NEW-YORK, METROPOLIS. BEDRIJFSBASIS EN HIJ HEEFT GELUK GEHAD ££{(j GEZONDE li GEROFABRIEK. Na onze Oosterburen een crisis doormaken WOENSDAG I? JULI 1P3Ï DE BATTERY, HET VOOR PORTAAL VAN AMERIKA. TOEN NE W.YORK NOG NIEUW- AMSTERDAM WAS. Pp DE STILLE MINISTER. HET AUTO-ONGEVAL VAN PROF. VAN HAMEL TE STAMBOUL. GULDENSPORENSLAG. DE DOMINICANER-ORDE, DE GEVOLGEN IN ONS GRENSGEBIED. VEREENIGING „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". Jaarvergadering te Tilburg. DE TARWEWET. INGEBONDEN. KON. NEDERL. HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN. New York's Downtown bezit twee plekjes, waar een zwerver uit Europa zich een beetje thiuis voelt. Het zijn 't statige Washington Square, dat soms heusch iets van Parijs heeft en de Battery. De Battery is een aardig plantsoen, bespoeld door de laatste golven van den Oceaan, die hier in de buurt den Hudson binnendringt. Het is een stil, vredig oord, met een ordelooze begren zing van af en toe wanstaltige wolkenkrab- Het „Stadt Huysvan Nieuw-Amsterdam, zooals het er uitzag in 1679 in den Engelschen tijd. bers. Br staan lange gladde grasgazons ijzeren banken en er loopt bezijden het water een houten plankier, dat tot wandal boulevard dient voor rustige, bezadigde m-enschen, die kenne lijk allen tijd hebben en kalm koutem over de dingen van den dag. Wie over de Battery wandelt, heeft liet ge voel, alsof er slechts een vijver ligt tussehen de Nieuwe en de Oude Weredd. Hij kan zich voorstellen, dat hij zich in een stad bevindt, die door een breede rivier in tweeën wordt verdeeld. Bn aan den overkant van de rivier, vlak tegenover hem, schemert Europa en het vaderland. Behalve de wolkenbrabbers is er niets, waar door hij aan Amerika Wordt herinnerd. De bin nenkomende en vertrekkende oceaanstoomers lijken door den afstand op veerbootjes en bo vendien, ze komen van of gaan naar Europa. Ze dragen de sfeer van Europa met zich mede en hun wapperende vlaggen bestaan uit heel bekende kleuren. De Battery zou zich in elk deel van Europa kunnen bevinden. Ze zou dan absoluut niet den indruk maken, dat ze een stuk Amerika, een stuk van de Metropolis New York was. Ze is als het ware een voorportaal, een soort doorgangshuis. Een mensoh gaat er onwille keurig zijn eigen taal weer praten en hij be denkt, dat tientallen jaren achtereen de immi granten van de Battery een vooruitgeschoven post van de Oude Wereld maakten. Het is mis- echien deze gedachte, die al deze menschen hier rustig doet wandelen, zitten en slapen, hen voor een oogen-blik zichzelf doet zijn, een moment niet langer Amerikaan, een moment de oude, een moment ais toen een kleine Jongen aan de hand van een zenuwachtige moeder zijn nieuwe vaderland hetrad, nog onwetend, dat dit een twee slachtig wezen uit hem maken zou: een als Amerikaan vermond Europeaan. In houd van de Battery. Ze vertelt me, dat er heel ver weg nog steeds een wereld ligt, waar de menschen rustig en bedaard kunnen wandelen, en genieten van een klaterende fon tein, een beetje schaduw en een koesterend zonnetje,, zonder zich het gezicht te maskeeren met een krant of een magazine. Sommige wan- delajars over de Battery geven zich niet eens de moeite, Amerikaansohe allures ten toon te spreiden. Ze zijn er voor een oogenbiik weer Europeaan, hebben geen haast en praten met elkander en met een gemoedelijkheid, die groo- ter is dan de wolkenkrabbers op den achter grond en in ieder geval weldadiger aandoet. Ik houd van de Battery, omdat ze vol is van Hollandsche dingen, van Hollandsche klanken. Waar de Battery begint herinnert een groote bronzen gedenkplaat, dat hier de eerste Hol landsche kerk stond. Hier opent zich tevens de cannon van Broadway, eens in degelijk Hol- landsch Breedeweg heetend. Vlakbij, in het protsige re-na issanceegebouw van Uncle Sam's almachtige en onvermurwbare douane, vertelt een andere gedenkplaat, dat dit geweldige bonk steen werd neergezet op de plek, waar zich lang het fort nieuw Amsterdam verhief, en verderop loopem van den Broadway uit stra ten als Waterstreet, Nassaustreet, van Cort- landtstreet, Maiden Lane (meidenlaan) Bowery (Bouwerij of boerderij) en Kanaalsitreet. Alle maal namen uit den Hollandochen tijd. Het was hier eenmaal echt Hollandse® en bet is waarschijnlijk de onverwoestbare sfeer van het verleden, die de Battery zoo vertrouwd en „als van ouds bekend'' doet lijken. Hier hebben Hollanders van achter horretjes in kleine gevelhuisjes naar de bedrijvigheid op de kade gekeken en verlangd uitgezien naar een schip uit het vaderland, naar zoo'n oud karveel, niet