DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS 54ste JAARGANG MAANDAG 27 JULI 1931 No. 16087 RX KINDERVACANT1ESPELEN REISINDRUKKEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 HOEVEEL ER MEEDOEN! kamer van koophandel en KONINKLIJK NEDERLANDSCH ZANGERSVERBOND Antwoord van den Voorzitter DOODELIJK ONGELUK. UIT KETHEL HEBBEN WIJ IN HET BUITENLAND EEN SCHERPER BLIK OP NEDERLAND DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van <Ie NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco btJ vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand J IA per week 25 cents. npr post bedraagt de Bij bezorging franco per po abonnementsprijs per drie maanden 3.75. bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zün steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar ft 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels: 1.55, elke regel meer 25 ets Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—; 15 regels 1.50, bij vooralt betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. J U .1 r rxo bij Tér1"* één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; 75— bij verlies van een wij». Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen, J j)e Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. ------- f 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. vinger j - Het comité voor de R. K. Ktodervacaaiitie- spelera. lieeft alle reden cm dankbaar gestemd die komenidie vacantieclagan tegemoet tie gaan. De gemeenteraad voteerde eein subsi dio vam vijftig cents per kind dat aan de spelen deel neemt. Hij deed dat met royale geste, zonder- min of meer gezochte bezwaren op te werpen, eenstemmig. Wij die ons maai al te goed her inneren, hoeveel moeite bet vorig jaar gekost heeft, om tot een gunstig besluit van den Raad te geraken, we kunnen niet anders dan on-s dankbaar toonen voor het blijk van waar- deering, diat het gemeentebestuur door diait een stemmig® besluit aan het werk dier Ktoder- vacamtieapelen heeft willen geven. Burgemeester en Wethouders hebben voor de kinderen het beste terrein beschikbaar gesteld waarover zij de beschikking hadden, zonder aarzelen ditmaal. Zei niet vorig jaar wethouder de Bruin tot een onzer comité-leden, toen hij een door het comité zeer gewaardeerd kijkje op het speelveld kwam nemen, dlat voor dit werk het beste terrein eigenlijk nog niet mooi ge noeg i»? Zoo heeft het comité aan officieel© mede werking gekregen voor de volle honderd pro cent wat het heeft gevraagd en die volle hon dertd procent is met gulle hand gegeven. Intusschen het comité zou dien officieelen steun niet zoo gemakkelijk hebben ontvangen, bet zou hem ook niet met zooveel zelfvertrou wen, zooveel zelfbewustzijn hebben gevraagd, als het er niet op had kunnen wijzen, dat het werk der kiiindervlacantiespelen, uit particulier initiatief fontsproften» door particuliere belang stelling en medleweiking groot geworden ls en nu het in vollen bloei staat van alle zijdten dien particulieren steun ziet toenemen. En dan gaat op dte allereerste plaats die dank van het comité uit naar de leidsters en de leiders, die vrijwel heel hun vacamtie voor de kinderen opofferen, geheel belangeloos. Op andlere plaatsen keint men ook wiel zoo iets als wij hier in de vacantiiespelen hebben. De leid sters en leiders krijgen dan een rijksdaalder, Vier of vijf gulden soms pér dag. De hoofdf- leider nog meer. We becritiseeren dat niet Maar we willen alleen opmerken, dat hier geen enkele leidster of leider, noch die hoofdteidler met zijn adjudömt ook miaar een enkele cent voor hun opofferend zware werk ontvangt. Het comité kam organiseeren, het kan trachten de gelegenheid voor de spelen, de omstandig heden voor zoover het er invloed op hebben kan, zoo gunstig mogelijk te maken, dte leidsters en de leiders geven hun tijdi, hun rtiooisten