i OP VOOR DE INTERNATIONALE ONTWAPENING Betreurd resultaat een belangrijk PETITIONNEMENT. DE RAMP TE PARIJS. Drank de oorzaak? DINSDAG 7 JULI 1931 KATH- JONGE MIDDENSTANDS- VOORONTWERP-BEDRIJFS- VEREENIGINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. RADENWET. EM.-PASTOOR W. VAN TURNHOUT f UITVOERING TARWEWET. VIER VERSCHILLENDE OPVAT TINGEN OVER HET ONT- WERP. DE NEDERLANDSCH-FABRIKAAT DEMONSTRATIE GAAT NIET DOOR. ZWARE BRAND TE DREUMEL. BLIKSEM INGESLAGEN. VERDRONKEN. STAATSRAAD FABIUS 80 JAAR. AUTO TEGEN EEN BOOM. GEVAREN VAN DEN WEG. drie ton gevraagd. \lle Nederlandsohe dagbladen, welke godsdienstige overtuiging of politieke rich ting zij ook voorstaan, zullen binnen enkele da°»n van Woensdag a.s. tot Maandag 20 Juli" een formulier bevatten, waardoor alle da"bladlezende Nederlanders in de gelegen heid zullen worden gesteld tot de internatio nale ontwapeningsconferentie, welke in Fe bruari 1932 te Genève zal aanvangen, het dringende verzoek te richten, dat de gedele geerden der volken „in naam der mensche- lijkheid die maatregelen willen nemen, welke tot ontwapening der naties zullen leiden Dit petitionnement, dat door de Neder landsche Dagbladpers georganiseerd werd, is ongetwijfeld een belangrijke gebeurtenis in ons vaderland. Want zelden nog zal het voorgekomen zijn, dat alle meeningsver- schillen, welke uit afwijkende levensbe schouwing voortkomen, ter zijde kunnen worden geschoven, om eendrachtelijk en met volkomen overeenstemming van ons geheele volk, een grootsch en heilig doel na te streven: de redding der wereld van de geweldige bewapening, welke noodlotti- gerwijze, maar tevens met onafwendbare noodzakelijkheid tot een nieuwe wereld- catastrofe moet leiden, tot een wellicht on herstelbare vernietiging van onze hoogste cultuurgoederen, van welvaart en bescha ving, van het eenvoudige leven der mensch- faeid zelf. Wij, Nederlanders, beseffen volkomen, dat wij een klein volk zijn; dat onze invloed op het wereldbestel beperkt is; dat onze stem niet die waarde heeft, welke een groot volk er aan. kan geven. Maar toch behoeven wij de macht van onze openbare meening niet te onderschat ten. Reeds meermalen is van ons land, dat terecht in de wereld den naam heeft de groote verbreider van de rechtsidee in de internationale verhoudingen te zijn, een stuwkracht uitgegaan, welke de heilzaam ste vruchten heeft afgeworpen. Ons land' bezit op vredesgebied een in vloed, welke verre boven de kracht van ons leger of van ons zielenaantal uitgaat, en welke uitsluitend gebaseerd is op de hooge waardeering, welke onze oprechte vredes wil alom in het buitenland geniet. Wij zijn een klein land, maar dat ont slaat ons geenszins van den plicht om alles, wat in ons vermogen ligt, voor de zaak des vredes bij te dragen. En in dit verband geldt, dat elke stem in de wereld, dus ook de stem van ieder onzer, moet weer klinken om van hein, die ten slotte over vrede en oorlog beslissen, te eischen, dat zij den vrede, in de handhaving van het recht door het recht, als hun hoogste .levensdoel Bullen stellen. Met den voorzitter van de voorbereidende commissie der ontwapeningsconferentie, onzen landgenoot jhr. mr. J. Loudon, heb ben talrijke van de meest vooraanstaande staatslieden: Briand, Henderson, lord Cecil, Bene3 herhaaldelijk een beroep op de vol ken gedaan, opdat zij hun vredeswil krach tig zouden uitdrukken, zoodat de regeerders, zwichtende voor den druk der volken, den weg van ontwapening en organisatie van den vre£e moeten opgaan. Vaak heeft het den schijn, dat de regee ringen machteloos staan tegenover de krachten, welke naar den oorlog drijven. •Zij willen het goede, maar kunnen het niet uitvoeren, deels door het misdadig streven van enkelen om uit de ellende eener geheele wereld materieel voordeel te slaan, deels doordat een overdreven nationalisme, uit eerzucht, hoogmoed of machtswellust, ge varen ontketent, welke het gezonde ver stand nauwelijks in bedwang kan houden. Tegenover die macht, welke naar vernie tiging drijft, moeten de volken, in