ALGEMEEN OVERZICHT. Jmu ÊtihiwiPê fè. WAARDOOR MEN GfcEN BERICHTEN MEER KREEG Zomersproeten vei» DE SPAANSCHE REPUBLIEK. OP DE TERUGRETS. DUITSCH BETALINGS VERKEER. Waar gevochten wordt DONDERDAG 30 JULI 1931 Verhouding tusschen kerk en staat. DE HUWELIJKSWETGEVING- DE „ZEPP" HEDEN WEER TE LENINGRAD. Geen volledige hervatting op 3 Augustus? r-l?- aj11 Duits'clle betalingsverkeer op te heffen Meer en meer tohjjot men er echter van overtuigd te worden, dat dit n/iet gaat daar nieuwe groote eischen van de clientèle van de banken en spaarbanken te verwachten zijn en het zou kunnen blijken, dat mogelijk vele instel lingen hiertegen niet zouden zijn opgewassen Men zou aan dit gevaar kunnen ontkomen door een groote uitgifte van bankbiljetten van d-e Raichsibank, maar ook hiertegen kunnen be- denkingen worden ingebracht. Dientengevolge lielt men meer en meer over tot de meening, dat het gewenscht za.l zijn nog zekere beper kingen te laten bestaan, doch vooral het giro- verkeer uit te breiden en voor dit verkeer in dien mogelijk geen beperkingen meer te laten gelden. dwiinen in korten tijd geheel doof SprufoB. Bij alle Drogisten, DE STRIJD IN CHINA, WIE WINT? HULPELOOS IN HET IJS VAST DE DUITSCHE GROENLAND. EXPEDITIE. VERDUISTERINGEN OP GROOTE SCHAAL. DE STEENKOOLCRISIS IN BELGIë Len groote overwinning der regeerings- troepen. DE REBELLIE IN BURMA. 250 opstandelingen geven zich over. Niet naar het theater, de kerken open DE IJSERBEDEVAART GAAT WEL DOOR. NA DE STAKING IN NOORD- FRANKRIJK. DE KERK IN MEXICO. BLOEDIGE ONLUSTEN TE S. PAOLO. DE ONLUSTEN TE SEVILLA. VERANTWOORDELIJKHEID OR AMERIKA'S SCHOUDERS DE TOESTAND VAN LLOYD GEORGE AARDBEVING IN NIEUW ZEELAND. DE werkloosheidsverzekering IN ENGELAND. HET CONFLICT IN DE DUITSCHE METAALINDUSTRIE. SCHEEPSBOTSING BIJ KROONSTAD. MGR. DR. KORDAC. Wat zal Duitschland krijgen? D© Amerikaansche hebben Berlijn wacht en Engelsche gasten weer verlaten, en de wereld nu met een zekere spanning op het resultaat dezer bezoeken. Definitieve beslis singen zijn niet genomen en konden ook niet genomen worden. De vraagstukken, welke aan de orde zijn, kunnen slechts in groot interna tienaal verband tot oplossing worden gebracht. Particuliere bezoeken kunnen den weg tot een dergelijke oplossingvoorbereiden, zij kunnen de obstakels wegnemen, maar het eindbesluit zal eerst aan de internationale groene tafel vallen. Als een feit van zeer bijzondere beteekenis I beschouwt men het in Duitschland, dat het isolement, waarin Berlijn sinds den oorlog ge houden werd, eindelijk verbroken is. Men beeft bet daar steeds als een minderwaardigheids- oordeel gezien, dat de toch zoo druk reizende Europeesche en Amerikaansche staatslieden de hoofdstad van het verslagen Duitschland zoo angstvallig meden. ^Ministerbezoeken uit vreemde landen zijn steeds to zich belangwekkende gebeurtenissen; zi] zijn een duidelijk bewijs van minstens nor male, gewoonlijk vriendschappelijke betrek kingen. Als de leiders der Engelscbe en Ame rikaansche politiek ziok dan ook, zelfs in de uidige critiehe omstandigheden in eigen land, de moeite willen getroosten naar Beo-lijn te komen om daar met hun Duitsche collega's te confereeren, blijkt daaruit zeker, dat in de internationale betrekkingen een aanmerkelijke verbetering is ingetreden. Daarom ook hoopt men, en niet alleen in Berlijn, dat de Fransche ministers Laval en Briand spoedig zich in de gelegenheid zullen achten het bezoek van Brüning en Gurtius aan Parijs te beantwoorden. Als dan mede Rome en Berlijn bezoeken uitgewisseld hebben, zal de kringloop der internationale betrekkingen voltrokken zijn en Duitschland zich weer een volwaardig lid in de wereldgemeenschap voe len. Terwijl over het bezoek van Stimson merk waardig weinig geschreven is en ook de Ame rikaansche staatssecretaris zelf een uiterste gereserveerdheid in acht beeft genomen, beeft Mac Donald door zijn „openhartigheid" heel wat pennen in beweging gebracht. In Duitschland toont men zich vooral bijzon der voldaan over het gToote vertrouwen, dat de Engelsche premier in het Duitsohe finan- cieele en economische leven heeft uitgespro ken. „Wij zijn gekomen om de wereld te too- nen, dat trots