algemeen overzicht. 1 Het ergste nog met geleden Daar gaan wij Waar het onrustig ii WOENSDAG 29 JULI 1931 DE SPAANSCHE KATHOLIEKEN. And-katholieke maatregelen van plaatselijke autoriteiten. WEDEROPBLOEI VAN HET GODSDIENSTIG LEVEN. ALS TOERIST NAAR DE POOL. AAN BOORD VAN DE MALYGIN. DE ONTWAPENING. EEN BRITSCH PROGRAM IN VOORBEREIDING. de ONLUSTEN IN SPANJE. Wie in Duitschland regeeren Als de orde maar bewaard blijft DE YSER-BEDEVAART. De gewijzigde houding der regeering. GEHEIMZINNIG VERGIFTIGIN GS- GEVAL. MANNEN!GEEN LUMMELS! Verbetering te verwachten? DAWES TERUG IN ENGELAND. Hij zal met Stimson confereeren. HET CONFLICT IN DE DUITSCHE METAALINDUSTRIE. NIEUWE SCHIETPARTIJEN TE SEVILLA. DE NIEUWE BURGEROORLOG IN CHINA. Een offensief tegen de revolution- nairen van het Noorden. SUCCESSEN DER NOODELIJKEN. de chileensche crisis. NA DE STAKING IN HET NOORD- FRAN3CHE TEXTIEL.GEBIED. DE MIJNBOUW IN HET ROERGEBIED DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. DE TOESTAND VAN LLOYD GEORGE. De junta" weer afgetreden. DE GESPANNEN ECONOMISCHE TOESTAND. De Engelsche ministers te Berlijn Mac Donald verlaat vandaag om vüa Watal^vaen naar Londcn j S Wen. De Berlijn,sche ster J^ttg 86 weeet zoo beeft Brünmg^opg^ levemJjg en Het Duitsohe vo beteekenis van dit dankbaar gevoelvow a Bngeiscbe staats- eerst® bezoe an(J_ Het is mij een bijzon- ïïe^vraugde, de beminnelijke gastvrijheid te kunnen belntwoorden, die gqi mij en dr. Curtms lort geleden op Chequers hebt bewezen. wh erkennen dankbaar, wat uw regeermg door de onvoorwaardelijke en hartelijke aan vaarding van het plan-Hoover en door uw pogingen inzake het tot stand komen en het resultaat van de Londensohe conferentie reeds voor ons heeft gedaan. Wij weten, dat ook gij in Engeland moeilijke tijden beleeft. De oor zaak hiervan ligt niet in de laatste plaats in de huidige financieel® crisis van Duitsohland, die tegenwoordig internationale beteekenis heeft gekregen. Ik ben er dan ook van over tuigd, dat een werkelijke en grondige saneering van de economische venhoudingen van Europa slechts door loyalesamenwerking van alle volkeren en door wederzijdsche huilp mogelijk zal zijn. De grondslag voor deze samenwerking te te Lomden gelegd. Nadat MaeDonald dank gezegd had voor de vriendelijke woorden van den rijkskanselier, sprak hij een redevoering uit, waarin hij o.a. het volgende zeide: Wij zijn niet slechts naar Berlijn gekomen om een tegenbezoek te bren gen, docb tevens om de wereld te toonen, da ondanks de moeilijkheden van den huidigen toestand ons vertrouwen in Duitschland on verminderd voortduurt. DuitseMand belee thans moeilijk© tijden en wij leven tenzeers e mede met den zwaren strijd, dien dit land op het huidige oogenblik moet voeren. Laat mil daar echter tegelijkertijd aan toevoegen, wij zijn vol bewondering voor Duitschland, en a zijn de moeilijkheden nog niet overwonnen, toe 1 zijn wij er vast van overtuigd, dat, wanneer Duitschland zijn inspanning voortzet en zien er voor hoedt, zich aan vertwijfeling over^ e geven, de andere volkeren hulp zullen brengen en het Duitsche volk niet zullen laten onc el" gaan. Een vrij en zich zelf achtend Duits land is voor de gemeenschap der beschaving onontbeerlijk. Het scheppen van betrekkingen van mensen tot mensch is het belangrijkste. Wij moeten het •verleden vergeten, daar de toekomst van enn politiek afhankelijk is, die slechts door man nen wordt gevoerd, die van goeden wille zijn en die bezield zijn door een geest van samen werking die het hun mogelii'k m00jkt de onge rustheden en argwaan te onderdrukken, die, wanneer zij bestaan blijven, de ergste gevol gen zouden hebben en ten slotte tot den oor log zouden voeren iDe gedachten en gevoelens van de jonge generatie moeten worden afgewend van vijan dige gezindheid en gericht worden op weder- eijdsck begrip en wederzijdsche hulp. Dat is onze gemeenschappelijke taak. Omtrent den aard der te Berlijn gevoerde be sprekingen tusschen de Duitsche en Brits,che staatslieden wordt in nadere telegrammen nog gemeld, dat een der belangrijkste onderwer pen was de kwestie, hoe de besluiten der Lon den, sche conferentie op de beste wijze con structief in praktijk zouden kunnen worden gebracht. De