RERUM NOVARUM EN QUADRAGESIMO ANNO. m Voor ben die mismaakt zijn PRACHTIGE PROPAGANDA ZATERDAG 4 JULI 1981 Z.EX. MGR. NOLENS ONGESTELD. Het leven aan een zijden draad HET RECHTVAARDIG ARBEIDSLOON NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES EN LISIEUX. DE JEUGD EN DE GEVAREN VAN DEN WEG. NIEUWE PLANNEN VAN DEN A. N. W. B. NED. R. K. BOND VOOR BROOI> KOEK- EN BANKETBAKKERS PATROONS. DE H. CONGREGATIE DER RITEN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. UITVOERING VAN DE TARWEWET TARWEBESCHIKKING 1931. ONDERWIJS IN DE JOURNALISTIEK. Slotzitting. VERDRONKEN. II. (slot.) Allereerst verwerpt Paus Pius XI de leer vooral door Oostenrijksche katholieke sociologen verdedigd dat het looncontract in zich reeds onrechtvaardig is, en dat het daarom vervangen moet worden door het maatschapscontract. Dien leer noemt de Paus kort en krachtig „een dwaasheid". Zij, die deze leer nog na het verschijnen van den Rerum Novarum hebben verkondigd, deden daarmee „schandelijk onrecht" aan Leo XIII. die toch in zijn Encycliek, niet alleen het loonstelsel aanvaardde, maar ook uitvoerig handelde over het regelen van dit systeem volgens rechtvaardige normen. Maar al aanvaardt dus Pius XI het loon contract als op zichzelf niet onrechtvaardig, toch acht hij het beter, en meer overeen komende met den tegenwoordigen toestand der maatschappij, dit, zoover dat mogelijk is, eenigszins te temperen door het contract van maatschap. Daardoor krijgen arbeiders de employés deel in het bezit en beheer van de onderneming of deelen eenigszins in de behaalde winsten. Blijkbaar heeft de Paus hier twee ver schillende stelsels op het oog. Vooreerst het actionariaat het stelsel, waarbij de arbeiders aandeelhouders worden in de on derneming waarin zij werkzaam zijn, een stelsel, dat vooral met warmte werd voorge staan door wijlen Prof. Pottier. En vervol gens het stelsel van winstdeeling, waardoor de arbeiders, zonder aandeelhouder te wor den, toch een voordeel in de winst boven hun loon ontvangen. Het verschil tus- schen beide stelsels is, dat bij het actiona riaat de arbeiders niet alleen deelen in de winst, gelijk bij het stelsel van deelneming in de winst, maar tevens ook de rechten van aandeelhouder ontvangen,# en dus eenigermate komen tot medezeggenschap in de onderneming. (Men zie over beide stel sels de uitstekende studie van Mr. A. Tepe, Deelneming in de winst en actionariaat, Futura 1929). De Paus doet geen keuze tusschen beide stelsels, maar beveelt ze beide aan, als mid delen om het looncontract te temperen door het contract van maatschap, als middel ook, om aan de arbeiders een rechtmatig aan deel in de winst der onderneming te ver zekeren. Hij wijst er op, dat reeds Leo XIII in de Rerum Novarum geschreven had; ,,Om het bedrag van het loon naar billijkheid te be palen, moeten er verscheidene factoren in aanmerking komen". Wij teekenen hierbij aan, dat over de loon- leer van Leo XIII veel misverstand bestaat. Herhaaldelijk bleek, dat men meende, dat Leo XIII geleerd zou hebben, dat een recht vaardig loon was een loon, hetwelk vol doende was, om een spaarzaam en recht schapen arbeider te onderhouden. Dit nu is door Leo XIII niet geleerd. Hij verwierp de meening, dat aan de rechtvaar digheid steeds zou voldaan zijn, wanneer de werkgever het bedongen loon uitbetaalde- Immers de arbeid is voor den werkman noodzakelijk, wijl de mensch de vruchten van zijn arbeid noodig heeft om zijn leven te onderhouden. En dan zegt hij: „Laat het dus zijn, dat de werkman en Patroon met vrijheid hetzelfde contract aanvaarden en met name in betrekking tot het bedrag van het loon, altijd blijft toch nog staan een eisch der natuurlijke gerechtigheid, welke eisch krachtiger en ouder is dan de vrije wil van degenen, die de overeenkomst aangaan, namelijk dat het loon niet onvol doende