WÊÊBSm Mi JÉb A' T nrs-Tai; ïV» 1 j* M m m I WOENSDAG 29 JULI 1931 PROBLEMEN I MENSCHEN EN MEENINGEN *=«*- WAT TOCH OER-PROTES- TANTSCH IS BIJBEL EN LEERGEZAG. T; OU-MENSCHEN-ZONDAG. M I T i 1 illl! EL»* M^Êw kU ONS NIEUWE PAVILJOEN TE PARIJS. DE 10.DAAGSCHE VELDTOCHT IN 1831. DE ONDERZOEKINGEN VAN DR. BENDIEN KANKERDIAGNOSE. VEREENIGING VAN HOOG ERE AMBTENAREN DER POSTERIJEN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. BALK EN SPLINTER ONZE PLANTEN-UITVOER NAAR AMERIKA. DE GEHEIMZINNIGE KOFFER OP HET ROKIN- ZAANDAMSCHE WERKLOOZEN NAAR GIETHOORN. fV-• ■- .V-v .7V/r' De ludhit zit vdl problemen. De moeilij'kihed'eai staan aan alle kanten rondom ons, als bergen: lagere en hoo0eie. Daaruit afleiden, dat we ons dus maar nietig en kilein moeten gevoelen, er bij moeten gaan liggen als moedelooaen, gaat niet op. Hoevelem gebruiken juièt niet hun vacantie- dagen, om uit dit vlakke land weg te viuch- ten, de duinen in of de heuvelachtige streken van ons vaderland in - rond Arnhem, Nijmegen of Valkenburg- zelfs de berg achtige streken van het buitenland in: Eifol 0f Harz, Ardennen of Zwitserland al nog v erdeiv Dat bergen beklimmen houdt, men voor een spierenstal enden sport; de hoogte trekt; de steilte schrikt niet af: daar juist schijnt een mensch zich meer te voelen. Ook in t gewone dagelijksche leven spelen de moeilijkheden bij de gezonde naturen en prikkelenden rol; die bezielen, vuren aan, stalen en wekken levenslust. Alleen geeste- 1'ik-zieken, laffen, slappen en luien gaan voor de moeilijkheden van het leven uit den weg. Daar vindt men de klagers, dat het leven toch niets is, dat 't. allemaal „knudde" is, en de moeite niet waard. Wie nooit ais overwinnaar op den top van een beklommen moeilijkheid gestaan heeft, weet niets van het genot daar te staan als overwinnaar. Wat men zegt. of niet, het heeft, de Katho lieke Kerk nooit aan moeilijkheden ont broken in de 20 eeuwen van haar bestaan. Ze beeft daarop trouwens ook nooit, ge rekend. Een katholiek staat voor hetzelfde geval: ook due weet van te voren, dal hij het niet. makkelijk heeft of zal krijgen. Geen enkele tijd maakte daarop een uit zondering en juist de beste tijden van het katholicisme, wanneer het weer eens echt goed ging kwamen de grootste steil ten en hoogten tegen. We moetan dat in 't oog houden, anders gaan we verkeerd oordeelen. Bn verkeerd oordeelen brengt don een of ander, die veel van een Luilekkerland houdt, wel eens tot rare dingen. Inderdaad stapelen zich op het oogenblik de moeilijkheden rondom de Katholieke Kerk op als dreigende gevaarten. Italië, dat de laatste honderd jaren nooit een verkwikkend gezicht opleverden, doch dat tot grootere eenheid kwam den laateten tijd, meent heel natuurlijk nu ook georgani seerd op andere manier den ouden weg te moeten bewandelen; het kon toch ook niet anders, waar zooveel van haar leiders in nerlijk al lang vervreemd waren vaiï den katholieken godsdienst. De betoovering van hpt: „Italia fara da ze: Italië kan het zelf wel af", heeft hen te pakken. Het gaat daar om den almachtiigen Staat, een stuk heiden dom en slavernij op ItaJiaanachen bodem niet onbekend. En, waar het gaat om de vrij heid van den mensch, om zijn persoonlijk heid, daar gaat de Katholieke Ker,k, die zoo 1» es pot wordt als de vormster van staven- zielen en de verdedigster van onvi-ijheid, voorop, om den spits af te bijten. Heel velen hadden gedacht, dat de Paus uit een soort dankbaareahd of vrees voor eigen welzijn, zou gezwegen hebben! Daar moeit ge juist Pausen voor hebben