'N VRAAG DIE EUROPA'S LOT BEPAALT Frankrijk draagt een ernstige verantwoordelijkheid ACHTERDOCHT IN POLEN Socialistisch manifest De campagne woedt voort Kampeerders De razende Buick in Uw fenf WOENSDAG 15 JULI 1931 wijziging der noodverordening ge ISCHT. STEMMING IN HET BUITENLAND HET CONFLICT TE ROME. Purol en Purolpoeder NIEUW SPANJE. DE CORTES BIJEEN. Een mysterie AMERIKA'S VLOOTBOUW. Het roode leger GAARKEUKEN VOOR 100.000 PERSONEN. De yJZxpress Koran je" meent, dat DMtschland thans een zich zelf op den hals gehaalde traged ie beleeft, omdat het door 'n agressief en dreigend nationalisme verpest is „CREDIETVERNIELENDE ACTIE VAN HET KAPITALISME" Hoe helpt men de banken aan liquide middelen. Nadat Dinsdagmiddag belangrijke besprekin gen hebben plaats gevonden, heelt de Duitsche Rijkskanselier dr. Brünittg eenige uren rust genomen. Des avonds laat zou het rijkskabinet ■wederom bijeenkomen teneinde over een be langrijk programma te beraadslagen. Het is te ■verwachten, dat dit programma in den vorm van een noodverordening Woensdagavond ge publiceerd zal worden. Het voornaamste punt van bespreking werd uitgemaakt door bet probleem hoe men de banken aan de veireisöhte middelen zon kunnen helpen. Men denkt hierbij aan de aanwezig zijnde Rentebankbiljetten, in welken omvang van deze biljetten getoruiik zal worden gemaakt etaat echter nog niet vast. In geen geval zullen alle aanwezige Rentebankbiljetten voor dit doel worden aangewend. Vanzelfsprekend moet de eventueele uitgifte van deze Rentenbank- biljetten gepaard gaan met het stellen van de veredschte waarborgen voor de latere aflossing dezer biljetten. Als een der maatregelen welke tot hef ge- ■wensdhte doel kunnen lelden wordt een verdere verhooging van bet offiioieele disconto over wogen waardoor een hamsteren met deze bil jetten en onnoodige beleeningen worden voor komen. Het staat momenteel nog niet absoluut vast op welke wijze de vereischte betalingsmiddelen zullen worden verkregen, vooropgezet, dat de banken haar loketten a.s. Donderdag wederom zullen openen. Wat de aanvrage van een moratorium betreft wordt er aan herinnerd, dat aan een algemeen moratorium voor het binnenland niet gedacht ■wordt, wel wordt de aanvrage van een even tueel gedeeltelijk binnenlandisch moratorium overwogen, waaromtrent natuurlijk de details nader zouden moeten worden vastgesteld. Het hoofdprobleem wordt echter gevormd door de vraag in hoeverre een buitenlandsdh morato rium noodzakelijk zal zijn. Dit probleem moet natuurlijk met de uiterste voorzichtigheid be handeld worden, daar men in de verantwoor delijke Duitsche kringen te goed weet, welke gevolgen een positieve stap in deze richting in het buitenland zou veroorzaken. Bij de renten- mark gaat het daarom, de basis zoo sterk mo gelijk te maken. In geen geval mag het gebeu ren dat de rentenmark tegenover de rijksmark met een disagio wordt verhandeld. Bij een be perkte aanwending der betalingsmiddelen zal dit dan ook niet kunnen geschieden. De Ren- tenbankbiljeüten worden gegarandeerd door het grondbezit van den landbouw. Daar dit grond bezit tengevolge van de prijsdaling der pro ducten, in waarde is gedaald, worden onder handelingen gevoerd met die industrie, in hoeverre deze zich mede garant wil stellen voor de Rentenbanktoiljetten. De B.B.C. ver neemt dienaangaande nog, dat op verlangen der Industrie voeling gezocht werd met den ■vroegeren Rijksbank-president dr. Schacht, ten einde van diens diensten gebruik te kunnen maken om deze aangelegenheid tot een zoo gunstig mogelijk einde te brengen Wat .betreft de verdeeling van het te vormen noodgeld zullen alleen de werkelijk met err, etige redenen omkieede aanvragen bevredigd worden. Hierbij zullen vooral de spaarbanken met groote tegemoetkoming behandeld worden Men overweegt thans óf door een verordening de Rentenibank te machtigen rentemartobiljetten