RERUM NOV ARUM EN QUADRAGESIMO ANNO. Dringende behoefte aan herziening Uiterste behoedzaamheid Petitionnement v. Internationale Ontwapening Hardhandige jongelui in actie WOENSDAG 15 JULI 1951 belangrijke sleeporder. MENSCHEN EN MEENINGEN HET SOCIALISME. Noch noodeloos, noch aanstootgevend PATER DR. W. LAMPEN O.F.M. de positie van het tramweg. PERSONEEL. EEN DOK VAN 17000 TON NAAR NIEUIV-ZEELAND. NATIONALE BEDEVAART NAAR LISIEUX EN LOURDES. DE HEROPBOUW VAN HET NED. PAVILJOEN. van het; Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. EEN TELEGRAM ROOFOVERVAL op KLAARLICHTEN DAG. Bejaard echtpaar bewusteloos geslagen. Zooals wij reeds in ons artikel over het eigendomsrecht opmerkten, behandelde Paus Leo XIII in de Berum Novarum het socia lisme vooral als de leer, die gericht is tegen het privaatbezit der productiemiddelen. Dit deel van de leer van het socialisme veroor deelt de Paus dan op deze vier gronden: le. het is zóó ongeschikt, om den strijd te beëindigen, dat het den arbeiders zelf nadee lig zou zijn; 2e. het is bovendien ook zeer onrechtvaar dig, omdat het den wettigen bezitters ge weld aan doet; 3e. het geeft een verkeerde voorstelling van de taak van den Staat; en 4e. het sticht volstrekte wanorde in de ge meenschap. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat Leo XIII geen andere bezwaren tegen het socia lisme had. Dit was reeds gebleken in zijn vroegere Encycliek Quod apostolici muneris van 28 December 1878, welke speciaal over het socialisme handelde, natuurlijk over het socialisme, zooals dit zich in dien tijd vertoonde in den vorm van socialisme, com munisme en nihilisme. In deze Encycliek voerde de Paus tegen het socialisme deze vier grieven aan: le. zijn revolutionnair karakter en op standigheid tegen de gestelde machten; 2e. zijn prediking van de volmaakte ge lijkheid van alle menschen in rechten en plichten; 3e. zijn bestrijding van het huwelijk, ja zelfs de prediking der vrije liefde; 4e. zijn bestrijding van het door de na tuurwet vastgestelde eigendomsrecht. Ook Paus Pius XI bespreekt in de Ency cliek Quadragesimo Anno het socialisme, en zelfs veel uitvoeriger, dan Leo XIII dit ge daan had. De Paus begint met erop te wijzen dat sedert de dagen van Leo XIII het socialisme groote veranderingen heeft ondergaan. In 1891 was nog de overheerschende rich ting in het socialisme het Marxisme, het zgn. wetenschappelijk socialisme, dat het vroegere utopisch socialisme verdrongen had. Dit berustte vooral op twee pijlers: wijs- geerig op de materialistische geschiedenis beschouwing, en economisch op de leer der meerwaarde. De kern, de strekking van het historisch materialisme is naar de omschrijving van Van der Goes: „dat van de samenleving niet de staatkundige of de juridische of de gods dienstige of de artistieke structuur de basis is, maar dat omgekeerd in ieder gegeven tijdvak alle geestelijk leven, alle rechtskun dige en staatkundige systemen afhankelijk zijn van, in laatste instantie beheerscht wor den door de economische structuur." Tot de kern van deze leer behoort de theorie van den klassenstrijd, welke Leo XIII verworpen heeft met deze woorden: „Een hoofdfout bij de behandeling van het sociale vraagstuk is hierin gelegen, dat men de onderlinge1 ver houding tusschen de bezittende en de onver mogende, arbeidende klasse zoo voorstelt, alsof beide uit hun aard onverzoenlijk tegen over elkander staan, en als het ware zich genoodzaakt zien om een strijd te voeren op leven en dood. Juist het tegendeel is waar. De natuur heeft veeleer alles geordend tot eendrachtig samenwerken, tot onderlinge harmonie." Ter verduidelijking voegde prof. Aengenent (Leerboek der Sociologie, 5e druk blz. 52) hieraan dit toe: „De paus ontkent dus niet, dat er feitelijk dikwijls botsingen zijn voorgekomen, maar hij veroordeelt wel de bewering van de klassenstrijd-theorie, dat de strijd tusschen de klassen noodzakelijk is, dat zij uit hun aard vijandig tegen elkander staan." Bij de marxistische meerwaardeleer behoo- ren voorts de opeenhoopings- en concentra tie-theorie, de verarmingstheorie, en de cris- sissen- en ineenstortings-theorie. Dit zijn de eigenlijke wijsgeerige en eco nomische grondslagen van het Marxistisch Socialisme, dat Paus Leo XIII op het oog had en veroordeelde. Pius XI, die een zoo scherpen kijk op de realiteiten heeft, begint dus zijn beschouwin gen over het socialisme met erop te wijzen dat het socialisme sedert de dagen van I en' XIII ingrijpende veranderingen heeft onder gaan. En met groote onbevangenheid en ob- jectiviteit gaat hij die veranderingen na 1 ten slotte de vraag te beantwoorden, of 'dere veranderingen thans van zóódanigen aard zijn, dat het socialisme van dezen tijd door Katholieken kan worden aanvaard De Paus vangt aan met onderscheid te maken tusschen het socialisme van scherpere richting (pars violentior), dat tot communis me is geworden, en de meer gematigde partij, die den naam van socialisme behouden heeft. Het communisme streeft openlijk en met geweld een tweevoudig doel na: een aller- heftigsten klassenstrijd en algeheele vernie tiging van den privaat-eigendom. Het is openlijk vijandig aan de Kerk en zelfs aan God. Vanzelf spreekt het, dat Katholieken dit communisme, met zijn goddeloozen en on- rechtvaardigen aard, niet kunnen aanhan gen. De Paus meent hen dan hiervoor niet te behoeven te waarschuwen, maar wel slaat hij met groote droefheid de zorgeloosheid gade van hen, die deze dreigende gevaren gering schijnen te achten en in een zekere werkelooze traagheid toelaten, dat overal een leer verbreid wordt, die met geweld en dood slag heel de maatschappij zou verwoesten. En evenzeer veroordeelt hij zwaar de laks heid van hen, die nalaten toestanden te ver anderen of uit den weg te ruimen, welke de gemoederen verbitteren en waardoor een weg gebaand wordt, om de Maatschappij omver te werpen en ten gronde te richten. Een gedachte, welke ook op andere plaatsen der Encycliek nog meermalen tot uiting komt. Het socialisme van meer gematigde rich ting daarentegen verklaart, dat men zich van geweldplegen moet onthouden, en ver zacht en matigt zelfs den klassenstrijd en de afschaffing van den privaat-eigendom. De klassenstrijd wordt geleidelijk een belangen strijd, waarbij gestreefd wordt naar recht vaardigheid en onderlinge samenwerking der klassen (collectieve arbeidsovereenkomst, bedrijfsorganisatie, onderneming®radend En de strijd tegen den privaateigendom luwt en wordt zoodanig „et wordt aangevallen, maar aneen u sching door het kapitaal, een heei schappij, welke inderdaad niet aan de bezitters zelf, maar aan den Staat toekomt. Zoo kan het zoover komen, dat de opvat tingen van dit meer gematigd socialisme niet meer afwijken van de verlangens en eischen der christelijke sociale hervormers. Want terecht kan men voorstaan dat be- paalde soorten van goederen aan den Staat moeten voorbehouden worden, c zoo groote heerschappij met zich meebrengen, als aan privaat-personen, zonder de jseme - schap te benadeelen, niet in an worden gegeven. Men denke hiei aan e mij nen, de monopoliebedrijven, e.c .g. Dit alles noemt de Paus „rechtvaardige eischen en verlangens, die mets meei hebben, dat strijdig zou zijn met de christelijke waar heid" en dan ook geenszins „uitsluitend aan het socialisme eigen zijn. Kan