om te zwijgen. De Paus zwijgt maar voor één persoon, dat is God; en voor één gezag, dat wat van God komt. Naast Italië krijgen w,e Spanje; Portugal heeft pas weer een beetje rust,; Frankrijk blijft nog altijd een vulcaan; Lithauen speelt vervolg er tje; Rusland's woed© kent geen grenzen; in Polen is het ook niet allemaal boter tot den bodem. En nu blijven we nog maar in Europa. Wat het vandaag of morgen in Duitsch- land zal worden onder den druk van com munisten en natiouaal-so'cialisten, valt niet te gissen. De Katholieke Kerk en iedere katholiek ziet zidh geregeld omringd en bedreigd met alle mogelijke dwalingen op godsdienstig, moreel, economisch, sociaal en politiek ge bied. Doch één ding staat vast. De Kerk en de katholiek kennen den weg. De Kerk houdt zeker den goeden weg. Voor Haar is ieder probleem een gelegenlieid tot, juister afba/keniing, helderder uiteenzetting der leer, maar ook van een verder vooruit dringen van haar leer op ieder gebied. Voor den katholiek geldt hetzelfde, als hij durft te vechten voor zijn bestaan, voor zijn leven. Rustig zal hij het nooit hebben. Wel zal hij genieten van lederen stap vooruit en lederen heuvel op. Problemen geven kracht en geestdrift aan zijn leven. ■VAKOPLEIDING VOOR STRAAT.MakerS Een conferentie der vertegenwoordigers van verschillende Departementen ONDERZOEK TAN rijkswege Op 22 Juli heeft op initiatief van den Min. van Waterstaat een conferentie plaats gehad tueschen vertegenwoordigers van verschillende Departementen, groote Gemeenten enz. over de vakopleiding van atraatmakens. Ook toet bestuur van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders, werkzaam bij Straten- en Wegenbouw (StraaJtmakershond), welke over deze materie adressen aan de Sfaten-Generaal den Minsilter van Wlaterstaat had giericht, was aanwezig op deze conferentie en beeft op speciaal verzoek van Rijkswaterstaat mon deling verschillende inlichtingen en uitvoe rige toeliohtingien verstrekt over den vorm van vakopleiding voor straatmakers, de wijze v.an uitvoering der straatwerken, tarieven e.a. ar beidsvoorwaarden enz Medegedeeld werd ,dat deze aangelegenheid thans verder in klein-comité door de verschil lende departementen zal behandeld word en- Waar blijft de eenheid? Twee recente feiten uit het protestantsch kerkelijk leven doen den katholieken buiten staanders opnieuw de onhoudbaarheid zien van een Kerk, welke zich in theorie alléén op hel geschreven woord der H. Schrift beroept. De Synode der christelijk-gerefonneerde kerk moest zich uitspreken over het bezwaar sohrift van zekeren heer A. Buter te Amster dam, die een klacht had ingediend over de chiliastische leer van ds. Berkhoff te Sneek. Een commisie uit de Synode verklaarde o.a zonder ds. Berkhoff te veroordeelen, dat ds. Berkhoff van vele schriftuurlijke uitspraken een verklaring geeft, die zeer sterk aanvecht baar is; dat de Synode de toekomstverwachtin. gen van ds. Berkhoff voor een privé gevoelen lapt; en stelt der Synode voor, om te blijven bij de uitspraak der Synode 1863—1872, dat het gevoelen van de leer der wederkomst des Zaligmakers om 1000 jaren zichtbaar en licha melijk op aarde te regeeren, geen leer der Geref. Kerk is, maar daartegen zoowel als tegen Gods Woord strijdt, waarom het niemand toegelaten wordt dat gevoelen te leeren of te verbreiden. Als de heer Buter nu eens meent wèl over. tuigende bewijzen te hebben aangebracht, en ds. Berkhoff zijn „privé gev-ralen" inderdaad in den Bijbel neergelegd ziet, wat dan? Is de Synode dan tóch practisch een papieren