h MAATSCHAPPELIJK WERKEN. HUIS-APOTHEEKJE, i BADTASSCHEN. MODEPRAATJES. KALENDER YAN DE WEEK. GULDEN REGELEN. HANDWERKRUBRIEK. DINSDAG l AUGUSTUS Ï93Ï si EEN VOORBEELD DE CHARME VAN DEN EENVOUD- EET VRUCHTEN, VOORAL RIJPE VRUCHTEN. DE SCHIM UIT 'T VERLEDEN. Zaterdag. LA FETE DE „BONNE MAMAN". WAAROM EEN GEWEVEN HANDTASCHJE. TAN31 som J Mevr. S. v. 1., de dames P. en G. te H., en enkele lezeressen, die vroeger reeds over on ders-taand vraagstuk schreven. En die we-1 niet kwalijk nemen, dat het nu pas aan de beurt komt, er is telkens zooveel. Mevr. P. veel dank voor Uw vriendelijk bemoe digen, het aanhalen van het bekende: Een goede zaak beginnen volharden kloek van zinnen verwint het al. Mocht „Maatschappe lijk Werken" die door U genoemden kring nieuw leven hebben ingeblazen, dan was het zeker prettig dit te hooren. Want ook hier is telkens gewezen op: Wéér een nieuwe ver- eenlging erbijKan dit of dat niet opgenomen in een reeds bestaanden bond f Waar toch het getij telkens kentert, dienen de bakens daar naar verzet - waar onze hedendaagsche we reld de sociale en economische vraagstukken als uit den grond doet opstuiven inplaats van op groeien, daar is het zeker goed, dat velen te gelijk naar de juiste beantwoording van die vraagstukken zoeken, ze zoogenaamd van alle kanten bekijken. En mevrouw S. v. X. dank ik voor de toezen. ding mét onderstreping van het verslag van den Bond voor Groote Gezinnen. 11$ had het trouwens al gelezen, en waar U thans aan dringt op publiek behandelen van wat ik onlangs persoonlijk meldde, hoop ik zulks he den te doen. Voorop zij gezegd, dat het volgende geens zins wordt bedoeld als propaganda van de hier te behandelen vereeniging, wèl is het echter waar, dat het allesbehalve dom ot schande is, als men leert van dAt, waarin andersdenken den (en vaak van de edelsten en verst vooruit zienden onder onze niet-Katholieke sexegenoo- ten) ons vóór zijn. Door hun mooie publieke werken te bestudeeren, kan men dan in eigen milieu dit of dat nog aanvullen, béter nog laten Werken. Het verslag (boven genoemd) vermeldt, dat allerwege de oplossing van het dienstboden- vraagstuk wordt ter hand genomen, dat ook de Berde Orde van St. Franciscus dit werk nog krachtiger ter hand gaat nemen, In over leg met den Bond voor Groote Gezinnen. En dan staat er letterlijkIn iedere parochie moest eigenlijk een huis zijn, waar vrouwen klaar staan, om bij plotseling opgekomen be hoefte aan hulp in de huishouding direct te kunnen helpen. Er zijn al plaatsen, waar ze druk bezig zijn met de voorbereiding van zoo'n directe hulp, voor waar ze noodig is en, zooals hier al meer verteldIn Den Haag, te Haarlem, en wellicht ook reeds elders, bestaan huizen van de St. Juliana-Orde, die echter nog lang geen zusters genoeg tellen, om voor elk geval te kunnen bijspringen. f B*- .is trouwens meer, en misschien is vol gende uitleg van nut dóór, waar op het oogen- blik plannen bestaan voor het oprichten van instituten als door genoemd verslag bedoeld Een in de wereld van Maatschappelijk Werk geheel thuis zijnde vrouw, een lid van de vak- commissie van vrouwen aan de Arbeidsbeurs te Amsterdam, een dame, die onophoudelijk in .aanraking kwam met huisvrouwen uit allerlei lagen van onze samenleving en alzoo alle noo- den van de samenleving leerde kennen, zij (en enkele helpsters) richtte in het begin van het vorige Jaar op „De eerste Nederlandsche Co- operatieve Ziekteverzekering voor Huisvrou wen". Modern. Maar zoo mooi voor de leden. Al zoo vaak had ik ervan gehoord. Wie, die op zieken- of armbezoek gaat, niét En dan denke men geenszins aan arm in den ouderwetschen zin van dat