Vacantie HET NIEUWE NEDERLANDSCHE PAVILJOEN. EERST WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK NIET IN DE SFEER DER RECLAME Tot bestrijding van kanker r TSS Mil— DONDERDAG 30 JULI 1931 gevlogen. Pi^LlLlLLJ li - I p- H. H. EENIGE VLUCHTIGE INDRUKKEN EEN IMPOSANTE VOORGEVEL. Er wordt met groote geestdrift gewerkt na //c/i f/oop end. ifzers/er/c ERNSTIGE AANRIJDING. VOLLE AUTOBUS IN BRAND Daarna over den kop geslagen en in de vaart terecht gekomen. De 25 inzittende meisjes gered. met het hoofd onder een VRACHTAUTO. GROOTE FABRIEKSBRAND TE MEDEMBLIK- Conservenfabriek in lichte laaie. HET TE IJ MUIDEN AANGESPOELDE LIJK. MAC DONALD OP DOORREIS. Gisterenmiddag even op Waalhaven geland. FIETSER DOOR EEN AUTO OVERREDEN. HET BUITENLAND VOL BELANG STELLING EN WIJ De ontdekking van dr. Bendien. MEDEDEELING VAN DEN VOORZIT TER VAN DEN GEZONDHEIDSRAAD. EEN VRACHTAUTO GEKANTELD. DE TOESTAND VAN NOTARIS MORRA MISLUKTE INBRAKEN. Wat 'n sensatie! WIE NU ALLEMAAL GEWAARSCHUWD WORDEN „Hi een vader tegen Dezer dagen kwamen U met z'n opgeschoten jongen aan den arm. Vader fachte gelukkig, wees op zijn zoon Vader meute s trein had gehaald, dien hij zoo juist van u° van kostschool op vacantie. En ik denk aan mijn eigen kindertijd, toen bet woord „vacantie" in ons een sensatie en emotie wekte als wij later nooit meer hebben ^Ochf'wij waren niet verwend, heel vroeg op kostschool, en maar ééns in 't jaarvacantie. Vacantie beteekende naar huis. Naar huis, waar vader aan den trein zou staan om ons af te halen, en waar moeder in het spionnetje de drukke straat zou afzien, „f we nog niet aankwamen. Vacantie, het verlangen begon al in ons op te leven, als in 't voorjaar het jonge groen de naakte boomen begon te sieren. Dan was de lange winter achter den rug, dan kwam er verschiet in het verlangen naar huis. Eerst nog een paar maanden, dan dagen; de koffer kwam eindelijk voor je bed te staan, en elk stuk, dat je daar alvast in neeTlegde, bracht je al een eind dichter bij huis. Het was alsof hoofd en hart zoo langzamer hand bevangen werden door een stijgende dron kenschap, alles zag je vriendelijker, kleuriger, warmer, alles kon je velen en verdragen, wan aldoor borrelde maar naar boven dat heerlijke liedeke: „Eh vivent les vacances, A bas la penitence, Et jamais plus écrire, Bt toujours du plaisir. 't Avonds laat in je bed lag je er over te soezen en 's ochtends schrok je al heel vroeg wakker van bewust wordende blijdschap. Je zag je bruinen koffer, je oogen gingen er sitireelend overheen, de koffer, die heel het jaar zielloos op den zolder had gestaan, werd een stuk levende vreugde, een wezen, waarmede je praten kon en je blijdschap openbaren. De laatste dagen waren als een feest, de vlaggen hingen uit ten teeken van je aanstaan den vroolijken uittocht naar huis. Als ze thuis nu maar niet ziek waren; zou dezelfde meid er nog zijn, die verleden jaar. toen je weer weg moest, je ook nog een plak chocolade had toegestopt? En dan trok je op een mooien zonnigen morgen het stille dorp door naar het station, kroop je dicht bij het raampje van den coupé om goed in je gedachten te prenten den langen weg naar huis. In de verte zag je je moeders lachende ge zicht al in het spionnetje zonnen. Dan omhelsde je je moeder met een geweld, alsof je haar weer heelemaal veroveren moest Om haar heen stonden de andere huisgenooten, die je allemaal weer herkennen moest in blijde begroeting. Je was geen verloren zoon, maar toch, het beste uit kelder en hof kwam op tafel, want de jongen was op vacantie. De simpelste boterham smaakte als taart, Want je was thuis, het thuis, dat je omvatte als een warme, koesterende