paus? Volgens sommigen zeker niet. Want de gere formeerde ds. J. Jaspers te Zeist, die zijn predikantsplaats kwijtraakte omdat hij zich aan de besluiten der Asser Synode niet wensch. te te onderwerpen, verklaart heel beslist: (dat) „ik nog steeds in de overtuiging sta, dat de door Assen geslagen breuk zonde is voor God en ik de betreurenswaardige gescheidenheid der Geref. Kerken in twee afzonderlijke Kerk- verbanden in geweten niet erkennen kan, acht ik mij verplicht dit ook feitelijk niet te doen en dus, indien bijvoorbeeld van een der Kerken in hersteld Verband (de groep-ds. Geelkerken, lied.) de uitnood icing om in haar mid den in de bediening des Woords voor te gaan tot mij kwam, deze te moeten aanvaarden". Deze predikant verzet zich dus niet alleen tegen synodale uitspraken, maar acht schisma te verantwoorden. Het is zeker oer-protestantsoh, maar waar blijft zoo de eenheid van het lichaam van Christus, zoo duidelijk in den Bijbel geleerd? Diensten van menschen botten de 65 jaar. De Ned. Herv. Synode beraadslaagde ver leden week over speciale jeugddiensten. Maar de Gereformeerden uit Zuid-Afrika hebben zelfs eem Ou-menschen-Zondag, speciaal ingericht voor menschen boven de *65 jaar. In de Nederl. Geref. Kerk te Fordsburg (Transvaal), heeft men b.v. 14 dagen geleden zulk een Ou-memsehen-Zondag gehad. Met wa gen en „motorkar" werden alle leden naar de kerk gebracht. Het middelblok van de kerk werd speciaal voor deze menschen Ingericht. Hoe ver ze ook af wonen, ze worden gehaaid. Toen de dienst aanving, zoo vertelt iemand in de „Standaard", en Ds. Pauw den kansel beklom, was het „aandoenlik om so'n skare van cues van dae in die Godshuis te siein". Daar zag men de oude zusters „met n' kussing agter die rug en n' kommers (gebreken) oor die hene". Zelfs was „Opa Meijer van 98 jaar in die kerk". Natuurlijk had de dominee ook een toepas- selijken teikst: „Die In het huis des Heeren geplant zijn, dien zal gegeven worden te groeien in de voorhoven onzes Gods. In den grijzen ouderdom zullen zij nog vruchten dragen". a DE INZENDING VAN HET KOLONIAAL INSTITUUT- Uiteenzetting van prof. J. C. v. Eerde. EEN OVERZICHT VAN DE ENORME DRUKTE op den Coolsingel te Rotterdam, toen het slachtoffer van de rellietjeis in <je Tuimdeirsitrlaalt begraven werd ZILVEREN KLOOSTERJUBILEA. Van de Congregatie der zusters Franciscanes sen te Etten N. B. zullen op 5 Aug. a.s. haar züBverem kloosterjubilea vieren de Eerw. Zusters Aqu'ina in Bambas (J. Oouinckx), Modeista, te Lepelstraat (A. Moerings). Emanuel te Rotter dam (J Melis), Helène te Sprundeil (M. Ka.rre- manis) Bazilliia te Breda Boulevard (J. van Gils) Framoisca te Ulvenhout (E. Schrauwen), Gilberta te Ulvenhout (L. van Gils)M. Joanne te Etten (A. Schoenmakers), Aloysio idem (A. Vermeulen), Pancratia idem (D. Jansen), Ber nard» idem (C. S wagenmakers). J. C. VAN DIJK. t Te Delft i® gisternacht op 56-jarigen leeftijd overleden de heer J. C. van Dijk, voorzitter van d« soc.-dem. raadsfractie'. Hij was sinds 1909 lid van den Gemeenteraad van Delft. VEETENTOONSTELLING TE UTRECHT. Op voorstel van het bestuur heeft de Ver- eeniging tot het houden van Nationale Vee- en Paarden-tenitoonstelHngen in een Maandag avond te Utrecht belegde vergadering in be. ginsel besloten, hot a.s. najaar, ri.l. op 23 September op het Utrechtsche veemarkt terrein een tentoonstelling te organiseeren van vee en paarden, geregistreerd en ongeregistreerd. Hier- aan zal ©en concours hippique worden ver bonden. HET VEER bij WILLEMSTAD. Het „D. v. N.