woord. Daarom, mevrouw De VriesBrandon wist, dat Juist de vrouw van onzen middenstand en haar familie, óók de alleenstaande en vaak al leen-wonende vrouw zooveel mist, als ziek zijn haar noodzaakt tot het houden van haar bed, Nóg meer dan zij, die een gezin met véél per soneel uit haar handen en leiding moet geven, omdat zij zelf nu ofwel thuis, ofwel elders ver pleegd dient te worden. Het eerste Jaarverslag van genoemde ziekte verzekering wees uit, hoe 'n prachtige arbeid met de oprichting van dit deel van hulp in de huishouding is verricht. Het wees uit, hoe een vrouw de nooden van haar sexegenooten had gekend en daarin had voorzien. De Coöperatie beoogt vanzelf géén winst, die in korter en of langeren tijd steeds het gevolg is van zoo'n samenwerking. Komt er winst, dan wordt deze straks onder de leden verdeeld b.v. door de jaarpremie te verlagen. De verze kering geldt voor huisvrouwen, huishoudsters en alleen wonende vrouwen, van welken stand of rang ook. De premies kunnen worden afge sloten, naar verkiezing van het nieuwe lid, voor veertig, ofwel meerdere dagen, dat hulp noodig zou zijn. Is een geval zoogenaamd chro nisch, dan kan niet door dit Instituut geholpen worden, iets, wat mijns inziens, in een Katho lieke Coöperatie zou kunnen worden verhol pen, door samenwerking met het armbestuur, met Nazorg voor T. B.-patiënten, onzen Bond van Groote Gezinnen, enz., want juist het werkmansgezin en het middenstandsgezin (ook wel het beter gesitueerde) hebben bij een chro nische ziekte van de huisvrouw recht op de meeste hulp, den meesten steun. Is er een geval, waaraan genoemde Co- operatieve Ziekteverzekering twijfelt die veel huisbezoek doen, begrijpen, wat hier wordt bedoeld zoo komt een dokter van het insti tuut eens kijken in dat bepaalde gezin. Het mooiste is, dat deze Ziekteverzekering werkt over 't geheele land. Overal heeft ze blijk baar haar helpsters, óók haar leden, die het maar één kaart, of, bij spoedgevallen, een tele foontje kost, om terstond die persoon te krij gen toegestuurd, die in de familie van de zieke het best past, of die b.v. door de echtgenoot van de zieke huisvrouw wordt verlangd, aan gevraagd. Onder deze „helpsters" (waarvan aan het hoofdbureau een lijvig en terstond al het noo- dige verklappend kaartsysteem wordt gehou den) zijn meisjes en vrouwen van allerlei ken nis, ontwikkeling, beschaving, zoowel als de pootige hulp, die b..v noodig zal zijn in een werkmansgezin. Er zijn eenvoudige helpsters, die het burgerhuishouden laten marcheeren, alsof moeder er heel niet ontbrak, er zijn óók meisjes uit vooraanstaande families, die de taak van de huisvrouw uit 'n meer ingewikkeld milieu met liefde en kennis overnemen. Ik hoorde beweren, dat men de Coöperatieve Ziekteverzekering voor Huisvrouwen nooit ver geefs opbelt. Is dat niet véél waard Geen móói, interes sant voorbeeld En als ook de Katholieken zóó'n centrale op richtten.dan waren de hooge kosten, die onafscheidelijk zullen zijn met een huis in élke parochie" terug geleid tot het minimum. We hebben al zooveel op te brengen voor onze overige sociale vereenigingen. Deze zou aldus zichzelf kunnen bedruipen. Winst hoef de niet gemaakt. En ook wij zullen wel een dame rijk zijn als mevrouw De VriesBran, don, die de leiding van het hoofdbureau op zich kon nemen. Een vrouwelijke, in de wereld thuis zijnde dokter mèt de noodige, wat ge- routmeerde hulp, een gebouw, wat wellicht toch ergens leeg staat, wat propaganda-mate- Haal een kaartsysteem dat op pooten staat en de zaak ging zijn weg. Is ze het overwegen waard De Redactie te Etten, die graag de belan gen van het Kath. meisje en 't