DE DAGERAADIN LIMBURG. ZIJT GIJ TEVREDEN OVER U ZELF Waarbij 1000 arbeiders betrokken zijn Door schoolkinderen ingesloten, door auto's geflankeerd Petitionnement v. Intrnationale Ontwapening MAANDAG 27 JULI 1931 HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE METAALINDUSTRIE uit de mededeelingen ^u.iius.e LANDBOUWWEEK TE WAGENINGEN. de INDISCHE POSTVLUCHTEN. bedrijfsongeval DE A. V. R. O. Algemeene vergadering te Utrecht. Het royement van mr. van Doorne bekrachtigd. OPENLUCHT-THEATER VALKENBURG. JEUGDCONGRESSEN DER DERDE ORDE. FIASCO IN HET MIJNGEBIED. Met stille trom weer naar het Noorden vertrokken. NED. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. Te Roermond. MENbCHEW EN MtENINGEN UW AANDEEL IN HET SUCCES van het Nederlansche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Felcuari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd dof de Nederlandsche Dagbladpers. Adr S.V.P. Ingevuld toezende.aan het Bureau van ons Blad Een 5 jaren plan. WE GAAN UIT VANDALENWERK. DE STAKING IN OOST DRENTHE. Ontslag en stopzetting Men meldt an's uit Enrmem: bereikt In Nieuweroor-d is overeenstemTnii-ng berei-iu in Nieuweroora biljven ge- over die lornen; de looneu a,w™ -„„na merf van Niöuw Amstei- taftot StadZ'naal, met "it^dering van en kele dorpen op den Hondsrug het werk stil. De staking l algemeen. Alleen bt, niet georgani seerde werkgevers. welke zich bereid verklaren tot 1 Mei 1932 het loon e 1>etalen 6011:1,11 aan het contractueel geregelde loon in 1930—31, wordt gewerkt. Verschillende landbouwers zijn met eigen volk bezig rogge te maaien. Meerdere maaiiimachines worden ill gebruik gestelid. Het aantal arbeiders dat bij de-ze staking be trokken is bedraagt ruim 1000, terwijl ver wacht wordit, d-ait im deze week de staking ook over zal slaan naar d-e Overijselsche Veen koloniën. Volgens de mededeelingen, die oms Zaterdag gedaan wierdien zal die werkverschaffing in en kele gemeenten in de omgeving van het sta kingsterrein worden stopgezet, terwijl in de gemeente Emim-en 400 arbeiders ontslagen zul len worden, omdat verwacht wordt dait deze, wanneer geen staking was uitgebroken, wel arbei-d zouden bebben kunnen vinden in den korenoogst. Op alle plaatsen is het zeer rustig en men merkt des daags zeer w-eimig van de staking, De onderhandelingen Het orgaan der katholieke metaalbewerkers ,,St. Eloy" bevat de-ze week weer een over zicht van den stand -der besprekingen ten aan zien van het te vernieuwen collectief contract Het blad schrijft o-a. Het resultaat vian de bijeenkomst van -den Metaallbon-d ligt thans voor en ziet er als volgt uit. De uurloan-imiiini-mia der collectieve arbeids overeenkomst word-en met 5 pet. verlaagd. Binnen het raam der collectieve arbeids overeenkomst kunnen verlagingen plaats vin den, m-aar d-oor een werkgever zial tijdens -den duur der collectieve arbeidsovereenkomst ten aanzien van bij h-em dn dienist zijnde w-er - lieden, geen uurloonsverlagiiing van rn-eer dan 10 pat, wiard-en toegepast. De afspraak, geen viersl-echt-eringen, vervalt. De sinds jaren bestaan-die af-spraak blijft geldon, dalt algemeen-e uurloonsverlagingen (n.l. v-oor de geheele ondern-eming o een af- doeling daarvan) niet z-ullen plaats hebben dan ma overleg tusis-chen Metaal-bonid en vak- vereeniigiinigeiL - De regelling betreffende vacant,ie- en feest dagen blij-fit in beginsel onvemmdiend. De (coKleotieve arfbeildisover-ejenkomsit woirdt aangegaan tofc 1 April 1932. Aangezien -het vereis-dhte aantal leden ech ter niet aanwezig was, kon geen definitief be sluit gen-omen wtorden. Imtuissichen blekien do laden wel 'bereid, zich tioit 3 Augustus (op dien dag kan d-e uitslag van de stomimiin® iin de vakvere-enlgin-ge-n be kend zijn) te houden aan d© bepalingen van de oud» collectieve arbeidsovereenkomst, na tuurlijk ond-er voorwlaard», -dat dit van werk- lleden-zijdie eveneens geschiedt. Voor ev-en-tueel-e verlengiin-g van d-e oo-Ilecfjieve arbeidsovereenkomst melt d-e bovengenoemde hoofdpunten werd