RERUM NOVARUM EN QUADRAGESIMO ANNO. BRABANT MOET GEHOLPEN WORDEN NORMALISATIE VAN DE MAAS VRIJDAG 3 JULI 1931 Als 't ware een knieval ONGEDULD OVER DE PACHTWET. HET RECHTVAARDIG ARBEIDSLOON DE LIMBURGSCHE BEDEVAART TE LOURDES. EEN WONDERBARE GENEZING V. E. H. I. EN KATHOLIEKE INSTALLATEURS. NEDERL. R. K. POLITIEBOND ST. MICHAEL. HET WEER IN JUNI. EERSTE KAMER Vergadering van Donderdag 2 Juli. OVERZICHT DER ZITTING- CONGRES VAN DEN KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. HET CONFLICT IN DE CARTON- INDUSTRIE. DE DAGERAAD NAAR LIMBURG. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. NIEUWS UIT DE DAGBLAD WERELD. VEERTIG JAAR BURGEMEESTER. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE BETREKKINGEN. Onjuiste berichten. Belgische tegenspraak. PATROONSBOND VOOR DE BOUW BEDRIJVEN. AAN DF GEVOLGEN OVERLEDEN. „Kapitaal zonder arbeid kan niet blijven bestaan, noch arbeid zonder kapitaal", had reeds Leo XIII in de Rerum Novarum ge- schreven. En deze gedachte herhaalt ook Pius XI in zijn Quadragesima Anno: „De arbeid van den een moet samengaan met het kapitaal van den ander. Geen van beide kan zonder den ander iets uitrichten". Zij hooren bij een, zij werken samen, zij hebben gemeen schappelijke belar-gen. Daarom keurt de Paus af zoowel de on rechtvaardige aanmatigingen van het ka pitaal als die van den arbeid. Een onrechtvaardige aanmatiging van het kapitaal noemt de Paus het, wannen' het teveel voor zich opeischt. Hij verwerpt de leer van de oude liberale economie de theorie van het natuurlijk loon, die prac- tisch vrijwel geheel overeenkomt met de ijzeren loonwet van Lassalle. Die lee- was deze: dat volgens een absoluut onontkoom bare wet het kapitaal zich uitsluitend op hoopt ten voordeele van de gefortuneerden. en dat, ook weer volgens diezelfde onont koombare wet, de werklieden tot een voo.-t durend gebrek veroordeeld zijn, of althans onmogelijk boven het bestaans-minimum niet kunnen komen. Deze leer is een gevolg geweest van de valsche stelling, dat arbeid een koopwaar is, als steenkolen, ijzer, e'd.g. De kooper de werkgever moet zoo goedkoop mogelijk trachten te koopen; de verkooper de arbeider moet trachten zoo duur mogelijk te verknopen. De prijs het loon wordt dus tenslotte evenals de prijs van alle andere koopwaren bepaald door de wet van vraag en aanbod. Door de werking van deze wet zal feitelijk het loon altijd schommelen om het bestaansmini mum van de arbeiders. En het gevolg hier van is, dat dus alle winst, die in een onder neming gemaakt wordt, uitsluitend ten goede komt aan het kapitaal. De Paus noemt deze leer: „valsche opinies en bedrie- gelijke voorstellingen". Men kan alleen zeg gen, dat de praktijk gelukkig meermalen beter is geweest dan de leer. Als onrechtvaardige aanmatiging van den arbeid noemt de Paus het willekeurig uit gedacht moreel princiep: alles wat voortge bracht wordt en heel de opbrengst daarvan komt na afschrijving en herstel van kapitaal aan de arbeiders toe. De Paus noemt deze leer: „een gevaarlijke dwaling, een verlei delijk vergif". Wat moet dan het leidend beginsel zijn bij een rechtvaardige verdeeling tusschen kapitaal en arbeid? Paus Pius XI neemt als uitgangspunt van zijn redeneering deze stelling van Leo XIII, als hij in de Rerum Novarum het privaat- eigendomsrecht verdedigt: „op welke ma nier de aarde ook onder de individuen ver deeld is, zij houdt niet op dienstbaar te zijn aan het welzijn van allen". En Pius XI for muleert dan deze zelfde gedachte aldus: „Juist opdat de geschapen dingen dit nut aan het welzijn van allen dienstbaar te zijn op zekere en welgeordende wijze aan de menschen kunnen opleveren, heeft de natuur zelf de verdeeling der goederen door middel van het privaat-eigendom vastge legd". Welnu, niet elke verdeeling van rijkdom en goederen onder de menschen is geschikt, om het door God beoogde doel te bereiken. Daarom moeten de rijkdommen, die door den sociaal-economischen vooruitgang voort durend grooter worden, aan alle personen afzonderlijk en aan alle klassen van men schen zóó worden toebedeeld, dat het alge meen welzijn van de heele maatschappij on aangetast blijve. En daarop laat de Paus dan