tijid en hun volle persoon. En opvallend, het was geen vleugje van een enkelen keer of voor een dag of twee, drie. Zij die dtrie jaar geleden als leidsters of leiders optraden allen offldeir- Wijzeneseen of onderwijzers of kweetoelmgem van de hoogste klas zijn jaar op j!aar vaB de partij geweest; ze zijn er thans weer en ze zagen naar gelang het werk groeide hun rijen grooter worden. Zij op de eerste plaafe zijn het, die het liefdewerk der kindervaokitóe- spelen dragen - liefdewerk waarvan de ouders evenzeer profiteeren als de kiiMrerein, een liefdewerk niet voor de armen alleen maar evenzeer war beter gestiueerdem, omdat een vacanitie waar men geen raad weet voor leider een een kruis is zij zijn het die het mogelijk hebben gemaakt, die het tot bloei hebben gebracht. Maar ook buiten ben wat ee,n medewerking, wat een meeleven alom. Van de ouders was .voor bun meespelende kindteren een bedrag van 40 cents gevraagd, om althans een klein deeltje der kosten te helpen dekken; na het derde kind en we hebben, gelukkig, kinder rijke gezinnen was men van die, verplich ting vrijgesteld. Het spreekt vanzelf, dat geen oogenblik er door het comité aan gediacht is, die kinderen ulit te sluiten, van wie de ouders niet in staat waren, de bijdrage te betalen. Ondanks die giedieeltelijke vrijstelling voor de groote en de vrijstelling voor onder zware zorg gebukt gaande gezinnen, werd gemiddeld per kind toch nog ruim dertig cents gegeven. Bijdragen aan versnaperingen en prijsjes Btroomen binnen! O ja, het comité heeft volop reden om dank baar te zijn. Er rust zegen op het dooi zoo- velen belangeloos ter liefde van onze kinderen verrichte werk. En toch komt het met een dringende bede tot Schledlams ingezetenen, de gegoeden vooral. Er is zoo ontzettend veel noodig, om de kimde, te® eiken dag volile duizend kinderen., vijf tien dagen laing bezig te houden. Er is noo- dig spelmateriaal, dienk wel, voo rduizeuü kin- cueren tegelijk. <jie in een veertigtal groepen spelen- Spelmateriaal is het eerst noodige; het moet er overvloedig zijn, in de noodlige afwisse ling. Welnu, het comité heeft het, in ruime mate, maar het is duur, het moet betaalid worden. En hoeveel het comité aan giften in naitura ook krijgt, als men aan het uitdeel en gaat onder duizend kinderen, vijftien dagen lang, dan is hot toch nog zoo weinig. Een paar zuurtjes, een paar kaakjes, een glaasje limo nade, een beker melk bij de boterham, reken maar eens uit hoeveel dat kosten moet voor éénen dag als men duizend kinderen heeft te voorzien! En bet comité heeft nog zooveel andere plannen, want de vaoanltiespelen moe ten echte heerlijke vacantiedageni voor de kinderen zijn; ze moeten niet slechts een blos van gezondheid maar een blos ook van blijheid looveren op al die honderden gezichtjes, onder wie er zoovelen zijn die hun eenlge vaoantie- vreugde op het terrein der vacantiiespelen ge nieten. Het lijtot al zoo lang geleden en het is toch nauwelijks drie jaar, dat we voor het eerst met een 280-tal kinderen uittrokken naar het terrein, dat Excelsior, onze Katholieke Sport- vereeniging, voor de kindervaoantiespeleh met royaal gebaar beschikbaar gesteld had. Ook het tweede jaar mocht op het Excelsiorveld. worden gespeeld en met een enkel woord mag er nog wel eens dankbaar gewag van worden gemaakt, hoe onze R. K. Sportvereemiging be langeloos aan onze kinderen in de vaoantie- maaind gastvrijheid bood. Nadien ging het niet meer. Het instituut der R. K. Kindlervacautie- spelen, van alle zijden sympathiek gesteund, niet het minst ook door de St. Wlllibrordus- stichting. had zich zoo krachtig ontwikkeld, dat het aan het Excelsiorveld was ontgroeid. En thans is bet een instituut, zooals wij mooier nergens kennen. We hebben onze eigen vlag gen, kunstzinnig dioor den heer Adolfs ont worpen en geschilderd. Er zijn marsehliedjes