in omloop te brengen tegen verpanding van hiervoor in aanmerking komende effecten óf voor dit doel een bijzondere bank (leenbank) in het leven te roepsa. Men wil het gevaar voor inflatie tegengaan door bet bedrag va.n deze uitgifte te voren bij de wet vast te stellen. Er wordt gesproken over een bedrag van 600 9®® mlllloen. Door de waarde van de Rentenmark gelijk te stellen aan de Rijkamark kan men een disagio van de rentemarkbiljetten vermijden. Andere plannen hebben betrekking op circulatie-middelen <jie met een weekgeldigh-eid of <*P rentemarkbil- jetten, die een tevoren vastigesteldem omloop- tijd hebben. Deze laatste plannen hebben even wel naar verluidt, vergeleken met het eerst genoemd project weinig kans om doorgevoerd te worden. schuldigen, het kapitalistische systeem an het gemeenschappelijk bedrijf ge- rlatsing van de groote financieele plaatsing staatstoezdoht. Haar de ware scauims—- uij.„ en zijn vertegenwoordigers af te leiden De faiutete financieele magnaten en Indus- De failliete Marxisten doch geld- sterking van eischt en ondernemingen onder wensch bleef onvervuld. „-—ï--™, w Thans verlangen kapitalistischeQ ondernemers schreeuwen om hufp u t het buitenland. Maar dit kapitalisme was het dat de nationaalsocdaiistoeche verkle- was het, dat ae betaalde. Zijn zingsoverwmning van Sept orediet vernielende actie is sindsdien op alle manie gesteund. In dit uur van het grootste gevaar eisLn wij een vastberaden ^mekeer Er moet een einde komen aan het zelfstand g beheer de- banken en van de groote industrieën waardoor het bedrijfsleven in den afgrond wordt gestort. 3, Staatshulp is slechts dan gerechtvaardigd, wanneer de invloed van den staat in het belang van het algemeen duurzaam verzekerd blijft. Een grondige saneering van het bedrijfsleven moet tot stand worden gebracht, ongeacht de kapitalistische particuliere belangen. Arbeiders en beambten moeten door onvoor waardelijke waarborging van hun aanspraken op loon salaris of steun beschermd worden tegen de verderfelijke gevolgen van de crisis, waarvan zij de onschuldige slachtoffers zijn. Met nadruik herhalen wij onzen eisoh tot wijziging van de noodverordening van 5 Juni en tot herstel van het daarbij vervatte sociale onrecht. Dringend is steun noodig. Daartoe is echter noodig een buitemlandsche politiek van ver zoening welke vrij is van uittartende haat- parades en ziöh niet bekommert om niets be- teekenende prestige-eisöhen. Het manifest besluit met een aansporing tot weloverwogen, vredelievende samenwerking. De sociaal-democratische partij-commissie behand'elde "vervolgens verschil lende vraag stukken betreffende de partij-organisatie. De partijcommissie stelde nadrukkelijk vast, dat het bewaren van de eenheid in de partij in den tegenwoordiiigen tijd meer dan ooit noodzakelijk is, zoodat alle pogingen gestaakt moeten wor den, die de stichting van zelfstandige organi saties in e.n naast de partij ten doel hebben. Dit besluit is in boofd.zaak gericht tegen de oppositie van enkele afgevaardigden, die reeds op den partijdag te Leipzig togen d.e politiek dor partijleiding waren opgekomen en later in een socialistisch tijdschrift opnieuw de partij- Leiding^ hadden bestreden en bewijzen van in stemming met hun politiek hadden gevraagd. Luther is terug. BERLIJN, 14 Juli 1931 11"Rijk;sibunk.pre- sident dr. Luther is hedenmiddag om 15.35 uur met een speciaal vliegtuig uit Bazel aan het Tempelihofer Veld aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk naar de rijkskanselarij om aan de besprekingen van het Rijtoskabinet deel te nemen. Luther naar de Rijksbank. BERLIJN 14 Juli 1931 (H. N.) In de kabi- nietszitting va hedenmiddag heeft dr. Luther verslag uitgebracht over zijn besprekingen te Bazel. Waarschijnlijk aal het kabinet van avond voor een nieuwe zittiing bijeenkomen. Dr. Lnther begaf zich na afloop van de kabi netszitting