deze woorden volgen, waarop zeer bijzonder de aandacht gevestigd moet worden: „Deze wet van sociale rechtvaardigheid verbiedt, dat de eene klas de andere uitsluit van deelgenootschap in de winst", („emolu- mentorum", zegt de Paus.) Tweeërlei valt hierin op. term01 rs^',dat de Paus bier gebruikt den kend, dat^ie™ rtecht'vaardigheid". Het is be stukken nor mm™ t0t heden in Pauselijke door velen als gebl uikt is, en dan ook ontraden werd. Zon"*' vervvorPen> althans bekend moraal fii0&k nog in 1913 een der sociale rechtvaardighpm t6gen d® leer zoowel aan de scholastil "°mdat Zij ook aan Leo XIII onbeWi theologen als gevaarlijke nieuwigheid was, en te betreuren verwarring er. 1was, en een rin» ---. - een consequenties t,en gevolge heeft"6' ^r' feli'ke onlangs werd de „sociale rechtvaardigheid" van het voorgesteld als een „giftige vrucht Modernisme". Mgr. Dr. Nolens, die reeds in zijn bek redevoering op 1 December 1897 den t „sociale rechtvaardigheid in de Tweede Kamer gebruikte en Prof. Aengenent, die dezen term in zijn Leerboek der Sociologie herhaaldelijk gebezigd en verdedigd heeft zijn dus thans ook op dit punt in het gelijk gesteld, nu Paus Pius XI op verschillende plaatsen "van zijn Encycliek van „Sociale rechtvaardigheid" spreekt- Wat er onder te verstaan? Heinrich Pesch (Lehrbuch der National- ökonomie12, blz. 433, noot 2) zegt dit: „De sociale rechtvaardigheid eischt de vervulling van alle plichten, gelijk de verwezenlijking van alle rechten, die het maatschappelijk welzijn tot voorwerp hebben". Vervolgens valt op te merken, dat men hier den term „deelgenootschap in de winst' niet op moet vatten in de enge beteekenis van „winstdeeling", van recht op een be paald percentage van de winst, maar in de ruime beteekenis van mede genieten van de Winst, die in een onderneming, na aftrek alle productiekosten, gemaakt wordt. *-a.w. over een bepaald stelsel van „deelge nootschap in de winst" wordt hier door den Paus geen uitspraak gedaan. Tegen deze wet van sociale rechtvaai dig- heid kan zoowel de bezittende klasse als de arbeidersklasse zondigen. De bezittende klasse doet dit, wanneer zij aan de arbeiders alleen het minimumloon uitbetaalt, en dan verder het geheele over schot, dus alle winst, voor zich behoudt. En de arbeidersklasse doet dit, wanneer zij bijv. op grond van de Marxistische meerwaardeleer alle winst voor zich op eischt. Want de Paus veroordeelt uitdruk kelijk de leer - ook door sommige katho lieken verdedigd dat alle arbeidsloos in komen onrechtvaardig is. Het is, zegt hij, onjuist, dat de H. Paulus zou geleerd heb ben. dat arbeid de eenige titel is, waarop men levensonderhoud of inkomen kan ont vangen. Dit te beweren is „even dwaas als ongegrond". Hierop was door Prof. Aengenent reeds in zijn Leerboek der Sociologie gewezen. Hij schreef (5e dr. blz. 419). Een argument, dat in den laatsten tijd dikwijls tegen het rentenemen is aangevoerd, is het beroep op den tweeden brief van den Apostel Paulus aan de Thessalonioensen (III, 10)wie niet werken wil, moet ook niet eten. Volgens de niet weinig irriteerende exegese van sommigen zou in deze woorden een duidelijke veroordeeling van het rente- nemen gelegen zijn. Slaat men echter meer wetenschappelijke schriftverklaarders na, b. v. b. S. Thomas van Aquino, dan ziet men hoever deze moderne exegese bezijden de waarheid blijft. Volgens S. Thomas geeft S. Paulus volstrekt niet een bevel in absoluten zin, dat men werken moet om te eten. Let terlijk zegt hij: „Degene, die niet van elders de middelen bezit om zijn leven te onder houden, is verplicht te werken". En verder: „Een van beidtó is dus maar noodig om te eten, óf wel dit men bezittingen heeft, óf wel dat men zich die op geoorloofde wijze verwerve". De vermaning van den Apostel is dan ook, zooals blijkt uit den context, duidelijk gericht tegen degenen,, die, ofschoon zij in staat waren om te werken, met bede len hun leven wilden onderhouden. Dege nen, die van hun bezittingen leven, worden door S. Paulus volstrekt niet gelaakt". Nu de Paus dit beroep op dezen tekst van S. Paulus gebrandmerkt heeft als „even dwaas als ongegrond' mag verwacht wor den, dat het voortaan