HOUTSNIJWERK P. de Gruyter Zn. GRATIS 1 LUIE DOOS OODLIES 11EIIISIIEI MERCURIUS" ^KABOUTER1 ,J iWEiME-Amcrur '«A ADVERTENTIEN f ss?&5is?;«s\sfl s ^9 TSJECHISCHE HELDEN VEREERING. Een nieuw leven OCCASIONS <- kapster DE S TRIBRNY-AFFAIRE. Wanbeheer van kerkelijke goederen '{Van onzen bijzonderen correspondent). DONDERDAG 30 JULI 1931 ECONOMISCHE OPHEFFING DER BOVENWINDSCHE EILANDEN. SHAW IN RUSLAND. EEN VERJAARDAGSREDE. BERNARD SHAW OVER RUSLAND, SOCIALISME EN ENGELSCHE SCHRIJVERS. Een tweede discussie met schrijvers staat op het program. GEEN KANS MEER OP BEHOOR LIJK BESTAAN PATRIA GLIMLACH B IS CU I T S j Vanaf Donderdag 30 Juli tot en met Woensdag 5 Augustus GRATIS Bij aankoop van f0.50, fl.—f 1.50, f 2.—, f2.50 of f3.— (naar grootte) Als gij alles geprobeerd hebt, geef dart onzen ka bouters nog 's een kans. Vanaf heden tot en met Donderdag 6 Aug. yy;- 11 ;;rSTekeuno. jxi? ilcï!i W ie krachtvoedsel ENGLISH LESSONS. CONVERSATIE EN HANDELSCORR. NET R- K. MEISJE GEMAKK. BETALING R. K. JUFFROUW AANGEBODEN ZIT-SLAAPKAMER R. K. DAGMEISJE KOOPJE. De monumenten die de Tsjechische vrijheids helden in Bohemen en Slowakije in hun over winningsroes vernielden, vertegenwoordigden een eeuwenoude geschiedenis. Een dankbaar nageslacht richtte ze voor hen op. Noch keizer Joseph II noch keizerin Maria Theresia zag zich zelf nog bij leven in steen of brons vereeuwigd. In dien tijd immers was het nog niet gebruikelijk, zijn eigen roem in te oogsten en persoonlijk bij de onthulling van monumenten, die een beeld der onsterfe lijkheid zijn, tegenwoordig te zijn. Zooals op alle gebied had ook op het gebied der helden- vereering een radicale verandering plaats en aan die verandering is het te danken, dat tal van groote figuren van het tegenwoordige Tsjecho-SIowakije niet alleen in historische •werken, maar ook in marmer en brons nog tijdens hun leven vereeuwigd werden. Tot deze figuren behoort ook George Stribr ny, de vroegere plaatsvervangende minister president en minister van posterijen en spoor wegen, wiens corruptieschandaal reeds maan den lang de Tsjechische publieke opinie bezig houdt. Evenals generaal Gajda en de gewezen ge zant te Washington en Tokio, Pregler, behoor de minister Strlbrny tot de intiemste vrienden van den almachtigen minister van buitenland sche zaken, Benes. Langzamerhand echter be gon minister Benes last te krijgen van zijn vrienden en trachtte zich daarom geleidelijk van hen te ontdoen. Zijn eerste slachtoffer was de legioenenlelder en latere generalissimus van het Tsjecho- Slowaaksche leger, Gajda, wiens schandelijk optreden in Siberië aan Benes wel bekend was, maar van wien hij zich eerst ontdeed, toen Gajda, de avonturier en de gevierde natio nale held, een staatsgreep voorbereidde en voor Benes gevaarlijk dreigde te worden. Daarna kwam de gezant Pregler aan de beurt, die zich ongetwijfeld groote verdien sten verwierf voor de stichting der Tsjechi sche republiek dan menige andere Tsjech ln het vaderland. Door zijn bemiddeling kwam ook de kennismaking tot stand tusschen Wil son en Masaryk en hij was het, die de Slowaken ln de Vereenlgde Staten organiseer de. Om deze aan de jonge republiek bewezen diensten werd Pregler, een Tsjech van ge boorte, gezant ln de Vereenlgde Staten. Reeds als gezant te Tokio viel hij echter in ongenade bij den minister van buitenlandsche zaken en werd daarom van zijn post verwijderd. In het