VACANTIE. VROUWENBEWEGING IN OOSTEN. MAATSCHAPPELIJK WERKEN. MODEPRAATJE. MANENACHT. ■a: 4 ANTWOORD OP VRAGEN. EEN MODE-ALLEGAARTJE. HET MAKEN VAN JAMS. HELLENEN. KALENDER VAN DE WEEK. qezondheidsraad HET CONGRES VAN DAMASCUS. HOE MAAKT MEN KALFSKOP/ KLAAR W WAT MEN GAARNE WIL j WETEN- ze Sneller dan de ouders verwachten, staat al weer voor de deur en de volgende week be gint de groote uittocht naar Noord en Zuid, Oost en West, zee of bergen, rivieren en dalen in binnen- en buitenland. Zullen er dit jaar velen gaan? Een groot, heel groot vraagteeken, met een lange, zeer lange gedachtenstreep? Doch waarom een droeve snaar te spannen er is al narigheid genoeg in de wereld, er zün er toch nog zoovelen, die 't kunnen en mo<*en misschien moeten voor rust, herstel van zenu wen of om der kinderen wille. De natuur, het stille heilzame bosch, tiet koele rontTe StraDd' Daar gelatlg ieders Prefe- Anderen verkiezen stadsrumoer, steden schoon. weer anderen zoeken de eenzaamheid v a T, P,6D' aDderen blüven liever Het vredig, bekoorlijk stille dal. Maar allen hebben zij voorbereidingen en bagage van noode en daar willen wij even over babbelen. Huisvrouwen met groot of klein gezin, of zonder die rumoerige vacantiegasten, denkt er cm s menschen vijand slaapt nooit; mot en muis gaan rond zoekende wie en wat te ver slinden. Krantenpapier, het middel bij uitstekendheid; als de woorden vol leven zijn verklonken, blijft ons het doode papier nog weldaden bewijzen. Een flinke voorraad naphtaline of duurdere kampfer gestrooid, ingewreven, ingerold. Krantenpapier is zoo practisch zoo voordee- Hg, je pakt maar raak en de contrasten zijn soms zoo grappig; wat er soms in een hoog ver heven betoog gewikkeld wordt, of welk geïl lustreerd blad. boven op een doos of kist" de meest primitieve voorwerpen ter afsluiting dient. s *bat is de humor van het pakken. Denkt er om, huismoeders, dat alle gas- en waterleidingen in orde zün, dat lek noch breuk Du uwe thuiskomst u onaangenaam zullen ver rassen, zie wel toe, dat alle sloten gaaf en goed functionneeren, de vensters wel sluiten de electrische schakelaars geen contact maken komen V°men" Het Z°U U düur te 8taaa mogelijk e'der reisl>encocligdheden zoo sober wnfe va', \°°r 6611 r6ia' weest Practisch ter wille van de mannelijke leden, die dat zoo gaarne zien, terwille van eigen comfort. f f6 U 6rgenS tijdellJk vestigen, neem ook n liet meest noodige mede, weest niet al te bekrompen en vasthoudend, ook daar kunt go aiies bekomen, en sleep geen voorraden thee oi koffie of dergelijke mee. Gunt de winkeliers van uw zomerverblü'f ook iets. Beperkt u in het medenemen van tafellinnen vooral. Denkt er om in het volle seizoen is 't op de wasscherüen zoo druk, dat ga dagen, ja weken een wasch moet wachten, n Neem practische strand- of tuinkleeding voor de kleinen, kleeding, die gauw gewasschen en gedroogd, desnoods ongestreken gedragen kan worden. Lichte wollen kleertjes, heerlijk voor de bengels, 'n luxaopje en, als 't dan droog is, een paar zware boeken of doozen er op, een naaimachine is de meest practische pers in tijd van nood. Voorziet u van meergenoemde papieren hulp, servetjes, kleedjes, vingerdoekjes, voor in tüd van nood. Laat ieder kind of liever iedere kamer zijn eigen koffer hebben, waar alles in gaat. Het is zoo gemakkelük in pension, hotel of Huisje, als ge direct den koffer naar de bestemde kamer kunt laten brengen. Dan züt ge zoo uitgepakt en zoo op streek. Neem vooral een reuzen dosis goed humeur, galgenhumor en geduld mede. Maak u vertrouwd met het idee, dat 't wel eens regenen zal en vergeet de gezelschaps spelen niet. Goede reis, prettige vacantie en behouden thuiskomst, HUISMOEDER. Parijs, 25 Juli 1931. Voor de elegante, dunne en luchtige zomer- toïlletten, die nu, als 't weer ten minste een beetje medewerkt, de hoogste triomfen gaan vieren, heeft men bij zijden stoffen