uiiltldiruikhëlijk het voorbe houd giemiaakt, dat vóór 3 Augustus tusischen partijen overeenstemming 'moet zijn verkregen tusisch-ein partij-en over de verschillende redlac- tiewijziglinigsu in db overige artikelen der col lectieve arbeidsovereenkomst. Deze week heeft ook een conferentie m-eft de katholieke werkgevers plaat-s gehad. Daaromtrent meldt het omgaan: Het daar bereikte resultaat is zeer po-over. Hadden we aanvankelijk die gedachte, - toch in l-eder geviall bij deze werkgevers vei ging de tegenwoordige cenltmctI^",6" qt' ,ou." n-ieuwde afsluiting van de 'bleek organn-satie, diat -ook ^^voorstellen, die aam de organiisaMebestu- ren mondeling werd,en- dezelfde, eer slechter -diam hert-er, als door den Metaalbon-d voorgelegd. HET CONFLICT IN DE BEETWORTEL SUIKERINDUSTRIE Men meldt ons uit Groningen: In bet conflict in de beetwortelsuikerindustrie zal door arbiters bind-en-de uitspraak worden gedaan. Naar wij vernemen heeft m-en van werk geverszijde als arbiter aangewezen den heer E. H. Ebeis, terwijl de gezamenlijke werkne mersorganisaties den heer A. van Geun-s hebben aangewezen. Beid» heeren zijn lid van de Ge deputeerde Staten van Groningen. Zij zullen een onpartijdig voorzitter kiezen. Vrijdagmiddag sprak voor het Genootschap voor Landbouwwetenschap allereerst d-r. P. H. J. van Ginne-ken te Bergen op Zoom over: De bestaansmogelijkheid en de ontwikkelingskan- een der Nederlandsche suikerbieten-teelt. D-e heer T. A. C. Scheevers, voorzitter der Regelingscommissie dankte den spr. en sloot vervolgen-s de 1-andbouwweek. Met een woord van dank aan Curatoren der 'Land-bouwhoogesebool voor het -beschikbaar stellen van de aula sloot spr. de vergad-ering. Het 21e retourvli-eg-tuig vertrok Zaterdag te 5.20 uur mt Medan en arriveerde te 7.40 uur te Alarstar, vanwaar het te 8.05 uur naar Bang kok vertrok; aankomst aldaar t-e 13.45 uur. Heit 23e postvliegtuig- vertrok Zaterdag te1 5.56 uur uilt Athene en landde te 12.56 uur in Cairo. Do 15-jarige A. werkzaam aa.n de Meubelfa briek K-uyk en Dijkhuizen t-e Amersfoort ge raakte Vrij-dag met zijn linkerarm tu-sischen de schaafbank waa-rdoor d-eze tot boven de elleboog werd verbrijzeld. De jongen ia naar het St. Elisabeth's Zieken huis overgebracht. In de Zaterdag -te Utrecht gehouden alge- m-een-e vergadering vain -de A.V.R.0. vond, o.a. na een uitvoerige openingsrede van den voor zitter d-r. H. Molhuijsen en een beschouwing van den heer W. Vogt, d-e verkiezing plaats van een tijdelijk voorzitter in verband met Ja-et bedanken van den huidigen. Bij acclamatie vereenigde de vergadering zich met het be stuursvoorstel om tijdelijk de-n hamer aan den he-er G. de Clercq, thans penningmeester, toe -te vertrouwen, totdat men iemand -bereid zal hebben gevonden definitief als voorzitter op te treden. Pleidooi van mr. van Woelderen Vervolgen-s kreeg mr. R. v. Woelderen te Utrecht als gemachtigde van mr. v. Doorne, die wegens ziekte afwezig was, gelegenheid zich tot de vergadering te wenden, om beroep betreffende de royements-kwestie. Drie dingen leverden volgens spr. het bewijs en wel onomsitootolijk, dat de kwestie Vogt- De Gelderlander en de royementskwestie niets met elkaar te maken hebben: ten eerste het communiqué de Visser, waarin staat, dat de commissie -het royement niet wens-cht te on derzoeken; te-u -tweede het feit, dat de eere- raad zich bereid verklaard heeft de beschul digingen tegen mr. v. D. geu-it en waarop zijn royement plaats heeft gevonden, te onderzoe ken, ten derde is er een beschouwing van he-t Hbld. van 2 Juni. H-et is dwaasheid of erger te beweren, dat door het rapport de Visser, de zaak v. Doorne is afgedaan. Het royement heeft plaats gevonden d-n strijd met de sta, tuten van d-e Avro, in strijd ook met de goede trouw in het vereenigan-gs-leven. Zijn ontslag als bestuurder was niet als agendapunt opge nomen; had ook niet -behandeld mogen worden, daar de vergadering niet voltallig was. Het royement is uitgesproken op een vergadering, die nimmer te voren is