Niet zoo'n slecht figuur Zeer ernstig feit ontdekt NIET HEELEMAAL VRIJ UIT? Hoe men huizen nummert P Ministerieele recïamepop ZATERDAG 18 JULI 1931 DE BRAND VAN HET NEDERL. PAVILJOEN Mededeeling van het Parijsche tentoonstellingscomité. DE VERZEKERING DER GOEDEREN. DE BEWAKING. NATIONAAL STEUNCOMITÉ PARIJS. ROZENTENTOONSTELLING TE ZEIST RIJKSMIDDELEN- VERDRONKEN JUNI 1931. Geschapen, om in goede verstand" houding te leven NEDERLAND EN BELGIE. DE BALLETSCHOOL TE AMSTERDAM. DE TOESTAND VAN NOTARIS MORRA. EER dan ooit verlangt de wereld thans naar vrede, daar men overal de eene maatschappelijke klasse tegen de andere en het eene volk tegen het andere ziet opstaan. Maar ook de beste voornemens onder dit opzicht zullen weinig vrucht afwerpen, indien men niet tegelijkertijd de werken van recht vaardigheid en christelijke liefde beoefent. P1US XI. AANSLAG OP DE SPOORLIJN SITTARD—BEEK. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. WANNEER STEKEN HAAST ONVERMIJDELIJK IS Het uitvoerend comité en de schuldkwestie. In verband met de agitatie teger het bestuur der Nederlnndsche afdéeiing op de Koloniale Tentoonstelling te Parijs, bespreekt „Ons Noor den" de schuldvraag die daarbij is opgeworpen. Allereerst wordt critiek uitgeoefend op de verantwoording van den heer Krieger, eonser vator van het Rijks- Ethnografisch Museum te Leiden, over de constructie van het gebou.v uit hout en jute en net feit, dat het paviljoen lijkt op een terrein van kermisvermakelijk heden. Dit alles, aldus het blad, wist men in Leiden voor men zijn verzameling afstond en toen had men daartegen geen enkel bezwaar. Nu na den brand deze zaken naar voren te brengen als een grief tegen het comité lijkt ons niet alleen weinig gemotiveerd, maar ook veel te laat opgemerkt. Wat nu de verontwaardiging in India betreft, dit. Het is inderdaad juist, dat het Bataviaascb Genootschap als voorwaarde heeft gesteld, dat zijn inzending in kluizen zou geborgen worden. Die inzending is te laat gekomen en kwam pas, toen het paviljoen geopend was. De kisten zijn toen onder leiding van den heer en mevr. Moojen en onder toezicht van ir. Moens, die door het B. G. als zijn vertegenwoordiger en machthebber was aangewezen, uitgepakt en in de kluizen ondergebracht. Alles is er in ge bleven, totdat H. M. de Koningin een bezoek bracht aan de tentoonstelling. Toen is alles weer door den heer en mevrouw Moojen en onder toezicht van ir. Moens uit de kluizen gehaald en geëxposeerd. Dit is een geweldig werk geweest, want dit zijn geen voorwerpen, die men maar ergens neer kan zetten, neen, belichting, afstand van het publiek, omgeving, dit alles zijn factoren, die bij een expositie in een tijdelijk gebouw van het allergrootste beiang zijn. is a afloop van het Koninklijk bezoek heeft de heer Moojen opdracht gegeven alles weer in de kluizen onder te brengen. Daaraan ib toen niet voldaan, omdat gemeld werd, dat H. M. den volgenden dag terug zou komen. Dit is ook gebeurd en den volgenden dag heeft H. M. met bijzondere aandacht deze expositie bezichtigd. Toen heeft de heer Moojen opnieuw opdracht gegeven de voorwerpen in de kluis te brengen. Men heeft dit toen niet gedaan omdat Prinses Juliana nog in Parijs bleef en bijna dagelijks het Ned. Palviljoen bezocht. Nu heeft de heer Moojen die week verzuimd na te gaan of zijn opdracht was uitgevoerd, maar als een excuus daarvoor kan gelden, dat de comitéleden het die week met allerlei recepties en diners ter eere van het Koninklijk bezoek ontzettend druk hadden. Eiken dag en avond tot laat in den nacht was men bezet in die week. Zaterdag zag de heer Moojen, dat de inzending van het Bataviaascb Genootschap nog niet was opgeborgen en dien middag heeft hij opnieuw opdracht daartoe gegeven, ondanks het feit, dat men hem mededeelde, dat men het had laten staan er wille van de Prinses. „Dien avond had de heer Moojen wederom een 'repffesentatiepiicht te vervullen en kwam pas om twee uur thuis. Enkele uren daana brak de brand uit en vernielde alles, omdat niets in de kluizen was. Zeker, de heer Moojen gaat niet heelemaal vrij uit, maar ook hier geldt, dat alles weten, ook veel vergeven beteekent. Bovendien, de vertegenwoordiger van B. G„ ir. Moens was nog meer dan de heer Moojen verantwoordelijk voor de inzendingen van het B. G. Ook hij wist, dat de boel niet in de kluizen was, maar desondanks heeft hij geen enkele