alle moeilijkheden van de hui dige situatie ons vertrouwen in Duitschland ongeschokt voortbestaatMeer nog, wij zijn vol bewondering voor DuitschlandT en al zijn alle moeilijkheden voor dit land nog niet overwonnen, wij zijn er vast van over tuigd, dat, als het zijn intelleotueele, móreele en econ-omisehe krachten inspant, om weder .op de been te geraken en niet in wanhoop vervalt, de andere volken het zullen heipen en het Duitsche volk niet ten gronde zullen laten gaan. Een vrij en zich zelf eerbiedigend Duitschland is voor de gemeenschap dea? be schaving onontbeerlijk". Aldus sprak Mac Donald bij het door den rijkskanselier aangeboden diner. Hij wilde als het ware het Duitsche volk het vertrouwen in zich zelf, dat het veel te weinig bezit, terug schenken. Het pessimisme is Duitsohland's grootste vijand. Ziet het de toekomst weer hoopvol te gemoet, dan zullen de andere volken gaarne den steun verleenen, die noodzakelijk is om het door wantrouwen geschokte Duitsche crediet te herstellen, „Een vreemdeling, een leidende buiten 1 andsche staatsman moet nu naar Duitschland komen om het Duitsche volk optimisme te leeren", merkt een Duitsch blad, eenigszins bitter op. Denzelfden gedachtengang vinden we in de verklaringen, weike Mac Donald aan de pers gegevea heeft, weer. Men moét, men mag niet op een wonder wachten. En zoowel de Engel sche premier als Henderson verklaarde, dat er reeds hard gewerkt wordt, zoodaiiig zelfs, dat zij, voor enkele weken verioopen zijn, een al* gemeene psychologische verandering ten goede durfden voorspellen. Het spreekt van zelf, dat Stimson, Mac Do nald en Henderson te Berlijn nog wel iets anders hebben gedaan dan bet optimisme der Diwtschers opwekken. Het geheel complex der groota internationale vraagstukken: politieke, sociale en eoonom isclie is doorgewerkt, waarbij de critieke positie zoowel van Engeland als van Duitschland grondig bestudeerd is. Hen derson, ais voorzitter der aanstaande ontwape ningsconferentie, zal zeker alle mogelijkheden, welke zich alsdan kunnen» voordoen, met zijn Duitsche collega's overwogen hebben en on getwijfeld „is ook een grondslag vastgesteld, waarop Amerika, Engeland en Duitschland in deze belangrijke aangelegenheid kunnen voort bouwen. Niet onduidelijk wordt voorts te verstaan gegeven, dat ook de vraagstukken, welke met een verdragsherziening samenhangen, meer dan aangeroerd zijn. En al meent de „Temps", dat de geruchten over een breedopgezette di plomatieke actie van Engeland inzake ver dragsherziening onjuist zijn, zeker is, dat te Bsrlijn het schulden- en herstel vraagstuk, het welk binnen enkele maanden tegen den tijd, dat het Hoover-moratorium afloopt, buiten gewoon actueel en dringend wordt, de aandach: der ghstén-diplomaten overvloedig gehad heeft. Deze resultaten zijn op het oogeüblik nog niet tastbaar. Maar zij dringen in de richting van een. hernieuwd Franseh-Duitsch contact. Daarop beeft Mac Donald wel sterk den vollen nadiruk gelegd, en het Is dan pok te verwach ten, dat binnenkort de besprekingen tusschen Berlijn en Parijs levendig zullen hervat wor den. in het door commander Heslop bestuurde toe. stel, dat juist 2 minuten voor tienen startte, onder het hoerageroep van het publiek, terwijl de achterblijvende ministers met hun gezel- schap met de hoeden zwaaiden. De beide andere vliegtuigen startten eenige minuten later. Na een kort oponthoud te Hannover en een tweede landing op het vliegveld "Waalhaven zijn de drie Engelsche vliegtuigen, welke Mac onald van Berlijn naar Londen terugbrachten, gisterenavond op het vliegveld van Hendon, een voorstad van Londen, geland. Op een vraag omtrent het resultaat der be sprekingen te Berlijn verklaarde Mac Donald, rat deze bevredigend zijn verioopen, doch dat eerst het resultaat van de conferentie der fi- nancieele deskundigen moet worden afgewacht, alvorens verdere stappen kunnen worden on dernomen. De Engelscbe bladen wijden nog eenige be schouwingen aan de gesprekken van Berlijn. Volgens de „Daily Mail" zou Mac Donald in de Duitsche hoofdstad ook een plan tot ge leidelijke verlaging der tarieven in Europa, de rationalisatie van de productie en van de dis tributie van