vacht. In den middag ging je met je moeder pron kend op stap, winkel in, winkel uit, want je moest weer wat gefatsoeneerd worden na zoo'n lang jaar van afwezigheid. En 's avonds lag je met open oogen in bed om toch het besef maar vast te houden, dat je weer thuis was, en op vacantie. Want vacantie was thuis. Later is vacantie een heel ander begrip ge worden, als 't nu vacantie wordt, dan moet juiist het huis worden ontvlucht. Vacantie, en dan geven we al de gezelligheid en gerieflijkheid van het eigen huis op, dan worden wij zwervers en zoekers, logeeren in hotels, waar we als vreemden Zijn, hokken we in pensions, waarmede iedereen achteraf spot en waar men zich toch wijsmaakt dat men een heerlijke vacantie geniet. Vacantie, en dan sluiten wij het huis, om het na een paar weken stoffig en groezelig weer te vinden. Dan waarschuwen we de politie om een oog in 't zeil te houden, want men kan nooit weten, als ze in de gaten krijgen dat zoo'n huis zulk een langen tijd leeg en onbeheerd staat. Vacantie! En dan waarschuwt men ons in de krant: „Gij hebt noodig alvorens op va cantie te gaan, een polis voor uw inboedel, een verzekering tegen inbraak, een verzekering voor uw reisbagage, een verzekering voor uw zilver en juweelen, een verzekering tegen onge lukken en reisongevallen". Gij gaat met vacantie met uw auto, en vrien den en familieleden slaan bezorgd 's avonds de krant open om te zien, of gij eventueel nog niet vermeld staat onder de verkeersonge vallen. Vacantie, en gij laat u op sleeptouw nemen door de reisvereeniging, die u tezamen door steden en landen drijft als een kudde one-e- jaagde dieren. Vacantie, en ik lees van padvinders en ver kenners, die 't buiten hun ouders wel af kun nen en kampeeren gaan in.... Bulgarije en Roemenië. Vacantie, het woord heeft wel een andere beteekenis gekregen, maar 't heeft mij nooit zaliger in de ooren geklonken, het heeft mij noodt zoeter en gelukkiger sensatie, emotie en voldoening gegeven, als toen het nog luidde a Is een parool: nmet «aar huisl" ZOO SPOEDIG MOGELIJK! Onze werkers te Vincennes denken maar aan één ding: zoo spoedig mogelijk met ons nieuwe paviljoen gereed te komen. Ondanks de uitbreiding, die nog aan de plannen kon wor den gegeven, vordert het werk overeenkomstig de kansberekeningen waarvan werd uitgegaan. Als er geen ongewone tegenslag komt, dan is de opening voor 18 Augustus verzekerd. Men kan zich voorstellen welk stuk werk daar voor geleverd moet worden. Wat de teekeningen betreft, heeft de tech nische dienst zich dan ook meer met de detail- teekeningen bezig gehouden om alle ploegen zoo snel mogelijk te doen opschieten, dan om een overzicht te geven van wat thans op ons terrein zal verrijzen. In de Dinsdag gehouden vergadering van het commissariaat zijn echter eenige gevelschetsen ingebracht en daardoor zijn ook wij in staat thans eenige vluchtige indrukken van den opzet van het nieuwe paviljoen te geven. Natuurlijk ontvangt men sterker indrukken als men op het oogenblik het terrein kan aan schouwen. Het werk vordert dermate, dat het totaal-aspect reeds volkomen aangeeft wat er gemaakt wordt. Nog enkele dagen en de gevels zullen geen geheimen meer hebben. We krijgen weer een zeer schoon paviljoen, en al missen we nog zoo noode de statige meroes, de gevel zelf zal in schoonheid niet voor den vorigen onder behoeven te doen, te meer waar hij niet meer zoo zeer den druk zal ondergaan van de geweldige dakenmassa en door de verspreiding van de twee hoofdingangen op de vleugels, zijn ware breedte gemakkelijker zal doen waar- deeren. Het zeer imposante front verbergt drie groote zalen, in het midden de hall van 18 bij 