gezin dient, is zoo vriendelijk een nummer toe te zenden van de Zita-bode, maandblad voor R.K. Meisjes die in betrekking zijn. Dit orgaan, dat uit gaat van de R.K. Bescherming van Meisjes in Nederland en reeds 15.000 lezeressen telt, wordt bier graag genoemd en aanbevolen. Waar de heer G. echter vreest: Iedere poging kan welkom genoemd,als het nieuwe broertje (wellicht Breda's schoonen bond voor dienst boden en kinderjuffrouwen, opgericht in de K.J.V. en die Zondag 1.1. hier werd genoemd)? maar niet begint de oudere zusjes weg te schoppen lijkt deze vrees erg vreemd. De hier steeds zeer gewaardeerde R.K. Ver eeniging „Bescherming van Meisjes" met de onderafdeeling „Zita-vereeniglng" beoogt im mers absoluut iets anders dan genoemde en zeer toe te juichen bonden voor opleiding enz. van dienstboden en kinderjuffrouwen.' De naam Bescherming van Meisjes vertelt dat reeds. Hier werd trouwens herhaaldelijk, en vaak op aandringen van dames-lezeressen gevraagd: Welke vereeniging belast zich eens met het oprichten van zoo 'n bond, waarin meisjes en kinderjuffrouwen zich verplichten allereerst en tegen billijk loon de groote gezinnen uit hun dienstbodennood te helpen. Zoo toch is van begin af de opzet geweest. Zóó ook schijnt de bond te Breda het in zijn program te hebben vast gesteld. Ofwel, doelt de heer G. op het vraagstuk „Kamers huren", waarvoor als antwoord hiér destijds ook het hoog gewaardeerde schrijven van de vice-voorzitster van B. v. M. werd afge drukt? Dan moge nogmaals herhaald, waarop trouwens een van de lezeressen déze week aan dringt, dat Bescherming v. Meisjes als. wer kend ook op dit terrein meer en meer bekend heid verwervewaarvoor het Zitablad zeer zeker het zijne kan bijdragen. Mag hier naar aanleiding van dit laatste vraagstuk opgemerkt, dat het zijn nut kan hebben in grootere en in seizoenplaatsen weg wijzers, ofwel borden aan de stations en wegen op te richten? Wegwijzers, die reeds van verre vermelden, waar het bureau voor inlichtingen waar de tehuizen voor Kath. reizigsters ofwel passanten, studeerenden, vr. bedienden, enz. zich bevinden. Op stations, waar geen zooge naamde stationsarbeid van de vereeniging be staat, zullen velen vergeefs naar de zoo hoog noodige, duidelijk vermelde adressen zoeken. Anderen die In een stad of seizoenplaats aan komen, denken er niet aan éérst naar een van onze kerkportalen te gaan kijken, op de be kende geel-witte kaart. Er zijn er trouwens nog steeds, die deze kaart niet eens kennen en als ze dan zoo'n van verre reeds zichtbaren wegwijzer zien, hebben ze later ten minste nooit het excuus: Die bureaux, tehuizen voor tijde lijke logies enz. kan men nergens vinden, weet iemand wien je vraagt nooit te wijzen. Bedoeld worden wegwijzers als de neutrale jeugdherbergen reeds overal aanbrachten. Geklopt eiwit met wat suiker Is een goed middel bh een lichte verstoring van de inge wanden. Ook is eiwit goed om over een er: ij wond te strijken. Het bespoedigt de genezing en waar men geen pleister bij de hand heeft is er al licht een ei in huis. Men moet de kinderen in hun vroegste jeugd er aan wennen, door den neus adem te haien. Vele ademhalingsziekten wonden hierdoor voorkomen. Het groote nut van citroenen is nog lang niet genoeg bekend. Geen beter limonade in den zomer dan uit geperste citroen. Citroensap in koffie is een probaat middel tegen hoofdpijn. Eet langzaam en kauw goed, afwisseling van eten wekt den eetlust op en bevordert de spijs vertering. Te warme en te koude spijzen of dranken zijn nadeelig voor de tanden en de maag. In eik huishouden moet een kastje «f trom meltje met zuiver verbandmateriaal aanwezig