doelbe wuste aanecngeslotenheid, den wil tot be houd en opbouw stellen. Tegenover de krachten, welke veelal in het duister wer ken. moeten de massa's in het volle licht naar voren treden met het ééne bezielende, geestdrift wekkende woord: „vrede". En in dat volle licht moet ook ons Nederland sche volk staan met den vastbesloten wil om den vrede te dienen, op de wijze, waar op het dien dienen kan. Daarom moet dit petitionnement een vol komen succes worden. Geen enkele Neder- Eeri 'demonstratie van den Amerikaan- 1 teken Vrouwenbond voor Vrede en vrijheid. landsche vrouw of man van 18 jaar en ouder mag weigeren het formulier te teeke nen en aan de administratie van hun blad te zenden, opdat aan de ontwapeningscon ferentie op een wijze, welke den diepsten indruk zal maken, het dringende verzoek van het geheele Nederlandsche volk kan worden aangeboden, om naar de smeekbede der naties te luisteren en den oorlog door een internationale, wederzijdsche ontwape ning onmogelijk te maken en tegelijkertijd een rechtssysteem te ontwerpen, dat alle toekomstige conflicten op vredelievende wijze zal oplossen. In naam der menschelijkheid. Inderdaad. Wij Katholieken, kunnen hoogere ethische en moreele motieven aanhalen, waarop wi onze vredesactie kunnen baseeren. En de onderteekening van dit petitionnement be hoeft ons geenszins te weerhouden om aan een op onze Katholieke levensbeschouwing gebaseerde vredesactie onze volle krachten te blijven wijden. Integendeel. Maar dit petitionnement is bedoeld als een grootsche manifestatie van het geheele Nederlandsche volk als eenheid. Als zoodanig is de kreet „in naam der menschelijkheid". ongetwijfeld juist geko zen; hij kan allen vereenigen, omdat wij ons allen voelen als leden der menschheid, welke van een nieuwen oorlog de gruwelijk ste rampen te duohten heeft. Doch ook als Katholieken hebben wij den plicht aan het slagen van dit petitionne ment krachtig mede te werken. Want het ideaal, dat daardoor nagestreefd wordt, stemt volkomen overeen met de richtlijnen, welke de laatste Pausen, van Leo XIII z.g. tot onzen roemrijk regeerenden Paus, zon der ophouden aan de volken hebben voor gehouden. En het is een historisch feit, dat het woord van den Paus, vroeg of laat, steeds triomfeert. Omdat wij oprecht Katholiek zijn; om dat de beginselen, welke uit het Vaticaan over de geheele wereld weerklinken, in ons hart de sterkste echo moeten vinden, willen wij elke actie, welke tot het hooge doel kan leiden, steunen. In een massale betooging van ons geheele volk voor den vrede moeten wij. onze groote plaats nemen; moeten wij echter met de menschelijkheid tegelijkertijd ook het veel hoogere motief van rechtvaardigheid en naastenliefde uit dragen. Maar het een sluit het ander niet uit. Wij zijn Nederlandsohe Katholieken en in beide hoedanigheden zullen wij het peti tionnement helpen opvoeren tot een schit terend succes, dat het vredesverlangen der •geheele wereld zal. schragen, mede tot een volkomen verwezenlijking van onze Katho lieke idealen. In den ouderdom van 69 jaren is gisteren in liet R.K. ziekenhuis te Oudenibosch over leden de Zeereérw. heer W. J. van Turnhout, emeritus-pastoor van Zoetermeer. NAAR DE MISSIE.. De Weleerw. Pater P. van Spaandonk, die verleden Maandag te Carthago priester werd ge wijd en Zondag in de basiliek te Oudenbosch zijne plechtige eerste H. Mis heeft opgedragen is door zun Overste aangewezen voor de Mis sie in Oeganda. De tarwe-organisaties. De Mini-ster van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw heeft toe gelaten: I. als gewestelijke tarwe-organisaties: 4. de vereeniging Gewestelijke Tarwe-Or- ganisatie voor Noord-Holland, gevestigd te 's Gravemhage onder bepaling, dat haar ar beidsgebied zich zal uitstrekken over de pro vincie NoondhoHa-nd, met uitzondering van het gedeelte ten oosten van den spoorweg Amster dam-Woerden, benevens het gedeelte van de provincie Utrecht ten westen van genoemden spoorweg en het gedeelte van de provincie Zuid-holland ten noorden va® den Ouden