Treurig, maar waar I HEIDE IN ROSSEN GLOED VOOR DE WERKZOEKENDEN ONS VERKEER. ZATERDAG 4 JULI 1A3Ï hoe de nieuwe burgemeester van franekeradeel verwelkomd werd Ongemanierd optreden BROEDERSCHAP VAN CANDID AAT-NOTARISSEN. vereeniging van nederlandsche arbeidsbeurzen. Algemeene vergadering te 's-Hertogenbosch. BRAND TE TILBURG. De confectiefabrieh van Gebr. Mutsaers afgebrand. DOOR OVERTREDING VAN HET ROOKVERBOD. INTERN. LASCH-CONGRES. MEER DAN 8 H. A. VERNIELD. Angstige momenten voor Hilversum Sr^fden"heidebranden het Gooi wordt "r 5T£U»p va» La» MOTOR-ONGELUK OP DEN KLIMMENERBERG. EEN PRACHTIG GESLAAGDE PROEF IN OXFORD- STREET. BRAND TE BENNEKOM. BOND VAN EDELMETAAL. VEREENIGINGEN. GROOTE BOERDERIJ TE CUYK AFGEBRAND. INTERN. EERE-RECHTBANK VOOR DE JOURNALISTIEK. VERSTERKING DER LANDS- MIDDELEN. ISSSm; N. Mlf S KT;'WILLEMSTAD (C«,«.o). 2 ML (ANETA), AUTO-ONGELUK. AUTO IN EEN SLOOT. BEGRAFENIS A. J. SCHOLVINCK. AARDAPPELZIEKTE. R. K. UNIVERSITEIT. ERNSTIGE AANRIJDING. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN- 0e secretaris der gemeente Barradeel de heer W. Elge-rsmna is onlangs benoemd tot burgemees ter vau Franekeradeel. Als zoodanig is hij nu geïnstalleerd door den locoburgemeester wet houder van der Schaaf, die dit op zulk een on behoorlijke wijze heeft gedaan als nog wel zel den zal zijn voorgekomen. Aan de redevoering welke hij daarbij hield en die wij vonden afge- dmkt in de „Leeuw. Crt." zijn de volgende pas sages ontleend: ,,'t Zou mij een groote eer en een waar ge noegen geweest zijn, wanneer ik hier in plaats van u een ander had mogen installeeren als burgemeester onzer gemeente. Iemand van er- kende bekwaamheid, die naar algemeen oordeel de rechte man op de rechte plaats zou zijn ge weest. Maar dit mocht niet zoo zijn. Maar, zult gij wellicht vragen, is dan de in stallatie van den heer Elgersma voor u niet een eer en genoegen! En dan moet ik daar vol mondig op antwoorden neen, want ik ben van meening, dat uwe benoeming, mijnheer Elgers ma, is een zuivere partij-benoeming en, zooals ik u in mijn felicitatiebrief schreef, niet een benoeming op grond van uwe capaciteiten. Wie van ons had vooraf iets van u gehoord, dat ging boven het middelmatige? Sommigen wis ten zelfs van uw bestaan niets af en vroegen mij wat voor man gij waart. En dan heb ik steeds gezegd, dat gij ehristeljjk-th 1 starisch was en dat dit zeer zeker wel de oorzaak van uwe benoeming zal zijn geweest. En voor mij staat dan ook vast, en ik wil dit bij deze gelegenheid herhalen, dat deze benoeming louter is een par tijbenoeming." Spr. noemde deze regeeringsdaad niet anders dan een revolutie ver wekken de daad en die ha men op dit oogenblik dienen te vermijden, daar het platteland steeds bet bolwerk tegen revolutie is geweest. De heer v. d. Mei, (zoo vervolgde spr. dan,) wethouder van Barradeel, heeft u genoemd een Zondagskind. Maar wordt men dit dan alken omdat men C.-H. is? Gij zijt secretaris van Bar radeel geworden doordat gij C.-H. waart en nu wordt gij burgemeester van Franekeradeel ook omdat gij C.-H. zijt. Eén onzeT raadsleden ver telde dat er een achterstand van C.-H. burge meesters in Friesland was eri dat daarom uwe benoeming hier af kwam. En u wordt op een gemeente afgestuurd waar de meerderheid links was en zeker in eerstvolgende jaren ook links zal blijven. Gij zult dus hier, in tegenstelling van uwe vorige gemeente, met een linksch col lege moeten samenwerken. En al is dit de eer ste paar maanden niet het geval, ik veronder stel, dat straks met 1 September 2 linksche wet houders zullen worden benoèmd. 