naar de vergadering van het di rectorium van de Rijksbank, waar hij even eens rapport uitbracht over zijn onderhande lingen te Bazel. De geheele week beurssluiting. BERLIJN, 14 Juli 1931 Eigen Tel.) De Prui sische minister van handel en industrie heeft een telegram aan de Pruisische beurzen ge richt waarin bepaald wordt, dat de beurzen de verdere dagen dezer week in geen geval geopend 'mogen worden, dus deze geheele week gesloten moeten blijven. Bijeenroeping Reichsrat. van den Re Duitsch-nationalen in actie. BERLIJN, 14 Juli (W.B.) Het hoofdbestuur d® partij commissi© en de controlecommissie van de socialistische .partij hebben besloten, een manifest aan het Duitsche volk te richten, waarin o.a. gezegd wordt: Do crisis beeft zich verscherpt. Ineenstorting na Ineenstorting van groote industrieele en bankondernemingen teekenen haar weg. Met üa döbficles wordt de leugen vernietigd van de sociaal-democratische „Misswlrtschaft", Volka werd uitgevonden, om de aandacht van Dinsdag is te Stettin een economisch congres gehouden van de Duitsch-nationale volkspartij, waar talrijke economische en politieke leiders verschenen. De, pl^a'sv,ervahgende voorzitter, von Win- terfeld, behandelde den oproep aan de natio nale oppositie, om zich achter de regeering- Briinmg e scharen. Voor de nationale oppo sitie, aldus spreker, kan siechts een regeering in aanmei ving komen, die vervuld ia van een nationalen geest en werkkracht. Er moet ten slotte een einde komen aan het eeuwige lonken naar de meening in ]jet buitenland, het stuur moet worden omgegooid. Het buitenland zal een nationale regeering niet laten wachten op zijn vertrouwen. Tegenover de »sus"-p0gingen der regeering kan men slechts zoo spoedig mogelijk de teu gels van het bewind in handen nemen. Quaatz eindigde zijn referaat met de woorden: Strijd is de eerste burgerplicht. Nadat nog eenige referaten waren gehouden, waarin in het bijzonder den nood van het Oos ten en de onhoudbare toestand in den land bouw ter sprake kwamen, werden twee reso luties aangenomen. In resolutie betreffende de landbouwaangelegenheden wordt o.m. ge- eischt de volledige opheffing der herstellas- ten als eerste voorwaarde voor een saneering van Duitschland. Binnenlandsche industrie en arbeid moeten den voorrang hebben boven bui tenlandsche arbeid en productie. In de tweede resolutie welke betrekking heeft op de politiek wordt verklaard, dat de ineenstorting van het bedrijfsleven in de nieuwste geschiedenis zonder weerga is. Door het prijsgeven van het tweede pantser schip zou de reeds zoo zwakke landsverdedi ging tegen het steeds weer opkomend gevaar voor Poolsche aanvallen een nieuwe verzwak king ondergaan. Deze willoosheid voert het bedrijfsleven en den Staat tot verderf. Redding Is od het laatste oogenblik nog mogelijk, wan neer een met den nationalen wil bezielde en geleide regeering tegelijkertijd wordt ingesteld in het rijk en in Pruisen, die vastbesloten is tQt den strijd tegen het volkbedervende Marxisme. Politieke en economische leiders richten, evenals de leiders der Stahlhelmgroepen uit b-et Oosten tot den rijkspresident, veldmaar schalk von Hindenburg de openhartige en dringende bede, op dit voor de Duitsche ge schiedenis beslissende moment déze nationale regeering met de beslissende volmachten te geven aan het volk van Duitschland en Pruisen. De leiders van het Oosten richten tot het Pruisische volk de vermaning zich bewust te zijn van het gewicht van den 9en Augustus. Het gaat er niet om Pruisen te verwoesten, doch om het te veroveren. De Reidhsrat, een instituut van alle Duitsche staten, waarin vertegenwoordigers van indus trie, handel en landbouw zitting hiefbben is tegen Donderdag a.s. bijeengeroepen. De Rijksbank blijft geopend. (W.B.). De Rijksbank, op wie de wettelijk vastgestelde beurs- en bankvacantiedagen niet van toepassing zijn, houdt haar loketten