Van Haren's Schoenfabrieken $aidoet&/s^ i T k 1 SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK gr O %jj Afdeelinq^^^^ Quietens .feespHPlngi en bovendien r» primaTSeerenschoenen prima Heerenschosnen voor (Ml m luxe Damesschoentjes voor a&2, Jongens- en Meisjes schoenen 18'cd\o ctfc 9 1 Nog steeds geen recht STILLHALTE"- CREDIETEN. VRIJDAG 31 JUL* 1931 NEW-YORK, METROPOLIS. VAN PETER STUYVESANT TOT THEEDOOR ROOSEVELT. streeks aan verbruikers en geven U daardoor op elk paar schoenen de volle garantie voor eerste klas fabrikaat. verkoopen uitsluitend recht- eischen stelt U - Slechts één firma waarborgt ze U Ie*"1*Nederlandsch fabrikaaJVan HarenWaalwijk. 2e: Prima kwaliteit maakt niet anders. 3e: De voordeeligste prïj3verkoopt niet anders. EIGEN WINKELS: ROTTERDAM: Hoogstraat 259, Oude Binnenweg 80, West Kruiskade 66 Verder filialen te AMSTERDAM (2), DEN HAAG, UTRECHT en EINDHOVEN DE VLAAMSCHE DIENSTWEIGERAAR GEZANT BESTOLEN. In totaal zullen R.M. 500 millioen op de Golddiskontbank worden over gedragen- Het Hollandsche element in de Yereenigde Staten. Van onzen H.-correspondent) NEW-YORK, Juli 1931. Peter jjjtuyvesant werd door do kolonisten in den steek gelaten, toen twee Engelsche oorlogsschepen op de reede verschenen en de overgave van Niéuw-Amsterdam eischten. De schepen waren onderweg, nog voordat de Engelsche regeering aan de Hollandsche repu bliek een oorlogsverklaring had gezonden en Nieuw-Amsterdam was onvoorbereid, niet in staat, zich behoorlijk te verdedigen. Maar Peter dacht er niet aan, zich zoo maar voet stoots over te geven en hij zond zijn bood schappers de kolonie in, naar Breukelen, Haar lem, Hoboken en Vlissingen. Zijn soldaten had den blijkbaar moed genoeg, want een bood schapper, die tegen zijn verwachting een kreek sterk gezwollen vond, stortte zich vastbesloten in het woelige water, roepend, hulp mee te zullen brengen, ten spijt van den duivel, die hem den doortocht scheen te willen versper ren. En sindsdien heet de kreek Spuyten Duyvel of Spuijten Devil. De traditie vertelt van dien wakkeren sol daat van Peter Stuyvesant, doch ook van de blooheid zijner kolonisten, van hun onwil, hun leven te wagen bij de verdediging van Nieuw- Amsterdam. SHM Het standbeeld van Abraham de Peyster, dat den Broadway afsluit. De blooheid en de onwil der kolonisten waren grootendeels de resultaten van de moederlandsche politiek. Men had in de lage landen aan' de zee maar geen beslissing kun nen nemen, welke politiek ten opzichte van de bezittingen in Amerika zou worden gevolgd. De deftige regenten hadden geaarzeld tusschen een zuivere handelsonderneming en een volks planting en hun commercieele instinct had hen geleld. Hierbij kwam, dat Nieuw-Amsterdam allerlei vreemdelingen had aangetrokken, zelfs kolo nisten en handelaars uit de naburige Engelsche kolonies. Niet alleen de stad, ook Nieuw- Nederland wemelde van buitenlanders, die een ontevreden element vormden. De Engelschen maakten er tevens een groep uit, voor wie de Hollanders onrechtmatige bezitters van de kolonie waren. Immers Engeland beweerde, aanspraken te hebben op heel Noord-Amertka, van Canada tot de Mississippi en het in dien tijd reeds „perfide" Albion grondvestte deze eischen op een ontdekkingsreis, door den Italiaanschen avonturier Cabot van 149798 in dienst van den Engelschen koning gemaakt. Cabot ontving bij zijn terugkomst uit de toentertijd vrijwel onbekende landen van zijn opdrachtgever een belachelijk klein geschenk en de Italiaansche Hudson werd verder met een eervolle vermelding