. (B.T.A.) Uit Ver- gara wordt aan het blad „Ahora" gemeld, dat zich in dit dorp ernstige gebeurtenissen af spelen, een voortzetting blijkbaar van de ver kiezingsincidenten, welke Zondag j.L plaats hadden en waarbij één persoon is gedood. Er bestaat al lang ruzie tusschen de bewo ners van Vergara en het op eenige kilometers afstand gelegen Eibar. Gisteren zijn, zonder dat men precies de aanleiding weet, zes met gewapende lieden gevulde vrachtauto's uit Eibar vertrokken en op Vergara aangerukt, met het doel dit dorp te overvallen en te plun deren. Dit bericht bracht hevige opwinding onder de bewoners van Vergara te weeg. Vrouwen en kinderen renden gillend en huilend door de straten. De burgemeester van Vergara telefoneerde herhaaldelijk naar San Sebastian en verzocht spoedige hulp. Hoe de expeditie is afgeloopen is nog niet bekend want op het oogenblik ontbreken na dere bijzonderheden, daar de telefonische ver binding zeer slecht is. De mannen van Vergara wachten de wagens af, die tegen middernacht nog niet waren gearriveerd. Althans dit ver moedt men, want de vrouwen geven aan de telefoon op alle vragen ten antwoord, dat drin gend hulp noodig is. SEVILLA. 1 Juli. (B.T.A.) De candidate® der revolutionnaire partij, onder wie majoor Fran co en Rada, hebben besloten, een aanklacht in te dienen tegen den minister van binuenland sche zaken, dien zij er van beschuldigen, hen belasterd te hebben. Het betreft hier een officieele verklaring, die door den minister is afgelegd met betrek king tot de incidenten op het vliegveld Ta- blada, waardoor hij de republikeinsoh revolu tionnaire partij voor de pogingen tot het ver wekken van een opstand verantwoordelijk scheen te stellen. POOLSCHE TAXI-BEDRIJVEN STOPGEZET. 20.000 personen zonder werk. WARSCHAU, 1 Juli. (V.D.) In den afgeloo pen nacht hebben in geheel Polen, maar spe ciaal te Warschau en ln de groote steden, de taxi-ondernemers als protest tegen de hooge wegenbelasting hun taxi's uit het verkeer ge nomen en hun personeel ontslagen. Door dezen maatregel worden ongeveer 15000 wagens aan bet'verkeer onttrokken en komen 20.000 personen zonder werk. OVERSTELPING VAN AANBIEDINGEN Naar aanleiding van de inworddng zijnde plannen, om op de koloniale tentoonstelling te Parijs eerlang een nieuwe Nederlandsche ex positie in te richten, heeft de vereeniging Oost en West in Den Haag in owrieg met de ver eeniging van ambtenaren B.B. in Oost-Indië vanochtend met een aantal vertegenwoordigers der Nederlandsche pers een bespreking gehou den omtrent het doen van een beroep op het Nederlandsche volk, om ertoe mede te werken, da pogingen van het tentoonstellingscomité te doen slagen. Zoodra nader bekend zal zijn, o,p welke wijze deze plannen zullen woTden uitgevoerd, zal eventueel terstond een definitief comité wor den samengesteld en zal worden uitgemaakt, wat ter bereiking van het gestelde doel zal moeten geschieden. Binnen enkele dagen zullen nadere bijzonder heden worden bekend gemaakt. Onze correspondent te Parijs seint ons dt. gisteren Ons tentoonstellingsterrein is heden na het eindonderzoek der deskundigen vrijgegeven en bij het aanbreken van den dag zal onder toe zicht van 'n hoofdingenieur van de stad Parijs met het opruiming,swerk worden begonnen waar bij tevens van de zijde van ons commissariaat toezicht zal worden gehouden op het minutieuze schiften van de asch. Het laat zich aanzien, dat er niet veel te recht zal komen. Toen om vijf uur het terrein betreden mocht worden, vond men weldra de drie kanonnen van de Oost-Indische compagnie terug die het rijksmuseum heeft geleend. Moge- lijk dat nog andere ijzeren voorwerpen en eenige steenen worden teruggevonden maar overigens heeft men zich geen illusies te maken. Een oud-gediende van ons koloniale leger ls dagen blijven wachten, ln de hoop het zwaard van Jan Pieterszoon Coen terug te vinden. Het vrijgeven heeft plaats gehad nadat de stalen kast met het schakelbord was open gemaakt. Bij den eersten oogopslag kon reeds worden gecontroleerd, dat de stroomuitgescba- keld is geweest, zoodat de verklaringen van Spoormans bevestigd werden en het