Rijn; 5. de vereeniging Gewestelijke Tarwe-Orga- nisatie voor Zuid-Holland onder bepaling, dat haar arbeidsgebied zich zal uitstrekken over de provincie Zuidholland, met uitzondering van het gedeelte ten noorden van den Ouden Rijn; II, ais centrale barwe-orgamisatie, de vereeni ging Centrale Tarwe-Organisatie, gevestigd te »s Gravenhage, onder bepaling, diait haar ar beidsgebied zic'h zal uitstrekken over het geheele Rijk. WIJZIGING PENSIOENWET VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. De directie van de Nederlandsche Spoorwe gen zal bij de regeering aanhangig maken een voorstel tot wijziging van de Pensioenwet voor Spoorwegambtenaren, waardoor het mogelijk zal worden gemaakt, dat personeel, dat wegens invaliditeit is afgekeurd en gepensionneerd, bij mogelijk later herstel weer in de vroeger bekleede functie word benoemd. Met de Commissie van Bijstand voor het Pensioenfonds zal over dit voorstel nog overleg worden gepleegd. BEZOEK VAN FRANSCHE VLIEGTUIGEN. Thans gesteld op a.s. Vrijdag De aangekondigde vlucht over ons land van zes Fransche militaire vliegtuigen, welke Zon dag zou geschieden, is niet doorgegaan. Zij is thans gesteld op a.s. Vrijdag. Leider is de. generaal Goys; het traject, dat de toestellen volgen, is Brussel, Den Bosch, Zwolle, Gronin gen en Rottumeroog. SCHITTEREND GESLAAGDE EERSTE BONDSDAG. Door Z. H. Exc. Mgr. Aengenent bijgewoond. De nog jeugdige doch sterk groeiende R. K. Bond van Katholieke Jonge Middenstandsver- eenigingen in het bisdom Haarlem heeft Zon dag zijn eersten bondsdag gehouden, welke schitterend is geslaagd. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, zooveel verhopend van den R. K. Bond van K. J. M. V. voor Kerk en Vaderland, en verheugd, dat deze eerste bondsdag in de bisschoppelijke re sidentie gehouden werd, woonde hem heel bij. Toen alle. deelnemers in het Brongebouw bijeen waren, werd, nog voor de aankomst van Mgr. Aengenent, onder voorzitterschap van den hondsvoorzitter, den heer A. Lohman, een buitengewone algemeene vergadering ge houden, waarin besprekingen gehouden werden over het Bondsblad, het retraitewerk en het programma voor den komenden winter. De Zeereerw. pater Lourijsen C.s.s.R. sprak hierna over het retraitewerk. Toen mgr. Aengenent, begeleid door het bondshestuur den tuin van het Brongebouw be trad, speelde „De Spaarnebazuin' een marsch, waarna ook begeleid door dit muziekcorps het „Aan U, o Koning der Eeuwen" gezongen werd. Nadat het begroetingslied was gezongen, werd Z. H. Exc. welkom geheeten door den hondsvoorzitter. Dan zette hij het belang eener goede organi satie uiteen. Tenslotte verzocht spr. allen, trouw te blijven aan de leiding. Hierna verkreeg pastoor A. van Eeden, uit Nieuwerkerk aan den IJssel, het woord, tot het houden zijner rede, getiteld: „Ontwaakt! het is een nieuwe tijd". Waar gaat het in deze vereeniging om Or ganisatie is middel tot het doel. Het gaat om aller eigenbelang, maar nog meer om het al gemeen welzijn. Het gaait om het herstel der samenleving, die vermolmd is en in elkaar zal zakken. Daten wij hopen, dat spoedig de zon zal rijzen van den nieuwen tijd. Maar nu he ieven wij nog den doodsstrijd van den ouden, en den barensnood van den nieuwen tijd. Overal rijzen organisaties als bergen op en nog nooit is de wereld zoo gedesorganiseerd ge weest als thans. Wij leven op een vulcaan. Moeten wij de wereld nu laten vergaan Wei neen. Met een geestdriftig woord van opwekking besloot spr. zijn rede. Toespraak Mgr. Aengenent. Dan plaatste Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen genent, Bisschop van Haarlem, zich achter de microfoon om een kort woord te spreken. Mgr. wees er op, dat deze dag ook voor hem een dag van vreugde is. Het is een verblijdend teeken, dat reeds zooveel jonge middenstanders aanwezig zijn; dat zoovele honderden jonge mannen van uw stand gehoor gegeven hebben aan den oproep, zich te plaatsen onder dezelfde banier. Mgr. sprak zijn vreugde erover uit, dat de jonge vereeniging binnen een jaar reeds zoo