afgescheept „voor het eiland, dat hij in den Oceaan had ontdekt". Dit eiland werd later Noord-Amerika en door de reis van Cabot hadden de Hollanders niet bet recht, zich in de Nieuwe Wereld te vestigen. Daar de Engelschen aanvankelijk met de grondvesting van Nieuw-Engeland hun handen vol hadden, lieten ze de Hollanders ongemoeid, lieten ze zelfs toe, dat die de door de Zweden bij de Delaware gestichte kolonie annexeerden. Nieuw-Nederland nam echter te zeer In bloei toe. Er heerschte pais en vree en de Hollan ders leefden vrijwel gedurende het heele be staan van Nieuw-Amsterdam met de Indianen in vrede. En op de vrije zee deden ze den Engelschen een moordende concurrentie aan, terwijl hun politiek van de open deur talrijke goede kolonisten naar de oevers van de Hudson lokte. Dat kon niet langer zoo blijven en daarom verscheen het Engelsche smaldeel voor Nieuw- Amsterdam, welks windmolens van schrik bleven stilstaan. Geen burger voelde iets voor gewapend verzet. Do toestand scheen hopeloos. Op het fort was geen ammuntie voor de kanonnen en de farmers Tn het binnenland bleven weg. Zelfs den Hollanders liet het koud, of boven de stad de prinsenvlag of de Union Jack zou waaien. Het leek in de styd zelf een soort 1672. De burgerij was radeloos, redeloos en reddeloos. En buiten op de reede, wachtte de Engelscne commandant rustig af. Hij wilde geen bloed vergieten, wist door zijn spionnen, dat de oude, grimmige Peter de eenlge man was, die niet op smadelijke manier het veld wilde ruimen. Nicholls wachtte tien dagen en toen z'n ge duld was uitgeput, verscheen de witte vlag op de tinnen van het fort. De overgave was spoedig beslist. De voorwaarden bleken eervol. Er werd aan het garnizoen een eervolle af tocht verleend. Nieuw-Amsterdam en Nieuw-Nederland wer den in New-York omgedoopt, naar den hertog van York, aan wien het gebied door zijn broeder, den koning, geschonken was. De Hollanders kwamen er nog een keer terug, maar ruilden Nieuw-Nederland tenslotte voor Suriname. Een zonderlinge ruil: New-York voor Paramaribo. Maar het prettige voor Nederland is, dat Engeland New-York kwijt raakte en boven Paramaribo nog steeds het EEREN Afoeeling 1 ETAGE Prettig koopen bij van Haren. U geeft nooit te veel uit. „Vijf-vijftig, Dame 'Z-cs-vijhig, Mijnheer Geen enkel paar kost meer en onze collectie is onuitputtelijk. Wij hebben alles wat U wenscht. Ook in kinderschoenen. Een goede raad: Koop de kinderschoenen niet te klein. Een maat grooter kost bij ons slechts 10 cent meer. VAN HARENS ■doe J rood-wit en blauw wappert. De ruil is achteraf bezien nog niet zoo slecht geweest. Nieuw-Amsterdam werd definitief New-York. Het verloor zijn oorspronkelijken naam en ver dween uit de geschiedenis als een symbool van Hollandschen ondernemingsgeest. Hoboken, Vlissingen (nu Flushing), Haarlem (nu de negerwijk Harlem), Breukelen (nu de millioenenstad Brooklyn) zouden desondanks op den Amerikaansehen bodem toch de herinne ring aan wat de Hollanders voor Amerika deden, met eere en roem levendig hebben gehouden, indien niet een latere eeuw een schrijver had opgeleverd, die getracht heeft, hen op allerlei manieren.belachelijk te maken. De Hollanders van New-Amsterdam waren voor Washington Irving dikbuikige veelvraten, verwaten kwasten en schraapzuchtige kruide niers. Hij schilderde hen op een manier, die tot in de tweede helft van de vorige eeuw in Amerika opgeld heeft gedaan. De jalouzie van de Engelschen in den bloei tijd der Hollandsche republiek scheen zijn erfdeel te zijn geweest. In Engeland zijn nu