achterwege zal blijven. De Paus trekt uit het voorafgaande dan deze conclusie, dat men han ieder zijn deel in de aardsehe goederen moet toekennen, en bewerken, dat de verdeeling daarvan wordt teruggebracht tot de eischen van het alge meen welzijn en aangepast aan de normen der sociale rechtvaardigheid. Dit is in den tegenwoordigen tijd zeker niet het geval. In onze dagen lijdt deze ver deeling, wegens het ontzettend verschil tus schen de weinige schatrijken en de tallooze armen aan een ernstige onevenwichtigheid. Zeker, het „pauperisme", dat Leo XIII in al zijn afschuwelijkheid voor zich zag, be staat thans niet meer in gelijken omvang. De toestand der werklieden is verbeterd en billijker geworden, vooral in de meer be schaafde en beter geoutilleerde landen. Maar daar huiten, in de „Nieuwe Wereld", in de oude cultuurstaten van het verre Oosten, zijn nog ontzaglijk groote massa's proleta riërs, wier jammerklachten van de aarde opstijgen ten hemel. Ook de toestand der ontelbare menigte landarbeiders is uiterst bedroevend. En al kan men den toestand van deze pi o etariërs geen „pauperisme" noemen, de on zaglijke massa van proletariërs aan den eencn kant, met aan de andere zijde het ma e oos vermogen van enkele schatrijken, ew ijst toch wel zeer duidelijk, dat de goe- reien, zoo ruimschoots voortgebracht, verre, van ehoorlijk verdeeld zijn, en dat zij aan de velschillende klassen van menschen niet volgens billijkheid ten goede komen. Alle -rachten moeten dus worden inge spannen, opdat in de toekomst de voortge brachte 8°ederenovervloed zich slechts in billijke ^eihoudjng Ophoope bij de bezittende klasse, en ook in tamelijk ruime mate ten deel valle aan hen, die arbeid prestoeren. En de Paus beoogt daarmee, dat de arbei der door spaarzaamheid zijn bezit hooger opvoere, opdat zijn levenslot minder onbe stendig woide en hij zijn vrouw en kinde ren na zijn dood eenigszins verzorgd zal achterlaten. Hier volgt dus uit, dat, wil dit bereikt worden, het loon hooger moet zijn dan voor het bestaansminimum van den arbeider noodzakelijk ia. Zoo komt de Paus tot de behandeling van het loonvraagstuk, door Paus Leo XIII reeds „van zeer groote beteekenis" genoemd. Hij doet dit, door leer en voorschriften van Leo XIII waar noodig nader te verklaren en verder te ontwikkelen. Onze correspondent seinde ons gisteren uit Lourdes Hedenmorgen kon Maria Hermsen uit Reek bij Ravenstein na het bad in de piscines plot seling normaal loopen. De laatste jaren had zij voortdurend gelegen of slechts gebrekkig kunnen loopen. Het rapport van de genees- heeren vermeldde tuberculose van long en darmen. Begrijpelijkerwijze maakte zich van de pel grims een groote opwinding meester. Het onderzoek der medici duurt echter nog voort en zoolang deze geen definitieve beslissing hebben genomen, is de grootste voorzichtig heid bij het trekken van conclusies geboden. Een protest en een verzoek. Op het V.E.H.I.-comgres, dat dezer dagen in Sobeveningen is gehouden, is ook het woord gevoerd door den heer H. J. van Bommel uit Rotterdam, voorzitter van den Nat. bond van R.K. electrotecknisohe werkgevers „St. Anto- nius". De zaak is namelijk, dat in het Vetoi, dat allen omvat die bij de electrische branche belanghebben (dus vooral de directeuren der stroombedrijven, grossiers, fabrikanten en in- stallateurs) genoemde bond, hoewel reeds twee jaar daarom werd gevraagd, niet- is opgenomen Na dan het verbond te hebben gedankt voor het vele goede en praetische werk, in bet af- geloopen jaar tot stand gebracht, betreurde de heer van Bommel bet, dat veel te weinig instal- lateurs zeggenschap hebben in het Vehi en hij kon niet nalaten evenals de vorige maal een ernstig protest uit te brem,gen tegen het bestuur van het verband voor het getalm en uitstel na de vele verzoeken, döor „St. Anton,ius" geuit, om aangesloten te worden. „Waar bet hier, aldus spr„ toch gaat om de belangen van honderden R.K. installateurs, welke bij St. Antonius door geheel het land zijn aa'ngesloten, gaat het toch niet op, dat men als het ware een knieval moet doen om medezeggenschap te hebben in een Instituut, waar de a.lgemeene belangen van onze branche worden behandeld. Het