ge opend en neemt in het regelmatige verkeer betalingen aan, terwijl eveneens uitbetalingen zullen plaats vinden. Dit geldt eveneens voor het verkeer met de andere banken. Geen invloed op de werk loosheidsondersteuning. (V. D.). Naar het Rijksbureau voor Arbeids bemiddeling en werkloosheidsverzekering mededeelt, zal het sluiten der banken geen in vloed hebben op de uitbetaling van de onder steuning aan werkloozen, daar dit bureau ai_ leen met de Rijksbank in verbinding staat. Bruening en Curtius nog niet naar Parijs. VD.). In tegenspraak met een bericht in een der Berlijnsehe middagbladen, dat de rijks kanselier dr. Brüning en de rijksminister Van buitenlandsche zaken dr. Curtius nog heden of morgen naar Parijs zullen vertrekken, wordt er van bevoegde zijde nogmaals op gewezen dat er in verband met den toestand van het oogenblik zelfs niet aan te denken valt, dat de beide heeren binnen afzienbaren tijd de voorgenomen reis naar Parijs maken. De reis zal zeer waarschijnlijk, zooals in het voorne men lag, in Augustus plaats hebben. Spoedig een nauwkeurig pro gram te wachten. BERLIJN, 14 Juli 1931, (yy, g j pjr. Luther zal onmiddellijk na aankomst te Berlijn de re- paratiecommlssio uit het kabinet over zijn be sprekingen te Bazel rapporteeren. Heden en morgen zullen besprekingen plaats vinden van 't kabinet met leiders uit 't financieele en eco nomische leven. Woeonsdagnamiddag of op zijn laatst Donderdagmorgen zal er een nauwkeurig program uitgewerkt zijn van te nemen maat regelen. De Fr ansch—Duitsche toe nadering. BERLIJN, 14 Juli. (W.B.) De Fransche ge zant, de Margenie, heeft heden bij een receptie der Fransche kolonie, d.ie te-r gelegenheid van den nationalen feestdag plaats had, een toe spraak -gehoudeD, waarin hij o.a. het volgende zei-do. Als wij bepaalde fouten constateeren, die noodzakelijkerwijze fatale gevolgen had-den, dan willen we daarmede niet als zeker vast stellen, dat al die fouten vermeden hadden kunnen worden. Wij mogen, zeide de gezant tenslotte, in dit land ondanks -zoovele moeilijkheden niet op houden te werken voor een beter begrijpen van de Fransche bedoelingen. Tenslotte sprak de gezant de hoop uiit, dat d.e tegen woordige cri sis een beter -begrijpen van -de internationale tegenstellingen ten gevolge zal hebben, opdat men eindelijk het wonder der noodzakelijke harmonie tusschen beide volken bele-ven moge. BERIJJN, 14 Juli. (V.D.) Onder den titel „Do beslissing is aan Frankrijk" schrijft „Ge-r- mania" van hedenavond oum. dat Frankrijk een ernstige vera-ntwoordielijloheid voor Euro-pa draagt. Voor de tweede maal in drie weken. Indien het op -d.it oogenblik zonder enge poli tieke elschein te stellen de lei-ding neemt in de credietactie, zou dit de hoofdverdienste zijn bij de redding uit de Duitsche crisis en Duitschland zal deze handelwijze nooit verge ten. Frankrijk brengt geen offers en neemt geen risico op zich, wanneer het te-gelijk met deze credietactie een nieuwe basis vormt voor de Fransc-h-Duitsiohe samenwerking. Onder deze omstandigheden zal het Duitsche bezoek aan Parijs -de gunstigste kansen bieden voor een ac-ooord, dat de we-nsehen in de beide landen nader tot elkaar brengt, zonder een van hen een binnen- of buitenlandsche dictaat voor te leg-g-en. De vraag aan Frankrijk is tegelijk een vraag, die het lot va-n Europa bepaalt. BERLIJN, 14 Juli 1931 (Eigen Tel.) De Rijks bank beeft thans het gerucht bevestigd, dat het door de internationale circulatiebanken en de Bank v-oor Internationale Betalingen ver strekte herdilsconto-crodiet van 100 miilloen, dat per 16 Juli a.s. verviel, met drie maanden tot m-edio October a.s. verlengd is. De houding der Poolsche bladen. WARSCHAU, 14 Juli (V. D.) De bladen ma ken uitvoerig mei-ding van de gebeurtenissen in Duitschland. Vele commentaren bewijzen, dat men in Polen den financieelen toestand van Duitschland