nog talrijke spreekwoorden In omloop, die weinig vriendelijk voor de Hollanders lulden. Ze ontstonden in den tijd van den grooten naijver tusschen de jonge, energieke repu bliek en het opkomende Engelsche imperia lisme. Washington Irving zette de Engelsche traditie in de onafhankelijke Vereenigde Staten voort en hij maakte de oude Hollanders van New-Netherlands zoo zwart mogelijk. Die zoo gesmade oude Hollanders hebben echter een verdediger gekregen, merkwaardig genoeg in een Katholiek historicus. In het in 1848 gepubliceerde eerste deel van zijn „History of New-Netherlands" nam dr. O'Callaghan stelling tegen Washington Irvlng's „Knickerbocker's History of New-York" en hij prees en de oude Hollanders in „als ijverige, kalme, doortastende kolonisten, die zich in staat hadden getoond, kerken en scholen te bouwen en een uitstekend gouvernement te grondvesten, zonder geschreeuw, bluf of huichelarij". O'Callaghan noemde hen even godsdienstig als de Nieuw-Engelanders, wiens meedoogenlooze hardheid ze intusschen misten. Wel werden te Nieuw-Amsterdam Kwakers gegeeseld en Katholieken als vogelvrij-verklaar den beschouwd, maar de oude Hollanders zijn er zich nooit te buiten gegaan aan de excessen van de Puriteinen. En ze verdienden zeker niet het odium, dat Washington Irving op hen had geladen. Trouwens, de feiten bewijzen, wat een prachtig materiaal er onder die oude Hollan ders school, ten spijt van bun onloochenbare fouten en gebreken. De geschiedenis van de Vereenigde Staten is daar om aan te toonen, uit welk hout het Hollandsche element was gesneden. Het vormt in New-York nog een machtig aristocratisch blok, waarin de Vander- biits ais een familie met een wereldnaam optreden. Maar het Hollandsche element is nier in de Vanderbilts gepersonifieerd. Het leverde aan de Vereenigde Staten twee presidenten: Martin van Buren en Theodoor Roosevelt. De laatste wordt door vele Amerikanen als hun grootste president beschouwd, de eerste had het nadeel, een voorganger als Jackson te hebben gehad. Hollandsche namen waren en zijn talrijk onder de prominente figuren van Amerika, talrijk Juist door de kleine groep, waaruit ze voortgekomen zijn: die gesmade oude Hollan ders van Washington Irving. En in vergelijking met de Duitschers h.v., die reeds In de eerste geschiedenis van koloniaal Amerika in grooten getale naar de Vereenigde Staten kwamen, hebben de oude Hollanders een belangrijke rol gespeeld. Hun namen treft men aan ln de annalen van den onafhankelijkheidsoorlog en van Van Rensse laer, Van Cortlandt, Van Nes, Van Freling- huysen, de Peyster, tot de huidige Van Swerin- gens, die onder de grootste industrieelen van het land worden gerekend, hebben ze hun aandeel gehad en hebben ze dit nog ln de leiding van de Vereenigde Staten. Wanneer 1932 een overwinning der demo craten mocht opleveren, zullen de States ln een allerbelangrijkste periode door een af stammeling van de oude Hollanders van Nieuw-Amsterdam, door een Roosevelt, wor den aangevoerd. Dan zal Washington Irving zich in z(jn graf omdraaien. Het pleidooi van mr, van Dieren. DE VLAAMSCHE LEEUW' DREUNT Onze Antwerpscbe correspondent schrijft Zooals wij reeds meldden, is de dienstwijge- raar Lode van Dijck, die niet naar de kazerne wilde gaan, omdat hij België niet wenschte te dienen, zoolang Vlaanderen zijn rechten niet verkregen heeft, tot twee maanden militaire straf veroordeeld. Er was buitengewoon groote belangstelling voor deze zaak. De zaal bleek veel te klein om alle vrienden en medestrijders van Van Dijck te bevatten. De