grondstoffen, alsmede een nieuwe politiek van handelsverdragen, ter sprake hebben gebracht. Op een desbetreffende vraag in heit Engelsche lagerhuis of die negéertog reedte die magie lijkheid van een gezamenlijk optreden van En geland, de Vereenigd-e Staten en Duitschland ter oplossing van de financieele en economi sche moeilijkheden van Europa in overweging had genomen, of daartoe eventueel bereid Is antwoordde de onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken, Dalton, dat het doel der regeering veeleer is, de grootst mogelijke in ternationale samenwerking ter oplossing van deize moeilijkheden. Op een verdere vraag, of de regeering niet van meening was, dat het noodzakelijk ZOU kunnen zijn, zonder Frankrijk voort te gaan en of zij de kwestie van het doorvoeren van een dergelijk optreden reeds had onderzocht, wilde Dalton antwoorden, toen de voorzitter tussohen beide kwam. Snow den nam hierop het woord en verklaar de, dat hij niet van meening was, dat eenige verklaring op het gebied van den internatio nalen financieelen toestand nu gewensoht was. De regeering zal er echter over nadenken, of het noodig zal zijn, het parlement vóór den Sisten October bijeen te roepen. Het toonbeeld van een revolutie De ondercommissie, die belast is met het opstellen van een ontwerp-statuut betreffende de verhouding tusschen Kerk en staat, zal dezer dagen met haar werk gereed komen. Het ontwerp, dat zij aan de regeering zal voorleggen bevat, naar men zegt, een bepaling, volgens hetwelk de begrooting van eeredienst met 50% zal worden verlaagd. De religieuze orden zullen onder eede nauw keurige aangifte moeten doen van haar bezit tingen op stiaffe van verbanning en van con fiscatie van baar bezittingen. Wat de huwelijkswetgeving betreft, hierover loopen de meeningen van de leden der com missie uiteen. Sommigen zijn voorstanders van een kerkelijk huwelijk voor Katholieken en van een burger huwelijk voor allen, die dit wenscben, terwijl anderen en zij vormen de meerderheid van meening zijn, dat in Spanje het verplichte burgerlijke huwelijk moet worden ingevoerd. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de kardi naal aartsbisschop van Tarragona, mgr. Vidal y Barraqu-er, die dezer dagen in Spanje is teruggekeerd, de geruchten heeft tegenge sproken, volgens welke hij in plaats van kar dinaal Segura op den primatialeu zetel van Toledo zou worden verheven. De cortes. Het tolverbond De terugreis van Mac Donald Gasteren is Mac Donald naar zijn land. terug gekeerd. De Beriijnsche luchthaven was feeste lijk mot vlaggen versierd. Tegen kwart over negen waren rijkskanse lier dr. Brüning, de minister van buitenland- scho zaken, dr. Curtius, staatssecretaris von Bülow en de Ober-Regierungsrat, Planck, op het vliegveld verschenen, waar op het platform de drie Engelsche militaire vliegtuigen, waar mede de terugreis wordt gemaakt naast elkan der gereed stonden. Te half tien verschenen de Britsche ambassa deur te Berlijn, Sir Horace Rumbold, met den legatieraad, Newton, en tegen kwart voor tien arriveerde Mac Donald in gezelschap van graaf Tattenbürg en den departements-directeur, Diecthoff. Mac Donald onderhield zich eenigen tijd met dó" aanwezige hêeren, vervolgens verwisselde hij zijn hoed Voor een vliegkap, deed zijn val scherm om en steeg, na van alle aanwezigen met een handdruk afscheid te hebben genomen, Voor het pertmiamente hof van Internationale justitie weird gisteren de behandeling der zaak van de Duitsoh-Oosteira-ijkschie tol-unie verder voortgezet. De Italiaansohe agent, Pilotti, begon met het derde deel van zijn pleidooi: „De onafhanke lijkheid bedoeild in bet protocol van Gemève Is in de eerste plaats een juridische maar in de tweede plaats een economische onafhanke lijkheid". De Italiaansche advocaat, prof. Antonio Scialoja was vervolgens aan 't woord. Hij merk te op, dat volgens de vraag, zooals deze aan den valkenbondsraad is geformnlaerd, het hof zoowel rekening heeft te toonden met het pro tocol van Genève Van 1922 als met art. 88 van het verdrag van Saint Germain en het dus niet aangaat, -dit protocol uit te- schakelen bij het onderzoek van de vraag, of het protocol voor Weenen onvereenigbaar