18 meter, die geheel het karakter behoudt wat eigen decoratie betreft, van de oude ontvangst hal, maar wellicht nog indrukwekkender zal zijn omdat, nu de tempelhof opgegeven moest worden, de achterzijde niet geheel afgesloten behoefde te blijven, doch. opent op een nieuwe zaal, ook 18 meter breed, doch veel dieper en die uitloopt op het groote diorama van den Goentoer dat aan den kunstschilder Eland is toevertrouwd, die het oude paviljoen van de beide diorama's had voorzien, welke zoo algemeen geroemd werden. Die zaal krijgt aan weerszijden een vier of vijftal expositie vakken, naar binnen geopend en waarvan de afscheidingen afgesloten zullen worden door een reeks Bouddha-beelden van het Koloniaal Instituut, die een verrassend decoratief effect beloven. Aan weerszijden van de ontvangsthal openen twee groote zalen van ruim deTtig bij 18 meter, die van boven belicht worden. De eene zal geheel bestemd worden voor de economische inzendingen, de andere voor de staatkundige. Wat de hal betreft, krijgen we weer de prachtige wandschilderingen van Polides en van Sayens te zien, en ook de mooie kaarten van Indië. De geheele decoratie wordt overeen komstig die, welke ons vorig paviljoen tot het meest zorgvuldig en smaakvol gedecoreerde van de tentoonstellingspaviljoens van Vincen nes maakte. Er is een organisatie-talent aan den dag gelegd dat natuurlijk nog grooter bewondering zal afdwingen bij de opening, maar wat toch thans reeds vermeld moet worden om de wijze waarop het alle medewerkers in staat stelt over den vollen beschikbaren tijd te be schikken. Behalve wat op en om de bouwwerf ge schiedt, zijn bijvoorbeeld in het naburige Charenton groote ateliers gehuurd, waar de decorateurs en kunstschilders reeds zeer be langrijk met hun werk vorderen. Ook de tech nische afdeelingen op het tentoonstellings terrein leggen een ongekenden werkijver aan den dag, evenals alle personeelen, ondanks de zeer gemengde samenstelling. Er wordt van groot tot klein met een zichtbare geestdrift gewerkt, omdat allen er een eer in stellen het hunne te doen om deze waarlijk overbluffelde krachtsinspanning tot een goed einde te bren gen. Van groote aanmoediging is vooral de houding van het publiek, dat van gene zijde der omheiningen het paviljoen letterlijk ziet groeien en daarbij zijn opmerkingen van ver bluftheid niet voor zich houdt. Intusschen arriveeren reeds de eerste ver huiswagens met de nieuwe zendingen om de groote zalen straks te gaan vullen. Waar de .overkapping niet alleen reeds bedekt is, zoodat het hemelwater geen kwaad meer kan stichten binnen, zijn ook de binnen-aftimmeringen reeds ver gevorderd. Wanneer men nu zoo'n interieur bezoekt, dan moge men zeggen dat het door een vervaarlijk houtgebindte wordt gedragen en dat al die spanten een geweldige hoeveelheid hout vertegenwoordigen, de indruk van het brandgevaar is dan toch wel anders dan die welke theoretisch wordt verkregen. Om zoo'n „kist" aan het branden te krijgen, moet er toch heel wat gebeuren, ook al blijft een ongeluk in 'n klein hoekje schuilen, misschien. De voorzorgen tegen het brandgevaar zijn werkelijk enorm groot. Niet alleen is het hout brandvrij gemaakt, wat misschien een twijfel achtige zaak is, maar de wanden zijn^ niet van hout doch van zware gipsplaten en in de zalen hebben de plafonds een laag van plaat ijzer. Ook hebben de looze ruimten afsluitende schotten, waardoor alle luchtzuiging is opge heven. We krijgen ook den marmeren vloer terug, die nog een andere dan aesthetische beteekenis heeft. Natuurlijkook het vorige pavil joenInderdaad, by het vorige paviljoen hebben de voorzorgsmaatregelen hun ontoe reikendheid