ALGEMEEN OVERZICHT. N9H :«?j WETENSCHAP EN TECHNIEK WAAR HET ONRUSTIG IS S3 Y - DE STRIJD IN CHINA. mÊÊ/pcrnfm VRIJDAG 31 JULI 1931 DE „ZEPP" WEER' THUIS. Geestdriftige ontvangst te Berlijn. ECKENER OVER ZIJN ERVARINGEN. AANSLAG OP TSJANG KAI SHEK. V T m wW Fransche orde-maatregelen 1 Augustus. tegen DE COMMUNISTISCHE AGITATIE. NAZI'S EN COMMUNISTEN. WAT THANS DE VOORNAAMSTE TAAK IS RROODELOOS GEWORDEN ARBEIDERS UIT HET NOORD-FRANSCHE TEXTIELGEBIED- DE TOESTAND VAN LLOYD GEORGE. Een wereldreis na zijn herstel. DE AANSLAG OP DEN ZENDER VAN LANGENBERG. DE ROOFOVERVAL BIJ BEAUVAIS- OP KOSTEN VAN DE MASSA! LOONSVERHOOGING IN RUSLAND. KARD. BERTRAM. „IIOOVER WIJN" 1931. 600 AARDBEVING IN CHILI. HET COMMUNISTENPROCES TE BERLIJN. De salpeter revolutie in Chili De economische crisis, welke 3-n grondslagen doet wankelen yaak Chili dat wessns zijn stiraixe v 0 uaL w Pruisen genoemd "het Zu id-Amerikaans ene r,IUiSC G nee uitbreken, waardoor wordt een revolutie doen un.u uiftator van het land generaal de president en dictaroi Carlos Ibanez, naar Europeesch voorbeeld als een echten Mussolini betiteld, van zijn heer- scberstroon gestooten is. Nadat Zuid-Amerrka de laatste jaren door onophoudelijke revolutionnaire schokken door- woeld was, zonder dat Chili daarvan een err- stlgen weerslag tad ondervonden, hoopte men reeds, dat dit land de wereldcrisis zonder po litieke verwarring te boven zou komen. Maar de ontevredenheid der massa kon zelfs hij een voortreffelijke administratieve organisatie niet ■bedwongen worden. De strenge bezuinigings maatregelen en de hoog opgevoerde belastingen brachten snel achter elkaar twee kabinetten ten val, en het gevolg daarvan was, dat de. tegenstanders van dictator Ibanez de gelegen heia benutten om geweldige straatbetoogingen tegen den president op touw te zetten. Zaterdag j.l. kwam het te Santiago tot de eerste bloedige botsingen tusschen de revolu- tionnair-en en de politie. Er vielen 35 dooden, terwijl meer dan 300 gewonden in de zieken huizen moesten worden opgenomen. De posi i~ van Ibanez werd onhoudbaar en Zon a0 ver klaarde hij zich bereid af te treden. t De president van den senaat Lete ïei en een comité van enkele mannen, die tot c e ei er der beweging behoorden, vormden onmiddel lijk een nieuwe regeering; doch de verbitte ring van de bevolking der hoofdstad was zoo gestegen, dat deze, in navolging van de Fran sche revolutie, met geweld het parlement bin nendrong en wist te verhinderen, dat het den afgetreden dictator verlof gaf het land te ver laten. Ibanez echter, die na vier jaren van strenge dictatuur niet veel mededoogen van een opge hitste menigte verwachtte, slaagde er noch- thans in Maandag met zijn familie naar Ar- gentijnsoh gebied te ontwijken, waarop het Chileensche parlement formeel de ontzetting uit zijn ambt proclameerde. Intussohen is ook Ibanez' opvolger, Opazo, weer afgetreden, zoo dat nu de regeermacht bij Montero berust. Op heldering in den politieken toestand is in tussohen nog allerminst gekomen en het ge vaar is zeker te duchten, dat nu de revolution naire hartstochten ontbrand zijn, geen rust zal Intreden, vóór wederom een krachtige liand, mogelijk nogmaals die van Ibanez, in grijpt om het land uit de economische crisis te redden. Toen Ibanez in Mei 1927, na de verjaging van den feilen anti-clericaal Arturo Alessan- dri zich zonder tegencandidaat tot president van Chili Met kiezen, was zijn eerste werk om de chaotische toestanden, welke door het wan beheer van AUesandri verwekt waren, uit te roeien. Hij schafte tijdelijk de verantwoorde lijkheid der ministers tegenover 't parlement af verkleinde het bureaucratische apparaat, schiep orde in de financiën en stabiliseerde den koers van het Chileensche geld. Ander zijds echter maakte hij het leger buitengewoon sterk, wijl hij daarop moest steunen, hetgeen veel