Engelsche en Duitsche ministers bespra ken voorts den algemeemen eo» no mi se hen toe stand en de maatregelen die getroffen zouden kunnen worden ter oplossing van de huidige moeilijkheden op economisch gebied. De inwerking stelling van de internationale arbeidsovereenkomst voor den mijnbouw werd in overweging genomen. Het ontwapeningsprobleem werd In verband met de voorbereidingen voor de a.s. ontwape» mingsconferentie uitvoerig besproken De besprekingen droegen een uiterst vriend schappelijk karakter. In het algemeen was men het er over eens, dat de persoonlijke besprekingen, welke te Lon den, Parijs en o,p de Chequers hebben plaats gehad moeten worden voortgezet en verder uitgebreid. Gistermiddag heeft de Britsche minister president Mac Donald tezamen met den Brit sehen minister van buitenlandsche zaken, Hen derson, in hotel Kaiserhof de journalisten ont vangen. Mac Donald verklaarde, zeer voldaan te zijn over de hem ten deel gevallen ontvangst en over het resultaat van zijn bezoek aan Berlijn. Op het oogenblik kon hij nog niet veel bijzon derheden mededeelen, maar het verheugde hem zeer, het bezoek te kunnen beantwoorden, dat korten tijd geleden de rijkskanselier en de rijks minister van buitenlandsche zaken op The Chequers hebben gebracht. Hij en Henderson hebben met de Duitsche ministers de besprekingen voortgezet, die op Chequers zijn begonnen. Hij heeft zich te Ber lijn, voor zoover dit mogelijk is, een beeld ge schapen van den toestand, die reeds te Londen besproken was. Hij is er zich van bewust, dat er nog ernstige moeilijkheden bestaan en nog te overwinnen zijn. Hij is er echter ook van overtuigd, dat d» krachten van de Duitsche natie en haar econo mische en industrieele hoedanigheden zeker in staat zullen zijn, over de moeilijkheden heen te komen. Hij heeft de vaste overtuiging, dat iedere Duitsclier individueel er toe zal bijdra gen, de fiere natie, waartoe hij behoort, te hel pen en te dienen. En wanneer eindelijk <j6 tegenwoordige moeilijkheden zullen zijn overwonnen, zal men op den weg der samenwerking te Genève en elders verder voortgaan tot dat de internatio nale atmosfeer definitief tot rust zal zijn ge komen. In dezen zin heeft destijds ook de En gelsche regeering de besprekingen met de Duit sche regeering op Chequers aangevangen, aie thans in denzelfden geest worden voortgezet. Tot de vertegenwoordigers ^er Bugels,^. Amerikaansche pers zeide Mac Donald nog: Er bestaan thans twee acties. De eerste is, dat de staatslieden moeten werken aan qe verbetering der algemeene atmosfeer. De twee de is, dat de experts de bijzonderheden moe ten uitwerken der financieele en ontwape ningsproblemen. Deze beide acties loopen pa rallel en men moet op haar gunstig resultaat hopen. Het gaat er niet om, een noodbrug te bouwen of op een of ander wonder te wach ten, er moet voortdurend gewerkt worden. Zoowel Mac Donald als Henderson beves tigden, dat een algemeene psychologische ver andering reeds zichtbaar is. Deze ontwikkeling zal nog duidelijker vorm aannemen, wanneer wij veertien dagen verder zijn. Henderson sprak over de verbetering der EngelschDuitsche betrekkingen en voegde daar aan toe, dat bet bezoek der Duitsche mi nisters aan Parijs een nieuwe aera in de be trekkingen heeft ingeleid. Dit zal er veel toe kunnen bijdragen, nog vele niet opgeloste pro blemen op te lossen. Het laatste Fransche ontwapenings-memo- randum is nog niet in vollen omvang bestu deerd. Zoodra de ministers weer te Genève sullen zijn, zal zich zeker de gelegenheid voor doen, dit memorandum te bespreken. Het is voorts volkomen duidelijk ,dat een poging van Duitschland, zijn bewapening te vergrooten, niet verstandig zou zijn. Het Groenland-vraagstuk Tot hiertoe hebben alleen Noorwegen en Denemarken over het bezit van Groenland ge kibbeld. Nu het vraagstuk eerlang voor bet internationaal Gerechtshof in Den Haag zal komen, heeft zich een derde belang- en recht hebbende aangemeld namelijk IJsland. Zooals reeds vroeger gezegd, is Groenland vanuit IJsland gekoloniseerd. Een voortvluch tige en vogelvrijverklaarde koning, Erik de Roode van IJsland lokte er een paar dui zend mensehen heen, onder wie niet weinig misdadigers, wien het vaderland