personeel dus volkomen zijn plicht heeft gedaan. Door deskundigen is ook stroom geleid in de kabels, die onder den vloer van het pavil joen door liepen van het transformatorenhuis naar het schakelbord en die kabels bleken vol komen intact te zijn. De veronderstelling van kortsluiting wordt algemeen opgegeven. De Fransche museums van het Trocadéro en Guimet hebben hun collecties, Indië betref fende, ter beschikking van ons comité gesteld. Het blijft aanbiedingen van hulp in allerlei vorm regenen. De heer W. O. J. Nieuwenkamp stelt zijn Indische verzameling beschikbaar, de metaalgieterij Holland haar afgietsels van den Boroe-Boedoer, de kunsthandel van Lier haar Indische expositie, de heer Dilman uit Baar® zijn collectie Indische wapenen en wat van bizonder groote belang is, de heer Albarda van Albarda's steen hand el blijkt in het bezit van een groot schilderij van Adin Faleh, dat hij wil leenen, terwijl men dacht, dat het op de tentoonstelling verbrande vrijwel het eenige was, dat van dien Javaanschee schilder be stond. De heer Moojen en dr. Waels vertrekken heden naar Den Haag, waar overmorgen de vergadering van het gelheele commissariaat plaats heeft, om de nieuwe bouwplannen voor te stellen. H. M. de Koningin heeft in antwoord op het telegram van deelneming met de vernieling door brand van het Nederlandsch paviljoen op de koloniale tentoonstelling te Parijs van maarschalk Lyantey, aan dezen het volgende geantwoord: „Zeer gevoelig, mijnbeer de maarschalk, voor uw minzaam telegram en voor de betuiging van deelneming, die ge mij hebt willen doen toekomen, naar aanleiding van den brand, die het Nederlandsche paviljoen en de schatten, die het bevatte vernield heeft, stel ik er prijs op. u mijn zeer oprechten dank te betuigen" (get.) WILHELMINA. Bij de Spaansche verkiezingen; Lerronx brengt zijn stem uit. DE „ZEPPELIN" BOVEN IJSLAND. Reeds 766 dooden. NEW YORK, 1 Juli. (V.D.) Reeds acht da gen na elkaar houdt nu de buitengewoon hooge temperatuur in de Oostelijke staten van Ame rika aan. Het aantal slachtoffers is ontzettend Deze slachtoffers zijn natuurlijk niet alleen be zweken door de hitte, maar de hooge tempera tuur doet een ieder verkoeling zoeken in het water, ook velèn, die niet kunnen zwemmen en die door de warmte verleid worden tot een roekeloosheid, die hun het leven kost. In de afgeloopen dagen is dan ook langs de Oostelijke kust een zeer groot aantal personen bij het zwemmen verdronken en tezamen met de andere slachtoffers van de hitte zijn in de laatste week zeshonderd mensohen om het le ve gekomen. Te New York bereikte men met 92 graden gisteren den warmsten dag van het jaar en nog steeds toont het weer geen verandering. Ook de materieele schade is zeer groot, want de oogst op de meeste velden in het Oosten is door do hitte totaal vernield. Sommige velden zijn geheel bruin gebrand en op vele plaatsen hebben tengevolge van de droogte groote bran den gewoed. Vooral de haver- en de tarweoogst heeft van de hitte te lijden gehad. NEW YORK, 1 Juli. (R.O.) De hitte neemt nog steeds toe. Er zijn reeds 766 dooden. Ook onder het vee vielen talrijke slachtoffers. Veel enthousiasme REYKJAVIK, 1 Juli. (W.B.) Het uitwerpen en inhalen van poststukken van en aan boord van den „Graf Zeppelin" geschiedde op de vlakte van Oeskjuhiid, waar men bizondere maatregelen tot dit doel had getroffen. Zoodra het luchtschip boven de stad ver scheen, begaf zich de geheele bevolking naar den naast bijgelegen heuvel, waar men een vuur had ontstoken. Het luchtschip vloog zeer laag en wierp de postzakken door middel van een parachute uit, maakte daarna een zwenking in de richting van het Zuiden en keerde spoedig daarop weer terug. Daarop werden de touwen uitgeworpen, waaraan de po&tzakken bevestigd zouden wor den. Het luchtschip had echter een tamelijk ■snelle vaart, waardoor dit niet gelukte. Bij de volgende poging, om de postzakken op te nemen, werden de motoren stopgezet en ditmaal slaagde men er in, de poststukken binnen te halen, waarbij de menigte een oor- verdoovend gejuich aanhief. WINKELS GEPLUNDERD DOOR WERKLOOZEN. Communistische werkloozen te