de keus tusschen effen en bedrukte. Van be lang is echter op te merken, dat alge meen de voorkeur aan matte stoffen ge geven wordt. Crêpe overheerscht in dit genre onbetwistbaar, georgette of romain in de dunnere, ma- rocain in de zwaar dere stoffen. Voor de namiddag en avondtoiletten wint echter mousse- line-de-soie het ver re; het wordt zéér veel gedragen, waar- bü men dan de keu ze h-eft tusschen het prettige soepele m-ousseline en het mousseline-organdi. Een andere keus blüft dan nog ten opzichte van den aard der versleringen waarmede de stof bedrukt is; kleine motieven van een aantrekkelüke soberheid, of groote fleurige dessins. Voor deze laatste dessins komen meestal öf groote bloemen in aanmerking in delicate pasteltinten op een wit of donker fond, öf ook bladen, die een leuk effect kunnen maken. Het hierboven weergegeven model is van mousseline met groote rozen in zachte tinten op een gedekt blauw fond. In de laatste kleur ls het ceintuur gekozen van bandfluweel. Ook de groote capeline van dun rose paille is met dat bandfluweel gegarneerd. Het toilet is afgewerkt met een geheel ge- plisseerd petit-gilet van rose mousseline. Het corsage vormt een boléro-effect, dat aan het («heel «en zeer aantrekkelijk cachet geeft. Voorzitter R.K. Stud. Ver. te Wagemngen. w sc lijven van 12 1.1. werd terstond opge-. zon en. Met vriendelijken dank voor alle moeite laat de jongedame thans uit Brussel weten, te hebben gevonden, wat ze zocht. Haar ouders verlangden n.l. voor haar een klein internaat, zoodat ze in vacantieHjd met enkele jongedames de voor haar vorming noodige reisjes zou kunnen maken. Men laat haar om gezondheidsreden voor drie jaar in Europa achter, vandaar heit zoeken naar een passende studie en tehuis. Alzoo heel iets anders dan het Cuneragesticht te W. zou kunnen geven en waarom vorigen keer hier Arnhem werd genoemd. Met haar dank voor uw bereidvaar dige hulp tevens die van ondergeteekende.. ff B. 8. - Natuurlijk hangt het later slagen in de wereld vaak af van vóóruit nadenken informeeren en overleggen. Het kiezen van een werkkring is allesbehalve een spelletje. oonde jullie club in een fraaie tuinstad of H^r omgeving, ja, dan kk>nk dé lnfor. at ie wel wat dom voor meisjes van dién leef tijd, meisjes van een H.B.S. Maar, waar zoo weinig weikeüjk mooie tuinen worden gevon den, juiiie zeggen van maar één, en daar e vacantie is en jullie leeraar(es) er niet naar kan gevraagd, daarom zullen we het lüstje Hier maar saam afwerken. -No. 1. Wat is eigenlijk tuinarchitecte? eter kan hot uitgelegd als volgt; Tuinarchi tectuur beoogt om de schoonheid, die een bouw- kundig architect in een gebouw neerlegde, méér tot z'n recht te doen komen. De bouw kundige zal voor een kuis, monument, bankge bouw of wat ook rekening hebben gehouden met de omgeving, b.v. den achtergrond van weiden, bosschen, of hei, waartegen zün ontwerp komt te sLaan. Dit begrü'pen jullie het beste, als je denkt, dat een rietendak b.v. wèl past in een landelijke omgeving, maar In een rechte stads straat allerdwaast zou lijken. Net als een dak zal ook de tuin heel veel kunnen büdragen om een woning of ander gebouw fraaier te maken. De tuinarchitecte, die landbouw, plan tenkunde, maar ook harmonieleer en ontwer pen studeerde, zal één schoon geheel weten te bereiken, béter dan iemand die maar liefheb bert, die voor zün artistiek landhuis misschien een peuterig vijvertje laat graven èn er omheen een rü dikke dalias plant, de bloem van den zandgrond, terwül die liefhebber mis schien de irissen langs het grintpad zet om ze te laten omvallen van droogte. Allemaal fouten, die een deskundige absoluut voorko-mt. Zoo zal het jullie duidelük zün, dat ook plantkunde wel degelük op dit studieprogram voorkomt. Ofschoon deze werkkring geen zware en lange studie vereischt niet van Jaren en jaren voor een vrouw is ze wel geschikt en opent ze ook