van de op ander gebied verkregen bezui nigingen te niet deed. Maar de staatsfinanciën waren in orde ge bracht en daardoor was de grondslag voor een gezonder staatsleven gelegd. Algemeen ver wachtte men aan ook een nieuwen opbloei van Chili, tot in 1930 door de dalende koper-, maar vooral salpeterprijzen plotseling aan alle roos kleurige illusies een einde werd gemaakt. In de moeilijkheden in de salpeter- en de koperindustrie, welke voor twee derden het economische leven van Chili beiheerechen, lig gen Inderdaad de diepste gronden van de revo lutionnaire beweging, welke wij in dat land waarnemen. Toen tijdens den wereldoorlog de Chileensche salpeter in Europa een onbegrensd afzetgebied vond, kende Chili 'n onivergelijkelij- ken voorspoed. Door den wapenstilstand werd 't verbruik voor ontplofbare stoffen tot een mi nimum beperkt terwijl de nog in Europa aan wezige voorraden voor den Landbouw meer dan voldoende waren. De groote krach kwam echter in 1930 ten gevolge van de steeds dalende prijzen der grondstoffen. In dat jaar stegen de onver kochte voorraden niettegenstaande een sterke beperking der productie met 23 procent; ae koperproductie liep 31 procent terug, ae graanprijs viel 30 procent. De begroeting sloot met een tekort van 275.8 mlllioen pesos, ter wijl de handelsbalans voor het eerst sinds veie jaren passief was. Hoe ernstig de toestand zich ontwikkelde, blijkt wel uit liet feit, dat den 15den Juli j.l. een voorlooplg moratorium moest afgekondigd worden. En toen op de conferentie van het internationale stikstofconcern te Luzern geen overeenstemming kon bereikt worden, weiger de Wallstreet zelfs een nieuwe, door Chili ge- wenschte staatsleening van 20 millióen dollar. Dat onder dergelijke omstandigheden de oppositie tegen de dictatuur een vruchtbaar terrein vond voor de ontplooiing van een revo lutionnaire actie, is bijna vanzelfsprekend. Men verwacht, dat Alessandrl, die sinds zijn ver jaging te Parijs leeft, zal pogen de teugels van het bewind weer in handen te krijgen, maar niemand gelooft, dat hij de man is, krachtig genoeg, om in den vei warden toestand helder heid te scheppen. Weinig geruststellend Is bovenal, dat het leger naar het revolutionnaire kamp is oveT- geloopen. Uit de geschiedenis van Zuld-Ameri- ka weet men, dat aldus een element van de hoogste onzekerheid in de politiek komt, dat het land jarenlang in onrust kan houden. Maar zelfs als door krachtige maatregelen de orde nu hersteld wordt, is de economische crisis, de bron van alle ellende, nog niet op- gelost. Want deze is geen nationaal Chileensch, doch een wereldproduct. De Duitsche crisis len hebben zich aaneengesloten, om een comité voor een internationale samenwerking te vor men, gebaseerd volgens de bedoeling der op richters, op Fransch-Duitsche samenwerking. D-e idee gaat uit van den bekenden indus trieel en afgevaardigde van Lyon, Etienne Vougère. In het comité hebben o.a. zitting de senato ren de Jou venei, Le Trogquer en Frangois Mar- sal en de afgevaardigden Pierre Cot, Julien Durant, Laurent Eynac en Queuille. Van de industrieelen en financiers hebben o.a. Tbeodor Laurent, Peyerimhoff en Ducbs- min zitting in het comité. Daar in dit comité, met name wat de indus trieelen betreft, bijna alle takken van de Fran- schen economie vertegenwoordigd zijn, ver wacht men van de totstandkoming ervan in alle betrokken kringen pracf.isohe resultaten. In artikelen dor Lendensche pers over 't be zoek van Mac Donald en Henderson aan Berlijn komt in de eerste plaats tot uiting, dat het bezoek geen enkel tastbaar, resultaat ten gunste van Duitschland heeft opgeleverd, hoewel het wel bij het Duitsche volk een goeden indruk heeft achtergelaten. Het heeft, aldus zegt de „Times" 'den goeden wil tusschen beide landen zeker versterkt. De psychologische uitwerking ervan in Duitschland kan men thans