geconvoceerd en waar van één lid, met medeweten van het bestuur, wederrechtelijk werd weggehouden. De m-eeste der hier aanwezigen weten niet eens welke be- schuldigingen tegen mr. v. D. geuit zijn. Spr. vatte de verwijten in veertien punten samen, waarvan wij noemen: -handelingen, die als chantage zijn te kwaliCioeeren; pogingen om zich meester te maken van het gezag; vervol, sens -dat hij debet -zou zijn aan de artikelen in d-e „Gelderlander". Spr. meen,e dat afge- zien van het feit, dat -doze zaa-k momenteel in handen van een eereraad i-s, de-ze argumen ten voldoende motief zijn om de -beschuldigin gen -hier niet -te gaan uitpluizen. Deze vergade ring is niet in staat tot behandeling van het beroep. Eerst wanneer alle beschuldigingen grondig en onpartijdig zijn onderzocht zou de vergadering competent zijn. Er heeft zich een commissie van drie professoren gevormd, die bereid is als eereraad met een onderzoek op te treden. Het Avronbestuur beeft geweigerd daaraan mede te werken. Om toch on-partijddg. heid te waarborgen, -stelde spr. daarom voor haar uit te breiden tot vijf en wel -door er aan toe te voegen mr. Adriaanse en mr. de Jage-r, kantonrechter te Utrecht. Verdediging van 't bestuur. Hierna trad mr. Adriaanse als te-genplei-ter op om h-et s-tandp-unt van het bestuur uiteen te zetten. Spr. zei, dat geen sprake is van een ontslag van mr. v. D. als lid van he-t Dag Best. omdat de statuten dit uitsluiten Het Da" Bestuur heeft 'hem ui-tgenoodagd tot nader order rijn mandaat ter beschikking te stellen. Dien vorm van bestuursultepraak i-s door mr. v d zelf aan de hand gedaan. Wat betreft de kwestie van het convoceeren en de agenda, een-de spr., dat hier geen ernstig© bezwaren kunnen worden geopperd. Zou met de aanwe- zig-heid van den -heer Hulsit-eij.n het besluit anders zijn geweest? E-r is op -den heer Holdert niet zoodanige pressie uitgeoefend, dat hij den beer Huisteijn verbood, naar de vergadering te gaan. De -beken-de feiten geven genoeg aan leiding tot het royement. Spr. meende, dat me-n terecht va-n mr. v. D. geëi'Scht had te vertellen, w-ait hij met den minister besproken had. Aan zijn vurigheid ls het te wij-ten, dat m-r. v. D. onder den invloed van den heer Verbiest kwa-m en deze heeft nog steeds een ernstig persoonlijk conflict met den heer Holdert. Spr. noemde dan een aan tal krasse uitlatingen van mr. v. D. inzake de eerlijkheid, het beleid en de zedelijkheid de-r Avrobestuur-ders. Hij, die anderen te groote zelfstandigheid verweet, -trad zelf eigenmach tig op. Hij beraamde een samenzwering welke een revolutie in de Avro ten doel had. Volgens spr. moest de vergadering zich niet laten ver leiden door het plan tot benoeming van een commissie, maar wat men wist en thans ge hoord had, moest voldoend© zijn om vast te stollen, dat m-r. v. D. niet in de Avro thuis hoort. Hierop volgde re- en dupliek waarbij mr. v. Woelderen zei, dat het het recht is van lederen beschuldigde een onderzoek te doen -instellen en mr. Andriaanse opmerkte, dat mr. v. D. alle gelegenheid ge-had had om zich te ver antwoorden. Hierop kregen de lede-n vrijheid om hunne opmerkingen -te maken. Na een schriftelijke stemm-lng -bleek, dat alle 58 aanwezige stemgerechtigde lede-n zich vóór de handhaving van het royement uitgesproken hadden. Een der aanwezigen vroeg nog, of er een studio gebouwd zal worden, waarop de heer Vogt antwoordde, dat de bouw thans door een commissie wordt voorbereid. De première van Calde-ron's „Rechter van Zalamea" door het gezelschap van den Kon. Ned. Schouwburg ui-t Antwerpen in het Open lucht-theater te Valkenburg, heeft op 28 Juli plaats, 's avonds half negen. Voor de in Augustus te Maastricht te hou den congressen van jongelingen- en meisjes- tertiarissen, bestaat zeer groote belangstelling. Uit alle oorden van het land kwamen reeds op gaven van deelname binnen. De Hoogeerw. De kens van Maastricht en Wijk-Maastricht hebben het eere-voorzitterscliap aanvaard. Als congres- voorzitter zal fungeeren de provinciale commis saris der Derde Orde, pater P. Nielen O. F. M. Inleidingen zullen worden gehouden door pater Carolus Tesser O. F. M., mej. Hu-stinx, van Maastricht, mej. A. Heeke, van Rotterdam, Pastoor J. Ingendael, leider der K. J. V., te (.Maastricht, de heeren P. Seeien, Redacteur van „De Limburger Koerier", Maastricht en Drs. Jos. de Boer, Rector van het R.