is toch niet juist, dat men, gezien het schrijven gericht aan ons secretariaat van 8 Men j.l. ons beschouwt ais een van die ve,le vereenigingetjes, zooals er zooveel zijn, welke bij de verandering uwer statuten eveneens een kans kunnen krijgen om in uw bestuur te *wor- deu opgenomen.. Spr. wees er dan met nadruk op, dat „St. Antonius" een nationale bond is, welke een waardige plaats inneemt in de electrotech- nische branche in Nederland en met zijn hon derden leden alles in het werk stelt om, waar dit noodig i,s in samenwerking met de Ned. Vereemiging van werkgevers, daar verbeterin gen aan te brengen waar zulks noodig is. gpr deed daarom nogmaals een dringend beroep op het verbond, daar bet hier gaat om de belan gen van honderden R.K. installateurs. Algem. vergadering te Breda. De tweede congresdag werd begonnen met een H. Mis in de Kathedraal, opgedragen door den Bondsadviseur pastoor Mergel. Het congres werd om 10 uur heropend. Mede gedeeld wordt, dat tot bestuursleden herkozen zijn de heeren J. Cardinaals J. Schrader en B van Duin, laatstgenoemde is ook herbenoemd als voorzitter. Ter vergadering komen nu 7, H. Exc. Mgr. P. Hopmans en de burgemeester va.n Breda. Toespraak van Mgr. Hopmans. Het is mij, aldus Monseigneur, een groote vreugde geweest, dat het eerste werk van uw bond was de buide aan bet H. Hart. Gaarne wil ik bier door mijn tegenwoordig heid blijk geven van mijn groote waardeering voor uwen arbeid. Gij gaaft gehoor aan de roep stem van Paus en Episcopaat om U katholiek te organiseeren. Gelukkig mogen we zeggen, dat dit in ons vaderland wel begrepen is. Gij durft ook toonen, dat ge katholieke mannen zijt. Gij zijt de handhavers va,n orde en tucht en van het wettig gezag. Vooral gij moet dus zijn Ka tholieken in woord en daad. Het is mijn in-< nige wensch, dat alle katholieke politiemannen -van mijn Bisdom zich bij deze organisatie zul len aansluiten. Ik zal Gods besten zegen over Uwen Bond afsmeeken De Bondsvoorzitter dankt mgr. voor zijn vaderlijke woorden. Bij voortgezette vergadering wordt aangeno men een voorstel-Venlo, om krachtig actie te voeren tot het verkrijgen van wijziging der Pensioenwet inzake verhoogd invaliditeitspen sioen aan ambtenaren die in een staat van ge heel© invaliditeit zijn gebracht. Een voorstel- Valkenburg om te bevorderen, dat de vast stelling van het salaris aan de goedkeuring van de Kroon is onderworpen, zoo spoedig mo gelijk in werking treedt, wordt mede goedge keurd. Het hoofdbestuur neemt een voorstel-Heer- len over tot verkrijging van uniformiteit in de richtingaanwijzing bij motorrijtuigen; het wordt daarop aangenomen. Aan de orde komt nu een aantal voorstellen der Rijksveldwacht. Het hoofdbestuur oordeelt, dat deze voorstellen behooren tot de bevoegd heid van de thans ingestelde dienst-commissie voor de rijksveldwacht. Zij zullen daar door de vertegenwoordigers in die commissie aan hangig worden gemaakt. Aangenomen - wordt nog een voorstel om te bevorderen, dat de classificatie worde afgeschaft en dat .een sala ris zal genoten worden gelijk aan het tegen woordige der eerste klasse-gemeenten. Als volgende vergaderplaats wordt Tilburg aangewezen. Na rondvraag wordt het congres gesloten. Toch nog te warm. Volgens het overzicht van de weersgesteld heid in de maand Juni medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt was gemiddeld over de vijf hoofdstations in Juni de tempera tuur ongeveer een halve graad Celsius boven normaal, tegenover een gering tekort in bet Noorden stond een vrij groot dversdbot in het Zuiden. De regenval liep nog meer uiteen; in het Noordoosten viel slechts 45 procent van de normale hoeveelheid, inhet Noord-Westen, midden en Oosten 70 tot 80 procent,- in het Westten en Zuid-Oosten 90115 procent. Te De Bilt werden 203 uren zonneschijn ge registreerd, tegen 194 normaal. PATER WILLIBRORD REELICK S.C.J.f GisteTen had in het Juvenaat te Bergen op Zoom de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van den H. E. Pater Willibrord Reelick, Pro vicaris en gedurende 33 jaren Missionaris in Stanley-Falls (Belgisch-Congo.) Hij was oud- pauselijk-zouaaf, vereerd met het Kruis van Mentana, Oifficier