mag zijn, om een spaarzamen en oppassenden werkman te onderhouden. En wanneer een arbeider, door den nood ge dwongen, of gedreven door de vrees voor grooter kwaad, te harde voorwaarden aan neemt, die ook tegen zijn wil moeten aan genomen worden, omdat zij worden opge legd door den patroon of den aannemer van het werk, dan is dit een geweld ondergaan, waartegen de rechtvaardigheid in verzet komt". Het is duidelijk, dat Leo XIII hier niet gaf de leer omtrent het rechtvaardig loon, maar alleen het minimum aangaf, waar- beneden het loon niet mag dalen, wil het rechtvaardig zijn. Daar volgt dus alleen uit, dat het in Strijd met de rechtvaardigheid is, als een loon beneden d.t minimum wordt uitbetaald maar met. dat dit minimum-loon nu ook steeds en onder alle omstandigheden een rechtvaardig 'oon zal zijn. Dit is volkomen duidelijk. Minder duidelijk was, 0f Leo xnj. met het voldoende levensonderhoud van den ar beider alleen deze op het oog bad, 0f dezen met zijn gezin. Vandaar de bekende strijd vraag over het gezinsloon. Welnu, deze loonleer van Leo Xlij wordt door Pius XI overgenomen, maar nader ver duidelijkt en aangevuld. I&n meeningSVe), schil te goeder trouw kan nu geen sprake meer zijn. Als uitgangspunt neemt de Paus de boven reeds geciteerde woorden van Leo XIII: ,,Om het bedrag van het loon naar billijkheid te bepalen, moeten er verscheidene factoren in aanmerking komen". Dan wijst Hij erop, dat gelijk het eigen domsrecht ook de arbeid niet alleen heeft een individueel, maar ook een sociaal ka rakter. Intellect, kapitaal en arbeid moeten zich verbinden, en van een beginsel uitgaan. Hieruit vloeit voort, dat men den arbeid en het arbeidsloon niet maar uit één het mimmum-bestaansonderhoud van den ar beider maar uit drie gezichtspunten moet beschouwen, en wel: 16. het onderhoud van den arbeider en zijn gezin; 2e. den toestand van het bedrijf; en 3e. het algemeen welzijn. 1- Allereerst dan moet vaststaan, dat aan den arbeider minstens een loon moet worden zijn gezin te onderhouden. Hier wordt dus de leer van Leo XIII bevestigd en verdui delijkt in den zin, als deze reeds door ver schillende katholieke sociologen was ver- klaard. Met krachtige woorden veroordeelt de Paus den kinderarbeid en den arbeid van huismoeders buiten haar gezin. Hij noemt het „een schandelijk misbruik", als moe ders, omdat het loon van den vader te laaa is, met. verwaarloozing van haar moederlijke plichten, buitenshuis moeten gaan werken- Er moet dus met. alle kracht naar gestreefd worden, dat de huisvaders een loon ontvan gen, ruim genoeg, om behoorlijk te voorzien in de gewone behoeften van het gezin. De Paus brengt dan „een verdiende hulde aan allen, die verschillende methoden be proefd en toegepast hebben, waardoor het arbeidsloon zóó in overeenstemming wordt gehouden met de gezinslasten, dat met de verzwaring ervan ook het loon ruimer wordt, ja zelfs, dat aan eventueele buiten gewone behoeften wordt tegemoet gekomen. Klaarblijkelijk heeft de Paus hier op het oog het stelsel van kindertoeslagen, en de sociale verzekeringen. 2. Op de tweede plaats moet bij de loons- bepaling rekening worden gehouden, met den toestand van het bedrijf, ook door de arbeiders. Want onrechtvaardig is het, zegt de Paus, als de arbeiders overmatige loonen eischen, welke het bedrijf niet kan dragen. Het gevolg is, dat het te gronde gaat, en de arbeiders werkloos doet worden. Maar de Paus voegt hier een belangrijke restrictie aan toe, waarop de aandacht dient gevestigd te worden. Hij zegt: „Wanneer een bedrijf minder winst afwerpt, ten ge volge van nalatigheid, gebrek aan initiatief, of het niet voldoende rekening houden met den technischen en economischen vooruit gang, dan mag dit niet als een te rechtvaar digen reden beschouwd worden, om de loo nen der arbeiders te drukken". M.a.w. dan is het