vaderland teruggekeerd, dreigde hij met onthullingen en een tijdlang kwam er een sfeer van rust rond zijn persoon. Bij de laatste verkiezingen sloten zich de drie felste vijanden van den minister van buitenlandsche zaken aaneen tegen de opposi tie en zoowel Pregler als Gajda en Stribrny verkregen een mandaat. Gajda de gedegradeerde generaal en ont maskerde oplichter, was echter zelfs als afge vaardigde niet gevaarlijk meer. Van Pregler daarentegen had Benes veel fe vreezen en daarom keerde hij zich nu allereerst tegen hem. Op zekeren dag moest de gewezen Tsjechische gezant te Washington vernemen, dat zijn man daat ongeldig verklaard was, daar de recht bank had vastgesteld, dat hij geen Tjechisch staatsburger was. Een soortgelijk geval zal ln de politieke geschiedenis der beschaafde volken wel nauwelijks zijn aan te wijzen. De zaak Pregler is echter nog niet definitief argedaan. De van zijn staatsburgerschap en van zijn mandaat beroofde gezant begaf zich naar Amerika, om den terugkeer van zijn echtgenoote, die daar nog woont, mogelijk te maken. Het is echter nog uiterst twijfelachtig, of hij hierin slagen zal. Met veel meer zeker heid kan men aannemen, dat Pregler niet meer in de gelegenheid zal worden gesteld, om den vaderlandschen bodem te betreden, tenzij Be nes, uit vrees voor de onthullingen, die Pregler dreigt te doen, er de voorkeur aan geeft hem toch toe te laten en later op de zelfde manier met hem af te rekenen als hij dat met Gajda, prof. Tuka enz. gedaan heeft Ook tegen minister Stribrny paste Benes de beproefde aanvafsmethode toe. Hfl trad echter ook ditmaal niet persoonlijk tegen hem op maar het een sociaal-democratisch blad een reeks sensationeele onthullingen over Stribrny doen. Evenals bij Gajda troffen ook bij den ge wezen minister Stribrny de ernstige beschuldi- gmen geen onschuldige. Het is een lange reeks van corruptieschandalen, waarvan de eens zoo- zeei gevierde nationale held, Georg Stribrny, beschuldigd wordt. Met andere vooraanstaande persoonlijkheden maakte hij zich schuldig aan omkooperij, be- log enz. Stribrny kende paal noch perk; hij ende geen bezwaren noch moreele overwegin- gen. Zijn niet te stillen machtshonger, die de beslissende rol van het geld kende, liet hem van de eerste dagen van zijn politieke werk zaamheid af aan, in troebel water visschen, en alleen door de in Tsjecho-SIowakije heerschen de toestanden is het te verklaren, dat dit schan daal eerst thans tot de publieke opinie door drong. Eenige jaren geleden werd de Tsjechische Augiasstal uitgemest. Toen kwamen de beruchte spiritus-, hooi- en olie-Panama's aan het dag licht. Stribrny was indertijd de nationale held, de vriend van den staatspresident en een ge ziene persoonlijkheid in de partij van minister Benes. De Tsejechische republiek heeft een pers wet en een wet ter bescherming van de repu bliek, waardoor officieele persoonlijkheden, al thans hun. die bij de regeering in de gunst staan, de grootst mogelijke bescherming wordt geboden. Men mag hun daden niet becritisee- ren. De wijze, waarop zij hun ambt uitoefenen en de maan egciou. die zij nemen, mogen nooit het voorwerp van eiitiek uitmaken. Van deze wettelijke bescherming maakte ook Snibrny een overvloedig gebruik en zijn in e vooi uitzicht gestelde onthullingen zullen bewijzen, wie er, evenals hij zelf, van profi teerden. Wie zal de volgende zijn zoo vraagt men zich reeds af, en