in de Orde van den Belgi schen Leeuw, van zijn overlijden -op 9 Juni 1.1. in den ouderdom van ruim 84 jaar te Brussel hebben wij destijds melding gemaakt. Pater Reelick was de oudste Missionaris van Afrika en het oudste lid van de Nederlandsche Pro vincie der Priesters van het H. Hart. Het onteigeningswetsontwerp voor den bouw van een stuw met schutsluis bij Litb, behoo- rende tot de verbetering van de Maas, beeft de Brabantsche senatoren mr. van Lanscbot en mr. van Sasse van Ysselt in bet geweer geroepen. De leider der Katholieke fractie vreesde, dat door de ondernomen werken, die een snelleren afloop van het Maaswater ten gevolge zullen hebben, het rivierpeil lager op de rivier, meer in 't bijzonder aan de uitmon ding van het kanaal Drongelen's Bosch, zal worden verhoogd, waardoor de afvoer van het overtollige water van Dommel en Aa zal wor den bemoeilijkt, ten nadeele van de omstreken van Den Bosch. De senior der Katholieke fractie sprak een pittig woordje over de noodzakelijkheid toch snel een eind te maken aan de ellende van de Beersche overlaat. Indertijd was berekend het werk in tien jaar tot stand te brengen. De kosten waren geraamd op 20 millioen gul den. Maar nu is voor de begrooting van 1931 nog geen millioen toegestaan. Zoo kan het wel twintig jaar duren, eer de Beersche over laat gedicht is. „Het ligt in het voornemen", heeft de Regeering verklaard, „onder voor behoud, dat de toestand van 's lands finan ciën zulks mogelijk maakt de voor het werk te bestemmen bedragen geleidelijk te doen toenemen, zoodat het op 20 millioen gul den geraamde plan in een tijdsverloop van 10 11 jaar zal zijn uitgevoerd. Jhr. van Sasse van Ysselt was een beetje bang, dat de Regeering te veel naar haar financiën zou kijken en te weinig naar die der slachtoffers in Brabant dat eeuwenlang van Grave tot Den Bosch door het water werd geteisterd. Er is op die wijze geen bedrijfs zekerheid te scheppen en merkwaardig is wel, dat terwijl de bevolking van Brabant overal vooruit gaat, dit laatste juist niet bet geval is in den Noord-Oosthoek der provincie, die telkens weer verdronken land wordt. Heel veel meer zekerheid dan in zijn schrif telijk antwoord gaf Minister Reymer ook mon deling niet. Maar Z. Exc. zal wel begrepen hebben, dat men -onderband de voortdurende inundaties in het Zuiden moe wordt. Het zal trouwens aan dezen Minister niet liggen of Brabant wordt geholpen. De herziene Woningwet is er nog zonder hoofdelijke stemming doorgegaan, zij het dan, dat dr. Wibaut zijn pijlen vooral richtte tegen ,het belangrijkste punt der herziening, de wij ziging van art. 92 der Onteigeningswet, waar door een eind wordt gemaakt aan de praktijk der waardebepaling bij een onteigening ten behoeve van een uitbreiding. Wie op het grond- wetteliib standpunt staat, dat de eigenaars de werkelijke waarde van hun perceelen vei goed behooren te krijgen, moet het onjuist achten, dat de gemeentebesturen eerst door het vast stellen van een -uitbreidingsplan de waarde van perceelen doen dalen, om zich daarna den eigendom van die perceelen tegen de ver laagde waarde door onteigening te verzekeren. Deze methode heeft Minister Verschuur wil len beëindigen. De eigenaars krijgen zoo te veel onverdien de winst, betoogde dr. Wibaut. Maar prof. Kranenburg die heel wat gematigder was dan zijn partijgenoot mr. Marchant zich bij dit punt in de Tweede Kamer toonde bleek bet met den soeialistischen leider heelemaal niet eens. Liever zou hij dan een bouwterrein belasting als correctie toepassen, maar deze is er momenteel nog niet voor de gemeenten en op een door Minister de Vries in uitzicht gestelde rijksregeling zullen wij nog wel eenigen tijd moeten wachten. De v.