niet rechtvaardig, de loonen te verlagen, maar dan moet de onder neming beter bestuurd, georganiseerd en geoutilleerd worden. Dat dit geval zich, ook in ons land, her haaldelijk voordoet bij achterlijke indus trieën, is voldoende bekend. Maar er is nog een andere mogelijkheid, waardoor een onderneming niet in staat kan zijn een behoorlijk loon te betalen, n.l. wanneer zij zelf door onrechtvaardige lasten word gedrukt of gedwongen wordt haar producten beneden den rechtvaardigen prijs te verkoopen- Ook dan wordt er tegenover de arbeiders een onrechtvaardigheid be gaan, maar dan niet door den werkgever, maar door hen, die dezen druk uitoefenen, zij maken zich, zegt de Paus, „aan een zware zonde schuldig". Waarschijnlijk denkt de Paus hier aan gevallen, waarin een on derneming gebukt gaat onder een bank- schuld, waarvoor een te hooge rente of te snelle aflossing wordt gevergd; of wanneer van een landbouwer een te hooge pacht wordt gevergd; voorts gevallen van dum ping, het afhandig maken van klanten, door te lage prijsaanbiedingen, het afmaken van een concurrent, door underselling", e.d.g. Zoowel arbeiders en ondernemers moeten met vereende krachten en in gemeen over leg de moeilijkheden daarbij door een ver standige wetgeving steunen. Maar vooral wanneer in allermoeilijkste omstandigheden de toestand uiterst kritiek is geworden, moet er overlegd worden, of de onderneming kan blijven voortbestaan of dat er op andere wijze voor de arbeiders gezorgd moet wor den: dan moet er een innige verhouding in christelijke solidariteit heerschen tusschen ondernemers en arbeiders, en deze moet in hun daden tot uiting komen. 3. Als derde gezichtspunt, van waaruit jnen het arbeidsloon dient te beschouwen, noemt dan de Paus: het algemeen econo misch welzijn. Vooreerst toch is het voor het algemeen welzijn van belang, dat de arbeiders en em ployés van hun loon wat over kunnen hou den en opzij leggen om zoo langzamerhand tot een bescheiden bezit te komen. Vervolgens moet er voldoende werkge legenheid zijn. Daarop nu heeft de loonstan- daard grooten invloed. Zijn de loonen te laag, dan verzwakt de koopkracht der groote arbeidersklasse. Zijn de loonen te hoog, dan worden ook de ver koopprijzen der producten te hoog, en ver mindert de afzet. In beide gevallen hetzelfde gevolg: vermindering der werkgelegenheid, toeneming van werkloosheid. Deze ramp der werkloosheid, thans zoo zeer voorkomende, acht de Paus een groote kwelling en een ernstig gevaar tevens. „Zij heeft de arbeiders in ellende en zedelijke ge varen gestort, de welvaart van staten ver nietigd, en is een gevaar geworden voor de openbare orde, vrede en rust van de geheele wereld". Daarom verklaart de Paus het in strijd met de sociale rechtvaardigheid, ter wille van eigen voordeel en met a.chtei stel ling van het algemeen welzijn de loonen der arbeiders te veel te drukken, maar ook ze te veel te verhoogen. Daarom is het een eisch van sociale recht vaardigheid, met gemeenschappelijk overleg en eensgezind voor zoover dit kan, de loo- nen zóó te regelen, „dat zooveel mogelijk arbeiders werk kunnen krijgen en voldoen- de middelen ontvangen voor hun levens onderhoud". Uit deze laatste bijvoeging blijkt, dat de Paus het niet een eisch van sociale recht vaardigheid acht, dat de arbeiders, terwille van de werkloosheidsbestrijding, genoegen moeten nemen, met loonen, die blijven be neden het rechtvaardig minimum, door Leo XIII omschreven. Natuurlijk zouden zij, uit naastenliefde, daartoe tijdelijk bereid kun nen zijn. Maar op grond van de sociale rechtvaardigheid kan en mag men dit niet van hen eischen- Deze zaak is, helaas, ook in ons land bij- Eenige klokken uit het klokkenspel van den Oudekerkstoren te Amsterdam, dat na een gedwongen rust tijdens de restaurat ie, morgen weer in gebruik genomen wordt. dacht van hen, die