is m-et de verplichtin gen, die Oostenrijk op zich genomen heeft. Pleiter betoogde voorts, dat de voikenbonds raad aanvankelijk, in zijn vraag aan het hof, alleen had gesproken van 'toet protocol van Re- nève van 1922 en daaraan dus blijkbaar groote waarde beeft toegekend. Hij ging daarom de wordingsgeschiedenis van het protocol na. Oos tenrijk dreigde toen failliet te gaan en men vreesde, dat daaruit een oorlog zon voort vloeien. Toen is op initiatief van den volken bond dit protocol gemaakt, waarbij eenige sta ten zich garant stelden voor de onafhankelijk heid v^n Oostenrijk. In de eerste plaats verklaarden zij de onaf hankelijkheid en integriteit van Oostenrijk te zullen eerbiedigen en geen bijzonder voordeel te zullen zoeken, waardoor deze onafhankelijk heid zou worden aangelast. Het ging daarbij dus niet alleen om de politieke, maar ook om de economische en financieele onafhankelijk heid van Oostenrijk. Wilde men voordeelen van 'Oostenrijk verkrijgen, dan zou dit moeten ge schieden bij een gemeenschappelijke overeen komst. Zij verbonden zic-h voorts deze beginselen door alle natiën te doen eerbiedigen en zich te zullen gedragen naar de beslissingen va.n dea vblkenbohdsraad. Aan den anderen kant verbond Oostenrijk zich overeenkomstig de bepaling van art. 88 van het verdrag van St. G-erimato om zijn onaf hankelijkiheid niet te vervreemden en zich be houdens goedkeuring van den volken-bonds raad te onthouden van elke onderhandeling, of elke financieele of economische verbintenis, die rechtstreeks of middel ijk zijn onafhanke lijkheid zou kunnen compromitoeren. Duidelijk blijkt hieruit, dat niet alleen de politieke of' territoriale onafhankelijkheid, maar juist in d© eerste plaats de financieele of economische onafhankelijkheid van Oosten rijk hiér was bedoeld. Pleiter zo-u wel eens willen weten, welke kandeling in dit verband belangrijker is dan een tolunie. Elke tol-unle beteekent éen speciaal of uit sluitend voordeel Voor een staat. Zegt men: wij stellen een unie open voor iederèen, dan heeft men niet te doen met een bepaalde unie. Maar hier is te onderzoeken of de unie tus schen Duitschland en Oostenrijk geoorloofd is zonder een beslissing van den volkenbondsraad. Hier wordt, onafhankelijk van den volkenbond een zelfstandig verdrag gesloten, dat krachtens twee uitdrukkelijke teksten niet geoorloofd is zonder toestemming van den volkenbondsraad. Dit protocol houdt de afschaffing van de douanegrems tusschen Duitschland en Oosten rijk. Dit is een speciaal voordeel voor Duitsch land. Wel zegt men: dat voordeel wordt aan alle Staten aangeboden. Maar zijn Frankrijk, Italië, Tajeeho-Slowakije om sleehts te spve- ken van de bier vertegenwoordigde staten, ver plicht dit prbtoeol te aanvaarden om daaraan het karakter te verleenen -van een algemeen verdrag En is dat verdrag inderdaad alge meen, zoolang niet alle staten daartoe zijn toegetreden Maar is dan Oostenrijk volkomen onbevoegd een dergelijke tol-unle te sluiten Neen, Oostenrijk is niet absoluut onbevoegd, doch het behoeft de toestemming van den vol kenbondsraad voor een dergelijke handeling. Dit politieke lichaam zal de politieke gevolgen daarvan hebben na te gaan. De zitting werd hierop door den president eschorst tot Vrijdagmiddag 4 uur. Dan zullen de replieken beginnen. Naar uit Madrid gemeld wordt, nam de Spaansche minister-president, Alcala- Zamora, Dinsdag in het verloop van de zitting van de cortes het woord, om de regeeringsbevoegdhe- den aan de oortes over te dragen en een gede tailleerd verslag uit te brengen van de werk zaamheden, die tot nu toe door de voorlooplge regeering zijn verricht. Hij wees met nadruk op de zware taak, die de regeering terstond ma haar ambtsaanvaarding te vervullen bad en op de moeilijkheid, om van de dictatuur geleidelijk over te gaan tot den parlementairen regeeringsvorm. De Spaan so he revolutie noemde Zamora het toonbeeld van een revolutie» De republiek, aeide hij, wordt niet door een contra-revolutie be dreigd. De moeilijke problemen, waarvoor de regee ring zioh van den eersten dag van haar ambts aanvaarding af aan, gesteld zag, gfng Zamora voort, zijn steeds opgelost op een wijze, die