't Zou ook al te gek zijn een linksche raad met een in meer derheid rechts college van B. en W. Zult gij de moodige tact bezitten om met deze menschen om te gaan? Zult gij een zoo ruim inzicht hebben, dat gij tegenover de meerder heid der ingezetenen die vrijheid van beweging zult voorstaan, die zij meenen moodig te heb ben? Ziedaar een paar vragen, die ik op een dag als dezen meen u te moeten stellen. Zult gij kunnen medewerken met deze men schen tot heil onzer gemeente? Of zulit gij uw eigen weg gaan en uw zin doordrijven? Dan zuilen wij u moeten negeeren, zooals de regee ring ons genegeerd heeft bij uwe benoeming Ik hoop echter, dat het zoover niet zal behoe ven te komen." Na dan nog een- hatelijkheid te hebben gelan ceerd in verband met de vlugge afwikkeling van zaken ter secretarie besloot spr. met den wensch, dat de nieuwe functionaris het be stuur der gemeente in den democratischen maar tevens zuinigen geest voort zal zetten van thans. De heer Elgersma hield daarop de gebruike lijk» toespraak, waarin hij ook dankte voor de hartelijke woorden van den looo-burgemees ter. De andere raadsleden hebben in tegenstel ling met wethouder van der Sdhaaf woorden van oprechten gelukwensoh gesproken, ook door den heer Anema (S.D.A.P.) namens de geheele socialistische fractie. Laatstgenoemde verklaarde uitdrukkelijk de woorden van den locoburgemoester niet ten volle te onderscbrij- yen. De heer Brulnsma (A.R.) protesteerde in het bijzonder tegen de „harde woorden" van den heer van der Schaaf, waaruit „een onbeschai denheid spreekt en onbeschaafdheid, die oveT heel Nederland moet klinken" en dat heeft spr, zeer gedaan. Deze epr. wees er ook nog op, dat het met de linksche meerderheid nogal losloopt in Franekeradeel, waar bij de Prov. Staten verkiezingen rechts de meeste stemmen krijgt en bij-de gemeenteraadsverkiezingen links. Van een groote linksche meerderheid is dus geen sprake. In de Donderdag te Haarlem gehouden verga, dering van de Vereeniging van Nederlandsche Arbeidesbeurzem werden behandeld de praead- vi-ezen over het onderwerp: „Hoe kan bevorderd worden, dat de groote ondernemingen, meer dan thans nog het ge val is, ten behoeve van de aanneming van geschoolde en ongeschoolde arbeidskrachten, gebruik maken van de bemiddeling der or ganen voor de openbare arbeidsbemiddeling?" Praeadviseurs waren de heeren: A. J. A. C. van Delft, Directeur der Gem. en Districts- Arbei-dsbeurs te Tilburg, J. Goedkoop, Di recteur der N.V. Kromhout Motoren Fabriek; D. Goedkoop Jr. te Amstrdam; Ir. J. P. houd, Hoofdingenieur-Bedrijfsleider aan ®r De Broederschap var^Candidaat-notarissen in Nederland en zijn Koloniën hield te 's-Herto genbosch de algemeene vergadering onder voor zitterschap van den heer F. M. van Hasselt (Den Haag). In zijn openingswoord herinnerde bij er aan, dat het dit jaar 80 jaar geleden is, dat de Broederschap werd opgericht Ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan zal een uitgave bezorgd worden van alle vooront werpen der commissie van redactie voor het burgerlijk wetboek van 1820 en volgende, welke nog niet gepubliceerd zijn. Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin. Daarna werden de prae-adviezen aan de orde spoor N.V. te Utrecht; J. Smit, Jd houder der N.V. Vereenigde Koninklijke P fabriek der firma Van Gelder Zonen Over het onderwerp „Huwelijksvoorwaarden A. F. Stuve, secretaris van den in verband met faillissement" is gepraeadvi- Bond van Textielarbeiders „De Eenorac seerd door prQf c van 0ven_ hoog. H. A. van Tongeren, lid van liet i leeraar te Leiden, en den heer J. C. J. Waldorp van den Ned. R- K- Metaalbewerkersbond te te ,a.Gravenhag#_ Utrecht. r-nav T« kalf twee werd gepause-erd. Het eerst was het wo der werk. Öm half 3 had ten sta-dhuize een officieel© ont- uit Amsterdam, die de P iaardi6 zdclh niet vanSst plaats. Burgemeester vau Lansahot gevers Z ar;beidsl)eurzen alleen hteM era toespraak ter begroeting, waarbij hij Sn der kleinere bedrijven. Par- tevens in het stelde dat de functie van in het behoeft niet ach- aanstaand notaris van buitengemeen belang tioutoere artoeidapem tr-wml m 18 TOor '4e betrokkenen en voor den staat. Spr. ter te staan bij gemee j Spr. roemde het wetenschappelijk werk der te allen tijde co-n act me - -a Broederschap en spoorde aan tot volharding, drijven worden ge zoent. Nadat de heer van Hasselt een dankwoord De -lieer van Lier, eve ran e - had gesproken werd het stadhuis bezichtigd. beJdsbeimiddeliug te en aa0, ie oen op jn d€,n namiddag werd de vergadering voort- mist Is-öben toon hoeren en meent, dat het al- gez0t T<>t