Ingestudeerd; een milde gever, aan witen het comité al zooveel te dlamken heeft, verrustte het Vrijdlag mét niet minder dan zies prachtige trommels! Er zit volop leven, frischheid, fleur in de beweging. Zórgt gij. Katholieken, er voor, dialt bet Comité het zoo houden kan, dat het regelmatig voort kan gaan aan dien uitbouw van bet mooie werk, tot vreugde van wat ons aller vreugde i®, onze kindleven. Na de inschrijving van Zaterdagmiddag blij ken zich 1481 zegge en schrijve veertien- honderd-en-een-en-tachtig kinderen voor die R. K. KJlndervaoainitieepelein te hebben aange meld. De ondervinding heeft geleerd, dat zoo- dra de speilen beginnen, nog tientallen komen smeeken om te mogen meedoen. Voor de go-ede organisatie, groepsimdeelin-g, controle etnzoo- voorte ia het noodizakelijk, dat het Comité op een bepaald oogenblik moet weigeren nog verdere deelnemers en deelneemsters aan te nemen. Al heeft het dien maatregel op het oogenblik nog niet getroffen, -toch wordt ieder, die alsnog wenscht mee te doen dringend aan gespoord zich onverwijld bij d,en heer P. Alberts Lekstraat 58 op te geven, daar anders teleurstelling onvermijdelijk is. FABRIEKEN OP de agenda voor de vergadering dier Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Be neden-Maas, belegd tegen Woensdag 29 Juli des namiddags kwart voor twee, in de groote vergaderzaal van het Hamifeilsgebauw te Vlaar- dingan, komen o.m. de volgende punten ter beis/prokiinjg voor: Verzending vroege haring naar Duitschland; op I -ing winkelpersoneeluiitv-oering Haring- wet 1927; subsidieverzoeken. JUBILE Op Donderdag 30 dezer a.s. hoopt de heer J. H. Noor-dam den dlag te herdenken, waarop bij vóór 25 j-aair in diienist trad bij de firma J- J. Meder Zoon, Noondvesit 95 te Schiedam. BENOEMING Bij Kom. Besluit is benoemd tot referendaris bij het Dep. van Kol. onze vroegere eiadge nopt. de heer Ph. A. Fel-tzer. SCHIEDAMSCHE REDDINGSBRIGADE Demonstraties en wedstrijden uitgesteld De demonstraties welke de leden van d!e Schiediamsebe Reddingsbrigade gistermiddag zouden geven in de giemeiemite'iijke zweminrich ting voor heeren aan den Havendijk, zijn, met dé onderlinge zwemwedstrijden, welke op de demonstratie zouden volgen, uitgesteld L>i een nader aan te kondigen daitum in verband met de slechte weersgesteldheid- SCHIETWEDSTRIJDEN In DEL1T Zaterdag j.l. hebben die Sehiedamsche Bur- gerwaeh-tens deel genomen aan schletweiustrij- den, te Delft georganiseerd door die Feuv.ratie van Burgerwachten. De twee vijf-tallen, waar mede de Sohiediamsc-he burgerwacht uitkwam, vermochten geen korpsprljs te winnen. Perso neel© prijzen werden behaald door: D. Krook, 5e pr.; F. Rechters 6e; J. A. Bl-oek 8»te; J van Plnnterer 14e; H. Kruining Uw- UIT HET S. Z. C.-KAMP Leden van de Schiedams-clie Zwemclub na men gister deel -aan zwemwedstrijden te Haar lem, georganiseerd door de D.W.R. Op tte 50 meiter vrije sliaig vo-o-r heetten nieuwelingen be haalde de heer M. v. d. Mark van de S.Z.C. een eersten prijs in den moeien tijd van 50.2 sec. Op de 200 meter schoolslag verwierf de heer J. van Weerkom een derden prijs in 3 min. 15.4 sec. terwijl op de 5 maal 50 meter csta- fette voor dames de ploeg van de S.Z.C., be staande uit de dames Richter, Schot, Ode, Ko ning en Janse den tweeden prijs won in i min 24.2 sec Waterpolo Na den wedstrijd RotterdamDen Haag, welke morgenavond wordt gespeeld in de gem. zweminrichting voor heeren, alhier, volgt een vriendschappelijke oefenpartij tusschen S.Z.C. (heeren) en Maas D. combinaties uit R'dam. Jaarvergadering Tier gelegenheid van het 65-jarig bestaan van de Koninkl. Zanigvereemiging Schiedams Man nenkoor „Orpheus" hield het Koninklijk Ned. Zangersverbond! In onze stad gi^fleretn zijn jaarvergta/diering. Om twee uur Zaterdagmiddag kwamen de afgevaardigden van die verschillende afdeeltn- gen im Corner House