-K. Meisjes lyceum, Den Haag. Pater Dr. Cassianus Hent- zen O. F. M. zal de slotrede uitspreken. LIMBURGMIJN VADERLAND De Da-geraad-actie in Limburg is oip een fiasco u-itgeloopen. Te 7.53 uur arriveerde Zaterdagmorgen een 60. tal Dageraa-ds-men- schen te Heerle-n. Ofschoon er bijna niemand op het perron te zien was, riepen zij dadelijk de bul-p in der politie. Zij zijn toen getrokken naar „Ons Thuis" op den VaJkenburgerweg, het huis van den rooden mijnwerkers-bond en van de S.D.A.P. iin Limburg. Tegen elf uur zijn ze uitgetrokken en heb ben zich verzameld voor het station te Heerlen. Hier was een sterke politiemacht oip de been. Van alle kanten kwamen toen de au-to's van de anti-Dageraadsbeweging m-et de geel-w-itte vlaggen. Deze auto's werden door de politie 'n een bepaalde richting gestuurd. Ook burge meester van Gruns-ven was in een auto aan wezig. De Dageraadsmien-schen hebben zich toen in drie clubje-s verdeeld; twee gingen te voet de mijnstreek in, de grootste groep ging met de tram in de richting Heerler-beide Brunss-u-m. O-n-der bescherming van gemeentepolitie, rijkspolitie, militaire politie, marechaussee te paard hebben zij bij verschillende particuliere en Staatsmijnen getracht hun lectuur kwijt te raken. De auto's van het anti-Da-geraads- comité waren overal vertegenwoordigd, maar kregen het consigne van doorrijden. Aan een mijn werden de Dageraad-propagan- dii-sten letterlijk en figuurlijk ingesloten door de schoolkinderen, die enthousiast: „Aan U, o Koning der Eeuwen" zongen. Tegen -den middag kwam een groote groep terug in h-et centrum van Heei-len, begeleid door een auto met een kraoht-igen luid-spreker waarvoor een propagandist met de wit-gele kleuren de Dageraad<nenschen met toepasse lijke woorden begeleidde. Begeleid -door 'een groote menigte en diverse auto's, zocht het gezelschap weer zijn heil in het socialistisch tehuis. In den nami-d-dag trokken zij wederom af en namen -hun h-eil in de tram naar Kerkrede— Holz. Ook hier was een sterke politiemacht op de been. D-e tra-m werd begeleid door tien tallen van auto's met de wit-gele kleuren en bij de Hol-z hadden honderden personen post gevat. Hier werd de tocht gestuit. De bedoe ling w-as bij de Dom-ani-ale mijn vlugschriften u-it te d-eelen, maar om d-aar te komen, moesten de Dageraad-mannen voor 't grootste deel over D-u-itsch gebie-d. Hier stonden de s-chupo's klaar en lieten aan de hand der nood-verorde ning en andere verordeningen de Dageraad- m-ens-cben en ook de auto's met de wit-gele vlaggc-n en anderen niet door. De Dageraad-mensc'ben moesten toen W*e-r hun heil zoeken in de tram, die inmiddels eenige minuten moest wachten alvorens te kunnen vertrekken. Op den weg stond een bree-de file van auto's en honderden menschen, die afwisselend zongen „Limburg mijn Vader land" en „Aan U, o Koning der Eeuwen" en de Dageraad-mensohen verrasten op d» be kende Liniburgsohe „boe-boe". Na eeiigea tijd zette de tram zich in beweging. D-e tram, die begeleid was door d-em birge- m-eester van Heerlen en eenige inspecteurs va-n de Heer-le-ns-che politie, benevens een m»tor- rijwiel met aanhangwagen der Heerle-mohe politie, moest nog een keer stoppen. Toen zetten de auto der Hee-rlensche politie en het motorrijwiel zich voor de auto's met de ^eel* witte vlaggen en de tram g-iing ver-der. Ze werd dadelijk weer geflankeerd door de al rijke auto's. Aan -de verschillende halen werd gestopt. Bij het postkantoor te Hee-ren stapten de Dageraad-mens-chen uit en trokien on-der -bescherming der politie wederom naar het socialistisch Volkshuis. De begeleidende auto's konden den Valkenburgerweg niet op rij-den. Inmiddels