op den achtergrond ziet men reeds de contouren van een anderen na- tionalen held, den gewezen minister Klofac, die niet anders heeft gehandeld en ook niet anders handelen kon als de overigen, wier pationale roem reeds voor de komende ge slachten vereeuwigd is. Toen in het begin van dit jaar de sociaal-de mocratische afgevaardigde, Stransky, in zijn biad de beschuldigingen tegen Stribrny publi ceerde, beantwoordde Stribrny deze aanvallen niet, maar richtte een heftigen aanval tegen den „Hradschin", waar, zooals hij uit zijn ambtservaring wist, de oorzaak van deze cam pagne tegen hem te vinden was. Zijn antwoord bevatte zooveel verdachtmakingen van staats lieden en zulke heftige uitvallen tegen de re geering, dat een parlementaire onderzoekings commissie moest worden ingesteld. Deze oom missie heeft een diepgaand onderzoek inge steld en het resultaat van dit onderzoek was zelfs voor de publieke opinie in Tsjecho-SIo wakije verrassend. Onomstootelijk werd bewe zen, dat George Stribrny zijn ambt zoo heeft uitgeoefend, dat zijn broer, de koopman Frans Stribrny, daarbij circa twintig millioen Tsje chische kronen aan provisies verdiend heeft, die hem de kolenleveranciers van den staat betalen moesten. Stribrny steunde verder als minister onge oorloofde manipulaties bij de levering van de z g. noodkolen. Hij deed dit ten voordeel© van zijn familieleden en ook ten voordeele van zich zelf. In 1920 heeft hij als minister van de spoor wegen groote onnauwkeurigheden bij den in koop van goederenwagens in Duitschland met zijn gezag gedekt en mogelijk gemaakt. Als minister van de posterijen heeft hij bij het kaartspelen zijn dienstauto verpand en voor bemiddeling zijnerzijds gelden aangeno men, d. w. z. hij liet zich omkoopen, dekte valsche balansen met zijn handteekening, ten voordeeie van zijn familieleden en ten nadeele ^an den staat. Als minister heeft hjj verder aan zijn vrien- cSctad/ïih.eled®n m©dedeeling gedaan van tievl 7rli a die dezen yoor specula tieve doeleinden konden uitbuiten en ook uit gebuit hebben. Voor deze schending van zijn t het zich de minister betalen en c.eekle bovendien nog in de winst. Ruim honderd pagina's beslaat de akte van eschuldiging tegen den vroegeren plaatsver- vangenden minister-president. Alle gevallen van corruptie worden afzonderlijk en grondig on- dei zocht. Men leest in deze beschuldigingsakte pikante bijzonderheden over het zakenleven van dezen nationalen held, die bijv. Tsjechische ko len naar Oostenrijk uitvoerde, om ze dan als Engelsche kolen tegen veel hooger prijzen weer in Tsjecho-SIowakije te importeeren. Men heeft tijdens en na den oorlog over aller lei phantasitisehe gevallen van O. W.-makerij gelezen, 'n Ieder herinnert zich het bijkans on gelooflijke Roemeensche corruptie-schandaal, wat men echter uit de akte van beschuldiging tegen den vroegeren Tsjechisohen minister Stribrny te weten komt, doet denken aan een Wildwestroman of aan een phantastisoh manu script uit een film. George Stribrny denkt er echter nog niet aan, de wapenen neer te leggen en van zijn mandaat afstand te doen. De procureur-gene raal, die b.v. in Slowakije personen, die op St. Stephanusdag in de kerk oude, kerkelijke gezangen zongen, terstond liet arresteeren, heeft Stribrny nog niet lastig gevallen. Integendeel, Stribrny heeft zijn aanvalsfront nog uitgebreid en dreigt met onthullingen, die nog pikanter zouden