reeds voelen. De van Engelsche zijde gedane vriendschap pelijke aanbeveling, om tot een vergelijk met Frankrijk te komen, zoo gaat het blad voort, is voor Duitschland weliswaar weinig aanlok, kelijk, maar de noodzakelijkheid van een der gelijk vergelijk, waarvoor zoo noodig ook offers zouden moeten worden gebracht, wordt thans door veel meer Duitschers erkend dan eenige weken geleden nog het geval, was Men ziet thans in Duitschland den werkelij- ken toestond veel beter in, zoo besluit de „Times", dan vroeger, hoewel het vroegere op timisme over de mogelijkheden, die voor de Duitsche politiek zouden worden geopend door de medewerking van de Fransche markt en het Fransche goud, thans wel is geweken. De tol-unie Gelijk te voorzien was, betreurt men in politieke kringen te Berlijn die uitla ting van Scialoja, den Italiaansohen vertegen woordiger hij de behandeling van de Duitsch- Ooatenirijksche toiunie voor het Haagsche hof, die gisteren het hof waarschuwde, dat het niet moest trachten politieke beslissingen te geven, waardoor veranderingen in den politieken toe stand zonden kunnen ontstaan, die oorlog of vrede zouden kunnen beteekenen. Te Berlijn verklaart men, dat de uitlating van Scialoja als een politieke ontsporing be schouwd moet worden, doordat Scialoja ge tracht heeft het internationale hof onder druk te zetten. Men is er intusschen in politieke kringen te ©erlijn van overtuigd, dat de uitlatingen van den Italiaansohen vertegenwoordiger van geen invloed zijn op de politieke betrekkingen tus schen ^uitschland en Italië. Naar het Wolff-bureau verneemt, zullen de rijkskanselier dr. Briining en de rijksminister van buitenlandsche zaken dr. Curtius. gevolg geven aan de uitnoodiging om een bezoek aan Rome te brengen, zoodra er klaarheid is geko men in de situatie van Duitschlands binnen- landsche politiek, In politieke kringen verwacht men, dat dit in de tweede helft der volgende week in vol doende mate het geval zal zijn. In een V.D.-bc iclxt uit Berlijn heet het, dat de Rome-reis wel niet vóór de tweede helft van Augustus zal plaats hebben. Waarschijnlijk zullen eerst daarna de Fran sche ministers hun tegenbezoek brengen aan Berlijn, Voorts verluidit: Een aantal Fran- De Spaansche cortes Zooals te verwachten was, geeft de Spaansche pers, met name de regionale pers, uiting aan haar groote bezorgdheid over hot work, dat het Spaansche parlement zal moeten tot stand brengen, wil men althans voorkomen, dat het land in een hopeloozen chaos onder gaat. In het algemeen vreest men, dat de cortes zich wegens partijgeschillen zullen verliezen in ne venkwesties en aan de groote regionale en sociale vraagstukken, die Spanje sinds eeuwen in beroering houdeu, geen directe oplossing zullen geven. Ook „El Mati" wijdt hieraan een kort arti kel, dat wij hieronder in zijn geheel weer geven. Nu de constitueerende cortes zich definitief hebben gevormd, is het meer dan ooit nood zakelijk, dat de spreekwoordelijke uitdrukking „wijsheid van de cortes" geen schrijnende ironie wordt. De tragische gebeurtenissen van de laatste dagen, die bijna alle deelen van Spanje lil min of meer hevige beroering heb ben gebracht, zullen, naar onze meening, een sterken invloed moeten hebben op de wetge ving, waarmede de cortes thans eeu aanvang maken. Da gloed van een brand, hoe rood hij ook zij, is in ieder geval een licht en in den schijn van dit onheilspellende licht hebben wij thans duidelijk gezien, hoe Spanje's sociale verhou- dingen in werkelijkheid zijn. Zou het mogelijk zijn, dat de cortes, die aan het Spaansche volk een nieuwe grondwet zullen geven, hij het ontwerpen daarvan geen rekening houden met de huidige werkelijkheid, die zich thans in zoo'n bloedigen vorm maar tevens op het juiste oogenblik aan ons heeft geopenbaard? Het wordt tijd, dat aan den tegenwoordige® abnormalen toestand, de