de regeering in ieder opzicht tot eere strekt. Ook met betrekking tot de Spaanisiobe bevol king, zeide de minister-president, moeten wij hier uitdrukkelijk verklaren, dat zij in al haar geledingen getoond heeft, dat zij zioh ervan bewust is, wat de herkregen vrijheid na zoo veel jaren van onderdrukking van haar ver langt, Alle vraagstukken, waarvoor de regee ring zich gesteld zag, zijn echter, zoo ging Zamora voort, nog niet opgelost. Tenslotte verklaarde Zamora nog, dat hij, als, hij zelf to-t president van dé republiek moc-ht wórden gekozen, de tegenwoordige voorlooplge regeering ongetwijfeld aan het bewind zal laten. MADRID, 29 Juli (B.T.A.) In het verloop van de rede, die Alcala Zamora gisteren in het Spaansehe parlement hield, zeide hij o.a. nog met betrekking tot de troebelen, die door de verandering van regeeringsvorm veroorzaakt werden, dat de regeering den toestand thans volkomen meester Is. Ala wij de monetaire kwestie nog niet hebben opgelost, zeide hij verder, dan is dit, omdat wij hierin niet gesteund werden door het par- ler,ent. Hetzelfde geldt voor de regionale en locale administratieve vraagstukken. De nieuwe regeering, zeide hij, zal niet mogen belemmerd worden in haar werkzaamheden, noch een beperkt gezag mogen hebben. Vervolgen-s ging men over tot de verkiezing van een commissie, belast met de bestudeering van het ontwerp-eonstitutie. Naar een Havas- bericht meldt, zouden de debatten over de poli tieke werkzaam heden der regeering heden ein digen. Ex.koning Alfonso. De „Daily Expres»'' bevatte Dinsdag een uit voerig bericht, volgens hetwelk koning Alfon so formeel afstand zou hebben gedaan van den Spaanschen troon tengunste van zijn der den zoon, don Juan de Bourbon. Een vroegere minister uit den tijd van de dictatuur, die bij de plechtige abdicatie zou tegenwoordig ge weest ztj-n, zou hiervan mededeeling hebben gedaan aan een bizonderen correspondent van den „Daily Express" te Madrid. De beide broera van den koning, de prins van Asturië en don Jaime, en de Cariistisehe pretendent, don Jaime, hebben bierbij, volgens bovengenoemd bericht, tevens van hun aan spraken op den Spaanschen troon afgezien. Koning Alfonso zou de oortes binnenkort officieel van deze abdicatie in kennis stellen. Intusschen meldt een Reuter-telegram uit Londen, dat koning Alfonso, die momenteel aldaar vertoeft, dit bericht beeft tegengespro ken. Bij navraag op de Spaansehe ambassade te Londen werd verklaard, dat daar geenerlei berichten omtrent een abdicatie van Alfonso ontvangen waren. LONDEN, 28 Juli. (R.O.) Ex-koning Altens-o, die momenteel te Londen vertoeft, heeft zekere geruchten, volgens welke zijn oudste zoon af stand zou hebben gedaan van den Spaanschen troon ten gunste van zijn der den zoon, Don Juan, tegengesproken. Opnieuw contact te verwachten Uit Archangel werd gisteren gemeld, dat inen daar geen verdere berichten meer ontvan gen heeft omtrent de positie van de „Graf Zep pelin". Pogingen van de verschillende radio stations, om verbinding met het luchtschip te krijgen, bleven zonder resultaat. Het radiostation te Archangel heeft zich daarop in. verbinding gesteld met den leider van bet radiostation te Nova Ze-mbla, Nikifo- row, met het verzoek, te willen trachten ver binding met het luchtschip te krijgen en de vei schillende berichten te willen doorgeven Ook de ijsbreker „Malygin" had geen verbin ding meer met het luohtsohip. HAMBURG, 29 Juli. (w.B.) Naar de Ham- burg-Amerika-lijn mededeelt, bevond het lucht schip „Graf Zeppelin" zioh heden voormiddag boven het eiland Nova Zembla. Een later bij de Hamburg-Amerdka-lijn ont vangen telegram meldde, dat het luchtschip koers zette naar Leningrad, waar het Don derdag zal aankomen. FRIEDRICHSHAFEN, 29 Juli. (V. D.) in verband met de vraag waarom te Friedrichs- hafen zoolang niets van de „Zepp" werd ge. hoord, deelt de leider van het draadlooze sta tion van de luehtsehepenwerf, Speck, die op voorstel van dr. Eckener met eenige heeren van de Duitsche vereeniging voor radio-experimen ten tijdens den Pooltocht van het luchtschip het toezicht op den radiodienst op de werf heeft overgenomen, mede, dat niet verwacht is, dat na het passeeren