zijn, als die, uit de akte van beschuldigingen van de parlementaire on derzoekingscommissie, en zoo is het te ver wachten, dat de Stribrny-affaire langzaam ge sust zal worden, totdat de tegenstanders in den Burcht een betere gelegenheid zullen vinden, om met Stribrny af te rekenen, zooais zij dit met Gajda en Pregler gedaan hebben. Een ander corruptiegeval in Tsjecho-Slowa kije zal naar alle waarschijnlijkheid aan het in ternationale gerechtshof in Den Haag worden voorgelegd. De uitgebreide bezittingen der Katholieke Kerk in Slowakije werden, zooals bekend, na de omwenteling, door den nieuwen staat in be slag genomen en bestuurd. Naar de „Slovens- ky Riporter" meldt, werden deze kerkelijke goederen, vooral in de laatste jaren, slecht be heerd. Terwijl zij vroeger, onder Slowaaksch beheer, jaarlijks een nettowinst van zeven mil lioen afwierpen, vertoont de balans van het af- geloopen jaar een passief van negen millioen kronen. De bezittingen van de Orde der Bene dictijnen wierpen onder Slowaaksch bestuur jaarlijks een nettowinst van een millioen af, terwijl ze, onder Tsjechisch beheer, slechts 89.000 kronen opbrachten. Dit beteekent dus een verlies van ruim 90.000 kronen. Een onderzoek heeft nog niet plaats gehad. De vrijmetselaarsregeering heeft daar natuur lijk geen belang bij. Het heeft den schijn, dat men door 'n dergelijk wanbeheer de kerkelijke goederen zoozeer met schulden wil bezwaren, dat zij automatisch in het bezit van den staat overgaan. Behalve de genoemde verliezen zouden de kerkelijke bezittingen volgens een mededeeling van genoemd blad bij de „Zinostenska Banka" reeds een schuld van ruim tien millioen kronen hebben. Naar het Slowaaksch blad mededeelt, zullen de kerkelijke autoriteiten zich tot het internationale gerechtshof in Den Haag wen den en men hoopt, dat men langs dezen weg zal te weten komen, wat met de gestolen mil- lioenen gebeurd is en waar dit geld gebleven is. De Stribrny-affaire zal men wel kunnen sus sen, maar hoe men in Praag dit schandaal uit de wereld zal helpen, kan men zich maar moei lijk voorstellen. Door het Gouvernement te nemen maatregelen. UIT EEN AUTO GESCHOTEN In de Itallaansche wijk van New York werd uit een auto met een machinegeweer geschoten, waardoor vijf kinderen en twee man-nen gewond werden. Waarschijnlijk was het de bedoeling, anderen te treffen. De auto wist te ontkomen, hoewel de politie spoedig de achtervolging begon. Teneinde verbetering te brengen in den economischen toestand op de Bovenwindsche Eilanden zal naar de Amigoe meldt door bet gouvernement een plan worden uitgevoerd, waaraan we het volgende ontleenen Er zal worden gestreefd naar een maande- tijksche, rechtatreeksohe stoombootverbinding tusschen Curasao en de Bovenwindsche Eilan den, waardoor, indien eenigszins mogelijk, de drie eilanden zullen worden aangeloopen. Daarnaast blijft de driewekelijksche zeilver- binding, welke de drie eilanden aandoet, be staan. Een tiendaagsche dienst met een motor schip zal de verbinding tusschen de drie Boven windsche Eilanden, St. Thomas en St. Kitts onderhouden. y. Met subsidie van het gouvernement wordt op Curagao een handelsagentsohap opgericht, hetwelk den afzet van producten als slachtvee, muildieren, zuivel- en landbouwproducten en kantwerk van de Bovenwinden naar de Bene- denwindsche Eilanden en naar elders zal be vorderen en tevens zal streven naar afzet van Nederland'sche