niet zoo ernstig -beschouwt en Diuitschland van een financieele manoe-uvre verdenkt. De „Express Koranje" plaatst als titel bo ven de berichten uit Duitschland: „Tragiko medie der financieele catastrophe in Duitsch land". Het blad schrijft o.a. dat Duitschland thans een zich ze-lf op den hals gehaalde tragedie beleeft, omdat het door een agressief en drei gend nationalisme verpest is. Het regeeriingsorgaan „Gazeta Polska'' juicht met voldoening de Franech-e voorwaarden toe, welke in verband met de financieele moeilijk heden in Duitschland te Parij-s zijn opgesteld. Het staat thans aan Duitschland zijn goeden wil te toonen en de rechtvaardige eischen van het tot offers geneigde Frankrijk te erkennen en in te willigen. Washington verwacht ener gieke maatregelen. NEW YORK, 14 Juili (V. D.) De gebeurtenis sen van Maandag schijnen hij de regeering te Washington de overtuiging gevesti-gd te heb ben, dat de financieele toestand in Duitsch land, ondanks alle onzekerheid niet meer zoo .hopeloos slecht is als tegen het einde van de vorige week. Het is duidelijk, dat de verantwoordelijke Amerikaansohe politici de oplossing van de crisis in de eerste plaats verwaahten van krachtige maatregelen der Duitsche regeering en men is voldaan over de door president Hin denburg genomen besluiten inzake het sluiten van de banken. Moratorium Merkurbank. De Merkurbank heeft, naar verder wordt ge meld, een moratorium van 6 maanden aange vraagd -bij de regeering. Bovendien heeft deze bank bij de regeering een cred-iet gevraagd van 1520 milliaen schilling. De Oostenrijksche ministerraad zal vermoedelijk een moratorium van 3 maanden toestaan, terwijl het aange vraagde crediet niet zal worden verstrekt. Banksluitingen in Litauen. RIGA, 14 Juli 1931 (W.B.) Twee crediet-instel lingen te Riga, d« Internationale Bank en de Litausche Bank, die met veel Dui-tsch kapitaal werken, moesten heden in verhand met de beurssluitingen in Du-itsChiand tijdelijk hun loketten sluiten. Daar beide banken zelf geen verliezen hebben geleden, wordt binnen eenige dagen weer een normale afwikkeling der zaken verwacht. Banken te Danzig gesloten. De 'banken en spaarbanken te D-anzig heb ben thans ook besloten haar kassas tot en met Donderdag a.s. gesloten te houden. Deze maat regel werd noodig in verband met het gere gelde verkeer tu-sschen de banken iin Danzig en de Duitsche banken. Geen handel in marken Amsterdam. te In aansluiting aan het bericht, dat de Am- sterdamsche Bankiers Vereeniging besloten zou hebben geen marken te doen verhandelen, deelt de heer Fred. Kroeze, secretaris dier Ver eeniging ons mede, dat geen, officieele verga dering der Bankvereeniging is gehouden, waar in een besluit tot een stopzetten van den han del in marken is genomen. Wel heeft de Ver eeniging voor den Wisselhandel, waarin alle voornaamste banken van Amsterdam en Rot terdam vertegenwoordigd zijn, een besluit af gekondigd inzake de levering van marken en is onderling overeengekomen, dat geen handel in marken zal plaats hebben. De fascistische verbolgenheid over 's Pausen encycliek. Antwerpsche autobandieten maken de provincie onveilig NA VEEL MOEITE GESNAPT Onze Antwerpsche correspondent schrijft: In do Vlaamsche provincie heeft zich deze week een drama afgespeeld, dat sterk doet denken aan d-e brutale mlsdadien der bende Bonnot. Enkele -dagen geleden werd te Antwerpen een Buick gestolen. Des avond-s kreeg de Antwerp sche politie bericht uit Eecloo, dat daar een auto in volle vaart was door gereden en een wandelaar had gedood. Getuigen hadden het nummer opgenomen en groot was de verras sing bij de Antwerpsche politie, toen zij con stateerden, dat het het nummer van den gerob- tenden au-to was. Dadelijk wenden alle posten in Vlaanderen gewaarschuwd. Eerst werd de auto te Braste gesignaleerd en dan -te Mariakerke. De bandieten zetten hun woesten tocht voort De