ud yan het hooM])eSituilr (vacature A genreen vertrouwen begint te komen, daar geen 2jonnevyile, Hengelo) werd gekozen de heer der werkgevers zich positief tegen verklaard G Qt. van Sillevöldt Rotterdam met 48 stem- heeft. De Maatschappij tot Uitvoering van Zui- men tegen 44 op den heer H. P." Hazewinkel, deraeewerken betrekt haar werklieden over de Almelo. Jaarverslag, rekening en begrooting schijf van de openbare arbeidsbemiddeling. Dit werden goedgekeurd. De volgend© vergadering ia een frappant voorbeeld, dat dienen kan voor te Groningen worden gehouden. Een felle uitslaand© brand heeft gistermid dag de Tilburgsohe confectiefabriek der firma Gebr. Mutsaers aan de Zuid Oosherstraat in asöh gelegd. Bij het schoonmaken met benzine van een buis vatte de benzine vlam, waarschijn lijk doordat, ondanks bet verbod, bij het werk werd gerookt. De jongens die met het werk bezig waren, "lieten de brandende buis vallen en deze kwam terecht op de volle benzinebus, waaruit terstond een geweldige vuurzuil op rees. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat een veertigtal op de verdieping werkende meisjes, langs de brandtrap moesten vluchten, waarbij enkelen zoo zeer door schrik werden bevangen, dat zij het bewustzijn verloren. Gelukkig was de brandweer spoedig ter plaatse en tastte met een zestal stralen op de motorspuit het geweldig naar buiten uitslaande vuur aan. Van het gebouw en den inhoud kon men echter nog slechts weinig redden. Zelfs een aantal fietsen van het personeel werden een prooi der vlammen. -De brandweer moest alle krachten bijzetten om den brand tot het fabrieksperceel te beperken waarin zij, door het energieke optreden onder leiding van com mandant Haareelborst slaagde. Na een half uur was men het vuur meester en kon men tot nablussobing overgaan. Eerst des avonds om negen uur kon de brandweer inrukken, nadat vele doorgebrande en voor het verkeer gevaar opleverende muren waren neergehaald. De aangerichte schade is groot, doch wordt door verzekering gedekt. Natuurlijk trok deze brand midden op den dag groote belangstel ling. alle werkgevers. Hot k'weeken van vertrouwen en het zoeken van contact zal meer daadwerkelijke gevolgen hebben. De heer C. v. d. Lende secretaris van het derschap naging. Na een dankwoord werd de vergadering ge sloten en vereenigde men zich aan een feest maaltijd. NtV V verklaard© zich geen voorstander van n© aanvaard. De voorzitter richtte een dank- eeV vastleggen der arbeidsbemiddeling in woord tot het afgetreden bestuurslid den heer Zonnevvlle. collectief contract. De heer Bakker voorzitter van de Ned. Vak- Tot slot hield de oud-algemeene secretaris centrale wenschte meer populariteit van de ar- notaris J. van Herwijnen uit Den Haag een beidsbeurzen, dwang komt daaraan niet ten causerie waarin hij de geschiedenis der Broe- goede; zeker niet zoolang een groot percen- tage nog niet vrijwillig wil meegaan. De heer Ratté, hoofdbestuurder van den Centralen Bond van Transportarbeiders, wees op het praeadvles van den heer Nuy en cludeerde, dat de kroegen en logementen bq de arbeidsbemiddeling in de scheepvaart moeten worden uitgeschakeld en dat het bestaande in stituut van de overheid geraadpleegd dient te i Slotzitting, worden. De heer Klein, leider van de afd. Binnen- x-n de Donderdag voortgezette zitting heeft scheepvaart van de Arbeidsbeurs te Dordrecht, G Huygen een nadere uiteenzetting betoogde, dat de arbeidsbeurzen op dit terrein gegeVen van de werking der spanningsmeet- niet behoorlijk geoutilleerd zijn en dat de instrumenten volgens het systeem Okhuyzen schippers een hekel hebben aan bureaux, waar Vervolgens sprak de heer Maurice Lebrun, ambtelijk worden behandeld. Het is dan ook 0nder-directeur van „Soudure au-togène fran geen wonder, dat de café-bemiddeling nog over de Fransche methode voor het lil tel is. In Dordrecht is men zoover ge o- re,pareeren van verwarmingen door middel men, dat de kroeg-idee zoo goed als ver a en van d0 aut0gene lascn. is. Een centrale beurs zou echter van groo e Digi. ing. h. Inheiden^ van Brown Boveri en Oie A.G. te