veel grooter dan de „Halve Maen", waarmede Henry Hudson voor ondernemende handelslui een nieuw gedeelte van de Nieuwe Wereld verkende. De oude Hollanders moeten van achter hun horretjes met bonzend hart hebben gezien, hoe het schip uit het vaderland langzaam naar de kade deinde, op het laatste zuchtje van den wind. Het kanonschot had hen gewaarschuwd, de ruiten hadden er van gerinkeld. Wie weet, of niet een geneepte Hollandsche huisvrouw een stuk vaatwerk had laten vallen, louter van schrik, door dat kanon, dat daar opeens de vredige stilte verstoorde en een mensoh de stuipen op het lijf joeg. Een kanonschot zou nu op de Battery alleen maar de duiven opjagen. De elevated en de loeiende zeekasteelen zorgen regelmatig voor een rumoer, dat denken doet aan een kanon- natie ergens op den Hudson. De trappengevel- tjes zijn sinds lang verdwenen. Het eenige tastbare Hollandsche is er bet kantoor van de Holland-Amerika-Lijn en het Hollandsche con- sulaat in het geweldige Whitehallbuilding. En dan nog iets, de vlaggestok van New York, die op een voetstuk rust, waarop in bruinachtig gesteente een ouderwetsche Hollander staat uitgehouwen. Hij kon van een Gouden Eeuw schilderij zijn weggekropen. Een kegel hoed, een breede kraag, een pofbroek en bollende kuiten. Hij is al handelend afgebeeld, stelt een Indiaan den koopprijs voor Manhattan ter hand. Zestig Hollandsche guldens aan snuisterijen. Zestig Hollandsche guldens betaalde Peter M-iniuit of Minnewit voor Manhattan, dat nu milliarde-n waard is. En het mooiste was, dat 'hij bedrogen werd. Wamt het Indiaausche opperhoofd tegenover hem -had niet het recht, om Manhattan te verkoopen. Op het voetstuk is hij een halfnaakte inboorling, zonder den trad-itioneelen vederbos of den mantel van berenhuid, waarmede de Indianen van Aimard en May zi,ch sierden- Hij heeft in zijn kuif maar één veer en hij ziet er daardoor alles behalve indrukwekkend uit. Het feit, dat hef In werkelijkheid een adelaarsveer wps, maakt nu geen indruk op me. Het zegt me alleen, dat Peter Minnewit toch wel met een opperhoofd te doen had. Het wüs, een opperhoofd van de Canarsie Indianen, dié niets cp Manhattan te doen hadden. Mannahatta behoorde aan andere 'Stammen toe. Die hielden er hun feesten en daarom heette het Mannahatta, eiland der dronkaards. En ze kwamen na den koop bij Minnewit aankloppen, eisohten den koopprijs voor zich zelf op en kregen hem ook, terwille van den lieven vrede. Het lijkt wel, of dat koopje met Manhattan de grootste verdienste van de stichters van Nieuw Nederland en dus van New York is ge. weesit. Heeft men hen niet beter kunnen eeren? Ik heb in New York monumenten gezien, wemèlend van alle attributen, door de beeld, houwkunst ter intimidatie van de verbeelding uitgedacht: gevleugelde ruiters, wapperende vaandels, die zelfs in volkomen windstilte be wegingloos blijven, altijd treurende vrouwen en soldaten in permanente gevechtshouding. En deze monumenten bleken opgericht ter her innering aan daden, die van heel wat minder verstrekkenden invloed zijn geweest dan de stichting van Nieuw Amsterdam. De geschiedenis gewaagt niet van buitenge wone heldendaden, door de Hollanders op Man hattan bedreven. Maar dit neemt niet weg, dat ze er pioniers zijn. geweest. We weten eigen, lijk veel te weinig van de eerste geschiedenis van New York, van de dagen, toen het Nieuw Amsterdam heette en het omringende land een Nieuw Nederland beloofde te worden. En toch zouden kerels als Peter Minuit, Wil lem Kiefit en vooral Peter Stuyvesant de moei te waard zijn, om nader te lee-ren kennen. Minuit, de handige koopman van Eransohe afkomst, die later naar de Zweden zou over- loopen, Kieft, die koelbloedig honderd weer- looze Indianen li-et ombrengen en daardoor de .Mohawks tot onverzoenlijke vijanden maakte (die wisten zoo nu eu dan blnn-en de palissa den van Nieuw Am-sterdam door te dringen, sloegen tientallen burgers neer en trokken met .tal van gevangenen af). En Peter Stuyvesant, 'de verwoede regent, ondanks zijn -houten been een gevreesd potentaat, een grimmig aristo craat. Hij achtte het aan zijn stand verplicht, -zijn houten been met -gouden spijkertjes te -laten beslaan, inplaats van met zilveren. Merkwaardige kerels moeten het zij® ge weest, deze handelende en kokraisee-renid© Hol landers. Te beginnen al met Adrian Block en Frederick Christiansen. In hun hulken „Tijger" en „Fortuna" volg-dén ze het zog va-n Hudson's „Halve Maen", stichtten aan den mond van de Hudsonrivier een nederzetting, dreven er handel ten hate van hun superieuren