dus een Katholiek zich bij dit ge matigd socialisme aansluiten? Daarop antwoordt de Paus j-"e®el ei' Vooreerst: waarom zou men dl t oen. en kan dit alles nastreven ook buiten het socia- Ksme. Maar vervolgens: al zijn er socialistische Partijen of groepen, van zoodanig gematigde richting, niet alle zijn in theorie of praktijk zoo verstandig geworden. Meestal verwerpen zij den klassenstrijd of de afschaffing van den eigendom niet, maar willen die slechts eenigermate getemperd zien. Dit is eeniger- mate 't geval bij onze S.D.A.P. en meer nog bij- de moderne vakbeweging. Maar, zoo vraagt men, kunnen wij dan ook onzerzijds niet de grondbeginselen der christelijke waarheid eenigermate verzachten of matigen, en zoo, het socialisme tegemoet tredende, daarmee op een middenweg samen komen.' Men hoopt op deze wijze de socialisten naai onzen kant te trekken. IJdele hoop, zegt de Paus. Neen, wie apostelen willen zijn onder de socialisten, moeten de volle en ongerepte christelijke waarheid openlijk en oprecht belijden en op geenerlei wijze voor de dwalingen de oogen sluiten. Wij moeten aan de socialisten dui delijk maken, dat hun eischen, in zoover ze rechtvaardig zijn, door de grondbeginselen van het christelijk geloof veel krachtiger worden verdedigd. Maar als nu een^ het socialisme zich ten aanzien van den klassenstrijd en het pri vaat-eigendomsrecht zóó gematigd heeft, dat ei onzerzijds in dit opzicht niets meer valt aan te merken, ietS| wat in ons land met de sociaal-democratie zeker niet het geval is, wat dan? Kan het dan zonder opof- ciing van eenig christelijk beginsel onzer zijds^niet worden aanvaard? Ook op deze vraag laat de Paus een beslist neen ooren. Immers, hetzij men het socialis me eschouwt als leer, hetzij als historisch feit, hetzij als beweging, indien het waarlijk socia isme blijft, kan het niet met de leerin- „en c ei Katholieken Kerk worden verzoend, ook met wanneer het ten aanzien van klas- sens lijd en eigendomsrecht het juiste en rechtvaardige standpunt zou hebben aan vaard. Want: ook dan nog blijft zijn opvat ting van de Maatschappij, die lijnrecht in stnj is met de christelijke maatschappij. Het pnncipieele verschil, dat blijft, ligt in de verschillende opvatting omtrent het doel van den mensch en van de Maatschappij. Het oe van den mensch is God te dienen en door getrouw alle zijne plichten te ver vullen zoowel zijn tijdelijk als zijn eeuwig geluk te verwerven. Dit vei heven doel kent het socialisme niet en het bekommert er zich ook niet om; het socialisme beschouwt de maatschappij als alleen ingesteld om de tijdelijke welvaart te bevorderen. Het wil de productie socialisee- ren, om haar zoo hoog mogelijk op te voe ren. Dus zijn de menschen, voor wat de productie betreft, verplicht, zich geheel aan de gemeenschap te geven en te onder.werpen. De hoogere goederen van den mensch, ook de persoonlijke vrijheid, worden achtergesteld en opgeoffeid aan de eischen der productie. In ruil daarvoor zullen wij een ruimer stof felijk bestaan krijgen. Derhalve: eenerzijds overmaat van dwang, en anderzijds een val- sche teugelloosheid, omdat een waar sociaal gezag niet gegi ondvest kan worden op tijde lijke en stoffelijke voordeelen, maar alleen kan komen van God, den Schepper en het laatste doel aller dingen. Conclusie, „leligieus socialisme, christelijk socialisme is innerlijke tegenspraak; nie mand kan tegelijk een goed katholiek zijn en tevens een waar socialist." Er is, ook in ons land, veel belangstelling voor de vraag, of, na deze zeer duidelijke uitspraak van den Paus, het aan Engelsche Katholieken nog toegestaan kan blijven, lid van de Labour Partij te