perspectief voor een toekomst. Zie wat volgt; Vraag 2. Zullen wel veel lui een architect(e) erbü roepen? Is zoo'n tuin (bedoeld; door dien architeot ontworpen) niet altüd erg duur van onderhoud? Vader zegt, dat zulke tuinen altüd erg duur zün en byna niemand die aanlegt. Waar tegenwoordig houderden moderne en onder architectuur gebouwde landhuizen en an dere woningen verrüzen, daar vait het op te merken, dat men hoe langer hoe meer (vooral) den eersten aanleg van de tuinen in handen van werkelüke deskundigen geeft. En waarom zou zoo'n tuin duurder van onderhoud moeten zün? Ieder kan een deskundige tevoren zün wenschen in dezen zeggen. Juist een tuin- architeot(e) zal dan het best raad weten, b.v. door het terstond kiezen van niets dan vaste planiten voorkomt men al de uitgaven, die anders elk jaar terug keere-n. Daarbü zal zoo'n deskundige (indien gewenscht en dat weten we uit ondervinding) zeer zeker de grootst mogelü'ke rentabiliteit aan een tuin weten te geven, het is immers geenzins noodzakelü'k, dat heel een lap grond alléén voor siertuin dient. Juist de deskundige zal met minimum kosten 'n mooien moestuin weten te ontwerpen, zóó dat deze absoluut niet storend werkt op de rest, den voortuin b.v. Natuurlük is er verschil. Een kas vol orchi- deeën zal duurder komen in aanleg en onder houd dan een moestuin, waarin men later zelf de boontjes poot en plukt, maar dat alle door deskundigen ontworpen of gereed gemaakte tuinen erg kostbaar zouden zünik ge- Een drietal aardige modesnufjes, twee uit Parijs en één uit Londen. Links een Parysche mantel, dernier-cri, van beige wol waaraan bijzonder de sjaal, door een lederen ring ge haald, een apart cachet geeft. In het midden een creatie van het Londensche huls Ninette; een avondjapon van satijn, waarvan de sier lijkheid niet te betwisten valt. Rechts een mat-blauwe mantel met ragian mouwen én groote knoopen, door het Parijsche huis Chantal ontworpen en St. Briae geheeten. loof het tegendeel. Boven reeds het antwoord op: niemand legt ze aan. Vraag 3. Er bestaat juist véél lectuur op dit gebied. Een van de bekendste en voor Jullie van de 3de klas H.B.S. wel geschikt blad ligt büna in elke R.K. Openbare Bibliotheek ter lezing. Ik bedoel: Onze Tuinen, dat tevens mooi geïllustreerd verschü'nt en waarin jullie heel wat zult vinden op dit gebied, ook wel adressen van overal reeds verspreide tuin- architecten, vrouwelijke en mannelijke. Ga maar eens vragen aan de R.K. Leeszaal in de stad. en anders ga je naar een R.K. Boekhandelaar en bestelt deze een exemplaar ter ketmis- makin;f.. Die RJC. Leeszaal en Bibliotheek helpt jullie trouwens graag met alles, wat je wil weten. Die deskundigen oordeelen wel weer, of bepaalde lectuur over een vraagstuk voor jullie leeftüd geschikt is. Vraag 4. Het is heusch niet bespottelük, dat T's moeder haar dat boek afnam. Het zal geen werk voor haar leeftijd zün geweest, ten- minste niet geschikt voor haar, al lezen ande ren van sohooi het ook wel. Dat zegt vaak nieits anders, dan dat öf die leerlingen ertoe bevoegd zijn d-oor haar studie b,v., öf iets doen wat heter was, dat ook zij het liet&n.. De rest is verbazend aardig ja, ik zag jullie ook wel eens. Nu tevreden? Me], 8. te Maastricht. Negentien Jaar wordt juist vereischt voor de school van Maatschap, peiük Werk. En waar u niet voelt voor les geven, lijkt het, juist daar u nog zoo Jong is, toch verstandig éérst bedoelde school te S. door te loopen en het diploma te halen. Daar mee kunt u later vast terecht voor een werk kring als u bedoelt; het diploma geeft altüd voorkeur. Dat thans nog niet-gedlplomeerden die plaatsen bezetten, is immers begrüpelük, daar ook dergelüke inrichtingen uit den drang der tüden opgroeien en er "dan eerst nog .geen gediplomeerden zün. Vallen deze krachten ech ter om een of andere reden uit de rij (en ook in nieuw op te richten instellingen) dan zullen zeer zeker uitsluitend gediplomeerden worden opgeroepen: voor directrice, onder-dlrectrice, leidsters, enz. van vacantie-kolonies, kinder tehuizen, sanatoriums of herstellingsoorden voor kinderen, in tehuizen voor zwakzinnige en achterlüke kleinen, de overal uit den grond vorrü'zende Jeugdherbergen, Reinilda-tehuizen, K.J.V.