periode van revolu tionnaire troebelen en onbezonnen rustversto ring eens voor goed een einde komt. Een parlement, dat in de tegenwoordige om standigheden zich zou gaan bezighouden met nevenkwesties, zou een noodlottigen zelfmoord begaan. Hierdoor zou het vuur der oneenigheid slechts worden aangewakkerd en hoe krachtig het demagogisch beleid van het parlement dan ook zou zijn, de catastrophe zou in dat geval absoluut onherstelbaar kunnen zijn. De nieuwe Spaansche constitutie moet daar om met zulk een beleid worden opgesteld, dat zij een krachtdadig middel wordt, om de gees ten met elkaar te verzoenen en de hartelijke samenwerking mogelijk te maken van alle elementen van orde en van alle sociale organi saties voor de consolideering en bevestiging van de wglvaart van het land. Niet alleen en niet voornamelijk door het ingrijpen der regeering, maar door de actieve en enthousiaste samenwerking van de op so ciaal gebied conservatieve elementen van alle klassen der maatschappij en van allen, die de rechtvaardigheid willeu en geen geweld, zul len de vlammen der revolutie, die alles drei gen te verslinden, kunnen geblusclut worden. Moge de toekomstige constitutie een waar borg zijn voor den vrede zoowel van individuen als van de verschillende volken, die het Ibe risch schiereiland bewonen, en dat allen de vrij]leid mogen verkrijgen, die hun rechtens toekomt. Naar uit Madrid wordt gemeld, nam de Ca- talaansche afgavaardigde, Companys, gisteren in het verloop van de zitting der cortes het woord. Nadat hij de regeering de vraag gesteld had, of zij zich op de hoogte hééft gehouden van de verplichtingen, die zij op zich heeft genomen, prees hij den revolutionnairen geest der mi nisters. De Catalaan&he afgevaardigden, zekle hij, zijn in het parlement getreden, om het statuut van Cataionië en andere kwesties, waarbij zij belang hebben, te verdedigen. Des niettemin zullen zij hun vertrouwen in de te genwoordige regeering niet kunnen uitspre ken. Kaar „El Mati" uit Madrid verneemt, heeft BERLIJN, 30 Juli. (W.B.) De „Graf Zeppe lin" verscheen hedenavond, na een voorspoe dige terugreis over Memel, Koningsbergen en Dantzig, om kwart over zes boven Berlijn. Voor het luchtschip op het vliegveld landde, kruiste het geruim en tijd op geringe hoogte boven Berlijns huizenzee. In de straten juichte de bevolking den lucht reus telkens en telkens weer geestdriftig toe, nog nimmer werd de „Zepp" met zoo veel enthousiasme begroet, als na dezen pooltocht. Om zeven uur werd de Zeppelin aan den an- kermast van het vliegveld Tempelhof gemeerd. Een talrijke menigte was van de aankomst van het luchtschip getuige. Dr. Eckener verliet het eerste den gondel en begroette dr. Sahm, den opperburgemeester van Berlijn. Vervolgens begaf hij zich, begeleid door de kapiteins van het luchtschip en prof. Sa- moilówitsj, naar het restaurant van het vlieg veld. Onderweg werden hem vele bloemstukken aangeboden, terwijl talrijke fotografen druk in de weer waren, om opnamen te maken. In het restaurant, waar talrijke autoriteiten henevens het bestuur van de Arctische ver- eeniging aanwezig waren, hield dr. Sahm een toespraak, waarin hij dr. Eckener en de ge- heele bemanning, uit naam van de hoofdstad Berlijn, begroette en uiting gaf aan den trots der Berlijners, dat de reis naar het Poolgebied van Berlijn uit is ondernomen, Dr. Eckener dankte, ook uit naam van de bemanning, voor de hartelijke ontvangst en betuigde zijn vreugde over de voldoening, waarvan dr. Sahm gewag had gemaakt, met de thans geëindigde vlucht. Ook hij en de bemanning zijn verheugd over het bereikte resultaat. Misschien is niet alles vervuld, wat verwacht werd, doch dr. Eckener was niet geheel zeker, of alles, wat over de plannen in de couranten is geschreven, ook werkelijk tot de plannen heeft behoord. Intusschen was hij bijzonder verheugd, dat