snel is gegroeid. Mgr. feliciteerde de vereeniging daarmede en wenschte vooral op dezen feestdag den bondsmoderator bijzonder geluk, omdat hij de stuwkracht is voor de vereeniging, Mgr. zeide verheugd te zijn om twee rede nen. Allereerst omdat Mgr. de zekerheid heeft dat in de toekomst de rijen der Hanze meer dan vroeger gevuld zullen worden met men- schen uit de jonge middenstandsbeweging, zoodat de middenstandsbeweging sterker en krachtiger zal worden dan in het verleden. Dat is ook volgens de wenschen van Z. H. Paus Pius XI. In zijn jongste encycliek „Quadragesimo Anno" heeft de Paus zijn blijdschap geuit over de organisatie der Katholieke arbeiders en den wensch geuit dat ook de andere sociale vereenigingen, die van den middenstand, land- houwers en werkgevers, even krachtig zullen worden als die van de arbeiders, omdat ver betering van de maatschappelijke verhpudin- gen alleen dan tot stand kan komen als de maatschappij, opgebouwd op beroepsstanden, zichzelf uit eigen initiatief zal hebben her vormd Ik heb de verwachting, aldus Mgr., dat al thans de K. J. M. V. in dit bisdom gehoor zal geven aap de roepstem des Pausen, en in de toekomst heb ik dan ook de allerbeste verwach tingen van uw vereeniging. Ten tweede ben ik, aldus Mgr., verheugd, omdat ik ook reeds op dit oogenblik het al lerbeste verwacht van deze vereeniging. Volkomen kan ik onderschrijven wat uw bondsvoorzitter en pastoor van Eeden gezegd hebben over de beteekenis van uw vereeniging. Deze is nl. geen andere dan om de leden te maken tot echte Roomsche, door en door Ka tholieke jongemannen, zooals ook staat in uw bondslied: „Man van karakter en man van de daad, Strijder voor Christus, in huis en op straat". Deze woorden geven aan het karakter van uw vereeniging, reeds op dit oogenblik Ontwikkeling is ook een van de verheven doeleinden van uw bond; daardoor leert gij inzicht krijgen in de groote sociale problemen, onzen tijd eigen. Mgr. roemde ten zeerste de encycliek „Qua dragesimo Anno", en beval aan, de bestudee ring van deze encycliek als een der punten op het program van den bond te stellen. Mgr. hoopte tenslotte dat allen fiere, ener gieke propagandisten voor den bond zouden zijn, öpdat hij ip ledental zal vermeerderen. In mijn naam, aldus Mgr., moet gij uitgaan om leden te werven, opdat bij het eerste lustrum van uwen bond, alle jonge middenstanders uit het bisdom lid daarvan zijn en niet alleen lid, doeh volgens bet woord van uw bondslied: Mannen van karakter en mannen van de daad, Strijders voor Christus in huis en op straat" De bondsmoderator sprak, nadat de aan Mgr. gebrachte ovatie bedaard was. het sluitings woord, waarna Mgr. zijn bisschoppelijken zegen gaf. Het openluchtspel. De K. J. M. V. uit Amsterdam genoot de eer op den eersten bondsdag te mogen debu- teeren met een spel en zij koos het bekende romantische stuk van Henri Ghéon „De goede reis of de doode te paard". De opvoering, in den grooten, fraaien tuin van het Brongebouw was ongetwijfeld iets bijzonders. Regisseur was de heer Cor Tak, décorateur de heer Jan Kraakman uit Haar lem. Dit spel van Ghéon leende zich uiter mate voor een opvoering in de openlucht. Tak had goede spelers gekozen voor de vertolking van de verschillende karakterrollen. De regis seur heeft de moeilijkheden, die zich voorde den, knap overwonnen en de artistieke wijze waarop Jan Kraakman natuur en decor wist te combineeren was wel een openbaring. Het spel was een genot voor oog en oor. Het advies van den Hoogen Raad van Arbeid. v In aansluiting op hetgeen wij Zondagmor gen meldden omtrent de uitspraak van den Hoogen Raad van Arbeid over het vooront werp van een bedrijfsradenwet, dat minister Verschuur hij den Raad had aanhangig ge maakt, laten wij hier heit officieel commu niqué over de desbetreffende zitting van den Hoogen Raad volgen. Bij de bespreking van het voorontwerp zijn vier verschillende opvattingen op den voor grond getreden. In de eerste plaats is een aantal leden van oordeel, dat de wetgever geen taak heeft te