politie moest op zij springen, wilde zij niet verplettend worden. Te Mid-delkerken stonde de gendarmen ge reed. Toe-n de dieven dit bemerkte sloegen zij oen zijweg in onder een regen van kogels. Om streeks middernacht waren zij bij den overweg van Sij-s-sele tusschen Brugge en Eecloo. De gendarmen had-de-n den overweg doen sluiten. De auto stopte, de gendarmen sprongen toe, maar de dieven opende een hevig vuur en wis ten andermaal te ontkomen. Te drie uur in den nacht vond men den auto verlaten te Brugge; er waren bloedvlekken, Waaruit men moest besl-uiten, dat een of meer der drie Inzittenden gewond waren. De dieven hadden zich naar Oostende bege ven, waar zij een andere auto stalen en op nieuw aan den haal gingen. Zij kwamen ander maal te Sijsseele en deze keer slaagde de gen darme er in, de auto-bandieten aan te houden. Het ware twee jonge Antwerpenaren, een chauffeur en een bootwerkerd-e derde was spoorloos verdwenen. B-ij onderzoek bleek, dat men hier te doen had met dieven, die geduren de den laatsten tijd te Antwerpen talrijke auto diefstallen pleeaden. LASTERING DER GEESTELIJKEN. Men meldt ons uit Rome De fas-cdstische bladen komen ni-e-t uitge schreven over 's Pausen jongste encycliek, en de anders o zoo waakzame censuur houdt thans bei-de oogen gesloten en laat in de pers rustig de anti-Vaticaansche eampaghe voortwoeden. Hun eigenlijke Vaticaansche rubriek, d. i. hun berichtgeving ui-t de Vaticaansche Stad, hebben de bladen ges-taakt, hetgeen vooral een groot verlies beteekent voor de lezers van den „Messaggero", welk blad steeds een zeer uit gebreide en interessante Vaticaansche rubriek had, welke door een prelaat uit Rome werd verzorgd. Maar, zooals gezegd, de commentaren op den Pauselijken omzendbrief worden lustig voort gezet en het dreigt nog geruime-n tijd te zullen duren, voor de fascistische woede is bekoeld. De fascistische bladen schijnen trouwens niet alleen ontstemd over den inhoud van het Pauselijk document, maar ook over het tijd stip, waarop het pauselijk document werd ge publiceerd. Zoo verklaart de „Giornale d'Italia" dat de Paus door de encycliek te publiceeren op een tijd, dat verschillende gewichtige gebeurtenis sen, zooals het overlijden van den hertog van Aos-ta en d-e besprekingen betreffende het Hooverplan samen vielen, in een tijd dus, waar in Italië zijn wettige belangen tegenover het buitenland moest verdedigen, het land ernstig heeft benadeeld! De Italiaansohe natie, zoo voegt het blad er aan toe, staat thans echter meer dan ooit aan- eengesohaard, daar het Vaticaan het volk thans de oogen heeft geopend. Het jongste verzinsel van de Romeinsche bladen is intussohen het bericht in den „Lavoro Fascista", dat het hoofdbestuur der Katho lieke Actie in de allernaaste toekomst naar de Vaticaansche Stad zal worden verplaatst. De anders steeds zeer gematigde „Messag gero" schrijft naar aanleiding van dit bericht, dat, ais dit werkelijk zou gebeuren, van een zeer vijandig optreden van het Vaticaan tegenover Italië kan worden gesproken. Een samentrekking der Katholieke Actie, zoo gaat het blad voort, in de Vaticaansche Stad, dus aan de grens van Italië, zou inderdaad een gevaarlijke en zeer vijandige daad van den kant. der VaticaansChe autoriteiten zijn, daar het hier een organisatie betreft, die een anti- Italiaansche actie ontplooit. Helaas heeft de H. Stoel, jammert het blad, reeds meerdere malen in de geschiedenis e-en vijandige houding tegenover Italië aangenomen, vooral echter is dit den laatsten tijd het ge val. x)e „Messaggero" vindt het verder jam mer, dat de H. Vader, ook na het verschijnen der encycliek, voortgaat met in zijn verschil lende toespraken tot de buitenlandsche pelgrims en bezoekers het fascisme op heftige wijze aan te vallen, hetgeen, zoo meent het blad, weer duidelijk is gebleken bij de laatste audiëntie, die verleend werd aa neen