reden gevon den om dit te gelasten of te zorgen dat zijn last werd uitgevoerd. Terwijl hij toch feitelijk voor Indië aangewezen was om op de allereerste plaats voor de veiligheid te zorgen. Ietwat vreemd is het ook, dat men thans in Batavia hevig misbaar maakt over de zorge loosheid van het Nederl. Comité, terwijl men in Indië alles had weggestuurd, zonder iets te verzekeren. Toen de heer van der "Waals naar Indië seinde om alles te verzekeren tot op de tentoon stelling, seinde men terug, heelemaal niets verzekerd te hebben. Het Comité heeft toen nog de verzekering doen ingaan te Marseille. Deze uiteenzetting, zoo besluit het blad, heeft niet de pretentie aan te toonen, dat het 'comité te Parijs geheel vrij uitgaat, maar toont o.i. toch wel aan, dat de schuld niet zoa groot is, als uit sommiger critiek zou op te maken zijn. HET NIEUWE NEDERL- PAVILJOEN. Het Parijsche t a n toons t el lin gscomité deelt mede: Naar aanleiding van verschillende ingekomen vragen en opmerkingen inzake de ver zekering van goederen welke welwillend zullen worden afgestaan ter expositie in Parijs, wordt medegedeeld, dat deze goederen door de zorgen van het Nederlandscih tentconstellings- oomité vanaf het moment van aankomst te Parijs tot aan het oogenlblik van weder-verzen- ding van daar, bij soliede maatschappijen, die daarvoor door het Fransehe tentoonstellingsbe- stuur zijn aangewezen, zullen worden verze kerd tegen de waarden als door de eigenaren naar billijkheid zullen worden opgegeven. Ten aanzien van de wijze van verzending en de assurantie tijdens het transport zullen te zijner tijd nadere inlichtingen worden verstrekt. Inzake de beveiliging van ons nieuwe ge bouw en zijn inhoud kan worden medegedeeld, dat, op. verzoek van het tentoonstellingsoomité de oud-hoofdcommissaris van politie te Sema- rang, de heer Ruempol, zioh bereid heeft ver klaard de 'bewaking te organiseeren. Te dien aanzien is den heer Ruempol voile vrijheid ge laten die maatregelen te treffen, welke hij in het belang eener afdoende veiligheid noodig acht. Hij is reeds te Parijs werkzaam. Het comité voornoemd hoopt, dat door deze verklaring thans nog hier en daar bestaande onzekerheid zal zijn weggenomen en vertrouwt, dat het Nederlandsohie volk krachtig zal willen medewerken om het gestelde doel, Nederland weder waardig te Parijs te doen voor. den dag komen, te bereiken. Het Glromnummer (Oost en West) is no. 14574 het adrfe* Korte Voorhout 6, 's Gxavenhage. De Vereeniging „Oost en West" verzoekt het volgende te plaatsen Landgenooten Velen Uwer gaven reeds gehoor aan onzen oproep, om een bijdrage in te zenden voor den nieuwen bouw van ons Paviljoen, te Parijs. Ongeveer 25.000 kwam tot heden binnen. De giften vloeien, en dit stemt ons tot groote voldoening. Geheel voldaan zullen wij echter eerst zijn, indien wij over twaalf malen dit be drag kunnen beschikken. Daarom, nogmaals, zendt spoedig Uw milde gift in aan het bekende adres de Vereeniging „Oost en West", Korte Voorhout 6, Den Haa^ giro 14574. Doe het dadelijk, doe het nu HET COMITé. NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Telegram aan Z. H. den Paus. Dezer dag-en vergaderde te Utrecht het hoofd bestuur van den Ned. R.K. Middensitandsihond. De bijeenkomst was voor een groot deel ge wijd aan de voorbereiding van het oongres van den Ned. R.K. Middenstandsbond op 8 tot 10 September a.s. te Venlo. Tot plaatsvervangend bestuurslid van de Middenstands Onderlinge werd gekozen de heer H. G. J. van de Sand te Arnhem. Besloten werd het volgende telegram te zen den aan Z.H. den Paus. „Nog die ponder den indruk van het richting gevend woord, dat Uwe Heiligheid heeft willen spreken bij de herdenking der uitvaardiging van „Rerum Novarum" zijn de leden van den Ned. R.K. Middenstandsbond smadelijk getrof fen door den Uwe Heiligheid opgedrongen strijd tot verdediging van de rechten der zielen en der Kerk. Wij zeggen Uwe Heiligheid innig dank voor de leering in dit hachelijk tijdsgewricht ge geven ter oplossing van de maatschappelijke vraagstukken. Wij vereenigen ons met Uwe Heiligheid in het streven naar herstel der maatschappelijke orde en in den strijd voor de rechten der Kerk en wij bidden Gods overvloedigen zegen in dsza ure van beproeving over Uwe Heiligheid af". „Nos Jungunt Rosae". Hier volgt een opgave van de verschillende bekroningen, welke de jury mocht verrichten. Eereprijzen