het luchtschip weder zijn vermogen Heeft kun nen toonen. Hij zelf had er geen oogenblik aan getwijfeld, ,dat de reis naar het Poolgebied betrekkelijk gemakkelijk zou zijn. Thans kan hij als resultaat van hetgeen on derweg beleefd werd, vaststellen, dat de reis de meest aangenaamste, de mooiste en de minst gevaarlijke is, die men zich kan voor stellen. Voortdurend heeft men onder een Italiaansch blauwen hemel gevaren, bij goede verplegin en dikwijls ook onder het genot van een goed glas wijn. ,Wij hebben den boozen mist steeds onder ons gelaten en het heeft geen groote moeite gekost, de groote eilanden en de kust gebieden, die nog voor een gedeelte onderzocht moeten worden, te bereiken, zoo gemakkelijk mogelijk van bovenaf te definiseren en er foto grafische opnamen van te manen. Da meegebrachte foto's zullen toonen, welk een uitstekend exploratiemiddel het lucht schip is". Dr. Eckener sprak ten slotte de overtuiging uit,dat de ,Graf Zeppelin" nog dikwijls voor zulke doeleinden zal worden gebruikt. Na dr. Eckener sprak de gezant der sovjet regeering, die de leiding van het luojtschip en van de expeditie in het Dui'tsoh hartelijk ver welkomde. Hij verklaarde er niet aan te twijfe len, idiat de resultolte® van de reis voor de ge heels wereld groote wetenschappelijke waarde zullen hebben. De volken zijn opnieuw verbon den door wetenschap en techniek. Het gaf hem natuurlijk veel voldoening, dat Duitschland en Rusland hier hebben samengewerkt. Ten slotte wenschte hij dr. Eckener nogmaals geluk met het behaalde suooes. Prof. Samoilowitsj verklaarde ten slotte nog, dat hij er over verbaasd is geweest, hoe 'n uit stekend middel het luchtschip voor dergelijke exploratietochten zijn. Men heeft thans in en kele dagen op de verschillende daarvoor in aan merking komende gebieden der wetenschap re sultaten kunnen bereiken, voor het verzamelen waarvan anders twee a drie jaar noodig zouden zijn geweest. Tegen acht uur steeg het luchtschip, dat blij kens nadere berichten niet zooals eerst gemeld, aan een anfermast was gemeerd, doch door ongeveer 200 schupo's in bedwang werd gehou den, weder op om de reis naar Friedricbsliafen voort te zetten. Gedurende den geheelen tijd was een talrijke menigte hij het vliegveld aan wezig, die geduldig wachtte, totdat het lucht schip de terugreis aanvaarde. Het radiostation van de luahtschepenwerf te Friedrichshlafien heeft va® boord van de „Graf Zeppelin" de meüedeeling ontvangen, dat het luchtschip Vrijdagmorgen te ongeveer 5 uur te Friedrichs'hafen zal landen. Zooals aangekondigd werd de heele geestdrif tige ontvangst van de Poolreizigers te Berlijn per radio uitgezonden. NANKING, 30 Juli. (R.O.) Er zijn uitgebrei de voorzorgsmaatregelen genomen voor de vei ligheid van Tsjang Kai Shek, in verband met een drieste poging, hem te vermoorden in een publiek park te Nantsjang, het hoofdkwartier der nationalistische troepen. Verscheidene schoten werden uit een bosch aan den rand van den weg afgevuurd op den auto van den president, doch troffen hem niet. Zijn lijfwacht doorzocht onmiddellijk het bosch, doch zonder resultaat. Het daarop volgende onderzoek ondeT ver dachte personen te Nantsjang leidde tot de ar restatie van drie lieden, die bekend zouden hebben van de regeering te Canton opdracht te hebben ontvangen, om den leider der Nanking- regeering, Tsjang Kai Shek, te vermoorden. Men gelooft, dat deze drie lieden reeds gefu silleerd zijn. TIENTSIN, 30 Juli (R.O.) De troepen van Shih-Joe-Sjan hebben Tsangchow ingenomen. LONDEN, 30 Juli (H.N.) Volgens een bericht uit Nanking is te Shanghai en te Hankow de staat van beleg afgekondigd Men verwacht dat deze maatregel te Shanghai slechts drie dagen zal duren en niet van toepassing zal zijn op de buitenlandsche concessies. Feng rukt naar Peking op. Volgens Russische berichten heeft generaal Feng