■HI M ■•-. ■■-■:'■ GROOTE SCHAKELS IS HET WERELDVERKEE 2 I -. "itsr - wê liÈi I ftSIM Mi **5 DE NIEUWE MARTINEZ- BENICIABRUG. s mm ■Hl M m ""•'v 5 m mmmmsm - X tt Iw. i v 5, i - I DE „STONEY HARBOUR BRIDGE" TE SIDNEY. WmÊÊË rnmmmm I "T! it* X "X De openstelling van twee groote bruggen de nieuwe Martinez Beniciabrug In het traject der Southern Pacific Spoorweg' en de Sidney Harbour Bridge, de grootste hang-boogbrug ter wereld was ons aanleiding tot het publiceeren van een tweetal artikelen, die het belang van dit titanenwerk voor het wereldverkeer op overtuigende wijze aantoonen. De Southern Pacific Spoorweg, een der z.g. transcontinentale Amerikaansche spoorweg- lijnen, ontmoet in zijn traject van Ogden in den staat Utah naar Oakland in Californië in de wateren van de baai van San Francisco een natuurlijke hinderpaal. Van 1868 af, toen de eerste pogingen werden aangewend, om te trachten Sacramento per spoor met San Francisco te verbinden, vormde deze baai een nagenoeg onoverkomelijke hindernis. Door den bouw van de groote stalen brug tusschen Benicia en Martinez, over den Weste lijken toegang van de Suisun Baai, heeft men een doorgaande spoorwegverbinding mogelijk gemaakt. Tot goed begrip is het noodzakelijk, dat wij het eën en ander vertellen aangaande de W0I'^inSsgeschiedenl3 van deze transcontinen- taie lijn. In 1869 werd de spoorlijn van Sacfamento naar Oakland voor het verkeer geopend, terwijl de veerdienst tusschen Oakland en San Francisco de reizigers verder vervoerde. Deze spoorlijn maakte echter een grooten omweg naar het Zuiden over Tracy en Altamont Pass, waardoor het traject tusschen Sacramento en Oakland ongeveer 260 K.M. lang werd. In 1878 werd een spoorweg aangelegd van Oakland naar Martinez en vandaar naar Tracy. Men besloot toen tot de instelling van een veerdienst over de Carquinez Strait, om deze spoorlijn met South Vallejo te verbinden. Dit was reeds een groote vooruitgang, doch als een groot bezwaar werd het ondervonden, dat de spoorbrug van Suisun naar Soth Vallejo over een heuvelrug moest loopen, welke meer dan 100 M. hoogte bereikt. In 1879 bouwde men toen een lijn van Suisun naar Benicia, dwars door de moerassen heen. Voor het over ateken van de baai leek toen een veerboot de meest geschikte oplossing en in 1879 werd de JSolano", toentertijd de grootste spoor- veerboot ter wereld, In dienst gesteld tusschen Benicia en Post Costa. De boot had een waterverplaatsing van 5450 ton, twee machines elk van 1500 P.K., welke schepraderen met een doorsnede van 10 M. in beweging brachten. Gedurende een-en-vijftig jaren heeft deze „Solano" tusschen Benicia en Port Costa heen en weer gevaren, tot dat zij op 1 November 1930 haar laatste reis aflegde. Een zusterschip, de „Contra Costa", werd in 1914 in dienst gesteld. De afmetingen van de „Solano" waren van dien aard, dat zij in 1930 twee moderne locomotieven en 36 goederenwagens, of twee locomotieven en 24 passagiersrijtuigen, op haar van vier sporen voorzien dek kon vervoeren. Het verkeer breidde zich langzamerhand dus danig uit, dat plannen ontworpen werden voor den bouw van een brug. In 1927 vervoerden de beide veerbooten 98.262 rijtuigen en 148.130 goederenwagens. Deze cijfers stellen de hoogste Vervoer-capacitelt der beide booten voor; veel vracht moest langs een grooten omweg over een spoorlijn vervoerd Worden. De bouw van de brug zou geschieden tusschen twee rotsen en wel de eene gelegen te Army Point en de andere te Suisun Point bij Martinez. Geologische onderzoekingen toonden aan, dat het noodzakelijk was, om de brugge- peilers op den vasten onderbodem te bouwen, zoodat een laag modder moest worden uit gebaggerd, varieerend in dikte van 20 tot 34 M. De brug zelf bezit een lengte van 1870 M., met inbegrip van een viaduct ter lengte van ISO M. bij Martinez en ter lengte van 73 M. bij Army Point. Een gedeelte kan geopend worden voor het scheepvaartverkeer; dit stuk bezit een lengte van honderd-tien M. en weegt ongeveer 1580 ton. Deze groote massa staal wordt tusschen twee stalen torens, elk twee-en- veertig M. hoog, als een lift opgeheven. Het opheffen geschiedt door middel van vier-en- zestig kabels, de motorkracht woTdt geleverd door twee electromotoren van 150 P.K. Als bijzonderheid dient vermeld te worden, dat het opheffen geschiedt