in Am sterdam en bouwden het fort Oranje ver het land in, waar nu New York State's hoofd stad Albany ligt. Toen do eerste thuisreis voor den boeg stond, vloog de „Tijger" in brand. Block bleef aohter en bouwde een nieuw schip, de „On rust", waarmede hij de East River opvoer, den Long Island Sond ontdekte en het Block- -eiland. Ondertusschcn stapelden de voorraden iziöh in de ruwe soh-uren op, zaten de rekenaars ■in de blokhu-bten te rekenen en te cijferen, zeker van de tevredenheid hunner hoogmogen de -heeren opdrachtgevers. Het werd tijd, dat er andere schepen kwamen uit het moederland. Er kwamen nieuwe schepen, meestal na een •zwaren en langen tocht over den onh-erherg- -zatn-en oceaan. Die schepen brachten nieuwe -kolonisten, 1-tti van allerlei allooi. Het men- sch-enmateriaal van Ooat-Indi-scbê en West- Indische C-empagnie we-rd uit alle hoeken van Europa bijeengezameld, opgetrommeld door de -ronselaars in he-t land van de vrijheid, dat Holland toenmaals heette te zijn. D-e kolonie ten kwamen m-eerendeela In groepen van vijf tig, onder leiding van doortastende aanvoe- ders. die geen gekscheren verstonden. Menig ■kolonist was practisch niet. meer dan een lijf eigene en even afhankelijk ais de negerslaaf, die uit West-Indië was ingevoerd. In korten tijd werd de bevolking van Nieuw- Amsterdam even internationaal als die van het huidige New-York. In het midden van de -zeventiende eeuw werden er naar schatting achttien talen ges-proken. Maar de stad was Hol'landsch, zoo Hoilandscli als Amsterdam, dat óók zijn Wallonen kende, zijn Hftgenote-n, tzijn negers en mulatten. Do laatste en meest karakteristieke gouver neur van Nieuw-Amsterdam m-oest de kolonie ■zender slag of stoot aan de Engelschen over igeven. Dat was evenwel niet zijn schuld. Peter iSbuyvesant was voor een overgave zonder im-eer werkelijk de man niet. Hij kwam van Curacao, om te verhelpen, walt enkele voorgangers hadden verknoeid. Maar hij toonde zich g-e-en za-öhte heelmeester -en het allegaartje, dat zich burger van de stad ko® noemen, vond hem een lostigen dwars kijker. Toep de nood aan den man kwam, liet •bet hem in den steek :-T;5 Minister Terpstra behoort tot de stille figu ren in het huidige ministerie. In den Haag weet men, dat hij hard werkt. Wellicht is er geen ambtenaar, die eerder komt op en later heengaat van het departement. Moest de directie van Stork's fabrieken eenl- gen tijd geleden niet tot baar verbazing hooren, dat de minister van onderwijs 's moTgens om 7 uur in de fabrieksschool'Was? Want mr. Terpstra zei, dat ihij een school 't best kon taxeeren bij het begin! De minister heeft ons land pas geleden nog een grooten dienst bewezen. Men wilde hem bijna pressen een oud schilderij in bruikleen af te staan voor de Pai ijs-che tentoonstelling. Maar mr. Terpstra weigerde. Ondanks zeer machtige bemiddeling hoog het Friesche hoofd niet. Hij was zelf gaan kijken en achtte den toestand te Parijs te gevaarlijk. En men was boos op den minister, zóó boos, dat de plek in het paviljoen voor het bewuste schilderij open bleef en men iedereen zou ver teilen, dat die bekrompen minister enz Zelfs de Koningin zou het hooren. Zoo werd te Parijs aan een Kamerlid verteld. Zou de Koningin het inderdaad hebben ge hoord? Dan zal zij in haar hart den minister wel gelijk hebben gegeven. In elk geval heeft deze overmatig gelijk gekregen. En hij zegt maar niets „Laat ze maar hier komen, die onze schilderijen willen zien; bet zijn pa- tienten, die tegen geen and-er klimaat kunnen" moet zijn antwoord aan de verschillende expo santen zijn geweest. De kunstliefhebbers zullen over den minister tevreden zijn. Van een poging tot lynchen geen sprake. De Consul van Turkije te Amsterdam heeft gedurende een onderhoud met den vertegen woordiger van het Persbureau Vaz-Dias het volgende moe gedeeld in verband met het door verschillende bladen gepubliceerde auto-on-ge- luk hetwelk eem-ige dagen geleden te Stamboul plaats vond en waarbij de beer prof. van Hamel uit Den Haag bijna zo-u zijn gelyncht en hij het slechts aan zijn diplomatiek paspoort te danken had, dat hij niet in arrest gesteld is. De aan den Consul toegezonden Turksche bladen geven omtrent het op de Avenue Ankara te Stamboul gebeurde auto-ongeluk het volgen de bericht Prof. van Hamel vergezelde den heer Emil Vafi, die zijn eigen wagen, gemerkt N.L.