vervullen door, zooals het voorontwerp doet, de instelling van colleges te bevorderen aan welke voorloopig nog slechts adviseerende en op den duur allicht verder strekkende bevoegd heden zullen worden geschonken. Deze leden meenen, dat ten aanzien van elke wet afzonder lijk moet worden bezien op welk terrein be hoefte aan wijziging of decentralisatie bestaat ©n zoo ja, welke wijze daartoe het meest ge- eigend is. Op dien grond staan deze leden af wijzend tegenover het voorontwerp. Een tweede groep van leden is van meening, dat op dit gebied wel een taak voor de overheid is weggelegd, doch dat de overheid dergelijke colleges niet moet instellen, doch dat zij moet volstaan met aan uit het vrije bedrijfsleven opgekomen organen, adviseerende en uitvoe rende functies toe te kennen. Op dien grond geven deze leden aan de grondgedachte van het ontwerp der studiecommissie de voorkeur boven het voorontwerp. Een derde groep van leden heeft tegen het voorontwerp voornamelijk twee bezwaren. Deze leden zouden wensolien, dat de wetgever de instelling van ondernemingsraden in de eerste Plaats zou ter hand nemen. Voorts zou de taak van de in te stellen bedrijfsraden niet moe ten liggen op het gebied der arbeidsvoorwaar. den, doch in hoofdzaak op dat van de produc tie en de distributie, in verband daarmede zouden naast werkgevers en werknemers te- vens vertegenwoordigers van bet algemeen be. lang zitting moeten hebben in den bedrijfs- raad. Een vierde groep van leden ten slotte kan zioh in het algemeen met het voorontwerp ver. eenigen, zij het ook, dat sommige dezer leden de waarde van het voorontwerp voornamelijk zien in het perspectief dat het opent, terwijl andere dezer leden de totstandkoming van deze wet zouden toejuichen, ook al zou het vast staan, dat de regeling vooralsnog tot hetgeen het voorontwerp bevat werd beperkt. Bij de eindstemming over het voorontwerp bleek een kleine meerderheid in den Hoogen Raad van Arbeid (2117) een met in den geest van het aanhangig gemaakte voorontwerp niet gewenscht te achten. In het zeer uitvoerige advies wordt stilge staan bij de vragen, of de bedrijfsraden hun werkkring moeten uitstrekken tot de arbeids voorwaarden, of tot de productie en distribu. tie, of zij over verordenende en rechtsprekende bevoegdheid en over het recht van enquête moeten beschikken en of in die bedrijfsraden vertegenwoordigers van het algemeen belang opgenomen moeten worden. Arbeidsloon en kostprijs. In dezelfde vergadering besloot de Hooge Raad van Arbeid zich tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid te wenden met het verzoek, in aansluiting aan de reeds op dit gebied plaats hebbende onderzoekingen, eeu onderzoek te doen instellen naar de samen- stelling van den kostprijs van bijvoorbeeld een 10-tal belangrijke artikelen, verdeeld over enkele bedrijfstakken, ten einde te weten te komen, welken invloed het arbeidsloon heeft op den prijs van het product bij het verlaten van de fabriek en op den winkelprijs, e® meer in het hijzonder, of door stijging van het per arbeider in de industrie belegde vaste kapitaal de factor arbeidsloon aan beteekenis gaat in boeten. De vergadering werd voor een gedeelte door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bijgewoond. 25 JAAR RAADSLID. Zondag herdacht de heer M. Baltus onder groote belangstelling den dag, dat hij vóór 25 jaar zijn intrede deed in den gemeenteraad van Bergen (N.-H.) Drie boerderijen en een arbeiders woning in vlammen opgegaan. Zondagavond is te Dreumel door onbekende oorzaak brand uitgebroken, in de arbeiders woning van J. O., aan den Ouden Maasdijk. Het vuur greep zoo fel om zioh heen, dat de wo ning weldra in lichte laaie stond en de vlam men zich mededeelden aan de twee naast gelegen boerderijen van P. B. en A. de J. Ter wijl de brandweer met het blusseihingswerk bezig was, werd zij bovendien gealarmeerd voor een brand, die aan den Waaldijk was uitge broken in de boerderij van A. Verhoeven. Aan blueschen was ook hier echter niet meer te denken. Allé vier perceelen