getoond, maar als men nu toch ziet hoe er gewerkt wordt, dan kan men niet zeggen dat de veiligheid ook maar een oogen blik uit het oog wordt verloren. Wat op de teekeningen niet uit komt, doch wat zeer zal bijdragen om het aesthetlsch effect van het nieuwe paviljoen te verhoogen, is het ruim zes meter breede perron dat voor de beide hoofdingangen en de eenvoudige centrale ingang wordt aangelegd. Zal daardoor de gevel des te beter ressorteeren, ook het toezicht wordt daardoor vergemakkelijkt. In den voorgevel is geheel de Balineesche decoratie gevolgd van het oude paviljoen. Terwijl de dakbelegging nog niet eens geëindigd is, heeft men hét met de gevels Teeds zoo ver kunnen brengen, dat het patineeren kon aan vangen. Er komt dus ook reeds kleur in. Z. H. EXC. MGR. LAUR. SCHRIJNEN, die Loden zjjn 7Öaten verjaardag viert Jongeman gedood. Gisteravond had te Hengelo op den Ensche- deschen Straatweg, tegenover het gebouw van den Gem. Geneesk. Dienst een ernstige aanrij ding plaats, Een jongeman, S. D. genaamd, en werkzaam bij de Heemaf, werd door een vrachtauto gegrepen en tegen de straat ge slingerd, waardoor hij met het hoofd onder den wagen terecht kwam. De jongen was op slag dood. De Britsche premier, Ramsay MacDonald het vliegveld Waalhaven, waar zijn toestel tocht naar middentijdens zijn kort oponthoud op benzine moest innemen voor den verderen IuOTtdcTV» Gistermorgen raakte te Drachtster Compagnie een autobus in brand, waarin een gezelschap van 25 meisjes uit Driesen op weg naar Ap pelscha gezeten was. Doordat de chauffeur snel een deur trachtte te openen, voordat de wagen stil stond, sloeg de bus over den kop en kwam ze in de vaart langs den weg te recht. De gebroeders Bron, die het ongeluk zagen gebeuren, zagen kans alle inzittenden te redden. De meisjes hadden allen snijwonden van het brekende glas, terwijl een enkele ook brand wonden bekomen had. Een der meisjes kreeg een hersenschudding. Twee geneesheeren uit Drachten verleenden de eerste hulp, waarna alle meisjes naar huis konden terugkeeren. Het slachtoffer dood opgenomen. Gisterenavond had te Hengelo op den En- sohedeechen straatweg tegenover het gebouw van den Gemeentelijken geneeskundigen dienst een ernstig auto-on,g>eLuk plaats. Een jonge man S. D., werkzaam op Heemaf, werd door een vrachtauto van de firma Rie- man Stock en Kersken aangereden, waardoor ■hij tegen de straat werd geslingerd en met zijn ■hoofd onder den vrachtauto terecht kwam. D. Was onmiddellijk dood en werd in het gebouw van den geneeskundigen dienst binnengebracht. De politie stelt een onderzoek in. Gisterenavond brak door onbekend© oorzaak brand uit in de Conservenfabriek van de firma Kooy ein Trompetter, te Medemblik. De vlammen laaiden hoog op uiit 'it uit steen opgetrokken fabrieksgebouw, dat twee verdie pingen hoog is, evenals uit het aangrenzende pakhuis met de kantoren. De brand is omstreeks kwart voor 9 uur ontstaan in het bovengedeelte van de' fabriek. Het personeel had om half negen het gebouw VerDetebrandweer, die slechts beschikt over een motorspuit en twee handspuiten, stond vrij- wol machftedoos. Geen misdaad. Uit een nader ingesteld onderzoek is geble ken, dat de teen,teekenen aan den hals van het te IJmuiden aangespoelde lijk van een onge veer 25-jarige dame, waarover we in het vorig ochtendblad meldden, niiet door geweldpleging veroorzaakt zijn, zoodat misdaad geheel uitge sloten is. Het lijk is inmiddels door de betrok ken familie herkend en zal thans ter aarde worden besteld. AARDSCHOK. De Britsche minister-president heeft giste ren, op zijn terugreis naar Landen een tus>- sohenlanding op het vliegveld Waalhaven ge- maakt. Om