fabrikaten op de Bovenwindsche Eilanden. Op St. Eustatius is een landbouwvereenigiug opgericht, op St. Maarten zal een vereeniging ter bevordering van landbouw en veeteelt tot. stand komen. Indien deze vereenigingen met uitgewerkte plannen, die voor verwezenlijking vatbaar schijnen en waarvan goede resultaten te ver wachten zijn, voor den dag komen, zullen haar rentelooze voorschotten verleend kunnen worden. De voorschotten aan de vereenigingen te ver strekken zullen bestemd worden b.v. voor den aanleg van dammen en het graven van putten, welke aan de watervoorziening ten behoeve van het vee en den landbouw ten goede zullen komen voor de aanschaffing van materieel ten behoeve van coöperatieve zuivelbereiding voor koelinrichtingen voor proefnemingen, waarvoor' de gouvernementsproeftuin Godet ter beschikking kan worden gesteld voor de aan schaffing van moderne landbouwmachines voor den aankoop van fokyee en hoenders. Thans wordt onderzocht of van de betere voorwaarden, die de Bovenwindsche Eilanden momenteel voor beweiding bieden, gebruik ge maakt zou kunnen worden door aan plantage houders op Curagao gelegenheid te geven jong vee voor geringe kosten aldaar te doen weiden. Ofschoon onder de tegenwoordige omstandig heden van de uitoefening van groot-landbouw bedrijf op St. Eustatius weinig resultaten wor den verwacht, zal het gouvernement iedere poging, welke tot haar bevordering wordt ondernomen, steunen. Die steun zal in verschillende vormen worden verleend o. a. door eventueel op voordeelige conditiën grond beschikbaar te stellen, door verstrekking van voorlichting, door bevorde ring van den afzet van producten door middel van het handelsagentsohap. Ter bevordering van het vreemdelingenver keer werd destijds het plan geopperd om op Saba een hotel te bouwen voor Amerikaansche gasten. Dit plan komt op het ©ogenblik niet voor uitvoering in aanmerking. Wel zou getracht kunnen worden de Scheep vaartondernemingen, welke jaarlijks toeristen- vaarten naar de Caralblsohe Zee organiseeren, te bewegen het eiland Saba in de route van de touristenschepen op te nemen. Eenige maat schappijen bleken reeds in beginsel voor het plan te vinden te zijn, omdat haar passagiers bij het passeeren van Saba veel belangstelling voor een bezoek aan diit eiland aan den dag legden. Met het onderricht in de Nederlandsche taal wordt thans in het vierde leerjaar een aanvang gemaakt. Het ligt in de bedoeling dien aanvang geleidelijk te vervroegen. V(>or St. Maarten is het uitvoerrecht op zout opgeheven voor de drie eilanden werd met ingang van 1 Januari de gebruiksbelasting en (ie grondbelasting afgeschaft, terwijl een voor wacht aanhangig is om de inkomstenbelasting s>Shaw houdt er nu eenmaal van zijn landgenooten een beetje te ergeren". Bernard Shaw is dezer dagen 75 jaar gewor den en de „N. Rott. Crt." publiceerde een ar tikel van iemand, die hem op was wezen zoe ken in zijn woning, te White Hall Court vóór hij naar Rusland vertrok. Het schijnt, dat zijn vrienden niet zooveel op hebben gehad met deze reis van den ouden Shaw naar het land der swjets. Hij viel er nogal over uit „Waarom voor den duivel zijn mijn vrienden er zoo op tegen, dat ik naar Moskou wil gaan'' Is men bang, dat ik mij met alle geweld tot het Bolsjewisme wil laten bekeeren? Oh, daarover hoeft men zich niet ongerust te maken, ik ben al sedert lang communist. Natuurlijk een be tere als