had zich bij het so-c-ialistisch Volkshuis een groote menigte samen-gepakt. De politie was weer sterk vertegenwoordigd, onder leiding van den burgemeester, den com missaris van politie, verschillende inspecteurs en een luitenant van de militaire politie. Tegen zeven uu-r reed een groote autobus voor,'de Dageraad-men-schen stapten daarin en namen onder bescherming der politie de hazen- vlucht naar Holland. Ze hebben blijkbaar afgezien, door de over weldigende ontvangst, van een verder bezoek aan andere mijnen in deze omgeving. Roemnon-d, waar de leden van Jon? Limburg in t gareel war<an, bijzonders voorgedaan. Van uit t S felhu-is had men dowloopeMe teletemsche verbinding met de voornaamste L^urgs^r_ plaatsen. Vrijdagnacht om 12 uur werden ver schillende posten uitgezet eu werd door de stad gepatrouilleerd. Bij de voornaamste in gangen der stad waren bewakers geP°steeJd' Een bepaald buis op de Kaïpellerlaan w speciaal in 't oog gehouden. In den nachttrein die om half vijf aan e station Roermond stapte, bevonden zich een dertigtal Dageraad-menschen uit Groningen, Friesland en an-dere noordelijke provincies. Na een kort oponthoud werd de reis naar twt Zuiden voortgezet. Zaterdagmorgen om half acht startte te Roermond een twaalftal auto's m-et Roer- mond's jongelingschap naar h-et Zuliden. In Echt sloten zich hierbij nog 30 wagens aan. Te Centrale raadsvergadering. Zaterdag en gisteren hield de Ned. R.-K. Bond voor Groote Gezinnen zijn Centrale Raadsvergadering in café „Zomerzang", te 's-Gravenhage. Deze vergadering, welke Zaterdagmiddag te 2 uur werd geopend, werd o.a. bijgewoond door de heeren Gaston Laeoin, uit Parijs, vice-pre sident van de „Ligue des plus grandes famil ies", in Frankrijk, dr. Ballet, president van de „Ligue des Families Nombreuses de Belgique", L. C. Goudoever, uit De Bildt, voorzitter van den Christ. Bond tot Behartiging van ds Ge- zinsbelangen, en Ahrentz, vertegenwoordiger van den „Bund der Kinderreichen Deutsch- lands". De vergadering werd geleid door den voor zitter van den Bond, den heer J. W. F. van Meegeren, die de talrijke aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de Belgische, Duitsche en Fransche wapenbroeders, die met den Ned. R.-K. Bond van Groote Gezinnen schouder aan schouder staan in den strijd voor het groote gezin, en den vertegenwoordiger van den Christelijken Bond ter Behartiging van Gezinsbelangen. (Applaus.) Spr. deelde mede, dat het ledental van den Bond sedert de vorige Centrale Raadsverga dering te Alkmaar met 2500 is toegenomen en thans2ongeveer 16.000 bedraagt. Dat geeft moed om op den ingeslagen weg voort te gaan. Dat is noodig, want onze vijand, de neo-malthu- siaansche bond, rust niet, zooals spr. aan de hand van enkele feiten aantoonde. Wij moeten, aldus spr., den strijd gaan voe ren in samenwerking met de andere Katho lieke organisaties, vooral met de R.-K. Werkne mersorganisaties. Een verblijdende toenadering met deze valt reeds te constateeren. FEDERATIE VAN R. K. VROUWEN BONDEN. Een telegram aan Z. II. den Paus. Ter -gelegenheid van d-e Algemeene Bestuurs vergadering van de Federatie van R. K. Vrou wenbonden -in Nederland werd het volgende telegram aan Z. H. den Paus ge-zonden; „Het Bes-tuur van de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland te Utrecht ver- een-ig-d bet-uigt na-mens de zestig duizend bij den Bond aangesloten Katholieke Vrouwen zijn diepen eerbied en trouwe aanhankelijkheid aan Uwe Heiligheid in de huidige voor Hem zoo aohgwMe omstandigheden en veneen.it zich met d-e Katholieke Vrouwen der geheele wereld i-n een vurig gebed voor Uwe Heiligheid, ver zoekt eerbiedig Apostolischen Zegen''. w.-g. F. S-teen-bergihe Engexingih. Het Be-stuur mocht -het volgende telegram in antwoord ontvangen: „-Goedgunstig aanvaardend de h-uldi-ging van de Federatie vergadering danikt do H. Vader voor gebeden en schenkt A-postoi-iscihen Zegen". w.