zijn. Wij noemen: Eenige sneflverlbandien, van Brunsche's watten; Hydrophile gaas; een paar katoenen en een paar stijfselwindsels; een doosje Dermatolpoeder; een stuk taf; een rol kleef pleister; een fleschje met waterstof pero- xyde; een schaar die in het doosje blijft; een pincet voor splinters enz enz. Onverschillig wie men is, iedereen waardeert het nut en de gratie van de eenvoudige pretentielooze robes. Van de kleur der stof hangt voor een groot deel het succes van een dergelijk costuum af. Het is hier, meer dan in andere gevallen, noodig met zorg een keuze te doen. Wenscht men werkelijk een practisch model, dan zal niet een neutrale kleur mogen worden ge kozen, doch een, die werkelijk goed staat. De meeste van dit genre robes hebben bijna geen garneering: zij moeten hoofdzakelijk boeien door haar kleur en coupe. Allereerst is er het zwart, dat bij deze kleedingstukken reeds evenzeer op den voor grond treedt als bij de fijnere toiletten; kas tanjebruin volgt dan, daarna is groen in diverse variaties aan de beurt en eindelijk het rood in de nuances bordeaux en oud-rood. Voor de coiope liggen de mogelijkheden voor het grijpen: evenwel de hoofdlijn blijft overal en altijd dezelfde. De rok reikt tot onderaan de kuit, hij is niet te wijd, bezit slechts eenige plooien of klokt een weinig; de taille blijft natuurlijk; de heupen zijn plat, echter niet overdreven. Voor de versiering komen slechts knoopen en een bolero-achtige stofbewerking in aan merking. Wij beelden hierbij een drietal modellen af. Het eerste van kastanje bruine wollen crêpe wordt gecompleteerd door een soort bolero, die aan den hals is vastgezet en die, als men wil, ook los kan gedragen worden. Het mooi geteekende opnaaisel vormt de garneering van den rok, die van achteren verbreed is door twee diepe plooien. De tweede silhouette draagt een robe van tweekleurige shantung met een zwart lak lederen ceintuur en een afwerking met fijn wit linnen. Wanneer deze robe geheel van linnen is gemaakt, is zij even mooi en kan zij vroeger in het seizoen gedragen worden. Ten slotte een zwarte robe van crêpe maro cain. Het lijfje heeft te eenre zijde een revers en aan den anderen kant een kleine sjaal. R. MARIE KOOPMANS. Onder de vruchten, die als geneesmiddel dienst kunnen doen, behooren in de eerste plaats de druiven te worden genoemd. En ze zijn er al, heerlijke sappige druiven, en waarlijk niet duur, de blauwe noch de witte. De blauwe soorten zijn zeer voedzaam en zui veren in hooge mate het bloed. Daarop volgen de perziken, in geneeskracht gelijk aan de druiven, wanneer men ze des morgens op de nuchtere maag gebruikt. Een sinaasappel (ze zijn er het geheele Jaar tegenwoordig) is een voortreffelijk middel tegen slechte spijsvertering en.... kwaad humeur. De appel, het ideale gezondheidsmiddel, be vat zeer vele vitaminen en zachte aangename zuren, welke op het lichaam een weldadigen invloed uitoefenen. Iemand die veel appelen eet, zal zelden aan slechte spijsvertering of keelpijn lijden. Vooral zeer bevorderend voor de gezondheid is een appel te eten, vóór men te slapen gaat De appel bezit zeer veel phosphor, en ls voor personen, die in steeds geprikkelde® toe stand verkeeren een zeer geschikt en heilzaam werkend middel. De appel voedt de hersenen, wekt de werk zaamheid van den lever op en verfrischt zoowel den geest als het lichaam. Met uitzondering van de aardbeien, zouden wij eerder alle andere vruchten kunnen ont beren, dan de appel alleen. De plaats die de appel inneemt is moeilijk te vervangen. Geeft men kinderen veel gekookte appelen, appelmoes te eten, dan zullen poeders en me dicijnen voor