Groote zilv. med. van H. M. de Koningin fa. J. Abbing Zonen, Zeist. Idem, H. M. Koningin-Moeder G. A. van Ros- sum, Naarden. Idem, Z. K. H. Prins Hendrik G. de Ruiter, Hazerswoude. Verguld zilv. med. Gemeentebestuur Zeist D. Meeuwenberg, Zeist Sortimenten afgesneden buitenrozen. Gouden med. G. A. van Rossum, Naarden. Kleine gou den med. fa. J. Abbing Zonen, Zeist. Idem fa. G. A. PI. Buisman, Haerde. Zilveren med. G. Brouwer, Amersfoort. Groep van variëteiten niet ouder dan 1927 (buitencultuur) Verguld zilv. med. fa. J. Ab bing Zonen, Zeist. Idem G. A. van Rossum, Naarden. Afgesneden kasrozen, Gouden med. G. de Ruiter, Hazerswoude. Verguld zilv. med. J. Keessen Dzn., Aalsmeer. Zilv. med.: G. H. Kers bergen, Hazerswoude. Idem fa. Ravenswaay Boer, Boscoop. Idem „De Proeftuin", Aals meer. Rozen, in de pot gekweektVerguld zilv. med. G. de Ruvter. Klimrozen-takken, Kleine gouden med. fa. S. A. H. Buisman, Heerde. Idem Jos. Timmer mans, Herten, bij Roermond. Nieuwe rozen, nog niet in den handel Gou den mod. fa. M. Leenders Co., Steyl-Tegelen (L.). Idem C. J. Posthuma, Aerdenhout. Bloemwerken Groote gouden med. D. Meeuwenberg, Zeist. Verguld zilv. med. Th. M. van Oostveen, Utrecht. Inzendingen buiten programma. Gouden med.: C. Smitskamp, Zeist. Verguld zilv. med. J. Keessen Dzn.. Aalsmeer. Zilv. med.: N.V. Boom- kweekerij Groenewegen Zonen, De Bilt (in terieur). Stands van aanverwante artikelen en waren. Verguld zilv. med. mevr. Mary van EkKoning te Haarlem. Zilv. med. Kunstatelier „Flori- gaza", mevr. A. Martensvan Balgoolj, Haar lem idem P. Pilkes, Houtbouw „Nemico", Zeist. Idem Jean Heybroek, Bilthoven. Idem H. Bendien, Naarden. Idem Uitgeverij „Flo- ralia", Haarlem. Opstelling rozeninzendingen Groote gouden med. met gelukwenschen der jury fa. J. Ab bing Zonen, Zeist. Kleine gouden med. J. Keessen Dzn., Aalsmeer. Idem G. A. van Ros sum, Naarden. Zilveren med.: C. J. Posthuma, Aerdenhout. ZESDE INTERNATIONAAL ZAAD- CONTRöLE-CONGRES. De eerste spreker Donderdagmorgen was dr. E. H. Toole, Washington, die in een voordracht over de waarde van het kiemkTachtsonderzoek, de volgende stellingen verdedigde: le. het is noodzakelijk dat algemeen wordt ingezien, dat het resultaat van een kiemkrachts- onderzoek het potentieele vermogen aangeeft van een zaad, om tot planten uit te groeien. 2e. het is noodzakelijk ervaring op te doen over de ontwikkeling van kiemplanten in den grond, als zijnde de meest betrouwbare gids hij de beoordeeling van kiemplanten, geschikt voor verdere ontwikkeling. Daarna kwam de hoofdschotel van het pro gramma aan de beurt, n.l. de behandeling van de internationale methoden voor het zaaizaad- onderzoek, verdedigd door dr. W. J. Franck, Wageningen. Na een korte inleiding, waarbij gewezen werd op de noodzakelijkheid de voorgestelde inter nationale methoden al of niet geamendeerd of gewijzigd, aan te nemen, werd overgegaan tot de hoofdstuksgewijze behandeling van de voor gestelde redactie, welke besprekingen de rest der morgenuren en een deel der middaguren in beslag namen. Besloten werd het zevende congres te houden in Amerika en indien dit door onvoorziene omstandigheden niet mogelijk zou zijn, te Stockholm. Als plaats voor het achtste congres werd Stockholm aangewezen. Des avonds volgde een bezoek aan het labo ratorium van den Plantenziektenkundigen Dienst, directeur insp. N.- van Poeieren. Ten slotte werd een film vertoond betreffende het bietenzaadkweekersbedrijf van de firma Kühn en Co. te Naarden, als voorbereiding van de excursie van Zaterdagmorgen, waarbij dr. Dudok van Heel, een der firmanten, mondelinge toelichting gaf. Niet ontevreden, maar voor optimisme geen reden Gisteren is nabij de scheepswerf te Deest de 26-jarige H. v. K. verdronken. Zijn lijk is opgehaald. Het slachtoffer waa niet gehuwd. De Rijksmiddelenstaat van de laatste maand van het eerste halfjaar 1931 maakt alles bij elkaar nu niet zóó'n. slecht figuur, als we in deze tijdsomstandigheden zouden verwachten Per saldo toch komt men tot de conclusie dat Juni 1931 ongeveer een in totaal gelijk opbrengstcijfer vertoont als Juni 1930. De personeele belasting vertoont in zijn op brengst den meevaller van de terugbetaling der kwade posten door provinciën en gemeen ten. Beide middelen brengen intusschen méér op dan de raming. Over een half jaar is b.v. de grondbelasting ruim 11 ton boven de ge