Baden (Zwitserland) hield daarna een verhandeling over de nieuwste De voorzitter deelde mede, dat een der bui tengewone leden ƒ300 gulden beschikbaar heeft gesteld voor de kas en tevens zes leden aan bood een bezoek van een week aan de koloniale tentoonstelling te Parijs. Dit aanbod werd gaar- BRANDEN. beteekenis zijn. De heer Slotemakers van het Verbond van Ned. Werkgevers wees er op, dat men op den onderzoekingen inzake trekvastheid van elec- goeden weg is en dat de arbeidsbemiddeling meer en meer gebruikt wordt. Wettelijke ver plichting zou veel teniet kunnen doen. Dan was het woord aan die prae-adviseurs. Allereerst aan den heer van Delft, die nog maals betoogde, da/ men de arbeidsbeurs als macro- en mïcro-opnamen. een bedrijfsinstituuit moet beschouwen. Den Volgens deze resultaten werkgevers verzocht spreker toch in ieder ge val een proef met de arbeidsbeurs te nemen. De -prae-adrviseur verdedigde daarna in het kort het uitgebrachte advies. tirisch gelaschte proefstaven. Spr. gaf aan de hand van lichtbeelden een overzicht van de resultaten van de onlangs in Zwitserland uit gevoerde proefnemingen met betrekking tot de trekvastheidscijfers en toonde etsibeelden, Gisternacht onfctonnd te Hoogeveen brand in het onbewoonde gedeelte van een huls, waarin o.a. gevestigd is de winkel van den heer H. O.'en dat tevens bewoond Is door da gezinnen van R.B. en O. M. Het bovenhuis brandde geheel uit terwijl de winkel en de voorraad winkel-goederen groote waterschade opliepen. O. en M. waren verzekerd, B. niet. Voor d© derde maal binnen een week brak Donderdag in de gemeeoiit© Neder weert brand uit ditmaal in de boerderij van den landbouwer J. H. V. in de Kruisstraat. Schuur, stalling eu huis gingen geheel in de vlammen op. Slechts de muren bleven staan. Een drietal bigge® werd mede een prooi der vlammen. De inboe del kon worden gered, behalve de landbouw machines. Door de hulp van een duisental personen gevaar voor uitbreiding geweken Men meldt ons uit Laren (N.-H.): Gistermiddag te omstreeks 2 uur brak aan de Crailoosche brug te Hilversum een heide brand uit, welke zich zeer snel uitbreidde. De Hilversumsche brandweer, gesteund door ge meentewerklieden, vermocht tegen de vuur zee niets uit te richten. Het vuur verspreidde zich zeer snel in de richting van Laren en Bussum. Omstreeks half vijf waren reeds 8 H.A. heidegrond en de daarop staande beplan ting van het Natuurreservaat verloren gegaan. Vele brandweerlieden hadden zeer veel last van de hitte. Een groote menschenmenigte sloeg den brand gade. Met angstwekkende snelheid breidde de brand zich uit naar de bebouwde kom der ge meente. Op verzoek van ir. Groote, directeur van de' gemeentewerken te Hilversum, hielpen vele burgers bij het blusschingswerk mede. Men tracht het vuur met takken te dooven, doch de verzengende hitte en de verstikkende rook doen de brandweer steeds terugtrekken. militairen te hulp terwijl uit Bussum Laren en Hilversum steeds meer burgers, 1000 personen zijn opgekomen, die allen hunne hebben gedaan om den brand te ep ken. Tegen half zes was het gevaar voor vei- dere uitbreiding geweken. De brand had hier mede het fietspad van het St. Janskerkhof be reikt. Wij hebben ons gewend tot den voorzitter van Stad en Lande van Gooiland, die eigenares is van deze gronden, welke bestemd zijn om in het reservaat te worden opgenomen. De heer Luden meende dat op grond van ziju ervaring van heidebrand binnen twee jaren de heide zich geheel zal hebben hersteld. De schade aan dennengewas heeft men nog niet kunnen opnemen. Op de opening der eerste Zeeuwsch* Vlaamsche Jaarbeurs. De Commissaris der Koningin toont zijn belangstelling voor Breskensche garnalen Van onzen correspondent). Het 21e congres is het mogelijk, met de electrische llcbtbeoglassching uitmun tende resultaten te verkrijgen. De praetiisohe toepassing van de electrisohe llchtbooglasschlng in den construotiebouw van stoomketels en hoogdrukleidingen werd aan schouwelijk op het witte doek toegelicht. De voordracht werd besloten met de ver tooning van een techisohe film. Dr, Ing. H. Holler, van de I. G. Farben In dustrie A.G. für Stickstoffdünger te Knapsack bei Köln sprak over bet lasschen van andere metalen dan ijzer. De ontwikkeling van de chemische groot-industrie en de gestelde eisehen aan het materiaal hebben het nood zakelijk gemaakt, dat ook drukvaten uit'niet- Twee boerderijtjes verwoest. Te Bennekom brak Donderdagmiddag door onbekende oorzaak brand uit in liet boeren- piaatsje van C. van A, op den Wildenkamp. 