van den 80sten breedte» graad (Poolgrens) contact met het luchtschip mogelijk zou zijn. Eenige hoop had men nog, dat de verbinding ir. de nachtelijke uren mogelijk zon zijn. De laatste directe verbinding met het radio station Friedrichsliafen had plaats in den nacht van Maandag op Dinsdag. De geluidsterkte was toen zeer goed te noemen. In den afgeloopen nacht kon zelfs het groote radiostation Norddeich geen verbinding met de „Zepp" tot stand brengen. Telegrammen, die In den loop van Maandag binnenkwamen, doelden mede, dat het lucht schip zieh boven het kustradiostation Vardoe bevond, dat de berichten deels draadloos, deels per kabel doorzond. Dat men uit het Poolgebied niets meer hoort op de korte golf van het luchtschip houdt slechts verband met de bijzondere atmosferische toe standen, vooral omdat daar geert nacht doch een schemertoestand heerscht van voorbijgaan- den aard, die, het is bij herhaling geconstateerd, de draagwijdte van kortegolfzendingen ongun stig beïnvloedt. Er kan op gerekend wórden, dat men weer BERLIJN, 29 Juli 1981. Eigen Tel.) De voor bereidingen voor de verdere vrijgave van het beta i ngs-vepKeer worden voortgezet. Het plan was, zooaJs reed» eerder door ome is ge,- me.d, om van Maandag 3 Augustus ai" de beJem- Daar het noodzakelijk is eerst Zaterdag een concrete besfllissing te pufoliceeren, zullen gedu rende de komende dagen nog onderhandelingen worden gevoerd. De industrie waarschuwt tegen haastigen spoed. Het is merkwaardig, dat het Reichsvertand dar Deutechen Industrie in zijn heden gehou den zitting zich sceptisch over een spoedi"© volledige hervatting van het betalingsverkeer heeft uitgelaten. In ieder géval moet worden voorkomen, dat de verhoudingen zich na her stal van het normale betalingsverkeer zoo wij zigen dat opnieuw maatregelen getroffen moe ten worden. Pot 90 ct„ Tube 50 ct. Zeep 60 ct. Reel. DGVS 8 Couponbetalingen per 1 Augus tus verzekerd- BEP, LIJN, 29 Juli 1931. Eigen Tel.) Naar verluidt, as de betaling van de per i Augustus vervallende S'nterestbedr&gen op buitenland&che xeêningen verzekerd. Op 1 Augustus vervallen ongeveer 4 miliioen coupon» van Amerikaan sche leeningen op langen termijn. diréct contact zal kunnen krijgen met de Graf Zeppelin", wanneer deze zieh in den nacht van Donderdag op Vrijdag op den terugweg bevindt. Naar alle waarschijnlijkheid staat de „Zepp momenteel in contact met het radiostation op FraDZ Joseph-land, doch dit station relayeert niet. HAMBURG, 29 Juli 1931. (H. N.) De „Graf Zeppelin" bevond zich volgens een door de Hamburg-Amerika Lijn ontvangen bericht van avond S uur M, E. T. boven Archangel. De !\oorsche Oost-Groenland expeditie. OSLO, 29 Juli (V.D.) Een van boord van het Noorsche expeditieschip „Polarbjörn" ont- vangen bericht bevestigt, dat toet schip hulpe loos in het ijs vastzit. Het ijs ligt gelijk een muur om bet schip. Gisteren hoeft men groote moeite gehad het roer vrij van ijs te krijgen Het is bijna onmogelijk vooruit te komen. Men komt, per dag nog geen 500 Meter verder. Volgens «ntvangen berichten is heit lot van het Deensche expeditie-schip „Godthaab", dat ongeveer 30 zeemijlen voor het open water in den Myggeibocbt ligt, niet veel beter, aangezien ji$ Denen door hat pakijs eveneens worden opgehouden. Op het Deensche expeditie-schip bevindt zich de leider der Deensche Oóst-Groen- landexpeditie Kooh, aan boord van de „Polarbjörn", Hoei. KEULEN, 28 Juli. (V.D.) Bij de stedelijke „BeS'Ciiiaffuugssiteile" zijn door een onver wachte controle groote verduisteringen ontdekt. Een 34-jartg ambtenaar, die sedert lange ja ren in gemeentelijken dienst was, heeft in den loop van de laatste jaren langzamerhand bedra gen verduisterd, die in totaal tot een bedrag van ruim 100.000 mark zijn opgekropen. De ambtenaar ts gearresteerd. DANZIG, 29 Juli. (V.D.) Bij de electriciteits- werken te Zoppott hebben de eommercieele lei der en de bankier 2ieh aan verduisteringen op groote schaal schuldig gemaakt. Het tekort bedraagt 15000 gulden. De com mercieel e leider heeft zelfmoord gepleegd en de kassier heeft een bekentenis afgelegd. Een dagboek van Wegener gevor.Jen. BERLIJN, 20 Juli (W.B.) Het laatste tele gram van de