ongeveer twee uur, aldus luidden aan vankelijk de berichten, zou Mac Donald te Rotterdam arriveeren, waar de lunch gebruikt zou worden. Een telegram uit Hannover deel- de echter mede, dat de Engelsche vliegtuigen in verband met den hevigen tegenwind aldaar een tussohenlanding hadden gemaakt, zoodat zij eerst tegen drie uur op Waalhaven konden worden verwacht. Da belangstelling op het vliegveld was. waar. schijnlijk tengevolge van den straf waaienden Westenwind vrij matig. Om drie uur precies verschenen de drie krachtige Engelsche Fairley-vliegtuigen boven Waalhaven, waar zij zich waaiervormig ver- spreidden om vervolgens één voor één te landen. Ter begroeting waren op het vliegveld aan- wezig de Engelsche gezant, mr. Russell, de gezantschapssecretaris, mr. Dodge, jhr. Rens- dorp namens het departement van buitenland- scbe zaken, de heer Lemming, handelsattaché van het Engelsche gezantschap, de heer A. Bouman, de chef van het vliegveld en de voor zitter van de Rotterdamsche Aero-cluib, de heer C. Kolff. Zoodra de machines op het vliegveld waren geland, werd de heef Mac Donald begroet door den Engelschen gezant, die de verschillende heeren aan hem voorstelde. Na de lunch, welke in het clubhuis van de Rotterdamsche Aero-cluh werd gebruikt, heeft de Britsche premier nog enkele woorden tot de aanwezige journalisten gesproken. Op de vraag, of hij van meening was, dat Duitschland zichzelf uit den financieelen nood zou kunnen redden, antwoordde hij, dat er geen reden is het vertrouwen in Duitschland te verliezen, daar Duitschland, gezien het karakter van het volk, den wil en de kracht heeft, om zich met behulp van de andera mogendheden en van de bank voor internatio. nale herstelbetalingen te herstellen. Bovendien zijn een aantal financieele experts, onder wie drie Dultschers, bijeen om de financieele posi- tie van het land te onderzoeken. Verdere vragen, welke hem werden gesteld, ontweek hij, door mede te deelem, dat het mooi vliegweer was en dat hij weer naar Londen moest, waarna hij zich onder de hoede van commander Heslop stelde, die hem van vlieg- kap en valscherm voorzag. Om ongeveer kwart over vier waren de En. gelsche vliegtuigen nog slechts drie naast eh kaar verdwijnende stippen aan den Westelijken horizon. EEN BESLISSENDE PROEF. In verband met het Reuter-telegram in ons vorig nummer laten wij hier de verklaring vol gen welke de British Cancer Campaign dezer dagen heeft gepubliceerd. „De ontdekking van dr. Bendien schijnt een besliste stap vooruit voor het kankeronderzoek voor zoover betreft de vergemakkelijking der diagnose, maar eenige tijd moet verloopen voor de volle waarde der methode bereikt kan wor den. Het is van belang den nadruk te leggen op het feit, dat dit bloedonderzoek betrekking heeft op de diagnose en op-de diagnose alleen". Het Britsche Kankerinstituut is het grootste ter wereld op dit gebied en heeft zijn vertak kingen in het geheele rijk. Voorzitter is de oud- onderkoning van Indië, Lord Reading. Tot de wetenschappelijke leiding van het Instituut behooren de bekende Britsche medici Lord Dawson of Bonn, Sir John Bland Sutton, Sir Thomas Horner, Lord Moynihan Sir Bernard Spilbury en Sir Hunphrey Rolleston. Naar aanleiding van deze publicatie had een vertegenwoordiger van het persbureau Vas Diaz een onderhoud met den heer Bendien. Het volgende is er aan ontleend. Op ons verzoek was dr. Bendien, die reeds bijna 30 jaar te Zeist zijn practijk uitoefent hij' is daar o.a. reeds 18 jaar lid van den Ge meenteraad, terwijl hij tevens arts van de militaire iuchtvaartafdeeling te Soesterberg is bereid ons te zijnen huize te ontvangen, om ons nog eenige