bijeen, waar de begroe ting door „Orpheus" plaats had. Om drie uur werdlen de Congressisten door het gemeenitbeatuur in de Raadszaal officieel ontvangen Toespraak van den Burgemeester De burgemeester heette namen» t gemeente bestuur het bestuur van, het Verbond, de afge vaardigden der verschillende afdleelingen en de Koninklijke Sehiedamsche Zan-gvereeniging Orpheus hartelijk welkom. Gaarne had het gemeentebestuur in mooier zalen en luister rijker gebouw hlet zo-o illustere gezelschap ont vangen, maar de hartelijkheid is er niet te minder om. Het gemeentebestuur is er trotech op, dat het Koninklijk Nederlandssch Zangers verbond besloten heeft in Schiedam zijn jaar vergadering te houden. Gel-eigen aan dien ramd van een groote gemeente, wordt onze sltaid niet vaak uitverkoren voor groote congressen. Op bet bezoek van het Koninkl. Nederi. Zan gersverbond, een organisatie welke meer dan 75 jaar bestaat en onder Koninklijke begunsti ging zijn weg is gegaan, wordt dan o-ok groote prijis ge-steld. He-t Verband heeft veel voor de vocale muziek gedaan, en diaarmee cultuur, be schaving, ontwikkeling ln edelen zin van hart en gemoed gebracht. Tegelijk mogen aan Orpheus de bijzondere gelukwens-ch-en van het gemeentebestuur wor den gebracht. Moge Orpheus zoo m-ogelijk meer nog in de toekomst dan het ln het verleden reed® deed tot de beschaving, de cultureielie ontwikkeling bijdragen. Eveneens onder Konin klijke bescherming geeft het op muzikaal ge bied hier reeds jaren -den 'toon aan; het heeft eerbied en liefde voor de kunst in Schiedam bevorderd» Zoo m-oge het blijven en mag© hot Kominkl. N-ed. Zangersverbond steeds vrucht baar blijven werken tot verhooging der be schaving van het Nedierlandsch volk. (Dave rend applaus). De voorzitter vain hot KoniinM. Neoi. Zan gersverbond, de heer Joh. W. B. Hage, ver- klaardte door bet welkomstwoord van den bur gemeester diép getroffen te zijn. Dat woord kwam uit de ziel. De burgemeester heeft de cultureele waarde van den zang hooggehou den. Zoovelen staren zich blind op lichame lijke opvoeding, en er is toch ook zooveel voor het gemoedsleven te doem. Dat kan meer wor den gedaan door de zangkunst. Het Verbond is er trotseh op te worden ontvangen door een burgemeester die zoo'n zuiveren kijk heeft op de-ze kunst. Het Verbond vergadert graag 'n Schiedam omdat het in het Verbond een goe den naam heeft. Ein wanneer straks Schiedam over eem concertgebouw beschikt, dan .zal de zang van een vereemlging als Orpheus beter tot zijn recht komen. Spreker besloot met den weasch dat Schiedam moge bloeien en dat de culturee-le vorming aldus moge zijn, als door den burgemeester wordt voorgesteld. Toespraak van den heer Sterk De heer W. Sterk, voorzitter van Orpheus, dankte oip de eerste plaats voor de gelukwen- seben tot de jubileerende vereamiging gericht. Iedere jubilaris voelt zich gewichtig, wordt graag gecomplimenteerd, maar het is dubbel prettig als het gebeurt met zulke wa*.rde-e- ring als door den burgemeester werd uiitge- sprokein. Hij herinnerde dan aan vat nauwe contact dat vroeger tusschen het gemeente bestuur en Orpheus bestond. Een voorvinger van den burgemeeisller, de heer Homn-erlage Greite, was oprichter, voorzitter en is thans ae-re-voorzitter der veireemiging. Heit heeft Or pheus gespeten dat deze 84-jarigen, een-ige nog levende mede-oprichter van Orpheus hedenmid dag niet tegenwoordig kon zijn. De relaties mot het g&mis«njfcebes,tuur waren van drin meest vriendschappelijken aard. Hij hoopt dat Orpheus, gestuwd d-oor de groote^activiiteit van dirigent Eduard Flipse, steeds kunst van hoog© waarde bi-ed-em zal en aldus werken aan die cultureele opvoeding de-r stad. Na een slotwoord van den burgemeester, waarin hij o.m. wees op den Amerikaanechen uitgroei der stad, ln die laatste jaren werd de eerewijn rondged'i-emid, waarna