-Br." meldt, dat een aanvang is gemaakt met den aanleg van een nieuwen aanleg-steiger voor het veer bij Willemstad, met bijbehoorenden toegangsweg, ten Oosten van den ouden steiger der Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij. lit- het najaar hoopt men met de werkzaamheden gereed te zijn. Dan zal het oude materiaal van het veer te Moerdijk aldaar in dienst worden gesteld. Bo vendien zullen de tarieven aanmerkelijk ver laagd worden, n.l. tot 2.per auto. hongaarsc.he KINDERTREIN. Men verzoekt ons mee te deelen, dat op 31 Augustus wederom een Hongaarsche kinder, trein naar Boedapest vertrekt. Pleegouders, die van deze gelegenheid wil- lei gebruik maken om hun pleegkind terug te zenden, gelieven zich te wenden tot den heer j0f3 Krah Rietwijkerstraat 4 Amsterdam. Bij voldoende deelname zullen de reiskosten circa 3g bedragen. Hoewel het R.K. Hon. gaarsch kindercomité officieel is ontbonden, heeft de oud-secretaris zich bereid verklaard, ook ditmaal wederorn deze aangelegenheid te regelen. Pleegouders gelieven wel te bedenken dat deze gelegenheid wellicht de laatste is om hun pleegkind op deze wijze terug te zenden. Plannen tot het organiseeren van een herdenking. Naar wij vernemen hebben de vereenigingen ,,Ons Leger", „Onze Vloot", de „Bond van Christelijke Oranjevereenigingen in Nederland", „Volksweerbaarheid", de Nationale Bond „Het Mobllisatiekruis" en het „Nationaal Jongeren- Verbond" het voornemen nu de Regeering van een herdenking van de krijgsverrichtingen in 1831 heeft afgezien op eenvoudige wijze een herdenking te organiseeren, in het bijzon der ter nagedachtenis van hen, die toen voor het vaderland zijn gevallen. Die herdenking zal dan plaats hebben in de eerste helft van Sep tember en bestaan in kransleggingen bij het standbeeld van Koning Willem II, "te Tilburg, bij het Citadel-gedenkteeken in Gmneken en op enkele andere plaatsen, waar de herinne ring aan de gevallenen wordt bewaard" een en ander gepaard gaande met een korte plechtig- 52 iichtVzten.Zal an 6611 herinn6r-^schrift Uitnoodigmgen tot het bijwonen van de plech tigheid izullen te zijner .tijd worden uitge- zon-den. HET WIT GELE KRUIS TE HAARLEM. Maandagmiddag kwam het comité van het Wit-Gele Kruis In de Maria-Stichtimg te Haar lem bijeen ter definitieve oprichting van een afdeeling Haarlem van de Diocesane Federatie van het Wit-Gele Kruis in het bisdom Haarlem. De presidente van het Comité, mej. F. A. M. Peetere, uitte haar groote vreugde over 'het be reiken van dezen voor katholiek Haarlem bij zonderen dag en wees er daarbij op, dat het de eerste wensöh van mgr. Aengenent was, dat in Haarlem een afdeellimg van het W.-G. K- zou worden opgericht. De toekomst van de nieuwe Haarlemsche af deeling kon met een zekere Roomsche blijd schap worden tegemoet gezien. Spr. zette dan uiteen, dat bet voornaamste werk der afdeeling voorloopig zal zijn een vol doend aantal R. K. wijkverpleegsters in Haar lem te krijgen, nu meer dan de helft van het aantal katholieke zieken nog door miet-katho- lieken verpleegd worden. In Haarlem zullen de wijkverpleging waarnemen twee religieuze en twee leek-ezusters, t.w. zr. Theresina en zr. Hildelita, en zr. M. Th. C. Gerrits en zr. C. M. A. Bröring. Het centraal punt Sis de Maria-Stichting. Tenslotte deelde spr. mede, dat zij, gezien het feit, dat de vereeniging steeds het hoogste moet trachten te bereiken en zij die taak voor haar 'als presidente te zwaar achtte, in de toe komst niet meer als presidente van het W.