-d. boog- leeraar was het met den Minister eens, dat de nieuwe Woningwet ook veel voordeelen biedt aan de gemeenten. De Minister zelf beeft op deze niet te ontkennen voordeelen ook den nadruk gelegd, terwijl zijn schadevergoedings theorie gebaseerd is op de Grondwet, die nu eenmaal wezenlijke restitutie eischt bij ont eigening. De wet, die de gemeenten in staat stelt, veel financieel nadeel te ondervangen, ging er, als gezegS, z. h. st. door; alleen de socialistische fractie wilde geacht worden te hebben tegengestemd. De gewijzigde Octrooiwet, die den duur der octrooien van vijftien op achttien jaar brengt, werd op 17 Maart door de Tweede Kamer aan vaard met 59 tegen 7 stemmen. Onder de ver dedigers van het wetsontwerp bevond zich in de Volksvertegenwoordiging ook dr. v. d. Waer- den, die in de verlenging evenzeer heil zag als mr. Kortenhorst. De rol van mej. Katz, die bet wetsontwerp in de Tweede Kamer fel bestreed, werd aan de overzijde van het Bin nenhof door mr. Mendels overgenomen. Deze soc.-dem. senator scheen heel wat minder geestdriftig gestemd dan ir. v. d. Waerden. En hij achtte de noodzakelijkheid der ver lenging heelemaal niet bewezen. Het ligt er maar aan wat gij bewijzen noemt, zei Minister Verschuur in zijn gevat antwoord. Men kan zooiets niet met mathe matische zekerheid bewijzen doch er pleiten sterke waarschijnlijkheidsgronden voor het nut der verlenging. Zoo althans - zag ook de Nij- verheidsraad het in en insgelijks oordeelden de Kamers van Koophandel te Amsterdam en Rotterdam. De wet ging er eveneens z. h. st. door en mr. Mendels repliceerde niet, al „zat 't hem tot hier". Merkwaardig, hoe sommige geestigaards vooral als zij meer kregel dan critisch gestemd zijn gauw pijnlijk schijnen aangedaan als een ander hen eventjes prikt. Minister Ruys heeft zijn herziene Visscherij- wet zonder veel omhaal binnengehaald. Wei pleitte de heer Hermans nog voor de positie van den vrijen hengel der twee maal honderd duizend amateurs, maar de beroepsvisschers gaan voor, zei de Minister, en daartegen kon de soc.-dem. afgevaardigde weinig inbrengen. Het slot der vergadering was iet of wat romantisch. Wanneer krijgen we de Pachtwet vroeg Jhr. de Gijselaar aan den president. De Minister heeft mij medegedeeld, dat de memorie van antwoord- niet vóór 1 October komt, antwoordde de voorzitter plechtig, die er met den premier over had getelefoneerd naar aanleiding van veler wagen. Maar de toezegging beteekent natuurlqk niet. dat. de memorie er daarom op 1 October zal' zijn, voeg de de heer de Vos van Steenwijk aan zijn mededeeling toe. Dit laatste vond de beer Blomjous erg jam mer. Deze Katholieke afgevaardigde schijnt er voor te zijn de wet maar gauw binnen te halen omdat anders de rust op het platteland te veel verstoord wordt. De nieuwe pachtwet kan onruststolfers immers door den rechter tot rede brengen. Of is de beer Blomjous tegen aanneming der pachtwet Men kon dit niet afleiden uit de spijt, welke hij in bedekte woor den uitte over de afwezigheid van een tweetal senatoren, die ongetwijfeld vóór de wet zullen stemmen, maar pas in October in ons land zui len terug zijn van hun Indische reis. Tweede dag. De heer Nijhuis te Rotterdam hield in het gisterenmorgen voortgezette congres een be schouwing over het „voorontwerp eener be- drijfsradenwet". De heer Nijhuis besprak in bijzonderheden het ontwerp en besloot met het uiten van den wensch, dat de Tweede Kamer de vrijheid, dié ons volk steeds is liefgeweest, zal weten te handhaven. De heer ir. C. Visser, secretaris van de Ka mer van Koophandel te Delft, leidde vervol gens een prae-advies in over: „Plaats en taak van den middenstand in het economisch leven". De algemeene secretaris, de heer De Groot, wees er op, wat de vakgroepen kunnen ver richten. Als voorbeeld noemde hij de organi satie van drogisten en die van wetensch. op tiek. De middenstand heeft zijn ievensbestaan in eigen hand; hij moet de* kracht en den moed hebben zijn taak te aanvaarden. De inleider beantwoordde tenslotte de ver schillende sprekers. Besloten werd, met instemming van den inleider, geen beslissing omtrent de conclusies van het praeadvies te nemen. In de middagvergadering werd door een der aanwezigen de vraag gesteld hoe het staat met de plannen tot stichting van een midden standshuis voor ouden van dagen. De voorzitter antwoordde, dat deze zaak in behandeling is bij een commissie en dat op het volgende congres nadere mededeelingen zullen worden gedaan. Aan de orde was vervolgens bet praeadvies van dr. J. F. ten Doesscbate, secretaris van den Ned. Grossiers-bond te Amsterdam over „plaats en taak van den grossier