-beweglng, Graalbeweging, enz. M. S. te Ginneken..Uw bericht zal verschil, lenden werkelük interesseeren en wordt hier graag herhaald; dat te Breda reeds 'n vereeni- ging is opgericht voor dienstboden en kinder juffrouwen. Zü ressorteert onder de Katholie ke Jeugd Vereeniging. Reeds een veertig meis jes gaven zich op, om in aanmerking te komen voor één jaar huishoudonderrioht, om na dit jaar zeker diploma of certificaat te ver- tójgin en zich dan speciaal beschikbaar te stellen voor groote families, dit vooral uit oogpunt van apostolaat. Het laatste is het mooiste van de zaak wat zal Breda straks modeldienstboden hebben Juist de K.J.V. leent zich uitstekend voor dien bond als onderdeel. Vindt het voorbeeld algemeen en ook in andere vereeniglngen na volging, zoo hoeft geen jeugdleidster meer te klagen en zoeken: hoe zullen we de vereeni- gingstiren met onze (vooral minder ontwikkel de) meisjes stuk krügen? Een crime is het, dat we de leden niet beter aan haar hond kunnen binden, ze slechts lastig kunnen bezig houden met wat ze interesseert, enz.: een heel vaak gehoorde klacht. Huishoudkunde nu om vat zooveel vakken, en voor de meisjes gewoon- lük interessante vakken, dat desnoods alle uren na het godsdienstonderwijs ermee kunnen bezetten. En wat een mooi ideaal kan men den leden dan voorhouden, ook wel haar, die later géén dienstbode of kinderjuffrouw zullen wor den. Voor deze laatsten b.v. het eigen huls. houden in het versiuiet, in vacantie of vi'ü'e uren thuis of elders te geven hulp, enz. Vélen zullen mej. S. dankbaar zijn, dat ze het voorbeeld van Breda hier publiceert. R. O. te Den Haag. Met dat diploma kunt u terecht aan beide scholen van R.K. Maat schappelük Werk, te Amsterdam en Sittard, in de laatste kan u intern zün. Vereischte leeftüd 1819. U kunt daar maken de 3-jarige cursussen voor Jeugdleidster, beambte hij de Kinderbescherming, bü Maatschappelük Hulp- betoon, Woninginspectrice (zéér mooie werk kring) Leidster van vrouwelijk personeel in fabrieken, leerares Kinderverzorging en Op- voedkunde, Enquêtrlee der tuberculosebestrij ding, Leeszaal-assistente, beambte bij de Reclasseering (waarvoor wü nog veel te weinig opgeleide krachten bezitten) voor Parochie werk, enz. U kunt aan beide scholen een pro gram aanvragen. Uw diplomageeft u toegang i.»t ai.l« vakscholen, 'voor lee-nares-huishoud- kunde of hulp-in-de-huishouding, coupeuse, typiste, boekhoudster of elk ander vak, dat er wordt onderwezen. Ook tot een cursus voor wijkverpleging of als leerlingverpleegster In de R.K. Ziekenhuizen! om daar te worden op- geleld), En wil u een lang nog niet voldoend geapprecieerde, toch werkelük voor ziel en lichaam loonende werkkring als R.K. Vroed- vrouw verwerven, dan kan uw diploma toegang verschaffen tot de R.K. school daarvoor te Heerlen. De condities zün er billijk, de studie van 3 jaren is echt vrouwelijk en afwisselend, en vooral op het platteland is na slagen van het eindexamen al heel gauw een werkelük goede positie te verkrügen. Men werkt dan zoo gezegd naast den arts, verder geheel onaf- hankelü'k, meestal flink gesubsidieerd door de gemeente. Ben ik wèl ingelicht, dan is voor deze studie zelfs een flinke jaarlijksche premie of tegemoet koming in de studiekosten te krijgen van het zoögenaamde Wit-Gele-Kruis, denkelük beschik baar gesteld, omdat er nog zoo'n gebrek aan Katholieke Vroedvrouwen bestaat. Als weder, dienst verplicht de betrokkene zich om na be halen van heit eind-examen eenigen tijd in een door het Wit-Gele-Kruis aan te wijzen plaats te arbeiden, wat