zijn troepen gemobiliseerd voor den s ri] tegen de Nanking-regeering. De troepen van Feng marcheeren op naar Peking. De Nankmg- regeering heeft te Moekden verzocht, om mi litaire maatregelen ter bescherming van Peking. Door het recente ingrijpen van den vroegeren leider der Noordelijke opstandelingen in den strijd tegen Tsjang Kai Shek wordt de situatie van de centrale regeering van Nanking, die strijd heeft te voeren tegen de communistische horden en tegen de Canton-regeering, nog moei lijker. Vi&T -W:- t X 'X De Küstriner Vesting, in den Duitschen volksmond bekend als de „hohe Kavalier wordt thans bij gedeelten opgeblazen, ter vervulling van de bepalingen van het V ersailles-verdrag. PARIJS, 30 Juli. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). De minister-president Laval heeft een langdurige conferentie gehad met den pre fect van politie en den militairen gouverneur van Parijs, betreffende de maatregelen tegen de dreigende ordeverstoringen van de commu nisten op 1 Augustus. Alle manifestaties en vergaderingen zijn ver boden. De vreemdelingen, die aangetroffen worden in de communistische samenscholin gen zullen onmiddellijk over de grens worden gezet. De gebruikelijke versterkingen van de ordediensten zullen zoowel te Parijs als in de provincie worden aangebracht. Daden van sabotage of molestaties van werk willigen zullen zeer streng worden onderdrukt. Vreemdelingen, die bij eventueele betoogin gen worden gesnapt zullen onverwijld uit het land worden gezet. ITZEHOE, 30 Juli. (W.B.) In den afgeloopen nacht krwam het bij Itzehoe in verband met een nationaal-socialistische betooging tot bloedige botsingen tusschen nazi's en communisten. Vijf en twintig personen werden gewond, verscheiden ernstig. Eon der gewonden, waar schijnlijk een buitenlandsch communist, is in het ziekenhuis aan de gevolgen van een sche delbreuk overleden. NEU-M NSTER, 30 Juli (H.N.) Vanmorgen werd door de politie een huiszoeking verricht in het hoofdkwartier der nationaal-socialisten te Neu-Miinster, om te zien, of daar ook wape- nen verborgen waren. Deze huiszoeking veroorzaakte groote opwin ding onder de communisten, die, toen de poli tie ingedrukt was, herhaaldelijk trachtten dit kwartier te bestormen, doch telkens afgeslagen werden. Vanmiddag om vier uur gelukte het den communisten eindelijk, het gebouw bin nen te dringen, waar alles kort en klein werd geslagen. Tien nationaal-socialisten zijn ernstig gewond. „Oorlog tegen den oorlog". HET INT. SOCIALISTEN-CONGRES. WEENEN, 30 Juli (H.N.) De socialistische arbeiders internationale heeft vandaag op het congres te Weenen met groote meerderheid een motie tegen den oorlog aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de strijd tegen het oor logsgevaar thans de voornaamste taak van alle socialistische partijen is. De socialistische partijen zijn tost besloten om met alle in het bereik van hun macht le gende middelen iedere regeering te bestreden die den vrede zou willen verstoren. De motie herinnert aan het besluit van e co Brussel, volgens hetwelk tegenover iedere to geering die zich niet naar een in erna scheidsrechterlijke uitspraak schikt, en oorlog overgaat, alle, ook revolutionaire m delen toegepast moeten worden. Het gemeen schappelijke parool moet thans voor allen zijn. Op voor den oorlog tegen den oorlog. PARIJS, 30 Juli. (H.N.) Gisteren hebben ook de communistische arbeiden in de textiel industrie van Noord-Frankrijk het werk her vat. Talrijke arbeiders zijn echter broodeloos -geworden, doordien sommige fabrieken geslo ten zijn en andere wegens gebrek aan grond stoffen nog niet in bedrijf gesteld konden wor den. LONDEN, 30 Juli (H.N.) Lloyd George zal zich voor geruimen tijd uit het politieke leven moeten terugtrekken. Zijn geneesheere® hebben verklaard, dat hij zich in het 'belang van zijn gezondheid gedurende