heels jaarraming. En de personeele belasting ruim 14 ton. De inkomstenbelasting, die over Juni bijna 1 millioen accres vertoont, staat er over 6 maanden met bijna 9 millioen boven 6/12 der raming oogenschijnlijk gunstig voor. Intus schen was deze voorsprong in 1930 er eene van ruim 13 millioen, terwijl over het heele jaar 1930 die voorsprong eveneens 13 millioen bedroeg, 't Tweede halfjaar 1930 haalde juist de raming. Of 't tweede halfjaar 1931 dat ook zal doen, is zeer sterk te betwijfelen. De vermogensbelasting maakt deze maand met een accres van 211.000 eveneens een goed figuur. En ook de stand per halfjaar is niet ongunstig. Echter hier geldt 't zelfde als voor de inkomstenbelasting: het tweede halfjaar zal zeker terugloopen op basis der aanslagen per 1 Mei 1931. Zijn de opgesomde kohier-belastingen dus nog op peil, van de verder volgende middelen kan dit niet bepaald worden gezegd. Om te beginnen met de dividend- en tantième- belasting, deze beliep over Juni 763.000 terug, bleef over het eerste .halfjaar ruim 3 mil lioen onder de halfjaar-raming, en bracht bijna 17 ton minder op dan over het eerste half jaar 1930. Bleven in Juni de invoerrechten tamelijk op peil, voor 539.000 is dit te danken aan de terugbetaling der lcwade posten als boven ver meld. Over het eerste halfjaar is de achter stand bij de raming 3.675.000 en bij 1930 3.443.000. Op verbetering dezer opbrengst, welke op hoogere goederenprijzen moet geba seerd zijn, is vooralsnog weinig uitzicht. Statistiekrecht en Loodsgelden liepen resp. 61 en 41 mille terug. En de achterstand bij de halfjaar-raming bedraagt resp. 520 en 438 mille. Het zegelrecht zoowel als de beursbelasting liepen heiden terug, met 219 en 48 duizend. Over het eerste halfjaar is er bijna 6 ton ach terstand hij de raming. Het registratierecht zakte wederom 412.000 in en over 6 maanden is de achterstand bij de raming maar liefst 5.317.000. Terwijl de vooruitzichten voor dit middel allerminst zóó danig zijn, dat de teruggang hiermede haar diep ste punt zou hebben bereikt. Het successierecht schijnt er aardigheid in te hebben in deze ongunstige tijden gunstige verrassingen te vertoonen In Juni is 't accres bijna 1 millioen Terwijl aan de halfjaar raming (de geheele raming is van 42 millioen voor 1930 op 48 millioen voor 1931 gebracht) slechts 7 ton te kort komt. De Domeinen maken met een achterstand van slechts 61.000 over een halfjaar ook geen kwaad figuur, gezien de verhoogde raming voor 1931 (van 4.200.000 op 5.000.000). Resten de accijnzen. Ook hier is 't geen schoon aspect. Geslachtaccijns liep terug met 147 millie, en bleef over het eerste halfjaar met 17 ton beneden de raming. Bieraccijns liep 311.000 terug en bleef 18 t-on heneden de half jaarraming. Tabaksaccijns liep 212.000 terug, doch 't halfjaar-beeld vertoont een voorsprong van 536.000 boven de raming. De éénige niet- kohier-belasting, die een voorsprong vertoont Gedistilleerd bleef gelijk in opbrengst; en over het halfjaar slechts 40.000 beneden de raming. Men bedenke echter, dat de accijns- verhooging hierin is verdisconteerd, zoodat men feitelijk moet zeggen, dat er teruggang is. De suikeraccijns liep in Juni 4 ton op boven Juni 1930. De halfjaarraming werd niet ge haald (achterstand 2 millioen)toch is de opbrengst door hst compenseerend invoerrecht op suiker extra verhoogd. Het wegenfonds bracht 144.000 meer op dan in Juni 1930. Minister Reymer heeft over dit middel niet te klagen. Over het eerste halfjaar 1931 bracht 't ruim 4 ton méér op dan in 1930. Voor het eerst verschijnt ditmaal de ge meentefondsbelasting ten tooneele met een opbrengst van 61.180,39. Tot eenigerlei be schouwing geeft deze eerste vermelding nog geen aanleiding. Overziet men het geheele veld, dan is er voor optimisme ten aanzien der opbrengsten der rijksmiddelen nu bepaald geen reden, zelfs al moge men over de maand Juni 1930 in de gegeven omstandigheden niet ontevreden zijn. DIENSTTIJDEN AUTOBUS-CHAUFFEURS. De besturen van de Ned.Unie van chauffeurs en overig automobielpersoneel aangesloten hij den Centr. bond van transportarbeiders en van den Ned. R.K. bond van transportarbeiders „St. Bonifacius" hebben in een adres aan den minister van Waterstaat uiteengezet, dat de naleving der voorschriften tot beperking van den arbeidstijd van autobus-bestuurders zeer veel te wenschen overlaat. Zij verzoeken Z. Exc. daarom