hiermee vooral te maken hebben, goed gevestigd zij op dit deel dei- Encycliek. Tenslotte wijst de Paus er nog op, dat ook noodig is „een juiste verhouding tus schen de loonen". Daarmee toch hangt nauw samen de goede verhouding der prij zen, waarvoor de verschillende producten van landbouw, industrie enz. verkocht wor den. Zoo zullen de verschillende takken van bedrijf tot één lichaam aaneengroeien, en elkaar wederzijds helpen en aanvullen. Aan alle gezamenlijk en aan ieder afzonderlijk moeten alle goederen ter beschikking staan van landbouw en nijverheid. „Die goederen voorraad moet zóó groot zijn, dat hij niet al leen in het noodzakelijke levensonderhoud en een gepast comfort voorziet, maar ook in staat is, de winsten op te voeren tot dat edeler kultuurleven, dat, mits er verstandig gebruik van gemaakt wordt, geen beletsel, doch veeleer een krachtig hulpmiddel is voor de beoefening der deugd". Men zou dit kunnen noemen een les in gezonde economie. VOORLOOPIG VOLSTREKTE RUST NOODIG Reeds eenige dagen waren wij op de hoog te met de ongesteldheid van Z.Ex. den Minis ter van Staat mgr. prof. mr. dr. W. H. No-lens. Wij meenden, dat publicatie o-nnoodig was, doch daar wij nu vernemen, dat Mgr. de heden te ho-uden vergadering van den Hoogen Raad van Arbeid niet zal presi-deeren, waaruit dus de ongesteldheid blijkt, meenden wij niet lan ger te mogen verzwijgen, dat Mgr. vooral sinds zijn reis naar Genëve, en de werkzaamheden ter arbeidsconferentie aldaar, zeer ernstig ver- moeid is en voorloopig volstrekt rust moet houden. Wij hopen, dat onze lezeressen en lezers den katholieken staatsman in hun gebeden zullen gedenken, opdat hij zijn gewichtigen en veel. omva/ttenden arbeid voor land en kerk spoedig geheel hersteld moge kunnen hervatten. Meer clan zeventienhonderd deelnemers. De groote Nederlamdsohe nationale bedevaart naar Li-sie-ux en Lourdes zal dit jaar vertrek ken op respectievelijk 14 en 15 Juli a.s. In totaal zullen er 1745 pelgrim®, waaronder be grepen 285 zieken, die met een spe-ciale-n trein zullen vervoerd worden, aan deelnemen. De eerste trein, die over Lisieux gaat, vertrekt op Dinsdag 14 Juli om 7.35 uur vanaf Roosen daal m-et 420 pelgrim®. Op 15 Juli vertrekt de ziekeutreim om 11.21 uur uit Roosendaal, terwijl de twee volgende treinen zullen vertrekken o-m resp. 12.02 en 12.29 uur. De algemeene geestelijke leiding van de be devaart zal berusten bij Deken H. Meijer te Asten, terwijl Deken Huibe-rs te Hoorn als aalmoezenier de geestelijke zorg der zieken op zich genomen heeft. Als directeur, belast met de algemeene tech nische leiding, zal ook dit jaar wederom optre den Jhr. mr. G. Ruijs de Beerenbrouck te Born (L.) en als directeur der ziekenverpleging Jhr. mr. F. van Nispen tot Sen-ernaer te Arnhem. De medische verzorging der zieken is toe-ver trouwd aan dr. Th. Platte te Heerlen. In elk d-er overige treinen, zal even-eens, een arts de zorg voor eventueele zieken op zich nemen. De vier treinen zullen op 24 Juld tusschen 12 en 3 uur de pelgrims wederom in het vader land terugbrengen. BRUG OVER HET HOLLANDSCH DIEP. D-e Bo-nd van bedrijfsauto-houders in Neder land, heeft tot den Raad van Ministers een brief gericht, waarin adhaesie wordt betuigd met het adres door verschillende Kamers van Koophandel gezonden, teneinde aan te dringen op een spoedlgen bouw van een brug over het Hollandsch Diep bij Moe-rdijk. Zoowel m-et de strekking als met de aange roerde argumenten kan de B.B.N. zich geheel vereeniigen en de bond verzoekt daarom met grooten nadruk het adres die-r Kamers in gun stige overweging te nemen. NOG EEN SLACHTOFFER VAN DE „NOORDPOOL". lm den loop van den morgen is gister het lijk van een der leden der bemanning van de vergane stoomtrawler „Noordpool" te Rotter dam met de „Batavier 7" binnengebracht. Het zal naar IJmu'iden de