spijsvertering onnoodig zijn. Ook de citroen is een der nuttigste en ge- neeskraehtigste vruchten. In den zomer, bij groote hitte, koel gedronken, in den winter, als warme groc, is citroen een geliefde en begee- renswaardige drank. Citroenwater stilt den dorst, verkoelt het gistend bloed; door een kop heete t/hee gemengd, doet citroen de hoofdpijn bedaren, en kan warm gedronken met wat si naasappelsap er door heen, wonderen uitwer ken bij koorts, griep, hevige verkoudheid, gal ligheid enz. enz. Geeft den kinderen vooral veel citroen, veel druiven, veel appelen, 't Is een versnapering tevens, veel gezonder dan bonbons, toffee's, drups enzen niet duurder. Dezer dagen ontvingen wij een exemplaar van de „Antenne" het orgaan van het R. K. Lyceum voor meisjes te Rotterdam. Keurig zooals zij daarmede voor den dag komen. Reeds het titelblad met de symboliseerende antenne, in kruisvorm spreekt zoo duidelijk' van het heerlijk echt Roomsche enthousiasme der jeugd. Het blauwe papier doet denken aan de kleur van den mantel der Zoete Lieve Vrouwe, de bijzondere beschermster onzer jongemeisjes. En de inhoud? Daar vonden wij onze voor malige vorrespondenties terug; beter dan ooit te voren. Bekende namen, brachten in 't hart van „wijlen Aunty Ellen" een innige ontroering teweeg, en daarom duikt deze schim nog een maal uit 't verleden om haar oude vriendin netjes geluk te wenschen met dit mooie succes, dat zij van harte zal blijven volgen. Proficiat dappere „Antenne", houdt stand, bij blakerende hitte, en zonnebrand, storm en onweer, sneeuw en regenvlagen. Daarbuiten toont gij ons het kruis dat ten hemel wijst; om ons hier binnen te doen ge nieten van de fijne en melodieuse klanken, die gij in uw heerlijk enthousiasme den aether ontleent. Alle heil! AUNTY ELLEN. Parijs, 2S Juli 1931. De typische voorliefde voor Engelsche bro derie, die in den laatsten tijd zich opmerke lijk merkbaar maakt, doet op velerlei gebied van vrouwelijke elegance haar invloed gelden. Die voorliefde komt vooral tot uiting in al lerlei perforaties, die de gaatjes imiteeren, welke die broderie kenmerken. Onze accessoires van leer, schoenen, hand schoenen, taschjes, enz. vertoonen als versiering vaak zulk een aardig A-jour- werkje. Het teekenin- getje hiernaast geeft er een paar voorbeel den van. Bovenaan een ruime tasch van wit daim, leuk geper foreerd met een hou ten montuur, voorts een schoentje van wit chevreau, versierd metkleine witte strooken, waarvan 't A-jour-werk met zwart is afgeteekend, ook 'n aardige hand schoen van grijs snéde met incrusta ties van rood leer, deze laatste ook ge perforeerd. Bloemgarneerln- gen blijven heal erg In smaak, vooral als bouton- nières op onze een voudige robes en op onze avondjaponnen. Een aardige toepas- De nieuwste -bad tassehen zijn zoowel naar vorm als in uitvoering zeer origineel en m v gen aan de bad-uitrusttng niet ontbreken. Ze Z'ijtt vanzelfsprekend flink van inhoud: want ze moeten ook minstens een badpak, strand- echoenen, handdoek, zonnebril, en 'n boek kun nen bevatten. In vele modellen is daarom, even nis de afbeelding links onder laat zien, in het deksel het toiletgarnituur „ondergebracht". Tass-chen als deze moeten öf met aan figuren rijke cretonne öf met grof linnen, dat met wol is geborduurd, overtrokken worden. Zeer goed voldoen ook de van gekleurd waschdoek, dat op -lak-leder lijkt, gemaakte tassehen. sing vindt men ook op het teekeningetje: een collier in den vorm van een guirlande van kleine fluweelen bloempjes in een aardige licht-biauwe tint. Voor deze sieraden kiest men hij voorkeur de pastel nuances. Intusschen worden de fantasie-colliers