Stalin. En met Bela Kun samen kan men ook heel aardig werken" De man in de „N. Rott. Crt." teekende hier bij aan „Zulke gezegden van Shaw moet men eigenlijk alleen in een sprekende film weer geven. Het is onmogelijk de bedoeling te be grijpen, wanneer men den toon, de gelaats expressie en de veelzeggende handbeweging, welke deze woorden begeleiden, missen moet. Vooral wanneer Shaw het over Bela Kun heeft." Hieraan zal men goed doen te denken, wan neer men de telegrammen leest, die de uitla tingen van Shaw tegenover zijn Russische gast- heeren aan de wereld bekend moeten maken. Het is begrijpelijk, dat de sowjet-autoriteiten zich haasten om alle vriendelijkheden rond te seinen. Op zijn verjaardag heeft hij op een bijeen komst te Moskou weer een uitdagende rede ge houden, waarin hij zeide de bolsjewistische re volutie volledig goed te keuren. Hij spoorde de Russen aan er een triomfantelijk besluit aan te geven, waarna al de werkers ter wereld zich zouden haasten om het Rüssische voorbeeld te volgen. Hij verklaarde verder, dat hij altijd ge poogd had om de waarheid te zeggen over de sowjets. „Ik heb van het allereerste begin ge loofd, zei Shaw, dat jullie het zouden klaarspe len en ik wist, dat het voor mij zaak was jullie te steunen tot het uiterste. De Engel- schen moesten zich schamen, dat zij niet de eersten geweest zijn, maar zij en de andere naties van het Westen zullen ten slotte moe ten volgen." Zulke uitlatingen klinken wel overtuigd, maar men zou ze op een sprekende film moe ten hooren. Shaw houdt er nu eenmaal van zijn landgenooten een beetje te ergeren, vooral de onsterfelijke Forsyte's onder hen, die vol gens Galsworthy zoo'n aanmerkelijk deel uit maken van de echte Britsche burgerij. De Russen weten anders wel, hoe zij hun gasten voor zich in moeten nemen. De rede, waarmee de vroegere volkscommissaris Loenat- scharsky Shaw heeft begroet, was een fijn stukje hoffelijke diplomatie. „Het kapitalisme Is bezig af te brokkelen, zoo zeide de spreker, en Shaw is terecht komen kijken naar het nieuwe stelsel, dat groeiende is. We hebben verscheidene dagen met hem doorgebracht en we weten, dat hij zeer jong is, in weerwil van zijn 75 jaar. Hij legt de laatste meters af op de brug, die leidt van een oude afgetakelde wereld, naar een nieuwe wereld van begrijpen." Shaw weet zelf ook, hoe hij zijn publiek in Moskou in het gevlei moet komen. Hij is in gezelschap van het parlementslid burggravin Astor en van Lord Lothian. Zij beiden zaten op het podium en Shaw maakte er gebruik van. Hij stelde ze voor als „enorm rijke menschen, kapitalisten en grondbezitters op enorme schaa.l Zij kunnen het niet veranderen, maar het Britsche proletariaat zal het veranderen." In de werkkamer van den leider der staat# uitgeverij, Chalatow, te Moskou had een be spreking plaats tusschen Bernard Shaw en Russische schrijvers met den vroegeren onder- wijs-commissaris Lunatscbarski aan het hoofd. De bekendste sovjetdichters en journalisten waren aanwezig ,a Karei Radek. Bernard Shaw gat er zijn i i w< udering over te kennen, dat hij uiig. vers en auteurs eendrachtig bij elaaai zag, iets, vv.rt. in Engeland onmogelijk zijn zou. Lunatscbarski, antwoordde schertsend, dat de uitgevers in Rusland staatsbeambten zajn, maar de schrijvers particuliere handelaren em uitbuiters. „Ach, dan zou Ik wel in de sovjet unie willen wonen", verklaarde Shaw. „Zoudt ge dan een