temslclibe spon taan door de laanwezigen een „Hij leve larsr" den burgemeester ter eere werd gezongen. Vervolgens werd in twee groepen een bezoek gebracht aan die capsulefabriék van den heer W. v. d. Toorn en de branderij van de Erven Lucas Bols en A. de Koning. De Fes'stavond Om half negen begon de uiterst gesoigneerde feestavond door Orpheus aan hoofdbestuur en afgevap-idiigden van hst Kon. Ned. Zangersver bond aangeboden. De h-e-er Rpdd Roete-rs, die zelf een tweetal nummers en van de best geslaagde goochel- experimenten voor zijn re-kening hau ge nomen, leidde op vlotte wijze de verschillende artiste-n in. Het was een zeer gevarle-erü pro gramma, dat op hoog peil st-oinid, het baste te zien en te ho-c-ren gaf wat op variötê-gobied te zien en te hoeren val't. The Weldo's, het duo Rapalidoff van wie d-e mannelijke helft een ware harinonioavirtu-oos bleek, Harry Woodward met zijn kostelijk repertoire als Fran-sche coubrette viel hij wat uit den ge- distingeerden toon van den avond mr. Ter- ley met zijn schitterend getroffen karakter- koppen, 't was alias allereerste klas, om Rodi Roete-rs, die na ean korte inzinking van het programma met zijn ciairieatureu eh sneineeke. niingen de aan het eind even verslapte belang stelling weer deed o-pveeren tot intense hoogte, ni-et te vergeten. Trouwens, zijn goocheltoeren met ring en kaarten behoorden mee tot het hoogte-punt van den royaal op-gezebten en uit muntend geslaagden avond. De jaarvergadering In het gebouw van diem R. K. Volksbond weird gisteren de jaarvergadering gehouden. i«- ding berustte bij den heer Hage, die to rijn openingswoord dank zegde voor de hulde hem hij het bereiken van dien 70-jamgen leeftnd gebracht Hij huldigde dan Orpheus, die gast- ia or An noemdie inQt na.ni6 "di© vrouw vam alit jaar en uwm eminente leden van 't Hoofdbestuur, uit Schie dam voortgekomen, te weten de en - neriage Grete, oud-burgemeester van Schiedam, Jac. van Rhijn en thans W. Sterk De heer Sterk, secretaris, bracht in vatend met de sam-ensméltiing van het K<®. Ned^L Zang-ersverboind en den bond van Zangvereenigingen in Nederland een uitvoerig jaarverslag uit. Een tweede belangrijk punt in het verslag was de verkregen^ landelijk samenwerking in verband met de inning vam het auteursrecht op muziek. Heit Verbond won drie en verloor 2 leden en telt er tham® 60 met 4000 zangers. Het is in het bezit gekomen van een ei-gen stempel voor het slaan der bondsmediaille, uit te reiken aan verdiienstelijkie vereemigingen. De muziekoommossiie deelde mee, dat vorig jaar 16 composities ter beoordealing waren in gezonden. Daarvan werden 3 bekroond en 3 loffelijk vermeld. De heer Peter Glelen, die 4 Ojaar ledder was van de Masltrechter Staar, is tot eerelid be noemd. In de pauze zong Orpheus een vijftal liede ren, -terwijl Marius Flipse een Toccata van Ravelli vertolkte. Orpheus werd daarop met de verguld zilve ren bondismedaille, de dirigent met een lau werkrans gehuldligd. In de middagvergadering werd het voor naamste punit van de agenda, de mogelijke fusie vam het Kon. N-ed. Zangersverbond in be handeling genomen. Het werd ingeleid door den heer J. R. Komnaekier. Na uitvoerige besprekingen werd op voorstel van Schiedlam besloten voor deze kwestie een nieuwe vergadering te houdlan. Aan het sl-ot der vergadering werd door den voorzitter nogmaals dank gebracht aan Orpheus Bij het verlaten der vergaderzaal ontving ieder aanwezige een souvenixtje van Schiedam in den vorm van een kruikje Oude Klare van de firma P. Melehers. Ziomdiagmiddag om 1 uur is de 7-jarige H. de Bock, ulit de Weezenibuurt, in de ouderlijke woning van de tra-p gevallen en met het hoofd op den steenen vloer terecht: gekomen. Het ventje bekwam een hoofdwonde en werd na door de leden van E. H. B. O. de iheeren Mlar- tijnse en van Tol verbonden te zijn op l'aslt v-an dokter de Leeuw naar de dr. Noletstidh- ■ting overgebracht. Daar is het kniaapje oim vijf uur in den middag overleden. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur vam het water in de gem. zweminrichtingen voor d'ameis en heeren aan dien Havendijk bedroeg heden 66 graden F. BURGERLIJKE STAND Aangiftfe vain 2425 Juli GEBOREN: Jacoba, dochter van G. van der Heiden en M. M. van den Heek, Noordvest 1 Maria J., dochter van J. A. Damme e-n A. C. Kaniaar, Boerhavelaain 72 Johannes ArJ zoon van J. van Katwijk en C. L. M. Fcc.ders, Hoofdstraat 127. OVERLEDEN: C. A. A. Willemse, 81 jaar, Proveniershuis 3 8 SCHEEPVAART SCHIEDAM, 25 Juli. Aangekomen: En®. s.s. King Edward, van Poortershaven; Eng. s.s. King Alfred, van Rotterdam belde om te dok ken in de Wiltonhavem. SCHIEDAM, 26 Juli. Aangekomen: motor- schoener De Ruijter, kapt. A. Hoeve, met vuur- st-eauen en vuurklei van Ha-ugemes in de Nieuwe Haven; Noorsch s.s. Veni, met papier hout van St. Petersburg in de Wilhelmina- hav-en. SCHIEDAM, 25 Juli. Vertrokken: Lettisch s.s. Dagmar, naar Viborg. SCHIEDAM, 27 Juli. Aangekomen: Dui-tsch s.s. Essen, meit stukgoederen vam Hamburg; Duitsch s.s. Trave, mot stukgoederen van Ham burg; Duitsch s.s. Adolf van Bayeren mat stuk. goederen van Hamburg in de Wilhellmina- haven. SCHIETEN Bij de Zaterdag j.l. te Dslfit gehouden schiet wedstrijden vanwege de Federatie Westland behaalde de Kothelsche burgerwacht in klasise B een len k-oirpsprijs (zilv. medaille) met 272 p. (tijd 40 seconden)in klasse C 2en korps- prijs, zilv. mod. met 263* p., 50 sec. Aan den wedstrijd werd meit 3 vijftallen deelg-enom-en. Op de personeel© baan werden prijzen behaald door de volgend© heeren: kl. B: N. Lansbergen 2(; pr. 57 p.; J. C. F. Olst- boorn, 3-e pr. 57 p.; M. de Bruin 7e pr., 53 p. In klasse C werd d-oor Jac. Verspeek de le le prijs behaald met 58 p. Voorts door Q. P. van Lin-dt, 54 p.; C. Lansbergen Az. 53 p.; C. L. van Noo-rt, 53 p.; C. G. van der Drift 53 p.; J. Th. Meijater 51 p. Bij liet Vogolprikspel wisten onze schutters A. H. W. de Bruin en C. Lansbergen Az., resp. met 170 en 157 puntpn een le en 2e prijs te be machtigen. HET ORANJEFEEST Het besituur der Oranje-vereeniging verzocht ons mede te doelen, dat alleen van de deel nemers aan het ringsteken met paard en til bury en van de deelnemers aan de hard draverij eeniig inleggeld zal worden gevorderd. De deelname aan de volksspelen des namid dags is kosteloos. Jongens en meisjes die hier aan wenschen dieel te nemen moeten minstens 14 jaar oud zijn. GESLAAGD Voor het toelatingsexamen voor het Gym nasium der E.E. P.P. Franciscanen te Venray slaag-de dezer dagen te Delft Th. Ruys, van hier. Ons land en de wereldgebeurtenissen. Van onzen correspondent). Verwacht wordt: Matige tot krachtigien, Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijken Wind, afwisselende bewolking, waarschijnlijk nog en kele regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. Vaak heeft het mij getroffen, hoe raak de opmerkingen kunnen zijn, die Nederlanders of andere vreemdelingen, te Londen op bezoek, maken. Een landgenoot, die mijn gast is, ver nieuwt en ververscht bijna steeds mijn blik op Londen en de Londenaars. Hij merkt op wat ik, sinds jaren levend in deze omgeving, niet opmerk. Op menige dwaasheid en ook op menige voortreffelijkheid, die mij anders ent gaan zou zijn, doordat ik in den loop der jaren in den Londenschen sleur opgegaan ben en veei als van-zelf-sprekend ben gaan beschouwen wat in werkelijkheid niet van-zelf-sprekend is, heb ben bezoekers uit Nederland bewust of on e wust mijn aandacht gevestigd. Maar aan den anderen kant ben ik er zeker van dat wij, Nederlanders in den vreemde, die slechts zelden ln hun eigen land komen, een scherper en vaak frisscher blik hebben op e ontwikkeling van toestanden en verhoudingen in Nederland dan