blijven. Het ant woord op deze vraag, het is duidelijk, ligt besloten in deze andere, feitelijke, vraag, of he Labour Partij werkelijk een socialistische Partij is, m.a.w. of zij tot grondslag en uit gangspunt. heeft een werkelijk socialisme. Naar bekend is, heeft het Engelsche Epis copaat deze vraag voor het tegenwoordige alsnog ontkennend beantwoord. Tenslotte bespreekt de Paus nog, wat in de Nederlandsche vertaling der Encycliek genoemd wordt het „kultuur-socialisme". In het Latijn staat hier „Socialismus mores cul- tumque pervadens", wat de officieels Fran- sche vertaling overzet als „Socialisme éduca- teur en de Duitsche als „Sozialismus als Bildungs- und Erziehungsbewegung". Dit kultuur-socialisme omschrijft de Paus Met klem verdedigt Ramsey Mac Donald de noodzakelijkheid der ontwapening op de Nationale Vredesbijeenkomst te Londen. aldus: „Het legt zich vooral toe op het vor men van den geest en de zeden; vooral nog heel jonge kinderen lokt het onder het uiter lijk van vriendschap naar zich toe en ver bindt hen aan zich; toch strekt het zich ook uit naar de volksmassa om eindelijk „socia listische menschen" te vormen, die de men- schelijke samenleving naar de beginselen van het socialisme zullen inrichten." Wat ons land betreft, denkt men hier aller eerst wel aan de „A. J. C."-beweging en aan de communistische jeugdbeweging, de Roode Valken, de roode sportbeweging, enz. De Paus waarschuwt ertegen als tegen een ernstig dreigend gevaar. Dit kultuur- socialisme is weliswaar voortgekomen uit het liberalisme, maar zijn erfgenaam zal zijn het bolsjewisme. Tot siot van zijn uitvoerige beschouwingen over het hedendaagsthe socialisme doet de Paus met warmte een beroep op die katho lieken die, het kamp der Kerk ontvlucht naar het socialistische leger zijn overgeloo- pen. Ten onrechte zeggen dezen, dat door de Kerk en degenen, die luid verkondigen, dat zij tot de Kerk behooren, de rijken begun stigd, doch de arbeiders veronachtzaamd worden. De Paus betreurt het, dat er Katho lieken geweest zijn en nog zijn, die bijna niet denken aan de verheven wet van recht vaardigheid en liefde, ja, die, wat nog erger is, uit winstbejag er niet voor terugschrikken de arbeiders uit te buiten. Zelfs worden er gevonden, die den godsdienst misbruiken en met, zijn gezag 'n onrechtvaardige uitbuiting- trachten te dekken, om zich tegen de maar al te rechtmatige eischen der arbeiders veilig te stellen. Deze handelwijze keurt de Paus ten sterkste af. Die zoo handelen zijn de oor-, zaak, dat de Kerk in een valschen schijn komt en bloot staat aan onrechtvaardige ver dachtmaking. Maar den arbeiders, die daardoor afdwaal den, roept de Paus met de liefdevolle stem eens Vaders toe: keert terug tot den moeder schoot der Kerk,, keert terug in het vader huis, waar uw eigenlijke plaats is in de rangen van hen, die de leeringen der Pausen met ijver opvolgen en trachten de Maat schappij volgens den geest der Kerk, in een nieuwen opbloei van sociale rechtvaardig heid en liefde te herstellen. Alleen dan zul len zij, ook reeds hier op aarde, waarachtig geluk vinden. Moge deze dringende roepstem van ons aller Vader, die ook hun Vader bleef, ge hoord worden! OVER WERKVERGUNNING Op de vragen van den heer van der Houven in verband met een onlangs aan de N.V. Elec- troteclmisohe Industrie v/h W. Smit Co. te Slikkerveer verleend© o ve rwe rfkve r-gun n i ng, heeft de heer Verschuur, Minisiter vam Arbeid, Handel en Nijverheid, o.m. het volgende geant woord: De hierbedoeld© vergunning is de voortzet ting eener sedert 1924 met kleine wijzigingen telkens opnieuw verleende vergunning, welke ten doel heeft gelegenheid te