nadere inlichtingen te verstrek ken. Allereerst vroegen wij den medicus, hoe hij het verklaarde, dat zijin werk plotseling in En geland zoo'n erkenning vond, terwijl men er in Nederland zoo goed als niets van hoorde. Was men er in Nederlandsche medische kringen niet van op de hoogte? Ja zeker, ook in medische kringen in Neder land wist men er wel iets van, doch veel kon dr. Bendien ons hieromtrent niet mededeelen. De noodige steun en belangstelling voor zijn werk hadden in Nederland ontbroken, zoodat niemand er zich mee bezig had gehouden en er weinig van naar buiten uitlekte. Op deze ma nier was het voortzetten van de proefnemin gen niet bemoedigend. Het moest geschieden tijdens een drukke practijk, zonder instemming, zonder moreelen en financieelen steun, zoodat dr. Bendien overwoog, het verder werk aan zijn methode te staken. Bijna twaalf jaar had hij er aan gewerkt, en de. resultaten legde hij neer in een boekje, dat na lang uitstel in Mei 1931 bij het Gustav Fischer Verslag te Jena verscheen: „Spezifische Veranderungen des Blutserums", ein Beitrag zur sereologisehen Diagnose van Krebs und Tuberkulose. Het boekje werd ook aan de Nederlandsche pers gezonden. Slechts een enkel dagblad en een enkel tijdschrift wijdden er eenige aandacht aan. Het werd, op de meest onwetenschappe lijke wijze „afgehaakt", aldus dr. Bendien. De vakpers zweeg er over. Het verschijnen van deze studie was echter aanleiding voor de British Empire Cancer Campaign om zich met dr. Bendien in verbin ding te stellen. Er werden nadere mededeelin- gen uitgewisseld en het resultaat was, dat uit Engeland het verzoek kwam, of men de me thode van dr. Bendien aan een proef zou mogen onderwerpen, door hem een twintigtal bloedmonsters te zenden, waarvan hij de diag nose zou stellen. Op verzoek van dr. Bendien werd de proef eenigszims verzwaard en kwam, op het einde der vorige week, de secretaris van de wetenschappelijke afdeeling van de Cancer Campaign, de Engelsche patholoog dr. Alfred Piney, naar Zeist met 38 buisjes met bloed^ De inhoud was ook dr. Piney onbekend, doch hij was in het bezit van een verzegelden brief, die nadere gegevens bevatte omtrent de pa tiënten, wier bloedmonsters naar Holland waren gezonden. In 48 uur tijds stelde dr. Ben dien de diagnose van de 38 patiënten. In aanwezigheid van een vertegenwoordiger der Cancer Campaign, den heer Douglas, werd Dinsdagmorgen werd door de seismograaf van het geologisch bureau voor het Neder- landseh Mijngebied een lichte aardschok gere gistreerd, die waarschijnlijk van plaatselijken aard is. de verzegelde brief geopend, en de diagnosen bleken voor 100 percent juist. Er waren niet alleen serums bij geweest van kankerpatiënten, maar ook van t.b.c.-lijders, gevallen van kan. ker-aehtigen aard, van genezen kanker-patiën. ten en van volkomen gezonden. Dr. Bendien bad alle gevallen juist aangewezen, door toe- Passing van zijn methode van spectro-phomo- metrische analyse, waardoor hij uit serum de diagnose vaststelt en hoopt, bij verdere uit werking van zijn methode, door het veroorza ken van veranderingen in het serum de ziekte ook daadwerkelijk te kunnen bestrijden. Na de verschillende bijzonderheden, die haar reeds bekend waren, was het slagen van deze Proeven en het wetenschappelijk rapport hier. over aanleiding voor de British Empire Cancer Campaign en "haar wetenschappelijke en onder- aoek-afdeeling tot het doen van haar uitspraak, die in de Engelsche pers zooveel sensatie ver. wekte. Van vele kanten ontvangt dr. Bendien in de laatste dagen gelukwenschen, voornamelijk van Engelsche zijde, maar ook uit Duitschland, uit Scandinavië en uit Nederland zelf, waar