-G. Kruis Sn Haarlem zou optreden. De reereerw. heer pastoor Sondaal, dlie hier na het woord nam, wees op de merkwaardig heid van den dag door de oprichting van de W.-G. Kruis-afdeeling, waarvan hij hoopte dat zij de heerlijkste vruchten in Haarlem zal af werpen, doch ook op de merkwaardigheid, dat een 83-jarige dame met jeugdige kracht haar schouders onder het oprichtimgswerk had gezet. Spr. vroeg haar te blijven als bestuurslid. Tenslotte sprak de heer Everard, die de hoop uitte dat het werk der wijkverpleging onder leiding van het Wit-Gele Kruis onder Gods ze gen zal mogen uitgroeien tot een onmisbaar in stituut, speciaal voor Haarlems arme katholie ken. Naar Reuter uit Londen seint is door het Engelsche liberale parlementslid Morris Jones aan den minister voor de openbare gezond heid de vraag gesteld, of de recente onderzoe kingen van dr. Bendien in Nederland, met be trekking tot de mogelijkheid om door middel van bloedproeven de kankerdiagmose te stel len in vroege stadia der ziekte de aandacht hebben van zijn departement. En of hij ge neigd is, don Medical Research Council te vragen, een rapport uit te brengen over de methode. Prof. J. C. vam Eerde, directeur van de af deeling Volkenkunde van het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam deelde ons in een perscon ferentie o.m. het volgende mede naar aanlei ding van de nieuwe inzending op Volkenkun dig gebied naar de Koloniale Tentoonstelling te Parijs. Toen bleek, dat besloten was tot den weder opbouw van het Nederlandsche Paviljoen te Vineen nes en onder den indruk van de natio nale ramp, die op de tentoonstelling daar ter plaatse ons had getroffen, bood het Koloniaal Instituut aan de zelfstandige inrichting van het Volkenkundig gedeelte van het nieuwe ge bouw te verzorgen over een oppervlakte van 400 M2. Nadat terzake de noodige besprekingen zoo wel te Parijs als bij de afdeeling Volkenkunde van het Koloniaal Instituut waren gevoerd, bleek midden Juli, dat het comité voor de ten toonstelling zeer erkentelijk was voor de be reidwilligheid van het Instituut en dat de gestelde voorwaarden werden aanvaard. Achter de in het nieuwe paviljoen ontworpen ontvangst, zaal wordt nu een afzonderlijke zaal gebouwd voor de inzending van de Volkenkundige afdee ling van het Kol. Inst. Nadat het comité het aanbod van het Koloniaal Instituut had aan vaard, werd onmiddellijk met de voorbereiding van de inzending begonnen en een week later op 23 Juli werd reeds een groote tapis- sière naar Parijs verzonden met de groote stuk- ken, die in de omwanding van het nieuwe paviljoen een plaats zullen vinden. Door intrekking van de verloven van het personeel, door het in dienst nemen van hulp krachten en door het elders doen vervaardigen van expositiemateriaal, slaagde men er in thans zoo goed als de geheele inzending gereed te hebben. En zoodra bericht wordt ontvangen dat de daarvoor bestemde zaal voor de opstel, ling klaar is, kan onmiddellijk met de inrich ting daarvan begonnen worden. Dat die ruimte niet voldoende is om een volledig wetenschappelijk overzicht van alle volken van Nederlaindsch Indië te geven, is duidelijk, maar wij hopen een aantrekkelijk geheel te maken van sommige der meest typee- rende beschavingsuitingen van de bevolking van ons overzeesche gebied in den Indisdhen Archipel. De rijke reserveverzamelingein van het koio- nial Instituut stellen daartoe in staat en aan ihet museum zal geen enkel stuk worden ont trokken zoodat dit geheel ongerept aan het publiek kan blijven vertoond worden. De zaal, 400 M2 groot, die aam zal sluiten bij de groote