onder de voe ten brandde. Deze kolonisten zijn er echter lang niet allen gebleven, en van de overgeblevenen zijn er heel wat verhongerd, doordat zoowel Denemarken als Noorwegen in hun slechte tijd.en Groenland totaal vergaten of in den steek lieten. De verhalen, die wel eens legenden zouden blijken te zijn, over de rijkdommen van Groen land hebben ineens de liefde voor deze kolonie doen ontvlammen. De IJslandiSche onafhankelijkheidspartij heeft een motie ingediend om het Parlement te ver zoeken IJsland als derde rechthebbende in den Haag aan te dienen. De Noren zullen dit absoluut niet graag zien, daar de actie van IJsland de kansen van Noor wegen zal verminderen. Al komt IJsland alleen voor zich zelf op, niet het minst met het oog op de toekomstige afscheiding van Denemar ken, het behoort toch tot de Deensohe staats- eenheiid. Daardoor staat Denemarken sterker, en Noorwegen één tegen twee. Het lijkt op het eerste gezicht vreemd, dat een land, dat tot de Deensohe rijkseenheid behoort, een actie gaat ondernemen om het moederland een kolonie te ontnemen ten bate van één gewest, maar men moet niet vergeten, dat IJsland bezig is zich van Denemarken af te scheiden en reeds een vertegenwoordiger hij den volkenbond beeft. Wordt IJsland inderdaad een vrije staat, dan is het bezit van een kolonie voor zijn klein rijkje van groot belang, daar er rijke erts- mijnen gevonden zijn. He actie van IJsland is overigens niet van recenten datum. Het parlement heeft in 1925 reeds een commissie benoemd, die het Groen- landvraagsluk in studie heeft genomen. De Noren zouden liever gezien hebben, dat IJsland het eerst met Denmarken trachtte eens te worden zonder zijnerzijds als afzon derlijke partij in den Haag op te treden. De IJslandtsChe actie strooit roet in de Noor- sche Groenlandpap en het spreekwoord, dat de feitelijke bezitter aan het langste eindje trekt, heeft nu meer dan ooit kans in vervulling te gaan, nu het geharrewar ons eeuwen oude rechten en daarop steunende moderne aanspra ken, door de IJslandiSche inmenging toeneemt. Denemarken komt er .beter dan ooit voor te staan. Het zal vermoedelijk als alleen eige naar uit de discussie te voorschijn treden, maar met zekere restricties ten gunste van eenige landen die iets met IJsland te maken hebben gehad en nog belangen op het IJszeeeiland hebben. Men kan er van overtuigd zijn, dat Engeland en Canada ook een woordje zullen meespreken, wanneer over het definitief lot van Groen land zal beslist worden. Het Spaanscke parlement He definitieve vaststelling der mandaten heeft weinig verrassingen opgeleverd. Zooals verwacht werd heeft de republikeinsche allian tie, een combinatie van radioalen, republikei nen en federalen onder leiding van den mi nister van buitenlandsche zaken Lerroux het grootste aantal mandaten, 145 van de 462, ver overd. Daarnaast vormen de socialisten, of schoon zij slechts 114 zetels verwierven, het grootste homogene lichaam in het nieuwe Spaansche parlement. De Katholieken hebben, ofschoon zij in de meeste partijen vertegen woordigers hebben, als uitgesproken Katholiek front 22 zetels gekregen, terwijl de eveneens Katholieke nationale actie nog twee zetels veroverde. Beschouwen wij de groepen naar de politieke en sociale oriënteering, dan vormen de radi caal-socialisten (56) met de Catalaansche lin kerzijde (42) de uiterste linkerzijde, de agra riërs (19), de Basken (16) en de nationale actie (2) de uiterste rechterzijde. Graaf Romanones is de eenige uitgesproken monarchist. Voorts hebben, gelijk wij reeds meldden, in de Cortes nog zitting 2S leden van de republikeinsche rechterzijde, 14 onafhankelijken, 3 federalisten en 2 liberalen. Het groot© gevaar, dat Spanje op dit oogen blik bedreigt, komt van de communisten, die ten nauwste met de anarchisten samenwerken. Evenals in alle andere Europeesche landen kennen de communisten één doel: wanorde en chaos te scheppen en daardoor elke regeering. hoe deze ook zij samengesteld, omver te wer pen. Bij de algemeene verkiezingen hebben de communisten slechts zeer weinig stemmen be haald. Zij hebben er ook niet voor gewerkt: in parlement, metboden stellen zij weinig belang. Doch door voortdurend agitatie te verwekken hopen