vroegere woonplaats van het slachtoffer worden overgebracht. Hedenmiddag zal het daar ter laatste rusit- Bevordering van de verkeers veiligheid De toeneming van het aantal venkeers-onge- vallen heeft van allen kant een aandrang doen ontstaan tot beteugeling van de verkeersgeva ren. Een belangrijke factor daarbij is de ver- keersopvoedin-g van de jeugd. Wanneer de kin deren al zoo vroeg mogelijk bekend worden ge maakt met de gevaren van den weg, met de -rege-ls van het verkeer en met alles wat zij in acht moeten nemen om veilig op de steeds drukker wordende wegen je kunnen verkeeren, dan zal het aantal ongelukken kunnen ver minderen. D-e A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland houdt zich al sinds vele jaren bezig met de pr-opaganda voor de verkeers-veiliglheld onder de jeugd. De A.N.W.B. bereidt thans nieuwe, veel omvat tende plannen voor op dit gebied, welke bij den aanvang van het nieuwe schooljaar, in Septem ber a.s., tot uitvoering zullen komen, doch ■yvaarvoor nog eenige gegevens ontbreken, welke de Bond door d-e medewerking van de gemeentebesturen hoopt te ontvangen. Daartoe heeft de A.N.W.B. een circulaire ge richt aan alle gemeentebesturen van ons land, met verzoek om opgaaf van het. aantal leerlin gen va-n de openbare en bijzondere scholen, ge rangschikt naar leeftijd, of klassen, ten einde te kunnen berekenen hoeveel drukwerken e.d., welke gratis verspreid zullen worde-n, noodig zullen zijn om in iedere gemeente alle school kinderen van ee-n bepaalden leeftijd van een -exemplaar te kunnen voorzien. In verband met -deze plannen voor een doel treffende verkeers-pro-paganda worden de schoolplaten herzien, het boekje „Rege-ls voor den Weg" wordt uitgebreid en bovendien wordt -een hand-leiding samengesteld, die den onder wijzer van dienst zal kunnen zijn, wanneer hij met zijin leerlingen de schoolplaten, d-e gevaren van -het verk-eer en de verkeersregels behandelt. Verwacht mag worde-n, dat deze propaganda onder de jeugd er toe zal bijdragen, d-e veilig heid op den w-e-g te bevorderen. Een groot alge meen belang zal daarmede worden gediend. Na de H. Mis, opgedragen door Dr. van Beurden in d-e St. Franoisouskerfc, werd Donder dagmorgen het congres heropend door den heer Piet Hendrix. Na afhandeling van eenige interne aangele genheden werd het voorste! Arnhem om tot statutenwijziging over te gaan, afgewezen. Van de bestuurstafel werd medegedeeld dat het geenszins de bedoeling kan zijn, dat brood verkoop verboden wordt in andere dan bak kersbedrijven. Wel geldt het verbod van brood verkoop in een milieu, dat strijdt tegen ieder hygiënisch voorschrift. In den strijd tegen den invoer van het Bel gische brood, ried de heer Krijgsman de bak kers van het Zuiden aan, samenwerking te zoeken met den Keuringsdienst en de amb tenaren. Maastricktsehe bakkers en ook die uit Heer len, die verklaarden met ondergang bedreigd te worden, deelden mede van plan te zijn, op Belgisch gebied eigen broodfabrieken té bouwen. Het bestuur zal bij den minister alle moge lijke motieven aanhalen om verbetering te kunnen brengen in bestaande toestanden. De heer J. v. d. Bergh te Amsterdam, advi seerde in dezen ook samen te werken met de gezellen, die met werkloosheid bedreigd worden. Ook werd in overweging gegeven om in voerverboden ingevoerd te krijgen. De heer Hendrix, die tot eerelid werd be noemd, werd bedankt voor alles wat hij voor den bond gedaan heeft. Men me-Idt on-s uit Rome d.