brandden tot den grond toe af. Ook werd een hoeveelheid van ongeveer 300.000 pond hooi een prooi der vlammen. Een veertigtal varkens is in het vuur omgekomen. Groote boerderij afgebrand. Te Zuiderveen onder Winschoten is gisteren- middag de kapitale boerderij van H. E„ Mel- lema door den bliksem getroffen en grooten- deels in vlammen opgegaan, Het voorgebouw kon behouden blijven en ook het vee is gered. Overigens is alles verloren gegaan. Verzeke ring dekt de schade. VERMIST. Sedert eenige dagen wordt te Groningen vermist de 24-jarige schoenmaker M. Hunder- man. Gevreesd wordt voor een ongeluk. In de Ooij hij Nijmegen is de 50-jarige N. bij het baden in een kolk verdronken. Eindrapport aan den minister. Mr. J. Huges, secretaris der Kamer van Kooph. en Fabr. voor Arnhem e.o. heeft aan den minister van Arbeid, H. en N., een schrij ven gericht o.m. van den volgenden inhoud. „Gedateerd 20 Juni j.l. bracht ik aan Uwe Excellentie, in verband met bet onderzoek naar de mogelijkheid eener Nederlandsoh. fabrikaat-demonstratie, een rapport uit, waar bij duidelijk bleek, dat de besturen der ver schillende industrieele bedrijfsgroepen, in over- groote meerdenheid, afzijdig stonden tegenover mijn plan. Op vele gronden heb ik, onmiddellijk daarna, zooais Uwe Excellentie bekend is, nog een tweede uitgebreide poging gedaan, om, zoo mogelijk, voor 6 Juli, meerdere bewijzen van instemming te verkrijgen. Het resultaat is echter ook nu nog, ten minste als behoorlijke grondslag voor uitvoe ring van dit werk, ten eenenmale onvoldoende. WeliswaaT heeft een 100-tal fabrikanten in dividueel, uit alle mogelijke branches, laten weten, dat, principieel, op hen te rekenen valt en is nu ook van een 8-tal bedrijfsgroepen deelname te verwachten, maar ten aanzien van zeker 35 S, 40 van de ongeveer 50 organisaties en onder haar zijn de grootste en meest belangrijke moet ik aannemen of weet ik, dat zij geen belangstelling hebben voor, of wel afwijzend staan tegenover bet plan. Zeer ruw geschat, dus hoogstens 20 pot. van de deel name, noodig om van behoorlijke vertegen woordiging van het Nederlandsoh Fabrikaat te kunnen spreken. Aangezien zooals aan Uwe Excellentie reeds eenige maanden bekend is de tijd voor nog verdere propaganda onder de fabrikan ten, in verband met den aanvangsdatum (half Juni 1932) en den omvang van het werk, tlhans geheel en al ontbreekt, ben ik dus om geen andere motieven te noemen alleen daarom reeds genoodzaakt, het onderzoek te beëindi gen en van een NEFA-demonstratie in 1932 te Arnhem af te zien. Alle op deze zaak betrek king hebbende stukken, correspondentie en bescheiden, stel ik, zoo gewenscht, gaarne te Uwer Excellentie's beschikking. Ik betreur dit negatieve resultaat in hooge mate, omdat ik, ondanks dezen uitslag, van mee ning blijf, dat hot voor de betreffende Neder landsche industrie indien men het wil wel degelijk mogelijk moet zijn, om, in aan trekkelijke® vorm, een zoodanige demonstratie te geven, dat het Nederlandsohe Volk, daarin de bevestiging zal vinden van al datgene, wat in de voorafgaande pers- en reclamecampagne, ten behoeve van de inburgering der leuze „Eerst zien, wat Nederland levert", een jaar lang moeit worden bepleit. En, zooais bekend, velen in den Lande, ook fabrikanten, onder schrijven dit ten volle". Aan het slot van zijn schrijven spreekt mr. Huges de overtuiging uit, dat van andere zijde eerder of later, zijn denkbeeld wel weder om zal worden opgevat. In dat geval spreekt schrijver de hoop uit, dat de regeering ook dat initiatief dan zal kunnen steunen. Onder zeer groote belangstelling vierde gis teren prof. mr. D. P. D. Fabius te 's Graven hage, lid. van den Raad van State, zijn 80sten verjaardag. ERNSTIG MOTORONGELUK. Twee gewonden. Zondagmiddag omstreeks drie uur is te Alkmaar een motorrijder, genaamd H. H., uit Amsterdam, met duo-rijder, «p den gevaarlij ken hoek Verdronken OordLimmerhoek in botsing gekomen met een auto, bestuurd door een ingezetene uit Beverwijk. De duo-rijder sloeg over den motorrijder