zij de regeering tot straffe maatregelen te dringen waar tegen zij dan front kunnen maken. Maar vooral pogen zij bun invloed te versterken in het geweldig georganiseerde Sindioato Unioo, van de extremistische arbei ders, dat voortdurend stakingen poogt uit te lokken, uitsluitend met het doel om de positie der „conservatieve republiek" te verzwakken en deze steeds meer naar links, tot de grens van het communisme, te oriënteeren. De laat ste Iverensky-Lenin overgang geschiedt dan bijna ongemerkt. Zal liet parlement tegenover die destructieve krachten een constructieve eensgezindheid kunnen toonen Dat is de beslissende vraag, waarop het antwoord met groot© bezorgdheid wordt tegemoet gezien uit de daden, welke de cortes nu moeten gaan stellen. Het tolverdrag He behandeling van de zaak der Duitsch O'ostenrjjfcsche tollinie voor het permanente hof van internationale justitie werd gisteren voortgezet. Het woord was aan den advocaat der Tsjecho- Slowaksche regeering prof. J. Kremar, hoog- ieeraar te Praag, oud-minister van Onderwijs. Pleiter sloot zich ten slotte aan bij de con clusies van prof. Basdievant en mr. Paul Bon- court. Het woord was daarna aan den agent der Italiaansche reg-eering prof. M. Pilotti. Deze kwam op tegen de qualificatie van de theorieën van de Italiiaansehe regeering als hyper-indivi dualistisch of anarchistisch. De Italiaansche Menigeen verkeert wellicht in den waan, dat nu de kloosterbrand en andere gewelddadige uitspattingen in Spanje tot het verleden be- hooren, het ergste voor de Spaansche Katho lieken is geleden. Uit de berichten der Katholieke Spaansche pers blijkt echter, dat vooral de plaatselijke autoriteiten dikwerf een ondraaglijke houding tegenover de Katholieken aannemen. Daar de berichten hieromtrent over het algemeen niet tot het buitenlandsche publiek doordringen, ontleenen wij hier aan de Spaansch^bladen eenige voorbeelden van dit onverdraagzaam optreden der plaatselijke overheid. Te Callosa de Segura liet de socialistische burgemeester tal van katholieken arresteeren, wijl zij tijdens een processie: Leve de H. Maagd! hadden geroepen. De bevolking teeken- de tegen deze arrestatie echter zoo n heftig protest aan, dat de plaatselijke autoriteiten zich genoodzaakt zagen, de hulp van de politie in te roepen. Te Fernando Cruz de Juan riep een katholiek journalist bij de plechtige ontvangst van den aartsbisschop van Santiago aldaar. „Leve Christus Koning!" en om deze schrikbarende misdaad werd hij onmiddellijk gearresteerd Te Melania in de provincie Valencia werd een H. Hartbeeld op bevel van den gemeente raad vernield. Toen de bevolking dit besluit van den raad te weten kwam, ontstond er zoo n opwinding in het dorp, dat de autoriteiten haar plan slechts in het holst van den nacht met behulp van zestien politiemannen konden ten uitvoer brengen. Te Cuenca heeft de gemeenteraad er eenigen tijd geleden over beraadslaagd, om begrafenis stoeten, voorafgegaan door een priester en misdienaars, te verbieden en te bepalen, dat de lijken rechtstreeks van het sterfhuis naar het kerkhof zullen worden vervoerd. Te Sanlucas de Barrameda verklaarde zich de gemeenteraad ervoor, om de geringe subsidie, die de gemeente aan de godsdienstige colleges geeft, In te trekken. Uit deze enkele voorbeelden blijkt reeds ten overvloede, dat vele plaatselijke autoriteiten zelfs baar beginsel van algemeene godsdienst vrijheid over boord werpen en dat er in vele plaatsen van Spanje een ware tyrannie heerscht. Buiten beschouwing laten wij hier dan nog de bomaanslagen op kerken en kloosters, die dikwijls ook slachtoffers eischten en het weigeren van subsidies voor traditioneele kerkelijke feesten, even zoovele gewelddaden en maatregelen, die de Spaansche Katholieken thans wakker hebben geschud en het goede ge volg hadden, dat zij hun feestdagen thans vieren met een luister, welke dien der voor gaande jaren verre overtreft. De Spaansche katholieke actie. Volgens een bericht van „El Mati" bevat het officieele bulletin der Spaansche Katholieke Actie, dat dezer dagen is verschenen, een uit voerige documentatie over de onwaardige be handeling van kardinaal Segura y Saenz aarts bisschop van Toledo, die thans, zooals bekend, als