in minder dan anderhalve minuut. Op 15 October 1930 was de brug gereed, nadat met den bouw juist zeventien en-een- halve maand te voren was begonnen. Men had geschat, dat voor de constructie niet minder dan dertig maanden noodig zouden zjjn ge weest, zoodat een echt Amerikaansch record was bereikt. Men heeft de brug dusdanig geconstrueerd, dat deze geschikt is voor het verkeer voor locomotieven en wagens, die nog vijftig procent meer wegen dan het aller modernste, thans in dienst zijnde materieel. Automatische trein-stop inrichtingen zorgen er voor, dat geen trein over de brug kan rijden, als het middelste gedeelte geopend is. In den ochtend van 1 November 1930 ver voerde een extra-trein de genoodigden van Oakland naar Port Costa, waar de trein aan boord van de „Solano" werd gereden. De oude veerboot vervoerde den trein over de baai, wat haar laatste tocht was. De trein werd getrokken door een der nieuwste en zwaarste Southern Facific locomotieven, in 1930 ge bouwd Deze machine weegt met tender meer dan 370 ton; ter vergelijking diene, dat de nieuwste Nederlandsche sneltrein locomo tieven, de serie 3900, circa honderd-veertig ton met tender wegen. Een oude locomotief, de „C. P. Huntington", Uit het jaar 1863, niet meer dan achttien ton De Sidney Harbour Bridge werd, zooals de 'foto's duidelijk weergeven, als een poort ge bouwd. Eerst de meest hellende deelen aan de oevers en vervolgens als „sluitsteen" het middendeel. Twee reusachtige kranen kropen bij elke vordering meer en meer langs de hel lingen omhoog, terwijl kleinere kranen als tusschenschakels met den oever het materialen- transport vergemakkelijkten. Eerst toen de boog voltooid was, legde men het dek, te beginnen vanuit het midden. De firma Dorman Long, die voot het werk een heel fabriekscomplex op den Lavender- baai-oever bouwde, heeft als uitvoerster van het werk kranigen arbeid verricht, doch onze grootste bewondering gaat uit naar het genie W§ dr»; Het aanvoeren van een der spanningen der Stoney Harbour-brug. Links: de pij lers, waarop de spanning geplaatst zal worden. wegend, reed voor den officieelen trein, om den toeschouwers den enormen vooruitgang in de spoorwegtechniek gedurende de laatste zeventig jaren voor oogen te stellen. Door gebruik te maken van dë nieuwe brug wordt Op de treinreis dertig minuten bespaard. Deze dagen had de officieele opening plaats. Öp den openingsdag was op de brug een schild aangebracht, waarop vermeld stond: „Een symbool van Southern Pacific's vertrouwen in het Californië van de toekomst". Deze brug is echter meer, dan een symbool van vertrouwen in de toekomst van Californië; zij is eèn blijk van vertrouwen In de toekomst van de groote Republiek, Welker spoorwegen ook in dezen tijd van auto- en luchtverkeer geroepen zijn om een verderen groei mogelijk te maken. F. S. BOSMAN. Het laatste meesterwerk van bruggenbouw, „een wondei van Britsche ingenieurs-kunst", zooals de zonen van Albion het met gerecht vaardigden trots noemen, is de eenboogsbrug, die de haven van Sidney overspant. Afgezien van het feit dat deze brug een buitengewoon ranken vorm heeft, en een aesthetische aanwinst voor het stadsbeeld is, roemt men haar tevens als dê grootste span- brug ter wereld. De boog draagt aan 21 paar hangarmen een dek van bijna 500 M. lang, een vrij respectabele afstand, als men daarbij vergelijkt de breedten onzer waterwegen als bij het IJ voo- Amsterdam, dat ter hoogte van het oude Tolhuis nog geen 300 M. haalt en de Maas bij Rotterdam, waarover als enorm ge vaarte een spoorbrug van 300 M. lengte ligt. IMïS-: ...-v...*-,. Boven: Bij de opening van de Stoney Harbour brug ging een oud locomotiefje den modernen trein vooraf om het frappan te verhoudingsverschil weer te geven. Onder: De oude ferryboot „Solano" gedurrende de laatste reis, toen de trein met ge noodigden voor de openingsplechtigheidnaar de overzijde werd gevaren. dat, een brug wist te ontwerpen waar de grootste schepen ter wereld, die de diensten van San Francisco op Australië onderhouden, kunnen passeeren zonder dat het landverkeër gestremd wordt. Een vooi beeld, dat ter navolging wordt aanbevolen aan de ingenieurs van ons water rijke vaderland, waar open bruggen een voort durende ergernis blijven. Wanneer we van de Sydneybrng spraken als van de