'Heb vuur sloeg over óp het naaststaande boer derijtje van R. W. en vervolgens op de achter de woningen staande twee schuren en op den hooiberg van v. A. Het vee werd gered doch verder zijn huizen en schuren met de beide inboedels een prooi der vlammen geworden. De hooiberg vau W. kon door de brandweer behouden worden. Van v. A. is de geheele hooioogst, juist binnen gehaald verloren gegaan. Het verbrande was slechts laag verzekerd. Briand zal vermoedelijk de installatie vergadering presideeren. Het dagelijksoh bestuur van den Nederland- Bchen Journalistenkring meldt ons het vol gende: De plechtige installatie van de Internatio nale eere-reohtbank voor de journalistiek, in Ihet leven geroepen door de Fédératiou Inter nationale des Journalistes en waarvan onze landgenoot nir. B. C. J. Loder het voorzitter schap heeft aanvaard, is uitgesteld tot begin October. Aan het plan, om haar begin Septem ber te doen plaats hebben, kan geen gevolg worden gegeven -met het oog op de Volken- (bondsvergaderlngen te Genève. De installatie zal zoo goed als zeker plaats Ihebben in het Vredespaleis te 's-Gravenhage. Op verzoek van het bestuur der federatie heeft de heer Briand zich behoudens ver hindering ibereid verklaard het presidium van de installatie-plechtigheid, op zich te nemen. Men rekent ep de aanwezigheid van vele andero Volkenbond© autoriteiten. Ter gelegenheid van deze plechtigheid zal Ihet oomité exécutif van de F. I. J. hier te lande in Amsterdam of in Den Haag zijn ihalf-jaarlijksche vergaderingen houden. Door het bestuur der F. I. J. zal aan de in stallatie-vergadering worden voorgelegd de «resolutie ten gunste van internationale ont wapening, welke het bestuur van den Neder- Oandschen Journalisten-kring onlangs heeft ontworpen. In een der zalen van het Artis-restaurant te Amsterdam vond DondieTdag *t 21ste congres plaats van den Bond van Edelmetaalvereenigin- ijzer-metaal (bijv. alluminlum en koper) wer den vervaardigd en gelasoht. Spr. behandelde de eigenschappen van goede laschverbindingen en toonde aan, aan welke eisehen de laschnaden in de praktijk voldoen, een en ander verduidelijkend met lichtbeelden, Bij de discussie zeide prof. Barthke dat ook koper electrisoh kan worden gelascbt, al is het resultaat daarvan niet zoo mooi als hij ijzer, Dr. Sonderegger sprak hij de sluiting van het congres als zijn indruk uit, dat van de be sprekingen de béste resultaten mogen worden verwacht. Spr. uitte den wensch dat op een gen. De voorzitter der vereeniging van winke liers, de heer M. Schaap te Utrecht werd her- kozen, terwijl in de vacature M, H. van Praag, werd voorzien door de benoeming van den heei J. van Willigen uit Den Haag. Het belangrijkste punt op de agenda vormde de bespreking der „Nederlandsche Zilverweek Hiervoor is nog geen datum vastgesteld, ter wijl het punt werd aangehouden ter nadere be handeling door het bestuur. In de vergadering van de fabrikantenveree- niging werden de voorzitter, en de secretaris, congres ook andere landen als Amerika, resp. de heeren C. J. A. Begeer en ir J. J. joego.giavië Polen, Portugal en Spanje ver- Wefers Bettink als zoodanig herkozen, teiwij tegenwoordigd zullen zijn. Hij dankte de in- tot penningmeester werd benoemd de heer A. leijderg en andere sprekers en in het bijonder Kapsenberg, te Amsterdam. I ,-irs. Huyzen en Zoeimseh voor hetgeen zij De bespreking van het vraags u er wins - organisatie van dit congres hebben bescherming als belangrijkste factor tot ver- betering van den vaktoestand, vormde het 1 e««aau. voornaamste onderwerp in de vergadering der grossiers-organisatie. De heeren Jo. B. Citroen en H. Veling werden