-g. Card-ina-l Pacelli. Op deze vergadering kon worden medege deeld,, -dat 'bet -liturgisch gebed voor den Paus, ■welks' verspreiding eerst sinds een-ige weken dooi- het Centraal Bureau was ondernomen, reeds in -zeer girooten getale was verzonden. Er werden verspreid; 60.000 gebedsformu lieren e-n 20.000 gebedjes met het port-et van Z. -H. Paus Pius XI. In de komende maanden zal deze actie wor den -voortgezet. Bestellingen kunnen gedaan worden hij 'het Centraa-l Bureau, Mariaplaats 33 bis, Utrecht. VIER VINGERS AFGESNEDEN. Te Rijen geraakte de timmerman J. v. G. met de hand tusschen een zaagmachine, waardoor hem vier vingers werden afgesneden. Zijt gij voldaan over de resultaten van ht ontwapeningspetitionnement? Velen zullen meenen, dat het aantal hah- teekeningen buitengewoon meegevallen is. Anderen daarentegen zullen veel meer v<- wacht hebben. Het zal liun vreemd voorkomen, dat nit alle Nederlanders boven de achttien jaar, zool niet op den eersten dag, dan toch in den lo0 der actie de geringe moeite genomen hebbd om hun formulier te teekenen en te verzende. Want allen zijn toch minstens voor de anti nationale ontwapening. En als men iets hoort, dan is het juist, ót de ontwapening zoo weinig vorderingen maakt. Nu hebt gij een kans, om wat in uw vermo gen ligt, tot die ontwapeningsactie bij te dra gen. Zijt ge tevreden over u zelf? Hebt ge geteekend? En hebt ge voor onderteekening een vurige propaganda gemaakt? Hebt gij geteekend, hebt gij dus in dit op zicht uw plicht vervuld, breidt uw actie dan nog "enkele dagen uit. Elke handteekening heeft waarde, groote waarde. Beseft dus. En zorgt er voor, dat als de lijsten gesloten worden, gij tevreden kunt zijn over u zelf. Eerst dan hebt ge uw vollen plicht gedaan. Ik verzoek Uwe Conferentie metden meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen t nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naar Adres INaam Adres INaa Adres Naam es t Spr. ontwikkelde een 5-jarenplan voor den o tt Rand voor Groote Gezinnen, dat o.a. be- Lfde opvoer ng van het ledental tot 20.000 Ïi breiding van het orgaan of omzetting van het orgaan in een weekblad; steun van de Re- geerSm te komen tot de stichting van een eigen bureau volle erkenning van den Bond door overheid en leidende figuren. (Op den Katholiekendag en op do rin<* is over de belangen -der gezinnen gesp ken zonder dat het advies over de betrokken vraagstukken aan den Bond is gevraagd.) Verder moet het 5-jarenplan bevatten de 1 voering van een stelsel van kindertoeslag, m dit verband merkt spr. op, dat we nu al - jaar 4 Katholieke Ministers in de Regeering hebben, maar dat we nog geen stap verder zijn gekomen met het bereiken van een goede gezinspolitiek, (Applaus.) Wij willen om ons doel te bereiken, aldus eindigde de voorzitter zijn openingsrede, be wandelen den weg van rechtvaardigheid en Christelijke naastenliefde. (Applaus.) Bij de behandeling van het jaarverslag van den secretaris werden eenige beschouwingen gehouden over het beleid van het hoofdbestuur. Het jaarverslag van den secretaris en ook dat van den penningmeester werden goedge keurd. Hierna kwam Zijn Exc. Minister Deckers ter vergadering, die door den voorzitter werd be groet. Spr. herinnerde er aan, dat Minister Deckers altijd het streven van den Bond met belangstelling heeft gevolgd en een tijd lang voorzitter is geweest van de Haagsche afdee- ling. Spreker verheugde zich, een lid van de Regeering op de vergadering van den Centra- len Raad hier aanwezig te zien. (Applaus.) Inleiding drs. de Boer. Hierna verkreeg drs. J. de Boer het woord, tot het houden van een voordracht over het on derwerp: „Wat kunnen onze al'deelingen doen?' De snelle groei van den hond, aldus spr., brengt het gevaar mede, dat de actie van het hoofdbestuur in de afdeelingen, wegens de drukke werkzaamheden, gaat verslappen. Daar om leek het spr. en het hoofdbestuur gewenscht thans een soort college te houden over de actie in de afdeelingen. Vooreerst moet het onderling contact tusschen de leden van het bestuur vau een afdeeling zoo innig mogelijk worden .gemaakt. Het