tevens weer vóór heeft, dat de gediplomeerde terstond een vaste aanstel, ling bezit. Een positie, waarin ze onnoemelyk veel goeds kan verrichten, iets waarover wel licht later eens kan uitgeweid. MARIE KOOPMANS. Op verzoek van vele lezeressen geven we hieronder nog eenige wenken voor het maken van jams. Bü het bereiden van Jams moet In de aller eerste plaats uitgegaan worden van gave vruchten, en dus moeteu aangestoken vruchten verwijderd of rotte deelen ruim weggesneden worden. Bij het schoonmaken moet zorg ge dragen worden dat zoo min mogelük sap of geur (niet te lang in het water laten staan) verloren gaat. Na het schoonmaken moeten de vruchten gewogen en van dit gewicht aan suiker genomen worden. Sappige vruchten worden vervolgens met het aanhangende water opgezet, dat zün dus bijv. aardbeien, fram bozen, bessen enz., hardere vruchten zooals kwetsen worden met iets water opgezet, zoo dat ze niet aanbranden kunnen bü het begin. Men laaf de vruchten een 10 minuten voor koken waarna de suiker toegevoegd wordt en zoolang ingekookt tot de jam de goede dikte heeft verkregen. Het is beter de suiker niet zoo lang mee te laten koken (niet van het begin af aan) daar de kans op aanbranden, daardoor grooter zou worden en ook de smaak eronder lijdt. Is de suiker toegevoegd dan moet af en toe geroerd worden om aanbranden te voorkomen. De dikte van de jam is het beste en gemakkelijkste te beoordeelen door enkele druppels op een bordje koud te laten worden. Bü eenige routine is het aan de wijze van koken ook reeds te zien. Is de jam tot de goede dikte ingekookt dan worden de jampotjes, of groote potten (Keul- sohe bijv.), die vooraf goed schoongemaakt zijn in het sodawater en nagespoeld met warm water of wel een goed kwartier uitgekookt zijn, er mede gevuld tot een c.M. van den hoven- rand verwüderd. Het gemakkelijkst wordt de jam nu afge sloten met paraffine. Blokken paraffine zün bü den drogist te verkrügen. In stukken gebro ken, wordt het voorzichtig op een klein pitje of au bain Marie, dus in een pannetje warm water gesmolten. Hierbü moet voorzichtig te werk worden gegaan daar de dampen van paraffine brandbaar zün. De verkregen vloei stof wordt in een hun laagje op de jam ge goten, bü afkoeling wordt het weer stü'f en sluit de jam dan volkomen van de lucht af waardoor bederven absoluut uitgesloten is. Bü gebruik licht men het laagje er met de punt van een mes af, spoelt het even af en bewaart het voor den volgenden keer, wanneer jam ge maakt wordt. De aanschaf van de paraffine heeft men dus slechts een keer. De ouderwet- sohe manier van perkamentpapier gedrenkt in alcohol is niet alleen omslachtig maar bo vendien ondoelmatig daar schimmel dan büna altüd optreedt. Ook kan een laagje suiker boven op de jam als beschuttend laagje dienst doen. Een schroefdeksel wordt er dan nog opgedaan tegen stof. Bij uitkoken van de pot jes moeten deze afgedaan worden met een doek nat gemaakt met azijn, indien ze eenigszins ruw aanvoelen. Verder kan op elk potje een etiquet te met naam en datum worden aangebracht. De recepten van verschillende jams hebben al reeds eenige malen in dit blad vermeld gestaan en volgt dus hier alleen het recept van abrikozen, waarom mevr. A. van G.V. te T. verzocht heeft. Abrikozenjam. 1 kg. abrikozen, ongeveer 700 gr. suiker, d.L. water. Bereiding: Wascli de abrikozen, verwijder dè-pftttm W breWg'ke- dSmian (ie Kook met het water en het sap wat er bij het verwijderen van de pitten uitgelekt is. Voeg na 10 minuten de suiker toe van het gewicht der schoon gemaakte vruchten) en laat de massa onder af en toe roeren tot de goede dikte inkoken. Giet de kokende Jam in de schoongemaakte potjes. Sluit ze af met paraffine en 'n schroef deksel. Plak op de potjes een etiquette met naam en datum. Worden gedroogde abrikozen gebruikt, laat de gewasschen vruchten dan een nacht weken in zooveel water