resp. als voorzitter en secretaris gekozem. Het bondsbestuur werd al3 volgt samenge steld: C. J. A. Begeer, (Den Haag), voorzit- ter; W. van Rossnm du Chattel (Voorburg), Nieuwe accijns en invoerrechten. ligen (Den Haag)Jo. B. Citroen (A'dam); R. Afgekondigd zijn de accijns op gedistilleerd Jansen (A'dam)en P. Bierenbroodspot en de invoerrechten voor sigaretten en bieT. (A'daim.) De heer Begeer wees er in he-t con- Het doel van deze rechten is het sluitend gres op, dat door de krachtige actie van den maken van de begrooting voor 1931 en het bond d-e voorgestelde luxe-belasting niet is yin,den van middelen voor latere afl-ossing van doorgegaan. Wat betreft het vraagstuk der de kasvoorschotten welke Nederland verleent, winsfbescherming zal de bond zich in verbin- Varkens in de vlammen omgekomen. Omstreeks negen uur gistermorgen is brand uitgebroken in de groet© bo-eTderij van H. J in de Haagsoihe straat te Cuyk. Het vuur ont stond in het woonhuis met stal en vond ruim voedsel in het pas hinneingiereden hooi. Zoo snel grepen de vlammen om zich heen, dat de bewoners nauwelijks tijd hadden een deel van den inboedel te redden. Het overige ging in de vlammen verloren, terwijl ook een achttal varkens omkwam. De belendende schuur brandde eveneens to taal af. De oorzaak van ben brand is nog niet bekend, De brandweer kon tegen de geweldige vuur zee weinig uitricthten mede door gebrek aan voldoende water. Gebouwen en inboedel waren bij den Boerenbond verzeikerd. Twee ernstig gewonden. Donderdag heeft op den Klimmerberg onder Klimmen een vrij ernstig motorongeluk plaats gehad. Uit de richting Valkenburg naderden den berg een vrachtauto en een motor, waarop behalve de bestuurder nog een duo-zitter geze ten was: n.l. de gebroeders V. uit Heerlen. Boven op den berg gekomen meende de chauf feur van den vrachtauto uit Vaals afkomstig en op weg naar Hulsberg dat hij de goede ro-uto was kwijtgeraakt. Daarom stopte hij met do be doeling o-m te zien of de weg die ter plaatse afslaat de goede was. Het gevolg van deze manoeuvre was dat de motorrijder in flinke vaart tegen den auto op botste, waardoor beidein van de motor werden geslingerd. De motorrijder V. kreeg n been breuk, terwijl zijn broer, die op de duo zat, beide beene.n brak. Dr. Wolf ul-t Voerendaal d-ie spoedig ter plaat se was, legde het noodverband, waarna de mannen werden vervoerd naar 'het St. Jozef- hoepitaa.1 to Heerlen. De raarechaussëe uit Valkenburg stelde on middellijk 'n onderzoek in. De motorrijder ver klaard© niet geweten te hebben, dat de auto stopte, de chauffeur van d-en wagein voerde echter aan dat tijdens het remmen het roode gloeilampje achter op den auto natuurlijk in werking was geweest. Zoowel de auto, als de motor werden door de marechaussee naar Valkenburg overgebracht. Naar wij nader vernemen maken beide ge wonden het goed. Daarna in brand gevlogen. Op den weg van Zevenborgen naar Stand- daarbuiten in de bocht nabij den Buitendijk is een luxe auto door een verkeerde manoeuvre, tengevolge waarvan de wagen slipte, van den dijk in een sloot gereden. De inzittenden de heer A. Hoppens uit Londen en zijn nicht moes ten door het water baden om zich te redden, terwijl de auto in brand geraakte en geheel vernietigd werd. Door den landbouwer Enge len werden beiden per rijtuig naar Zevenber- ge-n vervoerd, waar zij per trein hun reis voortzetten. COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND. De eerstvolgend audiëntie van den Minis ter van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, zal plaats hebben op Donderdag I Juli, ding stellen met de katholieke organisaties o-m een goede regeling te verkrijgen. Er zal te dien einde benoemd worden een oommissie van een- j traal overleg. Ale plaats der volgende algemeene .vergade ring werd Den Bosoh aangewezen. In d» St. Mathiaskerk te Warmomd had Don derdag de plechtige Uitvaart plaats van oud- burgemeester A. J. Schölvinck. De deelneming der burgerij was groot, geen plaats bleef on bezet, De plechtige H. Mis van Regulam werd opgedragen door Pastoor A. J. Oudejans, ge assisteerd door