-d. 30 Juni Hed-ein-morgen had bij kardinaal Granito Pignatelli dl Belmonite, „relator" der „causa", een „oon-gregazi-one antipreparatoria" p-laats v-an -d-e H. Oo-n-gregatie der Ri-ten, in ve-r-band met de zalig- en heiligverklaring van den eer biedwaardige® Dienaar Gods, Placi-dus Baccher, wereld geestelijke en rector van d-e kerk van den Zoetem Naam te Napels. De daartoe aangewezen kardinalen em pre laten beraadslaagden over de heldhaftige be oefening der deu-gdên door den Dienaar Gods. Blijkens een door de K. L. M. ontvangen radiotelegram is het 19e retourvliegtuig gis- Bijhouden van registeio. De Mini-ster van Staat, Minister van Binnen- 1-andsche Zaken en Landbouw, heeft gelet o(p het Tarwebesluit 1931 be-paald: Artikel 1. „Tarwemeel of tarwebloem A" is alle tarwemeel of tarwebloem, waarvan de sa menstelling voldoet aan d-e volgende ei-schen: llo. elke hoeveelheid bestaat voor ten min ste 20 pet. uit meel of bloem, uitsluitend af komstig van inheemsche tarwe; 2o. deze 20 pet. is gelijkmatig door de hoe veelheid verwerkt; 3o. de inheemsche tarwe, bedoeld onder lo., is geleverd door bemiddeling van: a. ee-ne gewestelijke tarwe-organisatie, bin nen welker gebied de tarwe is geteeld, en b. eene oe.ntra.le tarwe-organisatie, beide op haie daartoe strekkende aanvragen als zoodanig door hem toegelaten. Artikel 2. Eene vereeniging, als bedoeld in artikel 2 van het Tarwebesluit 1931, zal door hem -bij afzonderlijke beschikking worden aan gewezen. Artike-l 3. A. De producten, be-doeld in ar tikel 3, onder b, van bet Tarwebesluit 1931, zijn: 1. beschuit; 2. biscuit en wafels; 3. zelf rijzend bakmeel; 4. vermicelli; 5. macaroni; 6. stijfsel. B. Het tijdvak, bedoeld onder c, bedraagt zes maanden. C. Het veelvoud, bedoeld onder c, is: voor broodba-kkerijbedrijven: 19 maal; voor banket- bakkerijbedrijven: 1,5 maal. Artikel 4. D-e registers, -bedoeld in artikel 4 van het Tarwebesluit 1931, worden samenge steld door gebruikmaking van het ter Alge meene Landsdrukkerij verkrijgbaar of van soortgelijk materiaal, overeenkomstig de na volgende bepalingen. Hij, die tarwemeel of tarwebloem bereidt, is verplicht een register bij té houden volgens den inhoud en overeenkomstig mod-el no. I, ge voegd bij deze beschikking. Bij dit register moet zijn gevoegd hetzij eene lijst van ontvan gers d-er afgeleverde kilogrammen tarwemeel of tarwebloem, naar d-e in het model aangege ven rubrieken en met aanduiding van bet aêtn- tal kilogram-men, hetwelk aan ieder van hen is afgeleverd, hetzij afschriften van alle desbe treffende facturen. Deze lijst van ontvangers o-f, bij ge-breke daarvan, voorbedoelde afschrif ten d-er facturen maken deel uit van het re gister. Hij, die tarwemeel of tarwebloem v-erwerkt tot and-ere producten, is verplicht een register bij te houden volgens den inhoud en overeen komstig model no. II, gevoegd hij die-ze beschik king. In afwijking va.n het in h-et voorgaande lid bepaalde is hij, die dat m-eel of die bloem ver werkt tot brood of banket, verplicht een regis ter bij te houden volgens d-en inhoud en over eenkomstig model no. Ill, gevoegd -bij deze be schikking. Hij, die tarwemeel of tarwebloem verhandelt, Is verplicht een register bij te hou-den volgens den inhoud en overeenkomstig -model no. IV, gevoegd bij deze b-esohikking. Bij dit register moet zijn gevoegd hetzij eene lij-st van ontvan gers d-er afgeleverde kilogrammen tarwemeel of tarwebloem, naar de in het mod-el aangege ven rubriek-en en met aanduiding va-n het aan tal kilogrammen, hetwelk aa.n ied-er van hen is afgeleverd, hetzij afschriften d-er des-betreffen de facturen. De.ze lijs-t van ontvangers, of, bij gebreke daarvan, voorbedoelde afschriften dei- facturen maken deel uit van het register. Al deze registers moeten in duidelijk lees baar schrift worden bijgehouden. Het gebruik van potlood is daarbij verbod-en. Zij moeten van dag t-ot dag word-en bijgehouden, voor zoo ver m de modellen niet uitdrukkelijk anders is aangegeven. Artikel 5. De tijdsduur, be-doeld in artikel 7, tweede lid, van het Tarweb-esiuit 1931 be draagt eene maand. Artikel 6. Deze bes-chikki.ng kan worden aargehaald als „Tarw-e-beschikking 1931", EEN MUISJE MET EEN STAARTJE De 2e