men echter algemeen zijn verwondering uitsprak over het feit, dat men een dergelijke mededee- ling uit het buitenland moest vernemen. De British Empire Cancer Campaign heeft dr. Bendiein thans steun toegezegd voor de voortzetting van zijn werk. Welken vorm deze steun zal hebben, staat nog niet vast. Dr. Ben dien heeft eenige uitnoodigingen gekregen om ten spoedigste naar Engeland over te komen, teneinde de verschillende plannen te bespreken. Een kliniek met laboratorium, waarin een aan tal patiënten, die volgens zijn methode behan deld worden, kunnen worden opgenomen en geobserveerd, behoort tot de wenschen, die dr. Bendien koestert. Gisteren ontving hij telefo nisch een dringende uitnoodiging van eenige biochemists-physicists van een aantal Londen- sche ziekenhuizen, om naar Londen te komen werken, teneinde zijn methode in deze zieken huizen geheel toe te passen. Zoo spoedig mogelijk, wanneer zijn drukke praktijk en zijn patiënten te Zeist het even toe laten, zal dr. Bendien zich voor eenige dagen naar Londen begeven tot het voeren va.n be sprekingen en het vaststellen van definitieve plannen in overleg met de British Empire Can cer Campaign. Naar wij vernemen, zal de voorzitter van van Gezondheidsraad, dr. N. M. Josephus Jitta, zich in verbinding stellen met dr. Bendien, arts te Zeist teneinde van hem nadere gegevens te verkrijgen inzake de door hem toegepaste methode voor kankerbestrijding. Ook heeft dr. Josephus Jitta zich reeds schriftelijk gewend tot het ministerie van In hoogst bedenkelijken toestand opgenomen. Gisterenmorgen is tusschen Ze Adam en Ter- borg de heer K. Weyer uit Beltrum, gemeente Eiibergen, door een auto van de heeren Prins uit Dinxperlo overreden. Auto en fietser kwa men door den schok in de sloot terecht. De .heeren Prins kwamen met den schrik vrij, ma air de heer W. is in hoogst bedenkelijken toe stand met zware verwondingen opgenomen en naar het ziekenhuis te Terborg overgebracht. Gisterenavond was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. Openbaren Gezondheidsdienst in Engeland, ten. einde langs officieelen weg op de hoogte te worden gesteld met de in Engeland behaalde resultaten en met de meening der Engelsche medici in deze bebelangrijke aangelegenheid.. In verband met deze mededeeling vernamen wij van dr. Josephus Jitta nog de volgende bij zonderheden: De methode, welke dr. Bendien volgt trekt overal de aandacht, vooral in het buitenland. De laatste berichten maken melding van een bijzondere ingenomenheid in Engeland, maar ook in andere landen zijn de oogen van vele belangstellende medici op dr. Bendien gericht. Het' vroegtijdig herkennen van kanker is van de grootste waarde; hoe spoediger men in kan grijpen, hoe meer kans er bestaat op genezing. Het groote gevaar bij kanker is steeds, dat men veelal het gezwel eerst te laat herkent, waardoor operatief ingrijpen geen vol komen genezing meer kan brengen. Eenige jaren geleden is door het comité d'Hygiëne, ingesteld door den Volkenbond, een statistiek opgesteld, betreffende het voor. komen van kanker. Deze statistiek heeft duide lijk bewezen, dat de sterftekans hij kanker niet zoo groot is, wanneer men spoedig tot een operatie kan overgaan. Meestal gebeurt dit echter te laat, omdat men twijfelt, of men hier wel werkelijk met een kankergezwel te doen heeft. Bij tijdig geopereerde patiënten is het sterftecijfer echter gering. Indien men er in slaagt kanker te herken nen door een serologische reactie van het bloed, is dit van de allergrootste beteekenis. Afgaande op krantenberichten, zou dr. Jose phus Jitta zeggen, dat dr. Bendien inderdaad in dezen weg iets gevonden heeft. In het