die maatrege len te willen treffen, welke noodig zijn om de goede en nuttige werking van de wettelijke dienst- en rusttijdenregeling voor hen te waar borgen. EEN NIEUWE UITVINDING. In samenwerking met de heeren A. F. Paes en W. F. E. Dovianus heeft de heer M. F. F. Godijn Jr. een uitvinding gedaan, die een be langrijke verbetering en bezuiniging in den aanleg van waterleidingen belooft te worden. Het ibetreft de aftapkraan waarvoor een nieuwe construotie gevonden is, die het moge lijk maakt de bovenkoppeling af te schroeven hetgeen moet geschieden bij het vervangen van het afsluitleertje zonder den druk van het water met behulp van een tusschenkraan op te heffen. De tusschenkraan komt dus ge heel te vervallen, hetgeen, vooral in groote in richtingen, een belangrijke hesparing aan mate riaal zal geven. De uitvinders hebben bij hun voorbereidende werkzaamheden, steun gekregen- van het Bureau van Uitvinders te Delft, hetgeen als een hij- zonderheid kan aangemerkt worden. De uitvinding is hier en in het buitenland gepatenteerd. Besprekingen in den Belgischen senaat. Bij de behandeling van de begrooting van Buitenlandsebe zaken is in den Belgischen Senaat ook de Nederlandsoh Belgische kwestie ter sprake gekomen. Daarbij heeft de heer Segers met betrekking tot de Wielingen kwestie verzekerd, dat er voor België geen sprake van is, dat het afziet van een deel van zijn souvereiniteit op de ter ritoriale wateren. Spreker informeerde dan naar het resultaat der Nederlandsch-Belgisehe bespreking over het statuut van de Schelde en de kanalen tusschen Schelde en Rijn. Hij meende dat d9 onderhandelingen ternauwer nood vlotten en bepleitte dan een toenadering tusschen beide landen. Eiken maatregel in dien zin genomenj juichte de heer Segers toe5 want beide landen zijn als het ware geschapen om in goede verstandhouding te leven. (Toe juichingen op alle banken). Zoowel op economisch als strategisch ge bied zal men binnen enkele weken een oplos sing vinden, met name wat betreft het „gat van Limburg". De heer De Kerckhove d'Exaerde heeft den minister daarna nog gevraagd hoe het staat met de onderhandelingen met Nederland no pens den bouw van een tweede sluis te Ter- neuzen. Oprichting verzekerd. De plannen voor oprichting van een ballet school te Amsterdam 'door eenige leden van het Paw lowa-Ba'llet hebben nu vaisferen vorm aangenomen. Er is besloten begin September deze school te openen onder artistieke lei ding van de eerste solodansers van het Paw- lowa-Baltet Olympia Alperova en Hans Helken. De kogel uit het hoofd verwijderd. Notaris Morra, op wien dezer dagen een moordaanslag gepleegd is, is gistermiddag in het Roode Kruiszieketihuls door dr. Exalto ge opereerd. Dr. Exalto is erin geslaagd den kogel die tot diep in het hoofd was doorgedrongen, te verwijderen. De toestand van den patiënt is bevredigend. PATRIA VERZEKERING MIJ. Vermindering van het kapitaal van 1.000.000 tot ƒ700.000. Op de gisterenmiddag 1VJ uur gehouden alge meene vergadering der N. V. Patria Verzekering My. te Rotterdam, waren tegenwoordig 66 aan deelhouders uitbrengend 151 aandeelen recht gevende op 143 stemmen. Met 139 stemmen voor, 3 tegen 1 aandeelhouder Was by stemming afwezig, werden de balans en Winst en verliesrekening over 1930, met decharge van directie en commissarissen goed gekeurd en werd de heer H. J. A. Hoogeweegen die als com missaris aan de beurt van aftreding was, als zoodanig herkozen. In de daarop volgende algemeene vergadering te 4 uur, werd met 140 stemmen voor, 2 tegen, besloten dat de My. niet gelikwideerd zal wor den, maar dat het kapitaal tot nu toe groot 1.000.000 zal teruggebracht worden tot 700.000 en met dit verminderde kapitaal zal worden voortgewerkt. Ten slotte werd in eene algemeene vergadering te 4'A uur aangenomen met 140 stemmen voor en 2 stemmen tegenhet voorstel van directie en commissarissen tot vaststelling van gewyzigde statuten. HET GENOOTSCHAP VAN KATHOLIEKE KUNSTENAARS. Men meldt cms uit Den Haag Naar wij vernemen, heeft het Genootschap van Katholieke Kunstenaars, dat de laatste jaren niet veel meer van zich heeft laten hooren, besloten in September a.s. weder een tentoonstelling te houden van werk der leden. KON. NED. HOOGOVENS. Het Nederl. motorschip Nyverdal is gisteren met een volle lading piekyzer vanuit de zeeha ven van de hoogovens te IJmuiden naar Ves- teras (Zweden) vertrokken. DE