grootste boogbrug, dan bedoelen we daarmede de onovertroffen lengte van het hangende wegdek, dat onder dén boog is ge bouwd en dat niet door pijlers wordt gesteund. Andere boogconstructies bestaan er, waarop een langer wegdek rust. Zoo is 'n zeer gewaag de, doch uitstékend geslaagde bouw, die van de Forthbrug in Engeland, wier overspanning 570 M. is. De Saltashbrug over de Taman is 730 M. lang. De hoogte van den middenpijler, waarop twee boogeinden rusten, is 80 M. van fundee ring tot top. Uit 't feit, dat de spoorrails 40 M. boven het rivierniveau liggen, kan men af leiden, dat er bij het leggen der fundeerings- werken op respectabele diepte moest worden gewerkt. Men deed dat binnen de twee jaren met behulp van een duikerklok en menigmaal brachten stormen en plotseling ontstane lek ken," de arbeiders in levensgevaar. Het doet toch eigenaardig aan te denken, dat de vooflooper van de machtige Sidney- brug, die het stadsbeeld beheerscht, gezocht moet worden in de Chineesclie kettingbrug, die trouwens van alle eerste ijzeren bruggen het model wordt genoemd en den grondslag, waarop de ingenieurs hun oeuvre inspireer den. Do Chineesche kettingbrug bestaat uit zes sterk gespannen 50 voet lange ijzeren kettin gen, die onderling geringen afstand hebben en aan de uiteinden in de rotsen bevestigd wer den. Dwars over deze kettingen werden balken of planken gelegd, zoodat lets dergelijks ont stond als de bruggen in speeltuinen, waar ieder als kind zich wel eens op heeft gewaagd. De eerste afleiding van dezen grondvorm vinden we in het vlakke land, waai de oevers zelfs geen houvast aan de kettingen boden. Daar verrezen oervormen van steenen brugge hoofden, waaruit weer later heele gebouwen of torens ontstonden. In de laatste gevallen kohdén de kettingen bovenaan gespannen worden, terwijl an deze hoofdkettingen afhangende kettingen het brugdek dragen (deze hebben dus de functie van de afhangende staven te Sidney). We krij gen hier het voordeel, dat het brugdek hori zontaal kan zijn, daar de doerzakking door zwaarte alleen gevonden wordt bij de boven gespannen hoofdkettingen. Worden de kettingen vervangen door kabel en staven dan zien we tot onZè verrassing...... het model van de Brooklynbrug in de Veree- nigde Staten, waarvan in „De Maasbode" reeds zoovele malen afbeeldingen zijn opgenomen. (Men herinnere zich de arbeiders, die tegen de hellende hoofd-draagkabels opkruipen om ze schoon te maken). Het heeft betrekkelijk lang geduurd, eer de eerste ijzeren boogbrug voltoond was. Deze werd gebouwd over den Severn in Coolbrookdale. Ze had een spanwijdte vaa 22 meter (vergelijk daarmede de tegenwoordige afstanden!) en het eerste verkeer ging er in 1776 over. Tot 1800 bleef het aantal ijzeren boogbruggen sterk beperkt, doch daarna ver meerderde het zich snel, vooral in Engeland en Duitschland. In eerstgenoemd land vooral moeten we de origlneele brugmodellen vinden, gebouwd door menschen, die geen dergelijk voorbeeld voor oogen hadden en die dus op dit terrein baanbrekend werk verrichtten. Het spreekt vanzelf, dat btj de uitbreiding der ko lonisatie de moederlandsche wetenschap ten volle werd benut en zoo zien we in de Britsche dominion-staten vrij wat bruggen, die herinne ren aan Engelsche modellen. De Engelschen bleken ook meesters in het combineeren van brugtypen en we moeten weer over de Noordzee om er het beste voor beeld van te vinden. De in 1890 gebouwde Firth of Forthbrug kan hier als model gel den. Bijzonder in het zij-aanzicht komen hier de rhythmische verhoudingen zoo mooi tot haar recht Tegen den hoogen opbouw der middelste bogen komen de zeer lange op- en afritten prachtig uit. Het eigenaardige van deze brug is, dat ze door bogen gesteund wordt (onder het brug dek) en tevens aan bogen is opgehangen. Het best kunnen we ons den houw aldus indenken: een ruitvorm, op een der stompehoeks-punten neergezet, laats daar op dezelfde wijze precies zoo'u ruit naast, maar tevens aldus, dat drie der vier hoekpunten van beide ruiten elkander raken. De twee onderste punten wor den iets naar buiten gebogen en op een uiterst laag pijlertje geplaatst, zoodat het is, als rusten de ruitvormen op het water. Wanneer men zich nog meer zulke modellen voorstelt en ze aanéén plaatst, hebben we een tamelijk juist beeld van de Firth of