heen en kwam op straat terecht. Hij bleek slechts licht te zijn gewond. De motorbestuurder daarentegen werd het rechteronderbeen zoodanig verbrij zeld, dat vermoedelijk tot amputatie zal moe ten worden overgegaan. Hij is ter verpleging in het Stedelijk Ziekenhuis opgenomen. Den kelijk treft den autobestuurder geen schuld. Bij de botsing in brand geraakt. Maandagnamiddag is op de Horsterweg te Blerick een ledige vrachtauto, bestuurd door den 32-jarigen aannemer J. Th. uit Venlo, met zeer' groote vaart tegen een boom langs den weg gereden, waarbij de motor in brand vloog. Ijlings toegeschoten hulp slaagde er In den gewonden bestuurder, die in bewusteloozen toestand verkeerde, uit de brandende cabine te trekken, terwijl het ook nog mocht geluk ken, den brandenden auto te blusschen. Th. had een diepe wonde aan het hoofd en verscheidene brandwonden bekomen en zijn rechtervoet bleek ernstig gekneusd. Per auto werd de gewonde naar het R. K. Ziekenhuis te Venlo overgebracht. De juiste oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend, daar men Th. nog niet heeft kunnen hooren. Een 63-jarige man overreden. Maandagmiddag begaf de 63-jarige S. S. uit Blerick zich per fiets van Venlo in de rich ting Kaldenklrchen. Ongeveer ter hoogte van het klooster „Bethanië" is hij plotseling van het rechtsche gedeelte van den weg naar links overgestoken. De bestuurder van een hem achterop komenden luxe-auto, de tabakshande laar O. uit Venlo, die het naderende onheil zag, poogde nog uit alle macht te remmen en het stuur zooveel mogelijk naar links om te gooien, doch kon niet verhinderen, dat S. door den auto werd gegrepen en met het hoofd onder den wagen terecht kwam. Tengevolge van het krachtige remmen en het plotseling omwerpen van het stuur kan telde de auto. Dr. Paulussen, die spoedig ter plaatse was, liet den gewonde, die een ernstige hoofdwon de had opgeloopen per ziekenauto naar het R. K. Ziekenhuis vervoeren. Kort na aankomst aldaar is S. aan de bekomen verwondingen overleden. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. Landgenooten, Een zware ramp, wij aarzelen niet de woor den van onzen Minister van Koloniën tot de onze te maken, „een nationale ramp" heeft ons door den brand op de Koloniale Tentoonstel ling te Parijs getroffen. Ons schitterend paviljoen daarginds met zijn geheelen kostbaren inhoud is verloren gegaan. Maar, wat behouden gebleven is, dat is, onze vaderiandsche energie, onze nationalen trots. Het Uitvoerend Comité voor de Nederland sche afdeeling op de Koloniale tentoonstelling heeft, door zijn besluit, om, ten koste wat het wille, over te gaan tot den bouw van een nieuw Nederlandsch paviljoen, als 't ware op de puinhoopen van het oude en tot het daarin opnemen van een tweede expositie op waarlijk schoone wijze, het devies in ons wapen „Je Mamtiendrai" in toepassing gebracht. Een daad, welke, zoowel in het binnenland, als overal in het buitenland den diepsten eerbied heeft afgedwongen voor Nederland en voor ons volk. Van talrijke zijden werden, naast betuigingen van medeleven en sympathie reeds toezeggin gen gedaan om collecties en kunstvoorwerpen voor de tentoonstelling beschikbaar te stellen, terwijl zoowel door landgenooten als door vreemdelingen, bijdragen in geld werden ge~ zonden om de taak van het comité te ver lichten. Het is thans aan ons, landgenooten, om de handen ineen te slaan en alles in het werk te stellen teneinde het mogelijk- te maken, ook met de nieuwe Nederlandsche afdeeling ons land als koloniseerende mogendheid op waar dige wijze voor den dag te doen komen. Van de zijde van de Fransche regeering werd het aanbod gedaan een bedrag van drie millioen francs ter beschikking te stellen voor den wederopbouw der verloren gegane Nederland sche afdeeling. Hoezeer ook dit royale aanbod valt te waar- deeren, het kon en mócht niet worden aan vaard. Neen, op de plaats waar onze Nederlandsche driekleur ons fraaie gebouw heeft gesierd, waar onze vlag ook nu nog wappertdaar kan alleen verrijzen een Nederlandsch