balling in een Benedictijnenklooster in Zuid- Frankrijk leeft. Het bulletin bevat verder tallooze protesten van bisschoppen en geestelijken tegen de ver banning van den kardinaal, aie een wel sprekend getuigenis zijn van de groote achting, die de kardinaal in geheel Spanje geniet. Zeer interessante gegevens treft men er ver der in aan over het heftig verzet der Katholieke Spaansche families tegen de laïceering van hef onderwijs. In de meeste plaatsen hebben de ouders, zooals bekend, tot de hoofden der scholen het verzoek gericht, om hun kinderen evenals vroeger, het godsdienstonderricht te blijven geven. Te Lavadores en Pontevedra verklaarden zelfs ongeloovige ouders in het openbaar, dat zij, hoewel zij hun geloof verloren hebben, erop staan, dat hun kinderen in den katholieken godsdienst worden onderwezen. Hoewel de perstelegrammen hierover zwijgen, blijkt uit de mededeelingen der Katholieke Spaansche pers ten overvloede, dat op het oogenblik in Spanje van Katholieke zijde een geweldige actie wordt gevoerd tegen iederen maatregel, die in strijd is met den Katholieken godsdienst. Wellicht is er geen staatshoofd in Europa, dat in verband hiermede zooveel protesten in ontvangst had te nemen als Alcala Zamora. Vooral de Spaansche Katholieke Actie weert zich kranig. De wederopbloei van het gods dienstig leven is reeds allerwegen merkbaar. Dit blijkt o.a. ook uit de bijzonder plechtige viering van die kerkelijke feesten, welke niet meer door de republiek worden erkend. Het feest van O. L. V. van den Berg Carmel is in Spanje nog nooit met zooveel luister ge vierd als dit jaar. Een ander bewijs voor de hernieuwing van het godsdienstig leven is nog. dat bet leden aantal van de jeugdvereenigingen der Katho lieke Actie sinds eenige maanden stijgt met den dag. Op bet congres der Spaansche Katho lieke Actie, dat eenigen tijd geleden te Barcelona werd gehouden en waaraan ruim twee honderd priesters deelnamen, verklaarde dr. Bonet, dat de Katholieke jeugdorganisatie in Spanje thans een voldongen feit is. Bijzonder prijzenswaardig is ook de houding der Katholieke pers, die onomwonden en zonder schroom haar meening over de anti-katholieke maatregelen der regeering te kennen geeft. Van een K. W. P..correspondent) memorie onderscheidt eenvoudig tusschen ver- 'plichtingien tot bepaalde prestaties en een al gemeene gedragslijn die door derden wordt 'voorgeschreven. Wij willen Oostenrijk geenszins in een ge vangenis opsluiten. Oostenrijk heeft zich slechts te wenden tot den volkenbomdsraad, in dien het aan een ruimere economie wenscht deel te nemen. Maar Oostenrijk verbeurt door de tolunie zijn recht, om zelfstandig handels verdragen te sluiten. Zij.n formeel© bevoegd heid om deze te sluiten komt in werkelijkheid neer op de verplichting, om deze ln overeen stemming met Duitschland vaat te stellen. Eindeloos duurt de reis van Leningraid naar Archangelsk. Tenslotte komen wij in de Rus sische havenstad Archaingetok met het gevoel reeds een halve Poolreis achter den rug te heb ben. In de haven treffan wijden beroemd gewor den Russisdhien ij sbreker Malyglim aam. De ka pitein Tsohertkow, dii© ons in de Arotis brengen zal, ontvangt ons. Wij bezichtigen het schip, dat ons onvoor ziene omstandigheden daargelaten 35 dagen herbergen zal. De buitenwanden van het schip zijn om het uithoudingsvermogen te verhoogen. met robbenvet ingesmeerd. Wij ontmoeten den keurig geschoren protes tor Wies© den wetens-ehappelijken ledder der expeditie, een bekend Poolondierzoeker, die reeds een Pooleiiliamd ontdekte, dat naar tam genoemd is. Een staf van jonge Russlische ge leerden staat hem bij, onder wie de beroemde Poolreiziger Iwanow, die den luchtweg Ar- cbangeiskFranz Joseph-Land wil bestudeeren. Zeer spoedig karnt het gesprek op de ontmoe ting met de Zeppelin. Ijverig wordt geredetwist over het „wanneer" en „wiaar". De „grootste sensatie van het Poolsedzoen' noemt professor Wiese deze ontmoeting tusisohen hemel en aarde in de Pool. Als aides goed gaat, hoopt men, dat de ontmoeting reedis binnen eenige diagen zal plaats hebben Alles bianigt van het weer af. Wanneer de ontmoeting temidden van t ijs zal plaats hebben, laat de Zeppelin een groot touw naar