geven, om tel kens, wanneer het noodig is voor den geregel- den gang der werkzaamheden in de gekeele fabriek of voor de veel voorkomende spoed- reparaties voor schepen of fabrieken, een en kele afdeeling of een groep arbeiders korten tijd te laten overwerken. Aan de vergunning zijn grenzen, voorwaar den en controle-bepalingen verbonden, die mis bruik voorkomen. De vergunning, aan de N.V. Elektrotechnische Industrie v/h W. Smit Co. te Slikkerveer, verleend, is noch noodeloos, noch aanstoot gevend, voor wie de feiten kent. Buitengewoon lioogleeraar aan de R. K. Universiteit. Naar wij vernemen, is de ZeerEerw. Pater dr. W. Lampen O. F. M. benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar, voor handschriftenkunde en oorkonden-leer aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. (In het door ons van de „Gelderlander" over genomen bericht was sprake van een benoe ming tot gewoon hoogleeraar. Dit is niet juist). Congres te Utrecht. De Nederl. V©r. van Spoor- en Tramwegper soneel heeft Maandagmiddag te Utrecht een buitengewoon tram-oomgres belegd, waar drie inleidingen over de positie van het tramperso neel werden gehouden. De heer H. J. van Braambeek sprak over het rapport der staatscommissie inzake de verhou ding van den Staat tot de Tramwegen. Na zijn uiteen zetting werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen. „Het congres va,n tramwegpersoneel, onder leiding der Nederlandeohe vereenigi-ng van spoor- en tramwegpersoneel bijeen op Maandag 13 Juli 1931 te Utrecht, van oordeel dat de over het olgemeen slechte arbeidsvoorwaarden van het personeel der in tercommunale trams voor een groot deel zijn te wijten aan de zwakke financieele positie dier ondernemingen; van oordeel, dat deze haar oorsprong voorna melijk vindt eensdeels ln den gebrekklgen vorm van exploitatie, die concentratie drin gend noodig maakt, anderdeels ln de scherpe auto-con-currentie, welk vervoermiddel aan veel minder lasten i-s onderworpen dan de tram en daardoor zeer ongelijke ooncurrentie-voorwaar- flen söhept; spreekt als zijn meen'ing uit, dat het „Eerste Verslag van de Commissie voor het Tramweg- vraagstuk" aanbevelingen geeft, die aan dezen zeer ongewenschten toestand althans eenige verbetering brengen; en dringt er ten sterkste op aan -bij de be voegde autoriteiten, dat daaraan ten spoedig ste gevolg wordt gegeven. Vervolgens werd het woord gevoerd dooT de h-eer L. TV. Petertje over „de pensioenrege ling bij de tramwegen en onze actie tot verkrij ging van een wachtgeldregeling en het int. pro gram voor tramwegpersoneel en chauffeurs Daarna trad d-e heer Joh. Verton als inleider op over „de herziening der R.D.V.'s". Ten slotte wérd een motie aanvaard, waaTin wordt vastgesteld, dat de inhoud ervan vooral wat betreft de rechtspositie zo-owel als de regelingen ten aanzien van het verlof en voorzieningen hij ziekte, dringend herziening behoeft en dat deze punten geen of geen noe- men-swaardigen invloed op de finanoieele uit komsten van de bedrijven kunnen hebben en dus niet behoeven te wachten op event-ueele nadere regelingen tusschen den Staat en de Trambedrijven; en waarin besloten wordt zich opnieuw tot de Regeering en d>e Trambedrijven te wenden met het verlangen dat een paritaire commissie met de herziening van de R.D.V.'s zal worden belast. Een Engelsche opdracht aan Smit Co.'s Internat. Sleepdienst. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Het 20-e retourvliegtuig is gisteren te 5.18 uur uit Calcutta vertrokken en te 9.30 uur te Allahabad aangekomen. Het 22e postvliegtuig is gisteren te 9.35 uit Djask vertrokken en te 16.58 te Karachi aan gekomen. Men seint ons uit Londen d.d. 14 dezer: Het sleepen van een g-root dok, bestemd van de Tyne (Engeland) voor Wellington in Nieuw Zeeland is opgedragen aan Smit en Co's Int. Sleepdienst te Rotterdam. Verwacht wordt, dat men ongeveer zeven maanden voor deze reis een tocht van 13500 mijl zal noodig hebben. Gevaren wordt via Gibraltar, Ned Indië en langs de kust van Queensland. De sieepbooten zullen waarschijnlijk korten tijd te Batavia de reis onderbreken, teneinde •in het droogdok de rompen van zeewier te ontdoen en opnieuw te verven. Gedurende de gansche reis zullen de sieepbooten voortdurend in draadlooze verbinding staan met haar hoofd kantoor. Naar we vernemen betreft het een droogdok van 17.000 ton draagvermogen waarvan de ver- zekeringswaarde 180.000 pond sterling zal be dragen. Gaat alles goed dan hoopt men begin Februari de bestemming te bereiken. Twee treinen vertrokken Men meldt ons uit Roosendaal: Maandagavond reeds was het overvol in Roo s-en daal m-eit pelgrims,die zouden deelnemen aan de nationale bedevaart naar Lisieux en Lourdes. Van alle streken uit het land waren ze in den vooravond binnengekomen en daar de hotels ze niet allen konden herbergen, von den velen bij particulieren een onderdak. Gistermorgen precies op tijd, om 7.35 uur, vertrok de trein naar Lisieux. Er waren 425 deelnemers. Allen maakten het wel. Hedien vertrok de -tweede trein, die recht streeks naar Ixiurdes gaart. Zonder eenige onderbreking zal moeten doorgewerkt worden Schrijven aan het Nationaal Steuncomité Parijs 1931. Het uitvoerend comité voor de Nederlandsche deelneming aan de Int. Koloniale Tentoonstel ling te Parijs heeft aan het Nationaal Steun comité Parijs 1931 den volgenden brief gezon den: Mijne Heeren, Het Uitvoerend Comité voor de Nederland sche deelneming aan de Internationale Kolo niale Tentoonstelling te Parijs gevoelt behoefte uiting te geven aan zijn groote erkentelijkheid voor den op initiatief van uwen voorzitter, den heer Zuyderhoff, tot het Nederlandsche volk gerichten oproep ter bevordering van het ver- leenen van geldelijken steun voor de wederin- richting van de Nederlandsche afdeeling in het Bois de Vincennes. Ons comité waardeert het ten zeerste, dat u zich spontaan heeft op gemaakt om door middel van een nationale in zameling onzen arbeid te verlichten en de mo gelijkheid te vergrooten om het nieuwe Neder landsche paviljoen wederom in het middelpunt van de internationale aandacht te plaatsen. Ons comité is van oordeel, dat u, in verband met de door u aangevatte inzameling, behoort te beschikken over eenige gegevens aangaande onze financieele positie. In de eerste plaats kan ons comité u mede- deelen, dat de afwikkeling der verzekeringen nog in vollen gang is en dat ons comité tot dusver nog geenerlei uitkeering heeft ontvan gen. Men behoort te onderscheiden tusschen de verzekering van het gebouw en de verze kering van de inzendingen. Ons comité meent te mogen vertrouwen, dat de wederopbouw van het paviljoen uit verzekeringsgelden zal kunnen worden bekostigd. De te ontvangen gelden uit de verzekering der inzendingen zul len echter, voor verreweg het grootste deel, door ons comité moeten worden uitgekeerd aan de instellingen en personen, wier eigendommen in den brand verloren gingen. Ons comité zal dus alleen de beschikking behouden over de verzekeringsgelden betreffende zijn eigen in zendingen. Intusschen zal, in afwachting van de verze keringsgelden, zonder eenige onderbreking moeten kunnen worden doorgewerkt aan den wederopbouw van het paviljoen en aan den wederaanmaak der inzendingen en daarvoor zal het geld, wat na den brand in kas was, al spoedig niet meer toereikend