dat ze juist bedekt zijn. Laat ze daarna gaar en stuk koken, weeg ze om het gewicht aan suiker te bepalen en behan del ze vervolgens zooals hiervoor beschre- Hoe stille.... heel van verre klinkt geratel, rhythm isch, zacht 'n late trein'n lichtend spoor dat even gloeidedan verloor wat zegt dat rhythme, klaagt dat lied van komen Scheiden ik weet 't niet. Hoe stilleaan 't fluweel gewelf ontvonken star na star topaas, smaragd, robijn, safier soms verre, dan bereikbaar schier een meteoor, die plots verschiet waarvan waarheen ik wee. I Hoe stille.huivriögwekkend schoon rijst in serene pracht de maan, zoo rein in 't pure kleed dat 't arme hart geen woorden weet. toch door m'n ziele ruischt een lied maar het vertolken, kan ik niet.... ven is. M. M. ONS DAGELIJKSCH BROOD In het Broodbesluit is o.m. bepaald, dat de bereiding, verpakking, bewaring, behande ling en het vervoer van brood uitsluitend mogen geschieden op zindelüke wüze, niet mogen plaats hebben door personen, die lü-den aan zweren, etterende wonden of huidziekten aan het hoofd, aan de handen en (o£) armen, voor zoover deze personen met deeg of brood In aanraking komen. Bü vervoer van brood op den openharen weg moet het brood op deugdelijke wijze beveilig*' zün tegen stof, vuil en insecten. In November 1929 hielden vertegenwoordig sters van de meer belangrüke vrouwenbonden uit verschillende Arabisch sprekende landen een byeenkomet te Beiroet. Doel van deze büeenkomst was het voorbereiden van het eerste internationale Oostersche vrouwencon gres dat in Mei 1930 te Damascus zou worden gehouden. Op dat congres zouden de noodige maatregelen ovor onderlinge samenwerking der bonden worden genomen, en zouden de leden van een algemeen bestuur voor de federatie van vrou wen vereen igingen in de Arabisch sprekende landen worden gekozen. Uitnoodlglngen om vertegenwoordigsters naar het congres te zen den, werden verstuurd naar Egypte, Tunisië, Tripolitanië, Clrenaïca, Algiers, Marokko, Pa lestina, Transjordanië, Mesopotamië enz. enz. Ook de vrou wenbonden van enkele nlet-Arabisoh sprekende landen als Britsoh Indië, Turküe, Peralë en Afghanistan, werden tot deelname uitgenoodig'd. Aan de voorbereidende bespre kingen te Beiroet werd o.m. deelgenomen door de Katholieke schrijfster en journaliste Maria Zijada, in het Oosten beter bekend onder haar pseudoniem „Majj'\ Zü is een vooraanstaande figuur in de vrouwenbeweging van Egypte, waar zü haar opvoeding ontving en zich sedert vele Jaren gevestigd heeft. Te Beiroet werden ook de voornaamste pun ten, die te Damascus In behandeling zouden komen van te voren vastgesteld. Men nam het verstandige besluit, zich vah het bespreken der politieke vrouwenreohten zooveel mogelük te onthouden, omdat de tüden voor een princi pieels oplossing van dat vraagstuk in de meeste Oostersche landen nog niet rijp leken. Daarentegen zou aan vraagstukken van onder wijs en opvoeding der vroitwelüke jeugd een geheel bü'zondere aandacht worden gewüd. Het congres van Damascus werd na eenige vertraging den 3en Juli 1930 geopend. De uni versiteit had haar lokalen beschikbaar ge steld voor de vergaderingen. Büna vierhonderd vrouwen uit de meest verschillende Oostersche landen waren opgekomen om aan het congres deel te nemen. Het voorzitterschap werd toe vertrouwd aan mevr. Noer Ohamadah, die bij de open inga plechtigheid een zeer gematigde re devoering uitsprak. Zü verklaarde daarin uit- drukkalü'k, dat het congres zich niet zou in laten met kwesties als die van het vrouwen kiesrecht of den sluier (over de belangrükheid van dit laatste punt hopen we bij een latere gelegenheid nog wel eens te spreken). Ais de voornaamste onderwerpen van gedachtenwis- seling kondigde zij naast de meisjesopvoeding ook verschillende reformplannen op het ge bied der huwelüksrwetgevimg aan. Sprekend over de opvoeding der vrouwelüke jeugd legde zü een bijzonderen