en armbanden nog steeds veel gedragen. Zij on dergaan intusschen den invloed van de kolo niale tentoonstelling en krijgen min of meer een exotisch cachet, evenals overigens de hoe den. Men drage er echter zorg voor, de kleu ren van deze sieraden geheel in harmonie te HUISMOEDER, kiezen met het tollet Een helkleurige monteering zal ze een bijzon der accent geven (bovenste fig.). Do handtaschvorm, ofschoon die feitelijk meer voor andere doeleinden, dan voor strand- en hadgenoegens, wordt gebruikt, is het gemakkelijkst en wordt daarom ook voor de badtasch gaarne gekozen. Met motieven van alle mogelijk© zeedieren, welke natuurlijk ge- styleerd behooren te zijn, worden ze gebor duurd of beschilderd. R. Dinsdag. De ware voorbereiding voor den ouderdom is een reins levenswandel én getrouwheid van plicht. Woensdag. 't Is zaliger te geven dan te ontvangen. Deze waarheid beseft hij, die een zonnestraal poogt te werpen op den donkeren levensweg van on-gelukkigen en m-i-sdeelden. Donderdag. Iemands geluk te ontrooven is zoo gemakke lijk, het weder te geven is zoo uiterst moeie- lijk. Vrijdag. Men moet zich nooit schamen ongelijk te ibekennep. Want het toeteefcent dat men vandaag onverstandiger is dan gisteren. Er is slechts een goede weelde de weelde van goed te doen, predik liefde, door liefde te geven. Zondag. Tracht eigen schuld niet goed te maken, door het kwaad dat gij van anderen weet, de moddel op des naasten mantel, kan nimmer zeep zijn voor uw kleed. Maandag. Als iemand kwaad van U spreek laat hem stil began. Het eenige wat ge doen kunt, is zoo te leven dat niemand het gelooft. H. Twee Augustus i.s wel een der gloriedagen van ons roemruchte Koninklijk Huis, het feest onzer bejaarde landsvrouwe, H.M. Koningin Emma. Dan verjaart zij de doorluchtige en veelge liefde vrouwe „the prettiest old Lady in the world", zooals de Engelschen zeggen. En voor ons, de verpersoonlijking van een Vorstinne, die een en al goedheid, rechtvaardigheid en liefde is. Voor ons Nederlanders is koningin Emma waarlijk „de bonne Maman" de grootmoeder vol zachte teederheid en milde gevoelens. Zij viert haar geboortedag, als zoovele jaren reeds, verre van eigen geboortehuis en vader land. Maar Holland is heür vaderland geworden en wij betuigen vol eerbied en dankbare ge negenheid, haar en haar Huis onze hulde en vreugde. Domino salvam fac Reginam nostra-m. Het geldt niet alleen der regeeren-de vorstin ne Wilhelmina, het klinke als waarachtige smeekbede uit ons aller harten. Het stijge omhoog, ais ééne bede voor het behoud dier geliefde Koningin Moeder, voor haar geluk, hare gezondheid, haren vrede, drie gaven des Al-goeden. God spare en behoede onze geëerbiedigde en beminde vorstinne, H. K. Hoogheid Koningin Emma, tot in lengte van dagen. Zoo gij op reis gaat met uw eigen gezin, sluit u zoo min mooglijk met anderen aan, als ge van uw vrijheid en blijheid wilt ge nieten. Zoo licht komt men er toe, en toch zullen er dagen komen, dat de zoo enthousiast be gonnen omgang een last zal blijken, een aan slag op een volkomen vrijheid. Weet vooral op reis, niet eigen gemak te zoeken, deuk er om, dat anderen dat even zeer wenschen, en dat de prettige geest het best behouden blijft als ieder voor anderen iets over heeft. Bederf u uw mooien tijd niet met ellenlange brieven te schrijven en uit ieder oord kaarten te zenden naar Jan en alleman. Zeg zoo mooglijk wanneer gij echt voor uw rust op reis gaat; schrijven doe ik niet, mis schien een kaart. Ds kaart die voor u een schoonen dag, een wondermooi uitzicht weergeeft zegt dikwijls een ander niets. En moet ge schrijven, wacht tot de regen dagen, of