reis VAN HET OEFEN-ESKADER. Het oefenverhand, bestaande uit H. M's „Heemskerk" de onderzeebooten O 9 en O 10 en de torpedobooten Z 7 en Z 8 is 16 Juli uit Travemünde vertrokken. BELGISCH EN DUITSCH OORLOGS MONUMENT TE WEERT- Dezer dagen vertoefden te Weert Belgische en Duitsche autoriteiten in verband met de oprichting van een gedenkteeken voor de al daar overleden uitgewekenen tijdens en na den oorlog on omgekomenen bij de groote ontplof fingen in Harnont in November 1918. Overeengekomen werd, onder goedkeuring van bet R.K. Kerkbestuur, dat in een der beide bloemtuintjes voor de R.K. Begraafplaats zal worden opgericht een monument voor de Bel gen en een voor de Duitschers in het andere tuintje. OVERREDEN Gisteravond kwam bet zoontje van den beer Woering, wonende aan den gteendij-k te Assen, spelende uit de Mulderstraat. Het kind be merkte een passeerenden auto niiet en werd overreden. Met ernstige verwondingen werd bet per brancard naar bet ziekenhuis vervoerd. Wissel onklaar gemaakt. In den nacht van -Woensdag op Donderdag is op de spoorbaan tusschen Sittard en Lutterade een zeer ernstig feit ontdekt dat men wel met een „aanslag'' mag betitelen, meldt de „L. IC." Kort' na het passeeren van den avondsnel- trein in de richting Maastricht is aan het be gin van het emplacement Lutterade (zijde Sit tard) bij een wissel, die een zijspoor op het hoofdspoor brengt, de wisselstang losgeschroefd. Toen de bediening van den wissel voor het pasise-eren van een kolentrein naar Lutterade niet bleek te werken de wissel werkt elec- triscih is men van den op ongeveer 1 K.M. afstand gelegen bedieningiepost o>p onderzoek uitgegaan en bleek, dat door misdadige han den de wisselstang was losgeschroefd. Door het zetten van onveilig sein had men den kolen- trein doen stoppen. Direct werd een ernstig onderzoek ingesteld. De aanslag moet tusschen kwart na elf en kwart voor 12 uur hebben plaats gehad. Wat de gevolgen geweest zouden zijn wanneer de dader(s) zijn (bun) krankzinnig oE misdadig werk kort voor bet passoeren van den sneltrein bad(den) verricht of de daad niet tijdig ont dekt zou zijp geweest, laat zich denken. Een ontsporing was niet uitgebleven. De laatste boemeltrein in de richting Maas tricht en een goederentrein ondervonden een half uur vertraging. Het bovenstaande wordt nog ernstiger, daar enkele dagen geleden eenzelfde feit zich heeft voorgedaan op de spoorlijn tusschen Beelk en Krawinkel (-Lutterade). Aldaar werd ontdekt, dat een verbindingsplaat tusschen twee spoor staven losgeschroefd was. Bij liet controleeren der baan werd een en ander ontdekt. Ook dit feit had ernstige gevolgen kunnen hebben, zoo het niet tijdig ontdekt was. Meerdere treinen waren gelukkig zonder onheil reeds gepasseerd. Een dame zwaar gewond. Op den Tilbungschen weg onder Gilze Rijen is een luxe auto waarin zioh twee dames en twee heeren bevonden, komende uit de rich ting Tilburg, tegien een etilstaanden zwaar beladen vrachtauto gereden. De schok was vrij hevig. Da luxe auto werd nagenoeg ge heel vernield, terwijl de bestuurder van den vrachtauto van zijn zitplaats werd geslingerd. Hij bekwam enkele lichte kwetsuren. De in zittenden van -den luxe auto werden allen min of meer ernstig gewond. Een der dames, die aCbter dn den auto zat was zoodanig tusschen de zitplaatsen bekneld geraakt, dat zij eerst na een half uur uit haar benarde positie kon worden bevrijd. Inmiddels was geneeskundige hulp ter plaatse. Dr. van Glabbeek uit Gilze Rijen achtte overbrenging van alle vier gewon den naar het ziekenhuis te Breda noodzakelijk. Na verbonden te zijn konden 'drie personen hun reis naar Tilburg -voortzetten. Ken der dames ia ter verpleging in het St. Ignatiusziekenihuis opgenomen. Haar toestand iis zeer ernstig. De ongelukkige op slag gedood. Gistermiddag omstreeks twee uur reed de winkelier Legemaat uit Leensuim op de fiets op den straatweg hij Leersum. Toen een auto naderde stak hij plotseling den weg over, doch op dat moment werd hij door een vracht auto, afkomstig uit. Utrecht, die hem van ach teren naderde, gegrepen en bijna op slag gedood. De vraohtautr reed tusschen twee hoornen door en werd vrijwel geheel vernield. De chauffeur bekwam geen letsel. De auto is in beslag ge nomen. Het lijk i'S naar het lijkenhiuisje op de Nieuwe Begraafplaats te Leersum overgebracht. DE DIEFSTAL IN DEN TREIN. 