in het distributie bedrijf". De praeadviseur behandelt de verschillende uitschakelingsmogelijkheden, waarvoor de grossier staat, waarbij hij nagaat welke func ties door andere groepen met succes kunnen worden overgenomen en welke factoren daarop in het algemeen invloed oefenen. Spr. ging vervolgens de verhouding tusschen grossier en winkelier na. Verschillende sprekers gingen op het prae advies in. In zijn antwoord aan de sprekers gaf dr. ten Doesschate den winkeliers dan raad: Concen treert uw aandacht op den verkoop en laat den inkoop aan den grossier over. Nadat nog enkele sprekers zich in woorden van dank en sympathie hadden geuit sloot de voorzitter het congres. Met 85 togen stemmen besloot gisteren ook het personeel der cartqnfabriek „De Toekomst" te Seheemdermeer het werk neer te leggen. Propaganda meer hoofddoel dan het onderzoek naar de vrijheid? Volgens de door ons vermelde circulaire van het hoofdbestuur van de „Dageraad" wordt de voorbereiding van den propagandatocht naar Limburg met veel geheimzinnigheid omgeven. Het uitgangspunt zelfs wordt tot het laatste oogemblik geheim gehouden en niet publiek doch per brief aan de deelnemers bekend ge maakt. Het oogmerk zou daarbij voorzitten om de voorbereiding van Katholieke tegenmaat regelen zooveel mogelijk te bemoeilijken. Dit doet „het Volk" eraan herinneren, dat „De Vrijdenker" schreef, dat het doel van den tocht was, vast te stellen, in hoeverre er pro- pagandavrijheid is in Limburg en ef deze door de overheid wordt beschermt. Het blad vindt dit laatste niet erg te rijmen met de betrachte geheimzinnigheid. Integendeel, dan zou men veeleer voorafgaande bekendheid van den bij den propagandatocht te volgen weg verwach ten. Een opmerking, die heel plausibel is. Zou dan misschien de propaganda meer hoofddoel zijn, dan het onderzoek naar de vrijheid? En is men bang voor te veel toehoorders bij de te houden redevoeringen? Het 19e reitourvliegtuig vertok giste ren om 4.10 uur uit Bagdad en landde om 9.25 in Gasa, vanwaar het weder om 9.40 ver- troke om te 11.40 tn Cairo aan te komen Van hier werd de tocht om 13.25 voortgezet, waarna bet vliegtuig om 16.05 te Mersamatruh arriveerde. Ailes wel, heden verder. De P.H.A.F.S. is gistermorgen om 5.38 uit Cal cutta vertrokken en om 10.15 te Akyab geland UITZENDING RADIO-POLITIE BERICHTEN. In het Algemeen Politieblad maakt de Poli- tie-Radio-Commissie bekend, dat ingevolge be sluit van den minister van Waterstaat de poli- tie-radio-omroep met ingang van 1 Augustus a.s. bij de verwisseling van zender zal worden betrokken, zoodat de politieberichten vanaf dien datum zullen worden uitgezonden door den zender, welke gebruikt wordt door den K. R. O. en de N. C. R. V. Gedurende Augustus en September wordt dientengevolge gebruik gemaakt van den Hil- versumschen zender (golflengte 298 M.), daarna gedurende drie maanden weder van den zender te Huizen en zoo vervolgens om de drie maan den van een anderen rnnrtwr We lezen in het „Centrum": „Hiermede berichten wij, dat de dezer dagen in de pers gepubliceerde berichten inzake sar mensimelting van ons blad met een ander blad onjuist zijn. Vermoedelijk vindt de mededeeling in genoemde berichten, omtrent j.l. Zaterdag gehouden besprekingen met de Directie van een. ander blad, zijn oorzaak in een verwarring met de dien dag gehouden gewone jaarlijksche algemeene vergadering van onze N.V., zooals trouwens per advertentie in Maasbode en Cen trum was geconvoceerd DE DIRECTIE. Een regeering tot in het derde geslacht. Op Zaterdag 4 Juli zal het veertig jaar gele den zijn, dat de heer C. G. Reymers benoemd werd Lot burgemeester der gemeente Millingen ■bij Nijmegen. Vermeldenswaard is wel, dat vader en groot vader van den jubilaris beiden ook gedurende vele jaren dat ambt hebben vervuld. Van bevoegde zijde is ons medegedeeld, dat het bericht van de „Nation Beige" dat de kwes tie van de Wielingen op het punt staat te wor den opgelost ten koste van België, niet juist kan zijn, aangezien het van algemeene bekend heid kan worden geaoht. dat de Regeering de Belgische kwestie in haar geheel en in eens, niet met stukjes en beetjes wenscht op te lossei. Het bericht