zijn. De door u aangevatte nationale inzameling zal het co mité dus in de eerste plaats aan kasmiddelen kunnen helpen. De nationale inzameling heeft intusschen nog een andere, een voornamere beteekenis, namelijk het scheppen van de mogelijkheid om een snellen, doeltreffenden arbeid. Het uitvoe rend comité moet er namelijk bij voortduring rekening mede houden, dat in de huidige om standigheden verschillende onvoorziene uitga ven te vreezen zün en dat ook de exploitatie en de liquidatie der Nederlandsche deelneming betrekkelijk belangrijke bedragen zullen vorde ren. Ons comité is dientengevolge verplicht de uiterste behoedzaamheid in acht te nemen en elke uitgaaf zorgvuldig te overwegen, hetwelk uiteraard de vlotheid van den arbeid beïn vloedt. Welnu, het is de nationale inzameling, die ons comité de handen zal kunnen vrijmaken en die het gelegenheid zal kunnen bieden zon der schroom met kracht aan te sturen op de inrichting van een Nederlandsche deelneming, die, naar wij hopen, In breeden kring zal wor den gewaardeerd. Mocht te zijner tijd blijken, dat de beschik baar gekomen middelen tengevolge van de of fervaardigheid van het Nederlandsche volk een batig saldo opleveren, dan zullen de niet ge bruikte gelden natuurlijk weder in de kas van het steuncomité terugvloeien ten einde dat co mité dan in staat te stellen aan de schenkers een zeker percentage van de giften terug te geven. Met groote belangstelling ziet ons comité de verdere resultaten van uw waarlijk nationalen arbeid tegemoet. (w.g.) D. FOCK. Bijdragen aan het nationaal steuncomité, voor ons nieuwe paviljoen, te Parijs, kunnen worden gezonden aan Oost en West Korte Voor hout 6, Den Haag gironummer 14574. PROF. DR. W. C. DE GRAAFF. Prof. dir. W. C. de Graaff te Utrecht is door den Minister van Binnenlandsche zaken en landbouw aangewezen als vertegenwoordiger van de Nederlandsahe regeering voor het van 16—21 Juli a.s. te Parijs te houden 4e congres international des Plantos méditcinales et essences. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der mensdhelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam s Adres IN aam Adres Naai.. Adres Naam Adres s Dezer dagen werd gemeld, dat aan den Ka tholieken president der voorloopige Spaansche regeering het volgend telegram was gezonden: Het hoofdbestuur van de „Evangelischs Maatschappij" in Nederland brengt de re geering van Spanje zijn hulde en dank, dat zij de vrijheid van godsdienst in Spanje heeft ingevoerd, zoódat nu ook de Protestanten al daar God kunnen dienen op de wijze, zooals hun geweten hun dat voorschrijft. (w.g.) A. G. H. VAN HOOGENHUYZE, voorzitter. PAUL HUGENHOLTZ. secretaris. De beide predikanten, zoowel de confessio- neele als de vrijzinnige, schijnen niet geweten te hebben, dat de Protestanten in Spanje, hoe wel miniem in aantal, al sinds onheuglijken tijd „God kunnen dienen op de wijze, zooals hun geweten hun dat voorschrijft". Maar zij zouden, als zij op dit gebied nut tig werk wilden verrichten nog andere tele grammen kunnen verzenden, b.v. een naar de drie Scandinavische landen of Zwitserland, waar geen Jesuieten worden ge duld; een naar MacDonald om hem er attent op te maken, dat de Engelsche koning nog altijd geen godsdienstvrijheid bezit en in Engeland anglicaansch en in Schotland presbyteriaansch moet wezen; een naar de Nederlandsche regeering met de boodschap, dat de Katholieken, zelfs in geheel of sterk overwegend Katholieke stre ken, nog steeds in de volledige vrije uitoefening van hun godsdienst belemmerd worden, terwijl er in Indië iets soortgelijks bestaat krachtens een befaamd artikel. Maar vermoedelijk zal ds. v. Hoogenhuyza dit wel niet doen, want deze Amsterdamsche predikant verdediger van een zoogenaam- den nationalen radio-omroep schreef on langs in de c.