-M. 581 reed, op een autotocht door Stamboul. Op een zeker moment weigerde de motor en duurde het een uur alvorens deze weder werkte. Op den terugweg weigerde de motor op een berg helling wederom en stapte de heer Vafi uit om deze na te zien. Vermoedelijk doordat de rem men niet goed vaststonden, is de wagen van de steile berghelling afgegleden, zoodat de heer Vafi, die er inderhaast opsprong, de-ze niet meer kon houden en de auto tegen een muur aanbotste, waardoor de volgende onge lukken werden veroorzaakt. Een vrouw moest een been worden geamputeerd en is krankzin nig geworden, haar dochter zijn twee boenen afgereden en is in het hospitaal overleden, haar zoon bekwam ernstige kwetsuren en een ander voetganger werd overreden en brak eenige ribben. Om een wegrijden te verhinderen, heeft het publiek beide inzittenden tot de komst van de politie vastgehouden, doch van lyuchen was geen sprake. Na het opmaken van een proces-verhaal op het politiebureau is de onschuld van prof. van Hamel duidelijk gebleken en deze kon onge hinderd vertrekken, zonder dat er sprake was van een vrijlating tengevolge van zij-n natio naliteit of zelfs van zij-n diplomatiek paspoort. De heer Vafi werd als zijnde alleen schuldig bevonden, in arrest gesteld. Gom-eld wordt: Aan d-e .Jaa-rlijiksche herdenking van den Guldensporenslag door de Vlaamscli-Holland- sohe vereeniging te 's Gr-avenihage, was ditmaal een rondvaart -langs de Kagei'-Braassemer-meren verbonden. Na dezen tocht had de eigenlijke herdenkings bijeenkomst om 1 uur plaas in het hotel „de Stad Rome" to Warmond, onder voorzitter schap van dr. Heynderi-ckx, die in zijn openings woord uiting gaf van de gemengde gevoelens waaronder deze herdenking geschiedt: eener- zijds nouw zoowel over de nog steeds voortdu rende knechting van Vlaanderen als over de verdeeldheid van Inzicht bij -do Vlaams-die partijleiders; anderzijds vreugde over-de snelle vorderingen, welke de Vlaamsch-Nationale Ge dichten in de laatste jaren maakt, vooral bij de jeugd en in de breede volks-kringen. Hij herinnerde in dit verband met voldoening aan de pasgesproken woorden van prof. Verhulst: dat de Vlamingen thans voor goed op wég zijn naar den trium-ph. De herdenkingsrede werd uitgesproken door den heer A. Brij s, d ie de beteeken is uiteen- zette van den hdstorisclhen dag v. 11 Juli 1302 toen -de Fransdhe legerscharen verslagen wer den -door de Vlaamse®© poorters en hoeren. Met een opwekking aan de aanwezige Ne derlanders om tn Vlaanderen en vooral te Brus sel steeds Nederlandsch te spreken besloot spr. zijn rede. On-der het -zingen van de Vlaamsche Leeuw en het Wilhelmus werd daarna de terug tocht aanvaard. Hoe Peter Minnewit door het opperhoofd der Canarsie ldianen in het ootje werd genomen. Een herinnering aan den hoop van Manhattan door de Hollanders, Bat. tery Placet New-York. TELEFOONVERKEER NEDERLAND— fOEGO-SLAVIë. Met ingang van 15 Juli wordt het aan tal plaatsen in Joego-Slarië, dat toegelaten is tot het telefoonverkeer met Nederland, belang rijk uitgebreid. Het tarief voor een gewoon gesprek van 3 minuten bedraagt voor de 5 zones daar te lan de resp. 4.45, 4.80, f 5.10, 5.40 en 5.70. EXAMENS HANDWERKEN. De Minister van Onderwys, K. en W., brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, het mondeling ge deelte van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes zal worden ge houden voor de nuttige handwerken te: Bottefdamin het gebouw Café Belvédère, Noordsingel 39, tot en met 31 Juli en van 1 tot en met 6 Augustus a.s. voor de fraaie handwerken te Amsterdam: in het gebouw van het instituut tot opleiding van teekenleeraren, Ryksmuseum, ingang Hobbema- straat 25, tot en met 31 Juli en van 4 tot en met 7 Augustus a.s.fi te beginnen des voormiddags 9.80 pur, Oplossing van het geschil Het bestuursvoorstel inzake de directie salarissen aanvaard. Dinsdagmiddag werd in „Figi" te Zeist een aigemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Gerofabriek aldaar gehouden. Aanwezig waren 67 aandeelhouders, vertegenwoordigende 1057 aandeelen en dus recht hebbende op 1057 stemmen. De vergadering was uitgeschreven om een nieuwe stemming mogelyk te maken over het door de commissarissen voorgestelde arbeids contract met de directie. Volgens het ultimo 1931 afloopende contract bedraagt de belooning van de drie directeuren 20.000 per hoofd, vermeer derd met het hun toekomende statutaire tan tième. Het nieuwe concept-contract beteekent, dat het totale directie-salaris in slechte jaren, waarin niets voor afschryving beschikbaar is, wordt teruggebracht van 60.000 tot 36.000. In betere jaren stygt de gezamenlijke belooning tot ten hoogste 60.000, welke maximum bereikt wordt, indien de winst na afschryving van SO.000, zou toestaan niet alleen 