Duitsche Groenland-expeditie be vat de mededeeling, dat in de nabijheid van West-Station I een der dagboeken van Wege ner is gevonden, dat de wetenschappelijke notities van den overleden onderzoeker tot den eersten November bevat. Naar hot lijk van den Groenlanden Rasmus, die waarschijnlijk de laatste notities van Wege ner bij zich had, is tot nog toe vergeefs ge zocht. Do onderzoekingen worden eoliter voortgezet. Onze Bruseelactoe correspondent meldt ons: Minister-president Renkin heeflt Dinsdag in zijn kabinet een delegatie van steenkolenpro- duoentaa, die vergezeld -waren van minister Heijman, ontvangen. Zij brachten dien minister verslag uit van den stand dar onderhandelingen welke werdén aangeknoopt met het Duitsche ..Kolilensyndt ka t om toit een Europeeiscih Steenkolen-Kartel te komen. De ondierhamdeJimigen beperkten zich tot nu toe tot een contactnemtog, daar Het „Kohlem-' syndieat" directieven heeft af te wachten van zijn vannooten en vain het koofdtesituur te Ber lijn. Onze Brusselsehe correspondent meldt ons: Zooals voorzien was, heeft Woensdag in het kabinet van minister-president Renkin een tweod* wrSoSorlng plaat» gehad vin Btetmlco- 'lenprodu.eenfen, leden van de steenkool-com missie en leden van de kamer van koophandel van Antwerpen. De afgevaardigden van laatstgenoemd lichaam hebben den premier op de hoogte gesteld van de ongerustheid, welke in de kringen der bin nenscheepvaart en der haven van Antwerpen heerscht, over de berichten volgens welke men van plan zou zijn om den invoer van buiten landsche steenkolen te beperken. De heer Renkin beloofde, dat hiermede zoo veel mogelijk zou rekening gehouden worden wanneer het oogenblik zou gekomen zijn, een ernstige beslissing te nemen, om de Belgische steenkolen-industrie te hulp te komen. Terwijl eergisteren de rebellen berichten over lnm zegevierenden opmarsch de wereld inzon den en gisteren Nanking een eclatante over. winning meldde 20.000 gevangenen en een buit van 30.000 geweren, machine-geweren en kanonnen zijn thans de rebellen weer aan 't woord Een Reu-ter-telegram uit Tientsin meldt nl., dat generaal Shih Joe Sjan, de bondgenoot van de tegen Nanking opstandige Cantón. regeering. de Manfsjoerijsche troepen een neder laag heeft toegebracht te Paotingfoe, waar hij de vijandelijke linie doorbrak en 8000 gevan. genen maakte. Zijn buit bestond verder uit vier vliegtuigen en toestellen voor draadlooze telegrafie. Hij rukt thans op naar Tsjangchow. Het spoorwegverkeer op de lijn Peking. Paotingfoe Is onderbroken. LONDEN, 29 Juli (V.D.) De toestand te Burma is in de laatste dagen aanmerkelijk verbeterd. Uit het Promedisitrict wordt gemeld, dat zich daar op groud van de door de regeering af. gekondigde amnestie in de afgeloopen dagea alleen reeds 241 opstandelingen hebben over gegeven, terwijl ook in het Tliarrawaddy. district reeds 14 rebellen gebruik hebben' ge. maakt van het reotot op amnestie. Men maakt hieruit op, dat ook in dit district een zekere kalnieering der gemoederen merkbaar wordt. Onze Brusselsehe correBpondent meldt ons: In strijd met vanuit Antwerpen in de Ne derlandsche en de Vlaamsche pers verspreide 'berichten, deelt het comité van de IJserbede- vaar.ten mede, dat de twaalfde jaarUjksche bedevaart naar de graven van den User, op 23 Augustus a.s., ingevolge een met algeimeene stemmen getroffen besluit van het comité in zijn vergadering van 25 Juli. in ieder geval en met meer luister en machtsvertoon dan ooit zal plaats hebben. PARJJS, 29 Juli. (H.N.) In de textielindu strie van Noord-Frankrijk is gisteren het werk algemeen hervat. Slechts een garing aantal ■communistisch© arbeiders is nog niet in de fabrieken verschenen, doch zij zullen wei ge dwongen zijn liet werk eveneens te hervatten. Het conflict in Veracruz. Volgens berichten uit Mexico - heeft de bis schop van Veracruz tot zijn onderboorigen het houden van theaterbezoek en van alle open bare vermakelijkheden verre te blijven. Aan de geestelijkheid is opdracht gegeven, do kerken steeds voor de geloovigen geopend te laten. SAO PAULO, 29 Juli. (v.D.) In de laatste weken vonden te Sao Paolo herhaaldelijk bloe dige botsingen plaats tusschen studenten