ontvangstzaal, zal laaigs de wanden omkleed worden met reliefs van de bara boe- doer, langs ieder der twee lengtewanden zullen drie dubbele stands van den wand uit worden ingericht. Deze stands worden versierd met weefsels en ethnografica uit verschillende dee- len van den Arohipel. Op de uiteinden van de stands in het middengedeelte van de zaal dus worden mediteerende boedas geplaatst, terwijl in het midden van de gang aangekleede poppen- dajaks en papoeas worden geplaatst. Voorts zullen worden ingezonden een volledige wajang, veel voorwerpen uit Nieuw Guinea, de Batak- landen en Dajak. Boven de reliefs worden schilderstukken van de Baliers geplaatst. Aan het einde van de zaal zal een boogvorm een diorama van een gedeelte van de vlakte van Bandoeng geschilderd door Eland een plaats vinden. Het 21e retourvliegtuig is gisteren te 5.20 uit Jodhpur vertrokken, om 9.55 't Karachi geland, aldaar weer opgestegen te 11.30 en om 16.30 te Djask aangekomen. Het 23e postvliegtuig vertrok gisteren te 5.23 uit Djask en landde te 12.50 te Karachi. Het toestel vertrok te 14.30 vandaar naar Jodh pur, alwaar het te 18.28 aankwam. Leiding van den Telefoondienst. Het centraal bestuur van de vereeniging van hoogere ambtenaren der Posterijen, Telegrafie en Telefonie beeft in eene vergadering op Zon dag J.l. te Utrecht aan de vertegenwoordigers van alle afdeelingen der vereeniging mededee ling gedaan van de briefwisseling en besprekin gen met den minister van Waterstaat en dein Directeur-Generaal P. T. T. over de bij laatst genoemde bestaande voornemens Om de leiding van de expl-ditatievan den telefoondienst in han den van uitsluitend technisch gevormde ambte naren te leggen. Op een desbetreffende vraag van het centraal bestuur hebben alle vertegen woordigers bunne instemming te kennen gege ven met de houding welke de vereeniging tot nu toe tegenover die voornemens heeft aange nomen, en hebben zij verklaard de zienswijze van het centraal bestuur te deeilen, dat er geen enkele reden van dienstbelang is aan te wijzen welke de aantasting van de Tochten vam de hoogere ambtenaren van den dienst der exploi tatie noodzakelijk zou maken. Een adres aan den minister, waarin de aangelegenheid nog maals wordt uiteengezet, is door alle vertegen woordigers mede onderteekend. De voorzitter der Avro wil nog graag de houding dier vereeniging tegenover den minister goedpraten. Hij praat echter te veel goed en mist daardoor het doel. Toch zou er geen ander middel behoeven gevon den te worden, dan hetwelk hij zelf aan geeft tegenover de Vara. Van de zijde van één omroept'ereeni ging, de socialistische, wordt daarbij tegen de Avro een toon aangeslagen, die bij de vieest lankmoedige bestuurders van een groote vereeniging verbittering zou wek ken. De leidende personen in onze vereeni ging worden in hun persoonlijken goeden naam aangetast; geen strijdmiddel schijnt te grof om te worden gebruikt. Eerst wan neer van een veranderde mentaliteit ge durende een redelijken tijd gebleken is, zouden wij onze diepe verontwaardiging over dit optreden langzaam kunnen ver liezen" Nu, over een toon aanslaan, kan de Avro meepraten. Wat ze op dat gebied gepresteerd heeft, zal toch wel lastig te overtreffen zijn. Haar praten en schrijven over het secta- risme in den aether zal ze zelf toch wel met totaal vergeten hebben. Misschien dat ze haar geweten eens wil onderzoeken in datgene wal ze tegenover den minister heeft gepresteerd. Dan begrijpt ze wellicht ook, dat nog andere vereenigingen dan de Vara verbitte ring zouden