bestuur zal moeten worden samengesteld uit actieve le den, die geregeld hun bestuursvergadering houden, liefst elke 14 dagen. Het geregeld contact van het bestuur met de leden der afdeelingen m-oet niet alleen on derhouden worden door jaarvergaderingen, maar ook bijvoorbeeld door het consulteeren van een aantal gewone leden, die uit hoofde van hun ambt of beroep belangrijke adviezen kun nen geven. Zulke leden zullen, bijvoorbeeld, ge concentreerd in de centrale sectie, een actieve kern der afdeeling gaan vormen. De uitbreiding van het ledental zal de finan ciën van de afdeeling versterken. Het ledenverwerven geschiedt liefst door per soonlijk bewerken, door de bestuursleden. Op meer intieme reünies kunnen bepaalde vraagstukken beter besproken worden dan op groote massa-vergaderingen. Een goede samenwerking met de geestelijk heid is noodig. Verschillende acties kunnen door de afdee lingen worden gevoerd. Wanneer de afdeelingen iets alleen niet kunnen bereiken, moet een be roep worden gedaan op de medewerking van andere Katholieke organisaties. Het gaat er niet om, wie het doet, maar dat gedaan wordt; wat noodig is. De leden der afdeelingen moeten ook in de Katholieke «Kiesvereenigingen voor de belangen van het groote gezin opkomen. Het godsdienstig leven der leden moet ook door de afdeelingen worden bevorderd. In dit verband herinnerde spr. aan de Maria-avonden, in de Haagsche afdeeling, waarvoor indertijd het initiatief is uitgegaan van den toenmaligen voorzitter, Z. Exc. mr. dr. Deckers. (Applaus.) In de lange wintermaanden kunnen voor drachten voor de leden worden georganiseerd, op godsdienstig, medisch of maatschappelijk gebied. Zoo'n avond moet ook ontspanning ge ven door muziek, reidansen, enz. Gemeentelijke gezinspolitiek kan besproken worden in de afdeelingen. Het stichten en versterken van fondsen, voor uitkeeringen bij bevallingen, overlijden, werk loosheid, enz. is gewenscht. Zoolang kindertoe slagen nog niet bestaan, kunnen zulke ouder fondsen gezegend werk verrichten. Een buitengewoon actueel vraagstuk is voor al de hulp in de huishouding. Er worden van zeer gezaghebbende zijden pogingen onderno men om de oplossing van het dienstbodenvraag- stuk ter hand te nemen. Maar zoolang die op lossing er nog niet is, moeten wij zelf de han den ineen slaan. In iedere parochie moest eigenlijk een huis zijn, waar vrouwen klaar staan, om bij plotseling opgekomen behoefte aan hulp ln de huishouding direct te kunnen helpen. De Derde Orde van St. Franciscus wil dit werk nog krachtiger ter hand nemen dan zij thans reeds doet. Overleg wordt gepleegd tus schen de Derde Orde en den R.-K. Bond voor Groote Gezinnen, om tot een organisatie van hulp in de huishouding te komen. Ja, we gaan uit! Waarom eigenlijkOm dat we er eens uit moeten. Doch waarom moeten wij er eens uit Omdat we hard gewerkt hebben en moe zijn; omdat we wel eens een ontspanning mogen hebben; omdat we de drukte eens uit willen; omdat we al dat geroezemoes niet aan ons hoofd wenschen; omdat we eens willen genieten. Eén reden durven we gewoonlijk niet te zeggen: omdat andere menschen het ook doen. Dus we gaan uit. We zoeken eens rust, stille en kalmte. Daarom gaan we met als ons hebben en houden naar datgene, wat men strand be lieft te noemen. En hoevelen van ons hebben strandge zien op zoo'n uitgaansdag? Op een Zondag? Wel, er waren menschen, menschen en nog eens menschen; groote en kleine men schen; vooral drukke menschen, joelende, lachende, stoeiende menschen, etende en drinkende menschen, dansende menschen, ja, hoe is het mogelijk! We gaan dus uit en laten ons meesleepen naar de onoogelijkste, lawaaierigste drukte, die denkbaar is. We laten ons stoppen in vervoermiddelen op een manier, welke voor ee" zou afgekeurd worden We moeten allemaal tegelijk naar zoo'n strand. En hoe drukker het is, des te meer zoeken wij die stilte en die rust op. Ja, we gaan ook genieten! Waarvan? De groote massa geniet vol strekt niet van de natuur of van de omge ving. Ze zeggen, dat