nadruk op de religieuze opvoeding en de groote waarde daar van voor alle vrouwen, tot welk geloof of tot welke gezindte zü ook mochten behooren. De meerderheid der deelneemsters .was van den Mohammedaanschen godsdienst, dooh er waren ook vergetemvoordigers die tot verschillende ohrlsteiü'ke kerken behoorden. De werkzaamheden van het congres hadden een zeer geanimeerd verloop en velerlei actu- eele vraagstukken werden uitvoerig besproken. Ook aan een betere organisatie van de vrouwen beweging in het Oosten werd de aandacht ge schonken. Men besloot in ieder land dat zicb Op het congres had doen vertegenwoordigen, een „uitvoerend comité" aan te stellen. De voor zitsters van deze nationale uitvoerende co- mité's blüven met elkander in voortdurende verbinding, met dien verstande, dat zü in twee naast elkaar Staande groepen worden inge deeld. Deze twee groepen vormen de twee z.g. „permanente oomitê's'', één voor het Westen met Syrië als centrum, en één voor bet Oosten met Britsch—Indië als middelpunt. De leden van deze beide permahente comité's zullen ieder jaar vergaderen. Op deze jaarvergaderin gen zal van gedachten worden gewisseld over den loop der beweging in ieder afizonderlü'k land. Om de twee jaren zal beurtelings in Syrië en in Britsoh Indië een algemeen vrouwencongres worden bü'eengeroepen. Daar ruiet alle deelneemsters de Arabische taal machtig waren besloot men de handelingen van het congres uit te geven in het Fransoh. Besloten werd eveneens dat de op het congres van Damascus geformuleerde verlangens door het uitvoerend comité van ieder afzonderlü'k land ter kennis van dè respectieve regeerin gen zou worden gebracht. Verder werd nog een telegram verzonden naar den Volkenbond, die zich, na daartoe te zijn aangezocht door het voorbereidend comité, eveneens op het congres had doen vertegenwoordigen. Het congres van Damascus had als eerste groote manifestatie van de nationale wouwen- bonden van het Oosten zeer zeker een belang rüke beteekenls. De -voornaamste van de 21 resoluties, die het congres aan de regeeringen der Oostersche landen heeft voorgelegd, laten we hier volgen; inrichtingen van onderwüs moeten voor vrouwelüke zoowel als voor mannelüke scho lieren toogankelük zün Een minimum leef tüd voor 't aangaan van een wettig huwelük dient te worden vastgesteld Aan het huwe lük dient een verkeering vooraf te gaan (dit ■votum ia gericht tegen een oude, in vele Oos tersche landen nog heden gevolgde gewoonte, volgens welke bruid en bruidegom elkander voor het eerst ontmoeten bü gelegenheid van het huwelijk dat door de wederzüdsche fa milie» wordt tot stand gebrachtj zonder dat de belanghebbende partüen daaraan actief aandeel nemen) Medisch onderzoek der hu- welykscandidaten worde verplichtend gesteld Polygamie wordt als regel verboden en slechts bü uitzondering toegestaan Recht tot het vragen van echtscheiding worde, wan neer daarvoor zwaarwichige redenen aanwezig zün, ook aan de vrouw toegekend Wettely'ke maatregelen tegen prostitutie en handel in vrouwelüke slaven moeten worden genomen". Natuurlük la de activiteit, die sindsdien dooi' de uitvoerende comité's der verschillende lan den werd ontwikkeld, nogal verschillend ge weest. omdat de positie der vrouw in de onder scheidene Arabisch sprekende landen lang niet overal gelijk is. In den Nedzjd of in den Hidsjaz, en over het algemeen op het eigenlük gezegde Arabische Schiereiland, hebben de vrouwen heel wat minder gelegenheid om de publieke opinie of de regeering te beïnvloeden, aan bü'voorbeeld in Egypte of in Syrië, Zeer büzondere activitèit werd aan den dag gelogd door het uitvoerend comité van Libanon-repu- bliek. De bevolking uit deze republiek bestaat gelijk men weet, voor'een zeer groot deel uit «atholieke christenen (de z.g. „Maronieten"), zoodat men daar a priori minder oppositie te wachten heeft op sommige zeer belangrüke punten