-h. „Ned.": Het Protestantsch beginsel „vrijheid van geweten" niet vrijheid van godsdienst, wat er zoo langzamerhand voor ia in de plaats gekomen heeft Nederland gemaakt tot een asyl van de verdrukten. Waar moet het heen als zij, die op grond van dat begin sel asylrecht hebben verkregen, in ons Pro- testantsche land de leiding gaan nemen, en Nederland gaan Roomsch maken Wij begrijpen, dat Iemand met zulk een vrij moedige opvatting van onze eigen historie, welke het eerstgeboorterecht tot een asylrecht degradeert, alléén naar Spanje telegrafeert. ..-iüsuaJu*.: S.V.P. Ingevuld toezenden aan het Bureau van ons Blad -3 e» Dinsdagavond is het dorp Nuenen, waar op het oogenblik kermis wordt gevierd in op schudding gebracht door een bru talen over val op klaarlichten dag. Omstreeks half zeven drongen twee jonge mannen in de woning van den ruim 80-jarigen landbouwer J. v. Bake!, dde met zijn eveneens ruim 80-jarige echtgenoot© alleen woont in een kleine boerenhofstede aan een zijweg van den weg Nuenen-Eind'hoven. De indringers overvielen de beide oudjes en hebben hen met een hard voorwerp bewuste loos geslagen. De twee oude menschen wisten evenwel nog om hulp te roepen, hetgeen ge hoord werd door den landbouwer Jansen, die op een nabijgelegen hofstede woont. Hij snelde dadelijk te hulp en toen hij binnenkwam, gin gen de beide onverlaten ervan door, ze spron gen op hun fiets en reden den weg op naar Eindhoven. Jansen greep onmiddellijk ook een fiets en ondanks het feit, dat een der beiide mannen hem met een revolver bedreigde, achtervolgde hij hen een tijd lang. Daar evenwel de ketting van zijn rijwiel brak, moest hij zijn poging, om de beide mannen in te halen opgeven. Onmiddellijk heeft hij daarna de politie en de marohaussee van den overval in kennis gesteld. Ook de dokter van het dorp, de heer W. F. J. Anderegg werd gewaarschuwd en was spoedig ter plaatse. Hij behandelde de beide oudjes, die vrij ernstig aan het hoofd waren verwond. Direct levensgevaar bestaat evenwel niet. Van Bakel en zijn vrouw zijn voor loop ig ver honden en onder bewaking in het huisje ge bleven. Ze zouden vandaag naar 't ziekenhuis te Eindhoven worden overgebracht. Doordat d© indringers gestoord werden, is er waarschijnlijk niets gestolen. De geldkist werd tenminste onaangeroerd gevonden. De vermoedelijke daders bekend. De vermoedelijke daders zijn bij de mare chaussee 'bekend. Het zijn de 23-jarige L v. D. en de 20-jarige L. P. K. In den loop van den avond heeft de mare- ebauissée, geholpen door de politie alle pogin gen in het werk gesteld, om de beide jongeman nen op te sporen. Gisterenavond laat is een der vermoedelijke daders L. v. D. te Eindhoven gearresteerd. W. BALK f In het Stadsziekenhuis te Alkmaar is over leden ;n den ouderdom van 59 jaar de heer W. Balk, oud-lid van Prov. Staten van Noord- Holland (V.D.) en secretaris van den Prov. Bond van Veilingen in Noord Holland. COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND. De Minister van Staat, Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, houdt a.s. Donderdag, van 1014 uur 12 uur, audiënties NED. EXPRESSE. Het agentschap der N. V. Stoomvaart Mij. „Nederland"', de firma Kuyper, van Dam en Smeer te Rotterdam bericht, dat de boottrein, aansluiting gevend op het m.s. ,,P. C. Hooft", hetwelk 17 Juli a.s. van Genua afvaart, Don derdagmorgen, 16 Juli, van Rotterdam (Maas) zal vertrekken te 9 uur. Vertrek van. 's Gr» venhage (S.S.) te 9 u. 22.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5