7 pet. aan pre ferente, doch ook meer dan 8.5 pet. aan gewone aandeelhouders uit te keeren. Op de aigemeene vergadering van 18 Mei j.l. werden door de aanwezige aandeelhouders, voor zoover zij geen deel uitmaken van het bestuur, bezwaren ingebracht tegen het voorgestelde arbeidscontract. Zy hadden bezwaar tegen de ontworpen ziekteregeling, voaden een termijn van vyf jaren te lang en wenschten het salaris te stellen op een vast bedrag van 45.000 voor de gezamenlyke directeuren. Het bestuur bracht daarna de termyn van 5 Jaren op 3 jaar terug, doch veranderde verder niets materieels in 't ont werp. Voordat echter tot stemmen werd over gegaan, deelde de voorzitter mede, dat indien de gevraagde goedkeuring niet werd verleend, de raad van commissarissen voornemens is het contract opnieuw aan een aigemeene vergadering voor te leggen, aangezien in deze byeenkomst nog geen derde gedeelte van het geplaatste maat- schappelyk kapitaal vertegenwoordigd was. Zou ook deze vergadering het voorstel verwerpen, dan zouden commissarissen en directeuren hun ontslag nemen. Het concept werd hierop met 185 tegen 299 afgekeurd. Inmiddels heeft de heer F. J. Bemhard met den heer Iburg een amendement op de bestuurs voorstellen Ingediend. Wegens afwezigheid van den voorzitter van den raad van commissarinssen, den heer E. Bruinwold Riedel, stond de aigemeene vergade ring van gisterenmiddag onder leiding van den heer F. J. Kroesen. In het buitenland vertoefden de commissarissen H. C. A. Henny en mr. P. Droogleever Fortuyn. De voorzitter verklaarde, dat het ongewenseht was geacht om wegens de ontstentenis van drie commissarissen, de bespreking van het drievou dig arbeidscontract uit te stellen, omdat men dan minstens twee maanden zou moeten wachten Nadat ir. L. Doedes wegens afwezigheid van den secretaris, den heer I-Ienny, was aangewezen om de notulen op te maken, deelde de voorzitter mede, dat volgens den landsadvocaat mr. J. H. Telders een formeele herbenoeming van de direc teuren niet noodig is. In het amendement van den heer Bernhard en Iburg. heeft de R. v. C. geen aanleiding gevonden om van standpunt te ver anderen. De commissarissen handhaven hun voorstel. Ten zeerste betreurde de voorzitter het, dat de heer Bernhard Donderdagavond een advertentie in de dagbladen heeft gezet, waarin gezegd werd, dat de directeuren door het nieuwe cohtract geen belang zouden hebben by dlvidend- uitkeering en men dus nieuwe dividendiooze jaren zou moeten verwachten. Het publiceeren van een dergelyke advertentie druischt tegen het belang der onderneming in. Bovendien vond de voorzit ter, dat zy geen hout snydt. Het bedryf behoeft vertrouwen, en vertrouwen is teerdaarom geeft in het belang der Gerofabriek het bestuur een kans om dit te herwinnen. Het gaat hier toch maar om geringe financieele verschillen. Hierop gaf de voorzitter gelegenheid tot gedach- tenwisseling. Dc heer Jos. ten Berg vond als koopman het voorstel van den R. v. C. het meest aanlokkelyk. Maar hy wou ook cje meening der Hollandsche afnemers weergeven. Het bedryf is in betrekkelyk korten tijd een wereldbedryf geworden, dat hier in Nederland de markt beheerscht. Dit is in hoofdzaak aan de buitengewoon goede leiding te danken. Ons heeft het plan van de directie om by afkeuring van het ontwerp-contract heen te gaan, met angst en vreeze vervuld. De groote afnemers hebben sedert de oprichting van de fabriek hun omzet wel vertienvoudigd gezien. De directie heeft ook een goeden lcyk op de distri butie. Het product voldoet aan de hoogste eischen, en geen buitenlandêch fabrikaat over treft het in kwaliteit. Bovendien werken de af nemers op de meest prettige wyze met ae huidige directeuren samen. De heer Hoying, ook een afnemer, sprak in gelyken geest, terwyl de heer Nybakker het be stuursvoorstel prees, vooral omdat hierin een „winstprikkel" voor de directie was neergelegd. Daarna was het woord aan jhr. mr. Clifford Kocq van Breugel. Deze zei het eveneens niet in het belang der N.V. te achten, wanneer de directie zou verdwynen. Maar men kan toch over de mérites van een voorstel van meening Ver schillen. De portefeuillekwestie maakte de zaak voor de oppositie erg moeilyk. Nog steeds oor deelde spr. het voorstel niet in het belang van de „Gero". Hy zou echter van twee kwaden het minste moeten kiezen. De werkelyke bezuiniging zal nu niet noemenswaard blyken. Spr. wou niet tegenstemmen, om uit te drukken, dat hy deze commissarissen en directeuren wenschte te be houden. De kwestie van de brutowinst is eén zeer groote moeilykheld. Hoe kan men