uitbuiter willen zijn?" vroeg Lunat- scharski. Nee", antwoordde Shaw, „maar ik neem graag, wat ik krijgen kan". In zijn rede verklaarde Shaw, dat de dichter zijn schrijversarbeid met een ander, geheel aai van verschillend beroep moet verbinden. Op een interruptie van Radek, dat Shaw slechts tien dagen over bad om het socialisme ln de sovjet-unie te leeren kennen, antwoord de Shaw, dat hij in dezen korten tijd, natuur- lijk niet alles zou kunnen zien. Hij volgt even wel, zoo zeide hij, de ontwikkeling der sovjet unie en weet er precies evenveel van als 99 pet dergenen, die geregeld in den sovjetstaat leven. Sinds 50 jaren houdt hij zich met het probleem van het socialisme en de theorieën van Marx bezig. In Rusland interesseert hem voural de vraag, met welke methoden het so cialisme in de sovjet-unie practlsch wordt door gevoerd, welke fouten gemaakt zijn en welk© conclusies de sovjet-regeering uit deze fouten heeft getrokken. In een nieuwe interruptie meende Radek, dat er weliswaar fouten waren voorgekomen, doch dat dit slechts gedeeltelijke vergissingen wa ren. De algemeene lijn was steeds juist ge weest. In het verder verloop zijner rede zei Shaw, <iat in de burgerlijke landen de meerderheid der krantenlezers geen artikels leest, terwijl in de sovjet-unie artikels in de eerste plaats Interesseeren. Daarin ligt de politieke bete©- kems en invloed der sovjet-pers. De Engelsche dichters en schrijvers voeren geen actieven strijd voor de hervorming der maatschappij. De eigenaardige natuur der Engelsche schrij vers brengt met zich, dat ze vandaag uitgespro ken revolutioinnaire redevoeringen houden, om morgen aljes te vergeten en het tegendeel te beweren. Kipling is een imperialist. Weels daarentegen een verdediger der sovjet-unie. Lunatscbarski, beantwoordde de rede van Shaw en verklaarde, dat de sovjet-unie op weg is, het onderscheid tusschen hoofd- en handen arbeid af te schaffen. In de toekomst zal ieder een hoofdarbeid moeten verrichten, zooate van elk lid der maatschappij ook handenarbeid ge- eischt wordt. De Russische dichters houden zich niet alleen met schrijfwerk bezig, maar bezoeken ook ieder jaar fabrieken en collec tieve bedrijven. Radek legde er den nadruk op, dat zulke reizen niet voldoende zijn, maar dat de Rus sische dichters in fabrieken en collectieve be drijven ook moeten werken, want dan pas zul len ze waardevolle boeken kunnen schrijven. Shaw was het „over het algemeen" met dit standpunt eens. af te schaffen. Aangezien op de Bovenwindsche Eilanden nimmer de motorrijtuigbelasting is ingevoerd, kan men zeggen, dat mettertijd de bevolking vrijgesteld zal zijn van de directe belastingen, de heffing hij successie uit genomen. In plaats van kaarten. VERLOOFD NELLY MANCEAU en BEN THEISSEN Wannond, Zondag 2 Augustus. Lisse, Geen ontvangdag. De Heer en Mevrouw RUTTEN—JANSEN geven met genoegen kennis van de geboorte van hun zoon FRANS. Tiel, 28 Juli 1931. Stationsstraat 17. 1(T640 7 In plaats van kaarten_ Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurige ongesteldheid, nog geheel onver wacht, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Sterven den, onze innig geliefde Echtge noot, Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer GERHARD HEINRICH SCHNETKAMP. in den ouderdom van 67 jaar. Utrecht, 27 Juli 1931. Bakkerstraat no. 16. Mevrouw Wed. G. H. SCHNETKAMP—Gouka Zeist, H. DUETZSchnetkamp W. DUETZ W DE LEEUWSchnetkamp A.' DE LEEUW C. SCHNETKAMP C. SCHNETKAMP H. SCHNETKAMP J SCHNETKAMP W. SCHNETKAMP en kleinkinderen Rouwbezoek kan niet worden afgewacht. Geen bloemen. Wel H.H. Missen De Uitvaartdiensten zullen plaats hebben Vrijdag a s. in de paro chiekerk van den H. Domlnicus (Mariaplaats) te 7, ty,. 