luitenant der infanterie, de heer C. heeft een minder aangenaam avontuur medege maakt, terwijl hij op jacht was. Op Tidore op tour-nee zijnde, verbond hij aan zijn tocht enkele militaire oefeningen. Zoo ver deelde bij zün mann-en in twee partijen, die later op een zelfde punt weer zouden samen komen. De afdeeling, waarbij de heer C zich niet had ingedeeld, liep in looppas met bajo net op een heuvel, tot grooten schrik van de aan den voet wonende bevolking, die meende neergeschoten te zullen worden. In allerijl vluchtten vrouwen en kinderen. De mannen kond-en een dergelijke aanranding van hun rust niet verdragen en maakten zich gereed voor den strijd. Oorlogswapens bij de hand. De rennende afdeeling had intusschen alleen de schreeuwende vrouwen opgemerkt en er ver der geen aoh-t op geslagen, zoodat niets van het voorval aan den luitenant werd verteld. Hoe groot was dan ook diens verwondering, toen hij zich, in den avond op jacht zijnde, plotseling omringd zag door een groot aantal strijdbare met lansen gewapende mannen die hem in het Tidoreesch met allerlei bedreigden. Daar deze mens-chen weinig pf geen Maleisch verstaan was het uiterst moeilijk voer den heer C om zich verstaanbaar te maken. Het leven, dat on getwijfeld aan een zijden draad gehangen heeft, zoo t einamen we, werd hem gespaard maar hij moest mee naar het Kampo-nghoofd. Daai heeft hü zich middels een tolk wel dui delijk kunnen maken. Maar het muisje moet voor allen nog een staartje hebben gehad. De Koerier verna-m, dat de plaatselijke militaire commandant en het hoofd van 't plaatselijk be stuur naar de plaats der oorlogs-zuehtigen zijn getrokken om gericht te hou-den. Met -het gevolg, dat enkelen mede werden genomen naar Ter- nate en de andere schuldigen den voetkus heb ben moeten plegen. In Utrecht een privaat-docent. De Mini-ster van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft den heer W. N. van der Hput, secretaris van den Nede-rian-dschen Jour nalistenkring, te 's-Graven-hage, bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te Utrecht toegelaten als privaat docent in de publiciteitsleer, om college te geven in onderwerpen betreffende publicitedts- HULP AAN LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. H. M. de Koningin Moeder bezoekt het congres. Gisterenochtend is het tweede internationale congres voor de hulp aan lichamelijk gebrek- kigen onder voorzitterschap van den heer Würtz (Berlijn) voortgezet met een lezing, toe gelicht door een groot aantal lichtbeelden, van prof. dr. A. Rollier uit Leysin in Zwitserland, die een uiteenzetting gaf van den arbeid in de op 4 Juni 1930 geopende „clinique manufactu re", dé kliniek met vakarbeid in Leysin. Na de voordracht van dr. Rollier, die in de zaal van den Haagse-hen Kunstkring werd ge houden, begaven de congressisten zich naar de Ridderzaal, waar de Koningin-Moeder verwacht werd. H. M., die vergezeld was van haar kamerheer C. S. Sixma baron v. Heemstra, de eerste hof dame E. G. barones va-n Itters-um, en de hofda me honoraire C. J. barones van Tuyll van Se- roos/kerken, werd door het bestuur aan den in gang van de Ridderzaal verwelkomd, waarbij jhr. Sm-issaart haar bloemen aanbood. Vervol gen-s werd zij naar den. voor haar bestemden zetel onder den troonhemel geleid, waarna de „gestl-icher Rat," dr. Schlüter, directeur van de Jozef s-Gesellsohaft für Krüppelfiirsorge te Köln-Deutz een lezing hield over het opvoed kundige element in de geschiedenis van de Duitsche „Kruppe-lheime. Pastor D. Vietor te Volmarstein in Wes-tfalen besprak vervolgens de tegenwoordige vraag stukken der vakopleiding van gebrekkigen. Dr. Hellmut Eckhardt, directeur van de Duit sche Vereeniging voor hulp aan gebrekkigen te Berlijn-Dahlem, sprak daarna over het on derwerp: getallen uit de Rijksge-brekkigentel ling 1925 in