prof. P. J- M. Heskes en kape laan Th, Lampa. Na de H. Mis had de begrafenis plaats, op het kerkhof. De schoolkinderen stonden in een rij langs het pad geschaard, waarlangs de baar werd gedragen, om zoo een laatsten groet te brengen aan den gestorvene. Het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt deelt mede: In het etmaal van 1 op 2 Juli zijn in Zeeland de weersomstandighedem gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte, behoudens plaatselijk ontbrekend en ragen. In Friesland en het midden van het land waren de toestanden op de grens van kritiek. Bezoek van den magister-generaal der Dominicanen-orde. De Magister-Generaal van de Orde der Do minicanen Père Martin Gillet O.P. zal Woens dag 8 Juli des voormiddags half 11 een bezoek brengen aan de R.K. Universiteit. Na officieel ontvangen te zijn door den Academischen Se naat in het Universiteitsgebouw zal Père Gillet de bibliotheek en de instituten hezoeken. VADER VAN ZEVEN KINDEREN VERDRONKEN. Uit het Bassin te Maastricht heeft men Don derdag het lijk opgehaald van den 33-jarigen arbeider P. H. G., wonende Langs de Maas. De drenkeling had Dinsdagmorgen zijn woning verlaten en was sindsdien spoorloos verdwe nen. Het slachtoffer laat een vrouw met zeven kinderen na. De chauffeur met ingedrukte borstkas opgenomen. Gistermiddag is een vrachtauto geladen met aardbeien en bestemd voor de veiling te Eist onder Bemmel tegen een boom gereden. De auto kantelde en rolde in een sloot. De be- stuurder, zekere M. uit Gent raakte tusschen den auto en den bodem van de droge sloot bekneld. Zijn borstkas werd ingedrukt. In levensgevaarlijken toestand werd hij naar het St. Elizabeth-Gaalhuds te Arnhem overge. bracht. Door een volg auto werd de vrachtwagen uit de sloot getrokken. DE VIJZELSGRACHT TE AMSTERDAM De Gemeenteraad besluit tot demping- De Gemeenteraad van Amsterdam besloot gistermiddag met 29 tegen 16 stemmen tot demping van de Vijzeligjgraclit. HET CONFLICT BIJ DE KOOPVAARDIJ Naar wij vernemen heeft de Centrale van Koopvaart! ij-officieren gisteren eon uitnoodi- ging ontvangen voor een conferentie met den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij, Deze conferentie zal heden ochtend te 11 uur te Den Haag plaats vinden. OVER AALMOEZEN. Z. H. E. Mgr. J. D. J. Aengenent publiceert in „St. Bavo" het volgende: Het komt ons gewenscht voor in herinnering te brengen de bepaling der Synode no. 142 o-m geen aalmoezen te geven aan vreemdelingen (ook al zijn deze Priester) die zonder uitdruk kelijk verlof van den Ordinarius, schriftelijk gegeven, aalmoezen inzamelen voor een god vruchtig of kerkelijk doel. Alleen mondeling wordt het verlof tot collecteeren aan niemand gegeven. Op de brug liggende over de Wondwatering te Woubrugge heeft gisteren een ernstige aan rijding plaats gehad tusschen een auto bestuurd door mej. B. te Woubrugge en een motorrijder, den heer van der Puit uit Katwijk. Terwijl mej. B. met haar wagen over de brug reed, kwam van d© tegenovergestelds richting ©en motorrijder in snelle vaart aanrijden. De laatste had blijkbaar geen tijd meer om te remmen en door het feit, dat de passage e-rg nauiw ia, reed hij In volle vaart tegen den auto. De motor rijder werd van zijn voertuig geworpen en met ernstige hoofdwonden moest hij naar het zie kenhuis te Leiden worden, overgebracht. WEG GESLOTEN Ged. Sta-ten van Zuid Holland hebben dem weg Rijswijk—Hoek van Holland in de gemeente Rtiswijlr, Wateringen, 's-Gravenhage ©n Mon ster tusschen de Thieronsbrug ©n de kom Poel dijk, gesloten verklaard voor het verkeer met rijwielen. LONDEN, 24 Juni 1931. Oxfordstreet, de drukste winkelstraat vau het W©stond, en niets anders dan een stukje van den yeertig kilometer langen hoofdweg, die Londen van Oost naar West doorsnijdt, is sinds eenige weken gegarneerd met uit Amerika geïmporteerde verkeers-seinen, besitaaude uit een op een ijzeren poot gestelde kast met groene en rood-e lichten en een electrische schel. Oxfordstreet had aan zulk© seinen in het gehe©l geen behoefte. Het verkeer liep er eenige malen per dag in het honderd, en nie