8 en te 10 uur de gezongen H. Mis van Requiem; waarna de begrafenis van uit de kerk. NEW YORK, 28 Juli. (y.D.) De democra, tische afgevaardigde voor den staat Missouri deelde in een verklaring over den nood in den landbouw mede, dat in de laatste tien jaren in de Vereenigde Staten 147.315 boerderijen door bun eigenaars of pachters waren verlaten om dat de menschen geen kans meer zagen, ©r zich een behoorlijk -bestaan te verschaffen'. gaat nu beginnen voor de bruid. Vele nieuwe, onge kende moeilijkheden zal 2ij te overwinnen krijgen, maar één probleem is gelukkig opgelost Als afwisselingsgerecht neemt zij cream-crackers van „Patria"(de eenige echte). Ze zijn heerlijk bij ontbijt, diner en souper en door lichtverteerbaarheid zoo goed voor de maag. PER BLIK (ca. 110 stuks) »1.35 MACH IN ESC H RIJVEN DAG- EN AVONDLESSEN NEOERL FRANSCH „GROOTE I DUITSCH PRIVÉ-LESSEN F 5.— PER MAAND NIEUWE HAVEN 71 D. STENO '4642 46 Ringen met diamant en brillant tegen zeer lage prijzen; doet uw voordeel HEETMAN, Juwelier Oostplein no. 8 Gouden ring met vurig brillantje f 17.50. 10737MVS 10 w-O' N\en voe\de OF Bij aankoop van f 1.50 „1001" Artikelen, waaronder Va po'id „1001" Margarine of V, pond „1001" Koffie 926S I 1 HET SCHIEDAMSCHE VULPENHUIS N.V. DRUKKERIJ EN KANTOORBOEKHANDEL L Haven 77, h Branderss Voor eiice hand. Voor elke beurs. Grootstesorteering NOORDWEST 13-15 17-13 TELEF. 68208-68831 N.V. SCHIEDAMSCHE STEENKOLENHANDEL PRIMA ANTHRACIET-SOORTEN VAN Ie KLAS MIJNEN 5S7S 10 n Vituip«n aanWmsl Ifoêi- &e0?e4d 4152VS 86 pêS VER31 ma»' "n Veiei zich wekefl viate' io« i ee« e,l05t' bii *'i - vc'w°.e.: laijê heeh op ;n°e6 aha-Y^T doof j uiiêeW ,ob°> 4i'i IS miijiif mUSf REEPÉW 6 regels f 0.50 10 regels f 1.— 15 regels 1.50 Een Holl. Docent met veeljarige buitenl. ervaring geeft les in Eng. aan beginners en gevorderden. Spreken vanaf de eerste les. Ook opleiding voor examens. Cursus- lessen: 8—10 pers. a 2.60 p. pers. p. m.. Lessen v. klein aantal pers. a 3.50 p. pers. p. m. Spreekuren: Donderd. en Zaterd. n.m. v. 710 u. Bestuurskam. N.C.G.O.V., L. Haven 33, Schiedam. 1750S Gevraagd zelfst. het huishouden kunn. doen, met huiselijk verkeer. Adres Calluy, Gerrit v. d. Lindestraat 37c, R'dam. 10740 biedt zich aan om aan huis te komen kappen. Ook gelegenheid bij haar thuis. Oostsingel 75. 1748S Moquette-Leermeubl., Dress., Buf fetten, Theemeub., Divans, Karpett., Bedd, Dekens, Ledik., Spiegels enz. Simonstr. 44 «n 5T, nabij Schiekade. \XaL 41541. 4541 Biedt zich aan nette voor schoonhouden van school- of Kantoorlokalen, ook voor huishou delijk© bezigheden, r. a». 1T4T fa*. - g. bl-4. voor nette Juffrouw (onderwijzeres of verpleegster) R. Keen vrije met pension en huiselijk verkeer en gebruik van Badkamer, in net stil gezin. Nieuwe gedeelte van Schie dam. Brieven onder no. 1746S Bur. vsjn dit Bta/T. Er biedt zich aan een net leeftijd 17jaar. Adres te bevragen aan het Bureau van dit Blad. 1749S Vampyr-Stofzuiger, nieuw, geheel compleet, zeer billijk ter overnam». Adres: Boerhavelaan 120b L i761S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 8