beneden, om door middel van een groote mand de 12.000 brieven dlie de Mailygim aan boord heeft, in ontvangst te nemen. Heeft de ontmoeting in volle zee plaats dan zal de Zeppelin een landing op het water ma ken. Men zal dian ook onderling passagiers ver wisselen. Wij allee zouden willen „overstap pen", doch slechts weinigen zullen geroepen zijn. Op deze reis door het vroeger zoo eenzame eeuwige ijs, zullen wij geenszins eenzaam zijn, Niet alleen hopen wij in het eeuwige ijs de Zeppelin te ontmoeten, maar ook den Russi sch en vlieger Alexejew dn zijn Domier-vlieg- boot. Bovendien hopen wij het wrak van hiet poolvaarfiuig Lamonossou te zien, waarop Sverdrup tweemaal overwinterde en dat ten Slotte in brand geraakte en verging. Aan boord van de Malygin bevindt zich de Italiaan Nobile, vermaard door de tragedie van de Italia. Man gelooft dat hij in de meening verkeert dat Amundsen nog in leven zou zijn en zich zou ophouden op het Rudolph-eiland in den Franz Joseph-arch ipel. Professor Wiese hecht daar geen gefl.oof aan, doch mogelijk d3 het, dat men sporen der Aies- sandr!i-groep van de Italia aantreft. Een grocte vrachtauto davert aan. Zij ver» voert den Russisch en filmregisseur Minikin met zijn tallooze toestellen, hij wil de eerste geluids film van de Pool vervaardigen. Verder vallen op twee Amerikaansohen, de weneHdreizdgiS'ter Dressey met haar zoon en miss Patterson. Zij fotografieeren alles, wat daarvoor maar ©enigszins in aanmerking komt. Dan licht de Malygam het anker. Wij gaan naar de Pool LONDEN, 27 Juli. (N.T.A.) De „Evening News" meldt, dat de Britsche regeering in staat is een uitgebreid Britsch program aan de ontwapeningsconferentie van 1932 voor te leg gen. Het is bet resultaat van de besprekingen tus schen vertegenwoordigers der drie politieke partijen, waarbij naar het heet, volkomen over eenstemming werd bereikt. Onze Anlwerpsche correspondent schrijft: Naar aanleiding van ons bericht inzake de gewijzigde houding der regeering ten opzichte van de Yser-bedevaart, meldt de „Standaard" dat het hestuursoomité besloten heeft, dat de bedevaart in elk geval doorgaat. Het comité vertrouwt, dat het administra tieve bezwaar verbonden aan de overbrenging van het lijk van Renaat de Rudder, zal over wonnen worden. Het bestuur der bedevaart hoopt, dat de re geering zal blijven bij haar eerste toezegging dat nl. de orde zal gehandhaafd worden door de Vlamingen zelf, zonder gendarmen. Het kan niet aanvaarden, dat de regeering de handhaving der orde overlaat aan den burge meester van Dixmuiden, daar de burgemees ter dan nog immer, zooals vorig jaar, zijn macht kan afstaan aan den procureur des ko- nlngs van- Veurne, die gendarmerie-charges kan laten uitvoeren, dezelfde procureur, die dan achteraf de processen moet Instellen, om de schuld af te wentelen op onschuldige Vlaam- sche jongens. Het bedevaart-comité blijft overtuigd, dat de minister van binnenlandsche zaken de verze kering, dat de orde gehandhaafd blijft door de Vlamingen zelf, in vertrouwen mag aanvaar den en onthouding der gendarmerie mag he velen, zonder dat zulks beteekent, dat het ge zag van Dixmuiden's burgemeester geschaad wordt. Wraakneming van een Indiër Een geheimzinnig vergiftigingsgeva-1 heeft zich voorgedaan te Aiders-hot, waar een luite nant der artillerie, Chevis, na het eten van patrijs ten gevolge van vergifting overleed, terwijl zijn vrouw ernstig ziek werd, doch weer herstelde. Bij onderzoek bleek de vergiftiging te zijn veroorzaakt door strychnine. Gebleken is, dat in het betrekkelijk kleine Aldershot acht we ken tevoren strychnine was verkocht aan iemand, die goed bekend was met Chevis. Ook werd medegedeeld, dat op den dag, dat Chevis overleed, diens vader een telegram ontving met den naam Chevis geteekend en niet anders in houdende dan de woorden: „Hoera, hoera, hoera". Mrs. Chevis was gehuwd met majoor Jack son van wien zij echter was gescheiden, om ■met Chevis te huwen. Jackson die tegelijk met Chevis dienst in het Indische leger heeft ge daan, gaf als zijn meening,te kennen dat het hem waarschijnlijk leek, dat de vergiftiging een door een Indiër begane wraakneming was, voor een hem door Chevis, tijdens diens verblijf in In-dië, aangedane