nu een salaris vastknoopen aan zoo'n vaag begrip als brutowinst? Gesteld, dat de directie eigen aan deden gaat inkoopenSpr, hoopte, dat er een nauwer contact zal ontstaan tussehen bestuur en aandeelhouders, n.l. dat dezen op hun verzoek inlichtingen omtrent den stand van zaken zou den kunnen krygen. Verder vertrouwde hy, dat men nu drie jaren van rust zou krygen, en ten slotte veronderstelde spr., dat men na die drie jaar het geval nog eens bezien zou en dus niet tot stiizwygende verlenging van het con tract overgaan. De voorzitter dankte de sprekers die de toe- wyding en het optreden van de directie hadden geprezen. Daarna werd tot stemming overgegaan. Deze had tot resultaat, dat de arbeidscontracten, aan te gaan met de drie directeuren, de heeren H. J. M. Simonis, S. L. Vermeer en ir. J. Kortlandt, werden goedgekeurd met 818 stemmen vóór en 239 blanco. De voorzitter sprak naar aanleiding van dezen uitslag de hoop uit, dat de N.V. by de oplossing van het geschil wel zou varen en de directie zyu volle energie en toewyding zou blyven ontplooien. De basis van het bedryf is gezond. Al verwacht men nu, tengevolge van de tydsomstandlgheden, een minder gunstiger balans dan de vorige, is er toch geen reden om de toekomst somber in te zien. Volgens den nieuw uitgekomen Orde-catalo gus telt de Orde der Dominicanen 24 Bisschop pen (de Kardinalen in-be-grepen), 3306 priesters, 1270 Fraters-situdenten, 332 Novicen, 1205 Broeders. Tezamen telt de Orde 6137 leden ver- deeld over 30 provincies en twee Congregaties. Markenhandel in Venlo. De handel der groentenexporteurs in de om geving van Venlo heeft reeds den ernetigen terugslag ondervonden van den financieelen crisis, die thans in Duitschland heerscht. Deze handel, die bijna gebeel op Duitschland is aangewezen, ondervindt zware belemmerin gen van bet feit, dat er geen koersen voor de Mark genoteerd worden. In de straten van Ven lo wordt, evenals eenige jaren geleden in den inflatietijd, een levendige handel in Marken gedreven door de z.g. „straatbankiers", die van de Dultsche zakenlieden de'Marken trachten te koopen tegen koersen, varieer-ende van 40, tot f 56, per 100 Mark. De banken nemen absoluut geen Duits-ch geld meer aan en ook in vele winkels, waar in den regel Duitsch geld werd geaccepteerd, wordt dit thans geweigerd. Zelfs hebben eenige winkels aan de Kaldenkircher grens hun zaken geheel gesloten. Vele Duitsche kooplieden, die Maandag de Venlosche veiling en de Coöperatieve veiling bezochten, moesten onverrichter zake terug- keeren omdat betalingen in Duitsch-e valuta geweigerd werden. De aanvoer van producten op de Dinsdagsche veiling was normaal, doch er waren veel min der koopers, aangezien de Duitschers thans grooteudee-ls waren weggebleven. Aangezien de aangevoerde groenten niet konden blijven lig gen is het bestuur der veiling reeds Dinsdag morgen vroeg in conferentie gegaan. Besloten werd, dat Marken in baar of in papier door het bestuur van de veiling geaccepteerd zouden worden tegen 50, per 100 Mark, cbèques, voor zoover getrokken op Duitsche banken, worden niet geaccepteerd, alvorens Donderdag zal gebleken zijn, hoe de positie der banken ia. De stemming op de veiling was zeeT flauw, Beteekent deze crisis een groot nadeel zoo voor de groentenexport als voor vele Winkeliers en grossiers, anderzijds ls d-e smokkelhandel, die den laatsten tijd welig bloeide, geheel stil gelegd. De vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" koos het industriee-le Tilburg uit om er van daag een aigemeene ledenvergadering t-e hou den. Als voorbode de-r Brabantsche industriedagen had d-e-ze bijeenkomst een bijzondere beteeke- nis, hetgeen is af te leiden uit de onderwer pen die aan de orde waren gesteld en de ge boden gelegenheid om van nabij kennis te ma ken met twee der voornaamste takken van nijverheid in centraal Brabant: de schoen- en textielindustrie. Bij den aanvang van de vergadering werd op voorstel van bet bestuur bes-loten telegram men van hulde te zenden aan de Bescherm vrouwe H.M. de Koningin, aan H.K.H. Prinses Juliana eri aan dén eere-vootZitter z.k.h. Prins Hendrik. Na de begroeting hield de voorzitter een openingsrede over „Het verband tussehen in voer en uitvoer van goederen en de Ver. Nederlandsch Fabrikaat". Door de-n secretaris, den heer Snoek werd een overzicht gegeven van de werkzaamheden der vereeniging gedurende het eerste halfjaar 1931. Hierin werd als een verblijdend verschijn sel opgemerkt, dat de handeldrijvende midden stand boe langer hoe meer aan de zijde staat van de