ongeveer vier maanden van alle politieke werkzaam heden moet ont houden. Waarschijnlijk zal hij, naar de „Daily News meldt, een reis om de werlid gaan maken, waar toe hij reeds lang het voornemen had. Overi gens is zijn toestond bevredigend. Een communist de dader. WUPERTHAL, 29 Juli. (V.D.) Verleden week ontdekte men, naar men zich zal herinneren, dat op de hoofdvoedingskabel een clandestiene aftakkabel was geschakeld met het doel, op deze wijze een clandestienen microfoon op den Langenberg-zender van de West-Deutsche Rund funk te brengen. De verdenking viel, naar aanleiding van den gelukten aanslag van veertien dagen geleden wederom op communisten en de recherche die een bepaald spoor volgde, ontdekte bij een com munist te Langenberg een voorraad radio-ma teriaal van dezelfde soort als dat men bij den Langenberg-zender gevonden bad. De communist zelf had Langenberg inmid dels verlaten, doch de politie hoopt weldra tot zijn arrestatie te kunnen overgaan. zch» parleroeatsleden,financiers en industriee- het ministerie van financiën overeenkomstig GIDS VERONGELUKT In de Fransche Alpen is een Duitsche gids verongelukt, die met twee touristen een berg had beklommen. Bij het afdalen van een piek is hij in den afgrond gestort. het decreet van 23 Juli j.l. opdracht gegeven, cm een c-rediet van twee millioen peseta's te verleeneu voor het uitvoeren van openbare werken, teneinde daardoor de werkloosheids- criRis te lenigen. Dit crediet zal zoo spoedig mogelijk door een speciale commissie onder voorzitterschap van den civielen gouverneur onder de provin cie» van Andalusië worden verdeeld. De jacht op den misdadiger. PARIJS, 30 Juli (H.N.) De jacht op den misdadiger, die Dinsdag met zijn medeplich tigen twee zoons van een Franschen senator aangevallen en beroofd had en daarop in het bosch van Beauvais was gevlucht, is Woens dag en Donderdag voortgezet, echter zonder eenig resultaat. De dader is wel enkele malen gezien, doch slaagde er telkens in, te ontkomen in het bosch of in de naburige korenvelden. De gendarmerie heeft thans een vliegtuig te hulp geroepen, dat hoven het bosch kruist en teekens zal geven, zoodra de vluchteling wordt gezien. Op grond van het optreden van Stalin voor een sterker onderscheid in de arbeldsloone® zijn talrijke industrieën tot loosverhooging overgegaan De voorzitter van den oppersten raad, Ord- s'honikidses, wijst er daarom in een hijzonder rondschrijven op, dat alle industrievereenigin- gen en trusts zonder toestemming van den raad geenerlei loonsverhooging mogen toepas sen, welke een overschrijding van het vastge stelde loonkapitaal ten gevolge zou hebben. Dit schrijven van Ords'honikidses bevestigt de meening, dat de slechte financieele toestand van den sovjetstaat geen werkelijke verhooging van het loonkapitaal toelaat, zoodat de bevoor rechting der daarvoor in aanmerking komende arbeiders slechts kan geschieden op kosten van de groote massa. BERLIJN, 30 Juli. (W.B.) Z. H. Em. kardl- naar dr. Bertram, aartsbisschop van Bre&lau, viert morgen zijn 50-jarig priester- en 25-jarig bisschopsjubilé. o ,a„ Da H. Vader heeft, naar de „German m meldt, den 72-jarige jubilaris een -hartelijk feli- citatieschrijven doen toekomen. In plaats van uiterlijke feestelijkheden zal een bijzondere jubilê-mis, om leniging en red ding uit den nood te verkrijgen, wwden opge dragen. DE IJSER-BEDEYAART. De regeling van de orde. Onze Antwerpsche oorrespondent schrijft Volgens „De Standaard" heeft de mmister- Tan gisteren zich o. m. bezig gehouden ri l dl kwestie van de IJser-bedevaart. Een de- finitieve regeling werd nog niet aanvaardde leaders van de bedevaart zullen anderma deDe0rege°Sng wenscht thans, dat de handha ving der orde° niet uitsluitend aan het £nnt air hedevaart zal worden overgelaten. De re Sring wenscht en hoopt, dat alles rusUg zal verloopeu