uren dat ge niemand stoort of op houdt. Weest ook geen hartstochtelijk verzamelaar van alle practische en onpractische souvenirs. Een enkel mooi ding kan een heerlijke her innering zijn en blijven en dikwijls kan het simpelste steentje, een gedroogde tak of bloem, na jaren nog spreken van een gelukkig hart en zielverheffend oogenblik, waarin de schoon heid der natuur, ons innigste wist te roeren en hooger op te voeren. Weest vooral beleefd en voorkomend tegen het bedienend personeel, houd hoog uw blazoen van beschaafde en keurige Hollanders, wier verzoek een stil hevel, wier bevel een onweer staanbaar verzoek is. HELLENEN» Waarom zeggen we toch altijd, dat 't leven zoo kort ls, en doen we soms zoo ons best om 't anderen en onszelf zuur en vervelend te maken Waarom beoordeelen wij de daden van ande ren zoo scherp kritisch, en hebben wij voor eigen verkeerdheden altijd de meest verzach tende omstandigheden bij de hand T Waarom kunnen wij uren winkels kijken en modejournalen bestudeeren sn hebben voor liefdewerken geen tijd Een aardig bandwerkje voor onze bakviscih- jea in den vacantietijd is onderstaand taschje De benoodigdheden hiervoor zijn 2 stukken niet te dik karton en een reep van datzelfde karton van 40 c.M. lengte, 2 stevige gordijn ringen van ongeveer 4 c.M. middellijn, wat visschersgaren en 2 of 3 kleuren frottézij, kunst wol of koordzijde enz. Op de twee stukkeu karton wordt allereerst de vorm geteekend die het taschje zal krijgen (fig. 1) Daarna wordt het karton precies langs deze lijn afgeknipt en nu wordt langs den om trek elke centimeter even aangegeven en na derhand ingeknlpt (fig. 2) Boven Ln het mid den wordt op elk karton een ring vastge maakt". De twee kartonnen worden op elkaar ge legd en daarna wordt met 't vissoheregawen de spanning gemaakt. De draad wordt aan één ring vastgemaakt dan langs de eerste ink nip in de rondte naar den anderen ring getrokken weer terug langs de 2e imknip naar den eersten ring. Zoo gaat men door tot de -beide kartons geheel overspannen zijn op gelijken afstand met toet garen. Nu wordt aan het eigenlijke taschje begonnen (fig. 3) Bovenaan langs den ring wordt begonnen met de zijde of wol één op één door bet visschers garen te steken, en weer terug, patronen en kleuren kunnen we precies kiezen zooals we die zelf het mooiste vinden, -maar de breedte van elke streep moet wel onthouden worden d.w.z. uit hoeveel heen en weer gaande toeren -deze bestaat, daar de andere zijde van het taschje hetzelfde moet worden. Is namelijk het karton aan de eene zijde geheel opgevuld en. zoo stijf mogelijk aangeduwd zoodat van hot garen niets meer te zien i®> rïan wordt aan de andere zijde langs den 2en rin® ne,t eender be gonnen. Is deze kant ook zoover dan wordt het karton eruit gehaald en de draden aan de onderzijde zooveel mogeli-ik tegen elkaar aan eg- schoven zoodat er Seen afscheiding meer te zien is. Het taschje moet nu gervoerd worden, waarmee moeder of een ander je wel wil helpen. De ringen worden om-gefestonneerd en nu gia je op dezelfde manier als 't taschje maar nu op 'n rechte reep karton een -hangsel ma ken, waaraan je 11 a soils kunt dragen. Een reep karton wordt langs beide zijden op eiken c.M, in-geknipt en overspannen met viissch-e-nsgaren, doch slechts aan 1 zijde (fig. 5) zoodat later 't garen slechts om de ingeknipte puntjes van 't karton behoeft te worden afgewipt. Deze band wordt door de ringen gehaald en van boven m-et franje afgewerkt en vastgenaaid of elk uiteinde wordt aan een ring bevestigd. Ook als avon-d-tasohje kan dit taschje heet erg voldoen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6