vereeniging, terwijl ook de fabrikanten zich hoe langer hoe meer tot de vereeniging wenden met het verzoek hun artikel te mogen voorzien van het bekende V. N. F. kenmerk. Het geldelijk beheer over 1930 werd goedge keurd. Voorts had de verkiezing plaats in het dagelijksch bestuur en het hoofdbestuur, we gens periodieke aftreding van den heer F. Lapidoth. Na afhandeling dezer huishoudelijk zaken werd het woord verleend aan mr. B. J. M. van Spaendonck tot het houden zijner inleiding over: „De ontwikkeling van de Brabantsche Industrie". Verkoop te velde in Noord, en Zuid-Holland. De tarweorganisaties voor Noord- en Zuid- Holland hebben een regeling getroffen voor den in sommige gebieden, dezer provincies voorko menden verkoop van tarwe te velde. Teneinde de telers, die hun gewas reeds te velde staand verkoopen, zooveel mogelijk van de tarwewet te doen profiteeren, is bet noodig, dat de tarwe na den verkoop door de Gewestelijke Organi saties erkend blijft. Dit zal geschieden, indien de verkooper er voor zorg draagt, dat hij tijdig een verkoopvergunn ing heeft en na den ver koop een lijst overlegt, waarin de namen en adressen der koopers en d-t- grootte dér door dezen gekochte perceelen, vermeld zijn. Voor zoover de koopers geen lid-aangeslotene of erkend handelaar zijn, dienen zij een daar voor bestemd formulier in te vullen en te tee kenen. Zij verklaren hierin, dat zy zullen mee werken aan een goede uitvoering. Het is alleen de bedoeling toestemming voor verkoop te velde te verleenen voor zoover het plaatselijk gebruik dit wettigt. OPLEIDING OFFICIEREN VAN GEZONDHEID. De Minister van Defensie brengt ter kennis van be laugh ebbenden d-at de gelegenheid is opengesteld voor studenten in de Geneeskunde die het volledig Cand-idaatsexamen in de medi cijnen he-bben afgelegd em opgeleid te worden tot Officier van Gezondheid bij het leger hier te lande, overeenkomstig jle bepalingen van bet reglement, vastgesteld b'ij Kón. Be-sluit van 18 Juni 1913 (Staatsblad 279) terwijl er voorts voor eenige afgestudeerde artsen gelegenheid bestaat om onder toekenning van een premie van 5.ÖÖ0 benoemd te worden tot officier van gezondheid der tweede klasse bij het leger hier te lande. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij den Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der landmacht en bij het Departement ran Defensie (Ille afd. B.) BESMETTE HAVEN Bij beschikking van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid is de haven Port- Said (besmet verklaard wegens pest, (Buiten verantwoord elykheid der Redactie). VEILIGHEID OP DE SPOORWEGEN EN WEDREN TUSSCHEN TWEE TREINEN. Geachte Redactie, Ik haast my de aandacht van uwe Redactie en lezers te vestigen op het sensationeele W. B.- bericht, geplaatst in uw en meerdere avondbla den van Zaterdag 11 Juli. Reeds veelvuldig heb ik moeten opmerken, dat de courantenschryvers toch zoo weinig verstand hebben van de veiligheid op de spoorwegen. Uit bedoeld onzinnig bericht zou de lezer, teven3 reiziger, toch moeten besluiten, dat de treinen, die vaak met zeer korte tusschenpoos achter elkaar loopen, zoo maar luk raak elkaar achter na ryden. Niets is minder waar dan dat; waar zou anders de veiligheid blyven, die toch in Hongarye wel evengoed zal geregeld zyn als hier te lande? Wat zal het geval zyn geweest? Goed, de noodrem is getrokken, de trein staat onmiddei- lyk stil, dat kan niet anders; maar het kan nu ook niet anders ol de opvolgende trein, al is dat er ook een met 120 K.M. snelheid, wacht rustig voor het onveilig signaal van het voorat- gaand station of blokpost, welk signaal meestal nog voorafgegaan wordt door een voorsignaal met bakens. En dit wachten duurt zoo lang, tot dat de eerste trein het volgende station is bin nengereden of de tusschengelegen blokpost, voor zien van signalen, is gepasseerd. Dan pas worden de signalen bediend voor den opvolgenden trein, en dit verandert natuurlyk niet, al is deze trein ook ai een Oriënt Expres. Zeer goed mogelyli is het, dat de conducteur en reizigers van den in ruzie zynden trein, de lichten van den Expres hebben gezien, doch dan toch altyd vóór een of meer „onveilig" toonende seinpalen, waarvoor natuurlyk moet worden gestopt. Bedoeld geval was overigens heel gewoon. De personentrein was van zelf in vertraging en werd op het eerst volgend tusschenstation op een aftakkend spoor (perron) binnengenomen. Nadat do signalen voor dezen trein op onveilig waren terugge bracht, werd het vorig station of blokpost veilig gegeven voor den Expres en passeerde deze even later rustig