en. arbeiders, waarbij vier personen gedood wer den en velen zwaar gewond. Uit Rio de Janeiro zijn troepen gezonden, om de orde te herstellen. MADRID, 29 Juli. (N.t.a.) Volgens een vea> klaring van den Spaanschen minister van oor log is de staat van beleg te Sevilla opgeheven, nadat de rust was teruggekeerd. Volgens de „Tierra" zijn hij politieke vecht, partijen sinds de uitroeping der republiek 52 personen gedood en 242 gewond. LONDEN, 29 Juli 1931. (H. N.) Vanavond om -8 uur werd door de geneesheeren een bulle tin uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de toestand van Lloyd George bevredigend is. NOODWEER IN SA HERLAND. KEULEN, 2S Juli. (H. N.) In het Sauer- laud hebben hevige onweders gewoed. Te Meg- gen werd een arbeider, die een tent voor het sportterrein opsloeg, door den bliksem ge troffen en gedood. Zijn zoon werd eveneens getroffen en verlamd. In Friedewald werd een lint, waarin ver scheidene vrouwen, die op het veld werkzaam waren, toevlucht hadden gezocht, door den bliksem getroffen. De hut brandde geheel af. De vrouwon konden echter worden gered met uitzondering van een, die terstond gedood was door den bliksem. In Meggen ontstonden door de hevige regens groote overstroomingen, waardoor veel scha de werd aangericht. WELLINGTON, 29 Juli. (R.O.) Een hevige aardschok werd waargenomen In het centrale gedeelte yan het district Hawkesbay. Onder de bevolking ontstond een geweldige paniek. Slechts een geringe schade werd echter aangericht te, Waipukurau en Poramgahau. LONDEN, 29 Juli (R.O.) Het ontwerp-wet dat ten doel heeft opheffing der misbruiken, weike zich voordoen onder de huidige -wet op de werkloosheidsverzekering, is definitief aan genomen, en treedt dus in werking. BERLIJN 29 Juli. (W.B.) De onder voorzit terschap van den arbiter voor Westfaien op 24 Juli j.l. gevelde scheidrechterlïjke uitspraak voor de groep Noord-West der Duitsche ijzer en staalindustrie is door den rijksminister van arbeid bindend veTklaard. Zooals gemeld, wordt door deze uitspraak- het loon eenigszins verminderd. De uitspraak was door de vakvereenigingsbonden aanvaard, doch door d-e werkgevers, die een grootere ver. laging wenschten, verworpen. Twee dooclen. MOSKOU (over Kowno), 29 Juli. (V.D.) In de omgeving van Kroonstad is een Russisch stoom schip, aan boord waarvan zioh een gfoep too- neelspéters bevond, in botsing gekomen met een Duitsche stoomboot; 16 personen werden over boord gew apen. De primadonna Wa-siljwa en een matroos kwamen in de golven om. Acht personen werden zwaar gewond. De oorzaak van. de botsing is nog niet bekend. Het onder zoek duurt voort. MURRAY BUTLER'S REISINDRUKKEN Een pleidooi voor herziening der schuldenreg ding- NEW-YORK, 28 Juli (V.D.) De president van de Columbia Universiteit, Murray Butler, die juist van een verblijf van eenige weken in Europa is teruggekeerd, heeft verklaard» dat hij e«n spoedige en volledige herziening van de bestaande schuldenreigelingen nood. zakelijk acht. Het volk der Vereenigde Staten, aldus Mar. ray Butler, heeft door den val der prijzen en door de werkloosheid meer verloren, dan alle oorlogssohulden waard zijn. De verantwoorde lijkheid voor het herstel der normale verbou. dingen drukt op de schouders van Amerika, De toestand verergerd Volgens bericht uit Dol-ni Brezan waar stads zijn aftreden als aartsbisschop van l'raag, mgr. dr. Kordac zioh bevindt, te de toestand van dén em ia enten prelaat, die, zoos ls men weet, reeds lang minder gunstig was, de laatst© dagen verergerd. Naar een Praagsch correspondentiebureau meldt, worden de journalisten, die den laatstea tijd vooral gaarne voor een interview aanklop ten bij den afgetreden kerkprins en door dezen steeds met de meest© welwillendheid ontvan gen werden, niet meer toegelaten tot den hoo- gem lijder, die trouwens op voorschrift zijner geneesheeren het bed moet houden. MASSAVERGIFTIGING NA IJSGEBRUIK» 100 a 400 slachtoffer»- ROME, 29 Juli (V.D. In Catania zijn honderden personen volgons de bladen va» 100 tot 400 na bet gebruik va li ijs met ver* giftigingsverscbijnseieni opgenome® in de ziekenhuizen en particuliere klinieken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2