ze 't mooi vinden, zoo echt", omdat anderen het ook zoo vinden. Ze kunnen in Nederland geen rust en geen stilte en geen schoons meer ontdekken, daar is niets aan. Ze vinden het „reuze", zooals ze gelald hebben aan den Rijn of in de Ar dennen. En dan de biertjes, op zoo'n avond gedronken; en de stik-volle en smoorheete bioscoopwelke ze in Brussel bezochten. Zoo gaan we uit, om te genieten, van stilte en rust... En komen we ergens, waar het stil is en rustig en schoon, maar niets te genie ten, daar.vervelen we ons dood! Prettige vacantie. In Den Haag is een regeling van hulp ln de huishouding in 7°rbrer®14moSp de wenschelijk- a T h-et Tüchten en te stend houden van een organisatie voor R.-K. Vacantiebezigheld voor schoolkinderen. He aan- Rnr eindiade met de opwekking tot de aan Spr. eindig afdeelingen met wezigen om het wem. iu kracht ter hand te nemen. i«i«idtne Een warm applaus volgde op deze inleiding waarvoor de voorzitter drs. De Boer hartelyk d3De afdeeling Haarlem beval de afdeelingen aan, vooral te trachten leden te werven via kinderen, door het kinderwerk, cursussen, va- cantiehezigheid, enz. Gedecentraliseerd wer en in de groote steden is gewenscht. Ook door andere afdeelingen werden ten aanzien van de actie in de afdeelingen eenige wenken gegeven, die nader door den inleider werden besproken. Toespraak Minister Deckers- Hierna richtte Z. Exc. Minister DeckeTS het woord tot de vergadering. Het was voor spr. een groot genoegen een ge deelte van deze Bondsvergadering bij te wonen- Allerlei banden houden spr. nog vereenigd me deze organisatie, waarvoor spr. steeds met ge noegen heeft gewerkt. De arbeid voor de Vereeniging voor Groote Gezinnen is niet gemakkelijk; spr. weet zulks bij ondervinding. De grootste moeilijkheid ls wel het trachten op te wekken van belangstel ling bij de groote massa, welke tegenwoordig nog onverschillig staat tegenover het werk van den Bond. Aan de oplossing van het maatschappelijk vraagstuk wordt thans door velen gewerkt. Welke zijde van dat vraagstuk men ook neemt, het drukt altijd het zwaarst op het groote gezin. Dat moet een ieder, die zich aan de oplossing van de sociale kwestie wijdt, de oogen doen openen voor de belangen van hst groote gezin. Gaarne gaf spr. de verzekering, dat de ar beid van bet groote gezin steeds kan rekenen op spr.'s belangstelling, die zich niet alleen zal uiten in schoone woorden, maar ook waar bet mogelijk is, door daden. (Applaus.) Spr. wenschte de vergadering toe, dat God bij voortduring de krachten der leden mag stalen en den Bond mag zegenen. Een warm applaus volgde op deze toespraak. Hierna verliet Z. Exc. Minister Deckers ds vergadering. De afdeeling Zwolle werd aangewezen tot het nazien van het financieel verslag over 1931. De verslagen van het Orgaan en van de Com missie „De Dag van het Kind" werden goedge keurd. Het hoofdbestuur stelde voor „De Dag van het Kind" als zoodanig op te heffen, van de be schikbare gelden 75 uit te keeren aan de afdeelingen, die bijgedragen hebben tot dit fohds, en 25 te bestemmen voor steun aan afdeelingen, die moederfondsen wenschen te stichten en daartoe niet bij machte zijn. Ook is het de bedoeling, dat de 75 uit te keeren aan de afdeelingen, zullen worden bestemd voor moederfondsen. Over dit voorstel zou door de betrokken af deelingen worden beslist. De aftredende bestuursleden werden her kozen. Nadat besloten was de volgende vergadering te Heerlen te houden, werd de vergadering ge schorst tot Zondagmorgen, 10 uur. De vergadering werd bijgewoond door 56 af deelingen, vertegenwoordigende 11896 leden 46 afdeelingen waren afwezig. Een kruisbeeld omver gehaald. Te Maasbraoht (L.) werd in den nacht va» 23 op 24 Juli bet aan den provincialen wej Sdhilberg-Grathem staande Kruisbee-ld omvei» gehaald. Het kruis, waarop een ijzeren Chri» tusbeeld, was van eikenhout, is nabij het voe» stuk met geweld afgebroken. Omtrent dak da-der tast de politie nog in 'i duister.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5