Bresla® heb ben Dinsdagmiddag eenige winkels geplunderd, De winkeliers zagen zich genoodzaakt, levens middelen ter beschikking te stellen van de roovende werkloozen. Toen de gerequireerde politie verscheen, waren de werkloozen reeds verdwenen. Thans is een groote politiemacht in de bin nenstad geconcentreerd om verdere excessen tegen te gaan. IN EEN LIFT OVERVALLEN EN BEROOFD, HAMBURG, 30 Juni (V.D.) Een. handelsbe- diende is heden in een lift door twee onbeken, de mannen overvallen en van zijn actentasch. Inhoudende 3000 mark beroofd. Een der daders heeft den jongen mam peper ln de oogen ge worpen, terwijl de ander hem met een revolver bedreigde. De roovers zijn per auto gevlucht. In het trappenhuis hebben de misdadigers nog een schot gelost, waardoor evenwel gelukkig niemand werd gewond. Eischen van taxi-chauffeurs JERUSALEM, 30 Juni. (R.O.) Ondanks hun godsdienstige geschillen hebben Arabieren en Joden zieh. vereenigd om tegen miiddernacnt oen staking in de transportbedrijven af te kon- -digen. tenzij de overheid de eischen van de taxi-chauffeurs Inwilligt. De „Reclaimer" terug. LONDEN, 30 Juni. (N.T.A.) Het bergings vaartuig „Reclaimer", dat 18 Mei j.l. op een geheime expeditie vertrok, naar aangenomen werd, om een million® pond sterling aan goud te voorschijn te halen uit -het wrak van het in den oorlog getorpedeerde Nederlandsche s.s. „Tu-bantia", is te Sunderland teruggekeerd. De eenige inlichting, welke de eigenaars wil den geven was, dat zij gedaan hebben, wat in het contract stond. Naar het echter heet, heeft de „Reclaimer" met duiktoestellen naar het wrak gezocht, maar niet kunnen vaststellen, waar het ligt. Vermoedelijk za.1 op een vergadering beslo ten worden, het zoeken op te geven, nadat de rapporten der duikers zijn besproken. Stormachtige protestvergaderingen WARSCHAU, 1 Juli. (V.D.) Gisterenavond werden te Warschau stormachtige protest-ver gaderingen gehouden van het post-, telegraaf- en telefoonpersoneel tegen de voorgenomen sa larisverlaging. De vergadering ei-schte, dat de regeering bin nen drie dagen een bevredigend antwoord op de gestelde eischen zal geven, omdat de amb temaren zich anders zullen verzetten tegen de regeeringsmaatregelen met alle middelen, ook met het middel der algemeene staking. DREIGENDE KLEERMAKERSSTAKING. Het collectief contract loopt af NEW YORK, 1 Juli (H.N.) Te New York igt een algemeene staking van de kleerma^ kers? Het collectief contract loopt vandaag af. De vakvereenigingen eisoh-en verlenging van het contract zonder eenige wijziging, terwijl de patroons een loonsverlaging wenschen. De vakvereenigingen heljben thans aangekon digd, dat zij bij een afwijzende houding van de patroons terstond tot staking zullen overgaan. Bij een eventueele staking zullen ongeveer 40 000 kleermakers betrokken zijn. Regeeringsbemiddeling opnieuw mislukt. PARIJS, 1 Juli. (N.T.A.) De pogingen, door de regeering ingesteld, om in het tusschen. werkgevers en werknemers in de Noord-Fran- sche textielindustrie gerezen oonflict te be middelen, zijn opnieuw op niets uitgeloopen. Gisterenavond heeft minister-president La- val den strijdenden partijen een nieuw voor stel doen geworden, dat door de arbeiders werd aanvaard, door de werkgevers evenwel weTd verworpen. De staking duurt thans reeds' 43 dagen. ALPINISTEN IN LEVENSGEVAAR. INNSBRUCK, 30 Juni (V.D.). Zondag is de lithograaf Grütter, een bekend alpinist, met zijn verloofde den Praxwarerkar-berg in het Kau wen deigebergte opgegaan. Zondagavond zijn zij niet teruggekeerd, zoo dat Maandag een reddingsexpeditie werd uitge zonden. Aan den Noordwand zijn duidelijke hulpkreten waargenomen. De heide toeristen konden evenwel zelf niet worden opgespoord. Tot Maandagavond heeft men hooren roepen. Dinsdag is opnieuw een expeditie uitgezonden, doch tot op het oogenblik is niets naders P* kend. LEWANDOWSKI UITGEBROKEN Uit Bremen wordt gemeld: Woensdagmorgen is de beruokte misdadiger Dewandowski uit de gevangenis uitgebrokenhij werd echter den middags in een voorstad van Bremen herkend en opnieuw gearresteerd. u

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9