of hard over het hoofdspoor bedoeld tusschenstation. Zoodra de Expres het volgende station of blokpost was gepasseerd, kreeg het tusschenstation weder veilig voor den personen trein en heeft deze waarschynlyk rustig de reis vervolgd. Het doel van myn schryven is, om de reizigers door dit bericht, vooral niet in de mee ning te doen verkeeren, dat iets dergelijks kan en mag kunnen voorvallen. De veiligheid van het verkeer op de spoorwegen is de voornaamste plicht van eiken spoorwegbeambte en ik geef u de verzekering, dat de reizigers zich met een gerust hart op reis kunnen begeven, wat niet het geval zou zyn, als men geloof zou moeten slaan aan het vertelsel in het gewraakte W. 3,-bericht. Dankend voor de plaatsruimte Gorinchem, 12 Juli. BOND VAN NED. ARCHITECTEN Men z-endt ons het volgende communiqué: De Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst, Bond van Nederlandscihe architecten B. N. A., hield op 10 en 11 Juli haar ledenverga dering te Groningen. Op 10 Juli werd de Bond op het Raadihuis ontvangen door burgemeester en wethouders. In de vergadering op 11 Juli in de Sociëteit „Harmonie" werden na een aantal mededeelin- gen door den Voorzitter, het jaarverslag over 1930 en de rekening en verantwoording van den pennning-me-ester goedgekeurd. Besloten werd, ter gelegenheid van het 90- jarig bestaan der Mij. in 1932, een nationale prijsvraag uit to se-hrifreu, waarvan do doel- neming zal openstaan voor alle Nede-rlandsohe architecten. Het rapport van de Aigemeene studie-Com missie voor arbitrage inzake d-e spoed-arbitrage in het hooger beroep werd aangenomen. De herziene Aigemeene Administratieve Voor schriften opgesteld door een Commissie nit den B. N. A. de Vereeniging van Delftsche inge nieurs en den Ned-ertandsohen Aannemersbond, werden aangenomen. Ten aanzien van de Nederlancl-söhe inzending op de Bauaustellung te Berlijn, waaromtrent de aigemeene meening n-aar voren kwam, dat deze teleurgesteld heeft, we-rd een motie aan genomen van den volgenden inhoud; „De B.N.A., in vergadering bijeen te Gro ningen op 11 Juli 1931, betreurt, dat de inzen ding van Nederland op de internationale stede- bouwkundige afdeellng van de Bauaustellung te Berlijn, onvoldoende weergeeft, tot op welke hoogte de IToll-andscihe stedebouw en architec tuur zich hebben ontwikkeld en spreekt de verwachting uit, dat bij komende gelegenheden de B.N.A. al het mogelijke zal doen om te be vorderen, dat de Hollandische inzending dui delijk en overtuigend zal zijn, zoo wat den in houd al-s wat de wij-ze van tentoonstellen be treft.'' TECHNISCHE HOOGESCHOOL Op voordracht van het college van Curatoren heeft de Minister van Waterstaat de Volgende studenten de-r T. H. gedurende deze zomer- vacanfcie Ibenoe-md tot buitengewoon opzichter bij A. Waterstaatswerken: M. A. Hartman, bij den onderhouw van de brug over de Waal te Zaltibommel; A. E. R. Lootsma bij toezicht montage bovenbouw brug over het zomerbed van de Waal te Zaltibommel; W. Bom bij de verbetering van den Neder-Rijn bij H-uisen en Arnhem tussehen tan-r. 21 en 26; W. M. J. Mols bij de verbetering van het Sdheur -bij Maassluis; baggerwenk Rotterdamsclien Waterweg onder houd Rotterdamschen Waterweg en S roern- m-et'ingen L b. .v verbetering van den Rotter- darmschen Waterweg; F. Helm-er, 'bij aanleg van -den weg van Rijswijk naar Rotterdam, met de daarin gelegen kunst wei'ken; D. J. Cramer bij het maken van den onderbouw en gedeelte bovenbo-uw van de brug voor gewoon verkeer over de Maas te Maastricht niet bijkomende werken. K. van den Heuvel Rijn-de-rs bij het maken van 'het verbindingskanaal tnss-chen de Maas en Zuid Willemsivaar't en af-leidingska- naai, behoorende tot de werken voor den aan leg van -het verbindin-gskanaal in het Bossche veld te Maastricht. L. J. P. M. Raedts, bij den aanleg van h-et Julianakanaal tussöhen km. 9.075 en km. 15.500; J. H. Edelman, bij het maken van de voorhaven a. d. IJssel. F. L. Postel en A. J. van Romon-d-t bij den sluisbouw te E-efde. B. Bij do Zuiderzeewerken. H. d-e Vries hij de Dijkwerken voor de afsluiting van de Zuider zee, Korn werderzand; J. G. Buitink id. te Den. Oever. J. F. Cusell, hij de verhooging van de Fri-esoh-e zee-dijken en M. J. van den Berg bij de verhooging van de Texelsohe zeedijken te Den Burg. Met de stoomschepen ..Stella" (Ned.), „Vecht stroom" (Ned.) en „Gondul" (Zweedsch) werden hoeveelheden piekyzer, ingenomen aan de terrei nen van de hoogovens te IJmuiden, resp. naag Lissabon, Huil en Malmö verscheept.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10