deputatie der Tsjechische Katholieke jeugdvereenigimgen. De H. Vader ontving inderdaad dezer dagen in particuliere audiëntie een deputatie van de jeugdvereenigimgen der Katholieke Actie in Praag en informeerde met veel belangstelling naar de ontwikkeling van deze organisaties. De H. Vader verzocht de deputatie, om veel voor de Katholieke Actie in Rome en in geheel Italië te bidden, daar zij zelf de waarheid van het ongelooflijke feit had kunnen constateeren, dat de Katholieke Actie in het land van Hus tot bloei kan komen, terwijl zij in de stad van Sint Petrus vervolgd wordt. De „Giornale d'Italia" is zeer verbolgen over d-eze toespraak en publiceert, naar aanleiding hiervan, een hoofdartikel ouder den kop „Rome van Sint Petrus en Praag van Hus", waarin 's Pausen toespraak op heftige wijze wordt be- critiseerd, terwijl het blad zijn lezers tevens tracht te bewijzen, hoe diep treurig de toestand is der Tsjech-o-Slowaaksche Katholieken en hoe schitterend daarentegen de positie van het Katholicisme is in Italië, waar een Katholieke Actie juist om deze reden overbodig is. Katholieke Actie, zoo besluit dit hoofdartikel, is alleen noodig in landen, waar de Kerk ver volgd wordt of in de land-en, waar de Katho lieken in de minderheid zijn. De „Osservatore" weerlegt in een uitvoerig artikel de lange lijst van beschuldigingen, die vooral de laatste dagen door de Romeinsche bladen tegen de Italiaansche geestelijkheid wor den ingebracht. De „Osservatore' 'merkt op, dat de strijd tegen de Katholieke Actie zich geleidelijk ont wikkelt tot een strijd tegen de Italiaansohe geestelijkheid, op de zelfde wijze als vroeger door de liberalen en vrijmetselaars geschiedde. Het pauselijk orgaan deelt dan mede, dat men een geheele reeks van deze door de fascistische pers gelanceerde beschuldigingen nauwkeurig heeft onderzocht en dat uit dit onderzoek is gebleken, dat het aller grootste gedeelte daarvan ordinaire lasterpraatjes zijn en dat voor het overige gedeelte kleinigheden tot groote misdrijven worden aangedikt. Het hl-a dbetreurt het, dat men den voortref- felijken Italiaanschem clerus op zoo ongure wijze belastert, als in de fascisten-bladen de laatste dagen het geval is. De Italiaansche geestelijken moge het pijnlijk treffen, zegt het ■blad, verwonderen moeten zij zich echter niet, dat, waar zelfs d-e persoon van Christus' Stede houder niet gespaard bleef, ook zij met leugen en laster worden vervolgd. Uw huid en voeten eischen gedurende het kamp leven een bijzonder goede verzorging, want zonnebrand, smetten, doorzitten en stukke voe ten, kunnen U veel pijn en last veroorzaken. Daarom altijd Purol 30, 60, 80 ct. Purolpoeder 45 en 60 ct. Verkrijgbaar bü Apoth. en Drogisten. Reel. 4085 DGVS 16 Catalonie. MADRID, 13 Juli (B.T.A.) Het ontwerp van het statuut van Catalomië bevat acht titels en 52 artikelen. De inhoud stemt overeen met hetgeen daarover reeds is gepubliceerd. De president wordt gekozen door het parle ment, niet door de kiezers. Alle adellijke titels worden 'in Catalonië afgeschaft. Het stuk wordt voorafgegaan door een lange preambule, waarin wordt gezegd, dat Catalonië wens-cht, dat de Spaansoh-e staat een zooda nige structuur zal hebben, dat de organisatie in een federatie van alle volken in Spanje mogelijk is door speciale statuten, zooals dat, hetwelk het Catalaansch-e volk heeft ontwor pen. Ook wordt verklaard, dat een der vurigste wenschen van Catalonië is de bevrijding der jeugd ran den militairen dienst. Ongeregeldheden en staking. Naar een N. T. A.