gebouw, ont staan en geschraagd door de offervaardigheid van het Nederlandsche volle. Het tentoonstellingscomité heeft verklaard. Indien noodig de hulp van ons volk te zullen aanvaarden. Welnu, die hulp is noodig opdat, wat op nieuw tot stand zal worden gebracht, een ge heel zal kunnen vormen, een der grootste koloniale mogendheden waardig. Voor het verleenen van die hulp heeft zich onderstaand nationaal comité gevormd, dat zich in nauw contact met en met volkomen instemming van het Nederlandsche tentoonstel lingscomité bij dezen wendt tot U, Nederlan ders hier te lande, en elders, met een drin gend beroep op Uw hulp en steun. Op welke wijze gij dien steun kunt verlee nen Door uwe bijdragen te zenden aan den penningmeester van het comité (algemeen se cretaris-penningmeester rler vereeniging „Oost rq en West", Den Haag, giro no. 14574). Door met behulp van plaatselijke órganisa-'" ties, gelden in te zamelen. Door U bereid te verklaren, eventueel in uw bezit zijnde collec ties en voorwerpen ter expositie af te staan en ons daarvan mededeeling te doen. Door Uwe bereidwilligheid. Kortom, door elk middel dat ons gelegenheid biedt een zoo groot mogelijk bedrag een zoo ruim mogelijke collectie voorwerpen ter beschikking van het tentoonstellingscomité te stellen. Moge de spontane daad van onzen landge noot te Parijs navolging vinden. Helpt ons naar vermogen en.... helpt ons vlug. Reeds in Augustus moet de nieuwe expositie gereed zijn. De tijd dringt. Daarom niet ge aarzeld. Laat opnieuw de gansche beschaafde wereld er getuige van zijn hoe Nederland en het Nederlandsche volk, rampen weet te dra gen en.... te boven te komen. Den Haag, Juli 1931. Het nationaal comité: R. Zuijderhoff, alg. voorzitter van „Oost en West"; C. J. Feith, voorzitter der Ver. van Ambtenaren B. B. in N.-Indië, mr. dr. W. M. Westerman, vice- voorzitter van de Vereeniging „Nederland in den Vreemde"; E. P. Westerveld, secretaris van de Kon. Ver. „Het Koloniaal Instituut"; mr. Joh. J. Belinfante, dir. v. h. Ned. Corres pondentiebureau voor Dagbladen; mr. J. J. van Bolhuis, voorzitter van de Haagsche Journa- listen-vereeniging; D. Hans, voorzitter van den Nederl. Journalistenkring; h. Salomonson, directeur van h et persbureau „Aneta"; J. Vesters, voorzitter van de Ned. R. K. Journa- listen-vereeniging; A. T. H. Winter, kolonel der artillerie b. d.; F. H. K. van der Brugh, alg. secr.-penningmeester van de vereeniging Oost en West. Het comité bovengenoemd stelt er prijs op te verklaren, dat het is geconstitueerd in allerijl, onder den drang der omstandigheden. De actie moest onverwijld ter hand worden ge nomen. Dit is de reden waarom het comité een minder veelzijdige Samenstelling vertoont dan anders hij ruimeren beschikbaren tijd had mogen worden verwacht. sH ONGEREGELDHEDEN BIJ DE WERK VERSCHAFFING TE RUURLO. Gisterenmiddag ontstonden ongeregeldheden bij de werkverschaffing van het waterschap de Beneden-Slinge te Ruurlo, waar een 50-tal werkloozen uit Helmond te werk is gesteld. Reeds bij het verlaten van den trein te Ruur lo bleek, dat verscheidene der mannen in be. schonken toestand verkeerden. Bij het kamp ge komen, was een gedeelte der arbeiders bereid de werkzaamheden te beginnen, dooh een an der gedeelte weigerde. De met het toezicht be laste ambtenaar waarschuwde den hoofdop zichter van de Nederlandsche Heidemaatschap pij, den heer Wijnbergen, onder wiens leiding het werk berust. Deze verscheen weldra ter plaatse met zes marechiaussee's en veldwaoh- ters. Aangezien bekend was, dat er in het kamp verschillende revolvers aanwezig waren, werd voorzichtig te werk gegaan. Na eindeloos ge duld en veel moeite gelukte het twee der erg ste belhamels uit de keeten te verwijderen. Zij werden overgebracht naar het politiebureau te Ruurlo, vanwaar zij zullen worden terugge zonden. Twee weken geleden speelden zich met dezelfde groep vrijwel dezelfde gebeurtenissen, af. Toen werd een voorwerker in den buik ge stoken en gevaarlijk gewond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6