mand voelde zich hierdoor ongelukkig. Inte gendeel. Wij hebben nu eenmaal een conven tioneel© bewondering voor onze verkeersagen ten, en al huin verdiensten gaan weg, wanneer het verkeer niet in heit honderd loopt. Toen de signalen werkten sommigen werkten niet, maar dit stond niet op het pro- gram viel eenlg© verwarring waar te nemen. De bestuurders van de rood-e bussen der „Gene ral'' dachten, dat d-e roode lichten speciaal op ben betrekking hadden, en de bestuurders van de „Green line" meenden dat zij zich tend aan de groene lichten te Uoudem hadtien. Bestuurders van andere voertuigen stoorden. - zich noch aan de roode, noch aan de groene lichten, en als het schelletje kl-onk, dan hoorde bijna niemand het door het ges-tamp en gero-nk der motoren ,©n wie het wel hoorde riep in verstrooidheid „hallo!" en stopte wanneer hij m-oest doorrijden, of reed door wanneer hij mo-Eist stoppen. Afgezien daarvan dat de signalen de voet- gangers nogal in den weg stonden, en dat een juffrouw uit Lichtfleld aan een politieagent ge vraagd haid, waar de gleuf was om een penny in te gooien, want ze wilde een doosje drop hebben omdat ze het op haar borst gekregen had door de benzinelucht, afgezien daarvan voldeden ie verkeerssignalen evenwel uitste kend, en na twee dagen lette niemand er meer op, Dit succes moedigde aan tot het doorvoeren van een maatregel, dia met de verkeerssigna len nauwer verband hield, dan nlet-deskundi. gen vermoed hadden. Alle zij-straten van Ox- fordstr-eet werden tot „one way streets" ge promoveerd. Dit systeem is uitgevonden door de Fronschen, die het veel schilderachtiger „voi-a unique" noemen, Maandag werd het nieuwe systeem ingewijd. Als er een rood licht scheen, dan moest men, komende uit een zijstraat (suhe. de-zelve in slaande) iets doenscheen er een groen licht, dan moest men iets anders doen. Maar iedereen dacht Maandag natuurlijk aan president Hoo. ver uit wiens land de verkeerssrinsn geïmpor teerd waren, en die, uit vrees dat Engeland ze niet zou kunnen betalen, voo-rge«tew had Duitschland te redden. Het gevolg hiervan was een chaos. Ik bedoel niet van het redden van Duitschland, maar van het danken aan Hoover. Xoen Dinsdag evenwel de beurs veel kalmer opende en mem over den eersten schrik, door Mr. Hoovers goedheid teweeggebracht, heenwas, dachten de autoriteiten, dat alles wel beter zou gaan. Ze zouden Amerika op dit wereld geschiedkundig tijdstip niet gaarne ontstemd hebben door de verkeerssignalen terug te zen den, of, gelijk men in den handel zegt, te re- 1 TTUOiftT* P Tl Het ging ook werkelijk veel beter. Door Oxfordstreet werd den beelen dag lang gereden met een snelheid, welke herinnerde aan de dagen, toen 'het paard nog niet ver drongen was door de benzinekan. Sommige motorbussen gingen bijna zoo snel als een paardenbus van 1908, Men werd er duizehg Maar er reden dan ook niets anders dan omnibussen. Taxis, auto's, vracht- en bestelwagens vul den de parallelstraten. Geen chauffeur waagde zich meer in of nabij Oxfordstreet. Allen had- den den schrik beet van de groene- en roode verkeerslichten. In de parall-elstraten konden ze rijden zooals ze wilden. Soms ontstond er een opstopping, f»e minuten lang duurde, maar wie bekommerde zich daarom? Er waren ten minste geen verkeerssignalen. In Oxfordstreet liep alles als gesmeerd. Bij gebrek aan verkeer ontwikkelde zich het ver keer gelijk nooit te voren. Zoo vlot liep het van stapel, dat de v^rkeeisseinen volmaakt overbodig waren. Maar verwijderen kan men ze niet, want zoodra dit gebeurt, keeren de taxis en auto's en bestelwagens weer naar Oxford- sfcV^Git Waarschijnlijk zullen nu ook seinen geplaatst worden in de parallelstraten (mogen ze dan van Britsch fabrikaat zijn), en zoo zal men voortgaan tot al het verkeer mijlen buiten Londen gedreven is, en dan zal de verkeers- kwestie voor goed opgelost zijn. D© P.H.A.F.S. is gistermorgen om 6.25 uur uit Akyab vertrokken en t-e 10.10 in Rangoon geland. Van Rangoon vertrok het toestel t© 11.02 uur en landde om 15.35 uur in Bankok.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6