beleediging. De „Germania" citeert uit de „Elbinger Freie Press-e" den volgenden merkwaardigen uitval van president Hindenburg tegen de nazi's: Op zijn terugreis van Neudeck naar Berlijn hield -de president even -stil in het kleine Oost- Pruisehe stadje Rosenberg, waar zich een groot aantal inwoners verzameld bad, om hem te 'begroeten. Toen Hindenburg zijn auto verliet, schreeuw den eenige nationaal-socialisten hem toe: „Deutschland erwaohe!" Waarop Hindenburg hun -toeriep: „Thans regeeren mannen en geen lummels!" De „Voss. Ztg." is op informatie uitgeweest, of inderdaad Hindenburg, die gemeenlijk zeer gereserveerd is in zijn uitingen voor of tegen partijen, een zoo „duidelijke taal gesproken heeft, als de „Elbinger Freie Press©" hem in den mond legt. Het blad vernam, „dat, al is het woord lum mel niet uitgesproken, de president toch diep verontwaardigd was, dat hij, de bevrijder van Oost-Pruisen-, juist in het Duitsche Oosten op zulk een wijze ontvangen werd en 'hij heeft in derdaad aan die verontwaardiging uiting ge geven. LONDEN, 28 Juli. (R.O.) Hawes, de Ameri kaansche gezant te Londen, die met vacantie in zijn geboorteland vertoefde en op verzoe van Hoover zijn terugkeer naar Engeland be spoedigde, is te Londen aangekomen, waax hij Stimson zal ontmoeten, die heden hier ter ste de uit Berlijn aankomt. LONDEN, 28 Juli (R.O.) Dawes verklaarde, dat hij in de Vereenigde Staten teekenen had waargenomen, die wijzen op een verbetering van den economischen toestand. Wij kunnen er vrijwel zeker van zijn, zeide hij, dat wij eindelijk het laagste punt van de depressie hebben bereikt, hetgeen beteekent, dat een herstel thans in aantocht is. ESSEN, 27 Juli. (W.B.) Naar verluidt, zal de Noord-westelijke groep der werkgevers in de ijzer- en staal-industrie de scheidsrechter lijke uitspraak voor de metaalindustrie afwij zen, wijl de daarin vervatte verlaging der loon- tarieven bij den huidigen economischen toe stand van Duitschland onvoldoende is. Een nader telegram uit Dortmund meldt, dat de werknemersbonden inderdaad de bin dend verklaring van de scheidsrechterlijke uit spraak hebben voorgesteld. SEVILLA, 2S*Juli. (B.T.A.) In het kwartier Hewiop bij de haven weerden hedenmorgen de schietpartijen hervat. Verschillende personen schoten op de civiele garde, die het vuur be antwoordde. De aanvallers wisten, zonder gewond te wor den, te ontkomen. Ook uit Santander worden nieuwe onlusten gemeld Wederom werden de telegraafpalen vernield, terwijl de draden werden doorgesne den. De vernielers maakten gebruik van dyna miet. Onmiddellijk werden herstellingen uitge voerd om de verbindingen te herstellen. PARIJS, 28 Juli (V.DDe Spaansche mi nister van binnenlandsche zaken sprak opnieuw bet gerucht tegen, dat de krijgsraad te Sevilla verschillende personen ter dood heeft veroor- De minister van binnenlandsche zaken be vestigde. dat de politie te Sevilla een groot aantal revolverbelden had gearresteerd, die op dracht hadden op de politie en de gendarmerie te schieten. Drie vierde gedeelte der gearresteerden ble ken buitenlanders te zijn. PEKING, 27 Juli. (R.O.) Naar verluidt, heeft de nationale regeering een algemeen offensief ingezet, om den otpmarsch van Shih Joe Sjan, leider van de revolutionnairen, van het Noor den, langs den spoorweg Peking—Hankow tot staan te brengen. Er zijn reeds talrijke dooden en gewonden gevallen. In een circulaire, waarin wordt gewezen op de noodzakelijkheid om de communisten uit te Tooien, den opstand der Canbonneezen neer te slaan en den opstand van generaal Sjih Joe Sjan in Noord-China te onderdrukken, ver klaart president Tsjang Kai Sbek, dat hij zal slagen, of sterven. TIENTSIN, 28 Juli. (R.O.) De hevige ge vechten in Noord-China tusschen troepen van generaal Shih Joe Sjan, den bondgenoot der Canton-neesche regeering en het leger van Moekden, dat samenwerkt met de regeering van Nanking, duren voort. Gemeld wordt, dat het leger van Moekden sedert Zondag zware verliezen heeft geleden, waarbij een groot aantal geweren en kanonnen is verloren gegaan, terwijl ongeveer duizend van zijn mannen zouden zijn gevangen geno- m Gisteren zette generaal Shih Joe Sjan zqn nnmarsoh naar Pao-Ting Foe voort. Hu zou reeds