25.000 aan sieraden verdwenen. Op 15 dezer werden, vermoedelijk in den trein tusschen Dusseldorf en Amsterdam, ont vreemd: een bruin lederen toiletkoffer, met koper beslag, inhoudende toiletbenoodigdheden en een bruin lederen étui, waarin: een paar in plantina gemonteerde oorhangers, met kleine brillante montuurs, elke hanger bestaande uit een peervormige parel; een platina ring, met vierkanten smaragd, omzet met kleine briljan ten; een platina ring, met een robijn en een briljant bezet, z.g. slagmodel; een ring, met peervormige saffier, omzet met kleine briljan ten; een ring, met ronden robijn, omzet met kleine briljantjes; een platina ring, geheel op gewerkt, in het midden een briljant, de ring vertoont, den vorm van een pagode; een gou den armband, stijf model, in het midden een groote parel met briljanten omzet, middenstuk afneembaar, om als ring te dragen; een platina broche, waarop een briljant en een saffier in strikvorm; een platina armband, bezet met 5 smaragden en 82 briljanten; twee oorbellen met jade en een camé broche (vrouwenkop, om zet met goud). Op de terugbezorging is vanwege den be nadeelde een belooning van 500 gesteld. Bij aanbieding wordt mededeeling verzocht aan het naastbijzijnd politiebureau. ALS HET KERMIS IS Ter gelegenheid vam de zomerfeesten te Be- d'iwn heeft zich in de cakewalk aldaar een in cident voorgedaan. Een meisje werd lastig ge vallen door een groep jongens. Toen deze door het personeel waren verwijderd, begonnen zij de stokken van de overkapping los te maken. Toen'een der bedienden 'buitenkwam werd hij onverwachts aangevallen door een 5-tal jongens en op het hoofd ges-lagen. De zoon van den eigenaar de heer Klinkhamer Jr., die den be diende wilde ter hulp snellen, ontving een messteek in het hoofd. Toen de eigenaar van de cakewalk van het gevecht hoorde, wilde hij zijn zoon opzoeken. Hij werd plotseling door een man van achteren aangevallen, en kreeg een steeik-snijwond aan 'bet hoofd. Hij had veel bloedverlies. De politie achterhaalde later de vechtersbazen op den weg naar Onder- dendam. De 23-jarige Tjeerd A. werd als ver dachte aangehouden. Hij blijft echter nog ont- kennen. Waarvoor een commissaris geen standbeeld kreeg Ik kwam bij nummer 26 op de gracht, en ik moest dien avond wtezen op n-ummer 1047; dat was aan den overkant en ik had de keuze tusschen een dozijn bruggen om dien overkant te bereiken. Ik kwam natuurlijk drie kwartier na afspraak aan het goede adres op nr. 1047, moest mij verontschuldigen met het uitgangs punt nr. 26, bracht het gesprek onwillekeurig op het ontstaan aan de huisnummers, en ver mocht bij thuiskomst haastig eenige opgedane wetenswaardigheden te ordenen, die onmiddel lijk de-n volgenden ochtend ter perse gingen. Den eersten stoot tot de nummering van de huizen in straten en langs grachten hebben de Parijzenaars gegeven. Hoewel de republiek in 1789 deze nummering pas duchtig georgani seerd doorvoerde, met de bedoeling.... om de belasting gemakkelijker en overzichtelijker te kunnen innen, had een bouwmeester al in 1512 de huizen van een door hem opgetrokken wijk van nummers voorzien ,en zijn er van de jaren 17621765 verschillende bepalingen der Parijsche vroedschap bekend, die betrekking hebben op de nummering van huizen in die buurten, waarmee d-e stad vergroot weTd. Uit de drie kort en bondig genoemde perioden moge men besluiten, dat een zekere ordening van de huizen in de stad de Parijzenaars wel altijd heeft bezig gehouden. Dat kan geenszins van andere landen wor- den gezegd. Langen tijd hield toen elders vast aan de verwijzing van het uithangbord en „In den ploeg" of „Het huis met de kogels", onder, scheidingsteekenen naar den aard of den stijl van het huis, waren adressen, die aan nauw. keurigheid weinig te wenschen overlieten. Er waren evenveel, vooral ia laiteren tijd, honderden meer huizen, die zoo makkelijk niet te herkennen waren, en wanneer wij naar Ber. lijn mogen verwijzen, dat in het begin van de vorige eeuw toeh al een 140.000 inwoners rijk was, dan moeten wij wel gewag maken van een adresboek, uit dien tijd, maar daarbij op merken, dat daarin opgaven als „woont in de Keizerstraat in 't huis van koopman Jansen", of „woont in de hoofdstraat naast de school van Pieterson" heel gewoon waren. Men besloot te Berlijn aan deze willekeurige wanorde paai en perk te stellen, pas, nadat Weenen het geprobeerd had met de