kunnen wekken. En ziet ze dus, naar het schijnt, den splin ter in het oog van anderen, dat ze dan ook. den balk in het eigen oog niet voorbijzie en zelf zich houde aan de les, welke ze geeft, dus: de mentaliteit veranderen, hard noo- dig! van die verandering ook blijken geven en dan wel gedurende een redelijken tijd; dan zal het wellicht ook zóó ver komen, dat anderen tegenover de Avro hun diepe verontwaardiging over het bekende en be ruchte optreden langzaam aan langzaam aan, staat er souden kunnen verliezen. Dat valt niet mee. Maar een vereeniging, die niet hooren wil, moet ook voelen, en door schade en schande wijs worden. Wijs! Wij hopen het. ACADEMISCH ZIEKENHUIS TE GRONINGEN. Uitbreiding afdeeling heelkunde. Vergrooting van het zusterhuis. Provinciale Staten van Groningen hebben Ge deputeerde Staten gemachtigd aan Curatoren der Rijksuniversiteit in Groningen te berich ten. dat de provincie goedkeurt en bereid is mede te werken aan de voorgestelde uitbrei ding van de afdeeling Heelkunde en vergroo ting van het Zusterhuis van het Provinciaal, Stads- en Academisch Ziekenhuis te Groningen. De Provinciale Staten stellen hiervoor eem PLUIMVEETEELT. Onder voorzitterschap van den heer Mr. H. W. J. Sannes, heeft de Raad van Beheer en Toezicht op het gebied der pluimveeteelt enz. zijn 23ste algemeene, tevens jaarvergadering gehouden te Utrecht. Er waren in de vergade ring aanwezig 107 afgevaardigden, vertegen woordigende 82 aangesloten vereenigingen. Het jaarverslag, zeer uitgebreid en in boek vorm verschenen, kon de goedkeuring van de vergadering wegdragen. De opsteller, de heer H. L. A. van der Horst te Leiden, tevens pen ningmeester werd met algemeene stemmen ge- déohargeerd voor zijn -gevoerd beheer. De contributie voor dit jaar werd onver, anderd gelaten. Eenige wijzigingen werden aangebracht in het „Reglement op het tentoon- stellingswezen in Nederland". HET PANORAMA MESDAG. Op 1 Augustus a.s. is het 50 jaar geleden, dat het welbekende Panorama van Scheveningen in de Zeestraat voor het eerst voor het publiek toegankelijk werd gesteld Zooals mem weet is het Panorama eigendom van een Naamlooze Vennootschap, gevormd door de erven van het echtpaar Mesdag van Houten die het langen tijd zelf exploiteerde doch van 1918 af verhuur de aan den Dienst voor Kunsten enWetensohap- pen der Gemeente, die in de bijbehot rende ten- toonstelMinspszailen het tijdelijk Museum voor Moderne Kunst inrichtte en sindsdien ook de exploitatie van het Panorama ter hand nam. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Bij het graafwerk ten behoeve van den kluis- bouw voor het bijkantoor <Jer Twentsohe Bank aan de Groote Markt te Goes zijn op een diepte van plm. 3% M. eenige fraaie kruikjes, vaasjes en spaerpotjes gevonden. De voorwerpen zijn tamelijk gaaf te voorschijn gebracht en datee ren vermoedelijk van vóör den Spaans'Chen tijd. bedrag beschikbaar van 400.000; kosten zijn geraamd op 1.094.00. de totaal Verhooging der jaarlijksche contingenten. Volgens telegrafische mededeeling van den Rijkslandbouw-consulent te Washington is het Besluit No. 278 van de Plant. Quarantine Act herzien en zijn de jaarlijksche contingenten van verschillende plantensoorten waarvan de export uit Nederland wordt toegestaan, ver hoogd. Zoo is dit contingent thans vastgesteld voor Azalea's op één duizend, Begonia's op vijf dui zend, cyclamen op één duizend, fresia's op tien duizend, gladiolen op vijf duizend, magnolia op één duizend, paeonia herbaceous op één duizend, rhododendron op één