naar gemeld wordt, met de hoofdmacht van Moekden voorpostgevechten hebben gele verd. PARIJS, 28 Juli. (H.N.) De staking der textielarbeiders in Noord Frankrijk die tien weken beeft geduurd, is afgebroken, zonder dat het den arbeiders is gelukt hun eischen door te zetten. De ondernemers hebben zich slechts bereid verklaard, voor de maand Juli de gezinstoe. lagen uit te koeren. ESSEN, 28 Juli. (W.3.) Naar verluidt, heb ben de mijnwerkersvereenigingon in het Roer gebied gisteren definitief besloten, de overwerk overeenkomst tegen 30 Sept. op te zeggen. Nieuwo ontslagen op groote schaal hebben plaats gehad. De arbeiders zijn van oordeel, dat een snelle en afdoende verbetering in den geweldigen werkloosheidsnood slechts kan verkregen wor den door een opheffing van bet 'bestaande over werk. LONDEN, 28 Juli (R.O.) Het aantal werk- loozen bedroeg op 20 Juili 2660733, dat is sinds vorige week een vermeerdering van 18044. HITTEGOLF IN CALIFORNIA LOS ANGELES, 28 Juli (R.O.) De hittegolf, welke op het oogenblik in Californië heerscht, veroorzaakte tot nog toe den dood van zeven tig personen. LONDEN, 28 Juli. (R.O.) Een bulletin betref fende de ziekte van Lloyd George meldt, dat de algemeen© toestand van den patiënt bevredi gend is. De hematurie neemt af. Zoolang het verschijnsel echter niet heelemaal verdwenen is, zal er voor eenige bezorgdheid reden zijn. Nader wordt gemeld: Lloyd George heeft al zijn afspraken moeten afzeggen. De familieleden van den staatsman bevinden zich te Londen of in de nabijheid van den patient. Een ander bericht spreekt van de noodzake lijkheid eener operatie, om de oorzaken van de hematurie weg te nemen. MELLON. Naar Reuter uit Londen seint, is Mellon gis teren naar Parijs vertrokken. LONDEN, 28 Juli. (H.N.) Volgens een be- ric^ uit Santiago de OUU door voorzitter van den senaat Pedro 8^ ■vormde „junta", die na den va tor I-banez bet regeeringsgezag op g nomen, weer afgetreden, aangezien en de bevolking tegenover jde „junta eea vijandelijke houding aannamen, daar Opazo familie van mevrouw Ibanez is. Ook Opazo afgetreden. SANTIAGO, 28 Juli. (V-D.) roorloopige president vau Chili, Opazo, die na het aftreden van president Ibanez het bewind mbaud had genomen, is thans ook weer afgetreden. tero. In regeeringskrin-gen neemt men aan, dat het gedeeltelijke moratorium geruxmen tq werking zal blijven. In verband met de berichten over de rege ringswisseling in Chili vernamen wijvanden zaakgelastigde der Chileensche regeering te 's-Gravenhage, den heer A. Ewing, BeChill verkeert reeds geruimen tijd in moei lijkheden Deze moeilijkheden spruiten direct voort uit de positie, welke de voornaamste ex portproducten van Chili, nitraten en koper, op de wereldmarkt momenteel innemen. Vandaar, dat de regeermg zich genoodzaakt heeft gezien, vérgaande bezuinigingen door te voeren. Zoo zijn de salarissen van alle amb tenaren met 3 tot 25 pet. verminderd. Wat de buitenlandsche schulden aangaat, heeft Chili zich gedwongen gezien, een mora torium af te kondigen. Echter is het geld voor de vervallen rentebetaling aanwezig; het is geplaatst op de Centrale Bank. Dat men echter het geld niet heeft willen afstaan, vmdt zijn oorzaak ln het feit, dat de regeering bevreesd was voor een ernstige depreciatie van de natio nale munt, wanneer ook dit bedrag het lan verliet. Vandaar, dat zij het geld gereserveerd heeft. Het moratorium loopt slechts tot 31 Augus tus en vertrouwd mag worden, dat de regee ring in begin September de betalingen weder om zal hervatten. De gespannen economische toestand heelt echter onder de bevolking onrust verwekt. Tus schen de politie en studenten ls het tot eenige vechtpartijen gekomen, waarbij ook slachtoffers te betreuren zijn. Waren aanvankelijk de berichten geruststel lend en werd daarin gesproken van een nor male situatie, later bleek, dat er Inderdaad groote moeilijkheden waren. De president oordeelde het raadzaam, het land te verlaten en vertrok met zijn familie naar Argentinië. De laatste berichten, welke de heer Ewing uit zijn land ontving, meldden, dat de rust overal hersteld was en dat de ongeregeldheden zich uitsluitend tet Santiago beperkt hadden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9