-telegram meldt, zijn giste ren in twee kloosters te Grenada twee bommen ontploft. Daarna ontstond een gevecht tusschen politie en personen, die tot staking aanspoor den, waarbij een der onruststokers werd ge dood. De openbare gebouwen woTden door troe pen bewaakt. Aan de te Grenada en Valencia afgekondigde algemeene staking doen slechts een gering aan tal personen mee. GUADALAJARA, 13 Juli (B. T. A.) Naar aanleiding van het ontslag van 1600 arbeiders van de vliegtuig werk plaatsen „Hispano", heb ben de vakbonden besloten tot het afkondigen van een algemeene werkstaking. De eerste Cortes-zitting. MADRID, 14 Juli. (H.N.). Vandaag wordt de eerste zitting van de Spaansche nationale vergadering gehouden. Gisteren werd reeds een voorloopige vergadering gehouden. De afge vaardigden van Catalonië namen daaraan geen deel. De algemeene staking, waartoe links-radicale elementen aanspoorden, is mislukt door de af wijzende houding der socialistische leiders. MOORD OP EEN CONSUL-GENERAAL In den nacht van Zondag op Maandag is de oonsul-generaal van Zuid-SIavie dr. Barck- hausen in zij-n bureau te Berlijn dood gevonden. Ol men met een moord of zelfmoord te doe-n heeft kon tot dusver nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Uit de ter plaatse heer- schende wanorde zou echter moeten worden opgemaakt, dat dr. Barckkausen het slachtoffer van een moordaanslag is geworden en met den moordenaar in gevecht gewikkeld geweest is. De politie stelt een onderzoek in. LONDEN 14 Juli. (H.N.) Volgens een bericht uit Washington, -hééft het A-merikaansche de partement van marine een aanbesteding uit geschreven voor den bouw van 12 torpedoja gers. Aanbiedingen worden tot uiterlijk 1 Oc tober verwacht. Het parlementsgebouw zonder telefoonverbinding. MADRID, 14 Juli. (V. D.) De zitting der Spaansche nationale vergadering zal heden avond om zeven uur worden geopend. De telefoonstaking en de sabotageactie du ren voort. Het parlementsgebouw te Madrid is van elke telefonische verbinding verstoken. Ook de abon- né's o-p het telefoonnet van Madrid kunnen van hun toestellen geen gebruik maken. RUSLAND'S VLIEGTUIGENPRODUCTIE Uit Moskou wordt gemeld: De maatschappij Ossoarviachdm (heeft besloten een bijzondere commissie in te stellen teneinde de prod-uctie van de Russische vliegtuigenfabrdeken, zoowel voor de civiele- als voor de militaire luchtvloot te verhoogen. De maatschappij verklaarde n.l. dat verscheidene fabrieken niet het prodiuctie- programma hebben uitgevoerd. Bijzondere maat regelen moeten hierdoor genomen worden, om In een en and-er te voorzien. De Ossoav-iackim heeft voorts het bes-luit ge nomen, uit eigen middelen zes vliegtuigfabrie ken te bouwen, die 'het roode leger van ma chines zullen voorzien. Russische collectiviteitspolitiek. MOSKOU, 14 Juli (V. D.). De executive voor het gebied van Leningrad maakt bekend, dat op 7 November a.s. een keuken in bedrijf zal worden gesteld voor de voeding van honderd duizend personen. De keuken heeft ten doel. te komen tot uit breiding van de collectiviteitspolitiek der fa milies. Arbeiders zullen niet meer rechtstreeks le vensmiddelen ontvangen, doch met hun kinde ren via de fabrieken worden gevoed. DE LOONEN IN DE BELGISCHE STEENKOOLMIJNEN. Niet tot een besluit gekomen Onze correspondent te Brussel meldt ons d.d gisteren: De nationale gemengde mön-commissie ver gaderde vandaag, teneinde het voorstel van werkgeverszijde tot verlaging der salarissen, te bespreken. Na 2 yt uur van onderhandelingen ging de commissie uit elkaar zonder dat de afgevaar digden tot een besluit hadden kunnen komen en zonder dat een datum voor een nieuwe bijeen komst was vastgesteld geworden. MISLUKTE TREIN AANSLAG. Een voorbijganger bracht redding KASSEL, 14 Juli (V. D.). Naar eerst than» bekend wordt, werd in den nacht van Zondag op Maandag, op den te 0.28 vertrekkenden I> trein, naar Berlijn, nabij de brug Kragenhof, een aanslag gepleegd. Stukken rails en balken waren op de rail» gelegd. Een toevallig over de brug komende man zag het ijzer en de balken liggen en liep onmiddel lijk den D.-trein tegemoet, dien hij door licht signalen met een zaklantaarn tot stilstand arafihti

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9