duizend, syringa's op één duizend. Nog geen positief resultaat. Men meldt ons uit Amsterdam: steeds hetdt zoeke^naar den StiS »2\ebioede iSediSukken heeft achtergelaten, geen V°sl den caféhou- leverd. VlS®"Su®eenafge-even mededeeling heeft der aan depolüeafgegeVeeii Het signalement m! schraal°pOStuu^èn gezicM, geelaehüge gelaa£ kleur, blond ^^^"^ndergoed kome; de vol- blauwe oogen. In zijn on z K. XX en leters V. en T. Eventueele, liefst posl worden gaarne ingewacht er. Singel 455 (Centrum) Amsterdam, aanwijzingen ten politlebureele EEN NEDERLANDSCHE REMBRANDT- FILM. Naar wij vernemen zal de Nederlandsche filmregisseur H. Kleinman dezer dagen begin nen met de vervaardiging van een film „Leven en werken van Rembrandt". Dé film, die als cultuurfilm bedoeld is, zal een zooveel mogelijk kistorisck-wetenschappe- lijk karakter krijgen, waartoe de heer Klein man zich in verbinding heeft gesteld met ver schillende bekende Rembrandtkemners. Het manuscript zal, wat het wetenschappelijk ge deelte betreft, bewerkt worden door dr. Fridjof van Tkieuen, in overleg met prof. Vogelsang. Indien deze film slaagt, ligt het in het voor nemen van den heer Kleinman, een cyclus te maken van films, gewijd aan het leven der Nederlandsche meesters, o.a. Frans Hals en Jan Steen. De opnamen zullen gedeeltelijk in Nederland, waar men op de medewerking der autoriteiten rekent, gedeeltelijk in Duitsckland geschieden, en zullen waarschijnlijk reeds in Augustus a.s. een aanvang nemen. De film zal geen gewone sprekende film worden, doch zal wel worden nagesynchroniseerd. HET INITIATIEE VAN EEN MARKER VISSCHER. B. en W. van Utrecht en Het Wilhelmus. Het gemeenteraadslid mr. van Vewmta 4 B. en W. van Utrecht er in schriftelijke ragen opmerkzaam op gemaakt dat het bij P 21 Juni j.l. gehouden slechts aan het initiatief van <*n Marker vis. scher en een orkest-dirigent te danken zou zyn geweest dat het „Wilhelmus" werd uitgevoerd, B. en W. antwoorden hierop: Voor de muziek welke bij de feesten werd gespeeld, was geen programma samengesteld, aangezien hieromtrent tevoren geen re kon worden getroffen. Te dezer ons college geen enkele opmerking bereikt ook niet van een Marker visscher. De Kon. Militai Kapel pleegt, wanneer zij des zomers voor de eerste maal in een gemeente optreedt, haar concerten met het „Wilhelmus" aan te van- gen. In overleg met den voorz. van ons collega is zulks ook bij de op 27 Juni door dat oorpa gegeven uitvoering geschied. Ons ooilege is tot dusver nimmer in gebreke gebleven te be. vorderen dat bij gelegenheden, welke daartoe inderdaad gepaste aanleiding geven, het „WH- helmus" ten gehoore wordt gebracht. De voorstelling van zaken, als zou ons col. lege te dien aanzien een verzuim hebben ge pleegd, moeten wij met beslistheid afwijzen. Het advies van den minister van Binnenl. Zaken opgevolgd. De gemeenteraad van Zaandam besloot gis- teravond met 20 tegen 1 stem, om mee te wer ken aan de uitzending van werkloozen naar de Rijkswerkverschaffing te Giethoorn, nadat de Minister van Binnenlandsche Zaken met klem had geadviseerd om op het afwijzend be- sluit der vorige maand tot niet-uitzending terug te komen. BRAILOWSKY. Bij de directie van het Kurhaius is beridkt ingekomen dat d£ pianist Brailowsky door een auto-or.gevail waarbij zijn vrouw ernstig wend gewond, hedenavond niet kan optreden. In zijn plaats zal de dirigent Eduard van Beijmum te vens als solist optreden en de Variation syna* phonique van Ceeair Franck spelen, ja<1 gut

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5