als bü voorbeeld dat van de afschaffing der polygamie of dat van den minimum leeftüd voor het huwelük. Bovendien zün de toestanden op het gebied van onderwüs aan de vrouwelüke jeugd, in deze republiek reeds thans byzon-aer gunstig, dank zü de langdurige werkzaamheid van verschillende Europeesche zusterscholen. Wat de Mohammedaansche bevolking van den Libanon betreft, ook deze toont zich over het algemeen genomen voor de voornaamste eisohen dér vrouwen veel toegankelijker dan de muzel mannen van de meeste andere landen. Voort durend contact met öhristelü'ke opvattingen lm het land zelf en herhaaldeUjke aanraking met de vele Europeanen, die daar gevestigd zijn, of die het land ala toerieten bezoeken, hebben hier heit terrein behoorlijk, voorbereid, 28 JULI 1931 Er zün geen hatelüker wezens op de wereld dan diegenen die voorkomend, zacht en be- mlnnelük zün uit louter eigen-belang Vauvenargues. 29 JULI 1931 Eigen liefde Ia de meest gevaarlijke en grootste aller vlelsters. La Rochefaucould. 30 JULI 1931 Degene die vleitaal spreekt, heeft noodzake lijker wü'ze geen goeden zuiveren dunk van zien zeiven, noch van degenen tot wie zijn vleitaal gericht is. La Bruyere. 31 JULI 1931 Vleierij is een valsche munt, die alleen waarde heeft in verband met onze eigene üdel- heid. 1 AUGUSTUS 1931 H Weet wel, degene die vleit, leeft vaak ten kos te van diegenen die hem aanhooren en ge- looven. La Fontaine. 2 AUQTJSTTJS 1931 Even natuurlijk als het den menscü valt zün vüanden te haten, zoo is hij ook geneigd dege nen die hij liefheeft te vleien. Men zy voorzichtig. De ToquelUe. J 3 AUGUSTUS 1931 1 Vleierü kent aan anderen zeer dikwijls echoo- ne en goede hoedanigheden toe, die zij volstrekt niet bezitten. ïLt&tóMiÜfc. «OTta. (Op verzoek) 1 Een goed oud recept is het volgende: De schoone kop wordt ontbeend, en in koul water een paar uur gezet om uit te trekken. Men kan den kop ook zelf van de huid ont doen. Men ontbeent dan de kop laat hem uit trekken in koud water, zet hem met ruim -heet water op (zonder tong) totdat de haren loslaten. Neem de kop eruit en pluk er het haar af. Wasch den kop in schoon water en kook hem verdeT (2% uur) met de tong (1(4 uur) in water met zout (10 gr. op 1 L.) met een paar laurierbladen, een ui wat kruidnagelen en peperkorrels. Men neemt dan de kop eruit en leg ©r een plankje op met een zwaar ge wicht (strijkijzers Laat de kop zoo koud worden. Snijd hem daarna in groote vierkante stukken, warm deze in, bet kooknat, schik ze op een schotel en giet er eiersaus of m-leriksaus over. Of wel stoof de fitukken 30 minuten in een ragoutsaus. SWijkfci M. M- I z,r* M. v. M. De door u bedoelde vlekken zün dezelfde als dde welke u noemt en ver- eisohen eventueel dezelfde behandeling. Een fyn wit marmeren 'beeldje kan men moel- Mjk zelf repareeren. Beeldhouders en derge- lij'ken zullen er wel iets speciaals op na hou den, In de plaats uwer inwoning Zyn er wel te vinden. Abonné D. te Olst °®Ie sjaals kan men uitstekend repareeren met effen stof die wat kleur en weefsel betreft zooveel mogelük over eenkomt met het fond van de sjaal. Daarna valt het gemakkelük om do onge rechtigheden vau de antieêe shawl op dea achtergrond mot staken van züde van dezelfde kleur te verstellen. Als men nog lapjes heeft gebruikt men deze er natuurlü'k nog bij. Als het kan zou men ook een reep van de sjaal kunnen afknippen, maar die maatregel geldt natuurlük alleen ala alle andere kunstgrepen onvoldoende zün. Ik vertrouw dat een handig werkster na deze aanwü'zing uitstekenden arbeid zal verrichten. Abonné Oharl. V. Japonnen kan men uitstekend in den koffer pakken zonder ze te kreuken als men tusschen elke vouw een vel vloeipapier legt. Een teer japonnetje legt men plat op den voorkant vouwt de vouwen dubbel met papier en slaat dan voorzichtig dn heele japon dubbel, LJ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6