Forthbrug. Het brugdek loopt dan natuurlijk langs de hori zontale ruit-dïagonalen. Tusschen elke twee pijlers vinden we dus een hangboog en een ondersteunende boog. Bij de waardeering der nieuwe Sidney-brug spraken we van een aesthetische aanwinst en hier komen we bij een zeer teer punt van den ijzeren brugbouw, waar zoo lang de knoppen en kronkels (tamelijk goedkoop giet- of smeed werk) de eigenlijke constructie moesten ca- moufleeren, om het werk een „kunstzinniger" aanzien te geven. We weten allen, dat met deze goed-bedoelde, maar smakelooze bedriegerij is afgerekend. Doch bij een gevelontwerp bijv. is dergelijke rompslomp gemakkelijker overboord te gooien dan bij een ijzeren boogbrug, die alleen reeds door het toègepastè materiaal een onprettigen indruk pleegt te geven. IJzerconstructie en schoonheid zijn twee zusters die nogal vaak kibbelen; desalniettemin zijn 't zusters! Een eerste vereischte voor kunstvorm in de ijzerconstructie is: de techniek geen geweld aan te doen. Zoo moet een ijzeren brug als bouwwerk op-zichzelf alléén uit lönen bestaan, wil ze kunstvorm te bezitten. De combinatie met steen verwringt vaak de verhoudingen en poogt (misschien wel bescheiden) de aan dacht van de Ijzercontsructie af te leiden. Zouden we de definitie moeten geven van dat, wat den kunstvorm van een ijzeren brug be paalt, dan zou deze aldus moeten luiden: De vorm van de lijnomtrekken der ijzeren sta ven en balken en de eenvoud der vullings staven, die te zamen gehouden zijn aange bracht. Van de Sidneybrug zien we slechts: een edelgevormde boog, steunend op de oevers; iedere staaf heeft een functie. Verder een vlak brugdek, gehangen aan 21 paar eenvoudige, rechte staven en juist deze practische een voud verleent kunstvorm aan dit werk. Teneinde misverstand te voorkomen, moe ten we aan deze waardeering toevoegen, dat de mooiste brug nog niet tevens technisch de beste brug zou zijn, omdat deze twee dingen ten slotte los van elkander staan. Evenwel In den kop geven wij een afbeelding van de pas-géopende, groote stalen brug tus schen Benicia en Martinez, „een symbool van Southern Pacifies vertrouwen in het Californië van de toekomst". vinden we te Sydney een uiterst gelukkige combinatie van beide eigenschappen. Dit moet temeer op prijs worden gesteld, daar een in de hoogte uitgevoerde ijzeroonstruo tie in boogvorm moeilijk kan worden aange past aan de steenen oever-steunen en ten tweede loopt deze brugvorm veel kans, 'n zeer vreem den indruk te maken tegen de omgeving. Den- halve ziet men in de groote steden meestal brug gen, waarvan de dragende boogvorm onder het brugdek ligt. Voorbeelden in binnen- en buiten land liggen voor 't grijpen. Zie slechts de Ara- sterdaimsche bruggen over Amstel en grach ten en de Parijsche Seimebruggen. Allleen daar, waar veel ruimte is, kan een uit zondering op den regel worden gemaakt en in Sydney vinden we zoo'n héél gelukkige! uitzondering. De kleine helllngslhoek der ttOogverbinding met het brugdek doet als het ware èn boog èn brugdek zien als een ongedwongen voort ze t- De hoogbouw van de brug, die de haven van Sidney overspant. ting van de omhoogloopende opritten, royala verkeerswegen, geheel *n het karakter van het machtige werk. Tenslotte nog dit: we hebben hier de aan dacht gevestigd op een bu i ten land soh werk en •slaakten terloops de verzuchting, dat onze tech nici tot bruggen zouden komen, die gelijktijdig bet verkeer te water en te land van dienst konden zijn zonder één van beide door hef fing of draaiing te stremmen. Dit is slechts een kleine wensch voor de toekomst. Voor 't heden mogen we ons verheugen in 't bezit van Imponeerende brugoonstrueties, die zoowel bij Nederlander als bij vreemdeling eer bied en bewondering afdwingen en vaak tem voorbeeld worden gesteld. Veel kunnen wij van het buitenland loeren maar wij voelen ons gelukkig, als bewoners van een op het water veroverd land, ook te mogen leeren aan vreemde technici die bij een bezoek aan onze water-bouwwerken opgetogen geraken over het imposante onzer Nederland sche techniek. xe x,- Boven: De hoogbouw van de Sidney Harbour.brug voltooid. Men begint het brug. dek vanuit het midden op te hangen. OnderHet Ned. s.s. >rArenskerkvoor de ge, heel voltooide brug*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2