Anderzijds zal de regeering er voor verloopen, rustverstoorders, zooals verle- dTnTaat^ -ome karakter der bedevaart ^hSaleTopenbare veiligheid had voor- gesteld, dat het den bedevaarders zou torboden worden langs de kust naar hms te kee- ren met wapperende ieeuwenviagg De regeering heeft dit veizu<= "IS* tol maatregelen treffen, opdat de baj iten uit Frankrijk en Brussel zich deftig zouden gedragen en de Vlamingen met zouden dl overbrenging van het lijk van Renaat de Ridder naar het IJsermonmnent betieft, hiervoor heeft de regeering tot nu toe geen OP lossing gevonden. Er zijn daarvoor formaliteiten «H* schijnt. a.t ».n at jaar nog moeilijk zal gereed komen. DE AANSLAGEN OP DE ROEMEEN- SCHE SPOORWEGEN. DE BRITSCHE LANDBOUWCRISIS. LONDEN, 30 Juli. (N.T.A.) Honderd acht en zestig, meest conservatieve, afgevaardigden, hebben de regeering een memorandum over handigd, waarin wordt aangedrongen op maat regelen, welke onverwijld tot leniging van den nood in de landbouw dienen te worden geno men. DE HITTEGOLF IN AMERIKA. NEW YORK, 30 Juli. (H.N.) In de Westelijke staten en de staten van het centrale Westen heerscht nog steeds groote hitte. De tempera tuur stijgt soms tot 50 graden Celsius. Reeds zijn meer dan tachtig personen ten gevolge van de hitte overleden. In verschillen de staten treden ook sprinkhanenplagen op, terwijl in andere door de groote hitte bosch- branden veroorzaakt worden. DUITSCHE VLIEGERS IN MONGOLIë GEVANGEN GEHOUDEN. Naar uit Moskou wordt gemeld, worden de Duitsche vliegers, die onlangs bij een nood landing in Mongolië gevangen genomen zijn. nog steeds in hechtenis gehouden, niettegen staande Duitschland officieel te Moskou stap pen heeft gedaan, om de vrijlating van de vliegers te bewerken. De regeering van Mongolië wil het vliegtuig in beslagnemen en de vliegers na eeD korten tijd van hechtenis over de grens zetten. Ook van Chineesche zijde is tegen het ge- vangenhouden van de vliegers geprotesteerd, doch zonder resultaat. Prins Johann von Lichtenstein trad te Lon den in het huwelijk met Alecan* Me Far-- lane uit Textto. STRAATSBURG, 30 Juli. (V.D. Volgens de gewoonte in het Rijn-gebied bij Lotharingen krijgt de wijn van eiken oogst een eigen naam In verband met de politieke gebeurtenis, die de wijnkweekers het belangrijkst van dit jaar achten, zal de wijn van den nieuwen oogst naar den president der Vereenigde Staten, die hei initiatief tot het moratorium-voorstel nam, „Hoover-wijn" 193* genoemd worden. communisten gearresteerd. BOEKAREST, 30 Juli. (V.D.) In verhand met de verschillende spoorwegaanslagen zijn de laatste dagen in Roemenie reeds meer communisten gearresteerd. in dan 600 Groote materieele schade. LONDEN, 30 Juli. (H.N.) Volgens een be richt uit Santiago de Chili heeft ^stereii- morgen een aardbeving in deze stad groote materieele schade aangericht. Onder de be volking ontstond een paniek Menschentovens zijn echter, voor zoover op het oogenblik be kend, niet te betreuren. AUTO-ONGEUUK VAN DEN PRINS VAN WALES. SUNNINGDALE (Surrey), 30 Juli. (N.T.A.) Bij den ingang v£n den stadstoren botste de auto van den prins van Wales tegen een luxe auto. Beide voertuigen werden beschadigd. De inzittenden bleven ongedeerd. BERLIJN, 29 Juli. (W.B.) In het proces te gen de twintig communisten wegens de schiet partij op een aantal nationaal-socialisten hij den muur van het kerkhof te Höheiischönhaü- sen bij Berlijn, werd hedenmiddag uitspiaak gedaan. De beklaagden werden veroordeeld tot gevan genisstraffen, varieerend tusschen twee jaar en vier maanden. Een der beklaagden werd vrijgesproken. DAT MOCHT NIET Wegens handelingen in strijd met nooA verordening voor het betalingsverkeer en da* handel in buitenlandsche betalingsmiddelen zijn te Breslau een bankier en zijn gevolmacite tigde in hechtenis genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9