zij die haar geleidelijk mee maken van dag tot dag, van maand tot maand, van jaar tot jaar. De man, die een jaar of zes geleden ontdekte dat de koepel der St. Paul's Kathedraal het zooveelste deel van een millimeter verzakt was, had waarschijnlijk twintig of dertig jaren achtereen Londen niet gezien. Hierdoor merkte hij op, wat bijna 8 millioen Londenaars ont gaan was. Wij, Nederlanders in den vreemde, merken veel op, wat ruim 7 millioen landgenooten ont gaat, maar slechts zelden vinden wij den moed hiervan te getuigen. Men is immers steeds geneigd ons ervan te verdenken, dat wij het eigen land willen „afkammen" tot hooger glorie van het land, waar wij wonen, en dat velen onzer in den 1-oop der jaren liefgekregen hebben, iets wat hun door gevestigde landge nooten licht euvel geduid wordt. Vooral wan neer wij gevestigd zijn in een groot land of in een van het half dozijn toonaangevende Euro- peesche hoofdsteden, wantrouwt men de be doelingen, welke ten grondslag liggen aan de opmerkingen, die wij bij een bezoek aan Neder land ten beste geven. Wij worden ervan beticht op ons eigen land neer te zien, omdat het maar klein is, en onszelven, als „wereldstedelingen", verheven te achten boven „provincieplaatsen", zooals Amsterdam en Rotterdam. Dit is het vooral wat ons ervan weerhoudt de indrukken, die wij ln het eigen land opdoen, vreer te geven. Wij schromen ons bloot te stellen aan de verdenking „kwasten" te zijn. Ik heb gemeend deze opmerkingen te moeten maken alvorens in te gaan op den uitroep, welken ik te Amsterdam slaakte, en op dat oogenblik zelf niet had weten te analyseeren „Wij hebben toch niet aan den oorlog deel genomen Het is de sterkste indruk, dien ik niet alleen de vorige maand, maar ook reeds hij vroegere bezoeken aan Nederland opgedaan heb men neemit, niet zoozeer hij de individuen, als wel hij de gemeenschap, een mentaliteit waar, die in vele opzichten slechts verklaarbaar zou zijn, indien wij in de voornaamste wereldgebeurte nissen der laatste zeventien jaren een actief en zoo groot mogelijk aandeel hadden gehad. De toon, de stemming in ons land zijn sterk veranderd zij hebben zich niet geleidelijk ontwikkeld, maar zijn „omgeslagen", hetgeen tengevolge heeft dat een Hollander, die sinds geruimen tijd in het buitenland woont, zich in Nederland vreemd begint te voelen. „Wij hebben toch niet aan den oorlog deel genomen!" flapte ik eruit te Amsterdam, maar achteraf beschouwd, geloof ik hiermede eigen lijk iets anders bedoeld te hebben. Want Enge land heeft wèl aan den oorlog deelgenomen, en deze heeft op sommig gebied de maatschappe lijke, moreele en aesthetische ontwikkeling van het volk verhaasit, en vrij spel gegeven aan invloeden die zich anders zwakker of in het geheel niet gemanifesteerd zouden hebben, maar overigens is er toch weinig essentieel verschil merkbaar tusschen het Engeland van 1914 en dat van 1931. Zelfs op Frankrijk, dat ik sinds 1918 bijna anderhalf dozijn malen be zocht heb, is de invloed van den oorlog, behalve misschien op internationaal-politiiek en op economisch gebied, opvallend gering geweest. Het zou nog onzinniger zijn te beweren, dat er nh 1918 een nieuw Frankrijk dan een nieuw Engeland ontstaan is. Daadwerkelijke deelname aan den wereld oorlog behoeft dus volstrekt niet ten gevolge gehad te hebben, dat een volksgemeenschap een nieuwe periode van haar bestaan is ingegaan, en haar kijk op zichzelf en op de wereld gewij zigd heeft. Dit is slechts het gevolg geweest ln die landen, waar direct of indirect tengevolge van den oorlog, of van de begeleidende ver schijnselen daarvan, een innerlijke ommekeer voltrokken is. Dus in Rusland, dat een sociale revolutie doorgemaakt heeft, in Italië, waar de staatsrechtelijke grondslagen een algeheele verandering ondergaan hebben, in de nieuw- geschapen of herstelde Europeesche