nummering van huizen en daarbij succes behaald had. Dus ontwierp de commissaris van politie 5 Januari 1798 een nummering, die heden ten dage allerzotst lijkt, maar toch ook destijds den lach- en spotlust opwekte. Hij wilde name lijk heel de stad nummeren als was zij een doorloopend steegje. Het slot. kreeg de eer om nummer één te krijgen; de cijfers volgden el kander naar rechts steeds op, totdat na een eindelooze wandeling door de stad zelf en door de voorsteden de Charité bereikt werd, die 't hoogste nummer toebedeeld kreeg. Een vreem. deling, die op nummer 6000 moest zijn, het labyrinth omvatte ongeveer 8000 nummers, deed 't beste, om hij 't slot te beginnen, en al maar rechts aan te houden, dan kwam hfj er (wanneer en hoe van zelf. De politie^commlssaris heeft althans voor dit voorbeeldeloos staaltje van organisatie gee-n standbeeld verdiend. Een ander voorstel wilde tenminste de stad en de omgeving nog in een tiental wijken ver- deelen, zoodat die 8000 te verdoelen waren in tien ongeveer gelijke nummerseries, maar nog was men daarover aan. 't diacusieeren, toen 16 Januari do kabinetSorael- afkwam, flat het eer ste systeem moest worden uitgevoerd. Dat deze methode hoegenaamd geen voordeel opleverde, spreekt van zelf. In kleine steden en op dorpjes kan zij hoogstens bevredigend werken. Van die eerste mislukking is men overigens geenszins op dat systeem gekomen, dat ons vertrouwd is. Dat is via heel wat an dere pogingen gegaan, die getuigen, dat die nummering der huizen onze voorouders heel wat hoofdbrekens heeft gekost. Momenteel kunnen wij ons dat echter nog goed voorstellen, want dateeren de nieuwste snufjes op dit gebied: het aangeven met een pijl naar de dalende of naar de stijgende cijfers, het aangeven op den hoek van straat of gracht van de nummers, die tot de volgende brug of dwarsstraat voorkomen en dergelijke niet van zeer recenten datum He run naar 'n fatsoenlijk costuum Daarop komt het toch eigenlijk neer; de En- gelache mini-ster J. H. Tliomas fungeert reeds een poesje als wandelende reclame voor de En- gelsche woUindluistrie. De geschiedenis ervan luidt als volgt; Sinds 1889 kwam aan Amerika, dat nog al hèt land van records is, de eer toe, dat het in den vlugsten tijd de wotl van een nog onge- schoren schaap kon veranderen in een passend costuum. Amerika kon dat namelijk in niiet minder noch meer dan zes uren en vier minu ten klaar spelen. Het klinkt wellicht ongeloof lijk, dat de enorme vooruitgang van de tech niek sedert 1889 daarin geen verbetering zou hebben gebradht. Amerika heeft dan ook, eeni- gen tijd geleden, zijn eigen record verbeterd, en het met ongeveer twee uren ingekort. De publicatie van deze verbetering hee e aandacht van de spinnerijen in het Engels e Yorkshire getrokken; daar trok men 21 zaak ernstig aan, zoodat men een wedsti" het vlugge Amerika durft aan te gaan, zelfs onlangs bereikte record te bret®°;id r p De Engals-che minister van nijver - Thomas beloofde, dat hij dat pak, 6 strijd winnen modht, als daag*** cosUlmi aantrekken. op de Bcjlaupell Daarop holden de scheerder: werden (1st af, dli-e zóó schielijk geschoren beesten waarlijk niet wisto°" imuni den. De wol werd binnen n ÜJ<J> maar niettemin grondig en ges-ponnen, zoo vlug /f en dat de coupeurs amper den tyd kre-gen om den hoogen staatsdienaar de maat te nemen. De weefstoelen zoemden en gmwden, de stof lag gekleurd en bereid klanr. werd versneden, en genaaid, met zoo'n vaart> dat de naalden bijna heet liepen. De m mister 2e,f woonde begrijpelijkerwijze deze run naar 'n fatsoenlijk costuum bij, alsme de de burgemeester van Bradford; zij en 'n paar bekende loopers en wielrenners vuurden als om strijd de arbeidsters en arbeiders aan; want, nietwaar, zoo ooit, dan ging het hier om do eer van de natie, die niet minder groot is, dan de eer van 't empiixe. Gedreven door zulke motieven kon de opzet van deze snelwerkerij niet mislukken, en heel y.e textielstad, neen heel Yorkshire, heel Groot- Brittannië juichte en jubelde toen 's ministers pakje gereed was, en mr. Thomas uit zijn kleed kamer stapte trotsch en fier om het „Engelache" fabrikant, dat hem uiterst gentlemantlike om de leden zat, toen hij zich zoo den volke van Bradford kon vertoonen precies twee uur en flian minuten nadat de schaar in de wollen vocht van het ecbaap gezet was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6