beklaagde verklaarde, dat h:j zijn daad had gesteld, wijl de Vlamingen nog steeds bun rechten niet hadden bekomen. De auditeur militair verklaarde, dat het ge- val-Van Dijck een eenvoudige desertie met voorbedachten rade is en etschte een gevan genisstraf van twee maanden. Daarop kwam de nationalistische senator, Mr. Van Dieren, aan het woord, ter verdediging van Van Dijck. Hij verklaarde, dat hier van geen desertie kan gesproken worden en hield dan een heftig pleidooi voor den dienstweigeraar. Van Dieren schilderde den Aoestand van Vlaan deren, de achteruitstelling, de verdrukking der Vlamingen aan het front, de vervolging der activisten, enz. België heeft zich militair vast geketend aan Frankrijk. Vlaanderen wil daar niet van weten. Vlaanderen wil geen oorlog. Lode van Dijck geeft door zijn daad uiting, aan dien wil; hij protesteert door zijn daad tegen het Belgisch onrecht. Morgen volgen hem tien tallen na; morgen worden uwe gevangenissen te klein Van Dijck weigert zijn dienst aan hen, die aan Vlaanderen zijn heilig Vlaamsch recht wei geren Hij weigert ook als anti-militairist. Hij wil geen herhaling van een oorlog meer, waar in, zooate im 1914—1918 de Vlamingen vochten voor bankiers en andere profiteurs, verdoken achter de schermen. Het pleidooi van Mr. Van Dieren maakte een geweldigen indruk op de aanwezigen, die rie pen „Leve Lode! Leve Vlaanderen!" De voorzitter deed de zaal ontruimen. Het publiek hief een dreunende ..Vlaamscbe Leeuw" aan, terwijl bet door de gendarme naar buiten werd gedreven. Na een half uur beraadslagen veroordeelde de krijgsraad Lode van Dijck tot twee maanden gevangenisstraf. Bij de bekendmaking van het vonnis hadden geen nieuwe manifestaties plaats. BOEDAPEST, 29 Juin (W.B.) Volgens me dedeling van de politie van Kasdhau aan het politie-oommando te Miskolc is de gezant van Tsjecho-Slowafcië te Boedapest, mr. Pallier, op reis van Boedapest naar Kaschau in den trein van een kleedingstuk beroofd, waarin zich be halve papieren, een bedrag van 550 pengoe en 3440 Tajecbo-Slowakscbe kronen bevond. BERLIJN, 30 Juli 1931. Eigen Tel.) Zooals reeds in ons avondblad van Donderdag werd gemeld is met de vertegenwoordig®1"3 (leT groot ste Engelsche en Amerikaansche banken na 3 dagen onderhandelen een principieel® „Still- halte"-overeenkomst bereikt- B'l ('e Engelsche groep heeft de overeenkomst verreweg het grootste deel van alle crediteuren betrekking, terwijl de Amerikaanse^® de middelgroo ts en kleine instellingen niet vertegenwoor digde. De onderhandelingen hadden hoofdzake lijk betrekking op de vraag 0f de crediteuren gerechtigd zouden zijn een gedeelte van de credieten op andere instellingen over te dra- gen. Men is tot de volgorde overeenkomst geko men. De buitenlandsche crediteuren zullen ge rechtigd zijn een zeker gedeelte van hun vorde ringen op de Deuitsche Golddiskontbank over te dragen. bedrag der credieten, die aan de Golddiskontbank zullen worden overgedra gen, !s gelimiteerd en wel op 10 pet. van bet totaal der Duitsche rembourscred.ieten en op 5 pet. van de op korten termijn geleende gel den. Blijkbaar beeft men deze grens gekozen om te voorkomen dat het risico van de Goldiskont- bank en van de achter haar staande industrieën en banken te groot zou worden. De geruchten, die verspreid zijn, dat inge volge den wensch van de buitenlandsche credietr gevels zekere procentueele bedragen van het, obligo van iedere firma op de Golddiskontbank zou kunnen worden overgedragen, zijn onjuist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10