van de Brusselsche „Standaard" over een voorgenomen bezoek van H. M. de Koningin aan Brussel kan tot dusver als fanta sie bestempeld worden. De laatste twee jaar is van een zoodanig bezoek van H. M. aan België geen sprake geweest. B.T.A. telegrafeert uit Brussel een tegen, spraak van de beweringen der „Nation Beige", welke fantastisch worden genoemd. Volgens inlichtingen uit goede bron is er geen sprake van onderhandelingen tusschen de beide regee ringen maar wel is er sinds eenigen tijd con tact aangeknoopt tusschen beide om een basis te zoeken waarop offieieele besprekingen zou den kunnen worden gevoerd. Het bericht over de Wielingen is van allen grond ontbloot. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Het Belgisch ministerie van Buitenlandsche Za. ken spreekt pertinent het bericht tegen van de „Nation Beige", waarin dit blad beweerde dat een overeenkomst op het punt was om onder teekend te worden, aan België en aan Neder land elk de helft van de Wielingen toekennende. Het ministerie van B. Z. noemt het bericht van de „Nation Beige" een fantastisch praatje en voegt hier aan toe, dat geen onderhandelin gen tusschen Brussel en Den Haag worden ge voerd,, «tiaar dat er alleen sedert eenigen tijd voeling is, om te onderzoeken op welke basis offieieele onderhandelingen zouden kunnen be gonnen worden. Jaarvergadering te Alkmaar. Te Alkmaar is de jaarvergadering gehouden van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland. Medegedeeld werd, dat tot leden van de ar bitragecommissie Voor de C. A. O. in de ver gadering van het Hoofdbestuur benoemd zijn de heeren van Zanten, Haarlem; Versteeg, Utrecht en de bondssecretaris mr. Bouman. Als plaatsvervangers zijn aangewezen de hee ren Kramer, Haarlem; De Vries, Assen en Brouwer, Amsterdam. Volgens het jaarverslag van den secretaris mr. B. Bouman bedraagt het ledental momen teel 1943; er zijn voorts 25 buitengewone leden. De rekening over 1930 sloot met een batig slot van 5918.69 in ontvangsten en uitgaven op 29357. De begrooting voor 1931 werd aangeboden en vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 40735 met een onvoorzien van 4179. De heer B. van Eesteren werd als voorzitter herkozen. Tot algemeene bestuursleden werden uit 17 candidaten gekozen de heeren T. B. Huurman, BussumJ. Ri'ngers, Alkmaar; J. H Kreyen- veld, Hengelo; A. Den Quden, Alphen aan den Rijn en J. xan Ernst, Apeldoorn. Allen namen hun benoeming aan. Het arbi trage-reglement bedoeld in artikel 10 der Sta tuten werd vastgesteld evenals het reglement inzake districts- of gewestelijke vergaderingen. In behandeling kiwam voorts het rapport betreffende steun aan nagelaten betrekkingen bij overlijden van bondsleden. Met 168 tegen 25 stemmen werd in principe besloten een instituut tot steunregeling in te stellen. De afd. Wassenaar stelde voor om- de loonen, genoemd in het Landelijk collectief arbeidscon tract te handhaven, in dier voege, dat boven deze loonen geen bedragen, in welken vorm ook, aan de werknemers zullen worden uitge keerd. Men kwam tenslotte tot de aanneming van een motie waarin op verschillende gronden wordt geconcludeerd, dat er naar gestreefd dient te worden: lo. dat in aangenomen werk de voorwaar den niet tot een zoodanig resultaat leiden, dat het verschil met het collectieve contract-loon te groot is, terwijl gewenscht is, dat in af wachting der goedkeuring van de eindafreke ningen van het aangenomen werk als regel niet meer per week wordt uitbetaald, dan het contractueel© loon; 2o. dat voor het overige het collectieve con tractloon als regel wordt aangenomen; wekt de afdeelingen op, aan de onderhavige mate rie haar aandacht te wijden, opdta de over weging van landelijke regelingen overbodig wordt". De voorzitter betoogde, dat uit deze motie moet blijken, dat de Bond streeft naar een rich ting van een vastgesteld loon. Na nog eenige discussie werd de motie bij acclamatie aangenomen. De heer J. v. d. Berg, diie op 29 Juni op de Bossche verkeersweg te Velp door een auto werd aangereden en ernstig gewond in het gasthuis te Grave werd opgenomen, is than» aan de gevolgen overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5