Dui-tsehland. Prof. Horvath - (Budapest) nam aan de dis cussie deel. Hij deelde mee, dat in Hongarije met d-e zorg voor de gebrekkigen nog slechts een aanvang is gemaakt en dat de eene in stelling die gesticht is, voldoende is voor het geheele land. Aan het einde der zitting werden aan H.M. de Koningin-Moeder voorgesteld de voorzitter van het Int. Ver. v-oor Hulp aan Lich. Gebrek kigen, de heer Eiflgar Allen; de vice-voorzitter de heer Paul H. King; d-e voorzitter van de zitting -van gisterochtend, -de heer Würtz, de sprekers va-n gisterochtend, Georgienne Bulier prof. Hagilund, prof. Galeazzi en prof. Lamy. Gistermiddag -braoh-t H.M. een bezoek aan de tentoonstelling in de Gotische zaal. De slotzitting van het tweede congres voor de hulp aan lichamelijk gebrekkigen gisteren namiddag, werd voorafgegaan door de vertoo ning van een film van de zonneschoo-1 van dr. Rollier te Leysin in Zwitserland. Daarna opende de voor-zatter de heer E-dgar Allen de zitting, dank brengende aa-n allen die het congres hebben bijgewoond. De heer Paul H. King deelde daarna de resoluties mee die door de bes-luiten-oommissie waren opgemaakt. In de eerste negen resolu ties wordt dank gébracht aan verschillende persoonlijkheden en instellingen. De tiende resolutie -bevestigt de verklaring van 'het eerste congres te Genève, volgens welke o.m. iedere gebrekkige recht heeft op physielke, geestelijke en sociale gelijkheidhet op den weg dier universiteiten dier gehee-le wereld ligt de opleiding van orthopaedi-siten, verpleeg sters en leeraren ter hand te nemen; de ver antwoordelijkheid niet eindigt met verhetering van bestaande omstandigheden, doch moet worden uitgebreid tot preventie en de prak tische uitroeiing van de gebrekkigheid. De elfde resolutie bevat met eenige wijzi ging de verklaring der rechten van het ge brekkige kind, -zooals die is aangenomen in de tiende jaarvergadering in de Int. Vereendging te Cleveland Ohio. De twaalfde resolutie dringt er bij den Vol kenbond op aan, in ver-volg op het adres, door -het eerste congres aan den volkenbon-dt gezon den, dat diit beroep op den Ibond gunstige re sultaten mogen hébben. In de dertiende resolutie besluit het congres tot uitbreiding van het orgaan „The Crippled Ohild" te Cleveland, tot een internationaalor gaan voor hulp aan gebrekkigen met medewer king van door ieder land aan te wijzen cor respondenten. De veertiende resolutie spreekt o.m. den wensoh uit -diaf volgende oongressen om die twee of -drie jaar gehouden zul-l-en wonden onder de auspiciën van -de Int. Vereeniging. Deze resoluties werden na eenige discussie aangenomen, waarna de heer King een bonte samenvatting van bet behandelde gaf. Ten slotte bood jh-r. Smissaert naimens de Ned. Vereeniging voor hulp aan lichamelijk ge brekkigen in een warm gestemde toespraak, aan Daddy" Allen en Paul H. King den stichter Allen en -den leider King, zooals hij zei, ieder ©en speciaal voor -hen vervaardigd bord van Delftsöh porcel-ein aan met een opdracht van de vereeniging. Deze hu-ld-e waardoor de beide hoeren aich zeer getroffen toonden, werd door bet congres met een langdurig applaus onder streept. Met de plechtige belofte verder te werken tot he-il der gebrekkigen, werd het congres gesloten. BRANDEN. Donderdagmiddag is in de Kruisberg te Doe- tinchem de woning van den landbouwer J. totaal afgebrand. Oorzaak vermoedelijk hooi- broei. Te Vriescheloo is de woning van J. K. af gebrand. Verzekering dekt de scbade. De woning van den landbouwer W. F. bij Gorredijk is in vlammen opgegaan. Niets kon worden gered. De schade wordt door verzeke- ring gedekt. Donderdagmiddag is te Sotrereu de knecht van den landbouwer A. v. d. V. iijdens het knippen van een heg in een kuil water gevallen en verdronken. De jongen leed aan vallende ziek ten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5