staten, die vóór 1918 geen nationale zelfstandigheid geno ten, en niet op de laatste plaats in die landen, voor welke het eind van den oorlog gepaard ging aan een ingrijpende staatkundige omwen teling, en die bovendien, behalve de gevolgen van den oorlog, ook die van de nederlaag onder gaan hebben. „Wij hebben toch niet aan den oorlog deel genomen!" had ik uitgeroepen, zonder te weten dat datgene, wat ik er mee bedoelde, de slotsom zou zijn van al wat ik waargenomen had in mijn land, waarvan ik met schrik ontwaarde dat het begonnen was mij vreemd te worden. Wat ik ermee bedoelde was: „De oorlog, waaraan wij niet deelgenomen lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond. 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaah bewerkershonid „St Eloy", Gebouw R. K. Volks bond- lederen Woensdag om half negen bestuur» vergadering van het afdeelingsbestuur van den N. R. XL Volksbond, lederen Woensdagavond om halt 9 repetitie Schiedams. Mannenkoor" (dirigent Paul v. d Putten). Groote zaal van den R. K. Volk» bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur to den R K. Volksbond gelegenheid tot het at- haten van naaiwerk voor de Theresla-vereenl- eins* lederen Woensdagmiddag van 3-3% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Miafienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. J^^»^cMed^e,eier. door den praeses. lederen Donderdagavond van an" repetitie Polyhymnia R K. Volksbond. lederen Vrijdagavond van balt 9 tc* ha repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schieaam» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Bd Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K- van Houtbewerkers, Meubelmakers, gers en aanverwante vakken ,,St. Anto Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenhedd tot aanmelding van leden. Woensdag 29 Juli Sint Augustinusvereeniging afd. Schiedam en Omstreken. Excursie naar Heiiiek Brouwerij. Aantreden even voor half ons Goudsche Singel, hoek Jonker Fransstraat. 28 Juli: Diergaarde, avondconcert Kon. Mil. Kapel. Dagelijks: Caisino-theater, Yardaz' Ope rette Revue 8,15 uur. (voor volwassenen). Biotcopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 30 Juli in: Thalia, Het Geheimzinnige eilandRoyal, Watt en hal Watt als detectieven; Olympia, Het meisje mtet twee vaders; Corso, De onsterfelijke Vagebond (voorvolwassenen); Luxor, FörstersöliriSta (voor volwassenen)Centraal. De deserteur (voor volwassenen)Roxy, Haar filmcarrière (voor volwassenen); Colosseum, De Onschul- digen van Parijs (voor volwassenen)Ooster theater, Het geld ligt op straat (voor volwas eenen) SCHIEDAM, 27 Juli. Officieele noteerimg van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 8.50. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 1.40. hebben, kan voor ons gemeenschapsleven, voor onze nationale opvattingen, voor de ontwikke ling onzer beschaving onmogelijk een rol van eenlge beteekenis gespeeld hebben, zoo wij althans onszelven gebleven zijn. Wij kunnen niet onszelven gebleven zijn, indien een reactie op een oorlog, waarin wij niet betrokken ge weest zijn, zich op zoo menig gebied van natio naal scheppen en nationaal denken zoo krach tig openbaart. Wij kunnen niet onszelven ge bleven zijn, indien een zuiver-staatkundige om wenteling, waardoor het nationale leven van een naburig volk geheel andere banen inge slagen heeft, ook ons in een nieuwe richting stuurt. Wij kunnen niet onszelven gebleven zijn, indien wij op ons teven en streven de con- sekwenties toepassen van groote gebeurtenis sen, die zich elders afgespeeld hehben!" Het was vooral bij den aanblik van het nieuwe Amsterdam, met zijn mij zoo vreemde mentaliteit, maar ook bij het aanschouwen van menigen „nieuwbouw" te Rotterdam, dat zich die waarheid aan mij begon op te dringen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1