al gemeen staat het Nederlandsche medische publiek eenigszins sceptisch tegenover alle nieuwe ontdekkingen, welk met grooten ophef worden aangekondigd. Enkele voorbeelden zijn daar om te bewijzen, dat de gewekte hoop maar al te spoedig moest verdwijnen, omdat bleek, dat de ontdekking öf niets te beteekenen had öf eerst later resultaat kon afwerpen. Daarom Is het goed, zulke dingen eerst eens te laten bezinken. De zaak scheen dr. Josephus Jitta echter be langrijk genoeg om officieele informaties in te winnen in Engeland en zich persoonlijk op de hoogte te gaan stellen in het laborato. rium van dr. Bendien te Zeist. Indien het blijkt, dat dr. Bendien den moree- len steun der autoriteiten noodig heeft en zoo hij zelf die wenschelijk acht, zullen deze ech ter niet achter blijven ons volk aangaande zijn methode voor te lichten. Maar dan kan het niet blijven in de sfeer der reclame, dan moet de zaak eerst weten, schappelijk worden aangevat. En daarmede is thans een aanvang gemaakt Een der meerijdenden zwaar gewond. De jeugdige H. Bosch te Hoog-Soeren is het slachtoffer geworden van een auto-ongeluk. Dinsdagavond 8 uur reed een vrachtauto van de Echoput" naar Hoog-Soeren. Even voor het hotel „Eik en Dal" kantelde de wagen alsge- volg van het feit, dat de bestuurder S zich niet stoorde aan een gangbare snelheid en met een on verantwoordelijken vaart reed Terw^l de wa «-en naar rechts omsloeg bevond H. B. de plaatsen werden ingenomen door een twee tal dames. Eerst heeft S. nog enkele raster- palen van het Kroondomijn omvergereden. Na verloopig verbonden te zijn is ihet ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgelijk. De andere inzitten- den kwamen er zonder verwondingen ai. KAMPONG AFGEBRAND. 70 huizen een prooi der vlammen. BUITENZORG, 29 Juli (ANETA). Kampong Berare Mojohilir, ouderafd. Soem. bawa, is geheel afgebrand. 70 Huizen en loemiboengs zijn verloren. Er zijn geen men- schenlevens of verlies aan vee te betreuren. De schade wordt geschat op 10.000. Notaris Monra, op wien eenigen tijd een moordaanslag werd gepleegd en in het Rood© Kruis-Ziekenhuis een operatie heeft on dergaan wordt in dit ziekenhuis nog steeds verpleegd. Zijn toestand is echter zeer gunstig, al is nog niet te zeggen wanneer hij het zieken huis zal kunnen veriaten. FLESSCHENTREKKERIJ. De man, die te Roosendaal is aangehouden en naar dén Haag getransporteerd is, waarna hü in verzekerde poiitietoewaring is gesteld, wordt verdacht van flèsschentrekkerij. Hij lo geerde in 1927 in verscheidene hotels en pen sions hier ter stede en in andere plaatsen en vertrok dan zonder te betalen. Hij is de 56- jarige P. T. W., Amerikaan van geboorte. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG- Gistermiddag om half drie heeft het mili taire vliegtuig no. 592 op weg van Soesteibeig naar Waalhaven te Kwintsheul nabij Honselers- dijk een noodlanding moeten maken, wegens een defect aan den motor. Teneinde niet neer te komen op de glazen warenhuizen, welke hier over een groote uitgestrektheid staan, is de bestuurder van het toestel nog 3 K.M. met defecten motor in de lucht gebleven. Tenslotte zette hij het toestel neer op een weiland van den heer Duyndam. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. De inzittenden, een sergeant en een korporaal, bekwamen geen letsel. De motor is gedemc teerd en naar Soesterberg vervoerd. In enkele dagen tijds werd twee keeT inge broken in de woning van den directeur W. der Parasin-fabriek te Amstenrade. -De brandkas werd geforceerd. In den buitenwand werd eet groot gat geboord. De dieven verdwenen zo» der buit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5